1 BRIEVEN UIT FRANKRIJK. De geheimzinnige treinraof. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Maandag 16 Februari 1925 Een bedenkelijke uitspraak in een ontroerend proces. Het overleg der Britsche regeering met de dominions inzake het Ge- neefsche protocol duurt voort. De Voorzitters der militaire Volken- bonds-controle-commissies benoemd. De financieele commissie van den Volkenbond is minder tevreden over de Oostenrijksche uitvoering van het saneeringsplan dan over die in Hongarije. Onder de Radio-berichten: Herriot naar Londen in verband met de vei ligheidskwestie. Een verkort rapport over de Duitsche ontwapening. Gem. buitenl. berichten. RECHTSZAKEN. In de val geloopen. LEGER EN VLOOT. Centraal kleedingmagazijn FEUILLETON Hoe zouden „wij" geoordeeld hebben, in dien wij geroepen waren geweest als jurylid een vonnis te vellen over Stanislawa Umins- ka Deze vraag hebben wij ons meermalen ge steld tijdens het proces van dit jonge meisje, dat uit overgroote liefde een einde heeft gemaakt aan het leven van hem die haar het allerdierbaarst was en wiens lijden geen hoop op beterschap in zich droeg. Ons hart zou evenens een vrijspraak heb ben doen volgen, maar het feit, ondanks de meest verzachtende omstandigheden, zou ge- eischt hebben dat een veroordeeling werd uitgesproken. Men heeft niet het recht te dooden. Deze eeuwige wet geldt bovenal. Niet alleen de Christelijke overtuiging, dat in hethchame lijk lijden een weldaad Gods gelegen kan zijn, tot uitboeting van zonden, maar ook een on- geloovige levensbeschouwing verzet zich te gen levensberooving, in geval zelfs van het hoogste lijden, omdat de menschelijke weten schap feilbaar is en nooit met zekerheid kan worden gezegd of een ziekte, ondanks alles, genezen kan worden. Hoe ernstig de gevolgen voor de toekomst kunnen zijn, indien men dat grondbeginsel prijs geefthoe juist daarom dit vrijsprekend vonnis is, al verdiende dit meisje inderdaad persoonlijk geen straf, hierop kom ik aan stonds terug. Laat ik u eerst in korte trekken de geschiedenis van dit levensdrama een liefdesroman in den waren zin des woords vertellen. Stanislawa Uminska was reeds op 19 ja rigen leeftijd in Varsovie'n klein persoonlij k- heidje met een veelbeloovende toekomst. Als tooneelspeler mocht zij menig succes oogsten. Een jong Poolsch schrijver van talent, Jean Zynowski kruiste haar pad. Een groote en oprechte liefde bond beider leven samen. Toen de oorlog uitbrak bevond Jean zich in Frankrij k en nam plaats in het vreemdelin genlegioen, waar hij, vurig Patriot, op schit terende wijze zijn plichten vervulde. Terug in zijn vaderland werd hij al spoedig benoemd als kunstcriticus, journalist, romanschrijver, auteur van „Lambcaux sanglants", waarin zich de geest van het nieuwe Polen doet ken nen. Het was ongeveer op dat tijdstip dat de ontmoeting tusschen Jean en Stanislawa plaats vond. Een blijde toekomst, scheen zich voor beiden aan te kondigen. Een huwelijk zou deze twee kunstenaars voor altijd samen brengen. Maar in plaats van het gedroomde geluk, kwam een afschuwelijke ziekte een sluier van leed spreiden over deze beide men- schenlevens. De doctoren verklaarden eerst dat Jean door tuberculose was aangetast maar al spoe dig bleek de ongeneeslijke kanker Zynows- ki's lichaam te sloopen. Radium was het laatst te beproeven redmiddel. Hij aanvaardde de reis naar Frankrijk, waar hij in een hos pitaal werd opgenomen. Stanislawa gedwon gen het levensonderhoud te verdienen, kon eerst twee maanden later volgen, toen de meest verontrustendeberichten haar bereik ten. Met toestemming harer ouders ging zij naar het ziekbed van haar zoo geliefden brui degom. Niets mocht meer baten, Jean was ten doode opgeschreven. Stanislawa was voor hem een engel van liefde en geduld. Geen dag en geen nacht verliet zij het ziekbed en toen een overstorting van bloed door een der doctoren werd aanbevolen, bood zij on middellijk het hare aan. Verzwakt en .uit geput door deze operatie kwelden haar dub bel, de lijdenskreten die onafgebroken van het ziekbed weerklonken. Jean had een vriend verzocht hem een revolver mede te brengen om een einde aan zijn leven te kunnen ma ken. Zelf er niet toe overgaande smeekte hij Zijn meisje hem te dooden telkens weer her halend diezelfde smeekbede, dood mij, maak een einde aan mijn ondragelijk lijden. En zh weigerde, weerstond aan zijn verwijt, dat zij hem niet zou liefhebben. Maar 15 Juli toen de doctoren haar waarschuwden dat iedere hoop was verloren en zij opnieuw thans zon der eenige kans op redding, dat pijnlijk ver trokken gelaat aanschouwde, gehoorzaamde zij aan het vaak zoo uitgesproken verlangen, greep zij naar het wapen om hem van zijn aardsche lijden te bevrijden. Hij zou anders dienzelfden nacht een natuurlijken dood zijn gestorven. Klinkt dit verhaal, ontroerend op de zit ting in herinnering gebracht door den presi dent Monton niet als een tooneelstuk of een onwerkelijke roman. Wij voelen mee met dat meisje dat haar zoo afschuwelijke daad heeft bedreven uit de meest, teedere gevoe lens, blijk wilde geven van een ontzaglijke groote liefde, maar boven alles voelen wij medelijden met haar, omdat zij niet in de godsdienst kracht wist te putten om het lij den te dragen en te doen dragen. Zij ver smaadde dien bron, of kende hem niet, waar alleen ware troost was te vinden. Zij en zoovelen met haar zien alleen in dit leven de bestemming van den mensch. En noodwendig moeten zij komen tot een op lossing, gelijk Stanislawa bracht, als een on geneeslijke ziekte het' lichaam kwelt. Hoe mild men over de daad van dit meisje ook wil denken, een goedkeuring er aan hechten een vrijsprekend vonnis er over uitspreken is niet mogelijk voor iemand die hoogere, Chris telijke beginselen is toegedaan. Bovendien, afgezien van Godsdienstige overwegingen, welke een verontrustend toekomst-beeld houdt dit vonnis niet in. Wij kennen hier helaas reeds de passioneele moorden, waar van de pleegsters maar, al te vaak vrij uit gaan hieraan een reeks van moorden toe te voegen, geoorloofd omdat de dader uit liefdesoverwegingen, uit medelijden heeft gehandeld is een bedenkelijk tecken van on zen heidenschen tijd. De vrees is slechts al te gewettigd idat bin nen niet al te langen tijd de rechtbank zal worden geroepen min of meer gelijksoortig geval te beoordeelen. De eerste stap op het pad van vrijspraak wegens moord uit liefde is gezet. Al te velen zullen daardoor zich niet langer laten terughouden van een handeling die zij anders uit vrees voor straf zouden heb ben achterwege gelaten. Zeker, de justitie zal in ieder geval hebben te oordeelen. En in dit geval van Jean Zy nowski en Stanislawa Uminska, zal zich in dezen vorm niet licht herhalen haar groote liefde bleek te goed om eenig ander motief aan haar daad, ten grondslag te leggen. Maar zal dit steeds zoo zijn. Wordt hier niet een weg geopend voor kwaadwillenden, een nieuwe weg, geïnspireerd door ongeloof en verval van zeden, waar reeds een oude be stond om moordenaars uit liefdeshartstocht en liefdeshaat vrij uit te doen gaan. Hoe moeilijk zal het blijken na dit voor beeld in andere gevallen te veroordeelen, als overtuigend wordt aangetoond dat de zieke zelf om den dood heeft gevraagd. Er is een praecedent geschapen waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Wij eindigen gelijk wij begonnen zijn, ook wij zouden wellicht als jurylid, gedreven door ons goede hart Stanislawa Uminska gaarne hebben vrijgesproken, maar hoogere mo tieven van zedelijken en maatschappelijken aard, zouden ons gezond verstand hebben doen overwinnen. Niets ter wereld kan een mensch wettigen zijn medemenschen van het leven te beroo- ven. Moord blijft moord, ook als deze uit mede lijden of uit liefde wordt bedreven. Parijs 11 Februari '25. Mr. P. v. S. land niet aan het Protocol of aan andere verplichtingen van dien aard zal binden zon der toestemming van het Parlement De militaire controle van den Volkenbond. De. voorzitter van den Volkenbondsraad heeft respectievelijk tot voorzitters der mili taire enquête-commissies in Duitschland, Oostenrijk, Bulgarije en Hongarije benoemd Generaal Desticker (Frankrijk), generaal Marietti (Italië), reserve-luitenant-generaal Jungstedt (Zweden) en generaal-majoor Kir- ke (Engeland). De saneering van Oos tenrijk en Hongarije. De besprekingen van de financieele com- gelijk dat dit jaar nog althans bij den aan vang van het volgende jaar, de aanbesteding voor het uit voeten van de werken zal plaats hebben. Deze brug zal de kortste verbindingsweg vormen tusschen Ostende en Duitschland. Zij zal bestaan uit een spoorlijn en een door gang voor voetgangers en het vervoer. Het ontwerp van den tunnel is, volgens het „Hbld. van Antwerpen" afkomstig van den Luikschen ingenieur Muilender en be treft zoowel het aanleggen van den Schel- de-tunnel, als het bouwen van een nieuwe stad Antwerpen-Waas op den thans nog bijna geheel kalen linkeroever. De 'tunnel, geheel in metaal-systeem-Great- head, zou 400 meter lang, 13 meter breed en 8 meter hoog zijn en de stad, ter hgogte missie van den Volkenbond, welke te Ge- yan de St. Michiels en Cockerillkaden, nabij nève onder leiding van den heer Ter Meulen vergaderde, zijn thans afgeloopen. Deze besprekingen waren in de eerste plaats ge wijd aan den toestand jn Oostenrijk. En een zeer sterke Oostenrijksche delegatie onder leiding van den minister van financiën Ahrer was naar Genève gegaan om de politiek van de Oostenrijksche regeering toe te lichten en haar te verdedigen tegen de bezwaren die door den commissaris-generaal, Zimmer man, in zijn rapporten steeds weer tegen de de slappe uitvoering van het Volkenbonds plan in Oostenrijk worden ingebracht. De Oostenrijksche delegatie heeft de fi nancieele commissie niet kunnen overtui gen, dat het herstel van Oostenrijk allereerst moet worden gezocht in buitenlandsche cre- dieten en dat van Oostenrijksche zijde zelf zelfs al het mogelijke ten behoeve van het herstel is gedaan. Integendeel de commissie was van oordeel, dat ten aanzien van de fi nancieele en administratieve organisatie nog heel wat moest worden gedaan en dat vele hervormingen, die in het plan van den Vol kenbond worden verlangd, nog niet cf slechts zeer ten deele zijn uitgevoerd. Evenals de heer Zimmerman is de commissie dus tot de overtuiging gekomen, dat het Volken bondsplan in Oostenrijk wat slapjes wordt uitgevoerd. En dat men hief zonder een krachtiger ingrijpen er niet op zal kunnen rekenen dat in het buitenland het vertrou wen zal kunnen worden gewekt, hetwelk voor credietverleening nu eenmaal noodzake lijk is. In Oostenrijk hebben de besprekingen te Genève een weinig aangenamen indruk ge wekt en men voelt zich hier wel eenigszins onbillijk behandeld, vooral nu de commissie juist woorden van lof heeft" voor Hongarije. Niet geheel onjuist is misschien de opmer king, dat Hongarije nog in de eerste sta dium van de uitvoering van het herstelplan verkeert. In den aanvang ging het in Oosten rijk immers ook met snellen gang in de ge- wenschte richting. Maar de laatste loodjes wegen het zwaarst. En men troost zich in Oostenrijk, waar men den Hongaren hun pluimtje misgunt, wellicht met de overwe ging, dat de laatste loodjes ook voor Hon garije nog moeten komen. En dat het oor deel dan misschien wel wat anders zal lui den. De begrooting van finan ciën in de Fransche Kamer. Bij de beraadslaging over de begrooting van financiën in de Fransche Kamer heeft Herriot, in een antwoord aan den afgevaar digde der oppositie, Bokanowski, verklaard dat het een grove dwaling zou zijn om te beweren dat er een „vertrouwenscrisis" be staat. De regeering volgt een zeer wijze financieele politiek zij verzoekt eiken be lastingbetaler een gewettigde krachtsin spanning te verrichten zonder te veel van hen te eischen en beoogt slechts den finan- cieelen toestand door correcter methoden te herstellen. Nimmer heeft de socialistische partij aan Hèrriot gevraagd zijn eigen eco nomische leerstellingen prijs te geven om die der socialistische partij toe te passen. „Ik heb nooit opgehouden," aldus Herriot, „den individueelen eigendom te verdedigen, en den dag, waarop wij het niet meer met de socialisten eens zullen zijn, zullen wij op eer lijke wijze scheiden) Doch thans doe ik een beroep om de eenheid aller Franschen zon der onderscheid van partij ter verdediging der nationale munt." het oude Waasstation met Hoofd verbinden. het Vlaamsch daarop ook een wals uit „De Dollarprinses" DE UITGEZETTE GRIEKSCHE PA- spelen. Na hem deden de koningin en burg graaf Lascelles en prinses Mary de proef eveneens met andere muzieknummers. Het koninklijke gezelschap bleek verbazend.veel plezier in het geval te hebben. DE BRITSCHE RIJKSTENTOONSTEL- LING TE WEMBLEY. De Britsche rijkstentoonstelling te Wem bley, die het vorig jaar zooveel bezoekers heeft getrokken en dit jaar, zooals men weet, zal worden gecontinueerd, ondergaat, aldus blijkt uit een officieeië bekendmaking, een niet on belangrijke reorganisatie. 'Het bestuur .is bezig met bestaande belangrijke af deelingen op de tentoonstelling aanzienlijk uit te brei»- den en geheel nieuwe afdeelingen in te rich ten. Een van de belangrijkste nieuwe afdee lingen zal bestaan in een overzicht van de geschiedenis en ontwikkeling van de verschil lende middelen, die zijn gebruikt om door de eeuwen heen de verspreiding van ziekten van 100 meter hoog, in den stijl van het Ant- werpsch Zuiderstation, vier electrische lif ten, twee breede trappen en een dubbele straatweg zouden op den Antwerpschen oever toegang verleenen tot den tunnel. Aan de overzijde van het Vlaamsch Hoofd zou den boven den uitgang twee torens worden gebouwd, welke als bureaux en woning van den directeur dienst kunnen doen. De kosten worden, door den ontwerper, geraamd op circa 150 millioerv frank, maar zouden, naar ingenieur Muilender verwacht binnen afzienbaren tijd gedekt kunnen wor den door het heffen van een tol van 25 k 50 centimes voor de voetgangers en 1 a 2 franks voor de voertuigen Verder stelt hij voor de uitvoering van dit groote werk over te laten aan een financieel consortium, de Société Immobilière du Pays de Waes dat, in ruil van 2000 hectaren on vruchtbaar terrein op den linkeroever, al daar een nieuwe stad zou bouwen en tevens de kosten van aanleg van den tunnel op zich zou nemen. PACIFISME IN HET BRITSCHE PAR LEMENT. Verscheidene Britsche Lagerhuisleden, be hoorende tot de liberale partij en tot de La bour Party hebben zich vereenigd tot een groep, die zich ten doel stelt de samenwer king tusschen de pacifistische elementen in het Lagerhuis te bevorderen. Men verwacht, dat ook een aantal conservatieven zich bij deze „vredespartij" zullen aansluiten Het liberale Lagerhuislid Kenworthy ver klaarde, dat van deze samenwerking ge hoopt wordt dat liberalen en Labour geza menlijk amendementen zullen indienen bij quaesties betreffende oorlog of buitenspo rige bewapening. HET VERKEER IN LONDEN. De Londensche gemeentelijke commissie van advies voor het verkeer over de Theems heeft haar rapport gepubliceerd. De commissie beveelt het bouwen van ge heel nieuwe bruggen aan in plaats van de Waterloo-brug en van de Lambeth-brug en eventueel van een brug in de nabijheid van de bestaande Charing Cross-spoorbrug, als mede den aanleg van een tunnel-weg onder het Strand, teneinde het verkeer over ce Waterloo-brug te vergemakkelijken. De minister voor transporten heeft aan het Londensche gemeentebestuur medege- td;eld dat de regeering verlangt, dat het aan- al auto buslijnen in de drukste straten van Londen, in het bijzonder in het Westend, zal worden verminderd. In 1920 waren er in Londen 612 autobussen, die met de gemeen tetrams concurreerden het vorig jaar was dit aantal tot 1166 gestegen en thans be draagt het reeds 1318. Een overdekte galerij, waarop een toren tsSen te gaan, veraanschouwelijkt door een van smeltkroezen en retorten voorzien m_ia- deneeuwsch laboratorium van een alchemist, en een geheel moderne opratiekamer. Een andere nieuwe afdeeling zal gewijd zijn aan den honderdsten verjaardag van den eersten door stoom gedreven pasagierstrein in En geland deze afdeeling zal een beeld geven van de ontwikkeling in honderd jaren van de spoorwegtechniek. Een derde afdeeling zal gewijd zijn aan de pottebakkerskunst. Een vierde afdeeling zal een beeld geven van-de ontwikkeling van het sociale leven van Engeland. Zoo zijn er meer aantrek kelijke nieuwigheden. Vermelding verdient ook, dat het deel van het tentoonstellingsterrein, dat afgezonderd is voor planten en bloemen, dit jaar niet alleen zal worden vergroot, doch ook met ge heel andere bloemen zal worden beplant dan het vorig jaar. Het tentoonstellingsbestuur besteedt ver der aandacht aan het vermeerderen van de genoegens, die aan de tentoonstelling verbon den zijn en zal o.m. een sociëteit inrichten naar het model van de groote sociëteiten van het West End, waar tentoonstellingbezoe kers hun vrienden kunnen ontmoeten. Brittannië en het protocol van Genève. In verband met de beraadslagingen, welke thans in Engeland over het Protocol van Genève plaats vinden, meldt de Britsche draadlooze dienst, dat de speciale subcom missie van de commissie voor de rijksverde- diging, die eenigen tijd geleden werd samen gesteld, verschillende memoranda ter in lichting der regeering heeft opgesteld. Intusschen duurt het telegrafisch overleg tusschen de Britsche regeering en de re geeringen der Dominions voort. De regee- ring te Londen is thans in het bezit van veel materiaal betreffende de uitwerking, welke de bepalingen van het Protocol op de parti culiere belangen der resp. Dominions zouden hebben. Het wordt van groot belang geacht dat de rijkspolitiek kenbaar zal worden ge maakt ten opzichte van een quaestie, die alle deelen der wereld raakt. Chamberlains jongste verklaring in het Lagerhuis heeft bovendien aan de verschil lende geruchten een einde gemaakt, doordat er in tegengesproken werd dat er onderhan delingen met een ander land over een afzon derlijk pact zouden zijn begonnen. Chamber lain beloofde tevens dat de regeering Enge- DE MIJNRAMP BIJ DORTMUNDT. Vrijdagnacht is op de mijn „President Stein" de honderd-twee-en twingstigste doo de boven gebracht. Er worden thans nog 14 lijken vermist. De lijken zijn reeds voor het meerendeel gekist en de begrafenis is op morgen vastgesteld. DE VERBINDING DER BEIDE SCHELDE-OEVERS. De Belgische financieele groep heeft voor gesteld zich te belasten met het aanleggen van den tunnel onder de Schelde, tegenover zekere grondconcessies op den linker Schel- deoever bij Antwerpen. De minister van openbare werken, de Ruzette, heeft aan „De Standaard", mede gedeeld, dat het voorstel met groote aan dacht doot de betrokken departementen van Financiën en Openbare Werken onderzocht wordt. De financieele groep welke het voor stel doet, is samengesteld uit welbekende persoonlijkheden die van meet af volle ver trouwen inboezemen. Het blad kreeg den indruk, dat het voor stel veel kans heeft te worden aanvaard. De minister deelde verder mede, dat het bouwen van de brug over de Schelde van Hoboken naar Cruybeke van dringenden a ard wordt geacht. Het is dan ook best mo- EEN ONBEWOONBAAR VERKLAARD EILAND. Het eilandje Bardsey, dat op twee mijl af stand van de kust van Noord-Wales is gele gen, zal eerlang door zijn bewoners vrijwillig worden ontruimd, daar dezen tot de overtui ging zijn gekomen dat het feitelijk onbewoon baar is. De eilanders zijn herhaaldelijk we kenlang van de bewoonde wereld afgesne den. V Bardsey was eens de laatste verblijfplaats van de barden, de dichter-zangers uit het oude Wales en er zouden 20.000 vromen be graven liggen. Het eiland heeft zijn eigen koning de tegenwoordige koning, Love Pritchard, die in 1911 werd gekroond, is thans 83 jaar oud. Zijn voorganger, Koning John II, deed vrijwillig afstand van den troon en stierf in het werkhuis. Dertig jaar geleden had Bardsey een inwonertal van 100 zielen, hetwelk thans tot 45 is gedaald. Deze 45 lie den hebben in een vergadering besloten het eiland te veriaten en zich elders te vestigen. Niettegenstaande er op Bardsey geen be lastingen worden geheven. EEN GEMOEDELIJKE WELDADIG HEIDSVOORSTELLING. Een Engelsche koning en koningin, mits gaders hun vorstelijke zonen, hebben een ze keren naam wegens de ongekunstelde en van alle deftigheid vreemde wijze, waarop zij van hun belangstelling doen blijken bij voorko mende openbare feesten en wedstrijden. Als summum van gemoedelijkheid mag echter zeker wel gelden een Donderdag in den AI- hambraschouwburg te Londen ten behoeve van noodlijdende kunstenaars gehouden mu zikale weldadigheidsvoorstelling, waar ook de koning, de koningin, burggraaf Lascel les en prinses Mary aanwezig waren. Een van de nummers van het program bestond hierin dat een lid van het gezelschap onder het pu bliek rondging, den een of ander verzocht hem een muzieknummer in het oor te fluis teren, waarop een geblinddoekte pianiste op het tooneel het onmiddellijk begon te spelen. De executanten betrokken ook tie vorstelijke familie in hun praestaties. De rondgaande artist trad de koninklijke loge binnen en boog zich naar den koning over. De koning had nog niet gesproken, of de pianiste begon een wals uit „De Vroolijke Vrouwtjes' te spe len. De koning had schik in het geval en liet DE NOOD IN IERLAND. De Iefsche minister van Landbouw,Ho- gan, verklaarde, dat ongetwijfeld de dagblad- correspondenten den toestand door hun set" sationeele berichten sterk overdrijven. Het land heeft altijd gebrek geleden thans met meer dan vroeger. In de kleine, dichtbevolk te districten is" de toestand niet erger dan in in vorige jaren, jn andere districten zelfs be- ter. Hongersnood is alleen mogelijk bij het mislukken van den aardappeloogst, en met uitzondering van twee plaatsen is thans de aardappeloogst goed. HET LOONGESCHIL BIJ DE ENGEL SCHE SPOORWEGEN. De directeur van de Southern Railway, Sir Herbert Walker, is er in geslaagd het con flict bij de spoorwegmaatschappijen in zoo ver bij te leggen, dat nog een bespreking tus schen de vertegenwoordigers van werkge vers en arbeiders zal plaats hebben, alvorens wordt overgegaan tot een beroep op den loonraad. BERTHELOT AMBASSADEUR TE BERLIJN? Het gerucht loopt te Parijs dat Berthelot zou worden aangewezen tot ambassadeur te Berlijn, waar de Margery niet zeer voldaan zou hebben. Diens terugroeping reeds eeni gen tijd geleden zou alleen vermeden zijn door èen persoonlijken stap van den presi dent der republiek bij Herriot. MUNITIESMOKKELARIJ. Volgens een Wolfbericht uit Neurenberg is aldaar een smokkelarij op grooten schaal ontdekt van ijzer- en staalschroot naar Italië, Hongarije en Tsjecho-Slowakije. Er zou reeds 8500 ton zijn verbonden, waarbij 14 firma's betrokken zijn. EEN BERG-ONGELUK. Uit Berlijn wordt gemeld, dat volgens een bericht uit Bern aan het „BerlinerTageblatt" een zoon van ,den bekenden Engelschen ci- garetten fabrikant H. O. Wills bij een ski tour op de Schildhorn bij Miirrer door een lawine is bedolven en gedood. ITALIAANSCHE MILITAIRE SUCCES SEN IN LYBIE. Draadloos wordt melding gemaakt van militaire successen der Italianen tegen op standige inboorlingen in Cyrenaica, bij de Egyptische grens, het oostelijk deel der Noord-Afrikkaansche kolonie Lybië. De opstandelingen verloren 200 dooden, terwijl 16 kampen werden vernield en 14.000 stuks vee en 425 kameelen werden buitgemaakt. De Italiaansche verliezen bedroegen een in- landsch soldaat gedood en een vlieger ge wond. GUIMARAES PORTUGEESCH KABI NETSFORMATEUR. Een B. T. A.-bericht uit Lissabon meldt, dat Guimaraes, de leider der democratische partij in de Portugeesche Kamer, belast is met het vormen van een regeering. TRIARCH TOT AFTREDEN BEREID. Naar draadloos uit Saloniki wordt ge meld heeft de uit Konstantinopol verban nen en naar Saloniki uitgeweken Oecumeni sche Patriarch zich bereid verklaard af te treden als daardoor de Grieksch-Turksche verhouding verbeterd wordt. DE MOORD OP DEN SIRDAR. Volgens de „Daily Tel." zal het ondet*. zoek naar den moord op den Sirdar leiden tot de ontdekking van achter de moordenaars staande organisaties en be zwarende feiten opleveren voor bekende politieke personen. Door de bekentenissen der' daders heeft men sterke bewijzen ia handen gekregen. In het huis van een lid der Wafd, een oud-Kamerlid, werd een geheime bergplaats van wapens en munitie ontdekt. EEN AARDBEVING IN DE NABIJHEID VAN TOKIO. Uit Tokio wordt gemeld, dat de provincie stad Foenabasji Zaterdag door een hevige aardbeving werd geteisterd. Te Tokio wer den slechts lichte schokken gevoeld. EEN AUTOMOBIELENTEN TOONSTELLING VERBRAND. Te Kansas City is de groote Royal Live stock Arena, waar jaarlij ksche auto-tentoon stellingen worden gehouden, afgebrand. Er zijn 350 automobielen verbrandeen brandweerman werd gedood. De Arena was een der grootste en mooiste tentoonstellingsgebouwen van geheel Ame rika. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN DE V. S. Buitengewoon warm weer aan de Oost kust der V. S. doet de sneeuw snel smelten en veroorzaakte reeds gevaarlijke overstroo mingen in Nieuw Engeland en in de. staten ten Oosten van de Alleghany-bergen. Da Mohawk-rivier is van veertien tot twintig voet gestegen. Vele dorpen zijn ondergeloo- pen. Drie spoorweg- en twee andere bruggen zijn weggeslagen. In het district Tioga kon de trein niet verder door het water en moes ten de reizigers met; roeibooten worden be vrijd. NIEUWE POLITIEKE MOORDEN. Professor Nicola Milef, de directeur van het blad „Slowo" en een tot de regeerings- meerder'neid behoorende afgevaardigde wer den te Sofia Vrijdagavond om 8 uur op straat door drie personen met revolverschoten op k >tten afstand vermoord' De daders zijn nog niet gearresteerd. Men vermoet^, dat zij bolsjewieken zijn, daar Milef openlijk een campagne tegen de com munisten voert. Een Engelschman als beklaagde. Op 2 Januari stond een dame in de hal van De Twentsche Bank te Amsterdam eenige financieele aangelegenheden te rege len, waartoe zij een 30-tal bankbiljetten van f 10 naast zich had gelegd. Plotseling merkte zij, dat iemand aan de biljetten raakte, zij keek om, zag een oud mannetje achter zich staan, dat zich ijlings uit de voeten maakte. Zij achtervolgde hem de hal uit, de straat op. De man liep op straat een andere deur binnen en kwam toen wederom in De Twent sche Bank, waar hij door een portier werd 't Bleek te zijn een 74-jarige Engelschman. Op hem werden 7 biljetten van f 10 gevonden, die de dame, toen zij haar stapeltje natelde, miste. Heden stond de Engelschman, die opgaf van beroep bookmaker te zijn, terecht voor de vierde Kamer der Rechtbank. Hij zeide, op 31 December in Nederland te zijn aangeko men om een paar zaken te filaatsen, voor een bookmaker uit Boston, bij wien hij als „schrijver" in betrekking was. Hi) had een tweetal bankbiljetten van 1 pond bij zich, waarvan hij er een bij De Twentsche Bank wilde wisselen. Toen hij de dame voor zich zag met al die bankbiljetten naast haar, is hij voor de verleiding bezweken. Het O.M., waargenomen door Mr. Dr. P. van Heijnsbergen, zeide dat bekl. in Engeland zeer ongunstig bekend staat. Hij heeft een tiental veroordeelingen ten zijnen laste, waaronder vele voor diefstal. In 1921 werd hij nog wegens diefstal tot dwangarbeid ver oordeeld. Spr. vorderde voor het door bekl. in De Twentsche Bank bedreven misdrijf een jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. S. B. de Leeuw, wees erop, dat bekl. zonder eenig overleg handelde, immers het bleek, dat hij niet eens het terrein en de plaatselijke gesteldheid voldoende had opgenomen. Hij is op het moment zelf voor de verleiding bezweken. Bekl. lijdt aan een ern stige hartkwaal en verdient derwege volgens pl. de uiterste clementie. PI. hoopte, dat de Rechtbank de straf gelijk met en met aftrek van de preventieve hechtenis, die 6 weken duurde, zou bepalen en bekl. onmiddellijk in vrijheid zou stellen. Voor invrijheidstelling vond de Rechtbank geen termen aanwezig, doch omtrent bekl. ge zondheidstoestand zullen inlichtingen wor den ingewonnen bij den gevangenisdokter. Bekl. zelf, die door middel van een tolk werd gehoord, zeide onmogelijk een jaar nog in de gevangenis te kunnen blijven en hoopte, dat men hem spoedig aan zijn bedroefde familie zou teruggeven. Uitspraak 26 Februari. Bij min. beschikking is bepaald, dat bij het Cantraal magazijn van militaire klee ding en uitrusting te Amsterdam voor offi cieren, onder-officieren, alsmede jaarwedde genietende militairen, beneden den rang van onderofficier, naar gelang van het wapen of dienstvak, tegen betaling verkrijgbaar worden gesteld onderscheidene voorwerpen van Meeding en uitrusting van de soort, zooals aan minderen wordt verstrekt. Vrij naar hst Engelsch, 25 Kort nadat de auto den zijweg opgereden Was, doolde Delia de lichten. Barrett's pro test toonde tevens zijn vrees voor het rij den in donker. „Je zult nooit in het donker kunnen stu ren," bracht hij angstig uit, toen de auto over oneffenheden, botste, welke niet langer, ontweken konden worden, omdat zij ze niet meer konden zien. „Het is in ons belang, nietwaar?" ant woordde zij. „Als we die menschen laten bemerken, dat een auto hen volgt, zal die achtervolging spoedig afgeloopen zijn. Maar wees niet bapgl Op een avond reed ik vader van Ogden naar Evanston en toen was het donkerder dan nu, terwijl onze lichten niet meer wilden branden, toen we den weg nog slechts half afgelegd hadden." Barrett zette zich schrap en hield zich "tevig vast. De roode stip glom heel in de ^erte en Delia, die diep over het stuur ge bogen zat, deed alle moeite, de auto op den rechten weg te houden, terwijl zij met groote snelheid reed. De eerste mijlen was de tocht een gevaarlijke proefneming, niet alleen voor ®ensche!ijke zenuwen, maar ook voor 4^ Stephenson, welke nog wat stijf in zijn nieuwheid was. „Het is te h-hopen, dat a-alle p-procfne- mingen met de auto g-genomen zijn," sta melde de roekelooze bestuurster, als de machtige auto op en neer hobbelde over de oneffenheden, waarmede de weg wel be zaaid schenen te liggen. „Als ik dezen weg nu maar een beetje kende, maar dat is juist niet het geval." Barrett, die recht voor zich uitstaarde, zag niets dan diepe duisternis, waarin nu eens aan den eenen en dan weer aan den anderen kant bergen onduidelijk zichtbaar waren. Bij tijden verdween de roode stip vóór hen geheel, doch na een oogenblik rijden met nog grooter snelheid kregen zij het licht dan weer in het oog. Afgaande op hun eigen tempo, was het waarschijnlijk, dat de auto, welke zij volgden, even roekeloos reed als de hunne, doch die bestuurder had het zeer belangrijke voordeel, met de lich ten aan te kunnen rijden, wat een belangrijk verschil gaf ten gunste van de achtervolg den Nadat misschien een half üur in woeste vaart door de duisternis gereden was, was 1 het hoogtepunt van den weg bereikt cn een vlucht vanaf de heuvels naar omlaag begon, i De afdaling naar de zuidelijke zijde der j hellingen was echter even gevaarlijk als de opstijging geweest was. De weg was steil en had zeer gevaarlijke bochten, nu eens aan de eene, dan weer aan de andere zijde. Ver heneden zich kon Barrett de roode stip van de voor hen zeer snel rijdende auto i onderscheiden, nu eens rechts en dan weer links, naar gelang de auto de scherpe boch ten van den weg volgde en nu en dan kon hij het flikkeren van de groote autolampen zien, welke de auto den weg wezen. Eerst nadat de laatste moeilijkheden van den weg gepasseerd waren en de Stephen son het roodè sein vóór hen volgde over een, naar het scheen, gelijk liggende vlakte, be gon Delia weer te spreken. „Zie eens, hoe ver we gereden hebben," beval zij en Barrett' nam zijn electrische zaklantaarn en hield haar bij den snelheids meter. „Hij wijst honderd zeven cn veertig kilo meters aan, maar zoo'n grooten afstand heb ben wij niet afgelegd," zei hij. „Neen, de auto had reeds honderd en elf kilometers afgelegd, toen wij vertrokken. Ik I merkte dat op, toen wij uit de garage gin- gen." I „Dan hebben we nu zes en dertig kilome ters gereden; zeg drie a vier en dertig, sinds wii Copah verlieten." „Dank den Hemel daarvoor!" was het met vuur gegeven entwoord en toen Barrett vroeg: „Waarom?" verklaarde zij het. „Om dat ik weet, dat het nieuwe goudveld slechts ongeveer twintig kilometers van Copah ver- j wijderd is en als wij er nu reeds drie en dertig hebben afgelegd...." j „Ik begrijp het," viel Barrett in, „Wij zijn j niet ot> weë naar het tfr>udveld: dat io zeer duidelijk. Maar waar gaan wij dan wèl naar toe?" „De Hemel alleen weet het! Ik heb niet de minste idéé, waar wij nu zijn. Ais je iets van de sterrenkunde weet, kijk dan naar buiten en zie, welke richting wij volgen." Barrett deed, wat hem verzocht werd cn na eenig zoeken vond hij den Groote Boer en de Poolster. „We rijden thans in min of meer zuid westelijke richting," berichtte hij en toen de auto naar links wendde: „Nu rijden wij in zuid-zuidwestelijke richting. Wat zijn die dingen vóór ons?" Die „dingen" bleken een dubbele lijn te legraafpalen te zijn, stijf en strak staande als geesten in dc booralooze wildernis en enkele seconden later botste de auto over een kruispunt van spoorwcgwissels. Delia slaakte een kreet van verrassing. „Dat helpt ons althans eenigszins," ver klaarde zij. „Dat zijn de wissels van de Ne vada Short Line, welke we zoo juist pas seerden en we zijn in de Roode woestijn. Ik weet het, omdat de Short Line en He P S. W. de eenige spoorlijnen zijn, welke vanaf Copah naar het Westen loepen en we welen, dat we de P. S. W. aan de andere •zijde verlieten." „Maar dat kan ons van heel veel nut zijn!" riep Barrett uit. „De Short Line is de spoor lijn, waarmede ik als landlooped naar Copah kwam. We moeten ergens in dc buurt zijn van de plek, waar ik bijna van honger om kwam." Tot zoover ontbrak in denloop der ge beurtenissen de schajtel tusschen het verle den en het tegenwoordige, maar de volgende stap overbrugde deze kloof. „Wel!" ging hij verder. „Denk je, dat die mannen in de auto vóór ons naar die hut in de bergen terug kecren?" „Waarom niet? Als de Cheddar-kaas-man ten minste degene is, waarvoor wij hem ge houden hebben. Lieve Jimmie, het was geen toeval, dat mij ingefulisterd werd, dien man to volgen: het was mijn goede engel. O, als wij die auto nu uit het oog zouden verlie zen, zou het mijn hart breken." Daar dc vlucht en de achtervolging zich in dc wijde vlakte voortzette, was er echter slechts gering gevaar, het kleine roode, v/aarschuwcnde oog vóór hen uit het oog te verliezen. Korten tijd nadat het kruispunt der spoorwegwissels gepasseerd was, werd do vlucht weer naar het westen voortgezet. Nu cn dan kwam men dicht genoeg iangs de spoorlijn om de geestenprocessic van telegraafpalen aan de rechterzijde te bren- gen. Geruimen tijd verschilde het tempo der beide auto's bijna niets. Zoo ervaren alsof zij voor het onderzoe ken en volgen van sporen was opgeleid, be hield de jonge vrouw aan het stuur den af stand tusschen beide auto's. Zij bleef ver genoeg achter, om in de duisternis onzicht baar te blijven. Dit was de eenige noodza kelijke maaregel van veiligheid, sinds de auto over het zand van de woestijn gleed, zóó geruischloos, dat de tegenwoordigheid niet zou worden verraden. Slechts eens in het eerste uur, dat de vlucht zich in westelijke richting voortzette, passeerde men een klein spoorwegstation, waar alleen het licht in het telegraafkan toor eenig teeken van aanwezigheid van menschen gaf. Noch de auto met de roode slip, noch dc Stephenson stopten in het kleine gehucht. Nadat zij nog enkele kilo meters de vlucht hadden voortgezet, kwam de blceke maansikkel van achter het wol» kennet te voorschijn en wierp een mat schijnsel over de vlakte. Aanstonds temper de Delia de snelheid en liet den afstand tus schen beide auto's nog wat vergrooteo. „Ik verbeeld mij niet, dat zij ons beter kunnen, zien dan wij hen," zeide zij, „maar we moeten toch onze voorzorgen nemen. Herken je iets langs deze spoorlijn, Jim mie?" „Ik weet het niet. Ik keek nog niet goed uit dc auto, sinds ik er in geklommen ben. Maar ik denk, dat ik het zijspoor zou her kennen,als ik er aankwam. Er was slechts een watert nk en niets anders tusschen de beide wisselsporen." „Is het dat, waar wij nu aankomen?" vrceg zij. Barrett leunde uit de auto, om beter te kunnen zien. De auto passeerde een „dood" zijspoor cn langs den hoofdwissel verscheen de donkere massa van een watertank, waar van het water afdroop. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5