sakatocen Weer een dag verloren door zwakke gezondheid. DE SPAARNEBANK Berichten uit onze vorige oplage Personalia. St. Raphael, afd. St. Augustinus. De Hanzebank. Capet-kwartet. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Sint Antonius Patronaat. Dirk Schafer. Raden van Arbeid. De Brusselsche Bank. De stand van de bloembollen. J eugdconcerten. De Tweede Kamer-verkiezingen. Aangehouden. Een geheele reeks diefstallen. Nationale Kwartetten Zangwedstrifd uitgeschreven door „Aurora" te Schoten. BURGERLIJKE STAND 1241/, 3831/, 386 362% 167 2J6 "41/2 140%' 387% 8?% I493/S 90 23 4% 98 103»% 102% 101%- 134 147 462 346 180% 142 126 126 182%.3 4041/5 120 13 160 161 '241/2 387 386 360 INGEZONDEN. Ernstig ongeluk. Brand in een kazerne te Gorkum. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND, De arbeidstijd van het personeel in de Prov. Ziekenhuizen. De huis vesting der Prov. Griffie. De verdeeling der watersnoodlasten. Overtreding Loterij wet. |heer Samuels, daarna twee brokstukken uit De procureur-generaal concludeerde tot j wer%n .van Beethoven. Een verstandige verwerping van de cassatieberoepen van M. en n)jfe -:e"ze °us: van L., wed. H. Z„ G. K.( huisvrouw J. 0., en J. van E.( die door de Rechtbank te Haarlem zijn veroordeeld tot 1 boete we gens overtreding van de Loterijwet. Uitspraak 16 Maart. In verband met een statutenwijziging is te .Utrecht in vakgroep II van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederland- sche spoorwegen o.m. tot bestuurslid geko zen de heer L. N. Zwaani alhier. Na de plaats gehad hebbende vervolg conferentie op Vrijdag 20 Februari a.s. met de directie der N. Z. H T. M. en de orga nisatie-vertegenwoordigers, zal voor boven genoemde afdeeling te half acht in 't gebouw St. Bavo verslag ^worden uitgebracht, waar bij ook R.-K. trammannen geen lid zijnde dus ook z.g.n Zondagsconducteurs kunnen worden geïntroduceerd. Maandagavond had in het gebouw „Sint Bavo eene vergadering plaats gehad van crediteuren der Hanzebank voor Haarlem en Omstreken. Om half negen opende de heer Van Tetering, voorzitter van de. R. K. Middenstandsvereeniging, op' de gebruike lijke wijze de vergadering. Het Bestuur der Middenstandsvereeniging heeft gemeend, dat, waar de belangen van zooveel R, K. Middenstanders te Haarlem thans op het spel staan, het aanbeveling verdiende, dat van de zijde van de R. K. Middenstandsvereeniging een advies zou worden gegeven, hetwelk in het absoluut De bedoeling is alle leerlingen der hoog ste klassen (boven 16 jaar) van de m.u.l.o. en middelbare scholen in de gelegenheid te stellen deze uitvoeringen bij te wonen, te gen een zeer lagen entreeprijs. In den Haag geeft de gemeente subsidie voor de jeugd- concerten. Zóóver heeft de H. 0. V. het hier nog niet gebracht; maar dankbaar moet toch melding worden gemaakt, dat de ge meente voor deze uitvoeringen geen gem. i stedelijke belasting zal heffen. De uitvoeringen beginnen te half 8 uur j en duren tot kwart over 9 uur. Het behoeft bijna geen vraag, of de belangstelling hier i even groot zal zijn als in Den Haag. Veel j direct voordeel zal de H. 0. V. van deze muziekuitvoeringen gezien den lagen toegangsprijs niet hebben. Maar een vooruitziend bestuur rekent: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Moge ouders er eveneens van over tuigd zijn, dat de liefde voor de edele kunst der muziek het.best in de ontvanke lijke jeugdjaren wordt aangekweekt! De Capets brachten door hun kwartet kunst, die elke beschrijving te boven gaat, talloozen, die het vorige jaar bij den Beet hoven-cyclus hun hart hadden verpand aan deze uiting van schoonheid, naar den mu ziektempel. Het waren thans César Franck, Maurice Ravel en Claude Debussy. Was het wonder, dat de aandacht hoog gespannen was, nu zij de muziek van landgenooten zouden weergeven in hun ongeëvenaarden kwartetkunst? Met Franck, met Ravel, met Debussy (g-mineur) zijn wij nu vertrouwd geraakt, maar nog niet hadden wij gelegen heid de werking zoo onmiddellijk na-een te ondergaan. Ravel en Debussy blijven immer i i j j, '.uavigttttMi ivavci cu i>v.uucay uiljvcll luuuci e aI\v/ an cre"i*eur^n "er Hanzebank nog het meest onmiddellijk werken, Debussy 'C veten maar ai te zeer de groote heeft niets verloren van wat het eenmaal r»ro 11." o rt.oi"n*vhtrtIii!."rt l« n... J ni.. a - - - - kosten, welke gerechtelijke liquidatie van een instelling als de Hanzebank met zich brengt. Deze kosten te vermijden is voor de crediteuren het meest gewenscht en daarom, alsmede in verband met het tempo van terugbetaling, is het advies van het Hanzebestuur: „Stemt voor minnelijke liqui datie!" De heer Ouwendijk, directeur van het bijkantoor Haarlem, zette het standpunt der Hanzebank omtrent deze aangelegen heid in den breede uiteen. Hij wees op het artikel van de Maasbode van 4 Februari, waarin de redacteur van dit blad een in terview publiceerde met Mr. A. M. cle Groot. Deze verklaarde nog kort geleden voor de Haagsche Rechtbank, in het volle bewustzijn van de verantwoordelijkheid, die hij daarmede in verband met zijn ambtseed op zich laadde, dat, indien de minnelijke liquidatie vordt aanvaard, aan crediteuren, na verloop van tijd, de volle 100 pet. zal kunr.en worden uitgekeerd. Tevens wees de heer Ouwendijk op het feit, dat Directie en Commissarissen der Bank de liquidatie geheel kosteloos, zonder salaris of vacantie- gelden, zullen leiden, I etgeen, vergeleken bij de salarissen van curatoren, van niet te onderschatten beteekenis is. Hierna werd de volgende motie in stem ming gebracht: Crediteuren van de Hanze bank Haarlem c. a., in vergadering bijeen, spreken als hunne meenig uit, dat minne lijke liquidatie in aller belang is en roepen daartoe de medewerking van alle niei- aanwezige crediteuren dringend in." Deze motie werd, na eeige besprekingen, met bijna algemeéne stemmen aangenomen. Een der aanwezige crediteuren meende er op te mceteu wijzen, dat, wanneer een commissie uit de crediteuren zou benoemd worden, dez hunne persoonlijke belangen bo ven de belangen-van alle andere credi teuren zou kunnen stellen. De heer W. van Liemt vond deze woorden niet erg vleiend voor de vergadering, waar bij voorbaat de benoemde commissie reeds het brevet van wantrouwen medekr°"g. Ook hij was van meenintt, da' minnelijke schikking, geleid door het huidige bestuur, onder toezicht e ncr commissie van crediteuren, in aller be'ang is. De heer Ouwendiik vond in een der ge stelde vr?gen aanleiding om te wiizen op Je voorbeeldige leiding der directie. Circa twee jaar is het schip zinkende en dreigt thans te vergaan in de gcl'-en vin het wantrouwen doch de dbeetle behield de leiding en re kent het zich tot een eeretaak den credi teuren het geld, wat zij in vol vertrouwen bii ons gebracht hebben, terug te betalen. Een dusdanige leiding moet waardeering af dwingen en waar de directie zich voorts nog ons teweegbracht; eer geldt het tegendeel: na dat eerste aanhooren is zóóveel aan het notenblad toevertrouwd in minder gelukkige oogenblikken dat dit kwartet ons geldt als het heerlijkste wat ontdaan van alle tradi tie in den vorm is uitgezegd in de muziek. In dat estherisch stemmenweefsel beluis teren wij de stemmen der ziel van den dichter Debussy, in die harmonieën van on- gekenden oorsprong, hervinden wij de ge waarwordingen, die ons vreemd doen staan tegenover ons zeiven en waarvan aardsche dingen ons den oorsprong niet kunnen zeg gen. ■óoo ook speelden de Capets deze immer scheone muziek, onwezenlijk, immaterieel, want technisch ideaal. Bij Ravel was suggestief de werking der deelen in levendig tempo. Het „trés lent" liet ons meerdere momenten los, het lijkt alsof de eerste glorie ietwat is verbleekt, ai geef ik toe, dat bij Ravel immer het „assez vif" niij 't meest bekoorde. Franck werkte daarna in een grootheid, die door den hoorder en den uitvoerder al leen in gelukkige oogenblikken is te nade ren. Is 't een begenadiging, dat wij in. ver geten-zijn deze absolute schoonheid in ons mogen cpeiemen: waar toefde we! de mees ter zelf, als hij de hymnische verrukkingen beleefde, die begin zijn en einde van dit heerlijk toongewrocht? Opzettelijk spreek ik van toongewrocht, want het is een geweldig, een overweldigen de muziek, een bouwwerk, een kathedraal; en zeer zeker nieuw in den vorm, bovenal dat eene deel in zijn tegelijk omvatten van den vorm-„Lied" en den vorm-,.Sonate". Ook daarin hebben wij het recht, hem daar in den voortzetter te noemen van den doo- ven Meester van Bonn, aan wien hij door bewerk-og en vele malen door het klan- kenbqeld herinnert, *Lang droeg Beethoven de muziek in zijn hart. eer hij haar aan de wereld gaf. Franck ook moest dit wel, alleen in de vacanties kon hij componeeren. En dit kwartet, alleen het hoofddoel schreef hij tot drie malen neer, vóór hij de gestalte a<fn- nam, die 't behoefde om de ziel dezer bij begenadiging ontvangen schoonheid te dra gen. Staat het finale niet op gelijke hoogte met de voorgaande deelen, in het spel der Capets werd het tot een zóó natuurlijk vloeiende bron van schocoheid, dat men de kunste naars voor zóó sterke vertolking warmen dank moest brengen. G. J. K. Zondagavond hield het St. Antonius-pa- ledare dag, waarop gij U „niet zoo goed" gevoelt, is practischcen verloren ctag En is het leven al niet kort ge noeg? Een sterke gezondheid zal U in staat stellen te genieten van iederen dag van U w leven en meer en heter te werken zonder U vermoeid te voelen „Sanatogen gaat naar de kern der gezondheid, d.w.z. de cellen en bouwt die op tot een blijvend krachtig lichaams gestel." zegt een bekend Londensch geneesheer. Op die wijze zal Sanatogen ook U een sterke gezondheid en zenuwkracht geven. Meer dan 24.000 doctoren raden Sanatogen aan Het zenuwsterkend voedse/ VERKRIJGBAAR IN ALLE APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN. bereid heeft verklaard zonder eenig salaris i tronaat een bijeenkomst, die goed bezocht in het belang van crediteuren te blijven w-rken, daar dient oen dusdanige daad ge- appreciee-d te worden, waarvan de credi teuren bh*k zullen kunnen geven door het streven dier Bank te steunen in het una niem teekenen der volmachten. Uit het aonlaus, da' hierop volgde, bleek, dar de vergadering geheel met deze woor den kon instemmen. Hierna werden gevolmachtirtden voor de Ceitrale Vergadering van crediteuren geko zen en teekecden. de aanwezigen de vol machten. De heer v'. Terering sloot onder een woord van dankzegging 'voor aller opkomst, deze vergadering Zooals we reeds met een enkel woord mededeelden. geeft onze bekende pianist Dirk Schafer Vrijdagavond een piano-avond in den Stadsschouwburg. Kort geleden heeft hij in Weenen groote triomphen gevierd en schreef de Weensche vorrespondent van de Telegraaf o.a.: „Reeds dadelijk bij zijn opkomen op den eersten avond, w£rd hij buitengewoon har telijk begroet. De bijval steeg na ieder num mer en het publiek luisterde ademloos, in zeldzame ontroering ^oe. De Weensche cri- üek is eenstemmig in haar bijzondere waar deering voor de kunst van Schafer," die door een' der invloedrijkste klavierwereld wordt genoemd." Ongetwijfeld zal hij ook hier veel succes nebben en wenschen wij hem een dichtbe- zette zaal toe. was. De WelEerw. directeur, Pater Fran- kenmolen, opende den avond met een kernachtig woordje tot de ouders, die ook in groot aantal aanwezig waren, en tot de jongens. De Eerw. praeses wees op het nut van sparen en op de voordeelen van ver schillende patronaatsinstellingen. Na dit za kelijk gedeelte van den avond kwam het luchtige aan de beurt. De patronaatsleden voerden twee tooneelstukjes op: „Wie ben ik?" en het twee bedrijvige „De mislukte opdracht." Er werd goed gespeeld en zoo was het niet te verwonderen, dat er onbe daarlijk door de aanwezigen gelachen is. 't was voor het Sint Antonius-Patronaat een alleszins geslaagde en zeker ook propa gandistisch goed werkende feestavond! De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft de voljfende wijzigingen ge bracht in de samenstelling van de Raden van Arbeid te: Amsterdam. Aangewezen wordt tot plaatsvervangend werkgever-lid, P. Engel, directeur der N.V. Dekker's Houthandel, Langestraat 19, Zaandam, in verband met het tusschentijds uittreden van het werkge ver-lid R J. Simonsz, te Zaandam, en het vervullen van diens plaats door het plaats vervangend werkgever-lid ir. M. J. Schoen, aldaar; tot plaatsvervangend arbeider-lid W. J. C. Brouwer, Plantage Kerklaan 29, Am sterdam, in verband met het tusschentijds uittraden van het plaatsvervangend arbeider- lid H. H. Wollring, thans te Heemstede. De eerste kamer van de rechtbank te Am sterdam zou Maandag uitspraak doen inzake d i civiele procedure van den heer L. V. D„ contra Briedée, den ex-directeuf van de Brusselsche Bank. Deze procedure betreft een vordering van 100.000 als schadever goeding wegens onregelmatigheden door Briedée gepleegd bij den in- en verkoop van effecten voor den heer L. V. D. Op verzoek van mr. Herman Keyzer, den raadsman van den heer L. V. D„ werd de uitspraak van de rechtbank uitgesteld, aan gezien tusschen partijen een regeling is ge troffen, waarbij geconvenieerd werd, dat Briedée de vordering van 100.000 zal be talen, gedeeltelijk in contanten en gedeelte lijk in waardepapier. Bovendien word over eengekomen, dat Briedée zal prijs geven het nadeelig saldo van eenige personen, die bij de Brusselsche bank gespeculeerd hadden, en -waarop Briedée beweerde recht te heb ben, Briedée zou met de betaling van 100.000 reeds zijn begonnen. Bij verschillende bloembollenkweekers vooral te Lisse, is men reeds begonnen de Hyacinten van den geheelen deklaag te daarna Andante uit het concert voor harp- ontdoen en ze schoon te harken. De vel- ■n fluit-solo met orkestbegeleiding van den vertoonen reeds een mooie groene Mozart, voor te dragen door mei. en den j kleur. De bollen waren reeds vroeg en De jeugdconcerten in Den Haag, door dr. Peter van Anrooy georganiseerd, zijn een groot succes geworden. Bij de eerste uit voering van het residentie-orkest waren er acht kinder-aanvragen meer dan er plaat sen beschikbaar waren En het altijd wak kere bestuur van onze H. O. V. heeft dit denkbeeld overgenomen, zoodat wij nu ook in Haarlem jeugdconcerten krijgen. Dr. van Anrooy heeft een boekje ge schreven, waar een verklaring en overzicht wordt gegeven van de muziekinstrumenten, welke in het orkest gebruikt worden. Nico Gerharz heeft dit boekje voor de Haar- lemsche bezoekers bewerkt en allen, die op de jeugdconcerten komen, moeten dit werkje eerst lezen. Na deze duidelijke, schriftelijke les volgt dan op de uitvoerin gen zelf het aanschouwelijk onderwijs, doordat de dirigent de instrumenten ver toont en er het een en ander bij vertelt, ze ook laat hooren. Dan volgt het voornaamste: de uitvoe ring van enkele kleine orkestwerken, waar bij de dirigent een verklaring geeft, hoe de componist zijn werk heeft opgebouwd. Op bet programma van het eerste jeugdconcert op 24 Februari a.s. vinden wij ten eerste de „Oxford" symphonie van Jos. Haydn door den regen en wind der laatste dagen zijn ze sterk ontwikkeld. De R.K. Kiesvereeniging te Krommenie (kieskring den Helder) heeft als candidaten gesteld voor de a.s. Tweede Kamer ver kiezingen: 1. Mr. Bomans; 2, Prof Veraart; 3. A, B. Michielsen; 4. Van de Bilt en 5, Chr. Jansen De R.K. Kiesvereeniging te Zaandam (kieskring den Helder) heeft als candidaten gesteld voor de a.s. Tweede Kamer ver kiezingen: Prof. Veraart; Mr. Bomans; Chr. v. d. Bilt; A. C. Conijn en Mevrouw BronsveldV itringa. Door de recherche alhier is aangehouden nvej. J. J. L„ oud 31 jaar, die op 6 December j.l. uit de gevangenis te Rotterdam was ont vlucht. Door de politie hier ter stede is aange houden mej. M. D„ echtgenoote van H. J. te Beverwijk, die zich aan een geheele reeks van diefstallen had schuldig gemaakt. Een winkelier te V eisen had zij opgelicht voor 3 coupons stoffen, verder bad zij bij verschillende winkeliers te Haarlem het vol gende ontvreemd: 2 paar schoenen, 2 Edam mer kaasjes, 3 damestaschjes en een lap stof. Ten slotte had zij winkeliers hier ter stede opgelicht voor 2 coupons stoffen, 3 coupons kant en 4 kerkboekjes, Thans is verschenen de feestwijzer van den Nationalen Zangwedstrijd voor Solo Minnen, Dubbel Mannen- en Gemengd Dub bel Kwartetten, uitgeschreven door het Dubbel Mannen Kwartet „Aurora" te Scho ten, ter gelegenheid van haar 12 'A jarig be staan. Deze gids bevat de namen der deel nemende kwartetten en verder de nauwkeu rig uitgewerkte bijzonderheden omtrent alle afdeelingen van de wedstrijden, welke op 28 Februari, 1 Maart, 7 Maart en 8 Maart a.s. worden gehouden, terwijl foto's van de le den der jury en den directeur en secretaris en leden der jubileerende zangvereeniging het geheel verluchten. Het eere-comité bestaat uit den heer iMr. J. N. J. E. Iieerkens Thijssen, voorzitter, jvaarnemend burgemeester van Schoten, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en van de Provinciale Staten van Noord-Hol land en-de leden P. Boxs, aannemer, lid van den gemeeenteraad van Schoten: S. C. de Haas van Dorsser, waarnemend burgemees ter van Spaarndam, A. H. J. cle Jong, ge meente-secretaris van Schoten, A. Koolho ven, voorzitter der H. O. V., Bloemendaal; H. J. Klein, wethouder van Schoten, A. J. Loerakker, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van den gemeente raad, Schoten, Dr. J, W. Lindenbergh, arts Schoten, A. Poth, Bouwkundige, oud-wet houder, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, Schoten, J. Vink, bouwkundige en aannemer, Schoten en C. C-Wolf.wiethouder Schoten. De Jury bestaat uit de heeren Nico Hoo- gerwerf, Haarlem; Piet Kallenbach, 's-H'er- togenbosch; Fred, J. Roeske, Amsterdam;. Piet Versloot, Nijmegen; Willem Zonderland, Leeuwarden. Permanent voorzitter is de heer Piet Versloot. De wedstrijd-commissie bestaat uit de hee ren Nico de Zwager, directeur; F. de Vries, voorzitter; C. Souverijn, vice-voorzitter; K. Zeilmaker, le secretaris; N. B. van Stra len, 2e secretaris; A. Zandvoort, le pen ningmeester; R. van Egmond, 2e penning meester;- G. Zandvoort, H, Jansen en H. Sabelis, commissarissen. De sub-Commissie bestaat uit de heeren Chr, Meijer, J. Wtning, Grenzenberg, D. Zeilmaker, Th. Zeilmake'r, P. Slagboom, C. Slagboom, A. A. Hoogteeling, C, Leonard, E. van Egmond, H Steenkist, J M. Pel, J, E Hoenson, J. Langeveld, A. Bakker, S. Admiraal en A. Presburg. In de - 2e afdeeling A. dubbel mannen- kwartetten zijn de deelnemende kwartetten afkomstig uit; Schoten, Delft, Zaandam, Amsterdam, Helder, Haarlem, 's-Graven- hage en Edam. De Gemengde dubbel -kwartetten in de 2e afdeeling zijn uit: Amsterdam, "s-Gra- venhage, Alkmaar, Haarlem en Deventer. De 2e afdeeling A dubbel mannenkwar- tetten zijn afkomstig van Utrecht, 's-Gra- venhage, Alkmaar, Dordrecht, Haarlem, Amsterdam en Zaandam. Verplicht koor 2e afdeeling B dubbel mannen-kwartetten Deelnemende kwartet ten uit Velseroord, Almelo, Alkmaar, Hel mond, Rotterdam. Den Haag, Amsterdam, Zaandam en Haarlem. 2e Afdeeling solo mannen-kwartetten Deelnemende kwartetten zijn uit Haarlem, Amsterdam, Delft, IJmuiden. In de le af deeling solo mannen-kwartetten uit Am sterdam, Haarlem, Dordrecht en Waspik, De deelnemende kwartetten in de le afd. dubbel mannenkwartetten zijn afkomstig uit Amsterdam, Wormerveer, ArnKem, Utrecht, Den Haag, Wilmenhagen, Hilver sum en Alkmaar Tevens zijn ook verschenen de zés ver plichte koren voor de verschillende afdee lingen Het zijn de volgende: Afd. A. s,Salve Regina" van P. Kallen bach; afd. D. „Meisje" van P. Versloot; afd E: „Morgenzang" van Nico Hoogerwerf, afd. B. „Ave Maria" van P. Kallenbach en afd C. „Bede" van Piet Versloot. Ten slotte zij nog vermeld, dat de secre taris van het jubileerend kwartet, de heer K. Zeilmaker in de feestgids een voorwoord heeft geschreven, waarin deze de geschie denis van het kwartet Aurora in de 121a jaar van haar bestaan. t Ondertrouwd: 17 Februari; F. A. v, Loenen en M. E. Rietkamp. Getrouwd: 17 Februari: B. M. Veth en H. E. J. Fuhrhop. Geboren: 13 Februari: zoon van M. E. Stoffer;v. Beem. 14 Februari: zoon van H. H, v. d. ZwetBuijs. 15 Februari: zoon van J. Draijerv. Loon. dochter van P. LaadstraCaladt, dochter v. M. C. Rulte v. Lieshout. zoon van A. M. M. IJs- selmuidenv. Uden. dochter van C. H, P. KolderieHartje. 16 Februari: dochter van A. J. Kuijperr-v d. Molen. 17 Fe bruari: dochter van E. RoestEngel. 11 Febr, z. v. J. S. Limbac'nLoenen, z. v. J ÏJlstraTiboel. J. M. G. Nijssen Slenders, d.; 15 Febr. C. C. JagerOlij, z.; B. Stoetev. Delden, d.; H. Schaapman Mulder, z.; G. M. Poeles—Markwat, z. Overleden: 15 Febr. L. Bos, 84 j„ M. v. Heemskèrkstraat; A. Pfaffv', d. Werff, 64 j„ Barendsestraat; 16 Febr. P. G. Fa bel, 46 j„ Damaststraat: 16 Febr. T. Milatz, 62 j., Voorzorgstraat. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden iets flauwer. 1V K HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4'A Nederl. 1917 1% N.-I. 1921 A.. 6% N.-l 1923 D... Holt Llovd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew F oloniale Bank dische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id Cjtnp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai S itra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell 98 1033/i6 91% 1023/g 101% 6l/. 2 69% 54 161 135% 1281/2 147 78% 233/4 462 341 7'3/s 1801/ 1411/s 127l/2 1 2612 96% 188l/2 413% 123%16 14 160% 160 1'% 91% 77 "I/, 67% 141b 380 85 149 23 Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet 'aansprakelijk. SAMBATJON, SPEL VAN DEN SAB BATH, VAN RABBIJN DR. M. DE HOND Jr. Geachte Redactie, Men mag vrijwel aannemen dat de litera tuur der Oost-Joodsche schrijvers hier vrij wel onbekend is. Behalve een enkele no- vell,. wordt er in het algeeen aan de vertaling hunner werken geen aandacht ge schonken. Het Judische Kunstlertheater bracht eenige voorname werken van Oost- Joodsche schrijvers ten tooneele, waarvan vooral Dybuk een verrassenden in druk* maakte. Wat is het verschil tusschen de Oost en West-Joodsche literatuur? De joodsche schrijver uit Oost-Europa ontleent zijn beelden meestal aan bet mystiek chassi- dh-me, waarvan het joodsche leven daar in het Oosten geheel is doortrokken. Hij schildert zijn beelden met een fel coloriet, andermaal zingt hij met fijne lyriek in wonder vreemde toonaarden, die u noch tans gevangen houden als de muziek van een Milhaud of een Strawinsky. Voor Joden in het algemeen, maar in het bijzonder voor die der Westersche landen, hebben die verhalen een bijzondere beko ring, omdat zij den band van broederschap leggen en versterken tusschen de over heel de aarde verspreide geloofsgenootcn. De prachtige joodsche schrijvers als: Pe rez, Birnbaum en Roseuïeld b.v. hebben met dit doel vooi; oogen hunne schitterende ver halen de wereld ingezonden, want zij leef den onder hunne broeders, met, en vooral vóór hunne broeders. De West-joodsche schrijvers zijn voor het meerendeel bezield door een anderen' geest, geen specifieke joodsche, doch een gcassi- mileerden. Men herkent in hen ongetwijfeld iets van hun .Jood zijn. In de werken van Querido, Goudsmit, Heycrmans, van Col- lem, Carry van Bruggen (om eens bij de Ncderlandsche schrijvers te blijven) gloeit de joodsche vonk, trilt.de joodsch-nerveuse snjar. Men voelt in hun werk wel hun Jood-zijn, maar de literatuur zelf heeft meestal niets met Jodendom ie maken. Een enkele maal ontkomt de schrijver niet aan den indruk zijner jeugd-herinncringen (Carry van Bruggen: Het huisje aan de slot), die hem dwingen tot het beschrijven van zooveel, dat niet meer is, De West- joodsche schrijvers zijn meest felle realisten (Arthur Schnitzler, Heyermans), staande mid den in het groote leven, ver verwijderd van hun joodsche broeders. Daarom is in onze lage landen de verschijning als literator Van Rabbijn Dr. M, de Hond Jr. een zeer op merkelijke. Levende in West-Europa huist in hem iets van den geest der in Oost-Europa levende joodsche schrijvers. Zijn scheppingen zijn van een zuiver joodsche tendenz. Hij brengt u ten tooneele die oude wetsge- trcuwe Joden, die hun strijd met het mo derne profane leven strijden met energie, zonder morren en zonder onderwerping. Hij geeft zijn tooneelstukken niet ter opvoering aan onze bekende tooneelgezelschappen, die hem er meermalen om hebben gevraagd. Hij laat zijn stukken slechts spelen door hen, die doortrokken zijn van die oude joodsche geest, door mannen en vrouwen, die dezelfde ideeën zijn toegedaan als de figuren, welke zij het toonee! uitbeelden. Het is nu ruim twee jaar geleden, dat de afdeeling tooneel der Vereeniging Bet- salel 't Spel der Machabee6n „Heilig Licht" te Haarlem heeft opgevoerd,- Het groote succes, dat toen werd behaald, gaf de joodsche Vereeniging „Gemeentebelang" te Haarlem, aanleiding om de kennismaking met schrijver en spelenden te hernieuwen door de opvoering van „Sambatjon", Spel van den Sabbath Sambatjon is de rivier in een joodsche legende. Men vertelt van haar, dat zij zes dagen der week onbevaar baar was, wijl zij steeds in haar woedenden stroom geweldige steenen opwierp. Op den zevenden dag echter, dei! Sabbathdag, rust haar woede en is haar watervlak kalm. Dit beeld is bedoeld als de symboliek van het leven van den geloovigen Jood, die zes dagen der week het moeilijke leven doorworstelt, die op moet roeien tegen den feilen, woedenden stroom des bestaans, die hem met steenen werpt, omdat hij dien eenen dag van ingetogen Sabbathrust niet wil prijsgeven. Het tooneelstuk is een goed geslaagde propaganda voor de joodsche Sabbath-idee en heeft naast zijn kunstwaarde ook groote didactische beteekenis, een der hoofdmotie ven, waarom Dr. de Hond tooneelstukken geschreven heeft. Het is een stuk vol sym boliek. Het vierde bedrijf is een juweeltje. De echt joodsche intimiteit wordt hier in, een weldadig aandoend realisme vertoond. Men verzuime niet deze eenigste opvoe ring in Haarlem op Zondagavond 22 Fe bruari in den Stadsschouwburg bij te wonen, Men zal zijn gang naar den Schouwburg zeker niet betreuren en beoefent daarbij nog de weldadigheid. Want de netto-opbrengst komt ten deele,ten goede aan het Leenfonds, dat door de joodsche Vereeniging Gemeen tebelang te Haarlem wordt gesticht. B. J. C: het niet meer verteenen van vacantietoeslag. De finantieele beteekenis van de opheffing van dien toeslag is niet beteekenend. De meerderheid der katholieken wil spr. de mecning geven van een katholiek Spr. citeert dien katholiek, die den 8-urigan ar beidsdag voor alle bedrijven aanvaardt, be houdens restrictie. Die katholiek is de hee- Hendnx achter de groene tafel. Mevr. VAN KUIJKHOF (S.D.A.P.) wil 'n misverstand wegnemen, dat heerschte in da Bezuinigingscommissic. Niet slechts 'op een enkel punt was er een minderheid en spr. aanvaardt geen verantwoording voor wat in de bezuinigingsrapporten staat Spr. is indertijd tegen de instelling van een bezuinigingscommissie geweest, omdat zij bij ervaring de moeilijkheid der wijze van be zuiniging wist. Spr. vra.-gt zich af, of zij geen gelijk gehad heeft. Spr bespreekt enkele on derdeden van het rapport, en merkt op, dat, wanneer de arbeidsvoorwaarden ongewijzigd zouden blijven, zij zou zijn voor het intrek ken van den vacantietoeslag. Dit offer zou dar. aan de bezuiniging moeten worden ge bracht. Spr. acht de ingediende bezuinigingsv<*or. stellen niet belangrijk. De oogst der com missie is schraal. Het eenigste belangrijke is het voorstel tot verlenging van den ar fceidstijd Hieromtrent he.erscbt bij de psy chiaters verschil van meening. Spr. meent, dat men die groep van verplegers onrecht zou aandoen, als men heft langer dan ande ren liet werken. Spr. vraagt verwerping van dit voorstel. De heer BOON (R.K.) meent, dat zeer ten onrechte, het vraagstuk van den 8-urendag ter sprake is gebracht. Fen debat hierover is niet aan de orde. Het karakter van dezen arbeid is geheel andersdan dat van den vak- arbeid. Vakarbeid dient als eerste middel om hei daiSeliiksche brood te verdienen; door vakarbeid dient men eerst zich zelf en dan de maatschappij. De arbeid van het ver plegend personeel is hooger Bij hen is het eerste doel, niet geld te verdienen of ver meerdering der productie, doch om anderen te dienen. De diepe grondslag voor hun ar beid is de liefde, voortkomend uit het bo- venatuurlijke, de liefde tot God, of uit het meer natuurliike, de liefde tot den naaste. Spr. schetst de liefde van de religieuzen, die zich vele opofferingen getroosten. Die liefde beerscht ook onder het leekenpersoneel Wee de zieken, ee de krankzinnigen, als die liefde niet meer zou heerschen Dan kreeg men* ook hier de toestanden, dezer dagen in Engeland bekend geworden. Spr. wijst er op, hoe dr. v. d. Scheer de volle verantwoordelijkheid van dezen maat regel op zich neemt. Hij kent zijn perso neel. De overgroote meerderheid der katho lieke fractie zal stemmen voor het voorsteL omdat dit in het belang is van de gemeen schap, de verpleegden en het verplegend personeel. De zitting wordt geschorscht tot kwart over één. BUSSUM, 17 Febr. Gisteravond reed een motor-rijwiel met 60 "K,M.f vaart nabij den watertoren alhier, toen plotseling de motor weigerde. Het rijwiel slipte en de duo-passa gier H. H„ wonende te Bussum, viel zoo danig, dat hi' met een gapende „chternoofd- wonde naar de Mariannestichting moest worden vervoerd. De bestuurder bleef on gedeerd; dc politie nam het motor-rijwiel in beslag en stelt een onderzoek in naar de schuld. 7 GARCUM, 17 Febr. Hedenmorgen heeft een brand gewoed in de Tolkazerne alhier. Zij liet zich ernstig aanzien, doch door krachtig optreden van de brandweer, ge steund door de militairen,'kon de brand tot een gedeelte van het gebouw beperkt blijven. Eenige lokalen brandden uit. De meeste bureau-voorraden konden in veilig heid worden gebracht. Het archief heeft niet geleden H_denn orgea om 7 uur was n^n bet vuur meester. Het omvallen van een brandenden kachel was de oorzaak van den brand. Hiermede vervullen wij den droevigen plicht U kennis te ge ven van het overlijden van on zen geliefden Echtgenoot en Vader THEODORUS MILATZ Echtgenoot van Elizabeth Faber, na 'n kortstondig, doch geduldig lijden en voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 62 jaar. Uit aller naam: Wed. E. MILATZ en kinderen. Haarlem, 16 Febr. 1925. Voorzorgstraat 42. De H, H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden in de Ka thedrale Kerk St. Bavo (Leid- schevaart), op Donderdag 19 Fe bruari a.s., des morgens om 7.30 en 8 uur, waarvan de H. Mis van 8 uur zal gezongen worden, waarna de begrafenis zal plaats hebben om 12 uur op de R.-K. Begraafplaats St Barbara te Schoten. Het tegendeel blijkt uit te dezer zake in gekomen adressen. Als dit reactionnaire voorste! wordt aan genomen, is dit van geen goede beteekenis voor ander personeel. Wij zijn Staten en ons voorbeeld zal maar al te gauw gevolgd wor den door verschillende gemeenten, welke den 8-urendag zullen» willen opheffen. Spr. vraagt of de kapitaalslasten op de ge stichten niet verminderd kunnen worden, waardoor waarschijnlijk ook de verpleegprijs iets zou kunnen dalen. Spr. becijfert, dat de gemiddelde ver- pieegprijs in 1923 bedroeg 1588 en in 1924 1421. Ondanks den hoogeren pensioenlast is er dus een vermindering van 167 op een gemiddelden verpleegprijs verkregen. Er is dus perspectief in dc finantieele vooruitzich ten. Spr vraagt, wat de financieele voordeelen zullen zijn van de verlaging der salarissen en van een nadere regeling der arbeidsvoor waarden, afgezien van de verandering van de arbeidstijdverlenging. Spr. is ook tegen De heer ABRAHAMS (V. D.) is na d» pauze het eerst aan het woord. Spr. heeft met gemengde gevoelens deze voordracht ontvangen. Spr. is -verheugd over de voor stellen, tot bezuiniging, doch teleurgesteld over de wijze, waarop gesproken wordt over de ideëele belangen van het verple gend personeel. Spr. waarschuwt tegen opheffing van het provinciaal ziekenhuis te Medemblik, daar een dergelijke opheffing niet een goede krankzinnigenverpleging zou bevorderen. Spr. zou betreuren de opheffing der func- I tie van adjunct-directrice bij het prov zie- j kenhuis te Santpoort. Uit de stukken is spr. niet gebleken, dat men wil komen aan de salarissen of arbeids tijd van de hoogere ambtenareil. Wel wil men een functie van adjunct-directeur op heffen, doch er die van eerste geneesheer voor in de plaats stellen, wat spr. niet sym pathiek zou zijn. Spr. vraagt, of de werktijdverienging nood zakelijk is. In het Georganiseerd Overleg is dii voorstel aangenomen met 64 stem men. Die 4 tegenstemmers waren de orga nisaties, maar bij .de 6 voorstemmers was een van het personeel der griffie, wat spr. wel verwondert. Met welk recht zeggen Ged. Staten, dat het personeel der prov. ziekenhuizen niet in. zijn rechten getroffen wordt? Als men meer van die menschen eischt, klopt het niet, om hen langer te laten arbeiden. Waar om moeten die menschen in een ..uitzonde ringspositie geplaatst worden?De arbeid van. verplegend personeel en van een handwerks man is niet te vergelijken. De werkzaamhe den van het verplegend personeel zijn zwaarder. Spr. schetst verder de zwaarte van den arbeid van het verplegend personeel. Waar om haalt men alleen het oordeel van dr. v. d Scheer aan en niet dat van de beide an dere directeuren, die tegen verlenging zijn? Spr. gaat bet leerlingstelsel na. De leerlin gen worden als volledige werkkracht ge bruikt. Na een werktijd van 9 uur per dag, heeft men geen lust en ook geen capaciteit meer, om te gaan studeeren. De verwisse ling van personeel zal een goede verpleeg ster niet toelaten, vóór haar arbeid van hel oogenblik beëindigd is. In Juni 1919 is door den Bond van Gast huisdirecteuren in een adres aan de regee ring gezegd, dat binnen 5 jaar de 8-urige arbeidsdag in gasthuizen moest zijn inge voerd. Spr. haalt het oordeel aan van dokter Stumpff van het Binnengasthuis uit Amster dam, die het nut van, den 8-urigen arbeids dag in ziekenhuizen erkent en na invoering van den 8-urigen arbeidsdag geen vermoeid heid meer bij het verplegend personeel con stateert wat voorheen wel het geval was. Het heele voordeel van deze voordracht il de bezuiniging van 51 personen. En hier zal nog wel wat afgaan. Spr. meent, dat dit luttele voordeel niet een dergelijken maat regel mag vereischen. Mevr. BOISSEVAIN (V.-B.) had voorstel len tot technische herzieningen verwacht, welke tot bezuiniging zouden hebben geleid. Spr. meent, dat nu nog niet de tijd gekomen is tot verlenging van arbeidstijd. Zijn alleen de ziekenhuizen duur? 'Ook het P. E. N. eb het Waterleidingbedrijf zijn dat. Het verple gend personeel heeft zijn taak in den laat- sten tijd nog zien verzwaren, waarvan spr. enkele voorbeelden geeft. Er -is bijv. een andere dienstrooster gemaakt, wat een an der dienstverband beteekent. Spr.'s grief i« juist, dat voor een enkele groep slechts en wel voor die, welke zwaren arbeid verricht, verlenging gewenscht wordt. Men doet dit, omdat de wet het niet verbiedt. Men wil ook de opportunistischen weg bewandelen. Als het algemeen belang dit eischt, zal spr, vcor arbeidstijdverlenging zijn, maar voor deze gede'eltelijke verlenging kan zij niet stemmen. Verpleging van geesteszieken vergt veel, wat spr. breeder uiteenzet Spr. beveelt een strenge keuring aan van verpleegsters, vooral ook op de geschikt heid van haar, die er zich voor aanmeldt. Voor de verlenging van den arbeidstijd zou eigenlijk een compensatie gegeven moe ten worden, in loon of in vacantie bijv. Doch men wenscht slechts bezuiniging op een en kele groep. Spr. zou de verlenging van den arbeids tijd slechts willen, als deze beslist noodza kelijk is. Maar dan moet daartoe ook een voorstel komen over de geheele linie, ook voor de bedrijven. De heer DE JONG SCHOUWENBURG (C.-H.) verklaart zich voor de aanvaarding der voorstellen van Ged. Staten. Deze voor dracht moet niet beschouwd worden uit het oogpunt, of de provinciale belastingbetaler iets meer of minder kan betalen, maar uit een oogpunt van de vaststelling van de nor men van evenredigheid tusschen inkomsten en uitgaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2