ré: £-|1IE.UWS STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. ORDE EN ARBEID. LANDB. EN VISSCHERIJ LUCHTVERKEER. MARKTN1EUWS. LEGER EN VLOOT. UIT ONZE OOST. BINNENLANDSCH NIEUWS. yerkeerd gestelde vragen van Mej. Grcensweg. Het rapport Nolting. Vragen van den heer Tilanus. 4 De Weelde-belasting. v De nieuwe gezant te Lissabon. Ziektewet en Ongevallenwet. Oveerijsselsche en Drentsche Venen. Indisch Regeeringsreglement. Een „fabriek" van valsche Rijwielplaatjes. Een oude moordzaak. Hoe een Azalea weer in bloei te krijgen. Verdronken. Jeugdige bandieten. Kouvatten. De 7e Internationale Arbeids conferentie. VERKEER EN POSTERIJEN. VISSCHERIJ. UIT HET &ND- t De luchtpostdienst in Spanje. De luchtv er binding Polen Roemenie. Het rapport der Militaire Controle-commissie. Engeland en het Protocol. De tweede Opiumconferentie. Het nieuwe Pruisische kabinet. Het Roemeensche geschil met Duitschland. De toestand van Soen Yat Sen. Een nieuwe politieke moord. De beschieting van Djeddah. Dc vraag door het socialistische Twee- He Kamerlid mejuffrouw Suze Groencweg aan den Minister van Financiën gericht over de uitbetaling der pensioenen heeft, naar de Tel. van bevoegde zijde verneemt, door de onjuiste wijze, aarop zij gesteld is, dui zenden gepensionneerden in den lande in groote ongerustheid gebracht en bovendien nog ernstige verwarring gesticht. Mej. Groeneweg vroeg n.l. of het met toestemming der regeering was, dat het tijd stip van de uitbetaling der pensioenen is verschoven van de tweede naar de derde maand van het kwaftaal, waardoor, naar zij opmerkte, vele gepensionneerden in finan- cieele moeilijkheden zouden geraakt zijn. Natuurlijk dachten alle gepensionneerden, die dit lazen, dat deze nieuwe règeling hen betrof en het gevolg was, dat duizenden brieven met klachten het departement be reikten. de telefoon niet stilstond en ook He redactie-bureaux tal van ingezonden Stukken ontvingen. Naar aan het blad nu wordt medegedeeeld fs in den toestand van de uitbetaling der burgerlijke- cn militaire pensioenen geen enkele wijziging gebracht. Het betreft alleen een verschuiving van den uitbetaiingsdatum voor de weduwen- en weezenpensioenen, waarmede de betrokkenen reeds vier maan den geleden in kennis werden gesteld. Dit is een gevolg van een omzetting tan het belastingstelsel. Voor ongerustheid be staat dus geen enkele aanleiding. Het rapport-Nolting betreffende de reor ganisatie van den administratieven dienst der P. T. en T. blijkt in alle afdeelingsver- gaderingen der Vereeniging van directeuren en commiezen P. T. met instemming te zijn ontvangen. Door den heer Tilanus zijn aan den mi nister van Oorlog eenige vragen gesteld in verband met door „bijzondere omstandighe den" niet plaats gehad hebbende vergade ring van de „Vereeniging 'ter beoefening der Krijgswetenschap", waarin een hoofdof ficier van den Generalen Staf eenige stellin gen zou verdedigen betreffende de kustver dediging. Is het juist, vraagt hij, zooals in de pers is Verondersteld, dat deze bijzondere omstan digheden daarin gelegen zijn, dat de minis ter heeft ingegrepen. Zoo ja, waaraan ontleent de Minister de bevoegdheid tot ingrijpen en welke zijn de redenen geweest om het verdedigen, c.q. het bestrijden van deze stellingen te belet ten of te bemoeilijken? Een nota van wijziging voorbereid Naar de Tel. verneemt, moet het niet uit gesloten worden geacht, dat binnenkort op het ontwerp Aanvulling der Zegelwet (Weelde-belasting) een nota van wijziging zal worden ingediend, waardoor in verschil lende bepalingen van het ontwerp nog ver andering zal worden gebracht. De nieuw benoemde Nederlandsche Ge zant te Lissabon Jhr. van Haersma de With is te 's-Gravenhage aangekomen en zal zich de volgende week naar zijn post begeven.. VERGADERING VAN WOENSDAG 18 FEBRUARI, NAMIDDAGS 1 UUR. DE VOORZITTER benoemt tot leden van cle commissie van voorbereiding voor de Ziekte- en Ongevallenwet de hceren Nolens, Schaper, Marchant, v. Vuuren, Snoeck Hen- kemans, Rutgers, van Gijn en tot hun resp. plaatsvervangers de heeren van Wijnbergen, Duys, Oud, Engels, Bakker Beumer en Boen. Aan de orde is de behandeling van 't ver- zeek van den heer Weitkamp om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, aan gaande den toestand in de Overijsselschc en Drentsche venen. Het verzoek wordt toegestaan. De interpellatie zal plaats hebben a. s. Dinsdag. Voortgegaan wordt met de behandeling der wetsontwerpen herziening van het reglement op het beleid der regearing van Ned.-Indië wijziging van de artikelen, 8, 58, 67b, 67c, en 71 van het reglement op het beleid der re geering van Ned.-Indië; nadere wijziging van de Indische Comptabiliteitswet, De algemeene beschouwingen worden ZoortgeZel. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.-H.) bestrijdt, dat de Volksraad een ad- viseerend 'bestuur moet blijven en dat de Grondwet niet wil, dat hem budgetrecht en wetgevende bevoegdheid worden toegekend. De verhouding tusschen G.-G. Nederl. Re geering acht hij niet juist gcteckend. De ver houding is anders dan die van burgemeester en minister, hetgeen al blijkt uit het feit, dat dc Gouv.-Generaal cctslagen kan wor den. De Minister zoekt bij de oplossing van -onfüctcn te veel zijn heil in repressie in plaats van preventie. Dat geldt o. a. ten aanzien van de begroo ting, die eerst wordt vastgesteld en daarna toch gewijzigd kan worden. De Minister doet allerlei concessies aan 'den nieuwen geest, maar tevreden is men in die kringen toch allerminst. De creatie van een wetgevenden Raad 'dient om ook tegëtnoet te komen aan een verlangen naar wetgevende bevoegdheid, Juist deze Raad wordt van alle zijden ver oordeeld en het is niet onmogelijk, dat die nit het ontwerp wordt gelicht. Als dat ge schiedt, is de Minister weer niets verder. Het ontwerp is voor spr, niet aannemelijk en als het zou gaan in de richting van den heer Albarda, zou het nog meer onaanneme lijk zijn. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) beziel dit ontwerp uit het oogpunt van 's lands be lang en anders niet. De Grondwet eischt eenige wijziging in de Indische wetgeving en voorzoover mogelijk moet zelfbestuur ge geven worden aan de Kolonie Dit ontwerp, van wets-fechnischc zijde be keken, kan spr. niet bewonderen. Er zit niet genoeg logische bouw in; er is een, vaag heid, die heeft gemaakt, dat nu reeds aller lei kwesties worden geopperd, geschikt als stelling voor een dissertatie maar die een heldere regeling in den weg staan. Op sommige punten gaat minister de Graaff ver der dan wel de bedoeling was, maar in de uitwerking van zijn denkbeelden is hit zoo vaag cn onduidelijk, dal men niet, begrijpt, wat ds bedoeling is. Wat is bijvoorbeeld het verschil tusschen opperbestuur en Algemeen Bestuur? Zal het aljijd blijken in hoeverre Minister en G.G. samenwerken? Wat „inwendige aangelegenheden" zijn, wordt ook oiet duidelijk, maar het is wel- noodig dat vaststaat wat daaronder betrok ken wordt. Heeft de Indische rechter daar voor het toetsingsrecht? Spr. acht betere omschrijving dringend noodig. Met dit voorstel benadert men een par lement, o.a. door toekenning van het recht van interpellatie. Daarom is het noodig, clat dc controlemiddelen worden gegeven die bij een goed parlementair stelsel noodig zivi,. De positie der departementshoofden in Indië moet bijv. sterker worden; zij behoeven nog geen ministers te zijn, maar moeten toch los ser van den G. G. korren te staan. Spr.'s stem zal afhangt» van hel lot der amendementen. Wanneer echter de verant woordelijkheid van den Minister tegenover d Kamer verdwijnt, zou dit voldoende reden zijn cm tegen dit ontwerp te stemmen. De heer OUD (V.-D.) bestrijdt dc opvat ting van Mr. Dresseihuys ten aanzien van de vraag wat opperbestuur is. Misschien was het woord oppertoezicht beter geweest want in dat woord ligt de juiste bedoeling van het opperbestuur. In 't nieuwe grondwettige stelsel is voor het geven van bevelen aan den G.-G. door den Minister geen plaats meer. De G.-G is niet meer de mandataris van de Kroon. Met den Minister is spr. het op dit punt eens. Echter introduceert de minister de be velen weer in de regeling omdat de Kroon bevoegdheid heeft, intrekking van beslui ten te bevelen. Het correctief van het vernietigingsrecht is tegenover de autonomie der gemeentebe sturen gebleken voldoende te zijn. Op diezelfde wijze ziet spr. in het opper toezicht het noodisc correctief op de auto nomie van den G.-G, De Kamer heeft den Minister niets te be velen; zij kan alleen haar afkeuring uiten. In het nieuwe stelsel ziet spr. den G. G. staan tegenover den Minister als da Minister tegenover de Kamer staat. Spr. zal amende menten indienen om het begrip „gehoorzaam heid" uit den ambtseed van den G.-G, weg te nemen. Ten aanzien van de „inwendige aangele genheden" bestaat z.i. geen verschil van op vatting. In dc gemeentebesturen is het be grip ook reeds lang algemeen gebruikelijk en niemand behoeft bevreesd te zijn, dat dit begrip vaag is. Bezwaar heeft spr. er tegen, dat de Volksraad niet anders dan adviseerend blijft. Wanneer die raad vergeet iets te doen, dat de Minister wil. dan houdt de Mi nister. zijn macht zijn wil door te zetten. Wanneer er een conflict tusschen den Volksraad en de Retfeerintf is, dan acht spr. het beter, dat de Staten-Generaal in liet openbaar die kwestie behandelt. De Minister wil dit niet, maar'dit be treurt spr. zeer. In strijd met de Grondwet is die oplossing niet, meent hij. Nergens ver biedt de Grondwet dit: de Nederlandsche wetgeving heeft wel de bevoegdheid, maar niét den plicht deze beslissing aan dc Kroon over te draden. Dc heer VAN RAVESTEIJN (C, P.) acht de sociale waarde van dit ontwerp zeer ge ring. Het gaat hier alleen over de vraag voor de bourgeoisie of er niet het een of ander quasie-pariementarisme moet worden ingevoerd in Indië. Elke volkswil moet ech ter worden uitgesloten en het parlementa risme moet de zuivere uitdrukking van het kapitaal zijn. Aan den Volksraad hecht de volksmassa in Indië niets. Dit vocrstel maakt het niet beter; het is alleen een gepruts, waaraan sur. niet meedoet. Er is geen grondslag voor een parlement en de Volksraad is een ridi cule schijnpoging. Men wil nu den bestaan- den Volkraad wat oppoetsen. Van funda- mentcele rechten der inlandsche bevolking wil men niet weten, cn van emancipatie is geen sprake. Natuurlijk kan dit ontwerp spr.'s stem niet krijgen. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur Arrestaties te Rotterdam. De politie te Rotterdam is er in geslaagd aldaar een fabriek van valsche rijwielplaatjes te ontdekken. In verband daarmede is een viertal personen gearresteerd, t. w. de 42- jarige vrouw J. S., wonende in de Doel- straat de 35-jarige los werkman E. G., uit de Tweede Lombardstraatde 43-jarige bootwerker I. L. O., wonende in de Catha- rinastraat cn de 35-jarige los werkman M. R., ook uit de Tweede Lombardstraat. In de woning van een hunner is een aantal valsche plaatjes in beslag genomen, benevens verschillende benoodigdheden voor het ver vaardigen er van, waaronder een tweetal on afgewerkte stempels. Bij fouilleering zijn ook bij de andere valsche plaatjes gevonden. De politie zet het onderzoek voort. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat binnenkort meer arrestaties volgen. De behandeling van dc moordzaak op G. v. d. Oever, in Kerstnacht 1918 gepleegd in de Nieuwe Laantjes te Schevenir.gen, is naar de openbare terechtzitting verwezen. Naar wordt vernomen, dat de verdachte, G. D. uit Scheveningen, thans gedetineerd, terecht zal staan ter zake van diefstal en moord. Hem zal nl. ten laste gelegd worden in den bovengenoemclen nacht zich schuldig ge maakt te hebben aan diefstal van verschillen de voorwerpen uit de woning v. d. O. aan de Nieuwe Laantjes en dat hij om dien diefstal te vergemakkelijken of voor te be reiden den 67-jarigen v. d. O. het leven be nomen heeft. Het dossier van deze oude zaak is buiten gewoon omvangrijk en een groot aantal ge tuigen zullen gedagvaard worden. Niet alleen het Openbaar Ministerie zal vele getuigen oproepen, maar, ook de ver dediger van D., Mr. W. H. B. Overbosch, zal verschillende getuigen h décharge voor de rechtbank doen verschijnen. De dag van behandeling is nog niet vast gesteld. Een ieder, die een azalea bezit, kent de groote moeilijkheden, om een uitgebloeide azalea indiea opnieuw tot bloei te brengen. De mcesten sukkelen er mee en slechts wei nigen gelukt het. „Floralia" meent thans eindelij keen goede oplossing van het geval te hebben gevonden. Wii onfleenen het volgende er aan j Africa's en Rhododendrons behooren tot j dt kafkschuwende planten en er moet dus, als er van grondvernieuwing of van verpotten sprake is, geen gewone tuingrond gegeven worden. Een mengsel van koemest, bladaarde en heigrond met wat heidehumus, is het meest aan te bevelen. Wie in een heidestreek woont, kan dit mengsel gemakkelijk maken des noods is heide-zand, vermengd met fijn ge wreven turfstrooisel en koemest, ook te ge- bruik|n. De hoofdzaak is, dat men grond zonder1 balkverbindingen heeft en daarom is Ook kunstmest niet te gebruiken. Na het uitbloeien zet men de planten half Mei zonder pot in den vollen grond in de zon of half beschaduwd, waar ze gemakkelijk nat gehouden kunnen worden. In zware scha duw van boomen zullen geen bloeiknoppen gevormd worden,maar den grond voortdurend vochtig houden is noodzakelijk. Men maakt gaten, die twee- of driemaal grooter zijn dan de potkluit en vult deze geheel met boven genoemd grondmengsel. In het midden zet men de plant en dekt den grond weer met een laagje koemest en giet den grond goed nat, den ganschen zomer door. In September worden de planten opgeno men en weer in potten gezet, zooveel moge lijk in de zon voor een muur. In October, zoodra kouder weer intreedt, komen ze in de koude kas of in eert niet verwarmde ka mer Voor een raam op het Zuiden. Hoe zon niger de zomer is geweest, Hoe grooter de kans op veel bloeiknoppen. In DecemberJanuari moeten de plan ten warmer gezet worden en zoo dicht moge lijk voor het raam. In een kamer, waar gas gebruikt wordt voor verwarming of verlich ting, kan men geen bloemen verwachten. Gas is doodelijk vergif voor alle planten. Zoodra de bloemen verschijnen, eischt de plant dagelijks water. Te Tilburg zijn de 18-jarige E. V. en haar ver'o af de F. v. d. P., door de duisternis mis leid, te water geraakt. V. d. P. werd gered, doch het meisje werd eerst een half utjr later opgehaald. Na vruchtelooze toepassing der kunstmatige ademhaling moest de dood wor den geconstateerd. Door rijks- en gemeente-politie te Doetin- chem is een jeugdige dievenbende van 10 jon gens ontmaskerd, die zich in Doetinchem en Terborg aan diefstallen schuldig maakten. Tegen allen is proces-verbaal opgemaakt. Dr. M. N. maakt in een artikel over „Kou vatten" in „Het Kompas" o.m. dé volgendt juiste opmerking Eene jonge dame was 's ochtends naar de kerk geweest, flink gekleed en met bont om; de kerk was onverwamd, zooals dat vroegei regel was. 's Avonds ging ze naar een bal en moest in dun baltoilet, behoorlijk of onbe hoorlijk gcdecolletteerd, met eene dunne sortie om, een poos in een koude gang op het rijtuig wachten, toen zij naar huis wilde gaan. Zij vatte kou en werd ziek. De koude kerk kreeg de schuld, maar het wachten in de koude gang na het bal was dc oorzaak; naar de kerk wilde zij om die reden niet meer gaan, naar een bal wel. Een eigenaardig ge volg van onvoldoende kennis der gezond heidsleer. Dit geval is bovendien nog zeer instructief het toont weer eens aan wat wij al iang weten dat kouvatten zeer ge makkelijk optreedt, wanneer men van te voren in een zeer warm vertrek is geweest of hard heeft gewerkt en daardoor flink h^eft getranspireerd. Beide factoren werken in de balzaal; geen dezer factoren werkt in de kerk. Op verzoek van het 'Chr. Nat. Vakver bond is te Utrecht ten kantore van deze Vak centrale een bespreking gehouden tusschen de vertegenwoordigers van het R.K. Werk liedenverbond het Chr. Nat. Vakverbond en het Alg. Ned. Vakverbond, betreffende de uitnoodiging van den minister van Arbeid, om voor de zevende Internationale Arbeids- conferentie te Genève, op 19 Mei a.s. een voordarcht samen te stellen ter benoeming van een afgevaardigde voor de arbeidersvak beweging, benevens voor twee technische raadslieden. Het N.V.V. dat eveneens tot deze^confe- rentie was uitgenoodigd, had bericht'gezon- den, niet aan de besprekingen te zullen deel nemen. Besloten werd, namens eerstgenoemde drie vakcentralen den minister te berichten, dat dit jaar het R.K. Werkliedenverbond den afgevaardigde zal voordragen, voorts het Algem. Ned. Vakverbond een technisch raadsman terwijl de aanwijzing van den twee den raadsman aan het N.V.V. zal worden overgelaten. Als resultaat der besprekingen werd be sloten den minister voor te dragen tot afge vaardigde den heer P. J. S. Serrarens be stuurder van het R.K.W.V. en secretaris van het I.C.V. en tot technisch raadsman den heer J. Dekker voorzitter van het A.N.V. SCHURFT BIJ SCHAPEN. Naar aanleiding van het feit, dat het aan tal gevallen van schurft zich steeds uitbreidt, schreef de heer Tenhaeff in het „Friesche Landbouwbl." o.m. De verschijnselen van schurft zijn le Hevige jeukte. De dieren wrijven en schuren ?ich aan allerlei daarvoor geschikte voorwerpen, als hekken, schotten, palen, muren, enz. Wrijft men over een plek, waar de schapen jeukte verraden, dan draaien zij hét hoofd om en geven duidelijk te kennen, dat zij dit aangenaam vinden. Zij trachten daarbij te bijten of maken een knagende be weging, bekend onder den naam van heb beren 2e. De wol laat los en deze hangt dan aan liet overige gedeelte van de vacht of gaat ver loren en er ontstaan ten slotte geheel kale plekken in de vacht. De wol ligt dus niet ge lijkmatig over het dier en is op de aangetas te plekken lichter van kleur 3e. Op de aangetaste plekken (voorname lijk schoft, rug, lenden en kruis en bij hede- 'schapen veel in den staart), die in het begin klein zijn en den vorm van een puist hebben, maar zich later over het geheele lichaam uit breiden, ontstaan korsten. In sommige ge vallen vormen die korsten als het ware een dik pantser om het lichaam van het zieke dier. De schrijver geeft de volgende wenken 1. Zie uw schapen grondig na. Stel u daarbij niet tevreden met een oppervlakkig onderzoek, maar onderzoek de dieren stuk voor stuk of er verschijnselen, als bovenge noemd, bij voorkomen. 2., Geef bij het opmerken van die ver schijnselen hiervan direct kennis aan den Burgemeester van de gemeente, waarin de schapen zich bevinden. 3. Wees voorzichtig bij het aankoopen van schapen, vooral van heideschapen of in het algemeen van schapen, waarvan de her komst u onbekend is. 4. Zonder nieuw-aangclcochte schapen ..van uw eigen schapen, minstens geduren de 15 dagen. Blijken de dieren daarna geen verschijnselen, als bovengenoemd, te ver- toonen, dan kunt u ze bij uw eigen schapen brengen. Beschouw nieuw-aangekochfsescha- pen, waarvan de onbesmette herkomst u niet zeker is, als verdacht, geeft ze een schurft- bad of behandel ze met een goed wasch- middel. 5. Overtuig u, dat de ram, die gij bij uw schapen wilt toelaten, geen verschijnselen van schurft vertoont of besmet is. VER. VOOR' DE SCHAPENFOKKERIJ IN N. HOLLAND.' De vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in N.-Holland, houdt op Vrij dag 20 Februari des morgens te half twaalf een algemeene vergadering in het nieuwe Landbouwhuis te Alkmaar (Kerkplein). Op de agenda komt o. a. voor bespreking van de vraag, of het gewenscht is, de statuten der vereeniging zóódanig te wijzigen^ dat voor taan alleen Texelsche schapen ingeschreven zullen kunnen worden en dq naam veranderd wordt in „Texelsch schapenstamboek in N.-Holland". Ook staat op dc agenda vast- telling van de type-omschrijving van het Texelsche schaap. („Tel.") DE UITVOERING VAN HET RAPPORT NOLTING. De minister, van waterstaat heeft Vrijdag j.l. een deputatie van den Centr. Ned. Amb- tenaarsbond in audiëntie ontvagen ter be spreking van het buiten werking stellen van de Bijzondere Commissie van overleg bij het P. T. T.-bedrijf, als gevolg van het verbreken van het contact tusschen de regeering en den Neutralen Bond. De delegatie zette uiteen, dat voor haar het buiten werking stellen van de Commissie van Overleg hoofdzaak is, maar dat zij toch haar verwondering moet uit spreken over de reden, welke de regeering heeft aangevoerd voor de aöor haar aangeno men houding fegen den Neutralen Bond. De minister antwoordde, dat de regeering in de z.i. onware wijze, waarop een der bonden het plattelandsch publiek inlicht over het; rap port-Nolting, aanleiding heeft gevonden om elk contact met die organisatie te verbreken. De delegatie wees er daarna op, dat tal van bestellers, welke reeds>lang hun examen heb ben afgelegd voor hoogeren rang en daarin werkzaam zijn, niet verhoogd worden. Vaca tures zouden worden opengehouden voor per soneel, dat in verband met het rapport-Nol ting zal worden verplaatst. Dit wijst er toch op, zeide de delegatie, dat het rapport reeds in een stadium van uitvoering is. Hoewel de minister toegeeft, dat hieruit een zoodanige indruk kan ontstaan, is het volgens hem toch onjuist. De vacatures blij ven onvervuld, omdat men niet wil kornen te staan voor een teveel aan ambtenaren, in dien aan de uitvoering wordt begonnen. Voor de overweging van de adviezen van Com missie van Overleg bestaat echter volop ge legenheid, omdat Z.Exc. mededeelde, nog niets absoluut vaststaat. AMSTERDAM, 18 Febr. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 235 vette kalve ren le kw. 120-130 ct„ 2e kw. 105120 ct. 3e kw. 90105 ct. p»r Kg. levend gewicht 122 nuchtere kalveren f 1525 per stuk 578 vette varkens Holl. le kw. 9880 ct., 2e kw. 8487 ct. per Kg. slachtgewiCht. AMSTERDAM, 18 Febr. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw sche bonte f 5.255.30, id. blauwe f 5.20 5.25, id. Eigenheimers f 55.20, id. Bra- vo's f 44.25, id. roode star f 44.50, id. bravo's f 44.25 Friesche Borgers f 4 5, id. blauwe Borgers f 44.25 Zeeuw- Eigenheimer poters f 4.50, id. blauwe po ters f 33.25, id. bonte poters f 33.25 Hillegommer Zandaardappelen f 6.507.50 Drentsche Eigenheimers f 2.503.50, id, roode star f 2.50 alles per HL. Winter Mal ta-aardappelen f 910 per 100 Kg. ASSEN, 18 Febr. Eieren. Op de heden gehouden eierenmarkt van de V.P.N. waren aangevoerd 86.700 stuks. Prijs f 5.508.50. DEVENTER, 17 Febr. Eieren. Ter vei ling van de Coöp. Veilingsvereeniging De venter en Omstreken golden heden de kip eieren f 6.407.80 Aanvoer 69.000 stuks. DEVENTER, .17 Febr. Vee. Dragende koeien f 375425, guste koeien f 250280 dragende vaarzen f 275330, dito pinken f 220250, guste pinken f 130180, gras kalveren f 5075, nuchtere kalveren f 16 18, stieren per kilo f 0.850.90, vette koeien f 0.901.05. Handel vlug. Aanvoer 100 stuks. WOERDEN, 18 Febr. Kaas. Ter markt waren 50 partijen. Prijs Goudsche le soort f 6062, 2e soort f 5659, rijksmerk f 59 68. Handel matig. GOUDA, 19 Februari. Kaas. Aangevoerd 45 wagens. Handel matig. Eerste kwaliteit 5860; tweede kwaliteit 5357, met rijksmerk eerste kwaliteit 64.66, met rijksmerk tweede kwaliteit 5862. ENKHUIZEN, 17 Febr. Fleden hebben 65 vaartuigen hier aangevoerd 200 tot 2900 stuks reepharing per vaartuig. Totaal 40.000 stuks (gisteren 92.000 stuks). Prijs f 7.20 7.80 per tal (200 stuks). ENKHUIZEN, 18 Febr. Totale haring- aanvoer van gisterenavond 55.200 stuks. Laatste markt f 7.20. Getal vaartuigen 64. Heden minder haring de eerste 24 vaartui- SCHIETOEFENINGEN TE HARSKAMP. In de Harskamp zullen de volgends. Jiiet- oefeningen worden gehouden Van 3 t/m. 11 Juni a.s. door de normaal schietschool, de scholen voor verlcfsoffi- Leren der infanterie en der cavelarie, waar bij ingedeeld het muziekcorps van het 1ste regiment infanterie. Van 12 t/m. 20 Juni a.s. de normaal schietschool, het Ilde regiment huzaren, het eerste gedeelte van het 4de half rigiment huzaren en het korps mariniers, waarbij in gedeeld het muziekcorps van het 6e R. I. Van 22 t/m. 30 Juni a.s. het 10de, 18de, 21ste en 22ste regiment infanterie, waarbij het muziekkorps van het 5 R. I. Van 1 t/m. 9 Juli a.s. de normaal schiet school, het 4de, 7de, en 20ste regiment in fanterie, waarbij het muziekkorps van het regiment grenadiers. Van 10 t/m. 18 Juli a.s. het 5de, 14de, 15de en léde regiment infanterie, waarbij het muziekkorps van het 1 R.I. Van 20 t/m. 28 Juli a.s. het 3de en 6e regiment infanterie, de K. M. A., de H. C. en de cursus bij het wapen der infanterie, waarbij het muziekcorps van het 6 R.I. Van 29 Juli t/m. 6 Aug. a.s. het 2de en 17de regiment infanterie, het 2de gedeelte van het 2de rjgiment en van het 4de half regiment huzaren, waarbij het muziekkoprs van het 5 R. I. Van 7 t/m. 14 Aug. a.s. het regiment gre nadiers, het regiment jagers en het regiment wielrijders, waarbij het muziekkorps van het regiment grenadiers. Van 17 t/m. 22 Aug. a.s, de normaal schietschool. gen kwamen binnen met gemiddeld 3% tal. Marktprijs f 7.407.70 per tal. URK, 17 Febr. Door 67 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 180 tal reepharing, prijs f 7.107.50 per tal (200 stuks). IJMUIDEN, 18 Febr. Heden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoom- treilers IJM. 418 (Derika V) met f 3977; IJM. 417 (Derika VIII met f 3413; IJM. 196 (Hercules) met f 3108; IJM. 43 (Nelly Gezina) met f 1986; IJM. 108 (Clara Nicol) met f 2980; IJM. 143 (Balder) met f 2710; IJM. 384 (Erica) met f 3270; IJM. ^(Kijk duin); met f 2732; IJM. 253 (Sumatra) met f 2628; IJM. 92 (Oceaan II) met f 3916; IJM. 122 (Bertha) met f 1853; IJM. 21 (Cor- rie) met f 3414; IJM. 12 (Johanna) met f 2097; IJM. 41 (Cobi) met f 2375; IJM. 23 (Alcmaria) met f 2785; IJM. 26 (Witte zee) met f 3151; IJM. 28 (Walrus) met f 3200; IJM. 191-(Albatros) met f 2781; IJM. 32 (Zeemeeuw) met f 3195; IJM. 179 (Holland II) met f 2650 en de loggers K.W. 39 (Doggersbank) met f 636; K.W. 177 (Noordzee VII) met f 531; K.W. 35 (Hol land VII) met f 821; K.W. 48 (Cornelis Marinus) met f 963; SCH. 70 (De Hoop I) met f 468; SCH. 97 (Condor) met f 706 aan besomming. IJMUIDEN, 18 Febr. Heden waren aan de markt de vangsten van 20 stoomtrawlers en 6 loggers. De prijzen waren als volgt tarbot f 32.20, tongen f 2.701.90 per kg, griet f 7148, gr. schol f 3326, md. schol f 4533, zetschol f 5039, kl. schol f 3326, 2110, scharren f 259.50 per 50 kh, roggen f 3726 per hoop, pieterman en poon f 1713.5(1, gr. schelvisch f 40 27, kl. schelvisch f 3118, f 187 per 50 kg, kabeljauw f 6549 per 125 kg, gr. Gul len f 2817, kl. gullen f 17.506, wijting f 12.506 per 50 kg. ENKHUIZEN, 18 Febr. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten f 2024, vale f 30—32, grauwe f 2632, bruine boonen f 2225 per hl.bruin mosterdzaad f 4853 per 70 kg Maanzaad f 2021, karwijzaad f 19.50, beide per 50 kg. HOORN, 18 Febr. Vee. Aanvoer 1 nuchter kalf f 18, 180 varkens vette f 0.720.75, Lon- densche f 0.70, zouters f 0.700.72 per kg. Handel vlug. MAASTRICHT, 18 Febr. Boter. Aanvoer 94.950 kg. Prijzen hoogste f 2.67, midden- f 2.58, laagste f 2.45. VOLENDAM, 18 Febr. Eieren. Aan de veiling waren 86000 eendeneieren, f 7.75 8.10. Gemeld wordt, dat de Spaansche regeering machtiging heeft verleend voor de instelling van een luchtpostdienst tusschen Sevilia, Las Palmas en Santacruz. Een talegram uit Boekarest meldt, dat twe- Junker-vliegtuigen van de Poolsche Luchte vaart Mij., gisteren uit Lemberg te Boeka rest zijn aangekomen met zes passagiers. Het doel van den tocht was de luchtroute te verkennen met het oog op het instellen van een geregelden dienst tusschen Polen en Roe menië. EEN MOOIE PRESTATIE OP LUCHT VAARTGEBIED. Dinsdagmiddag is een sportvliegtuig, dat in de Panderfabrieken gebouwd is en waarvan een tweetal bij de „Service Militaire" in Parijs in beproeving zijn en daar veel succes geoogst hebben, door den heer Niemvenhuis, havenmeester van de K.L.M. te Waalhaven van Rotterdam naar Amsterdam overgevlo gen in 23 minuten. Floet toestel is voorzien van een 25 P.K. „Anzani"-motor met een benzineverbruik van 7 liter per uur, zoodat de tocht van Rot terdam naar Amsterdam nog geen 3 liter aan benzine eischte, waardoor de heele reis nog gCen 50 cent aan brandstof gekost heeft. Het vliegtuig vertrok om 2.33 uit Rotter dam en kwam om 2.56 te Schiphol aan. Dc Sarekat-Rajat actie gebroken. De resident van den Preanger heeft ver klaard in een interview met An et a dat de bevolking overal de Sarekat-Rajatkaarten inlevert, verklarende dat zij bedrogen is door de leiders, die o.a. belastingvrijdom be loofden. De „rajatters" bemerkten, dat zelfs de leiders niet ontkwamen aan straffen en oordeelden het veriiger den besttzurskant te kiezen Vriiwgl alle Rajatschcden zijn ge sloten. De schoolkinderen lutrinen nu doe de gebrekkige opleiding moeilijk op andere scholen worden geplaatst. Het communisme is volgens dezen bestuursambtenaar in de voornaamste agitatie-centra geheel sproken. PARIJS, 18 Febr. Generaal Walch heeft hedenmorgen «aan generaal Foch, den voor zitter van het intergealliecrde militaire, co mité van Versailles, het rapport der militaire controlecommissie in Duitschland overhan digd. Foch lieeft den vertegenwoordigers der geallieerden afschriften van dit rapport doen toekomen, hetwelk 44 bladzijden beslaat en waaraan twee aanhangsels zijn toegevoegd, uitgaande van de subcommissie voor de of ficieren en van dc subcommissie voor de be wapeningen, PARIJS, 18 Febr. De inhoud van het rapport der ijiiitaire controlecommissie is reeds bekend en werd heden ip de wandel gangen der Kamer levendig besproken. De algemeene meening is, dat Herriot er op moet aandringen, dat het rapport zal worden geplubliceerd, ofschoon dc Britsche regee ring cr nog tegen gekant schijnt te zijn. Deze publicatie zou -niet de Fransche meen'ing moeten overtuigen, die volmaakt begrijpt, dat Duitschland tracht Zich te onttrekken aan den plicht om te ontwapenen, maar zou dc Britsche meening moeten overtuigen, die nog golooft, dat Duitschland in de onmoge lijkheid verkeert oip zijn militaire macht te herstellen. Tal van parlementsleden, vrien den van het ministerie-Herriot, uiten dc meenyig, dat Frankrijk de ontruiming van de zone van Keulen niet kan aanvaarden op da enkele belofte van een veiligheidspact, zelfs indien dit pact het karakter heeft van een Engelsch-Fransch-Belgische overeen komst en indien het de instemming van Duitschland verwerft. Frankrijk moet boven dien de verzekering ontvangen, dat dc Duit- sche ontwapening overeenkomstig het ver- diag van Versailles een voldongen feit is. Maarschalk Foch zal aangeven, welke de voorwaarden zijn, die in staat zullen stellen de Duitsche ontwapening als een voldongen feit te beschouwen. Foch zal niet lang laten wachten op zijn antwoord, daar het rapport der controle-commissie niets bevat, dat voor hem nieuw of onbekend is. Het bevat bijzonderheden van dezelfde feiten, welke de commissie hem reeds gedeeltelijk van tijd tot tijd heelt medegedeeld. Waarschijnlijk Maandag reeds zal de con ferentie van ambassadeurs zijn officieele mc- dedeelingen ontvangen, LONDEN, 18 Febr. De ministerraad is bij zijn heden gehouden bespreking nopens het protocol van Genève, niet tot een definitie ve beslissing gekomen. In principe werd echter besloten een gewijzigd 'ontwerp-pro- tocol aan de Dominions voor te leggen en dit, eerst nadat de regeeringeu der Domi nions cr'haar goedkeuring aan zullen hebben gegeven, bij den Volkenbond indienen. In ieder geval staat het thans vast, dat de Britsche vertegenwoordiger in de eerste volgende bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond een nieuw uitstel tot September zal aanvragen met de mededeeling, dat de conferentie in Juni niet kan plaats heb ben. Ietwat in strijd met het bovenstaande, meldt de officieele Britsche draadlooze dienst, dat naar vernomen wordt, het kabi net zich in zijn gisteren gehouden wekelijk- sche zitting niet heelt beziggehouden met de quaestie van het protocol of van de veilig heid. De commissie voor de rijksverdediging en verschillende departementale commissies, die druk bezig zijn met de behandeling van verschillende aspecten dezer quaesties, hebben, zoo wordt er aan toegevoegd nog niet geheel het stadium bereikt, dat hun me mories aaq het volledige kabinet kunnen worden voorgelegd. GENEVE, 18 Febr. De tweede opium conferentie kwam heden met de tweede le zing der conventie gereed. De conferentie zal morgen gesloten worden, terwijl de on- derteekening der conventie daarna volgt. BERLIJN, 19 Febr De vroegere rijks kanselier dr Marx heeft gisteren als mi nister-president van Pruisen zijn kabinet aan den Landdag voorgesteld Er heerschte als gewoonlijk ccn onweersstemming, die zoo nu en dan vooral uit den communistischen hoek doo' lawaai dat minutenlang aanhield, tot uiting kwam. Dr, Marx heeft hier met nog een veel minder gedisciplineerd huls te doen dan in den Rijksdag. De rede van dr. Marx duurde ongeveer een half uur Zij beloofde veel, maar, evenals kort geleden de eerste rijksdagrede van rijks kanselier dr. Luther, op een wijze, die eigen lijk geen aanleiding tot directe oppositie gaf. Qelijk men verwachten kon, was Marx gematigd, zoowel wat den toon als wat den inhoud van zijn rede I betrof. Handigheid verwachtte men van hem niet en toch was ook die in zijn rede aanwezig, o.a. daar, waar hij ditmaal van Pruisisch standpunt uitgaande een duidelijken purticularistischen aanval deed op de tegenwoordige rijksre- geering, wat de kostelijke situatie schiep, dat ccn republikeinsch Pruisisch minister president namens Pruisen het particularisme verdedigde tegenover 'n re'chlsgetinle rijks- regeering, waarin de oer-particülaristische Duitsch-nationalen een voorname piaats in nemen. Ondanks alle gematigdheid en handigheid kon Marx de oppositie natuurlijk niet over tuigen, maar dat ook tegenover een zoo algemeen geacht premier uit de Centrum fractie de sprekers van de Duitsch-nationa len en van dc Duitsche Volkspartij zoo agressief zouden optreden als hedenmiddag het geval was, in het bijzonder dr. von Campe van de Duitsche Volkspartij, betee- kende voor velen toch wel een verrassing. Verder spraken eenige afgevaardigden van het Centrum en van de sociaal- democratie, die natuurlijk de nieuwe regeering verde digden, zij het dan ook ieder op eigen wijze, het Centrum door op den voorgrond te stellen, dat volgens de Pruisische grondwet de lijnen van de regceringspolitiek uitslui tend door den minister-president getrokken wordeh, welke in dit geval niet meer een sociaal-democraat, maar de eerste verte genwoordiger van het Centrum is; de socia listen met een neiging naar een afwachtende houding Morgen en zoo noodig overmor gen worden de debatten voortgezet'. Voorloopig ziet het cr naar uit, dat ook deze regeering veel kans heeft hetzij Vrijdag tot het verleden te behooren, dan wel met een toevallige kleine meerderheid nog even aan te blijven. Dc commissie van buitenl. zaken uit den Duitschen Rijksdag heeft volgens een be richt uit Berlijn, nadat de minister van buitenh zaken vertrouwelijke verklaringen inzake het conflict met Roemenië hati af gelegd, de houding der rijks-regeering in verband daarmee goedgekeurd. Volgens een Wolff-bericht heeft Roeme nië tot dusver met de volgende represaille maatregelen tegen Duitschland gedreigd: li quidatie der nog niet geliquideerde Duit sche eigendommen van vóór den oorlog in Roemenië; invoering eener heffing van 26 pet. op den invoer van Duitsche goed'eren; invoering van maximum-invoerrechten op Duitsche artikelen, driemaal zoo hoog als de bestaande; liquidatie der sedert dc rati ficatie van het verdrag van Versailles in Roemenië nieuw verworven Duitsche eigen dommen. Een, Reuter-telegram uit Peking meldt, dat Soen Yat Sen, die aan kanker aan d» lever lijdt, geleidelijk zwakker wordt. SOFIA, 18 Febr. Hier werd gisteren voor de hoofdkazerne een schildwacht vermoord Tegelijkertijd viel de communistische afge vaardigde Todor Strasjimirof onder de ko gel van een onbekende, die wist te ontko men, na nog een officlér, die hem achter volgde, te hebben gewond. Dc autoriteiten nemen thans strenge maatregelen om de actie der terroristen te beteugelen. LONDEN, 18 Febr. Volgens heden uil Djeddah ontvangen officaeele berichten is dc stad vier dagen lang door de Wahabie- len vrij hevig beschoten, doch neemt het bombardem^pt thans gestadig af. Gisteren vielen er slechts ongeveer twintig granaten in de stad en hedenmorgen werd geen en kele granaat afgeschoten. De gebouwen van den Britschen agent zijn tweemaal ge troffen en de consulaten van andere lan den zijn alle beschoten of bijna getroffen, maar er zijn geen slachtoffers onder het personeel en evenmin is, voor zoover he kend, eenig buitenlandsch onderdaan ge troffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6