STADSNIEUWS. 12 Februari ipieclitige Uitvaart en Begra fenis van Deken A. Waare, te Beverwijk. 4 Woensdag 11 Februari 48ste Jaargang No.' 15965 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De Zomertijd af? Agenda Een doktersjubileum. MUZIEK. Bloemendaalsche Amateur Fotografen Vereeniging. Haarlemsche Orkestvereeniging H. O. V. Rijkspostspaarbank. Personalia De Hanzebank. Gevonden dieren en voorwerpen. Het 95-jarig bestaan van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Afscheid van den directeur Stads Armen- en Ziekenhuis. Uit de klachtenbus. j. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Telegraphiscb Weerbericht. De heer A. B. Michielsen, Voor- zatter van den Raad van Arbeid en het Kamerlidmaatschap^ De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei week f 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. HIEIIWE HAARLEMSOHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst ais ingezonden mededeeiing 60 ct. per regel op de Is Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel- 60 ct per plaat sing: elke regelmeet 15 ct., W vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, *00011 V Levenslange geheele on 7Kfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI UUUlf." geschiktheid tot werken; JU,< bij een ongeval met X bij verlies van een and, X bij verlies van een x jC doodelijken afloop T luU, m een voet of een oog; T 34mö.m duim of wijsvinger; T 0 bij een breuk van X Af) bij verlies vaneen .■i been of arm; I andere vinger. Met het gisteren verschenen wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd, schijnt deze nog resteerende herinnering aan de oorlogsjaren voor goed te zullen verdwijnen. De voorstanders van den zomertijd zullen zich immers wel geen illusies maken, dat er van handhaving van de jaarlijksche tijdver- andering nog iets terecht komt, nu zelfs de regeering een voorstel tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 indient. Die voorstanders konden immers, na de laatste stemming over dit onderwerp in de Tweede 'Kamer, alleen nog maar van de Regeering heil. verwachten. Een oogenblik scheen het, alsof het pleit gewonnen zou worden, toen de daartoe expresselijk ingestelde Staats commissie een tusschenvoorstel had gedaan, om de voordeelen van den zomertijd groo- tendeels te behouden en tevens aan de be zwaren der landbouwers en vedbouders ten deele tegemoet te komen. Maar ook dit compromis wordt door de regeering afgewe zen. Wanneet het, verschil met den Amster- damschen tijd tot 40 minuten wordt inge- kort. dan is de besparing aan kunstlicht ook aanmerkelijk minder, zegt de minister. Bo vendien gaat van de andere voordeelen ook een derde verloren, terwijl de nadeelen niet afdoende verminderen. Het is dan maar beter den geheelen zomertijd af te schaffen en daarmee tegemoet te komen aan de vele en gewichtige bedenkingen, welke ten platte lande tegen deze instelling bestaan. Aldus redeneert de Minister- Tegen dit betoog is nog wel het een en ander aan te vperen. Maar wij gelooven, dat het water naar de zee dragen zou zijn. Voor- en te genstanders hebben elkaai nu jaren lang bestreden; de argumenten zijn over en weer volledig bekend. Er moet aan den strijd een einde komen en deze loopt ten nadeele van de voorstanders van den zomertijd af. Dit schijnt nu wel vast te staan. Moeten daarmee nu nok de voordeelen van den. zomertijd opeens ophouden? Heb ben de zes jaren, welke achter ons liggen, ons niets over het genot van den zonnetijd geleerd? Wij Nederlanders, bewoners van een land met een weinig aantrekkelijk kli maat; land met veel mist en regen, met weinig zonneschijn, voor ons is het vraag stuk van den zonnetijd niet zonder belang. Over het groote nut voor den stedeling, om althans in de zomermaanden van frissche lucht en zon te kunnen genieten, behoeven wij niets meer te zeggen Wanneer weten schappelijke mannen deze voordeelen niet afdoende en herhaaldelijk hadden aange toond, zou ons gezond verstand alleen reeds ons hiervan overtuigen. Toen bij een vorigen stormloop tegen den zomertijd er een actie tot behoud daarvan werd opgezet, gaf de stroom van handtee- keningen der voorstanders ook wel den in druk, dat de stedelingen de vervroeging van het leven in den zomer op hoogen prijs stelden Daarom rijst bij ons de vraag: is het noodig, dat, wanneer straks een wet telijk verzetten van de klok niet meer te wachten is, alles maar weer op den ouden voet van vóór den oorlog doorgaat? Kan het particulier initiatief hier niets bereiken? Wanneer wij overtuigd zijn, dat de fa brieksarbeiders. de kantoorbedienden, de schoolkinderen in de steden, in één woord heel de stedelijke bevolking des zomers verkeerd leeft, dat zij 's ochtends een kost baar uur verslaapt en 's avonds te laat naar bed gaat, is er dan niets aan te doen, dat de vrije maatschappij behoudt, wat met de sterke hand der wet mogelijk is gebleken. Wanneer wij hebben het vroeger al eens geschreven in plaatsen met overwegend stedelijke bevolking, (dus niet enkel groote steden) de leiders van bedrijven, fabrieken, bankinstellingen enz overeenkomen om in de zomermaanden een uur vroeger te be ginnen en te eindigen, wanneer in overleg met het gemeentebestuur de schooltijden, opening en sluiting van gemeentelijke kan toren op den voet van den zonnetijd gere geld worden, dan zal heel het leven in zulk een gemeente zich vanzelf in den zomer een uur vroeger instellen en de voordeelen van den door de stedelingen zoozeer gepre zen zonnetijd worden behouden, Is hier xvoor vakorganisaties, voor veree- nigingen tot bevordering der belangen van het kind. voor anderen die voelen voor so ciale hygiëne, geen mooi werk te doen? Is de sympathie voor den zonnetijd geen opgeschroefde beweging geweest, maar was 't ernst met den lof op de zon, Iaat men dat dan toonen door liit vrije beweging die voor deelen vast te houden, wanneer de fopperij van de wet ophoudt, die ons voorhield, dat het negen uur was, wanneer de zonnewijzer slechts acht aanwees Zijn wij kinderen, die slechts met een listigheidje vroeg uit de veeren kunnen worden gehaald of kunnen wij het zonder fopspeen? Men wachtte dan echter met het treffen van regelingen, van voorbereidenden arbeid en al wat voor zulk een organisatie van bet particulier initiatief noodig is niet te lang, b.v. niet tot de Kamers over het voorstel van den minister hebben beslist. Want dan is het wel zeker, dat de zomertijd niet enkel wettelijk maar ook practisch voor goed van de baan isl Sociëteit „Si. Bavo". Mariavereeniging en Kruisvcrbond 8 uur Hoedea- cursus 8 uur Esperanto 8 uur Jongevrouwenbond 8 uur. Bovenzaal Gem. Concertgebouw. Kunst1 aan het Volk kwart over 8. Gemeentelijk Concertgebouw. Leden concert HL O. V. 8 uur. Hotel „De Leeuwerik". Haarlemsche Handelsvereeniging 8 uur „De Korenbeurs" Spaarne. Vereeniging van oud-leerlingen der Tuinboq,wcursus- sen. half 8. R. K. Kring. 4de Apologetische voor dracht. half 9. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89!4 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, .Smedestraat 23. Telefoon lOCO Alle werkdagen van 9 IK van 26K en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.tn 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloeiphofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeth's Ver eniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en Reddingsbrigade voor drenkelingen Vandaag herdacht de heer dr. L. C, v. d. Meulen zijn 40-jarig jubileum als arts. Ver schillende bewijzen van belangstelling kwa men uit den aard der zaak in den loop van den dag binnen in den vorm van kaartjes, telegrammen en bloemen. Het feest wordt overigens alleen in huiselijken kring her dacht. Hedenmorgen is onder overgroote be langstelling op de R.K. bepraal'plaats te Beverwijk het stoffelijk overschot bijgezet van den beminden Deken van Beverwijk, den Hoogeerw. heer A. Waare, die Zater dag j.l, na een langdurig lijden in den ou derdom van 74 jaar overleed. Te 7 uur Dinsdagavond werden in de pa rochiekerk, waar het stoffelijk overschot was opgebaard, de plechbge Metten ge zongen, waarbij ook zeer velen tegenwoor dig wai en. Als agens fungeerde de Zeereerw. heer Pastoor J. Th. Boonekamp, als diaken de Zeereerw. heer J. B. J. M. Höppener, re gent van de Bisschoppelijke Kweekschool, als sub-diaken de Zeereerw. heer Pastoor W. J. Slenders, als cantores de Zeereerw. heer Pastoor Th, M. Beukers, pastoor te Leiden en de Weleerw. heer Kapelaan A- H. J. v. Leipsig. Indrukwekkend was het te zien, hoe de zen ochtend vele parochianen ter H. Tafel naderden tot intentie van de zielerust van den overledene. Uit dit feit bleek nog meer duidelijk dan anders, dat Deken Waare zich in „zijn Beverwijk aller 'sympathie heeft verwor ven. Na de gelezen H. Missen vingen te half tien de Lauden aan. Zeer groot was het aantal geloovigen, dat bij deze plechtigheden tegenwoordig was. Onder de zeer vele aanwezigen bevonden zich de burgemeester der gemeente Bever wijk Jhr. J. C. W. Strick van kinschoten met den gemeente-secretaris den heer J. M. A. C v Loenen, wethouder J. Eycking, de R.K. Raadsfractie, Ds van Calcar, ver der de talrijke te Beverwijk bestaande cor poraties en eqn deputatie van de Israëliti sche gemeente. In het priesterkoor hadden plaats geno men bijna alle zeereerw. heeren pastoors van het dekenaat en verschillende weleer waarde heeren kapelaans, verder de Hoog eerw. heer Mgr. Taskin, regent van het Groot Senrnarie te Warmond, de Hoog eerw. heer L, A A. M. AVesterwoudt, de ken van Haarlem, de Zeereerw. heer J. M. v. d. Tuyn, secretaris van Z. D. H. den Bisschop, Mgr. Wijtenburg,, de Hoogeerw. heer P. Stroomer, deken van Amsterdam, de Zeereerw. heer pastoor F, M. K, v. Kersbe-gen te Amsterdam. Het groote kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken met geloovigen gevuld. Na de Lauden werd de plechtige H. Mis van Requiem ongedragen door den Hoog eerw. heer P Stroome-, deken van Am sterdam, geassisteerd als diaken door den Zeereerw. pastoor J. W. S. Slenders, als sub-diaken door den Weleerw heer kape laan J. J. C M T.oovaard. Als cermonia- rius fuugeerde de Weleerw, heer kapelaan H. M J. v Houten Na het laatste H. Evangelie beklom de ZeerEerw. heer Boonekamp, pastoor te Heemskerk, den kansel tot het uitspreken der lijkrede. De gewijde spr. wit allereerst nenige pun ten aanhalen uit het leven en het werken van den beminden deken, die tot dankbaar heid zullen stemmen, want dit zal een aan leiding zijn om den beminden overledene door gebed te hulp te komen. 1 Spr. herinnert zich nog levendig uit zijn vroegere jaren, en dal zullen ook velen met hem, hoe de deken, toen als kapelaan werk zaam was in de parochiekerk van St. Jozef te 's-Gravenhage; hot hij daar zijn welspre kend woord hoorde, dat opwekte tot boet vaardigheid, en aanspoorde tot hoogere deugd. In onze jeugd, aldus spr., waren wij als 't ware gezeten aan zijn voeten, om zijn woor den van wijsheid aan te hooren en die wijs heid in ons op te nemen Later ontmoette spr. den deken in zijn dekenaat, een der groote dekenaten van het Bisdom, waar hij met liefde, zorg en veel toewijding de herders in de parochies van het dekenaat terzijde stond. De parochianen van Beverwijk zullen het best kunnen oordeelen over de groote werk zaamheid van hun deken, hoe hij steeds met ijver werkte aan de opvoeding der jeugd, hoe hij de juiste woorden wist te kiezen, om de moeilijkste zaken aan de kin deren duidelijk en op bevattelijke wijze te verklaren. Hoe krachtig was ook steeds zijn woord van opwekking tot boetvaardig heid. De parochianen van den beminden deken weten inzonderheid, wat de deken voor Beverwijk deed, wat hij deed, toen de parochie van St Agatha te groot werd. Met liefde stond hij een deel van de hem toevertrouwde" parochie aan die van O. L. i Vrouw van Goeden Raad af. Zijn lang ge- koesterde wensch ging onder zijn bestuur in vervulling. Een nieuwe tempel verrees, God ter eere, maar het was ook een werk voor de parochianen, die in dien nie" tempel God lof zouden brengen, aan de ten van den priester hun zonden zouden belijden en daarvoor vergiffenis zouden ontvangen. Zijn dit allen geen vele redenen, die tot groote dankbaarheid stemmen jegens de na gedachtenis van den beminden Deken. Maar hoe zal die dankbaarheid jegens de onverle- dene tot uiting kunnen worden gebracht Dagelijks zullen allen bidden voor zijn zielerust; dat zal de beste dankbaarheid zijn. Allen zullen voor zijn zielerust bidden, want wij weten dat wij alle'zonden hebben bedreven en ook weten wij, dat niets be smets den hemèl kan binnentreden. Daarom zal de dankbaarheid jegens deken Waare z.g. een goed en hartelijk gebed zijn voor zijn zielerust en door dat gebed zal de overledene ons ook later door zijn voor spraak helpen, wanneer wij eenmaal op het punt staan den hemel binnen te gaan. Binnen enkele oogenblikken zullen de pa rochianen het stoffelijk overschot van den overleden herder naar de iaatste rustplaats vergezellen en bij het graf zullen zij, in een gebed, een laatst vaarwel aan hem bren gen. Maar laat dit dan als laatste afscheids groet een schietgebed zijn en wel het vol gende: Pie Jesu Domine, dona ei requiem Heer Jezus, geef hem de eeuwige rust. Met deze woorden sloot de gewijde spreker zijn lijkrede. Nog vermelden wij, dat tijdens de plechti ge Uitvaart de architecten van het Kerkge bouw, de heeren Jos. en Pierre Kuypers, in de kerk aanwezig waren. Na de Absoute werd de lijkkist uitge dragen, gevolgd door een onafzienbaren stoet. Terzijde van de lijkbaar schaarden zich de heeren kerkzangers. Onmiddellijk daar na volgden de familieleden en de Zeereerw. heeren Geestelijken. Dan volgden dè offi ciële genoodigden, de burgemeester, secre taris, wethouder, R.K. Raadsleden. Ds. v. Calcar, de afgevaardigde van de Joodsche Gemeente, het R.K. Schoolbestuur, meis jes van de R.K. Meisjesschool, het Jon genskoor, de Eerw. Zusters, het onderwij zend personeel van de parochiale Jongens school, het Meisjespatronaat en commissie leden, het Jongenspatronaat, gezellen en commissieleden, het armbestuur en collec tanten, regenten van het St. Joseph-Ge- sticht, een deputatie van, de Derde Orde, de vereeniging der H Familie, de K. S. A., het genootschap van den Stillen Omgang, de St. Vincenthisvereeniging, R.K. Zieken fonds, R.K. Ondersteuningsfonds, R.K. Vrouwenbord, Mariavereeniging, Kruisver- bond, R.K. Volksbond, R.K Middenstands- vereeniging, Land- en Tuinbouwbond, R.K. Tuindersvereemging Kcnnemerland, R.K. Land en Tuinbouwbank, R.K. Vereeniging van Bijzondere Onderwijzers, R.K. Vereeni ging van Handelsreizigers, A. R. K. A„ R.K. Vereeniging van Handels- en Kantoor bedienden, Wit-Gelc Kruis, Broederschap van den H. Geest, St. Elisabethsvereeni- ging. Op het kerkhof aangekomen werd de beaarding verricht door deken Stroomer, waarna de droeve plechtigheid ten einde ZESDE BACHCONCERT. Het Residentie-orkest gaf van Beethovens eerste symphonie een uitvoering, die door Dr. Peter van Anrooy tot in alle denkbare finesses was verzorgd. De klank van het en semble deed veelal denken aan den klavier- toon, door fijnvoelende pianistenhand sub tiel afgestemd in uiterst bekwame pedaal verzorging. Behoudens enkele minder ge slaagde momenten (o.a. de eerste accoorden van 't inleidend Adagio en minder beheersch- te klank in de sforzati die overal in 't Rondo het refreinthema afsluiten) was de uitvoering van dien aard, dat de resultaten van de enor me voorstudie die dit Beethovenwerk ver ried, zich in elk onderdeel, ja maat voor maat deden gevoelen. Tallooze malen verraste ons een zeer eigen opvatting, die zich echter in, de lijst van f geheel wiilig voegde. Het was een ingehouden musiceeren, dat voor de artisten, strijkers zoowel als blazers, de uiter ste omzichtigheid vooropstelde zoo kwam het tot een uitvoering, die reeds uit 't oog punt van orkestdicipline uiterst merkwaardig was. Daar elke jacht naar uiterlijk effect ten eenenmale ontbreekt bij Van Anrooy, kan men voor zulken arbeid oprechte bewondering hebben. Mocht de hoorder somwijlen wat meer spontaniteit verlangen,zoo zou ik hem willen vragen of hij den invloed niet onder ging dier sterke spanning, die de onder- deelen van dit in den vorm schoone werk tot een geheel bond een spanning, die het mu siceeren van dit orkest, geen man uitge zonderd, ten slotte maakte tot één groote ver rassing. Den knappen en zuiveren artist Van Anrooy onze oprechte hulde. Voor zulk een fijn afgestemde klankge- ving was Wagners „Siegfried Idyll" dat we nog onlangs van 't Concertgebouw onder Karl Muck zoo schitterend hoorden uit voeren, het aangewezen werk. De ideale blazerskoren, hout zoowel als koper, dragen rijk hun aandeel bij, den klank ideaal te ma ken, en 't voorspel van „Parsival" was al weer het bewijs. Het koper in de opstelling nevens elkaar trombone, tuba, hoorn, trom pet) mag vrijelijk als voorbeeld gesteld wor den, hoe het in 't symphonie-orkest heeft te werken. Te voren had het orkest zich in lie deren van Schönberg, nog in den toon Liszt-Wagner-Strauss geschreven, op zijn voordeeligst kunnen uiten. Die liederen werden gezongen door Me vrouw Lydia Kindermann, die op het abb. concert van „Toonkunst" (Ant. Verhey was toen haar partner) zulke goede indrukken wekte, Zoo niet Beethovens bemerking aan aartshertog Rudolf „niet keizerlijk of konin klijk is uw spel, maar 'txis dat van den kun stenaar" me in herinnering kwam, zou ik willen zeggen van Lydia Kindermann, in zonderheid van haar aria uit Orpheus vor stelijk is uw zang, in koninklijke mildheid schenkt gij uw klankenschat. 1 Minder kon mij bekoren, dat zij Petrarca- sonetten had te zingen (in Duitsche over zetting), die in den mond eener vrouw uitter- aard hun uitwerking moeten missen. De nieuswgierige lezer kan ze in de „Rine" vinden onder no. 853 Io non fu d'ainar voi lassato unquanco) en no. 80 Pien di quella ineffabile dolcezza) en zelf oordeelen. In elk geval was het een zeer interessante kennismaking, en een prachtig ding was 't dat van Anrooy zijn orkest in de veeleischende partituur dezer Schönberg-liederen had inge werkt. Want het valt toch niet te ontkennen dat de orkestpartij hier verreweg het belang rijkst is. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik hoog stens in den tékst een motto voor een sympho- nisch stuk werk heb kunnen yinden. Dat is geen zingen meer, dat wordt declameeren. In de Gurrelieden, indertijd te Amsterdam uitgevoerd, hebben we gezien, wat Schönberg in dit opzicht (het ^slotdeel) bereikt. Deze liederen bevredigen niet, en bij achteraf nalezen van den tekst verklaar ik, niet te kun nen uitmaken, wie over deze muziek 't meest verbaasd zou staan Laura, de bezongene, of Petrarca de zanger. Als muziek echter hadden deze „liederen' recht op onze bijzondere belangstelling en van Anrooy heeft door zijn gloedvolle inter pretatie dezer interessante muziek evenzeer recht op onzen dank. G. J. K. Zooals eenige maanden geleden reeds bericht is, werd op een der ledenvergade ringen van bovenstaande vereeniging het besluit genomen, om de maandelijksche bij eenkomsten voortaan niet meer in Bloemen- daal, maar in Haarlem te houden, hoofdzake lijk in verband met het feit, dat zich steeds meer amateurs uit Haarlem, Heemstede, e.a. g. bij de vereeniging aansluiten, waardoor, de wensch zich deed gevoelen de plaats van bijeenkomst meer naar het centrum te bren gen. Het bestuur slaagde erin een zeer ge schikte gelegenheid te vinden, die voor ieder een zeer gemakkelijk te bereiken is, n.l. de Tuinzaal van Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Hoewel met genoegen geconstateerd kan worden, dat het ledental zich geleidelijk uit breidt, heeft het bestuur toch de overtuiging, dat het aantal leden in verhouding tot de zeer velen, die tegenwoordig de fotografie beoefe nen, nog veel te klein blijft. In de eerste plaats is er in de vereeniging voor een beginneling onnoemelijk veel te leeren, zoowel uit de verschillende voordrach ten en demonstraties betreffende allerlei on derwerpen, als door het beschouwen van de zeer mooie collecties foto's en lantaarnplaten, die tijdens iedere vergadering tentoongesteld zijn en geprojecteerd worden, terwijl verder een meergevorderd amateur in de vereeniging ook zeer welkom is hij toch zal er altijd gele genheid vinden iets uit zijn ervaring mede te deelen of te laten zien ten bate van de min- dergevorderden, terwijl hij zelf ongetwijfeld ook menigmaal nog iets zal kunnen leeren. Het bestuur heeft daarom gemeend diege nen, die zich met de fotografie bezighouden en nog niet met de vereeniging kennis maak ten, in de gelegenheid te moeten stellen dit alsnog te doen door het uitschrijven van een Propagandavergadering, die gehouden zal worden op Woensdag, 18 Februari 1925, des avonds 8 uur, in de tuinzaal van R«taurant Brinkmann. Introductiekaarten voor dezen avond zul len gaarne op aanvraag worden verstrekt door den Secretaris der vereeniging,, den heer Ir. Henri Bekkers, Overboschlaan 14. Heemstede. (Men zie verder de advertentie in dit num mer. Het programma van het ledenconcert op Donderdag a.s. zal geheel gewijd zijn aan Edvard Grieg, met Annie Mesritzvan Veldhuysen als soliste, die het pianoconcert (a.kl.t.) Op 16 van dezen Meester zal voor dragen. Geen onbekende in het Haarlem's muziekleven, zal het optreden van deze eminente piaqiste op prijs gesteld worden, temeer waar zij zich nog zal doen hooren in een vijftal kleine werken van Grieg voor piano-solo. Haar pianistisch talent waarborgt ons' een schoone vertolking. Behalve de\ begeleiding van het piano concert gaat onder leiding van Gerharz de Peer-Gyntsuite en Zug der Zwerge bene- vens Zwei elegische Melodien fur Streich- i instrumente. Aan het kantoor Haarlem werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd 208939.38 en terugbet. 229.291.10; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 20.351.72. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 276. Hieronder 201 formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 612 formulie ren ad 1in spaarbankzegels van 1 cent (schoolsparen) Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op Staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 3550.en afgeschre ven 26.200 derhalve minder in- dan afgeschreven f 22550. Hel aantal nieuw uitgegeven staatsschuld- boekjes bedroeg 3. We lezen in het „Weekblad voor Bloem bollencultuur" dat in de vergadering van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeni ging van Bloembollencultuur werden be noemd tot leden der commissie voor de Nomenclatuur (tevens Commissie voor de Bloemenkeuringen) de navolgende perso nen (achter de namen zijn de sub-commis sies vermeld) J. M. van Til te Lisse (Tulpen), T. Hoog Jr. te Haarlem (Narcissen), A. van der Voet te Sassenheim (Narcissen), A. van der Eng Hz. te Uitgeest (Bijgoed), C. Kapi- teyn te Heemstede (Bijgoed), Leo J. W. Byvoet te Overveen (Gladiolus), J, Verboom te Boskoop (Pioenen) en T. Boekee Cz. te Zoeterwoude (Pioenen). Tot voorzitter der sub-commissie voor Tulpen werdt benoemd de heer J. Val ke ring Tz. ,tot id. der sub-commissie voor Nar cissen, de heer J. M. van Til, tot id. der sub commissie voor Bijgoed, de heer Jac. W. Byvoet, tot id. der sub-commissie voor Dahlia, de heer Th. M. Hoog. j De heer J F Jansen, controleur bij de E. S. M. en N. Z H T M., is tol hoofd controleur benoemd. Tot lid van den Bondsraad van den R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" is be noemd de heer B. de Leeuw, alhier. EEN VERGADERING VAN CREDITEUREN Te Sassenheim heeft de vorige week Don derdag eene vergadering plaats gehad van crediteuren der Hanzebank. In deze verga dering werd een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat alles moet worden aangewend om tot minnelijke liquidatie te komen. Tenslotte werd een commissie uit de cre diteuren benoemd, n.l. de heeren W. v. d. taan te Voorhout eri Jac. P. Lagerberg te Sassenheim." v. d. Hunne, Haasstraat 10, broek (manches ter) M. W. v. Burkum, Groendaalsteeg 11, broche A. v. d. Pol, Kok, L. Ma garethastr. 40D. bont D. Utien, Begijnhof- 3, ceintuur grijs A. Vincks, L. Heerenstraat 24 rd. duimstok G. W. Nijhuis, Graaf Willem straat 19, geld J. C. v. Waard, Amsterdam straat 3 M, handschoen-grijs wol D. Beek, Rijpstraat 11, rijwielhandbescnermer H. Huizinga, A. L. Dyserinckstraat 58, hand schoen-dames W. Vos, Heerensingel 45, handschoen-groengrijs G. J. de Vrij, Lom- bardsteeg 5, handschoen-geel H. J. Nieuwe- burg. Brouwersstraat 142, hond-zwartgrijs P. H. Jansen v. d. Voort, Voortingstr. 49, huissleutel v. Breemen, Ripperdapark 26, hond-geel, K. Fauna Boeke Sc Huidekoper, Spaarndammerweg, hond-zw. bruin K. Fau na Wiedijk, Heerensinge! 71 B, hond-box- K. Fauna Aangereden op den Kruisweg, hond-zwart, K. Fauna F. Reinerie, Teyler- plein 25, manchetknoopen en broches Verlaan, Roei-en Zeilvereen. poes-witzwart- Fauna S. Moné, de Clercqstr. 143, stuk lood J. Mathot, Saenredamstraat 8, rijwiel lantaarn H. H. Peeters, Ripperdapark 22 zw. zakmes G. J. du Maine, Kruisstraat 37, por- temonnaie m.i. Dieckman, Burgwal 66, portemonnaie m. i. J. Postma, Gr. Heilig land 4, passer M. Betke, Emmastraa; 14, gymnastiekschoen J. J. Klimbie, Langen- dijkstraat 9 rood, taschje m. i. J. Meij, Kiosk Kennemerplein, zak met schilders kiel. J. Blom, Hofgeest, Velsen, auto-banden; A. Beugelmans, Aelbertsbergstraat 32, rij- wielbel.plaatje; v, d. Hout, Kloosterstraat 28zwart, notitieboekje en arbeidskaart; G. Schijf, Kier. v. Alphenstraat 36, gootje; G. Derks, Dr. Leydsstraat 39, hondje, zwart bruin, Haerlem; Kuenen, Kleverlaan 155, id. grouw, Haerlem; J. v. d. Berg, Haitsma Mu- lierstraat, hond, teckel, Haerlem; J. v. d. Riep. Vcoruilgangstraat 12, hond, herder, Haerlem; M. Zwitser, Rollandstraat 73, kin derhandschoen; J. v. Rooden, Tulpenstraat lOrood, pincher dw. hondje; Sypestein, Pe- pijnstraat 35, bruin zw. hond; Directeur van het Postkantoor, lorgnet; Schimmel, Schag- chclstraat 30rood, rijwiellantaarn (batterij); J. Jansen, K. Wijngaardstraat 8, medaillon; H. Klaassen, Potgieterstraat 48, portemon naie met inhoud; v. Eskert,: Schoterweg 5, porte lonnaie met inhoud; G. Bresmeijer, Wouwermanstraat 104, vulpotlood; N. Broekhof, KI. Houtstraat 80, portemonnaie met inhoud; H. de Smit, Rozenprieelstraat 40 pet; Deen, Woonwagenkamp, trommel; A. Derks, Tulpenstraat 37rood, gehaakte tasch met inhoud; Politiebureau Smedestraat, zink. Ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan van de t Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", directeur de heer Lieven Du- t-osel, wordt op Vrijdag 20 Februari 1925, des avonds 8 uur, een feestconcert gegeven in de Gemeentelijke Concertzaal, door de Haarlemsche Orkestvereeniging en het Koor, onder leiding van den heer Lieven Duvosel. Medewerking wordt verleend door mevrouw Marline Dhont, Utrecht, sopraan. De bege leiding is in handen van mejuffrouw Emmy van Eden. Het programma luidt als volgt: 1. Rhapsodie „Piet Hein" (orkest), P. van Anrooy; 2. Lofzang (koor met orkest) Ph. Loots; 3a. „De klare Dag", A. Diepenbrock, b. „Maanlicht", B. Zweers, (sopraan met pi ano-begeleiding; 4, Hollands' Glorie, (koor met ko^erbegcleiding), R, Hol; 5. Nocturne (orkest), W. Landrq; 6. „Ons Hollandsch" (koor met orkest), B. Zweers; 7a, O, Lied, b. Meidans, (sopraan met orkest), L. Duvosel; 8, Fantaisi Oud-Nedcrlandsch Volkslied, (koor met .orkest), J. Wagenaar. Hedenavond half acht zal er feest zijn in het Slads-Armen- en Ziekenhuis. De heer v. d. Slijpe, directeur van het Stads-Armcn- en Ziekenhuis zal afscheid nemen van de in richting. Zooals bekend, is hem door den gemeenteraad op zijn verzoek, om gezond heidsredenen eervol ontslad verleend uit zijn functie. Abonné H. schrijft ons: i Dagelijks berijd ik per fiets den Kruis weg en dito straat en ondervind dan steeds weer wat een genot de aspfalteering van deze straten voor den fietsrijder is. Maar des te meer valt het op, dat onder het via duct bij den Kruisweg de bestrating, op z'n zachtst uitgedrukt, aller miserabelst is. Naar den Kruisweg toe, gaat het nog al, omdat een ervaren fietsrijder dan rechts- rijdend de goot kan berijden, welke goot, door een laag slijk, tamelijk gelijk is. Doch van de tegenovergestelde richting is het bijna ondoenlijk 't Is goed, dat de Ver keersagent daar staat, zoodat men z'n gang eenigszins moet verminderen, anders zou de ontgoocheling te groot zijn en er stellig on gelukken gebeuren Tusschen de rails is 't 'neelemaal niet te doen. 't Viaduct is toch al niet te breed en tamelijk donker, zoodat 't zeker noodzakelijk is, dat de geheele breed te berijdbaar is. Vooral op drukke uren, zoo tegen 12 uur, raad ik u in alle beschei denheid eens aan een proefritje te maken, (maar voorzichtig!) Mogelijk kunt u uw be vinding eens onder de aandacht brengen, zoodat er verbetering in komt. P.S. Op den hoek van dt Rozenstraat staat een bordje, „balt", zeker uit den tijd dat er nog geen viaduct was. Als dat bordje daar toch moet blijven staan (de huizen schijnen er later tegen aan gebouwd te zijn) kan het dan niet benut worden door een ander opschrift er op aan te brengen, bijv.: „Fietsrijders afstappen, levensgevaarlijk!!" 't Is maar een vraag. Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Achteruit. Opgave van: OPTICIENS FABRIKANTEN Haarlem, Medegedeeld door bet Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 11 Februari. Hoogste Barometerstand 768.1 m.M. te Toulon. Laagste Barometerstand 7284 m.M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 11 tol den avond van 12 Februari: Matige tot krachtigen, tijdelijk stormach tige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, be trokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, la ter opklarend en iets kouder. CASSATIEBEROEP VERWORPEN. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van A. M„ tegen een vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij hij we gens overtreding van de Boterwet is ver oordeeld tot 5 boete. DE KAMERVERKIEZINGEN KIESKRING HAARLEM. De R.-K. Kiesvereeniging te Hilversum stelde candidaten Alph. Laudy (Hilversumf Mevr. Bronsveld Vifringa (Hoorn) Mr. Bo- mans (Haarlem) Mr. Russel (Amsterdam) J. Klaarenbeek (Blaricum). In verband met de in' de Pers circulee- ren de berichten dat de heer A. B. Michiel- sen zou bedankt hebben als voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem en zulks in verband met het feit zijner periodieke aftreding als voorzitter van den Raad van Arbeid in dit iaar, kunnen wij mededeelen dat dit bericht iederen grond mist. i Alleen heeft de heer A. B. Michielsen in verband met de bij de adviescollege gere zen bezwaren tegen cumulatie van het voor zitterschap van den Raad van Arbeid en het lidmaatschap der Tweede Kamer ver zocht in de gelegenheid te worden gesteld zijn keuze te bepalen en te besluiten voor welke der beide functies hij zich wenscht beschikbaar te stellen. Dit wijst er wel op waartoe <Je heer Michielsen na overleg zou kunnen komen, maar deze wacht met de beslissing nog op bel bescheid der advies commissie. Waartoe deze opspraakwekken- de berichten zonder eenigen goeden grond worden verbreid is ons een raadsel. Van een conflict tuscben den heer Michielsen en Mr. Aalberse is, naar deze ons mede deelde, eenvoudig geen sprake. Wij willen hieraan nog wel loevoegen dat naar onze meecing soms al te dikwijls onjuiste en noodeloos pijnlijke mededeelin» gen over Kamerleden worden gelanceerd. H. A. C. „HERCULES". Door een misverstand komt de naam van J. Sint, kampioen van Nederland 1924, niet op de aanplakbiljetten voor Doch J. Sint zal evenwel aan deze wedstrijden deelne men, waardoor wederom een groote kracht aan deze ontmoetingen is toegevoegd. Er zal op het podium geworsteld worden, zoodat ieder de wedstrijden goed kan vol gen. Er zal bovendien muziek aanwezig zijn om het zoo gezellig mogelijk te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1