TOONEËL. DE S3PAARNEEB3ANK Berichten uit onze vorige op'age DE GRENSWIJZIGING VAN HAARLEM. DE NIEUWE R. K. KERK TE HEEMSTEDE. Feestavond Haad. Gymnastiek- en Ontspanningsciub „Olympia". Zuur en Zoet". WONINGBOUW IN HAAR- LEM. De groote gezinnen. Voorstellen van den heer Klein. „Tuinbouw- en Plantkunde". De Voorjaarsbloemententoon- stélling te Heemstede. Beeldhouwwerken op de Interna tionale Voorjaars-Bloemententoon-. stelling te Heemstede. BURGERLIJKE STAND K >o>*5/16 eV2 17V2 1 I27I/4 87 H4 HEEMSTEDE. SCHOTEN. De fraude aan de Rijksge bouwen. Een gift van 50.000 p. st. Rumoerige staking te Ckangaï. Vermeerdering van werkloozen. De arbeidsconflicten in Zweden De Amerikaansche verdediging. Aanvaring. De Communistische actie Het Zweedsche luchtvaart- verkeer. Het Albaneesche leger. Vervolg. Burgers van Haarlem, wij zullen de gordel riemen aanstonds nog eenige gaatjes kunnen aanhalen als de geldbuidels nog platter zijn. gij zult uwe sociale taak niet kunnen vol voeren, uw armenzorg wordt een onduldbaren last, uw zieken zullen u noode de gelden ter verpleging kunnen afpersen, uw weldadigheid zal opdrogen onder de middaghoogte uwer belastingen. Troost u, burgers van Haarlem, met de heerlijke gedachte dat vlak nevens u de sappige oasen zijn der machtige inkomens, die gij gehouden hebt binnen de .grenzen van ons dierbaar Nederland Hierna het algemeen belang der zaak nagaande, riep spr. uit Geen stad benadert Haarlem in dichtheid van bevolking, 127 per H.A. Geen stad kan bogen op relatief zooveel forensen. 2500 aanslagen. Geen stad heeft een dergelijke schulden last als Haarlem 1000.per gezin, ƒ250.per hoofd. Geen stad ziet haar cumulatie van belas tingen zóó opgestapeld, 100 opcenten op Rijksinkomsten en vermogensbelasting tot 80 opgebouwd, tot 140 op personeelen daarnevens nog een eigen niét progressieve heffing. Geen stad wordt zoo bedreigd door uit tocht harer welgezeten burgers. Geen stad, die kan treuren als Haarlem over teruggang van haar bevolkingscijfer, flauwe afspiegeling van den teruggang harer vitale kracht. Geen stad, die zóó over hare vesting- grenzen is uitgebouwd. Wie de uitbreiding van Haarlem „op zich" verwerpt, met de volle wetenschap van de feiten, kan dit niet anders doen dan staande op het standpunt der meest eng hartige, kleinplaatselijke politiek, die de grenzen van het algemeen belang scherp getrokken ziet door eigen onaantastbare gemeentegrenzen. Spr. protesteert als Haarlemmer met alle kracht tegen de insinuatie alsof Haarlems pogen slechts beoogt „annexatie van belasting betalers" uit grof egoïsme en ter eigen ver lichting van lasten. Wij kunnen het niet helpen, dat de groei van Haarlem geen rekening hield met de nauwe begrenzing, dat Schoten groeide in de 20ste eeuw van enkele honderdtallen inwoners tot een voor stad van 17000 dat de stadswijken Haarlem- merliede en Bosch en Vaart verrezen, enz., enz. Maar wij kunnen en mogen niet accoord gaan met een éénzijdige toevoeging van alleenlijk kleine luyden, de goed gesitueer den in de oasen latende en daardoor liet gemeentelijk bestaan van straks 110.000 menschen brengende in een armelijken toestand, waarin zelfs op het eerst noodige moet bekrompen worden. En nu hooren wij de Bloemendalers reeds zeggen Van uw armoede blijkt niéts 1 Weliswaar hebt gij, Haarlemmers, zeer hooge belastingen, zeker in vergelijking van ons, maar kunt gij -u niet bekrimpen om deze lastep te verlichten Schaf uw vacantia- toeslag afSchoten geeft reeds het voor beeld. Doet gij een poging om pensioen lasten te verhalen Uw salarissen blijven muurvast op het hoogtepeil van Mei 1920. Uw politie is te weelderig. Gij hebt te machti ge sommen betaald voor werkloosheid, armenzorg, opname in de ziekenhuizen. Gij moet geen nieuwe diensten scheppen en gij doet het. Gij spreekt over schulden, maar waarom u dan nog zgn. verrijkt met .'erreinaankoop .buiten uwe gemeentelijke grenzen zelfs Bloemendalers, antwoordt spr., wij danken u voor deze opsomming. Het doet hard aan, deze pijnlijke adviezen, vooral over armen zorg aan zieken en armen besteed, te moeten vernemen uit den mond van hem, die gemeen telijk leeft in het Dorado der enkele procen ten-belasting van zijn ruim inkomen, maar niettemin willen wij iets toegeven Er zijn reeds tonnen per jaar bezuinigd, er zullen nog een paar honderd duizend gul den jaarlijksche uitgaven te bezuinigen zijn in de naaste toekomst. Niet op onze luxe, want ik heb steeds de luxe der Haarletftsche gemeentehuishouding ontkend, maar op hetgeen wij in gemoede meenden noodif> te hebben. Stel, dat gij daarin gelijk krijgt, geachte en welvarende buren, is er dan iets gewonnen Onze belastingen zullen blijven stijgen indien geen andere afdoende raad en hulp verschaft worden. De uittocht der goed gesitueerden zal blijven aanhouden en in een wisselwerking grootere afmetingen aannemen. In dezen geest gaat spr. voort, tot hij den Heemsteders en Bloemendalers toeroept om deze eenvoudige zaak toch eens zakelijk te bezien. Het ergste wat zij vreezen is Haar lemmers te worden. Gij wordt, zegt spr., niet naar* pijnbank en schavot gesleept. Gij versmaadt zelfs een eeretitel om enkele zilver lingen gij blijft hopeloos en hardnekkig blind voor het algemeen belang, omdat gij lage belastingen wilt blijven betalen en gij rerwijt ons onze schraapzucht omdat wij onze hooge belastingen niet gelaten willen blijven dragen. Wij smeeken u om één belof te- Achtervolgt ons niet langer met uw blanke onschuld op het stuk van geldelijk gewin, verwijt ons niet in den treure onze grove eigenbaat op fiscaal gebied Haarlemmers 1 Een gemeentebestuur schijnt alles of niets te willen, het groote plan of anders de diepste ellende, de meest som bere toekomst. Ik zal geen woord van critiek op deze houding uiten, zij is begrijpelijk voor een stadsbestuur. Maar vergun mij te eindigen, aldus besloot mr. Bomans, met deze verklaring, dat, al- aanstonds in de Kamer mijn vóór of tegen wordt opgevorderd, ik de Haarlemsche grens kwestie zal beoordeelen, niet als Haarlemmer, maar als volksvertegenwoordiger, dienende het algemeen belang, hetwelk de gansche streek om Haarlem mede omvat. En ik hoop vurig, Haarlemmers, dat wij spoedig in deze zaal wederom vereenigd zullen zijn om de blijde uitkomst te vieren, Bloemendaal en Heemstede zich verheugende met ons. Ik heb gezegd. Toen mr. Bomans het laatste blaadje van zijn rede omsloeg, klonk een langdurig ap plaus. De burgemeester dankte de sprekers voor de uitnemende wijze, waarop zij de grens wijziging van Haarlem hadden besproken. Duidelijk hebben zij toegelicht van hoeveel belang een goede grenswijziging voor Hadr- iem is. Hierna werd gepauzeerd. DEBAT. Aan het debat werd deelgenomen door een drietal personen. De heer VORSTMAN wilde als Haarlem mer de gransi itb'eiding bezien uit biologisch standpunt. Elke zaak die groeit, en Haarlem is iets levends dat zal geen Bloemendaler óf Heemsteder ontkennen heeft behoefte aan uitbreiding. Haarlem moet als alle Levende dingen dat weten de kweekers in Heem stede en Bloemendaal levenssappen heb ben. De omliggende gemeenten leeren van Haarlem. Verder verdedigde spr. grens- uitbreiding uit een'oogpunt van melkvoor- ziening en daarom deed spr. een beroep op de vrouwen en moeder^ ten bate van hun kinderen. Volgens spr. wordt de melk door de boeren in de buitengemeenten onhygië nisch behandeld. Een melkverordening en keuringsdienst helpen niet afdoende, want dan is de keuring al te laat. (De vergadering wordt onrustig cn de voorzitter meent dat deze zaak niet aan de orde is). De heer ZWITSER is Haarlemmer, maar spreekt zijn verwondering er over uit dat in het comité leden van alle politieke richting zitten. De heer Bomans heeft gesproken over zijn beginsel, maar hoe kan hij annexatie overeen -brengen met zijn beginsel en spr. wijst er op dat de R. K. in Heemstede, die toch hetzelfde beginsel hebben als den heer Bomans, de annexatie bestrijden en zelfs er gi; gen althans stemmen in de vergade ring op Mr. Bomans niet wenschten te candideeren voor de Tweede Kamer om de grenswijziging. Hoe is dat met het beginsel overeen te brengen Iets is waarheid of het js liet niet. Spr. is van meening dat annexatie in strijd is met Gods wil. Het Gezag is door God ingesteld en dat gezag moet worden ge ëerbiedigd. Op dien grond bestrijdt spr. do annexatie. Men mag niets verandere'n aan wat door God is ingesteld' en mén moet die consequentie aanvaarden. Haarlem is ge houden krachtens christelijke beginselen het rejcht.' ook der buitengemeenten, te laten gelden. Want eenmaal zullen we verantwoor ding afleggen voor wat we in dit leven deden. Spr. haait in het debat ook den Christelijken wethouder van onderwijs^ Mr. Bruch, en den burgemeester. Hij kan zich niet begrijpen hoe zij die annexatie voor hun geweten ver antwoorden. Ook bij dezen spreker wordt de vergade ring onrustig en de voorzitter verzoekt bij de órde te blijven. De heer PEPER zet uiteen waarom de Communisten niet in 't comité wilden zitten. In het kort komt zijn betoog hierop neer dat het comité en ook de sprekers van dezen avond niet de dingen laten zien zooals zij zijn. Het is een strijd van een kleine groep belanghebbenden, die hun relaties in de mi nisteries hebben, tegen de kleine burgerij. Die kleine groep wenscht geen annexatie en, zegt spr., daarom zal zij er ook niet komen, zooals Haarlem dat wenscht. Men -kan doen wat men wil, maar die kleine groep zal het winnen. Spr. had het genoegen achter het gemeentebestuur van Heemstede te zitten. Het maakte aanteekeningen, maar komt niet in' debat* Het vond dat niet r.oodig, want het voelt zich veilig en gerust. De annexatie komt er zooals de kleine groep dat wil. Dat had het comité, dat hadden dé sprekers moeten laten uitkomen. Dan zou hieruit tenminste nog het Voordeel zijn voortgeko men dat de arbeiders een juist inzicht in de Zaak hadden gekregen. Haarlem mag wel de verkeersagenten betalen om de auto's ve lig door Haarlem te leiden, maar die auto-bezit ters, de Stoop's, de Hardenb.oek's, de Laan's (de voorzitter hamert) 'zullen daaraan niet medebetalen. REPLIEK. De heer BOMANS meent dat er weinig stof voor antwoord is. We kunnen den heer Vorstman slechts danken voor den krachtigen steun, dien hij aan de annexatie verleende bekeken van het standpunt der melkvoor- zieninjg. Daaraan hadden wij de heer Ketelaar zeker ook niet niet gedacht In alle geval,heeft de heer V. aangetoond dat Haar lem trotsch kan zijn op zijn keuringsdienst. Dc heer Zwitser was een weinig verward in zijn betoog. Spr. antwoordt echter dat de annexatie een zuiver politieke zaak is en dus is het duidelijk dat het comité ook een zuiver politiek lichaam is. Spr. geeft toe, dat wij een beginsel heb ben, maar men moet niet alles uit een beginsel halen. Als juist is dat volgens Gods Wil niets aan den bestaanden toestand worde veranderd, dan zouden wij hier nog hebben de naakte Kanninefaten, de Franken, met hier en daar een Sakser, die er, ondankt het beginsel, >wel zou tusschen gekropen zijn (vreugde!) Het heele menschdom, de heele schepping is aan evolutie onderhevig en aan verandering. En zoo is 't toch wel boud te willen beweren dat het de wil van O L. Heer zou zijn dat dc grens van Haar lem loopt achter het H. F. G.-terrcin, of door de Adriaan Pauwlaan. Dat is overdre ven. Wij erkennen het Gezag van God, maar Hij laat aan dat Gezag over dingen te beredderen als het aanwijzen van de grenzen van Haarlem De Wet kan die ver anderen en wij kunnen aannemen dat er niets gebeurt buiten den wil van God. De heer Zwitser heeft zelf toegegeven dat de financiën van Haarlem benard zijn Wel nu, in benarde omstandigheden vinden de politieke partijen elkander Dat is zoo waar dat hoever de heer Peper en spr. ook van elkaar afstaan, spr. den heer P^per, als hij in benarde omstandigheden zou zijn als hij b.v. in het Spaarne zou liggen zou helpen en hij hoopt dat de heer Peper het zelfde doet als spr. in het Spaarne ligt. (Vreugde). Den heer Peper weerspreekt spr. dat hij den vinger niet zou hebben gelegd op wat hij naar voren bracht. Spr. herinnert aan zijn oasen-theorie. Van de Regeering mag de heer Peper niet verlangen dat zij eenzijdige belangen dient. Dat verwijt de heer Peper aan de Regeering maar de heer Peper mag dat allerminst doen, want spr, verwijst hem naar de Sovjet-regeering. Zoo een dan voert deze eenzijdige, politiek. Laat de heer Peper echter zijn betoog aan de heeren Ravenstein en Wijnkoop voorleggen, dan kunnen die er hun voordeel mede doen. Spr. is intusschen verheugd dat de heer Peper niet tegen is (het zou mogelijk zijn geweest want im mers zeide Wijnkoop eens: niets is ons te dol) en zoo is de heer Peper dan nu eens voor een keer in het schuitje van spr. te recht gekomen. Waar blijven de buitengemeenten bij het debat Spr. betreurt dit er geen debat .is ge weest. Wij hebben honderd uit bezwaren gehoord van de omliggende gemeenten, maar deze hebben verzuimd de gelegenheid te be nutten om de Haarlemm. nu eens te bekee- ren. Dat is geen bewijs van zwakte aan onzen kant (applaus), maar wel een bewijs van zwakte aan dien kant en waar zich geen debaters opgedaan hebben, daar mag spt;. concludeeren dat de grensregeling op zich zoo sterk staat dat er niet tegen tc strijden is met goede argumenten. (Applaus). De burgemeester gaf nu nog het woord aan den heer Sorgdrager, die de volgende mo tie voorstelde: MOTIE. De vergadering van Haarlem's burgerij, bijeengeroepen door het comité voor een redelijke grensregeling van Haithm, ge houden op 17 Februari 1925 gehoord de sprekers Mr. J. B. Bomans en Th. M. Ketelaer van oordeel, dataan Haarlem slechts afdoende hulp geboden wordt door een spoedige uitbreiding volgens de lijnen van het zoogenaamde Groote Plan van oordeel dat bij het uitblijven van die grenswijziging het gevaar van onbestuur baarheid dreigt: geeft van deze meening kennis aan Re geering, Staten Generaal en, door middel van de Pers, aan het gansche volk, en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd bij acclamatie aange nomen. De burgeme' Ste: sprak een slotv or en sloot daarop de vergadering. B. en W. van Heemstede stellen voor: voor de geméente Heemstede te vcrkoopeii aan het RiK. Kerkbestuur van O. L, Vrou we Hemelvaart te Heemstede een perceel bouwterrein, groot pl.rn, 3668 M2. gelegen aan het Valkenburgerplein, de Heemsteed- sche Dreef en de Nicolaas Beetsstraat te gen een koopsom van 30.000, een en ander Gp den grondslag van de bepalingen en voorwaarden genoemd in de betrekke lijke voorloopige koopakte. Dinsöagavonr gaf de Haarlemsche Gymnas tiek- en Ontspanningsciub „Olympia", in de groote Zaal van het gebouw der St. Joseph- Gezellenvereeniging aan de Jansstraat aan haar leden en donateurs een feestavond. Nadat door het muziekefiscmble „De Kre kel" eenige verdienstelijke nummertjes ten gehoore waren gebracht, heette mej. M. Coe- len de aanwezigen van harte welkom. Na enkele mededeeUngen van huishoudelijken aard, werden door de dames van „Olympia" verschillende oefeningen uitgevoerd. De rythmische oefeningen onder leiding van mej. Grimberg slaagden werkelijk uitstekend. Verbolgens zong mej. Jo. Schrederhof, so praan met begeleiding van mej. L. Wiegant eenige mooie Lederen en het applaus dat zij oogstte bewees wel dat deze zeer bij de aanwezigen in de smaak vielen. Na de pauze werd het blijspel van Ken- riëtte 'Maria: De mislukte speculatie" op gevoerd hetgeen de lachspieren nu cn dan danig in beweging bracht Het optreden van mej. v. d. Spek, gcb. de Hoop, was zeer goed, alhoewel het spelen van Betty ook wel eenige vermelding verdient. Na nog een slctnummertje behoorde deze prettige en goed geslaagde feestavond veer tot het ver leden. De DOODE TE PAARD. Mirakelspel van Ghecn. „Het Schotiwtooneel." Bij het verval van ons hedendaagsch too- neel met zijn dood-vervelende salonstukken of zijn zenuw-sloopende prikkelingen van het Grand-guignol theater is Henri Ghéon een weldadige verschijning Welk een origi neel man en wat cc< artistieke frischbeid en vaardigheid! Hij doet denken aan de grootste figuren der literatuur ,die van een onbeduidend gegeven een werk van blijven de waarde wisten te maken. Wat is dc kern van dit miraklspl „de goede reis of de doode te paard" een simpel iets! filets dan een oude legende, zcoals dc middeleeuwen cr honderden hebben overgeleverd, van een zestal mannen, die in den jare 1521 beslui ten om van uit het Rijnland een reis naar Spanje te maken ten einde een der voor naamste bedevaartplaatsen van dien tijd, Sa'ntiago di Compostela, tc bezoeken. On derweg wordt een hunner ziek, vier van de reismakkers laten den kranke in den steek, maar de oudste blijft en helpt den jongen man sterven. Dan komt St Jacobus, neemt het lijk en den goeden reismakker op zijn paard; brengt de ziel van den gestorvene naar den Hemel en rijdt met het, doode lichaam en den levenden beevaartganger naar Santiago, waar de vier anderen tot hun beschaming, het wonder van St. Jacob ont dekken. Uit dit eenvoudig verhaal heeft Henri Ghéon een levens-echt tooneelwerlc ge maakt. Naar het uiterlijk speelt het stuk geheel in de late middeleeuwen en in ver schillende kleine détails bewonderen wij de cultuur-historische kennis van dezen knap pen Franschcn schrijver. Maar naar het innerlijk blijven de menschen altijd dezelfde cn dien mensch met zijn oude Adamszonden laat Ghéon ons zien. Welk een prachtige karakterteekening! Hoe laat hij de bluffen de grootsprekers tegenover de voorzichtige uitkomen! In de fijnste nuanceeringen zien wij de menschelijke ziel bloot gelegd, zien wij de kronkelpaden, waarlangs de zelt- zuchtigen en de zwakkelingen loopen om hun beter-ik te ontgaan en zich zélf wijs maken, dat zij vroom en godsdienstig zijn. Ghéon keert dien huichelenden mensch als van binnen naar buiten. Hij doet dat zonder gekunstelde methoden van zielkundige ana lysen. Hij doet het raak en geestig door de menschen hun natuurlijken aard tc laten uit leven, door zc te la (en praten in een leven dige dialoog. Maar het blijft bij praten niet alleen! Er is in dit stuk vooral groote dra matische kracht, bijzonder in het tweede tafereel, de dood van den theologant en dc zielsangst van den alleen in het nachtelijk woud achtergeblevene Norbert, den oudep tuinman Ook in diens verhaal van bet opnemen door St. Jacob boven dc wolken, aan het slot van het laatste tafereel, was pakkend en ontroerend. De doode te paard is eën heerlijk stuk, waarbij men den gebeelen avond geniet met een glimlach om den mond, een lach om de raakheid, waarmee een geboren kunstenaar ons de geheimste plooien van het mensche- lijk hart toont. De vlotte vertaling van El len Russe droeg er zeker niet weinig toe bij, om de prettige dialoog naar het publiek over te dragen. Het Schouwtooneel heeft verder van dit Mirakelspel een uitmuntende vertooning ge geven. Ko van Dijk was een prachtig type van een oubollige Rijnlander; Ezerman in iederen klank en gebaar de voorzichtige lo-entenve'kóoner Carel Rijke een nobele, jonge priesterstudent dit vooral de moei lijke sterfscène ontroerend-schoon speelde; Warmelo, hoewel noöit krachtig, was voor deVol van den eenvoudigen, zich zelfverloo- chenden ouden pelgrim, een zeer geschikte kracht. Ook de overige rollen waren in goe-» de handen, zoodat het geheel een keurige vertooning werd Voor de leden van Geloof en Wetenschap, die bi: deze première de zaal aangenaam vulden, een ware verraS- ring Mode ook^ve-dc ons Roomsche publiek deze poging 'van het Schouwtooneel om goede toorteelkunst te geven, op prijs stel len! Men verzoekt ons nog Cv en irt herinne ring te brengen de Alberdingk Thymuit- voning van hedenavond in den Jansweg- Scbouwburg. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek, omdat wij er van overtuigd zijn, dai deze bekende rederijkers wederom voor een prëttigen avond zullen zorgen; maar ook omdat aan déze uitvoering een liefdadig doel is verbonden, n.l. de Haar lemsche R, K. Kraamverzorging. Wie zich dus vóór de Sfasten nog eens op gepaste wijze wil amuseeren en daar mee tevens een goed werk verrichten, kan niet beter doen, dan zich morgenavond naar den Jansweg-Schouwburg begeven, om Nielen met zijn getrouwen te zien op treden in het vermakelijke blijspel „Zuur en Zoet." Het lid van den gemeenteraad, de heer M. L. A. Klein, schrijft liet volgende aan, deti Raad: „Naar aanleiding van dc besprfekingen omtrent het vergeven der wonifgen aan de Zomervaart in de laatst gehóuden raadszit ting en ....aan ondorgeteekende van be trouwbare zijde verstrekte mededeelingen, hoe het „netjes beweren" wordt opgevat door het bestjiur van de desbetreffende stichting, wordt voor het navolgende uwe aandacht gevraagd. Hier ter stede is groot gebrek aan twee soorten woningen; le aan woningen, waar van de huur varieert tusschen 2.50 en 4 per week en 2e aan huizen voor groote ge zinnen. Is op de een of andere wijze hierin voor zien, hetzij door aanbouw, hetzij door op schuiving, dan zal het eind van den „wo ningnood'' voor onze stad wel in het ver schiet liggen. Gezinnen met een wckelijksch inkomen van 25.-— en daar beneden kunnen onmo gelijk huren van 5.en daarboven beta len, zoodat deze inwoners voor de diep treu rige keuze staan een krotwoning te betrek ken of te blijven wonen en hunne levens voorwaarden te verzwaren. Gi er te gezinnen worden allerwege ge weerd. Particulieren informeeren alvorens hun huis te verhuren of de toekomstige huurder veel, weinig of geen kinderen heeft. Hoe minder hoe beter en hoe spoe diger men zal slagen een pand in huur te krijgen, doch de hoofden van groote gezinnen moeten maar zien klaar te komen. Uitzon deringen bevestigen den regel. De gemeentelijke huizen voor de groote gezinnen, gezwegen over hef feit dat zij niet beantwoorden aan de eischen. welke er aan gesteld moeten worden, zijn bezet, terwijl dit eveneens moet gezegd worden van de daar voor meest geschifte huizen der woning bouwverenigingen De in aanbouw zijnde huizen zijn meest éénkamer-woningen, al thans voor groote gezinnen te klein en de woningen, welke nog het best aan het doel tegemoet komen voor bedoelde perso nen onverkrijgbaar. Het criterium „netjes zijn" wordt aldus uitgelegd: U hebt vee! kinderen, dus zal het huis „vuil" bewoond worden, liet is spoedig uitgewoond,dus U komt NIET in anmerking. Gelukkig blijkt meermalen, dat kleine ge zinnen in groote veranderen. Gelukkig zijn er nog een massa menschen, zoo ciet een groote, Overgroote meerder heid, welke een groot gezin hoóger waar- deeren, in ieder geval zooveel bestaansrecht toekennen, dat zij evenals kleine gezinnen, recht hebben op «een goede woning. Daar de particulieren uit zuiver materialistische overwegingen de groote gezinnen weren uit bestaande huizen en het nalaten nieuwe woningen daarvoor te bouwen en zelfs wo ningbouwverenigingen of stichtingen dezelf de practijken toepassen, zal de overheid moeten ter hulp komen. Ten slotte zij opgemerkt, dat de ervaring leerde, hoe gewenscht liet is, zoowel voor de groote gezinnen zelf als voor de omwo nenden, in het algemeen, dat er niet te veel bijeengebracht mogen worden. Op eCn honderdtal woningen er een tiental en wel verspreid, speciaal voor groote gezinnen in te richten lijkt het meest aanbevelenswaar dig. Op grond van bovenstaande beeft onder- geieekende de eer de volgende motie aan U voor te stellen, welke motie, naar hij koopt, zal worden aangenomen en vrucht dragen. De Raad der gemeente Haarlem; gelet op het voorstel en de toelichting van een zijner leden, overwegende de gevolgen van den nog steeds heerschenden woningnood, speciaal voor de arme en groote gezinnen; overwegende de moeilijkheden, welke de aanbouw van goedkoopcre en voor groote gezinnen bestemde woningen medebrengt; van oordeel dat er spoedig en afdoende dient geholpen te worden; noodigt B, en W. uit 4en Raad over te leggen: a een plan van'dc te bouwen woningen als boven bedoeld of wanneer zij niet met een dergelijk voorstel meenen te moeten ko men, dan deze mededeeling kenbaar te makert; b. waar deze huizen gebouwd zullen wor den cn e. onder welke voorwaarden voor de a s. bewoners en lasten voor de gemeente de verhuring zal kunnen geschieden. De afdeeling Haarlem van de Kon. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde hield Dins dagavond een vergadering in de Tuinzaal van café Brinkmann, Groote Markt. De voorzitter, de heer L. J. Bouwer, epende de vergadering en deed mededeeling dat het bestuur is samengesteld als volgt: J, L. Bouwer, voorzitter; Carléc, vice-Voor- zlter; R. M. v. d. Hart, secretaris, Kloet, 2e secretaris; Teunis, penningmeester en de heeren Koper en Gevers. Dc rekening en verantwoording over 1924 sloot met een tekort van 68.1714 Betreffende den cursus in bloembinden werd medegedeeld, dat deze in Juni Zal be ginnen. De heer Buurman, uit Leiden, is aan gewezen als leeraar. Een 30-tal leerlingen hebben zich reeds opgegeven, doch de cur sus kan slechts door 15 leerlingen bezocht werden. Zij, die lid zijn van dc afdeeling, komen het eerst in aanmerking. Hierna werden besprekingen gehouden over het reglement puntenstelsel der onder linge tentoonstellingen. Vaar de onderlinge tentoonstelling was ingezonden door de heeren Carlée, v. Cruy- ningen, Pool, Dys en Baus. De inzendingen waren prima in orde. De heer G. Bleeker, hield daarna een lezing over verschillende heesters, toegelicht met lichtbeelden. Door der. heer Bléeker werden de minder beken de heesters naar voren gebracht en de lan taarnplaatjes, hoewel klein in aantal, gaven een duidelijk overzicht van het geheel. Het tekort aan plaatjes werd aangevuld door heesters in natura. Duidelijk was het ver schil te zie# tusschen heesters zooals ze hier groeien en ook waar ze thuis hooren. De heer Gevers, die de lantaarn beschik baar had gesteld, bracht het -verschil naar voren tusschen planten in cultuur en in de natuur opgekweekt. De vragenbus werd bewaard tot de vól gende vergadering, Medegedeeld werd dat op 10 Maart een lezing zal worden gehouden door den land schapsarchitect K. van Es uit Apeldoorn. Stand van Tuiobouwlndustrie op dé Tentoonstelling.' De verpachting der beschikbare plaats ruimte voor industrieeie stands, alsmede de plaatsruimten voor kiosken, gebouwtjes en paviljoentjcs is geëindigd. De beschikbare ruimte is geheel bezet, aldus het Weekblad v. Bloembollencultuur. De volgende firma's zullen op het Ten toonstellingsterrein vertegenwoordigd zijn: N. V. Elcctrische* Timmerfabriek „Voor zorg", te Bilthoven; fa, P J. van Empelen Art Zn. te Heemstede; N. V, Drukkerij V.h, De Erven L'oosjcs, te Haarlem; Uitgevers Mij., voorh. fa. W. van Gorcum, te A&en; J. W Laren, tc Zandvoort; Autogarage C. L, J. van Lent, te Heemstede; Mevr. A. Martensv. Rnltfoy, te Haarlem; fa. Hans Mattbes, te Breukeien; Mej, M. van Os, te Heemstede; C. H. v. d. PaaUAv, te Hilver sum; fa. Peek en Co., Amsterdam; Rado- maker'a Kon Gacao- en Chocolade Fabrie ken, te 's-Gra„enhage: Heinische Rtahlwer- t-e. te H'ldpn; Fred Rot. te Heemrie^e; A. Scboori. te Bloemendaal: HandeU Mij R S. Stokvis en Zn., té Rotterdam: B G van Stijn, te'Lissc; Sunrise Kolen Mij,, te Am sterdam; Firma Wed. J. Swaanswijk, Haar lem; Tuinbouw Aankoop-Centrale, te Aals meer: A Verdnnsrhot te Heemstede; A. Voorneveld, te Zeist; Witzel's Handelsver- eeniging te Amsterdam; N V. Ned. Houtin dustrie, v.h. van Dijk en Co,, te Zeist, en K. van Nes C.Bzn te Boskoop. Naar aanleiding varf het initiatief van het bestuur van den Ned. Kring van Beeldhou wers, om tijdens de Internationale voorjaars bloemententoonstelling tc Heemstede, welke wordt gehouden van 13 Maart tot 21 Mei, een tentoonstelling van beeldhouwwerken der leden dan den Ned. Kring te 'houden, is met het bestuur der Internationale Voor- jaars-Bloemens tentoonstelling overeengeko men. dat de leden van den Kring h„n mede werking zullen verleenen, door hoofdzakelijk Tuinvlastiék in te zenden. Dank zij de royale medewerking van het bestuur der Internationale Voorjaarsbloe- mententoonstelling is men tot dit resultaat kunnen komen, wat tevens te danken is aan de zeer gewaardeerde hulp, aangeboden door het Nederlandsche Kunstverbond. Dit zal de eerste tentoonstelling zijn, waar een groot taantal beeldhouwwerken buiten gepaalst zal worden en waarvoor een groot aantal inzendingen verwacht wordt. Ondertrouwd: J8 Fèbr.: G. Berkhout en A. Opbroek, H Nouwland en W. C, Sonr.emans, Gehuwd: 18 Febr.: C. W. Pater en C. A, v. d. Goes. W. Hangjas ep N. v. Nieuwen- hbizen J A. F. ter Wolbeek en D. Meijer. C. H. Nieuwenhuizen en A. Top J. F de Droog cn W. G. Jansen. H. P. Wielart en M. Walburg. P. van Kessel en S. J. Schuurman. F. J. Neu- tr.an en H. W. Oostwal L. G. H. Weijers er, P. v. Balen. A, Reitsma en W. H. Cw>mer. P. J. Mazurel cn J. Wijdeman. Geboren: 15 Febr, J. F. M. Dopheide—v. Reijsen, d. 17 Febr. C. Pennekamp Alders, d. S, M, BotmanBrookman, d. Overleden: 17 Fe(jr. H. Wijers, 70 j„ Sint Anteniesteeg A, Lasschuit—Heiligers, 76 j., Korte Lakenstraat Mok, 75 j., Spaarnwouderstraat 18 Febr. D. 5 j., dochter van G, de Jong, Gasthuisvest. ■nrïïrrT in n i 1 i- MEDFOEDFELH DOOR De beurs opende heden prijshoudend. HEDEN 5% Nederland 1919 t Oöï/g 89*/8 6% Nederland 1923 103 103 i'A Nederl. 1917 915/g 92 7% N.-l. 1921 A. 1025/8 1025/g 6% N.-l 1923 D.. 10'15/is Oude Vaart 691/4 69 dito Gem. Eigend 53l/3 Mij „Nederland" 160 160 Scüeepvaart-Unie 1333/4 134 Rotterd. Lloyd 129 129 Paketvaart 146 146 Ot.de Boot 78 i/g 78 Holl Stoomboot 223/4 r-4 CO CM H V A. 464 467 Java Cultuur 347 Jurgens -gew. 77l/g 77 Koloniale Bank 180-7/g r. 181* I dische Bank '-4' 3/ 4 142 Cert Handel Mij 127'/8 1271/4 Phoenix 86*/* Geéonsolideerdö 185*/2 188*/? Kon. Olie 407 410*/a U S Steel 121 Marine comm. I34/16 Vorstenlanden 160*/2 162 Actions id 161 Va 163 C->mp. Merc. Arg 17 17 Poerworedjo l24'/g 125 387 388 386*2 389 Deli Batavia 3643it 368 A'dam Rubber >673/4 166 Serbadjadi 2l55/8 1'3*/2 115 Wai S itra 141 141 Dordtsche Petr. 380*/4 385 Southern Rails (Jnion 149 89*/8 Wabash 23*/8 Comm. Maxwell 43/i6 Gemeenteraad, De raad der gemfeente Heen stede vergadert hedenavond om 8 uur. De agenda vermeldt: 1 Notulen 11 Decem ber 1924 en 15 Januari 1925. 2. Ingekomen stukken. 3. Ontheffing eischen ingevolge verordening Drankwet *Oor perceel Heeren- rveg 149. 4. Verkoop bouwterrein van Insu- linde. 5. Verkoop bouwterrein aan en bij het Valkenburgerplein. 6. Aankoop grond met Opstallen aan de Kerklaan 7. Verhuur wo ningen en werkplaats aan de Kerkliart. 8. Verlenging termijn ontruiming onbewoon baar verklaarde woningen. 9. Voorwaarden beheer en exploitatie van woningen. 10. Straatnamen tusschen ZandvaartCamplaan en tusschen Adriaan Pauwlaan—Kocdiefs- laan. 11. le Wijziging Verordening op dé heffing van Keurloon. 12 Adres instellen Vleeschkeuringsdienst en verlaging van kcur- loonen, 13. Beheer badhuis aan de Postlaan. 14. Tijdelijke verlegging eindpunt tram 15. Verhuur tuingrond aan den Glipperweg. 16. Vaststelling huurwaarde woning chauffeur- magazijnmeester. 18. Vaststelling kohieren emeentelijke inkomstenbelasting. 19 Ont- effingen gaeentelijke inkomstenbelasting. PafronaatSuitvoering. - Zondagavond cn gisterenavond hebben dc tooneelclubs Van liet patronaat en de Mariavereeniging twee welgeslaagde opvoeringen gegeven van het fantastische tooverspel „De strdf v^n dc oude heks,' Van pater Servatius. Er was Veel belangstelling. De opvoeringen stonden op een boog peil, zoodat er door de bezoe kers veel genoten is. M*;n kan dan ook met voldoening op deze avonden terugzien. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor onderhands te verhurentwee huizen Kerk laan 6 en 8, met daarnaast gelegen werk plaats, tegen een huurprijs resp van 1.60 voör perceel 6 en 3.50 voor' perceel 8 en 1.50 voor de werkplaats per week -- B. en W. stellen voor onderhands te verhuren aan den chauffeur-magazijnmeester de bovenwoning, deel uitmakende van het gebouw van Openbare Werken, gelegen aan het Wipperplein, tegen een huurprijs van 5.50 per week, Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: W. T. Selle, Camplaan 32, een wandelstok; J. Braam, Hecrenweg 60, een zilveren broché; Kortenhoeve, Haemstede- plein 30, een doublé speld; D. King. Laar van Rozenburg 26, een gouden potloodhou der; Kramer, Schouwtjeslaan Haarlem, eei grijze dameshandschoen; Schreuder, Bin nenweg 60, een schcuoltasch met inhoud; S. Caron, Geweerstraat 44, een hondje; I. J. var. der Walle, Geweerstraat 36, eer. odeui spuit; Verzijlberg, Lange Poellaan 8b. Haarlem, een ledige portenionnaie. Rijwiel vermist. Aangifte is gedaan van een heerenrijwiel uit een portaal van de R.K. kerk en van eets heerrijwiel uit een schuurtje aan de Van Hogendorpstraat al hier. WINTERTUIN IN HET PATRONAATS GEBOUW. Ten bate van het Patronaatsgebouw is bet deze week feest in het gesbouwtje aan dc Kerklaan. Door onvermoeiden ijver heeft den Wel Eerw. heer kapelaan Vreeswijk, het zaaltje een feestkleed gegeven, dat alleen reeds dc moeite waard is om te gaan zien. Keurig in gerichte tenten, bediend door heeren van het Patronaatsbestuur, dienen voor attractie. Plantenversiering en levende bloemen met smaak in tuiltjes langs den wand gerang schikt en bloemenmanden doèn zich wanen te zijn in 'n grooten bloementuin, 't Dak is geheel een gordijn van sparregroen. Dinsdag avond werd de Wintertuin om 7 uur door den Zeereerw, heer pastoor Pieterse geo pend. Zijn Eerw. sprak vooraf een kern achtig woord, waarin hij er op wees, hoe en waarvoor dit werk is tot stand gebraeht. Spr. uitte zijn genoegen over de samenwerking van vele autoriteiten en riep éen woord'van welkom toe aan de wethouders van Velsen en Schoten, de heeren Handgraaf en Wolf cn alle aanwezigen. Spr. bracht dank - aan kapelaan Vreeswijk voor zijn onvermoeiden ijver en aan de heeren van het bestuur Hij hoopte, dat de kapelaan veel plezier van zijn Wintertuin zou mogen beleven. Fanfare's van de Harmonie „St. Caecilia" klonken hierop. De Weleerw. heer kapelaan Vrees wijk bracht een woord van dank voor de buitengewone medewerking van de paro chianen en in het bijzonder van de bestuurs leden van Patronaat en St. Jozeisgezellen- vereeniging, .Het aantal prachtige cadeaux, uitgestald voor de verloting, getuigde van de mildheid der parochianen Weer fanfare en met een vroolijke marsch werd het feest in gezet. De heeren Janssen, Wolff cn Ten- netz, hebben voor bloemen en plantenver siering welwillend alle mógelijke medewer king verleend; de perken tulpen van der heer Tennetz zijn keurig aangelegd. Dc har monie zorgt den gebeelen avond met klein orkest voor muziek. Een bezoek is dan ook wel dc moeite .waard cn kan ten zeerste we-den aanbevolen. Burgerl. Stand van 9 tot en met 15 F.ebr, Geboren; W. LueskenSpruit, z. G. N Saeijs, du Saar d. J. A. W Heerens Baars. z. E. HoesKol, z. J. Petbke van Velden, z. T ,A. Bilai-svan Krr-ail d. M. W. KokBeugeling d. E. "M. Meijer—Schreijer-s, z J, GipbartD'Ho- ne, d. Getrouwd: J. van den Burg cn C. C. Her ben P. W. de Liefde met S. Stolker. - R v. d. Pol met J. M. van Andel. Overleden: H. Postma, 82 j„ wed. van P. Smits. N. van Hilst, 70 j., wed. van A. G. Fiddelaar. 's-GRAVENHAGË, 18 Februari. Het Gerechtshof alhier, heeft den gewezen Rijksbouwmeester V„ die door de Recht bank tot 2 jaar gevangenisstraf was ver oordeeld met aftrek van preventief, ver oordeeld tot 6 maanden met aftrek. V. zit reeds langer dan 6 maanden in voorarrest. Wij vernemen, dat V. dan ook reeds 9 da gen geleden op last van het Hof is op vrije voeten gesteld. LONDEN, 18 Febr: De gouverneur van het technische College te Glasgow deelt mede, dat hij een anonyme gift van 50.000 .pond ontvangen heeft. De gever heeft be paald, dat het geld-kapitaal gehandhaafd moet blijven en dat de rente ter beschik king zal moeten worden gesteld van het College. LONDEN, 18 Febr. Uit Changaï wordt gemeld, dat de staking in de Japansche katoenspinnerijen zich uitgebreid heeft tot 13 Japansche fabrieken en thans 30.000 ar beiders omvat De stakers hebben een aan val gedaan op de fabrieken en de machines ernstig beschadigd; 6 Japanners werden ge wond waarvan 1 ernstig. LONDEN, 18 Febr. Het aantal werk loozen bedroeg op 9 Febr 1.243.000, aldus een toename van 4713 vergelijken met de voorafgaande week. STOCKHOLM, 18 Febr, De Zweedsche regeering heeft eën cortlmissie benoemd, welke arbitrage verleenen zal in de huidige arbeidsconflicten. Het bestuur van de fede ratie van werkgevers heeft de uitsluiting in de papierfabrieken uitgesteld van 19 Febr. tot 21 Febr WASHINGTON, 18 Febr. De Luchtvaart commissie uit bet Huis heeft de Minister van Oorlog en Marie verzocht vertegenwoordi gers te zenden naar een geheime zitting, om te bewijzen dat het land legen aanvallen uit' dc lucht kan worden verdedigd. HALIFAX, 17 Febr. Een sclfoener is Zondagavond door een onbekend gebleven stoomschip aangevaren en gezonken. De ka pitein en een matroos worden vermist. De overige leden der bemanning zijn gerc3 BELGRADO, 18 Febr. De politie beeft een geheime drukkerij der communisten ont dekt; 20 personen werdén gearresteerd STOCKHOLM, 18 Febr. De commissie van deskundigen, welke tot taak hetft, hét Zweedsche luchlvaartverkeer te bestudee- ren, heeft de Minister van het Verkeerswe zen een memorandum overhandigd De com missie adviseert het openen van 3 nieuwe routes, n.l. MalmöKopenhagen—Amster dam, StockholmHelsingfors en OsloGo thenburgKopenhagen. BERLIJN", 18 Febr. Uit Durazzo wordt ge« meld, dat bet in de plaats Van het leger ko mende polilie-regiment geleid zal worden door Engelsche officieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2