MARKTNIEUWS. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. Het optreden der bezettende mogendheden In het Rijnland. Een doel matige beperking der maritieme bewapening. Onder de Radioberichten: De Pruisische regeering opnieuw afgetreden: Weer een groote mijnramp. Het vrouwenkiesrecht in Engeland blijft foorloopig onveranderd. Gem. buitenl. berichten. VISSCHER1J. Ziekte- en Ongevallenwet. Indische Regeeringsreglement. Voor het hehond Van den Zomertijd. De voorzitter dér Eerste Kamer. Verscherping van het melk- besluit. De laatste Christenen van Ephese. Gevangenen als candidaat voor de Tweede Kamer. De Commissie van Herstel. Het rapport der militaire controle-commissie. De Pruisische tegeering iveer afgetreden. De*Fransche onderhandelingen met Duitschland over een handelsverdrag. Dreigbrieven aan een Britsch Lagerhuislid. Weer een mijnramp. Geen vrouwen-kiesrecht op 21' jarigen leeftyd in Engeland. De toestand in het Rijnland. Dezer dagen werd meegedeeld, dat de Rijnlandcommissie een zevental verordenin gen heeft afgekondigd ter aanpassing van de bestaande regeling van de nieuwe toestan den in het bezette gebied als uitvloeisel van de overeenkomst te Londen. Tevens werd door de Rijnlandcommissie verklaard, dat zij met deze verordeningen op den ingeslagen weg naar bevrediging der gemoederen voortschrijdt en dat zij erop rekent, dat de b."volking geen „liberale maat regelen" naar behooren zal weten te waar- deeren. al tot de bovenbedoelde besprekingen zal kunnen komen het is waarschijnlijk im mers dat Chamberlain, die nog steeds met de Dominions in overleg is, weer uitstel zal vragen en het uitstel met drie maanden van de verschillende termijnen van het Protocol zou dus weer verlengd moeten worden. In de plaats echter van deze ontwapenings conferentie te Genève is er nu de waar schijnlijkheid van een nieuwe conferentie van JV'ashington. Deze conferentie zou echter geenszins zooals aanvankelijk wel de opvatting scheen te zijn, de conferentie van Genève j mer aanwezig en worden dus bij verstek ver- I oordeeld, zoodat hen alleen de moreele schande treft. In tegenstelling met de in België gepleeg de misdaden, die alle van zeer ernstigen aard zijn (zij geschiedden in het begin van den oorlog toen door brandstichtingen en terechtstellingen van burgers het Belgische land in paniek verkeerde), betreft het in Frankrijk meer diefstallen en plunderingen die door Duitsche officieren gepleegd heeten te zijn. Woensdag heeft de krijgsraad van Amiens wederom negen Duitsche militairen bij ver stek gevonnisd tot een straf varieerend tus- schen tien en twintig jaar dwangarbeid en het verbod den Franschen bodem te betre den. Een zekere luitenant Borsmann, die vol gens de beschuldiging de echtgenoote van een Fransch officier, Mm Casez, op zulk een ruwe wijze behandelde, dat de vrouw tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed, werd tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld. De Keulsche correspondent van de kunnen vervangen. De Amerikaansche plan- „Frankf. Z.", die de nieuwe voorschriften nen immers beperken zich tot een maritieme uitvoerig bespreekt, erkent wel, dat de Rijn-' conferentie, de besprekingen over de be- landcommissie er naar streeft goeden wil te wapeningen te land zou men in Amerika aan toonen, zooals zij dien opvat. Maar hij op- Europa zelf willen overlaten, omdat dit meer pert toch twijfel of die maatregelen in de praktijk zullen blijken wel zoo bijzonder te waardeeren te zijn. Inzonderheid heeft hij bezwaar tegen de' nieuwe verordening No. 295, met den titel Over de voor de veiligheid van het bezet tingsleger gevaarlijke vereenigingen en de onderwijsinrichtingen." Deze verordening bouwt voort op de oude verordeningen 215 en 257, welke deelneming verbieden aan ver eenigingen, waarvan doel en actie gericht is tegen de veiligheid der troepen en in het al gemeen aan vereenigingen, die zich op ceni- gerlei wijze bezig houden met militaire aan gelegenheden. De hierop betrekking heb bende bepalingen zijn onveranderd overge nomen (juist dezer dagen zijn, zooals men weet, een 34-tal personen gearresteerd, die beschuldigd worden zich te wijden aan zulke militaire actie). Daarnaast wordt als nieuw bepaald, dat ook vereenigingen verboden zijn, „die. in de bezette gebieden een actie voeren, welke ten doel hebben een vijande lijke stemming te wekken of te onderhouden tegen de geallieerden autoriteiten of bezet tingstroepen." Maar nu komt hetgeen de correspondent 'f keurt de door deze verordening" aan de .ledoelde vereenigingen verboden actie wordt ook verboden aan alle onderwijsinrichtin gen. Reeds eenmaal, n.l. in Jan. 1922, heeft de Rijnlandcommissie gepoogd zich een oort schooltoezicht aan te matigen. Thans •erbiedt zij de scholen „zich met militaire angelegenheden bezig te houdert en een •ijandige stemming tegen de geallieerden te wekken of te ontwikkelen." De correspon- lent vreest, dat deze zeer rekbare bepalin- ;en tot een bron van chicaneus ingrijpen in »et Duitsche schoolwezen kunnen worden >eter ware het z.i. geweest, indien de Rijn- andcomrnissie niet zulke heterogene zaken ls een in militaire richting georiënteerde ereenigmg én een inrichting van onderwijs .n een zelfde voorschrift had betrokken. Blijkt deze schrijver dus nog niet zoo heel erg optimistisch, zoo klinkt de stem van een 'u'jzonderen correspondent van de „Manch. Guardian" heel anders. Het is waar, deze omvat in zijn beoordeeling een ruimer veld; lij maakt n.l. vergelijkingen tusschen d.n oestand in het Rijnland op het einde van 1923, toen de Rijniandcommissie geheel be- heerscht werd door de Franschen en niet ■eel meer was geworden dan een instrument .an de Fransche buitenlandsche politiek, ericht op de „desannexatie" van het Rijn and en den toestand zooals die thans is, nu de Franschen in den eeuwenouden strijd im den Rijn- een allergevoeligste nederlaag -.ebben geleden, bezegeld door de Londen- „che overeenkomst. De Engelsche journalist noemt het onder scheid tusschen toen en thans „almost magi cal." Weliswaar zijn er nog Fransche rri.i- tairen, maar dit schijnen andere wezens te zijn geworden. Hun optreden is voorbeeldig. Zij blijven zoo veel mogelijk op den achter grond. Hun krijgsraden treden milder op Jan het Britsche gerecht te Keulen. De Duitschers moeten nu en dan nog wel eens wat ondergaan, dat niet door den beugel ;an en dat ook niet in het minst iets te ma- en heeft met de veiligheid der bezettings- roepen maar die gevallen zijn van geen beteekenis, vergeleken bij hetgeen geschiedde a de tweede helft van 1923. De regie is vrij- vel geheel, met al haar gevolgen, verdwe nen. Toch is een kern gebleven, de „Section ïhénane," (een lichaam, bestaande uit een 350 Vroegere regieambtenaren, met een half- nilitair karakter, doch staande buiten het bezettingsleger), die onmiddellijk weer de iesannexatiepolitiek kan hervatten, zoodra dat noodig mocht blijken. Behalve deze in breuk, is de Londensche overeenkomst ove rigens vrijwel in elk opzicht getrouw uitge voerd. een Europeesch vraagstuk*is. Te Washington zouden dus weer de zee mogendheden mo&ten bijeenkomen, ten einde HET ROTORSCKIP. Het rotorschip „Buckau" heeft Dinsdag avond om zes uur het anker uitgeworpen in de haven van Grangemouth (in de Firth of Forth) nadat het drie-etj-een-halve dag op de Noordzee was geweest, waarvan de laat ste twee dagen bij zeer onstuimig weer. De „Buckau" ondervond bij zijn verschijning in de Firth of Forth in de middaguren groo te belangstelling. Het werd ingehaald door vliegmachines, die boven de „Buckau" rond vlogen en een groot aantal vaartuigjes, vol fotografeerende belangstellenden. De deskundigen, die de reis hebben me degemaakt zijn zeer tevreden over de praes- taties van het schip, dat volgens hen volko men zeewaardig en veilig is gebleken en den pogingen te doen om tot overeenstemming j storm uitmuntend heeft getrotseerd. Het te komen over een verdere beperking der schip heeft sedert Zaterdagmorgen Bruns- bewapening ter zee, die immers ter eerste I buttel verliet, ongeveer 580 zeemijlen afge- Washingtonsche ontwapeningsconferentie al leen betrekking had op de slagvloot. Sedert is wel gebleken dat de vrijheid die nog ge laten werd voor de sterkte der kruisers en I ben gevaren, het kleinere materieel, het gevaar van een j bewapeningswedstrijd volkomen heeft doen EEN COLLECTIE MICROSCOPEN legd met een gemiddelde snelheid van ze ven lmoopen per uur. Zonder de rotors zou het vermoedelijke slechts vier knoopen heb voortduren. Het is goed en wel om voor de verschillende zeemogendheden een bepaalde sterkte -—.ook in verhouding voor de ONDER DEN HAMER. Te Londen is een collectie microscopen verkocht van een overleden Londensch za- slagvloot vast te stellen, maar alle goede be- kenman, die in het geheel drieduizend van ai;3 a:A 1 i doelingen worden verijdeld, als die mogend- heden dan door krachtiger aanbouw van lichte kruisers, torpedojagers en booten en duik- booten trachten om de vastgestelde sterkte verhouding te corrigeeren. In Amerika klaagt men dan in het bijzonder over Frankrijk, dat met kleiner materieel de beperking tracht goed te maken, welke aan zijn vloot van slag schepen is gesteld. Blijkbaar hoopt president Coolidge nu te kunnen bcjeiken, dat ook voor de kleinere schepen, de z.g. hulpschepen, een beperking in aantal en aanbouw zal kunnen worden vastgesteld. Voorloopig wordt over de moge lijkheid van'een nieuwe maritieme conferen tie tusschen de Vereenigde Staten en Groot- Britannië onderha ld en ook te Rome en te Tokio zijn de voelhorens reeds uitgesto ken. In verband met deze Amerikaansche plan nen verdient het opmerking, dat de Brit sche regeering geen voorstellen doet tot nieu wen vlootaanbouw. Zij verlangt slechts cre- dieten voor hetgeen reeds in aanbouw is en voor de vijf kruisers die ter vervanging van oud materieel moeten dienen tot welks aanbouw reeds tiet vorige jaar op voorstel van de Labour-regeering werd besloten. De geruchten over plannen en credieten voor nog meer nieuwe kruisers te vragen zijn dus onjuist gebleken. De Britsche re geering wil blijkbaar eerst afwachten of er iets van een Washingtonsche conferentie komt en zoo ja, welke resultaten zij zal op leveren. Uit Tokio wordt aan de „Daily Mail" ge seind, dat Japan, alvorens te besluiten of het al dan niet aan een nieuwe ontwapenings conferentie deel neemt, de Amerikaansche agendavoorstellen voor bewapeningsbeper king, doch moet tegen elke poging van andere mogendheden om juist de verdedigingsmid- die instrumenten, oude en nieuwe, had ver zameld. Onder de oude microscopen munt te een der exemplaren uit de 18de eeuw uit door fijnheid van bewerking. Deze alleen bracht 360 Pond op. Doch de geheele col lectie vond slechts voor een totaal van 1800 Pond Sterling koopers. HET VROUWENKIESRECHT IN EN GELAND. Gisterochtend werd in het Lagerhuis een debat geopend over hét voorstel om de tweede lezing te doen plaats hebben van het dooi een Labourlid ingediende wetsontwerp tot het verleenen van het kiesrecht voor het par lement aan de vrouw op 21-jarigen leeftijd. Het debat zou waarschijnlijk tot laat in dei middag voortduren. Gameid wordt dat of schoon ongeveer twee percent der conser vatieve candidaten bij de algemeene verkie zingen zich onvoorwaardelijk heeft verbon den mede te werken tot bovengenoemde wij ziging van de kieswet, en de labeur- en li berale regeering zich er voor het meerendeel vóór hebben verklaard, is het toch zeer waar schijnlijk, dat een door Sir William Joynson Hicks, den minister van binnenlandsche zaken, ingediende motie, waarbij verwerping wordt voorgesteld, grooten steun zal ver krijgen. In deze motie wordt gezegd, dat het Lagerhuis in het beginstadium van het nieuwe parlement de tweede lezing van het kieswetontwerp weigert, omdat het een alge meene verkiezing tot gevolg zou hebben met een daaruit voortvloeiende onderbreking van belangrijken wetgevenden en bestuursar- beid, en van meening is, dat het wetsont werp op een geschikt tijdstip in het levert van het tegenwoordige parlement aan het Lagerhuis moet worden voorgelegd. DE TEXTIELARBEIDERS STAKING IN CHINA. De staking in de Japansche katoenspinne rijen te Shanghai heeft zich verder uitge- mogenaneaen om juist ae verueuigingsiuiu- delen, waarop Japans veiligheid berust, te beperken, verzekerd zijn. De wrijving tusschen Turkije en Griekenland. De „Times" meldt uit Athene De ver wijzing naar den Volkenbond, door de Griek- sche regeering, van het geschil met Turkije over de verbanning van den Patriaren, be wijst haar verlangen naar een vredelievende regeling en tevens dat de groote meerderheid van het Grieksche volk, hoewel verontwaar digd over de beleediging, niet ten minste ver langen heeft om van dit conflict een casus belli te maken. Ongerustheid bestaat er echter nog steeds betreffende de toekomstige ontwikkeling als gevolg van de beweging der Turksche troe pen in Oost-Thracië, welke ongeveer vijf weken geleden is begonnen en nog is toege nomen sedert de verbanning van den Pa triarch. Er bestaat echter geen bewijs van de een of andere beweging in de gedemilitariseerde zör.e a3n 'den Oostelijken oever van de Ma- ritza, en de z.g. Turksche manoeuvres in de zee van Marmora, waaraan het Vroegere oorlogsschip „Forgoetreis" met een van de weinige zeewaardige Tuksche loepedojagers Het leven in het Rijnland is weer veilig deelgenomen heeft, worden niet ernstig op en normaal. De meerderheid van de bevol king weet feitelijk niet meer, dat er Fran- ;che troepen zijn. Sommige Fransche bevel hebbers hebben zich zelfs bijzondere moeite gegeven de Duitschers te verzoenen, vooral •óór de verkiezingen in Dec. In de Palts, .vaar het meest geleden is, is de gevreesde en anatieke generaal de Metz vervangen door een burger ambtenaar van buitengewone tact en inzicht, den heer Valled. Te Koblenz zetelt weliswaar nog steeds de energieke sup porter van de Fransche desannexatiepolitiek Tirard. Maar het is thans een andere Tirard. Vroeger was hij de vertegenwoordiger van Poincaré. Thans is hij de vertegenwoordiger van Herriot 1 De ontwapeningskwestie. Zooals uit de berichten van den laatsten tijd viel op te maken zal van de Ontwapenings conferentie, die' krachtens het Protocol van Genève, dit jaar onder de auspiciën van den Volkenbond zou moeten plaats hebben, wel niets komen. Dat is vrijwel zeker, al heeft Chamberlain dan ook in het Lagerhuis in ant-" woord op een vraag van den afgevaardigde Kenworthy zich er toe bepaald er op te wij zen, dat door het uitstel van de besprekin gen in den Volkenbondsraad over het Pro tocol tot de bijeenkomst van Maart ook niet uit den aard der zaak de overige data in het Protocol aangegeven, een zelfde uitstel moesten ondergaan. Want het is nog zeer de vraag of de Volkensbondsraad in Maart gevat. De geruchten dat de „Yawoez Stlem", de vroegere „Goeben", order heeft gekregen vóór manoevres, zijn onwaarschijnlijkheid, daar deze historische kruiser niet in staat is otn te varen, terwijl de toestand van zijn romp zóó is dat het de vraag is of het schip gesleept kan worden van de ankerplaats in de Bosporus naar een buitenlandsche werf zonder door de eerste ruwe zee tot zinken gebracht te worden. HET ROEMEENSCHE GESCHIL MET DUITSCHLAND. Volgens de Berlijnsche avondbladen is de Duitsche regeering voornemens de quaestie der Roemeenscne eischen in verband met het plan van Dawes voor te leggen aan de Commissie van Herstel. Tot hedenmiddag waren bij de autoritei ten te Berlijn geen officieels mededeelingen ontvangen omtrent de werkelijke toepassing van sancties tegenover Duitschland. Ook de regeering heeft nog geen besluit genomen. Zij zal zich richten naar de maatregelen van Roemenië. DUITSCHE OFFICIEREN VEROOR DEELD. Evenals in België'worden er in Frankrijk nog voortdurend Duitsche officieren berecht wegens tijdens den oorlog gepleegde vergrij pen, De beklaagden zijn-natuurlijk zelf nim- Japansche pers te Shanghai werpt de schuld op de agitatie der sovjets en dringt er bij Japan op aan het Russisch-Japansche ver- lrag niet te ratificeeren. EEN AMERIKAANSCH SCHIP IN CHINA AANGEHOUDEN. Het Amerikaansche stoomschip „Chichu- en" is door militairen uit Kweitsjow aange houden. De kapitein werd gearresteerd, de passagiers vastgehouden. De plaatselijke en Amerikaansche autoriteiten eischen onmid dellijke vrijlating. f 2355, 251 kleine biggen f 714, II paar den, 40 bokken. De handel in melk- en kalfvee was stug, vette koeien flink prijshoudendstieren prijshoudend, vette kalveren flauwer nuch tere kalveren lager, zware varkens en zouters iets lager, Londensche varkens prijshoudend, zouters 6870 c., Londensche 6870 c., wolvee flauwer. Eieren. Aanvoer 22.000 kippen- 5)4S]'2 c. 600 eenden- 89 c. LEEUWARDEN, 20 Febr. Boter. Aan voer 13/3 en 162/6 v. Fabrieks f 1.702.44. Noteering van de commissie f 2.55. Kaas. Sleutel kaas f 0.500.72. Nagelkaas f 0.310.51, Goudsche f 0.471.04. Edam mer f 0.471.04. Aanvoer 27.012 Kg. LEIDEN, 20 Febr. Vee. 12 Stieren f 100— 475, 179 kalf- en melkkoeien f 130495, 180 varekoeien f 180325, 215 vette ossen en koeien f 250620, f 0.801.21 per Kg. schoon 72 vette kalveren g 99120, f 1.10 0.90 per Kg. schoon 195 nuchtere kalveren f 620, 198 vette schapen f 3668, f 1.44 1.76 per Kg. schoon 214 weideschapen f 3052, 855 var keus voor Londen f 1647, f 0.640.68 per Kg. schoon 656 biggen f 6—13. Kaas. Goudsche le s. f 6065, 2e s. f 55 59, Leidsche le s. f 55, m ndere f 42—46. Aanvoer 39 partijen. Handel matig. BEVERWIJK. R.K. Coop. Tuindersverêe- niging „Kenr,etnerland". Prijsnoicering van 20 Febr. Spruiten 1430 ct., Witlof 10—20 ct., Uien 1013 ct., Appelen 1535 ct., Peren 815 ct., per K.G. Gele kool 49 ct., Roode kool 310 ct., Groene kool 2 55 ct. per 100; Rabarber 2032 ct. per bos; wortelen 23 ct. per K.G.; Prei 1227 ct. per bos; Knolselderie 512 ct. per sluk; Spinazie 1.351.45 per ben; Boerekoot 3070 ct., per ben; Aardappelen 79 ct Bieten 34 ct., Koolrapen 2—3 ct. p. K.G. ALKMAAR, 20 Febr. Granen. Aanvoer 1163 hl,,' waarvan 292 hl. tarwe 12—16, 25 hl. rogge f 12, 149 hl. gerst chev. f 14.75 —15.25, 358 hl. haver 11.10—12.50, 87 hl paardenbóonen 14, bruine, id. 24.50,, ci troen id. 44, duiven id. 1515.50, witte id. 50, 60 hl. karwijzaad 35, 2 hl. blauw maanzaad 36, 190 hl. groene erwten (groo te) 17—27, id. (kleine) 11.5014, grau we id, 3840, vale id. 20, wite id, alles per 100 k.g. BREUKELEN, 20 Febr. Kaas. Aangevoerd waren 14 wagens, inet te zamen 471 stuks. Gewicht pl.m. 3297 k.g. Prijs le soort „8 60, 2e soort 5457, gestempelde 5566 per 50 k.g, 's-HERTOGENBOSCH, 20 Feb-. Boter. (Bericht v. d. coöp. Roomboterfabriek) Aan gevoerd 19.575 k.g. Prijzen 2.46—2.64. IJMUIDF.N, 19 Febr. Het Staatsvisschers- havenbedrijf alhier heeft over 1924 ruim f 50.000 aan retributierechten voor den ver koop van de aangebrachte visch meer kunnen heffen dan over 1923, doordat de omzet in het afgeloopen jaar ruim f 2 y» milliocn meer bedragen heeft. De opgaande lijn in het to taal der besommingen is in Januari van dit» jaar evenwel weer afgebogen door de staking in het visscherijbedrijf, ten gevolge waarvan de omzet in die maand ongeveer een half millioen gulden achter bleef bij dien van dezelfde maand in het vorig jaar. AMSTERDAM (20 Febr.) Aangevoerd en afgeslagen in de Gemeente-Vischhal. Tong f 4.40—5.10 per 10 stuks, kleine schol f 7.50—8, bot f 4.70—6, kl. schelv. f 6—8 per mand -kabeljauw f 0.754 per stuk. ENKHUIZEN, 19 Febr. Heden hebben 70 vaartuigen hier aangevoerd 216 tot 2900 stuks reepharing per vaartuig. Totaal 50.000 (gisteren 68.000) stuks. Prijs f 7.257.65 per tal. - t I IJMUIDEN, 20 Febr. Heden kwamen van de trcilvisscherij aan den afslag de stoom- treilers IJM, 126 (Derika X) met 2129: IJM. 133 (Calharina Duyvis) met 1683; IJM. 149 (Victor) met 1973; IJM. 62 (Concordia) tret 2570; IJM. 109 (John Brown) met f 3413; IJM. 134 (Gerbcrdina Johanna) met 2306; IJM. 45 (Pereus) met 1702; IJM. 503 (Holland VII) met 2351 en dc zeillog- gers KW. 71 (Johannes Martnus) met 649; SCH. 275 (Arendje) met 429 aan besom ming. ENKHUIZEN, 20 Febr. Gisteravond steeg het aantal haringvaartuigen hier tot 92. Vangst 85.200 stuks reepharing. Laatste markt 7.20 per tal. Heden kwamen hier de eerste 26 vaartuigen binnen met gemid deld 2 Vs tal. Marktprijs 6-85. IJMUIDEN, 20 Febr. Aan de Rijksvisch- afslag waren 8 stoomtrcilers. De prijzen wa ren: tarbot 2.703, tongen 22.60 per k.tf.; griet 2571, gr. schol 2430, md. schol 31—37, zetschol 3640, kl. schol 2430, 1020, scharrij 1517,50 per 50 K.G.; roggen ƒ1934 per hoop; kl. schel- visch, 10 5011, kabeljauw ƒ6650, gd. gullen 26—27, kl. gullen 1516, wijting 8 6013.50 per 50 K.G. ENKHUIZEN, 20 Febr. Heden weinig haring. Getal vaartuigen 68. Vangst 200 tot 2100 stuks ner vaartuig. Totaal 27.600 (gis teren 85.2001 stuks. Prijs onloopend van ƒ6.85 tot 8.23 per tal reepharing. AMSTERDAM, 20 Fehr. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 5.105.20, id. Blauwe f 4.705.20, id. Eigenheimers f 4.805, id. Bravo's f 44.25, id. RoodStar f 44.25, id. Blauwe Eigenheimers f 44.25, Friesche Borgers f 4.5, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 4.25 4.50, id. blauwe poters f 33.25, id'. bonte poters f 33.25, Drentsche Eigenheimers f 2.503.50, id. Roode Star f 2.503 per Hl. Winter Malta-aardappelen f 1011 p. 100 Kg. ALKMAAR, 20 Febr. Kaas. Ter markt waren 80 stapeks, wegende 66.000 Kg. Fa- briekskaas kleine f 62, commissie f 63, mid delbare f boerenkaas kleine f 62, commis sie f 65, middelbare Handel matig. UTRECHT, 20 Febr. Kaas. -Ter markt waren 2 partijen, te zamen 570 Kg. Prijzen le soort f 2e soort f rijks.nerk f 6J 61. ZWOLLE, 20 Febr. Boter. Aangevoerd 20/8 v., 15/16 en 190 stukken, samen 645 Kg., prijs 1/8 f 49—52, per Kg. f 2.60—2.80. Vee. Aanvoer 759 runderen, 159 gra?- kalveren, 336 nuchtere kalveren, 41 schapen, lammeren, 129 varkens en 462 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.80 1.15, dito kalveren f 1.201.80, dito varken f 0.74C.76 per Kg., schapen f 2055. De handel in beste jonge, neurende en versch-gekalfde koeien, alsmede in vaarzen en vet vee, was iets beter, in afwijkehde soor ten flauw on stieren en kalveren %als vorige week in schapen minder. LEEUWARDEN, 20 Febr. Vee. Aange voerd 198 stieren f 100550, ossen, 324 vette koeier. f 220—480, per Kg. f 0.901.14, 802 melk- en kalfkoeien f 200480, 22 vette kalveren f 40—90, 57 pinken f 90—200, graskalveren 759 nuchtere kalveren f 9-18, 204 vette schapen f 3654, 82 weide- schapen f 2840, lammeren, 637 vette varkens f 55160, per Kg. f 0.700.76, 32 magere varkens f 26—55, 418 vette biggen Vergadering van Vrijdag 20 Febr., nam. 1 uur. De VOORZITTER deelt mede dat de fommisrie van Voorbereid:ng van de Ziek te- en Ongevallenwet *ot haar Voorzitter heelt beroemd de heer Nolens, tot haar onder-voorzitter den heer Rutgers. Voortgegaan wordt met dc behandeling der wetsontweipen herziening van het re glement op het beleid der regeering van NederlanJsch-Indië; wijziging van de arti kelen 8, 58, 67b, 67c en 71 van bet regle ment op het beleid der regeering van Ne- derlandsch-Indië; nadere wijziging van de Indische Comptab'litcitswet. De Minister van Koloniën, dc heer DE GRAAFF vervolgt zijn afgebroken rede. De regeling der verantwoordelijkheid voor het Indische beleid, zooals die tot nu toe was, is juist de reden waarom conflicten zijn uitgebleven. Mij vraagt nu een per spectief voor de reo-ganisatie. Spr. meent, dat dit wel duidelijk is; de uitvoerende macht blijft scherp gescheiden van de wet gevende macht Zoolang dat zóó is, blijven conflicten uit. wat niet het geval zou znn als die scheiding verzwakte en de G. G. aansprakelijk werd gesteld tegenover den Volksraad Het toezicht van het moederland blijft onverzwakt gehandhaafd; de beste waar borg daarvoor ligt in de verantwoordelijk heid van den G. G. aan dc Kroon Het is een verkeerde voorstelling dat de Volksraad zich moet ontwikkelen: het is het volk dat zich heeft te ontwikkelen en dan volgt de evolutie van den Volksraad van zelf wel De beteekenis an den Raad van Indië is anders dan die van onzen Raad van State. Zij gaat veel verder an omvat ook bestuurs aangelegenheden. De Raad van depurte- mentschefs had êcn geheel andere taak en het ligt niet op den weg der staatkunde om aan dezen Raad op te dragen wat de Raad van Indië pleegt te doen. Een recht van enquête voor den Volks raad is al vaker besproken en verdedigd. Het is onjuist 't op gelijke hoogte te stel len als het recht van interpellatie. Het recht van enquête gaat veel verder omdat daardoor de Volksraad zelfstandig gaat op treden, en een taak van de uitvoerende macht overneemt, en misschien wel tegen over die macht. In de politieke sfeer als die in Indië bestaat, is dit niet wenschclijk. Met een wettelijke regeling zijn de nadee- len en de gevaren daaraan verbonden niet te overwinnen en te ondervangen. Wel terdege heeft de Regeerig zich een weg afgebakend en heeft zij een perspec tief in haar werk, maar zij wenscht zich niet te binden, ook niet ten a,anzien van den tijd waarin zij haar denkbeelden denkt te verwezenlijken. Op dc denkbeelden van den heer Ritsc- ma van Eek gaat spr. niet in. Hij kan zich wel aansluiten bij het betoog van den heer Feb er, die de fouten van die denkbeelden helder in het licht stelde. Voor een federa- listischen Staat is de grondslag de staat kundige zelfstandigheid der samentellende onderdeden cn deze zelfstandigheid ont breekt nog geheel. Het verband tusschen gemeentelijke cn provinciale besturen^ is vóór alles noodig en dit bestaat niet. h.en eenheidsbestuur blijft onmisbaar en de plaatselijke besturen zijn daarvan agent schappen. In dit verband wijst hij op de Engelsche koloniën, waar dezelfde toestand bestaat. Een federalistische staatsorde is noch thans, noch in de toekomt denkbaar. Tegenover den lieer Gerritzen verdedigt spr. de opvatting, dat dit wetsontwerp wel een schrede is in de richting van meer zelf standigheid voor het Indische bestuur. Dc Regeering laat de teugels iets losser, maar laat ze niet uit de handen glijden. Een gescheiden regeling in het kiesstelsel voor den Volksraad acht spr. noodig om te voorkomen dat één der groepen de over macht krijgt. L oor deze regeling bestaat ze kerheid dat alle groepen in een bepaalde verhouding vertegenwoordigd blijven. On juist is de bewering dat de G.G. verdragen zou kunnen sluiten met. vreemde mogend heden. Dat blijft het uitsluitend recht van den koning. De Wetgevende Raad is een algemeen bestreden punt geweest, Spr. heeft het ge voel alsof hij in een arena is geworpen. (Ge lach.) Voorop stelt spr. dat de Volksraad zelf het punt van een paraat lichaam voor de wetgeving heeft erkend. De Wetgevende Raad is een correctief op het gebrek dat de Volksraad niet permanent bijéén kan zijn. Om dat gebrek te ondervangen is een of ander instituut noodzakelijk. Of dat nu een novum dan wel een monstrum is, hel is noo dig. In de Ncderlandsche gemeenten heeft men het college van het dagelijksch bestuur en ten slotte de burgemeester, die zelfstan dig kunnen opreden. Er moest een oplossing gevonden werden en het stond vooraf vast, dat iedere oplos sing bezwaren en moeilijkheden had. Uit mag echter niet weerhouden, dat een keuze werd gedaan en wat spr, voorstelt lijkt hem de beste keuze. De toestand zal zóó zijn. dat de Volksraad zijn bevoegdheden behoudt en dat de Wetgevende Raad ondergeschikt zal zijn aan den Volksraad. De verhouding wordt ongeveer als die van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten. Precies echter is het niet zoo, want Gedcpueerdc Staten hebben afzonderlijke rechten en de Wetge vende Raad zal die niet hebben. De Wet gevende Raad zal zijn eëft beperkte Volks raad en dus bestaat geen gevaar dal de W. R. den boventoon zal voeren. Zij, die tegen den W. R. bezwaar hadden, hebbqp ge.en betere oplossing aan .de hartd gedaan e:n een oplossing is noodig. De heer OUD (V, D.) repliceert De heer ALBARDA (S. D.) trekt zijn eerste amendement in betreffende de verantwoor delijkheid van den G. G. Inderdaad heeft de Minister gelijk,I dat deze aangelegenheid reeds voldoende ir. geregeld. Met verbazing heeft spr. het amendement Febr-Gerritsen gezien. Het beetje zelfstandigheid dat den Volksraad werd gegeven, wordt nog terug genomen. Mej. VAN DORP (Lib.) repliceert cn be toogt dat het budgetrecht het belangrijkste is en dat dit het laatste is dat aan een volk gegeven moet worden. De heer DRESSELHUIJS (V.B.) repliceert. De MINISTER antwoordt nog kort. Op de belangrijkste punten zal hij bij de amende menten gelegenheid hebben terug tc komen. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. Dan is aan dc orde de inter- pellatie-Weitkamp inzake den toestand in de Overijseische cn Drentsché venen. Het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamc, waarin verzocht wordt maatregelen te nemen, waar. door het Nederlandsche volk de voordeelen van den zomertijd zal kunnen blijven ge. nieten. Dc K. v. K. te Dordrecht besloot adhaesie te betuigen aan het adres der K. v. K. te Amsterdam betreffende het behoud van de? Zomertijd. Dc voorzitter der Eerste Kamer, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en vrouwe Van Voorst tot VoorstCrcmers hopen den 21sten April a.s. hun gouden brui, loft te vieren, aldus meldt Het Huisgezin. De Mij. voor Diergeneeskunde heeft in een adres aan de Regeering aangedrongen op verscherping van het concept-melkbe- sluit, speciaal wat de kinder- en zuigelin- genmelk betreft. Ook werd aangedrongen op verbetering der stal-hygiëne. Naar de „Morningpost" volgens de „Msb." meldt, zijn nu, in verband met de uitwis seling der bevolking in Klein-Azië, de laatste nict-Turken, dc laatste Christenen uit Ephese vertrokken. Door het vertrek van deze groep doei zich het merkwaardig cn vermeldenswaardig feit voor, dat uit dit gebied van Klein- Azië, de bakermat van het Christendom, dat uit dc zeven gemeenten, waar St. Pau- lus predikte, waarvan hij in zijn brieven spreekt en waarvan St. Johannes verhaalt in zijn Apocalypsis, de laatste Christen is heengegaan. Wij lezen in het „Centrum": Frankrijk, waar een gevangen dienstweigeraar candi daat voor het parlement was gesteld en die tweemaal verkozen werd, krijgt navol ging. Zooals men zich nog wel herinneren zal werd nu ongeveer drie jaar geleden te Den Hagg een bomaanslag gepleegd op het huis van een hoofdofficier, lid van den krijgs raad aldaar. Twee der daders van dien bom aanslag (in totaal waren er 5, warvan één, Jo de Haas, werd vrijgesproken), n.l. Kooi- maris én Van der Linde, werden veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf, wellce straf zij thans noj< ondergaan. Deze twee' zullen nu door A, G. A. tc Amsterdam, Vrije G-o"n tc Santpoort en Moke-groep te Am sterdam, candidaat voor dc Tweede Kamer worden g-steld. 6unt 1 van hun verkiezings program luidt: Afschaffing van het Parle ment, direct slooping van den staat!!.... De heeren steken met hun program flink van wal, maar 't zal bitter weing uithalen, denken wc zoo. Barthou en Salvago Raggi zijn herkozen, onderscheidenlijk als voorzitter en onder voorzitter der Commissie van Herstel. BRUSSEL, 20 Febr. De Belgische regee- ing heeft het rapport der militaire contro lecommissie ontvangen, hetwelk ten onder zoek is gegeven aan den generalen staf. BERLIJN, 20 Febr. De door het Centrum democraten en soc.-democraten voorgestel de motie van vertrouwen in het Pruisische kabinet-Marx is met 218 tegen 221 stem men" verworpen. Een W. B.-bericht meldt nader, dat dr. Marx na de verwerping van de vertrou- wens-moiie namens het geheele kabinet verklaarde, dat het aftrad. PARIJS, 20 Febr De Duitsche handels- gedelegeerden zijn naar Berlijn vertrokken, om opnieuw in contact te treden met de industrieelen. Zij zullen vervolgens naar Parijs terugkeeren. LONDEN, 20 Februari Dc socialist Kirk- wood, die onlangs in het Lagerhuis voor stelde de reiskosten van den prins van Wa les te verminderen en zich daarbij minach tend over de koninklijke familie uitliet, heeft van driehonderd personen protesten ontvangen, w. o. verscheidene dreigbrie ven, waarin hij wordt gewaarschuwd der gelijke uitlatingen niet te herhalen, daar men hem anders zal oplichten en spoorloos zal doen verdwijnen. SULLIVAN (Illinois?), 20 Februari, Een hevige ontploffing had plaats in een kolen mijn, waardoor 35 mijnwerkers zich den uit weg' zagen afgesneden Er zijn reeds twee lijken naar 'boven gebracht: drie aifbeidera, die ernstig gewond waren, werden gered. Er is weinig hoop, dat de anderen zullen gered worden. Alle reddingsbrigades uit de omge ving zijn naar de plaats des onheils gesneld; geneesheeren en ziekenwagens wachten bij den uitgang der mijn Dc ontploffing wordt aan gas toegeschreven. LONDEN. 20 Febr. Het Lagerhuis heeft heden met 220 tegen 153 stemmen het voor stel verworpen om in tweede lezing het wets* ontwerp, ingediend door een Labour-afge- vaardigde, te behandelen om aan vrouwen op 21-jarigen leeftijd het actieve kiesrecht tet verleenen Wheatley, de vroegere minister vaoi volksgezondheid in het Labourkabinet, open de het debat. Hij betoogde, dat het wetsont werp beoogt aan alle burgers het kiesrecht te verzekeren en vroeg, ,waar de liberalen thans waren, die dit beginsel steeds zoo warm hebben verdedigd. Sir Robert Hut chinson, het eenige liberale lid, dat op het oogenblik aanv/ezig is, ziet beschaamd naar de leege banken van zijn partijgenooten, zeide Wheatley. Miss Wilkinson, het eenige vrouwelijke Labourlid, herinnerde aan de vroegere do- batten over vrouwenkiesrecht cn vroeg wat er wel was uitgekomen van die verschrikke lijke voorspellingen, waarmede men destijds had geschermd, toen bijvoorbeeld beweerd werd, dat de vrouwelijke leden in het La gerhuis zenuwtoevallen zouden krijgen. Het vrouwenkiesrecht is g»en partijquaestie. be toogde spreekster, want merkwaardigerwijza vreezen alle partijen de stemmen der vrou wen legen zich te zullen hebben. Men heeit gezegd, dat indien aan vrouwen op jeugdi gen leeftijd het kiesrecht wordt verleend, deze zullen stemmen op de candidaten, dio er het aardigst uitzien maar wanneer spreek ster het oog laat gaan over de heeren Lager huisleden, vindt zij geen reden om daarvoor bezorgd te zijn! Baldwin zcide, dat als leden trachtten re- geeringswetten in te dienen, deze daardoor zaak der regeericg werden. De regeering kon niet genoopt worden haar plannen no pens het kiesrecht mee te deelen voor zij gereed was. De kwestie der uitbreiding van hei kiesrecht tot vrouwen van 21 jaar zoil door de regeering te zijrer tijd worden overwogen, samen met andefè kiesrecht kwesties.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6