Verkeersongevallen. Radio-nieuws. f 750.- Donderdag 19 Februari 48ste Jaargang No. 15972 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad A Een andere oplossing Agenda 20 Februari R.-K. Kiesvereeniginsf CREDO PUGNO." LEDENVERGADERING VRIJDAG 20 FEBRUARI 's-AVONDS TE 8 UUR IN HET GEBOUW „ST. BAVO". De Internationale Bloemen tentoonstelling te Heemstede. Auto te water. Kind verbrand. De arrestatie van anti-mili- tairisten te Santpoort. De Minister van Justitie beantwoordt de vragen van den heer Kleerekooper. Een onjuiste voorstelling van zaken. KANTONGERECHT. Tweede Kamerverkiezingen. Geen spreekuur. Besmettelijke ziekten. Gemeentelijke subsidie voor de uitgave van een adresboek. Namen van bruggen en kwakels. De heer A. Koolhoven. GEMEENTEZAKEN. De coöperatieve Haarlemsche groenten- en bollenveiling. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. HoHandsch Bloembollenkweekers- genootschap. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Bloemend?.alsche Amateur- fotograf en-vereeniging. De Russische graan-oogst. De „Los Angeles". Ue abonnementsprijs bedraagt voor Haarle a en Agentschappen: (*ei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Tclefoon No. 13866 (3 lijnen) 'ostrekening No. 5970. IIEIWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiên 35 cent* peT refeW Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden cnededeeiing 60 ct. per regel op de te Pagina s 75 ct, per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij 'ooruitbetaling. Alle abenré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvnorwaarden, X Levenlange geheele 011 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI iJUWU»"" geschiktheid tot werken; bij een ongeval met J, «JKlft bij verlies van een hand, 1 IOC doodehjken afloop. I bilU, een voet of een oog; I bij verlies van een X Cfï bij een breuk van X A A duim of wijsvinger; T OU.™ been of arm; T bij verlies van een andere vinger. Naar kanleiding van onze beschouwing Over de voornemens der Regeering om de strafrechtelijke gevolgen op verzuim van den stemplicht uit de wet te nemen, hebben wij enkele opmerkingen ontvangen. Men kent ons standpunt: wij hebben evenals b.v, de anti-revolutionaire partij princi pieel nooit voor stemdwang gevoeld, om dat wij het kiesrecht als een eer, een voor recht beschouwen, een recht inmiddels, dat een zedelijke verplichting oplegt aan den bezitter van dat recht. De nakoming van zulk een zedelijken plicht met boete of gevangenisstraf afdwingen, achtten wij principieel verkeerd, omdat de wereldlijke overheid haar hand van gewetenszaken heeft af te houden. Het voorstel van de regeering, om de strafrechtelijke gevolgen op h#t niet nakomen van den stemplicht uit de wet weg te nemen, lag dus geheel in onze lijn en wij juichen het ontwerp toe. Nu is ons opgemerkt, dat de regeering maar half werk doet; immers zij neemt wel de straf uit de wet, "maar laat ds verplich ting onveranderd staan. Dit is ons niet ont gaan. Maar de verklaring, welke de regee ring daarvoor in de toelichting bij het wets ontwerp geeft, lijkt ons aannemelijk. Im mers zij zegt: wanneer wij alles schrappen, zou dit den indruk maken, alsof de over heid voortaan onverschillig staat tegenover den stemplicht! Wij kunnen dat begrijpen en billijken. Onzerzijds hadden wij het ge heele artikel nooit in de wet opgenomen willen zien. Wij zouden dan ook geen be zwaar hebben, wanneer het er werd uitge licht. Maar wij kunnen ons toch de regee ring begrijpen, die dezer: radicalen maatre gel niet aandruft en geleidelijk aan handelt door eerst het ergste en het minst houd bare, n.m. de strafbepaling weg te nemen. Maar, zoo werd opgemerkt, dan blijft er in de wet een verplichting staan zonder sanctie. En een wet zonder sanctie is geen wet! Ook dit bezwaar is niet overwegend. Immers in haar toelichting op dit wetsont werp is de regeering eindelijk zoo verstan dig te spreken van de zedelijke ver plichting om ter stembus te gaan. En zulke plichten kennen onze wetboeken meer. Wij wijzen b.v op de art 158 en volgende van het Burgerlijk Wetboek, waar van de plich ten tusschen gehuwden en tusschen ouders en kinderen gesproken wordt, zonder dat daarbij strafbepalingen als stokken achter de deur staan. Wij zouden inmiddels op deze bedenkin gen niet verder zijn ingegaan, wanneer ons van andere zijde nog niet een bemerking was gemaakt, welke een geheel nieuw ele ment in het debat brengt. Er werd ons n.m. een denkbeeld'aan de hand gedaan, dat wij nog in geen enkele van de vele beschou wingen, welke ons over dit onderwerp on der het oog kwamen, zagen verwerkt en dat ons niettemin een geniale oplossing, lijkt. Het idee is kort en goed dit: een kiezer, die zijn stemplicht niet nakomt en ver zuimt daarvoor binnen een bepaalden ter mijn een geldige reden op te geven, wordt het volgend jaar van de kiezerslijst ge schrapt. Wie geen prijs stelt op zijn recht moet het dan ook maar verbeuren! Wel licht ware de zaak zóó te regelen, dat bij een eerste verzuirrj het kiesrecht eenmaal werd verbeurd, zoodat, wie in 1925 zonder opgaaf van redenen weg bleef, eerst in 1927 weer stemmen mocht. Bij nieuw ver zuim ware de straf tot twee of drie jaar uit te breiden enz. Dit denkbeeld heeft o.i. veel aanlokke lijks. Het beschouwt hetkiesrecht als een recht, hetwelk men door .schuldige nalatig heid tijdelijk of geheel kan verliezen. De straf is in overeenstemming met het ver zuim; en brengt bovendien geen onmogelij- ken administratieven omslag mee, noch is onuitvoerbaar, 't Is zoo eenvoudig als maar denkbaar is! Wij willen deze oplossing der hangende noeilijkheden, waaraan blijkbaar nooit ie mand gedacht heeft, gaarne aan de regee ring in overweging geven, Sociëteit „St. Bavo". Bestuur Vrouwenbond 8 uur Haarl. Gemengd koor 8 uur Viool<mderwijs 8 uur Alberdingk Thym 8 uur Graf, Bond 8 uur Santa Lucia 8 uur Damclub 8 uur Kiesvereeniging 8 uur Tramweg personeel half 8. Gem. Concertzaal. ,,Zang en Vriendschap 8 uur. Café „Centraal," Causerie R.K. Reisvereeni- ging kwart over 8 uur. Stadsschouwburg Dirk Schafer 8 uur. „De Kroon" Groote Markt, Alliance Fran- gaise half 9 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Tentoonstelling an werken van Johanna Kruyder, dage- ijks van 10 tot 6 uur. Uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 IK van 26'A en s avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van hall 8— half 9 aur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 10—12 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel. 11671. R K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en var, 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeth's Vereniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen: toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. 99* Op AGENDA: Opening. Notulen. Huldiging van den WelEdl. Heer BROEKHUIJZEN. Jaarverslag Secretaris. Jaarverslag Penningmeester. Stellen van candidaten der lie Kamer en stemmen daarover. Bespreking financiën. Mededeelingen. Rondvraag en sluiten, HET BESTUUR. Lsngzamarhand naderen we het tijdstip van het belangrijk gebeuren: de groote voor jaarsbloemententoonstelling in Heemstede! Reeds langen tijd is men bezig met het treffen van de voorbereidingen om dit bloe- menfeest te maken tot "n grootsche demon stratie, die aan binnen- en buitenland de resultaten zal toonen van onze Hollandsche Bloembollencultuur. Resultaten, die reeds over zeeën en den Oceaan bekend zijn, maar die na deze tentoonstelling in de bewonde ring en waardeering moeten stijgen. In den laatsten tijd zijn de voorbereidin gen hier overal te zien. Die er belang bij hebben en hoevelen zijn dat niet? slaan de hand aan den ploeg en nemen uit gebreide maatregelen om gereed te zijn, wanneer straks de duizenden naar Groe- r.endaal zullen stroomen En niet het minst op het tentoonstellingsterrein zelf. Daar hebben nijvere handen de tentoonstellings zalen reeds voltooid, terwijl de terreinen in gereedheid worden gebracht om straks een fraai geheel te vormen. m De Vrijheidsdreef is al sedert langen tijd voor het verkeer gesloten en thans midden in versperd door dienst- en andere gebouw- tpes, gebouwen, welke er dwars overheen gezet zijn. Een groote hoeveelheid kleine boompjes is aangevoerd, om te dienen voor rt mooie groene omlijsting van de wegen op het ter rein, waarvan de indeeling thans duidelijk te zien is. Bij den ingang van Groenendaal, daar, waar het administratiegbouwtje staat, is de entree bijna gereed. Een breede ingang voor voertuigen en verschilllnde kleinere door gangen met aan beide zijden controle gebouwtjes voor de voetgangers Nóg loop en de werklieden af en aan en klinken van alle kanten de hamerslagen dei- timmerlieden, die het eene stuk na het an dere voltooien maar niet lang meer zal het duren of alles is gereed voor de ont vangst van de bezoekers, die de schoonheid van Flora's kinderen komen bewonderen. Den geheelen dag ka» men belangstellen den zien gaan, die de werkzaamheden op de terreinen een oogenblik in oogenschouw nemen. Op den Huigsloterdijk (Haarlemmermeer) geraakte Woensdagmorgen de chauffeur van een luxe auto bij het passeeren van een ander voertuig z'n stuur kwijt. Het gevolg hiervan was, dat de auto par does in de ringvaart terecht kwam. De bestuurder wist zich met moeite te redden en kwam er met den schrik en een nat pak heelhuids, af. Gelukkig dat zich verder geen personen in den auto bevonden, want aenders Waren er misschien menschenlevens te betreuren ge weest. De auto is later weer op 't droge gebracht. Woensdagmorgen was de echtgenoote van den arbeider J. R. wonende aan de Beets- laan te Hoofddorp even bij een buurvrouw gaan koffiedrinken, terwijl een zestal jonge kinderen in de woning was achtergelaten! Een 1 K-jarig kindje lag in een kinderwa gen. Bliikbaar is een der andere kinderen met lucifers gaan spelen, waardoor de wa gen in brand is geraakt, want toen de vrouw even later terugk>vam. hoorde zij een vreeselijk geschrei en bemerkte tot haar groote ontsteltenis dat de wagen, waarin het jonjjste kind lag. i« lichtelaaie stond. In haar zenuwachtigheid liep de vrouw naar buiten en schreeuwde om hulp. De broodbakker V., die toevallig nabij de woc?.ing stond, snelde naar binnen, haalde de kleine uit den brandenden wagen en wikkelde het kind in wollen dekens. Nadat het vuur gebluscht was, bleek eerst, hoe deerlijk het arme wicht met brandwon den overdekt was. Zuster Feikema, die we gens afwezigheid van den dokter, onmiddel lijk gewaarschuwd werd, verleende de eer ste hulp. Het kind is 's middags aan de gevolgen van de brandwonden overleden. Op de vragen van den heer Kleerekoper betreffende het optreden van de Rijkspolitie tijdens en na de arrestatie van eenige per sonen, die te Schoten en omstreken als den, antwoordde de Minister van Justitie, verdacht van brandstichting zijn aangehou- Er blijkt uit dat in de kolommenlange verslagen, die sommige djjgbladen aan het geval gewijd hebben (door onze redactie werd het geval opzettelijk zeer sober be handeld), heel wat onjuiste voorstellingen van zaken voorkwamen. De Minister ant woordt als volgt: Bij het ter zake gehouden onderzoek wordt vanwege de betrokken autoriteiten het ver moeden geopperd, dat het in deze vraag ge relateerde omtrent het geven van schoppen berust op een onjuiste voorstelling van het volgende voorval. In de marechausseekazerne gedroeg één der arrestanten zich in hooge mate weer barstig, onordelijk en wild door allerlei schimpende uitdrukkingen en bedreigingen te uiten, alsmede door het omverwerpen en wegstooten van in dit vertrek aanwezige meubelen. Hij moest door een wachtmeester herhaaldelijk tot kalmte aangemaand wor den. Ook maakte deze arrestant de deur van het vertrek, waarin hij zich bevond, telkens wijder open, waarop de wachtmeester deze deur weder aantrok. Op een oogenblik, dat deze politie-ambtenaar met een kop koffie in handen stond en de door den arrestant opengeduwde deur met één zijner voeten wilde toehalen, kwam diens voet, geheel on opzettelijk, tegen het scheenbeen van den arrestant. Mogelijk heeft de betrokkene hier door zijn been eenigszins bezeerd. Niet on mogelijk is echter ook, dat dit geschied is ten gevolge van de bovenvermelde wilde en onordelijke gedragingen van»dezen arrestant. Het is niet juist, dat de betrokken personen onder wie ook vrouwen eerst in den na middag een stuk brood hebben gekregen en dit ten gevolge van hun protest, terwijl zij alleen tegen betaling een kop koffie kou- den krijgen. Alle gearresteerden zijn in de gelegenheid gesteld hun morgenbrood te gebruiken of zoo noodig mede te nemen. In de kazerne heeft de verstrekking van brood, koffie en thee geheel kosteloos plaats gehad vóór 12 uur 's middags, terwijl de aangehoudenen eerst en daarna de politie ambtenaren van koffie voorzien zijn. De eenige vrouw, die gearresteerd is, bevond zich nog te bed, toen de politie-ambtenaren het huis binnenkwamen. Zij is echter (met den man, met wien zij buiten echt leeft) door kloppen gewekt en hun werd verzocht zich aan te kleeden, terwijl de ambtenaren buiten de kamer bleven wachten. Het is verder niet juist, dat één der ge arresteerden 's nacht om 2 uur weder aan de deur is gezet, ver van zijn woonplaats, in stede van hem in den nacht weder huiswaarts te brengen per voertuig, zooals men hem ge- ha ld had. Het laatst is een persoon (dezelfde van wien boven sprake is) om ongeveer twaalf uur 's nacht in vrijheid gesteld aan dezen zijn, desgevraagd, vijftien centen voor auto- buskosten verstrekt. Niet opvolgen van verkeerssignalen# A. B. zat 19 Januari, 's middags onge veer halfeen, in een Fordje en wilde van het Verwulft komende, het kruispunt Gr. Houtstraat-Verwulft passeeren. Doordat hij het seinen van den verkeers agent niet zag, althans niet opvolgde, kwam zijn auto in aanraking metyeen uit de Groote Houtstraat komende wielrijdster. Voor het niet opvolgen van het seinen aan den verkeersagent had A. B. zich hjdenmor- gen voor den kantonrechter te verantwoor den. Ofschoon hem ten laste werd gelegd, dat hij met een^vaart van 40 a 50 K.M. had gereden, beweerde bekl. en enkele getuigen a décharge met hem, dat dit ongeveer 15 K.M. was geweest, ook in verband met de groote drukte daar op Maandag. De ambtenaar van het O.M. eischte f 40 subs. 10 dagen hechtenis, waarna bekl. veroordeeld werd tot f 20 subs. 10 dagen hechtenis. Een duur grapje. Twee jongens van 18 en 20 jaar kwamen op de gedachte 's avonds om half elf in de Leliestraat een koordje te spannen, zoodat iemand er misschien over zou kunnen vallen of in alle geval zou kunnen schrikken. Mej. A. de J. was er „het slachtoffer" van geworden, maar had het Zij viel niet als een grapje opgevat. Twee juist passeerende agenten hadden echter proces-verbaal opgemaakt en heden stonden de heeren terecht, die voor hun grapje f 3 boete subs. 3 dagen kregen. De R.K. Kiesvereeniging te Voorhout (kies kring beiden) stelde c^ndidaat de heeren Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, Mr. P. J. M. Aalberse, A. J. Loerakker, mevr. Bronsveld- Vitringa en J. H. M. Balvers. De R.K. Kiesvereeniging „Zwanenburg" te Halfweg", (kieskring Helder), stelde can- didaat voor de Tweede Kamer: 1. Mr. J. B. Bomans, 2. dr. Th. Koot, 3. A. J. Loerakker, 4. Mevr. Bronsveld-Vitringa en 5. A. B. Mi- chielsen. De R.K. Kiesvereeniging te Uitgeest, (kieskr. Helder), steld" -andidaat: DecU-j-s, Chr. v. d. Bilt, Leesberg, Mevr. Bronsveld- Vitringa. en Prof. Veraart. De R.K. Kiesvereeniging „Recht en j Plicht" te Velsen—Wijkeroog, (kieskring j Haarlem), heeft in de op Dinsdagavond ge- j houden ledenvergadering de volgende candi- daten gesteld voor de Tweede Kamer: W. I Mooyman, Mevr. Bronsveld-Vitringa, Chr. Jansen, A. J. Loerakker en Prof. Alph. Ste ger. De burgemeester van Haarlem, de beer C. Maarschalk, is verhinderd morgen, Vrijd^, zijn gewone spreekuur te houden. In de week van 8 tot en met 14 Februari kwam te Assendelft 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis; te Bloemendaal 2 gevallen van diphtheritis; te Edam 2 ge- valien van buiktyphus; te Haarlem 2 geval len van roodvonk en 2 gevallen van diphthe ritis; te Haarlemmermeer 1 geval van diph theritis; te Heemskerk 2 gevallen van diph theritis; te Hoorn 1 geval van diphtheritis; te Limmen 1 geval van roodvonk; te Leiden 6 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis; te Schoten 2 gevallen van diph theritis; te Oegstgeest 1 geval van roodvonk; te Velsen 1 geval van roodvonk; te Zaan dam 2 gevallen van diphtheritis; te Zand- voort 1 geval van roodvonk en te Wilnis 1 geval van buiktyphus voor. Door de N. V. Uitgevers Maatschappij „Haerlem" (Directeur Joh. P. Koppen) is een adres aan den Raad gericht, waarin gezegd wordt, dat in de Gemeente Haar lem jarenlang een behoefte heeit bestaan aan een actueel bijgewerkt en zorgvuldig samengesteld adresboek en dat zij, naar haar meening, in deze behoefte heeft voor zien, door in de jaren_ 1923 en 1924 ee.n behoorlijk Adresboek in deze Gemeente te brengen. Zij is voornemens, in den loop van dit jaar en volgende jaren wederom een uit gave van dit Adresboek het licht te doen zien, waarvan de noodzakelijkheid is be wezen door het feit van de vele mutaties, welke in deze Gemeente dagelijks voor komen. Om tot een behoorlijke uitgave te gera ken, heeft zij zich gedurende de afgeloo- pen twee jaar,niet onbelangrijke financieele offers getroost en het laat zich aanzien, dat ook in volgende jaren de exploitatie zeker tot een verlies zal leiden. Een belangrijke post op de kostenreke ning is het bedrag, dat betaald wordt voor het verkrijgen van de adressen, hetzij door het betrekken van de desbetreffende gege vens van het Bevolkingsregister der Ge meente Haarlem, hetzij door het opnemen van de adressen ter plaatse. De N. V is bekend, dat de betrekkelijke verordening niet toelaat, bedoelde inlichtin gen gratis te verstrekken. Door verschillende buitengemeenten, o.a. Heemstede, Bloemendaal en Haarlemmer- liede worden kosteloos opgaven uit het Bevolkingsregister gegeven. Het bestaan van een goed en volledig adresboek is volgens adressante een ge meentebelang en de Besturen van boven vermelde buitengemeenten deelen blijkbaar deze meening. Om al deze redenen verzoekt zij den Raad, haar uit de gemeentekas een jaar- lijksche tegemoetkoming in de kosten van het verkrijgen der adressen te willen ver- leenen en het bedrag hiervan te bepalen op 10 per duizend ingezetenen. B en W, deelen den raad mede, dat naar hunne meening het bestaan van een betrouwbaar adresboek van zóódanig alge meen belang is te achten, dat er alleszins aanleiding is om de uitgave van de N. V. Uitgevers Maatschappij „Haerlem" door de gemeente geldelijk te doen steunen. B. en W. stellen daarom voor, aan de N. V. Uitgevers Maatschappij „Haerlem" (Directeur Joh. P. Koppen) ten behoeve van de uitgaaf van het adresboek voor Haarlem eene subsidie toe te kennen van 800, met bepaling, dat dit bedrag eerst zal worden uitgekeerd als het adresboek is verschenen. B. en W. stellen voor, aan de volgende bruggen en kwakels de daarbij genoemde namen te geven: Brug over de Delft in de Duvervoordestraat: Delftbrug. Brug over de Garenkokersvaart in de Pieter Kiesstraat: Garenkokeisbrug. Brug over de Delft in de Kleverlaan: Ter Cleeffbrug. Brug over de Zomervaart bij het Nagtzaamplein: Nagt- zaambrug. Brug over de Nieuwe Gracht in plaats van de Zandersbrug: Zandersbrug. Voetbrug vóór de Amsterdamsche Poort: Poortbrug. Brug naast de Amsterdamsche Poort: Amsterdanischebrug. Kwakel tegen over de Leliestraat: Leliekwakel, Kwakël over de Houtvaart: Houtvaartktvakel. Kwa kel tegenover de Coornhertstraat: Coorn- hertkwakel. In verband met de ongesteldheid van den voorzitter der H. O. V., den heer A. Kool, hoven, kunnen wij mededeelen, dat de toe stand van den patiënt goed vooruitgaande is. Op advies van den dokter moet de heer Koolhoven evenwel nog rust houden. B. en W, stellen voor, gebruik te maken van het recht van wederinkoop van percee- len aan de Van Eedenstraat waarvoor zij een bedrag van 11.760 aanvragen. B. en W. stellen v<jor opnieuw te be noemen tot lid-raadslid der Commissie van Toezicht op het Haarlem's Muziekcorps, den heer W. A. J. v. d. Kamp. Woensdag 18 Februari herdacht de coö peratieve Haarlemsche groenten- en bloe menveiling, den dag van haar 25-jarig be staan. 25 Jaar j5elede'n werd de vereeniging fTuindersbelang" opgericht om de belangen an de tuinders te behartigen. Hieruit groei de later de coöperatieve groenten- en bloe menveiling. Het bedrijf is thans belangrijk in omvang en wordt door eigen krachten en met eigen middelen in stand gehouden. Hetgeen door deze veilingsvereeniging in de afgeloopen jaren is bereikt, is een goed bewijs voor haar degelijke activiteit, TENTOONSTELLING. In het gebouw der H. B. S. aan de Zijl vest wordt een tentoonstelling van werk stukken der leerlingen gehouden. Zij zal eenitfe weke» 4uren an wae-scbiioliik tne- (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m en Zaterdags van 59'A uur en in het St Joseph- geboi»w te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56'A uur n.m gankelijk worden gesteld voor de ouders der leerlingen. v'L' Het H. B. G. heeft zijn 40ste algemeene vergadering gehouden in de Kroon te Haar lem. De voorzitter, de heer S. Schoneveld opende de vergadering met een rede, waarin hij allereerst herdacht de in 't vorige jaar over leden leden. Dan wierp hij een terugblik op 19^4. Voor wat het den kweekers heeft gebracht, past een dankbaar hart en een tevreden stem ming:, in tegenstelling van zooveel andere bedrijven. De oogst was goed te noemen ter wijl de prijzen zich in een oploopende lijn bewogen. Vandaar dan ook, dat het export cijfer het respectabele getal bereikte van dertig millioen guldens, hetgeen een record is van de vorige jaren en waarvan de kweekerij heeft geprofiteerd. Welvaart en Voorspoed heerscht er nu in deze streek. Wat betreft den arbeid van het Genoot schap kan men 1924 als een kalm jaar betite len. Vraagpunten, die speciaal de kweekers alleen raakten deden zich niet voor, een vlugge markt met veel vraag en stijgende prij zen als inzet hebben gewoonlijk goede handelsgebruiken tot gevolg. Met blijdschap mag geconstateerd worden, dat er over allen is gekomen een geest van samenwerking, die bevordert, dat met andere groepen in het vak, die zich op hun terrein bewegen, overeenstemming is verkrege" om gemeenschappelijk voor de vakbelange op te treden. De wijze waarop gezorgd wordt, dat in het binnen- zoowel als in het buitenland de waar de van de producten aan het licht gesteld wordt en verdient volle instemming. Het „ernstige woord" door enkele voor mannen in het vak in den laatsten tijd tot ons gericht, dient ter harte te worden genomen. De pogingen, die wórden aangewend om den groei en bloei van het vak te bevorderen diefoen gesteund te worden. De kweekers hebben in deze een ernstigen en duren plicht te vervullen door alle pogin gen, die erop gericht zijn de uitsluiting van de gewassen in het buitenland tegen te hou den, zoo krachtdadig mogelijk te steunen en aan'te moedigen. De besturen van de verschillende organi saties beijveren zich om de belangen te be hartigen. De mannen van de wetenschap, van den Phytopathologischen Dienst, werken allen mede om voer den bollenexport te doen wat maar immer mogelijk is. De notulen van de vorige vergadering werden niet gelezen, deze zijn gepubliceerd in het Orgaan en werden zonder aanmerking vastgesteld. De secretaris bracht uit het verslag over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Het ledental is met 41 toegenomen, terwijl ook in den toestand der geldmiddelen 'n ver betering is ingetreden. Twee jaar geleden sloot "de balans met een nadeelig saldo van f 1.175500 dank zij de vrijwillige bijbetaling van een gulden per lid is de achterstand inge haald en sluit de balans met een voordeelig saldo van f 1. 39. 22 Yi De kasverantwoor- ding sluit met een ontvangst en uitgaaf van f 1.9302.00 V2. De rekening en verantwoording is vooraf door een commissie uit de afdeeljngen onder zocht en na het uitgebrachte advies, werd den administrateur gedechargeerd voor het ge houden beheer. Tot leden van het hoofdbestuur werden bij enkele candidaatstelling gekozen de heeren W Hooggreef te Driehuis—Velsen, in de vacatu re J. W. A. Koster en F Lommerse Pan te Hillegom in de vacature P. N. Jonkheer ter wijl in de vacature Chr. Eggink werd voor zien na stemming tusschen de heeren P. J. de Bruijn te Voorschoten en A Berbee te Was senaar de eerstgenoemde met meerderheid van stemmen gekozen. De voorzitter stelde nu aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur tot het vormen van een fonds, waaruit bestreden kunnen wor den de kosten te maken voor het behoud van het afzetgebied alsmede voor steun aan het wetenschappelijk onderzoek naar verbeterde methoden ten opzichte van de ziektenbestrij- ding en de vraagstukken, die verband hou den met de teelt. Voorgesteld wordt, dat de leden jaarlijks beschikbaar stellen twee cent per roede van de door hen beplante op pervlakte met hyacinthen en tulpen. Over dit bedrag zal niet worden beschikt in dien in andere organisaties een gelijk besluit wordt genomen en uitgevoerd. Indien deze maatregel algemeen wordt doorgevoerd zal het eerste jaar reeds be schikt kunnen worden over een bedrag van veertig duizend gulden. Verschillende afgevaardigden vragen hier over het woord- Na eenige discussie werd het voorstel met algemeene stemmen onder applaus van de vergadering aangenomen. Een voorstel van de afdeéling Sassenheim om de jaarlijksche prijsraming vroeger te houden, met het oog op de gewijzigde om standigheden in den handel werd aangeno men. Het hoofdbestuur zal met het bepalen van den datum rekening' houden met de ge uite wenschen. De afdeeling Heemstede roept de hulp in van de leden om te bevordèren dat de han- delsvoorwaarden vervat in het Handelsre glement bindend worden voor elk een, omdat nu vaak nog afwijkende bepalingen worden gemaakt. De afdeeling Haarlem verzoekt het Hoofd bestuur het daarheen te willen leiden, dat van de tulpen zoowel als van de hyacinthen een, statistiek zal worden samengesteld in navolging van die van de vereeniging de Narcis, die door haar organisatie beschikt over de gegevens noodig voor het samenstel len ervan. De afdeeling acht het van groote beteekenis zoo'n in de onderdeelen gedetail leerd overzicht te hebben van de te veld staande soorten. De afdeeling Limmen verzoekt het hoofd bestuur te willen bevorderen, dat de Bloem- bóllenbeurs te Haarlem aevesriod blijft Barometerstand 9 uur v.m.: 756. \ooruit. i Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned Meteo rologisch Instituut te De Bildl Naar waarnemingen in den morgen van 19 Februari 1925. Hoogste Barometerstand 764.7 m.M. te Vestmanoer. Laagste Barometerstand 750.8 m.M. te Blaavendshuk. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Februari: Matige tot zwakken, zuidwestelijke tot noordwestelijke wind betrokken tot zwaar bewolkt, nog kans op regen of hagelbui- tje« iets kouder. De voorzitter memoreert, dat de veiling kring Lisse omgezet is in een coöperatieve vereeniging. De gestadige uitbreiding van deze veiling vorderde verandering, het con tact met het Genootschap is bewaard ge bleven. De kweekers krijgen nu hun eigen 'instituut voor den verkoop van hunne pro ducten. Leden, die dezen opzet willen steunen zijn daartoe in de gelegenheid door deel te nemen in de 6% ^obligatieleening, die uitgeschreven is ter dekking van de kos ten verbonden aan het stichten van een vei linggebouw. Nadat de afgevaardigde dank had ge bracht aan de directie voor de leiding en voor den arbeid ten dienste van de leden verricht, werd de vergadering onder dank voor de betoonde medewerking gesloten. Gisteravond werd in een der bovenzalen van het café Brinkmann aan de Groote Rferkt een druk bezochte Propagandavergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging. De voorzitter dezer vereeniging, de heer J. C. Mol, zeide na de vergadering geopend te hebben, dat de bijeenkomsten voortaan grootendeels in Haarlem zullen gehouden worden, daar het grootste gedeelte der leden alhier, althans in de buurt, woonachtig is. Hierna gaf spr. het woord aan den heer Aug. Oepkes, die in groote lijnen het onder werp behandelde wat men alzoo met de fotografische plaat kan doen. De spr. gaf ver schillende goede wenken en raadgevingen bij het ontwikkelen der platen, bij normale-, over- en te korte belichting, en deed zijn auditorium verschillende middelen aan de hand, om deze eventueel voor komende fouten te kunnen herstellen. Vervolgens behandelde de voorzitter het onderwerp „Wat moeten we fotografeeren", waarbij deze opmerkte dat eerstbeginnenden altijd aanvangen met te kieken wat maar los en vast is, wat hun echter, als zij er niet die per op ingaan, spoedig gaat vervelen. Men moet dan echter trachten, wat meer bevredi ging te zoeken van compositie, door het verhoogen van den aesthetischen kant, en het met meer zorg kiezen van het onderwerp, dat men in beeld wenscht te brengen. Meer uitvoeriger ging de spr. na welke lijn men dus te volgen en wat men moest doen om meer bevrediging in het fotografeeren te vinden. v De heer W. P. Woutersen vertoonde hierna een zeer groot aantal kiekjes uit de bergen, en hield hierbij zeer interessante, min of meer geologische beschouwingen over de Alphen- substantiën en de orographie. De prachtige beelden lichtten keurig het gesprokene, toe. Even voor de pauze werd door den Voor zitter nog even doel en streven der Bloemen- daalsche fotografen vereeniging toegelicht, waaruit o.m. bleek, dat zij beoogde het meer verspreiden en bevorderen van de foto grafiekennis. Na de pauze was het woord aan den heer F. Gerhard, die verschillende platen deed projecteeren, gekleurd met een bijzonder pro cédé op een bijzondere wijze. Evenals zijn voorganger bereikte hij een flink succes, met zijn vertoonde beelden die door het aangewende procédé bijzonder schoon genoemd kunnen worden. Nog zij vermeld, dat aan de uithoodiging van het Bestuur der Vereeniging aan de leden om eenige fraaie foto's mede te nemen zeer velen gevolg hadden gegeven, zoodat op de wanden verschillende foto's preikten, welke onder de pauze bezichtigd werden. Alles bij elkaar genomen, was het voor hen, die dezen avond bijwoonden, en belang stel den in de fotografie een leerzame avond. MOSKOU, 19 Febr. De oogst van het lente-graan is onvoldoende. 15 proc, van het graan is vernield. WASHINGTON, 18 Febr. Indien het Sveer het toelaat, zal het luchtschip Los Angeles Vrijdagmorgen van Laltehurst naar Bermuda vertrekken. De assistent-secreta ris der Marine Robinson, en Schout bij Nacht Moffett, zullen als passagiers meegaan. Het luchtschin zal 200 oond meel meene.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1