Binnenlandsch Nieuws. tMEïlóD" NIEUWS landb. en visscherij Het 350-jarig bestaan van de Leidsche Hocgeschool. r DE VERBOUWING DER CADETTEN SCHOOL TE ALKMAAR. FINANCIËN. UIT ONZE WEST. AMERKAANSCHE WOEKERARISA STOOMVAARTLIJNEN. KUNST EN KENNIS. Het radiostation Waalhaven. Een Rubens voor het museum Boymans. Metaalhoudende vruchten in blik. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE OVERVEEN. MARKTNIEUWS. Amsterdamsche Veemarkt. ADVERTENTIËN. Flink R.-K. Meisje Onze oudste Academiestad en ons land beleven een gewichtigcn dag; de illustre Leidsche Hoogeschool bestond gisteren, 8 Februari, 350 jaren. Dat die datum op Zendag viel, was de reden om het groote historische feit, hetwelk grootsch moest worden, heden te gedenken. En ter her innering aan de stichting der Hoogeschool door Prins Willem van Oranje en ter vie- tng van haar 350 jarig bestaan, wapperen nu in de Sleutelstad vele vlaggen en heerscht er veel meer drukte dan anders het geval is. Op den derden Januari van dit jaar, ver leende de Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden aan H. M. de Koningin het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid, om dat toen vóór 350 jaar, op voorstel van Prins Willem I door de Staten van Holland en West-Friesland besloten werd tot stich ting van deze Hoogeschool Tevens ver zocht de Senaat H. M., dat de plechtigheid van haar door zijn rector te beklecden met die waardigheid, zou geschieden op 9 Fe bruari, in de Pieterskerk, welk verzoek H.M. inwilligde En zoo werd de Pieters kerk, waar H. M. op 3 October j.l. dc gods dienstoefening ter gelegenheid van Leidens Ontzet vóór 350 jaar, bijwoonde, de plek waar het voornaamste gedeelte van de 350- 'arigc Hoogeschool-herdenking plaats vond. Om halftwee vertrok van het grijze Aca demiegebouw aan het Rapenburg een lange stoet van curatoren, hoogleeraren in ambts gewaad en lectoren, om zich naar de Pieters kerk te begeven langs het Rapenburg en door de Nieuwsteeg. Langs den weg stond een groot aantal afgevaardigden van nage noeg alle studentenvereenigingen met haar banieren, die zich aansloten bij den stoet. Zij namen daarna allen in de kerk plaats. Het getal aanvragen om toegangskaarten tot de Groote Kerk was overweldigend ge weest, zoodat velen zich onder de bevoor rechten nie' zagen gerangschikt. Weldra waren alle beschikbare zitplaatsen ingenomen door met de universiteit in nauw verband staanden, door Regeeringspersonen Van land, gewest en stad, het corps diplo matique, militaire autoriteiten, predikanten enz. Twintig minuten voor den aanvangstijd, twee uur, van de plechtigheid was iedereen gezeten Met auto's kwamen H. M. de Koningin, H. M, de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik en H.K.H Prinses Juliana, uit de Residentie Zij reden langs den Hangweg, het Noordeinde, het Rapenburg en de Klok- steeg en kwamen met gevolg aan den kerk ingang aan de Kloksteeg. De leden van de studentenvereeniging ,,Pro Patria" vormden de eerewaebt voor H.M. de Koningin. In de kerk werd de Vorstelijke Familie ontvangen door de Diëscommissie burge meester jhr mr. dr. N. C. dc Gijselaar, pre sident-curator; en de hoogleeraren mr. A. J. Blok, rector-magnificus, dr. W. de Sitter, dr, J. Huizinga, dr. L. Knappert Jzn eri jhr. Mr. W. J. M van Eysinga. De burgemeester heette Haar met eenige woorden welkom en stelde de overige leden van de commissie voor. Voorafgegaan door de pedels en vergezeld van gevolg en commissie, schreden de Vor stelijke personen naar het ruim der Kerk, Waar zij plaatsnamen op bronsbckleede fau- teujls, in den rug waarvan het Leidsche wa pen geborduurd was Tegenover deze zit plaatsen waren de wapenschilden van Oranje On van Nasau aangebracht In de onmiddellijke nabijheid van de Vor stelijke Familie namen plaats het gevolg, ministers, het corps diplomatique en curato ren. De hoogleeraren zaten rondom den kansel geschaard. Bij het binnenkomen der Hooge Bezoekers liet de organist der kerk, de heer C, B. Duys- ter, hooren den marsch uit' „Die Zauber- flöte" van Mozart. Daarna zong het gemengd koor „Sursum Corda", dir. de heer Hubert Cu-. -iers, a capella het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus." Van den kansel hield nu de rector-magni ficus, mr. A. J Blok, de rectorale rede, wel ke gewoonlijk op den dies natalis in het groot auditorium van het Academiegebouw Wordt gehouden. Tot onderwerp van zijn oratie had spr. gekozen- „De ontwikkeling van het strafstelsel in Nederland". Alvorens tot behandeling van zijn eigenlijke onder-' Werp over te gaan, heette hij o.m. welkom de Majesteiten, Kon Hoogheden, Excellen ties, vertegenwoordigers van Hooge Colle ges, van Volkenbond, van Staat, Provincie en Gemeente; van de Kon. Academie van We tenschappen en van de Nederlandsche Uni versiteiten en Hoogescholen; professoren, doctoren, studenten. Voorts sloeg hij een blik in de historie der Universiteit en bracht eerbiedige hulde aan dc nagedachtenis van Prins Willem van Oranje en van allen, die *an de stichting van de Universiteit hebben meegewerkt, inzonderheid aan Jan van der Aan het slot sprak hij dank uit tot allen, die in den loop der ecuwen aan den groei der Hoogeschool, waarvan het wijs beleid onzer vaderen de kiem heeft gelegd, heb ben mee- en samengewerkt. Na het uitspreken van de rede zong het «oor „Psalm 118" van Sweelinck. Daarna bekleedde dc rector, van het 'Preekgestoelte gedaald, H. M. de Konin gin met het eere-doctoraat in de rechtsge- «erdheid. Zijn Hooggel. sprak na de gebruikelijke formule in het Latijn, H. M. als volgt toe: Het is het recht het voorrecht van den promotor aan deze formule eenige ^oorden toe te voegen, ten einde in het 'icht te stellen, wat den Senaat heeft be logen Uwer Majesteit het cere-doctoraat n de rechtsgeleerdheid te vcrleenen. De Senaat heeft gemeend, dat hij aan de gevoelens van piëteit en dankbaarheid, die '"eder onzer voor den grooten stichter der Hoogeschool koestert, niet beter uiting kon geven, dan door U, zijn nazaat, de grootste eer te bewijzen, waarover de Senaat be schikken kan. Y Hij heeft gezocht naar een middel om Uwer Majesteit duidelijk te maken, hoe de Woorden door U op 21 Juni 1905 in de Se naatskamer der Academie gesproken, nog 'feeds weerklank vinden in onze harten. Gij hebt Uzelve toen gelukkig geprezen frop te mogen wijzen, dat de banden door "aar stichter tusschen Leiden's Hooge school en het Huis van Oranje gelegd, nim- 5?®* zijn verslapt. Het eerbetoon thans aan en uitsluitend aan U, gebracht, strekke uwer Majesteit ten bewijze, dat de Lcid- ?.®ha Universiteit steunende op dat Konink- l'ik woord, zich nog altijd beschouwt als de Academie der Oranjes en dat zij van haar ^ant wat zij kon wilde doen om dien band 'e stevigen. Doch zij zou daartoe dit mid- je' niet hebben mogen kiezer, wanneer waarvoor geen andere grond aanwezig wa- geweest dan het vervullen van een Plicht van piëteit tegenover Prins Willem het betoonen van onze innige aanhan kelijkheid en genegenheid voor U en Uw «nis. Want de Academie is het bovenal ®an hare waardigheid verplicht, bet eere- ""ctoraot van te meer waarde, nu het zoo ?e'Jen wordt toegekend, uitsluitend te ver benen aan beo, wien dit om hunne ver wensten toekomt Zoodanige verdiensten .eft de Sen.- t bii Uwe Majesteit aaiiwe- geacht op het gebied van het recht. Zij uelreffcn, niet de theorie van een beoaald onderdeel van het recht neen, zij liggen °P het terrein van de practiik, in Uw «reven om het recht, zoowel in de binnen andsche als ir, de buitenlandsche betrek kingen te verwezenlijken. Met name rijst als vanzelf voor ieder de herinnering aan den tijd, dat het lot van ons volk was saamgeweven met de wijze, waarop Nederland den weg des rechts zou weten te bewandelen, een herinnering, waaraan onafscheidelijk is verbonden de overtuiging, der gansche natie, dat Gij toen voor het recht van Uw volk U gesteld hebt op de bres met een geestkracht en een toewijding, welke bij dien van Prins Wil lem niet ten achter bleef. Die herinnering alléén al gaf ons het recht, de eer, die wij Majesteit, U wilden betoonen, te kleeden in den vorm van het eere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid. Omdat het geen geschenk is, dat Gij uit mijne handen ontvangt doch eene erken ning van wat Gij voor Uw volk hebt ver richt, mag ik als rector Uwe Majesteit daa'-mede eerbiedig geluk wenschen. Wanneer ik naar oud gebruik mijn toe spraak mag besluiten met een persoonlijk woord, dan moge ik daaraan verbinden, den diepgevoelden wensch, dat Uwe Majesteit aan de zijde van Uwen echtgenoot, den Prins der Nederlanden, nog tal van jaren mogen worden gegeven, het Vaderland en deze Hoogeschool ten zegen! Doch ik zoude dc gevoelens van den Senaat slechts ten deelc vertolken wanneer ik in zijn heilwensch niet betrok Uwe Ko ninklijke Moeder, die in Uwe jeugd U is voorgegaan in toewijding en liefde voor Haar nieuwe Nederland, wanneer ik niet uiting gaf aan onze voldoening, dat Gii gehoor hebt gegeven aan onzen wensch, dat Uwe Dochter onze Prinses, thans hier zou tegenwoordig zijn Wij hebben gemeend den toegang tot Haar hart te kunnen bereiken het best door Haar getuige te doen zijr.var. de hulde door de Academie aan Hare Moe der gebracht Majesteit, wij bidden Haren Ouders en ons zeiven toe, dat Zij zich verder moge ontplooien in overeenstemming met Hunne hoop en overeenkomstig onze verwachtin gen en dat voor Haar een toekomst moge zijn weggelegd van waarachtig geluk. Wij geven Uwer Majesteit de verzekering, dat de Leidsche Universiteit daarin met hart en ziel zal medeleven. H. M de Koningin beantwoordde, ria den doctoralen bu! in ontvangst genomen te hebben, kort de toespraak van dan rector. Hierna zong het koor „Geluckig Vader- landt" van Valerius; vervolgens speelde bij het verlaten der kerk het orgel het Prule- dium van Handel. De bul is ondertcekend door de hoog- leerarcn A. J, Blok en W. de Sitter, respec tievelijk rector-magnificus en actuarius van den Senaat. Uit de kerk begaven de Vorstelijke per sonen zich naar het Museum van Oudheden (Egyptische afdecling) aan het Rapenburg, waar zij rondgeleid werden door den direc- ,teur, dr. Holwerda en diens medewerkers. Curatoren en Senaat spoedden zich naar de Academie, waar de Koninklijke Familie een bezcek bracht aan de Senaatkamer en waar prof. mr. C. van Vollenhove H. M, namens het Leidsche Uaiversiteitsfonds een luxe-exemplaar aanbood van „Pallas Leiden- sis MCMXXV" in bruin-lederen band en op Japansch papier gedrukt Rector, secretaris en assessoren hadden de Hooge bezoekers ontvangen en stelden ie leden van den Setraat aan hen voor. Toen zij de academie hadden betreden werd op den toren dc Koninklijke Standaard geheschen. Na. dit bezoek gingen Hare Majesteiten en de Prinses met haar gevolg naar Den Haag terug, tot de Leidsche gemeentegrens ver gezeld door den Prins cn den Burgemeester. Z. K. H. begeeft zich dan naar het Stede lijk Museum „De Lakenhal", waar tevens aan genoodigden een thee wordt aangeboden en waar de rector een receptie houdt. Vanavond is er een feestmaaltijd aange boden door Curatoren en Senaat, in den foyer der Stadsznal, waar c. m. aanzitten, de Prins, de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie, de vertegenwoordigers van de Koninklijke Academie van Weten schappen, die van alle Nederlandsche Uni versiteiten en Hoogescholen en de Deken van het corps diplomatique. Het Leidsch Studentencorps brengt hun hier te tien uur een serenade. De plannen voor den verbouw van de Cadettenschool te Alkmaar tot een modern centraal ziekenhuis met klassenverpleging nemen steeds vasteren vorm aan. De aldaar en in uitgebreide omgeving krachtig ge voerde actie onder de burgerij om gelden daarvoor bijeen te brengen, heeft veel suc ces geoogst, niettegenstaande het feit, dat de R. K. thans reeds begonnen zijn met. een belangrijke uitbreiding van het reeds be staande St. Elisabethsgesticht, een uitbrei ding, die meer dan een half millioen gulden zal kosten. Zeer belangrijk aan de bevordering der beoogde plannen is, dat de Minister van Financiën heeft toegestemd in een verzoek van Alkmaar, om het erfpachtsrecht voor de Cadettenschool te verlagen. Dit was, gelijk indertijd gemeld, bepaald op ongeveer f 13.800 en is nu vastgesteld op f 11.000. Da commissie, die door den Raad was in gesteld om de mogelijkheid der plannen te onderzoeken en waarin ook R. K. zitting hebben, is thans tot overeenstemming ge komen in zake het uit te brengen rapport. Daarm zal werden voorgesteld, dat de Raad zich verzekert van het gebouwencomplex der Cadettenschool en de plannen tot ver bouw voorbereidt. NED. MIDDENSTANDSBOND. Het congres van den Nederlandschen Middenstandsbond zal dit jaar te Assen worden gehouden. BESTRIJDING DER HORZELVLIEG. Naar „De Slagerscourant" verneemt, wordt a. s. Dinsdag in Utrecht op initiatief van den Nederlandschen Slsgresbond een vergadering gehouden van belanghebbenden bij bestrijding van de horzelvlieg. UITLOTINGEN. 2 pCt. LOTEN PARIJS 1894/1896. Trekking 5 Januari 1925. No. 2313, 100.000 francs. No. 110727 20.000 francs. Nos. 61187 350552 10.000 francs. Nos. 87625 32 6487 332919, 2500 francs. Nos. 26166 42961 47212 52116 81567 230620 408600 431755 ieder 1000 francs. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van van der Graaf Co s Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 6 Febr., in Ne- - - 'and oken 96 faillissementen tegen 93 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 Februari 1925 450 faillissementen tegenover 461 over hetzelfde tijdperk van het vorige ia»* DE TOEKOMST VAN SURINAME. Naar wij vernemen, wordt de studiereis naar Suriname, die prof. mr. J. C. Kielstra, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool, zal maken, ondernomen op uitnoodiging van den Gouverneur van Suriname, Baron van Heemstra. Tijdens zijn verblijf met verlof hier te lande had deze laatste een onderhoud met prof. Kielstra over de economische toekomst van Suriname, vooral wat de groote land bouwbedrijven betreft, Daarbij noodigde de Gouverneur den heer Kielstra uit, zelf te komen zien, omdat hij door eigen aanschou wing en onderzoek zich een beter en juister oordeel zou kunnen vormen, dan door mede- deelingen en geschriften. Prof. Kielstra zal dus onderzoeken of Suriname economische mogelijkheden voor de landbouwnijverheid opent, waarbij er tevens op zal worden gelet, in hoeverre het mogelijk is voor onze landbouwingenieurs- een breedere toekomst te scheppen, zoodat het onderzoek ook ten goede zal komen aan de Landbouwhoogeschool en haar studenten. Het vertrek is bepaald op 20 Februari. De reis gaat geheel buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. De heer van Heemstra heeft eenige particuliere instellingen bereid gevonden, de kosten voor haar rekening te EEN STEEKPARTIJ AAN BOORD. Zondagmorgen ontstond aan boord van het Fransche stoomschip „Député Josselin de Rohan", dat voor reparatie ligt in Dok 3 van de Rotterdamsche Droogdokmaatschap pij, een hevige vechtpartij tusschen een aan tal Arabische stokers. Een hunner kreeg daarbij een vijftal messteken, waarvan één een steekwonde aan den schouder, een aan den hals en drie in den rug werd toege bracht. In levensgevaarlijken toestand werd hij vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingcl, terwijl de rivierpolitie twee der daders arresteerde. Aangezien men door den Zondagsdienst niemand kon bereiken, die de Arabieren verstond, werd het onder zoek tot Maandag uitgesteld. AANSLAG OP EEN BRIGADIER VAN POLITIE. Een daad van een krankzinnige. Een oogenschijnlijk krankzinnige man is Zondagmiddag, omstreeks 12 uur met een browning in de hand het politie-bureau St. Pietershal aan de O.Z. Voorburgwal te Am sterdam binnengedrongen, waar hij het eerst terecht kwam in de kamer van den wacht commandant der brigadier van politie Jan sen, op wien hij zijn geladen revolver richtte. De brigadier greep een stok, die bij het telegraaftoestel lag om den krankzinnige te lijf te gaan, maar deze week niet en trok de haan van de automatische browning over, die echter gelukkig ketste. De wachtcom mandant vluchtte naar de wachtkamer, waar eenige poiicie-agenten uit de wacht zn- ten.fDezen snelder. met revolvers gewapend op den krankzinnige toe, die daarop zijn browning liet vallen. In een oogwenk was de indringer overmeesterd. Het voorval, dat wellicht in minder dan één minuut zich.had afgespeeld, had een noodlottig gevolg kunnen hebben voor den brigadier, die zijn leven te danken heeft aan aan het ketsen <jer geladen browning. De indringer, met w'ien niet te spreken viel doordat hij de meest onzinnige verhalen deed en dan ook sterk den indruk gaf van een zenuwlijder te zijn, werd naar het Wil- hehninagasthuis overgebracht. AL WEER WAT NIEUWS. Aan de Lever's Zeepmaatschappij te Vlaar- dingen is vergunning verleend tot het aan brengen van geschilderde reclameborden op de bij de postkantoren in gebruik zijnde haticf- postwagentjes. EEN FLESCH AANGESPOELD. Bij de Ven (vuurtoren ten Noorden van Enkhuizen) is een flesch aangespoeld met een briefje, waarop staat 17 Sept. 1920. 80 mijl van K. Duncansby met de motor sloep door zwaar stormweer overvallen en vergaan P. Trumpier (haast onleesbaar,) 3 man bestaande, vaarwel, .laatste groet. Een buitengewoon geval is dezer dagen in behandeling gekomen bij de rechtbank te New York. De beschuldigde is de 2'7-jarige Moe Turman, een jonge man, die tien jaren geleden door den plotselingen dood van zijn vader met het onderhoud van het geheele huishouden, bestaande uit een moe der en verscheidene broers en zusters, werd belast. Turman verklaard, dat hij gedwongen werd na den dood van zijn vader een lee ning te sluiten van honderd dollars. Dit geld kreeg hij van een woekeraar, «die voor zijn diensten een interest van 50 pCt. verlangde. Om hoofdsom en interest te betalen was hij genoodzaakt een grooter bedrag te leenen, wat hem ook slechts tegen woekerwinst ge lukte. Zijn leening en terugbetalingen en herléeningen bereikten zoo'n omvang, dat bij de diverse transacties honderdduizenden door zijn handen gingen. De climax werd echter bereikt toen zijn (jiethode faalde en hij zijn toevlucht nemen moest tot het zetten van valsche handteekeningen opwissels. Vol gens Turman zelf beliepen de uitstaande be dragen 1.300.000, terwijl zijn gansche bezit uit niet meer dan veertien dollars be staat. De rechtbank heeft reeds zes door Tur man vervalschte wissels in handen, te zamen een bedrag van 130.000 vertegenwoordi gend. Uit het onderzoek bleek dat Turman nooit minder dan 50 en 60 percent interest had betaald en heel dikwijls ook 300 percent had moeten geven. Turman was in eigen kring een bekende persoonlijkheid. Hij was bekend als geregelde bijdrager aan alle lief dadige instellingen in Brooklyn. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aang. 6 Febr. Pollux, Valencia, stukgoed, Surinamakade, Ver. Car gadoorskant. Werra, Hamburg, stukgoed, Ruyterkade, v. Es v. Ommeren Almelo, Zuid-Afrika W. K., stukgoed, Suriname kade, Vrachtmaü Maasland, Hamburg, stk. tos- fa», Fosfaatfabriek, Kon. Holl. Lloyd. Aangek. 7 Fébr. Ouderkerk, Oost-Azië, stukgoed, Sumatrakade, Mij. „Nederland"; H. A. Nolze, Rotterdam, stukgoed, Ruyter- kade, v. Es v. Ommeren Jolly Angela, Middlesbro, ijzer, Oosterlok, Wm. H. Mul ler Co. Strabo, Spanje, stukgoed, Surina- me-kade, Ver. Cargadoorskant. Vallescura, La Plata, graan, Silo, Wm. H. Muller Co. IJMUIDEN, Aang, 7 Febr. Ouder kerk v. R'dam H. A. Nolze v. Rotterdam Jolly Angela v. Middlesbro Vallescura v. Buenos Ayres Strabo v. Vigo. Ver. 7 Febr. Erato n. Dant ig Batjan n. Rangoon. VLISSINGEN. Gep. 7 Febr. Maine, n. New York Nicolaas v. New Castle Garonne v. Valencia n. Antwerpen. Van Antwerpen Syra n. Malta Sundance n. Charleston Aliva n. Montevideo Margha n. Calcutta Neutraal n. Passages. Vlieland, Vertr. 7 Febr. Starling n. Londen. Vlissingen. Gepasseerd 7 Febr. naar Antwerpen Westhaven van Norfolk Tre- vethoe van Bombay Abbekerk van Rotter- dan WolfrSm van Las Palmas. Van Antwerpen Thysville naar Congo Wildenfels naar BombayBrandon r.aar St. John San Silvestre naar New Orleans Ansaldo San Georgio naar Riverplate City of Cork naar Noord-Amerika Nice naar Spanje. VLIELAND. Vertrokken 7 Febr. Vliestroom naar HuilNoord-Holland naar Goole. NF.DERL. STOOMVAARTLIJNEN. AL WAK I (R.Z.A. lijn) 7/2 v. R'dam te Hamb. ACHILLES (K.N.S.M.) Algiers-A'dam p. 6/2 Gibraltar. ADONIS (K.N.S.M.) 6/2 v. Samos n. Smyr na. AGAMEMNON (K.N.S.M.) 6 2 v. Piraeus te Tunis. ALMKERK (H. Austr. lijn) 7/2 v. Sydney n. Brisbane. ARIADNE (K.N.S.M.) 6/2 v. Argostoli n. Malta. BAWEAN (Nederl.) thuisreis 6/2 v. Sabang. BENDOWOSO (Java-Bengaien) Java-Cal cutta 6'2 v. Rangoon. BINNENDIJK (H.A.L.) 7/2 v. Philadelphia te R'dam. CALYPSO (K.N.S.M.) 6/2 v. Vigo te Lissa bon. CLIO (K.N.S.M.) Valencia-R'dam p. 6/2 Sagres. DID O (K.N.S.M.) 6/2 v. Bordeaux n. Lz P2IÜC6. EeMDIJK (H.A.L.) R'dam—Pacific p. 6/2 de Azoren. Euterpe (K.N.S.M.) 6/2 v. Uddevalla n. A'dam. GAASTERLAND (H.W. Afr. lijn) 5/2 v. Lagos n. Warri. GORONTALO (R. Lloyd) 6/2 v. Batavia n. R'dam. HERMES (K.N.S.M.) 6 2 v. Tarragona te Burriana. INSULINDE (R. Lloyd) thuisreis 6/2 v. Singapore. IRENE (K.N.S.M.) 6/2 v. A'dam n. Valencia. KINDERDIJK (H.A.L.) 5/2 v. Vancouver te Seattle. MADIOEN (Java-New York lijn) New York-Java 6 2 v. Suln. MADOERA (Nederl.) 7,2 Galveston 1. v. Hamb. te R'dam. MOENA (Nederl.) 7/2 v. Galveston te Havre. MINERVA (K.N.S.M.) 5/2 v. Constanti- 1100e! n. Cavalla. PLUTO (K.N.S.M.) 5 2 v. Barcelona te Genua. POSEIDON (W.I.M.) 6 2 v. Port-au-Prince n. Cap Haitien. SALAWATI (H. O. A. lijn) thuisreis 7/2 v. Sabang. SANYMEDES (K.N.S.M.) 5/2 v. Smyrna n. Constantinopel. SCHELDESTROOM (H. W. Afr. lijrt) 4/2 v. Saltpond n. Freetown. SIANTAR (R. Lloyd) 7/2 v. R'dam, via de Kaao naar Australië. SOERAKARTA (R. Lloyd) 6 2 v. Hamb, n, R'dam. TAMBORA (R. Lloyd) 7/2 v. R'dam n. Batavia was n.m. 2.25 in zee. TAMBOR A (R. Lloyd) 7/2 v. R'dam n Batavia. TE RN AT A (R. Lloyd) uitreis p. 6/2 Gibnl tar. VAN RESELAER (W.I.M.) uitreis 6/2 n. Dover. VENUS (K.N.S.M.) 6/2 v. Faro te Setubal. VLIELAND (H. W. Afr. lijn) uitreis 6/2 ABBEKERK (H. Austr. lijn) Rotterdam- Antwerpen, p. 7 2 Vlissingen. AUTOMEDAN (Oceaan) Japan-Amster dam, p, 7/2 Gibraltar. CRYNSSEN (W.I.M.) 7/2 van Amsterdam n- Hamburg. ELPBNOR (Oceaan) Shanghai-Rotterdam 6/2 te Suez. IJSELDIJK (H. W. Afr. lijn) 7/2 van Am sterdam naar Rotterdam. IJSELHAVEN, Rotterdam-Taranto, p. 6/2 Gibraltar. OUDERKERK (H. O. A. lijn) 7/2 van Am sterdam naar Hamburg. SARPEDON (Oceaan) 5/2 van Penang naar Rotterdam. BUITENLANDSCHE HAVENS. ADOLPH WOERMANN (R'dam—Beira 5/2 v. Teneriffe. AEG IR R.damW. Afrika 6/2 te Teneriffe. ANNA, m. c. 3 2 v Kingsbridge te Par. BALTIC, z.s„ 5/2 v. Gravesend n. Haarlem. CHERIBÖN MARN 6/2 te Batavia. CITO, Salomons, 5/2 v. Londen n. Antwer pen uitgeklaard. DERINDJE 4/2 v. Hamb. te Canada. DIRKSLAND (6/2 v. New Castle n. Rou- aan. EMILE DELMAS 5/2 Dakar n. R'dam. GILHAUSEN 5/2 v. Narvik n. R'dam. GAUWESTROOM 4/2 v. Plymouth te Fowey, INDEPENDENCE 6/2 R'dam te New York. ITAURI Makassar—Hamb. p. 6/2 Sagres. SANTINA, Schuitema, 5/2 v. Londen b. Krimpen uitgeklaard. JONGE CATHARINA R'damValencia p. 6/2 Gibraltar. KENILWOTH CASTLE 6/2 v. Southamp ton n. Kaapstad. LIESBETH, m. s., 3/2 v. Shoreham te Sout hampton. MONT BLANC 4/2 V. Harub te Sunder land. OOSTERLAND 5/2 v. Blyth n. Londen. PENDRECHT Huil—Constantza p. 6/2 Zea. P. L. M. 23 R'damMarseille p. 6/2 Gibral tar. SCHIELAND 5/2 v. Rouaan n. Burnt Is land. ST. ANNALAND 5/2 v. Hamb. te New Castle. ST. JANSLAND 5 <2 New Castle n. Hamb. ST. PHILIPSLAND 6/2 v. Blyth te Kopen hagen. THEMIS 5/2 v. Stettin n. R'dam. TJISALAK (Java-China-Japan) 6/2 v. Kohe te Batavia. WESTLAND 5/2 v. R'dam te Leith. WILLY 4/2 v. Shields n. Rouaan. WINTERSWIJK 6/2 v. Genua n. Melilla. ZUID HOLLAND 5/2 v. Burnt Island n. R'dam. BRATTON CASTLE 6/2 van Rotterdam te Delagoabaai. CITY OF FORAN 7/2 te Gravesend. CITY OF NORWICK 7/2 van Rotterdam 5te East Londen. ITTERSUM Sousse-Ricme, p. 7/2 Gi braltar. Teleloneeren met vliegers. Nu vrijwel de laatste hand gelegd is aan de richtingzoekinstallatie van het station Waalhaven, mag het Rotterdamsche vlieg veld, wat radio-uitrusting betreft een der best geëquipeerde stations van Europa genoemd worden. Behalve het ongedempte station voor het verkeer met buiten- en binnenlandsche vliegvelden is er thans het nieuwe voor het verkeer met vliegtuigen gedurende de vlucht. Eerstgenoemd station werkt op 1400 M. golf; het laatste op 900 M., doch kan ook 600 M. golf geven indien gewenscht. Als een bijzonderftid bij het nieuwe Waalhavenstation geldt, dat een telefoni sche verbinding tot stand gebracht kan worden tusschen vliegtuig en.... lijnabon- né op een locaal net „ergens" in Neder land. Uit de verrichting van moderne stations voor draadlooze telefonie is gebleken dat gewone telefoongesprekken in de micro foon van een stadstelefoon gesproken, op een draadlooze zender kunnen worden overgebracht, om door dezen in aether- trillingen te worden omgezet. Bij vliegtuig zenders was dit tot dusver nog niet toege past. Bij den nieuwen telefoniezender van Waalhaven is het echter mogelijk, dat men het aerodrome opbelt en om „doorverbin ding" verzoekt met een van „radio" voor zien vliegtuig, dat zich in de lucht bevindt. Wel is waar is tot dusverre, dc „piloot" nog maar alleen te bereiken; doch dit is nog maar een kwestie van tijd. Wanneer straks de Koolhoven reuzen in de lucht daveren is er kans dat iedere passagiers zetel eigen telefonische „gemakken" zal bezitten. Naar de Tel, verneemt, is het Museum Boymans te Rotterdam er in geslaagd, dank zij een schitterende gift van den heer D. G. van Beuningen aldaar, het portret van een Premonstratenser monnik door P. P. Rubens, uit de beroemde voormalige Parijsche verzameling-Rudolphe Kahn te verwerven. Ïhet „Maandblad tegen de Vervalschin- schrijft dr. van Hamel Roos over me taalhoudende vruchten in blik. Bij een en quête bleek, dat vruchten, die slechts korten tijd in de metalen bussen gebleven waren, slechts geFinge hoeveelheden me taal hadden opgelost in tegenstelling met oude blikken, welker inhoud als beslist schadelijk voor de gezondheid geacht moet worden. In het blad lezen wij het volgen de hierover: Het bleek verder, dat zich nog vele blik ken met vruchten van 1919 (derhalve ca. 6 jaar oud!) iA den handel bevinden na tuurlijk tegen zeer lage prijzen verkocht worden aan turschenpersonen, die de oude etiketten verwijderen en de bussen met het een of andere nieuwe en fraaie fantasie etiket voorzien, zoodat de oorsprong niet meer na te gaan is. Indien de fabrikanten zouden weigeren de bussen inwendig te vernissen, overeen komstig ons advies, zoude in ieder geval de eisch gesteld kunnen worden, dat de datum van conserveering en hel fabrieks merk in het metaal der bussen gestempeld zoude moeten worden en wel duidelijk zichtbaar. Op deze wijze zouden dc oudere bussen geweerd, en de consument gevrijwaard worden tegen de schadelijke eigenschap pen van sterk metaalhoudende vruchten. EEN VROEGE DRUIF. Vrijdag zijn in de slookkassen van de firma Bruil en De Jong te Loosduinen de eerste druiven gekrent. Hoewel het waar zal zijn, dat dit jaar dc druiven bijzonder vroeg zullen wezer-, mag dit feit toch als een bijzonderheid worden aangemerkt. Het zijn zeker de eerste uit Loosduinen, zoo nie' de eerste van het geheele Westland. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. kies- vereeniging „Plicht en Recht" in ha.fr nieuwe formatie hield Vrijdagavond onder voorzit terschap van den heer H. E. Everhart haar eerste jaarvergadering. In zijn openingswoord wees spr. vooral op het wenschelijke van het bewaren der eenheid en op het feit. dal ook de minderheid in een vereeniging recht heeft om gehooid te worden. Dan besprak spr. den a.s. verkiezingsstrijd en ook daar legde hij den nadruk op het bewaren- der eenheid, die ter wille van geen enkelen fac tor mag worden verbroken. Met meerderheid van stemmen werd een motie aangenomen, ten doel hebbend in samenwerking met het bestuur te trachten één groote organisatie van R. IC. kiezers te verkrijgen, en geschillen tusschen verschil lende standen op tc lossen. Notulen, jaarverslag en verslag afgevaar digde naar de Kamer-Centrale werden uit gebracht. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer L. Roozen gekozen de heer Ciir. v. d. Erf. De uitslag der stemming voor candidaten voor de Tweede Kamer was: H. E. Ever- hart 68 stemmen; prof. dr. Alfons Steeger 60 stemmen; A. J. Loerakker, 39 stemmen; Mr. J. B. Bomans 38 stemmen en Von Vrij- tag Drabbe, 30 stemmen Daarna werd de samenstelling van den verkiezingsraad bekend gemaakt. Deze is als volgt: P. W. van Houten, Joh. Janus, C, Floris, J. M. v. d. Eem, W. Groenland, H. 'Kokkelkoren, C. F. Otte, Mevr. Droog Deckers, mej. J. HagemanTromp, Dr. J. F. M, Sterck, Jac. Peeperkorn, P, Leeuwen berg, Jos. J. Uitendaal, H. M. Ruijsenaars Hz., en als voorzitter de heer H. E. Ever- hart. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, den vastgesteldcn termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woningen, ge legen aan de Raadhuisstraat 52, 54, 56 en 58, welke eindigt 24 Februari a.s., te ver lengen met een termijn van 6 maanden. B. en W. stellen voor, ontheffing te verleenen van eischen voor dranklokaliteiten voor de cafézaal van het perceel Heerenweg 149. B. cn W. stellen voor, aan H. Brouwer te verkoopen 352 M2. grond, gelegen aan de Laan van Insulinde^ hoek Borneostraat, tegen 9 per M2 Feestvergadering R.K. Vrouwenbond. Hedenavond viert de afdeeling van den R.K. Vrouwenbond haar eerste lustrum. Door het zangkoor St Agnus (Directrice mej. Elze Wille), wordt opgevoerd de ope rette „Roza" van Idendr. v. Tussenbroek. Morgenavond heeft een tweede opvoering van operette plaats, die voor ieder toe gankelijk zal zijn tegen een geringen loe- gangspriis. Bugerlijke Stand. Ondertrouwd: J. G. Hollander en B. Hoedjes. Getrouwd: C. J. A. Akkermans met C. v. Staveren. Geboren: d. vana C. M. Rosenhart-Stok- man. d. van J. Kok-Lamnr.rs. d. van M. Philippo-Granneman. z. van P. A Sloof-Kollaart. Overleden: M. M. Ploegman, 69 j. Heemstede en het Haarlemsche uitbrei dingsplan. B. en W. van Heemstede heb ben aan de Koningin het volgende adres gezonden. Wij hebben de eer Uwe Majesteit hier bij aan et bieden een afschrift van het adres d.d. 12 Januari 1925, met bijbehoo- rende schets van een wetsontwerp, inge diend aan den gemeenteraad door het be stuur eener vereeniging uit de ingezetenen der gemeente Heemstede tot bestrijding der annexatieplannen van Haarlem. Ingevolge ons op 15 dezr door den raad met algemeene stemmen gegeven opdracht hebben wij de eer Uwe Majesteit te be richten, dat het beginsel, hetwelk aan ge noemd adres met schets van een wetsont werp ten grondslag ligt, de instemming heeft van den raad en daarom eerbiedig te ver zoeken, te meer waar dit beginsel voor het gansche land van groot belang is, daaraan uwe zeer bijzondere aandacht te willen schenken. Deze vereeniging van ingezetenen heeft aan den raad verzocht: I. zich tot de regeering te richten om ter bezuiniging op ds gemeentelijke uitga ven en tot behoud van het grootkapitaal, een wetsontwerp in te dienen, waarbij: a. hei annexeeren van gemeenten, zoo mede het wijzigen van gemeentegrenzen, op éénzijdig verlangen niet meer zal wor den toegestaan of bevorderd, en b. voorgeschreven wordt dat de gemeen ten groepsgewijze zullen samenwerken met betrekking tot al die zaken welke van ge meenschappelijk belang voor de groep van gemeenten kunnen worden geacht. Verder om: c. in afwachting van zoodanige wet, alle aanhangige voorstellen tot grenswijziging en tot vereeniging van gemeenten voor zoover daartegen bij een der partijen bezwaar be staat, buiten behandeling te laten, #n II. bijaldien het college daartoe mocht besluiten, aan alle gemeentebesturen een afdruk van het verzoek toe te zenden, on der uitnoodiging aan de bedreigde gemeen ten om adhaesie. R. K. Harmonie „St. Michaël." Onze Harmonie „St. Michaël" heeft gisteravond een welgeslaagde uitvoering gegeven in het R. K. Vereenigingsgebouw. Het gaat nu zoc langzamerhand naar de Vasten toe en de tijd daarvóór, de z.g. „Vastenavondtijd" grijpen al onze vereenigingen, die op het terrein van de kunst werkzaam zijn, als een welkome gele genheid aan om eigen kring en belangstellen den nog eens te toonen, dat hun vereenigin gen den steun in den vorm van daadwerkelijke belangstelling nog altijd ten volle verdienen. „St. Michaël" is hierbij niet achtergebleven en alhoewel wij den iaatsten tijd hier niet te klagen hadden om gebrek aan tooneelvoor- stellingen en concerten, dit bleek toch nog geen beletsel te zijn om thans wederom een volle zaal met belangstellenden te trekken. Inderdaad een onweerlegbaar bewijs, dat de muziek, gaarne gehoord is en dientengevolge dus ook van goede kwaliteit is. Het programma was varieerend en goed verzorgd. Daar had men de pittige muziek van de „Marche Lemanique" van L. Larne en de goed gespeelde ouverture „Marie. Henriëtte" van L. Montagne. We hebben op gemerkt dat het corps eenige krachten (en niet de minste) mistlaten we hopen, dat het maar voor korten tijd is. Bij het streven naar hooger op, kan geen enkele kracht gemist worden Een aardoge wals „Jolie Flamande" en de met virtuositeit geblazen „Jubileum- marsch" besloten het eerste deel van hel programma. Na de pauze genoot men van de geestige muziek van „Le Joyeux Forgeron," waarna een mooie fantasie werd ten gehoore ge bracht, totdat tenslotte met een vroolijke wals werd besloten. En hiermede konden de bezoekers voldaan zijn. Zij hebben kunnen constateeren, dat het corps vooruitgaat. Maar nogmaals, daarom zou het jammer zijn, wanneer alk beschikbare krachten zich niet gaven om dien vooruitgang te helpen be vorderen Ter afwisseling trad voor en na de pauze het duo van Velzen en Paardekooper op. Deze twee heeren j hebben hier een gouden naam gekregen, dank zij hun talenten als humoristen. Ook gisteravond hebben zij ons een poosje allergenoeglijkst'bezig gehouden met hun aardige voordrachten. Orgineele aankleeding, kostelijke grime en de grap pige dialoog, die zij telkens ten beste gaven, brachten een daverende lach in de zaal. En dit zegt genoeg Het was een waardige vastenavond HOOGE WATERSTAND. De laatste dagen ondervinden bewoners van de Rampenlaan veel last van het1 huise lijk lawaai, veroorzaakt door een der buren van die bewoners. Deze gezellige buurman is nog niet van zijn werk thuisgekomen, heeft zijn middagmaal nog niet genuttigd en hccff zijn draagjasje nog niet verwisseld tegen zij, linnen werkjas, of een oorverdoovend hameren en kloppen begint, dat vaak tot mitfden in den nacht voortduurt. Dc poliii" staat tegenover deze hinderlijke kloppartijcr machteloos. Van verschillende kanten wer den we aangezocht, daarover nu toch eens een stukje in de krant te zetten. Als of dat helpen zou! Alvorens hiertoe echter over re gaan, zijn we eens bij dien alles behalve be- geerenswaardigen buurman, die blijkbaa: aan de klopziekte lijdt, gaan informeeren omdat we eenigszins vermoedden, dat hij aan huisvlijterij deed, door b.v. stooven oi steelen aan vaatdoeken voor zijn vrouw te timmeren. Bij 't bezoek aan zijn zolder atelier, liet hij ons een half afgewerkte twee persoons Kano zien, die hij net bezig was te breeuwen. Op onze verwonderde „wezens trekken" dc vraag lezende, wat of dat wcr'* te beduiden had, verstrekte hij de volgende inlichtingen en vroeg hij: Bent u wel eens in Giethoorn geweest? Ja? Dan hebt u gezien, dat de bewoners daar alles met den punter doen. Nu, zoo erg is t hier nog niet. Maar toch ben ik - zoo vJf* slandig geweest, dit bootje te timmeren. Want met regenachtig weer verzamelt zich zooveel water voor mijn huis, dat je ei beter over heen kunt vare^ dan er door loopen. Als straks de vooriaarsregens komen, dan moet ik klaar zijn. Noach bouwde toer ook zijn arke, voor de zondvloed kwam? Maar u ziet, mijn Kano is bijna klaar en m'o buren kunnen dus spoedig weer rustig slapen. Zet dat maar in uw krant en laat me nu met rust, want de pek en de teer zijn heet en anders koken die over. Nog maar VA M- dichtbreeuwen en...." 'k Was al weg. Op straat dacht ik: eer. kranige kerel, om zich op deze wijze tegen hoog water te beveiligen. 411 vette koeien 1.141.26; 901,10} 8090, 110 Melk- en kalfkoeien 3.505.50. 61 Vette kalveren 1 10—1.20 94—1.10. 87 Nuchtere kalveren 1627. 85 Schapen 45—, 55. 746 vette varkens; Holl. 8890. 86 Holl. 80; overzeesche en Geld. 8991; 87 —89. 30 Paarden 100—300. gevraagd. Leeftijd 14 jaar, voor winkel en huishouding. Brieven onder No. 16031 Bur, van dit blad. -tr.W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7