STADSNIEUWS. Pauskroning van Z. H. Pius XI. 1 Donderdag 12 Februari 48ste Jaargang No. 15966 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Bij den derden verjaardag van de N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. De Begrafenis van Deken Waare. De stoet op weg van de kerk naar het kerkhof. Honderden belangstellen den langs den weg als een grootsche eerewacht voor den beminden priester. De Bloemententoonstelling te Heemstede. Candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Briedée weder op vrije voeten gesteld. Cabaret-avond Ned. Reisvereeniging De lichtbeelden-avond over Palestina ten bate van „Herwonnen Levenskracht". Vereeniging tot bevordering der ge zondheid in de Grafische vakken in Nederland. TOONEEL. De goede reis of de doode te Paard. Telegraphisch Weerbericht. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. De Opschepper. De Steenlegging voor de nieuwe R.-K. School te Heemstede door den ZeerEerw. Heer pastoor IJzermans. Op de foto de ZeerEerw. Heer Pastoor en Kapelaans der parochie; het kerkbestuur en architect Nijman (X) De Begrafenis van Deken Waare Op het kerkhof. Van onze Rechtbank. DE MOORDAANSLAC TE ZAANDAM. Besmettelijke ziekten. Agenda 13 Februari Een hulde. Tramvertraging. W. C. Hennis t. Heden, Donderdag 12 Februari, is de derde verjaardag van de Paus kroning van Z. H. Paus Pius XI. Op uitdrukkelijk verlangen der Bisschoppen van Nederland mag deze dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Verleden Zondag werd in alle kerken het Te Deum na de Hoogmis gezongen en in onafzienbare rijen naderden de geloovigen tot de H. Tafel, om Gods Zegen over den H. Vader af te smeeken. - - <- Gaarne maakt de Redactie van dit Katholieke orgaan, van deze gele genheid gebruik, om van haar innige aanhankelijkheid aan den H. Stoel getuigenis af te leggen, en spreekt zij den wensch uit, dat Zijne Heiligheid, vooral in dit Heilige Jaar, gesteund door de gebeden der gansche chris tenheid, de kracht moge vinden om standvastig en opgewekt te arbeiden aan de verwezenlijking van Zijn grootsche idealen: de bevestiging van den vrede de leniging van maatschappelijken nood de heiliging dei- zielen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle.n en Agentschappen; Per, week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) COURANT Advertentiên 35 cent* per refel Bij contract belangrijkt korting. Advertentien tusscben den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel op de la Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver. tentiën 14 regel- 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bi vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X Oflflj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen: 1 VÜVI Levenslange geheele on X "1 Cf J," geschiktheid tot werken; T %j\ 1 bij een ongeval met X OCf) L" doodelijken afloop. I X.3U bij verlies van een hand, X IOC bij verlies van een X een voet of een oog; T duim of wijsvinger; I 1 bij een breuk van X Af been of arm; T 41 I bij verlies van een Landere vinger. (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 5914 uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November' des Dinsdags van 5614 uur n.m. Zooals men weet, wordt tegenover het hoofdgebouw op de bloemententoonstelling te Heemstede een z.g. dienstgebouw opge richt, waar o.m. in gevestigd wordt een te legraaf- en telefoohdienst, alsmede een kantoor der Ned. Spoorwegen. Naar ons wordt medegedeeld, zal de „Spaarnebank". welke bankier voor de in ternationale bloembollententoonstelling is, in dat gebouw een bijkantoor voor den ge- heelen duur der tentoonstelling vestigen. Dit wordt vooral gedaan ten behoeve van de vreemdelingen, zooals voor het ver strekken van credietbrieven, het inwisselen i fijne van reiswissels, het wisselen van valuta's enz. De R. K. Kiesvereeniging te Helder stelde de volgende candidatenlijst vast voor de Tweede Kamerverkiezingen; 1. Ch, L. v. d. Bilt, Helder; 2. mevr. BronsveldVitringa, Hoorn; 3. H. A. L. von Frijtag Drabbe, Am sterdam; 4. mr. Leesberg, Alkmaar; 5. G. A. Bon, Den Haag S - Men meldt aan de Tel.: De voortvluchtige directeur van de B selsche Efenk Briedée, die te Londen 23 Ja nuari op aanwijzing van de Amsterdamsche politie door de recherche van Scotland Yard was gearresteerd, werd Woensdag tegen den avond door den politie-rechter van Bow Street op vrije voeten gesteld, omdat van de Nederlandsche autoriteiten de noodige docu menten voor zijn uitlevering nog niet. waren ontvangen. De afdeeling Haarlem van de Nederland sche Reisvereeniging gaf Dinsdagavond voor haar leden een cabaret-avond in den schouwburg aan den Jansweg. De avond werd ingezet door muziek van het orkest van de Haarlemsche Zeilveree- niging, welk orkest welwillend medewer king verleende. De voorzitter, de heer Sabel, opende den feestavond en heette de aanwezigen wel kom. Htt deed spr. genoegen dat zoo ve len hadden gehoor gegeven aan den oproep om te komen Hieruit bleek, dat de leden van gezell gheid houden en hij sprak den Door den heer Herman Smits werd aan het gezelschap een fraai bloemstuk aan geboden. Dit was dan ook het grootste succ'es van den gtheelen avond. Voor de pauze kwam de heer. Herman Smits met zijn eigen lied jes aan. waarvan- sommigen zeer geestig gesteld waren. Tijdens de pa' ze werd door het orkest goede muziek gegeven. Na de pauze kwam Mary Smith met haar repertoire voor het voetlicht. Zij werd met een luid applaus ontvangen en haar voordracht „Gesprek ken in den trein" lokte een luid applaus uit Een aardige attractie was de heer Boris Fischer, viool-solo, die de aanwezigen op mooie viool-muziek onthaalde. Zijn gelegenheden zijn als wensch uit, dat bij andere evenveel leden aanwezig zouden thans. Tevens deelde de voorzitter nog mede, dat .onder de pauze het jaarboekje voor 1925 zou worden te koop aangeboden. Hierna werd overgegaan tot afwerking van het programma De heer Herman Smits conferencier voor den avond, hield de aan wezigen aangenaam bezig met het vertellen van aardige anecdoten. Mei- Mary Smith soubrette gaf een aantal aar dige nummers ten beste, en oogstte luider: bijval. De heer Ko Kolderie, Cabaretier vroeg daarna de aandacht voor zijn reper toire, waarmede hij wederom een uitbun dig succes oogstte, vooral met zijn succes- stukje: „Waar is de kat van tante Sien? De Jolly Follies met hun Engelschen zang namen een flinke tijd in beslag. Het succes van de liedjes was buitengewoon groot. De costumeering en de gekleurde lichtbundels gaven een prachtig geheel, bouw „St. Bavo" komen, stukjes werden met talent en gevoel voor gedragen Geen wonder dat de aanwezigen op duidelijke wijze lieten blijken, mee te leven met dezen artist Het laatste nummer van het programma was een komisch stukje, getiteld; „Een be nauwd half uurtje," gespeeld door HIJ, Herman Smits en ZIJ. mej. E. Witteveen. De heer Smits vertolkte in dit stukje de rol van een echtgenoot die „uit" is ge weest Hij deed dit op bewonderenswaardige wijze. De heer Sabel, voorzitter, had tijdens de afwerking van het programma een woord van dank gebracht aan den heer Herman Smits en verzocht hem ook zijn dank over te brengen aan de artisten. Ook de aanwe zigen stemden met luid applaus hiermede in In 't bijzonder dient vermeld te worden, de heer Stolken, die den geheelen avond de begeleiding had. Na afloop was er een geanimeerd gezel lig samenzijn. Het secretariaat van Herwonnen Levens kracht schrijft ons: Zooals allen reeds gelezen zullen hebben, zal Maandagavond 23 Februari in het Ge bouw „St. Bavo", door den Hoogeerw. Heer Plebaan L. Westerwoudt, wederom een le zing worden gegeven, over diens reis naar het H. Land en wel ten bate van „Herwon nen Levenskracht". Het initiatief van Zijn Hoogeerw. is in één woord schitterend en het was zelfs een buitengewone vearassing voor het bestuur, toen vernomen werd, dat de lezing ten bate zou zijn voor het fonds „Herwonnen Levenskracht". Het spreekt van zelf, dat men zeer dankbaar is, dat de HoogEerw. Piebaan medewerkt, om de kas van „H. L.' die bijna uitgeput is, eenigszins te doen stijven. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat de Bavo-zaal tjok-vol zal zijn. De kleine vergoeding, voor dit doel gevraagd, zal geen bezwaar zijn, voor den gang naar „St. Bavo." Indien alien nu eens de echt hartelijke sympathie van den HoogEerw. Heer Plebaan voor „Herwonnen Levenskracht" navolgen, dan kan het niet anders, of deze avond zal zeker slagen Het verdient aanbeveling, zich vroegtijdig van plaatsen te voorzien, om teleurstelling te voorkomen. Het bestuur is er van overtuigd, dat de Plebaan alles in het werk zal stellen, om de aanwezigen met de lezing over Palestina aangenaam bezig te houden Zijn vorige causerieën bewezen het reeds. Laten de Katholieken nu niet achterwege blijven, doch ten bate van de lijdende menschheid a.s. |Maandag in het ge Barometerstand 9 uur v.m.: 748. Vooruit Dinsdagavond had het bestuur van boven genoemde afdeeling een vergadering met het Eere-Comité in de bovenzaal van „De Kroon', Groote Markt. De voorzitter heette de aanwezigen har telijk weikon. en zette in korte, duidelijke woorden het doel en werken der Vereeni ging uiten Hij gaf tevens een overzicht der voorbereidende werkzaamheden voor den Bazar. Om bijzondere redenen was het nood zakelijk eenige puten der agenda aan te houden tot een volgende vergadering, welke zal gehouden worden op Donderdag 26' Febr. e. k.. des avonds half negen, in de Kleine Tuinzaal van „De Kroon", Groote Markt Dinsdag 17 Februari geeft de N.V Het Schouwtooneel, directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch de eerste opvoering te Haarlem van Henri Ghéon's tooneelspel „De goede reis of de Doode te paard", in de vertaling van Ellen Russe. De décors voor dit stuk T worden vervaardigd op het atelier van Het I Tr,ouwens. nu de Vasten zoo dicht voor Srhnnwtonneel Ho lcvcri ne deur staat, en wij gaarne tevoren nog Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen v;-n 12 Februari. Hoogste Barometerstand 761.5 m.M. te Bremen. Laagste Barometerstand 728.6 m.M. te Skudenaes. Verwachting van den avond van-12 tot den avond van 13 Februari; Matige tot krachtigen tijdelijk stormach tige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke of klaring, waarschijnlijkregenbuien, aan vankelijk iets zachter. Opgave van: Schouwtooneel. De costumes levert de firma worden vervuld door Mevr. Wilh. v. d. Horst Wij vestigen de speciale aandacht op de vertooning van dit zeer belangrijke stukvan Ghéon. „De Goede Reis of De Doode te Paard" van Henri Ghéon bij de N. V- „Het Schouwtooneel." Ter aanvulling van vorige berichten, wordt een circulaire van „Geloof en Weten- chap" medegedeeld, dat plaatsbewijzen voor de première van het door Mevr. Ellen Russe gisteren in ons blad besproken myste riespel van Henri Ghéon vanaf heden middag tot en met Zaterdagmiddag verkrijg baar zijn aan de R. K. Openbare Leeszaal, Jansstraat 49, die dagelijks geopend is van 12, 25 en 79 uur en verder Zondag, Maandag en Dinsdag van 103 uur aan den Stadschouwburg, Wils ons plein, Leden van eens een avond „uit" willen zijn, kan geen katholiek' zulk een avond beter en mooier bestéden dan door Ghéon's meesterlijk mysterie-spel te gaan zien. Het Schouwtooneel met zijn ernstig pogen veel succes! Gezien het groote succes van de vorige opvoeringen heeft de directie van de N.V. Het Schouwtooneel besloten Zondag 15 Fe bruari nog één opvoering te geven van „De Opschepper", in den Haarlemschen Stads schouwburg. De hoofdrollen in dit blijspel worden vrevuld door Mevr. Wilh. v. d. Horst v. d. Lugt Melsert, Ko Arnoldi, Enny de Leeuwc, Co Balfoort, Jetty van DykRie- cker, Carel Ryken, Ad. Hooykaas, Willem de Vries en Hugo Reyst. Regie Adr. v. d. Horst. G. en W. verkrijgen op vertoon van diploma of bijkaart voor resp. twee of één plaats 50 pCt. reductie op de grond-schouwburg- prijzen, terwijl zij aan de R. K. Leeszaal ge durende de genoemde dagen een voorkeurs recht van plaatsbespreking genieten. Zooals gemeld is genoemde première vast gesteld op Dinsdag 17 4ezer 8 uur. Wij wogen ook van onzen kant wel even wijzen op de verplichting, welke het katho lieke publiek heeft tegenover tooneelgezel- schappen van naam en van standing, die het aandurven werken in studie te nemen van speciaal Katholieken geest. Want wel ge makkelijk is het altijd den mond vól te hebben over „platikengevaar", de zedelooze ten'denzen aan „Schund-Schauspielerei" of de voosheid van ziel-ledige tooneelütteratuur; tegenover een zoo negatieve actie behoort ook 'n positieve te staan, zeker van het ha bitueel schouwburgbezoekend publiek, maar ontegenzeggelijk evenzeer van hen, die om opvatting, om smaak, of zelfs om kosten, gewoonlijk minder belang in het theater stellen. We mogen onzen ernstigen artisten niet toeroepen: „Je geeft niets voor óns: geef ons iets eigens, iets dat ons past en ons bevredigt!" en wanneer ze aan ons verlan gen meerdere malen gehoor geven, groo- tendeels tegen den zin van het andere pu bliek, en ons werkelijk uitstekende werken brengen, die uit dramatisch-litterair en uit moreel-godsdienstig oogpunt niet alleen onze goedkeuring, maar hooge waardeering ver dienen, hen met troosteloos leege zalen en povere recettes laten zien. Vooral ook zij, die zich in eenig opzicht bezighouden met het liefhebberij-tooneel in onze katholieke vereenigingen, leiders en spelers, zullen goed doen dergelijke op voeringen (en dat geldt al heel bijzonder voor de ook speciaal op dillettanten-tooneel ingestelde werken van Henri Ghéon) ter leering, die dikwijls zoo noodig is, bij te wo nen. Want wij zijn er npg verre van, dat ons liefhebberij-tóonee] het métier zou kun nen vervangen en het voorbeeld, dat goede tooneelgezelschappen onzen dilettanten ge ven, dient door dezen niet alleen ter harte genomen maar door volledigen steun steeds opnieuw gevraagd te worden. De rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen T. C., los werkman, wo nende te Krommenie en tegen E. S., te Zaandam, d[ie in vereeniging een poging hebben gedaan op 23 November 1924 om J. B. van der Veeken van het leven te beroo- ven, door het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Tegen beklaagde T. C. werd geëischt een gevangenisstraf van zes jaar, tegen beklaagde E. S., een gevangenisstraf van VA jaar. Door de rechtbank werd thans T. C. ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en E. S. tot 9 maanden gevangenisstraf, beide onder aftrek van preventieve hechtenis. De ontrouwe brievenbesteller. Eveneens werd uitspraak gedaan tegen den 27-jarigen besteller bij de Ned. Poste rijen H. L., die ten nadeele van een mede kostganger bankbiljetten had ontvreemd en verschillende briefkaarten, welke hem ter bezorging waren toevertrouwd, mede naar huis had genomen en niet aan den rechtma- tigen eigenaar had doen toekomen. De uit spraak luidde 6 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van preventieve hechtenis. Artikel 251 bis. Mej. E., werd wegens het plegen van het misdrijf, genoemd in art. 251 bis, W. v. S., veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van preventieve hechtenis. In de week van 1 tot en met 7 Februari 1925, kwam te Bloemendaal 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis voor; te Edam 1 geval van buiktyphus; te Haarlem 1 geval van roodvonk en 3 gevallen van diphtheritis; te Haarlemmermeer 1 geval van diphtheritis; te Hoorn 1 geval van diphtheri tis; te Krommenie 2 gevallen van roodvonk; te Leiden 4 gevallen van roodvonk en 2 ge vallen van diphtheritis; te Oegstgeest 2 ge vallen van roodvonk; te Schoten 2 gevallen van diphtheritis; te Wijk aan Zee 1 geval van roodvonk en te Wilnis 1 geval van buik typhus en 1 geval van diphtheritis. Sociëteit SL Bavo Cursus Logica 8 uur Bouwvakpatroons 8 uur Jaarfeest Vrouwenbond 8 uur Haarl. Gemengd Koor 8 uur Bestuur „Landbouw" 8 uur Bestuur RJC. Arbeidsbeurs 8 ur Geel Wit 8 uur Kleermakers 8 uur Alberdingk Thym 8 uur. Schouwburg Jansweg „Santa Lucia" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R. K Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23. "telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1 Vi van 2614 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vronwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken SL Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tnsschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wH kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel- 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Gistermiddag heeft de heer J, G. I. Blais- se, uit Amsterdam, in tegenwoordigheid van mevrouw de weduwe Eden met haar zoontje en talrijke belangstellenden, een krans gelegd op het graf van Jaap Eden., namens de Hamar Skoeiteclub. De krans was voorzien van linten in de Noordsche kleuren met het opschrift: Til vor gamle Ven fra Hamar Skoeiteklub (Voor onzen ouden vriend van de Ham*r Schaatsenrij- dtrsclub). Woensdagavond ontstond een breuk in de rails van de E. S. M., nabij de trambrug te Halfweg, waardoor eenige verzakking ontstond. De dienst heeft dientengevolge nog al vertraging ondervonden, doordat de zwakke plaats niet kon worden gepasseerd en de reizigers, zoowel van- als naar Am sterdam genoodzaakt waren over te stap pen. In den loop van den avond werd door personeel getracht het euvel voorloopig te verhelpen, Hier ter stede is overleden de heer W. C. Hennis, voorzitter van de Nederlandsche Broederschap van Accountants. Hieronder laten wij volgen, wat onze Romeinsche correspondent ons over de viering van den verjaardag der Pauskroning seinde: ROME, 12 Februari. Heden werd voor de derde maal de kroning van Paus Pius XI herdacht door een plechtige H. Mis, bijgewoond door Z. H. den Paus, wegens het groot aantal pelgrims in Sint Pieter gecelebreerd. Geheel het H, College der Kardinalen was tegenwoordig, alsmede het korps diplomaten bij den H. Stoel en de verdere hoogwaardigheidsbekleeders bij het Vaticaan. Bij het binnentreden van Sint Pieter werd de H. Vader verwelkomd door de Kardi nalen. Plaats nemend op den draagstoel, kwam de H. Vader in de kerk en begaf zich naar het groote priesterkoor der Basiliek, waar een troon was opgericht. Z.Em. Kar.i. Locatelli droeg pontifikaal de H. Mis op, geassisteerd door Kanunikken van Sint Jan, Sint Pieter en H. Maria de Meerdere. Het Pauselijk zangkoor stond onder leiding van Perosi en voerde o.a. een meesterlijk ',,Tu es Petrus" uit. Na de Mis gaf de Paus plechtig den Zegen en voorafgegaan door de Kardinalen en gevolgd door de leden van het Pauselijk Hof, zittend op den draagstoel met de tiaar op het hoofd, keerde de H. Vader naar het Vaticaan terug, uitgeleide gedaan door de Kardinalen. Duizenden geloovigen woonden de indrukwekkende plechtigheid bij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1