BINNENLANDSCH NIEUWS. GEMENGD NIEUWS De afsluiting der Zuiderzee De logementsvergunningen. De noodtoestand in de mijnstreek. Verbouwingen te Rolduc. De Los-Angelosnaar Bermuda. Het verbroken contact. LUCHTVERKEER. Geen luchtdienst ParijsPraagW arschau Brandstichting te Arnhem? Verduistering en oplichting van zés mille. Het ongeluk op de Maas. Slachtoffers van den storm. Een moedige daad. Het ongeval aan de Briel' sche laan te Rotterdam. Het ongeval met de Haag- sche motorspuit, Een autobus gekanteld. Een prettige verhouding. Een verdwenen portefeuille. GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAU De heffing van keurloonen. Wijzigingen der Politieverordening. Het Georganiseerd Overleg. Een gouden medaille voor de Bloemententoonstelling SPORT EN WEDSTRIJDEN. UIT DEN OMTREK. Een geval van pokken te Hillegom. HAARLEMMERMEER. RECHTSZAKEN. De zaak Brommert en v. 't Reve LEGER EN VLOOT. De Pensioengrondslagen. BLOEMENDAAL. PURMEREND. De Verecniging van belanghebbenden der nevenbedrijven der visscherij, -welke schade lijden bij de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee', gevestigd te Amsterdam, heeft zich tot de Tweede Ka mer gewend naar aanleiding van het wets ontwerp tot regeling der tegemoetkoming aan de Zuidcrzeevisschersbevolking, wegens schade, welke de afsluiting der Zuiderzee haar mocht berokkenen. De vereeniging meent, dat de gemeenten langs de Zuiderzee geheel dienen uitgescha keld te worden om der gevolgen wil, zoo wel ten opzichte van de draagkracht der verschillende gemeenten als ten opzichte van de uit te voeren maatregelen. Het gaat niet op, om de lusten te doen strekken ten bate van de gansche gemeenschap (het aan winnen van een 12e provincie) en de lasten te doen dragen door een klein deel dier gemeenschap, de Zuiderzeegcmeenten, waar door bovendien de belanghebbenden nog eens extra worden getroffen. Verder wordt er bezwaar gemaakt, dat uitkeering ter tegemoetkoming in de waar- de-vermindering van bezittingen niet zal ge schieden, hetgeen een zeer onhoudbare toe stand zal worden voor de nevenbedrijven. Een crediet als in artikel 7 gedacht, kan niet als een steun aanvaard worden; 't zou den schuldenlast van menig nevenbedrijf bedenkelijk doen stijgen. Bedoelde personen zullen niet in staat zijn op een andere plaats hun bedrijf voort te zetten door gebrek aan kapitaal. Het cre diet met rente en aflossing, door het wets ontwerp in uitzicht gesteld, met de rente en aflossing van de vroegere hypotheek, zullen zoo zwaar op hen rusten, dat zij beslist, met het oog op hun nieuwe bedrijf, dat in de eerste jaren minder rendabel zal blijken, ten onder gaan. De Vereenigng heeft voorts herhaaldelijk verzocht om ook in den Zuiderzeeraad één of meer belanghebbenden te doen zitting nemen. Het mocht niet helpen; waarop zij er ot> wijst van hoe groot belang de straks te benoemen commissie kan zijn voor de nevenbedrijven, terwijl ten slotte wordt ge vraagd de mogelijkheid te openen, dat in art. I onder belanghebbenden begrepen worden zij, die kunnen aantoonen, dat hun bedrijf is gegrond op de Zuiderzeevisscherij. £en wijziging der Drankwet te wachten? Het Tweede Kamerlid mevr. Bakker Nort richtte tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende schrif telijke vragen Is de minister bereid mede te deelen of voor 1 Mei a.s. een ontwerp van wet tot wij ziging der Drankwet kan worden verwacht om aan de bezwaren van de logementsver gunningen en de z.g. vervanging tegemoet te komen. Indien het antwoord op de vraag ontken nend is zoo vraagt mevr. BakkerNort verder wil dan de minister voor 1 Mei a.s. maatregelen treffen ter bescherming van de rechtmatige belangen der tegenwoordige vervangers, die anders de dupe kunnen wor den van de te verwachten regeling? Hulp van de regeering gevraagd. Het bestuur van het Nederlandsch Vak verbond (N.V.V.) heeft, na overleg met den „Algemeenen Nederlandschen Mij.iwerkers- bond," in verband met den slechten toestand, waarin de mijnwerkersbevolking verkeert, een spoedeischend onderhoud aangevraagd met de regeering. In dit onderhoud zal de algemeene toe stond van de mijnwerkersbevolking worden ter sprake gebracht, en zullen maatregelen worden besproken, welke getroffen kunnen worden, om met behulp van de regeering den noodtoestand, die in de mijnstreek dreigt, te keeren. Onder meer zal worden aangedrongen op een verlaging der woninghuren en op ver laging der levensmiddelenprijzen, o.a. doof het beschikbaar stellen van levensmiddelen (speciaal aardappelen en groenten) tegen goedkoope prijzen door de regeering. Voorts zal gevraagd worden, de forensenbelasting voor inkomens beneden f 3000 af te schaf fen. Bij de spoorwegen zal er op moeten wor den aangedrongen, dat de spoorkaarten voor de mijnwerkers goedkooper zullen worden. Bij de verbouwingen te Rolduc zijn resten gevonden van de voormalige gebouwen der aloude abdij. Gevonden werden kruiken uit de zestiende eeuw, een stuk van een Romaansch zuiltje, groene leien. De gevon den vier zware muren vertoonen brand- sporen en bevestigen het verhaal, dat in het begin der 17e eeuw een vleugel van Rolduc door het vuur werd vernield. Dr. Goossens uit Maastricht stelde een onderzoek in loco in. Uit Washington wordt gemeld: Indien het weer het toelaat, zal het luchtschip „Los Angelos" heden, Vrijdagmorgen, van Lake- hurst naar Bermuda vertrekken. De assis tent-secretaris der marine Robinson en schout bij nacht Moffett zullen als passa giers meegaan. Het luchtschip zal 200 pond mail medenemen. De Nederl. Bond van Personeel in Open baren Dienst, te Amsterdam, heeft een adres gezonden aan den minister van Wa terstaat, waarin te kennen wordt gegeven, dat de Bond de verbreking van het con tact met den C. B. P. T. T. als een emsti- gen aanslag op 't verecnigingsrecht be schouwt. Tevens is een brief verzonden aan het bestuur van den C. N. A. Bwaarin voor gesteld wordt in de eerstkomende vergade ring van de D. C. voor het Staatsbedrijf der P. T. T. te zamen een verklaring te willen afleggen, dat onder deze omstandigheden geen prijs meer gesteld wordt op het Ge organiseerd Overleg. Eveneens is een brief gezonden aan den C. B. P. T. T. en den C. N. A. B., waarin deze bonden worden uitgenoodigd tot een bespreking op Don derdag a.s., des namiddags te 2 uur, ten kantore van de Federatie, ten einde na te gaan of samenwerking tusschen de organi saties mogelijk is. De luchtdienst PraagBratislavaKo- sice zal 1 Maart a.s. heropend worden, terwijl naar de „Ceske Slovo" verneemt, de be slissing omtrent de lijn ParijsPraag Warschau nog hangende is, daar Duitsch- land het overvliegen van zijn grondgebied verboden heeft. Wanneer de conferentie der gezanten ten opzichte van deze kwestie geen accoord zal tot stand weten te brengen. sal de lijn worden opgeheven. Vrouw en man gearresteerd. In den afgeloopen nacht is brand uitge broken in perceel Bentinckstraat 6, te Arn hem waarin een handel in gramophonen is gevestigd. De brandweer werd gewaarschuwd voor een uitslaanden brand en maakte groot al arm, doch de|brand bleek in den aanvang te kunnen worden gesmoord. De politie blusch- te den brand met "n straal op de waterlei ding. Daar het gerucht girtg, dat zich in het huis een oude vrouw bevond, trapte de po litie een deur in, doch vond niets. De brand is aangekomen in den winkel, waar geen vuur brandt. De bewoners, zekere B. en een vrouw, hadden 's avonds half negen het huis verlaten, en zijn eerst in den nacht door de politie gearresteerd. De justitie heeft de zaak in handen. Voor het huis is politie geposteerd. De inventaris was verzekerd. Nader vernemen wij nog het volgende De gramaphoonhandelaar en zijn vrouw staken diep in de schulden. Eenige dagen ge leden is dan ook beslag gelegd op den inven taris van den winkel en den inboedel.Don- derdag was hét faillissement van B. uit ge sproken. Het tweetal is 's avonds omstreeks half negen uitgegaan en keerde eerst bij half één 's nachts terug. Het is een geluk, dat de brand zoo spoedig bemerkt is. Het huis ligt in 'n dichtbebouwde buurt in het centrum van de stad en bij den hevigen wind, die er stond, zouden de gevol gen bij uitbreiding niet te overzien zijn ge weest. Directeur eener bewakingsmaatschappij gearresteerd. Geruimen tijd geleden maakten we mel ding van het feit, dat de „Bond van Oud onderofficieren bij de Zeemacht", ten einde zijn leden in de gelegenheid te stellen er wat geld bij te verdienen, besloten had, een be wakingsmaatschappij op te richten. Dit be sluit werd uitgevoerd en zoo werd de Natio nale Nachtveiligheidsdienst „Djaga" (een Maleisch woord dat „wacht" beteekent) opgericht. Deze werd gevestigd Heeren gracht 406. Natuurlijk was deze onderneming ernstig bedoeld en alles zou misschien goed gegaan zijn wanneer de keuze van een directeur goed geweest ware. Nu is de zaak voorloopig al thans op een fiasco uitgeloopen. De directeur maakte misbruik van het vertrouwen en deed allerlei dingen, die niet door den beugel konden. Zoo liet hij perso neel, dat hij aannam, storten. Ook spiegelde hij eenigen personen de betrekking van mede- en onderdirecteur voor en ook hen liet hij geld storten. Het gebeurde liep in de gaten en het bleek doorslaand dat de man zich schuldig had ge maakt aan oplichting c.q., verduistering var. een bedrag, dat ruim zes mille beloopt. De justitie, vertegenwoordigd door den substi tuut-officier mr. van Lier en als rechter commissaris mr. Dons, deed met de Centrale Recherche in het kantoor op de Heerengracht huiszoeking en nam de correspondentie in beslag. Deze vertoont, naar we vernemen, tal van duistere punten. De directeur was er niet, doch toen hij zijn woning wilde betreden, werd hij gearresteerd. Hij is naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Hij had nog een paar mille in zijn bezit, zoodat dit bedrag als gered kan worden be schouwd. (Tel.). De boot gelicht en drie slachtoffers opgehaald. Donderdagmorgen zijn dadelijk pogingen in het werk gesteld om de voor den mond van de Maashaven overvaren en gezonken motorboot „Johanna Marijke" te lichten. Een bok van de Wit's Bergingsmaatschappij vertrok met assistentie van eenige sleep-en politiebooten naar de plaats waar de „Johan na Marijke" gezonken was. Door middel van een duiker werden de sta len trossen uitgebracht en om de romp van het bootje bevestigd. Een en ander ging met groote moeilijkheden gepaard, want de stroom was zeer sterk. Slechts na veel inspanning slaagde de duiker er in zijn werk op een diep te van 10 meter te verrichten. Langzaam werd getracht het gezonken bootje en op en weg te trekken uit de sterke strooming voor den mond van de Maashaven. Reeds was men er in geslaagd de „Johanna Marijke" vijf meter te lichten, als door de ontzettende sterke stroom de kettingen het begaven. Men moest toen weer van voren af aan beginnen en daarbij nog wachten tot het middaguur bij het keeren van het getij. De belangstelling rond de plaats van het ongeval groeide onderwijl steeds aan. Andermaal ging een duiker omlaag om nieuwe trossen uit te brengen. Toen men hiermede gereed was, begon het lichten opnieuw. Ditmaal met meer resultaat. Men slaagde er in de gezonken boot tot even onder de oppervlakte te bren gen. Nu werd de bok versleept voor den wal bij de werven van Bonn en Mees buiten de strooming van de Maashaven vastgemeerd. Onder leiding van de rivierpolitie werd nu voorzichtig de overvaren motorboot boven water gebracht. Al aanstonds kwam vast te staan, dat bij de aanvaring de motorboot geen averij had bekomen, zoodat het wel niet anders mogelijk is of de „Johanna Marijke" heeft door overvaring water geschept en is tengevolge daarvan dadelijk gezonken. Toen het motorbootje eenmaal gedeeltelijk boven water was, draaide een der booten van den havendienst tongszij om de „Johanna Marijke" leeg te pompen. Vol spanning werd dit werkje van alle zijden gevolgd en de verschillende bootjes, waarop zich behalve vele belangstellenden ook familieleden van de slachtoffers bevon den. Een voorloopig onderzoek in de roef van de motorsloep wees uit, dat zich daarin drie slachtoffers bevonden. Daar echter het bootje geen lekkage had, behoefde men niet tot berging van de lijken op stroom over te gaan. Zoo werd door de rivierpolitie de „Johanna Marijke" weggesleept, de rivier over naar de Parkhaven, waar zich het bureau van de rivierpolitie bevindt. Met de roode vlag halfstok werd deze trieste overtocht volbracht. Aan den steiger van het bureau der rivier politie werden vervolgens de drie uit de roef van het bootje gehaalde lijken geborgen en daarna naar het groote ziekenhuis overge bracht. De lijken werden herkend als van A. K. Gehrman, 28 jaar, gehuwd en vader van een kind en wonende Generaal van der Heij- denstraat; M. Hijkamp, 20 jaar, wonende Immobilialaan, ongehuwd en J. Kalb, 19 jaar, wonende Heijmansiusstraat, eveneens ongehuwd. De rivierpolitie gaat voort met dreggen naar de overige drie slachtoffers. Tot nu toe echter zonder resultaat. Onder de slachtoffers van den jongsten storm behoort ook, naar het U. D. meldt, de bekende ongeveer 37 M. hooge zilverspar van het landgoed De Harskamp te Bameveld, toebehoorende aan den heer Kröller, welke woudreus, met zijn machtigen kop, op uren afstand zichtbaar was. Aan den heer C. Koning, majoor bij het 19de regiment te Apeldoorn, is door den Minister van Oorlog verstrekt de bronzen eerepentfing voor menschlievende daden, voor het volgende manmoedig feit. Op den 9en Juli 1.1. waren op den Zwol- schen weg te Dalfsen twee paarden voor een met meelzakkeri beladen wagen, zonder eenig geleide, op hol geraakt, Omdat het juist tegen 2 uur in den middag was en de middagschool tijd om 2 uur zou aanvangen, bevonden zich op dat moment veel kinderen op gemelden weg, zoodat de kans voor ongelukken zeer groot was. De dieren werden op eenigen af stand voorbij de school, met groot levens gevaar voor den heer Koning door dezen tot stand gebracht, door eerst naast de hollende paarden mee te loopen tot het hem gelukte de teugels van het linkerpaard te grijpen. Hij hoopte het tweespan tegen een heg van een voortuintje te trekken en zoodoende de vaart te stuiten, maar het rechterpaard, dat hij niet grijpen kon, maakte die poging onmogelijk. Met de uiterste inspanning glipte de heer Koning toen langs de heg tusschen het eene paard en de palen en omrastering door. Gelukkig raakte door deze poging van den heer K. het linker achterwiel van den wagen vast in de palen der omrastering, en de heer K. ontkwam als door een wonder aan het gevaar om daartusschen bekneld te geraken of overreden te worden. Behalve de twee dooden, die bij het tra gische ongeluk aan de Brielsche laan te Rot terdam te betreuren zijn, is bij de aanrijding nog gewond geworden de heer J. R., een stu dent, wonende Prins Hendrikkade, die den proefrit van de tram meemaakte. Hij bekwam eenige lichte verwondingen in het gelaat, en werd aan den hulppost Maashaven door Dr. Rijken verbonden. De ernstig gewonde weduwe overleden. De 78-jarige C. A. V., dfe dezer dagen bij het ongeval met de motorbrandspuit op den hoek van de Weimarstraat en de Koningin Emma kade in den Haag ernstige kwetsuren bekwam is Donderdagmorgen in het zieken huis overleden. Twee passagiers gewond. Woensdagmiddag is bij de Norgerwaard (gem. Assen) de autobus van den dienst Hauler wijkAssen, waarin een zevental personen zat, bij een scherpe bocht door de stoomtram gegrepen. Dc auto kwam te kan telen en werd van achteren geheel vernield Een tweetal personen werd gewondfïn door dr. La Chapelle te Assen verbonden. IPe chauffeur had door den sterken wind het signaal niet gehoord. De raad van Elburg heeft zijn reputatie weer opgehouden. In de jongste vergadering was, blijkens de Zw. Crt. ingekomen een brief van Ged. Staten houdende verzoek om bericht en raad omtrent de door den Raad onlangs vastgestelde pensioenverordening. De burgemeester ik ben dezer dagen aan de Griffie geweest en heb den indruk gekre gen, dat de verordening niet goedgekeurd zal worden omdat dé ambtenaren onder de gel dende regeling waren benoemd. Het best, lijkt me, dat de raad zijn besluit weer in trekt en de oude regeling handhaaft. Wethouder Top het spijt me, dat ik de circulaire van Ged. Staten niet gezien had, anders was ik nooit met het voorstel geko men. Ged. Staten willen, dat er matigheid wordt betracht. De Voorzitter ik had dat stuk onder mij gehouden en vond het niet noodig het den wethouders ter lezing te geven. De heer Kolleman Daar ziet u dus de ver keerdheid van stukken achter te houden. Wanneer u dat niet dee, zouen er heel wat minder conflicten komen. Er moet gezegd zijn de raad zijn groote kinders. Zoo behan delt u ons. Ik keur uw handelwijze hoogelijk af. De Voorzitter Wat de raad is, daar vind ik maar beter niet over te spreken. De heer de Vries interpelleerde in Zake aanbesteding en gunning vervoer van cokes en zeiIk had verwacht, dat de willekeurige daden van B. en W. afgeloopen zouden zijn, na hetgeen ik daarover reeds meermalen heb gezegd, maar zij gaan met dat optreden als autocraat maar voort. Nu zijt u weer over gegaan tot aanbesteding van cokes zonder eenige machtiging van den raad, wij allen keuren dat gevoerde beleid ten sterkste af, we hebben geen vertrouwen meer in u, en vonden het 't beste dat u maar wegging en ik stel daarom een motie van wantrouwen in uw gevoerd beleid voor. Nog wensch ik op te merken, dat ik niet begrijp, hoe B. en W. konden gunnen en wel aan iemand, die een ongeteekend briefje had ingediend. De Voorzitter Die interpellatie is wel aar dig in elkaar gezet, vooral waar u ons in overweging geeft heen te gaan. Als u een andere plaats voor me weet houd ik mé aan bevolen, dan zal ik gaarne vertrekken. Verder verklaarde hij Ik heb uen indruk gekregen, dat het bezuinigen niet in den geest van den raad is. Ik heb er trouwens ook genoeg van, men maakt overal kwade gezichten, nu ook met de pensioenen. Na eenige discussie is de motie aangeno men met twee stemmen, die der wethouders tegen. Een koopman kwam bij de politie te Am sterdam aangifte doen, dat hij in een hotel in de Kalverstraat had gelogeerd en bij het ontwaken tot de onaangename ontdekking was gekomen, dat zijn portefeuille met f 550 en 100 rentemark was verdwenen. Even heerschte ontsteltenis op het politie bureau. Hötel-diefstal. Maar dat kon haast niet. Het bedoelde hotel staat te goeder naam en faam bekend. Een onjuiste aangif te misschien Een onderzoek werd ingesteld. Het bleek, dat de aangifte formeel in orde was. De benadeelde schijnt het geld inder daad pas bij het ontwaken te hebben ver mist, maar dat wil nog niet zeggen, dat hij het niet eerder is kwijt geraakt. Het staat vrijwel vast, dat de koopman de portefeuille niet meer in zijn bezit had, toen hij het hotel binnenstapte. Mogelijk had hij haar ergens in de stad verloren of was hij, zonder het te bemerken, beroofd. Er zijn in de groote stad heel wat manie ren om van zijn geld af te komen. Leeuwarden behanaeia de zaaK tegen Brom- mert en Van 't Reve. Het eerst stond Brom- mert terecht. De president was lankmoedig en liet den beklaagde een rede houden, welke ongeveer drie kwartier duurde. Verdediger, was mr. De Jong uit Amsterdam. De eisch was bevestiging van het arrest van het Arnhemsche Hof, nl. vier maan den gevangenisstraf. De proc.-generaal mr. A. Brants, eischte vervolgens wegens opruiing te Enschede, tegen beklaagde Van 't Reve, twee maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preven tieve hechtenis. DE WEDSTRIJDEN OM DEN N. V. B.-BEKER. Niet minder dan 181 vereenigingen heb ben ingeschreven voor de wedstrijden om den N. V. B.-Beker. De loting voor de eerste ronde had vol gens de Sportkroniek het volgende resul taat: AvantiA. D. W. Blauw-Witde Meteoor. O. D. E.Electra. K. V. V.—Hortus AmstelOosterpark. NeerlandiaD. W. S. _AresSchoten. O S VF V C Assendelft—H.'F.'C. Swift-Haarlem. LarenZandvoort. E. D. W.—D. W. V, Alcmaria VictrixD. E. C. D. O. S.de Kennemers. S. D. W—N. S. U. Z. F. C,—Velox. V. V. A—A. F. C. Quick (A.)V. V. G. A. WatergraafsmeerW.-Frisia. UnitasZeeburgia. BloemendaalSparta. V. S. V.Hilversum. UtrechtZ. V. V. D. O .N. A. R.—Helder. T. H. B.Allen Weerbaar. VoorwaartsW. F. C. BaarnScheveningen. 't GooiB. F. C. H.'R. C.Hollandia. Quick (H.)Feijenoord. A. S. C. vrijgeloot. A. D. O—D. C. L. TransvaliaC. V. V. SchiedamNeptunus. ConcordiaH. V. V. R. F. C.—D. H. C. S. I. O. D.Saturnus. VlaardingenB. M. T. LugdunumCorintians. R. V. C.Kampong. E. D. O.Ajax. R. C. H.Stormvogels. SchoonhovenFortuna. Hermes-D. V. S.-S. V. W. ExcelsiorS. M. V. GoudaD. H. S. U. V. S.Xerxes. Leonida-sCulemborg. T. O. G. O.Hercules. O. D. S.—U.V.V. V U. C.—D.V.V. H. B. S.-S.V.V. MAASOlympia. U. D I—V. D. S. SliedrechtD. F. C. V, I. O. S.Steeds Hooger. CeleritasL. S. V. 's Gravenzande vrijgeloot. Wij hebben hierboven alleen de wedstrij den voor de Westelijke clubs genoemd. Begrijpelijk komen er na de eerste loting de meest zonderlinge ontmoetingen. Onze Haarlmsche le klassers E.DiO. en R.C.H. hebben vrij normale wedstrijden, n.I. resp. tegen Ajax en Stormvogels. H.F.C. lootte tegen de 4e klasser Assen delft, terwijl Haarlem eveneens een walk over heeft tegen de zwakke 3e klasser Swift. Van onze 2e klassers heeft Blomendaal 't slecht getroffen door tegen Sparta te loten. Zandvoort heeft een wedstrijd tegen de 2e klusser Laren. Schoten heeft het niet moei lijk tegen de 3e klasser A.R.E.S, Dezer dagen heeft zich te Hillegom een geval van pokken voorgedaan. De patiënt is naar het Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Hoewel dit enkele geval geen verontrus ting behoeft te verwekken en uitbreiding der ziekte niet te vreezen is heeft de gemeente lijke geneeskundige dienst te Haarlem toch een voorzorgsmaatregel getroffen en voor degenen, die van verbindingen met Hillegom gebruik maken en die dit wenschen ge legenheid opengesteld tot kosteloozc inen ting tegen pokken. Ook bij andere doktoren kan men zich laten inenten tegen betaling. Voor den tijd van openstelling van den dienst voor kostelooze inenting verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Wij herhalen echter, dat het bedoel de geval geen verontrusting behoeft te wekken. ERGERLIJKE BALDADIGHEDEN. Donderdagnacht zijn op den Aalsmeerder- dijk alhier ergerlijke baldadigheden ge pleegd. Zoo heelt men een motorboot, die aan den kant gemeerd lag, losgemaakt en in de ringvaart laten drijven. Bij een der bewoners werd een tuinbank vermist, die vermoedelijk in het water is ge gooid. Ook had men voor een der huizen een tuinbank weggenomen en deze midden op den weg geplaatst, hetgeen natuurlijk gevaar voor het verkeer, opleverde. Het is te hopen, dat de politie de bedrij vers van deze wandaden spoedig in handen krijgt, opdat zij hun gerechte straf niet ont- loopen. Zink gestolen. Van een onbewoonde boerderij van de Wed.. M. aan den Spiering- weg, alhier, zijn een paar zinken dafcgooten ontvreemd. De politie stelt een onderzoek Donderdag is voor het Gerechtshof Eerstdaags de vaststelling te wachten Naar de Tel. verneemt, zal een der eerst volgende legerorders de vaststelling van pen sioensgrondslagen betreffen. Voor het nauwkeurig vaststellen of het controleeren van den pensioensgrondslag van den militair, die voor pensioen wordt voorge dragen, is het noodzakelijk, dat op de uittrek sels stamboek, welke bij de ingediende ver zoekschriften of bij de geneeskundige rappor ten worden overgelegd, uitdrukkelijk mel ding wordt gemaakt van de omstandigheid, of de voorgedragen militair op 16 April 1924 al dan niet gehuwd was of als kostwinner van een gezin was aan te merken. De betrokken commandanten, alsmede de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, behooren, volgens de leger order op de naleving dezer bepaling nauwlet tend f"" te zien. "Donderdagmiddag vergaderde de gemeen teraad onder- voorzitterschap van den bur gemeester. Afwezig de heeren Kremer en Schulz. De VOORZITTER deelt mede, dat de eerstvolgende raadszitting 11 Maart gehou den zal worden. Aanwijzing stemlokalen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot aanwijzing der stemlokalen voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer, der Prov. Staten en van den gemeen teraad. Vastgesteld. Leden stembureaux. Bij de benoeming van leden der stem bureaux vraagt de heer Van Kessel, zoo min mogelijk onderwijzend personeel te nemen, opdat er geen stagnatie in het onderwijs ont- De VOORZITTER antwoordt, dat de be noemde leden nog al eens op het nippertje bedanken. Onderwijzers zijn geschikt voor dit werk en zullen ook vrij zeker hun plaats vervullen. De heer OTTO onderstreept dit betoog, evenals de heer De Waal Malefijt. Met een enkele wijziging worden de door B. en W. voorgedragenen benoemd. De drankwet. Besloten wordt, niet te voldoen aan het gedane verzoek, om het maximum aantal ver gunningen te verlagen. Vergoeding volgens L. O.- Wet 1920. B. en W. stellen voor, ten behoeve van de gemelde scholen voor het jaar 1925 de volgen de voorschotten te verleenen op de gemeen telijke vergoeding, bedoeld in art. 101, 5e lid, der Lager Onderwijswet 1920 a. de Christelijke school voor M. U. L. O. (met 245 leerlingen) f 5880.— b. de Bloemendaalsche schoolvereeniging (met 123 leerlingen) f 3500. c. de R. K. school te Bloemendaal (met 75 leerlingen) f 2482.60 d. de R. K. Jongensschool te Overveen (met 115 leerlingen) f 3798.12 e. de R. K. Meisjesschool te Overveen (met 103 leerlingen) f 3655.20 f. de Schoolvereeniging „Aerdenhout Bentveld" (met 27 leerlingen) f 1000. g. de R. K. school te Vogelenzang (met 127 leerlingen) f 3520.—. Na een enkele inlichting aldus vastgesteld. Vergoeding school. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der R. K. school te Vogelenzang f 100 vergoe ding per jaar te verleenen voor het gebruik van het gymnastieklokaal der R. K. school. ■Goedgekeurd. Helling keurloon. B. en W. bieden ter vaststem g aan een wijziging der verordening tot hetfing van keurloon. Vastgesteld. Overname grond. B. en W. stellen voor, onder nadere voor waarden van C. W. Menke voor f 1.over te nemen een strook grond vafl het tèrrein „Kennemerheuvèl." Goedgekeurd. Met de afgraving van het terrein mag niet vóór de overdracht begon nen worden. Verzoek aankoop ge meentewoningen. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van L. Pouwer, om de gemeentewoningen aan den Lagen Duin en Daalschenweg 1, 3 en 5 te mogen koopen daar zijn bod (f 10.000 voor de 3 wo ningen) te laag is en ook om het doel, waar voor ae huizen gebouwd zijn (huisvesting voor gemeente-personeel). De heer OTTO is voor verkoop van hui zen, welke in eigendom aan de gemeente behooren. Het onderhoud ervan is te duur voor de gemeente en zij vermeerderen den schulden last der gemeente. Spr. vraagt, of de raad niet eerst kan uitmaken, of de gemeente al dan niet dergelijke bezittingen houdt. De VOORZITTER merkt ojp, dat het s andpunt van den heer Otto Wel geldt vooi groote gemeenten, doch niet voor kleine. Spr. schetst de noodzakelijkheid van de ge meentewoningen voor kleine gemeenten. De heer DE WAAL MALEFIJT ontwik kelt eenige bezwaren tegen den verkoop der huizen. De heer VAN KESSEL is er voor, dat de gemeente eigenaresse dier woningen blijft, mede omdat er nog een tekort aan wonirigen is. Spr. zou, bij eventueelen verkoop, open bare verkooping wenschen boven onder- handsche. De schuldenlast zal wel niet zoo groot zijn, daar er voldoende dekking is. De heer LUDEN is het hier volmaakt mee eens. Tegen geen enkelen prijs zou spr. de huizen willen verkoopen. Ook de heer NUIJENS onderschrijft dit. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Wijziging Politie-veror- dening. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot wijziging en aanvulling der Algemeene Politieverordening. Enkele redactiewijzigingen worden aange bracht, waarna de verordening vastgesteld wordt. Ontheffing Bouwveror dening. B. en W. stellen voor, ontheffing der Bouwverordening te verleenen aan M. J. Muller en W. O. Donker en haar te vjjeige- ren aan A. Bosch, J. Holster, C. Boerrichter en F. Houtkamp en de N.V. Bouw- en Ex ploitatiemij. „Kinheim" Na bespreking wordt besloten, alle ver zoeken in te willigen, behalve dat van Boerrichter en Houtkamp, terwijl terugge nomen wordt het verzoek van „Kinheim Het Georganiseerd Overleg. B. en W. stellen voor, het verzoek van ver schillende ambtenaarsbonden om de op 17 en 18 Juli 1924 vastgestelde verordeningen voor de verschillende commissiën van Over leg alsnog in de voormalige commissie voor Georganiseerd Overleg aan de orde te stel len, voor kennisgeving aan te nemen, daar indertijd die commissie alle overleg te dier zake heeft geweigerd. De heer VAN KESSEL ontkent, dat over leg gew^ ird is, Zelfs in den raad is inder tijd erkend, dat de bonden het vreemd zou den vinden, dat de zaak direct in den raad gebracht is en niet bij het Georganiseerd Overleg. Spr. vraagt, of aan het verzoek niet voldaan kan worden. De VOORZITTER heeft steeds de er kenning van het Georganiseerd Overleg voorgestaan doch de laatste vergadering van het Georganiseerd Overleg is zoo teleur stellend geweest voor het Gemeentebestuur, dat practisch inwilliging van het verzoek geen resultaat zou hebben. De heer VAN KESSEL vraagt, of het 'Georganiseerd Overleg dan heelemaal niet meer erkend wordt. Over de voornaamste regeling, welke het G. O. zelf betrof, is het G. O. niet gekend. Spr. pleit alsnog voor het hooren der commissies te dezer zake. Op de meest gemoedelijke wiire willen we met het pesmeel samenwerken; laten we hen dus hierin ter wille zijn. De heer NUIJENS ondersteunt dit ver zoek. Spr. bepleit een goede samenwer king met het gemeente-personeel, waartoe bijdraagt een goed samengestelde commissie van Georganiseerd Overleg. De héér OTTO wijst er op, dat de men- schen het aan zich zelf hebben te wijten. De menschen hebben overleg geweigerd. De heer VAN KESSEL „Dat was het algemeen reglement en niet de regeling van het overleg." De heer OTTO meent, {lat de menschen zelf op hun onjuiste houding moeten terug-j komen, dat kan de verhouding verbeteren.] Een grootscheepsch G. O. als in de groote: gemeenten is hier niet noodig, als maar het' beginsel van overleg erkend wordt. En dat ligt goed en duidelijk in de verordening. Wanneer de verordening moet worden her zien, welnu, dan kan die herziening eerst bij de Commissie voor G. O. gebracht worden. Dat is juist. Indertijd is dit door de menschen zelf bemoeilijkt. Wethouder LAAN merkt op, dat indertijd een voorstel Schulz, om de verordeningen bij het G. O. te brengen, met 94 stemmen i? verworpen, waarom nu het voorstel van B. en W. juist is. De heer VAN KESSEL merkt op, dat het overleg niet geweigerd is bij de verorde ning tot regeling van het overleg zelf. De woorden „te dier zake" in het prae-advies moeten dus vervallen. Spr. wijst er nogmaals op, dat het noodza kelijk was geweest, dat de verordening voor het overleg zelf in de Commissie behandeld had moeten worden. De raad heeft dus een fout gemaakt en gevraagd wordt, deze te herstellen. Is dit nu zoo moeilijk, om ter wille van de goede samenwerking over deze fout heen te stappen Spr. vindt het niet fair, dat men wachten wil op een eventueele wijziging, welke er misschien nooit komt. Spr. wijst op het nadeel, dat zal ontstaan, als er geen georganiseerd overleg meer is. De heer OTTO ontkent, dat de raad een fout begaan heeft. Het ter tafel zijnde re-- quest vraagt het brengen van vrijgestelden in het Georganiseerd Overleg. Waar inder tijd met 112 stemmen besloten is, dit niet te doen, kan men niet verwachten, dat het nu wel gebeurt. Als zij nog meer dreigen gaan, kan het G. O. heelemaal opgeheven worden. Dan zijn ze nog verder van huis. De heer VAN KESSEL„Heelemaal niet l" De heer OTTO wijst er nog op, dat het 1 ginsel van het overleg in de verordening ligt. We zijn in Bloemendaal nog zoo mi serabel niet, als wel schijnt. Laat men rustig afwachten, dan kan het G. O. nog veel vruchten afwerpen. De heer NUIJENS bepleit breedvoerig inwilliging van het verzoek. Met 122 stemmen wordt het verzoek voor kennisgeving aangenomen. Tegen de'heeren Nuijens en Van Kesse!» Medaille. B. en W. stellen voor, teil behoeve det Internationale Bloemententoonstelling te Heemstede een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen. De heer DE WAAL MALEFIJT stelt voor, een gouden medaille beschikbaar te stellen. Aldus wordt besloten. Tegen de heer Prinsenberg. Bijlage pensioen. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken op het verzoek van J. Schoon, om hem een jaarlijkschen bijslag op zijn peilsioen, groot f 662.te verleenen, daar de wet dit niet toestaat. De heer VAN KESSEL bepleit inwilliging van het verzoek. Volgens spr. laat de wet het v/el toe, daar men indertijd mej. Zoethout ook meer heeft toegestaan. Ook de heer PRINSENBERG is van mee ning, dat men de omstandigheden van den man had bekend moeten maken. Wanneer de salaristoestand omtrent zijn pensioen te laag is, is er alles voor te zeggen om een bij slag te geven. Weth. LAAN zegt, dat, wanneer men het pensioen te laag vindt, men naast de pensioen wet hier nog een pensioenfonds zou moeten stichten. Een vermeerdering van pensioen laat de wet hier niet toe. De heer VAN KESSEL zegt, dat de raad reeds vele toeslagen heeft verleend. Spr. noemt eenige voorbeelden. Hij stelt ten slotte voor de zaak aan te houden. Na bespreking wordt besloten overeenkomstig het advies van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek. Tegen het advies van B. en W. stemden de heeren Nuijens, Prinsenberg en van Kessel, Rondvraag. De heer NUIJENS vraagt of de werklieden in tijdelijken gemeentedienst niet in vasten dienst kunnen worden gesteld. De VOORZITTER antwoordt, dat men eerst de beslissing omtrent de annexatieplan nen van Haarlem heeft willen afwachten. De heer NUIJENS vreest, dat dan de ar beiders, wanneer een annexatie mocht volgen, zouden ontslagen worden en dat moet voor komen worden. De heer VAN KESSEL zegt, dat B. en W. bij de behandeling van de begrooting reeds hebben toegezegd met een advies te zullen komen omtrent de werklieden in vasten dienst. De heer NUIJENS begrijpt niet wat er tegen zal zijn, de werklieden die reeds ver scheidene jaren in tijdelijken dienst zijn, nu in vasten dienst aan te stéllen. B. en W. zullen in een volgende vergade ring met een advies dienaangaande komen. Hierna sluiting. HANDEL IN AAN ZIEKTE GESTOR VEN EENDEN. Voor het kantongerecht stonden terecht G. de B. uit Landsmeer en S. J. uit Volen- dam, die in December van het vorig jaar door den Keuringdienst van Waren te Alk maar waren betrapt op het ten verkoop aanwezig hebben van aan ziekte (vogel- cholera) gestorven eenden. Een onderzoek in de veemen te Amster dam bracht later 'aan het licht, dat zich ook daar een vrij groot aantal, aan ziekte gestor ven eenden bevond. Beiden bekenden het ten laste gelegde. Zij waren er wel van overtuigd, dat de eenden aan cholera, althans ziekte, gestorven waren. Het initiatief voor den handel was, volgens beider verklaring, uitgegaan van J. Deze was niet overtuigd, dat dergelijke eenden schadelijk voor de gezondheid konden zijn. Hij verklaarde zelfs, dat men in Volendam zeer veel'van deze eenden eet, en dat hij al ruim 15 jaar achtereen handel in gestorven eenden had gedreven. Deze eenden zijn be stemd voor Londen. Daar worden zij ge keurd, en nimmer werden ze, daar voor dc consumptie afgekeurd. Dr. Mol, directeur van den Keuringsdienst van Waren te Alkmaar, en dr. Voorthuyzen, directeur van het Abattoir te Alkmaar, verklaarden daarentegen, dat aan cholera gestorven eenden wel schadelijk voor d« gezondheid moeten worden geacht. Het O. M. vorderde tegen C. de B. eea geldboete van f 150 en tegen S. J. van f 100, bij niet-betaling te vervangen door hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6