DE SPAARNEBANK De Provinciale Griffie en het terrein aan den Kinderhuis- singel. Besprekingen tusschen tramdirectie en personeel. De jaarpremie. De pensioen- regeling. Hinderwet. Autobus-ongeluk met doodelijken afloop. Faillissementen. Hooger beroep. Cassatie. Rakkers. VAN ONS KANTONGERECHT. Defect. De oude huisjes aan het Groot- Heiligland. Redden van Drenkelingen. Jaarfeest Meisjes-Patronaat „St. Elisabeth". SCHIETEN. BURGERLIJKE STAND Het gebouw der Provin ciale Griffie. Hoe vele Statenleden er over denken. De behandeling in de commissie uit de Statenleden. Een nieuw gebouw kost 8 a 10 ton. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. Schotensche Winkeliers-Vereeniging „Eendracht maakt macht". HEEMSTEDE Eerste steenlegging St. Augustinus-schooï. LAATSTE NIEUWS. Door een koelie vermoord. Het bombardement van Djeddah De zaak tegen de „Nieuwe Gedachte." Brandstichting te Heerenveen. Het proces in zake art. 40. Een Spanjaard schiet een landgenoot neer. so1/* Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. f Paketboot vergaan. Sun-Yat-Sen's toestand onver anderd. De nieuwe Amerikaansche gezant te Londen. Trekking van Woensdag 11 Februari. 5e Klasse 15e Lijst. Hooge prijzen: 9189 10.000. 13044 1000. Prijzen van f 70: De commissie van Statenleden der Pro- jVincie Noord-Holland, die het voorstel van Gtdep. Staten onderzoekt, om de noodige gelden te beschikking te stellen tot den verbouw van het „Paviljoen" tot Provinci ale Griffie, heeft rapport uitgebracht. Allereerst is het weinig vleiend voor de Regeering, die zich volgens vele Sta tenleden, onttrekt aan haar plicht voor een (behoorlijke huisvesting der Provinciale Griffie te zorgen. Maar verder blijkt uit het rapport voor zoover een buitenstaander daarover oordeelen ljan dat zeer vele leden niet ingenomen zijn met de voorgestelde oplos sing. In alle geval wenschen zeer vele Staten leden de beslissing aan te houden totdat het wetsontwerp om vergoeding te geven aan de gemeente Haarlem voor den aan koop van het terreinn aan den Kinderhuis- singel, door de Staten Generaal zal zijn be handeld. Dat lijkt ons zeer verstandig, want deze beslissing der Kamer zou wel eens de situatie geheel kunnen veranderen. Immers de beste oplossing laten we de iinancieele zijde van het vraagstuk even buiten beschouwing is wel de bouw van een -geheel nieuw gebouw. De verbouw van het Paviljoen zal slechts een noodop lossing blijven en de vrees is niet onge grond, dat de kosten zeer zullen tegen vallen, dat het natuurschoon zal worden geschaad en het oude „Paviljoen" niet be stand blijkt tegen een intensief leven als dat eener Provinciale Grifiie. Waar we nu zoover zijn, dat de Provin cie een aanzienlijke bijdrage in de kosten wil leveren, waar straks de Staten Gene raal wellicht de regeering zullen noodzaken aan Haarlem een flinke schadeloosstelling uit te betalen wegens opgewekte verwach tingen bij den aankoop van het terrein aan den Kinderhuissingel, en waar we willen aannemen, dat ook de gemeente Haarlem er wat voor over zal hebben om het terrein aan den Kinderhuissingel productief te ma ken, en het Paviljoen te behouden voor ons Museum van Kunstnijverheid, daar zou de tot standkoming van een nieuw gebouw met medewerking van Rijk, Provincie en Gemeente heusch geen heksentoer zijn. Wellicht ware een en ander te combinee ren met de stichting van een Centraal ge bouw voor Bollencultuur en den bouw v?n wat de heer Mr. Bomans eens noemde: een zalendorp. De bouwkosten van een nieuwe Griffie worden door het Rijk geschat op 8 a 10 ton. De Provincie vraagt voor verbouw van het Paviljoen nu drie en 'n halve ton; d, regeering stelt voor aan Haarlem een vergoeding te geven van omstreeks twee en een halven ton. Dat maakt te zamen zes ton. Men ziet hoe weinjg meer offervaardigheid van Rijk Provincie en Gemeente wordt gevraagd om tot de 8 ton te komen, vooral als men daarbij nog rekent, dat ook de Krelage- stichting allicht een handje helpen zal, Mr. Bruch heeft eens in den gemeente raad de opmerking gemaakt, dat in de laatste jaren Haarlem buiten de R.K. Kathedraal zoo weinig mooie gebouwen heeft zien verrijzen. Misschien is hier r.u een gelegenheid voor een geniaal architect om eens iets moois te scheppen. Gisteren is de gewone driemaandelijksche conferentie gehouden tusschen de directie ...der trammaatschappijen en de drie erkende organisaties, „St. Raphael" P. C. B. en N. V. Besproken werd de kwestie der jaarpre- mie. De organisaties vroegen de jaarpremie voor de beambten op een week uitkering van sa laris te stellen evenals voor de ambtenaren. Voor de beambten is de jaarpremie uit- keering van een halve week salaris. De directie zette uiteen, dat de vermin dering der jaarpremie voor de ambtenaren 2 meer is dan voor de beambten. Vroe ger bedroeg de jaarpremie voor de amb tenaren 2 weken en voor de beambten 1 week salaris. Deze is nu op de helft terug gebracht, waardoor de vermindering voor de ambtenaren 4 en voor de beambten 2 bedraagt. Na deze uiteenzetting gingen de organisa ties niet verder op deze kwestie in, doch bleven de wenschelijkheid uiten, dat in deze tcch nog aan het personeel zou moeten worden tegemoetgekomen. Daarna werd het pensióenreglement be sproken. Dit hield nauw verband met de be sprekingen over de loonsverlaging van het oersoneel, dat dienst doet op de geconces- iicr.eerde lijnen. De directie zeide dat wel een uniforme pensioenregeling kon worden ingevoerd, mits ook een uniforme loonregeling voor het ge- heele personeel zou gelden. Wanneer het personeel hier niet op inging, zouden ook geen besprekingen gevoerd kunnen worden over een uniforme pensioenregeling. Een niet-uniforme pensioenregeling zou tot gevolg hebben, dat het personeel der N. Z. H. T. M. pensioen zou krijgen vanaf 1915 en het personeel der E. S. M. vanaf 1918. Gin gen de organisaties met het voorstel der di rectie evenwel accoord, dan zouden voor de pensioneering alle dienstjaren, bij de maat schappij doorgebracht, gelden. Waar dus in de aanvaarding van het directie-voorstel een groot voordeel voor het personeel was tfele- gen, werd dit voorstel geaccepteerd. Ook van de zijde der modernen werd medegedeeld, dat zij zich niet zouden blijven stellen op net standpunt, gerechtelijke aanspraken te doen gelden. Mocht echter de kwestie tus schen het Rijk en de gemeente Haarlem ten gunste van de laatste geregeld worden, zoo- dat Haarlem dus weer zeggenschap over de ijn j°U ''^n' dan wilden zij de vroeger geldende loonen op de geconcessioneerde lijnen handhaven. De overige organisaties sloten zich hierbij geheel aan. Het pensioenreglement werd dan, artikels- gewijze besproken. Hiermede kwam men niet gereed, waarna de besprekingen tot 20 Februari werden verdaagd. Gisteravond en vanmorgen hielden- „St. Raphael en de P. C. B, gecombineerde le denvergaderingen, jvaarbij het resultaat der besprekingen werden uiteengezet door de heeren L. Geers en Van/Leeuwen. Ook het Hoofdbestuurslid, de heer P. B. Koster, voerde het woord. Ten aanzien van de jaarpremie was het personeel niet tevreden en het uitte den wensch, dat de directie in deze het personeel toch nog ter wille zou zijn en haar belofte van een extra uitkeering gestand zou doen. Verder betuigde het personeel zijn onte vredenheid, dat omtrent de rouleering nog steeds geen besprekingen zijn gevoerd en de wensch werd geuit, dat hierover spoedig de besprekingen zouden beginnen. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden aan J. van der Molen vergunning is verleend tot op richting van een drukkerij van handelswer- ken en aanverwante artikelen in het per ceel aan den Burgwal no. 64. Nabij de Lighal te Schoten heeft gister avond een autobus-aanrijding plaats ge had, dat helaas een doodelijken afloop had. Uit de richting Beverwijk kwam onge veer 7 uur gisteravond een autobus van de fa. Mooij uit Beverwijk aanrijden, toen de 70-jarige weduwe D, H. Jansen, wonen de Rijksstraatweg 133, plotseling den weg overstak. Zij werd door de autobus, welke geheel rechts van den weg reed, gegrepen en overreden en was onmiddellijk dood. De bestuurder der autobus en de inzittenden waren zeer ontdaan. Door een ooggetuige werd onmiddellijk dr. Lindenbergh en dc politie gewaarschuwd, die beiden spoedig aanwezig waren. Dr. Lindenbergh kon niet anders dan den dood constateeren. Daar de ongelukkige een alleenwonende dame was, is het lijk naar het lijkenhuisje der gemeente Schoten overgebracht. Onmid dellijk is de familie, die in Amsterdam en Zanavoort woont, met bet droevige onge luk in kennis gesteld. Den bestuurder ,van de autobus treft in het geheel geen schuld. Volgens ooggetui gen reed hij op het oogenblik, dat het on geluk gebeurde, met een snelheid van 12 a 15 K.M., terwijl hij ook signalen gaf. Deze hoorde de ongelukkige vrouw echter niet, daar zij doof was. Bij de aanrijding bekwam de ongelukkige vrouw doodelijke kwetsuren aan het hoofd. Ons bereikte een klacht, dat het lijk ge- ruimen tijd na het ongeluk langs den weg gelegen had. Hieromtrent wordt ons mede gedeeld, dat dit misschien wel mogelijk is, doch dat het lijk toch zoo spoedig mogelijk is vervoerd geworden. Iemand, die het on geluk zag gebeuren, heeft vanuit de lighal onmiddellijk dokter en politie getelefo neerd. De waarnemend inspecteur van po litie en de dokter zijn direct naar de plaats van het ongeluk gegaan en kwamen daar bijna gelijktijdig aan. De waarnemend in specteur heeft zich toen vanuit de lighal telefonisch in verbinding gesteld met den officier van justitie te Haarlem, om ver gunning voor Jiet vervoer van het lijk te krijgen. In de lighal verblijft 's avonds nie mand, zoodat eerst de directrice, die daar wel dicht bij woont, moest gehaald worden. Niets werkte dus mee, om een spoedig vervoer te bewerkstelligen, doch onmid dellijk na de toestemming van den Officier van Justitie is het lijk van de ongelukkige vervoerd. Dinsdag werden in staat van faillissement verklaard: J. C. Hessen Sr., sigarenfabrikant te Haar lem, handel drijvende onder dé firmanaam J C. Hessen en Zoon, Spaarne 77. Cu rator Mr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. G. de Boer, schilder te Schoten, Tugela- straat 38. Curator Mr. B. Bauman te Haarlem. H. A. Baars winkelier in huishoudelijke artikelen te Haarlem, Nagtzaamstraat 32. Curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. J. Windhorst, drogist te Bloemendaal, Bloemendaalscheweg 57. Curator Mr, P. Tjeenk Willink te Haarlem. M. Uitenboogaard, horlogemaker te Haar lem, Cornelissteeg 9 Curator Mr. "W. P. Vis te Haarlem. L. P. Lemmers, schilder te Haarlem, de Clercqstraat 119. Curator Mr. G. W. C. Pliester te .Haarlem N. G. Molen, dekkleedenfabrikant te Haarlemmermeer, Zwanenburg. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama te Haarlem. W. Kroon, schoenwinkelier te Purmerend, Peperstraat 110, Curator Mr. >M, van Toulon van der Koog te Haarlem. C. Dubbeld, sigarenwinkelier te Wormer- veer, Javastraat 61. Curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. G. Prins, slager te Landsmeer, Noord A 145. Curator Mr. C van Sprang te Zaan dam." Rechter-Commissaris Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Swinderen te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen van: C. A. van Duin, boterhandelaar te Bever wijk, uitgesproken 7 October 1924. Cura tor Mr. W. A. J, Stortenbeker te Haarlem. Cornelis de Vos, landbouwer te Haarlem mermeer, Spieringerweg 321, uitgesproken 7 October 1924. Curator als voren. Hooger beroep werd aangeteekend door L. J T. te Hillegom, ter zake mishandeling veroordeeld tot 12 boete subs. 6 dagen hechtenis. Cassatie werd aangeteekend door J. S. te Haarlem ter zake overtreding der win kelsluiting veroordeeld tot 4 boete subs. 4 dagen hechtenis. Op de Kamperlaan werden wederom de ruiten van een viertal lantaarns stuk ge schoten, vermoedelijk door het schieten met een catapult. Zekere T. O., een koopman uit Haarlem, was verbaliseerd in de maand December, omdat hij op den Kleinen Houtweg een wa gen zóó dicht hij de tramrails had laten staan, dat daardoor het verkeer in gevaar werd gebracht. De wagen werd dan ook aangereden. Eisch 10 boete of 10 dagen brommen. Vonnis luidde: f 6.boete of 6 dagen. Gisteravond ongeveer kwart voor 6 uur kreeg de N. Z. H. T. plotseling een defect. De motor- en volgwagen was vol passagiers. In slakkengang ging het voort door de stad met nog twee trams er achter. Bij de halte den Hout werd dc defecte dienst uitgescha keld en op dood spoor gereden. De passa giers moesten met een 20 minuten vertra ging overstappen. Zooals bekend is, zullen de geveltjes van de oude huisjes aan het Groot Heiligland worden gerestaureerd. Hiermede is men thans begonnen. Een groote steiger staat voor de huisjes opgesteld, zoodat men spoe dig kan beginnen met restaureeren. JUBILE PATER JAC. VAN DER SLOOT. Men schrijft aan de „Msbde." Van de feestviering, ter eere van den Zeer- Eerw. pater J'ac. v. ci. Schoot in het Carme- lietenklooster té Aalsmeer hebben wij een overweldigenden indruk meegenomen. Nooit is er in Aalsmeer grootscher, schooner en blijder feest gevierd. De belangstelling, die de veertigjarige priester-jubilaris onder vond, was buitengewoon. Talrijke bloem stukken en geschenken werden dert feesteling aangeboden en ontelbare telegrammen, brie ven en kaartjes van gelukwensch kwamen binnen uit alle streken van ons land. In grooten getale waren de geloovigen ter kerke gestroomd om bij de plechtige Hoogmis tegenwoordig te zijn. Aan het rijk getooide altaar droeg de jubilaris om 10 uur de plechti ge H. Mis van dankbaarheid op, geassisteerd door den Zeereerw. pater L. Braakhuis, prior van 't klooster en den Weleerw. pater A. Peters Na het Evangelie werd door den Weleerw. pater A, Peters de feestrede uitsproken, Geen lofrede had de feestpredikant mogen hou den en al kostte het hem moeite op zulk veld van priesterlijken arbeid de bloemen niet te te mogen plukkken, hij gehoorzaamde aan dit bevel van bescheidenheid en schilderde hoe iedere priester en bijgevolg ook deze fees teling groot is bij God en de menschen in zijn priesterleven" ondervindt vreugde, smart en glorie. De receptie na de H. Mis werd zeer druk bezocht. Geestelijken en leeken gingen naar Aalsmeer, om den jubilaris hun opwachting te maken. Dit priesterfeest, dat zulk een spontane uiting van enthousiasme was geworden zal den nederigen kloosterling een altijd blijven de herinnering blijven. De heer A. J. Meijerink, voorzitter van de Pers- en Propagandacommissie van den Ne- derlandschen Bond tot het redden van Drenkelingen, heeft van het bestuur van de Zwem- en Badclub ,,'t Sas" te Goes een uit- noodiging ontvangen om aldaar een lezing met lichtbeelden te houden over het onder werp: „Zwemmen en redden van drenkelin gen'. Het ligt in de bedoeling te Goes een Red dingsbrigade voor drenkelingen op te rich ten. De datum van de voordracht is Zater dag 21 Februari a.s. Bovenstaand patronaat heeft Maandag en Dinsdag zijn gewone jaarfeest weer ge houden en ook thans zijn ze weer bijzon der goed geslaagd. Uit de vlotte atwerking van het program bleken wel de ijver en goede studie, welke dc meisjes bij de instudeering betracht hebben. Beide avonden werden geopend door den directeur van het patronaat, den Wti- Eerw. Heer F. Bürwinkel, die in zijn wel komstwoord nog eens de nuttigheid en noodzakelijkheid van het patronaat aan toonde en den ouders dringend verzocht, zooveel mogelijk mee tc werken, opdat het patronaat zooveel mogelijk nut afwerpt. Door de jongste meisjes van het patro naat, die in Tyroler costuum gekleed wa ren, werd dan een zangstukje uitgevoerd, getiteld „Weet gij, welk feest wij vieren?" Welk zangstukje op uitstekende wijze werd uitgevoerd. Er werd dan ook groot succes mee geoogst. Na de pauze voerden deze kinderen nog een tweede zangstukje uit, dat eveneens heel goed slaagde. Door de groote meisjes van het patro naat werd opgevoerd: „Het offer." De in houd van het stuk is bekend, zoodat we dezen niet behoeven weer te geven De meisjes speelden uitstekend. De rollen za ten er bij allen goed in en het spel was vlot en levendig. Zelfs het kleinste meisje, dat meespeelde, deed bet heel goed. Geen wonder dan ook, dat de op beide avonden talrijke aanwezigen zeer gul waren met bij valsbetuigingen. Het waren bijzonder pret tige avonden, waarop directeur en dames- bestuursters, die allen lof voor hun initiatief verdienen, met blijdschap en volle tevre denheid kunnen terugzien Ook leidsters en leider bij de verschillende zangstukjes en het tooneelstukje hebben recht op aller dankbaarheid voor hun njoeite, er aan be steed, welke moeite zij echter met zoo verdiend succes bekroond zagen. HAARL. SCHÏETBOND. Claudius Civilus. C. C. begint er wat beter in te komen. Dc derde ronde voor de Haarl. Comp. verliep zonder ongelukjes en had tot resultaat een totaal van 907 p. Mooie series zijn er gemaakt, maar ook minder mooie, want 81 en 84 mogen bij eerste vijftallen niet voorkomen. Hoogste schutter werd de heer M. A. Hoe- ben met 9395 p., gevolgd door den heer P. Hekker me 9394 punten. Het tweede vijftal heeft het er minder goed afgebracht, het totaal werd slechts 848 p. Ook hir minderwaardige series. Meer oefenen zal betere resultaten afwerpen. Hoogste schutter werd de heer Bakker met 177 punten. Lisse te Lisse. Het eerste elftal heeft de derde ronde weer schitterend geschoten; wij hebben reeds eerder gezegd, dat eenige eerste vijf tallen van de 2e klassers spoedig in de eerste kunnen overgaan, want series ver boven de 900 punten zijn eerste klaswaardig. Nu werden meer behaald, 919 p. en waren enkle series meer óp peil geweest, het to taal was 'veel mooier geworden. Heel goede series zijn gemaakt. Hoogste schutter werd de heer C. Wesseling, met 189 p., dc overige heeren behaalden 182, 184, 183 en 181 p. Bij het tweede vijftal wrden weer een paar ongelukjes genoteerd, waardoor het eindcijfer ook danig gedrukt werd. Slechts 792 p. konden de heeren bijeen schieten. De heer Schipper maakte een gunstige uit zondering en maakte de fraaie series van 9395 p. Voor de Nat. Competitie is ook het le vijftal minder gelukkig geweest, want series als 86 en 87 mag men van zulke schutters niet verwachten. De heer L. v. d. Burg werd met de mooie serie van 96 p. hoogste schutter. Het 2e vijftal heeft slecht geschoten en wel 395 p. Ook hier zal oefenen en nog eens oefenen veel goed kunnen maken. Bloem. Commando. Voor de 2e ronde van de Nat. Competitie heeft deze vereeniging een veer laten val len. Twee series van 87 p,, is eigenlijk be neden haar waardigheid. Het totaal werd 464 p. Door het schitterende schieten van de Culemborgsche Schietclub n.m. 487 p., is de kans op de eerste plaats voor B. C. zoo goed als verkeken. Ook het tweede vijftal is niet bijster op dreef geweest: de hoogste serie was slechts 92 p. en bet totaal 455 p. Gen- v. Merlen. Deze vereeniging schijnt haar beste kruit verschoten te hebben. Met het le vijftal wil het niet meer lukken. Voor de Nat. Com petitie behaalde dit vijftal slechts 445 p. Hoogste Schutter werd de heer Schenk met 92 punten. Het tweede vijftal heeft mooi geschoten en behaalde 459 p. Er werd slechts één serie beneden 90 p. genoteerd. De lieer Mohring werd met de mooie serie van 96 p hoogste schutter. Ondertrouwd: 11 Febr. W. Bonte en K. Nagel. .J. Nijcnhuis en W Molenkamp, Getrouwd: 11 Febr. G. L. de Graaff en J. W. Blocker. K. Brouwer en E. A. IJkel. G. J. Hessling en A, Koone. J. G. Teu- nissen en C. Kuperus. M. Singer en J. v. d. Pol. T. J. Nelis en E. Hoogeboom, W. J. Moonen en J. L. Roekens. J. W. v. Zanten en P. W. Suwiin. A. Hoogerduijn en A. J. Bonarius. G. J. Klumper en J. Fiege. D. Rijkse en M. B. Hauser. Geboren: 7 Februari: zoon van D. Bergman —v. Duijn. 8 Februari: zoon van J. H. de Jagerv. d. Steen. 9 Februari: dochter van A. Pigmansv. d. Wouwer. zoon van A. v. d. WalPeetoom. 10 Februari: doch ter van J. v. Oploo—v.Riemen. zoon van H. C. MolenaarHoogcrbeets.- dochter van W. Sluimerv. Dok. zoon van A. P. v. TienhovenKlijsen. Overleden: 10 Februari: W. C. Hennis, 62 jaar, Pieter Kiesstraat. L 22 maanden, zoon van S. Planting, Klein Heiligland. J. Lennings, 68 jaar, Gasthuisvest. N, van Lieshout, 93 jaar, Barbarossastraat. J. E., 18 maanfden, z. van G. Blom, Kamperlaan J. G., 1 maand, dochter van M. Riegen, Kamperlaan. Verschenen is het rapport der commissie uit de Statenleden, die del voordracht te be handelen kreeg betreffende de huisvesting der Provinciale Griffie. Wij ontleenen er het volgende aan: Mocht al in de Commissie geen eenstem migheid bestaan over de vraag of het voor stel van Gedeputeerde Staten om het Pavil joen „Welgelegen" aan de Dreef te Haar lem van het Rijk te aanvaarden in gebruik, ter huisvesting van de Provinciale Griffie, en de kosten van het aanbrengen der noodige voorzieningen in dat „Paviljoen", alsmede van den bouw en de inrichting van een nieuw gebouw in den tuin van „Welgelegen" vcor rekening der Provincie te nemen, moest worden aanvaard, de houding der Regeering in deze aangelegenheid vond algemeene af keuring, en de wijze waarop zij zich gerui- men tijd en tot het einde toe heeft onttrok ken aan de plichten jegens ons gewest, zoo als die in art. 106 der Provinciale Wet aan de Rijksoverheid wordt opgedragen, vond bij niemand verdediging. Was men dus gaarne geneigd aan Gedepu teerde Staten aiien steun te bieden, dien zij tegenover dc Regecring zoozeer behoeven, en dit temeer, waar de onhoudbaarheid van den toestand op de Griffie vrijwel algemeen erkend werd, over de wijze, waarop het ne telige probleem moest worden opgelost, be stond allerlei verschil van inzicht. Allereerst werd van meer dan één zijde gegronde twijfel geuit, of het hier voorge stelde wel geoorloofd was in verband met het straks reeds genoemde wetsartikel, dat immers nadrukkelijk alle uitgaven, als waarvan hier sprake is, onder de kosten noemt van het provinciaal bestuur, welke ten laste komen van het Rijk. Wanneer het Rijk zich nochtans aan die wettelijke ver plichting onttrekt, zij het onder de leuze van bezuiniging alsof het zich onttrekken aan rechtmatige verplichtingen een oirbare vorm van zuinigheid ware dan kan men die houding laken en betreuren, zij laat niet temin geen vrijheid aan de provincie om, zelfs door den onwil des Rijks daartoe ge noopt, haar budgetrecht uit te breiden bui ten de grenzen, welke met dwingende voor schriften door de wet zelve worden getrok ken. En dit te minder, naar een der leden opmerkte, waar dit den schijn moest wek ken alsof de deugd der zuinigheid, door de Regeering betracht, voor de provincie niet in die mate geboden was," hetgeen als voor beeld voor de gemeenten niet verheffend zouden werken. Bovendien achtte men zoo danige schennis van hetgeen art. 106 omtrent de kosten van hel provinciaal bestuur ge biedt, een gevaarlijk praecedent, waarvan de gevolgen straks op ander gebied op onge- wenschte wijze zouden kunnen blijken. Een der leden meende een oplossing te hebben gevonden om de wet te eerbiedigen en toch tot de noodzakelijke uitbreiding der Griffie te kunnen komen, door het Rijk een rentelooze leening aan te bieden, in betere tijden in termijnen af te lossen. Een ander lid ondersteunde deze gedachte, mits niet renteloos zou worden geleend. Intusschen bleken enkele leden het wet telijke bezwaar niet te deelen. Wie de Griffie kent, ziet de onhoudbaar heid van den toestand in en durft de verbe tering daarvan ook niet meer opschorten, Ook de bezuiniging eischt dat er een einde aan kome. Met den meesten nadruk werd daartegen door wederom andere leden opgekomen. Eén van hen wilde de uitgave in strijd met de wet niet aanvaarden, te minder waar het een open vraag blijft uit welke middelen deze uitgave zal worden bekostigd. Uit de gekweekte reserve-fondsen? Uit belasting- verhooging? Men deed beter, zich schrap te zetten tegenover de Regeering. Een ander lid, dat bovendien in de door Gedeputeerden gegeven cijfers geen vertrouwen had, wenschte te volharden in sterk protest tegen de Regcering. Een derde, ofschoon gaarne bereid om aan het provinciaal personeel een goede huisvesting te verzekeren wilde wach ten tot de Regeering dan wèl in staat zoude zijn, hare verplichtingen na te komen. (Wordt vervolgd.) Gisteravond vergaderde bovengenoemde vereeniging in café restaurant „Geko" aan den Spaarndammerweg. Op de agenda stond verkiezing van den lsten voorzitter, wegens bedanken van den heer J. Bakker en als 2den secretaris, we gens vertrek naar elders van den heer W. Wallach. De vergadering werd geleld door den heer A. v. Rigteren, 2de voorzitter. Bij stemming werd gekozen tot voorzitter de heer A. v. Rigteren. Daarna werden door de vergadering gekozen als 2de voorzitter, de heer M. M. van Aken. Hedenmorgen had op de Molenwerfslaan te Heemstede de eerste steenlegging plaats van de aldaar te bouwen St. Augustinus- school. De plechtigheid werd verricht door den Zeereerw heer Pastoor H. A. V. IJzermans, in tegenwoordigheid van de Weleerw. hee ren kapelaans H. J. M. Nicuwenhuizen en J. L. C, Witkamp, alsmede de leden van het kerkbestuur, de heeren J. C. v. d. Rijken, C. W. Jansen Hendriks, Th. J. M. Meyer en P. Peeperkorn. De eenvoudige plechtigheid werd besloten mei een kort woord van den Zeereerw. heer Pastoor IJzermans, die den wensch uitsprak, dat het werk en de bouw, welke zoo ge lukkig zijn aangevangen, ook tot een goed einde gebracht mochten worden. Het ver heugde spr., dat deze eerste steenlegging mocht plaats hebben op den feestdag van O. L. Vrouw van Lourdes, een der schoon ste feestdagen van onze kerk Even als Zij, de Onbevlekte Ontvangenis, aan een een voudig dorpskind was verschenen, evenzoo hoopte spr., dat ook den dorpskinderen van Heemstede dooi Haar zegen en geluk ge schonken mochten worden. Verder dankte spr. allen, die aan den bouw medewerkten en hoopte, dat zij het tot een goed einde mochten brengen. Tenslotte merkte pastoor IJzermans nog op, dat de school den naam zou dragen van den Bisschop van Haarlem en wel St. Augus- tinusschool. Hierna was de plechtigheid, welke in alle eenvoud geschiedde, afgeloopen. Ar.eta seinl uit Weltevreden: Een con tract-koelie heeft op de Taminagsche on derneming Batangara van de Batangara- oultuur Mii. den assistent Buining door mes steken vermoord. Aneta seint uit Weltevreden: Het s s. Lombok bracht heden uit Djeddah 69 vluch telingen aan. Het bombardement duurt voort? Enkele bommen vielen in de nabij heid van het Nederl. consulaat. AMSTERDAM, 11 Februari. De zaak te gen de „Nieuwe Gedachte", zal naar wij vernemen, Dinsdag 3 Maart a.s. voor de Derde Kamer der Haagsche Rechtbank be handeld worden. HEERENVEEN, 11 Februari. Gistermid dag brak brand uit in een turfschuur bij het Ziekenhuis alhier. Eenige oogenblikken laaiden de vlammen fel op en was voor het Ziekenhuis gevaar niet uitgesloten. De brand werd tijdig gebluscht. Het is gebleken dat de brand gestichl is door den 29-jarigen B. N., verpleegde in het Armenhuis van Eng- werden, dat in de beneden verdieping van het Ziekenhuis is gevestigd. B. N. is gear resteerd, hij heeft bekend. De Staat in het. ongelijk gesteld. Het O.M. bij de Haagsche Rechtbank, waargenomen door mr. Polman, heeft heden in het proces tegen den Staat inzake de in trekking van art. 40 Bezoldigingsbesluit ge concludeerd dat het een vaste juris pruden tie is dat een ambtenaar een vorderingsrecht heeft om voldoening van zijn salaris te vor deren, a fortiori moet hem derhalve een ac tie toegekend worden om een wedde op te vorderen, die hem werd gewaarborgd. Alleen de wet kan den Staat van dc door hem ten aanzien van zijn ambtenaren op zich genomen verplichtingen kunnen vrijmaken. Het is niet te ontkennen, dat de garantie is gegeven en dat dit feit zijn rechtsgevolgen zal moeten hebben. Op deze gronden concludeerde spr., dat de vordering aan den ambtenaren zal worden toegewezen en de Staat de kosten zal be talen. De Rechtbank zal over zes wtken uit spraak doen. ROTTERDAM, 11 Febr. Gisteravond waren 3 Spanjaarden in een café aan den Schiedamschen Dijk aan 't biljarten Plotse ling trok een hunner een revolver en loste 3 schoten op zijn 34-jarigen landgenoot S. D. Zwaar gewond in buik en rug werd deze naar 't ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is vrij hopeloos. De dader waarvan alleen be kend is dat hij W, B. heet, wist te ontvluch ten. De derde Spanjaard R. R. werd in be waring gesteld, doch weigert inlichtingen te MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden: prijshoudend. V K HEDEN 5Nederland 1919 97% 9%8 6% Nederland 1923 10213/1g 10213% VA Nederl. 1917 90% 6 90%6 7% N.-I. 1921 A... 102 "/16 10211/i6 6% N.-L 1923 D... 1013/8 101% HolL Lloyd 63/4 Oude Vaart 70 MM dito Gem. Eigend. 55 MM Mij „Nederland" 162 163 Scheepvaart-Unie 136% 136 Rotterd. Lloyd 132 I, 1 147 147 Oude Boot 80 80% Holl. Stoomboot 253/4 25% H. V. A 462 459 Java Cultuur 351 350 Jurgens gew. 773/8 78 Koloniale Bank 1801/il 181% Ir.dische Bank 140 140 Cert. Handel Mij. 1265/16 126 1263/16 126% Phoenix Geconsolideerde 178l/4 178 4103/4 410% U. S. Steel 126 125 Marine comm '4% '4% Vorstenlanden 1583/4 161 Actions id 160 162 Comp. Merc. Arg. 18% 19 Poerworedjo .v.... 125 125%.6 Oude Deh c:~~' Cl 00 00 390 Senembah 392 392 Deli Batavia 364 362 A'dam Rubber 165% 165.6 2121/a H4% 114 Wai Si atra '41% 141 Dordtscbe Petr. 377 Southern Rails 89% 88% 150 150 Anaconda 93% 92% 7- abash 24% 24%-% Comm. Maxwell 4% 11 FEBRUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN t t 0.59.15 PARIJS t 13 31 BRUSSEL 12.65 WEENEN 0-35% LONDEN 11 -87% STOCKHOLM 67. KOPENHAGEN i 44.25 OSLO 11 37.95 BAZEL 47 95 NEW-YORK 2'48% ROME t 10.30 bonden Is. Zij zal nieuwe verkiezingen laten' uitschrijven in Croatië. BERLIJN, 11 Febr. De Italiaansche Paketboot Saras met cementlading, op weg naar Griekenland, is met 23 man bij Korfoe ten gevolge van een wervelstorm vergaan. PEKING, 10 Febr. Het dagelijksch bul letin van het ziekenhuis, waar Sun-Yaf-Scn sinds zijn operatie van 2 weken geleden verblijft, meldt, dat geen verandering is ge komen in den ernstigen toestand van Sun- Yat-Sen. LONDEN, 11 Febr. Kellog is gisteren door den Koning in audiëntie ontvangen en overhandigce Z. M. zijn geloofsbrieven. Ver volgens werden de gezant en zijn echtge- noote op een lunch bij de beide Majesteiten uitgenoodigd. 437e NED. STAATSLOTERIJ. 7741 12350 12813 400, 4985 9576 15499 16300 20628 300. 455 1079 1193 1713 2593 3374 862Ó 10093 i 2415 13032 13!97 14683 16386 17266 18628 9595 19832 21378 100. 56 421 512 543 585 855 931 1049 1231 1243 1360 1480 1510 1642 1799 1890 1954 1960 2041 2230 2345 2419 2500 2582 2824 3028 3195 3227 3567 3594 3619 3725 3844 3869 3894 3962 3964 3980 4047 4139 4152 4207 4303 4324 4350 4412 4419 4450 4638 4652 4717 4757 4774 4802 4851 4870 4953 4960 4967 5013 5058 5125 5268 5302 5455 5738 5S2J 6016 6125 6179 6538 6586 6588 6617 6620 6674 6867 6873 7016 7507 7946 8115 8122 8131 8288 8318 8346 8350 8513 8580 8585 8586 8701 8954 9013 9120 9164 9184 9298 9382 9403 9408 9672 9785 9818 9863 9888 990.1 10021 10137 10396 10546 10573 10608 10623 10756 10766 10780 10824 10895 10906 10943 10953 11038 11232 11364 11557 11570 11585 11587 11715 11788 11870 11872 11929 11971 12000 12201 12378 12549 12558 12701 12727 12771 12805 12909 12934 13051 13064 13122 13154 13304 13334 13384 13394 13434 13435 13440 13569 13599 13631 13657 13659 13664 13750 13785 13fS8 13921 14004 14012 14037 14171 14219 14286 14720 14783 14919 15099 15195 15201 15372 15373 15596 15645 15819 15957 15991 16011 16083 16127 16281 16308 16383 16413 16426 16460 16566 '16677 16685 16758 16800 16839 16S71 16877 17067 1714S 17183 17313 17317 17341 17365 17382 17606 17919 1800! 18139 18306 18335 18399 18468 18625 18762 18798 18810 18834 18839 18889 18950 18970 19022 19027 19120 19168 19377 19422 19518 19692 19902 19913 19934 20112 20218 20519 20596 20764 20825 20870 21015 21040 21087 21197 21308 21544 21551 21608 21624 21655 21778 22039 22122 22156 22161 22187 22243 22311 22384 22401 22435 22468 22519 22675 22690 22752 22869 22888 22898 NIETEN: S 55 99 132 135 172 236 240 335 336 356 366 368 435 453 461 471 482 483 508 669 672 702 723 724 760 767 790 807 817 835 849 869 884 939 1039 1057 1083 1121 1151 1158 1210 1232 1235 1310 1496 1535 1559 1576 1621 1641 1648 1669 1677 1684 1692 1764 1811 1819 1832 1836 1974 2023 2063 2067 2105 2233 2304 2334 2396 2425 2511 2536 2573 2620 2667 2720 2736 2738 2742 2758 2787 2823 2869 2936 2951 2961 3120 3143 3155 3171 3196 3265 3294 3361 3448 3485 3583 3613 3616 3627 3696 3717 3727 3732 3734 3737 3771 3795 3798 3830 3836 3900 3913 3916 3958 3973 3977 3990 4022 4082 4091 4093 4111 4381 4182 4193 4208 4218 4273 4380 4399 4418 4425 4427 4541 4549 4568 4614 4679 4815 4955 4962 4965 4966 4991 501! 5044 5106 5152 5165 5252 5280 5299 5363 5364 5600 5625 5631 5655 5695 5723 5789 5836 5838 5857 5954 6025 6070 6112 6214 6255 6276 6340 6371 6401 6404 6467 6471 6504 6509 6531 6562 6564 6690 6693 6697 6706 6709 6720 6759 6778 6810 6864 6887 6945 6958 6969 6975 7029 7067 7091 7236 7241 7254 7292 7376 7379 7419 7425 7441 7449 7474 7541 7545 7550 7620 7700 7712 7782 7811 7843 7895 7907 7960 7978 8046 8092 8133 8135 8156 8160 8217 8231 8358 8374 8399 8460 8488 8510 8536 8622 8672 8703 8832 8867 8874 8913 8942 9017 9032 9081 9109 3134 9168 9201 9207 9268 9270 9328 9413 9447 9455 9486 9495 9544 9589 9598 9608 9650 9655 9678 9719 9740 9790 9835 9862 9874 9916 9935 10056 10070 10085 10162 10270 10327 10349 10393 10425 10478 10535 10649 10657 10754 10790 10931 10956 11033 10085 11117 11133 11145 11168 11179 11195 11220 11297.11334 11339 11375 11385 11462 11486 Ï1521 11549 11568 11581 11610 11614 11615 11782 11796 11895 11933 11941 11951 11984 12006 12079 12085 12097 12104 12172 12179 12195 12215 12256 12290 12321 12365 12370 12421 12429 12448 12454 12455 12475 12477 12546 12578 12593 12595 12628 12690 12729 12768 12835 12841 12860 12867 12902 12905 12917 13036 13047 13054 13055 13058 13089 12402 13146 13157 13200 13224 13300 13315 13319 13346 13360 13370 13405 13408 13452 13522 13537 13544 13559 13560 13594 13686 1?690 13735 13756 13764 13773 13793 13865 13892 13911 13961 13969 14030 14105 14114 14118 14213 14259 14337 14399 14406 14455 14519 14573 14620 14637 14655 14658 14686 14692 14724 14775 14810 14890 14896 14011 15091 15096 15T47 15149 15209 15232 15245 15251 15265 15316 15356 15358 15451 15460 15524 15538 15547 15556 15628 15640 15653 15659 15661 15701 15785 15789 15796 15859 15861 15881 15894 15950 15963 15988 15994 16070 16073 16122 16124 16125 16143 16182 16195 16340 16351 16414 16436 16478 16620 16626 16732 16748 16799 16852 16865 16872 16890 16925 16932 16941 16943 16975 16993 17018 17079 17191 17205 17228 17296 17388 17440 17473 17474 )7486 17491 17492 17494 17510 17610 17625 17690 17749 17773 17793 17796 17836 17844 17863 17864 17922 17926 17945 17956 17995 18013 18014 18060 18070 18116 18122 18125 18145 18147 18171 18204 18287 18397 18406 18430 18447 18474 18409 18577 18578 18586 18598 18607 18660 18759 18797 18801 18814 18831 18846 18897 18966 19002 19066 19076 19083 19118 19132 19137 19205 19241 19297 19302 19379 19403 19432 19439 19441 19476 19526 19557 19576 19590 19635 19681 19693 19745 19767 1980S 19821 19833 19853 19859 19892 19894 1980S 19907 19964 19970 20017 20022 20075 20087 20109 20136 20173 20197 20279 20288 20291 20202 20295 20297 20351 20465 20496 20631 20711 20769 20851 20877 20957 20OS0 21010 21039 21126 21141 21201 21210 21219 21227 21253 21255 21275 21289 21267 21389 2141.3 21^25 21437 21475 21498 21501 21524 21550 21556 21558 21560 21593 21615 2170! 21767 21772 21806 21813 21843 21846 21847 21865 21883 21890 21892 21902 21019 21942 21964 21976 21977 21978 •'1980 22021 22064 22067 22164 ?2179 22194 ?2210 22285 22377 22406 22407 22431 22492 22502 22566 22588 22633 22635 22642 22655 72656 22722 22732 22755 .22757 22778 22807 22823 22824 22833 22874 22906 22966 22976 5e Klasse, 14e Lijst: 17083 ni.z. met 70.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2