BINNENLANDSCH NIEUWS. Staatsbegrooting 1925. De Staatsloterij. UIT ONZE OOST, Het alcoholgebruik onder de Inlanders. Geïnterneerde onruststokers. KERK EN SCHOOL KUNST EN KENNIS. T uberculose-bestrijding. Tentoonstelling van de Nat. Schild ersschool. UIT BOEK EN BLAD INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. UEMENGD NIEUWS. Een gemeenteraad die zich zelf adverteert. De kist van Hugo de Groot. Een dorp zonder inwoners. Het vergaan van het s.s. „Mercurius". Verduistering van brieven. Vroeg Voorjaar. Een mvai van wolven en beren. De kazernebrand te Gorinchem VRAGENBUS. STOOMERIJ EN VERVERIJ Ontvlekken Oppersen Bleekersvaartweg 29 Telef. 2806) „HEEMSTEDE" HANDEL EN NIJVERHEID. Concert voor Jaarbeur's~ deelnemers. HOOFDSTUK V A (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen.) Aan het Voorloopig Verslag is het vol gende ontleend: Het beleid van den minister. Eenige leden herhaalden het reeds ten vorige jaar door ,hen geuite bezwaar tegen het beleid van den minister, n.l. dat hij te zeer heeft toegegeven aan den algem. be- zuinigingsdrang. Hoezeer bezuiniging ook noodzakelijk moge zijn, zoo is er toch vol strekt geen reden, dat juist het onderwijs daaronder het meest zoude moeten lijden. Verscheidene andere leden sloten zich daarbij aan en gaven uiting aan hun groote teleurstelling over de wijzigingen, welke gedurende de laatste twee jaren in de La ger Onderwijswet waren aangebracht. Anderzijds werd in het midden gebracht, dat de aangevochten wetswijzigingen .oor het onderwijs niet zoo verderfiijk zijn te achten. Er werd op gewezgn, d;,t de door economische toestanden noodzakelijk go- worden bezuinigingen van tijdeiijken aar.' zijn. Oprichting van scholen. Verscheidene leden betreurden, dat het !s voorgekomen, dat op de lijsten welke bij de aanvrage om een nieuw schoolgebouw moeten worden overgelegd, handteekenin- gen stonden, die er niet op behoorden. Hoe dit echter ook zij, vele leden waren van oordeel, dat de getallen, genoemd in het eerste lid, sub a, van art. 73, behooren te worden verhoogd. Zij zouden gaarne zien, dat de Regeering daartoe de noodige voorstellen deed, opdat de oprichting van te kleine scholen kan worden voorkomen. Intusschen werd opgemerkt, dat bij het openbaar onderwijs vooral niet minder kleine scholen worden aangetroffen. Enkele leden drongen aan op instelling van een Staatscommissie, die tot taak zou hebben, na te gaan hoe, met behoud der financieele gelijkstelling, practische bezui niging op de onderwijs-uitgaven mogelijk is zonder groote schade voor het onderwijs Schoolgeldregeling. Men vroeg of de Minister reeds zijn standpunt had bepaald ten opzichte van de schooigeldregelingen voor de verschillende takken van onderwijs en wetswijziging bin nen afzienbaren tijd kon worden tegemoet gezien, waardoor de betaling van school geld niet alleen afhankelijk zou worden ge steld van den aanslag in de inkomstenbe lasting. en aftrek voor tweede en volgende 'er school gaande kinderen zou worden toegelaten. Ook werd bezwaar gemaakt te gen de progressie in de schoolgelden voor al wat het lager onderwijs betreft. Immers dit onderwijs wordt door de gemeente be kostigd uitgenomen de salarissen der onderwijzers zoodat de grootere inko mens in de onkosten der gemeente te de zer zake reeds progressief bijdragen. Dat rij het nu ook nog in de schoolgelden zou den doen, achtte men daarom onbillijk. Nijverheidsonderwijs. Geklaagd werd, dat het nijverheidsonder wijs tengevolge van de bezuiniging dermate in het gedrang is gekomen, dat daarvan weinig dreigt terecht te komen. Eenige leden meenden bezwaar te moe ten maken tegen de wijze, waarop door het Departement van Onderwijs bezuini gingen zijn voorgeschreven aan besturen van nijverheidsonderwijs. Andere leden wezen er op, dat tenge volge van de noodzakelijk geworden be zuiniging de door de wet gewilde gelijk stelling tusschen het openbaar en bijzonder nijverheidsonderwijs niet is tot stand geko men, en dat dientengevolge het openbaar nijverheidsonderwijs thans in een bevoor rechte positie verkeert. Zij meenden, dat hierin zonder groote financieele offers ver betering zou kunnen worden gebracht door sen wettelijke regeling van het leerlingwe zen, waarbij het onderwijs in de werk plaatsen regel zou worden, met theoreti sche aanvulling in de school. Zij vroegen of de Minister bereid is in deze richting werkzaam te zijn. Aangedrongen werd verder in het bijzon der op nijverheidsonderwijs voor meisjes en vrouwen, en op het stichten van een nij verheidsschool te Edam, waaraan groote behoefte bestaat met het oog op de droog- 'eëë'ng van de Zuiderzee. INDISCHE BEGROOTIÜS. Verschenen is het Voorloopig Verslag .van de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot vaststelling van de begrooting van Nederlandsch Indië voor het dienstjaar 1925. Het beleid van den Minister. Vele leden brachten den minister hulde roor zijn uitnemend en doortastend beleid, dat vooral gericht was op de zedelijke en economische verheffing des volks.. Insgelijks spraken vele leden hun tevredenheid uit over de financieele politiek dezer regeering, waardoor o. m. de begrooting werd sluitend gemaakt, de 6 pet, Indische leening boven pari kon worden uitgegeven en buitenlandsch kapitaal belegging zoekt in Ned.-Indië. In deze hulde wenschten bedoelde leden den Gouverneur-Generaal te betrekken Deze leden vroegen welk perspectief de regeering zich heeft gesteld, b.v. voor de eerstkomende tien jaren voor de bevordering van de wel vaart in het algeméén en ten opzichte van de belastingen in het bijzonder. Zij vroegen welke welvaartsbronnen zullen worden aan geboord om de uiteraard stijgende uitgaven te dekken. Noodig is tal van openbare wer ken te bevorderen, als irrigatiewerken, zeer belangrijk voor de suiker- en rijstteelt; aan leg van spoor- en tramwegen, havenwerken tr. rijwegen. Andere leden, die zich bij dit betoog kon den aansluiten, wezen er op dat Nederland Indië niet bestuurt om vooral voor zichzelf economische belangen te dienen, maar dat het alleréerst een beschavingsplicht heeft te vervullen. Zij vroegen welke taak de raegeering zich heeft gesteld voor bevordering van moreele en sociale verheffing van den Inlander. Zij prezen de regeering, waar die optreedt ter handhaving van het gezag en ter wering van revolutionnaire elementen, maar meenden dat zij tevens er op bedacht moet zijn, oorzaken van woelingen tijdig op te heffen. Krachtige ontwikkeling en be vordering van missie en zending werd aan bevolen als het beste middel om de be schaving te dienen en het volk geleidelijk rijp te maken voor zelfbestuur. Enkele leden waren van de bevordering van het Christendom geen voorstanders. Zij noemden dit den godsdienst van het westen en onderscheidden dezen van den Islam als den godsdienst 'van het oosten. Met het Christendom worden volgens hen aan de Oostersche volken Westersche begrippen op gedrongen, die voor hen niej geschikt' zijn. Dit gevoelen vond krachtige bestrijding bij de bovenbedoelde leden. Ten slotte werd gevraagd, wanneer de oprichting van een departement van arbeid en volksgezondheid tegemoet kan worden gezien. BEHOUD VAN NATUURSCHOON. Op initiatief van de Vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten heeft zich in de provincie Utrecht een comité gevormd, bestaande uit de heeren* W. H. de Beau fort, H. Cleyndert Azn., E. D. van Dissel, K. C. van Nes, dr. G. J. van Oordt, Jhr. G. F. van Tets en D. E. Wentink. Het «loei van dit comité is de bestudeering van de mogelijkheden van natuurbehoud in de provincie Utrecht, meer in het bijzonder in het zand- en heuvelgebied van Oostelijk Utrechf DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebb .i over de aige- loopen maand 4.88 miliicen meer opge bracht dan over Januari van het vorig jaar. BESCHERMING VAN LANDARBEIDERS. De heer Loerakker, heeit aan den mi nister van A., H. en N. de volgende vragen gesteld. Ligt het in de bedoeling van den minis ter. om, nadat het wetsontwerp houdende bepalingen tot bescherming van de land arbeiders in verband met de gewijzigde in zichten omtrent de grondslagen van een wettelijke regeling betreffende de bescher ming van landarbeiders zal zijn omgewerkt, de indiening van een nieuw wetsontwerp te bevorderen? Zoo ja. kan de minister dan mededeelen, of deze indiening spoedig kan worden ver wacht? Niet veel* animo voor afschaffing. Naar de „Tel." uit parlementaire kringen verneemt, is het ontwerp tot afschaffing van de Staatsloterij in de afdeelingen van de Tweede Kamer zeer ongunstig ontvan gen. Alleen de anti-revolutionairen en christeiijk-historischen zullen er voor stem men. Naar de „N. S. Ct." weet mede te deelen, z 1 op de a.s. paleisconferenties het gebruik van alcoholische dranken door de inlandsche bevolking .op Java en de buitengewesten be sproken worden. In de begeleidende nota betreffende deze conferentie, vraagt, naar „Aneta" meldt, de regeering inlichtingen aan de hoofden van gewestelijk bestuur over de volgende pun ten le. Aard en omvang van het alcoholge bruik door de bevolkingsgroepen in hun res sorten. 2e. Het alcoholgebruik door vooraanstaande Inheemschen en Vreemde Oosterlingen. 3e. Het nuttig effect tot dusver van locale regelingen ten aanzien van het alcoholgebruik. 4e. Invloed van maatschappelijke instellin gen, zooals onderwijs, zending etc. 5e. Al dan niet wenschelijkheid van afzon derlijke maatregelen ten aanzien van de In- iaadsche bevolking. 6e. Aan den resident van Semarang zal gelegenheid gegeven worden uiteen te zetten de resultaten van de in 1915 in Semarang ingestelde verordening. In de „Javasehe Courant" van 13 Janu ari zijn ce interneeringsbesluiten opgenomen betreffende Natar Zoedin, journalist, Achmad Chatib, penghoeloe-adat en godsdienstleraar en A. J. Patty, zonder beroep. De beide eerstgenoemde personen worden geïnterneerd in Kefannoe en Kalabahi op Timor, en Patty, zooals reeds werd gemeld, op Benko.slèn. Natar Zainoedin heeft, schrijven de Indi sche bladen, herhaaldelijk scherpe actie ge voerd tegen de bestaande maatschappelijke orde en de regeering zelfs een „dol beest" genoemd, terwijl in het communistische blaadje „Djago Djago" Zainoedin schreef, dat de landgenooten gebrek lijden maar toch niet in verzet komen tegen „den gevloekte," en dat het tijd wordt, dat de Indiërs in ver zet komen tegen de vernielers. De godsdienstleeraar heeft zijn volk meege deeld, dat hij het liefst stukken voor de redac tie, ontving, welke van belang zijn voor het voik, dat reeds zoolang leeft onder den voet van de kapitalisten en gebukt gaat onder de bedriegerijen van de leiders van het Ras blijkbaar het Hollandsche ras, die de zak ken van het volk wenschen te ledigen, en van de helpers der verdrukkers, die beschouwt' worden alsgroote duivels. De heer Patty heeft het niet veel beter ge maakt. Herhaaldelijk verschenfn vari zijn hand in de „Mena Moeria" haatzaaiende arti kelen, waarin de tegenstelling van overheersch ten en overheerheerschers met bitterheid werd gesteld, en waarin hij de Ambonneezen inscherpte, de zweepslagen, door het gezag toegebracht, niet te vergeten. Bij voortduring heeft hij gepoogd onrust, en tweespalt teweeg te brengen onder de Am bonneezen en bij hen wantrouwen te wekken tegen de bedoelingen der overheid Hij heeft de bevolking aangespoord om zich te verzetten tegen voorgenomen be stuursmaatregelen en bij een huiszoeking heeft hij opgeruid om niet aan de bevelen van de politie te gehoorzamen. Ónder het mom samenwerking te beoogen met het gevestigd gezag en met het bestuur, streeft hij er in wezen naar om dat gezag te ondermijnen, waarom hem, als gevaarlijk zijnde voor de rust en orde, een bepaalde plaats tot verblijf in Indië wordt aangewezen. ONDERWIJS AAN DE N1ET-LEER- PLÏCHTIGE JEUGD. Congres te Utrecht. Vrijdag 17 en Zaterdag 18 April zal in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een congres worden gehouden voor het onderwijs aan de niet-Jeerplichtige jeugd. Bij dit congres zijn de volgende vereenigin- gen en bonden aangesloten Algemeen Nederl. Vakverbond. Bond vart Ned. Onderwijzers, Christ. Volksonderwijs, Diocesane Ver. v. R. K. Onderw. in het Bis dom Haarlem. Fed. van Alg. Dioc. Verg. en van R. K. bijz. onderw. in Nederland, Hand werkersvriendenkring, Kon. Ned. Gymna stiek Verbond, Mij tot Nut van 't Algemee n Ned. Ver. v. Huisvrouwen, Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheids onderwijs, Ned. Olympisch Comité, Ned. Ver. van Staatsburgeressen, Ned. Onderw. Genootschap, Ned. Ver. v. Teekenonder wijzers, Ned. Ver v. Land enTuinbouwonder- wijs „Óns Huis," R. K. Juvenaat (Hoofdbe stuur der R. K. Jongenspatronaten.) Schoon heid in Opvoeding en Onderwijs, St. Le- buinusver Tuchtunie, Unie vau Chr. On derwijzers en Onderwijzeressen, Ver. van Onderw. en Artsen, werkzaam aan inr. van onderwijs aan achterl. en zenuwzwakke kin deren. Ver. tot bevordering van de vakoplei ding van handwerkslieden in Nederland, Ver. va. Leeraren en Onderw. in de Gymnastiek in Nederland, Volksonderwijs. Ver. tot bevor dering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland. Op het congres zullen de navolgende onder werpen in bespreking worden gebracht; 1. De noodzakelijkheid van het onderwijs aan de niet-leerplichtige jeugd. 2. Hoe het be hoort ingericht te zijn op het platteland. 3. Hoe in de provincie en groote steden. 4. Het vervolg-onderwijs in verband met het leer lingstelsel en het nijverheids-onderwijs. De lichamelijke oefening als onderdeel van het onderwijs aan de niet-leerplichtige jeugd. 6. De arbeid der jeugdorganisaties op dit ge bied. 7. De nazorg voor de oud-leerlingen van het buitengewoon onderwijs. 8. Het onder wijs aan de niet-ieerolichtieê meisjes. Sanocrysine. Order voorzitterschap van Prof Nolen had te Utrecht een gemeenschappelijke verga dering plaats van de Tube"; culose-Studie- Commissie der Nederlandsche Centrale Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose en de Tuberculose-Artsen-Vereeniging Op deze drukbezochte vergadering werd het vraagstuk der behandeling van tubercu lose met sanocrysine enserum besproken. Prof. Aldershoff es Dr. de Bloems, die bei den in Kopenhagen dit nieuwe middel be studeerd hebben, deelden hun bevindingen en bedenkingen mede. Uit hun mededeelin- gen en de daaropvolgende gedachtenwisse- ling bleek duidelijk, dat men op het oogen- blik nog niet. over voldoende gegevens be schikt, om de waarde van het sanocrysine te beoordeelen. Naast pessimisten waren er ook sprekers, dis* meer vertrouwen in deze nieuwe geneeswijze toonden te bezitten. Maar allan waren het er over eens, dat de be- belandeling met sanocrysine nog heelemaal niet geschikt is voor toepassing in de gewone practijk en dat zij wegens de groote geVaren er aan verbonden, alleen geschieden mag in goed ingerichte klinieken. Maandagmiddag had in de zalen van de Nationale Schilderschool aan dp School st aat no. 28 te Utrecht de officieel' opening plaats van de tentoonstelling van de resul taten van het onderwijs aan die school. Eén aantal autoriteiten was bij deze ope ning aanwezig o.a. de Minister van 'O., K. jan W., dr. Th. de Visser, de inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs de heer H. J. de Groot, vele leeraren, leden van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons e.a. De voorzitter vari den Bond van Neder landsche Schilderpatroons, de heer Van As, heette de hooge gasten in een korte toespaark welkom en sprak daarbij de hoop uit, dat de stagnatie in het onderwijs, begonnen ter be zuiniging, spoedig zou worden opgeheven. Minister De Visser heeft daarop met een kort woord, waarin hij memoreerde de goede resultaten, die van het Nijverheidsonderwijs, speciaal op schildersgebied uitgaan, de ten toonstelling geopend. Hierna werd een rondgang door de zalen gemaakt. De tentoonstelling, die een belangwekkend beeld geeft van de resultaten, door het on derwijs verkregen, blijft tot 27 dezer geopend. BOEKENSCHOUW. 18 jg. no. 10. Inhoud: Lodewijk van Deyssel's Gedenkschriften. Voor het Geestelijk Leven. Nieuwe Ro mans en Verhalen. Brievenbus. AANLEG EN BEROEP. Maandblad voor Beroepskeuze. No. 2. Inhoud: De gevaren der intuïtie onzer geijkte proeven: de druk proef-proef. Psychotechniek bij beroeps- keus-bureaux in Duitsr.hland. Eenige voorloopige uitkomsipn de; beroepstelling 1902. Hoe het Frankfurter Berufsambt werkt. Het aannemen van personeel bij een groot Staatsbedrijf. Belangstelling op kweekscholen: School-Beroepskeus. --- Bu reau voor psvcho-technisch onderzoek bij de landmacht. Bibliografie: beroepskeus, kennis der beroepen, bijlage 2. ST. CLAVERBOND. Uitgave der P.P. Jezuïeten ten bate hunner Missie op Java. Jaarg. 37, afl. 2. Inhoud: Verkiezingsdrukte op Java, door Jac, Schots S.J. Bij het kiekje der polikliniek te Mendoet, door een Zuster Franciscanes. Een praatje over den karbouw, door A. de Kuyper S.J. Feest te Jogjacsrto, door Br. Ivo B.D.O.O. Retraiten voor Javanen in 1924, door L. v. Rijckervorsel S.J. Missiearbeid der Jezuieten Ingekomen giften. Platen: Twee trouwe medewerkers van den St. Clavcrbond. Pasar Gedé bij Jog- lacarta. Een kiekje van de polikliniek van Mendoet. De wongtani met z'n twee karbouwen. Nu eens zittend op den ploeg. Ue herdertjes drijven de karbouwen de ondiepe rivieren in. P. v. Driessche met het Javaansche feestcomité op weg naar het feestterrein. Andere schoolkinderen voerden allerlei gymnasiiek-oefeningen uit. Javaansch tooneelspel der kweekelingen van de normaalschool te Ambaraera. DE VOLKSMISSIONARIS. 15 Febr. 1925. Inhoud: Heldengestalten in vroegere eeuwen. De H. Hieronymus. Waar is die bang makerij goed voor? Pauselijke Zouaven. De helden van Castelfidardo. De H. Lud- gerus. De Jodinnetjes uit de Salnmon- straat. Missie uit Brazilië. Brief van den Weleerw. Pater L. Veeger. Platen: De H. Hieronymus in studie verdiept. Naar Albrecht Dürer. De H. Ludgerus, Apostel van Nederland. Naar E. v. Steinle. GEVAARLIJKE KWARTJE SVi- .L ERS TE ROTTERDAM. Bedwelming en poging tot berooving. Vrijdagmiddag bevond de paardenkoop man C. de K. uit Zwartewaal zich in een café aan den Hoofdsteeg te Rotterdam, waar hij geregeld komt om zaken te doen. Door een'hem onbekende werd hij daar opgebeld, met het verzoek naar een café in de Prinsen straat te komen, omdat dadr iemand uit Ze venhuizen was, die een hit wilde koopen. De paardenkoopman voldeed aan het ver zoek en inderdaad trof hij in dat café een per soon aan, die zulks wenschte. Men bood den paardenkoopman een glas bier aan. Nadat hij dit glas geledigd had, voelde hij zich duizelig worden. Bijna tegelijkertijd kwamen eenige rechercheurs in het café en arresteerden daar de twee personen, met wie de paardenkoop man in gezelschap was. Het bleken een paar bekende kwartjesvinders te zijn, 6p wie de politie reeds eenigen tijd geloerd had. Van K. achtte het geraden ook het café te ver laten. Buiten voelde hij zich echter onwel worden. Hij verzocht een voorbijganger de politie te waarschuwen. Hij zelf ging zoolang in een portiek zitten. Toen de politie na eeni gen tijd kwam, was de paardenkoopman echter niet meer te vinden en de kwartjes vinders die bleken te heeten L. 't H en G. L. L. uit Den Haag moesten wegens gebrek aan bewijs in vrijheid worden gesteld. Dinsdag heeft, de paardenkoopman zich echter bij de politie aangemeld. Hij vertelde, dat hij zich, nadat hij ongeveer één uur in het portiek had gezeten wat beter had gevoeld, en dat hij toen nog juist tijd had om de boot naar Zwartewaal te halen. Daar hij in verband met den marktdag weer in Rotterdam moest zijn, heeft hij de politie van het geval in kennis gesteld. Vermoedelijk heeft men iets in het bier van den koopman gedaan met de bedoe ling hem te bedwelmen en te berooven. Door het tijdig ingrijpen van de notitie is dit echter voorkomen. Het jongste nummer van het oude Maas- trichtsche Advertentieblad bracht de be volking van Limburg's hoofdstad een novum dat in breede lagen der bevolking maar zeer weirig wnardeering heeft gevonden. Dc meer derheid van den gemeenteraad, heeft n.l. tegen den zin van B. en W. in bésloteh, zijn notulen in genoemd blad als advertentie te doen opnemen. Reden de raadsmeerder- heid waarin de socialistische minderheid een leidende rol is gaan spelen staat op geen goeden voet meer met de provinciale pers en vindt de in die bladen voorkomende verslagen tendentieus geredigeerd en natuur lijk ook te kort. Om burgers en buitenlui dus ten volle van hunne welsprekendheid te la ten genieten, besloten de leden der meerder- heidgroepen tot uitgave dezer notulen in advertentievorm de berooide schatkist der gemeente is er goed voor. De kosten zullen f 4000 bedragen gevoegd bij de uitgavgn die het laten drukten der notulen toch al kostte, zal 1 van onzen bitteren H.O. aan deze deels overbodige publicaties besteed worden. Het unicum der notulen-annonce ligt thans voor ons, aldus verneemt de Msb. uit Maastricht bijna twee groote krantblad zijden. Wat de waarde dezer publicatie weinig verhoogt is 't feit, dat ons oude kost wordt voorgezet, notulen n.l. der vergaderingen van 12 en 19 Januari. Het verlangen om het toen georeerde nog eens over te kauwen, is natuurlijk onder 't publiek vrijwel nul. Het S| rkt vanzelf, dat de socialisten voor deze nieuwigheid alles voelen. Hun publieke tribune wordt nu met de 6000 geabonneer- den op het Advertentieblad uitgebreid, het geen tevens beduidt een nog veel grooter aan tal familieleden die onder schot hunner wijs heid raken. Doch niet alleen de socialisten vermoedt men dergelijke nevenbedoelingen Als nu de menschen die hopeiooze kolom men compact zetsel en oudbakken nieuws maar lezen willen. We betwijfelen 't Naar we vernamen, is de ontstemming onder lezerskringen van het Advertentieblad van dien aard, dat aan den raad zal worden verzocht op het besluit tot adverteeren van eigen welsprekendheid te willen terugkomen, „aangezien de tot heden doorgaans aange name, althans niet irriteerentje lezing van genoemd advertentieblad, door de ons op gedrongen publicatie van het door u gespro kene in ongunstigen zin zal worden gewij zigd." DE „DOOFSTOMME". De ongelukkige 53-jarige zamelde geld in in de Parkbuurt te Amsterdam. Hij kreeg nogal wat, want men had medelijden met den man, die verteldeNeen, hij vertelde niets, hij toonde een brief, waarin hij had ge schreven doofstom te zijn. De politie was zoo wreed aan 's mans inzamelpattij een einde te maken en het bleek haar, dat hij terdege kon praten en hooren als hem dat zoo te pas kwam. ERNSTIGE BESCHULDIGING. Omtrent opzienbarende geruchten, die de laatste dagen de ronde doen, als zoude in de buurtschap Hupsel onder de gemeente Eil- bergen een voor eenige jaren geleden gepleeg de moord aan het licht zijn gekomen, ver neemt „De Geld. Bode" van bevoegde zijde het volgende De vorige week werd door een vrouw, wo nende in de buurtschap Hupsel ten kennis van de Kon. Marechaussee te Neede gebracht, dat ongeveer drie jaar geléden des nachts zou zijn ingebroken bij een landbouwer eveneens in Hupsel wonende. Die landbouwer zou toen den inbreker hebben doodgeschoten er diens lijk hebber, begraven niet ver van zijr. woning in een hem toebehcorend perceel woesten grond. Dit voorval zou destijds door een Weensch jongetje, dat tijdelijk bij vorenbedoeldcn land bouwer is gehuisvest geweest, zijn medege deeld aan een ander Weensch jongetje, dat door boven vermelde vrouw werd verzorgd. Maandag 9 dezer heeft ter olaatse in te genwoordigheid van den Officier van Justi tie en den Rechter Commissaris van de Arron- dissements Rechtbank te Zutphen. een onder zoek plaats gehad, v, aarbij van wichelroede is gebruik gemaakt dat onderzooheeft ech ter geen resultaat opgeleverd. Door poiitie-én Justitie zal getracht worden nadere inlich tingen ter zake in t- \n*~ Utrecht heeft op het qcg..nblik een voor werp binnen haar muren, dat in onze vader- landsche geschiedenis een groote rol heeft gespeeld, namelijk de kist, waarin Hugo de Groot uit het slot Locvestei.i is ontsnapt. Deze kist namelijk is het eigendom van de familie van Boetzelaeh van Dubbeldam te De Bilt, en zal nu worden geplaatst in het Stedelijk Museum te. Delft. Het transport van de Bilt naar Delft geschiedt door de firma C. A. v. d. Lee aldaar, die de kist in haar expeditieruimten had klaar staan voor de verzending naar Delft. Het is een groote kist van gebeitst vuren hout, waarop de vele jaren, die zij heeft mee gemaakt, onmiskenbaar hun stempel hebben gedrukt. Aan alle kanten is zij met ijzer be slagen, stevige ijzeren banden loopen over den deksel, en zijn, als om een ton, ook tegen de wanden bevestigd. Aan weerskanten zit een groot metalen handvat, terwijl het deksel kan worden vastgemaakt door middel van drie groote sloten, waarvan er twee ontbreken. Uit den aard der zaak is niet meer na te gaan, of die vóór de ontvluchting zijn verwijderd, om Hugo de Groot voldoenden luchttoevoer te geven. Andere openingen in de kist kon den wij niet ontdekken, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat de grootste sleutelgaten voor luchtkaaalen gediend hebben. Van binnen is de kist bekleed met een linnen stof, die ook al geen weerstand heeft kunnen bieden aan den tand des tijds. Maar zooveel is zeker, Hugo de Groot heeft niet over een al te nijpend ge brek aan ruimte te klagen gehad, want hij heeft in het houten gevaarte nog ruimschoots rechtop kunnen ritte- (U.D.). Een heel dorp, dat maandenlang volkomen zonder inwoners is, is zeker geen veelvuldig voorkomend iets. Zulk eeh dorp is het Noord- Zweedsche dorp Pithaj arvi aan de Zweedsch- Finsche grens. Sinds einde November is het volslagen onbewoond, zoodat de laatste ar beiders, die daar tijdens de herfstmaanden- werkzaam waren, hun woonplaats wegens gebrek aan arbeid elders moesten kiezen. Het dorp, dat slechts uit eenige groote boerenhoeven en bijbehoorende arbeiderswo ningen bestaat, is elk jaar tijdens,de v,inter7 maanden bijna onbewoom' De gezagvoerder teruggekeerd. Zondag is met het s.s. „Venus" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij te Am sterdam aangekomen de heer Schaap, ge zagvoerder van het s.s. „Mercurius", dat, zooals bekend, op 7 Januari 1.1. nabij Gi braltar is gestrand en verloren ging. De heer Schaap was te Gibraltar voor het ré gelen van verschillende zaken achtergeble ven. Naar wij vernemen staat thans definitief vast dat van den inventaris en de lading van het schio niets is gered. Bij de Haagsche politie deed, volgens de „N. Ct.", iemand de volgende klacht: Op een avond, dat de dienstbode uit was, nam hij zelf de post aan. De brieven besteller vroeg, of ook dé brieven voor mevrouw naar Amsterdam opgezonden moesten worden. Hij begreep de zaak niet en vroeg den postbode wat hij bedoelde, waarop de man antwoordde, dat eenige dagen geleden op het postkantoor een adresverandering was binnengekomen, waar op verzocht werd de brieven van den heer des huizes naar Amsterdam op te zenden. Van deze opgave wist de heer des huizes niets. De politie onderzocht de zaak en ont dekte den dader. Het was een iongmensch in Amsterdam. Op zijn kamer werd inder daad een pakje brieven gevonden. Eigen aardig was dat geen der brieven openge maakt was. Wel verklaarden postambtena ren, dat er meer brieven moesten zijn. Het jongmensch gaf als reden voor zijn handelwijze op, dat hij werkloos was en de aandacht eens op zich wilde vestigen. De zaak is overgegeven aan de.Amster- damsche politie, die vermoedelijk proces verbaal zal opmaken wegens verduistering. DE ZILVERBONS VAN EEN GULDEN. Bij het in betaling geven van zilverbons van een gulden blijkt hier en daar de opvat ting te bestaan, dat dit geld niet meer gang baar is. Deze meening is evenwel onjuist» De luttele zilverbons, welke nog in circulatie zijn, hebben wel degelijk nog hun pangbaar heid. Alleen geeft de Nederl. 3;nk, zoodra de daar zijn aangeland, ze niet meer uit. EEN STEIGER INGESTORT. Dinsdagmiddag ongeveer twaalf uur waren twee schilders Zw.nn en Sc .ouw genaamd, beiden ongeveer 35 jaar ó;:d, aan het werk op een steiger, die aangebracht was op de eerste ve rdieping van perceel N. Z. Voorburg wal 61 te Amsterdam. Op een gegeven oogenblik bezweek het raamkozijn, waardoor de mannen met steiger en al van een hoogte van enkele meters om laag stortten. Zwaan bekwam ernstige verwondingen en moest naar het Binnengasthuis vervoerd wor den, terwijl de ander er betrekkelijk goed af kwam en zich, na verbonden te zijn, naar huis kon begeven. De steiger is door de politie in beslag genomen en naar het bureau Warmoes straat overgebracht. EEN MOOIE GIFT. Een echtpaar, dat onbekend wenscht te blijven, heeft door bemiddeling van dr. Kui per, geneesheer-directeur van het Wilhelmi- nagasthuis te Amsterdam aan den Nederl. Bond van Ziekenverpleging een Tehuis voor oude verpleegsters aangeboden. VALSCHE KWITANTIE VAN f 2500. In het begin van de vorige week werd aan de kas van De Twentsche Bank, aan de Boompjes, te Rotterdam, een kwitantie ge presenteerd van f 2500.geteekend door de directie van een groote onderneming al daar. Bij den kassier ontstond reeds dadelijk twijfel over de echtheid. Hij verzocht den aanbieder even te wachten en vergeleek de handteekeningen met de gedeponeerde hand- teekeningen in het register. Het bleek dat zijn vermoeden juist was en dat de hand- teekeningen valsch warén. De aanbieder, die intusschen lont rook, was verdwenen. De politie heeft een nauwgezet onderzoek inge steld doch het is haar nog niet mogen geluk ken den man te arresteeren. Volgens mededeeling van den hortulanus Budde bloeiden Maandag 16 dezer, verschil lende iepen op de Oude Gracht te Utrecht, hetgeen bijzonder vroeg is. In de zakflora vari Heukels staat, dat deze boom, Ulmus campestrir, in Maart of April bloeit. Dit jaar maakt daarop dus nogal een uitzonde ring Zij beloven heel wat, zelfs het dunste takje is van dikke propjes bloemknoppen voorzien. Heel het Kauka'usgebied ligt onder de sneeuw en de wilde dieren verlaten het ge bergte cn de bosschen, teneinde in de dorpen hun voedsel te zoeken. Te Kutais, een stad van meer dan 50.000 inwoners, verscheen een groote bende wolven op het marktplein. Men moest een formeel gevecht met de uitgehongerde beesten aan gaan, teneinde hen te verjagen. Te Batoem hebben zich soortgelijke toonee len afgespeeld. Wolven hebben zich daar op voorbijgangers geworpen en verscheidene slachtoffers gemaakt. In di omstreken dier stad werden roode gavde-i doer beren aangevallen. Oe'; te Tiflïs vertoonden zich de gevreesde gasten en een, corps communistische vrij willigers moest geformeerd worden om de indringers te verdrijven. Omtrent dezen brand vernemen we de volgende bijzonderheden De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend. De bekende Gorkummer Jaap Verhey maakte alas»i op het Opleidingsschip „de Schorpioen". De matrozen rukten toen onmiddellijk uit en waren met hun spuit het eerst aanwezig. Daarna kwam er nog een ge meente- en een politiespuit. Er is groote waterschade aangericht in de kleederrpagazijnen van de Marine. De andere lokalen, op de bovenverdieping, die mede uitbrandden waren in gebruik bij de Vesting artillerie' en ingericht voor school. De'matrozen hebben nog veel kunnen red den. Tegen half negen was men het vuur meester. Het monumentale gebouw dateert uit de middeleeuwen en werd altijd, maar vooral nu, met het snelverkeer, als een hinderpaal be schouwd om den groöten straatweg door te trekken naar het Veer. Het gebouw werd, zoo vernemen wij later, sedert 1879 niet meer als kazerne gebruikt, maar voor bureaux en kleedingmagazijn. Maandagavond is er nog les gegeven aan den landstorm uit Schelluinen. De kachels zijn toen vermoedelijk niet gedoofd, doch men kan niet inet zekerheid zeggen, dat de brand ontstaan is door het vuur uit de kachel. Evengoed kan een brandende sigaar of si garet de oorzaak zijn. Kwaadwilligheid is, naar men van bevoegde zijde mededeelt, uitgesloten. Het gebouw werd 's nachts ni*t bewaakt, s' :chts is een onderofficier gehuisvest in een bijgebouw. Het vuur heeft het archief niet aangetast. Veel boeken en stukken hebben echter door het water ernstig geleden. Vr. Mijn kippen zijn ruim voorzien van kalkstoffen, zooals b.v. schelpen. Ook krijgen ze ochtendvoer, waar ook kalkdee- len in zijn, zooals men zegt! Nu zijn de eieren die ze leggen, heel dun van schaal. Kunt u mij daar ook over inlichten? Antw. Wellicht is aanleg voor vetziekte de oorzaak. Is het inderdaad vetziekte, verander dan geleidelijk de hoeveelheden voeder, ^geder veel groen en geef uw hoenders zooveel mogelijk beweging. Ook kan het euvel in de eierleider zitten en dan is er wemig aan te doen. Vr. Mijn dochter is op atelier en is 10 Februari ziek thuis gekomen tot en met Zondag. Zij is den daarop volgenden Maan dag weer naar atelier gegaan. Nu houdt haar juffrouw haar meer dan de helft van haar loon af. Heeft haar juffrouw daar recht op. Antw.: Zooals u de zaak voorstelt heeft haar patroon daar geen recht op. Wendt u tot het R.K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat eiken Dinsdagavond in „Sint Bavo" Smedestraat, zitting houdt van half negen tot half tien. Vr.: Ik heb een dienstbode aangenomen waarvan het salaris per jaar is bepaald. Op haar verzoek betaal ik dit per maand uit. Als ik haar nu de betrekking opzeg, aan het einde van de eerste maand, zoodat zij dus bij het einde van de tweede maand vertrekt. Is dit geoorloofd en kan ik de godspenning afhouden? Antw.: Als u zelf den dienst opzegt, moogt u den godspenning niet afhouden. Als echter de dienstbode opzegt is de godspenning pas verdiend als zij langer dan 3 maanden in dienst is. U moagt den dienst met de maand op- zegg". Vr. Mijn zoon is voor een jaar vast aange nomen. Drie dagen in de week. Nu heeft hij 14 dagen zijn werk niet kunnen verrich ten ornaat hij een zweer in zijn hand had. Hij verdient 6 per week met de kost. Is de baas nu verplicht hem loon uit te be talen of niet? Antw.: Bij ziekte gaat het loon gedu rende een korteti tijd b.v, 8 cf 14 dager door. Vr.: Over zegels plakken door een. schipper. Antw.: U kent volstaan met het plakken van een zegel van 25 ct. over de weken dat voor U niet geplakt behoeft te worden, doch wij raden u aan, een zegel van. de hoogste waarde (60 ct.) te plakken, daar het bedrag van eventueel uit te keeren weduwen of weezenrente afhankelijk is van de waarde en het aantal der geplakte zegels. Vr.: Mijn knecht heeft belastingschuld. Kan nu bij mij beslag gelegd worden op zijn loon, terwijl hij huis en inboedel in eigendom heeft? Antw.: Ja, dat kan. Vr.: Ik heb een kip, die bijna niet meel loopen kan en steeds op der. grond met de staart omlaag ligt. Aan de pooten is niets ie zien Wat is hieryan de oorzaak? Antw.: De gegeven bijzonderheden zij» te vang om daaruit den aard der ziekte op te maken. Penseel de pooten met jodium tinctuur. Als vervelling intreedt, moet u met die kuur ophouden. Helpt dat niei raadp'ceg den een deskundige. Vr.: Ik doe met iemand al 10 jaar zaken en betaalde hem elke week zijn vordering op gekwiteerde kwitantie. Nu komt hij bij mij en zegt, dat er nog een post in zijn boek open staat van twee jaar terug. Ik kon er bij mij niets van vinden. Ben ik nu verplicht dit te betalen? Antw.: Dat zal er van afhangen of de schuld bewezen kan worden. U begrijpt dat wij dit zoo niet kunnen beoordeelen, Vr.: Mijn tuin is afgescheiden met eet houten schutting van 1 M. hoogte, waar O' een hoogte van 1 M. gaas is aangebracht, Mak ik nu tegen deze schutting iepen- hoornen planten, waardoor over eenigen tijd mijn achterbuur zon wordt ontnomen, en kans bestaat, dat takken over de schut ting gaan groeien? Antw.; moogt op uw grond doen wat u wilt, maar u zult hebben te zorgen, dat uw buren geen hinder van de takken heb ben. Is dat toch het geval, dan kunnen zij u sommeeren, den overlast weg te nemen. U ziet dat de kans op moeilijkheden niet uitgesloten is. Vr.: Ik heb een dagmeisje per weck ge huurd en zij wordt ook per week betaald. Soms gaat zij naar huis. Nu is zij op 26 Januari niet terug gekomen en heeft zi; laten weten, dat zij ziek was. Op 9 Febru ari is zij toen weer terug gekomen. Ben ik volgens de wet verplicht haar te betalen? Zij is in een ziekenfonds. Antw.: Bij ziekte kaat het loon geduren de een korten tijd door, b.v. 8 of 14 dagen. Antw..* Bij ziekte gaat het loon geduren- Geneeskundige verpleging is in dit geval niet voor uw rekening. Vr.: Ik heb een dagmeisje van 14 jaar om op de kinderen te passen. Ze komt 6 dagen in de week en verdient 1.50. Wel ke zegel ben ik verplicht te plakken voor den Raad van Arbeid? Antw.: Een zegel van 0.40. Vr.: W'eilsc is dc wiize van behandeling der zaadbolletjes van de kamerplant Cli via", voor het doen kwecken van jongere pkntjes? Hoe lang duurt de behandeling'; Antw.: Indien uw Clivia, heizij met voor opgezet doel uwerzijds of uit zichzelf tot zaadvorming overgaat,, laat men deze zaad bolletjes rustig groeien. De plant behandelt men evenals andere jaren en late het toe dienen van meststoffen in geen geval ver minderen. A.s. winter geeft men de plant da gcwenschte rustperiode en dan zal dikwijls tij dens den volgenden bloei de vrucht nog aan de plant aanwezig zijn. Zij is dan zoo groot geworden als een duivenei en de kleur is bloedrood. Ongeveer iMaartApril zal het zaad voldoende riio zijn en kan men dc zaden na deze uit den bal gehaald te hebben, in een pot met bladaarde en zand zaaien. Hierover wordt een ruit geplaatst, om onnoodige verdamping tegen te gaan en de zaden zullen bij kamertemperatuur na ongeveer 4 weken voldoende zijn opge komen. Gaan de plantjes elkander in den zaaipot hinderen, dan worden zij afzonder lijk in ee-> klein potje rfezet. Vr.: In verschillende plaatsen van ons land zijn afdeelingen van het Wit-Gele Kruis of Groene Kruis, waarvan men door betaling naar keuze of vastgesteld, lid kan zijo. Waar is hier een dergelijke instelling gehuisvest? 2. Is voor de ongevallen-verzekering var de N. H. Ct. 'n polis noodig? Of is een kwi- tantie (3 maanden) voldoende bewijs? 3. Hoe was de stand der maan op 18 Juni 1922 en hoe op 22 Juni 1922? Antw.: 1. Een afdeelrog van het Wit- Gele of Groene Kruis bestaat, naar wij mee- nen, tc Haarlem niet. Wel een afdeeling van het Witte Kruis. Wendt u tot' den heer H. v. d. Berg, Spaarne 6'. 2. De laatste kwitantie is voldoende. 3. Op 17 Juni was de stand va» de maan „laatste kwartier", dus afnemend. Ad» Het gemeentebestuur van Utrecht is voor nemens aan de deelnemers der Xlle Ne derlandsche Jaarbeurs een concert aan te bieden, te geven door het Utrechtsch Ste delijk Orchest in de Concertzaal Tivoli, onder leiding van Evert Cornelis op Maan dag 16 Maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8