LANDB. EN VISSCHERIJ De nieuwe belastingplannen. De Verificatievergadering van de Bossche Hanxebank. De afschaffing der Staatsloterij. Het verbond St. Michael. Een plan voor mijn-ontginning. De reorganisatie bij de Posterijen. Herziening van de militaire Pensioenwetten. Staatsbegrooting 1925. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. AMD Een beknopt rapport inzake Duitschland's ontwapening. Een eigenaardig licht op de „Nood"-uitkeering aan de Ruhr-industrieëelen De jacht op Opium in China. Een Engelschman wordt door Riff-kabylen gedood. Frankrijk's veiligheid. Het nieuws Pruisische Kabinet. Overstrooming in de V. S. eh Canada. De influenza in Engeland Intrekking akte Land- van toelagen voor en Tuinbouwkunde DE VERLAGING DER INKOMSTEN- EN DE INVOERING EENER WEELDE BELASTING. In ons vorig nummer hebben wij reeds het een en ander meegedeeld over de ingediend^ wetsontwerpen tot verlaging van verschillen de belastingen. Hieronder laten wij nog enkele bijzonder- »eden volgen: De Inkomstenbelasting: Het belastbaar inkomen zal volgens het ontwerp tot wijziging van de wet op de in komstenbelasting verminderd worden: a. voor gehuwden met 200; b. voor hen, die minderjarige eigen of aangehuwde kinderen of pleegkinderen hebben, met 300 voor ieder kind, dat niet zelf in deze belasting wordt aangeslagen, Ongehuwden, die aan spraak hebben op de vermindering, bedoeld onder b. worden met gehuwden gelijkgesteld. Tot nog toe kent de wet slecbts een kin deraftrek van 100 per kind voor inkomens beneden 1400, die stijgt tot 200 per kind bij inkomens van 3000 en meer. Een gehuwde met 3 kinderen en een be lastbaar inkomen van 1500 betaalt thans 7.volgens de nieuwe regeling niets; van 2000 thans 16.50, volgens de nieuwe re geling 3.; van 3000 ond. 47 en 30; van 4000 ond. 82 en 64.50; van 5000 ƒ118 en 89.50;'van ƒ6000 159 en ƒ139; van 7000 199 en 169; van ƒ8000 ƒ241 en ƒ219; van ƒ9000 286 en 263.50; van 3Ó00 331 en 308.50; van 12.000 428 en ƒ403; enz. De als onderdeel van het zegelrecht te hef fen belasting beoogt, in navolging van wat in andere landen reeds plaats vindt, een heffing van verteringen in hotels en eethuizen en bij het aanschaffen van zaken, welke min of meer als weeldezaken mogen worden aange merkt. Belast worden de kwijtingen, afgegeven bij de betaling. Om ecbter te voorkomen, dat vele personen steeds een groote hoeveelheid zegels in voorraad moeten hebben en dat een te groote last wordt gelegd op hotelhouders enz. en winkeliers, een last, welke de kans op het niet naleven van de bestaande wets bepalingen vermoedelijk groot zou maken, is de mogelijkheid geopend, op eenvoudige wij ze en onder de noodige waarborgen, het ze gelrecht te betalen bij wijze van abonnement. Het afgeven van kwijtingen blijft echter ver plichtend. Bij kleine bedragen kan met de afgifte van bons worden volstaan. In vele za ken bestaat reeds het stelsel van kasregis ters en kasbons. Het ligt in de bedoeling, bij het ontwerpen van de maatregelen tot rut- voering van de wet, zooveel mogelijk aan sluiting te zoeken bij dit in de practijk reeds veelvuldig in toepassing gebrachte stelsel. Een bepaling in het wetsontwerp heeft de strekking, dat niet zullen worden belast de verteringen in de kleinste en goedkoopste hotels en pensions, de volksgaarkeukens, spijskokerijen en dergelijke inrichtingen. Er zijn pogingen gedaan om het gebied der weeldeuitgaven te omvatten. Het ontwerp is beperkt tot die gevallen, waarin een behoor lijke opbrengst is te verwachten. Ten einde te voorkomen, dat het publiek in het buiten land gaat koopen, om aldaar voor lageren prijs te slagen, is een bijzonder invoerrecht ingesteld. Raming van de opbrenst was bij gebrek aan voldoende gegevens zeer moeilijk. Toch verwacht de minister, dat op een opbrengst kan worden gerekend, welke voldoende is om te voorzien in hetgeen door de andere genoemde ontwerpen aan inkomsten zal wor den prijs gegeven. Aan een recht van 10 pet. over het be taald of verzekerd bedrag zullen onderwor pen zijn kwijtingen voor de kosten van ver blijf en van verteringen in hotels, herber gen, pensions feethuizen, koffiehuizen, thee- schenkerijep, winkels en banketbakkerijen (bars en sociëteiten inbegrepen). Aan hetzelfde recht van 10 pet. worden onderworpen kwijtingen, betrekking hebben de op: lt. pianola's, phonola's en andere mechani sche piano's, fonographen, gramofonen, pris makijkers, alsmede alle onderdeelen en toe- behooren daarvan, waaronder begrepen mu ziekrollen, platen en dergelijke; 2e. antiquiteiten, oud porcelein en in het algemeen alle kunstvoorwerpen en curiosi teiten, als zoodanig verkocht, zoomede por- celeinen eetserviezen in hun geheel of bij ge deelten, als de prijs van het geheele servies bestaande uit vijftig afzonderlijke stukken of meer, een bedrag van 100 te boven gaat, alle soorten van geslepen kristal- en glas werk, tapijten en kleeden, zoowel voor vloer als wandbedekking, daaronder begrepen go belins en zoogenaamde divankleeden, als de prijs van deze tapijten en kleeden meer be draagt dan 50 per M2. 3e. juweelen, sieraden, paarlen en edelge steenten, zoowel echte als onechte, zoome de alle soorten van uurwerken als de prijs van deze laatste een bedrag van 100 te boven gaat; 4e. reukwaren, zoowel in vasten als in vloeibaren toestand; 5e. stoffen, voornamelijk bestemd voor het vervaardigen van kleecjingstukken) zoo on der- als bovenklceren, waarvan de prijs per M2 meer bedraagt dan 10, kant en bont of pelswerk, onder welk laatste mede te ver staan veeren of andere bestanddeelen van vogels afkomstig, voorts kleedingstukken, waaronder hoeden, geheel of ten deele uit de genoemde zaken vervaardigd. Bovendien overjassen, jassen, vesten, broe ken en schoeisel voor mannelijke personen en hoeden, mantels, japonnen, blouses, rok ken, kousen en schoeisel voor vrouwen en kinderen, onverschillig uit welke stoffen de ze zaken zijn vervaardigd, als de prijs de volgende bedragen te boven gaat: voor een overjas 80; voor een jas 50; voor een vest 25; voor een broek 25; voor schoei sel voor mannen 15 het paar; voor een vrouwenhoed 15; voor een dito mantel 60; voor een japon 75; voor een blouse 25; voor een rok 25; voor een paar kou sen voor vrouwen of kinderen 10; voor schoeisle voor vrouwen of kinderen 15 het paar. 6e. taarten, pasteien, banket en gebak, koek in alle voren, chocolade, suikerwerken en bonbons en verdere suikerhoudende wa ren, vervaardigd in het koek-, banket-, pas tei- en suikerbakkersbedrijf en in chocolade fabrieken; 7e. geconfijte en ingelegde vruchten, ver kocht in doozen, glazen, flesschen, potten, bussen en blikken, met uitzondering van jams; 8e. alle soorten van wild en gevogelte, coowel in natura als in eenigerlei vorm toe bereid, zoomede eieren, voor zooverre niet afkomstig van kippen en eenden; 9e. kreeften, kaviaar, sardiinen, ansjovis gerookte zalm, paling gerookt of in gelei. Aan een recht van 5 pet, worden onder worpen. kwijtingen, betrekking hebbende op: le. automobielen voor personenvervoer, autochassis, carosserieën, motorrijwielen, aanhang- en zijspanwagens, rijtuigen, plei- ziervaartuigen, alle met hunne onderdeelen,1 stoffeering, uitrusting en toebehooren; 2e. safeloketten, doch alleen voor zoover het gebruik daarvan wordt afgestaan aan een particulier; 3e, radio-ontvangtoestellen met onderdee len en toebehooren; 4e biljarten, met derzelver toebehooren, als 'ballen, keuen, enz.; 5e. fotografietoestellen, ingericht voor op namen van geen grooter forpiaat dan van 13X18 c.M. en fotografische benoodigdhe- den, kennelijk bestemd voor het vervaardi gen of afwerken van beelden van geen groo ter formaat dan van 13X18 c.M.; 6e. wapens en munitie; 7e. schilderijen; Het bijzondere invoerrecht op al deze za ken bedraagt 7 pet., buiten en behalve het recht volgens de Tariefwet. Tenzij de wet het anders bepaalt (abonne ment), geschiedt de voldoening van de be lasting door gebruik van een plakzegel. Een behoorlijk gezegelde en gedagteekende kwij ting is verplicht. Ten aanzien van volksherbergen, pensions en soortgelijke, hiervoren reeds genoemde inrichtingen, kan de minister van financiën vrijstelling geven, indien de vergoeding voor nachtverblijf of voor eenigen maaltijd niet meer bedraagt dan 75 ct. Van de automobie len en andere rijtuigen voor personenver voer zijn vrijgesteld de rijtuigen voor geza menlijk vervoer van meerdere personen als autobussen e.d. In het Concertgebouw had 14 dezer te 's-Hertogenbosch de verificatievergadering in het faillissement van de Hanzebank „Den Bosch" plaats. De groote zaal was geheel gevuld. Op het podium zaten de rechtercom missaris jhr. mr. E. van Meeuwen, de grif fier, curatoren en personeel der bank. Voor lezing der lijsten van crediteuren werd niet verlangd. Eén der concurrente vorderingen werd ter vergadering ingetrokken, waarna de lijst der erkende vorderingen werd vast gesteld. Voorts werd de lijst van voorloopig erkende schuldvorderingen met betwiste pre ferente en de lijst der betwiste schuldvorde ringen met de gronden van betwisting voor gelezen. De voorlezing der lijsten van nagekomen betwiste vorderingen (medegedeeld werd, dat de curatoren daarvan de betwisting la ten vallen) en de nagekomen voorloopig erkende schuldvorderingen nam veel tijd in beslag. Door vele aanwezigen werden in lichtingen gevraagd. Alle betwiste vorderin gen werden verwezen naar de terechtzit ting der Bossche rechtbank van 22 April. De curator, mr. dr. C. van Leeuwen bracht daarna het verslag van curatoren uit. Bij de verdere besprekingen deelde Mr. dr. van Leeuwen nog mede, dat met een der juridische raadslieden der bank, Mr. 1. A. Swané, na het afdrukken van het rapport een re. -ling is getroffen, zoodat alleen te gen den anderen raadsman de procedure moet worden voortgezet. Voorts deelde Mr. van Leeuwen mede, dat 't verlies op „Ra- veiyn" van 33000 veranderd is in een meevaller van 30.000. De mededeeling, dat vermoedelijk 45 zal worden uitgekeerd, lokte een algemeen ap plaus uit. De rechter-commissaris wees er op, dat de eerste uitkeering van waarschijnlijk 25 pet. omstreeks September van dit jaar zal plaats hebben. Spr. meende, dat verschillenden een com missie van bijstand uit crediteuren voor de curatoren wenschen; er zou dan een crediteur hier in de buurt, een in het Oosten en een in het Westen worden aangewezen. Een com missie, meende hij, zal eenter stagnatie ver oorzaken in de afwikkeling van den boadel. De vergadering bleek dan ook geen commis sie te verlangen .Op een vraag, waarom de eerste uitkeering tot September moet wach ten, terwijl er thans zooveel geld aanwezig is, antwoordde de rechtercommissaris, dat het een enorm werk is over de 24.000 cre diteuren het percentage uit te rekenen, waarmede dadelijk wordt begonnen. Als de uitkeering vroeger kan plaats hebben, zal dit geschieden. Omtrent de cessies aan de Zuiderbank, deelde Mr. Kolfschoten mede, dat wie een cessie heeft geteskend tegen over de Zuiderbank daaraan vastzit, wie een volmacht toekende nog niet. Als de uitdee- lingslijsten zijn opgemaakt, zijn de curatoren niet gemachtigd de bedragen uit te keeren aan het comité Van Best. De vergadering werd daarna gesloten. Nieuwe directeur benoemd. Met ingang van 1 Maart 1925 is tot direc teur van de Staatsloterij te 's-Gravenhage, benoemd de heer T. Sanders, thans Rijksbe taalmeester te Tiel. Wat het wetsvoorstel tot afschaffing der Staatsloterij betreft, verneemt de Tel. uit parlementaire kringen dat dit ontwerp in de afdeeelingen van de Tweede Kamer zeer on gunstig is ontvangen. Alleen Je anti-revo- lutionnairen en de christelijk-historischen zullen vóór stemmen Overeenkomst aanvaard. Te Utrecht werd de algemeene vergadering gehouden van het verbond „St. Michaël." Aanwezig was het volledige hoofdbestuur met uitzondering van den vice-voorzitter, baron Wittert van Hoogland, en een 50-tal afgevaardigden uit verschillende streken van het land. Verschillende sprekers voerden het woord waarin werd gewezen op het goede, dat het Verbond tijdens zijn kortstondig bestaan in de R. K. Staatspartij had uitgewerkt. Hoewel eenige aanwezigen zich tegen de opheffing van de landelijke organisatie ver klaarden werd ten slotte bij acclamatie het besluit van het bestuur en van de Utrechtsche Bondsvergadering aanvaard. Aanwijzingen werden nog gegeven betref fende de manier waarop verder moet wor den gehandeld terwijl de indeeling van het land in kieskringcomité's werd vastgesteld. Een regeling voor de komende verkiezings actie werd getroffen. Met de candidaatstelling hield men zich niet bezig, daar deze aangelegenheid aan de comité's rustig kan worden toevertrouwd en bovendien in de verschillende kiesvereeni- gingen de candidaten reeds naar voren zijn gebracht. Nadat het hoofdbestuur als zoodanig had afscheid genomen, werd de vergadering ge sloten. De Minister van Waterstaat heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp betreffende een plan voor mijnonlginning. In de Memorie van Toelichting merkt de Minister op, dat nu de Rijksopsporingsdienst van Delfstoffen zijn taak heeft beëiudigd, het resultaat van de opsporing in zijn „Me- dedcelingen en Verslagen" is neergelegd en de wet de grenzen van de terreinen, waar voor het* „vindersrecht" op delfstoffen op grond van het onderzoek van den dienst aan den Staat toebehoort heeft aangewe zen;' de vraag, welke bestemming aan de door den Staat geëxploreerde mijnvelden gegeven zal moeten worden, dient te wor den beantwoord. De Minister herinnert er aan dat dooi zijne voorgangers en door hem zelf de toe- zegging is gegeven dat over die terreinen niet beschikt zal worden zonder medewer king van de Staten-Generaal. De mijnvelden, waarvoor dat plan moeï dienen zijn de volgende: De Peelmijnvelden. Het mijnveld Winters wijk. Het mijnveld Buqrse. Het mijnveld Bocholtz. Vervanging van hulpkantoren door sta tions en van kleiner? hoofdkantoren door bijkantoren. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft, naar het „Vad." meldt, den volgenden brief gericht aan alle Kamers van Koophandel en Fabrieken Er is gebleken, dat nog veelvuldig misver stand bestaat omtrent de werking van de poststations ten plattelande en het vervangen van hulpkantoren door dergelijke stations. In verband daarmede kan het zijn nut heb ben uwe Kamer hierbij een uiteenzetting te geven van de werking dier stations en van de vcordeelen, welke voor het Staatsbedrijf der P.T.T. uit de bedoelde omzetting voort spruiten. Evenals aan een hulpkantoor kan het publiek aan de stations zegels- en andere postwaarden aanschaffen. Men kan er aange- teekende stukken, postwissels, postpakket ten, enz. ter verzending afgeven. In de be stelling wordt als regel van het naburige hoofd- of hulpkantoor uit voorzien. Het aan tal openstellingsuren, naar gelang van het verkeer 13 uur per dag, is wel is waar wat meer beperkt dan van een hulppostkantoor; daar tegenover staat evenwel, dat de voor de plaats bestemde aangeteekende stukken, postwissels, enz. ook in de bebouwde kom ten huize van geadresseerden worden uitge reikt, resp. uitbetaald. Rekening houdend met het geringe aantal handelingen is het aantal openstellingsuren dan ook zeer vol doende te achten. Ik teeken hierbij aan, dat ook van de hulpkantoren met gering ver keer de openstellingstijd zal moeten worden ingeperkt. Het is in den tegenwoordigen tijd niet te verantwoorden, dat op een ambte naar gedurende meerdere uren per dag be slag wordt gelegd uitsluitend om enkele menschen aan het loket te bedienen. Brengt de omzetting derhalve voor het publiek geen ongerief van belang mede, deze biedt wat den telegraaf- en telefoondienst aangaat, voor de betrokken bewoners zelfs voordeelen. Het aantal openstellingsuren voor deze diensten wordt als regel grooter en wel in zeer vele gevallen gelijk aan dat van het kantoor van aansluiting. Waar het staatsbedrijf er ernstig naar streeft door een versobering van den dienst te komen tot lagere tarieven, komt deze maat regel ten slotte ten goede aan allen, die van de diensten van dit bedrijf gebruik maken. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de vervanging van een hulppostkantoor door een station 'n niet onbelangrijk financieel voordeel oplevert. Dit voordeel kan ge middeld op f 900 a f 1000 per kantoor per jaar worden geschat. Ik neem deze gelegenheid te baat, om u tevens in kennis te stellen met het voornemen, om bij wijze van proef een 5-tal kleine hoofd kantoren door bijkantoren te vervangen. Van dezen maatregel van internen aard zal het publiek geèn 'nadeel ondervinden, hoewel wellicht van personeelszijde ook, hiertegen geageerd zal worden. De uitvoering van den kantoordienst onder gaat geen verandering, terwijl er toch een niet onbelangrijke besparing mede verkregen zal worden. De chef van het kantoor zal in meerdere mate beschikbaar komen voor het deelnemen aan den kentoordienst, hetgeen de dienstuitvoering slechts ten goede kan komen. Ook de centraliseering op één hoofdkantoor van verschillende werkzaamheden, meer eigenaardig tot de beheervoering behoorende en thans verdeeld over verschillende kanto ren, zal besparing geven. Voorts zal het even tueel stichten van nieuwe kantoorgebouwen op kleine plaatsen kunnen worden voor komen of met minder kosten gepaard kunnen gaan. Mocht u over een en ander verdere inlich tingen wenschen, dan zou ik het op prijs stel len, indien u mij zulks deed weten. Een hoofd ambtenaar van het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie zal dan in een vergade ring uwer Kamer of aan het bureau uwer Kamer de zaak nader komen toelichten. Een wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de Pensioenwet voor de Land macht is ingediend. Blijkens de Memorie van Toelichting is in aansluiting aan hetgeen in de Memorie van Toelichting tot het wetsontwerp tot wijziging vtm de Pensioenwet 1922 is ver meld, herziening van de militaire pensioen wetten wenschelijk, ten einde de stijging van den pensioenlast te beperken. In het algemeen houden de wijzigingen verband met die, in vorengenoemd wets ontwerp voorgesteld; waar zij daarvan af wijken is dat noodzakelijk, hetzij omdat de militaire pensioenwetten niet steeds dezelf de beginselen volgen als de pensioenwet voor de burgerlijke ambtenaren (bijv. dienst tijdpensioen in eerstgenoemde wetten en leeftijdspensioen in laatstgenoemde wet) het zij omdat er redenen zijn om voor de mili tairen afwijkende regelen te stellen. Volgens met wetsontwerp voor de bur gerlijke ambtenahen vervalt het z.ga wacht geld vervangend pennoen en verkrijgt de op wachtgeld Jestelde ambtenaar, wanneer hij aan de diensttijdeischen voldoet, voortaan eerst recht op pensioen bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd (uitgesteld 'pensioen). Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot vast stelling van Hoofdstuk VI (Departement van Marine) der Staatsbegrooting voor 1925. Daaraan is het volgende ontleend: Niet zonder verwondering heeft de Mi nister kennis genomen van de opvatting, die door verscheidene leden in het voor loopig verslag naar voren wordt gebracht, als zoude het bezit van oorlogsvaartuigen van eenige bcteekenis een gevaar opleve ren en ertoe kunnen leiden, dat ons land wordt meegesleept in een oorlog. Inmmers nog nimmer is gebleken, dat het treffen van maatregelen tot afweer van agressie, in welken vorm ook, het gevaar voor agressie vergroot. Plannen om de marine te splitsen in twee geheel los van elkander staande deelen, t.w. één voor Nederland en één voor Indië, be staan bij de regeering niet. Wel is een in terdepartementale commissie werkzaam, welke de splitsing van het personeel bij de marine tot onderwerp van onderzoek heeft. Wat de plannen der regeering in zake de /lcotwct, betreft, deelt de Minister mee, dat, zoolang niet meerdere zekerheid be staat omtrent de aanneming der voorstellen, die in het protocol van Genève zijn be lichaamd of omtrent den aard en het lot van eventueel volgende voorstellen van den Volkenbondsraad, het naar haar meening niet verantwoord is om ten aanzien van de sterkte en samenstelling der vloot voor stellen te doen, die een termijn van meer dere jaren omvatten. ALKMAAR, 14 Febr. Vee. Aanvoer 12 paarden f 150375, 16 koeien (melk) f 300 425, 145 nuchtere kalveren f 1034, 67 overhouders f 3655, 46 schrammen f 22 32, 48 biggen f 820. Boter per 0.5 Kg. f 1.051.40. Eieren per 100 stuks f 67.25. BOVENKARSPEL, (Station) 14 Febr Uien groote gele f 5.455.65, drielingen f 5.606 per baal. Aangevoerd 67 baal le bloemkool f4.756.50, 2e idem f2.90, 3e idem f 1.101.60 per 100 rtuks. Aanvoer 490 stuks, Roode kool f 2.404.80, gele kool f 3.505.60, witte kool f 2.103 per 100 Kg. Aanvoer resp. 42.200, 20.600, 7100 Kg. Spruitkool f 1.802.70 per 15 Kg. Aanvoer 218 zak. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Febr. (Weekbericht Langendijker Groentenvei- ling). De aanvoer van diverse koolsoorten bedroeg deze week 127 wagons of 8 wagons minder dan de vorige week. De prijzen lie pen weer terug, vooral van roode en witte kool. De gele kool was deze week 't meest gevraagd. Ook uien hielden tamelijk prijs. De aanvoer van roode kool bedroeg 493.900 Kg. prijs le soort f 3.10 tot f 6.10, 2de soort fl.60 tot f3 per 100 Kg. Dezelfde week van 't vorig jaar noteerde 1ste soort roode kool f7.30 tot f 11.80. Gele kool aanvoer 491.200 Kg., prijs 1ste soort f 3 tot f 5.90, 2e soort f 1.40 tot f 2.80 per 100 Kg. Vorig jaar 1ste soort f7 tot f 11,60. Deensche witte kool aanvoer 292.000 Kg. prijs le soort f 2.50 tot f 4.20, 2e soort f 1 tot f 2.30 per 100 Kg. Uien, aanvoer 103.200 kg, prijs grove uien f 9.10—12.30. Drielingen f 9—12.50 Nep f 1012, alles per 100 kg. Losse wortelen (peen) aanvoer 28.425 kg. prijs f 1.10 1.70 per 100 kg., vorig jaar f 1.105.20. Bieten aanvoer 4450 kg., prijs f 1.502.90 per 100 kg. - HOORN, 14 Febr. Granen. (Beurs Park zaal.) Rogge f 15, tarwe f 1215, gerst f 13 15%» haver f 1214 per 100 kg., grauwe erwten f 2532, vale erwten (gr.) f 2834, Wijker vale f 2024, bruine boonen f 25, wit te boonen f 32, paardeboonen f 11, duive boonen f 13, per hl., mosterdzaad f 5054 per 70 kg., karwijzaad f 18%19, maanzaad f 20 per 50 kg. HOORN, 14 Febr. Vee. Aanvoer 103 nuch tere kalveren 11024, 51 schrammen f 20— 25, 130 biggen f 1222, 9 schapen f 4165 Handel vlug. LEIDEN, 14 Febr. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.60, prima boerenboter f 2.552.70 per kg. Met middelmatigen aanvoer en han del. Turf. Geen aanvoer. Lange f 1011 per 1000 stuks. AMSTERDAM,-14 April. Aardappelen (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 55.25, id. blauwe f 4.805, id. eigenheimer f 55.20, id. bravo's f 44.25, industries id. roode star f 44.50, id. blauwe eigenheimers f 44.25 Geldersche roode f 44.25, id. bravo's f 44.25 Frie- sche borgers f 45.10, id. blauwe borgers f 44.25 Zeeuwsche eigenheimers poters f f 4,254.50 id. blauwe poters f 33.25, id, bonte poters f 33.25, id. bravo-poters f 4.25 Hillegommers Zand aardappelen f 6.50 7.50 Drentsche eigenheimers f 2.503.50, id. roode star f 1.252.50, per hl. Winter Malta-aardappelen f 1011, 100 kg. ALKMAAR, 14 Febr. Granen. Ter markt waren 1267 hl, als 299 tarwe f 11.5015, 230 gerst Chevalier f 14.5015.50, 450 ha ver f 11.5013.25, 102 boonen, bruine f 22 28, citroen- f 3540, duiven- f 14.50- 16.25, 5 karwijzaad, 27 blauw maanzaad f 4144, 154 erwten, groene groote f 17—30, kleine f 1216.25, grauwe f 4046, vale f 31, alles per 100 kg. UTRECHT, 14 Febr. Vee. Aangevoerd waren 750 stuks. Handel redelijk. Prijzen wa ren stieren f 150300, vaarzen f 190380, pinken f 120170, melkkoeien f 330510, kalfkoeien f 360530, vaarskoeien f 200 320, magere kalverennuchtere kalveren f 1620, magere varkens f 1751, biggen f 717, magere schapen f lammeren f 34 42. Eieren f 68. Boter f 1.30—1.45. ROTTERDAM, 14 Februari. Granen. (Bericht v.d. mak. H. W. Verbrugge Co.) Maïs was flauw gestemd voor alle soorten, zoowel voor spoedige als op termijn en de prijzen ondergingen dan ook een gevoelige daling. De vraag naar dit artikel blijft ge ring van de zijde der consumptie. Rogge met sterk fluctueerende buitenlandsche mark ten over het algemeen flauw op termijn kwamen enkele zaken met Duitschland tot stand. Gerst gemakkelijker. Men noteert: Maïs. La Plata disp. f 246 sp.vr., idem aan gekomen f 244, Galfox/Bulgaar disp. sp.vr. f 240, idem aangek, f 235, stoomende f 238/9, gele Zuid-Russische f 238/9. Gerst 48 pond Am. Malting disp. f 267 sp.vr., aange. f 266, Zuid-Russ. disp. f 270, Donau disp. f 261, 66 kg Kurrachee disp. f 277, Marokko stoomende f 260. Rogge. Western disp. f 16.79. Haver. Canada 2 disp. f 13.75. Canada 3 disp. f 13.50, no. 2 Canada feed aang. f 12.38 pond Amer. White clipped disp. f 12.50, 58 kg Pommersche disp. f 13.60. MOORDRECHT. Eierveiling, 13 Febr. Aangevoard 3088 kipeieren, prijs 6.30 8.05; 210 eendeieren 67.15. MONNIKENDAM, 13 Febr. De vis- scherij was in de afgeloopen week slap, en de omzet in de rookerijen niet groot. Het slechte weer is daarvan de hoofdoorzaak, doch bo vendien was de. handel slecht. Wel valt eenige vooruitgang in de Zuiderzeeharing vangst op té merken. De vangst was enkele dagen 36 tal per span, zelfs valt een aan voer van 14 tal van één Volendammerspan te noteeren. Vooral Huizer visschers losten hier aan den vischafslag de vangst. De mid- delmarkt was f 8 per tal, dus een hooge noteering voor haring. De laagste markt was f 7.05 (te Volendam) ter tal. De bokking- prijs is tegqn deze noteering dientengevolge zeer hoog. Ongelukkigerwijze was de handel, vooral in de hoofdstad, slecht, en min of meer gevoelige verliezen voor de rookers bleven ook niet uit. De aanvoer van Schot- sche haring was zeer gering, van Noorsche sloeharing matig. De prijs was over het alge meen hoog. De sprotomzet was gering. De rookers besteedden te Volendam 1520 ct. per pond de vangst was slechts 1015 pond per span. De botaanvoer is nog weinig beteekenend. Alleen te Volendam vond afslag van enkele partijtjes bot plaats, tegen de middennoteering van 40 ct. per pond. Te Marken is oer dag aangevoerd 1520 tal sleepharing. Deze fs in hoofdzaak voor de rookerijen alhier. Tenslotte vermelden we nog eenig palingrooken in de groote rookerijen. Dit bedrijf is in den winter slechts van geringen omvang des zomers kunnen hier duizenden ponden aal en paling worden verwerkt, VOLENDAM, 14 Februari. Aan den visch afslag te Volendam besteedde men deze week voorz: haring f 78.50 per tal, spiering 69 cent, sprot 1520 cent, bot 40 cent per pond en ngst 45 cent per mand. IJMUÏDEN, 14 Febr. Heden arriveerden van de treiivisscherij alhier de stoomtraw lers IJM. 35 (Wilhelmina) met f 2943 IJM. 136 (Clasina Luther) met f 3937 IJM. 179 (Holland III) met f 2581 IJM 121 (Louisa) met f 3060 IJM. 232 (Westland) met f 2593 IJM. 20 (Olga) met f 3048 IJM. 5 (Inie) met f 2603 IJM. 158 (Ivierno) met f 2871 IJM. 67 (Union) met f 2632 IJM. 161 (Elie Cheneviere) met f 1751 de loggers Sch. 275 (Arendje) met f 656 en K.W. 169 (Aleida) met f 1968 aan besomming. IJMUÏDEN, 14 Febr. Heden waren aan de markt de vangsten van 10 stoomtrawlers, 2 loggers en 1 beuger. De prijzen waren als volgt Tarbot f 2.802.30, tongen f 2.90 2.15 per kg. griet f 6847, gr. schol f 30 25, md. schol f 3734, zetschol f 4742, kl. schol f 3124, f 2511 scharren f 2217 per 50 kg. roggen f 2422 per hoop gr' schelvisch f 5549, md. schelvisch f 48' k.md. schelvisch f 3743, lk. schelvisch f 281716 per 50 kg.kabeljauw f 74 44 per 125 kg, gr. grullen f 2623, kl. gul- en f 1815, wijting f 127.50 per 50 kg. ENKHUIZEN, 13 Febr. Totale haring- aanvoer van gisteravond 46*.80Q stuks reep- haring. Laatste markt f 7.85 per tal. Heden voormiddag kon de haringvloot nog niet uitvaren wegens 't onstuimige weer. Baars gold heden 12 ct., snoek en karpers dooreen 35 ct. per pond. Snoek wordt nog weinig gevangen. ENKHUIZEN, 13 Febr. De haring- visscherij wordt tegenwoordig weer ern stig. belemmerd door het onstuimige weer. Heden kon bijna niet worden gevischt. Slecht 7 vaartuigen hebben heden de netten kun nen binnenhalen. De vangst, per vaartuig gerekend, was overigens niet slecht en be droeg gemiddeld v 1000 stuks reepharing- Prijs f 7.808.60 per tal. IJMUÏDEN, 13 Febr. Heden waren aan de markt de vangsten van 3 stoomtrawlers en 6 loggers. De prijzen waren als volgt: tarbot f 2.20, tongen f 2.602.05 per kg, griet f 5727, gr. schol f 3028, md. schol f 36—35, zetschol f 48—40, kl. schol f 34.30 22.15, scharren f 1912, alles per 50 kg. roggen f 3216 per hoop, kl. schelvisch f 1815 per 50 kg, kabeljauw f8563 per 125 kg, gr. gullen f 3429, kl. gullen f 25 16, wijting f 136.50 per 50 kg. IJMUÏDEN, 13 Febr. Heden kwamen van de treiivisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJ.M. 48 (Verano) met f 1782; IJ.M- 42 (Flamingo) met f 2156; IJ.M. 34 (Anna) met f 164; T. S. 30 (Texel) met f 3737 en de zeilloggers K.W. 21 (Twee Gebroeders) met f 472; K.W. 20 (Maria Cornelia) met f 924; K.W. 49 (Dirk) met f 1265; K.W. 53 (Ja- coba) met 784; Sch. 276 (Zeearend) met f 785 en Sch. 374 (Sterna) met f 398 aan be somming. PARIJS, 14 Febr, Maandag a.s, zal het eindrapport van de intergeallieerde controle commissie betreffende de bewapening van Duitschland aan maarschalk Foch worden overhandigd. Men zegt, dat dit rapport de helft korter is dan hetwelk men aanvankelijk bedoeld had te schrijven. De Fransche en Engelsche officieren moeten het er over eens zijn ge worden, slechts absoluut gecontroleerde fei ten op te nemen, zoodat dit rapport een dui delijk beeld van den huidigen toestand zou geven, en slechts gebaseerd zal zijn op fei ten,, welke in elk geval onweersprekelijk zouden zijn. Men voegt er aan toe, dat dit gereduceer de rapport nog voldoende materiaal bevat, om de handhaving van de bezetting der Keulsche zone te rechtvaardigen. BERLIJN, 15 Febr. De „Vorwarts" pu bliceert een interessant artikel omtrent de ontzaglijke stijging van de vermogens der Roer-industrieelen. Het bevat de door een Amerikaansch des kundige onderzochte opgave, die de firma August Thyssen voor de opneming van een crediet van 12 millioen dollar in haar pros pectus bad opgesteld. Volgens deze opgave bedraagt de-waarde der mijnen en fabrieken van Thyssen 117.2 millioen dollar, of 492 millioen mark. Indien men echter deze be drijven thans zou aanleggen, zou dit rond 697 millioen mark kosten, en indien men voor deze nieuwe inrichting der bedrijven het Amerikaansche prijsniveau als basis neemt, bedragen de kosten 250 millioen dollar, dus meer dan een milliard goudmark. De „Vorwarts" schat het vooroorlogsche vermogen van Thyssen op hoogstens 200 mil lioen mark. Thyssen heeft dus, wanneer men alleen de Duitsche kosten voor het aanleggen der mijnen en fabrieken in aanmerking neemt, gedurende en na den oorlog zijn vermogen minstens met 300 millioen goudmark ver meerderd. Daarbij moet in het oog worden gehouden, dat Thyssen bij het sluiten van den vrede groote bezittingen in het buiten land heeft verloren, en daarvoor slechts on toereikend is schadeloos gesteld. Deze kolossale vermeerdering van Thys- sen's vermogen werpt een eigenaardig licht op den zoogenaamden nood der Roer-in dustrieelen, die men meende te moeten ver lichten door het uitbetalen van 700 millioen mark. Het „Berliner Tageblatt" wijst er heden op, dat, wanneer de Rijksregeering thans onmachtig is, deze uitkeeringte doen, de Rijksdag een tegenrekening moet opmaken en onderzoeken hoeveel het Rijk aan de Roer-industrieelen tijdens den strijd in hei Roergebied aan credieten papiermarken, uit- keeringen ter verzekering der loonbetalin- gen aan de arbeiders, en uitstel van de ven- nootschaps- kolen- en omzetbelasting cadeau heeft gedaan. De opgave van Thyssen om trent de vermeerdering van zijn vermogen kan de beoordeeling der schadeloosstellin gen aan de industrieelen slechts vergemak kelijken. SJANGHAI, 15 Febr. Alhier trekt groote aandacht het verhoor van vele Chi- neezen, die beschuldigd worden van het importeeren van opium. Dit proces is het gevolg van een inval in een perceel in de Kantonstraat, in welk huis een verwarring wekkend aantal geheime deuren was. In een kast werd opium aangetroffen tot een waar de van IK millioen dollar. GIBRALTAR, 15 Febr. Een Britsch-Indi- sche handelsreiziger genaamd Lekhral en in dienst van een bekende Britsch-Indische firma te Gibraltar, is op een spoorreis van Tetoean naar Ceuta doodgeschoten door eenige Mooren, die uit een hinderlaag op den trein schoten. LONDEN, 15 Febr. Over den huidigen stard van de kwestie der veiligheid geeft de „Observer" de volgende bijzonderheden: Het rapport van de geallieerde controle commissie over de Duitsche ontwapening zal (gelijk fwij meldden) begin volgende week overgelegd worden en hierna komt ander maal de kwestie van de bezetting der Keul sche zóne door de Engelsche troepen aan de orde. Men verwacht, dat Herriot binnen veertien 'a^en naar Jonden zal gaan. De verschillende regeeringen, die het pro- ocol var. Geneve onderzoeken, zijn daar- nede nog doende en het wijzigingsvoorstel, dat de Engelsche regeering zal indienen, is ook nog niet gereed terwijl deze regeering toch noor den noodzakelijkheid staat, wan- j neer Herriot naar Londen komt hem te moe- ten mededeelen, wat dit wijzigingsvoortlfil behelst, want volgens de meening van Cham berlain hangt de oplossing van het voor-< naamste Europeesche vraagstuk van dezen tijd daarvan af, dat Frankrijk's eischen in zake de kwestie van de veiligheid wordeni ingewilligd. De Engelsche wijzigingsvoorstellen van het protocol van Genève kunnen natuurlijk eerst in de eerstvolgende vergadering van den Volkenbond bekend gemaakt worden, doch Engeland moet het daarover eerst eens zijn geworden met Frankrijk, indien de doof Chamberlain te volgen politiek tenminste succes zal hebben. De Fransche regeerimg heeft tot nu to« nog geen» stappen gedaan om het memoran dum van Churchill inzake de schuldenkwes tie te beantwoorden. De Amerikaansche regeering zou bereid zijn, de door haar beoogde ontwapenings conferentie, die aanvankelijk eerst na de con ferentie te Geneve zou plaats hebben, nog vóór de vergadering van den Volkenbond bijeen te roepen, indien de Engelsche regee ring van meening zou zijn, dat het eerder bijeenroepen van bedoelde conferentie do taak van de conferentie te Genève zou ver gemakkelijken. BERLIJN, 14 Febr. Naar wij vernemen, zal de vroegere rijkskanselier Marx een Pruisische regeering op zoa breed mogelij ken grondslag vormen, waarmede hij Woens dag voor den Landdag hoopt te verschijnen. In dit kabinet zullen naar reeds schijnt vast te staan zitting hebben de demo craat dr. Höpker-Aschoff als minister van financiën, dr. Schreiber als minister van Handel en Staatssecretaris Becker, die ni- nister van Onderwijs en Kunst wordt. De Centrumleden Zehnhoff en Hirtsiefer blijven zitting houden in het kabinet. Over de bezetting van het ministerie van Land bouw wordt nog onderhandeld. De afge vaardigde Hermes komt daarvoor niet in aanmerking, zooals reeds werd beweerd. Se vering blijft minister van Buitenlandsche Za ken. Dc sociaal-democratische Landdagfractie wensclvt aanspraak te maken op twee zetels in het nieuwe lcaD.r.ct He4 gerucht over de bezetting van de post van Staatssecretaris bii het departement van Binnenlands?.,:.? Za ken door een Centrum-man, mist allen grond. Marx rekent blijkbaar wel op een oppo sitie maar niet op een obstructie. NEW-YORK, 13 I^ebr. Buitengewoon warm v/eer, waardoor de sneeuw snel smelt, ver oorzaakte gevaarlijke overstroomingen in Nieuw Engeland en de staten ten Oosten van de Alleghany-bergen, De Mahawrivier is van veertien tot twintig voet gestegen. Vele dorpen zijn overstroomd. Drie spoor weg- en twee andere bruggen zijn wegge slagen. In het district Tioga kon de trein niet verder door het water en moesten de reizi gers met roeibooten gered worden. MONTREAL, 13 Febr. Ten gevolge van de overstroomingen is de 400 voet lange brug over de Nicolet-rivier te Victoriavill» (provincie Quebec) weggeslagen. LONDEN, 14 Febr, In de groote Engelsche steden sterven thans dagelijks meer dan 50 personen aan influenza. De heer Ebels heeft tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gericht 1. Is het den Minister bekend, dat de toe lagen aan onderwijzers voor het bezit van de akte van bekwaamheid in de land- en tuin bouwkunde, tot nog toe verstrekt op grond van de bepalingen van de Lager-onderwijs- wet, krachtens Koninklijk besluit van 27 December 1924 niet meer sullen worden verleend 2. Zoo ja, is de Minister van oordeel» dat de intrekking dezer toelagen, vooral in verband met de reeds op andere wijse plaats gevonden ingrijpende verlagingen in de sala rissen der land- en tuinbouwonderwijzers, zonder schade voor een behoorlijke instand houding en ontwikkeling van het onderwijs kan plaats hebben 3. Indien het antwoord op vraag 2 in ont- kennenden zin mocht luiden, is de Minister dan bereid indien er voor zoover noodig» in overleg met zijn ambtgenoot voor Onder wijs te bevorderen, dat de tengevolge van het Koninklijk besluit van 27 December 1924 ontstane verlaging in de bezoldiging der hier bij betrokken onderwijzers wordt opgehe' ven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6