Stadsnieuws. De Gemeentelijke Stortings en Ophaaldienst. W f 125.- <Be resultaten der eerste maand. Maartdag 9 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15963 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Zedelijke pücht. AGENTSCHAP AERDENHOUT". TERSTOND gevraagd een actief AGENT-BEZORGER voor de „Nieuwe Haarlemsche Cou rant" en Katholieke Illustratie te Aerdenhout. Aanmelding Adm. N. Haarl. Cou rant, Nassaulaan 49. Baden, Altr Veree- iging voor Bloembollen- cnUrw. Nieuwe zaak. Agenda 10 Februari De Maansverduistering. Een waarborgsom voor de Waterleiding. Personalia. Het Hollandsche Strijkkwartet. Brand. Onze vraag- en aanbodrubriek. De uitlevering van Bridee. De Internationale Bloemen tentoonstelling. Tram vertraging. Diefstal van kleedingstukken. De toestand van den heer Koolhoven. i Haarl. R.-K. Ver. Vacantie-Kolonies. Contact Commissie voor de Jeugd. Een tegenslag en een meevaller. De straatweg Haarlem-Amsterdam. Voordrachtenavond. Practisch idee. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Telegraphisch Weerbericht Gevonden dieren en voorwerpen. MUZIEK. Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. C. H. van Looy. Een éénmanswagen die verdwijnt. De abonnementsprijs Bedraagt voor Haarlea en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT H9 Advertentiën 35 cents per refeL Bij contract belangrijke korting. Advertentién tusscben den tekst als ingezonden mededceling. 60 cL per regel op de ie Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel' 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bj| vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, 1 QflOfS tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I vUUU,1 Levenslange geheele on X 7Cf| bij een ongeval met X bij verlies van een l and, geschiktheid tot werken; I 3Ü.» doodelijken afloop. T £«JU. Het is een gewoon verschijnsel, dat het laatste deel eener regeeringsperiode het vruchtbaarst is op wetgevend gebied. Aller lei redenen kunnen daarvoor gelden, waar onder ook wel de minder verheffende be doeling, om voor de kiezers een goed fi guur te maken. Bij deze regeering staan zeker geen minderwaardige stembus speculaties voorop, wanneer wij de laatste weken verschillende wetsontwerpen zien verschijnen. Uit de meeste spreekt duidelijk de drang om op wetgevend gebied nog af te doen, wat rijp voor behandeling is gewor den. Daaronder behoort ook het zoo pas ver schenen ontwerp tot wijziging van de Kies wet, In de vergadering der Eerste Kamer van 11 April 1923 heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken toegezegd een onder zoek naar de naleving van de strafbepalingen betreffende den stemplicht te zullen instel len De resultaten van deze enquête zijn thans ter Griffie van de Tweede Kamer neergelegd; de Minister heeft er zijn con clusie uit getrokken en deze in een wetont- werp neergelegd. 't Behoeft geen betoog, dat wij ons over dit voorstel van den minister verheugen. Van den aanvang van het invoeren van den stemplicht af, hebben wij ons tegen dezen dwang verzet. Veel steun hebben wij daarbij in het eigen kamp nooit ondervonden; in j onzen strijd tegen den stemplicht hebben wij i nagenoeg alleen gestaan. Naast vurige voor- j standers in de Katholieke pers en onder de Roomsche politici bemerkte men ook wel we! onverschjjligen, die zich bij het een maal bestaande neerlegden; door hun zwijgen het vermoeden wekten weinig met j den stemplicht te sympathiseeren zonder net echter noodig te achten op afschaffing van dezen dwang aan te dringen. Wij daaren- tegen hebben iedere gelegenheid aangegre pen om op de onhoudbaarheid van dit stel sel te wijzen, dat ons rapaille- en bordeel partijen bezo.gde, dat het politieke leven ondermijnde, den eerbied voor de wet om laag haalde en aar bet kiesrecht een ver keerd karakter gaf. Vooral dit laatste hebben wij altijd sterk als een principieel bezwaar tegen den stemdwang gevoeld. Zeker, de excessen, waartoe de stemplicht aanleiding gaf, waren betreurenswaardig; de onmogelijkheid om dt sts'afrechtelijke sanctie op- de naleving van de wettelijke verplichting te handhaven, was demoraliseerend. Toch waren dit maar min af rr.eer opportunistische redenen, waaraan men een eenmaal bestaande wet niet licht mag opofferen. Eerder dient in zulke ge\ M- len naar straffer maatregelen te worden uitgezien. Nu heeft de practijk volgens de toelicn- ting tot het thans verschenen wetsontwerp blijkbaar geleerd, dat iedere hoop op het vinden van middelen om de wet ten op zichte van den stemplicht te doen eerbie digen, moet worden opgegeven. Waar alleen in Amsterdam bij de Kamerverkiezing van 1922 bijna 58,000 en bij de Statenverkiezin gen ruim 76,000 kiezers zonder meer van de stembus wegbleven, kan men zich den wet gever voorstellen, die wanhopig met de han den in het haar uitroept: ik geef het opl Toch mag de onwilligheid der burgers om de wet na te leven op zich zelf nooit een motief zijn om wettelijke voorschriften in te trekken Wij verwijzen als voorbeeld naar de Zondags-wet, die men om de vele over tredingen toch nooit heeft ingetrokken cn zouden kunnen vragen: is een minister van financiën bereid een of meer belastingwet ten in te trekken, wanneer het aantal wau- betalers stijgt? Grove veronachtzaming van wettelijke verplichtingen of sterke oppositie tegen een of anderen overheidsmaatregïl kan echter wel aanleiding zijn om zoowel de beginselen als de techniek eener wet te onderzoeken. En dan zal men bij een objec tieve beschouwing van de bestaande onver schilligheid ten opzichte van den kiesplicht tot de conclusie komen, dat de fout in hst beginsel der wet zelf schuilt. Men kan als burger aan de wet rechten ontleenen of wel de wet kan den burger plichten opleggen. Maar de wet moet den burger niet daor strafbedreiging verplichten van zijn rechten gebruik te maken. Jaren en jaren is hier tc lande zoowel als elders om het algemeen kiesrecht gestreden. Daar gelaten of net juist is geweest om het individueele mannen- en vrouwenkiesrecht in te voeren op de wijze, zooals dit onder Cort van der linden is gebeurd, was onbetwistbaar een principieele fout om het gebruik maken vau dat recht, voortvloeiend uit goedgunstige wettelijke bepalingen, door strafmaatregelen af te dwingen. Die principieele fout heeft zich dadelijk in de onmogelijkheid om Je wet te doen naleven, gewroken. Men maakt nu eenmaal van baliekluivers en onmaat schappelijke menschen, van anarchisten en nihilisten niet opeens sociaal voelende wezens alleen door ze bij de wet tot goede staatsburgers en kiezers te verheffen. De Regeering schijnt dit nu ook eindelijk in te zien doordat zij voortaan in het kies recht een zedelijken plicht en geen wette lijke verplichting meer wil zien. Wij hopen, dat de meerderheid der Staten Generaal de Regeering nu op dezen weg zal volgen en de zuiverheid van recht en wet niet langer om partij- en propagandistische overwegingen zal vertroebelen. van het kwartaal. Men ziet dus dat alleen I de naam is veranderd en de afnemers beta len dan ook geen cent meer dan zij anders zouden betaald hebben. Alleen de naam is veranderd, maar wij vragen ons af of het niet verstandiger ware geweest, om ver warring te voorkomen, den maatregel een voudig administratief door te voeren en van de quitanties verwijderd te houden het ver warring brengende woord: waarborgsom. De gemeentelijke Stortings- en Ophaal- i dienst is thans gedurende ruim een maand in functie en het is misschien wel interes sant de resultaten van deze eerste maand i te weten. Met dat doel hebben wij ons tot den gemeente-ontvanger, den heer de Jon ge, gewend en kunnen de volgende feiten mededeelen De eerste duizend deelnemen, aan den dienst moeten per week 7 a 8 betalen. Dit hooge bedrag kan misschien bevreem J» een voet of een oog bij verlies van een X Efï bij een breuk van X A A duim of wijsvinger; T «JU.™ been of arm; T tfU." andere vinger. bij verlies van een wend zijn door uitmuntende kamermuziek, worden wi; toch opnieuw in geestdriftige be- wendering gebracht bij het hooren van eon ensemble als het Holl. Strijkkwartet. Zij behooren tot de besten." In de afgeloopen week, werden in het douche-badhuis aan den Koudenhon 159 ding wekken, doch dit vloeit voort uit het b-den genomen, in dat aan den Schoter feit, dat nog achterstallige belasting moest singel 1133, in dat aan het Leidcchepl rin worden betaald. Dit hooge bedrag zakt echter geleidelijk af tot 4 a 5 gulden per week, zoodra de bedoelde achterstand is ingehaald. Dat inhalen van den achterstand ge schiedt bij den één vlugger dan bij den ander al naar gelang van de financieele omstandigheden. Er komen ook „hopelooze gevallen voor, welke worden afgewezen. Deze worden verwezen naar den Rijks-ontvanger. Het zijn er echter gelukkig niet zoo heel veel. Veel hangt af van de medewerking van den hoofdambtenaar, die den dienst in Haarlem inderdaad in alles steunt en terzijde staat, 847 en in dat aan het Hofdijkplein 562. De beschrijvingsbrief voor de 150ste Alg. Vergadering bevat het volgende voorstel: Het Hoofdbestuur stelt voor, ter voldoe- nirg aan het besluit der 147e Algemeene Vergadering, gehouden op 17 December 1923, een fonds te vormen ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de beharti- iT'ng "an 1 an h' - mbo Ion ka het buitenland en de propaganda voor den afzet van ons product in den ruimsten zir, en zoover eigen aansprakelijkheid en voor- daartoe jaarlijks 2 cent per Rijnl. Roede te schriften dat toelaten. heffen van de leden die bloembo'len en Van de eerste duizend deelnemers vie- aanverwante artikelen telen, op voorwaarde, len in de eerste maand om verschillende Jat een gelijk bedrag ook door andere ver redenen 6 of 7 af; dit kan zeer bevredi- eeeiigingen 0p het gebied van het bloem- gend worden geacht Men is in Haarlem au bollcnbedrijf van hare leden wordt geheven, fond ernstig en van goeden wille, dat leer- met versta„4e, dat heffing door meer de de distributietijd. Particuliere kantoren, speciaal voor be lasting- inning, bestaan in Haarlem niet meer. Het bestaande kantoor is opgeheven. Financieel gaat de dienst dus goed, bo ven verwachting goed zelfs. Toch ontwik kelt de ophaaldienst zich niet zooals men zich had voorgesteld. De deelnemers be staan voor een te groot percentage uit de meer gegoeden, (1000 deelnemers 300.000 per jaar) die zich aansluiten omdat de op haaldienst hun gemak oplevert en tijd be- dan één vereeniging vermeden wordt. van dezelfde Roede In het perceel Smedestraat 38, alhier, is door de firma Vos en Rouv/ens een magazijn geopend van benoodigdheden voor huiselijk gebruik cp het gebied van electrische appa raten. Naast de meer gewone ingrediënten, wel ke clectriciënsfirma's in den regel in den Sociëteit „Si Bavo". K. S. A. 8 uur Oratorium 8 uur L. T. B. 10 uur Rechtskundig Bureau 8 uur Knip- ersus 8 u^r Tramvergadering 8 uur Meisjespatronaat St. Elisabeth en Barbara 8 uur. Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel „Haar Groote Dag" 8 uur, R.K, Kring. Muziekavond half 9 uur. Gem. Concertzaal Haarlemsche Bachver- eeniging 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1/4 van 26K- en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur, R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en "s avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671 it. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uurt> be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martha vereeniging Bloembofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen ziek^i der S. E, V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale pqst Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Evenals bij de zonsverduistering van eeni- ge weken terug, werkte ook gisteravond bij de maansverduistering het weder niet mede, om het natuurverschijnsel goed waar te ne men. De verduistering begon om 8.28, ter wijl de grootste verduistering, welke 74/100 van de maan bedroeg, om 10.02 bereikt was. Om 11,35 eindigde het natuurverschijnsel. spaart. Dit is heel juist gezien en die deel- handel brengen, vertegenwoordigt de firma nemers zijn van harte welkom, maar de *r"-1 J~ Ook werden 2 vaste sterren van de 6e grootte in het sterrenbeeld „de Leeuw" door de maan bedekt', en wel de eerste ten 10.54 en de volgende ten 1.52, terwijl ook de planeet „Neptunus" (grootte 7.7) eveneens verduisterd werd. n.l. ten 12.38, om ten 1.42 weer zichtbaar te worden. De maan ging telkens schuil achter de voortjagende wolkenmassa's en hoewel ver scheidene menschen nog wel naar het he mellichaam staarden, was de belangstelling j voor het natuurverschijnsel in Haarlem toch niet zoo groot. Het weer werkte dan ook heusch niet mee, om eens kalmweg de ver duisteringen te volgen. De neerstortende re gen en de stormvlagen joegen de menschen naar huis. 1925 is ons voor het waarnemen van zons- en maansverduistering niet gun stig gezind geweest. Dit jaar zal er in Ne derland geen verduistering meer zichtbaar zijn. Vele ingezetenen van Haarlem zijn dezer dagen verrast met een quitantie van den In- cassodienst, waarop stond dat het op die quitantie te betalen bedrag van 3.60 of 7.20 (al naar gelang van het aantal per- ceelen. dat op een watermeter aangesloten was) dient als „waarborgsom". Dat woord „waarborgsom" beeft velen verwonderd en onaangenaam verrast. Zij hadden de berich ten daaromtrent in de bladen over het hoofd gezien en vroegen zich af waarom de admi nistratie van onze duinwaterleiding, die toch al jaren bestaat, nu ineens overging tot het heffen van een „waarborgsom!" De zaak is heel eenvoudig, Tot voor kort werd vóór elk kwartaal door de afnemers de prijs betaald van het gegarandeerde minimum-aantal kubieke me ters water, dat ieder aangeslotene mocht afnemen. Dat minimum was in de laatste jaren 9 kubieke meter a 40 cent per kub. meter, dus 3.60, Gébruikte men meer dan die 9 kub. meter, dan werd het meerdere verrekend aan het eind van het kwartaal en betaalt men dus behalve den prijs van 3.60, voor het volgende kwartaal, nog den prijs van het meerdere verbruikte wa ter in het afgeloopen kwartaal. Die verrekening aan het eind van het kwartaal bracht echter bezwaren mede voor den Incassodienst. Men achtte het beter de I^ele verbruikte quantïteit water aan het emd van het kwartaal te verrekenen en dus niet meer aan het begin van het kwartaal te betalen. Dat werd zoo besloten, doch de Waterleiding dient zich te dekken tegen slechte betalers en daarom werd nu bepaald dat per perceel een waarborg som van 3.60 moest worden gestort. Die waarborgsom blijft dus staan en wordt te ruggegeven als het contract met de water leiding eindigt en overigens aan alle ver plichtingen is voldaan. In plaats dus dat de afnemer nu een „kwartaal water" vooruit betaald, betaalt hij een waarborgsom van 3.60. De afre kening over het water komt aan het einde Ophaaldienst kan voor velen méér zjjn, en die velen komen nog niet in voldoende Een ophaaldienst met 1000 deelnemers, die 8000 per week betalen, heeft veel minder nuttig effect, dan een Ophaaldienst, waar 8000 deelnemers 1000 gld. per week betalen, al zijn de financieele resultaten veel gunstiger. De ophaaldienst heeft voor 't eene geval een veel grootere sociale beteekenis dan voor het andere, Hoe het komt dat de kleine man en de kleine middenstander niet in grootere ge tale opkomt? Daarvoor zou meer dan één oorzaak zijn aan te wijzen. Eenige daarvan zijn bijv.: Onbekendheid bij de groote massa met de strekking van den Ophaaldienst. Wantrouwen in verschillende vormen. Valsche schaamte bij den kleinen mid denstand. Principieele paedagogische bezwaren. Het geneesmiddel voor de onbekendheid is een kalme propaganda. Een instituut als de Ophaaldienst heeft nu eenmaal tijd noo dig om door te voeren in de samenleving. De verschillende organisaties kunnen den ontvanger daarbij van zelf sprekend een krachtige steun zijn. De twijfel aan de be trouwbaarheid van den dienst is na het voorgevallene met particuliere Ophaaldien sten in andere plaatsen verklaarbaar, daar tegen helpt praten niet. Dat moet de tijd en eigen inzicht genezen Valsche schaamte is een menschelijke kwaal, die overal en in alle rangen bestaat. In den tegenwoordigen tijd van kapitaal- verplaatsing is er veel schijn en wordt in het verborgen veel getobd, waar men het niet verwachten zou. Maar juist in die gelederen is men het meest bevreesd voor den schijn van min derwaardigheid. De paedagogische bezwaren zijn moeilij ker weg te redeneeren, dat zijn gevoels kwesties. In theorie is de instelling van een Op haaldienst paedagogisch aanvechtbaar, maar als men midden in het leven1 staat dan ziet men overal de praktijk eischen stellen in striid met de theorie. De overheid is vele jaren achtereen te laat geweest met de aanslagen voor belas tingen, schoolgelden enz. De woningnood heeft vele menschen gedreven in woningen van veel te hooge huurwaarde, de algemee ne malaise, lóonsverlagi~g en werkeloos heid zijn even zooveel motieven voor de instelling van een Gemeentelijken Op haaldienst, die orde en regel schept zoo wel in het gezinen- als in het zakenleven. De ophaaldienst kan echter flink worden doorgezet. De resultaten van de eerste maand van het bestaan wettigen de aller beste verwachtingen voor een flinken groei Tot le stuurman op de grohte vaart is ge slaagd onze stadgenoot, de heer W. Chr. Bou- man. Voor het examen kantoor-stenograaf Ne- derlandsch is geslaagd de heer W. D. Nieman alhier. Voor het examen machineschrijv-en is geslaagd mej. M. R. van Maelen, alhier. De con-rector aan het Chr. Lyceum te Hardenwijk, Dr. C. M. Buizer ontving een benoeming als zoodanig aan het Chr. Lyceum te Haarlem en heeft deze benoeming aange nomen. Het Concert-Bureau Alphenaar meldt ons; Na een succesvol concert-tournee in Denemarken zal 't Hollandsche Strijkkwar tet op Maandag 9 Februari, 8 uur, in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw het tweede abonnementsconcert geven. Het programma bevat composities van -hubert en Brahms. Dat bovenstaand kwartet inderdaad tot de vooraanstaanden van dezen tijd behoort, blijkt duidelijk uit één der vele uitbundige critieken over hun laatste optreden in Denemarken. „Berlingske Tidende" (Kopenhagen): „Ofschoon wij in dit seizoen reeds ver- Vos en Rouwens meer speciaal de „Hoover Stofzuiger meer bekend ooder den naam van den klopveegzuiger, welke beraming de drie werkmethoden van bedoeld aparaat demonstreert. Verder vertegenwoordigt zij ook de z.g.n. „In ver-turn"-kachels, ketels, comfoors enz. De winkelruimte van het perceel is tot een gezellige show-room ingericht; de eta lage, verlicht door een nieuw systeemreflec tor-verlichting biedt een keuze uit verschil lende vertegenwoordigde apparaten. Het geheel m^akt een weiverzorgden in druk. Zaterdagmiddag omstreeks half 3 werd brand ontdekt op den zolder van perceel Regulierstraat 40, waarin gevestigd is de C. V. Machinefabriek voorheen P. A, Kruijer. Op den zolder lagen verschillende houten modellen van machinerieën, waar van enkele verbrandden. Door de brand weer werd het vuur met een drietal slan gen op de waterleiding gebluscht. De oor zaak van den brand is onbekend. In ons nummer van Zaterdag werd door middel van een kleine advertentie een los werkman gevraagd. Naar men ons mede deelt, waren hedenmorgen tusschen 8 en 9 uur reeds tien aanbiedingen gedaan. Hier uit blijkt niet alleen de kracht van adver- teeren in onze courant, maar daardoor wordt ook gedemonstreerd de groote werk loosheid, welke nog steeds heerscht Zaterdag werd voor den Politierechter te Londen het verzoek van de Nederlandsche regeering behandeld tot uitlevering van Bridee, den ex-directeur van de „Brussel- sche Bank" te Amsterdam, die in Bonn uit de gevangenis wist te ontvluchten. De „Tel." meldt dat de zaak werd aan gehouden tot Woensdag 11 Februari, aan gezien de officieele Nederlandsche beschei den nog niet in het bezit van de Engelsche autoriteiten waren Naar de correspondent der „N. R. Crt." te Brussel meldt, hebben de Antwerpsche tuinders besloten, in vrij grooten getale deel te nemen aan de tuinbouwtentoon stelling bij Haarlem, waar zij 200 van de 1400 M2„ aan België toegewezen ruimte, zullen innemen. Als gedelegeerden treden op de heeren Emiel Draps, voorzitter van de Kon. Tuinbouwvereeniging, en Alfred Janssens. Ook de stad Antwerpen; Dienst der aanplantingen, zal te Haarlem verte genwoordigd zijn. Zaterdagavond ongeveer 6 uur liep op end hoek JanswegStationsplein een tram- rijtuig, gaande in de richting Stationsplein uit de rails. Het tramverkeer ondervond ongeveer een kwartier vertraging. Om kwart voor 7 herhaaldt zich op dezelfde plaats hetzelfde spelletje, waardoor wederom eeni ge vertraging ontstond. Zondagavond 7 uur ondervond het tramverkeer op het stations plein 40 minuten vertraging tengevolge van kortsluiting. Verscheidene tranis stonden „en file." Naar aanleiding van de klacht van een bleeker alhier, betreffende de ontvreemding van goederen, heeft de recherche de 25- jarige fabrieksarbeidster G B. aangehouden. Zij heeft bekend, dames-ondergoederen te hebben ontvreemd. Het ontvreemde is in beslag genomen. Naar wij vernemen, gaat de toestand van den heer A. Koolhoven gelukkig goed voor uit. Men schrijft ons: Nu de feestavond ten bate der uitzending van onze Roomsche zwakke kinderen weer achter den rug en de kas der vereeniging weer ruim 850 rijker is, rest ons een zeer aangename plicht, n.l. allen dank te zeg gen, die meegewerkt hebben tot het welsla gen van dezen succesvollen en prettigen avond, 't Moge ieder een blijde gedachte zijn, dat door dit batig saldo weer zoovele kleintjes dezen zomer veel aan gezondheid en levenskracht zullen winnen. Een hartelijk woord van welkom aan allen, die zich wel willend aanmeldden als nieuwe leden of do nateurs. Vrijdag 6 Februari werd bovengenoemde Commissie geïnstalleerd door den ZeerEerw. Keer J. P. J. Kok, die als voorzitter dezer commissie was aangewezen. De Commissie bestaat uit, den ZeerEerw. Heer J. P. J. Kok, voorzitteren de heeren N. P. Knape, se cretaris, Clercqstraat 79, G. Visser, Mole- naerstraat 11, P. Dekker, Cronjestraat 83rood en G. Scholte, Smedestraat 23. Het Secre tariaat is gevestigd Smedestraat 23. De heeren Knape en Visser hebbed zitting" voor de R. K. Patronaten, terwijl de heeren Dekker en Scholte zitting hebben voor den R. K. Volksbond. In verband met een nauwere samenwer king van Patronaten en Vakafdeelingen zul len lijsten worden verspreid, waarop zoowel j Patronaten als Vakbonden hunne leden moe- ten opgeven, met vermelding van naam, woonplaats, datum van geboorte, ouders, "troep, patroon, enz. Van de oprichting der Contact-Commis ie zal mededeeling worden gedaan aan het R. K. Juvenaat en R. K. Werkliedenverbond. Zoodra alle lijsten binnen zijn, zal de Com missie hare werkzaamheden voortzetten teneinde het zoover te krijgen, dat niet één lid van een Patronaat buiten de Vak-Organi satie is en omgekeerd, dat niet één lid van de Vak-Organisafie buiten het Patronaat meer staat. iViea schrijft aus Geluk na ongeluk. Dit is wel van toepas- :ing op den groentenhandelaar Haak, die voor eenige dagen met zijn groentenkar in den Heerensingel geraakte en daardoor scha de had en nu deze week een tientje van de f 50.000 trok. Blijkens het Voorioopig Verslag oer Eer ste Kamer over de Waterstaatsbegrooting werd aangedrongen op spoedige verbetering van den straatweg tusschen Amsterdam en Haarlem. Gisterenavond werd ia de bocieteit „St. Bavo" een voordrachtenavond gegeven ten bate van de werklooze leden van den R. K. Volksbond. Tegen 8 uur was de groote zaal reeds ge heel bezet. De heeren Helleman en van Leeuwen, transformatie duettisten uit Leiden betraden daarna, het met nieuw décor ver sierde podium om daarna den geheelen avond in beslag te nemen. De beide humoristen bleken goed te zijn wat betreft hun voordrach ten. Leuk, vroolijk en zonder hapering wer den de stukjes voorgedragen. De Leidenaars oogstten ieder oogenblik veel succes, gezien het langdurige applaus. In het begin van den avond werden lootjes verkocht voor een 'loterij die na de pauze gehouden werd. De voorzitter, de heer van Castricum, deelde mede dat 600 lootjes ver- verkocht waren en dat een bedrag van plm. f 70.ontvangen was. Het jazband-orkest De Krekel" verleende den geheelen avond medewerking. Ruim 11 uur eindigde deze vroolijke avond en bij velen zullen lang de prettige uurtjes door de heeren Helleman en van Leeuwen bezorgd, in aangename herinnering voortle ven. „KINDERVOEDING". De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit; Maandag 215, Dinsdag 215, Woensdag 203, Donderdag 184, Vrijdag 205, Zaterdag 189 porties. Beste redactie, mag ik u een practisch idee aan de hand doen? Amsterdam heeft éénmanswagens en Haarlem heeft éénmanswagens. Haarlem veel meer dan Amsterdam, maar in Am sterdam stelt het gemeentebestuur al een practisch kokertje beschikbaar voor de rei zigers, die van dep éénmanswagen gebruik maken, om daarin hun dubbeltjes te ber gen. Inderdaad een goed idee, ook voor Haarlem Zou de tramdirectie niet voor de bevordering van dit denkbeeld voelen' Belanghebbenden kunnen daarin dan al de dubbeltjes opbergen, die zij ont vangen en voor tramdoeleinden willen be stemmen. Barometerstand 756 vooruit, 9 uur v. m. Opgave van: OPTICIENS FABRIKANTEN Haarlem. Medegedeeld door bet Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vsn 9 Februari. Hoogste Barometerstand 773.5 m.M. t« Coruna. Laagste Barometerstand 723.0 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Februari: Matige, later opnieuw toenemende zuide lijke tot westelijken wind, eerst afnemende, later opnieuw toenemende bewolking, wel licht met regenbuien, zelfde temperatuur. Terug te bekomen bij C. Prikker, Oost vest 10 r. broekveeren; M. Otger, Teylerstr. 2, notitieboekje; J. Overbeek, Leidscheplein 31, rijwielbelastingmerk; T. Visser, Vrou- wenhekstraat 88, leesboek; W. Man, Hof dijkplein 43, rijwielbelastingmerk; C. Bak ker, J. F. Helmerstraat 2» rijwielhandbe- schermer; C. A. J. Miché, Oranjeboomstr. 93 E, wollen handschoenen; J. Lourenberg, Asterstraat 21, br. handschoen; Van Bree- men, Ripperdapark 26, Setter (hond) Kennel Fauna Schouten, Generaal de la Reystr. JAARVERGADERING K. S. A. Morgen, Dinsdag, 10 Februari, houdt de K. S. A. haar jaarvergadering in „Sint Bavo". Aanvang 8 uur. Zooals men weet, hebben alle bestuursleden van Katholieke vereeni- gingen toegang. Zij, die geen convocatie mochten ontvangen hebben, zijn toch zeer welkom. De K. S. A. dient, zooals men weet, de algemeene katholieke belangen. Verdient derhalve algemeene medewerking. Wie kan, bezoeke dus de vergadering op morgen avond. LEIDSCHE DIESNIEUWS. Heden, Maandag, 9 Februari, zal door de vereeniging van oud-Leidsche studenten te Haarlem, de 27ste diesviering plaats hebben. Deze wordt besloten met een feestmaaltijd in het restaurant „Lion d'Or, alhier. DIRK SCHaFER. Het Concertbureau Vernout verzoekt ons mede te deelen, dat de -pianist Dirk Schafer op Vrijdag 20 Februari een Pianoavond zal geven in den Stadsschouwburg. Daar een bijzonder mooi programma ver tolkt wordt en de prijzen voor dit concert uiterst laag gesteld zijn, mag een groote op komst van het publiek verwacht worden, te meer daar dit de eenigste avond zal zijn, dien Dirk Schafer te Haarlem zal geven. Vanaf heden kunnen reeds plaatsen op gegeven worden aan bovengenoemd con certbureau. De afdeeling Haarlem van bovengenotèm- den bond vergaderde Vrijdagavond in ge bouw „De Centrale", Bij de bestuursverkie zing werden bij acclamatie herkozen de heeren; Brakenburg, voorzitter; J. Cats, 2e voorzitter en J. van Ees, 2e secretaris. Zaterdag herdacht de heer C. H. van Looy, een der oprichters van de Kon. Letterl. Vereeniging „J. C. Cremer," alhier, zijn tachtigsten verjaardag. Veel bloemen cn talrijke felicitaties, zoowel persoonlijke als schriftelijke mocht de heer v. Looy reeds des morgens in ontvangst nemen. Een deputatie van de vereeniging „J. C. C'emer", kwam haar gelukwenschen aanbie den. Namens deze vereeniging voerde de heer P. v. Ooy het woord, die met' waardeerende oorden sprak over hetgeen dc heer v. Looy voor deze vereeniging was geweesl De beste wcnschen voor den heer v. Looy liet spr. .vergezeld gaan van een bloemen hulde. 95, herdershond, Kennel Fauna; Station Haarlem,'gele hond Kennel Fauna; W. Wijk huizen, Kinderhuissingel 62, glacé hand- schoen; A. Hendriks, Zomervaart .il, hoorn; F. Smit, Baljuwslaan 17, zwart-wit hondjel Politie, Schoten, zw.-bruine hond, Kenne; Haerlem; F. ter Voort, Tugalestraat 24, grauw hondje, Kennel Haerlem; Henskes, Harmenjansweg 63, zwarte poes, Kennel Haerlem;' wed. Munnik, Essenstraat 5, lorgnet in étui; Chef van het Posthuis Leid scheplein, fabriekspenning; L. Hommels, Zomerkade 65, portemonnaie met inhoud; G. Kuyten, Lange Poellaan 26, reticule met inhoud; Van Leeuwen, Karolingerstraat 55, riem; F. Holleman, Biezenweg 71 b Sant poort, rozenkrans P. H. van Hofdijk, Voor uitgangstraat 114, schroefsleutel; M. van der Horst, Gasthuisstraat 3 rood, huissleu tel B. de Hey, Harmenjansweg 82, schortje en handdoek; Burkens, Hazepaterslaan 28 taschje met inhoud: J. Lust, Damastraat 46, taschje G. van Delden, Voorzorgstraat 6, schooltasch met inhoud; J. van Es, Ro- molenstraat 52, buigtang; L. Zonneveld, De Clercqstraat 110, taschje met inhoud; Ph. J. J. Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, bal J. Oostwal, Julianapark 20, Schoten, broche A. Stam, Harmenjansweg 82 P, (noodwoning) collectebusje A. v. Soest, Bisschop Otto- straat 11, bal C. Coblens, Waldeck Pyrmont straat 20rd, bontjeVan Iperen, Zwaar- straat 5, bal H. Beelen, Brouwersstraat 6 36, ceintuur H. C. Hartman, Delftkade 10 rood, collier (been) C. Ligtenberg, Harmenjans- straat 71, duimstok C. van Straaten, Oranje boomstraat 16, waschdoekjes N. Nijman, Rozenprieelstraat 49, hond W. v. d. Putten, Voortingstraat 35, hondje (bruin) Koomen, Schagchelstraat 2, armbandhorloge (dames); H. Dudink, Saenredamstraat 53 rd, handsch. (zwart leder) W. Breedveld, Ostendestraat 4, handschoenen (wol) D. v. Zomeren, Amsterd. vaart lOrood, hondenhalsband piel penning J. Mulder, Nieuwe Gracht 3, hond (herder) C. Coblens, Waldeck Pyrmontstr. 20rd, armbandhorloge (dames) L. Lijker, Duvenvoordestraat 57 rd, portemonnaie m. inh. J. A. v. d. Berge, Tetterodestraat 10 E, vulpotlood L. v, Ophuyzen, Voorzorgstraat 43 B, pakje thee W. Luyken, Jan Huygen- straat 11, rijwielbel. plaatje F. Bouling, Aelbertsbergstraat 61, rijwielpompH. J. Schutte, Kamperstraat 34, auto-slinger B. Gosewehr, Linschoten straat 28rd., schoentje (zwart leder) G. J. Boer, Van Marumstraat 54, touw F. H. van Emmerik, Spaarnwou- derstraat 74, taschje met inh.M. Helder, Olycanstraat 8, vogel (kraai)Politiebureau Smedestraat waschgoed G. J. ten Dam, Adr. Loosjesstraat 17, bal in „Kennel Haer- lém" hond (geel) en herdershond, gebracht door A. v. d. Laars, Kleverlaan 71 poesje (grijs) en poesje (zwart) door v. d. Eijden, Ter Spijtstraat 3. De éénmanswagens, die op het lijntje Lei) denOestgeest rijden, gaan weer verdwijnen. Na een korstondig bestaan heeft de N. Z. H, T. M. besloten den dienst weer op de ge wone wijze, met conducteur cn bestuurder t« doen geschieden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1