STADSNIEUWS. Openbare Vergadering I f 125- Comité voor een redelijke Grenswijziging van Haarlem. Maandag 16 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15969 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Een les in politiek. 2den Feestavond R. K. Vr. Bond. Een wilde jacht. Aanrijding. R.K. Vereenigings-Gebouw aan de Tasmanstraat te IJmuiden. Interieur en exterieur. Op den achtergrond de R.K. school. 1* Machtiging van de H. IJ. S. M. Agenda 17 Februari Onbestelbare poststukken. Onvoorzichtig. Het conflict in de Kleeding- industrie. R. K. Lyceum. Mandoline-club „Con Amore"- in de Gem. Goncertzaal, op Dinsdag 17 Febr. des avonds 8 uur. Sprekers de Heeren: leden van de 2e Kamer der Staten-Generaal VRIJE TOEGANG VRIJ DEBAT Ook voor ingezetenen der oml. Gemeenten. I Burgers van Haarlem, gaat naar deze ver adering; hst is Dwa ler belang. De reis van Mgr. Seipel naar Nederland. „Kunst na Arbeid". A. J. J. WEBER St ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. R. K. Bond van Transport arbeiders. Alliance Francaise Tweede Kamerverkiezingen. Tweede Kamer-v er kiezing en. De abonnementsprijs bedraagt toot Haarle.a en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel 'Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst ais ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel op de lc Pagina's 75 cl per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel- 60 ct. per plaat- sing: elke regel meer 15 ct., by vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X OOftn Levenslange geheele on X 7RH bij een ongeval ntet X ^Cjfg tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: T ölPJy.- geschiktheid tot werken; 1 OU.» doodelnken afloop. I £UlS.' bij verlies van een hand, een voet of een oog; bij verlies van een duim of wijsvinger; ■f K fï bij een breuk van X Art I *Jy.« been of arm; I *rU." bij verlies van een andere vinger. De heer Wibaut is een man van zelfbe- heersching; hij is ook de filosoof van de partij. Derhalve kent en beoefent hij de leer der oude wijsgeeren: Sapientis est nihil mirari: een wijs man verbaast, ergert noch verwondert zich over wat ook. Toen dan ook de vorige week de voordracht van het Amsterdamsche gemeentebestuur tot oprich ting van een gemeentelijk melkmonopolie verworpen was met slechts één stem meer derheid, na een strijd van vele dagen onder zijn leiding gevoerd, heeft de heer Wibaut zijn uiterlijke kalmte bewaard, maar zich ntet- temin neergezet om een oordeel uit te spre ken over de 23 raadsleden, welke het aan het sociaal-democratisch hart zoo dierbaar voorstel hielpen verwerpen. Als zich zelf Seheerschend wijsgeer heeft hij echter zijn iegenstanders niet onder hoon en smaad be dolven, zooals jongere, vurige en minder levenservaren partijgenooten zouden ge daan hebben; hij heeft ze niet met sarcasmen en spot aan de verachting der roode lezers prijs gegeven, zooals een Kleerkoper in zijn plaats zou hebben gedaan: neen, hij heeft zich in volle waardigheid neergezet om de aan zijn voeten neergeknielde leergierigen een les te geven in politieke zeden. In het Volk van Vrijdagavond, het sociaal-demo cratisch hoofdorgaan, dat niet dikwijls de eer heeft de neergeschreven gedachten van dezen bolleboos te mogen afdrukken, geeft de groote Wibaut een openbare les, welke hij „politieke politiek" betitelt. Van welk een uitgelezen karakter de wijs heid is, welke uit de pen van dezen socia- listischen filosoof vloeit, bewijst al dadelijk de aanhef van het artikel, hetwelk als volgt luidt: „Politiek is de gedragslijn, gevolgd voor het beleio van bestuurslichamen. De in houd der politiek wordt bepaald door het maatschappelijk inzicht van de partij of de groep, die haar voert. „Uit dit karakter van de politiek, van te zijn de uitdrukking van verschillend maat schappelijk inz^ht, volgt dat in bestuurs lichamen de meest onderscheidene poli tieke gedragslijnen moeten worden ge volgd. In bestuurslichamen moet veelal ten opzichte v&n een 'konkreet punt een be slissing worden genomen. Het komt uitter- aard voor, dat bij onderscheidene partijen of groepen de eindbeslissing ten opzichte van een konkreten maatregel dezelfde moet zijn, al zijn hun overwegingen, gedik- teerd door maatschappelijk inzicht, de meest verschillende. Zoo komt het telkens voor, en het is onvermijdelijk, dat bij be slissingen over konkrete voorstellen ver tegenwoordigers van partijen, wier poli tiek onderscheidenlijk' de uitdrukking is van sterk verschillend of tegenovergesteld maatschappelijk inzicht, zich uitdrukken in hetzelfde votum: ja, of neen." Is dit niet keurig? Wie zou zich verstou ten ook maar één tittel of jota in deze waar heden te wraken? Maar tegenover deze hooge politiek staat de politieke politiek. „Onder politieke politiek verstaan wij een politiek, zegt de heer Wibaut dan ver der, die niet meer is een zuivere en op rechte uitdrukking van het maatschappe lijk inzicht van de partij of de groep, die de politiek voert, maar die wordt be- heerscht door onzuivere overwegingen" En die lakenswaardige politieke politiek hebben volgens den heer Wibaut de partijen gevoerd, welke de melkvoordracht verleden week van de baan hebben geschoven. Im mers, men heeft het voorstel van B. en W. niet eenvoudig met 23 tegen 22 stemmen verworpen, wat men aan de zuiverheid der politiek verplicht ware geweest. Maar men heeft zich vereenigd op een motie van den lei der der R.K. raadsfractie, den heer Drabbe, waarin niet onomwonden werd uitgesproken: „wij willen het gemeentelijk melkmonopolie niet," maar: „wij willen het n o g niet; wij willen eerst een nader onderzoek; eerst moet gebleken zijn, dat het particuliere bedrijf onmachtig is om de melkvoorziening der groote bevolking op hygiënische wijze te verzekeren. Door deze motie kon een heterogene meerderheid onder één hoed ge vangen worden: zoowel de, neutrale midden standers, de antirevolutionairen, christelijk historischen en liberalen, die principieel be zwaar hebben tegen uitbreiding van gemeen telijke bemoeiing, als de vrijzinnig-democra ten en de democratische Katholieken, die het overheidsbedrijf slechts willen zien op treden, wanneer het particulier initiatief faalt. De heer Drabbe heeft met zeldzame politieke flair ingezien, dat op zijn motie tot uitstel voor onbepaalden tijd, eén meerder heid kon worden verkregen om het gemeen telijk melkmonopolie af te wenden. En hij heeft die motie op het juiste oogenblik ge plaatst. Hij heeft daarmee in den Amster- damschen Raad een overwinning behaald, welke de sociaal-demrocraten niet hadden verwacht. Immers in het college van B. en W. hadden zij den Katholieken Wethouder Wicrdels meegekregen voor bun socialisatie- onbedaarlijke applaus. ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en. verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Omtrent dezen feestavond schrijft men ons nog het volgende: 't Was goed gezien van het bestuur van den R. K. Vrouwenbond een wijziging te brengen in 't programma voor den 2den feestavond, en daarvoor ie laten optreden de bekende humoristen; Helleman en v. Leeu wen. Wat is er genoten! Wat is er gelachen! Ieder nummer sloeg in, getuige het soms plan en vertrouwden dus dat meerdere Roomsche raadsleden zouden volgen. En in den rooden Amsterdamschen raad ging het maar om één stem. De motie-Drabbe heeft aan deze verwachtingen den bodem ingesla gen. Wanneer de socialistische pers daar over haar verontwaardiging, ja haar woede had gelucht, wij hadden het kunnen begrij pen. Maar dien spijt en wrok te verbergen onder den schijn van hooge wijsheid en filosofische kalmte; in een schijnbaar acade misch betoog deze overwinning te bestem pelen als een laag soort politiek, zulke manieren dienen ontmaskerd te worden. „Iedere oprechte politiek, besluit de heer Wibaut zijn zedenpreek, onverschillig door welk maatschappelijk inzicht gebo den, kan mooi zijn, in elk geval goed. En is te eerbiedigen. Maar politieke politiek is noodzakelijk altijd leelijk en schadelijk. Onze minachting voor dit soort politiek kan niet groot genoeg zijn. Onze afkeuring niet scherp genoeg." Wanneer deze afstraffing geschreven was door een hoog gestemde idealist, die zijn eerste schreden zet op het doornige pad der politiek, de preek ware als een naïve uiting van een argeloos gemoed te waar- deeren. Maar een vergrijsde in de politiek en een voorganger der S. D. A. P. zulke taal te hooren spreken, doet de vingers jeuken om een masker af te trekken. De heer Wibaut immers weet heel goed, dat politiek de kunst van het bereikbare is. Zij j wordt eerst dan ongeoorloofd en afkeurens- waardig, wanneer tot het bereiken van suc ces oneerlijke middelen worden gebruikt. Is het leelijk en schadelijk, wanneer iemand staande voor een motie, waarin wordt aan- gedrongen om een zaak nog eens nader te j bezien, daar vóór stemt, ook al acht hij die zaak zelf onmogelijk bereikbaar, of zelfs verkeerd? Mag hij dan niet' denken: hoe meer gij onderzoekt, hoe meer de ver keerdheid van die zaak blijken zal? Mag hij dat niet vooral doen, wanneer hij weet, dat bij niet uitstel de zaak, welke hij verkeerd acht, zeker ingevoerd wordt? En in den Amsterdamschen Raad is niets anders gebeurd. En daartegen gaat nu heel het hoogmoedige betoog van den heer Wibaut! Wij zouden kunnen vragen, of de S. D. A. P. in Staten Generaal en gemeente raden nooit erger kronkelpaden heeft be wandeld, dan hier geschied is. Maar gemak kelijker is het te vragen, uit welk politiek beginsel de heer Wibaut en zijn partijge nooten op hun Amsterdamsche Wethouders- stoelen zitten. Is het uit de reëele, democra tische overweging, dat hun partij de vol strekte meerderheid heeft in den Amste-- damschen Raad? Neen, die hebben zij bij lange na nog niet. Zij hebben zich regee- rings „fahig" verklaard, omdat zij hoopten uit dien in meerderheid niet-socialistischen Raad nog eenige leden met zich te trekken om hun socialistische practijken onder een democratisch masker ingang te doen vinden. Zoo was het melkmonopolie niet anders dan een stap naar de socialisatie van het melk- bedrijf. Die stap werd handig gemarkeerd en bijna was de toeleg gelukt. Was dit geen politieke politiek? Maar wanneer deze vol Onder zooveel scherts en luim, trof zoo den teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Zaterdagmiddag ongeveer 4 uur sprongen twee honden tegelijkertijd over het hek in de Hertenkamp, wat hier zeer gemakkelijk kan. Weldra ging het achter de herten aan en het was een ware holpartij. De eigenaars der honden gingen den hertenkamp in en wisten met groote moeite de honden te bemachtigen en er weer uit te krijgen. Het geval trok zeer veel kijkers. Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur werd een melkwagen van den slijter v. Z. op den Kleine Houtweg nabij de Baan aangereden door een auto die verkeerd voor de tram uitweek. Het gevolg was, dat een bus melk van den wagen tuimelde en verloren ging. veel te meer de eenige ernstige en fijnge- voelde voordracht over: „De Drentsche Venen," die even weemoedige stemming wekte, doch onmiddellijk weer gevolgd werd door nummers die den gullen lach weer luid deden weerklinken. 't Was dan ook een avond vol afwisseling, van beschaafd genot, op de meest populaire wijze voorgedragen. DE VRIJLATING VAN BRIDEE. Is het Corr. Bur. te 's-Gravenhage wel in licht, dan zijn van de zijde der Nederland- sche regeering thans stappen gedaan bij de Engelsohe autoriteiten om den te Londen gearresteerden ex-directeur der Brusselsche Bank, Briedeé, weder in staat van gevan genschap te brengen. Naar de „Tel." verneemt, bestaan er thans goede redenen orn aan te nemen, dat de zaak-Briedeé op een bevredigende wijze zal afloopen. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp: Machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij betreffende den komen geoorloofde ilimmigheid een nog slim- spoorweg van Haarllem naar Zandvoort, de meren tegenstander gevonden heeft, gaat het dan aan, dat de verslagene zich hult :n heilige onnoozelheid en om „de zuivere politiek" roept, welke hem ditmaal toeval lig eens schade heeft berokkend? 't Is lang geleden, dat wij een ouden vos zóó de passie hebben hooren preeken. Sociëteit „St. Bavo." Ledenvergadering Vrouwenbond 8 uur Oratorium 8 uur Schilders 8 uur Rederij kers 8 uur Rechtskundig Bureau 8 uur. Schouwburg Jansweg. Mandolineclub „Con Amore" kwart over 8 uur.( Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel: „De goede reis of de doode te paard" kwart over 8 uur. Gem. Concertzaal. Vergadering Grens wijziging 8 uur. Café Brinkmann. Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde kwart over 8 uur. Statenzaal PrinsenhoL Zitting Provinci ale Staten half 12 uur. Kunsthandel F. H. Smit, Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur. Uitgezonderd 's-Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89/4 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23. Telefoon 10049, Alle werkdagen van 9— 114 van 2614 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Blöem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van. 1012, van 25 en van 710 uur,_ be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeth's Vereniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) heeren: v. d. Keuvel, De Monté ver Loren, Marchant, Heukels en Krijger. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand Februari. Binnenlandsche brieven: Adm. Beverwijk- sche Courant, Beverwijk. Bur. Haarl. Dag blad, Haarlem. Den heer S. Bon, Amsterdam. Mej. A. Brandsen, Utrecht. L. Brinkmann, Nijmegen. Bur, Gem. Belasting, Hilversum. Dep. v. Koloniën, den Haag. Gem. Bestuur van Bloemendaal, Bloemendaal. Hoshor Mon- tanye, Amsterdam, 5 stuks, idem, idem. Den heer H. d. Hondt, Loenen. Mej. d. Hooper, Haarlem. Mej. L. Hoogerbeets, Mej. F. Jansen, Amsterdam. Mej. Keur, Zandvoort. Den heer R. Koopman, Min. van Onder wijs, den Haag, Min. van Oorlog, den Haag. Idem, idem. Den heer Natteren, Haarlem. R- Nunus, Amsterdam. Red. Navorscher, Rot terdam. Nieuws v. cl Dag, Amsterdam. Post bus no. 63, Haarlem. Den heer Sailer, Am sterdam. Mej. Siemons, Amsterdam. Den heer W. Schubad, Amsterdam. Utrechtsche Begr. Vereen., Utrecht. Victoria Egyptian Comp., Rotterdam. Den heer J. Vernout, Leimuiden. Den heer P. Zandvliet, Rotter dam. Zaanl. Mach. fabriek, Amsterdam. Binnenlandsche briefkaarten: Den heer v. Bruggen, Amsterdam Den heer Laurense, Amsterdam. Den 'heer Lusthuis, Santpoort. K. Lenten, Amsterdam. Den heer Miedema, Den heer W. Pannekoek, Haarlem. Den G. Vermeulen, Haarlemmermeer. Fam. van Welie, den Haag. Buitenlandsche brieven: Den heer G. Kru- ger, Dusseldorf. Mej. E. Loppe, Anvers. Den heer Wisher, Dusseldorf, Buitenlandsche briefkaarten: Mej. T. Hien- rich, Aachen. Mevr. Joekel, Bremen. Mej. Hiereb, Oostenrijk. 6 briefkaarten zonder adres. Aanbevolen wordt, om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, op dat deze bij onbestelbaarheid kunnen wor- De besturende heer der auto vergoedde de schade. Zaterdagavond ongeveer 9 uur, terwijl een tram N. Z. H. T. de Gierstraat uit kwam rijden, kwam plotseling een jonge ling de Doelstraat hard uitloopen om voor de tram om te gaan. Het gevolg was dat hij tegen de tram aankwam en vlak voor den motorwagen viel. Een verschrikkelijk oogenblik. De wagenvoerder stopte op het zelfde moment. De jongen sprong weer op en snelde zoo hard mogelijk weg. Later bleek dat hij een wonde in het hoofd had bekomen. Door de tegenwoordigheid van geest van den wagenvoerdcr werd een groot ongeluk voorkomen. Er verzamelde zich een groote menigte volk op dit zeer drukke punt. De Bond van Kleedermakerspatroons in Nederland heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van de werknemersbonden om de aangekondigde uitsluiting uit te stellen tot na het door den Rijksbemiddelaar in te stellen onderzoek. Dientengevolge zou he den a.s. de uitsluiting van kracht worden. Op aandringen van den Rijksbemiddelaar echter is de uitsluiting nog drie dagen op gehouden tot Woensdagavond dus, zoodat op heden de toestand onveranderd is. Omtrent den omvang, die het conflict in Haarlem eventueel zou aannemen, verne men wij, dat hier slechts een viertal pa troons zijn aangesloten bij den bond van mat-confectiepatroons. De opgave van „De Tel.", die sprak van 300 a 350 werklieden, die in Haarlem zouden worden uitgesloten, is dan ook niet juist. Het aantal aangeslo tenen blijft onder de honderd. De groote confectie-magazijnen staan buiten de kwestie, alleen de z.g. maatzaken zijn er bij betrokken. Gister vierde p. B, J. Woerdeman O. E. S. A. z'n 1234-jarig Priesterfeest. Om 10 uur werd door de jubilaris een plechtige H. Mis opgedragen met assistentie van pater Ph. Esser O, E. S. A., als diaken en pater Ger ritsen O. E. S. A„ als sub-diaken. De leerlingen van het Lyceum zongen ge zamenlijk de H. Mis. Na de H. Mis was er receptie in de Gym nastiekzaal. Op deze receptie sprak pater Esser O. E. S. A., namens leeraren en leerlingen den jubilaris toe en bood hem een cadeau van leeraren en Lycisten aan. Verrast door deze spontane hulde, be dankte dc jubilaris voor de belangstelling en gift der schenkers.. Het overige gedeelte van den dag werd in intiemen kring doorgebracht. De mandoline-club „Con Amore", direc teur de heer Joh. B. Court zal op Dinsdag .17 Februari a.s. des avonds 8 uur een concert geven in den Schouwburg aan den Jansweg, met medewerking van .een piano trio bestaande uit Mej. A. Boxs, viool, de heer C. L. Alphenaar, cello en de heer P. Halsema, piano. Mr. J. B. ROMANS en Tlx. M. KETEL A E R, Het programma bevat werken van Nico Gerharz, Fr. Schubert (gecomp. op 15-jari- gen leeftijd); L. van Beethoven, F. Men delssohn e.a. Naar vernomen wordt, heeft Mgr. Seipel zijn reis naar Nederland, waar hij op ver schillende plaatsen, o.a. ook te Haarlem, lezingen zou houden, niet opgegeven. Hij moet deze echter om gezondheidsredenen twee maanden uitstellen. De heer Frans Rigter heeft wegens ge zondheidsredenen ontslag aangevraagd als directeur van het Typogr. Mannenkoor „Kunst na Arbeidt" Dc repetities zullen voorloopig worden geleid door den heer P. C. Raayakker. OUDERAVOND VAN HET ST. FRAN- CISCUS-LIEFDEWERK. 't Was feest in de groote zaal van het Fran- ciscushuis in de Zoetestraat. In gedempte tinten straalde 't licht vanuit de met kleurige Chineesche Lantaarns omhangen lampen en bescheen mysterieus 't podium, waar tusschen mat-grone planten en velerlei geheimzinnige instrumenten Porf. Antonini z'n phenome- nale goocheltoeren te genieten gaf. ren allen deed smullen van z'n humorvol sauseur- tanent. De stemming was erin, een gulle feeststemming, die dikwijls uitsloeg in luide hartelijke lach. Niet weinig tot de gezellige atmosfeer droeg de jazz-band „Nut en Ge noegen" bij, die de pauzen steeds maar op vulde met vroolijke muziek. Maar 't hoogtepunt van den avond was wel de rede van den heer Kasteel uit Amster dam een mooie toespraak, nobel van vorm en gedragen door een brandend enthousiasme en sterke Katholiciteit. In een weelde van ge dachte ontvouwde ghij de waarde van 't Katholieke lement in de Opvoeding als tegenhanger tot 't al maar vervagende en ver splinterende wat moderne heidensche theo rieën teweeg brac/en. Op pakkende maar toch fijne wijze wees hij wees hij op den steun die de ouders bij hun opvoedend werk van 't St. Franciscus-Liefdewerk kunnen ondervinden en hoe ze op hun beurt weer dat Liefdewerk van nut kunnen zijn. Ook wees hij op 't eminent belang van een goede maat schappelijke opleiding dat de jongens een „handwerk" moeten leeren, dat oude krach tige handwerk, wat in onze industrie-eeuw zoo miskend word, maar wat in den nller- modernsten tijd weer meer in eere schijnt te komen en wat in alle geval beter is dan 't lamlendige loopjongensbestaan. Na een kort woord tot de Communie-leden besloot de heer Kasteele z'n toespraak, en 't minuten lang applaus bewees hoe z'n woerd contact had gevonden met de toehoorders. 't Was over elven toen de Pater z'n kort sluitingswoord sprak, waarna 'de talrijke ouders er waren een goede honderd ge komen huiswaarts keerden. (Ongecorrigeerd.) LANGS DEN WEG. Zondagavond 11 uur.... Een vieze regen daalt omlaag en maakt van de straten een viezen, modderigen weg. Voetgangers haasten zich thuis te komen. Op de Groote Markt komt een tram aan uit de richting Heemstede. De motorwagen alsook de groote bijwagen, zijn volgepropt met passagiers, die in de tram beschutting zoeken tegen den regen. De conducteur in den bijwagen, een forsche man met dito knevel, doet herhaal delijk pogingen om de passagiers tot door- loopen naar „achteren" aan te manen. Doch de wagen is reeds overvol. De conducteur knipt kaartjes en de passagiers betalen. Doch niet allemaal. Een jongmensch wijst met een elegant gebaar naar zijn metgezel, die een eindje verder tusschen een paar dames vast gepakt staat. De conducteur gaat dus naar No. 2, doch die, even verwaand, wijst weer naar no. 1. Het slot van het liedje is, dat geen van beiden willen betalen. Er vallen woorden. Op het stationsplein willen ze uitstappen, doch de conducteur verlangt eerst geld. „We hebben geen geld," is het eenige wat ze het vlugst kunnen zeggen. De chef van het tramhuisje komt naderbij, begrijpt de situatie, en terwijl andere passagiers in- en uitstappen, gaat hij een agent van politie halen. Nu voelen de heertjes toch nattigheid. Er vallen meer woorden, zelfs „hooge" woorden, zoodat de conducteur zegt, beiec- digd te zijn geworden. Reizigers beamen dit De chef, die met een agent is teruggekomen, gelast beiden van den wagen te komen. Een der fatjes krijgt het nu zoo benauwd, dat hij angstig zegt „Ik zal mijn rit wel betalen, maar hij moet het zelf doen." Er helpt niets meer aan, de agent gelast ze mee te gaan, en het onvermijdelijk slot is, dat ze beiden proces-verbaal krijgen.De passa giers, ongeduldig door het lange wachten, mopperen. Met dit alles is de tram bijna een kwartier te laat. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruii Opgave van: Medegedeeld door hei Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in en morgen van 16 Februari 1925. Hoogste Barometerstand 765.8 m. M, te Vestmanoer. Laagste Barometerstand 744.2 m. M. te Blaavandshuk. Verwachting van den avond van 16 Fe bruari tot den avond van 17 ïjebruari: ma tige Zuidelijke tot Westelijken wind, betrok ken tot zwaarbewolkt, later tijdelijk opkla rend, waarschijnlijk regenbuien, aanvanke* lijk ies kouder. De afd. Haarlem van den R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" hield gisterenavond een propaganda-feestavond in de bovenzaal van „St. Bavo", Smedestraat. Even na half 8 opende de voorzitter den feestavond en heette de aanwezigen welkom. Spr. deelde mede, dat de Geestelijk Advi seur, de WelEerw. Pater Franckemolen niet op den feestavond kon tegenwoordig zijn. FÏet doel van dezen avond is, volgens spr., om meer transportarbeiders bij elkaar te zien en de niet-georganiseerden eens wakker te schudden. Daarom is dan ook een hoofd bestuurslid verzocht om een propaganda-rede uit te spreken. Spr. wenschte allen een gezellfgen avond. De Jazz-Band „Funny Eellows" bracht eenige stukjes ten gehoore, waarna een der medewerkenden een paar komische voor drachten ten beste gaf. De voordrachten vij len, gezien het applaus, wel in den smaak. De heer H. Janzen, hoofdbestuurder,.nam hierna het woord- Spr. was vol lof over het afdeelxngsbestuur; dat het nuttige met het aangename voor dezen avond had ver eenigd. Bij een organisatie behoort, behalve vergaderen, ook afleiding. Dit nam niet weg, dat-spr. een ernstig woord tot de vergadering wilde spreken. Spr. begon eerst een uiteen zetting te geven van de verschrikkelijke gebeurtenissen in Frankrijk, waar Kerk en Staat gescheiden zijn, en men niets van hes Roomsche geloof wil hebben. Er is than, scheiding gekomen. Men vraagt zich aft wie is daarvan de schuld, dat zooiets derge lijks gebeurt in 1925. Het is, volgens spr., de schuld van de Wetgeving, die duizenden arbeiders overgebracht heeft naar het socia lisme en communisme. .Ook de Roomsche kapitaalkrachtigen komen hun plicht niet altijd na om den arbeider te geven wat hem toekomt. Nederland heeft zijn visscherij- staking gehad, storm op zee in de laatste dagen. Onderwijl zitten de arbeiders te pein zen, hoe hun vrouw en kinderen te onder houden. Aan land gekomen hebben ze pre cies genoeg om de volgende acht dagen door het leven te komen. Men heeft 4 weken te IJmuiden gestaakt om daardoor gedaan te krijgen, dat ze meer konden geven aan vrouw en kinderen. Het kan, zegt spr., zoo niet langer gaan. Hetgeen zich afgespeeld heeft, is volgens spr. schuld van den arbeider zelf. Vincentiusvereenigingen en "Armbesturen vragen steun om den nood te lenigen van den arbeider. Men moet méér dan lid zijn, pro pagandist, niet alleen voor de vereeniging, maar voor het Roomsche leven. Spr. riep de hulp in van de vrouwen, om den man tot datgene aan te zetten wat hij zoo juist had verklaard. Spr. hoopte dat het woord van arbeider tot arbeider gesproken, ingang mocht vinden en dat het aanleiding zal wezen om iets te doen in de naaste toekomst. Spr. sloot zijn rede met een krachtigen op roep. om allen als één man, schouder aan schouder, dit werk te helpen voleinden. De voorzitter dankte met eenige hartelijke woorden voor de heerlijke rede. De Jazz-Band zorgde voor muzikale af wisseling, terwijl ook de voordrachtkunste naar zijn beste beentje voorzette. Het rad van avontuur, dat opgesteld werd, zorgdf voor de „smakelijke" afleiding. Op Vrijdag 20 Februari, desavonds hall 9, wordt in de zaal van Restaurant „De Kroon", Groote Markt een lezing met licht beelden gehouden door den heer André le Breton, professor in de letterkunde, aan de Sorbonne te Parijs, over: „Overpeinzin gen in het p&Tk van Versailles." Op 18 Maart zal dc heer Léon le Clerc spreken over het: „Oude Normandische lied, met muzikale voorbeelden toegelicht. In April zal de heer Georges Ricou, secre taris-generaal van het Ihéatre Francais komen spreken over Edmond Rostand. De R.K. Kiesvereeniging Limmen (Kies- kring Helder) candideerde de heeren: C. V d. Bilt, Helder, C. Rood te Bcvcnkar- spel, Mr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar en R. C. A van Cranenburg, Haarlem. De R.K. Kiesvereeniging te Hillegom (Kieskring Leiden) stelde candidaat de heeren (alphabetisch): Mr, P J. M. Aal- berse, J. H. M. Balvers, Mr. Dr. D. A P. A. N. Kooien en A. J Loerakker In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de R.K. Kiesvereeniging Recht en Plicht te Zaandam, zijn de volgende candidaten gesteld voor de Tweede Kamer: Prof. Ver aart, Mr. J. B. Bomans, Ghr. v. d. Bilt, Mevr, C, Bronsveld-Viiringa en A. C. A. Conijm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1