wemgd EERSTE KAMER. KUNST EN KENNIS. ORDE EN ARBEID. LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOL. Malversaties bij de Maas- en W aalsche Bank. De a.s. Kamerverkiezingen. Koninklijk bezoek. Antwoord op vragen van den heer Oud. De begrooting van Waterstaat. VERKEER EN POSTERIJEN. Minister van Swaay over het verbroken contact. De postreorganisatie. Gedrukte stukken. Door een aardschuiving bedolven. Inbraak. Een trouwe hond. Alle raadsleden afwezig. Vechtpartij met revolvers en messen. Waterput vergiftigd. Nederlander in Frankrijk aangehouden. Een handige dievegge. Een mooie vangst. Slaapziekte. Verdronken. Duitsche „Onderscheidinge." MARKTN1EU W cj. Een groote sterrekijker te Johannesburg. De nood in Drente. VÏSSCHERIJ. De Engehche nota aan Frankrijk inzake de schulden. Een nieuwe financi'êele conferentie? Ex-Rijkskanselier Bauer ernstig gecompromitteerd. De verbanning van den Griekschen Patriarch uit Turkije Anti-semietische relletjes te Lodz. Japansche sloep omgeslagen. HANDEL EN NIJVERHEID. Verhooging der schoenprijzen? Doodelijk militair vliegongeval. R.-K. Universiteit. Vrij en spontaan kinderwerk 1 Een behcerend vennoot aangehouden. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat op last van de justitie te Arnhem in het Huis van Bewaring is opgesloten, de heer J. Jurgens, directeur van de Maas- en Waalsche Bank te Nijmegen, als verdacht van malversaties. Dc rechter-commissaris van de Amsterdam- sche rechtbank, mr. van der Grinten en de officier van Justitie mr. Lasonder, hadden een tweedaagsch onderzoek ingesteld in de bescheiden en boeken van de bank, waarna last tot arrestatie volgde. Met betrekking tot deze arrestatie ver leemt de Arnh. Crt. nog dat de malversaties, waarvan hij werdt verdacht, zouden hebben bestaan in het opnemen van in bewaring gegeven effecten in het algemeen fondsenbe- it ban de Bank en het uitpanden van een ge deelte daarvan aan een Maatschappij. Dit feit is aan het licht gekomen toen deze maat schappij een aantal fondsen executeerde. Candidaten van St. Michaël. Naar „De Residentiebode" verneemt wordt door het „Verbond St. Michaël" geijverd voor de candidaatstelling van de volgende personen: In kieskring groep I (Limburg en Noord- Brabant): A. Conijn, te Doetinchem; mevr. BrounsVan Besouv, te 's-Hcrtogenbosch; Max van Poll, te Helmond; W. Blokker,, te Sittard; en Nivard, tc 's-Hertogenbosc'n. In kieskring groep II (Utrecht, Gelder land. Ovcrijscl, Drente, Groningen en Fries land), G. P. Bon, te 's-Gravenhage; \V. Mooyman te 's-Gravenhage; mevr. Brons veldVitringa, te Hoorn, en prof. dr. J. A. Veraart, te 's-Gravenhage. In kieskring groep III (Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland): prof. dr. J. A, Veraart, te 's-Gravenhage; L. F. Guit, tc 's-Gravenhage; mevr. BronsveldVitringa, te Hoorn; G. P. Bon, te 's-Gravenhage en A. Conijn, te Doetinchem. Het verbond ,,St. Michaël te Dordrecht heeft ter plaatsing op de groslijst voorge dragen de heeren prof. Veraart te 's-Gravcn- hage en Conijn te Doetinchem. H. M. de Koningin en Z, K. H, de Prins woonden Zaterdagavond in den Kon. Schouwburg te 's-Hage de voorstelling bij door het Hofstad Tooneel van Felix Tim mermans ,Als de ster bleef stille staan.. Op de vraag van den heer Oud aan den minister van Waterstaat om aan plannen tot reorganisatie van het staatsbedrijf der P. T. en Igeen uitvoering te geven, alvorens de Staten-Generaal ain dc gelegenheid zijn ge weest om een oordeel uit te spreken over dc rapporten der commissies, ingesteld om den minister te dezer zake van advies te die nen, heeft minister Van Swaay geantwoord, dat de regeering van oordeel is, dat een re organisatie van het staatsbedrijf der P. T. en T.. waarvan de voorbereiding haar afsluiting nadert, spoedig moet worden doorgevoerd. Zoodra mocht komen vast te staan, dat ter ■uitvoering van de reorganisatie eenige voor ziening bij de wet noodig zou zijn, zal dc minister zorg dragen, de desbetreffende voorstellen tijdig aan de Kamer voor te leg gen. Critiek op Minister van Swaay. Verschenen is het voorloopig verslag der Forste Kamer betreffende de begrooting van .Waterstaat. Verschillende leden meenden het beleid van den minister te moeten afkeuren. Zij verklaarden geen vertrouwen meer in dezen bewindsman te kunnen stellen, daar zij hem onbekwaam achtten, om de groote belangen, «velke jiem zijn toevertrouwd, naar behoo- ren te behartigen. Zijn optreden kenmerkt zich niet door vastheid en hij laat zich, vol gens hen, te veel door zijn hoofdambtenaren leiden. Met zijn mededeelingen aan beide takken der Volksvertegenwoordiging waren zijn handelingen, naar zij zeiden, vaak in strijd. Ten bewijze daarvan wezen zij op de lijdensgeschiedenis van de uitbreiding der haven te Vlissingen, op hetgeen zich heeft voorgedaan bij de ontreddering van den Postcheque- en Girodienst en op 's ministers houding tegenover de Staatscommissie-Rink. Wat de haven van Vlissingen betreft, her innerden zij aan den blijkbaren onwil van den minister om tot de uitvoering der des betreffende wet van 1919 mede te werken. In verband met den Postchèque- en Giro dienst herinnerden zij verder aan het feit, dat de minister in de Tweede Kamer uit drukkelijk had toegezegd, dat de beslissing over de vraag „gecentraliseerde of gede centraliseerde dienst" niet door hem zou werden genomen, vóórdat de Kamer in de gelegenheid zou zijn geweest, daarover haar oordeel uit te spreken, en dat hij in strijd daarmede, zonder de Kamer die gelegenheid te geven, den gedecentraliseerden dienst heeft ingevoerd. Ook wezen zij op het door den minister in de Tweede Kamer uitgespro ken oordeel over zijn ambtsvoorganger," toenmaals directeur-generaal der posterijen. En wat ten slotte aangaat de houding van den minister tegenover dc Commissie-Rink, b' achten dc leden, hier aan het woord in herinnering, dat de minister op eigen hand een commissie heeft benoemd om rapport uit te brengen omtrent de reorganisatie en het hoofdbestuur der posterijen en de Com- missie-Rink heeft doen weten, dat haar on derzoek niet wenschclijk zou zijn. Andere leden waren milder in hun oor deel. Zij wezen er op. dat de minister onge twijfeld van goeden wille is en hem de noo- dige bekwaamheid zeker niet mag worden ontzegd. Critiek op scheeve voorstellingen. Naar aanleiding van het schrijven van den minister van Waterstaat, de heer Van Swaay aan het bestuur van den Centralen Bond van P. T. T. personeel, dat de regecring het con tact met deze organisatie verbreekt, op grond van haar houding, aangenomen, in zake ce voorgenomen reorganisatie van den Post en Telefoondiensten in het bijzonder om de wijze, waarop door haar actie wordt ge voerd, om de openbare meening te beïnvloe den, heeft de „Tel." zich tot den minister gewend met het verzoek, om een nadere uit eenzetting van het standpunt der regeering in deze kwestie. In een kort onderhoud, dat het blad met minister van Swaay had, deelde Z.Exc. mede, dat de verspreiding van de circulaire, door den C. B. P. T. T. tegen het rapport-Nolting rondgezonden, de oorzaak van de verbreking van het contact is. De regeering kan niet toestaan, dat do ambtenaarsbond op deze wijze stemming maakte tegen voorstellen en voornemens, die bij de regeering nog zwevende zijn. De mi nister legde er den nadruk op, dat wel het rapport is uitgebracht, maar dat nog niet is vastgesteld. De minister zal zeker niet tornen aan het recht van critiek, dat ook de Postbond heeft, doch dan moet deze zakelijk zijn en niet berusten op scheeve voorstellingen, als in de circulaire van dien bond voorkomen. Zoo wordt daarin gefulmineerd tegen de reorga nisatie der hulpkantoren, alsof dit iets nieuws is. Met de opheffing en omvorming daarvan is men reeds jaren bezig. Waar de regeering al les doet om eern behoorlijke oplossing te krijgen, kan zij, zoo besloot de minister het onderhoud, niet dulden, dat dc Postbond op een wijze stemming maakt als hij doet in de circulaire. Een interpellatie te wachten. Naar vernomen wordt, zal mr. P. J. Oud, Dinsdag a.s. in de Tweede Kamer een inter pellatie aanvragen in zake de reorganisatie van den dienst der P. T. T. s De heer Oud acht het antwoord van mi nister Vair Swaay op zijn schriftelijke vragen onvoldoende. Voortaan mag bij gedrukte stukken, welke tegen het voor drukwerken vastgestelde ta rief worden verzonden, een al dan niet inge vuld cn gefrankeerd postwissel- of stortings formulier tot overmaking van het bedrag, waarop het gedrukte stuk betrekking 'heeft, worden gevoegd. De invulling van het post wissel- of storiingsformulier moet echter uit sluitend door middel van druk of daarmede gelijkgestelde wijze van vermenigvuldiging geschied zijn. In een zandgroeve te Cave City in Ken tucky (Ver. Staten), werd Vrijdag een arbei der, Floyd Collins geheeten, door een aard verschuiving bedolven, doch zoodanig, dat zijn ademhaling vrij bleef. Zijn kameraden ondernamen onmiddellijk pogingen om hem te redden en groeven een kleine tunnel naar hem toe. Het bleek echter, dat zijner beenen zoodanig bekneld lag, dat amputatie tran dit lichaamsdeel noodzake lijk was. Er werd een belooning van 590 dollar uitgeloofd aan den geneesheer, die door de gevaarlijke nauwe tunnel zou willen kruipen en met den ongelukkigen arbeider zou terug- keeren. Drie dagen werkten de redders voort, doch hun hulpmiddelen waren van primitieven aard en een gropte grondboor werd per spe- cialen trein naar het tooneel des onheils ge zonden. Men kon met den ongelukkige praten, zon der hem te kunnen bevrijden. Hij raakte meer en meer uitgeput en zeide, dat hij net nog een paar uren zou kunnen uithouden, wanneer hij wat brood en koffie kreeg. Met het gezicht in den kouden drastigen bodem liggend, kon Collins nog slechts zwakjes spreken. Hij smeekte, dat men hem zijn been zou afzetten. Van uur tot uur werd hij zwakker en gaf te kennen, dat hij niet vreesde voor den dood, maar dat deze marte ling ondraaglijk was. Na vijf dagen van verschrikkelijk lijden slaagde Collins er in, met behulp van een werktuig, dat zijn redders hem konden toe reiken, zijn been vrij te maken, doch bijna onmiddellijk daarna had er een nieuwe aard storting plaats, welke hem volkomen af sneed van degenen, die hem poogden te red den. Liggende met het gezicht naar den grond, elkander manden vol met aarde doorgevend, bereikten de redders Collins opnieuw en wis ten hem ten slotte te bevrijden. Hij werd in dekens gewikkeld en men gaf hem een flinke dosis whisky, ten einde hem te verwarmen. De redders wilden nu door de kleine tunnel terugkruipen, Collins achter zich aar. slee- pend, toen opnieuw een instorting een muur van aarde tusschen den ongelukkige en zijn kameraden vormde. Opnieuw begonnen zijn onversaagde helpers te graven. Men wist hem heetwaterkruiken toe te reiken, ten einde zijn lichaam op temperatuur te houden. Een geneesheer wist ten slotte ook tot den beklagenswaardi'gen man door te dringen en hem een serum in te spuiten tegen longont steking. Het gevaar, dat de ongelukkige zijn be proevingen niet langer zou kunnen doorstaan, werd steeds grooter, toen er als dqor een wonder uitkomst kwam. Een nieuwe grondverschuiving deed zich namelijk voor, die de grondlaag meesleurde, welke tot nu toe als belemmering voor zijn kameraden had gevormd. Collins kon nu da delijk bevrijd worden. Doodzwak, doch, dank zij zijn kraJhtig gestel, toch in een toestand verkeerend, die niet langer gevaar voor zijn leven deed vree zen, werd de man in veiligheid gebracht. Een groote menigte had met belangstel ling den gang van het reddingwerk gevolgd en tal van personen hadden zich verdienste lijk gemaakt door vrijwillig met eigen levens gevaar hulp te verkenen. Luidens een nader bericht is Collins toch tengevolge van de doorgestane ellende, over leden. Vermoedelijk door middel van een vaUchen sleutel is men er in geslaagd binnen te ko men in een der villatjes onder Steynen'ourg (halverwege Utrecht en de Bill). Men heelt daar in dc benedenverdieping een bureautje opengebroken en daaruil 109 gestolen. Van de daders geen spoor. Een aardig staaltje van dierentrouw wordt door de Farijschc bladen gemeld. Zekere Paul Pierrot was op 30 Januari 1.1. in de Vogezen aangekomen, vergezeld van zijn hond. Het' sneeuwde hard en beiden le den gebrek, met het gevolg, dat Pierrot van uitputting midden op een veld dood neerviel. Zes dagen en nachten bleef de hond bij hem. t Boerenknechten vonden den dooden man cn zijn trouwen gezel. De hond was reeds te zwak geworden om nog te kunnen blaf fen; maar toen men het trouwe dier van zijn meester poogde te verwijderen, werd het wild en weerspannig. Een soldaat wist den voorbceldigen vier voeter tenslotte onder bedwang tc krijgen en nam hem mee naar de kazerne, waar het arme beest thans met groote* toewijding wordt verpleegd. Ten bate van het nieuwe Roodc Kruis Ziekenhuis te 's-Hage werd Zaterdagavond in het City theater aldaar een weldadigheids avond gegeven ter gelegenheid van de pre mière der Fransche film „Het wonder der wolven" Onder dc aanwezigen bevonden zich Prins Hendrik, de Fransche en Belgische gezanten en de ministers Ue visser en neemsScerK, be nevens tal van diplomaten en autoriteiten met hun dames. Baron Snouckaert van Schauburg sprak een welkomstwoord tot de bezoekers, nadat de Nederiandsche, Belgi sche cn Fransche volksliederen staande wa ren aangehoord. Dc opbrengst van de buffetten kwam ge heel ten goede aan het Ziekenhuis. Tot de genocdigden behoorden ook de le den van den Haagschen gemeenteraad. De directie van het City theater had om parti culiere redenen het raadslid, den heer Willy Mullens, den bekenden bioscoop-- oloitant, niet uitgenoodigd. Daarop hadden V raads leden en bloc hun invitatie teruggezonden en waren nu niet aanwezig. De burgemeester en de wethouders ontbraken eveneens. Te Roermond ontstond Zaterdag hoog gaande ruzie onder dc bewoners van het woonwagenkamp. Er werd met stokken, re volvers en messen gevochten; ook dc vrou wen namen aan 't gevecht deel. Eenige vechtersbazen liepen bloedige verwondingen op en moesten onder geneeskundige behan deling gesteld worden. Een der vechtende vrouwen, die in het bezit van scherpe re- volveroatronen werd bevonden, werd door de politic in arrest gesteld. Te Erica is bij den heer P. de waterput vergiftigd. De dader is onbekend. Te Troves is aangehouden dc Nederlan der G. G. Valk, 41 jaar oud, die wordt ver dacht van rnoord op een landbouwersknecht aldaar, wiens lijk na een vechtpartij met kameraden gevonden was in 'n boomgaard. Hoewel men ten huize van den verdachte een met bloed bevlekten overjas heeft gevonden, blijft hij alle schuld aan de mis daad ontkennen. Een ais dame gekleedc en zich ook in alle opzichten als zoodanig voordoende vrouw, kwam Zaterdag in den kruidenierswinkel der firma P. v. d. H., aan de Brugstraat, te Roosendaal, eenige inkoopen doen en betaalde met een „briefje", zoodat zij dus geld terug moest ontvangen. Bij de terugbetaling nu vroeg zij voor haar verzameling zoo mogelijk eenige gul dens met een bijzonder kenteeken, waaraan de winkelier graag wilde voldoen. Daar hem echter het zoeken naar die bijzondere gul dens nog al moeite scheen te kosten, was de dame wel zoo „welwillend" te helpen zoeken en brutaalweg deed de vrouw een greep in de openstaande geldlade om de begeerde guldentjes „uil tc zoeken". Toen dc „dame" al eenigen tijd verdwe nen was, bleek'echter een tekort in de lade, waarvan aangifte werd gedaan aan de poli tie, die nu naar dc geidwisselaarster zoekt. Zondagavond sijn te Rotterdam aange houden de tuinder C. en de meubelmaker M., wegens inbraak in de woning van den handelsreiziger P. P. B. op den Schiedam- schesingel. Zooals men weet, was deze aan houding het gevolg van het kranige optre den van diens dochter. Naar achteraf ge bleken is, heeft C. zich aan een groot aantal inbraken schuldig gemaakt. Bij zijn verhoor bekende hij langzamerhand zich met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft te hebben tot de woningen in de Schermlaan, Waterloosstraat, Kettingstraat, Noordeinde, Zaagmolenstraat, Spoorsingel etc., waarvan in den loop der laatste weken aangifte werd gedaan bij de politie. Telkens werden er geldsbedragen gouden en zilveren voorwer pen en dergelijke gestolen. In de woningen der aangehoudenen werd bij huiszoeking een en ander van het gestolene gebonden en in beslag eenomen. Tc Delft komt een geval van slaapziekte voor. De patiënte, een vrouw van middelba ren leeftijd, slaapt reeds 16 dagen achtereen. Zij wordt kunstmatig gevoed. Even beneden Velp is Donderdagmorgen in de Maas het lijk opgevischt van een mans persoon. Het bleek te zijn van den marskra mer L. verblijvende in een volkslogement te Grave. Hij was Zondagmiddag uitgegaan en daar niet weer gekeerd. Zondagavond 10 uur is hij nog gezien. Men vermoedt dat hij door duisternis misleid, te water geraakte en verdronken is. Te Eibergen is het 3-jarig zoontje van een woonwagen bewoner in een onbewaakt oogenblik in een sloot geraakt cn verdron ken. Naar aanleiding van het bericht over de in 't bijzonder in Groningen bij 't dozijn „verleende" „ridderkruisen van het Duitsche legioen van eer", vestigt men er in 't Hbld. de aandacht op dat dc „orde" van het Duit sche legioen van eer een zuiver particuliere „onderscheiding'' is, die niets anders bewijst dan dat de houder lid is cener vcrceniging. Officieel erkende Duitsche onderscheidingen zijn alleen dc door bemiddeling van het Duit sche Gezantschap te 's-Gravenhage uitge reikte cercteekcnen van het Duitsche Roode Kruis, die voor buitengewone verdiensten op het gebied der liefdadigheid worden toe gekend. In het Unie-Observatorium te Johannes burg is een nieuwe telescoop in wording, met een brandpunt van 66 c.M. hei wordt de zesde telescoop ter wereld naar de grootte cn is de grootste ten Zuiden van den Eve naar. De kosten zijn twintigduizend pond, maar men verwacht groote diensten van dit instrument aan de sterrekunde. Wellicht zal de kijker in Juli a,s. door den prins van Wales zelf worden onthuld. Een audiëntie bij Minister Ruys. Naar de Msb. verneemt, heelt de Minister van Binnenlandsche Zaken, reeds Vrijdag te legrafisch het bestuur van het R.-K, Werk liedenverbond uitgenoodigd tot een bespre king op Dinsdag a.s. om drie uur op zijn de partement, zulks naar aanleiding van het op 4 dezer tot den Minister gericht schrijven inzake den toestand in Drente en de te dien opzichte geuite- verlangens. DEVENTER, 6 Febr. (Weekmarkt.) Bo ter le soort p. 20 kg f 50 151, 2e soort f 49—50. Eieren per 100 stuks f 8—9.25. LEIDEN, 7 Febr. Boter. Fabricksboter Ie: soort f 2.252.70, boter dito f 2.552.70. Aanvoer middelmatig. Turf. Aanvoer 27 Febr. nihil. Prijs lange turf f 9—10 per 1000 st. LEEUWARDEN, 6 Febr. Granen. Tar we. Witte-puike f 15.50, mindere f 1414.50, Roode mindere f 14.2514.75. Gerst. Zo- met puike f 14.5015. Haver. Witte puike f 11.5012, mindere f 1011. Lijnzaad. Slagzaad f 2023.50. Kanariezaad. Friesch puik f 2627, mindere f 2224. Erwten, Groene Schokkers f 1421, Groene kleine kool f 1415.75, alles per 100 kg. Aardap pelen. Borger f 4.204.50, Roodscar f 3.80 4. Vlas. Tot prijzen ten gunste van koopers werden enkels partijtjes verkocht. Aanvoer 7000 bundels. ELST (Bet.), 6 Febr. Fruitveiling van heden. Prijzen le Goudreinetten 1827, 2e soort 13 V16, 3e soort 67, Extra 28 34 le Bellefleurs 13 1 18, 2e soort 710, extra 1923. Present of England 2223, Holgaten 8 1 -9, Rabouwen 71 -8 F-, Spaansche Rabouwen 910, Eysdener Klum- kes 10 V11, Gerrit Roelofs 8 10, enkele Bendsrzoete 8V,9, Huismans 77'_.. Jas- appels 10-11, Gieser Wildeman 89, Winterjannen 77 1 J ct., alles per kg. Eieren f 7.807.90 per 100 st. UTRECHT, 7 Febr. Vee. Aangevoerd waren 550 stuks. Handel gedrukt. Prijzen waren stieren i' 150300, vaarzen f 260 380, pinken f 100160, melkkoeien f 330 510, kalf koeien f 360530, vaars koeien f 200320, magere kalveren f nuchtere kalveren f 1621, magere varkens f 1751, biggen f 717, magere schapen f lam meren f 3444. Eieren f 7—9. Boter f 1.45. ALKMAAR, 7 Febr. Vee. Aanvoer 19 paarden f 150375, 15 koeien (melk) f 200 410, 63 nuchtere id. (slacht) f 1036, 42 schapen overhouders f3152, 1 vet varken f75, 22 schrammen f2438, 113 biggen f 10—17, 3 bokken en geiten f 814. Eieren f78.50 per 100 stuks. Boter f 1.151.25 per Kilo. BOVENKARSFEL (Station) 7 Febr. Uien Groote gele f 4.655.60 per baal, id. Drielingen 5.555.60 per baal. Aangevoerd 145 balen. Bloemkool le soort f 8.25, id. 2e soort f4.254.50, id. 3r fl.202.40, per 100 stuks. Aangevoerd 795 stuks. Roode kool f 35.50, per 100 Kg. Aangevoerd 32700 Kg. Gele" kool f3.70—5.70 per 100 Kg. Aangevoerd 11600 Kg. Witte kool f 2.70 3.80 per 100 Kg. Aangevoerd 5000 Kg. Spruitkoo' gf 1.902.95 per 15 Kg. Aange voerd 180 zakken. HOORN, 7 Febr. Vee. Aanvoer 6 nuch tere kalveren f 1524, 34 schrammen f 2 35, 88 biggen f 1222, 49 lammeren f 40 50. Handel goed. HOORN, 7 Febr. (Beurs Parkzaal). Gra nen Rogge f 15, tarwe f 1218, gerst f 15 15 haver f 1214 per 100 Kg.; vale erwten (groote) f 2832, Wijker vale f 20 26, bruine boonen f 20—27, witte boo- r.en f32, paardeboonen fll duiveboonen f 12 per K.L. mosterdzaad f 50—55 per 70 Kg. kanviizaad f 19, maanzaad f2021 per 50 Kg. BROEK OP LANGENDÏjK. 7 Febr. (Weekbericht Langendijker Groentenvei- ling.) De aanvoer van diverse koolsoorten bedroeg deze week 135 wagons, 10 wagons uien en bijna 5 wagons peen. Wat de kool be treft, was de aanvoer 2 wagons minder dan vorige week. De prijzen gaan geregeld ach teruit, wat met dit zachte weer niet te ver- wondéren is. 't Is voor de tuinders een tegen valler. Er is buitengewoon veel werk aan de kooi, dag en halve nachten zijn ze in de weer om het röt er af te houden, met resultaat lagere prijzen. Van roode kool werd aange voerd 507.000 kg, prijs eerste soort f 3.5Ö- 6.40, tweede soort f 1.703.50 p. 100 kg. Gele kool, aanvoer 517.400 kg., prijs le soort f 3.405.70, 2e soort f 1.103.30 per 100 kg. Deeasche witte kool, aanvoer 335.500 kg., prijs Is soort f 35.40, 2e soort: f 1.10 2.80 per 100 kg. Uien, aanvoer 105.400 kg., prijs gewone uien f 10,5012.70. Drielin gen f 1011.70, Nep f 8.7010 per 100 kg. Losse wortelen (peen), aanvoer 48.425 kg., prijs f 1-10—2.20 per 100 kg. Bie.tea, aan voer 800 kg., prijs f 1.3201.40 per 100 kg. De hooge prijzen voor uien zijn ook geweest. Konden we vorige week nog als hoogste f 14.50 noteerer, thans slechts f 12.70. Drie lingen evenzoo. IJMUIDEN, 7 Febr. Heden waren aan de markt de vangsten van 12 stoomtreüers, 5 loggers en 1 beuger. De prijzen waren als volgttarbot f .251.35, tongen f 2.701,80 per kg. griet f 6233, gr. schol f 2923.50, md. schol f 3225, zetscnol f 40—31, kl. schol f 2824179.50, scharren f 17— 19.50 per 50 kg. roggen f 3519 per hoop vleet f 21.60 per stuk bot f 138.50, gr. schelvisch f 4842, mid. scheivisch f 42 37, k. md. scheivisch f 2326, kl. scheivisch f 261210—6.50 per 50 kg.kabeljauw f 6349 per 125 kg. gr. gullen f 2316 kl. gullen f 139.50, wijting f 84.40 per 50 kg. heilbot f 1.801.60 per kg. IJMUIDEN, 7 Febr. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJIvI. 45 (Perseus) met f 1526 IJM. 84 (Pallas) mét f 1709 IJM. 122 (Bertha) met f 1502 IJM.8 (Annie) met f 1601 IJM. 82 (Aneta) met f 2464 IJM. 26 (Witte zee) met f 1903 IJM. 141 (Goverdina) met f f 2217 IJM. 323 (Walvisch) met f 1S24 met f 1824 IJM. 159 (Julie Streiff) met f 2663 IJM. 432 (Raaf) met f 2030 K.W. 14 (Urania) met f 2928 K.W. 123 (Robert William) met f 2125 en de zeilloggers K.W. 147 (Wilhelmina HI met f 634 K.W. 152 (Agatha Maria) inetf 777 KW. 62 (Concor dia Constans) met f 780 K.W. 28 (Anna) met f 797 en KW. 22 (Orion) met i 1272 aan be somming. MONNIKENDAM, 6 Febr. De Zuider- zee-haringvisscherij die twee weken geleden voor de voorjaarsvangst zooveel beloofde, blijft nog zeer beperkt, en de omzet in de rookerijen is van deze visch dan ook gering. De hoogste dagaanvoer aan den Gemeente lijken Vischafslag alhier was 31-tal fuik en sleepharing, meest aangevoerd door de Markervloot, De prijs liep van f 8 tot f 9 per tal. Voorts betrokken de rookers Zuiderzee- haring van Volendam. Ook daar was de aanvoer niet groot, en bedroeg per dag per span 1 a 2 tal, prijs f 89.50 per tal. Men kan nagaan, dat tegen deze noteering de detailprijs van de Zuiderzeebokking op minstens 10 pet. komt, en tegen dit bedrag is het voor den venter moeilijk gereeden af zet van deze bokking te vinden. Het wachten is nu op de groote vangst, cn dientengevolge aanzienlijke prijsdaling. Men hoopt natuur lijk op flinken uitvoer naar Duitschland, doch dan moet de haringprijs wel sterk zak ken. In den regel gebeurt dit bij een gemid deld haringseizoen vrij spoedig, tot beneden f 2 en lager per tal, want de aanvoer kan dan Zeer groot wezen. De omstandigheid dat men voor enkele centen een tal haring kan koopen, is èn voor den visscher én voor dien handelaar minder wenschelijk, doch de prijs blijft eenigszins op peil, indien Duitschland trekt. Hierbij is de vangst in Noorwegen enz. een voorname factor. De aanvoer van Schotsc'ne har ine was in de afgeloopen week gering. Voort-, zijn aangevoerd eenige partijen sloe-haring en Noorsche versche harinf, z.g. paplappers. De prijzen waren vrij hoog, de handel was matig. LOMDEN, 8 Febr. De tekst van de noU luidt als volgt: ,,Z. M.'s ivgeering houdt vast aan het principe van de Balfour-nota. Veel van den inhoud van deze nota is herhaald in de nok, door Lord Curzon op 11 Augustus 1923 verzonden, doch wat in deze laatste nota betrekking heelt *op de voorstellen van Bcnar Law, gedaan in Januari 1923, heeft begrijpelijkerwijs geen betrekking meer op de huidige toestanden. Deze paragrafen wer den immers neergeschreven voor de invoe ring van het Dawes-plan en in de veronder stelling, dat de totale Duitsche schuld zou worden vastgesteld op een bedrag, lager dan dat, waarop volgens het Dawes-plan wordt gerekend. Vooral de jaarlijksche be talingen werden in de voorstellen van Bonar Law lager' aangenomen dan zij op het oogen blik zijn vastgesteld Het principe van Balfour-nota is, dat Groot-Britannië van Europa betalingen zal ontvangen gelijk aan het bedrag, dat het zelf verplicht is te betalen aan de Ver. Staten. Z. M.'s regeering kan evenwel' geen positie aanvaarden, waarin dit principe alleen kan worden vastgehouden, wanneer de volledige Dawes-annuïteiten betaald worden of vor deringen tegen haar nominale waarde wor den aangenomen, welke niet als volwaardig zijn te beschouwen. Z. M.'s regeering heeft er reeds in toege stemd niet slechts om haar cischen tegenover de geallieerde te verminderen tot een be drag, noodig om haar eigen betalingen voor voldoening der Britsche oorlogsschulden aan de Ver. Staten te verrichten, maar heeft zelfs toegestaan om het geheele Engelsche aandeel in de Duitsche schadeloosstellings- bétalingen voor dat doel aan te wenden. Dit beteekent, dat Groot-Britannië nicg al leen op zijn schouders neemt den gcheelen last van zijn eigen oorlogsschade, doch eveneens de 800.000.000 buitenlandsche waardepapieren, door haar voor de alge- meene zaak opgeofferd, voordat de Ver. Staten aan den oorlog deelnamen. Bij de toepassing van de Balfour-nota op dc huidige toestanden heeft Z, M.'s regee ring zich bereid verklaard, met het oog op het feit, dat de oorlogsschulden tusschen de geallieerden zijn aangegaan ter wille van dc gemeenschappelijke zaak, voorstellen in overweging te nemen, waarbij de bestaande Fransche schuld aan Engeland verminderd zal worden, mits het principe aanvaard wordt van een definitief bedrag, door Frankrijk te betalen uit zijn eigen nationale bronnen van inkomsten, bij dc vaststelling waarvan rekening is gehouden met Frank- rijks's nationaal vermogen en met zijn be lastingbetalingscapaciteit, zonder dat daar bij rekening wordt gehouden met schade- loosstelHngsbstalingen. Z, M.'s regeering meent derhalve, dat het aanbeveling verdient dat de Fransche be talingen verdeeld zullen worden in: lo. Vaste jaarlijksche bedragen, te ba talen door Frankrijk, geheel onafhankelijk van de betalingen, krachtens hat Dawes- plan in een bepaald jaar tc ontvangen, 2o. Een verdere jaarlijksche betaling uit het Fransche aandeel in de Dawes-annuï- teiten. Hieruit volgt, dat; lo. Alle tagtnvorderingen van Frank rijk op Engeland zullen worden geschrapt, en 2o. Dat indien en wanneer de betalingen door Engeland te ontvangen uit Europeè- sche oorlogsschulden en schadeloosstellin gen voldoende zou zijn om in de volledige afbetaling van de Engelsche schulden aan de Ver Staten te voorzien gedurende dc volledige periode van dc jaarlijksche ver plichtingen, inclusief de betalingen die reeds gedaan zijn, c-enig daarna blijvend surplus gebruikt zal worden om de lasten tc vermin deren. die op Engeland» geallieerden rusten. Z. M. regeering koestert de hoop, dat, indien dc Fransche regeering bereid zou' zijn voorstellen in bovengenoemden zin te doen, een voor beide landen bevredigende over eenkomst bereikt kan worden." De nota, die in het Engelsch. is geschre ven, is, naar uit Parijs wordt gemeld, dade lijk vertaald en maakte heden op dc mini steries van Buitenlandsche Zaken en Fi nanciën een onderwerp van studie uit. LONDEN, 8 Febr. Gelijk hedenavond alhier in politieke kringen verluidt, _hceft Herriot den Engelsen cn gezant,.lord Crewc opgedragen, aan de Britsche regeering ine- de te deelen, dat de Fransche regecring, door den vriendschappelijk en toon der En- gelschc nota zeer aangenaam 13 getroffen. Van Fransche zijde is bij deze gelegenheid verklaard, dat het Fransche kabinet onge veer drie weken denkt noodig tc hebben voor het opatellen van een omstandig ant woord aan Engeland. In deze nota van antwoord zal de Fransche regeering den formeelen wensch uitspreken, dat een con ferentie tusschen Herriot, Baldwin, Chur chill cn Clémente! zal worden gehouden. Onder deze omstandigheden zal een der gelijke conferentie te Londen niet voor begin Maart kunnen plaats* vinden. Volgens alhier loopende geruchten is van Fransche zijde geen twijfel opengela ten, dat de Fransche regeering dc onder handelingen met Engeland niet slechts de scnuldeno vereen komst behandeld wil zien. Wanneer dc Fransche regeering aan de Kamer een dergelijke overeenkomst voor legt, moet zij, zoo wordt beweerd, tegelij kertijd in staat zijn, de oplossing van dc zekerheidskwestie in hoofdtrekken mede tc deelen. Het onderhoud tusschen dc ge noemde politici moet daarom, behalve over het schuldenvraagstuk. ook over dc groo te internationale problemen loopen. Bij dergelijke verstrekkende discussies zullen evenwel ook de diplomatieke verte genwoordigers van België, Italië en de Vcreenigdc Staten, zoo wordt in zekere kringen gezegd, ook van Nederland aan wezig moeion zijn. Bij vaststelling van den datum voor een dergelijke conferentie zal men ongetwijfeld ook rekening houden met dc omstandig heid, dat einde Februari de nieuwe Amcri- kaansche gezant, Houghton, te Londen aankomt, opdat deze in de gelegenheid zal zijn, aan de bespreking, welke ook dc Amcrikaansche belangen betreffen, deel te nemen. PARUS, 8 Febr. De ministeries van Fi nanciën en Buitenlandsche Zaken en da be langhebbende diensten zullen morgen begin nen met dc bcstudeering van de Engelsche nota. Als de Britsche voorstellen in overwe ging moeten worden genomen, zouden de on derhandelaars een nauwkeurige balans moe ten opstellen van Frankrijk's tegenwoordigen rijkdom vergeleken met dien van voor den oorlog en met dien van andere volken; voorts zouden zij een schema moeten opstellen van Frankrijk'- nrestatie: "o belasting-gebied vergeleken met die van andere landen en met zijn eigen financieel kunnen. Het is waarschijnlijk, dat wanneer aile noo- dige documenten zijn verzameld. Herriot of t Clémentel 01 beiden zich naar Londen zullen begeven ten einde de nota van Churchille te beantwoorden en directe besprekingen aan te knoopen. PARIJS, 8 Febr. Het is waarschijnlijk, dai generaal Noliet, Herriot en Clémentel za. vergezellen, als zij aan hun voornemen ge- volg geven om zich naar Londen te bege ven. Daaruit mag worden afgeleid, dat ook het veiligheidsprobleem besproken zal wor den. BERLIJN, 8 Febr. De „Lokalanzeiger" pu bliceerdc dezer dagen een afschrift van de; brief, welkeü de „Anexima" te Amsterdam cp 27 September 1923 aan den voormaliger Rijkskanselier, den sociaal-democratischen afgevaardigde Bauer, gericht zou hebben. Uit dezen brief zou dan blijken, dat Bauer, in strijd met zijn pertinente verklaringen voor de Pruisische onderzoekingscommissie, vaï het Barmat-concern 850 dollar, daarna 20Of dollar als provisie voor zijn bemiddeling bi; crediettransacties, daarna 1000, verschil lende malen 100 (zonder eenigen grond) en ten slotte verschillende honderdduizen den marken en 600 Dema-aandeelen had ge kregen, hoewel het Barmat-concern dooi Bauer „ondanks introducties bij de hoogs) geplaatste kringen" kolossale verliezen ge leden had. De commissie van onderzoek der sociaal democratische partij, samengesteld uit ver tegenwoordigers der Rijksdag- en Landdag- fracties, heeft zich hedenmorgen met dez. aangelegenheid beziggehouden en is een stemmig tot het besluit jgekomen, dat Bauer zijn mandaat voor den Rijksdag moet neer leggen. Bauer heeft zich daartoe bereid ver klaard. ATHENE, 8 Febr. Venizelos is door d: Grieksche regeering verzocht, zoo mogelijk Griekenland te vertegenwoordigen bij der. Volkenbond, wanneer aldaar de kwestie van de uitwijzing van den oecumeoischen pa triarch uit Constantinopel en de opzegging van het Grieksch-Bulgaarsche .verdrag iu zake de bescherming der minderheden U Macedonië ter sprake zullen komen. De mi nisterraad heeft heden aan den minister-pre sident' Michalakopoulos vèr-strekkendc vol machten gegeven om de kwestie van de uit wijzing van den patriarch tot een goed einde te brengen. Dc minister-president verklaar de, dat binnen twee of drie dagen het defini tieve besluit genomen zal worden of men ■zich tot den Volkenbond zal wenden, dac wel tot het internationale gerechtshof in Dei Haag. Binnen denzelfden tijd zal de ant- woord-nota van Griekenland naar Angora worden verzonden. Het decreet, waarbij de lichting 1923 naar huis wordt gestuurd, hetwelk eenige dagen geleden werd opgeschort, zal de volgende week worden afgekondigd. WARSCHAU, 8 Februari. Naar aanleiding van de verordening der Poolsche regecring. volgens welke de katholieke feestdag Maria- Lichtmis niet meer erkend wordt als offi cieele feestdag, hebben te Lodz anti.semis- tische excessen plaats gehad, omdat d« Jocdsche winkels op grond van deze veror dening open bleven. Eer aantal kooplieden werd ernstig mishandeld en hun winkelj geplunderd. Op het laatste oogenblik geluk te het de politie erger te voorkomen. Twaalf jocdsche kooplieden werden ernstig gewend en een groot aantal licht, terwijl de aangerichte schade zeer groot is. De poli tic heeft 50 personen gearresteerd. VANCOUVER, 8 Febr. Op heL bezoek aan Vancouver van het Japansche oplei. dingssmilldeel ,dat Vrijdag van Esquimault iz aangekomen, is een schaduw geworpen door een ernstig ongeluk, dat hier gisternacht uur heeft plaats- gehad. Een boot, waarii. 150 man, zaten, die naar het vlaggeschip „Azama" terugkeerden, kwam in botsing met andere booten en sloeg om. Zeventien man zijn verdronken. De nacht was zeer donker en het weer was ruw. Het reddings- werk werd volbracht met dc hulp van zoelr lichten. Door de afdeeling Waalwijk van den Ned R.-K. Bond van Schoenfabrikanten is be sloten aan het hoofdbestuur van genoemden bond voor te stellen dc schoenprijzen al naar gelang van het artikel van 512 pet te verhoogen, wegens enorme stijging det lederprijzen. Het hoofdbestuur heeft tegen heden. Maandag, een groote vergadering bijeengc- roepen te Tilburg van alle Nederiandsche schoenfabrikanten, al of niet lid van den bond om door gezamenlijke bespreking te trachten een algemeen besluit tot schoen» prijsverhooging te nemen. In Kremsier bij Olmütz is Vrijdag 'n vlieg' tuig van 't 2e vlieg-regiment neergestort ir. de nabijheid van het station. De piloot was op slag dood, zijn mecanicien stierf na zijn overbrenging in het ziekenhuis. Het vlieg, tuig verbrandde. Dc Tertiarissen van 's-Hertogenboscli, die het collectceren voor de R.-K. Universiteit op zich hebben genomen op verlangen der plaatselijke geestelijkheid, hebben, volgens de „St. J.kl." voor het jaar 1924 in die stad bij hun rondgang een bedrag van 2539.33 ontvangen. De int, tentoonstelling geopend. Vrijdagmiddag is door Minister De Vissei in geboüw Korte Vijverberg 2a, te 's Hago geopend de tentoonstelling van vrij en spon taan kinderwerk, georganiseerd door de ver eeniging „Het reizend museum voor ouder, en opvoeders".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6