UTfÊM De geheimzinnige treinroof. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 12 Februari VREUGDE IN DEN ARBEID. Dr. Marx en de vorming van een nieuw Pruisisch Kabinet. Verlangen naar het einde van het directorium in Spanje. Onder de Radio-berichten: Gaat Frankrijk niet met Churchill's nota ac- coord? Een verdediging van het Engelsche standpunt. Het Portugee- sche kabinet treedt af. Gem. buiten!, berichten. De hefbrug te Rotterdam. Prof. van Eijsinga. Eenige rem. Afschaffing der Staatsloterij. De Olympische spelen. 'Ond er scheid ing Mr. Zimmerman. De nóód in Drenthe. Het eere-doctoraat van H.M. de Koningin. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Centrale Sectie. Afdeelingsonderzoek. Interpellatie-Oud. Nominatie Hooge Raad. FINANCIËN. Het mantbedrijf. KERK EN SCHOOL. Prof. Dr. A. van Bijlert. FEUILLETON Het is in 't belang, zoowel van de arbei- lers als van de werkgevers, dat de arbeid ■net lust es opgewektheid, met vreugde wordt verricht. Dit geldt voor allen arbeid, al hebben we hier meer in 't bijzonder op het oog, den arbeid in de groot-industrie met haar ver doorgevoerde arbeidsverdeeling, waar van werkliefde en werkvreugde in 't algemeen zoo weinig te bespeuren valt. Gedeeltelijk ligt dit aan het werk zelf. De op de spits gedreven arbeidsverdeeling heeft wel de productie enorm verhoogd, maar te vens den arbeid eentonig en geestdoodend gemaakt en aan den arbeider ontnomen de scheppingsvreugde van den vroegeren hand arbeid. Daarom verdient vooral in die groot-be drijven den 8-urigen arbeidsdag toejuiching, omdat daardoor de arbeider in de gelegen heid gesteld wordt, om buiten de fabriek, door vrijwillige bezigheid aan te vullen wat lichaam en geest te kort komen bij het een tonige, vaak versuffende werk der moderne techniek. Echter, er zijn nog meer voorwaarden, die vervuld moeten worden, zal de arbeid met lust en ijver worden verricht. Er moet een goede verstandhouding zijn tusschen patroons en arbeiders, iets wat be vorderd wordt door collectieve arbeids-con- tracten, welke den arbeider practisch doet beseffen, dat het hem niet wel kan gaan, als het den patroon ni;t wel gaat. Maar alle middelen zullen falen, zoolang het gemoed van den arbeider wordt ver zuurd en verkankerd door de liefdelooze, materialistische levensbeschouwing van het Socialisme.' En hier komen we tot de principiëele, alles beheerschende oorzaak van het droeve feit, dat men in de werkplaatsen onzer groote fabriekssteden zoo weinig bespeurt van de ware arbeidsvreugde. Men behoeft geen scherpzinnig menschen- I kenner te zijn om op zoo menig stroef ge- I laat te lezen wat er omgaat in die donkere 1 ziel: haat tegen den „kapitalist," ontevre denheid over het „slavenwerk',, dat zij te gen een „hongerloon" mokkend verrichten ten bate der „uitbuiters," Wij "kiezen hiel opzettelijk de bekende roode krachttermen en duiden daarmee te vens aan, de eerste oorzaak van dien stroe ven, cynischen geest, die mokkende en mor rende ontevredenheid, welke in menige fa briek de plaats heeft ingenomen van den blijden lach en i.et vroolijk lied, waarmee eens de handarbeid werd verricht. Die oorzaak is het Socialisme met zijn klassenstrijd en zijn prediking van den haat. Immers, hoe kunnen de arbeiders met opge wektheid hun werk verrichten, wanneer hun dag-in-dag-uit»wordt voorgehouden, dat zij zijn de zwoegers voor het kapitaal, die hun zweet geven ten bate van rijke leeglooper* en nietsnutters Zal men werken met lust en liefde, dan moet men zich op de eerste plaats los ma ken van die socialistische dwangvoorstellin gen, losmaken van de eenzijdige, neerdruk kende levensbeschouwing van het Socialisme en zich opwerken tot de Christelijke leer, dat de arbeid is een gave Gods, die dankbaar uit Zijn hand aanvaard, vreugde en voldoe ning zal schenken. De Godsdienst Weet den arbeid te adelen, door henf'krachtens zuivere m< ening en ge nade te verheffen tot een navolging van Christus. En het is ook een grondbeginsel van het Christelijke sociale leven, dat men arbeidt om de vreugde van den arbeid, omdat men het werk lief heeft Wij herhalen: er mag niets ongedaan blij ven om de arbeidsvoorwaarden, redelijker wijs, zoo gunstig mogelijk te maken. Maar alleen de Christelijke levensbeschouwing stelt in staat, om zelfs den zwaarsten arbeid, moede en blijde te volbrêngen. De reis van den Duitschen Rijkskanselier. De nieuwe Duitsche rijkskanselier is op gijn reis door Zuid-Duitschland te München langekomen. In antwoord op de begroetings rede van den Beïerschen premier legde hij den nadruk op de noodzakelijkheid van zuiver zakelijken arbeid als eerste voorwaarde voor hetgeen zijn regeering te doen staat. De be staande groote moeilijkheden zouden z.i. des te eerder overwonnen worden, hoe krachtiger het geheel e Duitsche volk zich aaneen sloot, bereid om alles te doen, ten einde langs den weg van het herstel in het verkeer met andere volken vooruit te ko men, maar om vooreerst alles te doen, ten einde volgens de voorschriften van het ver drag van Versailles de ontruiming van de noordelijke Rijn-zone en de geleidelijke be vrijding van de lasten der bezetting te be reiken. De crisis in Pruisen. Dr. Marx, de gewezen rijkskanselier, die zijn plaats als zoodanig heeft moeten inrui men voor dr. Luther, is nu in den Pruisi- schen Landdag, als minister-president geko zen. Een nieuwe phase dus in de Pruisische regeeringscrisis. Zal de heer Marx nu ge lukkiger zijn dan de heer Braun, de sociaal democraat, die na den afval van de Duit sche Volkspartij de regeering met de coalitie van Weimar trachtte voort te zetten en na dat hij tot aftreden ?ich genoopt zag, niet temin voor den Landdag als minister-pre sident werd herkozen De heer Braun kon echter niet slagen in een kabinetsformatie. De coalitie van Weimar (sociaal-democra ten, centrum en democraten) beschikt in den Landdag niet over een meerderheid, en po gingen om de Duitsche Volkspartij tot nieuwe samenwerking over te halen of al thans de elf leden tellende economische fractie voor deelneming aan de regeering te winnen, mislukten. De „Wirtschaftler" had den blijkbaar bezwaar om met de socialisten samen te werken en althans om zich onder socialistische leiding te stellen. Maar Duitsch-nationalen en Volkspartij, die dank zij de hulp van de communisten de regeering van Braun ten val konden bren gen, beschikken in den Landdag al evenmin over een meerderheid. Hoe nu, was de vraag. Ongetwijfeld waren er in het Centrum wel enkele voorstenaders van een samenwerking met rechts. Maar de fractie in haar geheel wilde hiervan niets weten. Zij beheerscht echter met haar 79 leden wel feitelijk den toestand. En de consequentie hiervan is ge weest, dan men het nu eens wil gaan probee- ren met een kabinetsformatie onder leiding van het Centrum. Dr. Marx heeft zich na lang aarzelen laten vinden voor een candi- datuur voor het minister-presidentschap en met precies de volstrekte meerderheid (233 van de 444 uitgebrachte stemmen) is hij gekozen. De partijen van de coalitie van Wei- mar ontvingen daarbij den steun van de Duitsch-Hannoveranen, die in den Land dag over zes zetels beschikken. Sterk is de positie van dr. Marx dus niet en het zal nog de vraag zijn of hij zal kunnen slagen. Het schijnt zijn bedoeling te zijn slechts een ministerie van Centrumleden en democraten te vormen, dat dan op den welwillerden steun vah de sociaal-democraten zou kunnen rekenen. Alleen zou aan een der oude sociaal democratische ministers, den heer Severing, die met zoo krachtige hand het departement van binnenlandsche zaken beheert, een plaats in het ministerie worden ingeruimd als zakenminister. Men weet, dat men tegen woordig in Duitschland gaarne met de ter men politieke en „Fach"ministers manoeu vreert, om aan de moeilijkheden van de coa litievorming tegemoet te komen. Het minis terie zou in meerderheid uit centrumleden bestaan en met dit overheerschend katholiek karakter van het nieuwe kabinet hoopt men dan de steun van de Hannoveranen en wel licht ook dien van de economische partij te winnen. De uiterst rechtsche mee ning over den toestand in Spanje. De correspondent van de „Temps" te Madrid seint aan zijn blad, dat het orgaan van de uiterste rechterzijde, „El Debate", dat tot nu toe steeds het militaire directorium heeft verdedigd, erkent dat een groot deel der publieke opinie zich met recht ontevreden betoont. Het is niet voorzichtig, schrijft het blad, om verlichte mannen, die een groote ondervinding in staatszaken hebben, te blij ven negeeren, te meer daar de tegenwoordige situatie abnormaal en zelfs gevaarlijk is. net uur is dus ge Komen om zijn gedach ten er over te laten gaan, waardoor het dir- rectorium vervangen moet worden en een re geering in te stellen die een schrede naar den normalen toestand van zaken zou beteeke- nen. „El Debate" eindigt met te zeggen, dat het directorium van de kalmte die thans in Spanje heerscht, profiteeren moet om een terugkeer tot normale toestanden te verge makkelijken. Dit artikel is te opmerkelijker, zegt de correspondent van de „Temps", omdat het samenvalt met de verlangens van den ko ning en met de pogingen van de leiders der partijen om het parlementaire régime.weer te herstellen. De toestand na de ver kiezingen in Zuid-Slavie. Gelijk te verwachten was, is de toestand na de verkiezingen nog allerminst opgehel derd. De meest tegenstrijdige berichten zijn in omloop over den feitelijken uitslag van de verkiezingen. De correspondent van de „Köln. Z." te Belgrado meldt zelfs, dat het oppositieblad „Novosti" heeft verklaard, dat de oppositie gewonnen heeft, en wel met 30 stemmen. Dadelijk is het blad in beslag genomen, daar het melding had gemaakt*van vervalsching op groote schaal van de verkie zingsuitslagen in Macedonië en schreef, dat een onderzoek de vervalschingen wel aan het licht zou brengen, en dat de verkiezin gen op deze wijze geen beteekenis hadden. Eerst werd melding gemaakt van een mede- dceüng van den correspondent te Belgrado van de ,,Voss. Z.", volgens welke waarschijn lijk getracht zou worden door de regeering om wijzigingen te brengen in den uitslag door het ongeldig verklaren van sommige resultaten. Thans meldt hij, dat de regee- ringscoalitie van plan is in de betreffende commissie uit de volksvertegenwoordiging alle door de Raditsjpartij behaalde successen (de partij veroverde 68 zetels) ongeldig te doen verklaren, op grond van de wet tot be scherming van den staat (zooals men weet, is de Kroatische boerenpartij onlangs door de regeering ontbonden). DE OPIUMCONFERENTIE. Blijkens een draadloos bericht wordt uit Genève gemeld, dat de Vereenigde Staten, hoewel zij zich van de opiumconferèntie heb ben teruggetrokken, toch- vertegenwoordigd zullen zijn in den aigemeenen raad van con trole, welke door de internationale opium conferentie zal worden benoemd. In de zitting van de eerste opiumconfe rentie deelde de voorzitter, de heer Van Wet- tum, gisterenmorgen mede, dat de Chinee- sche delegatie niet langer aan die conferentie deelneemt. DE BRITSCHE HEFFING VAN 26 Parker Gilbert heeft de besprekingen met het Britsche ministerie van de schatkist over een nieuwen modus vivendi inzake de hef fing der 26 hervat. Er werd overeenstem ming bereikt, behoudens de goedkeuring van het Transfer Committee, dat 18 Februari vergadert. DE GRAAF VAN OXFORD. Het Britsche Staatsblad bevat de officieele aankondiging, dat Asquith de titels aan neemt van Viscount Asquith of Morley en Earl of Oxford and Asquith. CRITIEK OP DE ENGELSCHE STALEN HUIZEN. De technische commissie van de „Natio nal Housing and Town Planning Council" heeft in een door haar uitgebracht rapport critiek geoefend op stalen huizen, d.w.z. hui zen met een houten geraamte, dat met stalen platen bedekt is. Zij is niet overtuigd, dat de bewering, dat stalgn platen ter dikte van 1/« of 3 l6 inch, die éénmaal aan den binnenkant worden geschilderd en herhaaldelijk aan den buitenkant, veertig jaar zullen duren, kan worden gehandhaafd. Haar ervaring is dat er roest optreedt bij de naden en dat dit zich naar den binnenkant uitbreidt. De eenige methode tegen roesten acht de commissie herhaaldelijk schilderen aan beide kanten. Van binnenbekleeding der muren met houtpulp vreest de commissie gevaar voor de gezondheid der bewoners door ongedierte en vocht. Ook uit financieel oogpunt acht de com missie steenen huizen aanbevelenswaardiger terwijl zij wat het Britsche klimaat betreft eveneens aan steenen huizen de voorkeur geeft. HAARMANN HERROEPT ZIJN VER KLARINGEN OVER GRANS. Zooals dezer dagen reeds is gemeld, dost de ter dood veroordeelde massa-moordenaar Haarmann te Hannover weer van zich spre ken. Hij heeft n.l. verklaard, dat hij al zijn tijdens het proces afgelegde verklaringen over zijn vriend en medeplichtige Grans herroept en dat deze onschuldig is veroor deeld. Dezer dagen werd Haarmann voor een confrontatie uit de gevangenis overgebracht naar het politiebureau. Onder weg moet hat hem gelukt zijn een brief uit den gevangenis wagen te werpen, geadresseerd aan den va der van Grans. Een jonge man heeft den brief gevonden en aan zijn adres bezorgd. Vader Grans heeft er een afschrift van ge nomen en het origineel aan den ambtenaar van het O. M. ter hand gesteld Ook in dezen brief herroept Haarmann al zijn verklaringen en verzekert hij, dat Grans geen flauw idee had van zijn, Haar- mann's daden. Verder verklaart hij, dat hij door de politie door mishandeling gedwon gen is tot zijn onware verklaringen over Grans. Door dit optreden van Haarmann heeft de verdediger van Grans gelegenheid gekre gen aan te dringen op herziening van het proces. DE DUITSCHE BANKSCHANDALEN. Woensdag liet het Nederlandsche consu laat te Beilijn aan Julius Jeddko Barinat offi cieel mededeelen, dat het indertijd door hem gestorte bedrag tot dekking der kosten voor de door hem aangevraagde naturalisatie ah Nederlander weder te zijner beschikking stond, aangezien zijn verzoek tot naturalisatie van de hand is gewezen. Naar het schijnt, heeft de arrestatie van Höfle niet bepaald plaats gehad in verband met de credtetverleening aan Barmat, maar het onderzoek inzake de crecliettransact-.es van het rijksndstministerie met de beruchte Depositen- u. Handelsbank schijnt uiterst bezwarend materiaal tegen Höfle te hebben opgeleverd. Ofschoon Höfle was gewaar schuwd, had hij toch de bank aanbevolen. Voorts zou uit de boeken der bank zijn ge bleken, dat Höfle zich door de directie heeft laten omkoopen. Dit is het eerste geval in de Duitsche cri- mineele geschiedenis, dat een minister we gens z.g. „passive Bestechung" in voorloo- pige hechtenis is gestald. Kutisker in staat van fail lissement. Naar de „T agl. Rundschau" meldt, heeft het Amtsgericht te Chariottenburg het fail lissement uitgesp-oken over Kutiskers ver mogen. De opgegeven vorderingen beloopen ca. 30 millioen goudmark, zoodat naar het blad verneemt, kan worden verwacht, dat de credieten der Pruisische Staatsbank ver boren zijn. De eerste vergadering van cre diteuren zal nog deze week worden gehou den. DE TIJDREKENING BIJ DE DUITSCHE SPOORWEGEN. De directie der Duitsche rijksspoorvveg- maatschappij is volgens- de bladen voorne mens binnenkort bij de opstelli - der nieuwe dienstregeling de 24-urenrekeniag in te voe ren. EEN FASCISTISCHE INTERNATIO NALE Hideh komt de groote Raad der Italiaan- sche fascisten bijeen. Uit nadere berichten blijkt, dat daar o. a. aan de orde komt de voorbereiding van gemeenschappelijk overleg tusschen alle fascistische en dergelijke be wegingen in elk land. De opper,itiepsrs be schouwt dit als een poging om, naar het voorbeeld der socialisten, tot een internatio nale te komen. Volgens sommigen (zoo meldt de Romein- sche correspondent veil de „Daily Tele graph") zal"de eerste stap zijn het houden van besprekingen in Engeland met groepen en leiders, die conservatieve denkbeelden huldigen, overeenkomend met het fascisme, of wier politiek geloof in staatsgezag, onder drukking van stakingen, de strijd tegen het bolsjewisme en het organiseeren van samen werking tusschen alle klassen. Daarna of tegelijkertijd zou men zich wenden tot de Fransche anti-socialistische, katholieke, con servatieve en tegen de vrijmetselarij-gekant; leiders, en vervolgens zou men het oog op Spanje richten. DE VERKIEZINGEN IN EGYPTE. De voo.loopige berichten over de verkie zingen in Egypte luiden gunstig voor de liberalen en Unionisten'; in elk geval is een overweldigende meerderheid van de Zagloelisten uitgesloten. Vermoedelijk zal geen enkele partij de meerderheid behalen. MIST IN NEW YORK. Volgens een draadloos bericht uit New York hangt een zware mist over de ooste lijke staten en de kust. In New York werd hel verkeer erg bemoeilijkt, terwijl tenge volge van verkeersongelukken twee personen werden gedood en drie ernstig verwond. Het Kamerlid, de heer Kuiper, heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: le Wil de Minister mededeelen, of het juist is, dat de vervaardiging van de hef- brug over de Koningshaven le Rotterdam is opgedragen aan de Gute Hoffnungshiitte te Oberhausen voor de som van 653.890, terwijl de inschrijvingssom der firma Kloos 59.200, dat is slechts 814 pCt., hooger was? 2e. Wil de Minister mededeelen, of vóór de gunning van dit werk overleg is gepleegd met de Rijkscommissie voor Wekverrui- ming, welk advies deze commissie even tueel heeft gegeven en om welke redenen, niettegenstaande het betrekkelijk geringe prijsverschil, de bouw van deze hefbrug aan een buitenlandsche onderneming is opge dragen? Uit Genève wordt gemeld, dat de Leid- sche prof. Van Eijsinga benoemd is tol lid van het Juristencomité ter bcstudeering van liet geschilpunt tusschen Polen en Dantzig, betreffende het recht van Polen om te Dantzig een spoorwegdirectie te stichten. „De Nederlander" wijst erop, dat de Regeering van Tsjecho-Slowakije aan de katholieke Bisschoppen de afkondiging van een bisschoppelijk stuk verboden heeft. Het gaat in dat bisschoppelijk stuk over het verbod, dat katholieken lid zijn van so cialistische of communistische organisaties, welk verbod, naar men weet, wel door de Bisschoppen van Nederland is afgekondigd. „De Nederlander" schrijft dan: „In Slowa kije heeft de regeering de bekendmaking van den bisschoppelijken maatregel belet. Belet! In Nederland ware het eenvoudig on denkbaar, dat de Overheid de Kerk zou be letten om op haar terrein te verordenen, v/at haar goed dunkt. In het roomsche Tsjecho-Slowakije misschien beter: irr dit land, dat roomsch is geweest en niet pro- testantrch geweest is - doet de overheid het wel. Niet alleen in Slowakije, maar ook in Frankrijk, in Roemenië enz^ D.i. de Roomsche Kerk is in haar bewe ging slechts volkomen vrij daar, waar het protestantisme zijn stempel gedrukt heeft 'op de staatsrécliteli ke verhoudingen." „De Gelderlander" plaatst hierbij de vol gende kantteekening: Met andere woorden danken onze Bis- schoopen aan het protestantisme, dat zij vrü hun ambt kunnen uitoefenen Dat schrijft men in 1935. dus 72 jaar na de beweging van At-.ril 1853 tegen het herstel de' bisschoppelijke hiërarchie in NedcrLnd! Waar het protestantisme, door „De Neder lander" vertegenwoordigd, immers geheel binten stond! Had die beweging gezegevierd, dan zou den er zelfs geen Bisschoppen in Nederland geweest zijn laat staan, dat rij vrij zou den zi'n geweest in hun bewegingen. In „De Nederlander" huist tegenwoordig een manie om olie goeds, wat er in ons land te vinden is, op rekening van het pro testantisme -bij te schri'ven eenige rem op haar over-ijver leek ons gewenscht. De Tweede Kamer zal het wetsontwerp t.at afschaffing van de Staatsloterij a.s. Vrijdag in de afdelingen onderzoeken. De Tweede Kamer zal hst wefsontwero t--t effende de bi'drage aan hst Olympisch Comité on Woensdag 25 dezer in de af- i'ngen onderzoeken. Naar het „Centr." verneemt, is de Minis ter van Financiën, de heer H. Colijn. door de Poolsche regeering begiftigd met de groote ster met lint van de orde „Polonia restituta". De onderscheiding zal Z.Exc heden wor den overhandigd. In het hotel des Indes te 's Gravenhage is aangekomen mr. Zimmerman, oud-burge meester van Rotterdam, thans commissaris- generaal van den Volkenbond in Oostenrijk. Het R.-K. Werkliedenverbond in audiëntie bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. Dinsdag werden door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in audiëntie ontvangen pastoor B. Jongerius, te Klazienaveen en de vertegenwoordigers van het R.-K. Werkliedenverbond, de hee ren De Bruijn en Nijkamp en het Tweede Kamerlid Henri Hermans, ter bespreking van den toestand in Drenthe. Besproken werden de volgende punten: le. het geven van een kindertoeslag aan hen, die bij de werkverschaffing werkzaam zijn; 2e. het verleenen van een toeslag aan degenen, die in de keeten der werkverschaf fing verblijven; 3e. het scheppen van nieuwe werkgelegenheden, o. ra. de spoedige aanleg van het Twenthe-Rijnkanaal; 4e, de voor gestelde wijziging van de Landarbeiderswet; 5e. de te hoogc kanaalrcchten; 6e. het doen bouwen van heel eenvoudige zeer goed- kcope woningen. Z.Exc. zegde een spoedig onderzoek en nauwgezette overweging toe. Een maaltijd ten Hove. H. M. de Koningin heeft het voornemen, naar aanleiding van Hare promotie tot Doc tor in de rechtsgeleerdheid honoris causa, op 26 Februari a.s. een maaltijd aan te bieden, waartoe behalve leden van Hr. Ms. Hofhouding zijn genoodigd: Jhr. mr. dr. N, C. de Gijselaar, voorzitter van curatoren der Rijksuniversiteit te Lei den; prof, mr A J. Blok, reclor-magnificus dei Rijksuniversiteit te Leiden; prof. mr. D. van Blom, decaan van de faculteit der rechtsgeleerdheid der Rijksuniversiteit le Leiden; prof. dr. W. de fitter, sec;,eteris van den Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden; prof. mr. A. S. de Blécourt, secre taris van de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Rijksuniversiteit te Leiden; mr J. E. Boddaert, secretaris van curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden; de heer W. H. Dudok van Heel, praeses collegii C. A. L. B. S.; mej. L. C. Dufour, praeses der Ver- eeniging van Vrouwelijke Studenten te Lei den; H. L. M, van Schaik, abactis collegii C. A. L. B. S.; mej. J. G. Bleuland v. Oort, abactis der Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden; de heer P. J. de Kan ter, praeses van de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Lei den; de heer J. D. Zimmerman, comman dant van de eerewacht van „Pro Patria Vergadering van Woensdag 11 Febr,, namiddag 1 uur. De VOORZITTER deelt mede, dat de af- dcelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Rutgers, Nolens, Vliegen, Bakker i en van Vuuren en tot ondervoorzitters de heeren Snoeck Henkemans, de Monté Ver- Loren, Marchant, v. Sasse v. IJsselt en Duy- maer van Twist. De VOORZITTER stelt voor .as. Vrijdag in de afdeelingen een reeks wetsontwerpen te onderzoeken w.o. dat op den Zomertijd j en op Donderdag 19 Februari het ontwerp I tot beziening vanhet middelbaar en hooger i onderwijs er. Woensdag 24 Februari dat op den dienstplicht. Aldus besloten. Aan de orde is de behandeling van Jiet verzoek van den heer Oud om verlof tot net richten van vragen aan den Minister van Waterstaat naar aanleiding van de voorne mens der Regeering tot reorganisatie van het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Tele grafie en de Telefonie, en het verbreken van j het contact met een deel van het personeel van dit Staatsbedrijf. Het verlof wordt toegestaan en de inter pellatie zal plaats hebben morgen bij den aanvang der vergadering. Aan de orde is het opmaken van een no minatie voor een lid van den Hoogen Raad. le plaats. Uitgebracht 70 stemmen. Dr. G. Kirberger 25 stemmen, dr. P. Polvliet 25 stemmen, mr. R. Polak 13 stemmen, dr. G. van Skiten 3 stemmen, dr.' J. Woltcrbeek Muller 1 stem, mr. M. Mendels 1 stem en 2 blanco. Aangezien niemand de volstrekte meer derheid heeft, volgt een tweede vrije stem ming. Uitgebracht 79 stemmen, Waarvan dr. Kir berger 39 stemmen, dr. Polvliet 25 stemmen, d.r Polak 1 stem en eenige blanco, zoodat no. 1 zal zijn dr. G. Kirberger, raadsheer ge rechtshof Amsterdam. 2e plaats: Uitgebracht 70 stemmen. Dr. Polvliet 36 stemmen, mr. van Slooten 11 st.. dr. Wol- terbeek Muller 2 st., dr. van Dijck 1 st„ dr. de Monthon Bake 8 st., dr. Polak 5 en 5 verdeeld, zoodat no. 2 is dr. P. Polvliet, raadsheer in het gerechtshof den Haag. 3c plaats: Uitgebracht 67 stemmen. Dr. Michiels van Kessenich 19 st., prof. Veraart 1 st., dr. van Slooten 24 st., dr. Wolterbeek Muller 6 st„ dr. van Dijck 3 st., dr. de Menthon Bake 9 st., dr. Polak 1 st., dr. Sassen 4 stemmen. Aangezien niemand een volstrekte meer derheid verkrijgt, volgt een tweede vrije stemming. Uitgebracht 63 stemmen. Dr. van Slooten 20 st., dr. Michiels van Kessenich 25 st., dr. Wolterbeek Muller 2 st., dr. v. Dijck 2 st., dr. de Menthon Bake 6 st., dr. Polak 2 st., dr. Sassen 1 st. en 4 blanco. Aangezien niemand de volstrekte meer derheid verkrijgt, heeft herstemming pl ats tusschen een viertal: n.l. de heeren v. Sloo ten, Michiels van Kessenich, de Menthon Bake en één der heeren Wolterbeek Muller, van Dijk en Polak. Eerst wordt nu gestemd wie van deze laatsten drie op het viertal komt. Na drie stemmingen wordt uitgemaakt dat dr. Polak no. 4 zal zijn. Daarna wordt gestemd tusschen de vier heeren. Bij de eerste stemming verkrijgt nie mand een meerderheid, zoodat weer her stemd wordt. Het eindresultaat is, dat ge kozen wordt als no. 3 van de nominatie de heer jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kesse nich te Maastricht met 37 stemmen tegen 17 st. op mr. Polak. De voordracht zal aan H. M. de Komr.gin worden aangeboden door een commissie, be staande uit de heeren de Monté VerLorcn, Ebels, Duys, Tilanus, Fruy.tier, Boogaerts, Gerretsen en mej. Westerman. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. In 1924 zijn volgens de Staatscourant aangemunt: A. 1. van regeeringswege; a. voor Neder land: 8.000.000 aan guldens, 14.000 aan 1-cent-stukken; b. voor Ned. Indië: nihil; 2. voor rekening van anderen: 84.206 duca- ten, 580.500 5-gu!denstukken, 1.250.500 2-guI- denstukken, 500 1-guldenstukken, 600.500 A- guldenstukken voor de vrije stad Danzig; 14.000.000 stuks van 50 groszy, 29.886.000 stuks van 20 groszy voor de republiek Po len. Overzicht van het aantal stukken: voor Nederland 9.400.000, nominale waarde 8.014.000; voor anderen 46.402.206. B. van regeeringswege zijn ingetrokken: a. in Nederland: 1.200.693 rijksdaalders 3.001.732.50, 8309 guldens 8309, 396 K- guldens 198, 728.830 25-centstukken 182.207.50, 1.573.266 10-cenlstukkea 157.326.60, 85 5-centstukken 4.25, 1.475.892 214-centstukken 36.897.30, 242.400 1-centstukken 2424, 13.110 K-cent stukken 65.55, tot een nominale waarde van 3.389.164.70 (benevens 152.43 door brand beschadigde specie): b. in Ned. Indië: 4000 rijksdaalders 10.000, 40.000 guldens 40.000, 240.000 A guldens 120.000, 440.000 A guldens N. I. 110.000, 1.800.000 1/10 guldens N. I. 180.000, 1310 5- centstukken N. I. 65.50, 57.020 2K-cent stukken N, I. 142.55, 21.195 1-centstuk ken N. I. 211.95, tot een nominale waarde van 460.420. Te Wageningen is op ruim 60-jarigen leeftijd plotseling overleden, prof. dr. A. van Bijlert, hoogleeraar in de Tropische landbouwkunde, teelt van éénjarige gewas sen en onderdeelen van de technologie dier gewassen. Vrij naar het Engelsch. „Je kunt het er beter op laten, tot wij Mr Simmons in de voorzaal gepasseerd zijn, vind je niet? We moeten de grimeering alleen nog wat bijwerken, daar je nu in het volle licht komt, maar dat is ook alles, wat wij hebben te doen." „O, dat is goed," zei Barrett onderwor pen. „Als je mij nu even mijn kleeren aan vvill geven?".... Zij legde zijn kleeren op het bed en maakte zich gereed, heen te gaan. „Je mag niet weg gaan," zeide hij. „We zijn toch getrouwd?" Zij wachtte even, haar hand op de deur knop. „Ik ben er nog niet zoo zeker van, of we dat zijn," plaagde zij. ..Ik begrijp niet, waarom dal niet zoo zou zijn Jij zeide: „Ik wil" en ik zeide: „Ik wil En dus zijn wij getrouwd." „Ja ja, maar je zag de vergunning nog niet." „Wat is er met die vergunning?" „Begrijp je dat niet? Ik kon niet je wer- kelijken naam opgeven, ten minste niet ge heel. Ik ben nu slechts Delia Jimmie of hoogstens Delia Jimmie Baxter. Het is mo gelijk, dat de wet zegt, dat wij slechts voor twee derde getrouwd zijn, omdat een derde van je namen verzwegen is. Misschien moe ten we opnieuw trouwen, waarbij je ook je familienaam moet opgeven." „Onzin!" spotte hij, terwijl hij zijn armen naar haar uitstrekte. „Gekhid!" antwoordde zij lachend. Doch voor hij verder kon spreken, maakte zij een onsamenhangende bemerking over het ver wisselen van haar eigen kleeding, alvorens zij op verdere avonturen uitgingen en ver dween dan. De wijzers van Barrett's horloge wezen kwartier voor negen en hij was reeds ge heel gekleed en had een vol half uur onge duldig op en neer geloopen, toen zij terug kwam. Op het eerste gezicht herkende hij haar nauwelijks. Zij had haar kleeding ver wisseld voor een elegant sportpak van bruine stof, droeg groote schoenen met daarbij passende beenbekleeding en haar gewone hoed had plaats gemaakt voor een zachter van het model, zooals cowboy's dra gen. „Hoe vind je mij nu op den dag, dat je mi; trouwde?" schertste zij. Doch onmiddel lijk was zij weer ernstig en vroeg: „O lieve Jimmie, durf je naar beneden te gaan en de hel verlichte voorzaal door te loopen?" „Wie niet waagt, wie niet wint," ant- woorde hij. „Als je klaar bent, laten wij dan gaan." En hij opende de deur en draaide de lichten uit. Gelukkig vonden zij de gang leeg en even eens de lift, waarmede zij naar beneden gin gen. Zij wilden echter niet te voorbarig han delen, waarom zij op de galerij uitstapten en over de leuning naar beneden keken, om de voorzaal te verkennen, Het oogenblik scheen gunstig. Juist was een trein aange komen en vele reizigers hadden zich nu tus schen de logeergasten in de voorzaal ge mengd en vormden een lange file voor den lessenaar, waar het register lag. „We hebben geluk!" fluisterde de jonge vrouw en haastig gingen zij de breede trap af en de voorzaal in, waar zij verloren ge raakte in het gedrang der nieuw-aankomen- de reizigers. „Dezen kant uit," was het met zachte stem gegeven bevel en een oogen blik later stond Barrett met zijn gezellin in de garderobe, waar zij hem een zware, in papier gewikkelde doos gaf. „De zijdeur!" beval zij en vóór Barrett het wist, stonden zij buiten en wandelden vlug in oostelijke richting om daarna gedeeltelijk langs het blok huizen te loopen, waarin het hotel gelegen was. Zij hadden reeds den ,eersten hóek be reikt, alvorens hij het waagde te spreken. „Ik hoop, dat je weet, waar we naar toe gaan," zeide hij. „Ik weet het niet." „Ik wel," antwoordde zij. „Het is slechts een half blok verder." De vlugge wandeling vanaf het hotel ein digde bij de auto-garage, waar Delia de Stepenson gekocht had. De wagen stond gereed en zij stapten in, de jonge vrouw aan het stuur. Barrett had de zware doos met zijn ongewonen inhoud op zijn knieën. „Welk merk is deze auto, zei je?" vroeg hij. „Een Stephenson." „Hm! Je hebt je vroeger met sturen be- moeid. Ik kan deze soort wagens niet stu ren." „Ik kan alles sturen, waar wielen onder zijn," blufte zij en enkele minuten later reed de auto geruischloos door de voorstad. De jonge vrouw reed eerst even rond en ging dan de straat in, waar het leege huis stond. „Je kunt die doos openen en de dingen er uithalen, welke er in zijn,' beval zij en temperde de snelheid van de auto, waardoor deze langzaam langs het trottoir het park waarin het huis stond, inreed. „We zijn er dadelijk." Barrett opende de doos en haalde er de twee wapens, welke van flinke afmeting waren, behoedzaam uit, als was hij een nieu weling in deze eh had hij nog nooit een revolver gezien. Onder zijn venster op de bank had altijd een geladen pistool gelegen, doch geheel apart en sinds hij eens gezien had, dat hel: geladen was, had hij nooit meer eenige aandacht er aan geschonken. Het be hoorde slechts tot de meubileering van de „kooi". Eenigszins onhandig nam hij de beide wa pens op en laadde ze, terwijl hij zich zelf voorstelde, tegenover twee of mogelijk drie schurken te staan, wicn hij beval, de han den omhoog te steken. Deze voorstelling scheen hem nogal grootsch van opzet toe. „Moet ik mij zelf met een der wapens sie ren?" vroeg hij. „Zeker!" was het onmiddellijke antwoord. „Verberg de revolver onder je jas en geef mij de andere." Zij liet de auto halverwege de helling, waar zij afreden, stil staan en zette de rem vast. „Het leege huis is juist hier beneden," zeide zij. „Ik kwam langs dezen weg en we kunnen hier dus vlug den heuvel afgaan. We zullen hier de auto verlaten en verder wan delen." Weer trachtte Barrett zich zelf als een uiterst moedig man voor tc stellen en thans was dit niet zoo moeilijk. Het gewicht van het pistool onder zijn jas gaf hem een vrij veilig gevoel. De eene belli van zijn hersens en wel het zakelijke deel verzekerde hem, dat er dien avond niemand anders zou komen dan een paar mijn-zwendelaars. Maar het andere deel en wel dat deel, dal hem voor oogen stelde een treurige vlucht en verbanning, niet slechts voor hem zelf, doch ook voor Delia of de ellende van een langdurige gevangenschap dwong hem, le vertrouwen op de eene kans op de honderd, dat zijn eerste stelling niet de juiste was. Terwijl zij zwijgend verder liepen, wees Delia het leege huis aan. Het stond ver van de straat en Barrett zag hel slechts diep in de schaduw van de boomen op het grasveld. Zoo goed als hij kon, maakte hij bij zich zelf op, dat het een woonhuis voor de he itere standen was. Het had twee verdiepin- i gen en een veranda liep langs de voorzijde en een zijkant. „Breken we er in?" vroeg hij. „Neen; ik verbeeld mij niet, dat we be lang stellen in het huis alleen in de ga rage en die is aan den anderen kant. Wc zullen hetzelfde doen als wat ik van middag deed. We zullen onder de bescherming dei boomen zoo ver mogelijk naar de open plek sluipen." De nadering daartoe leverde geen bijzon dere moeilijkheden op. Onder de bescher ming der boomen konden zij tot heel dicht bij de haag sluipen. Er was geen licht in de garage en geen teeken van leven viel te be speuren. Barrett wilde juist hierover een opmerking maken,i toen een zachte hand vlug op zijn mondw erd gelegd en een zacht gelluister aan zijn oor hem zeide: „Tabak! Ruik je het niet?" Nu zijn aandacht er op gevestigd was, rook hij het ook; de prikkelende geur van een zware pijp tabak. De wachtende tijde lijke bezitter van de garage zat waarschijn lijk op den zachten Juni-avond buiten te rooken. Met een of beide mannen, die zij beslopen, slechts op eenige ellen afstand van hen verwijderd, hielden zij zich doodstil en wachtten met ingehouden adem. (Wordt vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5