D'lêüPJ ÉtJÖIÖD 7ZH «3^-fl IEUWS Oe geheimzinnige treinroof. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 10 Februari 1925 Fransche persstemmen en waarschuwingen aan Herriot inzake de Brit- sche nota. De verkiezingen in Zuid-SIavië zijn volgens de voorioopige berichten voor de regeering gunstig uitgevailende strijd tusschen Pasjitsj en Raditsj. Onder de Radio-berichten: De nieuwe schulden-conferentie. De crisis in Pruisen: Dr. Marx als minister-president gecandideerd. De uitslag der Zuid-Slavische verkiezingen. De storm.. Gem. buitenl. berichten. GEEN TRAMSTAKING TE LONDEN. Baron van Wijnbergen fom*r»'<tsaris der Koningin? De opvolger van Mr. Kolkman. Afschaffing van tollen. Mijnongeluk. Ingediende candidatenlijsten. LUCHTVERKEER. Een nieuwe wereldvlucht? De ParijsNew-York vlucht. Inbraak te Hilversum. Opgravingen bij Amersfoort. Het drama in de Worm erve er- straat te Amsterdam. Brandstichting. Doodeiijk auto-ongeluk. Inbraak te Rotterdam. Onder de verf. Geen Kamperui maar een Weesper mop. Zijn meisje in het water geduwd. Anti-militaristen-actie. ORDE EN ARBEID, Actie van scheepsofficieren. LEGER EN VLOOT. Schout bij Nacht C. J. de Jong. 1 FEUILLETON. Uit de R.-K. Staatspartij. BE BONDSVOORZITTER. Dc Britsche nota aan Frankrijk. Ofschoon over het algemeen de vriend schappelijke stemming, die uit de Engelsche nota spreekt en waarvoor Herriot terstond te Londen zijn dank liet betuigen,te Parijs gewaardeerd wordt, aarzelt men toch zich over den inhoud te spoedig uit te laten. Men merkt vrij algemeen op, dat ze een zorgvul dige studie vereischt. Wat men vooral moei lijk acht, is te beoordeelen hoe de positie voor Frankrijk wordt, als het zich gaat ver binden onder alle omstandigheden en onaf hankelijk van de Duitsche betalingen vast een jaarlij ksch bedrag af te doen. Men wijst op de mogelijkheid dat Engeland aldus even- tueele tekortkomingen van Duitschland op Frankrijk zou willen verhalen, hetgeen voor dit land nog zwaarder zou zijn, omdat het dan zelf van Duitschland ook niets innen Zou. Vooral de rechtsche bladen constateeren met eenige teleurstelling, dat de voorge stelde condities minder gunstig zijn dan die van 1923 en Pertinax insinueert, dat nu Frankrijk zijn pand al heeft opgegeven, het in Londen niet meer noodig wordt geacht verleidelijke voorstellen te doen. Over het algemeen echter is men ongerust, dat de ver plichtingen van Frankrijk tegenover Enge land zullen afhangen van omstandigheden (betaling van Duitschland, betalingen van andere debiteuren van Engeland), waarop Frankrijk geen invloed kan uitoefenen. Daarom waarschuwt men Herriot uiterst voorzichtig te zijn en goed uit te kijken al vorens hij iets aanvaardt. Aangezien de thans gepubliceerde brief slechts een oppervlakkig résumé van het memorandum der Engelsche schatkist is, verlangt men dit docunKnt in zijn geheel te kennen, alvorens zich uit te spreken. Tevens wordt opnieuw opgemerkt, dat Frankrijk evenzeer als Duitschland beschermd moet worden tegen storingen in de muntwaarde, als gevolg van de betaling van aanzienlijke sommen aan het buitenland, zooals dat in het plan-Dawes is voorzien. De verkiezingen in Zuid- Slavië. Zondag hebben in Zuid-SIavië de verkie zingen plaats gehad. Zij hebben volgens, de voorioopige berichten, een voor de regeering gunstig resultaat opgeleverd. Waaraan dan ook trouwens niet kon worden getwijfeld. De ervaring heeft geleerd, dat in landen als Zuid-SIavië de verkiezingen gewoonlijk gun stig uitvallen voor degenen, die over gendar merie en leger beschikken. En van Pasjitsj, een grijzen Servischen staatsman, weet men, dat hij voor geen middelen terugdeinst als het er om gaat zijn macht en die zijner partij te bevestigen. Bij vorige verkiezingen is hem dat ook vrijwel gelukt.' Alleen in Kroatië kon hij zijn wil niet doorzetten, hier bleken de macht en den invloed van den boerenleider, Raditsj hier bleek ook de begeerte naar een federalen, in tegenstelling van den door Pas jitsj en zijn Groot-Serviërs verlangden ge- centraliseerden, staat te sterk. Zoo kon Pas jitsj in het vorige parlement dan ook alleen over een meerderheid beschikken, omdat de Kroatische boerenpartij van Raditsj, met haar zeventig afgevaardigden, besloot uit het Parlement weg te blijven. Maar deze toe stand was toch niet houdbaar. Pasjitsj tracht te daarom de Kroaten naar zich toe te lok ken. Hetgeen mislukte integendeel besloot de Kroatische Boerenpartij zich met de op positie te verbinden en aan de parlementaire werkzaamheden te gaan deelnemen. Zoo kwam de regeering van Pasjitsj in de min derheid. Van een ontbinding der Skoepsjti- na kon echter vooreerst nog niets komen. De koning deinsde er nog voor terug, zich geheel en al in handen van Pasjitsj over te le veren. En deze moest zich er toe bepalen, de parlementszitting tot October te verdagen. Bij de bijeenkomst van het parlement bleek de houding der oppositie onveranderd. En de koning besloot toen de regeering op te dragen aan den democratischen leider Da- vidovitsj. Maar ondanks diens optreden bleef Raditsj weigeren zich tot een samenwerking met de regeering te laten vinden. In de op positie wilde hij met Davidovidsj meegaan, niet in de regeering Scherper haast nog dan tevoren voerde Raditsj zijn anti-Servische en zijn tegen den koning gerichte propaganda. Davidovidsj trad dus weer af en de koning door het optreden van Raditsj bevreesd ge worden, wierp zich weer in de armen van Pasjitsj. Deze kreeg nu machtiging het par lement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Zoo is heel in het kort het verloop der po litieke gebeurtenissen in Zuid-SIavië, waar de strijd eigenlijk gaat om de vraag of, zoo als Pasjitsj en zijn radicalen willen, Zuid- Slavië feitelijk niets anders zal zijn dan een groot-Servië, dan wel of in den Zuid-Sla- vischen staat de verschillende samenstellin- de deelen gelijkgerechtigd zullen zijn. Geleerd door vroegere ervaringen is Pasjitsj thans scherper opgetreden dan vroe ger. Het verzet in Kroatië moest worden ge broken en aan de partij van Raditsj, die bij de vorige verkiezingen zoo krachtig uit den strijd was gekomen, moest de doodsteek wor den toegebracht. Men herinnert zich dat Raditsj en de voornaamste leiders zijner par tij gevangen werden genomen onder be schuldiging van hoogverraad. De rechtbank te Agram echter aanvaardde de juistheid der tegen de boerenafgevaardigden inge brachte beschuldigingen niet en zoo werden alle gearresteerden weer in vrijheid gesteld, met uitzondering van Raditsj zelf, tegen wien zekere beschuldigingen bleven gehand haafd. Echter de in vrijheid gestelden profi teerden niet lang van hun vrijheid, nauwe lijks uit het gevang, werden ze door de gen darmerie van Pasjitsj opnieuw gearresteerd. Het was immers gewenscht tegen de verkie zingen de propagandisten van het Kroati sche streven op te bergen, hetgeen officieel aldus werd uitgedrukt, dat de politie moest zorgen, dat de rechtsorde in den staat niet zou worden bedreigd. En dat die rechtsorde werd bedreigd trachtte men aan te toonen door allerlei onthullingen over het bolsje wistisch streven van Raditsj en zijn boerer Zoo werd de Kroatische boere .part-'- tijdens den verkiezingsstrijd van haar te:.i beroofd en is er dus een kans, dat ook r Kroatië de verkiezingen een voo; de B"!- gradosche regeering gunstiger, althans min der ongunstig, resultaat zouden hebben dan bij vorige verkiezingen het geval was. Naar de berichten uit den laatsten tijd te oordeelen is er in Zuid-SIavië een duchtige verkiezingsterreur geoefend de aanval op den Duitschen leider Kraft is o.a. een der voorbeelden en het is dus geenszins te verwonderen, dat thans van een schitte rende overwinning der regeering melding wordt gemaakt. Alleen zal nog moeten blijken uit de verkiezingscijfers of deze overwinning wel zoo heel Schitterend is. Maar indien al, de politieke moeilijkheden zijn daarmee voor Zuid-SIavië nog niet ten einde. Dat zal wel spoedig blijken. MACDONALD IN ENGELAND TERUG. Ramsay MacDonald en Thomas zijn Zon dag uit Jamaica in Engeland teruggekeerd. Volgens Reuter zeide MacDonald, dat de arbeiderspartij spoedig na de bijeenkomst van het parlement om bespreking zou vra gen van Baldwin's maatregelen tot beveili ging der nijverheid. Ten aanzien der intergeallieerde schulden wilde hij een allesomvattend plan, waarin ook Amerika betrokken zou zijn, gegrond op overeenstemming ten opzichte van de erken ning der schulden. De stakers in een der remises van de Metropolitan Electric Railways te Londen hebben besloten gisteren den arbeid te her vatten, zoodat de dreigende staking op de tramwegen in het noorden en het westen van Londen, voorkomen is. BERTHELOT WEER IN EERE HER STELD? De „Éclair" deelde Zondag mee, dat de regeering het plan heeft Philippe Berthelot, die zooals men zich herinnert, voor tien jaar door den disciplinairen raad van de Quai d'Orsay wegens zijn houding inzake de B. I. C. geschorst is, weer in zijn rang van ambassadeur te herstellen. De „Action Fran ?aise" verklaart Zondag, dat dit slechts een officieele erkenning zal zijn van den practisch reeds bestaanden toestand, aange zien sinds Herriot optrad, Berthelot reeds weer eep zijner voornaamste raadslieden is. Het blad schrijft hem verder als gewoonlijk allerlei machiavellistische plannen toe. In herinnering kan worden gebracht, dat de straf van Berthelot, wien dan toch slechts onvoorzichtigheid, geen eigenbaat ten laste gelegd kon worden, indertijd algemeen als zeer streng is beschouwd. DE 700 MILLIOEN AAN DE RUHR- INDUSTRIEELEN. Daar in de Fransche pers de opmerking is gemaakt, dat de uitbetaling van 700 millioen M. aap de Ruhrindustrieelen geschied is met geld van de leening-Dawes, wijst het W. B. er nog even op, dat dit onmogelijk zou zijn, daar het bedrag daarvoor niet ter beschikking van de rijksregeering'stond en zonder mach tiging van den commissaris voor overdracht Parker Gilbert en de commissie van herstel- niet daarover beschikt kon worden. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de 700 millioen geen schadevergoeding vormden, maar de betaling voor de aan de bezettingsmogendheden ge dane herstelleveringen, welke betalingen al thans gedeeltelijk moesten worden terug betaald. MENSCHENOFFERS IN BIRMA. De gouverneur van Birma, Sir H. Butler, heeft juist een reis volbracht naar de grens gebieden om een einde te maken aan oe f- grijselijke gewoonte van het brengen van measchenoffers. Te Naingkwan, hetvco - naamste dorp in het woeste gebied der Katsjins, Tsjins en Naga's had de gouvar- dat gelijk meer gebeurde de redenaar niet klaar en duidelijk uitsprak wat hij be doelde. En zoo heeft een journalist met combina tievermogen uit den passus, waarin tegen het verbreken der eenheid werd gewaar schuwd en wetd aangedrongen op het hebben van moed „om in te grijpen, wi-ar ingegrepen werden moet" de suppositie ge opperd, dat hier cp prof. van der Heijden werd gedoeld en diens politiek optreden van efen iongsten tijd. Inde irae. Wij houden ons gaa-ne buiten dezen nieuwen broedertwist en hopen van harte, dat men in Ni' - gen bij alle reden tot verontwaardiging, welke men meent te heb ben. riet de christelijke voorzichtigheid en z.e'Tieheersching uit hel oog zal verliezen. Waartoe misschien deze overweding zal kunnen br-draëon. dat terwijl de breuk, wel ke in de Staatspartij dreigde eigenlük toch pas ter elfder ure definitief is voorkomen, reeds dagen te voren een afdruk van de rede des Bondsvoorzitters aan de Katholie ke pers was toegezonden. Vooral in de ge geven omstandigheden, nu elk oogenb'ik de situatie zich kon wiizigen. was dit laatste een ietwat gevaarliik ondernemen <*n 'er Bondsvergadering viel dan ook op dat -'e redo heel wat meer in mineur stond dan oij de boonvolle stemming, die sinds kort was ingetreden, paste. Uit die e-ustan-'-gheid is dan misschien ook te verklaren het min of moer in raadse len spreken, waaraan men aanstoot heeft genomen, Jat ook wij cp zich allerminst zul len verdedigen, doch waaruit men toch maar niet aars'onds zij het dan met eenigen detective-speurzin de mee«t ver-gaande gevolgtrekkingen maken mag." T^r»n.r "V Volkskrant verneemt, wordt :o4 pariemen**\i*e kringen druk bet gerucht, zou mr. A H-ron v kViynbergcn zeer ern,f'tf in aanwen-' Ir iren voor een benoeming tot com»nissari« 'ar Koningin m de provincie Gelderland. De „Res.-Bodc" bespreekt de vraag, wie de opvolger van Mr. Kolkman moet worden op de Haagsche lijst. Voor een district als Den Haag, zoo lezen we,moeten we iemand hebben, die bij alle katholieke kiezers gekend en gezien is, iemand, wiens naam alleen reeds voldoende is om de propagandisten en kiezers tot be geestering te brengen, iemand voor wien eike katholieke propagandist zich het vuur uit de sloffen loopt. Zoo deed men hier voor inr. Kolkman en dat een persoon veel doet bewees het stem- mencijfer, dat irir. Kolkman uit de bus haal de en dat steeds hooger was dan bij gemeen- teraads- of statenverkiezing ooit werd be reikt. Het blad wijst hierna op „de aftredende ministers, waaronder er een is, die in 1922 reeds als nummer 2 op de Haagsche lijst prijkte en die een waardig opvolger van Mr. Kolkman zou zijn". Het blad doelt hier op Minister Aalberse, die ontegenzeggelijk een waardig opvolger van den pittigen Mr. Kolkman zou zijn. De vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Hilversum heeft zich in een adres gewend tot den Minister van Waterstaat en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met het verzoek, de concessie der tollen aan den 's-Gravclandscheweg, den Soestdij- kerstraatweg en den Laarderweg bij bel Sint .Janskerkhof, alle te Hilversum, welke concessie dit jaar afloopt, in hel belang van het verkeer niet verder te verlengen. Aan een groot aantal corporaties op het gebied van handel en verkeerswezen is om adhaesie verzocht. In Staatsmijn Hendrik te Rumper-Bruns- fum geraakte de gehuwde mijnwerker D. onder afvallend gesteente. D. bekwam een schedelbreuk en werd in zorgwekkenden toestand naar het hospitaal vervoerd. De leden der R. K. Kiesvereeniging te Utrecht, hadden gelegenheid tot 8 Februari opgaven te verstrekken van yoor de Tweede Kamer gewenschte candidaten. Over hel bij de Rijkskieskringorganisalie in te dienen vijftal zal Woensdag a.s. worden gestemd. Ingediend werden de volgende namen in alphabetische volgorde: Dr. J. F. J. ten Berge (wethouder van Utrecht): G. P. Bon (te den Haag); Mevrouw Bronsveld—Vitringa (te Hoorn); Dr. A. C. A. Hoffman (te Gouda); Chr. M. Jansen directeur v. h. Hanzebureau te Amsterdam; C. J. Kuiper (te Utrecht); W. Mooyman (te den Haag); Max van Poll (te Helmond); A. H. Smulders (wethouder van Utrecht die geen candidatuur wenscht; Prof. Dr. J. A. Veraart (te den Haag) en Mr. A. Baron van Wijnbergen (te Utrecht). De militaire overheid te Washington be sloot gunstigste beschikken op het voorstel tot het ondernemen van een wereldvlucht door Amerikaansche legervliegers. Een rotor-vliegtuig. Momenteel vertoeft te Parijs een Oosten- rijksch ingenieui, die wanneer hij voldoen de financiëelen steun kan krijgen, den tocht ParijsNew-York wil ondernemen met een vliegtuig, waarin een door hem op het ro- t'or-principe gebaseerd gebouwden motor geplaatst is. De ingenieur, Gligorin genaamd, denkt den afstand ParijsNew-York in minder dan 12 uur te kunnen afleggen. De uitvinder zal zijn plannen aan hett re- geeringscommissie voor luchtvaart voorleg gen. Zondagnacht is ie Hilversum ingebroken in de wc r.ing van den penningmeester van de voelbalvereeniging 't Gooi Uit een geld kistje is een bedrag van 1300 ontvreemd. De heer H. Martin te Amersfoort, die in 't najaar van 1923 de leiding bad bii't ont graven van een Batavengraf op den Amers- foortschen berg achter het Huis van den Pictestantenl e nd, is thans bezig in samen werking met den diens! van Openbare Wer ken bloot tc leggen het steenen onderstuk van de voo'malige galg. verborgen onder een opgeworpen heuveltje tegenover hit Perghotel. 0.)k op dit heuveltje had de legende reeds beslag gelegd. f Heet oe Zevenboompjes. Fr zijl er maar zes te tellen ïïe-i ervan is varmoeaelljk afgestorven De spraakm tken- dc gei «6! te heeft daar echter iets andtis op gevonden en zegt: er zijn steeds maai z^s boompjes geweest: met den .'veilden werd <!.- galg aangeduid Bij de opgraving zijn reeds twee geraam ten ontdekt, Eenige jaren geleden trof men er on eenigen afstand een aan, waarbij een ■"•'ketting. VRIJWILLIGE VERKOOPING VAN VAN DAM'S HUISRAAD. Wij meldden reeds, dat in October, ter zake schuld, beslag werd gelegd op den in boedel van Van Dam, den man, die onge veer een week geleden in, de Wormerveer- rtraat te Asterdam zijn vrouw en beide kinderen van het loven beroofde. Intusschen heeft de familie de schulden betaald, zoodat de onvrijwillige verkooping. die Maandag morgen zou gehouden worden, een vrijwil lige werd. De belangstelling was natuurlijk zeer groot. De tijd tot bezichtiging was gesteld tus schen half tien en half elf en honderden verdrongen zich voor het perceel Wormer- veerstraat 11. Ten deele was het er om te doen eens poolshoogte te nemen op het bo venhuis, waar het verschrikkelijk drama zich had afgespeeld; voor een ander deel was het kooplust, die de menschen naar de Wormerveerstraat dreef. De toeloop was zoo groot, dat de politie de kijk- en kooplustigen bij 10 personen te gelijk naar binnen liet gaan. Voor ieder, die de trap afkwam, mocht een ander naar bo ven. Ook in, de vertrekken, die eens be woond werden door de familie Van Dam, was politie aanwezig. Tegen 11 uur ving de verkooping, aan. Zes tig serieuze aspirant-koopers werden boven- gelaten, maar honderden bleven voor de deur staan. Fn zoo ging alles, wat eens de ongelukkige familie had toebehoord, de deur uit. Hierbij was ook speelgoed van de knderen, o.a, eenige poppen. Te Winschoten is Zondag gearresteerd, verdacht van brandstichting zijner te Sel- lingen verbrande auto, door de Verzeke- rings-maatschappij reeds vergoed, A. L„ te Winschoten, onlangs gefailleerd. Hij zou juist naar Vlissingen vertrekken, Maandagmiddag te half 2 is het kind Rika D„ Balistraat 21, Dordrecht, aangereden door een luxe auto van v. d. Bergh, die bestuurd werd door den heer v. d. Bergh zelf. Het linker spatbord moet haar een schedelbreuk hebben toegebracht. Ze is direct naar den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst vervoerd. DaaT constateerde men den dood. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men zich te Rotterdam toegang ver schaft tot bet kantoor van K.'s Huidenhan- del, aan den Ruigeplaatweg. De dieven zijn over een muur aan den kant van den West- zeedijk het pakhuis binnengekomen, waar in ze door een steeds openstaand raam konden klauteren. In het kantoor braken ze verschillende lessenaars open. Men vermist een chequeboek van de Disconto Maat schappij, een portemonnaie met 25 shillings, eer, bedrag ad 143.50, alsmede 18.75. Dit geld was het eigendom van het perso neel. Er moest een bloemstuk mede be taald worden, dat was gezonden aan één der bedienden, die zijn 1214-jarig huwelijks feest had gevierd. Naar men vermoedt heb ben de dieven het pand weder door het pakhuis, maar nu aan den kant van den Ruigeplaatweg, verlaten. Groote consternatie Maandagmiddag in de Spuistraat, te 's Hage Groote drommen menschen, winkelende dames, schudden van hoofden, explicaties gevolgd door omhoog I kijken. Vier dames blijken 'het middelpunt van de belangstelling te zijn. En daar is reden voor, want ze zitten van onder tot boven onder de grijze verf gespat 't Was aandoenlijk. Hoeden, mantels, kousen, schoenen, alles zat vol grijze spetten. Ze stonden bij elkaar, haar gezichten poetsend met zakdoeken, besluiteloos.Wie te nieuws gierig was en heelemaal naar voren drong werd allicht tegen een der vier bespatte mantels' geduwd en kreeg een merkteeken. Een agent komt, kiikt de dames aan en bedwingt correct zijn lachen. Nieuw aan- gekomenen lachen t vrijuit. Het was ko-, misch. Ga uw naam en adres maar opgeven op het bureau Riviervischmarkt, zei de agent. De dames in optocht daa' heen. De agent is daarna den schildersjongen gaan halen, die bezig gTweest was den muur van het pand Spuistraat hoek Veene- straat te verven, en den verfpot had laten vallen. Een schildersjongen kreeg opdracht de verf van de st-aai te schrappen. En even later stonden weer winkelende dames de étalages te bestudeeren, stonden ze weer op dezelfde plaats, waar even te voren vier winkelende dames door eee schildersknecht waren gepointilleerd. („Vad.") r Men schrijft uit Weesp aan de AmsL: Een jonge man in onze gemeente, die al militair het vaderland heeft gediend, jt zelfs nog lid van den Weesper raad is ge weest, wenscht in het huwelijk te treden doch ziet zich hierin belemmerd, doord3' hij ter secretarie staat ingeschreven als te zijn van het vrouwelijk geslacht. Tot nu tos had men ter secretarie deze moeilijkhek' weten te ontzeilen, bij voorbeeld door op flen geloofsbrief, van het raadslid te plaat sen: „kind van.... enz., in iplaats van „zoon van...." enz Voor den belanghebbende is deze zaal- echter minder aangenaam, daar voor dt verandering zelfs de goedkeuring vereiscb wordt van' den Minister van Justitie, Zelf: heeft de betrokkene zich aan een genees kundig onderzoek moeten onderwerpen. Zondagavond kreeg de 28-jarige koop man J. P. met zijn 20-jarige verloofde W S„ wonende aan de Albrechtskade te Rot terdam, twist Daar beiden in de richtin; van de woning van het meisje liepen, gree) J. P. nabij de Delfthavensche Schie he meisje beet en wierp haar in het water. De schipper S de W„ die met zijn schip in de nabijheid lag en een voorbijganger H I. S. sprongen de drenkelinge na en gelukte hen het meisje weer op het droge tc Éren gen. Ze bleek de linkerknie gekneusd te hebben en is naar het ziekenhuis vervoerd De dader, die de vlucht had genomen, i later in ziin woning aangehouden en doo de politie in bewaring gesteld wegens po ging tot doodslag. Zaterdag- en Zondagavond hebben gro., pen anti-militaristen getracht propaganda t maken bij dc Alexanderkazerne te 's-Hagc Zaterdagavond demonstreerden ze in d Bonistraat, maar werden uiteengedrevet door de politie. Zondag is het spel herhaald Maar de demonstranten zijn toen de perke; te buiten gegaan Een van hen schopte ee agent tegen de knieën, een ander schol voor moordenaar en dief voor het kapitaal een jonge dame nam nog andere woordei te baat. Alle drie zijn aangehouden. Van daag hebben zij voor den politierechter tc rechtgestaan. Onder de stuurleden en machinisten te koopvaardij te Rotterdam heeft zich ee- voorloopig comité gevormd, met het doe een vereeniging van scheepsofficieren F stichten en voorloopig 'n eigen orgaan ui te geven om daardoor propaganda te ma ken. Deze vereeniging zal wenschen te strii den voor lotsverbetering en in een circti laire tot de stuurlieden en machinisten ge richt, noemt het comité daartoe in de eer ste plaats den achturendag, een pensioenre geling, een ziektenverzekering, 'n werkloos heidsverzekering, een verlofregeling. De bestaande vereeniging van scheeps werktuigkundigen en van gezagvoerders ei stuurlieden gaat, volgens deze circulair' sterk in ledental achteruit, hetgeen he voorloopig comité toeschrijft aan den con servatieven geest die in de besturen deze vereenigingen heerscht, welke het verwij treft den geschikten tijd voor lotsverbete ring te hebben verzuimd en de oppositii steeds gesmoord. Op 75-jarigen leeftijd is te 's-Hage over leden de heer C. J de Jong, schout-bij' nacht titulair, oud-chef der afd. Hydrografii van het Dep. van Marine. De overledene was ridder in de Militair» Willemsorde en van den Nederl. Leeuw. Vrij naar het Engelsch. 20 Zij opende een klein pakje, dat zij van het dienblad had genomen, toen zij de kamer binnen kwam. „Wil je een aardige, geduldige jongen zijn en mij toestaan, alles in orde te maken? I Plotseling ontwaakte de echte man in Barrett. i „Luister eens, Delia," barstte hij los, „aan alles komt een einde. Die kunstgrepen ma ken mij werkelijk ziek. Ik ben geen worm, 'die in het eerste het beste gat kruipt. Laat mij opstaan en laat ik dien man ontmoeten. Als het op liet ergste aankomt, zal ik hem opnemen en uit het venster werpen." „Heel goed, als je dat doet, want hij heeft waarschijnlijk wel één, misschien wel twee of drie helpers bij zich," merkte zij koel op. „Vergeet toch niet, hoe noodzakelijk het is, uit je gevangenis te ontsnappen, als de Cheddar-man en zijn medeplichtige van avond om tien uur gaan vertrekken. Vlei je zelf neer in de kussens en laat mij aan het werk gaan. En wees er dankbaar voor, dat ik mijn tijd in de speelclub, toen ik nog op j het college was, zoo goed gebruikt heb.' j Barrett gaf zich. zij het schoorvoetend, gewonnen en stemde toe. Het was wel een offer van zijn eigenliefde waard, om haar vingers in zijn haar en op zijn gezicht te voelen, terwijl zij handig aan zijn vermom ming werkte en slechts, toen zij een groo- ten schildpadden bril op zijn neus zette en een keurige snor, geheel naar de mode ge knipt, op zijn bovenlip plakte, ontsnapte hem een zacht gekreun van angst. Nadat de gedaantewisseling geschied was, verborg zij haastig de hulpmiddelen, welke zij gebruikt had in de aangrenzende badka mer en bracht hem een handspiegel. ..Bekijk je zelf maar eens goed en vraag je af, of je eigen moeder je zou herkennen," I zei zij met den trots eener artiste Wat Barrett in het spiegelglas zag, ver schrikte hem zeer, want het was, alsof hij zijn eigen dood gelaat in een doodkist zag. Er liepen grijze draden door zijn hoofdhaar; er waren donkere wallen onder zijn oogen; de groote glazen van den bril verhoogden dit effect nog en de vaalkleurige snor en de geschilderde gelaatsgroeven deden de rest. „Verschrikkelijk!" stotterde hij. „Vijf mi nuten langer en je zoudt een mummie van mij gemaakt hebben. Niemand zou mij ken nen! Ik ken mijzelf niet." „Wel, je kunt nu voor een ziek man door gaan, denk je niet?" vroeg zij luchthartig en draaide vervolgens de electrische licht kroon zóó, dat het volle licht hem niet in de oogen scheen, want dat is niet goed voor een ziek mensch. „Nu ben ik van neur een onderhoud met de stamhoofden over de slavernij en het brengen van men- schenoffers. De hoofden der Naga's toonden zich zeer weerbarstig en zeiden, dat daar hun voorvaderen een en ander sedert onheug lijke tijden in toepassing hadden gebracht, hun geesten ontevreden zouden zijn als de offers ophielden, mei het gevolg, dat de stam men door ziekten zefcden worden geteisterd an dit de oogst zou mislukken. Zij weiger den te beloovcn, dat het met de menschen- offers gedaan zou zijn, waarop de gouver neur te verstaan gaf, dat de regeering onder geenerlei Voorwaarden de voortzetting er van zou dulden. Gezeten op een verhooging tusschen twee olifanten, sprak de gouver neur een groote vergadering van oerwoud- Liewoners toe in de taal der Katsjins die hij jpeciaal voor deze gelegenheid geleerd had Hij kondigde aan, dat de regeering wilde, dat de slavernij ophield en dat zij voorschot ten zou geven, in kleine termijnen terug te betalen, om slaven in staat te stellen hun vrij heid te koopen. Ook de menschenoffers moesten ophouden. Er zou op gezette tijden een Britsch officier naar het dal van de Hoe- kong worden gezonden om zich er van te te vergewissen, dat het gebruik niet meer heerschte. De rede werd met weinig instem ming ontvangen, maar vóór het vertrek van den gouverneur werden toch verscheiden ■laven vrijgelaten. DE ONVERGANE ADVENTISTEN. Volgens de „Paris Times" hebben de meeste adventisten die zich op de heuvels van Long Island om hun leider, den boer Robert Treidt, geschaard hadden, in afwachting van het einde der wereld, de onvergane be woonde wereld weer opgezocht. Slechts een paar der allergeloovigsten zijn hem trouw gebleven en wachten nog steeds in knielende houding op den dag des oordfe'.s. DE HEDJAS. De regeering van de Hedjas heeft in ant woord op het denkbeeld der commissie van Britsch-Indische Mohammedanen nopens de vorming eener republiek Hedjas, gezegd, dat tie H Jjas volledige onafhankelijkheid geniet, vrij. van iederen buitenlandschen invloed en i: ren republikeinsche regeering niets aan onafhankelijkheid zou toevoegen. De ledjar. is, zoo wordt verder gezegd, thans ongeschikt voor het republikeinsche regime en weigert ieder ander gezag dan dat van koning Ali te aanvaarden. De Hedjas is het volkomen eens met een vereeniging der Ara bische emiraten tegen het streven van bui tenlanders. DE BEDREIGING VAN DJEDDAH. De Wahabieten hebben blijkens een draad loos meegedeeld bericht uit Djeddah via Port Soedan hun bedrijvigheid in de nabij heid van Djeddah hervat. De stad is de laatste paar dager, druk beschoten. De vijand heeft een positie ingenomen, waar hij in contact is met de verdedigingslinie der stad. DE „BRUIDEN DES DOODS." Vrouwen van Palestina hebben naar draad loos gemeld wordt, een bataljon gevormd,, de „bruiden des doods" geheeten, ten einde elkaar te verdedigen in geval van aanvallen door stroopende Bedoeienen-stammen. De vrouwen hebben de gelofte afgelegd te helpen bij het afslaan der aanvallen en liever haar leven ten offer te brengen dan zich te laten gevangen nemen. ZESHONDERD STUDENTEN VAN SCHOOL GESTUURD. Vrijdagavond brak er te Leuven brand uit in het Arenberg-instituut, waar de che mische laboratoria zijn ondergebracht. Spoe dig was de brandweer ter plaatse en na een paar uur was alle gevaar geweken. De schade is aanzienlijk. De oorzaak der ramp is on bekend. De algemeene vergadering van de R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Nij megen, heeft met op één na algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De vergadering van Recht voor Allen spreekt als haar oordeel uit, dat zij in de tegenwoordige omstandigheden geen prijs stelt op het optreden van baron van Wijn bergen als spreker in haar vergadering." De voorzitter onthield zich van stemming. Deze motie is een gevolg van het optre den van baron van Wijnbergen tegenover prof. mr. van der Heyden, den voorzitter van deze Kiesvereeniging. De volgende motie, voorgesteld door den heer van der Steen Jr., werd in handen van het bestuur gesteld dm prae-advies: „De R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Nijmegen" spreekt als haar over tuiging uit, dat eventueele plaatsing van den heer baron van Wijnbergen op het politiek Advies voor de Geldersche kieskringen, het gevaar zal opleveren, dat talrijke R. K. kie zers dat Advies niet zullen volgen." De- „Msb." knoopt hieraan de volgende beschouwing vast: „Nu dit nieuwe incident zoo op de spits wordt gedreven, mogen we onze lezers niet langer onkundig laten van de voorgeschiede nis, waarover wij tot nu toe meenden beter te kunnen zwijgen. Zij vindt haar uitgangs punt in de Bondsrede van den heer Van Wijnbergen, welke in een enkele passage tot misverstand aanleiding kon geven, om- plan, Mr. Simmons hier te brengen en kun je je lesje van buiten leeren, terwijl ik hem ga halen. Je zult je rol toch goed spelen, liefste? Denk er aan: alles hangt er van af. Ik zal wel hier zijn, maar onder de oogen van een scherp toezienden detective, die elke beweging nauwlettend gadeslaat, durf ik je niet te souffleeren." Nadat Delia hem verlaten had, lag Bar rett na te denken. Zou de vermomming werkelijk een man kunnen bedriegen, wiens dagelijksch werk het was, vermommingen te doorgronden? Zou hij berekend zijn voor zijn taak en de juiste dingen weten te zeg gen, welke den bezoeker van de waarheid zouden afleiden? Zou hij zijn rol zoo goed weten te spelen, dat de achterdocht van den detective haar natuurlijken dood zou sterven en zoo diep begraven zou worden, dat zij niet meer zou kunnen herrijzen? Hij vreesde er voor. De tijd van voorberei ding was zoo verschrikkelijk kort. Ieder oogenblik zou Delia terug kunnen komen met den speurder. Nu verwenschte hij het oogenblik, dat hij zich in het register had laten inschrijven als tc komen uit Chattanooga, Tennessee. Hij had er werkelijk eens een gedeelte van een winter doorgebracht met zijn zieke moeder en kende dus iets van de stad en haar om streken. Maar Delia had aan den man gezegd, dat hij, Barrett, Chattanooga zijn „woon plaats" noemde. Hij moest denken, denken en bij kon niet denken. Gelukkig werd dc marteling niet voortge zet. Toen zij haar hoogtepunt bereikt had, werd de deur geopend en verscheen Delia, gevolgd door een kleinen man, met vlugge, scherpe rondziende oogen in een mager ge laat, dat nu vriendelijk glimlachte. De ken nismaking was min of meer familiaar. „James, hier is een heer Mr. Simmons die denkt, dat jij de James Baxter kunt zijn, dien hij vroeger in Chattanooga gekend heeft. Mr. Simmons, mijn echtgenoot." Barrett stak een hand uit met de langza me beweging van een zieke, doch de be zoeker nam haar niet aan. In plaats daarvan nam hij den man in het bed nauwkeurig op en wendde zich dan tot Delia. „Ah eh Ik vrees, dat ik verplicht ben, u mijn excuus te maken, Mrs. Baxter u en uw echtgenoot, beiden; hij is niet de man, naar wien ik zo.... eh niet mijn oude vriend Jimmie Baxter uit Chat tanooga, bedoel ik. De beschrijving van den klerk van het hotel misleidde mij. Zeer na tuurlijk sommige menschen kunnen een vreemdeling zoo beschrijven, dat hij niet kan herkend wórden. Ik kan alleen u beiden vragen, mij wel te willen excuseeren en...." Barrett, die door de brilleglazen naar den bezoeker tuurde, dacht, dal het gevaar voorbij was. Maar Delia had bemerkt, dat, terwijl de man met schijnbare verlegenheid zijn excuus aanbood, zijn scherpe blik alle bijzonderheden in de kamer opnam, vanaf de kleeron van Barrett, netjes opgevouwen liggend op een stoel, aan het «inde der ka mer, tot aan een der verraderlijke zwarte handkoffertjes, welke achter het voeten einde van het bed uitstak. „Nu u toch hier zijt, moet u geen haast maken, om weg te gaan," drong zij vriende lijk, hem een stoel aanwijzende. „Als u van Chattanooga komt, zal mijn man zeker blij zijn, dat u hem een bezoek brengt." Barrett gromde zacht iets over wat hem een voortzetting scheen te zijn van deze kwelling, maar hij hield zich goed. „Zeker! Ga zitten, Mr. Simmons. Het is goed, iemand uit de oude stad te zien, ook al ben ik niet degene, dien u dacht te ont moeten. Is u nog kort geleden in Chattanoo ga geweest?" „Neen, dat niet; niet gelogeerd ten minste. Maar zooals u zegt, het is een prettige, oude «tad." „Vanaf dezen afstand in het verre wilde Westen lijkt het een goed tehuis voor mij," waagde Barrett te zeggen. „Dit Westersche bergland is zoo groot, maar ik heb bepaald heimwee naar den ouden Lookout, denkt u niet?" „Ah eh ja; Lookout is eh een zeer bezienswaardige oude berg." „En het hotel op den top. Er zijn ver scheidene hoogstaande reizigers geweest, die zeiden, dat het vergezicht vanuit het hotel niet te vergelijken is met iets anders in het land. Hebt u in het hotel verbleven?" „Ja, natuurlijk. Iedereen brengt daar zijn weekTend door, hetzij vroeger of later." „Tegenwoordig?" informeerde Barrett on- noozel. „Sinds er een sterrenwacht is ge komen?" „O ja!" was het onmiddellijke antwoord „Ik was daar den vorigen zomer nog enkel» dagen." Barrett streek met zijn hand over zijr voorhoofd, alsof een plotselinge pijn hen versufte. „Ik geloof nu toch werkelijk, dat mijr hoofd in de war is, Mr. Simmons. Ik praa met u over het Lookout-hotel, terwijl wi beiden weten als ik dat ten minste goec heb dat het jaren geleden afbrandde. L wilt dit een zieken man wel vergeven, niet waar?" Nu was de gast in moeilijkheid gebrach1 en hij haastte zich, het gesprek van de stac in Tennessee af te voeren, „U behoeft geen excuses te maken,' zeide hij haastig en dan: „Is u voor he! eerst in Copah?" „Ja, de eerste maal. Maar u herinnert mi aan iets. Als u hier bekend is, kunt u mi misschien wel iets mededeelen omtrent d» Little Amy Mining Company?" Barreti noemde op goed geluk af den naam van eer der buitenklanten van de Denver's Bank. „Wel ik kan niet veel vertellen over de Little Amy," was het aarzelende antwoord „De mijn is ongeveer tien mijlen van hier geloof ik ergens in de omgeving van hel Junipers-gebergte." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5