SF»' Dinsdag 10 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15964 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Zwak ketoog. Agenda 11 Februari De ioonactie in de Bollenstreek. TOONEEL. De premiere van Henri Ghéon's ,sDe Dood te Paard" door Het Schouw tooneel voor Geloof en Wetenschap". De Woensdagen ter eere van St. Joseph. Vereeniging van oud-leerlingen der T uinbou wcursussen. Het nieuwe gebouw voor Open bare Werken te Heemstede in gebruik genomen. Diesviering der Leidsche oud- studenten. MUZIEK. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. I De opening van het nieuwe gebouw.van Publieke Werken te Heemstede. Verkoopingen. Telegraphisch Weerbericht. F. W. Fick t. Lezing over den Volkenbond. Ve abonnementsprijs bedraagt voor Haarle.a en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij rooruitbetaling f 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970. KAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 et, per regel op de le Pagina s 75 ct, per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel' 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X QfMIfï Levenslange geheeie on 7**fi bij een ongevai met X bij verlies van een band, X ItyC bij verlies van een X jT fl bij een breuk van X A rt bij verlies van een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI uliyWi" geschiktheid tot werken; I doodelijken afloop. I X.ÜJU."" een voet of een oog; I JtU," duim of wijsvinger; I v." been of arm; 1 Tri/»-1 andere vinger. In het laatst der vorige week heeft in Breda de dubbele Raad vergaderd, gevormd om over een aanhangig ontwerp tot vereeni- ging dier gemeente met een vijftal omlig gende kleinere gemeenten, te beslissen Met op drie na algemeene stemmen is het annexatieplan aangenomen en daarmee voorloopig een eind gemaakt aan een stede- lijken strijd en een perscampagne, welke weinig in evenredigheid schijnt met de groote meerderheid en kleine minderheid, welke ten slotte in den dubbelen Raad bleek te bestaan. Intusschen vallen gevechten, op zulken verren afstand gevoerd, buiten de sfeer onzer bemoeiing. Wij willen enk.l wijzen op eenige merkwaardige uitlatingen waarmee die paar tegenstanders in den Bredaschen Raad zich tegen de annexatie verzetten. De Brabantsche gemeente schijnt zoo ge lukkig te zijn een voortvarend college van Gedeputeerden op haar hand te hebben, hetwelk in de lijn, nu al jaren door onzen» tegenwoordigen Minister van Binnenland- sche Zaken gevolgd, adviseert tot de ver- eeniging van de in het nauw gebrachte groote provinciestad met een aantal klei nere, rondom de grootere kern gegroeide stedekes. Maar daar kwamen eenige liberale heeren met een nieuw geluid: het moet nu maar eens uit zijn met die annexaties! Er moeten komen gewestelijke uitbreidings plannen, waarin op elkander aangewezen gemeenten hare belangen, ieder met be houd van eigen zelfstandigheid, kunnen be hartigen. En dat geluid heeft de laatste dagen niet enkel in Brabant geklonken. Ook elders heeft men plotseling een nieuw argument tegen annexaties gevonden In adressen vau Bloemendaal en Heemstede tegen de aan hangige Haarlemsche uitbreidingsplannen heet het eveneens: het annexeeren van ge meenten moet niet meer op het eenzijdig verlangen van één worden toegestaan; er moet een wet komen, welke voorschrijft, dat op elkander aangewezen gemeemten groeps gewijze zullen samenwerken en in afwach ting van die wet moeten aanhangige plannen tot grenswijziging buiten werking worden ge steld. Deze pogingen om van lastige annexatie plannen af te komen, maken geen sterken indruk Als niets meer helpt in een on twee kanten scherp gevoerd debat, komt ile verliezende partij gfewoonüjk met een motie tot uitstel van behandeling. Tijd gewonnen is veel gewonnen, redeneert men dan. Waa neer dit het motief van de Bloemendaalschc en Heemsteedsche adressanten is geweest, dan staat hun zaak zeker niet sterk! Maar moeten wij zoowel hier als elders en die mogelijkheid achten wij niet uitgesloten aannemen, dat sommigen inderdaad over tuigd zijn, dat er een andere weg dan annexatie moet worden gevonden, wanneer in een bepaalde streek een groote gemeenfe in de klem komt. dan willen wij de aange voerde argumenten ook wel op innerlijke waarde onderzoeken. Wij voelen voor gemeentelijke zelfstan digheid en gelooven ook wij hebben het al meermalen getuigd dat uitbreidings plannen niet meer communaal, maar streeks gewijze moeten worden opgemaakt. Onder leiding van den Commissaris eener provincie en zelfs wanneer bebouwingen over provinciale grenzen heengaan onder lei ding van verschillende provinciale besturen, moeten de gemeentebesturen samen gaan werken aan uitbreidingsplannen, die reke ning houden met economie, verkeer, schoon heid enz. Maar wij weten heel goed, dat de uitzet ting der grenzen van vele gemeenten aiet enkei om de verwezenlijking van een ut breidingsplan is gegaan. Onze Minister /an Binnenlandsche Zaken heeft in de talrijke vereenigingen van gemeenten, welke hij tot stand heeft gebracht, duidelijk getoond een nieuwen weg op te gaan, n.m. die van con centratie bij een voor onzen modernen tijd onhoudbaar groot aantal afzonderlijke ge meentehuishoudens. Maar hij werd in zijn werk gestuit, doordat een booze genius hem te kwader ure in het oor blies: denk er aau, dat er oasen moeten blijven, waar kapitaal bezitters zich kunnen terugtrekken om aan hooge gemeentelijke belastingen te ontko men. En nu beginnen op eens alle luxe stadjes men ziet het in Holland en uien ziet het in Brabant op eens in koor te zingen: laten wij er nu uitscheiden met annexaties; er moet op die grensuitbreidin- gen wat anders gevonden worden! Men had Minister Ruys geen slechter dienst kunnen bewijzen Wanneer aan die roepstem gehoor zou worden gegeven ook ter wille van de nu reeds jaren lang han gende grensregelingen, dan zou daarmee openlijk worden uitgesproken, dat dan aau cr.kele door luxe stadjes in het nauw ge brachte gemeenten niet mag worden ge geven, wat aan andere wel op ruime schaal u toegestaan, alleen, omdat eenige kapita listen moeten worden géspaard. ..Blijf gij, in het nauw gebrachte gemeente, maar voor uw onderwijs en dat der omwonenden, voor de werkloozen, de armlastigen, voor de hygiëne en tal van dure maatregelen zor gen: uw natuurlijke en geheel in onze lijn liggende grensuitbreiding kunnen wij a echter ter wille van enkelen niet geven. Dat zou het bevestigend antwoord op de bovenbedoelde adressen beteekenen. Im mers, gaat het alleen om een ander beginsel bij de annexatie, dan komen daar nog vele andere zaken kijken. Zonder eerst een betere verhouding tusschen de Rijks- en Gemeentefinanciën te hebben geschapen, zal men oin maar iets te noemen ge .-n nieuwe beginselen bij grensuitbreiding kun nen gaan toepassen. Daarom dient dat nieuwe princiep eerst tot zaak van ernstige studie te worden gemaakt. Maar daarop kun nen de nu reeds lang rijp zijnde plannen niet wachten. Die moeten nog op den ouden voet worden afgedaan. Daarom gaan wij met het nieuwe idee volkomen accoord, wanneer men in de adressen en requesten maar die ééne zinsnede schrapt, dat „in afwachting van zoodanige wet de aanhangige annexati *- plannen moeten worden uitgesteld." Zonder zulk een zin is er over nieuwe be ginselen voor toekomstige annexatieplan-! -n te praten; mét zulk een zin wordt heel het plan een gelegenheidsargument, dus een zwak betoog! lezing onder hen gewekt, en de reputatie Manpaasiaan, Bleekersvaartweg werden van „Het Schouwtooneel" de leden van bestraat of verbreed of van trottoirs voor- en masse dien avond naar onzen Stads- zien; Groenenaaal werd naar de eischen schouwburg doen trekken om svmpathie te des tijds onderhanden genomen, de Glip- betuigen mei de pogingen van „het Schouw- perweg wero verbreed, de zwemvijver ge- tooneel" om goede tooneelkunst te geven i sticht en tal van nieuwe straten en pleinen en met den steun, dien het bestuur van G. aangelegd.^ Arbeiderswoningen verrezen^ aan Sociëteit „St. Bavo". Jaarfeest Vrouwen bond 8 uur Tramweg-personeel 10 uur v.m. Bestuur Volksbond 8 uur Haarl. Gemengd Koor 8 uur Fabrieksarbeiders 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur R.K. Onderwijzers 8 uur Stadsschouwburg Voordrachtenavond Muziekschool Tionkunst 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23. e!i toon 10049 Alle werkdagen van 9 154 van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen "an 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 R. K. Leeszaa cd 'itleenbibüotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve de: Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken S!. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags Van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die bier geen tehuis hebben - Tel. 11671 R K. Bevolkingsbul eau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Vereniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., lederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan bet ■-.en-wit schild aan den huisgevel Zooals wi) reeds meldden, was er over eenstemming verkregen tusschen de verte genwoordigers der Patroonsorganisatie en die der Werknemersorganisaties over de totstandkoming van een nieuw collectie' arbeidscontract in de Bollenstreek. Op deze voorloopige overeenkomst moest echter nog de goedkeuring worden verkregen van de organisaties. Naar wi) vernemen staat de totstandkoming van een nieuw collectief ar beidscontract vrijwel vast, daar op twee organisaties, (één patroons- en één arbei dersorganisatie) de betrokkenen hun goedkeuring daaraan hebben gehecht In aansluiting op ons voorloopig bericht kunnen wij heden mededeelen, dat „Het Schouwtooneel," dir Adr v. d Horst en Jan Musch, met de Vereeniging „Geloof en Wetenschap" voor Haarlem en omstreken tot overeenstemming is gekomen inzake de première van het mysteriespel van Henri Ghéon, „de Dood te Paard" in de vertaling van Mevr. Ellen Russe De opvoering beeft plaats op Dinsdag 17 dezer in den Stadsschouwburg, te 8 uur 's avonds De leden van G en W. genieten eene reductie van 50 pet, op de schouwburg- prijzen, en kunnen op vertoon van diploma twee en op vertoon van een bijkaart één plaats tegen gereduceerden prijs bekomen en (met voorkeursrecht) bespreken aan de R K- Leeszaal, Jansstraat 49 tot en met Vrijdag (misschien Zaterdag) a.s, van 1012, 25 en 79 uur; daarna slechts aan den Stadsschouwburg Eene circulaire met nauwkeurige prijzen enz., wordt den leden morgen toegezonden. Ongetwijfeld zullen de warme belang stelling door Henri Ghéon's zéér-geslaagde en W. meent, daaraan te moeten verleenen. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat morgen de stille FI. H. Missen in de St. Josephskerk zijn om 6 uur, 8 en 954 uur en de gezongen H. Mis om 7 uur. 's Avonds 854 uur Lof met predikatie door den WelEerw. Heer J. v. Rooy, kapelaan van O. L. Vr. Rozenkrans. De afdeeling Haarlem en omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van oud' leerlingen der Tuinbouwcursussen houdt op Djnderdae 12 Februari, des avonds half 8 een vergadering in de „Korenbeurs' Spaar- ne, alhier. De agenda vermeldt o.m. lezing door den heer J. Ende, tuinbaas, Overveen, met het onderwerp: „Cultuur van Perziken onder glas"; bespreking van het ingezondene en voorstel tot deelneming van een inzending (bindwerk) op de a.s. groote voorjaarskeu- ring. Gisterenmiddag heeft de officieele ope ning plaats gehad van het nieuwe gebouw van Openbare Werken aan het Wipper plein. Bij deze plechtigheid waren tegen woordig het college van 'B. en W., verschil lende raadsleden, de directeur van den tak van dienst en het personeel. De burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn, sprak een welkomstwoord en wees er daarna op, dat het een belangrijke dag was, welke den vooruitgang der gemeente demonstreert. Tot den wethouder van Openb. Werken Dr. C. A. M. Droog, sprak hij woorden van gelukwensch en uitte den wensch, dat de wethouder, gesteund door den directeur van den dienst en het amb tenarencorps, iri de gelegenheid zal mogen zijn, voor de belangen der gemeente nog lang te dienen Hierna nam de wethouder van Openbare Werken, Dr. C. A. M. Droog, het woord. Spr. herinnerde eraan, dat het een druk ke en onrustige tijd geweest is, die aan dc voltooiing van dit gebouw is voorafgegaan en het loont, dacht sprde moeite even een blik terug te Werpen over de afgeleg de baan. Vóór 1910 had de tak van dienst dien men met „Openbare Werken" mag bestem pelen, nog niet veel te beduiden. Het aan tal inwoners bedroeg in 1910 ongeveer 7000, dus nog niet de helft van het tegenwoor dig aantal, het Gasbedrijf bestond nog se- de"rt kort, de Waterleiding was in „statu naspendi" en Van Electriciteit was nog geen sprake, de electrische tram lag nog in haar windselen; als surrogaat deed nog de stoomtram dienst en iets later, toen Groe- het Res Novaplein, Berkenlaan, Eikenlaan, Drieheerenlaan, Kastanjelaan, Lindelaan en Haemstedeplein onlangs ook op „Insu- linde" of zijn in aanbouw. Middenstands woningen of villa's verrezen in Haven straat, Tuinwijk, Heemstede's Belang, Bosch an Vaart, Leeuw en Hooft, Bronstee, Bosch en Hoven, Overbosch en nu ook in het „Grotstuk" en Valkenburg. De uitbreiding der Gemeente en gemeen- tebemoeiingen maakte nu ook noodig dat O. W. meer zelfstandig optrad en meer ruimte voor zijn bureau kreeg. In 1919 werd die behoefte aan ruimte zo.ozeer ge voeld, dat besloten werd, na de afschaffing van het Levensmiddelenbedrijf, voorloopig gebruik te maken Van de leegstaande bo venlokalen der Openbare School om daarin het Bureau van ^Openbare Werken te huis vesten. In 1921 werd besloten Openbare Werken van gemeentedienst tot zelfstandig bedrijf te maken, dat voortaan ook in financieel opzicht op eigen beenen zou komen te staan, een omvorming die ook al weer zijn voor- en nadeelen medebracht. Maar ook in dit stadium is de groei kracht niet afgenomen en de behoefte aan een ruimer pakje deed zich hoe langer hpe meer gevoelen. De Openbare School ver kreeg nieuw leven; ze kon dus haar lo kalen niet meer missen. B. en W. zochten daarom naar een terrein om er huis-esting te geven aan Openbare Werken en tevens de voorrader aan steenen en ander mate riaal, den stoomwals, karren, stoombrand- spuit, gereedschappen enz., tot nog toe overal in' de Gemeente verspreid, te kun nen opbergen. De keuze viel toer op het gemeentelijk terrein aan den haven, wel niet zeer waar devol als bouwterrein, maar midden in bet dorp en aan vaarwater gelegen, dus uit stekend te benutten als opslagplaats voor materiaal en huisvesting voor Openbare Werken. Ook dit doel is nu bereikt; we hebben een eigen tehuis, aldus spr. Spr. richtte hierna een woord van ge lukwensch tot het hoofd van „Openbare Werken" en zijn staf met de nieuwe wo ning. Die woning is naar uw eigen zin en plannen opgebouwd, aldus spr. Ik twijfel er dus niet aan of gij zult er u op uw ge mak en thuis gevoelen; die woning is ech ter ook uw werkplaats en nog minder mag ik er dus aan twijfelen dat ge er niet al leen veel zult vertoeven maar er ook, ie der in zijn afdeeling, ijverig en met opge wektheid zult medewerken aan de voor uitgang en den bloei van de Gemeente. Maar, denkt er aan, zoo zeide spr. ver der, in letterlijken en figuurlijken zin woont Openbare Werken in een glazen huisje. Kritiek zal u ook nu niet worden gespaard; is zij gegrond, doet er dan uw voordeel mede. is zij ongegrond, laat u dan niet ont moedigen, bedenkt echter, dat kritiek is als zout, dat wel prikkelt, maar voor be derf behoedt. Ten slotte bracht spr een woord van dank aan de aannemers en onderaanne mers van het werk, aan de hêeren Gebr. No. 2. Een woonhuis, erf en tuin te Haar lem, aan de Zijlvest 29: 9625, Schenk q.q. Ten overstaan van Not. B. M. SERNE: No. 3. Een huis en erf te Haarlem aan de Keizerstraat 7, niet geveild. No. 4. Een kapitale Bollenschuur, kantoor en erf, met toegangsbrug, benevens de zich daarin bevindende stellingen, centrale Ver warming en brandkluis, aan de Houtvaart 30a, te Overveen; No. 5. Een Bollenschuur met de zich daar in bevindende stellingen, benevens schaft- schuur, fietsen-, en vuilnisbergplaats, gele gen achter perceel No. 4; No. 6. Een perceel Bloembollengrond, ach ter gemelde perceelen en het hierna sub. 7 omschreven huis; No. 7. Een dubbel Burgerwoonhuis met bloembollenzolder en stellingen benevens schuurtje en tuin aan de Houtvaart, get. 32, naast perceel no. 4; Perceelen 4 tot en met 7: 37990; P. Roozen. Gisteren had door de vereeniging van Leid sche oud-studenten te Haarlem, de 27ste diesviering plaats, die besloten werd met een feestmaaltijd in hotel „Lion d'Or". De tafel werd gepresideerd door mr. J. D. v. d. Plaats. Aan H.M. de Koningin werd een telegram van gelukwensch gezonden in verband met hare benoeming tot doctor honoris causa. LOUIS VAN TULDER. Dames-Zangkoor „St. Caecilia". Het was al weder geruimen tijd geleden, dat Louis v. Tulder zich te Haarlem deed" hooren en daarom zal het velen des te meer genoegen gedaan hebben, dat hij Maandag avond, op het liefdadigheidsconcert ten bate van het St. Agnes-Patronaat in den Stadsschouwburg optrad. De goed bezette zaal was een bewijs te meer, dat Louis van Tulder met zijn zang nog steeds de belangstelling weet te win nen, welke hij verdient. Het waren deels opera-fragmenten uit Faust, de Freischutz, op verzoek ook een gedeelte van het Requiem van Verdi, maar deels ook andere werken, zooals het „Non Credo" van Widor en Noël van Augusta Holmes, welke twee laatste werken als com posities ons toch nog liever waren dan de eerste. Louis van Tulder zong ze alle met zijn glashelder stralend geluid in zuivere reine voordracht, onopgesmukt en daarom juist zoo heerlijk. Zijn rein geluid weet in het zingen dc fijnste nuances in de melodische lijnen te leggen en heerlijke kleurschakeeringen te plaatsen, zonder het overdrevene aan te roeren. Zijn succes was groot' en daarin deelde zeer zeker ook zijn volgzame begeleidster, mej. Annie Jonkheer. Haar begeleiding sloot zich bij de voordracht aan en vormde er een mooi geheel mede. Dit was het eerste gedeelte van den avond; en zeer gaarne zien wij Louis van Tulder een andermaal weder te Haarlem terug, want zijn zingen blijft sympathiek en Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand# Opgave van: te te tot trrssEwarasNirr nendaal was aangekocht, in 1923, verscheen de autobus HaarlemHeemstedeGroe- nendaal aan de kimme om echter weldra door de oorlogsvlam te worden wegge vaagd Spr mocht niet verzwijgen dat ook vóór 1910 reeds aan wegenverbetering veel ar beid was besteed. Wie zich nog herinnert hoe de Kerklaan er 30 iaar en ook nog 20 jaar geleden, uitzag als een modderpoel, althans in den winter, loofde reeds in dien tijd de aangebrachte verbeteringen; maar toch eerst na 1910 breidde Heemstede zijn vleugelen uit en maakte het zich onafhan kelijk, voor zoover mogelijk, van zijn naaste omgeving. Het kon dat doen omdat het toen met reden meenen mocht, nooit meer in de ontplooiing zijner krachten ge breideld te zullen worden Uit dien ouden tijd waren spr. nog als namen van verdien stelijke ambtenaren en werklieden bijge bleven, die van den ouden heer Vooges, en den wegwerker Beek, beide reeds overle den, van den architect Etmans en den werk man J. Neeskens, dif nu als baas nog steeds zijn beste krachten aan de behartiging der belangen van „Openbare Werken" wijdt en „last nol least' van onzen oud-burgemees ter David van Lennep. 1 Maart 1910 werd in een bovenlokaal van het nieuwe Raadhuis het „Bureau voor Openbare Werken gevestigd onder leiding van den heer J. Schelling, weldra geassi steerd door den heer P Elfers, Er was werk genoeg aan den winkel. Met de wegen verbetering werd krachtig voortgegaan: Binnenweg, Wilhelminaplein, van der Putte, wier naam als degelijke vak lieden hier in den omtrek niet meer be hoeft te worden bevestigd, aan de heeren Hendriks en Roest, die kleur en licht aan brachten, aan de firma Heringa en Wuth- rich, die voor de verwatming zorgde en aan den onderbaas König, die een meer nede rig maar toch ook eervol werk verrichtte. Ik hoop, zoo eindigde spr., dat gii allen, evenals de bouwmeesters en hun opzich ter, steeds met voldoening op uw werk zult kunnen neerzien. (Aoplaus). De directeur, de heer Schelling, bracht hierna nog dank aan B. en W. en den ge meenteraad voor den steun, welke voorde totstandkoming van dit werk was onder vonden. Nadat een kopjé thee en eenige ver snaperingen waren gepresenteerd, maakte het gezelschap een rondgang door het ge bouw, waarbij wethouder Droog de bezoe kers wees op de practiscbe inrichting van het fraaie gebouw Er waren verschillende bloemstukken gezonden doet leveranciers van materialen. Veiling van vaste goederen, gehdtiden op Maandag 9 Februari 1925, des avonds 7 uur, in het Algemeen Verkooplokaal, Nieuwe Gracht. Ten overstapn van Notaris N. J. HOEF- LAKE: No. 1 Een woonhuis met erf te Schoten, aan de Javastraat 23, groot 79 c. A. 3290, J. Suurendonk als concertzanger behoort hij tot de beste. Het tweede deel van den avond was ge wijd aan een zangspel van den Nederland- schen componist, Dr Joh. Wagenaar, een zangspel, gegoten in den vorm van een ope ra, in 't klein, maar dan een opera m voor namen muzikalen stijl, want Dr. Wagenaars komische werken, cn dat zijn de meeste van zijn composities, zijn verre van het banale. De dameszangvereeniging „St. Caecilia" had gekozen „De fortuinlijke kist" en daar mede had ze blijkbaar een /.eer* goede keus gedaan. Het is een" kort Oostersch gege ven, eenvoudig en aardig van opzet cn vlot van ontwikkeling en naast zangkunst ver- eischt het ook nog wel eenige actie. Aan die twee vereisebten voldeed „St. Caecilia" goed, want er schuilen aardige stemmen onder dit clubje. De hoofdpersonen, Abu Hassan en zijn vrouw Fatima voor hun rol aardige typen, kenden hun partij terdege goed sn hun fraaie stemmen zongen hun deel vlot. Het koor telde goed geschoolde stemme tjes en in aantal zou menig opera-gezelschap ze benijden. Flet ensemble was flink ingestudeerd, want merkbare foutjes waren er zelfs niet. De onzichtbare begeleidster verzorgde haar taak goed. Wij zouden hier niet mogen besluiten zonder met' een enkel woord van de mooie ensceneering melding gemaakt te hebben. De kleurige, fleurige costuums in de mooi met tapijten en divans gedecoi eerde kamer Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildi. Naar waarnemingen in den morgen van 10 Februari. Hoogste barometerstand 772.0 m.M. Clairmont. Laagste barometerstand 728.6 m.M. Roest. Verwachting van den avond van 10 den avond van 11 Februari: Matige tot krachtigen, tijdelijke stormach tige zuidelijke tol westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opkla ring, regenbuien, aanvankelijk zachter. waren een apart eiiect en de vrijheid waar mee de medespelenden zich over het too neel bewogen gaf er iets bekoorlijks, onge dwongens aan. Geen wonder, dat het slotkoor moest ge bisseerd worden. Zelfs daarna liet men haar niet gaan en werd met het „Wilhelmus" besloten. Het tweede deel van den avond kon met het eerste in succes wedijveren; laten we hopen, dat het geldelijk succes het no£ verre heeft overtroffen. HOLLANDSCH STRIJKKWARTET. De mooie herinneringen die wij hebben aan deze jonge energieke Hollanders (de fijnzinnige artist Canivez die uit Zuidelijker streken tot ons kwam, duidt ons deze sa menvatting niet euvel concentreeren zich voornamelijk om de muziek der jonge mees ters Debussy, Franck, Ravet, Guy Ro- partz, of om niet bij de Franschen te blij ven Novak, Elgar, en in zekeren zin ook Franco Alfano. Het is de heerlijke overgave van hun musiceeren, toch bij alle sponta niteit een bewonderenswaardige reserve too- nendhet verrassend goede samenspel, dat het rythmisch probleem spelend oplost, in de kleurmenging den juisten greep doet, in de dynamiek subtiel aanvoelthet zijn deze benijdenswaardige eigenschappen die dit ensemble als bij uitstek geschikt maakt, de muziek die zich uit ook in anderen dan den zuiver klassieken vorm, tot klinkend le ven te brengen. Te meer verraste het ditmaal, dat Leij- densdorff c.s. zich hadden bepaald tot Schubert en Brahms en ons in deze toch formeel in strenge banen gehouden muzieken die herinneringen aan boven bedoelde con certen wisten te verlevendigen. Het eerste kwartet van Brahms is weliswaar van een hartstochtelijk karakter, er zijn prachtige stuwingen in deze muziek, maar 't mag de vraag zijn of Brahms alles zóó heeft bedoeld te doen klinken, in zijn verbeelding zich niet veel meer heeft bepaald tot aanduiding dan totrealiseering in ieder geval ge tuigde deze Brahms-interpretatie van een meeslepend enthousiasme en riep visioenen op die wij achter het simpel notenbeeld niet hadden gezien. De viriele viooltoon van Leijdensdorff vindt langs de donkere, alt klanken die Mendes aan zijn instrument ontlokt den weg naar den bezielenden cello zang, en voegt zich met dit lied van Canivez tot een wonderen tweezang, uitzingend een duister leed Röntgen's klare viooltoon geeft de Hchtende momenten, en de doffe klacht wordt resignation. Hef ensemble heeft zich steeds meer en meer volmaakt, en als proefsteen voor dit beweren mocht zeker gelden Schubert's D-moll kwartet. In het langzame middendeel bereikten de Hollanders hoogtepunten die wellicht hen zelf evenzeer verrasten als den hoorder. Dit musiceeren geheel van binnen uit (ook Brahms had vele van die momenten) wekte bij het auditorium herinnering aan het aller beste wat eertijds op het gebied van kwartet kunst. gegeven werd en stemde tot groote dankbaarheid. Een spontane hulde werd aan 't slot van dezen schoonen avond aan het Hollandsch strijkkwartet gebracht, dat in den loop der jaren moeilijkheden van schiet onoverkoomlijken aard wist te overwinnen, en zijn huidig standpunt stellig niet had be reikt, zoo zijn streven niet was gericht ge weest op, niet gesterkt was door hoogere idealen. Het derde concert, waarvan de administra tieve leiding in goede handen is bij het con certbureau Alphenaar, vindt plaats in Maart en zal ons werken brengen die hun bij uit stek liggen de modernen. G. J. K. De heer F. W. Fic' oud-Ieeraar aan de Kweekschool voor onderwijzers hier ter stede, is in den ouderdom van 71 jaar overleden. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 11 Februari, des na-' middags 2 uur op de begraafplaats te Heem stede. Voor de leden van de afdeeling Haarlem van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede hield Prof. mr. J. A. v. Hamel, direc teur van de juridische afdeeling van den Volkenbond, gisteravond in hot gebouw van den Protestantenbond, een lezing over het protocol van Gennêve.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1