DE GRENSWIJZIGING VAN HAARLEM. UIT DEN OMTREK HILLEGOM. De vergadering in de Gemeentelijke Concertzaal. Een rede van den heer Th. M. Ketelaar. Rede van den heer Mr. J. B. Bomans. HAARLEMMERLIEDE. IJMUIDEN. REVERWIJK. SANTPOORT. In de Gemeentelijke Concertzaal werd Dinsdagavond de groote vergadering ge houden, belegd door het Comité van een Redelijke Grenswijziging van Haarlem. De groote zaal was goed bezet, voor het meeren- deel met de heeren der schepping. Onder de aanwezigen merkten wij op zoo goed als alle raadsleden van de gemeente Haarlem, raadsleden uit omliggende gemeen ten, Mr. H. Hoyer, Officier van Justitie te Haarlem, Jhr. Mr. J. G. Boreel van Hoge landen, oud-burgemeester van Haarlem. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, waarn. burgemeester van Schoten en mevrouw, wethouders van Haarlem en ambtenaren en "elc notabelen uit deze gemeente. OPENING. De heer Sorgdrager, voorzitter van het tomité, opende de vergadering met een welkom in het bijzonder aan de heeren leden van Ged. Staten van Noord-Holland, den burgemeester, den wethouders en. den leden van den raad dezer gemeente en zijn dank aan den heeren Bomans en Ketelaer, die zoo welwillend zijn geweest, gehoor te geven aan het verzoek van het comité, om hier het vraagstuk der grensregeling van Haarlem te komen bespreken. In een paar woorden zette spr. het doel van deze vergadering uiteen. Bij de meeste burgers van Haarlem leefde reeds lang warme belangstelling in het pro- oleem der grensregeling maar tot dusver bestond er geen orgaan, waardoor zij ge zamenlijk hun gevoelen konden doen blij ken. Dit orgaan te scheppen was de bedoe ling van het comité en het heeft deze ver gadering belegd, om I. aan Haarlem's burgerij de gelegenheid te geven, ook naar buiten te getuigen van haar interesse in deze zaak II. door bij uitstek deskundigen, de heeren Ketelaer en Bomans, te hoeren ver dedigen het goed recht van Haarlem op een grensregeling, die meer omvat, dan het kleine plan. De aanwezigheid van den heer burge meester, wordt door allen op hoogen prijs ge steld. Niet zoozeer, om het bewijs van de belangstelling in de zaak, die daaruit spreekt; deze toch is genoegzaam bekend en behoefde geen bewijs maar meer, omdat zij ons blijk geeft van zijn waardeering voor den arbeid van het comité. En daarin vind spr. aanleiding hem te verzoeken, de verdere leiding van deze vergadering op zich te nemen en den voorzit tershamer van spr. te aanvaarden. De Burgemeester reide gaarne te hebben voldaan aan het verzoek van den Voorzitter van het Comité van Actie om hedenavond de leiding van deze bijeenkomst op zich te nemen. Gaarne omdat de aangelegenheid welke ons hier bezig zal houden ongetwijfeld be treft een gemeentebelang van de eerste grootte, zeide hij. Uwe opkomst getuigt dan ook van uwe belangstelling in deze publieke zaak en geeft biijk van uw medeleven in den bloei en ont wikkeling van onze gemeente. Het vraagstuk van de grenswijziging van Haarlem is niet meer nieuw. Om tot haar oorsprong te komen moet men welhaast een kwart eeuw terug gaan, een tijdperk waarin over deze zaak reeds zeer veel werd geschreven. De laatste maal dat Haarlem zich openlijk heeft kunnen uitspreken was in het jaar 1922 toen het ontwerp van Gedeputeerde Staten, thans in bespreking, aan het oordeel van Raad en Commissie van ingezetenen werd onderworpen. Hun oordeel is u bekend. Aanvankelijk was de bedoeling de ver anderde grensindeeling op I Januari 1923 in werking te doen treden. Wij schrijven nu 1925 en nog is alles bij het oude, doch de noodzakelijkheid van uitbreiding van Haarlem staat onafwijsbaar vast. De nooden van Haarlem zijn aan de auto riteiten bekend, het wachten is op de re geering. Het verheugt mij dat twee mannen die aan de voorbereiding onzer grenswijziging mede werkten, de een vroeger, de ander thans en die als vertrouwensmannen van dit gewest, als leden van Gedeputeerde Staten deze zaak in den breede hebben bekeken, zich bereid verklaarden hier hedenavond het woord te .willen voeren. Ik heet de heeren Ketelaar en Bomans dus hartelijk welkom en geef thans gaarne het woord aan den heer Ketelaar. REDE TH. M. KETELAER. De heer Ketelaer begon met mede te dee- teu dat toen hij een dezer dagen kamerleden .aver deze vergadering sprak, deze van oor- deel waren dat deze vergadering eigenlijk te vroeg was belegd, omdat ess nog geen wetson werp was ingediend. Daarover zal spr. niet discussieeren, maar de groote op komst der aanwezigen toont aan dat de Haarlemmers behoefte hadden zich te uiten. De vergadering is niet te vroeg, juist omdat het ontwerp nog komen moet en omdat zoo'n vergadering allicht nog van invloed kan zijn op den inhoud van dat ontwerp. Bij deze regeering, waarvan bekend kan zijn dat spr. er politiek niet vriendschappelijk tegenover staat, bij deze regeering heeft het spr. altijd aangenaam getroffen dat zij een breed inzicht heeft op het gebied van samen voeging van gemeenten en Min. Ruys de Beerenbrouck heeft tal van ontwerpen van wet ingediend, waarbij gemeenten of gedeel ten van gemeenten bij elkaar zijn gevoegd. Dat ligt hieraan dat et veel te veel kleine gemeenten in ons land rijn, vooral in het Zuiden, waar dan ook de meeste grens wijzigingen plaats hebben. Maar ook in het Noorden zijn er veel te veel kleine gemeenten ;n spr. wijst in dit .verband op b.v. een ge meente boven Monnikendam van 200 in woners. Het aantal inwoners beweegt zich tusschen 240 en 250 en het is nog te dwazer dat zulk een gemeente blijft bestaan, omdat er bovendien één burgemeester over twee gemeenten het gezag voert. Spr. vraagt waar om zulke gemeenten blijven bestaan. Zoo zijn er verschillende gemeenten en spr. vraagt, waarom voegt men die gemeenten niet bijeen Intusschen is dat voor Haarlem niet het geval. Haarlem is meer en meer uit- gegroeid, ver buiten zijn grenzen, zooals een man of vrouw, die uit de kleeren gegroeid is £n daarin moet blijven rondloopen en het met het oude pakje moet blijven doen. Dat Haarlem moet worden uitgebreid, daarover is men het vrijwel algemeen eens, behalve dan eenige bewoners wellicht uit de naburige gemeenten. Spr. wijst op de merkwaardigheid dat bij elke voorgestelde grenswijziging vanuit de naburige gemeenten bezwaren kwamen. Dat was het geval bij Maastricht. Enschedé. Delft, Amsterdam, om die der groote steden maar te noemen, en telkens als een wets ontwerp is ingediend komen steeds dezelfde bezwaren. Altijd, maar dan ook altijd meenen de omwonenden dat grensuitbreiding niet noodig is. En altijd komen de tegenstanders met het geheid middel een beroep op art. 120 en 121 der Gemeentewet. Altijd weer wordt dan weer geschermd met het middel, dat annexatie vervangen kan worden door onderlinge samenwerking der gemeenten. Spr. zal zich bij dit ontwerp meer aan alge- meene beginselen houden en de bespreking der details overlaten aan den volgenden spreker. Van jongsaf kent spr. Haarlem. Het was indertijd voor Amsterdammers het eenige uitstapje. Zoo kent spr. Haarlem en mag dus met eenige kennis van zaken spreken. Altijd hebben de omliggende ge meenten, bij indiening van wetsontwerpen, gezegd dat het niet noodig was. En bijna altijd hebben de regeeringen verzuimd om een grensuitbreiding zóó te maken dat het voor afzienbaren tijd voldoende was. Spr. wees op Amsterdam's grensuitbreiding, waar dezelfde bezwaren als hier -werden aange bracht. Amsterdam heeft nu een goede uit breiding, gehad. Maar de regeering had aan Amsterdam ook leergeld betaald met de uit breiding van 1896. Die was te klein toen en weldra zat Amsterdam weer in een keurslijf. Aan de hand van de Memorie van Toelich ting op het wetsontwerp van Amsterdam's uitbreiding, wees spr. er op dat een grens uitbreiding ruim diende te worden opgevat. Als de Minister van Binnenlandsche Zaken gedachtig is aan de woorden, die hij zelf heeft neergeschreven in. die Memorie van Toelichting voor Amsterdam, dan behoeft Haarlem niet bevreesd te zijn, dat de grens uitbreiding hier te eng zal zijn. Maar als hij die woorden niet gedachtig is, dan zal Haar lem hem aan zijn eigen woorden moeten herinneren. (Applaus). Dit wetsontwerp voor Amsterdam kwam in de Kamer en in het voorloopig verslag op dat wetsontwerp was er niet één stuk, dat niet bestreden werd. Sloten, Amstelveen, Watergraafsmeer, alle deelen en het eigenaardige was dat allen dachten dat het andere deel, behalve het zijne, wel geannexeerd kon worden. Spr. zal dat ook geen enkelen bewoner dier ge meenten kwalijk nemen dat zij voor hun gemeente vechten, maar de argumenten, die worden aangevoerd, zijn dikwijls be lachelijk. Wat Amsterdam betreft b.v. wees spr. er op dat wat de menschen toen over Amstelveen en Slotpn zeiden, nu reeds door de uitbreiding van Amsterdam wordt gelogen straft. Het is een fout dat altijd en altijd de zaak te klein wordt opgevat. In dit verband wees spr. nog b.v. op den sluizenbouw te IJmuiden. De eerste sluizen werden te groot geacht, maar in 1880 bleken zij reeds te klein. Het zelfde werd gezegd toen de tweede, tegen woordige, sluizen werden gebouwd. En nu krijgen we de derde sluizen en alS men nu weer hoort dezelfde menschen, dan achten zij deze sluizen weer te groot, maar spr. is overtuigd dat men, als men wat goeds wil maken, in verre toekomst zal moeten zien. In 1920 bij de annexatie van Amstelveen waren cr zelfs Kamerleden, die het belache lijk vonden toen reeds voor een vliegtuig- haven te zorgen. En nu Haarlem moet worden uitgebreid, hoort men weer dat het zachtjes aan moet gaan, dat: een groote uitbreiding niet noodig is. Spr. verwees weer naar de uitbreiding van Amsterdam, waarvan de minister meende dat zij niet te onbekrompen mocht zijn. Dat moge ook voor Haarlem zoo zijn- Wanneer Schoten, Bloemendaal, Heem stede Zeggen wij zijn zooveel grooter ge worden, niet Haarlem, dan is dat de zaak op den kop zetten. Breng een vreemdeling hier in Haarlem en breng hem dan in Schoten, in Overvéen, en vraagt hem waar denkt ge dat ge nu zijt, dan zal hij zeggen in Haarlem. Het is Haarlem geweest dat zich heeft uit gebreid en het zijn de andere gemeenten ge weest, die haar straten gericht hebben op Haarlem. In Haarlem is het aantal inwoners per H.A. 127 inwoners, in Breda, dat dan volgt, is het aantal 107 en deze stad geldt nog wel als type van een ingebouwde stad, Utrecht heeft 66, Rotterdam 63. In Haarlem met 127 inwoners per H.A. moet uitbreiding komen. Haarlem kan bijna nier meer toenemen in inwoners. Het gaat te langzaam en in de omliggende gemeenten neemt het aantal inwoners met 20 procent «toe. Mag een landsbestuur dat zoo laten bestaan Zoo'n landsbestuur mag denken aan de belangen der verschillende ge meenten, maar mag toch nooit 'n natuurlijken groei tegengaan. Wat zou er bij zoo'n gedach- tengang van Amsterdam en zooveel andere steden zijn terecht gekomen Haarlem groeit. De toestand moet in overeenstemming ge bracht worden met wat zich uitbreidt. Dat is door alle eeuwen zoo geschied (Applaus). Het aantal forensen in Schoten in 1905 be droeg 85; in 1923, 1500. Dat zijn geen Scho- tenaren, dat zijn Haarlemmers, die geen plaats in Haarlem vinden. (Applaus). Welke vormen moeten worden aangelegd bij een grensuitbreiding vraagt spr. Men moet denken aan de toekomst, antwoordt hij en die zoo doen dat een uitbreiding voor langen tijd mogelijk is. En wanneer men dan aan een uitbreiding denkt, moet men ook denken hoe die gemeenten zich in de toe komst financieel zullen bedruipen. O ja, Schoten mag Haarlem wel hebben, maar het heeft op de begrooting een rijkssubsidie van f 94000. En Spaarndam mag Haarlem ook hebben. Maar dat is niet redelijk. Neen, daar moeten ook andere fiscSle voorzieningen worden getroffen. Haarlem is ingesloten door de omliggende gemeenten. Haarlem moet zijn natuurlijke uitgroei niet onthouden worden. (Applaus). Spr. citeert dan enkele passages uit het rapport der Haarlemsche raadscommissie, over de grensuitbreiding voor wat betreft het financieele gedeelte van het vraagstuk en v rk' a t volkomen het in dat .rappert be toogde te onderschrijven. Dan fbmt spr. tot de befaamde artikelen 120 en 121 op grond waarvan annexatie altijd maar weer onnoodig wordt geacht en waarmede altijd wordt geschermd als het zwaard van Damocles de annexatie maar ook dan alleen boven het hoofd eener gemeente hangt. In spr.'S elfjarige werkzaamheid als lid van Gedep. Staten is het geen enkele keer voorgekomen dat van die gelegenheid werd gebruik gemaakt tenzij dan voor een onder geschikt punt als de stichting van een school, een gasfabriek of iets dergelijks. Integendeel was het wel heel dikwijls heel anders met die samenwerking. Zoo begon N. Amstel een eigen H.B.S. te stichten, een eigen brand weer, wat alles veel geld kostte inplaats van xo"i Amsterdam «amen te werken Alles om aan te toonen dat zij niets met Amsterdam hadden te maken en deze niet noodig hadden. Er komt van die samenwerking nooit iets en als er eens iets gebeurt dan duurt dat allemaal zoo lang en er broeit zoo weinig uit dat het 't voorstellen in den regel niet waard is. De minister zegt dan ook in de meerge melde Memorie van Toelichting op de grens uitbreiding van Amsterdam dat de onder vinding heeft geleerd dat in gevallen als het onderhavige in samenwerking geen uitkomst is te vinden. Spr. behandelt dan het adres dat de Raad van Heemstede aan de Regeering heeft ge stuurd, het adres dat is opgemaakt door een comité uit de burgerij en waarin aangedron gen wordt op aanhouden van de annexatie. Daarin wordt voorgesteld dat een grens wijziging nooit worde doorgevoerd als een gemeente er tegen is. Dus hoe ook een ge meente uit haar vel is gegroeid, dé Regeering zal niet de belangen van Amsterdam b.v. mogen behartigen maar wel de belangen in het oog moeten houden van de kleine om liggende gemeenten. Itfde proeve van wets ontwerp wordt verder voorgesteld dat elke omliggende gemeente wel mag weigeren, maar de ingesloten gemeente niet. Evenzoo is het met de verklaring van een zaak tot gemeenschappelijk belang. Spr. heeft eventjes geglimlacht toen hij-die prachtige proeve van een wetsontwerp las. B.v. heeft Heemstede het idee dat er een schouwburg moet komen ergens omdat de schouwburg van Haarlem te ver af ligt. Haarlem meent dat de schouw burg in haar stad voldoende is. Geeft niets, als de andere gemeenten besluiten dat er nog een bijkomt, dan heeft Haarlem zich daarbij neer te leggen, van rechtswege. Op die wijje zou Haarlem moeten meebetalen aan uitwassen van buitengemeenten. Spr. gelooft het niet, maar mocht dit ontwerp in de Tweede Karner komen dan zou spt. dat het toppunt van dwaasheid vinden.Wat spr. zeggen wil is dit Haarlem heeft uit breiding noodig en het moet goed uitgebreid worden, he* moet ook spoedig worden uit gebreid en dé financieele gevolgen van de grenswijziging moeten zoo breed mogelijk onder de oogen worden gezien. REDE Mr. BOMANS. Toen ik, aldus spr., de uitnoodigihg om Haarlem's grenswijziging publiek te behan delen overwoog, heb ik mij ook afgevraagd of ik genoegzaam objectief, dus zakelijk tegenover dit vraagstuk stond, om voor lichting te kunnen geven. De aanvaarding dier uitnoodiging getuigt, dat ik die vraag voor mij zelf bevredigend beantw ord heb. Menigeen uwer zal hier al aanstonds glim lachen. Hoe toch zou de gewezen wethouder van Financiën zich los kunnen maken van den invloed, dien hij nu nog ondergaat als inwoner van Haarlem En ik antwoord plichtmatig, omdat hij dit doen moest als gedeputeerde en als lid der Tweede Kamer, waarbij de behartiging van het algemeen belang noopt tot gelijkstellen var. alle be langen van Haarlem, Bloemendaal, Heem stede, Haarlemmerliede en Spaarndam, welke gemeenten mij plichtmatig even na aan het hart moeten liggen. Maar als een uwer hierop zou antwoorden, dat dit alles wel schoone theorie is, maar in de praktijk het bloed toch kruipt, waar 't niet gaan kan, dan wil ik toe geven, dat het gevoel immer een factor is, die het verstand tracht te richten. Maar dat ik er mij op beroep en beroem juist in mijn gevoel afkeerig te zijn van elke grenswijziging en dit kan ook niet anders) omdat ik als katholiek desnoods mij een nederig leerling gevoel van den grooten en scherpen jurist, staatsraad, prof. Struycken, die een hoogst belangrijke studie gewijd heeft aan de ge meenten (en haar gebied in 't algemeen), aan de verandering van de grenzen der ge meenten in 't bijzonder. Aan hem ontleen ik een afkeer van elke grenswijziging, ondernomen uit grof en on doordacht egoïsme eener groote gemeente en ten voile onderschrijf ik Struycken's ver nietigend oordeel over het als voorbeeld aan gehaalde pogen van de gemeente 's Hage. Den Haag wilde toen niet meer of minder dan geheel Voorburg annexeeren met een gedeelte van Stompwijk, Rijswijk in tweeën deelen, Loosduinen verminken, in de rich ting Wassenaar eindelijk zich met pl.m. 8500 H.A. verruimen, in één woord het grond gebied der stad vrijwel verdubbelen. Ver nietigend was Struycken's oordeel. En toen 't mijn leermeester was, was ik het goeddeels met hem eens. Mag ik hierom geen objectief oordeel ontleenen, wanneer ik niettemin het plan van groot Haarlem redelijk acht? Ik heb mij over mijn eigen gevoel tegen annexa tie en over mijn diep respect voor Struycken moeten heenzetten, gedwongen door harde noodzaak. Struycken veroordeelde niet elke grenswijziging, maar stelde strenge eischen. Ten eerste, grensverandering en inlijving kan slechts als uiterste maatregel worden toegelaten. Ten tweede het algemeen belang moet de grensverandering of inlijving eischen. Het belang van één gemeente is niet vol doende. Ten derde) het moet geen belem mering zijn eener gezonde volksbeweging. De trek van buiten is redelijk en goed. Aan deze eischen, zoo ging spr. voort, heb ik de kwestie Gr. Haarlem herhaaldelijk getoetst en ik ben daardoor steeds gesterkt in mijn overtuiging, een rechtvaardige zaak voor te staan, die alle yerdediging waard is, niet een verdediging op gond van Haarlem's belang, maar krachtens algemeen belang. Spr. begon dan met de zaak der Haarl. grenswijziging te toetsen aan de drie eischen door prof Struycken gesteld en merkte daar bij op, indien en zoolang nog andere middelen overblijven om het algemeen belang te die nen, moeten de grenzen intact blijven. Welke zijn die middelen? De gemeenschappelijke voorziening, het belangen-accoord, het ge meen overleg in één woord. Over rioleeren, watervoorziening, verlichting, verkeersmid delen, ja zelfs over stratenbouw kan men. tot accoord komen, zonder dat een hoogere macht gebiedsvetandering beveelt. De Ne- derlandsche Wetgeving laat zich daarover uit in de gemeentewet, maar de toepassing van die beginselen is schaarsch en de voort durende neiging om langs d n weg van grens wijziging de genoemde belangen te beharti- j gen, maakt de onderlinge verhouding der betrokken gemeenten tot een vijandige, allerminst bevorderlijk voor de zaak. Nadat aldus de eerste eisch was toegelicht, ging spr. haa# toetsen aan Haarlem. Voor zoover bekend heeft Haarlem nooit ernstige beletselen in den weg gesteld voor een vreedzaam overleg. Zelfs in de laatste jaren, waarin de grenswijzigingskwestie bij elke daad en bespreking een achtergrond van argwaan en achterdocht vormde, bleef Haar lem steeds bereid de belangen der neven gemeenten mede te dienen, als haar eigen belang hiervan niet te groot nadeel onder vond. De levering van electrischen stroom ge- chiedt voor Heemstede op een voor haar buitengewoon aannemelijke wijze uit de Centrale Haarlem.. Hoewel Haarlem in haar i macht had het tramverkeer lokaal te hou- j den en haar eigen belang dit vorderde, stond zij voor Heemstede en Bloemendaal de on- onderbroken verlenging van de trambanen toe ter wille van het interlokale verkeer. De aanleg van den nieuwen Zeeweg be- 1 dreigde Haarlem's prix d'eau, een voornaam belang. De beletselen in den weg. gelegd zijn miniem en beperken zich tot een gewenscht bouwverbod op 'n betrekkelijk smalle strook grond. Verder werd Bloemendaal's daad van harte toegejuicht. Toen deze gemeente gas verlangde heeft Haarlem allerminst ge weigerd uit lust tot dwarsheid, maar de laat ste jaren op gunstige voorwaarden gas gele verd tot ieders bevrediging. De schoolgeldovereenkomsten tusschen Haarlem en de omliggende gemeenten heb ben jarenlang zeer bevredigend gewerkt. De twee sportterreinen bespeeld door eer ste klas clubs, aangelegd door en in eigendom van de gemeente Haarlem liggen op het ter ritoir van een andere gemeente, die de be lastingen heft en int. Haarlem's laboratorium stond open voor burger en niet-burger. Het Haarl. gasthuis heeft steeds toegelegd op verpleegprijzen ongeacht of een Haarlem mer of Schotenaar werd binnengebracht. Deze voorbeelden zijn uit te breiden maar zij volstaan voor de conclusie Haarlem heeft de onderlinge samenwerking niet weer streefd, doch de weg van onderling accoord kon en kan geen blijvende bevredigende op lossing brengen, orn.dgt de tweede 'eisch al door klemmender noopte tot grenswijziging. Komende op den tweeden eisch van prof. Struycken betoogde spr., dat dit algemeen belang bewezen kan worden voor de Haar lemsche grenswijziging, mede voor het be lang van meer dan één gemeente. Een annexatie-politiek alleen in het be lang van één bepaalde gemeente zou in- druischen tegen de allereerste beginselen eener gezonde decentralisatie. Annexaties om fiscale motieven zijn vaak speculatief. Het algemeen belang vraagt meer en beter, dat bezien kan worden en het liefst van het Engeische stelsel (local girun- ment Board) De Pruisische wet komt daar naast. Het motief is strijd van belangen tusschen aangrenzende gemeenten, voort spruitende uit de aaneensluiting der bebouw de kommen. Nog meerdere factoren moeten kracht bijzetten. Bij menige grenswijziging zijn niet zulke strenge eischen gesteld. Spr. denkt aan Rot terdam en Hoek van Holland, waarbij wel degelijk het belang van een gemeente in het geding was. In Haarlem's geval ziet spr. een opeensta peling van factoren die allen te zamen op bouwen een onaantastbaar algemeen belang, voor den onpartijdige niet te loochenen. Voor Haarlem kiemt een reeks van vraag stukken op het stuk van onderwijs, modern en doorgaand verkeer, gasthuisverpleging, waterwingebied, overbevolking, ontduiking van lasten, economisch beheer, grondhonger voor noodzakelijke doeleinden, controle op sluizen en toeganggevende wateren, volks huisvesting waarvoor geen H.A. meer be schikbaar is, terwijl der Gemeente dreigt ontnomen te worden de nervus rernm, het benoodigde geld. Mijn plicht is niet de detailn te belichten, maar u te overtuigen van de onhoudbaren toestand. Spr. komt dan tot punt 3 geen belemme ring eener gezonde volksbeweging, de trek naar buiten. Spr. acht die goed en sociaal juist. Economische en andere motieven werken daarbij samen. De groote stadbe hoort niet deze beweging vijandig tegem et te treden, zelfs niet wanneer de volksaanwas er door wordt vertraagd of zelfs hare finan ciers er schade van zouden ondervinden. Dat een stad eene buiten hare grenzen aan gebouwde wijk, die geheel het stadskarakter vertoont, wil annexeeren, zij het in hoofd zaak, om de daar wonende bevolking geheel in de stadsbelastingen te doen bijdragen en dat zij zich beijvert zulke annexatie niet al te beperkt te doen plaats vinden, opdat niet spoedig het gewraakte verschijnsel zich her- hale, is te begrijpen. Ten opzichte van Bloemendaal citeert spr. deze regels onverdedigbaar is een annexatie politiek, waarvan de strekking is, het werke lijk buiten wonen tegen te gaan. Spr. noemt dit tegenover Haarlem een insinuatie. Met nadruk verklaart de heer Bomans, dat slechts klemmend algemeen belang als richtsnoer kan worden aanvaard. Haarlem's grenswijziging kan elke toets, zelfs die van critiek doorstaan. Dit is zóó waar, dat de oppositie zich niet richt teger^de grens wijziging op zich, alleen zijn Heemstede en Bloemendaal van meening, dat de wijziging zich moest beperken tot Schoten en Spaarn dam, waarbij dan nog de arbeiderswijk Haar lemmerliede kan gevoegd worden. Het is dus „de wijze waarop", die beroering bracht. Elk weldenkend mensch moet toegeven, dat het stadskwartier Bosch en" Vaart niet vergeten kan en mag worden als het tot grens wijziging komt. Haarlem is de bakermat van Bosch en Vaart, al hebben wij voor de baker diensten van Heemstede niets dan lof. De tegenstand tegen dezen vorm van grenswijziging, dat aan Haarlem getrokken wordt heel Schoten, Spaarndam, enkele straten van Haarlemmerliede, Bosch en Vaart met het Ooster- en Zuider-Houtpark, waarbij de tusschenliggende Haarlemmer hout, in privaat bezit van Haarlem, ook het politietoezicht van Haarlem deelachtig worde, de tegenstand tegen dezen vorm kan niet gefundeerd zijn. Bloemendaal is vrij stil na hevig verweer tegen het groote plan. Schoten en Spaarndam" wachten af, Haarlemmerliede ondergaat de amputatie. Maar Heemstede toornt. Kan Heemstede de dingen niet in het juiste licht zien Allerminst, zegt spr. Wij komen zoo tot het kernpunt van' de kwestie de schadeloos stelling. Wie goed geluisterd heeft, zal be grijpen, dat spr. geenszins de annexartie van geheel Bloemendaal gerechtvaardigd heeft, eer het tegendeel. Toch was en ben ik voorstander van het groote plan, aldus spr., en werden Gedep. Staten van tegenstanders voorstanders. Inderdaad, hier klejnde en klemt dë finan cieele kwestie het vraagstuk der schadeloos stelling. Egoïsme en schraapzucht is het van Haarlem, om Bloemendaal's kohier te ver-j meesteren. Grenswijziging, best, maar met behoud van Bloemendaal, desnoods met enkele huizen, liefst arbeiderswoningen, besnoeid. Deze voorstelling van za-ken is onbillijk. Haarlem had edeler motieven. Haarlem had het algemeen belang van de gansche streek en kan zich zelf niet helpen door zal dank zij een grensregeling gezamenlijk zoo snel mogelijk naar den kelder te gaan. De grenswijziging volgens het kleine plan zou Haarlem naast haar zwaar belaste eigen belasting circa 24000- nieuwe bewoners toe voegen, waaronder 20.000 arbeiders of kleine lieden. Verwachtingen van vermeerderden wel stand, zooals Bussum en Hilversum beleef den, kunnen niet gekoesterd wordem. In het dan voormalige Schoten en Spaarndam ziet spr. geen villaparken verrijzen. Haarlem, Gedep. Staten en de Rsgeering hebben bij de beoordeeling der mogelijk heden in de naaste en allernaaste toekomst eenstemmig gehandeld. Haarlem moest uit gebreid worden, met opname allereerst van Schoten en Spaarndam, benevens het Bo-ch- cn Vaart kwartier. Daaruit vloeide voort dë schadeloosstelling voor Haarlem tegenover Heemstede, ter compensatie van het belast baar inkomen van Bosch en Vaart.' Gedep. Staten hebben dezen gedachten- gang als juist erkend. Daarbij in 't oog hou dend de dichtheid der bevolking en de on mogelijkheid van aanwas binnen de grenzen van het kleine plan. Zij lagen daarnaast den schuldenlast per hoofd van de Haarl. be volking', circa f 250.per inwoner, gewis meer dan f 1000.per gezin. Naast onafwijs baarheid der grensverwijding werd de absolute onmogelijkheid van het betalen der Haarl. schadeloosstelling erkend en hebben het algemeen belang getoetst aan de feiten en gewogen het belang des straks 100.000 Haarlemmers, nevens de als dan resteerende 10.000 Bloemendalers en zij kozen den eenig mogelijken uitweg van het groote plan, hetwelk opheffing van Bloemendaal in zich bevat. Daardoor werd evenwichtigheid van het gansche cultuur-centrum in economi- schen en fiscalen zin gewonnen, de schade loosstelling zelfs jegens Heemstede en na tuurlijk jegens het verdwenen Bloemendaal opgelost, de eerlijke en ruime compensatie tegenover de toevoeging van Schoten, Spaarn dam en de arbeiderswijken van Haarlemmer liede gevonden. Daardoor een groot Haarlem geschapen, krachtig als weinige steden in Nederland Voor Heemstede zou de afscheuring van Bosch en Vaart gecompenseerd kunnen wor den met de toevoeging van Zuid-Aerdsnhout en Vogelenzang, wellicht op den duur Ben- nebroek. Haarlem zou zich dan uitstrekken over de reeds genoemde grenzen met inbegrip van geheel Bloemendaal tot de Zandvoortsche laan en bij het bezit van een gemengde, maar gemiddeld draagkrachtige bevolking geen nieuwe schulden behoeven aan te gaan ter vervoering van datgene, dat niet door Haarlem's belang maar door het algemeen belang .werd toegevoegd. Wat Bloemendaal verliest is van zoo weinig belang vergeleken bij het totaal belastbaar inkomen dier gemeente, dat het moeilijk onze Wester-vrienden nog warm kan maken, maar Heemstede verliest inderdaad een aan zienlijk deel van haar belastbaar inkomen. Niettemin besliste de minister, dat in het wetsontwerp de schadeloosstellingen zouden verdwijnen. Spr. herhaalt de vraag, zijn de Heemsteders aan zulke onredelijke menschen, dat zij en zij alléén de dingen niet in het juiste licht willen beschouwen. Spr. acht zijn antwoord in ontkennenden zin vol doende toegelicht. De Heemsteders mogen verontwaardigd Zijn over deze eind-oplossing. Ondanks de amputatie ziet de heer Bomans de toekomst van Heemstede helderder in dan die van vergroot Haarlem volgens het kleine .plan. Mag Haarlem niet uit de benauwenis komen, omdat'er kleine oases van geringen be lastingdruk in Nederland moeten blijven, aldus minister Ruys de Beerenbroeck. De oases theorie vindt spr. hard en grof ma terialistisch. De Haarlemsche kameelen ver smachten, de oases in zicht. (Wordt vervolgd). Concert. In de Concertzaal van „Flora" werd Maandagavond een concert gegeven dcor de dames Rie Kruijdenbcrg, zang en Annie Jonkheer piano. Waar het hier uit sluitend Hillegomsche muziekbeoefenaressen betreft, willen we dit concert even volledi ger verstaan, dan we gewoon zijn, zulks te meer, waar kunstgenot van superieur ge halte werd geboden. Gezellig en smaakvol zag dc zaal er uit, gc-ed bezet; een aangename temperatuur en de mooie avondtoiletten, dat alles wekte reeds bekoring. De Bluthner Concertvleugel van de firma Koot, te Haarlem, zou spel en zang zeker verhoogen. Het concert werd geopend met Sonate Op. 27, no. 2 van L. v Beethoven, a, Adagio sostemiio, b. Allegretto en c. Presto agitato. Mej. Jonkheer toónde bij deze zeer zware Senate haar groote talenten en onberispe lijke kunstvaardigheid, zoodat het geen ver wondering wekte, dat de aanwezigen over dit spel verrukt waren en na afloop dave rend applaudisseerden. Een bouquet witte seringen was een aardige attentie. Thans zong mej. Kruijdenbcrg een zestal liederen van Robert Franz, waarop geen enkele gegronde aanmerking viel te maken en waarvan ons „Miidchen mit dem roten Mündchen" en „im Herbst" het meest be keerden. Een bouquet witte seringen was verdiende hulde. Hierop volgde „non Credo" van C. M. Widor, dat eenvoudig verrukke lijk was, veel meer voldoenend dan „Noel", van Augusta Holmes. Wc bedoelen hiermee niet, dat het een veel beter gezongen werd dan het ander, doch de melodieën als zoo danig varieerden zeer. Noemen we voor de pauze alleen nog „Samson en Delila van C Saint-Saéns, welk lied zich zco bijzon der leent tot tentoonspreiding van muzikale kennis en schitterende stemnuances. Weer werden mej. Kruijdenbcrg 'n tweetal bloem stukken aangeboden. Toen werd cr-gepau zeerd ofschoon zangeres en accompagnetrice onvermoeid waren. NatuurHik kunnen we, van hetgeen na de pauze gegeven werd, niet alles in den breede weergeven, doch daf behoeft ook niet. Het verheugde ons, d:tt we toen ook mooie, guitige Kolbndsche liedjes te hooien kre gen als „Zonnestralen" van Ph. Loots, „Vrij heid" van R. Hol, „Wat zou dat zijn?" van Bern. Zweers, enz. Vermelden we nog Bal lade, Op. 47 As-dur van Chopin, waarop mej. Jonkheer ons vergastte, dan kunnen we het verslag sluiten. Alleen moeten; wij nog wijzen op de schitterende begeleiding, die de pianiste der zangeressc -bood; dat was in één woord meesterlijk. Wc kunnen niet anders zeggen, of het muzikaal Hillegomsche publiek heeft een waren kunstavond gesmaakt en toonde zich dan ook ten zeerste voldaan. Hillegom kan trotsch zijn op deze eigen krachten cn we bieden beide dames met het behaalde suc ces onze felicitatie aan met een „Tot weer ziens". Opgedragen. Het schilderwerk van de nieuwe R-K. St, Joseph-Meisjcsschool is opgedragen aan den heer H. J. van der Meer, alhier. Smidswerk, Hei smeedwerk van de te verbrecden Oosteinderbrug, alhier, is ge gund aan den heer D. Borger, alhier. Muziekuitvoering „Sint-Jacobus." Gis terenavond gaf het R.K. Harmoniekorps Sint Jacobus in hel vereenigingsgebouw le Spaarnwoude een „muziekuitvoering, tnct welwillende medewerking van de R.K. ToonceivercenigïeLg en oen neer J. Glas, te norzanger te Haarlem. Even over half acht opende de voorzitter, de heer A. J, Buijs dezén avond. Spreker heette alle aanwezi gen hartelijk welkom en riep de medewer king in van allen om de stilte tijdens het spelen in de zaai niet te verstoren, waarin het welslagen van dezen avond grooten- deels ;s gelegen. Voorts bracht hij nog dank aan de donateurs voor den steun die zij al len in 1525 hadden toegezegd. Met de Sint- Jacobus Harmonie-marscb van den directeur Joh. Smit werd een aanvang gemaakt, dia de vroclijke stemming er al aanstonds in bracht. Daarna kregèn wij te hooren Mo- zeique sur l'opera Stradella. van Kessels, v/elke heel mooi werd voorgedragen; vooral de piston-solo \an den heer Ant. van Neste kwam mooi uit, alsmede de klokken-solo van den heer Jac. van der Aar. Jr. Het daarop volgend nummer Vieux Camarades< march Célèbre van Larue. hetwelk voor de &erste maal werd opgevoerd, oogstte een groot applaus. Vervólgens verscheen de heer j. Glfs op het podium, die „Verloren Ge luk en „Jantje's Offer" keurig zong en ook een welverdiend applaus in ontvangst had ie nemen. Het tooneelstukie van dc Twee Voetballers, voorgedragen door g'ebr. Nelis, viel bij de aanwezigen in goede aarde. Ook zr kregen een welverdiend applaus. Na de pauze werd ten gehoore gegeven Marche der Garroches van A'iier en La Reconnais sance (faiïtaisie) van Benodit, welke stukken ook heel mooi naar voren werden gebracht. Vooral de clarinet-solo van den beer J. Smit Jr. de bariton-solo van G. van Gcldorp en de frombone-solo van Joh. Rusman kv.-amen goed tot bun recht. Parade des Gardes van Kessels, voorstellend een garde in de verte aankomend, voorbijtrekkend en vervolgens weer afgaand, mocht ook gehoord worden. Dan kwamen de heeren Glas en van Asse- ma weer voor het voetlicht, die gezamea- lijk het Adoro Te en Rigoletto op keurige wijze uitvoerder,. Op herhaaP verzoek werd nog eens het Vieuse Camarades door het corps gegeven. Vervolgens kregen wij nog eens tooneel. waarbij de aanwezigen naar hartelust hebben kunnen lachen. Daarna blies de harmonie nog twee pittige marschen' en het Roomsch Blijdschap, waarna de Z. E. Kapelaan Groen hartelijk dank bracht aan allen die voor het welslagen van dezen avond had;'on medegewerkt. Sint-Jacobus kan mei zeer veel genoegen op dezen goed geslaagden avond terugzier,. IJmuidens Bloei. De Verecnigfn§ IJmuidens Bloei zal op Maandag 2 Maart ten ledenvergadering houden, ter vaststel ling van de statuten en het huishoudelijk reglement. In de- ontwerp-statuten lezen wij, dat de verceniging ten doe! heeft de bevordering van de economische en cultureele ontwik keling der gemeente Velsen in het alge meen en van, IJmuiden in het bijzonder, zulks genomen in den ruimsten zin des woonds. Zif tracht dit doel te bereiken door alle middelen, welke haar daartoe dienstig voor komen en niet in strijd zijn met de wet, ert in net jbiizocider door: a: het opwekken van belangstelling bij die personen en instel lingen. die door hun invloed, ontwikkeling en maatschappelijke positie mede kunnen werken tot het stichten van gebouwen, be drijven en instellingen, welke de economi sche bloei en cultureele ontwikkeling van IJmuiden kunnen bevorderen, alsmede hc£ op alle wettige wijzen bewerkstelligen, dat dergelijke gebouwen, bedrijven en instellin gen tot stand worden gebracht. b. het ergaoiseeren van een propaganda om vreemdelingen naar IJmuiden te trekken en het regelen van de vraagstukken van verkeers- en hotelwezen, welke daardoor ontstaan. Leden der vereeniging kunnen zijn, per sonen, vereenigingen, en handelsvennoot schappen. Hei hcsluur bestaai uit minstens 15 leden, welke uit de persoonlijke leden en uit de be- stuurderen der vereenigingen, stichtingen en handelsvennootschapDen worden gekozen. Het bestuur wordt ter behandeling der verschillende werkzaamheden ingedeeld ia drie commissies en we! als volgt: a. Commissie voor het vreemdelingenver keer; b. commissie voor economische zaken (handel, industrie, financiën): c. commissie voor badplaatsoiannen en verkeer. Het dagèlifksch bestuur der vereeniging be staat uit den algem. voorzitter, den algem. secretaris cn de voorzitters der verschillen de commissies. Goed afgelcopen. Gistermorgen geraak te een stoker uit Velseroord bij het zich aan boord begeven van zijn schip te water. Toeschietende omst anders wisten hem' spoedig weer cp het droge te brengen. De stoker kon ook nog naar huis om droog gefd aan te trekken. Groote drukte, Maandag was het weer een groote drukte in de visschershaven. Er waren behalve de kustvisschers, niet minder dan 55 scheper aan de markt, waarvan 32 stoomtrawlers, 7 stoombeugers en de rest loggers. Hmng uit Engeland. De motorlogger Cornelia Clasina K. W. 176 bracht hier van Lovestcft weder een lading haring aan. Beverwijksche Harmonie. Gisteren avond gaf de „Beverwijksche Harmonie", haar 2da concert voor donateurs en leden in het „K. S. A."-gebouw. De zaal was slechts matig bczef. Het was trouwens wel te verwachten. De reven „Heb je ook beet", werd opgevoerd in „Maison Stroucken", waar natuurlijk ook menschep naar toe gin gen. Wegblijvers van de „Harmonie" heb ben veel gemist. Voor een pracht programma was zorg gedragen en het werd schitterend uitgevoerd, wat wel bleek uit het langdurig applaus. Dit jaar was om de groote kosten, geen medewerking van anderen gevraagd, wat geen beletsel bleek te zijn. De heer H. Oosterv/al, clarinet-solist, gaf zijn medewer king belangeloos. De heer Oosterwal was zijn instrument volkomen meester en werd begeleid door mejuffrouw Vlessing, piano. Na afloop werd dank gebracht aan den heer Oosterwal en werden mej. Vlessing bloemen aangeboden. Het publiek heeft ge- genoten en zal door dezen avond zeker den gevraagden steun verlecnen, door lid of donateur te worden. R.-K. Ziekenfonds. Hedenavond te 7.30 wordt de jaarlijksche vergadering ge houden van het R.-K. Ziekenfonds. De agenda bevat: verslag contrótfe commissie en bestuursverkiezing wegens periodiek af treden en bedanken. Proces-verbaal. Dc politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, hier woonachtig, wegens openbare schennis van de eerbaarheid. Poging tot oplichting. De hotelhouder K„ heeft aangifte gedaan, dat door 'n zeker persoon een zaal gehuurd was, die hij bij vooruitbetaling'trachtte te betalen met een wissel op een Haagsche Bank. De wissel bleek bij onderzoek valsch te zijn. De politic stelt een onderzoek in. Personalia. De minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw, heoit aange wezen als Regeeringsdeskundige voor het bijwonen van de in 1925 af te nemen exa mens ter verkrijging van het diploma voor de verpleging van zenuwzieken en krank zinnigen, (diploma B) dr. W. M. van der Scheer, geneesheer-directeur van hel Pro vinciaal Ziekenhuis alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7