Y erkeerscpf ëv&lleit mm Woensdag 18 Februari 48ste Jaargang No. 16971 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blacl Verlegenheid. Agenda 19 Februari R.-K. Kiesvereeniging „Credo Pugno". 1 De serie-diefstallen. Tooneeluit voering. In Haarlemmermeer. Faillissementen. Hooger beroep inzake den moord aanslag te Zaandam. De Tweede Kamer verkiezingen. Verlof Drankwet. Gevonden dieren en voorwerpen. De arrestatie van Bridée. Alliance Francaise. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Jubiieum H. Smit. De Heb tbeeldena vond van Herwonnen Levenskracht. DAMMEN. Janswegvereenlging. iollandsche spreekwoorden- wedstrijd. De inbraak in de Smedestraat. Proces-verbaal. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlea en Agentschappen! Pel week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 centa per refe. Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeiing 60 ct per regel op de lc Pagina's 75 ct per'regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel- 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit bhd zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X QOfljl Levenslange geheele on tegen ongevai'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I uOUU." geschiktheid tot werken; f bij een ongeval met X bij verlies van een hand, X iflT bij verlies van een X C fl bij een breuk van X A f\ bij verlies vaneen I l «XV.™ doodeh.ken afloop, tui/," een voet of een oog; T SXu." duim of wijsvinger; T O**."* been of arm; T andere vinger. De heer Vliegen, al sinds jaren de ener gieke voorzitter van de Nederlandsche S. D. A. P., is een nuchter man, die de dingen oty'ectief bekijkt en ook durft zeggen. Ook hierin toonen wij, Nederlanders, onzen nuch- teren aard, dat de politieke partij van de revolutionaire elementen zich jaren lang door zulk een bezadigd man heeft laten leiden. Met belangstelling hebben wij daarom de groote rede gelezen, welke deze voorzitter van het jongste socialistische congres heeft gehouden tot inleiding van de besprekingen over het roode verkiezingsprogram voor 1925. Geheel in zijn bekenden stijl, zonder vuurwerk of holle frasen, gaf de heer Vliegen zijn kijk op den legenwoordigen politieken toestand en zijn verwachtingen voor de a.s. verkiezingen. Wij zouden die rede met één woord willen typeeren en dat is: verlegen heid! Ik weet heelemaal niet, hoe de verkie zingen zullen afloopen, zei de congresvoor zitter, maar ik ruik, dat er voor ons winst is te bebalefi. En die winst hij gaf het niet onduidelijk te kennen verwacht hij van de ontevredenen over de politiek-Colijn, en wel speciaal uit Roomsche kringen. Wanneer echter zoo erkende hij eerlijk in het slot van zijn rede in het Katho lieke zuiden eenige tienduizenden stemmen aan ons ten goede zijn gekomen, dan zult gij daar het Roomsche leven dadelijk weer zien opkomen. Van het getal, van de toevallige stem buswinst, verwacht de heer Vliegen dus terecht niet veel heil. Wil de S. D. A. P. werkelijk vooruitgaan, dan moet zij daad werkelijk kunnen handelen; eigenlijk moet zij de meerderheid hebben om zelfstandig een regeering te vormen. Maar zelfs minder nuchter aangelegden in de S. D. A. P. weten wel, dat daar geen kijk op is. Dus moet het gezocht worden in combinaties met anderen. En ook hier zag de heer Vliegen niet veel hoop. Het vervelendste is zei hij dat je den kiezers niet kunt aanbevelen: stemt linksl Want onder de linkschen, de Vrij- heidsbonders b.v. zitten de grootste conser vatieven. Onder de christelijke arbeiders is geen beweging te krijgen; de eenige partij, wélke de macht heeft en ons mede aan de macht kan helpen, is de Katholieke. Zij heeft een sociaal program; zij heeft tiendui zenden arbeiders en ook in het buitenland werken de Roomschen samen met socialis ten. Daar moet het dus heen! Maar de Michaëlisten, welke eerst een beweging be loofden te Worden, waarmee we zouden kunnen samengaan, zijn weer met de oude partij ineen gevloeid. Dus zullen we na de verkiezingen wel weer voortsqkkelen met de rechtsche coalitie.... Aldus in het kort de gedachtengang van den heer Vliegen. Naar de feiten is hiermee de toesi^nd juist weer gegeven. Maar dan volgt hieruit ook, dat de S. D. A. P. in ver legenheid zit. Meer dan ooit geldt voor de Katholieke kiezers thans de vraag: móeten en mogen wij de roode partij uit die verlegenheid redden? Het congres van de S. D. A. P. heeft daar zelf antwoord op gegeven. Daar is vooreerst de afscheidsbrief, door Troelstra aan zijn partijgenooten gezonden en waaruit wij de volgende zinnen over nemen: Eerst na de verkiezingen zal kunnen blijken, of de politieke machtsverhoudin- {en tusschen de verschillende klassen, Jroepen en partijen in ons land voortzet ting der huidige reactionaire politiek ge- doogen. Aan de socialistische arbeiders de taak, om onder de politieke leiding der S. D, A. P. te zorgen, dat dit niet het geval zal kunnen zijn. Alleen zij zijn in staat, maar dan ook verplicht, aan de reactie en de slappe, telkens weer voor deze terugwijkende tactiek van zoogenaamde „coalitie-demo craten" een- „tot hier toe en niet verderl" toe te roepen. Dit vereischt eene mobilisatie van alle werkelijke democratische en socialistische krachten,' in hunne pers, in openbare ver gaderingen en betoogingen, ja in werk plaats en fabriek, zóó diep doordringend in de diepte van het arbeidersleven, dat de instincten van de klasenstrijd overal worden versterkt en gewekt. De instincten vari den klassenstrijd moe ten overal worden gewekt! Ziedaar het laat ste woord, dat de groote leider der Neder landsche S. D. A. P. aan zijn volgelingen heeft mee te geven. Dan is 'er het verkiezings- en strijdpro- gram, hetwelk door het Congres is aan vaard. Wanneer wij daar de leuzen lezen over de socialisatie der bedrijven; de stich ting van „prijsregclende" overheidsorganen; de onteigening van den grond ten bate van de gemeenschap; vrijheid voor openbare voorstellingen en bijeenkomsten zonder be lemmering door de overheid van richtingen of partijen; premievrije moederschapzorg; gelijkstelling van man en vrouw in de huwe lijkswetgeving enz. enz.;dan vragen wij, hoe kan een zoo nuchter man als de heer Vliegen nu toch redelijker wijze blijven hopen, met de Katholieken nog wel eens tot een regeeringscoalitie te zullen komen? Welke begrippen heerschen toch onder de socialisten over de christelijke beginse len? Gesteld eens, dat een hantal Roomsche kiezers teleurgestelde arbeiders of onte vreden ambtenaren een oogenblik aanvech ting krijgen om de gelederen der Kalholieke Staatspartij te verlaten, is het dan geeh blijk Van onervarenheid en dehrek aan manachen- kennis bij de leiders der S. D. A. P. om daarvan blijvende winst voor de roode be weging te verwachten? Zij w(eten uit eigen gelederen toch heel goed, dat zulk een oogénblikkelijke depressie weer spoedig over is en dat, wanneer de menschen maar even de oogen uit wrijven en hun eigen kleine tijdelijke belangen gaan vergelijken met de groote principieele, zij hun beginse len niet voor een paar rijksdaalders ver- koopen, te meer niet, daar de ervaring vroe ger hier te lande en 'hu nog in het buiten land leert, dat' roode regeeringen evenmin het geld uit den grond kunnen stampen. Werd op het jongste roode congres nog niet geklaagd over de loonsverlaging van het Amsterdamsche Overheidspersoneel, op ini tiatief van Wibaut ingevoerd? Waarop steunt dan die verwachting, dat het met de Katholieken en de S. D. A. P. nog wel eens tot een coalitie komen zal? Toch zeker niet op de klassenstrijdgedachte, welke Troelstra als politiek testament zijn partijgenooten nog eens heeft ingescherpt of op het roode verkiezingsprogram, dat op tal van punten met de Roomsche moraal en onze leer omtrent naastenliefde en eigendom in strijd komt? En aan dat samengaan in Duitschland tus schen Centrum en Sociaal-democraten kan men hier toch ook niet te veel waarde hechten! In 1914 hebben alle partijen ook in ons parlement een soort godsvrede gesloten; er zijn perioden van dreigend gevaar, dat men eer^ oogenblik aan niets anders denkt, dan om met vereende krachten de gemeen schappelijke belangen veilig te stellen. Zoo gaat het ook in Duitschland in den strijd om de jonge republiek. Maar laat men in ons gelukkig weer veilig Nederland nu toch met zulke argumenten niet aankorpen- Wij kunnen dan ook in het vurig, maar ongegrond verlangen van den heer Vliegen niet anders zien, dan dat de wensch de vader der gedachte is. Hij wil het graag en daarom gelooft hij het graag, omdat er voor de socialisten nu eenmaal geen andere mogelijkheid is om uit de verlegenheid te komen, dan door een samengaan van Roomsch en rood. Maar wij, Katholieken, voelen in geen enkel opzicht behoefte om de roode heeren op het kussen te brengen. En ter verwezenlij king van ons staatkundig program, van de christelijke solidariteitsgcdachte, hebben wij hen zeker niet noodig. Sociëteit „St. Bavo" Diocesane Jeugd organisatie 3 uur L T B. 10 urn Feestavond Jongevrouwenbond 8 uur Feestavond „St. Marcus" 8 uur Liefdebeuts 8 uur Bestuur Bloe misten C 8 uur Bestuur Spoor- en Tram 8 uur leden meubelmakers 8 uur Bestuur Overheidspersoneel 8 uur Hoeden-cursus 8 uur. Schouwburg-Jansweg Uitvoering „Alber- dirgk Thijm" 8 uur. R. K. Kring ,5e Apologetische voor dracht. Kunsthandel F. ^L Smit. Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur. Uitgezondera 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken •Donderdag van 8-914 uur 1. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavö, Smedestraat 23 clefoon 10049 Al!e werkdegen van 9 1A van 26!4 en s avonds van half 8— half 9 uur s Zaterdags alleen "an 92 en van half 8— half 9'jur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v rr, 1012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel ,11671 R K, Leeszna en uitleenbibl'otheek Jansstraal 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve de; Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken S Marthavereeniging Bioemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tei. 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat. 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag ^ond St. Elisabeth's Ver-enigir.g Janssl |rt - Aanvragen om versterkende middelen voor armen rieken der S E. V Maan dags van 2 -3 uur Donderdag van 12 ÖisschcppeKik Museum, Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel lil 11 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. In verband met de a.s. Vrijdag te houden vergadering, deelt het bestuur het volgen de mede: Gedurende het tijdperk 10 Januari en 10 Februari zijn ingediend de volgende namen van candidaten: Prof. Veraart, Mevr. Brons veld-Vitringa en A. J. Loerakker, zoodat de lijst van candidaten er in alphabetische volgorde er als volgt uitziet: Mr. J. B. Bomans, Mevr. Bronsveld-Vitringa, H. von Frytag-Drabbe, Chr. Jansen, A. J. Loerak ker, A. B. Michielsen, Prof. Steger én Prof. Veraart. Hiervan mogen er door de K. V. vijf worden ingediend bij het bestuur der Ka mercentrale. De stemming, die a.s. Vrijdag over de candidaten wordt gehouden, zal als volgt zijn. De namen worden alphabetiseh vermeld. Uit deze 8 namen worden er vijf op het te ontvangen stembriefje geplaatst. De candi daten, die het grootst aantal stemmen op zich vereenigd hebben, worden dan in al phabetische volgorde geplaatst en zöo ui- gediend. Let wel alphabetiseh, dus er wordt geen lijst ingediend, no. 1 en zoo vervolgens. Het bestuur heeft gemeend dat voor de vergadering te moeten bekend maken, op dat misverstand op de algemeene vergade ring uitgesloten moet zijn. Gezien de belangrijkheid der agenda, verwacht het bestuur, dat de groote zaal geheel gevuld zal zijn. Gisteren deelden wij mede, dat door de politie hier ter stedé was aangehouden mej. D„ echtgenoote van H. J. te Beverwijk, die zich aan een geheele reeks van dief stallen had schuldig gemaakt. Naar aanleiding hiervan verzoekt de po litie ons mede te deelen, dat de aangehou dene lijdende is aan ziekelijke stoornissen. Op advies van den dokter is zij naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Het echtpaar J. te Beverwijk verkeert in zeer welvarende omstandigheden. Gisterenavond gaf het meisjes-patronaat „St. Gertrudis", voor ouders en donateurs een tooneeluitvoering, onder leiding van me), C de Vrind. Op de gebruikelijke wijze werd deze bij eenkomst geopend door den Weleerw. heer kapelaan Vis. Zijn Eerw. besprak in bet kort de beteekenis en het doel der patronaten. Het is een loope'nde cursus van het veertien de jaar af. Dat dit patronaat goede resulta ten had, kon men ook gisteravond zien. Het stuk dat werd opgevoerd: „Haar Offer", viel zeer in den smaak van het talrijke publiek, dat weder opgekomen was. De speelsters waren allen volkomen tegen hun rol opgewassen. Eenige aanwezigen kon den zelfs hunne tranen niet bedwingen. Wel een bewijs, dat er degelijk spel werd gele verd. Onder de pauze hield de Weleerw heer kapelham Postma een toespraak. Zijn Eerw. verklaarde wat gekocht te hebben -voor het patronaat, rraar het geld nog niet bij elkaar te hebben. Nu wilde Zijn Eerw, eenige mooie rozen te koop aanbieden tot dekking der kosten. Dit voorstel vond een goed onthaal. Ten slotte bedankte kapelaan Vis allen die medegewerkt hadden tot het welslagen van deze bijeenkomst en wenschte, dat de laatste voorstel'ing op Donderdag ook een succes moge zijn. Bij het nemen van een bocht viel Dins dagmorgen een dame te Zwanenburg van de j duo-zitting van een motorrijwiel. Zij werd over den weg geslingerd en bekwam vrij ernstige wonden aan hoofd en handen. Door onbekende oorzaak raakte Maan dagavond de bestuurder van een auto op den Kruisweg te Haarlemmermeer zijn stuur kwijt. De auto botste eerst tégen eaa boom langs den kant van den weg reed daarna nog een eindje door en vernieble den volgenden boem. Het linkerspatscherm van de auto werd zeer gehavend, doch de bestuurder kon zijn reis toch verder vervolgen. Gisteren werden in staat van faillisse ment verklaard: J. M, Toornend, timmerman wonende te Haariem, Kamperstraat 17r. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, te Haar lem; Taede Sysling, makelaar en bouwkun dige wonende te Heemstede, Oosterlaan 12. Curator Mr. ,H. Ph. Visser 't Hooft te k-Ei: J. de B-üin, koopman in boter en kaas te VeUenWi'keroog. Curator Mr. P Donker te Beverwijk, Rechter Cotnmissaris Jhr. Mr. R. de Ma- •ees van Swinderen te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement van: P. M. J, Elde- ing, bloembollenkweeker te Heemst :da, uitgesproken den 27 Januari j.l.; J. C. Hes sen Sr., Sigarenfabrikant te Haarlem, ban delende onder de firma Haarlemsche Siga renfabriek J. C. Hessen Zn. te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen van: P. Battem, v. h. te Wormerveer, thans te Arnhem, uitgesproken d.d. 18 November 1924; E. van Amstel, smid te Haarlem, uit gesproken d.d. 3-2-25; J. van Asperen, stoffeerder te Haarlem, uitgesproken 27-1- 25; J. de Blaüw te Haarlemmermeer, Zwa nenburg, uitgesproken d.d. 1 April 1924; De N.V. Joh, Vollenga Co's, Chocoladefa briek alhier, uitgesproken d.d. 30 Septem ber 1924. Hooger beroep werd aangeteekend: door den heer Officier van Justitie in de zaak van H. D, van der V„ ter zake diefstal in vereeniging veroordeeld bij verstek tot 2 maanden gevangenisstraf; door genoem den Officier in zake T. G. te Krommenie, en E. S. aldaar ter zake zware mishande ling veroordeeld resp. tot 2 jaar en 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek prev. hechtenis; door A, N, T. te Leiinuiden ter zake diefstal veroordeeld tot 14 dagen gev. straf. De R.K. Kiesvereeniging te Assendrift (Kieskring Helder] stelde candidaat: Oh. v.d. Bilt, Mr. J. B. Bomans, A. B. Michielsen Mevr. Bronsveld-Vitringa en Chr. Jansen. De R.K. Kiesvereeniging te Wormer veer (Kieskring Helder) stelde candidaat: 1. Mr. J. B. Bomans, 2. Ch. v, d. Bilt, 3. J, H. A, L, von Frijtag Drabbe, 4. Prof. Veraart, 5. Mr. A. Baron van Wijnbergen. De R.K Kiesvereeniging te Wormer (Kieskring Helder) stelde candidaat; Ch. v. d. Bilt, Mevr. BronsveldVitringa, A. B. Michielsen, Mr. Leesberg, en Prof. Veraart. B, en W, van Haarlem brengen, overeen komstig art.' 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekdïr.en een verzoekschrift van H. M. Schouten, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het- verkoopen van uit sluitend alcoholvrijen drank, ter plaatse van verkoop in het voorlokaal van het per ceel aan de Korte Jansstraat No. 8a. Terug te bekomen bij: O, v. Marsber gen, Berckheijdestraat 12rood, beeldje in kokertje; P. Bakker, Batermarkt 24, broche 0. v. Marsbergen, Berckheydestraat 12rd. zwarte ceintuur; R, v. Waart, Groendaal- steeg 12, grijze ceintuur; H, Koster; da Costastraat 17, étui met schrijfpennen; O. v. Marsbergen, Berckheydestraat 12rood, handschoen; A. Mosselveld, Bannesteeg 10b, groene handschoen; G, Tuin, Amster damstraat 3, wollen handschoen; W. Cor nelissen, Heerensingel 71g, hondenhals band; B. Sondorp, 2e Zuidpolderstraat 36, horloge; G. A. v, Straate, Tugelastraat 89, Schoten, geel hondje, Kennel Haerlem; C. M. Plaat, idem idem; Burger, Morinnesteeg 1, idem, Kennel Fauna; Koopman, Brou wersstraat 80, herdershond, kennel Fauna; Wicherink, Koudenhorn 3, zwart-bruine hond, idem; W. Horeman, Nassaustraat 26, R.K, Kerkboek; F. v. Dusschoten, M. van Heemskerkstraat 58, zwarl-witte poes; B. v, Meurs, Valkenburgerplein 9, Heemstede, lorgnet; G. Horemans, Viersterrenstraat 2, lorgnet; F, v Waard, Amsterdamstraat 3M, muts; Witteman, Leidscheplein 33B rd„ oorknopje; A, Ewoldt, Kleverparkweg 117, parapluie; H. C. Coblens, Korte Houtstraat 19rood, portemonnaie met inhoud; G. Gie ling, Bloemertsteeg 4, idem; J. Sondorp, Romolenstraat 17, idem; G. Rozedaal, Klijs 910B te Uitgeest, portefeuille m. i.; C. Kol, Nicolaas Beetsstraat 18, petje; G. Bakker, J. F. Helmerstraat 2, petje; F. J. Smelter, Kamperstraat 43rd., ring; J. Kuvener, Oly- canstraat 9, rijwielbel.merk; Politiebureau Smedestraat, sleutels, taschje met inhoud, tasch met boeken; P, Nusink, Kennemer- steeg 3rd,, idem; J, Opbroek, Begijnhof 24, touw; N. Stoute, Witte Heerenstraat 29, zeildoek met mica ruiten, EENE SYMPATHIEKE DAAD. Men schrijft ons: Een buitengewoon sympathieke daad brengt de Vereeniging voor School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken te onzer kennis. Zoo iets verdient gememo reerd te worden. Het bouwen van een behoorlijk houten tuinhuis, passend voor de omgeving en be stemd tot berging van allerlei zaden, van een 400 stuks gereedschappen, tot overwin tering van planten en tot schuilplaats voor de kmderen bij plotseling opkomende buien, baart het Bestuur zeer groote zorg, daar het aanschaffen van gereedschappen, enz., alie fondsen heeft verslonden en vo.or aankoop van de benoodigd» materialen, noch voor loonen der arbeiders, geen geld meer aanwezig is. Toch moet dit gebouwtje er komen vóór de opening van den eersten tu'ri in April a.s. De groep der Moderne Bankwerkers heeft nu de sympathieke gedachte tot uit voering gebracht, en het Bestuur aangebo den, zoodra het over de benoodigde mate rialen ,zal beschikken, het tuinhuis na werktijd kosteloos door ha. e leden te zul len deen bouwen, terwijl ook andere groepen Bouwvakarbeiders hare medewer king hebben toegezegd, bij alaien soms vrijwillige-s doorvoor tekort mochten ko men. Wij vinden dit een buitengewoon nobele daad en het feit, dat door tal van ouders verlangend wordt u'tgezien naar dit School tuin-Onderwijs voor hunne kinderen, doet waarlijk niets af aan de waarde van deze sympathieke daad, die wij gaarne an'ex-en ten voorbeeld houden en waarvan wij, ter wille van het mc oie doel der Vereeniging, de beste gevolge hopen voor het verkrij gen der bouwmaterialen, alsmede van het verdere, wat nog voor de uitrusting van den tuin is bercod'gd. Naar men uil Londen meldt, doet de politie aldaar ijverige nasporingen naar de verblijfplaats van.Biiedee, wiens arrestatie opnieuw door de Ncderl. Regeering is ver zocht. Het gerucht loopt, dat Briedée En geland reeds heeft verlaten en zich naar Frankrijk heeft begeven. HAARL. SCHIETBOND. Nat. Competitie 19241925. Uit onderstaanden stand, n.m. 2de ronde, blijkt, dat er eenige verschuivingen hebben plaats gehad. In de le klas staande heeft de Culemborgsche Schietclub voor éeze ronde schitterend geschoten series als 96, 97, 98, 98, 98, zijn werkelijk een unicum en zullen althans als geheel niet veel meer voorkomen. De le plaats en dus ook de beker zullen haar niet gemakkelijk ontgaan. Bestond aanvan kelijk nog de hoop, dat Bioem. Commando een goede kans zou hebben voor de le plaats, aa de minder gelukkige 2e ronde is deze hoop vrijwel vervlogen. B.C. blijft nog de 2e plaats bezetten. St. Hubertus Breda heeft door het mooie totaal van 474 p. zich op de derde plaats genesteld en moet Gen. Joubert deze plaats verwisselen met de vierde. Gen. v. Merlen duikelde van de 4e naar de 7e plaats. Deze vereeniging heeft dan ook ver beneden haar kracht geschoten. V. V. en K. werkte zich een plaats omhoog, terwijl Clau dius Civilus door het niet inzenden der op gave zich met de laatste plaats tevreden stellen moest. In de tweede klas staande heeft B. C. II de eerste plaats moeten afstaan aan het 2e vijftal van de Cul. schietclub. Ook in dit vijf tal zitten goede schutters de series van dit vijftal waren 89, 94, 94, 95, 96. Graaf Floris V heeft de derde plaats bezet en dus omgewis seld met Gen. Joubert II hetgeen een mooie prestatie is. Lisse I heeft zich op de 5e plaats weten te handhaven. Het 2e vijftal heeft het er leelijk bij laten liggen en is van de 9e naar de laatste plaats verhuisd. Gen Joubert IV en Gen. de Wet hebben zich 2 plaatsen omhoog gewerkt en bezetten thans resp. de 8e en 9e plaatst. Gen Joubert II heeft ook een slechte beurt gegeven én is van de 8e naar de 11e plaats gezakt. Daar in de knielende klas geen Haarl. ver eenigingen mededingen kan met de volgorde worden volstaan. De stand luidt als volgt \e klas staande .*1. Cul. Schietclub 970p. 2. B. C. 945 p. 3. St. Hubertus 942 p. 4. Gen Joubert 935 935 p. 5. V. V. en K. 927 p. 6. Merweae 925 p. 7. Gen v. Mer len 914 p. 8. Claudius Civilus 450 p. 2e klas staande 1. Cul. Schietclub II 925 p. 2. B. C. II 913 p. 3. Graaf Floris I 913 p. 4. Gen Joubert II 903 p. 5. Lisse I 902 p. 6. Gen. v. Merlen II 898 p.7. St. Flubertus II 888 p. 8. Gen. Joubert IV 871 p. 9. Gen de Wet 864 p. 10. Gen. Toubert V 853 p. 11. Gen. Joubert III 352 p.; 12. Graaf Floris II 843 p.; 13. Lisse II 831 le klas knielende 1. J. v. Glijmes 968 p. 2. Eng. v. Nassau 959 p. 3. Wilhelmina 941 p. 4. Willem Teil 941 p. 5. Ned. en Oranje 941 p. 6. Pro Regina 940. 2e klas knielend 1. J. v. Glijmes II 951 p. I. Willem Tell II 950 p. 3. Eng. v. Nassau 943 p. 4. V. Kon en Vad. 940 p.; 5. Majoo - Bonier 926 p. 6. Pro Regina II 924 p. 7. ie Egmonden I 908 p. 8. Willem Tell III 892 p. 9. de Egmonden II 861 p. 10. Prin ts Juliana 448 p. Vrijdag a, s. zal de heer André Le Breton, hoogleeraar aan de Sorbonne te Parijs, een voordracht houden over drooinerijen in het Park van Versailles. Wie kent niet het schitterend kasteel van Lodewijk XIV en de prachtige tuinen, die er zich achter uitstrekken? De schimmen van een La Vallière, Montespan, Pompa dour, Du Barry waren er rond, maar ook die van Turenne, Condé, Vauban, Van Racine, Molière, Bossuet en zooveel andere groote mannen. Professor Le Breton zal dat verleden door zijn boeiend woord weer oproepen en den leden der Alliance .door zijn lichtbeelden al die vergane grootheid weer voor oogen tooveren. Door zijn uitgebreide en belangrijke stu diën, de werken van den heer Le Bre ton werden tot driemaal toe door de Aca démie Franeaise bekroond, is deze hoog geleerde de aangewezen man om een der gelijke voordracht over een der meest be roemde tijdperken der Fransche geschiede- I nis en letterkunde te houden. Wij twijfelen niet of het bestuur der All. Franc;, zal met het organiseeren van dezen avond weer een groot succes te boe ken hebben. Barometerstand 9 uur v.m.: 751. Vooruit Opgave van: medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen va: 18 Februari 1925. Hoogste Barometerstand 765.0 m. M. t« Coruna. Laagste Barometerstand 749.1 m. M. te Shields. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 Februari. Meest matige, Zuidwestelijke tot Noord westelijken wind; zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring; aanvankelijk nog regen buien; iets kouder. vlucht was, na dien datum huisvesting verleend. Heden herdacht de heer H. Smit, den dag, dat hij 25 jaar als smid-bankwerker werkzaam is bij de Electrische Trammaat schappij in de remise aan de Leidschevaart. De jubilaris werd hedenochtend per auto van zijn woning gehaald en in de remise toegesproken door den opzichter der werk plaats, den heer Keyzer, die den jubilaris met eenige hartelijke woorden namens het personeel een gouden horloge met inscrip- te overhandigde. Het verdere van den dag bracht de heer Smit in huiselijken kring door. ij Naar wij vernemen, is er reeds veel ani mo voor den lichtbeeldenavond, die a.s Maandag gegeven zal worden in het Ge bouw „Sint Bavo". Er zijn reeds een groot aantal toegangsbewijzen afgehaald, bij den administrateu' van Gebouw „Sint Bavo". Men verzuime niet deze causerie over het H. Land bij te wonen, daar de naam van den HoogEerw. Deken Westerwoudt, een waarborg is, dat de belangstellenden een avond zullen hebben, van groot genot zn zeer leerzaam. DE WEDSTRIJD OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEb Tram-toor.eel. 't Is in den avond ongeveer half 11 De tram, die vanuit Zandvoort zal ver trekken, staat reeds klaar en enkele reizi gers, onder wie ook een dame, stappen in. Precies op tijd vertrekt de tram. Na vijf minuten rijden dooft eensklaps het licht, om na eenige seconden weer aan te gaan. Het 4-tal mannelijke reizigers in de rook-coupé, stoort zich niet aan deze sto- Hel, H, B. v. d. Hoefr, C. A. Cannegieter, B. AT1 T_T D J T If D A G D De hierna genoemde personen komen in aanmerking voor een prijs, welke hun na lo ting zal worden uitgereikt. Zij worden ver zocht tegenwoordig te zijn in café „Heiden- daal," Jansweg 9, hedenavond ten 8 uur precies. W. L. F. v. d. Have, J. J. Welters, Herman Peelers, A, C. Vroom, A. Balk, A. Swaalf, J. H. J. de VriesBoele, Frits Keerwolf, A. v. d. Ham, M, F. Hoepermans, B. Notte ringen^ Echter wèl de eenigste dame passagier, die geheel alleen in de niet- rooken coupé heeft plaats genomen. De lichtsto'ingen herhalen zich, en duren soms verscheidene- seconden De juffrouw staat besluiteloos op, gaat naar de verbindingsdeur en gaat weer zitten. Bij een volgende storing staat ze weer op, gaat wéér naar de verbindingsdeur en vraagt, terwijl ze de deur een eindje opent, „of er geen ongelukken kunnen gebeuren." Mét ze dat zegt, dooft het licht weer en de angst drijft de juffrouw snel tot han delen. Met een van angst bevende stem vraagt ze „of ze bij de heeren mag komen zitten, daar ze alléén zoo bang is". De heeren vinden het natuurlijk goed, maar allen doen moeite om hun lachen in te houden. De „Juf" merkt daar niets van. De dame, nog bleek van de doorstane angsten, zegt, dat ze reeds kortsluiting in een tram heeft meegemaakt. De conducteur in de meening iets te moe ten zeggen om de angst te verdrijven, ver hoogt inplaats van vermindert de angst, als hij zegt, dat het een gebrek aan den beugel is! „Een gebrek aan den beugelDus dan kunnen ongelukken gebeuren!" Gelukkig gebeurde er niets, doch de juf frouw was zoo door haar zenuwen heen, dat ze in de Tempelierstraat de tram naar Amsterdam niet meer kon vinden, die n.b. uit een lange tramtrein van de nieuwe wagens bestond. Onnoodig de hilariteit te beschrijven, die er onder de heeren-passaüiero V.»»— ehte. A. Nel, H. B. v. d. Hoef, C. A. Cannegieier, B Brink, N. v. d. Nold, A. Jongman, J. Jong man, J. v. d. Meer, J. Hübner, J. Engelbarts, W Siepken, A. Koorenblik, J. Vet, B. Fer- werda, M. Dicks, W. Hogervorst, K. H. Slin gerland, T. Neelissen, B. van Dobben, M. van Dobben, A. Gerritsen v. d. Berg, J. v. d Bogaard, A. F. Dernison, J. Gerritsen, J. Wyma, D, van Schaik, Alph. v. d. Broek, C v. d. Broek, C. Bauer, „Qui, cherchera trouvera", J. Hommers, Karei Klein, J. Koopman, E. Kelderman, H. H. Peters, H. D. Wessel, R. Wolterson, B. Pet, A. Th. W. v. d. Bosch, J. W. Reiman, L. Boldingh, M Ma ker, W. Baartje, Mej. Mammo, W. Moole- naar, J. N. v. d. Veer, M. van Terwisga, J. Kr.omaert, M. Baars, W. Baars, C. Baars, Nieuwenbrugge, L. D. de Swager, G. A. Su- man, D. Smit, T. van Terwisga, L. de Haan, W H. Renout, A. van Andel, Herm: G. Feije, J H. Junge, J. H. van Veldhuijsen, J. van Veldhuijsen, M. de Bruin, A. H. Groeneveld, G. Jansen, RenoutValk. E, S. Wouterloot, B. v. d. Boogaart, A. Bobelens, C. Swaans- wijk Jr., J. P. Smits, M. Roest-Comaits. Door de recherche is aangehouden W. A. P. oud 21 jaar, broodbezorger alhier, die bekend heeft aan een der medeplichtigen van de eenigen tijd geleden plaats gehad hebbende inbraak in een broodbakkerij in de Smedestraat, inlichtingen te hebben ver strekt. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. M., oud 35 jaar, koopman, alhier, die aan mej. J. J. L„ die op 6 December van het vorige jaar uit de devanöenis te Rotterds.— -mt- De 9e ronde van de Haarlemsche kampi oenswedstrijd, welk. Woensdagavond 18 dezer in het clublokaal der „Damclub Haar lem", bovenzaal café Roodenberg, Spek- straal, zal aanvangen, is vooral voor de be zetting der eerste plaatsen van groot be lang. In deze ronde ontmoeten elkander: P, J. van DartelenJ. W. van Dartelen. F. A, BerkemeierMr. P. F. Westerling. J. LycklemaG. P. Heek. Chr. F. VisseJ van Looy. S. M. MonsAebe de Jong. W. van Daalen, vrij. De eerstgenoemde heeren spelen met wit De partij.tusschen de gebroeders van Dar telen, welke beiden momenteel de 1ste en 2de plaats bezetten zal vermoedelijk wel beslissen, wie dit jaar den eeretitel al mo gen dragen. De resltaten dezer beide heeren zijn: 1. J. W. van Dartelen 7 6 1 0 13 1.86 2 P. J. van Dartelen 7 3 3 1 9 1.29 De oud-kampioen J W. van Dartelen heeft dus een voorsprong van 4 punten op zijn broer, den dammee^ler P. J. van Darte len, terwijl nog slechts drie partijen te spe len zijn. Indien J. W. deze partij mocht winnen, is deze definitief kampioen van Haarlem. Wordt de partij echter remise, dan heeft hij nog slechts de vollgende parten legea den heer F. A. Berkemeier remise te spe len om zich van den eeretitel te verzekeren. Het zal Woensdagavond a.s. dan ook wel niet aan bellangstelling ontbreken. DE FUSIEPLANNEN DER HAARLEMSCHE DAMVEREENIGINGEN. Zondag j.l. had te Haarlem in de boven zaal van café Roodenberg eene gecombi neerde vergadering plaats tusschen de be sturen der „Haarlemsche Damclub" en „Damclub Haarlem" inzake de fusieplannen dezer beide vereenigingen. Op deze vergadering kwam men in prin cipe tot overeenstemming wat betreft de voorwaarden en den vorm deze fusie even tueel tot stand zou kunn enworden ge bracht. Binnenkort zullen deze fusieplannen op de ledenvergaderingen der beide vereeni gingen uitvoerig behandeld worden en indien ook op deze vergaderingen overeenstem ming kan worden bereikt, zal deze fusie, welke de stichting beoogt van een groote Haarlemsche Vereeniging waarin de sterk ste spelers zijn opgenomen en welke door haar ledental en speelsterkte ongetwijfeld de grootste van het-land zal worden, een feit geworden zijn. Op een daarop volgende gecombineerde ledenvergadering van beide Vereenigingen zal dan een geheel nieuw bestuur gekozen worden, welke de geheele organisatie ter hand zal nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1