De Katholieken en de Olympische spelen 1928.. Naar Borneo. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Vrijdag 20 Februari 1925 - De inhoud van het rapport der militaire controlecommissie en de moei lijkheden tusschen Parijs en Londen. Moties van wantrouwen tegen het Pruisische Kabinet. MacDonald's positie als leider der Britsche Labour partij bedreigd? De aanleiding der jongste crisis in Portugal. Onder de Radio-berichten: De inhoud der nieuwe opium-conventie. De Amerikaansche plannen voor een nieuwe vloot-conferentie. Gem. buitenl. berichten. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. i -s het gewenscht, na te gaan, welk stand- j ging aangeduid huldigt maar al te vaak punt door de katholieken moet worden inge- i sportopvattingen, die voor den katholiek nemen jegens de Olympische spelen, welke j absoluut verwerpelijk zijn; deze beweging in 1928 in ons land zullen worden gehouden? Reeds blijkt, dat wij deze vraag bevesti gend beantwoorden, door het feit, dat wij ons aan het schrijven van dit artikel hebben gezet. Ons voornemen, om dit te doen, ter wille van verschillende heerschende mee ningen over de sportkwestie in het alge meen, wordt verhaast tot uitvoering ge bracht, nu door de aankondiging van het „Olympisch Regeerings-millioen" buitenge wone actualiteit aan de vraagstukken der toekomstige Olympiade verleend wordt. Voor de katholieken in het algemeen - ons dunkt, meer universeel kan het wei niet! zit aan deze zaak de nuchtere alge- meene kant, die tegelijk de diep-princi- piëele is. En wel deze: bestaan er om met prof. v. d. Heijden te spreken! be twaren die de Olympische Spelen voor ons uit katholieken plicht redelijk afwijsbaar doen zijn? heeft maar al te vaak hoewel dikwijls ondanks zichzelf, maar toch steeds door naar zgn. „neutraliteit" een complex van ge varen voor den katholiek, dat veel meer katholieken dan thans het geval is, daarvan afzijdig houden moet. In geen geval mag de belangstelling van den katholiek voor de verkeerde sportmethoden en overdreven sportbeoefening, welke maar al te veel aan •de overzijde gevonden worden, door de in teresse voor de Olympische Spelen van 1928 toenemen. Indien deze Spelen den katholiek be langstelling leeren voor de gezonde lichame lijke oefening en ontspanning, welke onder goede, verstandige leiding in de sport kun nen worden gevonden, dan moge bedacht worden, welk heilzaam en nuttig werk ver richt wordt door de sportbeweging, op ka tholieken grondslag georganiseerd! Zij vraagt voor de uitvoering harer Spelen geen sub- Wellicht zal het verwondering baren, dat i sidie van het Rijk; zij bedelt slechts om den wij deze vraag met „neen" beantwoorden, I aalmoes van waardeering en belangstelling naar wij ons, op grond van sterk-principiëele verdediging der katholieke afscheiding in de sport, meermalen de openlijke beschuldi ging van „sectarisch fanatisme" aan te han gen, meosten laten welgevallen (en in zeke ren zin, dit zij tevens getuigd, als een com pliment „incasseerden"!) Thans staat de zaak, naar ons dunkt, zoo; ie katholiek steunt een goede, gezonde, door bekwame leiding in juiste banen van gematigdheid gehouden sportbeoefening, ter- wille van lichaamsoefening en ontspanning. Hij ziet bovendien in de sport van tegen woordig een maatschappelijk verschijnsel, dat evenwel ernstige bezwaren met zich brengt. Daarom zal de katholiek niet zonder reserve tegenover de tegenwoordige sport beweging mogen staan. Hij mag niet bevor deren de sport en hooge sportprestaties, met voorbijzien van de gevaren, aan sporlver- keer, sportleven en sportvertoon verbonden. Daarom moet hij, waar dit mogelijk is en redelijk van hem kan worden gevorderd, die gevaren helpen vermijden en bestrijden, o.a. door het stichten en steunen van eigen .oomsche organisaties, welke voor een ernstige bestrijding waarborg bieden en in ilk geval de bestaande gevaren zooveel mogelijk beperken). De Olympische Sportwedstrijden en wat daarmede samenhangt, zijn nu de om de vier jaren terugkeerende resultaten van sport- oefening en training, van een zich steeds toespitsend krachts- en behendigheidsver- toon, een krachtiglevend verlangen om in de sportbeoefening en lichamelijk kunnen steeds hooger en beter te reiken, over de geheele wereld. Zonder nu accoord te gaan met de wijze, waarop deze resultaten vaak worden be reikt, zonder sanctie te geven aan de om standigheden, waaronder dat dikwijls ge schiedt met verwaarloozing van hoogere goederen en verlies van voorname idealen, mag de katholiek de vierjaarlijksche de monstratie van deze resultaten steunen. Van hem behoeft niet te worden gevorderd, dat hij daarom deze demonstratie negeert, door de uitvoering der Spelen niet bij te wonen, enz. Zonder zich aan te dienen als aanhan ger der verwerpelijke theorie „de sport om de sport", kan de katholiek in sport-op- zich-zelf veel goeds en nuttigs en bruikbaar voor het algemeen belang aanwezig achtend voor fraaie prestaties als deze Olympi sche Spelen zullen te, zien geven, waardee ring en belangstelling koesteren, ook tot eigen nut en leering, ook tot eigen genoegen sn ontspanning. Hij mag in fameuze athleten als Nurmi, Paddock, Ray en Ritola, om en kele maar heel willekeurig te noemen, bui tengewone prestaties van physiek vermogen bewonderen. Evenzeer in geweldige zwem mers als Kahanamoku en Arne Borg, in miestervoetballers als de Uruguayanen en Tsjecho Slowaken, kampioenschermers als Franschen en Italianen! Als hij maar bij dat alles "bedenkt, dat de iioogste prestatie, die op het Olympisch sportveld wordt bereikt, niet hooger mag worden aangeslagen, dan gedoogd wordt door de plaats, die deze soort in de rij der maatschappelijke verschijnselen moet inne men. Als hij bij dit alles zich maar voortdu rend blijft inscherpen, dat hoe nuttig en noo- dig physieke ontwikkeling en lichamelijke oefening voor het menschdom is, tal van an dere zaken gewichtiger en belangrijker, meer onmisbaar, méér en éér noodig zijn! Hij mag zich niet uit het evenwicht laten slaan door hoeveel Olympische heldenfeiten dan ook. Meer waarde dan aan welk schitterend re cord'ook moet hij hechten aan het Parijsche Olympisch feit van den Engelschen dominée- hardlooper Liddell, die zijn recordkans op de 100 M. liet gaan, omdat de beslissing op een Zondag geloopen werd. Dit offer gaf de juiste plaats der sport aan! Maar bovendien moet de katholiek ook onderscheiden, als de Spelen teneinde zijn. Hij moet uiterst voorzichtig wezen, dat het einde der Olympische Spelen hem niet na der, althans niet nader dan verantwoord is, brengt tot de beweging, zooals die in den huidigen vorm ook tot de olympische de monstraties medewerkt. Want deze bewe ging kortweg als de neutrale sportbewe- van haar eigen huisgenootën. Men zal bemerkt hebben, dat wij in de vorige beschouwing slechts spraken over het algemeen katholieke standpunt tegenover de Olympische Spelen als sportfestijn. Menigeen zal zich hebben afgevraagd, waarom wij niets hebben gezegd over de verdere beteekenis van deze wereldgebeur tenis. Dit willen wij even ophelderen. Wij hebben n.l. gedacht, dat de critiek, die o. a. tegen het voorstel der Regeering hier en daar nog wel loskomen zal, zich vooral zal richten tot de sportgedachte. Daarom hebben wij, voor zoover die critiek uit katholieke krin gen komt, iets willen zeggen over 't stand punt, dat een Katholiek tegenover de Olym pische Spelen als zoodanig o. i. moet in nemen. Dit standpunt zal naar ons oordeel tevens richting gevend kunnen zijn voor de beoordeeling van de kwestie of, en dan met medewerking der katholieken, steun van overheidswege voor de Olympiade moet worden gegeven. Daarin leiding te geven, is natuurlijk, de taak van den politieken re dacteur, die dan ook de diverse politieke zijden van het subsidie-voorstel wel zal bezien. Waar wij in het algemeen het katholieke sport-standpunt inzake de Olympische Spe len wilden belichten, willen wij zonder aanvankelijk te bedoelen over het subsidie- voorstel te schrijven, wat niet direct tot onze competentie behoort nu' toch wel iets over de mérites van dat wetsvoorstel zeggen. En dan is dat dit. Ons dunkt, dat men niet in ernst kan volhouden, dat de over heid (Rijk, Provincie, Gemeente) zich aan de taak, om deze internationale wereld gebeurtenis geldelijk te steunen, mag ont trekken. Tegenstanders, maar ook vóór standers! van dit standpunt moet elk fana tisme vreemd zijn. Wie het zich mogelijk maakt hoe zwaar hem dit wellicht ook zal vallen de kwestie objectief en nuch ter te bezien, kan niet anders dan erken nen, dat deze wekenlange reeks van inter nationale gebeurtenissen op ons land een zwaren plicht legt, die van internationale beteekenis is en met welker vervulling onze nationale eer gemoeid is. Men mag aan geen enkelen kant overdrijven! Voor de li chamelijke opvoeding, voor de propaganda der gezonde sportidee, welker invloed niet anders dan gunstig kan zijn voor de weer- en veerkracht van ons volk, heeft de Olym pische demonstratie haar waarde, die men niet moet onderschatten. Bleef het slechts bi) die sportieve beteekenis, dan zou de Olympiade nog ons overheidsgeld waard zijn allicht echter niet zoo'n millioen. Maar men heeft wel degelijk in te zien, dat de greote naties, de groote politieke mogend heden, de „bonzen" van het internationale staatkundige terrein, al veel langer dan wij in Nederland, de nationale en internationale beteekenis van de sport hebben erkend, door een moreelen en financieelen steun van overheidswege, waar wij, nuchtere Neder landers, een beetje raar tegen zouden op zien. Zelfs al zou men in gemoede de be teekenis der sport voor het internationale verkeer willen ontkennen wat met de feiten in strijd zou zijn dan nog zou men er niet toe mogen meewerken, Nederland een internationaal staatkundig échec te be zorgen, wat een eventueele verwerping der subsidie stellig zou opleveren. Voorts moet men deze subsidie niet anders bezien, dan men djt bijv. zou doen een subsidie-voorstel voor hèt houden van een Wereldtentoonstelling, gesteld dat die eens in ons land gehouden werd! Ook deze we reldtentoonstelling van physieke kracht, lichamelijke oefening en sportieve behen digheid moet de Regeering steunen als een belang van nationale en internationalen aard. Deze overwegingen van principieelen aard talen natuurlijk volop ruimte voor de be paling van het bedrag. Het is even moeilijk te zeggen, dat het voorgestelde millioen, hoe royaal het klinken moge, vooral in dezen tijd, onvoldoende zou zijn, als te beweren dat het veel en veel te hoog is. Ten dezen aanzien vare men o. i. veilig op het kompas der Regeering, met de wetenschap, dat man nen als Ruys, Colijn en Visser geen sport-maniakkisme te verwijten zal zijn! Zijn wij een beetje afgedwaald? Wij mee- nen bescheidenliik van niet. Want nu ko men wij vanzelf tot de consequentie, dat onze katholieke volksvertegenwoordigers vóór dit wetsontwerp zullen moeten stem men, omdat de katholieke opvatting er zich niet tegen verzet, terwijl nationale belan gen het vorderen. Een enkele vraag zou schuchter mogen worden gedaan. Deze; wanneer wij dit subsidie-voorstel ook mogen bezien in gelijk licht als bijv. de subsidie voor tooneel en opera, zou dan ten aanzien van het Olympisch millioen de voorzichtigheid misplaatst zijn, welke in an dere omstandigheden gelukkig aanwezig bleek, n.l. die ten aanzien van het gevaar voor vertooningen, welker moraliteit niet door den beugel kan? Wellicht zou er voor deze reserve geen aanleiding zijn bij deze Olympische Spelen, indien niet met name cp het gebied Van vrouwenturnen den laat- sten tijd opvattingen baan braken, welke voor den Katholiek niet vertoonbaar moeten worden geacht. Het is maar een ideel Van de Regeerings-subsidie-kwestie stap pen wij nu af. Wij moeten thans, voor een andere con sequentie, terugkeeren tot ons uitgangspunt. Waar naar onze meening een kathoneK zon der bezwaar kan „profiteerer." van de voor- deelen de sportieve zijn hier bedoeld der Olympische Spelen 1928, ook daarom geheel anders te beoordeelen dan vroegere, omdat zij thans in ons land en dus „vlak bij huis" gehouden worden, daar moet de katholiek ook privé een eerlijk en 'loyaal standpunt innemen tegenover de kwestie van het verleenen van geldelijken steun voor het houden van de uitvoering der Olympi sche Spelen. Het zou 'weinig genereus zijn, te verklaren, dat men wel gaarne de spor tieve en mogelijk ook nog andere voordeelen der Olympiade wil opstrijken, maar anderen de kosten laat betalen. Wij bedoelen dit; men moet niet, zooals wel gedaan wordt, a priori aan katholieken ontraden, geldelijken steun voor de Olympi sche Spelen in 1928 te geven. Wij behoe ven geen geestdriftige inschrijvingen te hou den of enthousiaste oproepen te doen voor zulk een geldelijken steun. Per saldo is heel het katholieke standpunt tegenover de Olympische Spelen niet minder gematigd onverschillig, kleurloos, neutraal of zonder warmte, dan dat tegenover de genoefride gebeurtenis als een wereldtentoonstelling e. d. Wij hebben géén reden, er tegen te ageeren; maar wij hebben ook geen motie ven om er als katholieken warm voor te loopen! En men bedenke hierbij ook, dat terwijl de Olympiade reeds volop steun krijgt uit de overheidskas menig plaat selijk Roomsch clubje, dat met een lapje van honderd den koning te rijk zou zijn, onopge merkt een moeilijk bestaan liidt! H. N. SMITS. Haarlem. Het rapport der militaire contFöle-commissie. Met groote ontstemming is te Parijs ver nomen, dat politieke kringen in Londen er op aandringen, dat de geallieerden in hun a.s. nota over de militaire controle een termijn aan Duitschland zullen stellen om de vastgestelde tekortkomingen te verbete ren. De Engelschen wenschen aldus, den da tum vast te stellen welke Frankrijk zou moeten aanvaarden voor de ontruiming van Keulen. Te Parijs is men echter van oordeel dat Duitschland nogmaals zal trachten de geallieerden te misleiden, de vastgestelde tekortkomingen wel zal herstel len, maar aanstonds na de ontruiming van Keulen zich aan nieuwe, ernstiger tekortko mingen zal schuldig maken, welke de spe ciale commissie uit den Volkenbond niet bij machte zal zijn te doen verbeteren, zelfs te laten vaststellen. Men erkent dan ook dat het probleem on oplosbaar blijft, indien de geallieerden niet eensgezind zijn in hun oordeel en politiek tegenover Duitschland. De ernst van den toestand is een onderwerp van bespreking geweest in de parlementaire legercommissie. De commissie besloot den minister van oor log te verzoeken haar nadere inlichtingen te verschaffen over het feitelijke effectief van de Duitsche en Russische legers en over de militaire gevolgen van het Russisch- Japansche verdrag. Volgens de „Petit Parisieri" rechtvaardigt het rapport der militaire controle-commissie ten volle het besluit om de Keulsche zóne niet te ontruimen en houdt het den strikten eisch der geallieerden aan Duitschland in om de tekortkomingen te herstellen. Uit het rap port blijkt dat Duitschland over alle kaders en afgerichte mannen beschikt, noodig voor het vormen van een geweldig leger. In een tijdsverloop, niet langer dan een jaar, zou Duitschland kunnen geraken tot een produc tie van materiaal en munitie, welke niet ver zou verwijderd zijn van die, welke het aan het einde van den oorlog had bereikt. H a v a s meldt nog dat het rapport vol gens de Matin" de voortzetting der mili taire contr61e en de onverzettelijke handha ving van de bezetting der Keulsche zóne eischt, zóólang dit noodig is. De politie vormt een sterke militaire macht, de fabrie ken zijn nog steeds voor de fabricatie van oorlogsmateriaal uitgerust en duizenden Duitschers krijgen een militaire opleiding, welke overeenkomst met die in landen met dienstplicht. In de komende maanden moe ten de geallieerden krachtiger maatregelen bestudeeren voor de ontwapening van Duitschland. Het „Journal" is van meening dat de normale procedure moet worden gevolgd en de intergeallieerde bijeenkomst niet door den Raad van Gezanten moet worden vervangen. Duitschland dient, nauwkeurige voorwaar den te worden opgelegd en art. 429 van het i vredesverdrag moet niet worden toegepast Zoolang de ontwapening niet is geschied. Het nieuwe Pruisische kabinet. Naar de „Voss. Ztg." uit parlementaire kringen verneemt, hebben de landdagfrac- 'ties van (Je D.-nat. en de D.V.P. te zamen met de nat. soc. partij besloten moties van wantrouwen in te dienen, niet gericht tegen tegen den Pruisischen minister-president, maar tegen eenigen zijner ministers, met na me Severing. Ook de economische partij zou bereid zijn voor deze moties te stemmen. Verder zouden de rechtsche partijen willen trachten het kabinet ten val te brengen door een formeele motie van vertrouwen in te dienen en er zelf tegen te stemmen. De re geringspartijen staan op het standpunt, dat het niet noodig is harerzijds een motie van vertrouwen in te dienen, daar de landdag reeds door de verkiezing van Marx hem zijn vertrouwen heeft uitgesproken. Het leiderschap van de Engelsche Labourpartij. Mag men den parlementsredacteur van de „Daily Express" gelooven, dan zou er,in den boezem der Britsche Labourpartij een felle strijd woeden om het leiderschap, waar van het uiterlijke kenteeken zou zijn het ge brek aan discipline, door leden der Lager huisfractie den laatsten tijd aan den dag ge legd, in het bijzonder een scherpe aanval, Maandag door dr. Haderi Guest in het La gerhuis op de houding van Ramsay Mac- Donald ten aanzien van de regeeringsvoor- stellen inzake de beveiliging der industrieën gedaan. Terwijl Ramsay MacDonald vóór zijn aftreden als minister-president in het najaar reeds te kampen had met het radi calisme van de Schotsche parlementsleden, wien MacDonald politiek te tam was, zou hij thans ook een aanzienlijk deel van de Engelsche vakvereenigirigsmannen tegen zich hebben, die zich verzetten tegen de dictatoriale houding van de Onafhankelijke Labourpartij, waarvan MacDonald zooals men weet de leider is, en thans streven naar de opperste zeggenschap in de Labourpartij De „Express"-redacteur verzekert, dat het gezag van MacDonald onder zijn volgelin gen sterk gestaand is en dat hij een zwaren strijd zal hebben te voeren om zich in zijn leiderschap te handhaven. Zijn twee voor naamste tegenstanders zijn Wheathley, de leider der Schotten en Thomas, de invloed rijke en tactische vakvereenigingsman. De zen zouden elkander échter evenmin als lei der kunnen uitstaan. De schrijver acht daarom geenszins onmogelijk, dat onder ze omstandigheden het leiderschap zal -in vallen aan Clynes, die voor alle partijen een aannemelijke figuur zou zijn. De politieke onrust in Portugal. De Portugeesche nationalistische partij heeft tegen de oplossing der jongste regee- ringscrisis geprotesteerd en geweigerd ver der aan Je parlementaire werkzaamheden deel te nemen. Alle leden verlieten de zitting zaal. De radicale regeering van Domingues des Santos heeft na een bestaan van slechts tach tig dagen naar men weet voor een kabinet onder leiding van Guimares plaats gemaakt. Zij beschikte over geen feitelijke meerder heid in de Kamer, doch slaagde er niettemin in verschillende wetten in te voeren en er nog meer af te schaffen. Haar financieele politiek was echter het struikelblok en de internatio nale leening, welke in 1923 was aangegaan bleek ten slotte veeleer een bron van uitga ven dan van inkomsten te zijn. Daar zij er niet in slaagde nieuwe binnen- of buiten- landsche leeningen te sluiten, besloot zij de bestaande wetgeving ten opzichte der banken te wijzigen en door middel van een nieuwe overeenkomst met de-Bank van Portugal de circulatie van papiergeld te verhoogen. Toen de regeering des Santos, het vijftigste kabinet sedert de invoering der republiek, de goed keuring der Kamer voor dezen maatregel niet vermocht te verwerven, voerde zij hem in den vorm van een decreet in. En toen de kamers van Koophandel daartegen opkwa men, vaardigde zij eenvoudig een nieuw de creet uit, waarbij de Karhers werden opgehe ven De geheele handelswereld kwam in be roering en stond tegen de regeering op, welke met 65 tegen 54 stemmen in de Kamer werd verslagen. De nieuwe regeering heeft echter aan stonds medegedeeld dat zij de financieele politiek van haar voorgangster zal voortzet ten zoodat de strijd nog geenszins geëindigd is Een nieuwe ontwapenings conferentie In verband met de besprekingen, die ten doel hebben elkaar te polsen over het houden van een nieuwe ontwapeningsconferentie, wordt uit gezaghebbende Amerikaansche bron vernomen, dat het vraagstuk van de bewapeningen te land hierbij niet aan de orde is. Washington stelt zich nog steeds» op het standpunt, dat deze bewapeningen tot de bemoeienis van Europa zelf behooren en dat het initiatief voor een beperking van Europa moet uitgaan. Washington zou echter gaarne den wedijver in den bouw van kruisers, duilc- booten en andere hulpoorlogsschepen be perken. Er wordt hier op gewezen; dat de voorbereidende besprekingen, die tusschen Rome en Tokio hebben plaats gehad, gun stig ontvangen zijn. Het welslagen van het plan hangt af van de houding van Parijs. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt dat het feit, dat het protocol van Genèvé niet het ver- eischte aantal ratificatie^ heeft verkregen, en derhalve tot mislukking schijnt ge doemd, president Coolidge tot zijn initiatief heeft geleid. De directe aanleiding, voor zijn pogingen tot het bijeenroepen van een nieuwe conferentie is echter de nieuwe poli tieke oriëntatie in het Verre Oosten, waar van het onlangs gesloten Japansch-Russisch verdrag slechts het uiterlijke symptoom is en welke naar de Amerikanen en sommige Britsche Dominions meenen wijst op de on volledigheid van het vlootverdrag van Washington van 1921 en op de urgentie van de aanvulling ervan, wil de vrede in den Stille Oceaan gehandhaafd blijven. Amerika houdt n.l. rekening met het streven van Moskou naar een nieuwe politiek ten op zichte van China, die wanneeer zij den steun 'krijgt van een andere groote mogendheid, de heele politieke constellatie iri den .Stillen Oceaan zal kunnen wijzigen, en met de mo gelijkheid 'dat Rusland een deel van zijn vloot naar het Verre Oosten zendt, hetgeen hierop neerkomt, dat Rusland zijn positie als groote mogendheid in deze wateren her neemt. EEN INTERNATIONAAL CONGRES VAN WAPENHANDELAREN. De groote wapenfabrikanten, die hun be drijven aan banden zien gelegd door de be sluiten der gemengde commissie van den Volkenbond inzake de bewapening, ja, in een verre toekomst hoe ver nog hun be staan zien bedreigd, zijn te Parijs bijeenge komen om eens te praten wat hun te doen staat. In 't gebouw van de Kamer van Koop handel wordt deze internationale bijeenkomst gehouden,. De voorzitter van de Kamer van Koop handel, de heer Kempf, opende de vergade ring. Hij wenschte zich niet in de debatten te mengen, doch kon mét nalaten er met na druk op te wijzen dat Duitschland en de Ver. Staten niet tot den Volkenbond zijn toege treden, en dat de wapenfabrikanten er dus hun besprekingen zorg voor moeten dra- zoodanige besluiten te nemen, dat zij bij hun Duitsche en Amerikaansche con currenten ten achter komen te an Tot dusver is de vergadering .eeds eens gezind in haar oordeel dat de particuliere fa- brikatie van wapenen en munitie niet onder worpen moet worden agn eenig ander reg lement dan aan dat der nationale politiek. DE OPIUMKWESTIE GESLOTEN. De opiumconferentie werd gisteren door Zahle gesloten. Deze gaf een duidelijk over zicht van de werkzaamheden, waarop de ver tegenwoordigers van Perzië, Portugal, Egyp te Duitschland en Engeland Zahle bedankten. HET BESTUUR VAN TUNIS. Lucien Saint, resident-generaal van Tu nis, is te Parijs aangekomen om met de in- ter-ministerieele commissie voor Tunesische aangelegenheden overleg te plegen. De jong ste stakingen en de commiunistische pro paganda in het protectoraat maken een her ziening der politieke en administratieve be stuursmaatregelen noodzakelijk. Bovendien zal het statuut der in Tunis gevestigden Ita lianen, wier aantal sedert 1914 gestadig is toegenomen, worden bestudeerd. ABD EL KRIM KALIEF? Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat volgens een bericht van het Joodsche 1 el. Ag.uit Kaïro Abd el Krim door invloedrijke Egyptische Mohammedanen op het Mo- hammedaansch Congres candidaat voor het Kalifaat zal worden gesteld. NAAR DE ONTWAPENING De commissie van onderzoek in zake d, luchtstrijdkrachten van het Representanten huis te Washington hoorde in geheime zit ting den chef van den generalen staf Heines over den verdedigingstoestand van het land, waarbij de chef van den Amerikaanschen luchtdienst, generaal Patrick voor de mis standen verantwoordelijk werd gesteld. Hei nes bevestigde de verklaringen van gene raal Mitchel, volgens welke vijandelijke aeroplanes, indien zij New York aanvielen, de stad binnen 24 uur zouden kunnen ver nietigen, waarop de chef van den Ameri kaanschen chemischen oorlogsdienst gene raal Fries, verklaarde, dat ook bij gas-aan- vallen de eenige mogelijkheid van afweer bestond in het afvuren van gasbommen op de aeroplanes. Officieel wordt verklaard, dat het leger 21 vervolgings-vliegtuigen heeft in plaats van 100, 24 bombardements-aero- planes in plaats van 106. Hawai, het Pana makanaal, de Philippijnen zijn pr?ct;sch onverdedigbaar voor de opleiding zijn of ficieel slechts twee leger-opleidingsscholen be: "bikbaar. BEZOLDIGING TIJDELIJKE LEERAREN. De heer Oud heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld le. Is het juist, dat de bepalingen der sa larisregeling voor de leeraren bij het middel baar onderwijs, volgens welke de leeraren, die gedurende vier achtereenvolgende jaren een verschillend aantal lesuren hebben gegeven, niet mogen worden bezoldigd naar een lager aantal uren dan dat van het jaar, waarin dit aantal het kleinst was, niet worden toegepast vjor de tijdelijke leeraren, die op 31 Augustus 1923 in dienst waren 2e. Zoo ja, is dit dan niet jn strijd met de overgangsbepaling van het Koninklijk be sluit van 25 Mei 1923 en met de verklaring, door den Minister afgelegd in de vergade ring der* Tweede Kanier van 15 Juni 1923, dat geen der in dienst zijnde leeraren in sa laris achteruit zou gaan DE NATIONALE BEDEVAART NAAR ROME. Het secretariaat des Nat. Be de vaart-Groep II te Oss (N.B.) schrijft ons Gelijk reeds meerdere malen gepublicec. d werd, zal een deel der groote Nationale Bede vaart (n.l. Groep II) onder leiding staan de: Paters Missionarissen. Uit alles blijkt, dat voor het deelnemen aan deze bedevaart zeer groote belangstelling bestaat. Om net rege len van trein en logies zoo goed mogelijk te verzekeren, is het noodig gebleken, de ge legenheid tot inschrijving op 1 Maart te sluiten. Heeft men dus plannen om mee te gaan, laat men dan niet tot het laatste wach ten met het zenden van het inschrijvings- billet, daar men anders zoo goed als zeker niet meer in den groep kan worden opgeno men. Te lang wachten zou dus slechts te leurstelling met zich brengén. Hoe spoedige: men zich aanmeldt, des te zekerder is men van goede plaatsen in de hotels. De gelegen heid om in te schrijven voor logies bij de Zusters van St. Martha is reeds gesloten wegens plaatsgebrek. Alleen zij die zich daarvoor reeds hebben opgegeven, zullen daar logies kunnen genieten. 2 betar. Maandagmorgen vroeg, of in echt Hollandsch, Zondagnacht laat, 2 uur, kwam de wind met vernieuwd.' kracht. Ik heb er doorheen geslapen, doch 's morgens om 'n uur of 5, toen ik uit Morpheus' armen viel, spookte het van belang. Een klein or- kaantje 1 We waren in de Golf van Lyon. Die van Biskaye heeft een kwaden naam, doch de laatste doet het. Gossiemijne, wat *n weer 1 Weinig passagiers, alleen echte Zeevaarders, kwamen op. De Zusters, be halve een, waren niet te zien dien morgen. Nu is het geen schande zeeziek te zijn in zulk weer, doch wij, sterke, stalen magen, begrijpen niet hoe ziek mer. zijn kan. „En hoelang zal dat nog duren werd er angstig gevraagd door de een of andere die Neptu- nus tartend naar boven gekomen was. Op 't dek was het onmogelijk te zijn zelfs 3 hoog (4 maal bellen) spatten de kristallen van de huizenhooge golven. Alles was nat. De Javaansche knechten zijn aan 't poet sen en schuren en telkens als 't schip extra gebeukt wordt, dat het in alle voegen kraakt en dreunt, als 't extra hobbelpaardt, roepen Ze met langen uitgehaalden oes „ba- goes goed zoo". Voor passagiers die leek- Ziek neerliggen in een hoekje om ub hun vel te springen 1 's Middags half 3 lagen we te Marseille, waar ik mijn eerste brief gepost heb naar de Nassaulaan. Toen we om 12 uur lunchten was de rot sige kust in zicht. Na tafel knapte ik direct een uiltje want ik stond om 5 uur op en toen ik wakker werd lagen we al gemeerd Van het binnenkomen had ik niets gemerkt Morgen beter oppassen met uitvaren. Marseille is een van de groote havenplaat sen ter wereld. Ze ligt aan de golf van Lyon sn is eigenlijk een meervoud van steden, 'n groote oppervlakte beslaande. De Groote Houtstraat van Marseille is de Cannebière, bekend en berucht. Een matroos hoorde ik tot 'n passaeier zeggen „Dit is een van de gezelligste steden der wereld. Ik ben overal geweest op vele plaatsen is veel moois te zien, maar wat hebben wij daaraan Wij moeten in vrijen tijd lol, gezelligheid heb ben. En Marseille met Buenostires is gezel lig. Ze verstaan je hier gauw, hoewel „bier" en „Moasel" overal verstaan wordt." We zullen het er maar bij laten. Ieder zijn meug. Dinsdagmorgen heb ik de Zusters in (wee taxi's laten brengen naar de wereldberoem de kerk van „Notré Dame", die op 'n 153 M. hoogè rots gebouwd is. Een pracht-kerk van marmer, met hoo- gen toren, waarop het vele meters groote beeld Van de Moeder Maagd met haar Kind je op den arm, de zee overziet. Een zwaar verguld beeld dat schittert in het zonnelicht. Binnenkomend en uitvarend is dat beeld' het eerste en laatste dat men van Marseille ziet. Dien dag kwamen er meerdere passagiers bij, zoodat we nu met 'n 156 personen zijn in de 2e klasse echt internationaal, men hoort zoowat van alles, behalve Dajakkers en plat Kaarlemsch ,,'t is sjijn 1" Drie luidruchtige kolonialen, die de loop plank opzwaaiden en in Marseille gedron ken hadden waren de laatste die aan boord kwamen. Ik hoor dat, als de boot om half 5 afvaart, er nog twee manschappen aan wal zijn zullen wel ergens hun roes liggen uit te slapen. Dinsdagmiddag verlaten we Marseille, waarvan de havens massa's geld gekost heb ben 1 Wat een breekwaters van kilometers lengte wat 'n haven met allemaal hoekjes en gaatjes en zijkaden. Geen gemakkelijke haven 't Is onbegrijpelijk hoe een groote boot daar binnen kan komen, maar er zijn dan ook twee sleepbooten noodig om ze te du wen en te trekken. De haven ligt ver-uitge strekt ze begint bij den stad en strekt zich uit tot over één uur loopens. Zeker zoo'n eind als van Haarlem naar Spaarndam. Booten liggen er van iedere nationaliteit, booten met heel vreemde vlaggen. Een Hol- landsche boot „Rietfontein"'n Afrikaan- sche natuurlijk kwam in hetzelfde gaatje liggen als wij. Doch vje gaan de haven uit, voorbij verschillende vuurtorens en eiland jes de zee tegemoet. Vroeg naar bed en 's morgens tegen zes sen komen we bij het eiland van Napoleon. Een magnifique gezicht dat rotsige eiland Corsica klein is uw omtrek, kaal is uw grond. Dari de straat van Bonifacio tus schen dat eiland en Sardina, waar de Sar dientjes in blikjes groeien. Dat eiland schijnt nog ruwer en woester dan het noordelijke. Wat grillige vormen hebben die kustrotsen kijk goed en men ziet er verschillende dieren en koppen en geografische lijnen in. Hier en daar een top gegroefd zooals men die ziet op plaatjes van stereotype vuurbergen. Wel interessant, doch deze passage wordt anders niet veel gebruikt in wintertijd. Want de Bonifacio-straat is beklipt en berotsklompt en nog gevaarlijker dan de decimeters langs de beruchte Haarlemsche tramlijnen. Er blaast een stevige bries die de zee bui ten opjaagt tot witgekopte golven 1 We hob belen op de Middellandsche Zee, we hob belen met het resultaat dat er slechts een veertig passagiers aan tafel zijn met de lunch Als ik-na afloop mijn lekkere pijp rook en op en neer wandel zie ik vele bleeke, angstige, ziekelijke gezichten van passagiers die zee ziek zijn of zich indenken het te zijn. Van de Zusters kwamen er 5 voor lunch, doch na de „potage des pois verts" oftewel „snert" verlieten er twee de salon en zij waren niet" de eenigste die vluchtten naar de fris- sche lucht op het dek. Aan de Engelsche tafel van 14 verschenen er slechts 3 en één dame verliet de salon ook heel haastig met de zakdoek voor den mond, en dat zijn nu die bekende globe-trotters. Donderdag 5 Februari. 's Morgens half zes komt Stromboli in 't gezicht, 'n warm zaakje 1 Een roode vuur gloed, die verduisterd wordt door dikke rookkolom. Vele passagiers hebben zich vroeg laten wekken om een „vuurspuwende berg in werking" op korten afstand te zien 1 Het dorp aan den binnenvoet van den vuur berg slaapt nog rustig onbevreesd voor wat weer 'ns gebeuren kan en zal gebeuren. Een lange reeks eilanden de Lonarische ge loof ik en dan Sicilië. De Loparische eilanden stelde ik me als jongen voor als die eilandjes in Schoter- of Kloppersingel, doch ze zijn wel „iets" groo- ter toch 1 Tegenover Sicilië had ik het geluk juist'op den dag van de H. Agatha, Siciliaan- sche Maagd en Martelares haar Mis te le zen. Om 8 uur waren we in de mooie straat van Messina een van de schoonste puntjes van de reis. In gedachten gingen we weer terug naar de uitbarsting van 17 jaar gele den, toen Messina geheel vei woest werd. De Etna rookte nu kalm een pijp van goe de tabak, want de rook was wit, blanker nog tenminste donziger dan de heldere sneeuw op de bergtoppen en zijn eigen hel ling. Etna vaarwel 1 prachtg'ezicht van uit zee aan de Oostkant, maar ik ben blij dat je niet bij mij in de buuit rookt in het land der Doesoens. Een paar korte stooten van de stoomfluit zijn het sein dat alle passagiers met zwem gordels aan op het dek moeten komen bij de hun toegewezen sloep. Een overblijfsel van de oorlogstijd. De wind komt opzetten en de golven worden dieper. Velen liggen weer en verschijnen niet aan tafel. Ik lig in langen stoel te lezen als de Commandant bij opkomt en mij uitnoodigt het schip nog eens te zien. Er is nog meer aan boord dan de ik dacht. Een telephoon-centrale, niet bediend door juffrouw, doch door een „Jonges" 'n Ja vaansche knecht. Een drukkerij waar de me nu's, bioscoop-program enz. gedrukt wor den. De dageüjksche telegrammen, wereld nieuws, worden geschrijfmachiend. Eenige dagen geleden hoorden we dat Jaap Eden gestorven was. Het draadloos telegrafie-station we zijn nu nog in directe verbinding met Scheve- ningen. Dan hoog op naar de brug. Waf 'n hoogte 1 Heel diep, beneden is het voor-on der, waar matrozen en 4e klassers huizen. Een paar instrumenten worden uitgelegd, 't Alles zeer eenvoudig. De brugtijd en boot- tijd verschilt. Wij hebben zonnetijd, de brug- tiid is noe Greenwich. F.en sigaar m de ka mer ze is niet meer dan 'n hut van den kapitein en gezellig geboomd. „Kom nog maar op als u wilt," Als gewoon sterveling heeft men op zoo'n groote boot heelemaal geen kans. om op de brug te komen, ik bofte dus. Ik mag meteen hier wel bij zeggen dat de maatschappij en manschappen en bedienden uiterst vriende lijk en voorkomend zijn jegens de Zusters en mij. Buitengewoon zoodat ik wel 'ns paf sta, want als missionaris ben ik zooveel vrien delijkheid en gemak niet gewoon. Het schip blijft hobbelen en er zijn 's mid dags vele angstige gezichten als 't 'n beetje te veel rolt, dat de ptoelen over het dek schui ven 1 't Is anders prachtig weer, alleen is de wind tamelijk koud, zoodat ik nog mijn overjas draag. Heb weer de zon zien ondergaan, zien dui ken in de wateren van de Middellandsche Zee. Mijn schoonheidspols echter klopte niet sneller. 's Avonds weef bioscoop. Een drama en een Harold Lloyd-film waarbij gelachen is. Half elf naar bed en geslapen voor twee. 's Morgens zijn we tegenover Grieken land, eilanden aan bakboord. We zullen van daag Kreta passeeren en vandaag is het de feestdag van den H. Fitus, eerste bisschop van Kreta. Heb even zitten mijmeren over St. Paulus' reizen ook over deze zeeën. Wat 'n verschil toen en nu 1 Een kotter passeert ons met volle zeilen en wat hobbelt die, doch ze loopt veel sneller dan men zou verwach ten. Kreta is aan de Zuid-kust woest en ruw. We varen op 'n kleine kilometer afstand. Zijn onder de wind, zoodat allen (bijna ge nieten kunnen, alles staat of zit dan ook aan bakboord. Ginds naar het Oosten liggen wit-getopte bergen Sneeuw. En de bijna volle maan komt even in rust op de bergtoppen, doch springt weer op en bleek, zeeziek-bleek, rijst ze en begint haar wandeling naar Wes- terkimme, onzen weg verlichtend als de zon straks is ondergegaan. Ik tref hoe langer hoe meer katholieken aan boord. Een twintigtal reeds. Gewoonlijk is het door hun termino- loeie, want andersdenkenden, och arme wat weten zij van Katholieke zaken af 1 Een koloniaal, 3e klasser, begint zijn le vensgeschiedenis te vertellen. Interessant misschien voor een Victor Hugo, doch ik verliet hem gauw want hij was half boven zijn theewater. En dan hoor ik liever niet van die intieme levensdaden en orrdaden van een „gesjoenten jongen". Als men zou willen zou men heel wat brokken menschen-levens te leeren krijgen 1 Al interessant om verschillende facies te bestudeeren terwijl ze praten, spelen, kaar ten, lezen of niets doen. Er is veel, heel veel schijnbare vriendelijkheid in de wereld 1 11 En ook zoovele koue aardappeldrukte 11 Ik zal blij zijn als ik weer onder mijn na- tuurmenschen ben 1 Zaterdag, laatste dag op de Middelland sche Zee, laatste dag in het Westen, morgen gaan we „de Oost" in. 't Zal vandaag water en water en zee en lucht zijn en morgen ochtend vroeg in Port Said. Deze brief zal ik hier op de boot posten, dan gaat hij zoo gauw mogelijk naar Holland. In Marseille kreeg ik nog een paar brie ven, ook nog een brief met 'n riks ingeslo ten van een iezeres van de „N. H. Crt." Be dankt voor alles. En nu dat ik afscheid neem van Europa, sluit ik dezen om nog allen die mij weldaden te bedanken, al mijn vrien den nog eens hartelijk „gedag" te zeggen al de lezers nog eens het beste te wenschen en zelf vertrouwend dat u allen mij dikwijls gedenken zult in uw gebed, want ik zal weer heel wat genade-gaven van Onze Lieven Heertje noodig hebben in mijn verder en mag het zijn nog lange jaren van mijn missionarisleven (Niet sentimenteel worden, ouwe jongen 1) Vaartwel H. J. STAAL, Pr. Missionarii S.S. Patria. In den Zuidhoek van de Middellandsche Zee. 7 Februari 1925. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9