Stadsnieuws. UST DEN OMTREK. Henri Chéon en „De goede reis of de Doode te Paard." G- en W. Is toch voordeel&ger. GEMEENTERAAD, VAN ZANDVOORT. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. SPORT EN SPEK. VOETBAL BILJARTEN. Het Burgerlijk Armbestuur. De werkverschaffing. De verkiezing van een regent voor het oude mannen- en vrouwengasthuis. Een lang durige discussie over de voordracht. Dr. Gerke Jr. benoemd. De verbetering van de Zandvoortsche laan. Een discussie over „Nacovia"- Of keibestrating. Het voorstel van B. en W„ verworpen. De rijwiel paden zullen worden verbeterd. De keurloonen gewijzigd. Een bewaarschool te IJmuiden. De heer J. J. W ringer benoemd tot gemeente-ontvanger. De reorganisatie van de M. U. L. O.-scSiool en het lager onderwijs. IJMUIDEN SANTPOORT. HALFWEG HILLEGOM. BEVERWIJK. D. H. V. B. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. De première door „Het Schouwtooneel" te Haarlem. De auteur van „De Goede Reis al de Doodc tc Paard", het tooneelstuk, dat onder patronaat van G. en W. zal worden opge roerd, is een vurig ijveraar voor de too- "eelbeweging in het katholieke Vereeni- Êmgsleven. Behoorende tot de groep van jonge Fransche schrijvers, bekeerlingen oijna allen, is hij een van de pioniers in dien Wederopbloei der katholieke kunst. Ghéon wil het „heilitfen-theater" in het 'even roepen, of beter gezegd, in het le ven terugroepen, want zoo er ooit een tijd Was, waarin het heiligen-theater bloeide, Oan was het wei in de middeleeuwen, toen "et dramatiseeren van heiligenlevens als vanzelfsprekend gold voor het verrijken Van het toenmalige tooneelrepertoire. Onze moderne beschaving heeft de heili gen echter van het tooneel en uit het da- Selijksche leven verbannen, In de geestige Voorrede van zijn pas verschenen boek: "Jeux et Miracles pour le Peuple Fidéle'' W'jst Ghéon op die verwaarloozing der hei- ogen door onzen modernen tijd. „In onzen tijd aldus Ghéon wor den de heiligen nog wel aangeroepen, maar men gaat niet meer met ze om, men 'ent ze niet meer Wij dragen hun onze verlangens op, zonder ons te bekommeren over hun burgerlijken stand. Het is ons genoeg te weten, dat ze goede getuigen, goede referenties hebben. Vraag eens aan dat oude vrouwtje, dat daar voor een biscuitbeeld van den H. Antonius van Padua geknield ligt, wat ze weet van den asceet en wonderdoener? Ze weet alleen maar, dat hij er een soort van bureau van verloren voorwerpen op na houdt. Na tuurlijk weet ze u te vertellen van de H. Maagd, ook van St Joseph en van Johan nes den Dooper, misschien ook nog de Voornaamste gegevens omtrent Peter en Pauwels en den apostel St. Jan. Verder vaag nog St. Géneviève, St. Lodewijk en Jeanne d'Arc, de Fransche nationale hei ligen. Over de anderen totaal niets, niet sens over haar eigen patroon of patrones. Maar zij is een geloovig vroom vrouw tje en de heiligen, alhoewel vaag, bestaan toch voor haar, ze zijn er toch en staan 'in verbinding met de menschen. Hoeveel meer ontwikkelden onder de katholieken, dthans die zich meer ontwikkelden noe men, hebben de heiligen verbannen naar sen vagen, mythologischen achtergrond, tezamen met de half-goden, de nymfen, saters, feeën, elfen en dwergen. Eh toch heeft God de heiligen juist ge kozen uit de menschen, niet uit de he- melsche geesten, opdat hun menschelijk voorbeeld ons zoude onderrichten. De geloovigen der middeleeuwen voelden en beseften, dat de Verlosser nog steeds in bun midden leefde, zij vertrouwden zich aan de Moeder Gods toe, als aan een schte, werkelijke moedér, zij reikten de hand aan hun engelbewaarder, zij vrees den den duivel en gingen vertrouwelijk mei hun beschermheiligen om. Wij hebben de heiligen in hun nissen geplaatst en laten ze er rusten. Wij ver geten, dat zij ook menschen geweest zijn, Misschien zouden wij ze heelemaal uit ons dagelijksch leven bannen als op ze keren dag een verlichte gemeenteraad er loc kwam hun namen van de straatbord- )es weg te vegen. Ondertusschen God zij geloofd leven hun namen tenminste nog voort en met den vooruitgang der be schaving, zijn ze zelfs onder den grond afgedaald, ik bedoel in de métro, de on- dergrondsche spoorlijn, die geheel Parijs doorkruist: St. Placide, St. Sulpice, St. Germain des Prés, St Michel, het eene station na het andere wordt afgeroepen; schenken wij dan ooit een gedachte aan die heiligen? Geduldig, berustend, wach ten zij.nochthans op ons-in hun nissen. liet is nu tijd, om hen eruit te halen. Laten we de kerk met al haar kapellen opnieuw op de marktpleinen openen; laat ons het verkeer tusschen hemel en aarde herstellen. Reeds is de beweging begon nen, heiligenlevens beginnen in grooteren getale te verschijnen en ze worden gele zen; in de werken van katholieke schrij vers wordt aan de martelaren en belijders de plaats gegeven, die hun toekomt. Een tooneelschrijver moet nu niet langer aar zelen zijn talenten in dienst te stellen der heiligen. De macht van het tooneel is groot: vroeger zijn de heiligen erop ver schenen. Indien het waar is, dat het tooneel de zeden beïnvloed, meer nog dan de ze den het tooneel beïnvloeden, laat ons dan het tooneel der heiligen in het leven roepen. Laat ons arbeiden, om Het geloof intiemer met ons dagelijksch leven ie ver mengen, laat ons in de maatschappij van menschen ook die menschen van vroeger, die thans heiligen zijn, weer binnen ha len; zij hadden onze zwakheden en weer stonden aan dezelfde bekoringen die wij ondergaan, doch zij overwonnen reeds hier op aarde, alvorens in den hemel ge kroond te wordten. Er moet dus een repertoire gevormd worden, maar van stukken, die tot ieder een spreken, tot 'den man van liet volk evengoed als tot den geleerde, tot de kleintjes en tot de volwassenen. Is dat mogelijk? Indien men de kwestie van christelijk heid en buiten laat, heeft Mollière dat be reikt. Kan dat nu ook niet in de nieuwe katholieke tconeelkunst? Daarom wil Ghéon ook vooral den humor niet uitsluiten. Juist die humor is het punt geweest, waarover zoo gestreden werd in de pers, ook in de katholieke pers, bij de opvoering van „De opgeknoopte, die werd afgeknoopt." Sommigen zagen er ontwijding, spot in. En toch is dit allerminst wat Ghé on doet. Spotten zal hij nooit, maar de Fransche geest is nu eenmaal anders dan de 1 Hollandsche,. Juist door dien humor, die nergens ontwijding of spot wordt, wil -Ghé on dien familiaren omgang der middeleeu wen tusschen menschen en heiligen her steld zien, wil hij de brug slaan tusschen aarde en hemel. Door tal van tooneclwerken heeft Ghéon zijn theorieën in practijk gebracht en van die reeds verschenen spelen is o.i. „De Doode te Paard" het aantrekkelijkste en het best geslaagde om de samensmelting van humor en ernst, van het echt menschelijke met het bovennatuurlijke. De inhoud komt hierop neer: In de late middeleeuwen wenschen 'n zesfal pelgrims uit Luxemburg te voet Com- postella in Spanje te bereiken, om aldaar op het graf van den H, Jacob te bidden. Kos telijk is de karakterteekening dier zes man nen volgehouden: de protserige rentenier, de eenvoudige dorpsjongen, de ziekelijke student in de theologie, de kantoorklerk, die van z'n borreltje houdt en de bescheiden tuinman. Zoo groot is hun enthousiasme bij het aanvaarden- der bedevaart, dat zij allen een eed zweren, elkander nooit in de steek te zullen laten; alleen Norbert, de tuinman, wil dien eed niet afleggen, hij twijfelt aan zijn eigen volhoudingsvermogen, In het tweede bedrijf, spelend ergens in een woud in Bretagne, is de moed der pel grims erg aan het zakken, want de student Félix ligt doodziek in de armzalige hut en zij kunnen niet verder. Allen wenschen echter zoo spoedig mogelijk het doel hun ner reis te bereiken en dan weer huiswaarts te keeren en de verzoeking is groot, want zij kunnen juist nog een boot halen, die hen naar Spanje zal voeren. Doch dat beteekent Felix, doodziek achterlaten. Toch besluiten de trouweloozen hiertoe en alleen de tuin man Norbert blijft bij den zieke achter, die kort daarop sterft. Norbert is nu alleen met den doode in het eenzaam woud. Als zijn angst ten top gestegen is, verschijnt St. Ja cob als ridder en voert beiden, den doode en den levende op zijn gevleugeld paard naar Spanje. .Hier vinden de pelgrims, die hun reis per boot voortzetten, Norbert en den doode terug. In ontroerende woorden verhaalt Norbert hun vlucht, Dit vooral is een wonderschoone passage. Hoe goed ver staat Ghéon de kunst om na knappe karak teruitbeelding en geestige toonEeltjes vol vlotten dialoog plots een hoogere vlucht te nemen en van het aardsche naar het he- melsche op te stijgen. Dit is waarlijk: „de brug herstellen tusschen hemel en aarde". Hij weet hoe den gullen laeh te doen verstom men en versmilten in een traan, om dan weer met een zacbten glimlach van tee- derheid het spel te laten eindigen. Van harte hopen wij, dat het pogen van Geloof en Wetenschap om de Katholieken van Haarlem te doen genieten van deze kunst, met succes bekroond moge worden. ELLEN RUSSE. Wilt U OOK goede Katholieke Tooneel- künst zien? En gaat U dus Dir.sdag naar de Première van Iienri Ghéon's „De Goede Reis of de Doode tc Paard" door het Schouwtooneel in onzen Stadsschouwburg? En U bent geen lid van Geloof en We tenschap? Als U dat voor de laatste helft ^an dit seizoen a 2.50 wordt (een z.g.n. bij kaart kost voor dien tijd slechts 0.75), ge niet U een reductie van 50 op de grond- kooper uit, dan wanneer U zonder lid te zijn, den vollen schouwburgprijs betaalt. Bo vendien kunt U dan nog de verdere lezingen van Dr. Jules Persijn over Dr. Schaepman, van Dr. Xavier Smits over de Stigmatizatie (met afbeeldingen en getuigen betreffende die van de thans nog levende zuster Ru- molda van Herenthals) en een declamatie avond van Paul Huf bijwonen en tegen 50 ets. toeslag de lezing van Mgr. Dr. Se;-»el, Dus schouwburgprijzen en bent dus nog goed- op Vrijdag 6 Maart. En heel wat ook! Wendt U omgaand tot den secretaris: H. J. M. BARTELS, Zijlweg 88, Haarlem, spraak in principe toch wel eenigszins bin dend is. Weth, SLEGERS is het hiermede eens. Met een uitspraak in principe zou de wo- ningbouwvereeniging verwachtingen kunnen koesteren, welke later niet verwezenlijkt zouden kunnen worden. Daarom is een na der onderzoek eerst noodig. De heer GEERS sluit zich hierbij aan, Weth. MOLENAAR zegt, dat zijn mee ning was, dit punt, evenals punt 13 der agenda, het verzoek van den heer H. Bluys tot aankoop van grond voor woningen, te v dragen, daar hij ben andere woningpoli- tiek wil volgen, waarbij de bewoners bij den bouw der woningen geïnteresseerd zijn. De heer BRAMSON wil als voorzitter der woningbouwvereeniging „Eendracht Maakt Macht" verklaren, dat men niet hier de meeniflg verkondigt, dat bouw van arbei derswoningen niet noodig zou zijn. Wat de nieuwe woningpolitiek betreft, welke wet houder Molenaar wil volgen, daartegen is spr. zeker, want z.i. zal zij fiasco lijden, Spr. neemt er genoegen mee, dat de zaak ter onderzoek gaat, wanneer dit echter maar spoedig gebeurt. Besloten wordt na verdere bespreking, dat de zaak zal worden onderzocht en B. en W. in een volgende vergadering met concrete voorstellen zullen komen. De af deeling Zandvoort van de lande lijke federatie van bouwvakarbeiders m Nederland heeft zich tot den raad gewend met het verzoek om aan degenen, die bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld een uurloon uit te betalen van 0,60, Zij meent dat hetgeen thans gedaan wordt voor de werkverschaffing valt onder pro ductief werk. Zij wijst er op dat aan som mige tewerkgestelden reeds 45 cent per uur wordt uitbetaald, zoodat daardoor dus de ministerieele circulaire reeds is losge laten. Weth. SLEGERS merkt op, wat betreft het loon van 45 ct. dat dit geldt voor ac- coord-werk. Wat de werkzaamheden betreft, die op 't oogenblik worden verricht, meent spr, in tegenstelling met het adres, dat geen productief werk wordt gedaan. De heer BRAMSON is het hiermede' niet eens. Het werk," hetwelk op '1 oogenblik aan de Zandvoortschelaan wordt verricht, is volgens spr. zeer zeker productieve ar beid. De heer BRAMSON stelt voor het loon voor de werkverschaffing te brengen op 60 ets, per uur. Na eenige bespreking wordt het voorstel Bramson in stemming gebracht en verwor pen, daar de raad zich uitspreekt, dat op 't oogenblik wordt verricht, als werkver schaffing is te beschouwen. Regent Oude Mannen- en Vrouwengasthuis. Aan de orde is de benoeming van een. regent van het Oude Mannen- en Vrouwen huis. B. en W. bevelen aan Dr. Willems. De heer ZWAAN had gaarne uit piëtcJ voor den overleden arts, dr. Gerke Sr., den dokter Gerke Jr. op de voordracht ge zien. De VOORZITTER zegt, dat hiervoor geen bijzondere redenen waren. Waar echter reeds twee protestansche leden in de com missie van regenten plaats hebben, mee- nen B. en W. nu een Katholiek te moeten j) voordragen. De heer PADT betreurt het ten zeerste, dat hier een godsdienstige kwestie wordt ingebracht. Ook spr. meent dat dr. Gerke dient te worden benoemd. De heer BRAMSON is het hiermede eens. Spr. meent,1 dat op voordrachten tegen woordig verscheidfcne Katholieken naar vo ren worden geschoven. Weth. SLEGERS had niet gedacht dat deze benoeming zooveel stof zou opwer- Onder voorzitterschap van burgemeester Seeckman vergaderde Dinsdagavond de raad "er gemeente Zandvoort. Aajawezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor pen vastgesteld na een opmerking van den "eer Geers. Ingekomen stukken. Ingekomen is een missive van een adres jfan de gemeente Heemstede aan H.M, de Koningin inzake de annexatieplannen van Haarlem. Dit wordt n& eenige bespreking voor ken nisgeving aangenomen. Het verslag van de commissie tot wering schoolverzuim zal bij de leden circu leren. De heer BRAMSON vraagt of het B. en W. bekend is, dat ook feitelijk schoolvoe- ding verstrekt moet worden. Wet&. MOLENAAR zegt, dat reeds in v°orkomende gevallen hierin wordt voor dien, De zaak heeft de aandacht van B. en W. De heer BRAMSON dringt op voorziening ®an, wanneer noodzakelijke gevallen voor komen. Naar aanleiding van een schrijven vfn het Burgerlijk Armbestuur inzake een Uitlating van den heer Bramson in een vo- *dige raadsvergadering, zegt de heer BRAM SON dat hij met voorstellen omtrent reorga nisatie van het Burgerlijk Armbestuur zal komen. De heer PADT zegt, dat wanneer in het Burgerlijk Armbestuur wantoestanden moch ten bestaan, deze onderzocht moeten wor den. Daarom is de instelling van een com missie tot onderzoek van de zaak volgens spr. zeer juist. De heer GEERS zegt, dat de heer Bram son verklaarde feiten omtrent minder wen- schelijke toestanden te kennen, maar hij noemde ze niet Een commissie van onder zoek zal klaarheid in de feiten brengen en daarom vraagt spr. dat aan het verzoek van het Burgerlijk Armbestuur zal worden vol daan. De heer BRAMSON repliceert. Tegen in stelling der commissie heeft spr. geen be zwaar. Tot leden der commissie van onderzoek worden na bespreking benoemd de heeren: Zwaan, Padt en Gunters. Door de woningbouwvereeniging „Een dracht Maakt Macht" is aan den raad ver zocht eene voorloopige uitspraak te doen op haar plan om nog 25 woningen te bou wen op plan Noord. Betreffende dit verzoek stelt de voorzit ter voor dit naar de desbetreffende commis sie ter onderzoek te zenden. De heer ZWAAN vraagt nadat hij bespre kingen met genoemde woningbouw-vereeni- ging heeft bijgewoond, dat de raad zich in principe zal uitspreken, of deze accoord gaat met den dergelijke overgelegd plan. De VOORZITTER antwoordt, dat een uit- pen, De Katholieken willen gaarne, waar dit in de gemeente volgens billijkheid mogelijk is, in de officiëele plaatsen hun deel in nemen. Dat Katholieke partijgenooten naar vo ren worden gebracht, spr. zegt, dat waar de weinig bedeelde toestand voor de Ka tholieken in de vertegenwoordiging kan geconstateerd worden, hij zich het recht wil nemen, wanneer dit volgens billijkheid kan, partijgenooten voor te dragen. Als deel der belastingbetalende burgerij mogen de katholieken zeer zeker hun deel in de vertegenwoordiging voor zich opvor deren. De heer GEERS zegt, dat wanneer, zoo als de heer Padt zegt, een godsdienstige kwestie hier moet worden geweerd, hij niet begrijpt, waarom over deze zaak dan nog zoo lang wordt gesproken. Ook is op de aanbeveling toch niet vooropgezet de katholiciteit van den voor- gedragene., De heer v. d. PLAS meent, dat de voor dracht Zeer billijk is. Katholieke overheer- sching, zooals men die zou kunnen noemen, behoeft men vooreerst in Zandvoort niet te vreezen. De heer-GEERS zegt, dat waar het pnde mannen- en vrouwen-gasthuis ook katho lieken herbergt, hij het recht zich opeischt, in het college van regenten een katholiek te zien zitting nemen. Tot regent van het oude mannen- en vrouwen-gasthuis wordt dan benoemd dr. Gerke Jr. met 9 stemmen. Dr. Willems ver wierf 4 stemmen. Huur gemeente woningen. B. en W. stellen' aan den raad voor den huurprijs der gemeentewoningen aan de Zandvoortsche laan vast te stellen als volgt: (per maand) no. 218 37; no. 220 j 33; no. 222 33*no. 224 45.50; no. 226 33; no. 228 37; no. 230 37; no. 232 43; no. 234 33; no. 238 f 33; no. 240- 43; no. 242 37; no. 244 f 37: no. 246 33; no. 248 33. Dit voorstel van B. en W. wordt na be spreking aangenomen met 9 tegen 4 stem men. Zandvoortsche laan. B. en W. stellen den raad voor op een gedeelte van 300 meter van de Zandvoort sche laan Nacovia wegbedekkiag te doen brengen. Op de fietspaden zuilen tegels worden hangeljracht. Het fietspad zal van den rijweg afgescheiden blijven, zooals dat nu het geval is, omdat men vreest, dat, indien het rijwielpad gelijk wordt met den rijweg, wielrijders willekeurig op den rij weg zullen gaan rijden en voertuigen van den rijweg op de rijwielpaden zullen ko men. Dc al te 'nooge gedeelten van de wandelpaden zullen worden afgegraven, zoodat de grootste hoogte pl.m. 40 a 50 c.M, zal zijn. Dq heer ZWAAN betreurt het, dat bij deze verbetering niet gevolgd wordt het advies van den' A, N. W. B., om lipt fiets pad van gelijke hoogte te doen .zijn met den rijweg. Weth. SLEGERS deelt deze meening niet. Om den goeden toestand van de fietspaden te behouden, worden deze hoo- ger gemaakt dan de rijweg. Daardoor zal ook de veiligheid der fietsrijders worden bevorderd. De heer GEERS zegt, dat het geen ^aan beveling Verdient, een proef met „Naco via" te nemen op do Zandvoortschelaan, daar deze nog niet geheel bebouwd is. Een graniet-keibestrating aangevuld met teer is volgens deskundigen beter. De heer v. d. PLAS is ook niet voor een proef met „Nacovia", een proef met kei bestrating heeft steeds goed voldaan. Bo vendien, mocht de voorkeur aan een proef met „Nacovia" worden gegeven, dan ver dient het aanbeveling, daar een proef over de volle breedte moet worden genomen, niet eerst de rijwielpaden te verbeteren, daar het zwaar verkeer daarpver tijdelijk moet worden geleid. Spr. stelt voor de kei bestrating bandhaven, De heer BRAMSuiN vindt, dat men met de tegenwoordige keibestrating gerust ver der kan gaan. Weth. SLEGERS beantwoordt de ver schillende opmerkingen. Wat de liggende leidingen in den straat weg betreft, deze zullen kunnen worden gerepareerd en aansluitingen zullen kun nen worden aangebracht bijna zonder ver breking van het wegdek. Bovendien bestaat de „Nocovia" uit zui vere steen, vermengd met teer dus een on verslijtbaar wegdek, met weinig of geen stofverwekking. Het blijft echter ten slotte toch maar altijd een proefneming. De VOORZITTER is niet voor een proefneming met „Nacovia" op de Zand voortschelaan, daar op deze weg aparte overstortputten moeten worden gemaakt voor het loozen van het regenwater. Dit "is een groot bezwaar volgens spr. Daarom zou spr. een keibestrating willen hahhaven. Na repliek van wethouder SLEGERS, wordt in stemming gebracht of de raad Nacovia- of Keibestrating wenscht. Daar de heer Padt zich van stemming onthoudt, staken hierover de stemmen (6 tegen 6) De beraadslagingen worden hero pend over het voorstel van B. en W. De heer GUNTERS is tegen een Njjcoviabe- strating van 300 Meter, spr. zou liever een lengte willen van 459 Meter Nacovia. Het voorstel van B. en W. omtrent 300 Meter Nacovia enz. wordt in stemming ge bracht en verworpen met 8 tegen 4 st. B.en W« zullen met nieuwe voorstellen komen. De verwerping van het voorstel geschiedde in hoofdzaak in verband met de proefneming met Nacovia. Met de verbetering der rijwielpaden zal evenwel kunnen worden voortgegaan. Onderwijzer School C. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzer aan School C. Benoemd wofdt de haer B. Borst. Uitbreiding Chr. School. Door het bestuur der Christelijke school is verzocht aan den raad, het benoodigde bedrag beschikbaar te stellen voor de uit breiding van de school aan de Brederode- straat en voor de kosten van eerste in richting. De school biedt ruimte voor 192 leerlingen en het aantal leerlingen is thans reeds gestegen boven de 180. B. en W. stellen voor de beslissing op dat verzoek aan te houden, daar dan eerst onderzocht kan worden of zulk een toename van leer lingen te verwachten is, dat uitbreiding noodzakelijk is Aldus besloten. Keurloonen. B. en W. stellen voor een verandering te brengen in artikel 2 van de verordening tot heffing van keurloonen. Aldus besloten. Bewaarschool. B. en W. stellen voor, aan de 5 helpsters der Bewaarschool alhier, een vaste aan stelling als zoodanig te -verleenen. Aangenomen. Rondvraag. Weth. SLEGERS wenscht de opinie van den raad weten, of ook aan opperlieden ofschoon gerangschikt onder ongeschoolde arbeiders, toch het loon van een vakman kan worden betaald. Na bespreking wordt besloten, dat de weth. van publieke wer ken naar stand van zaken zal kunnen handelen. De heer BRAMSON vraagt pf het juist is, dat stratenmakers uit Haarlem zijn aan gesteld, terwijl werkelooze Zandvoortsche stratenmakers zijn gepasseerd. Weth. SLEGERS antwoordt, dat geen werkelooze Zandvoortsche stratenmakers zijn gepaseerd, daar er geen werkelooze stratenmakers in Zandvoort waren. Er zijn echter werklieden uit Haariem aangeno men, daar het gold het bestraten van eeni- g- wegen, waarop het op veel capaciteiten i.ilik waai Naar aaileiamg van een ricnr hem bet vurig jaar gedaan protest, protesteert de hoer GEERS legen de opvoering van h»t tooneelstuk „Allerzielen" Spr. vraagt, dat met het Katholieke deel van de bevolking in dit opzicht zal worden rekening gehou den. Daarna wordt de vergadering geschorst tot Maandag 16 Februari. Onderwijs. Ter voorziening in de va cature van onderwijzer aan school C, is door Burgemeester en Wethouders, in over leg met den Inspecteur van hei Lager On- derwys, dc navolgende voordracht opge maakt: 1. B. Borst te Hasselt; 2. J. W. Haenen te Zwolle; 3. L. Hermann te 's-Her- togenbosch. Door een ruit gegooid, Dinsdagmiddag voor schooltijd waren eenige jongens aan het spelen. Al stoeiende wierp een iongen een ander door een serreruit. De jongen werd niet verwond, maar waarschijnlijk zal er wel onderzocht worden aan wien de schuld is en die zal moeten betalen. Storm. De storm heeft hier ook veel schade aangebracht. Op het Jan Snijerplein is een groote ruit stuk gewaaid. Een muur van de bergplaats van Kaarselade Veer kon geen weerstand bieden aan den storm ■en stortte ineen. Het zinken dak van het wachtgebouwtje van de Tram aan de Halte „Tol" woei in een tuin aan de andere zijde van de 2mndvoortschelaan.\ De deuren van de bergplaats van het Station op het Sta tionsplein waaiden open en een winkelruit van eefi winkel aan de Groote Krocht woei stuk. 7 De raad kwam Dinsdag in openbare ver gadering bijeen, onder presidium van bur gemeester Rijkens, Allq leden waren aanwezig. Na een geheime zitting ter afhandeling van 'irkele belastingzaken werd de openbare vergadering 0111 half acht geopend. Bewaarschool te IJmuiden, Bij de ingekomen stukken komen in be handeling ingediende vragen door den heer ROELSE omtrent de stichting van een open bare school vopr voorbereidend onderwijs te IJmuiden. Düor eenige heeren werd aangedrongen dezb kwestie in handen te stellen van de commissie van onderwijs, andere waren voor spoedige afhandeling en de zaak niet te rem men. De heer VERMEULEN zal medewerking verleenen aan de stichting van een openbare bewaarschool, doch zal het voorstel, om de ze school zoolang in eenige lokalen van de openbare school ondër te brengen, alleen steunen als van hel begin af aan konvt vast te staan, de stichting van een nieuwe school. Spr. wil echter geregelde afwerking en stelt voor de zaak te stellen in handen van- de commissie voor onderwijs, die deze zaak zoo spoedig mogelijk zal afhandelen. De heer BOSMAN noemt dit de zaak op de lange baan schuiven. Als ieder overtuigd is van de noodzakelijkheid van een bewaar school te IJmuiden, kan er geen bezwaar be staan de school zoo spoedig mogelijk onder te brengen in de openbare school. Het voorstel van den heer VERMEULEN wordt in stemming gebracht en aangenomen, Alleen de heer VISSER stemde tegen. Benoeming gemeente-ontvanger. Overgegaan wordt tot punt 10 van de agenda, de benoeming van een gemeente ontvanger. De aanbeveling luidt: 1. J. J. Wringer, te Velsen. 2. D. Andrea, te Haarlem. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer Wringer. De nieuwe ontvanger wordt beëedigd. Na aflegging van den eed wenscht de voorzitter den heer Wringer geluk met z'n eervoile be noeming en spreekt den wensch uit, dat hij de voetstappen van zijn voorganger in het vervullen van zijn plichten zal volgen. De reorganisatie an de M.U.L.O.- schcol te IJmuiden. Aan de orde komt dan punt 4, het be swaar van Ged. Staten, tegen het raadsbe sluit tot reorganisatie van de M.U.L.O.- schoól A, te IJmuiden. Dit punt werd in de v rgadering van 27 Jan. 1.1. aanehouden. Gezien de bezwaren van Ged. Staten stel len B. en W. voor, het bepaalde sub 4 e, van het genomen besluit in te trekken en de M.U.L.O.-school te IJmuiden te splitsen in de volgende scholen: Een 6-ja*ige gewór.e lagere school; Een school voor uitgebreid lager onder wijs met 4 leerjaren. Deze scholen te plaatsen onder een zelfde hoofd. De heer TUSENIUS heeft een motie inge diend, waarbij de raad besluit dat school A. 'haar zelfde karakter zal behouden, Dc heer ROELSE dient namens de S. D, A. P.-fractie een motie in om de discussies en de wijziging van het besluit tc beperken tot de verbinding van de voorbereidende klasse aan de A. school. Wethouder DUNNEBIER acht toezicht van een hoofd over 12 klassen al veel en is er tegen dit getal op 13 te brengen. Spr. kan zijn stem aan de motie van den heer Roelse niet geven. De heer VERMEULEN zal voor dc motie stemmen. De VOORZITTER wil de motie van orde van den heer Roelse eerst in stemming bren gen. De heer TUSENIUS is Van meening dat zijn motie het eerst aan de orde is. motie van den heer Tusenius zonder bezwaar De beer SCHUITENMAKER meent dat de voor kan gaan. De motie van den heer ROELSE wordt met 138 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Dunnebier, Landeweerd, Handgraaf, den Troeke, Groenveld, Sluiters, Tusenius en Schuitenmaker. De heer Tusenius trekt zijn motie in. Spr. ziet in het aannemen van de motie van den heer Roelse, dat het denzelfden kant opgaat als in andere gemeenten, waar de S.D.A.P, hef. ojeenbaar onderwijs naar beneden haalt. De beer VISSER spreekt hiertegen protest uit. Ter verduidelijking deelt de VOORZIT TER mede, dat de consequentie van de aan genomen motie is, dat: a- de M.U.L.O.-school A. gesplitst zal worden in een dubbele 6- klassige lagere school, waaraan, verbonden de opleidingsklasse; b. een 4-'klassige M.U. L,O.-school, De VOORZITTER schorst de vergadering eenige oogenblikken. Dit brengt de heeren tot elkaar. Als na eenige oogenblikken de vergadering wordt heropend, wordt met algemeene stem men besloten de M.U.L.O.-school A. te IJmuiden te splitsen in: een 6-jarige school waaraan verbonden de opieidingsklasse, voor H. B. S. en Gymnasium; een 6-jarige gewone lagere school; een U. L, O. school met 4 leerjaren, Hierover zullen drie hoofden worden aan gesteld- Reorganisatie van het Lager Onderwijs. Door de commissie ad-hoe voor de reor ganisatie van het lager onderwijs is een rap port uitgebracht en wordt een concept-ver ordening tot regeling van het lager onder wijs aangeboden. De concept-verordening wordt artikelsge- wijze behandeld en na eenige discussie vast gesteld. Punt 5. Vaststelling van een nieuw regle ment voor de burgerlijke armbesturen en van daaruit voortvloeiende besluiten, wordt aangehouden. Aanschaffing materiaal begraafplaats. De Protestantsche Dragersver. te Sant poort verzoekt den raad om aanschaffing van een automatische inrichting voor het neder- laten van lijkkisten op de begraafplaats „de Biezen". B. en W. stellen voor over te gaan tot aanschaffing van een toestel en vragen daar voor een crediet van 250, waarbij is in begrepen een apparaat voor het vervoer van het toestel. De commissie van bijstand in het beheer der O, W. adviseert gunstig. Wordt aangenomen. Bouwvergunning. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van W. F. J. Meijer te Wijkeroog, 'om het uitbreidingsplan te wij zigen of hem vergunning te verleenen tot het bouwen van een tijdelijke berg- en werk plaats aan de Melklaan aldaar. Na eenige discussie wordt dit punt aan gehouden. B. en W. zullen trachten nog tot overeenstemming te komen. Verkoop grond. B, en W. stellen voor aan F. van den Ben te Wijkeroog, voor den prijs van 5 per M2, te verkoopen, het gedeelte grond ter grootte van ongeveer 600 M2 van eenige perceelen ten noorden van den Stationsweg te Velsen. De heer VERMEULEN meent dat de ge meente voorzichtig n*et zijn en dezen groncf moet behouden, daar hij wellicht de gemeen te in de toekomst nog groote diensten kan bewijzen voor verbreeding van het kanaal voor een eventueele aanlegplaats. De heer DALMEIJER zegt dat zijn fractie geheel aan de zijde van den heer Vermeulen staat. De heeren TUSENIUS en SLUITERS be strijden den heer Vermeulen. De heer NIJSSEN is van meening, dat langs 't kanaal nog voldoende grond ligt en is voor verkoop. De heer VISSER acht het beter af te wachten welke grond het best tot verkoop geschikt is. Wethouder DUNNEBIER verdedigt het voorstel. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen, met de stemmen van de hee ren Vermeulen, Roelse, Schilljng, Dalmeijer, Schoor en Visser tegen. De Hageveidstraat. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om van dc N.V, Bouw- en Exploitatie- Mij. „Driehuizen", gevestigd te Heemstede, in eigendom te aanvaarden om niet, ten be hoeve van den openbaren dienst, 't perceel bekend gemeente Velsen, Sectie F. no, 2838 plaatselijk bekend- als Hageveidstraat. Om half 11 werd de vergadering gesloten. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Nationale Visscherij Bank, alhier, l Propagandaclub „St. Engelmunaus", Jj Bij de in café „Roozenstein" gehouden ver-' gadering, van de nieuw opgerichte propa gandaclub „St. Engelmundus", is in het de finitief bestuur gekozen de Heeren Th, Thöne, voorzitter; van Geldorp, secretaris; I Sanders, penningmeester. De naam der club is „St. Paulus." De clubavonden zijn ge steld op Maandag. Door den storm. Door den hevigen storm is bij gebr. A. Nijssen, aan den Rijks straatweg, een groot deel van het dak van de bloembollenschuur afgewaaid. Een aar dig schade postje. Opdracht. Aan H. Postma fe Zwanen-' burg is opgedragen het schilderwerk van de in aanbouw zijnde Ned. Hervormde kerk, alhier. N.V, Plannen bestaan tot oprichting van een N.V. Aannemers-Maatschappij, voorheen P. J. Meegdes te Halfweg. De storm, De hevige wind heeft in den Houtrakpolder een onbewoonde noodwo ning uit elkaar gerukt. Gedeelten daarvan zijn door den wind opgenomen en zijn in het electrisch geleidingsnet terecht geko men, waaraan eenige schade werd aange* bracht. De storm. Ook hier heeft de geweldige storm van Maandag geducht huisgehouden, ofschoon geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Te rond half twaalf in dei? avond was hij het hevigst en waren heel wat menschen angstig. Op de Wilhelminalaan werden een tweetal boomen ontworteld, van dc houten schuur van den heer Freriks, Sta- tionsweg kwamen nagenoeg alle pannen naar beneden. Van de Ned. Herv. Kerk sloe gen leien af, nabij de woning van den heer1 Van der Starre wooi een schutting om, ver der honderden pannen, zware takken van de boomen, etc. 't Waren enkele bange uren. Voorjaar. Van sommige hyancinthen- vclden is het dek geheel weggenomen en ziet men de „lenteboden" geheel op rij staan. Indien we verder van vorst bevrijd blijven zullen de bloemenvelden ofschoon Paschen 12 April valt dan in volle feest dos prijken. Gevonden. Bij de politie is aangifte: gedaan, dat is gevonden een zwart hondje met bruine vlekken. Overtreding Loterij wet. De politie beeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 7-tal personen, die loterijbriefjes in voorraad had den, die onder de „loterijwet" zouden val len. „Jantje" overleden. Op 81-jarigen leef tijd is in het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo", te Haarlem, overleden J. C. Bec, be kend onder den naam van „Jantje" en sinds langen tijd een bekend straattype ie dezer plaatse. Personalia. Tot lid van den Bondsraad van den R.K. Bouwvakarbeidersbond St, Joseph is gekozen, de heer H. v, Zutphen alhier. S. C. H.—P. S. V. Op het P. S. V.-terrein (achter hef R. C. H.-veld) speelt het volgende elftal der toer club. S. C, H. a.s. Zaterdagmiddag half 3, een vriendschappelijke wedstrijd tegen een elftal van de Politie Sportvereeniging. H. Wiekamp, L. Gieske, H. Wempe, J. Schuurman, Tj, Wiekamp, D. Gieske, I, Honing, H, Jansen, J. Wempe, F. Wempe* J. Berendrecht, JUNIOREN-COMPETITIES'. Zondag 8 Februari, geen wedstrijden ge speeld. Programma 15 Februari Afdeeling A. V. V. F. 1D. S. S. 3. 2 uur, H. West- broek. Afdeeling B. D. S. S. 4H. B, C. 4, 1 uur. Th. Assen-; delft. R. K. V. Z. 4—T. Y. B. B. 5, 2.15 uur* Th. Assendelft. Santpoort 4Alliance 3, 12.30 uur, Ch- Molenkamp. Afdeeling C. T. Y. B. B. 6Alliance 4, 1 uur, P. Swart, B. C. H.-D. E, S. (klasse A). In het clublokaal van eerstgenoemde; vereeniging café de Wijnberg, Barteljoris- straat, had bovenstaande ontmoeting plaats Deze ontmoeting werd bepaald slecht in gezet door de No's 4. Beide spelers speel den niet zooals we van hen gewend zijn, waardoor ze niet minder dan 36 beurten noodig hadden om de 125 vol te maken, De aspirant-matadors de heeren G. Metz (B. C. H.) en A, Booiman (D. E. S.) speel den een partij van het goede soort en vergastten d-> aanwezigen op eenige mooi klem gehouden series. In de 4e beurt scoorde de laatste een mooie 21, welke zijn partner met een mooie 25 beantwoord de, Bij de 13c beurt was de stand 8472 in het voordeel van D. E. S. Toen de D. S. C.'er bovendien nog een mooie 29 aan zijn totaal toevoegde, was het pleit beslecht De Matadors speelden eveneens een goede partij en wilden voor hun voorgan gers niet onderdoen. In het begin zag het er naar uit, dat de spelers der gastheeren gemakkelijk zouden winnen. Door kort na elkaar 19.30 en 18 car te scoren, waarbij eenige fraaie massees en trekstooten geno teerd moet worden, bracht hij zijn totaal in 9 beurten op 97, waar de Heer Foelja- ger slechts 30 punten tegenover had kun nen stellen. Toen verslapte het tempo eenigszins, een D, E. S.'er liep snel in, door 2 sterk gespeelde series van 22 en 26 aan zijn totaal toe te voegen. Toch was de partij niet meer te redden en in de 18e beurt maakte de B. C. H.'er een eind aan den strijd. Eindstand 12599, De laatste partij was ook de beste. No., 3 van de thuisclub was er geweldig in en, speelde een buitengewoon mooie partij.) Om een speler zooals de Heer _Meereboer! op 47 te laten staan is een prestatie, waar niet elke biljarter toe in staat is. De B. C. H.'er maakte de partij in 9 beurten uit en scoorde achtereenvolgens; 1, 14, 46. 13, 8, 31, 0, 0, en 12 car. Dat do B. C. 'i.' wenv anz D xzeao D. E. S.'er in de 8e beurt nog een fraai ge-, speelde 23 maakte, pleit voor zijn wed-i strijd routine. j De gedetailleerde uitslag is als volgt: No. 1. B C. H. 125—D. E. S. 99 No. 2. B. C. H. 125—D. E. S. 47 No. 3, B. C. H. 73—D. E. S. 125 No. 4. B. C. H. 125—D. E. S. 93 Totaal 448 Totaal 364. Zoodat de thuisclub met 84 caramb, do overwinning behaalde. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7