K. S. A. Afscheid van den Directeur van het „Buitenhuis". DE SPAARNEBANK Ingezonden mededeelingen a 60 cents per rege!. Het gebouw der Provin ciale Griffie. Hoe vele Statenleden er over denken. De behandeling in de commissie uit de Statenleden. Een nieuw gebouw kost 8 a 10 ton. Eervol ontslag. Ondeugdelijk vleesch. MUZIEK. Een nationale vlaggentooi in de hoofdstraat tijdens de a.s. Bloemententoonstelling. De directeur van den Stads schouwburg. R.-K. VROUWENBOND. <4% BURGERLIJKE STAND Prijzen van f 70: LAATSTE NIEUWS. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Mijn-ontploffing I m L' rtrVIOA f fpnan r\ komen vroeg ia 't voorjaar, koop bijtijds een pot SPRUTOL Vtrkrüsbaar bö alle drogisten (Vervolg). Naast het wettelijk bezwaar, dat voor ve il leden zwaar bleek te wegen, ofschoon on- aer hen er ook waren, die de noodwendig heid erkenden om Gedeputeerden voor hun werk ten spoedigste een behoorlijk onder dak te verzekeren, werd mede in het geding gebracht het wetsontwerp no. 282, (vergoe ding aan de gemeente Haarlem voor den aanoop van het terrein aan den Kinderhuls- singel) dat den 15en Januari van dit jaar bij de Tweede Kamer was ingekomen. Indien Gedeputeerden van de indiening dezer wets- voordracht te voren hadden kennis gedra gen, ware het dan niet wijs beleid geweest cm te wachten met hunne plannen tot de Kamers hierover beslist hadden? En was het in elk geval niet verstandig, om nu de zaak aan te houden tot het wetsontwerp zou zijn afgedaan? Zoo heel lang kon dat toch niet duren, en zoo noodig kon men toch aan de vijf leden der Tweede Kamer, die in de Sta- 'Cn hebben, verzoeken om op be spoediging van afdoening aan te dringen. Dat de behandeling van het wetsontwerp vóór moest gaan, werd door een der leden na-er verdedigd met een beroep op den titel en de beweegreden, waarin van „aankoop van een terrein voor stichting van een gou vernementsgebouw" sprake is, zoodat men an-ers voor den bouw van twee tehuizen voor het provinciaal bestuur zou komen te staan. Hier tegenover echter werd opge merkt, dat hoe verklaarbaar het ook was muien men zich omtrent de eigenlijke strek king van het wetsontwerp liet misleiden, toch die strekking eener andere was. Blijk baar had men hier gelijk eertijds bij de wetsvoordracht met betrekking tot het ver vallen van vorderingen, welke op art. 40 van net Bezoldigingsbesluit zouden berusten te doen met eene poging der Regeering om door middel van een, in dit geval afwijzend, votum der Kamer, zich te onttrekken aan eene vordering voor den rechter, waaraan zij anders op grond van op haar genomen verplichtingen zou moeten voldoen. Mocht deze toeleg falen, doordien de Kamers net wetsvoorstel aanvaardden, wat men met uitgesloten achtte immers dat gedane toezegging of gewekt vertrouwen geen plicht tot nakoming schept voor de Overheid zoo goed als voor den burger, achtte men nog niet in de algemeene rechts overtuiging ingeburgerd dan was daarvan het e fect alleen, dat de gemeente Haarlem terugkreeg wat zij krachtens opdracht der Kegeering had uitgegeven, niet echter, dat daar ter plaatse een provinci--' "-.uverne- raentsgebouw zou moeten v-r -„Intus- Sfj n 'C°n men de onÉewensc'., an het afdoen dezer voordracht van „muteer den, hangende het wetsvoorstel, volledig beamen. Naast deze principieele bedenkingen wer den ook technische bezwaren tot uiting ge bracht. Men was niet zeker, dat in het systeem van Gedeputeerde Staten eene be vredigende oplossing te verkriigen was. Veel moois zou het in elk geval niet worden. Of het bouwen van een administratiegebouw in oen tuin van „Welgelegen" mogelijk was zonder het natuurschoon van den Hout te schaden, betwijfelde men zeer. Te meer, waar in den tuin achter het „Paviljoen" reeds twee gebouwen staan. Dat bij de uit voering van het voorgestelde plan twee ge bouwen zouden noodig zijn, achtte men eene onpraktische en leelijke oplossing. En het ontbreken van elk gegeven omtrent den toe stand van „Welgelegen" stemde niet tot ge rustheid, vooral niet ten aanzien der vraag, welke wijzigingen en restauraties straks zou den noödig blijken en het geraamde bedrag verre zouden doen overschrijden. Gevraagd werd, of ook de oplossing was overwogen om op het terrein aan den Kin- derhuissmgei een administratiegebouw te stichten, terwijl dan voor de zittingen der oiaten ook in de toekomst een beroep op de gastvrijheid van het Haarlemsche ge meentebestuur kon worden gedaan. Eén der leden was van oordeel, dat als 'er dan toen groote kosten gemaakt gingen wor- Y'l ,moeslen toonen evenals het voor geslacht in staat-te zijn voor den publieken dienst gebouwen te stichten, welke ook na twee of drie eeuwen nog hunne waarde had den mede als getuigenis van den tijd hunner herkomst. Voor die bestemming had het lid, hier aan het woord, hoe geneigd, ook steeds de uiterste zuinigheid te betrachten, zeker we: een miluoen over. Ook anderzijds vond deze gedachtengang toejuiching. Voorts werd de opmerking gemaakt, dat waar m het voorstel sprake is van het „in gebruik aanvaarden van het Paviljoen", ?.if' nadrukkeli,-k blijkt of hier aan een zake lijk dan wel persoonlijk gebruiksrecht in den onderscheiden zin van ons Burgerlijk Wet boek moet worden gedacht. En toch is ze- k« e,d.op dit punt met het oog op de mo gelijkheid van terugvordering van beslissen de beteekenis. Ten slotte werd critiek geoefend op dc verlaging met 2000.aan het einde van Omwerp-Besluit II voorgesteld. Het kan nog jaren duren vóór het nieuwe gebouw gereed is en moet dan zoolang de provinciale dienst van licht verstoken blijven? Men achtte de wijze, waarop hier door de Regeering een recht van veto werd geoefend, toch verre gaand. En wisten Gedeputeerden indertijd, toen het bedrag van 10.000.— op de twee de suppletoire begrooting werd geplaatst, nog niets van het feit, dat het Rijk met het aanbod van „Welgelegen" komen zou? In dien zij het wèl wisten, waarom hebben zij er toen bij het debat niet over gerept, gelijk tocb voor de hand had gélegen? Het aanwezige lid van Gedeputeerde Sta ten, dat de voorstellen uitvoerig toelichtte, begon met op de laatst-gcstelde vraag te antwoorden, dat het terugnemen der f 2000 met grooten weerzin is voorgesteld. De Re geering echter wil niet anders, gedoogt ook het aanbrengen van het noodige licht'in dit Rijksgebouw niét, zoodat alléén berusting mogelijk is, waar geen verzet baten zou. ?ru de lloofdzaak aangaat, de toestand der Griffie is niet minder goed, minder fraai, maar volstrekt onhoudbaar. Reeds vijftien jaar geleden zijn naast het Gouvernements gebouw belendende perceelen aangekocht p®, tot .1 jne oplossing te komen, maar het Kijk wilde die plannen niet aanvaarden, zoodat Gedeputeerde Staten deze perceelen weder met een gering verlies moesten van de hand doen en het verlies uit eigen zak moesten bijpassen. In 1915 achtte het Rijk een nieuw gebouw de beste oplossing.„Gede puteerde Staten verheugden zich en meen den o.a. in het Brongebouw-terrein te vin den wat men zocht. Ook dit echter vond bij het Rijk geen genade. Toen kwam het ter rein van de Katoenfabriek aan den Kinder huissingel vrij. Zoowel Gedeputeerden als Burgemeester en Wethouders van Haarlem achtten dat terrein uitnemend geschikt. Alles werd vlot geregeld en men was het samen eens. Doch in September 1921 werd ook de credietaanvraag, welke voor den aankoop van dit terrein bij de Staten-Gene- raa! was ingediend, door de Regeering we der ingetrokken, zoodat men op het doode punt terug was gekomen. En toch, ook de Minister van Binnenlandsche Zaken, dié den bestaanden toestand ter plaatse had learen kennen, achtte afdoende verbetering zonder uitstel noodig. Desondanks is, op grond van financieele overwegingen, door het Rijk ook van di£ op lossing weder afgezien. Nadat de Regeering o.a. ook een plan voor barakkenbouw als als bruikbaar was aanvaard, weer terugge nomen had, werd in 1923 van Rijkswege het idee geopperd om het met dit „Paviljoen" te probceren. Terwijl dat plan werd opge zet, hebben Gedeputeerden met moeite in hei belastinggebouw in het Klein-HeiÜgland een paar kamers gekregen, waar dan het werk, dat elders niet meer viel onder te brengen, zou kunnen worden verricht. Doch ook voor de soberste inrichting .dier vertrek ken wilde het Rijk uit zuinigheidsovertui gingen de middelen niet verstrekken. En toen eindelijk ook het „Paviljoen"-plan op financieele gronden niet door zou gaan, eerst toen hebben Gedeputeerde Staten aan het Rijk het aanbod gedaan, dat in deze voor stellen is belichaamd, doch waarvoor eene uitspraak in beginsel van de Provinciale Staten noodig is, al blijven zij vrij ten aan zien van détpilvragen, welke nader kunnen worden besproken. Gedeputeerde Staten ontveinzen zich niet, dat 350.000.veel geld Is, maar als men zijn werk niet meer kan doen naar den eisen, dat is erger! Bovendien kan men dat bedrag zeer zeker over dertig jaren verdeelen. Dit is trouwens eene zaak van nadere regeling. Men bedenke, dat de Provincie geld uitgeeft voor zeer veel doeleinden, die niet krach tens wettelijk voorschrift, doch vrijelijk bin nen den kring harer bemoeiing worden ge trokken. Dan is ook eene uitgave, die strekt om voor geheel het provinciaal apparaat gced werk mogelijk te maken, zeer zeker gewettigd. De Regeering staat op het standpunt, dat zij zich door het in gebruik afstaan van dit gebouw volledig kwijt van haren wettelijken plicht. Wat toch moet Onder „de provinciale griffiën" worden verstaan, waarvan art. 106 spreekt? Volgens de Regeering blijkbaar alléén datgene wat den toenmaligen wetge ver als zoodanig bekend kon zijn, niet ech ter alles wat zich sedert dien aan provinciale bemoeiing heeft ontplooid. Zoo is dan ook sedert 1915 ons Waterstaats-gebouw geheel voor rekening van het gewest. En nog op 29 Maart 1924 heeft de Regeering aan de pro vinciale besturen te kennen gegeven, dat in dien provinciale Waterstaats-ambtenaren zetelen in van Rijkswege bekostigde gebou wen, daarvoor retributie is verschildegd. Op dat standpunt staande, zal dus de Regeering ook bij elke oplossing de bureelen der pro vincie, waarin allerlei bemoeiing is onder gebracht, welke eerst in latere jaren is ont staan, weigeren voor hare rekening te ne men. Ook al vindt men de houding, van Rijks wege aangenomen, lang niet fraai, Gedepu teerde Staten zijn niet bij machte die te wij zigen. Wat zij op dien grond hier voorstel- leng achten zij onvermijdelijk, practisch en zuinig. Op nadere vragen uit de Commissie heeft hei lid van Gedeputeerden nog medege deeld, dat voor een nieuw gebouw de schat ting van 8 a 10 ton, op welk bedrag het Rijk de kosten raamt, matig moet worden geacht, vooral „ls ook de prijs van den grond daarin is vervat. Ook bij de thans voorgestelde oplossing zal de Waterstaat in zijne huizing van thans blijven. Anders zou het te stichten gebouw slechts onnoodig worden vergroot, waarbij nog de kosten zouden komen der verplaat sing. De stichting van een geheel nieuw Gou vernementsgebouw zoude stellig op ver nieuwd verzet afstuiten van de Regeering. rrotest tegen de Regeeringsopvatting om- trent hetgeen al dan niet onder „de grif fiën" moet worden verstaan, .zoude niet ba ten. Ook indien Gedeputeerde Staten die zienswijze niet deelen, zij vermogen niet haar te wijzigen. Ten slotte heeft de Commissie een bezoek gebracht aan de gebouwen en terreinen, waarop deze voorstellen van betrekking zijn. Bepalingen collectief contract bouwwerk. De Commissie van Statenleden vercenigt zich met het voorstel van Gcdep. Staten om de bepalingen der collectieve contrac ten ook te doen gelden voor de door de Provincie te besteden werken. Het is de bedoeling om de, voorwaarden van het con tract te dien gelden voor alle werken, waarvan men kan onderstellen, dat zij bij het aangaan daarvan ook bedoeld werden. En wat de kwestie der gemeenten aan gaat, ook daarvoor zal men trachten zich aan te passen aan het cpllectieve contract zelf en zoo dicht mogelijk bij dé bedoelingen daarvan aansluiten. Bij Kon. besluit is, r.iet ingang van 16 Februari 1925, aan den inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen J R Kuiper, ter inspectie der directe belastingen te Haarlem, 1ste afdeeling, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Gisteren is door de politie bij een slager alhier een hoeveelheid ondeugdelijk vleesch in beslag genomen. Een agent van politie passeerde langs den slagerswinkel en zag daar vleesch aangeprijsd tegen 0.50 per pond. Dit leek hem wat al te goedkoop toe. Het vleesch werd in Ibeslag genomen en bij het onderzoek aan het slachthuis bleek in derdaad, dat het niet voor de consumptie geschikt was. Tegen den slager is proces verbaal opgemaakt. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Daar op den eersten uitvoeringsavond door de leerlingen van de muziekschool van de afdeeling Haarlem der Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst, de di rectie niet alle leerlingen kon laten op treden, die daarvoor in aanmerking kwa men, was Woensdagavond een tweede uit voering georganiseerd, evenals de vorige, een uitvoering met een rijk beladen pro gramma. Een geheelen avond vulden ook thans de grootere en kleinere composities doch dit was een noodzakelijk gevolg van het groot aantal leerlingen, dat zijn capa citeiten demonstreerde en trouwens deed het programma toch niet overladen aan. Het is weer eens een apart genot zulke demonstraties, als wij dit zouden kunnen noemen, bij. te wonen en daaruit den ge- stadigen ontwikkelingsgang van de vaardig heid der leerlinger te constateeren* een apart genot voor wie interesse gevoelt voor muziekonderwijs. Ook hier zou het, evenals bij den eer sten avond kunnen gelden, dat individueele critiek om verschillende paedagogische fac toren niet wenschelijk is," ofschoon toch sommige werken een critiek in veel opzich ten goed zouden hebben doorstaan. Zulke uitvoeringen, het resultaat van ernstige studiën, brengen feiten tot klaar heid, die er op duiden, wat de vrucht van het werk onder bekwame leiding is. Voor leeraren individueel, ook voor leer lingen zijn dergelijke uitvoeringen een suc ces, een succes met een geheel apart ka rakter. een succes, dat den leerlingen een prikkel zal zijn, tot gestadigen verderen voortgang in hun lievelingsarbeid. En dan het auditorium. Men kan zich toch moeilijk een auditorium denken, dat guller is in het apprecieeren van het optreden der jeugdige musici, want men zou het kunnen beschou wen, dat bijna ieder zicU bij een deel, zij het dan ook een klein deel van het pro gramma, geïnteresseerd gevoelt en dit heeft zijn invloed op het geheel, een in vloed die ten goede strekt. Trouwens was een giille appreciatie dik wijls meer dan verdiend en zeer gaarne hadden we van enkele veelbelovende leer lingen meer gehoord, doch hier mocht -de beperkte tijd en het uitgebreid programma in aanmerking worden genomen. Maar met dit al staat vast, dat zulke leerlingen-uit voeringen een aantrekkelijk cachet dragen, dat zij niet zullen verliezen, zoolang met zulke goede resultaten wordt gearbeid ais ook deze tweede uitvoering bewees. Onder presidium van den heer M. Scheer vergaderde de Groote Houtstraatvereeni- ging gisteravond in de achterzaal vary dafé „Central" in de Groote Houtstraat. Na het voorlezen der notulen der vorige vergadering werd 't volgende punt bespro ken: „Welke houding moet de Groote Houtstraat aannemen in verband met de Intern. Blocnrententoonstelling te Heemste de, met voorstel van het bestuur." Het bestuur stelde voor, gedurende de internationale bloemententoonstelling in de Groote Houtstraat een nationale vlaggen tooi te laten prijken. De heer Kehleflbrink deelde vervolgens mede, dat indertijd in de Kalvérstraat te Amsterdam bij „Au Bon Marché" tijdens een of andere gelegenheid ook een ver zameling van vlaggen van alle landen te hebben gezien. Naar aanleiding hiervan is de heer Keh- lenbrink in correspondentie getreden met den leverancier Zeilinga te Amsterdam. De voorzitter merkte op, dat het bestuur voorstelde, dat iedereen een vlag zou be talen, die op den gemiddelden prijs van 7.30 zou komen. Er zou dan uit de kas 500 voor reductie kunnen getrokken wor den. Verschillende voorstellen werden vervol gens gedaan. Met algemeene stemmen werd ten slotte besloten, dat de vereeniging met dè inter nationale bloemententoonstelling een inter nationale vlaggentooi zal orfaniseeren. De vlag, plus het bevestigen wordt per sfcik op 9.35 gerekend. In verband met de lengte der Groote Houtstraat en het aantal bewoners werd berekend, dat de netto kos ten voor 200 vlaggen ongeveer 1700 zou den bedragen. De voorzitter deelde mede, dat de niet-le- den ook een vlag zouden kunnen betalen, en de kosten van het bevestigen b.v, op de vereeniging zouden komen. De heer van Es stelde voor een commis sie te benoemen, die de leden en niet-leden zou kunnen bezoeken om een bijdrage te vragen voor de versiering der straat. Er zul len dan aan leden zoowel als aan niet-leden der vereeniging circulaires worden gezon- er.d, waarin het standpunt der vereeniging zal worden uiteengezet en 'n bijdrage wordt gevraagd voor de versiering van 1.50 per strekkenden meter. Er werd uit de vergadering een commissie benoemd, die de bewoners der Groote Hout straat naar aanleiding dezer circulaire zal bezoeken. Besloten werd reeds nu 100 vlaggen te be stellen. Gisteren was gr feest in het Stads-Arrren, en ziekenhuis, Schotersingel 2, waarbij de heer vanSlijpe, directeur van de in richting afscheid nam van het „Buitenhuis Ongeveer te 8 uur zongen de verpleegden en beambten eenige liederen, waaronder de scheidende met zijn echtgeno te binnen kwam. De assistent, de heer Elzinga, nam even het woord en heette allereerst allen hartelijk welkom. Spr. vroeg zich af wat de directeur wel moest denken van de prachtige versiering in de zaal Zouden ze zoo blij zijn dat hij weggaat? Niets van dit alles. Wanneer de directeur als ambteloos burger in zijn eigen huis woont, dan zal hij gerust kunnen Zeggen, dat de laatste avond een genoeglijken avond was gewceit. De feestavond werd opgeluisterd door een mandolineclub onder leiding van den heer Bergman, dat eënige fraaie stukjes ten ge- hoore bracht, verder door _den heer Luyken die met zijn ernstige en' luimige levens liedjes veel bijval ondervond en ten slotte door eenige beambten van het huis, die met hun voordrachten veel succes oogstten. Door een aantal kinderen werd een komische scène „De koksgilde" goed vertolkt. Ge durende de pauze werden de verpleegden onthaald op gebak en ververschingen, iets wat zij niet alle dagen krijgen. Na afloop van het programma nam de assistent, de heer Elzinga het woord. Spr. zeide o.m. dat de tijd dien hij met den directeur heeft meegemaakt te kort is, om elkaar te kennen. Spr. was al reeds in ver schillende groote gestichten en ziekenhuizen werkzaam geweest en hij hoopte toen, dat als hij in Haarlem kwam, hij daar een oude vriendelijke man zou vinden, met wien hij zou kunnen praten enz. Maar die kennismaking viel niet mee. Na de eerste kennismaking, aldus spr., lieten we ons van den goeden kant bezien. Spr. vindt het daarom jammer, dat hij weer gaat vertrekken Er is een tijd van komen en van gaan. Zoo ook met den directeur. Daze was altijd stipt op tijd,, zoowel des morgens als 's middags met de bel. Kwam spr. doordat hij zich verslapen had, een kwartiertje later, dan was de directeur er al. De directeur was een man van den tijd en spr. vond het een goede gedachte om den tijd mede te geven. Spr. zou er nog wel veel aan toe kunnen voegen, doch de tijd dringt. Hij overhandigde namens het personeel en de verpleegden een prachtige Westminster klok, welk slagwerk eerst even werd ge probeerd. Hierna was het aan den scheidenden directeur om een woordje te zeggen. „We hebben, aldus spr., een avond achter den rug, dien ik nooit zal Vergeten. Niet omdat het een avond van genot was, niet om de genietingen, maar om mij te huldigen. Voornamelijk zal deze avond in mijn her innering blijven voortleven, omdat het komt van dengene met wieft ik heb gearbeid en samengewerkt. Ik sta hier als eert uwer en niet meer als directeur. Ik weet dat er in velen iets omgaat hetgeen ze niet in woorden kunnen"" vertolken. Het leven in een gesticht is zoo geheel anders als daarbuiten. Ik ben nu gestichts man geworden, ben geheel veranderd en heb me aan dit leven gehecht. Het leven geeft geen bloemen, wel rozen, maar rozen met doornen. Spr. dankte daarna allen, in 't bijzonder dengenen die met hem hadden samen gewerkt. Tevens dankte hij de medewerkers van den avond, en den heer Traanberg, bestuurslid, en zijn echtgenoote, die tegen woordig warén. De speech van den directeur was met gevoel en sprak van smart, door het scheiden veroorzaakt. Maar het moest. Gezondheidsredenen noodzaakten daarto" Verschille d: vrouwelijke verlegden lo - den hun ontroering niet meester blijven. Uit een advertentie in dit nummer blijkt, dat sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van directeur-administrateur van den Stadsschouwburg te Haarlem, om dat deze functie op 1 Juli a.s. vacant komt. Hieruit moeten wij dus opmaken, dat wij den populairen heer v. Gasteren na 1 Juli niet meer als directeur van den Stads schouwburg zullen kunnen begroeten. Velen zal <tet voorzeker leed doen. Vanaf de stich ting van den Stadsschouwburg is het beheer daarvan toevertrouwd geweest aan dezen bij uitstek populairen Haarlemmer en hij heeft vooral in de zoo moeilijke jaren van de moeilijkste, die het tonneelbedrijf in ons land moonnaakte den Stadsschouwburg op voorbeeldige wijze geleid. Hij heeft er van gemaakt, wat er van te maken was. Om trent de gezondheidstoestand van den heer van Gasteren, die oorzaak is van zijn aftre den, vernemen wij, dat deze naar omstan digheden goed is, doch dat deze hem de noo dige bewegingsvrijheid beneemt, waarover ed heer van Gasteren zou moeten beschik ken voor een rustige vervulling van zijn functie als directeur van den Stadsschouw burg. In het gebouw St. Bavo werd gisteren avond door den R.K. Vrouwenbond een feestavond gehouden welke goed bezocht •mag heeten. Pe presidente Mej. F. A. M. Peeters opende den avond met een openingswoord, waarin de Spr. opmerkte, dat het haar speet, dat zoo weinig vrouwen-leden in de Dinsdag 1.1. gehouden H. Mis waren geweest. Spr. zou zien alles in het vervolg zoo te regelen dat alle leden in de H. Mis konden komen. Vervolgens wees de spr. nog even op de lezing met lichtbeelden van Plebaan Wester- woudt, op 23 Februari a.s. waarbij de leden 50% reductie genieten op de toegangs kaarten, en spoorde voorts allen aan op de, op 17 Febr. a.s. te houden vergadering te komen, in verband hiet de Bestuursver kiezing. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Boesser, die den avond met verschillende voordrachten zou opluisteren. De heer Boesser zeide vooraf geen humorist te zijn, doch tooneelspeler, en in dien geest ook te zullen voordragen. Hij heeft woord gehouden. Het door hem gekozen repertoire was te roe men hierbij is zeker het openingsstukje „Salome" een fragment van Boutens ver taling van dien naam, dat een eerste plaats inneemt. Verder enkele schetsjes van Henri 't Sas, Talhiaud, Bruinsma en Charivarius en vooral atok niet de gedichtjes van den bekenden pastoor B. van Meurs te vergeten, die zoo prettig en klaar aandoen. We willen nu juist niet beweren, dat dit alles splinter nieuw is, maar omdat ze nu niet direct „nieuw" zijn, is dit toch geen recfleri om het daarom minder mooi te vinden, welke gedachte, we twijfelen er niet aan dan ook bij geen enkel der aanwezigen zal zijn op gekomen. IntegendeelBij het eindigen was het applaus van harte gemeend en we zijn er van overtuigd,' dat allen zich prettig hebben geamuseerd. Een groot aandeel 'in het welslagen van den avond heeft voorzeker het Jazz-Band orkestje gehad, dat een Naamlooze Vennoot schap scheen te zijn. Een naam konden we tenminste niet te weten komen. Hoe het ook Zij N.V. of niet, de muziek welke het telkens weer de zaal „inslingerde" was af, en bracht alle leden van den R.K. Vrouwen bond, die aanwezig waren, in de stemming, waarin men op een dergelijken feestavond dient te vgrkeeren. Men verzocht ons nog mede te deelen, dat men voor den 2en feestavond opVjjijdag 13 Februari a.s. des 's morgens van 9 tot 12 uur en des middags van 2 tot 4 uur plaatsen kan bespreken en kaarten verkrijgen, in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. MEDËüDcELU DJJ De Beurs opende heden iets flauwer. V K HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 415 Nederl. 1917 1% N.-l. 1921 A.. 6% N.-l. 1923 D... holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank I dische Bank Cert Handel Mij Resc dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id Camp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai S rira Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell 97l5/l6 1021/ie 90% 102®/g ioi3/le 6% 69 54% 162*/2 136% 1301/4 147 801/2 -53/ 4 459 3471/2 78 181 1401/2 126 126% 961/2 1781/4 4093/4 125 '60 '61% 103/8 1253/4 387% 3921/4 3631g '65% 213 114 1441/4 383 883/4 150 92 *>9/16 43/8 97l5/l6 .021% 66'/ 2 '02% '0'%e 70 1361/4 130 147 80 25% 455 348 7%2 180 140 126% 126 181 4071/, '24% l47/"l6 159l/2 161 '8% 1243/4 3873/4 360 I653/4 114 140 380 87 150 92 24% Heb het uitstekendste aan te bieden da' iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Jaarvergadering. Van verschillende zijden werd er op aan gedrongen, dat het Bestuur veel meer dan tot nu toe de aandacht der 400 Kath. Organisa ties in Haarlem zou vestigen op het bestaan der K.S.A. Men is nog veel te weinig over tuigd van het doel eti van de werking van dit instituut. Sommigen meenen, dat de K.S.A. de andere organisaties wil ondermij nen of uit den weg wil duwen. Anderen denken, dat de K.S.A. een leege vorm is, die het eerst door den bezuinigingswind kan "worden opgeruimd. Men heeft het evenwel gladweg mis. Wie de jaarvergadering bij woonde, zal wel tot andere gedachten geko men zijn. En nu drong men er op aan, dat het K.S.A.-bestuur een s duidelijk zou maken, hoe dit instituut in Haarlem werkt. Het liefst zag men, dat het K.S.A.-Bestuur de organisa ties één voor één opzocht om de waandenk beelden en vooroordeelen tegen de K.S.A. uit den weg'te ruimen en de noodzakelijkheid van het K.S.A.-bestaan en de werking er van aan te toonen.. Jaarverslag. De voorzitter bracht het jaar verslag uit, verdeeld in 12 onderdeelen. Meni ge organisatie zou blij zijn, als het in een heel jaar èèn onderdeel tot een goed einde zou gebracht hebben. De K. S. A. bracht de 12 onderdeelen bijna alle tot een goed eincfê. Wat een arbeid is er noodig geweest om de op gesomde zaken tot stand te brengen. E11 merkte d" voorzitter op zónder, dat het IC S. A. uestuur over een telefoon beschikt. Wie kan in onzen tijd iets zonder telefoon be ginnen. Maar gelukkig, ook aan dit bezwaar Zal spoedig een einde komen. Sedert de raadsleden zich op kosten der gemeenschap een gratis-telefoon hebben verschaft, is de mogelijkheid van een gratis-telefoon voor de K. S. A. aanmerkelijk gestegen. Want, ging de voorzitter op ondeugenden toon voort, de Kiesvereeniging zette mij doodeenvoudig no. èèn op de lijst. En de Zaak is in orde. Ik begrijp zelf niet, dat men mij voor de waardig heid van Raadslid niet voldoende gewichtig achtHet finar.tieel verslag eindigde met een batig saldo, wat van een verstandig beheer getuigt. Jaarboekje. Teneinde te komen tot ver eenvoudiging en bezuiniging in het vereni gingsleven is op de eerste plaats beantwoor ding noodig van enkele vragen. Bijv hoe groot is het aantal verenigingen Wat stel len zij zich ten doel Wat bereiken ze Wel ke sommen contributies en donaties worden verslonden Het jaarboekje moet daarop antwoord ge ven. De eerste jaargang (als inleiding te beschouwen) is thans verschenen. Veel valt er uit te leeren. Overbodige verenigings gebouwen, elkaar-het-gras-voor-de-voeten- wegmaaiende verenigingen. Vereenigingen, die niets doen dan contributies innen en feest uitvoeringen arrangeeren voor de. dona teurs voorzitters en bestuursleden, die nimmer èèn enkelen blik hebben geslagen in het reglement hunner vereeniging en alles nastreven, behalve het doel der vereeniging enz- enz. enz. Groeien in de breedte, maar veel te weinig in de diepte. De voorzitter ging na, hoe het jaarboekje voor Roomsch-Haarlem zich zal moeten ont wikkelen. Het.ideaal moet zijn, dat geen en kel Katholiek 'Haarlemmer het zal kunnen ontberen, omdat het op alle vragen een duide lijk antwoord zal geven. Nu is evenwel de ont wikkeling van dit boekje niet mogelijk, als er geen finantieele basis is. Men kan maar niet een boek uitgeven,elk jaar weer opnieuw, op een totaal onberekenbaar risico. En wat een reuzenwerk is niet verbonden aan de samenstelling van een alleszins ver trouwbaar en volledig jaarboek. De redacteur is daar een heel jaar mee bezig. Hoe stelde de voorzitter zich nu die basis voor oogen Zijn bedoeling was, dat alle Roomsche Vereenigingen zich verbinden jaar lijks enkele exemplaren te zullen koopen. Dan tast men bij de bepaling van de oplage niet in het duister en worden de onkosten der uitgave niet noodeloos verzwaard. Jaarboek jes houden slechts hun waarde voor èèn jaar. De oplage dient dus ieder jaar te worden uitverkocht. Er zal een circulaire, aan alle Roomsche vereenigingen woiden toegezonden betreffende het jaarboekje. SPREEKWOORDENWEDSTRIJD JANSWEGVEREENIGÏNG. Voor bovengenoemden wedstrijd schijnt veel belangstelling te zijn. Niet alleen be wegen zich vele kleintjes langs den Jansweg, maar ook grooten doen hun best om de op lossingen te vinden. Men denke er aan, dat Maandagavond 16 Februari de bus onher roepelijk wordt gesloten en dat derhalve inzendingen na dien datum niet meer in aanmerking komen. Op Woensdag 18 Fe bruari, des avonds 8 uur precies, zal de uitslag worden bekend gemaakt en zullen dc prijzen worden uitgereikt in het Café van den heer Heydendaal, Jansweg 9. Ondertrouwd: 12 Febr. A. Hoogland en L. Rollfs of Roelofs; G. von Glahn en E. W. L. v. d- Heuvel Rijnders. Getrouwd 12 Febr.: J, L. Elferink en M. H. Balm; P. H. Hos en E. M. Schreijers; A. Moot en F. Klouwers; H. J. v. Leeuwen en J. C. P. Hoeben. Geboren: 11 Februari: dochter van M. F. J. Hoekstra-v. Emmerik; 12 Febr. z. van A, Alting-Hoen; d. van A. E. Spee- Nieuwenhuizen. Overleden: 11 Febr.: H. J. Smink, 25 j. Ridderstraat. 437e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 12 Februari. Se Klasse 16e Lijst. Hooge priizen: 22145 3000 met premie van ƒ30 000. 4592 1500 9830 9853 16319 19915 21718 21960 1000. 4081 4319 5715 10091 12036 13651 16951 :9140 21527 22224 ƒ400. 1137 88S6 15551 15582 17030 19919 ƒ200. 1554 11S64 14461 16489 16811 17450 20565 J 100. 8S 282 1042 1072 1752 1992 2577 2Ó34 3556 3669 4142 4185 4700 4764 5359 5371 5700 5746 6283 6321 6848 6889 7480 7508 8139 8259 8860 8872 9644 9756 590 603 658 1322 1344 2027 2030 2670 2710 3756 3763 4256 4271 5055 5111 5376 5459 5782. 5815 6339 6912 7546 8306 8907 6705 6914 7760 8542 9186 1444 2191 2804 3835 4436 5237 3523 5905 6721 868 896 1653 1690 2513 2575 3436 3515 3953 4035 4532 4642 5279 5358 5614 5645 5967 6027 6809 6940 7316 7344 7399 7862 7966 8096 8561 8776 8807 9325 9370 9508 10616 10622 10637 10685 10776 10908 11090 11108 11131 11158 11466 11527 11853 11986 i 2093 12517 12541 12555 12632 12636 12681 12866 12888 12894 13057 13078 13156 13310 13311 13349 13399 13481 13573 13578 13579 '3856 13924 13947 13954 13967 13972 4033 14300 14328 14424 14572 14950 15178 15226 15420 15509 15550 15619 15681 15786 !6008 16090 16098 16205 16215 16245 16260 '6443 16502 16585 16715 1682? 16825 16861 "6928 17119 17230 17264 17269 17273 17319 '7501 17656 17743 17831 17849 17983 18011 '8048 18101 18376 1S493 19014 19162 1P354 '412 19506 19538 19589 197)1 19877 19886 9967 20007 2Ü037 2016? 20167 20188 20335 "1424 20817 20959 21108 21208 21220 21412 1774 21787 22081 22103 22105 22300 22507 '758 22903 22974 ARME JONGEN! BREDA, 12 Febr. Terwijl de ouders op de fabriek waren, heeft zich een 15-jarig zoontje Opgehangen. Hij had spelenderwijs een lus gespannen over het hoofd en had op een omgekeerden emmer plaats genomen. De emmer gleed uit en de arme jongen vond op deze wijze den dood door verstikking. 12 FEBRUARI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN 0 59 20 59 55 PARIJS 13 35 13.35 BRUSSEL 12 70 12.70 WEF.NEN 0.35 0.35 11 88 11 88% STOCKHOLM 66 90 66 90 KOPENHAGEN 44. Ij5 49 15 37 90 37 90 BAZEL ...ut 47 90 47 95 NEW-YORK 2 48% 2.48% ROME 10 30 10.35 NIETEN» 29 3.3 115 126 139 188 200 226 260 261 289 315 344 380 394 414 522 523 566 630 644 650 651 756 798 815 832 83S 903 936 978 984 992 998 1036 1080 1084 1099 1103 1178 1209 1223 1229 1280 1345 1347 1404 1406 1414 1436 1443 1458 1505 1508 1528 1566 1639 1689 171? 1784 1834 188i 1955 1962 1968 2004 2025 2137 2159 2241 2246 2255 2261 2267 2313 2321 2375 2390 2427 2447 2459 2469 2492 2538 2611 2633 2641 2649 2686 2859 2949 2950 2966 2982 2995 3057 3450 3452 3479 .3514 3534 3562 3587 3622 3625 3671 3709 .3723 3762 3790 3834 3848 3926 3929 3649 3654 3993 4055 4064 4074 4107 4112 4148 4158 4184 4243 4287 4381 4387 4388 4394 4398 4421 4440 4515 4534 4581 4613 4621 4673 4723 4728 4734 4760 4761 4766 4772 4841 4892 4980 5015 5078 5162 5196 5198 5213 5229 5328 5386 5430 5434 5480 5518 5521 5538 5559 5639 5660 5680 5697 573 b 5734 5764 5806 5809 5822 5871 5874 5983 0079 6166 6308 6369 6406" 6445 6446 6468 6515 6527 6567 6634 6666 6711 6771 6786 6917 6968 7011 7030 7111 7117 7194 7209 7210 7243 7255 7276 7289 7298 7559 7671 7711 7731 7774 7775 7818 7839 7850 7870 7983 8021 8036 8044 8049 8119 8142 8240 8246 8273 8281 8310 8363 8446 8535 8554 8648 8690 8755 8760 8780 98798 8823 8840 8894 8895 8930 8972 9040 9049 9119 9128 9170 9188 9227 9264 9269 9300 9302 9345 9346 9380 9389 9405 9474 9492 9545 9547 9597 9610 9622 9648 9749 1 9825 9826 98,32 98,33 9848 9910 10005 10047 10053 "10048 10098 10107 10122 10128 10136 10167 10215 10219 10252 10261 10299 10321 10359 10.362 10307 10445 10468 10490 10513 10572 10589 10652 10496 10740 10744 10785 10797 10810 108.35 I0S44 10847 10914 10951 10955 10987 11004 11048 11060 11063, 11066 11073 11116 11166 11252 11265 11288 11312 11322 11324 11.344 11357 11359 11360 11435 11439 11446 11456 11530 11698 11716 11735 11818 11820 11819 11852 11858 11860 11887 11935 11977 11978 12028 12071 12232 12238 12239 12244 12279 12329 12354 12399 12408 12469 12510 12552 12554 L2565 12605 12623 12637 12644 12645 12649 12713 12733 12745 12790 12840 12S62 12900 12935 12941 129^0 12970 13006 13013 13017 13105 13114 13128 13132 13181 13190 13325 13403 13415 13423 13429 13562 13605 13607 13616 13625 13630 131)68 1367U 13635 13726 13746 13812 13823 13863 13945 13946 13982 13994 14011 14016 14022 14083 14087 14102 14115 14169 14185 14251 14317 14352 14383 14439 14462 14525 14536 14558 14559 14568 14612 14644 14653 14695 14708 14714 14792 14812 14835 14865 14868 14893 14966 14978 15003 15010 15026 15046 15047 15061 15063 15098 15118 15119 15129 15133 15152 15162 15194 15200 15237 15273 15285 15306 15307 15321 15324 15332 15337 15395 ,15432 15516 15526 15579 15618 15643 15649 15666 15753 15S58 15863 15896 16029 16034 16058 16067 16075 16081 16U85 16994 16096 16100 1614 16177 16178 16200 16367 16401 16415 16424 16513 16514 16573 16589 16614 16624 16937 16673 I6b95 16733 16738 16753 16766 16769 16781 16788 16810 16844 16845 16875 16921 16983 16992 17014. i7U2! 17026 17059 17109 17151 17154 17233 17270 17283 17333 17354 17369 17432 1744 b 17461 17498 17509 17523. 17597 17640 17677 17688 17753 1 7759 17774 17779 17783 17825 17862 17885 17897 17917 17938 17958 17962 17966 18054 18062 18U67 18111 18136 18137' 18165 18168 18178 18269 18282 18301 18333 18351 18390 18438 18440 18462 18465 18541 18546 18548 18549 18576 18643 18649 18745 18781 18824 18874 18880 19023 19053 J9064 19665 19121 19124 19184 19257 19268 19286. 19384 19399 1941! 19451 19479 19504 19525 19530 19545 19567 19577 19594 19628 19631 19643 19697 19734 19753 19759 19771 19867 19870 19878 19918 19920 19946 19956 19999 20002 20013 20069 2U080 20099 20130 20144 20171 20215 20366 20374 20420 20433 20444 20460 20511 20545 20552 20593 20600 20617 20624 20690 20754 20775 20785 20815 20864 20873 20907 2094O 20965 20973 20982 20995 21030 21031 21044 21054 21099 21137 21142 .'1167 21177 21195 21295 21307 21370 21396 21406 21543 21639 21683 21687 21706 21794 21815 21876 21950 21948 21950 21970 22005 22013 22071 22077 22096 22139 22166 22177 22246 22258 22780 22310 22420 22161 22481 1)47,s 22508 22535 22592 22601 22618 22619 22627 226.30 22663 22678 22689 22691 22693 22733 22764 22792 22793 22855 22864 22885 22969 22991 22993 22994 5e Klasse 14c Li.ist: 13684 m.z 13694: 16656 11.z. Iftii54. 5e Klasse 15c Lijst: 8586 met 70 en 1.9913 met 70 m.z. met niet. DORTMUND, 12 Febr Gisteravond heeft in dc ten N. van Dortmund gelegen mijn „Minister Stein' een ontploffing plaats gehad. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn 80 mijnwerkers van de buitenwereld afge sloten Het reddingswerk is direct begonnen. ,*J)RTMÜND, t2 Febr, Niet 80 maar 138 mijnwerkers zijn in de mijn. waar een ont ploffing heeft plaats gehad Direct zijn alle pogingen tot redding der ingeslotenen in het werk gesteld, doch het reddingswerk werd ten zeerste bemoeilijkt door de vergiftige gassen, die uit de mijn opstegen. Hedenmor gen, omstreeks 10.30 uur, waren reeds 58 lijken naar boven gebracht, terwijl 9 mijn werkers levend uit de mijn werden gehaald. Bi> de meeste overledenen is de dood inge treden door verstikking, tengevolge van mijnga3. Slechts enkelen zijn door de ont ploffing zelf gedood. Men vreest, dat ook de oyerige ingesloten mijnwerkers allen of bijna allen omgekomen zijn, zoodat het aantal donden ongeveer 115 arbeiders bedraagt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2