GEMENGD NIEUWS JDe Zuidwester-storm. Brand op het s.s. „Orestes". Ernstige dierenmishandeling. Ernstig motorongeluk. Loterij-bescheiden in beslag genomen. Noodlottige brand te Ruinen. De grens-controle te Bentheim. Bij zuigelingen en kinderen geneest men de ontstoken roede en smettende deelen spoedig door middei van PUROL. De R.-K. Volkspartij. De gemeentelijke meel- voorziening te Amsterdam. Een protest der Grieksché Nat. VergadeHng. LUCHTVERKEER. De HollandIndië-vlucht. De bestolen smokkelaars. Veertig schoolkinderen ver dwaald. De steenfabricage en onze weilanden. Behoud van den zilverbon van f 2.50 gevraagd. Commissaris der Koningin in Overijsel. VERKEER EN POSTERIJEN. De post ten plattelande. MARKTNIEUWS. Amsterdamsche Veemarkt VRAGENEUS Blikjes zalm en sardines in café's te koop Maar de winkels na 8 uur gesloten LANDB. EN VISSCHERÏJ Rozenkassen te Aalsmeer vernield. De invoer van aardappelen in Oost-Indië. Ontvlekken Oppersen STOOMERIJ EN VERVERIJ „HEEMSTEDE" Bleekersvaartweg 29 -- Telef. 28061 Ad*' Veel materieele schade. V De geweldige storm uit het Z.W. in den nacht van Maandag op Dinsdag, heeft vrij wel over het geheele land zijn woede uit gebulderd. In de Hoofdstad p. a. heeft hij geweldig huis gehouden. Onder luid gerinkel woeien op tal van punten in de stad spiegelruiten van win kels in, maar nog meer gewone ruiten vie len als slachtoffer van den storm. Op an dere punten, bezweken schuttingen en de wind nam de planken zelfs op en joeg ze een eind weg. Dat er niemand getroffen werd,, mag een wonder heeten. Op het Leidscheplein zag men zelfs een Fordauto die door den storm opgeduwd werd en te gen een anderen wagen botste. Schier talloos waren de alarmeeringen, die losbraken. Voor winkelruiten, voor schoorsteenen, voor schuttingen, voor ge wone ruiten, voor loeiende schoorsteenen voor pannen, stukken zink, steenen kortom voor alles werd de brandweer opgebeld. Het was in de Centrale Seinzaal hard wer ken en de telegrafist-brandmeester met zijn getrouwen had harder en inspannender werk dan zijn collega's die er met motorspuit of ladder waren op uitgetogen. Omstreeks half elf bezweek onder luid geraas een groot reclamebord, dat eerst pas geleden tegen „De Bisschop" was aange bracht. De brandweer rukte dadelijk uit, en on der veel belangstelling van het publiek, dat op den Dam was samengestroomd, werd een der ladders opgedraaid, en klommen de brandwachts tegen het gebouw, om de over blijfselen van de ..Batschari-reclame" er af .te halen. De politie zette een groot deel van de trottoirs af. Binnen een half uur was „De Bisschop," wat zijn reclame be treft, belangrijk onttakeld. Even later kraakte in de Leidschestraat de schutting van het in aanbouw zijnde magazijn der firma Meuwsen, en al spoedig lag ook dit houtwerk grootendeels tegen de vlakte. Op den hoek van het Frederiksplein en de Sarphatistraat blies de storm een groo- te schutting aan diggelen, en zoo ging het op tal van punten in de stad. Op de kruising Van Swindenstraat en Linnaeusstraat kwamen twee trams met el kaar in botsing. Van een schutting op den Linnaeuspark- weg woei een plank af. Deze kwam juist terecht in een ruit van den kraaienknip, waar twee passagiers zaten ,die van dit verschijnsel hevig schrikten. In de haven raakte het Italiaansche s.s. „Valescusu," dat bij de graansilo gemeerd lag, los van zijn boeien .terwijl op Zeeburg scheepjes lossloegen. Laat in den nacht kon de brandweer nog geen volledige opgave verstrekken van de schade. Voorloopig kan gezegd worden, dat de brandweer met een voertuig 35 a 40 malen is uitgerukt; tientallen keeren werden eenige manschappen naar bedreigde punten gedirigeerd, terwijl in tachtig gevallen as sistentie geweigerd werd. Dat was, wan neer het kleine schade betrof, die geen ge vaar voor menschenlvens opleverde, Bij voorbeeld wanneer aar. de achterzijde van de huizen pannen, leien of schoorsteenen waren afgewaaid. Ook voor gebroken tui ten werd geen hulp toegezegd. Trein vertraging. De laatste trein uit Rotterdam, welke ge woonlijk om 11.40 min. in de Hoofdstad binnenkomt, arriveerde eerst om 3.07 aan hét Centraal Station Tusschen Kethel en Delft waren door bet Stormweder telegraafpalen op de baan ge vallen, waarin een voortrein „verstrikt" is geraakt, wat deze ernstige vertraging ver oorzaakte. Vertraging in het telegrafisch verkeer. Door den storm is vertraging ontstaan in het telegrafisch verkeer met Duitschland, België en Frankrijk. Ook in het binnenlandsch verkeer is met verschillende plaatsen vertraging ontstaan.' gebouw der Geldersche Credietvereeniging. In het Plantsoen werd een boom versplin terd. Deze stortte neer op de woning van den heer Veis en vernielde o.a. het dak. Bij de electromotorenfabriek „De Vijf" werd de loods waarin de reserve-machines waren opgesteld totaal uit elkaar geslagen. De wegvliegende stukken beschadigden het kantoor en andere deelen van het fa brieksgebouw. Te 's Gravenhage, Tal van kleine ongelukken hadden hier nog plaats. Zoo werd in de Paul Krugerlaan een heer opgenomen door den wind en te gen een spiegelruit van een winkel gewor pen. De ruit werd geheel vernield. Ook waaide omstreeks 12 uur de schutting, staande om de R.-K. Kerk aan de Schenk- kade over de geheele breedte om. Eenige lichtkabels en sterkstroomkabels van de kalkmolens, die daar in de omgeving staan, werden vernield. In Boskoop. In de kweekerijen te Boskoop is aan zienlijke schade aangericht. Kweek kassen en broeikassen hebben op verschillende plaatsen in de gemeente zeer veel te lij den gehad. Tallooze ruiten waren verbrij zeld Eenige tuinloodsjes, zijn gewoon van de eene naar de andere kweekerij over gewaaid en stukgeslagen, weer andere kwa men in een sloot terecht. Het was op som mige plaatsen een ware verwoesting. Te Amersfoort. De storm van Maandagavond heeit hier zeer veel materieele schade aangericht. Speciaal in de omgeving van de Lieve Vrouwentoren is nogal veel vernield en beschadigd. Te Nijmegen is een groot aantal boomen ontworteld. Vooral in het Hunerpark is ernstige schade aangericht. Het rivierbad huis, dat 's-winters in de haven ligt, is van zijn ankers geslagen en door den storm stroomopwaarts onder de spoorbrug door naar de ovezijde van de Waal gedreven. Waar het ten slotte op een krib is vastge- loopen. TE ZALT-BOMMEL. Omtrent het zinken door den storm van den Rijnaak, waarbij drie personen ver dronken, vernemen wij nog de volgende bij zonderheden. Het schip lag op sleep voor anker, twee kribben beneden de spoorbrug. De hevige storm, die de Waal zeer onstuimig maakte, joeg voortdurend golven over boord, zoo dat gevaar voor volloopen ontstond. Tegen 12 uur 's-nachts werd de toestand zoo dreigend, dat de schipper J. P. M. van Meurs uit Rotterdam, zijn gezin en den knecht waarschuwde aan dek te gaan, om een poging te doen den vasten wal te be reiken. De roeiboot bleek echter te zijn weggeslagen, zoodat er geen sprake van kon zijn, het schip te verlaten. Door het noodweer was het onmogelijk hulp te krijgen. De rijnaak was bovendien het laatste schip van den sleep. Aan dek hebben de ongelukkigen nog vreeselijke oogenblikken meegemaakt. Zij zagen hoe het vaartuig steeds meer water maakte en moesten hulpeloos het zinken afwachten. Alleen de schipper wist den oever te bereiken. Op 't eiland Marken. In het hoekje bij den Marker vuurtoren is het tjalkschip „Ora et La-bora", schipper Dijkstra, aan den grond geraakt. Pogingen om met eigen middelen vlot te komen, zijn tot op heden mislukt, voornamelijk, omdat er onvoldoende materiaal aan boord is. Bo vendien is het schip over de daar liggende krib heengedreven en ligt nu tegen den dijk, waar het slechts bij hoog tij los kan ko men. Het vaartuig, dat geladen is met Ame- rikaansche lijnkoek, is niet verzekerd. IN ROTTERDAM. Wij deelden bereids mede, dat het op de Maas te Rotterdam vreeselijk gespookt heeft en dat verschillende groote schepen waaronder de Slamat, het grootste passa giersschip van de Rotterdamsche Lloyd, op drift geraakt i« Verder luisterde de veer pont „Heen en Weer 1" van den dienst LeuvehavenWilhelminakade niet meer naar het roer en verzeilde in de Parkha- ven. De passagiers werd door de boot van de rivierpolitie aan wal gebracht. Ook in de stad zelf heeft de storm veel schade aangericht en ongelukken veroor zaakt. Op den Coolsingel woei een groote schutting om, waarbij twee personen ge wond werd; de 24-jarige machinist A. K., "wonende aan de Oost-Maaslaan werd aan de rechterknie gewond. Na in het zieken huis verbonden te zijn, kon hij weer huis waarts keeren. De 25-jarige mejuffrouw A. S., wonende Aert van Nesstraat, klaagde over pijn in den rug en is ter observatie in het ziekenhuis ongenomen. Juist toen de 24-jarige machinist M. J. van R., wonende Rosenstraat, het Café „De Landbouw". op den hoek van den Coolsingel en de Boymansstraat wilde ver laten, viel een groot reclamebord omlaag, dat de man op het hoofd kreeg, Met een ernstige hersenschudding is de man in het ziekenhuis opgenomen. Om half twaalf geraakte een groote lichtreclame op het dak van het „Witte Huis" los. Daar gevaar dreigde, dat 't ge- -vaarte omlaag zou storten, heeft de brand weer dit tijdelijk vastgezet. In overleg met de politie werd alle ver keer over dc Gelderschekade stopgezet. Lijn 2 werd over lijn 6 geleid. In de Kei zerstraat werd door een rukwind de schoorsteen van een dak geslagen. Deze viel door een glazen lantaarn in dc keu ken van café Leeman en richtte daar een groote schade aan. Een groot stuk lood van het dak van het filiaal van het Muse um Bovmans kwam in de Boymansstraat neer. Daar nog een groot stuk van eenige vierkante meters oppervlakte aan de dak goot was blijven hangen, werd ook het verkeer in de Boymansstraat tijdelijk stop gezet. Verder is in alle deelen van de stad nog een groot aantal reclameborden afgewaaid. In de Parklaan, op de Maaskade en op den Noordsingel woeien boomen om, die juist op de bovenleiding van de tram neerkwa men, waardoor het tramverkeer vertraging ondervond. Een wachtlokaal van den veer dienst aan de Oosterkade nabij het Maas station werd opgenomen en woei gedeel telijk in de Maas DE STORM TE DOETINCHEM. Bij den metselaar Riethorst te Doetin- chem,. op den Zaagmolen, stortte een top gevel in. Het dak werd afgerukt en het neerstortende puin kwam in dc slaapka mer o.a. op twee bedden neer, waarin zes kinderen sliepen. De bedden werden ge heel vernield, maar de kinderen bleven gelukkig ongedeerd. Alleen een meisje kreeg een .beenwonde. Bij het reddings werk liep ook de moeder een pijnlijke beenwonde op. Zwaar had ook de steenhouwerij van de firma Schoot Adelaar het te verantwoor den. Ook hier werd de gevel ingedrukt en het dak meegenomen. Van den pas geres- taureerden toren werd een der gebeeld houwde figuren afgerukt. Dit kwam terecht in den Omdraai, juist aan den voet van het STORM-ONGELUKKEN. Uit Doetinchem wordt d.d. Dinsdag ge meld: het aantal ongevallen, veroorzaakt door den storm van Maandagnacht blijkt steeds grooter te zijn: Te Zevenaar stortte bij den landbouwer L, Aleven het voorhuis in met het gevolg, dat de wind het dak oplichtte. De 17-jarige dienstbode Rika Bonte uit Zwolle werd door een neerstortende balk gedood. Het g"ezin Aleven, bestaande uit man, vrouw en kind, bleef echter ongedeerd. Te Pannerden is een pont gezonken. Te Doesburg werd bij den heer Den Buer het dak gedeeltelijk ingedrukt. Te 's Heerenberg werd op het emplace ment der tram Zutfen-Emmerich, een per sonenrijtuig uit de rails omver geworpen en uit de rails geslingerd. De Geldersche stoomtram vond op haar lijn vele ontwor telde boomen, waardoor de treinenloop- be langrijk werd vertraagd. Uit tal van plaatsen in de omgeving ko men nog berichten van beschadiging van in aanbouw zijnde huizen, afgewaaide schoor steenen, ingestorte daken enz. Averij bij Gorcum. Twee groote Rijnaken hebben belang rijke averij bekomen; een dezer schepen kréég een lek, doch men heeft het gat we ten te stoppen Tal van daken en schoor steenen zijn geheel of gedeeltelijk vernield; de straten waren bezaaid met dakpannen. Ook te Woudrichem zijn de huizen zeer gehavend. Te Dalem, nabij deze gemeente, is een, voor eenige jaren nieuw groot woonhuis van den heer G. de Gier, geheel ingestort. Eendenhokken vernield. De groote eendenhokken van D. Pooijer te Volendam zijn geheel vernield Van de paar honderd eenden, welke zich in de nok ken bevonden, Werd slechts één gedood. De visschersvloot, c&2 dit jaar reeds veel averij opliep, kwam er thans goed af Een kraan omgeslagen. Tijdens den storm heeft de groote kraan op het handelsterrein van de fa. Spieker en Elferink te Zutphen het moeten ontgellden. Deze kraan, die op rails loopt langs het havenkanaal, is door den hevigen wind aan het rollen gegaan en na van de rails ge- loopen te zijn, omgeslagen en op een, met mais geladen schip terecht gekomen. Het schip is gezonken; de bewoners die te bed lagen, zijn gered. Ruïne aangericht le Oss. Van de groote hooischuren der Fa. Wei ten te Oss is een geheel vernield, gedeel ten der zijwanden, met een oppervlak van ongeveer 20 vierkante Meter, zijn tientallen Meters weggeslingerd, zware balken zijn als lucifershoutjes afgeknapt. De houtstapel- plaats der De Reuvers' kistenfabrieken is een ruïne van planken, de planken vlogen, als stroohalmen door de lucht. Bij den bouwmaterialen- en brandstoffennandel Jac. Cox zijn een vijfduizend pannen van de voorraadloodsen gewaaid en vernield. De standaardmolen der Wèd. Arts woei om, en is grootendeels vernield. De molen Fles- kens geraakte aan het draaien en liep op de as zoo heet, dat de vlammen er af sloegen, een begin van brand in de kap, kon met levensgevaar door den eigenaar met behulp van brandbluschapparaten be dwongen worden. Verscheidene woningen zijn vernield. Dui zenden dakpannen liggen op de wegen; het aantal ontwortelde boomen is grooter, dan bij vroegere stormen. De storm in N.-Brabant. In Noord-Brabant heeft de storm ook danig huisgehouden. In verscheidene dorpen zijn huizen en boerderijen gedeeltelijk of geheel ingestort. Van de machineloods der Coöp. Vlasfabriek te Dinteloord woei het dak af. Een gebrandschilderd raam van de R. K. kerk te Sprundel is vernield. Van den St. Janstoren te Roosendaal werd de wijzerplaat afgerukt. Bij het R. K. jongens lyceum is een twee meter hooge muur om- vèrgeworpen, waarmede een sloot werd ge dempt! Het telegraafverkeer hersteld. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de vertraging met Duitschland, Frankrijk en België thans is opgeheven. GROOTE SCHADE AAN NIEUWE HUIZEN IN DEN BOSCH. Van de nieuwe gemeentewoningen langs de Ortcnschenweg te Den Bosch, welke bijna geheel klaar zijn, zijn door den storm in den afgeloopen nacht van 15 perceelen over een lengte van ongeveer 50 Meter de twee bevenverdiepingen ingewaaid. De da ken werden in hun geheel over 40 a 50 Meter weggeslingerd. De schade wordt op ongeveer 15.000 geschat. De autoriteiten zijn hedenmorgen de schade in oogen- schouw gaan nemen. Te Örten zijn twee woonhuizen inge stort. De bewoners zijn bij buren onderge bracht. In het huis Van ter Hoeve werd een der kinderen door neerstortend puin niet levensgevaarlijk gewond. Dinsdagmiddag omstreeks half zes, ont dekte een wachtsman op het s.s. „Orestes" van de Kon. Ned, Stoomboot Mij., hetwelk bij loods 6 van deze Maatschappij aan de Surinamekade te Amsterdam ligt, dat in het, zich op het achterschip bevindend ma trozen en stokerslogies brand was uitge broken. Onmiddellijk waarschuwde hij een por tier van de K, N. S. M., die de Brandweer opbelde. Deze rukte uit van de hoofdwacht aan de de Ruyterkade met de drijvende stoombrandspuit „Jason" en 2 motorspui ten. Inmiddels had personeel van de K. N. S. M. met 2 eigen stralen van de wal en één van het schip, het vuur, dat in de houten schotten van het logies gretig voedsel vond, en hoog oplaaide, aangetast. Gelukkig verleende ook de „Jason" spoe dig hulp met één krachtigen straal. De twee motorspuiten werden in de buurt van het schip gestationeerd, doch behoefden geen water te geven. Zij bleven echter op het terrein om bij eventueele uitbreiding van den brand dadelijk van dienst te kunnen zijn. Circa kwart voor zeven was men het vuur geheel meester en rukte de motorspuit in. Iets later ver- trok ook de Jason. Het logies, waarin circa 75 c.M. blusch- water staat, is geheel uitgebrand. Het in wendige is één groote ruine. De oorzaak var. den brand is niet be kend. Heden, Woensdag, zal onmiddellijk me het herstel van de schade een aanvang worden gemaakt om te trachten'de „Ores tes", die Zaterdag moet vertrekken, nog op tijd zee-klaar te krijgen Voor de rechtbank te Middelburg wordt Vrijdag een ernstig geval van dierenmis handeling behandeld. Het geldt den land bouwer J. D., uit Wolphaartsdijk, die vol gens de dagvaarding zijn hondje, dat hij. .wil de straffen voor het doodbijten van krjjpen en 't stelen van eieren, eerst half dood sloeg met 'n knuppel, toen 't 'n gloeiende kool in een eierdop in den bek stopte en den bek dicht deed knijpen. Ten slotte bond hij het diertje aan een boom vast en ging er op schieten, waardoor het dier ten slotte uit zijn lijden verlost werd. In de gemeente Duivendrecht bij Am sterdam is Maandagavond een vrij ernstig motorongeluk gebeurd. Op den Rijksstraat weg AmsterdamAbcoude, kwam uit de richting Abcoude de heer T„ uit Amster dam in volle vaart aanrijden. Hij nam de bocht bij het fort te kort en kwam daar door tegen den pedaal van een fietser te recht. De heer T. verloor het evenwicht en zijn motor sloeg ,over den kop. Juist op hetzelfde oogenblik kwam een auto aan rijden, waarvan de chauffeur, het gevaar bespeurende, naar rechts uitweek, met het gevolg, dat de wagen tegen èen aan den kant van den weg staanden paal opreed, zoodat de auto ernstig beschadigd werd. In bewusteloozen toestand is de heer T. naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam vervoerd. te sporen. Zij werden in auto's naar huis ge bracht, Maandagmiddag heeft de politie te Delft bij den hoofdagent en de agenten van de 1 ijdgeestloterij alle aanwezige loten en verdere bescheiden in beslag genomen. Twee kinderen verbrand, In de boerderij van J. Reval, te Ruinen, ontstond Maandag brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van blusschen geen sprake meer kon zijn. Twee kinderen, van anderhalf en drie jaar, die zich in de boerderij bevonden, konden helaas niet meer worden gered. Zij kwamen in de vlam men om. Geen vluggere behandeling. Naar aanleiding van de gehouden en nog te houden besprekingen van Nederl. en Duitsche spoorwegen en douane-autoriteiten over een mogelijk snellere behandeling van de visitatie en de passen controle door Nederlandsche en Duitsche ambtenaren te Bentheim verneemt de Tel. dat er van een werkelijk vluggere be handeling zeer weinig zal kunnen komen. De controleerende Nederlandsche ambtenaren zullen tot dit doel al zeer weinig kunnen me dewerken, daar ook thans aan hun activiteit niets ontbreekt. De Duitsche controle beperkt Zich bijna uitsluitend tot die der paspoorten. Visitatie van uit te voeren goederen acht men en dit is duidelijk niet mfeer noodig. Vreemd doet het dan ook aan, in een Duitsch grensstation alleen Nederlandsche ambtena ren bezig te zien met de visitatie van uit- (res pectievelijk in-) te voeren artikelen. De Duit sche douaniers vervullen daarbij hoogstens de rol van lijdelijk toeschouwer. Twee keer per dag reizen ettelijke ambtenaren van Ol- denzaal naar Bentheim, vergezeld van eenige collega's voor de passen-contröle. Dat kost den Nederlandschen Staat eenige duizenden guldens per jaar. Wat bereikt men er mee Een sneller internationaal verkeer, wordt beweerd. Het wordt geenszins geloofd. De zelfde vlugge afwikkeling zou men kunnen bereiken te Ol denzaal, nu de goederen visi tatie van Duitsche zijde is afgeschaft, terwijl de passen controle te Bentheim evengoed in de treinen zou kunnen geschieden, zooals dit ook op het traject Almelo-Oldenzaal bij wijze van proef is toegepast. De getroffen maatre gelen nog langer te bestendigen hu de Duit sche douaniers, om zoo te zeggen, er het bijltje bij neergelegd hebben, wordt onnoodig geacht. Voor sommige gevallen zou het zelfs Zeer ongewenscht zijn, de Nederlandsche visitatie en passencontröle weer naar Olden- Zaal over te brengen. Ten slotte hebben ook tal van neringdoenden in de gemeente Olden- zaal niet weinig belang bij intrekking van de maatregelen. In den Zondag j.l. te Utrecht gehouden Partij-dag te Utrecht van de R.-K. Volks partij, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin werd vastgesteld, dat de R.-K. V. P. geen aanleiding kan vin den. om tot den Bond van R.-K. Kiesver- eemgingen terug te keeren, maar zich nog steeds stelt op het standpunt, destijds in het rapport dienaangaande neergelegd. In de Dinsdag gehouden raadszitting van Amsterdam, is het voorstel van B. en W. waardoor thans in totaal 300.000 beschik baar wordt gesteld voor de gemeenteïijke nleelvoorziening, aangenomen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een telegranj van de Grieksche Nationale Verga dering te Athene, bevattend een protest te gen de uitzetting van den Eucumenjschen Patriarch uit Konstantinopel door de Turk- sche autoriteiten. Een avontuur op zee. Naar het Huis van Bewaring te Middel burg zijn overgebracht twee 24-jarige perso nen uit Hulst, die beschuldigd worden van diefstal met geweldpleging. Het betreft hier een eigenaardig geval. Ongeveer 14 dagen geleden waren een drietal Nederlanders over de Belgische grens gegaan en hadden te Belgisch Clinge een partij suiker en andere waren gekocht, met het doel ,die over de grens te smokkelen. Toen zij de goederen over de grens wilden brengen, werd hun het halt toegeroepen, waarop zij, denkende dat het commiezen waren, het op een loo- pen zetten, met achterlating van hun smok kelwaar. Ook werd er nog op hen gescho ten, waarbij een hunner aan borst en pols getroffen werd en veel bloed verloor. Nu is gebleken, dat niet commiezen, döch de bei de aangehouden mannen de smokkelaars op de vlucht hadden gejaagd en dat ook een hunner geschoten heeft, terwijl zij de nu in hun bezit zijnde koopwaren verborgen en later weer ophaalden en aan een winkelier te Hulst verkochten. Schoolkinderen uit Neusiedel bij Eisen- stadt (Oostenrijk) hadden over het aldaar gelegen bevroren meer een uitstapje ge maakt naar hét aan de overzijde gelegen dorpje. Bij den terugkeer geraakten een veertigtal kinderen, door een plotselingen nevel verrast, den juisten koers kwijt. Het meer heeft een breedte van TA K.M. doch is ongeveer 100 K.M. lang, waardoor het ge vaar van verdwalen zeer groot was Bo vendien was bekend,-dat in het midden der ijsvlakte wegens de nabijheid van warme bronnen gaten waren, De leerlingen besloten niet verder te trek ken en den nacht op het ijs door te brengen, zonder te vermoeden, dat zij slechts enkele honderden meters van den oever verwijderd waren. De bevolking van Neusiedel, zeer onge rust over het uitblijven der kinderen, tracht te hulp te krijgen om de kinderén op te sporen. Na eenigen tijd trokken de garni zoenen van Eisenstadt en Neusiedel met schijnwerpers en de brandweer uit de om geving erop uit. Eerst om 4 uur in den mor gen echter gelukte het de verdwaalden op BWi Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat langs de oevers onzer grootere rivieren, vooral in de gemeente Rheden aan den IJssel, on der de landbouwers groote onrust bestaat over het feit, dat ten behoeve der steen fabricage vele uitstekende weilanden door te diep afgraven der specie in moerassen worden herschapen? Is de Minister bereid, om in het belang van den landbouw in die streken een ver ordening in het leven te roepen met de strekking, om te verhinderen, dat bedoel de landen voor de landbouwproductie on herstelbaar worden bedorven? De K. van K. en Fabrieken te Rotterdam houdt in een uitvoerig adres aan den Minis ter van Financiën een pleidooi voor het be houd van den zilverbon van 2.50. De Ka mer is van meening, dat het publiek dit be taalmiddel ongaarne uit de circulatie zou zien verdwijnen. Ook de winkeliers zouden prijs stellen op een behoud ervpn. Tegelijk echter veroorlooft de Kamer zich er op te wijzen, dat de doelmatigheid in het gebruik van dit biljet wel sterk afhankelijk is van een veelvuldige vernieuwing ervan. Naar de „Rsb." uit de meest bevoegde bron verneemt, komt mr. H. A. v. d. Vegte te Zwolle, A.-R. lid van Ged. Staten van Overijsel, zeer ernstig in aanmerking voor I mer op aan, hare instemming te willen be- Ter gelegenheid van de komst der vlie geniers te Soerabaja heeft 't „S. Hbld." een geïllustreerd vliegbijvoegsel gegeven, dat opent met een intervieuw met luit. Van Weerden Poelman, Een paar momenten lich ten wij daaruit. „Het aardigste moment in Indië. ten min ste zoo voelde ik het, was, toen we ten Z. van Piang aan de kust van Malakka de Orion zagen liggen met een greote rood- wit-blauwe vlag. We zijn er langs gevlogen dat deden we trouwens bij iedere Hol- landsch schip en hebben saluutschoten met een luchtpistool afgegeven. Daarna zagen we de twee watervliegtui gen. We hebben nog getracht hen met een listig boogje mee naar Medan te lokken, maar dat mislukte. In Medan herkenden we de race-baan hoofdzakelijk door de geweldige menschen- tnassa en de onafzienbare rij auto's. Het deed even komisch aan, toen ze ons later vroegen, of we daarboven ook hun gejuich hadden kunnen hooren. Nog een Indisch moment: „Ja, nog een grapje! Boven waters, tus schen Bangka en Sumatra .en toen er na tuurlijk net geen enkel schip in de buurt was, stopte de motor plotseling even; het maakte den indruk: geen benzine! Wij vlogen op de hoofdtank, die300 aanwees! Dus zat er waarschijnlijk een vuiltje in de leiding naar 't peilglas, zoodat dit verkeerd aanwees. Dadelijk schakelden we over' op de reserve-tank en toen liep hij weer. Ik verzeker je, dat het voor mij even een schrik was." Ook Poelman gelooft in de toekomst van de Indische luchtvaart. Een adres van 't K.N.L.C. aan de Kamer. Het Kon. Ned. Landbouw Comité heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht over de voorgenomen reorganisatie van den P. T. T.-dienst voor zoover deze betreft het platteland opheffing Van hülppostkanto- ren of vervanging door stations en degra deering van postkantoren tot z.g. bijkan toren. Het adres wijst op het groote belang van een bevordering der economische ontwikke- lingsvoorwaarden van het platteland, dat toch reeds in zoovele zaken ten achter staat bij de stad. Bovendien zal het platte land de gevolgen dezer reorganisatie veel sterker ondervinden dan de steden. Verder zegt het adres: Dat bezuinigingsmotieven aan deze reor ganisatie ten grondslag liggen, wordt niet uit het oog verloren, maar daartegenover moet worden gesteld, dat, afgezien van de om standigheid, dat de plattelandsbevolking in dezelfde mate als de andere groepen van ons volk in de nationale plichten en lasten moet deelen, het niet aangaat, de gevolgen van een bezuiniging vooral te laten druk ken op een bevolkingsgroep, die zooveel tot de welvaart van ons land bijdraagt. Wanneer de plattelandwsbevolking in dezen dan ook tegen de aanhangige voorstellen om den Post- en Telefoondienst vooral ten plattelande te reorganiseeren,, opkomt, doet zij dit uit hoofde van de groote nadeelen, die haar zullen treffen en omdat zij tegen een grootere achterstelling bij de andere groepen onzer samenleving wenscht op te komen. Ten slotte dringt het adres er bij de Ka- meen verstaan kan worden het zaad dal vóór den regen is binnengehaald en min der goed geoogst zaad. dat na de regen periode is geoogst. Haver. Voor goed zaad kan tegen haver- stuifbrand en Fusarium de warmwater be handeling toegepast worden. Het zaad wordt zonder voorgeweekt te zijn, 10 minuten ondergedompeld in water van 5354 gr. C- Voor goed als ook voor minder goed zaad kan ook gebruik gemaakt worden van for maline, Uspulun of Germisan. Formalin® wordt aangewend ter sterkte van Yt pct' Hiervan 4—5 Liter per H.L. Van Upsulun of, Germisan gebruikt men per H.L. 50 gr- opgelost in 4 L .water Grootere hoeveel heden dan 50 gr., vooral van Germisan, moeten niet genomen worden, daar ^nders bij het zwakke zaad kiemkrachtverminde- ring plaats heeft. Zomertarwe. Bij goed zaad kan ter be strijding van Steenbrand en Fusarium tege lijk, per H.L. tarwe gebruikt worden 200 gram kopervitriool opgelost in 2 A L. .wa ter of 100 gr. Germisan opgelost in 3 L> water. Men zal echter over het algemeen, bij zomertarwe voorzichtig moet enzijn me) deze sterke oplossingen, daar de tarwe veel door regen geleden heeft. Voor zwakkere partijen doet men betel een slappere oplossing te gebruiken var. Germisan, n.l, 50 gram op 4 Liter water P®* H.L. of wel men gebruike Uspulun in de zelfde sterkte; dit laatste levert voor zwak zaad minder gevaar op voor kiemvertraging. Met deze slappe oplossingen zal echter de steenbrand niet steeds geheel bestreden worden. Vorig jaar zijn ook goede resultaten ver kregen tegen steenbrand, met een Tillan- tin-oplossing.. Van dit middel waarvan de aanwending als proefaanbeveling verdient wordt ook per H.L. genomen 50 gr. opge lost in 34 L. water. De tarwestuifbrand kan alleen bestreden worden door een warmwater behandeling (VA uur voorweeken in water 4Yi uur na weeken buiten water en daarna, 10 minuten in water van 53 gr C.) Weinig partijen zul len dit jaar echter zulk een behandeling zonder sterke kiemkrachtvermindering kun nen doorstaan. Zomergerst. Goed zaad behandelt men met Germisan en wel per H.L. gerst 100 gr- opgelost in 3 L. water. Strepenziekte, steen brand en kiemschimmels worden hierdoor tegelijk bestreden: Evenals bij zomertarwe worde voor minder goede partijen de ont smetting verricht met Uspulun of Germisan. Per H.L. gerst 50 gr. opgelost in 4 L. water. Een afdoende bestrijding van strepenziekte en steenbrand is hiermede echter niet steeds te bereiken. De stuifbrand in de gerst wordt op dezelfde wijze bestreden als de stuif brand in de tarwe, met dit verschil, dat de temperatuur van het water niet hooger mag zijn dan 5152 gr. C. Voor minderwaardige gerst zal kiemkrachtvermindering optreden door de warmwaterbehandeling. Na de ontsmetting moet er zorg voor ge dragen worden, dat het behandelde graatt niet opnieuw besmet wordt. Dit kan ge schieden door het b.v. uit te spreiden op een dorschvloer, door het in dezelfde zak ken te storten als waaruit het gekomen is, zonder dat ook de zakken zijn ontsmet. Ook de zaaimachine kan een bron van be smetting zijn; vooral rondgaande machines zijn in dit opzicht gevaarlijk. Het omschep pen moet met zorg geschieden. Nadere inlichtingen bij den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen en bij de aan dien Dienst werkzaam zijnde amte- naren. WOERDEN, 11 Febr. '25. Kaasmarkt Aanvoer 52 partijen. 1ste kwal. 62—66; 2de kwal, 5760; met Rijksmerk 60--" 70. Handel matig. 187 vete kalveren, le kw. 1.301.45, 1.10 1.30, 951.10, 62 nuchtere kalveren 16— 28; 487 vette varkens Hoil. 8991, 8789; overz. en geld. 89—91, 8789. het ambt van Commissaris der Koningin in Overijsel, in plaats van den tegenwoordigen Commissaris mr. A. F. L. graaf van Rechte- ren Limpurg. Zooals men weet, hebben de winkeliers te Amsterdam, die actie voeren tegen 't in trekken op 31 December j.l, van de vergun ningen, om na 8 uur 's avonds open te blij ven, besloten deze actie veertien dagen stop te zetten, in verband met het feit, dat men de beslissing van de Kroon te dien aanzien tuigen met de motie-De Boer, waarin de minister wordt uitgenoodigd, de voorgeno men opheffing van verschillende hulppost kantoren niet uit te voeren. wil afwachten. Inmiddels hebben zij thans'een „actie" op gezet om „aan te toonen, dat de winkelslui ting gesaboteerd wordt, door winkeliers, die voor de sluiting waren en doori caféhouders". De heer Levisson, voorzitter van de Ver- eeniging van Amsterdamsche winkeliers, deelt hieromtrent het volgende in de „Tel." mede: Het bestuur heeft in 't centrum der stad na 8 uur een aantal groote café's be zocht. Gebleken is daarbij, dat men allerlei consumptie-artikelen kon koopen, als blik jes zalm en sardines, kaas, sinasaappelen, etc., die men ook wel kon medenemen, al moest men het in sommige gevallen duur be- jes zalm en sardines, kaas, sinaasappelen, 0.45 en voor een blik peren, dat 0.80 inkoop kost, niet minder dan 2.25. Van al deze gevallen is op verzoek van de winke liers proces-verbaal opgemaakt, niet, zooals de heer Levisson mededeelde, om den café houders schade te berokkenen, maar om den autoriteiten te kunnen toonen, hoezeer de verplichte winkelsluiting wordt gesaboteerd. Vele caféhouders beloofden, nadat het be stuur hen er op had gewezen, dat ze kleine winkeliers nadeel berokkenen, met den ver koop na sluitingstijd op te houden en zegden financiëelen steun toe. De heer Levisson verklaarde nog, dat de gedupeerde winke liers zich op het standpunt stellen, dat dp georganiseerde middenstand moreel ver plicht is, hun te steunen, omdat de kleine winkeliers, die moeten bestaan van den avondverkoop van consumptie-artikelen en genotmiddelen de belangen bijstaan van den georganiseerden middenstand, waar deze zich verzet tegen de bemoeiingen van de overheid in de particuliere bedrijven. De schade, aan de verschillende rozen- kassen in het Oostelijk deel van Aalsmeer door den storm toegebracht, loopt in de duizenden Geheele kassen van vier- of vijfhonderd M2 oppervlak, met rozenstammen, waar reeds eenige weken voor gestookt was, zijn in elkander gewiaid of zelfs weggeslingerd. Waar de verzekeringsmaatschappijen niet tegen stormschade verzekeren, zoo verneemt de „Tel." beteekent dit een ontzettenden slag, die den kweekers werd toegebracht. Men spreekt reeds van het opstellen eener steunregeling, om degenen, die nagenoeg ge heel geruïneerd zijn, eenigszins weer op de been te kunnen helpen. In verband met een van dendirecteur van het Instituut voor Plantenziekten te Bui tenzorg, ontvangen bericht, deelt de PI. Dienst mede, dat aardappelen bij invoer in Nederlandsch Oost-Indië geen belemmering zullen ondervinden, indien zij door of onder toezicht van een ambtenaar van den Plan- tenziektènkundigen Dienst ontsmet zijn in een sublimaatoplossing. Deze ontsmetting sluit elk verschil van opvatting over de sterkte van aantasting door Rhizoctonia en schurft uit Het spreekt vanzelf, dat deze behandeling alleen zekerheid geeft met betrekking tot deze beide ziekten, die met sublimaat kun nen worden bestreden. ONTSMETTING VAN ZOMERGRANEN. De Plantenziektenkundige Dienst bericht het volgende: Dit jaar zal bij de ontsmetting onder scheid gemaakt moeten worden tusschen goed geoogst zaad, waaronder in het alge- Vr. Ik heb verleden jaar mijn aanslag-, biljet van de Rijks-, Verd. II en Gem, In komstenbelasting, belastingjaar 19241925 ontvangen. Het gaat dus over het inkomen van 1 Mei 192330 April 1924. Het inko men is te hoog berekend en op die gron den heb ik ook een bezwaarschrift inge diend. Toen ik voor de commissie kwaffl werd mij gezegd, dat, indien men niet een vol jaar bijdenzelfden persoon werkt (wat verleden jaar het geval was) dan wordt het van 1 Januari 192330 December 1923 bere kend. Volgens mij heb ik op mijn vorig belastingbiljet al voor die vier maanden betaald, van Januari tot en met April. Antw. Wij kunnen dat natuurlijk niet be- oordeelen, zonder nadere bijzonderheden l® kennen. Wij vermoeden echter dat uw aan slag 19231924 liep over het kalenderjaar 1922. Vr. Ik heb een cerise-roode japon, waar ik koffievlekken op heb gekregen. Hoe kaö ik die het best verwijderen? Met gewoon lauw water heb ik het al geprobeerd, maar het hielp niet. Antw. Het verwijderen van koffievlekken levert möeite op, omdat ze van samenge- sfelden aard zijn. Eerst voorzichtig en niet te hat de kleurstof wegwrijven met ver warmden alcohol, vervolgens de overgeble ven vetvlek veroorzaakt door room of melk wegwrijven met benzine. Vr. Ik ken een schilderij, voorstellende het martelaarschap van St. Nicasius. Zoudt u zoo vriendelijk wiilen zijn, mij in te lich ten, over de geschiedenis van dit martelaar schap? Ik vond, dat er twee heilige Nica sius' zijn, nu zou ik gaarne willen weten welke van de twee heiligen op het gemelde schilderij bedoeld wordt. Het schilderij stelt voor het inwendige van een kerk, links een altaar, rechts St. Nicasius .geknield en ach ter hem de beul, eveneens geknield en ach ter dezen nog 'n krijsman en drie mannen met vreemde hoofddeksels. Op het schilder») in gouden letters S-Nicacio- Antw. Wij kennen, behalve den H. Nica sius. van Heeze, een der martelaren va® Gorcum, nog den K. Nicasius, bisschop va»» Reims, en den H. Nicasius, bisschop val» Rouaan. Beiden zijn met hun gezellen t®f dood gebracht, de eerste waarschijnlijk door Germanen de tweede door Gallisch® heidenen. Welke H, Nicasius op uw schilde rij is bedoeld, kunnen wij 'niet uitmaken- Misschien brengt de kleederdracht def krijgslieden eenig licht. Wij lazen nergens dat een dezer twee heiligen in een kerk tef dood gebracht werd zoodat wij veronder stellen, dat de schilder voor een deel zijn fantasie heeft laten gaan- Vr. Kan een huis, op erfpacht staande- op een gewone zegel, aan een anderen eigf* naar overgedaan worden, volgens wettelijk recht, zender notaris óf anderszins? Antw. Neen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8