tAp lAMK A^güüliüEs Josephns CaSier, Vasten- en Onthoudingswet en dispensatie. Verkeersongevallen. f 3000;- £SK& 1750.- f250- f !25.- jf 50- f40- »bl fè Maandag 23 Februari 48sfe Jaargang No. 15975 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste bl»d A V\ I1SB DOOR DE QENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL. BISSCHOP VAN HAARLEM, MUISPRELAAT VAN Z. H. DEN PAUS, ASSISTENT BISSCHOP BIJ DEN. PAUSELIJKEN TROON, de Geestelijkheid en de Oeloovigen van Ons Bisdom aan ZALIGHEID IN DEN HEER. Twee d'ngen zijn mogelijk: of het beheeren van Uwe effecten qeeft U veel werk, of U beheert ze eigenlijk maar ha'f of niet. In het laatste geval verpest De SPAARNE BA K kan U de fectenbez t ontnemen zonder dat r.sico in de plaats kri'gt. Inlichtingen bij de directie. U vrij wat rente. bezwaren van Uw ef- U daardoor een ander Agenda 24 Februari Arbeiders Muziekvereniging „Excelsior". Herkamp bezetting Kampioens wedstrijd 1924. Postduiven. Baden. Personalia. Overtreding maximum snelheid. De Koningin in Haarlem. Jubileum van den heer C. J. J. Nieuwland. Pauselijke onderscheiding. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Commissie van Beroep. Jubileum. Vereeniging tot bestrijding van den Woeker. Belangrijke opdracht. Gevonden dieren en voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle a en Agentschappen: Pei week J ".25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: .N ASS AULA AN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT AdverlenHSn 35 cent* per regelt Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeiing 60 ct. per regel op de te Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regel 60 ct. per plaat, sing: elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbetaling bij een ongeval met doodeljken afloop. bij verlies van een and, een voet of een oog; bij verlies van een duim of wijsvinder; bij een breuk van been of arm bij verlies van een andere vinger. li! VV 4*. V.ALV f sf W S Het afgeloopen jaar is voor Katholiek Ne derland, en in het bijzonder voor ons Bisdom, een hoogstgewichtig jaar geweest, voorname lijk door het Internationaal jlucbaristiscb Congres, dat met een zoo schitterenden luister is gehouden. Het was Ons een buitengewone vreugde te vernemen, dat niet alleen in Am sterdam, de plaats van bet Congres, maar in alle parochieën van ons diocees, het Aller heiligste Sacrament in die dagen werd ver eerd door bijna voortdurende aanbidding in de kerken, door een verhoogd bijwonen der H. H. Missen en andere Eucharistische gods dienst-oefeningen en vooral door nagenoeg algemeene Communiën. Wij werden door de buitenlandsche Bisschoppen geiukgewenscht met het levendig geloof van ons volk, en Ons werd voorspeld, dat die bewonderenswaardi ge vereering van het hoogheilig Sacrament van Jezus' liefde de rijkste vruchten van heiligheid wel moest voortbrengen. Wij behoeven wel niet te zeggen, B. G. dat Wij Ons nog meer dan over het heerlijk ver loop van het Congres zouden verheugen, wanneer die voorspellingen even heerlijk zouden vervuld worden, want anders zou het niet veel meer zijn geweest dan een schitte rend vuurwerk, dat na afloop niet anders zou achterlaten dan de van tijd tot tijd op levende herinnering: hoe heerlijk is dit g e- weest! Dit'leelijke woord „geweest" B.G. moet er af en daarom achten Wij het nuttig van deze gelegenheid gebruik te maken om U te wijzen op hetgeen noodig is om aller eerst zij het niet zoo in het oog loopend maar toch werkelijk b lij v e n d te doen zijn, wat in die heerlijke dagen bewonderd is. maar ook en vooral om aan dien uiterlijk- schittercnden glans de innerlijke waarde te doen beantwoorden. Vooreerst dus maken Wij er opmerkzaam op, dat wij in het schoone schietgebed „Ge loofd, aangebeden en gedankt zij ten allen tij de het Allerh. Sacrament des Altaars" ons geloof uitspreken aan de altijddurende te genwoordigheid van Jezus Christus op onze altare», en dat Hij recht heeft daar zooveel mogelijk ten allen tijde te worden aangebe den. Het strekt Ons tot groote vreugde, dat dit boe langer zoo meer door onze Geloovi- gen zelve wordt gevoeld en dat dientengevol ge in onze grootere steden, waarin dit toch het meest bezwaarlijk is, de kerken open blijven gedurende het grootste gedeelte van lederen dag, om gelegenheid te geven tot eene voortdurende stille aanbidding van O. H. in Zijn Heilig Sacrament. Wij koeste ren gaarne het vertrouwen, dat dit schoone voorbeeld nog meer en overal zal worden nagevolgd, maar ook dat van die gelegenheid trouw gebruik zal worden gemaakt voor een kortere of langere aanbidding; des noods over eenige minuten bij het voorbijgaan van een open kerk zal zeker iedere geloovige daarvoor wel kunnen beschikken. Het lijdt bij Ons geen twijfel: of ieder die dit getrouw doet, zal als vanzelf er toe ko men, om zich de vraag te stellen, of hij met eenigen goeden wil ook niet de gele genheid kan vinden, om zoo niet dagelijks al thans zeer dikwijls de H, Mis bij te wonen, die dagelijks in onze kerken wordt opgedra gen, waardoor de verhevenste daad van aan bidding wordt gesteld niet slechts door den Priester, die het H. Misoffer opdraagt, maar door iederen Geloovige die zich daarbij met den Priester vereenigt. En moge ddn daaruit ook groeien de begeerte, om zich daar, zoo dikwijls als slechts mogelijk is,' met den Priester vereenigen op de meest volkomen wijze door de H. Communie. Het schoone ge bed van den H. Thomas van Aquine, dat wij zoo •dikwijls hooren in onze Sacramentshym nen, en dan natuurlijk ook meebidden: „ver leen aan onze ziel, dat wij door het levend brood, hetwelk den mensch het bovennatuur lijk leven der genade geeft, in Uwe genade mogen blijven leven, en dat het ons altijd heerlijk moge smaken".... dat schoone ge bed zal onzen honger naar dn goddelijk voed sel onzer ziel voortdurend meer opwekken en als wij dan aan dien honger toegeven, zal onze ziel voortdurend meer door en van dit voedsel gaan leven. En hier raken Wij reeds de voornaamste vrucht aan, die Wij hopen te bereiken uit de vereering en aanbidding van het Allerheiligste Sacrament. De mensch bestaat uit lichaam en ziel en vrede en voorspoed te regeeren, voor haar en voor geheel haar Koninklijk Huis; en ver geet in Uwe gebeden ook Ons niet, opdat God Ons verleene, dat Wij de vermaningen, welke Wij U in Zijnen naam geven, zelf al tijd mogen onderhouden. En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zon dag Quinquagesima, in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aangesteld: op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den 13 Febr. 1925. -j-, AUGUST1NUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, J. M. v. d. TUYN, Secretaris. ook maar eens is men het geringe offer aan geld geheel verschuldigd. De offers zullen gestort worden in een daartoe bestemde bus, door de Eerw. heeren Pastoors aan te wijzen. Nog vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde geloovigen, om door aal moezen en andere goede werken aan te vul len wat door het gebruik maken van de door de Kerkelijke Overheid ingevoerde verzach tingen en verleende dispensatiën aan hunne boetedoening ontbreekt. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Exemplaren van deze lijst zijn verkrijg baar aan de drukkerij van het Sint Jacobs Godshuis. Aan het Doorluchtig eenige dubia voorgelegd Episcopaat zijn aangaande onze daarom heeft de godsdienst altijd van den beginne af uiterlijke vormen aangenomen, welke een openlijke erkenning zijn, dat God gediend moet worden; maar zelfs die open lijke erkenning zou hare waarde verliezen, wanneer zij niet oprecht gemeend ware en daarom is het zeker, dat onze zelfs de schitterendste betuigingen van eerbied en aanbidding ophouden ware godsdienst te zijn, wanneer wij overigens God niet dienen door volgens Zijnen H. Wil ons leven in te richten. Dan geldt het woord der H. Schrift „niet schoon is de lof in den mond des zon daars" en veroordeelt God zelf zulke aan bidders met de» woorden „dit volk eert Mij met de lippen, doch hun hart is verre van Mij"; dan worden zelfs de heerlijkste offers uit onze handen niet aangenomen door God, die op het offer van Abel welgevallig neer zag, maar dat van Kaïn als nietswaardig versmaadde; dan kan zelfs de omhelzing van onzen Heer, evenals de kus van Judas, een verraad worden; in één woord, onze open bare Gods-vereering moet de uiting zijn van onzen innerlijken eerbied, en van onze liefde tot God, en dat is zij niet, als wij Zijn ge boden niet onderhouden; want Hijzelf heeft ons geleerd „zoo iemand Mij bemint, hij zal Mijn woord onderhouden''. Daaraan mogen vooral in onzen lichtzinnigen tijd, wel eens ernstig denken onze mannen, die vaak door gebrek aan naastenliefde, somtijds zelfs door onrechtvaardigheid, ergernis geven; on ze vrouwen, die ondanks alle vermaningen, niet ophouden eene ergernis te zijn voor zoo menigen zwakken man; deze allen vergeten te veel, dat de ergernis de grootste zonde is tegen Jezus' gebod, dat wij elkander bemin nen moeten en dat de Heer Zijn „wee' heeft uitgesproken over den mensch, door wien de ergernis komt; en zij vergeten, dat de erger nis zelfs grooter wordt, wanneer zij gege ven wordt döor menschen, welke handelen, alsof zij meen en, dat de openbare daden van Gods-vereering: bidden, deelnemen aan godsdienstige handelingen, het ontvangen der H. H. Sacramenten, alles goed maken en ware godsdienst zijn. Doch genoeg hiervan, laat Ons liever er aan herinneren, dat al deze godsdienstige handelingen niet alleen uitin gen moeten zijn van innerlijke Gods-ver eering, maar ook de groote, de krachtige middelen om Gods' genade te verkrijgen, die wij zoozeer noodig hebben, om onzen zwak ken wil te versterken en dat wij ze dan ook als genade-middelen moeten aanwenden, om onze verkeerde neigingen te bestrijden; is één woord, dat wij den ernstlgeh wil moeten hebben, om in Gods liefde te volharden, en juist daarom ons zooveel mogelijk aan Zijne liefde moeten komen verwarmen. Wij gaan weer den H. Vasten-tijd in, den tijd gewijd aan de herinnering van Jezus' lijden; bedenken Wij daarin, dat Hij dit lijden begon met de bede „Vader, niet zooals ik wil, maar zooals Gij wilt" en vereenigen wij ons dikwijls met Hem in deze bede; vergeten wij niet, dat Zijn lijden eindigde in het smartelijk bloedige Kruisoffer en dat ditl zelfde offer iederen dag op onbloedige wijze in het H. Misoffer wordt herhaald, zoodat wij als het ware iederen dag onder het kruis kunnen staan om aan de vruchten van Zijn offer deelachtig te worden; dat Hij ons heeft voorgehouden: „wie Mijn vleesch eet en Mijn bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in hem" en „die Mij eet, zal door Mij leven". En worde dan alzoo deze Vasten-tijd een be gin, om door die heilige genade-middelen heilig te worden of toe te nemen in ware heiligheid. En omdat het gebed van den rechtvaar digs zooveel vermag, vragen Wij U, B.G. dat Gij in Uwe gebeden ook anderen moogt ge denken: onze geloofsgenooten, dat zij hoe langer' zoo meer volgens hun heilig geloof mogen leven: onze dwalende broeders en de ongeloovigen, dat zij tot het licht der waar heid mogen komen, en dat die waarheid hun geve de vrijheid der kinderen Gods en den waren vrede der ziel, in één woord, bidden Wij voor den vrede van Christus in het rijk van Christus; voor onzen H. Vader den Paus, die ons deze leuze heeft gegeven en die zich in dezen onstuimigen tijd voortdurend be moeit om dien vrede in Christus' rijk over de geheele wereld te, herstellen; bidden wij voor onze geëerbiedigde en allen eerbied waardige Koningin, die leeft om haar volk in I. Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaagsche Vasten, uitgezonderd de Zondag en Paasch- zaterdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, Vrij dagen en Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Muria- ten-Hemelopneming, Allerheiligen en Kerst mis, behalve wanneer zij op een Zondag vallen. Op al deze dagen zijn: tot vasten verplicht zij, die hun 21e jaar voleind hebben en hun 60e jaar nog niet' zijn ingetreden, en niet om gegronde reden oiUslagen of verontschuldigd zijn. Zij mogen op die dagen slechts een maal daags een vollen maaltijd, 's avonds een zoogenaamde collatie en 's morgens een stukje brood gebruiken; het volle maal mogen zij echter ook 's avonds en de col latie tegen het middaguur nemen. 1) II. Onthoudingsdagen zijn: 1. In de veertigdaagsche Vasten: Asch- Woensdag, alle Vrijdagen, Quatertemper- Woensdag en -Zaterdag in de eerste volle week en Paasch-Zaterdag tot 12 uur 's mid dags. Op de overige Zaterdagen behalve de twee genoemde ontslaan Wij krachtens speciaal Indult, voor dit jaar van het oit* houdingsgebod. 2. De Quatertemperdagen door het jaar. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, be halve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen des jaars. Op al deze dagen zijn tot onthouding ver plicht zij, die hun 7e jaar voleinde hebben en niet om gegronde reden ontslagen of ver ontschuldigd zijn. Zij mogen op die dagen geen vleesch noch jus uit vleesch gebruiken; maar eieren, melk, boter, kaas en spijzen met dierlijk vet bereid, zijn op alle dagen des jaars, zelfs op Goeden Vrijdag, aan allen geoorloofd. III. Indien op vastendagen vleesch is toe gestaan, mogen zij, die tot vasten gehouden zijn, slechts eenmaal daags en wel alleen bij hun hoofdmaal vleesch en jus uit vleesch ge bruiken; zij, die van de verplichting tot vas ten vrij, ontslagen of verontschuldigd zijn, mogen meermalen daags vleesch en jus uit vleesch gebruiken; allen mogen vleesch »n jus uit vleesch en visch bij hetzelfde maal gebruiken. IV. Indien buiten de veertigdaagsche Vasten een ter plaatse geboden feestdag op een vasten- of onthoudingsdag valt, houdt daardoor vanzelf dien dag het vasten- en onthoudingsgebod óp: en indien een Vigilie dag op een Zondag valt, behoeft hij niet op Zaterdag vervroegd te worden. V. Krachtens speciaal Indult staan Wij voor dit jaar het gebruik van vleesch en jus uit vleesch toe op alle dagen, behalve al leen op Goeden Vrijdag. 1. Aan de Militairen, Maréchaussées of Gendarmen, Douaniers of tolbeambten, in zooverre deze allen in actieven dienst zijn, benevens aan hunne inwonende familieleden en bedienden en aan hunne genoodigden. 2. Aan de gevangenen. 3. Aan het personeel der stoom- of elee- trische booten, treinen en trams, namelijk de stokers, machinisten, conducteurs, seinge vers, postbeambten en remmers in vasten dienst, benevens aan hunne inwonende fami lieleden en dienstboden. 4. Aan de arbeiders, die doorgaans of bovenmate zware of zeer ongezonden arbeid verrichten, zooals bijvoorbeeld de stokers en arbeiders bij ring-, gas-, aardewerk-, por- celein- en glasovens; de glasblazers en glas- slijpers, de zoogenaamde faienciers; de ar beiders, die in de papierfabrieken onder een zeer hoogen warmtegraad werken; de arbeiders der suiker- en zinkwitfabriekep, de steenbakkers en de gravers en kruiers van natten turf. Deze dispensatie geldt even eens voor de huisgezinnen, waarvan de vader of een ander inwonend lid bovenge- noemden arbeid verricht en ook voor de in wonende dienstboden. 3). 5. Aan de arbeiders der kolenmijnen, zoowel onder- als bovengrondsche, bene vens aan hunne familieleden en anderen, die bij hen inwonen. 6. Aan de bedienden die bij familiën, uit sluitend uit niet-katholieke leden bestaande, inwonen. 7. Aan allen, die op reis zijnde in een hotel of restaurant hun maaltijd gebruiken, met dien verstand? dat Onze onderhoori- gen ook buiten Nederland van deze dispen satie gebruik kunnen maken. 8. Aan de zeevarenden, voor zooverre zij als Onze onderhoorigen kunnen beschouwd worden, doch slechts wanneer zij zich bedie nen van den scheepkost en dan alleen ge durende de zeereis. 2) VI. Degenen, die in de veertigdaagsche Vasten op de Zaterdagen, waarop tengevolge Onzer dispensatie vleesch en jus uit vleesch is toegestaan daarvan gebruik maken, zullen op elk dier Zaterdagen zeven maal het Onze Vader en het Wees Gegroet met de twaalf Artikelen des Geloofs bidden, of met Paschcn minstens 15 cent offeren. Bii nalating der voorgeschreven gebeden vastenwet, waarop de volgende antwoorden zijn gegeven. 1. Mogen zij, die tot vasten gehouden zijn, bij de collatie VET gebruiken? Ja, gesmolten vet. 2. Mogen zij, aan wie krachtens V van de Dispensatie in de Vastenwet het gebruik van vleesch en jus uit vleesch is toegestaan op alle dagen, behalve alleen op Goeden Vrijdag, ook wanneer zij tot vasten gehouden zijn, toch bij de collatie vleesch gebruiken? Neen, zij, die tot vasten gehouden zijn, mogen slechts éénmaal daags en wel bij den vollen maaltijd (hoofdmaaltijd) vleesch en jus uit vleesch gebruiken 3. a). Als een kostganger krachtens V sub 4 van de Dispensatie in de Vastenwet, alle dagen, behalve alleen op Goeden Vrij dag, vleesch en jus uit vleesch mag gebrui ken, mag dan ook het geheele huisgezin, waar hij in den kost is, vleesch eten? b). Zoo ja, mag dan ook het geheele huisgezin vleesch gebruiken als er een kost ganger is, wien krachtens V sub 1 en 3 het gebruik van vleesch en jus uit vleesch is toegestaan? Ad a): Neen. Ad b): Neen. Sociëteit „St. Bavo". Leden „Onderling Belang" 8 uur Kanarieteelt. ®„uur Woningbouwvereeniging „Bloemhof" 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 leden Post en Telegraaf 8 uur Ora torium 8 uur. Gem. Concertgebouw 1ste Jeugdcon- cert H. O. V. half 8 uur. Stadsschouwburg. Het Schouwtoo- neel. „Dt. Knock", 8 uur. Kunsthandel F. H, Smit. Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur. Uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1% van 26H en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K. Leeszna en aitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur.^ be halve de;- Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereenigmg Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R K. Bevolkingsbnreau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 2 -3 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge- nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankeliik Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade vaor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum zal de arbeiders-muziekvereeniging „Excelsi or", directeur de heer Chr. W. Okel, op Vrijdag 27 Februari a.s. in de gemeentelijke concertzaal een jubileum-concert geven met medewerking van het dubbel mannen-kwar tet „Inter Nos", directeur Nico Hoogerwcrf. Het programma voor dit concert bevat een kort overzicht van de werkzaamheden der vereeniging in de afgeloopen 5 jaren. Hierin wordt o.m. gemeld, dat het aantal leden van 20 tot 57 steeg. Eerste directeur was da heer J H. J. Mulder. Thans is directeur dc heer Chr. W. OkeL Voor dezen wedstrijd deelden de heeren P. J. van Dartelen, te Haarlem, L. Duitz en I. J. de Jong, beiden Amsterdam, de plaat sen 4, 5 en 6, met een gelijk aantal punten. Met het oog op de reserven, die eventueel noodig mochten zijn voor deelneming aan den wedstrijd om het kampioenschap, wor den voor 'de juiste volgorde beslissingspar tijen gespeeld. L. Duitz moest zich door bij zondere omstandigheden van dezen herkamp terugtrekken. De heeren van Dartelen en 1. J. de Jong zullen nu 3 partijen spelen en het rooster hiervan is vastgesteld als volgt: Zaterdag, 21 Februari e.k. nam. 7 uur, P. J. van Dartelen tegen I. J. de Jong. Zondag, 22 Februari, e.k. nam. 2 uur I. J. de Jong tegen P. J. van Dartelen. Zondag 1 Maart e.k. nam 2 uur, P. J. van Dartelen tegen I. J. de Jong. De wedstrijd wordt gespeeld in hotel „Rotterdam" te Amsterdam. Als wedstrijd leider is aangewezen de heer S. S. van Baa ien te Amsterdam. Onder een melkwagen. Vrijdagmorgen is een wielrijder op den Rijksstraatweg nabij Roozenstein, met zijn rijwiel onder den wagen van den melkrijder Nijssen geraakt, door het slippen van het rijwiel. Dit werd totaal vernield. De be rijder wist zich tijdig te bergen en kwam met den schrik vrij. Op de van 21 tot 23 Februari te houden nationale tentoonstelling te Castricum, behaalden onderstaande stadge- nooten bekroningen, n.l. de heeren G. H. Stouten met 20 inzendingen in schoon heids- en vliegklasse met Blauw Kras 2 eerste, 1 tweeden prijs en 1 Z.E.V., 1 eere- prijs; met Bont, 2 eerste en 5 tweede prij zen, 1 Z. E. V.; met Rood, 1 eersten prijs; met Rood Kras 2 eerste prijzen en 1 Z. E. V.; met Ng kleur doffer 1 eersten prijs en eerepr. met schoonsten vogel; met Ng kleur duif 1 eersten en 1 eereprijs voor schoonste duif, jong; met Zwart Kras 1 tweeden prijs; de heer H. Keerwolf met 4 inzendingen: met Blauw Kras 1 Z. E. V.; met Rood 1 tweeden pr.; met Road Kras 1 2den prijs. In de afgeloopen week werden in het dou chebadhuis aan den Schotersingel 1114 ba- dgn genomen; in dat aan den Koudcnhorn 322; in dat aan het Leidscheplein 824 en in dat aan het Holdijkplein 540. Bij het politiekorps hier ter stede is be noemd tot politie-agent de heer Z. van der Weerd, sergeant bij de militaire politie te Amsterdam. Mej. De Geus, mej. S. Gerritsz, mej. L. C. Wolhoff en mej. v. d. Velde en de heer J. A. Brongers zijn geslaagd voor diploma machineschrijven-Pont. Allen zijn leerlingen der Erkende Pontschool. Door de motorbrigade werd Zondagmiddag op de Amsterdamsche vaart proces-verbaal opgemaakt tegen 'n auto-berijder, die met een snelheid van 50 K.M. aldaar passeerde. Zaterdagmiddag ongeveer vier uur, pas seerde H.M. de Koningin, vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana, per auto onze stad. Zondagmiddag is een katholiek stadgenoot, die reeds lange jaen de goede zaak dient en schraagt, een welverdiende hulde gebracht. Het is de heer C. J. J. Nieuwland, die 12 y2 jaar regent was van het Hofje van Nic. Van Beresteijn en van het Hofje van Mr. P. Codde, genaamd Spoorwater, beide aan de Lange Heerenstraat gelegen. Deze gelegenheid had men aangegrepen, om den heer Nieuwland de waardeering voor zijn werk kenbaar te maken. De huldiging vond plaats in de zaal van het Hofje van Nic. van Beresteyn. Vestibule en Zaal waren prachtig versierd, terwijl van de bewoonsters der hofjes fraaie bloemstukken waren ingekomen. Bij de huldiging waren aanwezig de regen ten der beide hofjes, van het Hofje „De Groene Tuin," van het St: Jacob's Godshuis, de geestelijkheid van de St. Jo- seph-parochie, en de kerkmeesters der kathe drale kerk „St. Bavo," alsmede de bewoon sters der beide hofjes. Het eerst werd het woord gevoerd door den oudsten regent, den heer Th. S. J. Janzen, die allen hartelijk welkom heette en opmerkte, dat gaarne de gelegenheid, dat de heer en mevr. Nieuwland 12 jaar regent en regentes der beide hofjes zijn, aangegrepen was, om den heer Nieuwland hulde en dank te brengen, omdat daar reden te over toe is, daar zij belangrijke en vele diensten hebben ver richt, speciaal voor katholiek Haarlem. De verdiensten van den heer Nieuwland ten op zichte van de beide hofjes en hare instellingen zijn, aldus spr., belangrijk en met vreugde constateerde hij, dat ondanks de tijden van malaise, depressie en tegenspoed, de heer Nieuwland er mede voor heeft gezorgd, dat de financieele positie der instellingen belang rijk verbeterd werd. Kapitaal en inkomsten vermeerderden, niettegenstaande de toelage aan de bewoonsters vermeerderde en het fonds der huiszittende en stille armen rui mer heeft gevloeid. Spr. bracht daarom hulde en dank voor het goede financieel beheer door den^ heer Nieuwland,huldigde hem tevens als vervaardi ger van een nieuw reglement, dat van humani teit en welwillendheid tegenover de bewoon sters getuigde (het oude reglement was reeds 250 jaar oud) en dankte hem tevens voor de beschrijving van de geschiedenis der beide hofjes. Dit laatste heeft de heer Nieuwland gedaan in samenwerking met den heer Gonnet, wien spr. daarvoor ook dank weet. Spr. bracht den heer Nieuwland ten slotte de gelukwenschen en dank over van regenten en regentessen, bewoonsters der beide hofjes en van de huiszittende armen en wenschte Barometerstand 9 uur v.m.: 954. Achteruil Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned Meteo rologisch Instituul te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van ij Februari 1925. Hoogste Barometerstand 768.7 m.M. V Stockholm. Laagste Barometerstand 741.0 m.M. U Holyhead. Verwachting van den avond van 23 tol den avond van 24 Februari: Meest krachtige zuidelijke tot zuidweste. lijken of westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien, zachter. hem toe, dat hij nog lange jaren het regent schap zou mogen waarnemen. Dan sprak pastoor Sondaal (deken Wes- terwoudt was verhinderd) woorden van dank en hulde. Hij wees er op, dat dit regentschap slechts een mooie tak is van den grooten boom van naastenliefde, door den jubilaris geplant, Spr. wees er in dat verband op, dat de jubilaris reeds bijna 25 jaar regent van het St. Jacob's Godshuis is en reeds 22 jaar kerk meester van de parochie „St. Bavo." In deze functies heeft ae jubilaris zich vele verdien sten verworven, maar meer nog heeft hij in het verborgen gedaan en spr. durft gerust zeg gen,dat ergeen enkele katholieke zaak in Haar lem is, die niet den steun en aanmoediging van den heer Nieuwland ondervonden heeft» Spr. deelde dan mede, dat de heer Nieuw land om zijn vele verdiensten door Z. H. den Paus tot ridder in de orde van den H. Grego- rius den Groote benoemd is. Onder luide toejuichingen werd het eere- teeken den jubilaris op de borst gespeld. Met ontroerde stem dankte de heer Nieuwland voor de hem gebrachte hulde. Daarna werd de eerewijn rondgediend en werden ververschingen aangeboden, waarnA de aanwezigen den jubilaris persoonlijk ge luk wenschten. Des avonds was er feest voor de bewoon-* sters der beide hofjes. Het personeel in dienst van de provin cie Noord-Holland, heeft "thans de leden ge kozen voor de commissie van beroep, inzake de Wachtgeldreeling, welke voor de ambte naren (werklieden) in vasten dienst der pro vincie is gesteld. De organisaties konden 2 leden en 2 plaatsvervangende leden voor bedoelde commissie candidaat Stellen. In totaal werden 953 geldige stemmen" uitgebracht, waarvan verkregen mr. G. v. d. Bergh 777. A. van Driel 161, J. P. Hanou 238, E. Kuipers 561, zoodat met groote meer derheid gekozen zijn mr. G. v. d. Bergh en E. Kupers. Donderdag 5 Maart a.s. herdenkt de heel J. van der Mark, den dag waarop hij vóór 25 jaar als letterzetter in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen op de afd. Courantzetterij. De afd. H'tarlem en omstreken van de Na- ti nale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker houdt haar jaarlijksche algemeens vergadering op Donderdag 26 Februari a.s., des avonds 8 uur, in het gebouw van den Nutsspaarbank, Jansstraat 19 De agenda vermeldt o.m. Jaarverslag se cretaris, rekening en verantwoording van den penningmeester; verslag van Regenten van het „Fonds tegen den Woeker"; verslag van bestuursleden wegens periodieke aftre ding van de heeren Mr. J. D. Pasteur en Mr. A. H. J. Merens. Naar wij vernemen werd dezer dagen doo» den Bisschop van Haarlem aan de Utrecht- sche edelsmeden Jan Eloy en Leo Brom, opdracht verleend tot uitvoering van een groot bronzen ciborium altaar, bestemd voor de in aanbouw zijnde kapel van het nieuw Seminarie „Hageveld", te Heemstede. J. C. Hoeseker, Amsterdamstraat 4v armband T. Bolle, Ruysdaelstraat 7 zw. armband-horloge dames - J. A. Pardoen, Eijkenstraat 10, bal.A. Ruiten, Sophia- straat 21 rd., bal W. F. de la Rie, Teyler- olein 85, 5 biljetten G. C. op 24 Febr. a.s. C. van Goor Burgwal 7, deksel G. Kuiken, Brouwerstraat 105, portfleschje Stoop's Bad, hond wit zwartKennel Fauna Tramhuisje, Kampervest, hond, herder, Tem Aangere den ia de Oranjestraat ho d, herder, idem j A. de Graaf, Sophiastraat 3t, handschoenen, motor-M. Olesen, Wagenweg 3, hond, bruin J. van E, Romolenstraat 52, s hand schoenen peau de suèd aWiecker, Leid- schevaart 224, hondenhalsbai.d met penning Trimbick Lange Veerstraat 32, poes, muis- kleurig Kennel Faiuna M. Zwart, de Wït- straat 24 D., lorgnet, bril Wiecker, Leid- schevaart 22 4 paardenleidsel, kinder- Politiebureau, Smedestraat, ladder T. van Nop, Schermerstraat 34 rd. muts J. Klein Coltermanstraat 12 .medaillon Huissmees- ter, St. Elisabeth's Gasthuis, oorknopje P. van Selberg, 2e SDa Costastraat 14, oor belletje Bierenbrootspot, Plein 2, pak met plantenboter S. Buis, Saenredamstraat 20rd. kinderportemonnaie G. J. Pastenning, Koe- dieflaan 62 Heemstede, rentekaartB. v. Schaik, Woonschuit Amsterd. vaart, reticule v. d. Werf, Delftstr. lrood, damestaschje met inhoud J. H. Pul, Zocherstraat 71, zak met sleutels enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1