Radio,nieuws. Binnenlandsch Nieuws. HET PATRONAAT. Begrooting Posterijen en Tele grafie 192S. KUNST EN KENNIS. Nieuw Radio-resultaat. VRAGENBUS. De nieuwe belasting-ontwerpen. Ontvlekken Oppersen STOOMERïJ EN VERVERIJ „HEEMSTEDE" BkekersYaartwez 29 -- Teief. 2806! De promotie van de Koningin. De groote verscheidenheid aan postzegels. De afschaffing van den Zomer tijd. Het rapport-Nbiting. FINANCIËN. Hanzebank Haarlem. Een van de moderne talen op de Lagere School. De Zuider zee-droogleg ging. LUCHTVERKEER. Vliegtuig gevallen. Motorbus-ongeluk te Arnhem. Verboden loterij. Vechtpartij op een fabriek. De zware regenval. Een voerman doodgedrukt. GEMENGD NIEUWS. De storm m en om Den Haag. .De atorm in Amsterdam. Een Nederlandsehe hongersta ker geëxterneerd. Drie arbeiders onder een kip wagen, geraakt. Bewaar uw oude belasting papieren. De storm van verleden nacht. Voorhuis ingestort. Politieke botsing te Marseille. LANDB. EN VÏSSCHERU Onderwijs aan schippers- en kramerskinderen. „Wie het kind heeft, heeft de toekomst" wordt vaak gezegd. De ondervinding leert echter dagelijks, dat, al heeft men het kind nog zoo goed verzorgd en beschermd en ge vormd in de jaren, die na de kinderschap volgen, zooveel vervliegt van hetgeen men vroeger in dien teeren bodem had gestrooid. Het was een terrein van lichten en drogen moedergrond, waarin de wortelen geen vast- neid vonden. Wel schoten er hier en daar eenige bloempjes spaarzaam op, kwam echter de storm, zeeg de regen en loeide de wind dan verstoof de grond en bedolf jammerlijk wat hij zelf een oogenbiik had geteeld en gevoed. Bij „wie het kind heeft, heeft de toekomst" moet men niet het kind nemen tot zijn twaalf- of dertienjarigen leeftijd, maar tot aan zijn meerderjarigheid toe. „De jaren, die op den gewonen schooltijd volgen zijn de gewichtigste, maar ook de gevaar lijkste des levens" schreef Mgr. W. v, d. Ven in 1908. „Het zijn de jaren, waarin de eerste jeugd voortdurend meer en meer den over gang moet maken tot den mannelijken en meer gevestigden leeftijd. In deze jaren moet de jeugd gevormd worden en bekwaam gemaakt voor den staat of den stand, welke zij in de wereld zal innemen en voor den strijd, die haar wacht. In deze jaren moei zij beschermd en beveiligd worden tegen af wijkingen en gevaren, die haar meer dan ooit van alle kanten dreigen door jeugdige onbezonnenheid, door gebrek aan ondervin ding, door het ontgloeien der hartstochten, door de verleiding van verkeerde vrienden, door het menscheUjk opzicht, waartegen zoo weinigen bestand zijn, door meer te willen zijn dan men werkelijk is en zoo vele andere dingen, waarvoor het jeugdig hart zoo ge voelig is en waardoor het zich zoo gemak kelijk ten kwade laat medeslepen. Wie de zen tijd gelukkig doorkomt, is voor een goed deel verzekerd van zijn toekomst, zoowel van dit als van het volgend leven." En nu is konden we schrijven was het een jam mer verschijnsel, dat het werk der opvoeding en vorming dikwijls wordt gestaakt, afgebro ken op onverantwoordelijke wijze, waar voor goed het beginnen moest. School en kate- chismus houden meestal tegelijk op en ook vele ouders, die het kind zoo goed hebben beschermd en verzorgd, achten zich verder van de taak der opvoeding ontslagen of ge voelen daartoe noch de lust, noch de be kwaamheid of hebben wegens overdreven zorg voor hun zaak, hun betrekking uit zucht naar vermaak geen tijd beschikbaar voor hun rsten en gewichtigsten plicht. Ouders, gij wenscht kinderen, die u tot eer en glorie, tot stut en steun zijn in ziekte en ouderdom. Gij kunt die krijgen, indien gij onafgebroken uw zorgen schenkt aan de vorming van uw kind, uw jongen man en uw jonge dochter. Gi; rijt bij de vorming en opvoeding van uw kifkl geholpen door kerk en staat; dezelfde factoren moeien met volle eerbiediging van uw ouderlijke rechten, u meer hulp en bij stand vericenen, waar gij die hulp het meest noodig hebt. Er is een school voor het kind; er moest ook een vormschool zijn voor den jeugdigen persoon; een vormschool, die den geheelen, redelijken, godsdienstigen en maatschappelij- ken mensch omvat. Die vormschool, dat in stituut van vorming en opvoeding van den geheelen mensch hebben wij, Katholieken, in snze^ goed ingerichte patronaten en in onze leugcvereenigingen. 1. Het patronaat behartigt de godsdiensti ge vorming zijner leden. Het beschermt hen tegen het ongeloof en tegen de besmetting van de pest der zedeloosheid. Het verdiept de geloofskennis en vormt kampvechters voor de waarheid. Het versterkt het gods dienstig leven der leden. „Het patronaat is aldus Pater Cyprianus, Minder Broeder Capucijn de beschutte tuin, altijd onder toezicht, waar het godsdienstig leven der kir-deren door woord en voorbeeld, door lof prijzing en vermaning, door gebed en oefe ning wordt gesterkt, tot zij bestand zijn te gen den killen vorst van het ongeloof en den verzengenden brand der zedeloosheid." 2. Het patronaat wordt genoemd: een kweekschool van maatschappelijke of so ciale deugden. Dit wil zeggen, dat er aan schouwelijk o,als ge wilt, proefondervinde lijk wordt geleerd, hoe men vooral de chris telijke deugden moet beoefenen, waaraan de maatschappij onzer dagen zoozeer behoefte heeft. -Noemen we op de eerste plaats de chris telijke liefde. Op het patronaat zien de le den veel personen zich geheel belangeloos beschikbaar stellen voor hun geluk; genieten veel giften, gescnonken voor hun welzijn. De organisatie zelf dwingt de leden tot in schikkelijkheid voor elkaar, leert hen te le ven als deel van het geheel met rechten en dichten; ze leert hen orde en tucht. Dit brengt vanzelf de beoefening mee van die andere maatschappelijke deugd; onderdanig heid aan en eerbied voor de wettige over- -k- ce patronaten wordt aanschouwe- IijK onderricht gegeven :n een spaarzame leefwijze, daar wordt geleerd: Sparen doet garen cn N-ael kleintjes maken een groot, 3. ilet patronaat zal als voorbereiding tot een behoorlijke vervulling der maatschap pelijke plichten, die de jongen eenmaal zal moeten vervullen, geven; a. Voorbereiding en steun bij beroepskeu ze; grondig, degelijk vakonderricht; de hoofdzaken der gezondheidsleer; anti-alco holisch onderwijs, enz. b. elementair sociologisch onderwijs. c. een beknopt overzicht van onze staats inrichting. len slotte: een onschatbare zegen van het patronaat is do vertrouwelijke omgang van de jeugd met den priester. In de patronaten wordt de gehechtheid aan den priester bc- vorderd. En trouwe, kinderlijke aanhanke- aan geestelijken is zoo noodzake- IiiK vooral in onze dagen. „De herinnering va° za' het kind nooit vergeten," stnrijri de reeds genoemde Pater Cyprianus, „en ai zou het ouder geworden, afwijken van den goeden weg, juist die herinnering zal de Sleutel zijn, waarmee de priester nog al- u d zich den toegang tot dat hart kan ope nen. Het patronaatswezen moet een hij uitstek gewichtige instelling zijn op het stuk van op voeding, wijl het Doorluchtig Episcopaat van Nederland een 2/stra Mei 1918 kort en bon dig beruste: „Dc jeugd moei zooveel mo getijk georganiseerd worden in patronaten." In het jaarverslag van den Bond van R.-K Jongens patronaten in 't Aartsbisdom Utrecht over het vereenigingsjaar 1923-1924 schrijft de decrEenv. Heer Secretaris B, H, de Groot: „Moge ook al de godsdienstig ouders op het hart te zorgen, dat hun sprui ten lid waren van R,-K. organisaties. Ver volgens sprak hij nog tot de ouders: „Blijft toch indachtig, ouders, dat gij de eerste ver zorgers zijt voor het zielenheil uwer kin deren en dat nooit een jeugdorganisatie u van dien plicht kan ontheffen. Zorgt, dat de godsdienst in uw gezin u en uwe kinderen niet vreemd is en dat gij naast godsdienst, zedelijkheid en deugd ook medewerking ver- uwer kinderen in het leven geroepen werd. Kunt gij ze thuis in eigen kring bezighouden, dan behoeft gij ze niet naar het patronaat te zenden, alhoewel ze er zullen winnen aan leent aan dc organisatie, welke tot welzijn solidariteitsgevoel. Zoekt uit de Roomsche jeugdorganisaties uit, wat gij voor de ontwik keling uwer kinderen het best oordeelt. Ik maak echter onderscheid voor wat be- b®t godsdienstig onderwijs. In de gods dienstige vereenigingen vooral moeten de kinderen worden ingelijfd. Ze zullen daar in gemeenschap van gebed, in gemeenschap van gevoel en toch zelfstandig in den drang der moeilijke puberteitsjaren de gevaren ie boven komen. A's ge w kind waarlijk lief hebt, ik bid t u, vertrouwt het dan toe qan een gods dienstige vereeniging, die het toch zoo'heil zaam is. Sluiten we dit artikel met de woorden door den HoogEdelgsstr. heer iMr. A. Ba ron van Wijnbergen gesproken op het 1ste Nationaal Congres van R.-K. Jongenspatro naten: „Aan God gevraagd, dat op den ar beid verricht ter Zijner eer ook Zijn zegen rusten moge en dan door gansch het Katho liek -Nederland het Patronaatswerk verder aangevat en voortgezet met mannenmoed, met mannelijke kracht, met kinderlijk gelooi' en met kinderlijk vertrouwen." Tr J. BERGMANS, Utrecht, St, Gregoriushuis. De reorganisatieplannen. Verscheidene leden wenschen er hij deft minister op aan te dringen, dat gebroken zoude worden met de in den laatslen tijd bij herhaling gevolgde gedragslijn, n.l. het be noemen van verschillende commissies, die ieder een onderdeel van het bedrijf hebben te bestudeeren, ten einde plannen tot reor ganisatie daarvan te ontwerpen. Er werd op gewezen, dat de Minister in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer heeft gezegd, dat de beslissing over de vraag, of het wenschelijk is een „Post- raad" in te stellen, gelijktijdig za' worden genomen met die over de voorstellen der reorganisatie-commissie. Men dringt op spoed aan. Eenige leden meenden, dat het beter is, reeds thans tot de benoeming van een di- i recteur-generaal over te gaan cn niet te wachten, tot een besluit zal zijn genomen betreffende de reorganisatie-voorstellen. Zij achtten het n.l. van groot belang, dat dege ne, die later het georganiseerde bedrijf zal moeten leiden, vooraf dienaangaande zijn denkbeelden aan de Regeering za! hebben kunnen te kennen geven. Vele leden verklaarden er prijs op te stellen van den Minister de toezegging te mogen erlangen, dat aan de voorstellen, ver vat in de rapporten van de commission van advies nopens de mogelijkheid van inkrim ping van het aantal hoogere ambtenaren, enz., en nopens de organisatie van den tech- nischen dienst bij de Posterijen en Telegra fie niet eerder gevolg zal worden gegeven, 'dan nadat de Staten-Generaal gelegenheid zullen hebben gehad om over de reorganisa tie van de dienstvakken met dc Regeering van gedachten tc wisselen. Eenige der hier aan 't woord zijnde leden vragen hoe de Minister denkt over schei ding van den technischen en den administra tieven dienst Personeel. Sommige leden wenschten de aandacht van den Minister te vestigen op den bizon der slechten geest, die thans onder het per soneel van dit overheidsbedrijf heerscht. De -- leden, hier aan het woord, bepleitten de na- G;r is een afstand van ongeveer 7000 mijl. volgende verbeteringen. 'rar*scomniïSS'0 was zeer goed, doch Kan, zoo werd gevraagd, de Minister het werd af en toe door atmosferische storingen >ocn voor de bestellers niet brengen op het gehinderd. Dit is voor het eerst, dat bijzon- P«b door hem oorspronkelijk voorgesteld derheden over de resultaten van deze expe- aan de Commissie voor Georganiseerd di'tie in Europa zijn ontvangen. Overleg? Ook de belooning der hoofdbe- -Marcuso heeft het ontvangen telegram stellers achtten deze leden onvoldoende. Voorts werd als grief aangevoerd, dat de conducteurs, die den nacht buiten hun woon plaats moeten doorbrengen, hun verblijf el ders slechts dan als diensttijd zien medege- teld, indien en voor zoover het dc 10 uren overschrijdt. Gevraagd werd, deze afwezig heid gedeeltelijk als dienst te doen mede tellen, Is het niet mogelijk, zoo werd varder ge vraagd, dat in den besteldienst in dc groocc steden wijziging wordt gebracht en wel in dien zin, dat door dezelfde bestellers twee bestellingen achter elkander mogen worden gedaan? Ten aanzien van de kantoorhouders werd opgemerkt, dat het bij Nota van Wijziging, ingelaschte art. 54bis wel tegemoet komt aan het bezwaar, dat kantoorhouders, die hun woning door verbouwing geschikt had den gemaakt voor de uitoefening van den dienst bij opheffing van hun hulpkantoor geen vergoeding voor die gemaakte uitgaven zouden ontvangen, maar met de toekenning dier vergoeding worden zij nog niet voldoen de geholpen. Verdere tegemoetkoming is dus gewenscht. Postiarieven. Sommige leden meenden, dat verlaging der binnenlandsche postiarieven niet alleen gewenscht, doch ook zeer wel mogelijk is, zonder nadeeligen invloed op de financieele uitkomsten van het bedrijf uit te oefenen. Reclame. Een waarschuwend woord ten slotte nog gesproken inzake het beschikbaar stellen van muurvlakte, poststempels, drukwerken, enz., ten behoeve van het maken van re clame. De heer Marcuso, een amateur marconist van Cattorham Hill in Curey heeft verbin ding gekregen met den marconist van de expeditie van Dr. Hamilton Rios, die zich in den staat Amazono in Brazilië bevindt. doen toekomen aan de k.n.o. Aardr. Ver eeniging en van haar een antwoord gekre gen dat hij zal trachten door te zenden aan Hamilton Rice. Alleen met naam en adres enderteekende vragen komen voor beantwoording in aan merking. Vr.: Kunt u mij ook zeggen of er in Haarlem «er: R.-K. Mandolineclub is, waar beginnelingen tec kunnen treden? ^Antw.; Wendt u tot den heer F. H. Vos, Vcorhelmplein 25rood, Haarlem. Vragen over loten. Antw.: Geen enke! lot of obligatie, ons ter controle toegezonden, is uitgeloot, Vr.: Mijn broer heeft op het hulpkantoor Overtoom, Amsterdam, van de Hanzebank j 3100 staan. Nu stond er in de courant, dat elke inlegger boven S0 een circu laire ontving. Hij heeft niets ontvangen. Is dit in orde? Tot wien moet hij zich wen den om inlichtingen tc bekomen? Antw.: Laat hij zich wenden tot de Di rectie van de Hanzebank te Amsterdam of tot de Hoofddirectie te Delft. Vr.: Kunt u mij ook zeggen of ik mijn zoontje met April 1925 van school kan nemen? Hij zit in de 6c klas en is die nog niet doorloopen. Hij wordt begin Maart 13 jaar. Antw.: Ais uw zoontje den 13-jarigen leef tijd heeft bereikt, mag hij de school verlaten aan het einde van den loopenden cursus. Loopt die cursus aan de schooi von uw zoontje dus met April ten einde, dan mag hij in die maand de school verlaten. Vr. Ik ben in de Rijksinkomsten, gemeen te en verdedigingsbelasting aangeslagen j jjj naar een zuiver inkomen van 2066 voor1 aeraitrel(:- Zooals men weet, zai dezer dagen bij de Tweede Kamer bet ontwerp-Weeldebelas- ting komen, vergezeld van een voorstel tot wijziging der wet op de Inkomstenbelasting, welke beoogt verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor gehuwden en een verhooging van den kin- ver- 7'"* det zijn van de jeugdvorming St.a.r 'ke lichamelijke, geheel maat schappelijke vorming mag niet'verwaarloosd. Lian zou de harmonie in het opvoedingswerk verbroken worden. ,zu,iv®r, godsdienstige vereeniging als m nrf 11 .godsdienstig zedelijke' vor- nun,3ccl< ds "ipende jeugd niet gs- beht£d tl jeugdbelangen moeten oeha.tigd. Slechts dan, wanneer naast dc zuiver godsdienstige vereeniging net patro- Vo!len vorm gehandhaafd j hans de zuiver-godsdienstige ver- Patronaatswerk in zijn vollen overneemt, slechts dan zullen we ons terecht over dien toestand kunnen ver- R?;eVn 2al.er,werkeKjk vooruitgang zijn." eeri ustrumviering der Bossche plaatseujke Jeugdorganisatie wekte Z. D. H. t Plepen op tot steun van de R.-K, Jeugdorganisatie en drukte Monseigneur den 132.36 over het belastingjaar 192223. Voor datzelfde jaar heb ik voor Schoten te betalen (forensen) 59.33. 't Eerste heb ik voldaan, het laatste niet; dat heb ik ruim een maand in mijn bezit. Krijg ik nu van die forensen ais ze voldaan is, nog wat terug? Moet ik daar nu voor reclamecren of wordt het me terug betaald als ik na voldoening de l :ide papieren presenteer? Antw. U dient binnen den daarvoor ge stelden termijn tc reclameeren. Zie den achterkant van uw aanslagbiljet, Vr. 1. Hoelang is bet reizen van Haar lem naar Smetlede in België? Wat zijn daar de reiskosten van? 2. We zijn in gemeenschap van goede ren getrouwd maar hebben geen kinderen in leven. Heeft in geval van overlijden van een onzer, de familie het recht een deel op te eisehen? Of moeten wij een testa ment laten maken? Antw. 1. Wendt u voor dergelijke inlich tingen tot het plaatskaartenbureau van een spoorwegstation. 2. Als er geen testament is, erft dë an dere partij alles Wendt u tot een notaris. Vr. Als van een echtpaar zonder kinde ren, een der echtelieden sterft, hebben dan broers of zusters of verdere erfgenamen van de of den overledene recht op een deel der nalatenschap, als er geen testament of andere notarieele beschikking bestaat? Antw, Als er geen testament is, en als er ook geen kinderen zijn, dan erft de andere partij alles. Broers of zusters van de(n) overledene hebben dus geen recht oo een deel der erfenis, Vr. Mag een Katholiek het dagblad „Dc Morgen" lezen? Antw.: Er is geen principieel bezwaar daartegen. Vr. Mijn kanarie ruit voortdurend. Wat is daar de oorzaak van? Welk middel is er tegen? Antw.: Uw vogel is waarschijnlijk lijdend aan voge'mij!. Reinig de kooi met kokend water en geef den vogel gelegenheid tot baden. Het is ook mogelijk, dat uw vogel aan verzwakking lijdt. Geef hem als hoofd- voedscl goed raapzaad en als bijvoer een hard gekookt ei met beschuit vermengd of dagelijks een stukje vogelbeschuit. Adv. Zijn wij wel ingelicht, zegt nu De Stan daard, dan wordt de aftrek voor gehuwden verhoogd van 800 tot 1000 en de kinder aftrek tot 300 per kind. Tevens zou worden ingediend een ont werp tot verlaging der Successiebelasting II te halveeren, In verband met dit laatste komt er tegelijk een wijziging van de wet op het Leeningsfonds Huldiging door vrouwelijke doctoren. Naar hot Vad. verneemt, *is Maandag middag aan H.M. de Koningin na afloop van de plechtige uitreiking van het eeredocto raat in de rechtsgeleerdheid te Leiden, ten Paleize aan het Noordeinde alhier uit naam van een groot aantal vrouwelijke doctoren in de rechtswetenschap een bloemstuk vet- eerd, dat vergezeld ging van een opdracht met de namen der geefsters. Het initiatief tot deze hulde was uitge gaan var mej C. Frida Katz, lid van do Tweede Kamer, en mej. mr. B. de "Voogt. In het' Voorlooptg Verslag van de Eerste Kamer over bet ontwerp van wet tot rege ling van de inkomsten en uitgaven van de P- T. T. lezen wij o.m,: Van verschillende zijden worden klachten geuit over dc postzegels, die in zoo groote verscheidenheid iu den laatsten tijd zijn uit gegeven cn waarbij er zoovele zijn, die het ook niet kunnen bekoren oi onpractisch zijn van formaat. Ook waren en kele leden van meening, dat een eind dient te worden ge naakt aan het uitgeven van allerlei welaa- digheidspostzegels De nieuwe buitenlandschc briefkaarten cn de onlangs ingevoerde gelukstelegrammen konden evenmin bewondering wekken, HET INGEDIENDE WETSVOORSTEL. In de Memorie van Toelichting van het thans ingediende wetsvoorstel tot afschaf fing van den zomertijd wordt er aan herin nerd, dat ter bestudeering van de zooveel stof opwerpende zomertijdkwestic een com missie werd ingesteld, waarvan dc meer derheid adviseerde tot behoud van den zomertijd en de grootst mogelijke minder heid zich scherp daartegen kantte Noch tans het meerderheids standpunt is, naai de minister opmerkt gematigder, dan de wet op den zomertijd en de uitvoering aan deze wet gegeven, Instede van een ver vroeging van den Amsterdamschen tijd in den zomer met een uur. bepleiten de hier aan het woord zijnde leden de invoering van den midden-Europeeschen tijd geduren de den zomer en het uur van Greenwich gedurende den winter. Bc-cndieo zou volgens hun voorstel de zomertijd niet meer, gelijk bijv. in 1924, mogen aanvangen einde Maart, maar eerst den. derden of vierden Zaterdag van April. Al aanstonds zij opgemerkt, gaat de mi nister voort, dat zoodoende vele van de financieele baten, die in het credit van den zomertijd plegen te worden geïnd, komen te vervallen. De besparing aan kunstlicht wordt aanmerkelijk geringer en wat de andere vcordeelea aangaat, deze worden geneutra liseerd door de nadeelen, die vooral ten platlelande worden ondervonden, terwijl het bovendien bezwaarlijk meer, als factor van bcteekenis kan worden aangemerkt, als ia de maanden gedurende welke de zon reeds laat ondergaat, het leven veertig minuten wordt vervroegd. Eindelijk is nog van belang de overweging, dat Nederland practisch niet vrij is, den aanvang en einde van den zomertijd naar eigen goeddunken te bepalen. Het 'kan dit alleen ais België, Engeland en Frankrijk, de- zei'de tijdstippen aanvaarden. Gelijk reeds herhaaldeijk is uiteengezet, dulden de belan gen van het internationaal verkeer slechts dan een tijdelijke vervroeging van den Am. sterdamschee tijd, als deze samenvalt met den zomertijd in de genoemde landen, Dit alles in aanmerking genomen is de Regeering tot raad geworden om het min- derheidsvoorste! der Tijdcommissie tc aan vaarden en dus terug te keeren tot den toe stand, voordat de invoering van den zomer tijd door de wet werd gelast. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal 'in ieder der 11 inspectie-afdeeiingen een proef worden genomen met het omzetten van drie post-, telegraaf- en telefoonkantoren in plattelands-bijkantoren, zooais dc commissie van reorganisatie-Nol ting heeft voorgesteld. De eerste vergadering van crediteuren der Haarlerasche Hanzebank, te Rotterdam gehouden in. de „Poort van Cleef", onder corzilterscbap van den heer De Grauw, ha ricot met algemeenc stemmen voor minne- ikke liquidatie. EEN WIJZIGING DER L. O.-WET IN VOORBEREIDING. Naar de „Te!." van betrouwbare zijde ver neemt, wordt cp het departement van On derwijs een wijziging voorbereid van de Lager Onderwijswet, die ten doel heeft de opname van het onderwijs in één der mo derne talen in bet leerplan van de lagere scholen. Een bijeenkomst van gemeentebesturen. Op initiatief van den heer Kolfschoten, burgemeester van Edam, zal Zaterdag 14 Februari, om 2 uur, in hotel „Krasnapolsky" een vergadering worden gehouden van af gevaardigden van de besturen der Zuider- zce-gemeenten. Deze vergadering is belegd, ter bespreking van, en van te agiteeren tagen het wets ontwerp, houdende regeling van de tegemoet koming aan de Zuiderzee-visschers, wegens de schade, welke de afsluiting der Zuider zee hun mocht berokkenen. Woest rijden? Maandagavond kwamen op den Eusebius Binnensingel te Arnhem, ter hoogte van de Walburgstraat een motorbus, die den dienst onderhoudt tusschen Arnhem en Zevenaar en de auto van den heer De Goeyen in bot sing. In de bus zaten 13 personen, hoofd zakelijk bewoners van Zevenaar. en omgeving. In de particuliere auto bevonden zich, met den heer De Goeyen Jr. de heer Robert Lortat, die 's middags een lezing had ge houden voor het Genootschap Nederland- Frankrijk, en diens echtgenoote. Op het kruispunt wilde de heer De Goeyen met zijn wagen nog juist een weg oversteken, doch op het laatste moment werd de auto bij het rechterachterwiel gegrepen door de motor bus, die met vrij groote vaart reed. De bus draaide den auto als as gebruikend, een hal ven slag om, zoodat de kop in plaats van naar het Zuiden nu naar het Noorden wees. Ver volgens sloeg de motorbus om. Van alle kanten schoot onmiddellijk hulp tce. Men rukte de achterdeur van het ge vaarte op en en wist daaruit der. chauffeur en elf der dertien passagiers naar buiten te halen. De auto was één ruime. De ongelukki ger: lagen ia stapels glasscherven en houtsplin ters. Wonder boven wonder waren van geen hunner de snijwenden van ernstigen aard, zocdat opnemingen in het ziekenhuis niet noodig bleken. Érger was het echter gesteld met den Arnhemmer Wij kamp, wonende aan den Stadsblokkenwegdeze had ge tracht door het voorportier te ontkomen, doch sprong aan den verkeerden kant van de bus er uit. Hij kreeg het volle gewicht van den wagen op zich en bekwam daardoor een hevige maagbloeding. Toen de bus was opgetild, werd hij on middellijk naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd. Lieden was zijn toestand nog zeer ernstig. De drie inzittenden van den particulie ren auto. die eveneens ernstig beschadigd werd, kwamen met den schrik vrij, hoewel de glasscherven hun langs het gezicht gevlo gen waren. De belangstelling "van de zijde van het pu bliek was zóó groot, dat de politie den weg moest afzetten. Na ongeveer twee uur geluk te het de beide wagens weg te sleepea. De politie stelt thans een nader onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. De heer De Goeyen heeft verklaard, absoluut niet woest te hebben gereden. De chauffeur van de motorbus daarentegen zou er wel een flinke vaart in hebben gezet, ten einde een vertraging in den dienst in te halen- De pas sagiers zouden hem zelfs gemaand hebben, om niet zoo hard te rijden. Al deze verkla ringen moeten evenwel nog onderzocht wor den. Var. een en ander is proces-verbaal op gemaakt. De politie te Deventer heeft Maandag middag bij het verkoopen van Utile- en Tijd geestióten deze loten in beslag laten nemen, evenals de daarbij behoorende bescheiden, ailes op grond van overtreding der Loterij- wet. Op de. schoenfabrieken te Huishof te Lich tenvoorde, (Geld.) raakten twee jongens on der het werk met elkaar aan het vechten. Daarbij stak de 17-jarige B. zijn tegenstan der v. d. P. met een mes in liet onderlijf, waarbij deze ernstig werd gewond. Door den zwaren regenval van de laatste dagen is het boezemwater in Friesland verba zend snel gestegen. De gemiddelde stand van het boezemwater was heden 50 c.M. boven peil. Ged. Staten hebben last 'gegeven het provinciaal stoomgemaal te Lemmer weder in werking te stellen. Zondag sloeg in de Teilingenstraat te Rot terdam plotseling een paard, gespannen voor een met negen melkbussen geladen wagen, op hol. De voerman, de 69-jarige J. T. wo nende te Schiedam, sprong van den bi en geraakte beklemd tusschen den wagen cn de pui van perceel 96 in de Teilingenstraat. Eeni- ge uren na aankomst in het ziekenhuis is de De luitenants Uebuquois en Droesbeecke j njan overleden, rijn met bun vliegtuig van een hoogte van j Het paard werd ia ter door den 66-jarigen 100 M. boven- Brussel nedergestort. Beide D. D. op dan boek van den Noordsinget en de officieren werden ernstig gewond, de motor Zomerhofstraat tot staan gebracht. De wagen is vernield. Nadat de_ wind reeds 'den geheelen dag door Den Haag gespookt had is hij Maan dagavond pas flink uitgeschoten. Men kon gerust spreken van een storm uit het N.W, Hoog werden de golven van de zee opge jaagd en kapot geslagen op de havenhoof den. Er waren geen schokkers buiten en de logger, die Maandagmiddag uitgevaren is, kan naar menschelijke berekening reeds ver genoeg uit de kust zijn, om geen strandingsgevaar te loopen. Het was. vertelt het Vad., in Den Hang, een geloei en gebulder van geweld. De wind rukte aan reclameborden en schut tingen, Dakpannen vlogen door de lucht en spatten niet een slag uit elkaar op do steenen. Tot één uur had de geneeskundige dienst nog van geen enkel ongeluk ge hoord. In zoover schijnt de storm dus goed afgcleopen te zijn. Dc brandweer heeft geen moment rust gehad. Alle wagens hadden maar werk dat ze uitreden om hulp te ver- leenen. Aan het meldingsbureau had de telegrafist het zoo druk, dat hij ons ternau wernood ie woord kon staan. Een reclamebord van het Valutahuis in de Wagenstraat kwam met geraas naar be neden, In de Gortstraat sloeg een schutting om. In dt buitenwijken op de windhoeken braken heel vist ruiten. Velen ondersteun den het gla? Dc electrische trein naar Rotterdam werd reeds vroeg in den avond gestoord, Bij geruchte vernamen wij dat de leiding onder Berkel stukgewaaid zou zijn, Ook werd de verbinding met Rotterdam langs den trein belemmerd doordat, naar wij vernamen, een groot aantal telegraaf palen afbraken en over de rails lagen, Alle andere treinen hadden zonder uit zondering ernstige vertraging. Tegen bet einde van den Maandagavond woedde boven de hoofdstad een orkaan, die verschillende plaatsen der stad teister de en schoorsteenen, schuttingen, uithang borden enz. wegvaagde. Op het Muntplein zijn alle lantaarns vernield cn heerschte volslagen duisternis. De havenpolitie ver leent assistentie aan do tjalken die op het Merwcdckanaal in nood verkecren. De politie te Brussel heeft den Neder lander Willem Moock, die den kost ver diende met „hongerstaker", als ongewensch- te vreemdeling over de greijs gezet. werd grootendeeis vernield. De pui van de per ceelen 1 en 3 in de Zomerhofstraat werden beschadigd. Een hunner gedood. Op het werk van het MaasWaal-kanaal nabij Weurt bij Nijmegen werden Maandag middag drie werklieden getroffen door een plotseling omgaanden kipwagen, welke met zand gevuld was. Eén hunner, A. W. geraakte er ónder, en werd dood opgenomen. Het lijk is naar de woning in Weurt vervoerd. De man was gehuwd en vader van vier jeugdige kin deren- De arbeider D. R. wonende te Nijme gen, werd met een gebreken been naar het R. K. ziekenhuis, alhier vervoerd. De derde werkman kwam er met een lichte verwonding aan de hand af. Ket „Vad." maakt melding van het volgen de dat aan een der lezers van het blad is over komen Op een morgen omstreeks 10 uur vervoeg den zich aan zijn woning een deurwaarder en twee assistenten om exploit te doen in ver band met beweerde belastingschuld, het niet voldoen van een der laatste termijnen van het belastingjaar 192324. Hij zelf was niet thuis en mevrouw verzocht de lieeren dus terug te komen, wetend, dat haar man geregeld zijn belastingen betaalde. Om half één kwam de deurwaarder, ditmaal alléén terug en de inmiddels thuisgekomen heer des huizes toonde toen de papieren, waaruit bleek, dat het geheels bedrag van den aanslag over 1923'24 reeds in Augustus was voldaan. De deurwaarder weet de fout aan de ad ministratie der Belastingen en was van mee ning, dat de lezer inderdaad het vrij aan zienlijk bedrag had moeten betalen als hij zijn papieren niet had kunnen toonen. Het spreekt vanzelf, dat dit een hoogst on aangename ervaring is, vooral voor iemand, die trouw zijn belastingen betaalt en allerminst gesteld is op de verschijning'van drie ambte naren aan zijn deur. Een fout als hier gemaakt is, zou bij de Belastingen niet voor moeten kunnen komen. In ieder geval leert de histo rie, dat men goed zai doen zijn gekwiteerde belastingbiljetten niet, op goed vertrouwen in de belastingadministratie, weg te doen 1 1 Men rooie de te verplanten exemplaren dan ook zoo voorzichtig mogelijk, waarbij alle wortels zorgvuldig ontgraven worden, zonder ze te beschadigen.Toch zullen steeds eenige wortels gekneusd worden of afbre ken. Deze worden, voor het planten, met een scherp mes bijgesneden, opdat ze ge makkelijk kunnen overgroeien. De fijner', wortels worden vooral zorgvuldig gespaard ;.ccr lange of hinderlijke wortels kan men, naar behoefte, terug snijden. Sommige plan ten houden de aarde tusschen de wortels gemakkelijk vast; waar dit het geval is verplanten we met kluit. Dit zal het aan slaan in hooge mate bevorderen. In vee! gevallen zal het ook noodig zijn, om bij het verpjanten een deel der bovenaardsche deelen weg te nemen. Door het verplanten wordt de voedselopname uit den bodem sterk verminderd en zal zich slechts ge leidelijk herstellen; het is dus begrijpelijk, dat het uitdunnen van takken en twijgen moet plaats hebben. Planten doen we voor al niet te diep, de plant mag op haar nieu we standplaats niet dieper staan dan op de oude, en, daar pas losgemaakte grond eenigszins inslaat, plant men liever iets hooger. Het eerste jaar na planting hebben houtgewassen vaak te lijden van droogte. Om dit zooveel mogelijk tc voorkomen, kan men de aarde tusschen deze planten bedek ken met lange mest of ander ruig mate riaal, wat den bodem beschermt tegen uit drogen door zon en wind. Men kan dc grondopp-ervlakte ook bezaaien, b.v, met 1-jarige zomerbloemen. Daar deze echter vocht aan den bodem onttrekken, zal men meermalen moeien gieten. Men passé voor het planten een egale grondbewerking toe. De te gebruiken mest moet niet direct met de wortels in aanraking komen. Men ge- bruike de mest naast en boven de wortels, maar nooit onder in het plantgat. Het dekken van rozen vraagt weer onze aandacht, Menigmaal wordt de vraag geuit of het dekken van rozen nood zakelijk is en hierop is geen kort antwoord te geven, daar hst van verschillende om standigheden afhangt, of dit al of niet noo dig geoordeeld zal worden. Eerstens zal de standplaats hierbij een rol spelen. Open lig gende terreinen, waar de rozen aan allcrle, weersgesteldheden direct zijn blootgesteld, zijn in dit opzicht ongunstiger; men zij hier voorzichtig, daar de rozen, vooral stamrozen op dergelijke plaatsen vaak veel te lijder hebben. Beschut liggende tuinen, en voorn, die gedeelten, welke na een kouden nacht nief. direct door dc morgenzon beschenen worden,, zijn in dit opzicht veel gunstiger. Een snelle overgang van bevriezen naar ont dooien is vooral zeer schadelijk. Dit geldt niet alleen voor rozen, maar voor alle be vroren planten. Stamrozen hebben door hun ongunstige positie ten opzichte van weers invloeden, eerder tc«Hjden dan struikrozen. Ook zullen op vochtige gronden de rozen meer lijden dan op droge gronden, daar op laatstgenoemde de groei eerder eindigt en dientengevolge het hout beter is uitge rijpt. Nu zijn onder de rozen bepaalde va riëteiten, met zacht hout, vooral onder de theerozen, Deze dekke men steeds zorg vuldig. Men dekke echter nooit te vroeg, daar dit in zachte winters ontijdige ont wikkeling tengevolge heeft, waardoor de planten verzwakken, cn in het voorjaar, na het ontdekken, vaak veel te lijden heb ben.. Om dezelfde reden moet het dek ook niet te dik zijn en is lang niet alle mate riaal daarvoor geschikt. Soorten met zacht hout kan men (bij struikrozen althans) be dekken met pl.m. 15 cM. turfmolm, of wel tot die hoogte aanaarden met de omrin gende aarde. Van stamrozen met zacht hout kan men de kroon onder den grond bui gen en bedekken met een laagje aarde. Het buigen der stammen moet zeer voor zichtig f :;chseden, daar ze vrij spoedig breken. Tusschen sterke stamrozen steken we takken dennengroen. Hierdoor worden ze eenigszins beschut tegen ijzel en het snel ontdooien na koude nachten. De kroontjes van siamrozen worden tesamen gebonden ei bedekt met dennengroen. AMSTERDAM, 1(1 Febr. Het filiaal van het Kon. Ned. Met, Instituut deelt om trent den storm van den algeloopen nacht mede: de windkracht bedroeg gisteravond te 10.50 en hedenmorgen te 12.45, 22 meter per seconde De grootste winstoot had plaat's te 10.50 en bedroeg 96 Kilo, De vrindrichting was gister tut hedenmor gen 12.40, ongeveer Z W. daarna was zij een oogenbiik N. W en vervolgens Z. W. De barometerstand bedroeg gistermiddag 1 uur, 7.571 en te 10.41 gisteravond 7.482, daarna steeg hij snel en bedroeg hedenmor gen te 5 uur, 7.595 Eén doode. ZEVENAAR, 10 Febr. Door den hevi ge» storm is hedennacht het heele voorbuis en ceh deel der groote boerderij van den landbouwer A. Aleven op de Zweekhorst, ingestort. De 17-jarige dienstbode uit An- gerlo werd bedolven onder de puinhoopen. Toen zij er onder vandaan was gehaald, bleek zij reeds te zijn overleden. PARIJS, 9 Febr. Gisteravond is het bij het uitgaan van een vergadering van katho lieken te Marseille tot ernstige botsing ge komen met contra-manifestanten van uiterst- links. Een 20-tal personen werd gewond. De politie heeft een aantal personen voor 't grootste deel buitenlanders gearresteerd. HOUTGEWASSEN IN DEN TUIN. Voor het planten van houtgewassen is het nu de meest geschikte tijd. Een uit zondering hierop maken de groenblijvende planten, welke laatste bij voorkeur in Sep tember of April geplant worden. Onder houtgewassen verstaan we natuurlijk hoo rnen cn heesters. Het verplanten moet vooral met de noodige zorg geschieden. Maandag heeft te Utrecht op uitnoodiging van den Wethouder van Onderwijs te Am sterdam, den heer Eduard Polak en den voorzitter van het Onderwijs van dc Binnen vaart, den heer G. de Jong, een vergadering plaats gehad van vertegenwoordigers van Gemeentebesturen, hoofden van schippers- scholcn en vertegenwoordigers van onder- wijzersorganisaties en binnenscheepvaart- --organisaties, ter bespreking van het onder wijs aan varende schipperskinderen. Namens den Minister van O. was aanwezig, de Rijks inspecteur voor het buitengewoon L. O. dr. van Voorthuysen. In zijn openingswoord herinnerde de heer Eduard Polak aan dc in den vorigen zomer gehouden voorbereidende vergadering en hij wees er op, dat de regee ring nog steeds geen gevolg heeft gegeven aan het destijds gezonden dringend verzoek, eindelijk een wettige regeling voor onder wijs aan schippers- en kramerskinderen te treffen. Hij stelde daarom voor, dat de ver gadering zich thans opnieuw tot de Regcc- ring zal wenden. Een resolutie in dien zin werd aangenomen, terwijl besloten werd tot de politieke partijen het verzoek te richten de kwestie van ^de regeling van onderwijs aan schippers- en kramerskinderen op haar program te plaatsen. Besloten werd dat de Gemeentebesturen zullen trachten voor de bestaande schippersscholen of klassen een in onderling overleg vast te stellen uniform leerplan in te voeren. Ter vaststelling van dit uniform leerplan werd een commissie benoemd, bestaande uit 9 leden, onder wie de Rijksinspecteur van Voorthuyzen. De commissie zal zoo spoedig mogelijk te Utrecht bijeengekomen en binnen 3 maanden het leerplan gereed maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6