tTIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE Kindermoord? AERDENHOUT. Hiermede brengen wij ter kennis van onze abonnees, dat heden door ons is aangesteld als agent van de Nieuwe Haarl. Courant" en ..Katho lieke Illustratie, de heer Joh. Hoef geest, Schulpweg 9, - Aerdenhout. Voor abonnementen, advertentiën, alsmede drukwerk, wende men zich tot den agent. DE ADMINISTRATIE'. SCHOTEN. De onverantwoordelijke' toestand van den Rijksstraatweg te Schoten. Het verkeer met autobussen. Doortrekking het electrisch pet naar Driehuis en Velsen, de wensch van bijna lederen autobuspassasier. BEVERWIJK. VELSEROORD. HAARLEMMERMEER. EEN WEiüWOOD SRMVIiSS ss ook daarom zo® aan te bevelen, omdat het behalve fraai van vorm en décor, niet „algemeen" is. Een bezoek aan de toonzaal in ons magazijn zal U overtuigen. H. J. LAMP, BaHeijorfssfraaS 18 HALFWEG UAARLEMMERLIEDE. DRIEHUIS. ZANDVOORT. NIEUW-VFNNEP. Ingezomtden mededeeüngen a 60 cents per regel. Last var? gal en slijm VELSEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. IJMUIDEN Ontvlekken -- Oppersen STOOMERIJ EN VERVERIJ „HEEMSTEDE" Bleekersvaaftweg 29 -- Telef. 28061 INGEZONDEN. STADSNIEUWS. Prov. Staten van Noord-Hollaud VRAGENBUS. km ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE! HAARLEMSCHE COURANT la-» vreden xijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op*t zicht niet tevreden zijt, zegf het óns, *».m er Te Heemstede is in de nabijheid van den Hout uit een sloot opgevischt het lijk van een pasgeboren kind van» het vrouwelijk geslacht, dat naar men kan vermoeden on geveer 8 a 10 dagen te water zal hebben gelegen. He' kind, dat meer dan vermoe delijk nog leefde toen het te water werd geworpen, was gewikkeld in eenige num mers van het Algemeen Handelsblad en verder met to,uw omwoeld. De Inspecteur van politie te Heemstede, verzoekt al degenen, die ook maar eenige aanwijzing kunnen geven omtrent de her komst van dit kind, hiervan aan hem'mede- deeliitg te willen doen, zoo noodig onder geheimhouding. VERGADERING CREDITEUREN HANZEBANK, Gisterenavond werd alhier e'ene vergade ring gehouden van crediteuren der Hanze- bank. De heer J. Vooges, voorzitter van de voorloopige commissie van crediteuren, opende op de gebruikelijke christelijke wijze de vergadering en gaf in een kort woord de reden aan, waarom de crediteuren der Bank uitgénoodigd waren, n.l. ter bespreking van de minnelijke liquidatie, De heer Ouwendijk, directeur der Hanze- bank Haarlem, zette het standpunt der Bank omtrent deze aangelegenheid uiteen, hetgeen veel bijval oogstte^ Met algemeene stemmen werd hierna dooi de verga'dering eene motie aangenomen, waarbij zij zich uitsprak vóór de minnelijke liquidatie, wat zeker in het belang der cre diteuren is. Vervolgens werd tot gevolmach tigde voor de Centrale Vergadering gekozen dc- heer Th. Meijer. Van de rondvraag werd door enkelen ge bruik gemaakt, die door den heer Ouwendijk beantwoord werden. Hierna sloot de heer Vooges, onder dankzegging voor de opkomst, de vergadering. Dammen. De R. K. Damclub „St. Bavo" vergadert Vrijdagavond om half acht uur in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda is als volgt samengesteld: 1. Opening; 2. Notulen;3. Ingekomen stuk ken en mededeelingeh; 4. Bespreking onder- lingen, en Bondscompetities; 5. Probleem wedstrijd; 6. Verslag Bondsraad- en .Dis trictsvergadering; 7. Vrijstelling van contri butie; 8. Rondvraag en sluiting. Wie lid wil worden der Vereenijling, kan zich Vrijdagavond op de vergadering aanmel den bij het bestuur. R. K. VOLKSBOND. Gisteravond hield de afdeeling van den R.K.Volksbond in het Patronaatsgebouw een vergadering. Dragen de vergaderingen van den Heem- steedschen Volksbond over het algemeen een aangenaam en leerzaam karakter, door dien meestal een interessante lezing op 'de agenda staat, ofwel dat zij opgeluisterd worden met muziek van een of andera af deeling die van gisteravond was zeker wel bijzonder geschikt om trouwe vergadering bezoekers te kweeken. De mededeeüngen, notulen en rond vraag vormden het zakelijke gedeelte van de agenda een lezing met lichtbeelden over de Fransche revolutie en voor de af wisseling wat muziek, ziedaar het overige en meest aangename deel. Wat het zakelijke gedetelte betreft, aller eerst werd het overleden bondslid, wijien de heer Timmermans, herdacht, waarna dc voorzitter de verdeeling der functies in het bestuur mededeelde. Deze is als volgt W. Groenland, le voorzitter N. J. v. d. Linden, 2e voorz. P. J. Kuiper, le secre taris j. J. Jansen, 2e secr. Q. W. v. d. Pijl, ie penningmeester H. A. Meeuwen oord, 2e penningm. H. Warmerdam, L. C. Snoeks en G. J. Rooyakker, commissarissen. De heeren v. d. Linden en Kuipers hebben voor het bestuur zitting genomen in het bestuur van de propagandaclub. In de Commissie, ingesteld voor Herwonnen Le venskracht, namen zitting de heeren v. Honschoten, Schelvis, Bos, v. d. Pijl en Kuipers. Besloten werd, om 5.-— bij te dragen ten behoeve van de Katholieke Universiteit. Nog werd een commissie gevormd, (in gevolge een op de vorige vergadering uit gesproken wensch) om te trachten 'een St. Nicolaas- of Kerstfeest te organiseeren, waarna tenslotte nog werd gevormd een commissie, bestaande uit den, voorzitter., en de heeren v. d. Erff en v. d. Eem, om de voorbereidende werkzaamheden te ver richten voor de stichting van een fonds voor ziekenhuisverpleging. De voorzitter had deze zaak in een te Amsterdam gehouden vergadering besproken en het denkbeeld geopperd een centraal fonds te stichten. Dit bleek echter bezwaarlijk te kunnen, aangezien het karakter der verschillende bestaande fondsen in de onderscheidene plaatsen niet hetzelfde is. Hier moet de bedoeling Zijn een fonds met geringe contributie en subsidie van gemeentewege. Na de vorming van de hier boven ge noemde commissie werden de zaken een oogenblik aan kant gedaan en zette men zich te luisteren naar hetgeen de geestelijke ad viseur, kapelaan Witkamp, ging vertellen van de Fransche revolutie. Wat hij vertelde was zeer interessant, soms treffend, maar over het geheel leer zaam, waar ons werd duidelijk gemaakt hoe verwerping door de menschen van God en het door Hem gevestigde gezag leidt tot ellendige wanorde. Een reeks mooie lichtbeelden, geprojecteerd door den heer A. H. Meeuwenoord, illustreerde de lezing. Aan het einde dankte de voorzitter den Eerw. geestelijken adviseur hartelijk voor zijn causerie en den heer Meeuwenoord voor zijn goede projectie, en tenslotte ook de heeren Kuipers, die tijdens de pauzes voor muzikaal genot zorgden, hetgeen zeer gewaardeerd werd. ,Van de rondvraag werd nog een dankbaar gebruik gemaakt, waarna de vergadering, die ook door een aantal dames was bezocht, werd gesloten. Men schrijft ons: Zooais men weet, wordt het gedeelte Rijksstraatweg fot dc Overtonstraat gens- phalteerd. De twee rijen boomen moesten worden geveld. Aldus geschiedde. Iedereen dacht natuurlijk, dat op z<»o'n drukken ver keersweg eerst aan de rechterzijde de niet erg genoeg. Te midden dezer ruïne wer den tot op de helft van den weg putten midden in den straatweg gemaakt. Door een opening van een paar meter, moesten alle voertuigen, auto's en rijwielen passeeren, Ook dit was nog niet genoeg. Ook de voet paden werden opgebroken voor het leggen der kabels, zoodat men nu door modder en in groot gevaar den Rijksstraatweg moet passeeren. Met ernst dient op dezen to-.:- stand«gewezen te worden. Een ter zake kun dig man dient daar de leiding te hebben. De toestand voor de bevolking van SchoLm en Dorp Schoten is allang levensgevaarlijk. Dit gevaar is ontstaan r'oor het verkeer der autobussen. 2ij eischen den weg voor zich op. Een waarschuwingsteeken van den chauffeur wil beduiden: .,zoek een goed heenkomen", en als twee bussen elkaar moeten passeeren, b'eteekent dit voor ande ren „vluchten." Dit is de wérkelijke toestand van den Rijksstraatweg. Verruiming van den weg is hoogstnoodzakelijk, maar onmisbaar is ook een verhoogd voetpad. Men ga eens zien in welken toestand zich de weg bevindt, waar de tramrails hebben gelegen. Het ont zettend ongeluk aan mevr. J. overkomen, laat schrijve - dezes maar rusten. Dit onge luk eischt echter gebiedend, dat het' verkeer beier geregeld wordt. Een electrische tram van Haarlem naar Velsen en naar Driehuis, zou het gevaar van de Autobussen keeren. Men kan dagelijks van de pas-agiers der autobussen vernemen, dat zij nooit rustig de reis aanvaarden. Dit is het beste bewijs, dat een electrisch net wel rendabel zou zijn en schrijver dezes twijfelt er niet aan, dat wanneer de ge- meente's medewerken, dit niet spoedig tot stand zou zijn gekomen. In elk geval is het noodzakelijk de tram spoedig door te leggen tot de Schoterbrug, om desnoods de auto bussen tot aan dat punt tsrug te dringen. De openbare veiligheid der burgers staat toch voorop De verbetering aan de Schoterbrug zal spoedig plaats hebben. Het Rijk heelt beslag gelegd op een strook -nnd van de Oostzijde van dezen weg af tot voorbij de gevaarlijke bocht. Ook de voortuintjes der vijf percee- len daar zullen verdwijnen, zoodat de toe stand daar binnenkort wel veel verbeteren zal. Hier wordt een verhoogd voetpad aan gelegd, maar dit is noodig langs de gehcele oostzijde vanaf Overtonweg tqt het Dorp. Belangrijke arrestatie. Op verzoek van den hoofdcommissaris te Rotterdam, is alhier door de politie gearresteerd zekere J. v. E., vroeger wonende alhier, wegens het in om loop brengen van rentezegels. Bij fouilleering werden valsche zegels op hem gevonden, v, E. -is naar Rotterdam overgebracht. Men vermoedt dat de valschezegels uit Belg;ë afkomstig zijn. De storm, Door den storm is aan de Casembrootstraat een pas gebouwde muur tusschen twee woonhuizen omver gewaaid. HET DORP ZWANENBURG. De directie van de N.V. „Eigen huis en Tuin", welke verschillende bouwterreinen bezit in het dorp Zwanenburg heeft een aller aardigst boekje uitgegeven om de uitbrei ding van het zielental van deze aardige plaats te bevorderen. Het is voorzien van enkele mooie kiekjes en vermeldt o.m. De raam „Zwanen burg" is waarschijnlijk ontleend aan het nog te Halfweg staande „Huis Zwanenburg", thans in gebruik bij de suikerfabriek „Hol land" de oude poort met de Zwanentorens en de wapenschilden, die mede door de goede zorgen van „Heemschut" intact zijn gebleven, kan men nog bewonderen." Achter dit reeds in het jaar 1400 bekende „Huis Zwanenburg", ook wel genaamd het „Huis ter Hart" strekten zich de daarbij be- höorende ruime landerijen en tuinen uit. Betrekkelijk nog maar weinigen weten van het bestaan van dit dorp af, ofschoon het toch als 't ware gelegen is onder den rook van Amsterdam zoowel als van Haarlem en met zijn circa 4000 inwoners een der grootste dorpen rondom Amsterdam ge worden is, dat zich vooral in de laatste jaren snel heeft uitgebreid. Het dorp beslaat een oppervlakte van ongeveer 100 hectaren en is regelmatig ingedeeld door lanen en wegen, die voor het meerendeel den naam dragen der'boomsoort, welke er langs geplant werd. De verbinding met Haarlem, Zandvoort en speciaal met Amsterdam is wel bijzonder gunstig. Alle 20 minuten, op drukke uren zelfs om de 10 minuten, komt of vertrekt een tram van de halte Kerkplein Halfweg van of naar Amsterdam of Haarlem. In den zomer en vooral in het voorjaar is het een genot door de lanen en langs de wegen van Zwanenburg te gaan, De lengte der diverse wegen bedraagt totaal circa 15 Kilometer. De gezondheidstoestand mag te Zwanen burg zeer goed genoemd worden. Deden Verpakking ook voor Bnrfië onder garanüs. tc verkrijgen en zijn enkele andere leden j Antw. Vetzucht is dikwijls hoofdoorzaafi: van oordeel, dat de voordracht eigenlijk al j van het leggen van windeieren. U moet GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN. Ter secretarie van deze gemeente is aangifte gedaan dat is gevonden een lederen damesceintuur, een rijwiel plaatje, een gouden dameshorloge met dou blé armband. Verloren een bruin lederen damestaschje met inhoud. t PERSONALIA. Tot tijdelijk onder wijzeres aan de openbare lagere school no. 4 te Hoofddorp is benoemd Mej. I. W. Sorg- drager te Haarlem. SCHOOLCOMMISSIE. De commis sie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente heeft in haar gehouden ver gadering herbenoemd tot voorzitter den heer H. Pos en tot secretaris den heer A. v. d. Hor. VRACHTAUTO OMGESLAGEN. Door den hevigen wind sloeg Dinsdag op den Sloterweg een met stroo geladen vracht auto omver. De chauffeur die in de dichte sttfurkast zat, kreeg door Wet breken van een ruit, een niet ernstige snijwonde in het aangezicht overigens kwam hij -er goed af. De pakken stroo kwamen gedeeltelijk in de wegsloot terecht. ONGEVAL. Op den Kruisweg nabij Hoofddorp beging een zoontje van den arbeider v. N. de onvoorzichtigheid achter op een passeerenden wagen te klimmen. De jongen had het ongeluk er af te vallen en werd door een anderen voorbijrijdenden wagen overreden. Inwendig gekneusd werd de kleine opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. Voetbalvereeniging „Vooruit." De H. V. V. „Vooruit" heeft in vergadering be sloten van clubgebouw te veranderen. Na ruim 2VS jaar in de Keizerkroon te hebben vergaderd, moest het bestuur naar een andere locaüteit omzien, en zal nu worden vergaderd in de mfelksalon van den heer S. de Jong, alhier. 20 Februari a.s. is de eerste ledenverga dering, terwijl voorbereidende plannen aan hangig zijn tot het vieren van het le lustrum, hetv/elk omstreeks half April plaats zai vinden. Biljarten. Gisteravond werd in café Greeven een aanvang gemaakt van de z.g. zes-weeksthe massa-wedstrijden tusschen „Krijt op Tijd" van hier en „De Kastanje boom" van Heemstede. Het eerst speelde het le vijftal van Heem stede tegen het le vijftal van Halfweg. De uitslag als volgt „Krijt op Tijd", Halfweg 100100-100 9388 totaal 481 car. „De" Kastanjeboom", Heemstede: 100 1008683 62 totaal 431 car. De volgende week speelt Halfweg II te gen Heemstede II te Heemstede. Muziekuitvoering. Zooals wij reeds meldden zal de muziekvereeniging „St. Ja cobus" a.s. Zondagavond in het Patronaats- ge' duw te Spaarnwoude een muziekuitvoe ring. geven, met welwillende medewerking van de tooneelclub en den heer J. Glas, te norzanger te Haarlem. Het programma ziet er schitterend uit, zoodat de aanwezigen vol op kunnen genieten. Voor parochiananen zijn nog enkele plaat- sen beschikbaar tegen entrée. dat de stoomtrawlers verschillende andere vischgronden -gaan zoeken. De stoomtrawler Zaanstroom IV IJ. M. 197 vertrok daarom naar Murray Firter, terwij! de Jenny Elisa beth IJ.M. 38 de visscherij aan de West kust van Engeland is gaan uitoefenen, Maduneschade. Het naar de Middel- lsmdsche zee vertrokken stoomschip Tellus van de Kon.*Ned. Stoomboot Mij. keerde alhier met machineschade terug, welke in de Buitenhaven gerepareerd werd. Concert, De R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" geeft Zondag a. s. haar tweede wlnterccncert in de zaal van café „Zomer- lust" voor donateurs. Het bestuur heeft dc medewerking verkregen van het zoo gunstig bekend staande Dubbelmannenkwartet „On der Ons" uit Beverwijk, waarom het dan ook een mooie avond belooft ie worden. Gift. Door een alhier gevestigde ver eeniging, die veel sympathie gevoelt voor de muziekvereeniging is een gilt van 25 geschenken aan de Zandvoonsche Muziek kapel voor het aankoopen van nieuwe in strumenten. Een reeks successen. De heer C. J. Dijt behaalde te Den Haag voor de beste inzendingen Zilver Ducwing Leghorn en Zwart Wyandotte 5 eére-, 3 eerste-, 3 tweede- en 2 derde prijzen en te Hoofd dorp 8 eere-; 8 eerste, 3 tweede- en 1 der den prijs. Te Den Haag had de heer Dijt 8 en te Hoofddorp 12 inzendingen. Het is op merkelijk, dat de Zilver Ducwings Leghorns van het Hoenderpark „Livcrno" van de» heer C. J. Dijt, die het vorige jaar op ver zoek ter opluistering ingezonden waren op de greote tentoonstelling te Barcelona In Spanje, hun ouden roem weten te bewaren. beslagen tong, een voortdurend onaaiigena- rnen smaak, tragen stoelgang en een opge blazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenige krampwerkende Mljnhardi's Laxeor tabletten. Doos 60 et. Bij apoth en drogisten. De stoomponien. De dienst van dc Stoompont Wijkeroog is gewijzigd. In plaats van 9 uur 's morgens tot 's avonds 6.30, zal de pont nu varen van 8.30 tot 6 uur. Gevaarlijk. De politie op Wijkeroog moet telkens jongens van auto's en autobus*, sen halen, waar ze achterop klimmen, wat zeer gevaarlijk is. Tuberculosebestrijding. Mej. L. Danser, enquetrice der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in deze gemeente, is tegen 1 April als zoodanig benoemd te Haarlem. Ook mej. Wildhouwer, de tweede enquetrice der Vereeniging, heelt eervol ontslag ge vraagd en reeds verkregen. E'ert uwe ouders! Zekere A. J,, oud 22 jaren, woont op een wijze, die zijn ouders niet aanstaat, bij Ij), op den Schulpweg, in diens woning. De vader, L. J., zocht dezer dagen zijn zoon op om hem daarover te on derhouden, nadat men eenige keeren, tever geefs, schriftelijk contact had probeeren te krijgen D. weigerde een gesprek tusschen vader en zoon te bevorderen, en, wellicht op zijn aanraden, verscheen de zoon om dit ge welddadig te bevestigen. Een schop en een bezem kwamen op het hoofd van L J. neer, die zich verdedigde met een fietspomp. De man kreeg bloedende wonden aan het hoofd. D.J.D. I—GEZ. SAMENZIJN II. Gisteravond vond in een der zalen van het Patrönaat St. Bavo aan de Leidscheva?,rt bovengenoemde, wedstrijd plaatst. D.J.D. I wist een zeer gemakkelijke overwinning te behalen daar zij wegens niet opkomen van een vijftal Hillegommers direct tien winst punten te boeken had. Ook D.J.D. speelde niet volledig, en kwam met 9 man uit. De gedetailleerde uitslag is D.J.D, IGez. Samenz. II. 1 T. KokJ. de Jeu 1- 2 J. Smit—J. Weijers 1- 3 J. Fictoor—L. Bouckaert 0- 4 J. KleinPh. Philipse n.o. 2- 5 C. KokM. v. d. Reep 02 6 R. KokT. Toledo n.o. 2- 7 P. DuindamC. Weijers n.o. 2- 8 P. Koster n.o.J. Bouckaert 0- 9 P. BeelenJ. de Rooi 20 10 T. Bloem— N-N. 2- De Visschcrijschool te IJmuiden. Aan de Visscherijschool is nu ook gelegenheid tot Zich vroeger nog al eens typhusgevallen opleiding voor de Scheepvaart. Er wordt een voor, na den aanleg der duinwaterleiding 12-jarige cursus gegeven voor jongens van 12 jaar en ouder, die tenminste de 6e klasse zijn die zoo goed als verdwenen. De droge toestand van den grond en de afwezigheid van plassen en poelen, dragen er toe bij, dat de malaria hoogst zelden voorkomt. De enkele malariagevallen, die zich nog vér- toonen, worden dan ook in den regel gecon stateerd bij personen, die buiten Zwanen burg vertoeven, vooral te Amsterda'm en daar geïnfecteerd worden. Ook is de grond- gesteldheid gunstig voor rheumathieklijders. Een tweetal doctoren hebben de zorg voor de gezondheid der inwoners. Het dorp is electrisch verlicht en, gelijk bovenvermeld, aangesloten aan de Duin waterleiding. De belasting is billijk, lager zelfs dan in de omliggende gemeenten, zoodat zelfs de kosten van een eventueel tram abonnement dit voordeelig verschil niet kunnen opheffen. - Er zijn scholen en kerken van diverse boomen zouden vallen, om vrijheid van be- i weging aan die zijde^te krijgen, maar dat i nchtmg en vereemg.ngen op godsdtenstig, gebeurde niet. Aan beide zijden tegelijk sociaal, hygiënisch, kunst- en sportgebied, velde men de boomen, waarbij bergen tak- Verscheidene winkels voorzien in de dage- ken het gezicht belemmerden. Dat was nog 1 lijksche benoodigdheden der inwoners. ener lagere school m.et vrucht hebben door- locpen. Damclub. Alhier is een Damclub opge richt. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: P. Visser en P. Schager. Gespeeld wordt op Dinsdagavond in het Koning Wil- lemshuis. Men zal beginnen met een ouderlingen competitiewedstrijd om prijzen. Niet hygiënisch. Die genieten wil van -het vuil der straten, hij late zich eens in, stormachtig weer overzetten over de vis- schershaven, achter het station. Op dezelfde steiger waar de veerman moet meeren, stort de» reinigingsdienst haar wagens over in een open praam, tenzij er iets van weg waait in de vlet van den veer man of elders. Doch wijl soms ook menschen van dat veer gebruik moeten maken, die liever niet in een grijs costuum wandelen, zoude we, hen ter wilie, de autoriteiten in overweging wil len geven die stofdouches elders cadeau te Uitslag 128 DE WEDSTRIJD OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM EN OMSTRE, KEN. Gisteravond werd in hei clublokaal der „Haarlemsche Damclub" de wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Om streken voortgezet. In deze ronde gelukte het den heer S. M. Móiis de overwinningenreeks van den oud-kampioen J. W. van Dartelen te on derbreken en na een fraai gespeelde partij de punten te deelen. Ook de nos. 2 en 3 van den ranglijst slaagden er niet in van elkander te win nen. Na een zeer zwarsn strijd werd ook deze partij remise. De heer van Daalen bleef op den goeden weg en heeft zich na z'n slechte s'tart ge heel hersteld. Thans was het de heer J. Lycklema die het onderspit tegen dezen veteraan moest delven. Berkemeier boekte z'n eerste winstparlij tegen den heer G. P. Heek door het uit lokken van een fraaien fouizet. In den volgenden stand: Zwart F. A. Berkemeijer, 14 schijven op 2, 3, 6,, 11 t.m. 16, 19, 20, 23, 24 en 26. Wit, G. P. Heek, 14 schijven op 22, 25, 28 32 33 35 t.m. 39 42 43 45 en 48, speelde Zwart 2—8, Wit verlokkende tot 3329, 4339 en 38:9; waarop Zwart den volgenden damslag mankte, 19—23, 15:13, .3—9, 12—17 en 16:47 en won na enkele zetten. De gedetailleerde uitslag was: J. W. v. Dartelen remise met S, M. Mons Mr. P. F, Westerling remise met P. J. van Dartelen. W. Van Daalen wint van J. Lycklema. F, A. Berkemeier wint van G. P. Heek. De stand na de 8ste rottde iuidt thans: 1 J, W, v. Dartelen 7 6 1 0 13 1,86 2. P J. v Dartelen 7 3 3 1 9 1.29 3. Mr. P. F, Westerling 8 3 4 1 10 1.25 4. W. van Daalen 8 3 2 3 8 1.00 5. Aebe de Jong 7 2 3 2 7 1.00 6. Chr. F. Visser 7 2 3 2 7 1.00 7. S. M. Mons 7 0 6 1 6 0.85 8. G. P. Heek 8 0 6 2 6 0.75 9. F. A. Berkemeier 7 1 3 3 5 0.7l 10. J. Lycklema 7 1 3 3 5 0.71 11. J van Looy 7 0 4 3 4 0.57 De uitslagen der Groepenwedstrijden wa ren: lste Klasse: J. F,'van Eyk wint van A. Slinger, 2de Klasse: Th. A. Kok wint van W. C. Lemaire. 3de Klasse: J. H. Reedijk wint van C. Dijt. MEDAILLEWEDSTKIJD „HAARLEM SCHE DAMCLUB"—BEEMSTER DAM CLUB „ARIS DE HEER". Binnenkort zal de „Haarlemsche Dam club" met twintig harer sterkste spelers een medaille-wedstrijd spélen tegen de twintig sterkste spelers van dc Beemster Dariieiub „Ari de Heer", De eerste, ontmoeting zal plaatsvinden te Midden-Beemster; de tweede ontmoeting te Haarlem. - te ver gaat. Bij de behandeling maakten enkele leden bezwaar tegen het blijven innemen van het standpunt dat de Provincie niet in eerste instantie gebonden is tot betaling der wer ken in verband met den watersnood, doch dat de oude schuldpiichtigen hoofdschulde naren moeten blijven. Deze leden hadden het liefst gezien dat het Rijk, als grootste gemeenschap, ten volle de kosten op zich genomen had van de ramp, die in 1916 het belangrijke gedeelte der Nederlanden, gc- ttoffen heeft, dat in dit gewest is gelegen. Nu1 het Rijk dat niet doet, willen deze leden dat dc Provincie als grootste gemeenschap na het Rijk, die taak overneemt. Het gevoelen dezer leden bleef niet on weersproken en opgemerkt werd, dat men op die manier in strijd komt met de Grond wet en Waterstaatswet en met de practijk, die eeuwen g'egolden heeft. De kosten dienen ten laste te komen van de betrokken wa terschappen De groote meerderheid van de Commissie kan de juistheid van het door Ged, Staten ingenomen standpunt dan ook volkomen deelen. Wat betreft de moliveering der onder havige voordracht van Ged. Staten, kon den vele leden zich daarmede vereenigen, wel niet om het door Ged. Staten aange voerde motief, dat de uitkomsten van het land- en tuinbouwbedrijf dermate ongunstig zijn, dat hierin aanleiding kan worden ge vonden finahcieele verplichtingen van het Hoogheemraadschap over te nemen, maar wel op grond van het feit de de bestuurs- kosten van het Hoogheemraadschap en de uitgaven voor het onderhoud 'en de instand houding zijner zee- en binnenwaterkeerin- gen niet onbelangrijk hooger blijken te zijn geworden dan bij de oprichting was voor zien. Door enkele leden werd de houding niej gemotiveerd geacht. Verplegend Personeel Ziekenhuizen. De voordracht van Ged. Staten tot ver lenging van dfen wekelijkschen arbeidstijd van liet verplegend personeel bij de Prov. Ziekenhuizen gaf aanleiding tot verschillen de beschouwingen over de sociale, econo mische en hygiënische gevolgen van dit voorstel en ook over de wijze waarop het lot stand kwam. Wat de sociale zijde betreft, waren ver schillende leden van oordeel, dat de 8-urige arbeidsdag niet alleen om financieele redenen mocht worden prijsgegeven. De taak van ver- plegenden is zeer zwaar en er is onder de tegenwoordige omstandigheden geen enkele reden voor hen een uitzondering te maken. Het gevolg zal zijn een groote ontevreden heid onder deze categorie ambtenaren en minder' goede resultaten van hun werk. Verschillende andere leden gevoelen deze sociale bezwaren niet of niet in zoo hoogc mate. Enkele achten den 8-urigen arbeids dag niet wenschelijk, Anderen meenen, dat deze sociale maatregel geer, wet van Perzen en Meden moest wezen en er uitzonderin gen op mochten worden toegelaten. De economische toestand is niet 'veel slechter dan in 1918 en is sedert dien veel veranderd. Het werk van verplegender, is variecrend en niet zoo zwaar als van ge wone vakarbeiders; anders zouden deskun digen in het algemeen den maatregel niet aanprijzen. Een paar leden voelden er veel voor den gehuwden ambtenaar geen ver lenging van arbeidstijd op te leggen. Voor de ongehuwd achtten' zij wat langer wer ken sociaal en moreel niet te verwerpen. Hiertegen kwam verzet van andere zijde. Een paar leden zijn van meening, dat de meeste arbeiders verlenging van arbeids duur prefereeten boven financicelen ach teruitgang. Een ander lid heeft de ervaring dal dc organisaties voor korting op ioon zijn, maar de huismoeders voor langeren arbeidsduur. Wat de ontstemming van het personeel betreft, ze achten die zeer be grijpelijk, maar kunnen zich daarom niet laten beinvloeden, omdat een Statenlid het algemeen welzijn in het oog moet hou den. Ook hygiënische bezwaren werden aange voerd, o.a. oververmoeidheid en slechte in vloed daardoor op paliënten.Van andere zijde zijde was men niet zoo zwaartillend. Men mocht veronderstellen met gezonde men schen te doen te hebben. Wat de economische zijde betreft werd door vele leden het dringende en noodza kelijke van den maatregel niet ingezien. Enkele leden achtten het wenschelijk de be slissing uit te stellen tot na de behandeling van de begrootihg 1926. Ook de Voorloopige Commissie van Overleg heelt verzocht ver dere maatregelen tot bezuiniging te laten rusten tot 1 Januari 1926, Anderen keurden dc gestie van Gedeputeerden volkomen goed. De toestand dringt, daar meer dan een mil- lioen op de ziekenverpleging wordt toege legd en de fout duidelijk in de hoogc sala- rieering steekt, hebben ze zeker niet ge faald, als ze zelfs zonder aantasting van het salaris, voorloopig trachten door arbeids tijdverlenging te besparen. Als de verpleging eel duurder blijft dan elders, zal het aan tal patiënten geleidelijk verminderen en hoe minder patiënten, hoe meer dc onkosten per erpleegde zullen stijgen. Ten slotte worden eenige adressen, inge zonden respectievelijk door den Centr. Ned. Ambt. Bond, de afdeeling „Provinciaal Per soneel Noordholland" van. den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel, de Alg. R,K. Ambtenaarsvereeniging en den Ned. Bond an Personeel in Overheidsdienst ter afdoe ning in handen van de Commissie gesteld. Deze -adressen stemden in hoofdzaak over een met de reeds in dit rapport neergelegde bezwaren tegen deze voordracht. In 't bijzonder worden in de meeste dier adressen bezwaren geopperd tegen de wijze van stemmen in de Voorloopige Commissie van Overleg. Aangezien die echter van geen overwegenden invloed is geweest op de in diening van het voorstel ontwerp-besluit A, meent de Commissie dat dit punt hier thans niet aan de orde is. daarom oordeelkundig uw kippen voederen. Wordt vetaanzetting bemerkt, verander dan geleidelijk de hoeveelheid voeder, voed veel groen en geef uw kippen zooveel mogelijk beweging. Gebrek aan kalk en chronische aandoening van den eierleider is evenmin buitengesloten. Vr, 1. Waar moet ik mij vervoegen voor een hernieuwde aanvrage der Kon. Goed keuring voor een vereeniging? 2. Wat zijn ongeveer de Kosten? 3. Houdt de rechtspersoonlijkheid op. ter stond na het verstrijken van de 29 jaar en elf maanden? Antw. 1. Aan H. M. de Koningin. 2. Ongeveer 25 3. Ja. Vr. Kunt u mij cok een adres opgeven, tot vrien men zich kan wenden voor inlich tingen, om door het Rijk te worden opge leid voor officier van gezondheid ia Ned.-Indië? Antw, Wendt u tot het Informatie-bureau van de Vereeniging „Oost en West," Heul- straat 17, den Haag s Zeg, Jaoneke, wè zen jou voeten Vr Hoe kan ik sla-olie vlekken uit wit marmer verwijderen? Antw. Vermoedelijk kan het euvel verhol pen worden door herhaalde malen de vlek goed nat te maken met benzine en deze daarna weg te nemen met een doek. Tel kens moet versche benzine gebruikt wor den. Vr. 1 Wat kost een twintigste lot der Staatsloterij? 2. Hoeveel moet men bijbetalen als men in de eerste 4 klassen is uitgekomen met z.g. eigen geld? 3. Men zegt dat dit duurder is geworden, is dat waar? Antw. 1. 3.60. 2. In de le klasse wint u 5 cent' in de 2e verliest u 10 cent; in de 3e verliest u 12 'A cent; in de 4e verliest u 2Y: cent. 3 Wat bedoelt u met duurder worden? Vroeger kostte een twintigje 3.50 doch de prijs van 3 is reeds sinds ge- ruimen tijd vastgesteld, Vr, Mijn zoon heeft hier ter stede op kamers gewoond, is het voorgaande jaar bij mij komen inwonen, dat is voordeeliger. Moet nu van dat bedrag inkomstenbelasting betaald worden. Zoowel mijn zoon als ik zijn ieder af zonderlijk aangeslagen in de Rijksinkom stenbelasting, verdedigingsbelasting II en| Gemeente inkomstenbelasting. Antw, Uw vraag is niet erg duidelijk. Wie meent u dat belasting moet betalen U of uw zoon? Vr. Een van mijn kippen (BarneveldscheJ is al meer dan een week ziek. Ze eet niet, en het schijnt me toe dat ze het in de keel of strot heeft. De ontlasting is zeer dun en tijdens de ziekte leek het op wit van eelt ei. Bij het loopen sleept het 'achtergedeelte bijna op den grond. Wat zou er aan te doen zijn? Antw. Wij vermoeden dat uw vogel lij dende is aan den eierleider. Wend u lie ver tot een deskundige, die den vogel ter plaatse kan zien. Vr. Ik ben ongehuwd en verdien per weck f 16. Ik ben aangeslagen over 1 Mei 1924—30 April 1925 naar een zuiver inko men van 1200 met noodzakelijk aftrek van 500. Nu moet ik aan verdedjgings- en inkomstenbelasting betalen 43.70. Is dit juist? Antw. Indien u niet meer dan 16 per week verdient, bent u le hoog aanklagen, U zoudt dan slechts behoeven te betalen 11.30. Vr. In boeverre kan een nog niet bij dei wet gescheiden echtgenoot verplicht wor den. de begrafeniskosten bij overlijden van een zijner" kinderen te bekostigen? Zijn kinderen waren op zijn vprzoek hiervoor verzekerd, heeft hiervan de vercischte pa pieren in zijn bezit en betaalde bier steeds voor! Antw. Zonder nadere bijzonderheden xS op deze vraag, die een beetje den indrutc maakt een strikvraag te zijn, geen juist antwoord te geven. In het algemeen kan hierop natuurlijk geantwoord worden, dat een vader de kosten dient te betalen vair de begrafenis van zijn. kind. Vr, over loten. Antw. Geen enkel is uitgeloot van de ons toegezonden loten. Adv. Voor den inhoud van deze rubriek stelt dé Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. doen De schaarsche vischvangst. De schaar- sche vischvangst op de Noordzee is oorzaak, Noordhollands Noorderkwartier. Dc Commissie uit de Statenleden, in wier 1 handen de voordracht is gesteld met betrek king tot het herzien der financieele verhou ding tusschen de Provincie en het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier, adviseert in meerderheid de voor dracht van Ged. Staten te aanvaarden, zulks ter wille van de billijkheid, a! behouden som mige leden zich het recht voor te trachten een nog hc^ogere bijdrage van de Provincie Vr, 1.: Wanneer iemand van hier naar het buitenland vertrekt zonder pas, en hij wordt laar aangehouden, .krijgt zoo iemand dan ge vangenisstraf? 2. Hoelang wordt men gewoonlijk daar voor in het buitenland gevangen gehouden, of wordt men direct terug getransporteerd? Antw. Welke moeilijkheden iemand krijgt als hij zonder pas in een land komt, waar zulk een legitimatie vereisebt wordt, is vooruit niet tc zeggen. Maar ze zijn in den regel zeer onaangenaam. Soms wordt den overtreder eenvoudig den toegang tot het land geweigerd, soms wordt hij in arrest ge houden en wordt hij, na betaling van boete, weer vrij gelaten. Vr. Kan een kind beneden de 21 taal trouwen, wanneer haar ouders geen toe stemming willen geven? 2. Kunnen haar ouders haar tegen hou den lot haar 21ste jaar en dan nog 3 maan den? Antw. 1. Neen. 2. A.ls de dochter meerderjarig is, be hoeft zij voor een huwelijk tot haar 30ste jaar nog de toestemming van haar ouders. Wordt die geweigerd, dan kan zij de. hulp inroepen yan den kantonrechter. Vr. Ik bezit 6 jonge kippen, waarvan ik dikwijls een windei krijg, d i. een ei zon der schaal. Weet u er soms een middel le gen. Gisteren in IJmuiden zijnde, waar ffc meer dan 15 jaren heb gewoond, deelde men mij mede, dat er een nieuw R. K. Ver eenigingsgebouw was gesticht aan de Ma- husstraat aldaar. Het vereenigingsleven van nabij in IJmui den kennend, verbaasde het mij, dat het kerkbestuur zulks had aangedurfd. Mijne verbazing werd grooter, toen het gebouw mij werd getoond. Hoewel een nauwkeurige beschrijving aan meer bevoegden overlatend wil ik even aanstippen, dat het zoowel buiten als binnen zeer goed verzorgd is. De zaa! geeft een echt knussen indruk, hetwelk, dunkt mij, hoofdzakelijk zit in den boog vorm van het plafond, het voor de ramen ge bruikte glas in lood en Cathedraalglas en door den aardigen booggang welke zich ter rechterzijde van de zaal bevindt en een aar digen indruk maakt. Van het Tooneel is veel werk gemaakt en de decors zijn schitterend. Men is van plan het gebouw den 13 Febr. a.s. te openen. Hst zal dan plechtig worden ingewijd en het H. Hartbeeld geintroniseerd. Een waardig begin. Öp Zaterdagavond, Zondagnamid. en Zon dagavond zal de prachtfilm „Het Hemelschip* werden gegeven. Het bekende Haarlemsche Orkest, H.O.V. zal hare medewerking ver- leenen. Het doortastende Kerkbestuur, gesteund door een flinke Commissie van Beheer, verdient ten volle dat deze proef een suéces moge worden. De parochianen mogen het wel waardee- ren, hetgeen hier in hun eigen belang is tot stand gebracht. Zi; zoowel als hunne kinderen, kunnen nu van ware en goede kunst genieten. Met een „veel zegen en ge luk" voor het R.K. Vereenigingsgebouw, onder de bescherming van het H. Hart en St. Antonius eindigt een OUD-PAROCHIAAN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7