Radio-nieuws. Vrijdag 20 Februari 1925 48s£e Jaargang No. 15973 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Kunstmatige storm IJMUIDEN. 21 Februari Feestavond R.-K. Jonge Vrouwen bond. Tooneeluit voering „St. Gertrudes Patronaat." Haarlemsche Orkestvereeniging Het teekenen aan de H. B. S. 5 j. c. met gewijzigd leerplan. H. O. V. Provinciale Staten van Noord- Holland. Internationale Voorjaars Bloemen tentoonstelling. Tentoonstelling van Carosserie- teekeningen. Causerie R.-K. Reis- vereeniging. 25-jaritr jubileum van de schietver- eeniging „Bloemendaal Commanda". Eekrcning. Gunning. Patronaatsuitvoering. TOONEEL. Br. Knock. Be goede reis of de Boode te paard. 't Conflict in de Kleeding- industrie. Be uitsluiting voor den Modernen Bond en de Federatie. Be Algemeene R.-K. Propaganda- club. Voor de Groote Gezinnen. J. J. WEEER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraplilsch Weerbericht. De ontwapening ter Zee. De strijd in China. Gezonken. De Amerikaansche Vice- President. Kunstmatige mist. De stranding van de Mercurius De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle a en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij rooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 {3 lijnen) Postrekening No 5370. Aavertentiën 35 cents per refet Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusscheD den tekst als ingezonden mededeeiing 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL V raag- en aanbod-adver* tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bi' vooruitbetaling. Alle abcnré's op dit blad zijn, in'ev >lge de verzekeringsv aorwaarden, X Q flflfi tegen ongeval en verzekerd voor een der volgende uitkeerin^enO ^UU>a Leven lange g-hee!e on X "7C|f| geschiktheid tot werken; T /«JU. bij een ongeval met X «"JEO doodeljken afioop. &öll bij verlies van een and, X jjOC bij verlies van een X Cfj bij een breuk van X 4A bij verlies vaneen een voet of een oog; T Zü.— duim of wijsvinger; I vJU.™ been of arm; I 4"U andere vinger. invoering van nieuwe of verhooging van bestaande belastingen is altijd een onsympa thiek werk. Dat behoeft geen nader betoog. En zeker in dezen tijd, waarin wij nog maar nauwelijks uit de malaise los beginnen te komen is het opleggen van nieuwe finan- cieele lasten op de burgerij dubbel onaan genaam. Dat echter de regeering de invoe ring van 'n nieuwe belasting overweegt, om tegelijkertijd andere belastingen te verlagen is een daad, welke niet vooraf met smaad en hoon dient bejegend te worden. Wij willen daarom nu al reeds waar schuwen tegen den kunstmatigen storm, welke door belanghebbende kringen tegen de voorgestelde verterings- of weeldebelas ting wordt verwekt. Zoq deelt de Telegraaf mee een onderzoek te hebben ingesteld naar den in druk, welken de indiening van de weelde belasting heeft gemaakt en naar het blad beweert te hebben vernomen, was de alge- meene opinie: storm op komst en het oordeel „vernietigend voor den inhoud van de wet, eei\ algemeen veroordeelend vonnis over de voorgestelde heffingen en fyet systeem van derzelver inning. Tevens groote verbolgen heid en plannen om een algemeene actie te beginnen, welke stellig die tegen de Tarief- wet zal overtreffen en bovendien een veel meer populair karakter zal dragen, omdat immers het gansche groote publiek direct door deze Weeldebelasting getroffen dreigt te worden." Dan worden de meeningen van verschil lende vertegenwoordigers van bedrijven ge geven en wanneer men die heeren hoort praten, dan beteekent de aangekondigde weeldebelasting inderdaad een burger oorlog en de ondergang van Nederland. Laten wij beginnen te zeggen, dat ook wij zulk een verteringsbelasting weinig sym pathiek vinden. Ze druischt in tegen onzen vrijen volksaard en tegen de Nederlandsche handelsnatuur. Maar wij hebben ten gevolge van den oorlog al zooveel onaangenaams moeten verdragen en ook het tijdperk van economisch herstel, dat we tegemoet gaan, zal nog wel minder prettige dingen eischen, alvorens we weer in een dorado van hoog conjunctuur en in een rijkere samenleving be landen, waarin alles weer vlot en vrij gaat. Wie echter de drie kruisjes al achter den rug heeft, moet er maar niet op rekenen nog veel van die weelde te zullen genieten! In die stemming dienen alle belasting voorstellen der regeeringen van dezen tijd beoordeeld te worden. Niemand heeft ge protesteerd, toen de minister van financiën het vorig jaar aaökondigde, dat verschillen de belastingen dringend verlaging eischten e- dat daarvoor allereerst in aanmerking kwamen de inkomsten- en de successiebe lasting; de eerste voornamelijk in dier voege, dat de groote gezinnen minder te be talen krijgen; de tweede, dat de spaarzaam heid de kracht van een natie niet verlamd wordt. Voorstellen om daartoe te komen, zijn nu ingediend. Op het oogenblik wordt bij den aanslag in de Rijksinkomsten belasting slechts 200 voor een minderjarig kind afgetrokken. Bij de nieuwe regeling wordt voor gehuwden 200 en voor ieder kind bovendien 300 afgetrokken, dus vooi een gezin met zes minderjarige kinderen be draagt de aftrek 2000. Men ziet hieruit, hoe gemakkelijk onze groote arbeidersgezin nen daardoor geheel vrij komen van Rijksin komstenbelasting. En de gemeentebesturen, die 100 opcenten op de Rijksinkomstenbe lasting heffen, zullen hierdoor van zelf tot grootere zuinigheid gedwongen worden. Als compensatie voor de mindere opbrengst in de schatkist zal nu de weeldebelasting dienst moeten doen. Het is niet onze bedoeling het ontwerp thans reeds in onderdeden te be spreken. Wellicht kleven er ernstige fouten aan, welke bij nadere bestudeering aan den dag treden. Zoo b.v. is het de vraag of het hotelbedrijf' wel de voorgestelde lasten zal kunnen dragen; of te dien opzichte geen voorzichtiger regeling noodig en mogelijk is. En ook de bepaling, wanneer schoenen en sommige kleedingstukken de weeldegrens hebben bereikt, lijkt ons niet geheel juist. W rtegen wij echter willen waarschuwen is het kunstmatige verzet, dat nu al tegen de verteringsbelasting wordt aangekweekt. Zoo lazen wij b.v. dat bet wetsvoorstel een pas kwil is, omdat een reep chocolade van 6 cent onder den druk der weeldebelasting 16 cent zal kosten. Dat is een caricatuur maken van een ernstige zaak. De grondgedachte der wet is deze: wie een bontjas koopt van f 400 kan ook wel 440 betalen; wie op een avond in een luxueuse inrichting 300 ver brast aan oesters en champagne kan wel 10 pet. meer betalen om te helpen de groote gezinnen te ontlasten. Dat is de bedoeling van het voorstel. Wanneer men bezwaren heeft tegen details of tegen de techniek, laat men die dan in zakelijken vorm naar voren brengen. Een agitatie verwekken tegen een goeden en gezonden maatregel met valsche i oorstellen of loos alarm is niet minder dan misdadig! De film der Bataafsche. Op vrijdag 13 Maart zal in Thalia op initiatief van het Antsdepartement de film der Bataafsche Petroleum Mij. vertoond worden. Des mid dags wordt de film vertoond voor de leer lingen van de Rijks H. B, S. en de Am bachtschool en voor die van de hoogste klassen der lagere scholen. Sociëteit „St. Bavo". Zangles 1 uur Geel Wit 5 uur Vriendschap zij ons doel 8 uur gewone zittingen 7 uur. Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel „De gcede reis of de Doode te Paard" kwart over 8 uur. „Brinkmaan", Groote Markt. Vergadering H. H. V. 8uur. Kunsthandel F. H. Smit. Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur. Uitgezondera 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8— 9'A uur R. K Arbeidsbeurs voot mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 lka van 2614 en s avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en vanchalf 8half 9 jur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur. des middags van 2—4 uur, en s avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K, Leeszaa en uitleenbibkotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en- van 710 uur, be halve de; Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlecnen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloembofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei. 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeth's Ver-eniging Jansstraat Aanvragen om versterkendt middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 2 -3 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wH kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. De R.-K. Jongevrouwenbond weet toch steeds veel afwisseling in de door hem ge organiseerde avonden te brengen. Voor de zooveelste maal is dit gisteravond weer eens gebleken en de directeur, de We!e:rw. Heer A. W. J. Lühn, zoowel als de leidsters der onderscheidene clubs, verdienen daarvoor allen lof. Dat dit ook reeds genoegzaam ge kend is, Bleek ook gisteravond weer want de groote zaal van „St. Bavo" was bijna geheel gevuld. Een groote verrassing van den avond was welde schitterende zang onder sublieme bege leiding van een tweetal dames, wier namén nooit mogen vermeld worden, maar die immer hare medewerking verleenen. Het applaus, dat haar ten deel viel, klonk telkens spontaan op en mocht haar beiden wel een bewijs zijn van dankbaarheid en tevens waardeering voor het schènken van zooveel genot. De zangclub van den R.-K. Jongevrouwen bond zong verschillende liederen, welke door de zuiverheid der stemmen, welke goede leiding verraadde, veel aantrekkelijks hadden. Kapelaan Lühn zelf liet zich ook niet on betuigd en zijn lezing in woord en beeld over de H. Elisabeth was een waardig onderdeel van dezen prachtigen avond. Op prettig- onderhoudende wijze schetste het hij leven dezer Heilige, waarbij hij zoo juist hare bijzondere deugden wist te belichten en tot navolging daarvan aan te sporen. De zeer heldere lichtbeelden maakten deze lezing, welke veel bijval verwierf, dubbel aangenaam. Verder was het woord aan de tooneelaf- deeling van den R.-K. Jongevrouwenbond, die „Haar Offer" opvoerde. Den inhoud van het stuk mogen wij als bekend veronder stellen. De opvoering er van geschiedde zoo goed als onberispelijk. De onderscheidene rollen waren alle in goede handen en het spel der meesten was na tuurlijk en ongedwongen. Zelfs de kleineren bij den Kerstboom gaven haar rol goed weer. Henriëtte (de hoofdrol) beeldde zeer goed uit de goede katholieke in het wereldsche huisgezin v. d. Sloot en wist de tegenstel ling met haar ongodsdienstige moeder scherp te doen uitkomen, waartoe het goede spel dier moeder vanzelf veel bijdroeg. Josephine, zuster van mevr. v. d. Sloot, legde juist door het rustige van haar spel daarin veel bekoor lijks en, zonder de anderen te kort te doen, was zij met Henriëtte ontegenzeggelijk de beste. Tante Emma's spel als de ongeloovige tante was eveneens subliem en zonder fout, terwijl Antoinette als nicht van Henriëtte vooral in het laatste bedrijf uitstekend haar rol speelde. De overige r Hen waren, zooals gezegd, in goede handen. Geen wonder was het dan ook, dat na elk bedrijf geestdriftig applaus opklonk. De leidster der tooneelafdeeling, inej. C. Neelissen, die zich zooveel moeite ge troost heeft voor (ie instudeering van het stuk, mag met trots en blijdschap op haar groote succes neerzien en de lauweren, haar geschonken in den vorm van een bloemstuk, plus het mooie dankwoord van kapelaan Lühn en den bijval der aanwezigen, was een welver- diende hulde voor haar. En het belooft weer j een nieuw tooneelstukje over drie maanden, I nietwaar Bij het einde van den avond sprak kapelaan i Lühn nc« een kort dankwoord jegens allen, die tot het slagen van den avond hadden me degewerkt. Voor ouders van het meisjes-patronaat „St. Gertrudis," werd gisterenavond een toonecluitvoering gegeven in het patronaats gebouw aan het Teijlerplein. Reeds Zondag en Dinsdag was er al een opvoering gegeven van het stuk getiteld „Haar Offer," oorspronkelijk familiedrama in 4 bedrijven, geschreven door Pater Str- vatius van Enschede, doch gisterenavond bleek het succes wel het grootst te zijn. Even 8 uur werd de feestavond geopend door den WelEerw. Heer Vis, kapelaan in de parochie „St. Johannes de Dooper," die na de aanwezigen welkom te hebben ge- heeten, zijn verbazing uitsprak over de talrijke opkomst. De opkomst was zoo groot dat de „schouwburg" van het Amsterdam- sche kwartier, volgens spr. te klein was. Vele aanwezigen moesten zich met een staan plaats vergenoegen. „Donateurs, steunt het meisjes-patronaat" was het devies, dat de eerw. spr. den aan wezigen op verschillende wijze voor oogen hield. Het meeste werk doet de presidente mej. Eykhof. Het"„St. Gertrudis patronaat is op één na het grootste in Haarlem. Volgens spr. zijn er nog zeer veel meisjes die van godsdienst maar heel weinig afweten. Het patronaat voorziet in dat gemis. De meisjes kunnen 4 jaar lang een cursus op de huishoudschool medemaken, 2 jaar een her halingscursus, of 4 jaar onderricht in naaien, koken en wasschen bekomen. Hiervoor kan men dan een diploma behalen. Het patro naat telt op het oogenblik ongeveer 80 leden; doch het moet, volgens spr. nog grooter worden,. Het moet aan den spits staan van het R. K. patronaatswezen in Haarlem": Spr. eindigde zijn met humor doorspekt speechje met den wensch dat allen die nog geen donateur waren dit nu zouden worden. Hierna werd begonnen met de opvoering van „Haar Offer." We kunnen niet anders zeggen, dan dat dit ontroerend en met toe wijding gespeelde stuk een succes werd Zij, die het werk van Pater Servatius kennen, weten dat het eenvoudig, niet overdreven, maar innig schoon en vol ontroering is. En het „Gertrudis"-patronaat, onder de emin en- te leiding van mej. C. de Vrind heeft dit weten te uitem door mooi spel. Een bijzonder woord van lof komt toe aan mej. Hazebroek, die de moeilij leste rol, succesvol vervulde. Na afloop bracht kapelaan Vis eenige woorden van dank aan de leidster, mej. C. de Vrind, aan mej. van Zutphen voor haar pianospel, aan de heeren Gebr. Marchand en Jan Mekenkamp, die voor het décor hadden gezorgd, en tenslotte aan alle medewerkenden Tijdens een pauze werden bloempjes ver kocht ter bestrijding van onkosten. Op het middagconcert voor de le den, Zon dag 22 Februari a.s. zal onder leiding van Nico Gerharz worden ten gehoore gebracht een Wagner-Liszt progr. bestaande uit „Les Preludes", Rahpsodie Hongroise (No. 1 in F), Vorspiel „Lohengrin" en de ouver ture „Der Fliegende Hollander." Zijn de drie eerstgenoemde werken van genoegzame bekendheid bij de concert bezoekers der H.O.V. om, de uitvoering onder onzen Haarlemschen dirigent waar borgt ons dit, hiervan in ruime mate kunstge not te smaken, de ouverture „Der Fliegende Holl ander" prijkt voor het eerst op het reper toire der H.O.V. en het is een navolgings- waardige daad van mevrouw Koolhoven om dit prachtwerk aan het orkest ten geschenke te geven. Als eerste nummer op dit programma, verzuime men niet tijdig aanwezig te zijn om aan dit geschenk welverdiende aandacht te wijden. Richard Wagner de schepper, mevrouw Koolhoven de geefster en Nico Gerharz die de uitvoering ervan met energie voor bereidde. Zulke klaverbladen van drie zijn ook zeld zaam. Gisterenmiddag brachten wij een bezoek aan de kleine tentoonstelling van het teeken- werk der leerlingen van de H.B.S. aan de Zijlvest. De wezenlijke waarde van deze tentoonstelling is hierin gelegen, dat men zich een zuiver beeld kan vormen, van de methode van teekenonderwijs, zooals deze hier gevolgd wordt. Zelfs zonder het beknop te overzicht, dat belangstellende bezoekers ter hand wordt gesteld, is het voor iemand, u;e eenigszins met de verschillende methoden van het teekenonderricht op de hoogte is, niet moeilijk om te zien dat hier een goede weg gevolgd wordt. Natuurlijk dient men onderscheid te ma ken. Men zal hier geen treffende vondsten doen van ornamentiek, kleur, compos; tie etc., zelfs kan men geen vergelijking maken met het teekenwerk, zooals we dat aantreffen bij middelmatige ambachtsscholen. We die nen de teekeningen hier alleen uit een ander gezichtspunt te beschouwen, we moeten chter de teekeningen de methode zoeken. Hier geldt o.a. de practische regel laat de leerlingen zoo tee..enen, dat ze er later, .hetzij in den handel, hetzij bij hun studiën, er iets aan hebben en laat hen alieen teekenen wat uitvoerbaar is. Als gevolg werd natuurlijk gebroken met het zgn. academisch teekenen, en v/ordt er thans alleen gebruik gemaakt van potlood, O. I. inkt, wateiverf etc., materiaal dat de leerlingen later ook nog zullen kunnen en veelal zullen moeten hanteeren. Buiten het gewone teekenonderricht ziet de leeraar geregeld met zijn leerlingen con tact te krijgen en hun gevoel voor schoonheid te ontwikkelen. Ook hier wordt de praktijk voor oogen gehouden zoo wordt bijvoor beeld de aandacht gevestigd op goede en niet goede advertenties, affiches die 't doen en die niet aan hun bedoeling beantwoorden. Wat het geëxposeerde werk betreft zagen wij enkele dingen, die een prettigen indruk maakten. O.a. een atmosferisch potlood schetsje van een boek, een penteeke- ning van een uil, waarvan de vormen nog niet voldoende cederideerd en verantwoord zijn, een kraai in breede lijnen in stevige, evenwichtige vlak1 e 1 neergezet, een gevoelig takje, eenige goede portefeuilles en projectie- teekeningen. Wij kunnen hen, die pract ach we kraam zijn op hei gebied van teekenonderrient aan raden deze tentoonstelling eens te bezoeken. le Jeugufconeert. Als bewijs dat de jeugdconcerten in een ./are behoefte blijken te voorzien, kan mede gedeeld worden dat de heer van Mourik Broekman, Directeur der 1ste H.B.S. en twee bestuursleden der H.O.V., Woensdag bij loting de plaatsen in de Concertzaal heb- oen verdeeld. Het bleek dat de geheele be nedenzaal gevuld is zoodat een duizendtal van dit concert gebruik zal maken. Het groote percentage zieken in aanmerking geno- nen kan men aannemen dat bij een tweeden avond de zaal te klein zal zijn. Voorwaar dus een schitterend succes. Genoodigden worden er nog eens op ge wezen dat kinderen beneden de 16 jaar niet kunnen worden toegelaten. De voorzitter deelt mee, dat de Najaars- zitting-1924 in de vergadering van 18 Febru ari 1925 is verdaagd tot Dinsdag, 24 Februari 1925, des voormiddags ten half elf. In de op dien dag te houden vergadering zullen aan de orde worden gesteld de in de vergaderingen van 17 en 18 Februari onaf gedaan gebleven punten 36 van den op roepingsbrief d.d. 14 Januari 1925. Indien de behandeling op bovengenoem- den dag niet mocht afloopen bestaat het voor nemen voor te stellen de vergadering voort te zetten op Dinsdag 3 Maart 1925, even eens des voormidd^gs ten half elf. Een uitnoodiging aan de 48 gouverneurs der Vereenigde Staten. Het tentoonstellingsbestuur heeft een uit- noodiging gericht tot de gouverneurs der 48 staten van Noord-Amerika en hunne sta ten door afgevaardigden van de Staatstuin- bouwmaatschapppen in hun gebied officieel te doen vertegenwoordigen op de tentoon stelling. Indien deze uitnoodigingen aan vaard worden, ligt het in de bedoeling ter gelegenheid van de zesde tijdelijke tentoon stelling, die op 15 Mei begint, hun tegelijk met de Jury, verschillende feestelijkheden aan te bieden. In geb. „De Nijverheid" wordt voor enkele dagen een tentoonstelling gehouden van carosserie-teekeningen, werk van leerlin gen van den heer J. Kater. Deze organiseert cursussen in carosserie-teekenitigen, ook schriftelijk door het geheele land. Onlangs is te Hilversum een tentoonstelling gehou den van werk zijner leerlingen en over eenige maanden wordt er ook een te Rotterdam georganiseerd. Op de tentoonstelling gisteravond bleek wel de vaardigheid der leerlingen. Er waren allerlei carrosserie-teekeningen, zoowel van leerlingen, die nog slechts een half jaar den cursus volgden, als wel van hen, die den ge- heelen cursus reeds gevolgd hadden. Alles was keurig afgewerkt, terwijl de eigen ont werpen der leerlingen mede tot het beste werk behoorden. Ook vele zgn. blauwdrukken waren tentoongesteld o.m. viel op de blauw druk van een autobus voor 28 oersonen. De tentoonstelling is werkelijk de moeite waard, bezichtigd te worden en de heer Kater kan van blijvende successen verzekerd Zijn, indien hij op den door hem ingeslagen weg voortgaat. Reeds gisteravond was de belangstelling voor de tentoonstelling groot. Hedenavond te kwart over 8, zal voor leden en int oducé's van de R.K. Reisver- eenig:ng door dgn heer A. van Emmerik een causerie met lichtbeelden worden ge houden over Rome, Napels, Capri en Mi laan, in de groote zaal van café „Centraal" Groote Houtstraat bij de Houtpoort. Deze lezing belooft zeer interessant te worden, vooral in verband met het Jubeljaar. Afdeeling Bloemendaal van „Volks weerbaarheid." Zondag 15 Februari j.l. was het 25 jaar geleden dat deze vereeuiging werd opge- icht. Zooals reeds vroeger medegedeeld, zal deze gebeurtenis o.a. gevierd worden door het in dit voorjaar uitschrijven van eenen nationalen schietwedstrijd cp buks. H. M. de Koningin gaf, door het schenken van eene groote züveren medaille, blijk van hoogst derzelver belangstelling in deze ge beurtenis. Verder bestaat het plan, eenen feestavond te organiseeren, waarop door het gezelschap van Joan Louis Pisuisse een volledig pro gramma zal worden ten gehoore gebracht. Deze feestavond zoude reeds hebben plaats gehad, indien daarin door de ongesteldheid van den Voorzitter, den heer A. Koolhoven, geen verhindering was gekomen. Aangezien het te voorzien is, dat binpen afzienbaren- tijd de heer Koolhoven weer geheel hersteld zal zijn, zal bedoelde feest avond op nader te bepalen datum toch plaats hebber. Tot ;t bijwonen van dezen avond zullen worden uitgenoodigd de leden van het Eere- coiriié met hunne dames, de leden der ver- eeniging met hunne dames en de ingezetenen met hunne dames, die, door inteekening op de vóór enkele weken toegezonden cir culaires, Hebben bijgedragen ten bate van den uit te schrijven tfationalen bukswedstrijd. Zij die hunne biljetten nog niet mochten hebben ingevuld en toegezondvn, worden beleefd uitgenoodigd dit alsnog te doen. Toezending wordt gaarne tegemoet gezien aan het adres van den Penningmeester, Kleverlaan 33, Bloemendaal, of aan een der andere bestuursleden! Op de groote Nationale Tentoonstelling van Pluimvee, gehouden te Leiden, behaalde de heer P. A. v. d. Maren ansen, de Groote ilveren Wisselbeker voor de fraaiste collectie Wyandottes en 4 eerste, een 3e en 3 eere- i prijzen met Columbia ilver Pencelled en Brauw gezo'omd Wyandottes. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, brenger ter kennis van belanghebben den, dat: „Het leveren van schoonmaak artikelen", waarvan de openbare aarbeste ding heeft plaats gehad op Maandag, 2 Febr. j.l., door hen is gegund als volgt: aan de firma Wed. H. J. Kluitenburg en Zoon te Haarlem, perceel I, voor 467,24, en perceel II voor 160,85; en aan Van den Briei en Verster te Eind hoven, perceel III, voor 329,88, Door het meisjes patronaat in de parochie van „St.-Bavo" zal op Zondag, Maandag en Dinsdag a. .s een tooneeluitvoering worden gegeven in het patronaatsgebouw voor leden donateurs en ouders der leden. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk „De Id. Brugitta". Als laatste vroolijk avond voor de Vasten geeft de N. V. Het Schouwtooneel, directie Adr. v. d. Horst en an Musch Dinsdag 24 Fe bruari de 10e opvoering te Haarlem van ,,Dr. Knock of de Triomf van de Medische Wetenschap," blijspel in drie bedrijven van Jules Remains, met Jan Musch in den tilel- hoofdrol. Zaterdag 21 Februari zal de N. V. Het Schouwtooneel, directie Adr ,v. d. Horst en Jan Musch in den Haarl. Stadsschouwburg een reprise geven van „De Goede Reis of de Doode te Paard, een spel in drie bedrij- ve van Henri Ghéon. Met betrekking tot 't conflict-in de klee- ding-industrie wordt van werkgeverszijde vernomen, dat volgens besluit van de werk gevers de uitsluiting gisteren is ingegaan en zich uitstrekt over de arbeiders, welke ge organiseerd zijn in den Bond van Manne lijke en Vrouwelijke Arbeiders in de Klee- dingindustrie en den Federatieven Bond van Arbeiders in de Kleedingindustrie. Van den R. K. naaisters- en kleermakers- bond bond „St. Gerardus Majella" is bericht ontvangen, dat deze bond de collectieve ar beidsovereenkomst aanvaard met 'nbegrip van de laatste toezeggingen. De Ned. Chr. Bond van Arbeid(sters) in de kleedingindustrie deelde mede, zich in prin cipe en onder voorbehoud bereid te verkla ren zijn afdeelingen te adviseeren tot aan vaarding der voorstellen. Deze bond acht een conferentie noodig. Hedenmiddag om 3 uur werd het defini tieve besluit van dezen bond verwacht. Maandag of Dinsdag a.s. wordt een besluit van de beide moderne bonden tegemoet ge zien. Wat den toestand in Haarlem betreft kan worden medegedeeld, dat bij 5 patroons hier ter stede de uitsluiting van kracht is, Aan de aangeslotenen bij den R. K. Bond en den Chr. Bond en ook aan de niet-geor- ganiseerdeu wordt echter werk uitgegeven. De beslissing omtrent de aajivaarding van de collectieve arbeidsovereenkomst zal in de landelijke organisaties en dus niet in de plaatselijke vereenigingen vallen. Het juiste aantal uitgestotenen voor zoo ver het Haarlem betreft, kon men ons he denmorgen nog niet opgeven. Z. D, H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van de parochiale R. K. Propaganda-club van St. Bavo, den WelEerw, heer W. Bosch; ir, de parochie O. L. Vr. Rozenkrans, den Wel Eerw. heer J. Brinkman; in de parochie van het H. Hart den WelEerw. Peter J. Verhaar O. F. M.; in de parochie H.H. Elisabeth en Barbara, den WelEerw heer G. Goes; m de parochie Johannes de Dooper, den WelEerw. hec C. Vis, in de parochie H. Joseph, den WelEerw. heer J. Voorham. Dat is nu eens een sympathieke gedach te, die het gemeeteraadslid van Haarlem, de heer M. L. A. Klein, in een motie aan den Raad heeft belichaamd: het bevorderen van den bouw van woningen voor groote gezinnen. De heer Klein verdient, naar mijn mea ning, een woord van gelukwensch met dit initiatief en ik wensch hem toe, dat ge lijk eenmaal Cato bij herhaling aandrong op de verwoesting van Carthago bij tel kens en telkens zal blijven hameren totdat in den woningnood voor groote gezinnen in alle opzichten is voldaan. Die groote ge zinnen moeten geholpen worden. Zij heb ben evenveel recht op een goede, ruime, frissche behuizing als kleine gezinnen, ja meer recht hebben zij er op, omdat zij zich, door de grootte van het gezin reeds zooveel andere genoegens moeten ontzeg gen, die de kleine gezinnen zich wel per- mitteeren kunnen. De moeite, die de groo te gezinnen meestal hebben, om een ning te vinden, is bedroevend; de moeilijk heden, die huisbazen ook, helaas wel, kolholiekel den huisvaders van groote gezinnen in den weg leggen en de schimp scheuten, die de groote gezinnen ook, helaas, van katholieken moeten verdu ren, zijn weerzinwekkend. En toch heeft niemand het recht den grooten gezinnen moeilijkheden in den weg te leggen. Eeraer verdienen zij lof en bewondering. Lof, om dat zij hun heiligen plicht niet met voeten treden, bewondering, omdat zij den moed hebben dien moed, die andere lafnaT-, tig missen om de lasten des levens ^on der de oogen te zien. Maar ook wie zuiver materialistisch denkt, moet ook grooten huisgezinnen een vrijheid en dezelfde rech ten gunnen, die zij voor zich zelf opeischen. Wij vinden Öaarom dat er alle aanlei ding is om de groote huisgezinnen te hel pen en te beschermen, waar dat mogeli)k en doenlijk is, en een der middelen daar-, toe is: uitvoering van het in de motie van, den heer Klein vervatte denkbeeld: bevor dering van den bouw van woningen voor groote gezinnen. Ik ben er enthousiast voor! Barometerstand 9 uur v.m.; 753. Vooruit. Oogave van: Medegedeeld door hei Kon Ned Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 20 Februari 1925. Hoogste Barometerstand 765.8 m.M. te Coruna. Laagste Barometerstand 751.5 m.M, te Memel. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Februari: Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen neer slag, lichte vorst 's nachts, zelfde tempera tuur overdag. LONDEN, 20 Febr, De politieke me- dewerker van „Daily-Mail' meldt, dat de Britsche Regeering besloten heeft met de Ver. Staten samen te werken, om te trach ten een nieuwe intern, ontwapeningsconfe rentie bijeen te roepen. De medewerker verneemt, dat Austin Chamberlain, de mi nister voor buitenl, zaken met Kellogg, den nieuwen Amerikaanschen Staatssecre taris is overeengekomen, dat laatstgenoem de, gedurende den zomer een dergelijke conferentie zal bijwonen, indien met de andere groote mogendheden overeenstem ming kan worden bereikt. De conferentie zal, voor zoover thans kan worden nagegaan, zich niet bezig houden met de beperking van de lezers, doch zal bijna zeker beperkt blijven tot de viooten, in 't bijzonder tot de kruisers en onderzeeërs. TOKIO, 19 Febr. Gemeld wordt, dat de Japansche regeering, voor dat zij zal besluiten deel te nemen aan een nieuwe ontwapenings-conferentie, bijeen te- roepen door de V?r. Staten, wenschte te weten wat de Amer. voorstellen voor deze con ferentie ziin. Japan juicht verdere beper king der bewapening toe, doch zal niet toestemmen in een beperking in grootte of aantal van onderzeeërs en torpedo-jagers. CHANGAI, 19 Febr. Gevechten zijn uitgebroken tusschen volgelingen van Sun-Yat-Sen en de provincie Kwangtung en de troepen van den Chihli-generaal, Cheng-Khung-Ming. De aanhangers van Sun-Yat-Sen beweren, verschillende versterkingen in het hoofd, kwartier van Cheng te hebben *enom—. PARIJS, 20 Febr. Het Jourtial seint uit Larrasch, dat het s.s. San Nicolas op de reede gezonken is met 15 man aan boord. CHICAGO, 19 Febr. CharlesDawes, de vice-president en dc leden van zijn familie, zullen op 23 Febr. naar Washington ver trekken, waar op DinsdaJJ 3 Maart zijn installatie zal plaats hebben. Dawes zal aftreden als voorzitter van de Centrale Trustmaatschappij, welke hij in 1902 heeft gesticht STOCKHOLM, 19 Febr. Proeven zul len gehomen worden in een proefstation in Zweden met het beschermen van de groeiende oogst tegen de vast door middel van kunstmatige mist. De Zweedsche civiel- ingenieur Jernberg heeft een methode uit gevonden om n ist te produceeren, welke zeer veel gebruikt is voor marine-doelein den. Hij heeft eveneens proeven genomen met J,et probleem ,van kunstmatige mist als bescherming tegen de vorst. De methode zal thans onderzocht worden onder verschil lende omstandigheden en onder andere metereologische toestanden. De kostenzijn verzekerd De heer Jernberg heeft uitge vonden dat de kunstmatige mist de oogsten beschermt met een temperatuur van 4 gr. onder nul. De Regeerin'g zal waarschijnlijk subsidie verleenen, om de proeven verder mogelijk te maken. AMSTERDAM, 20 Febr. Maandag 23 Febr a.s. dse n.m. 2 uur, zal de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek instellen naar de oorzaak van de stranding van het s.s. „Mercurius" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. in de Straat van Gibraltar, op Januari 1925>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1