ijnenóD— IrfHlE-UWS Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad Maandag 23 Februari 1925 Vit de R.-K. Staatspartij. Het subsidie voor de Olympische spelen. Kostwinners onderwijzers. De salarisactie van het R.-K. Overheidspersoneel. De Arbeidswet. De regeering en de C.B.P.T.T. De huldiging der Holland-I ndië- vliegers. Vit het meubelmakersbedrijf. KUNST EN KENNIS. Onbreekbaar porcelein. Let daar op! KERK EN SCHOOL. Naar de Missie. ORDE 'EN ARBEID. Het collectief contract in de meubel-industrie wordt vermoe delijk met een jaar verlengd. Het collectief contract in het schildersbedrijf. Een jeugdig vrouwelijk zakkenrollersgilde* Op heeterdaad betrapt. Een zwaar vrachtje. Op vrije voeten. Arm kind. Oplichter aangehouden. Mishandeling en berooving. Zwendel met koperen ringen. Auto-ongeval. Schandelijke woeker. Een aanvaring. Met vitriool geworpen. Het verrollen van een winkel. Geknoei met bietenleveringen. Weer een autobus in de sloot. Tusschen de buffels gedood. Chantage-pleger gearresteerd. Een auto-ongeval dat goed afliep. Een geheime branderij. Goed afgeloopen. KERKNIEUWS. Pastoor H. C. J. Bakker, t LEGER EN VLOOT. Gedetacheerde militairen RECHTSZAKEN. Slechte navigatie. De bankinbraak te Kampen. De Amers'foortsche vergif- tigingszaak. VERKEER EN POSTERIJEN De postcheque- en girodienst. Spoorwegpersoneel. Verminderd ledental. AANWIJZING VAN CANDIDATEN. R. K. RIJKSKIESKRING DEN EOSGH. Voor zoover ons bekend, schrijft de Msb„ zijn er van 49 R. K. Kiesvereenigingen uit slagen der voorloopige aanwijzingen van can- didaten in de pers gepubliceerd. Ofschoon er meer dan 49 afdeelingen zijn, is uit de aanwijzing der 49 bekende candi- deeringen voldoende af te leiden de wensch van den Rijkskieskring Den Bosch, om alle 4 aftredende leden en den heer P. v. d. Putt op 't P. A. te brengen. Dr. Deckers was, volgens deze gegevens, overal, dus 49 keer aangewezen; de heer Fleskens 43 keer; de heer Wintermans 39 keer; de heer Jhr. van Sasse van Ysselt 34 keer; de heer P, van der Putt 32 keer. Hier na volgden de heeren; Kuiper 11, M. van Poll 11; dr. Moller 6, Nuyens 3; Nivard 2; Baken 2; De Vlam 2; Loeff 2; van Engeland 2; Wa terborg 1; Krijgsman 1; Smits Van Iiaaren 1; Kolfschoten 1; Teulings 1; Deelen 1; Mor tens 1 keer. R. K. RIJKSKIESKRING TILBURG, In den Rijkskieskring Tilburg, zijn door dé R. K, Staatspartij candidaat gesteld; A. C. v. Arendonk, industrieel, Tilburg; mevr. Brons veldVitringa, aid. Hoorn; mevr. Brouns- v. Besouw, 's Bosch; A. Conijn, onderwijzer opvoedingsgesticht, Doetinchem; Ir. L. J. M. Feber, afd. 's-Hage; C. M. Goeseels. land bouwer, Teteringen; J. D. E, v. d. Heuvel, handelsagent, Loon op Zand; Chr. Jansen, dir. Hanzebureau, Haarlem; Ir, A. J. L. Ju ten, leeraar, Bergen op Zoom; Mr. L. G. Kor- tenhorst, secr., R. K. Werkg. vereen. Amster dam; J. M. J. H. Lambooy, maj. gen. staf, 's-Hage; Alb. v, d. Kallen, journalist, Nij megen; A. J. Loerakker, aftredend, Haarlem; H. Mannaerts, industrieel, Tilburg; H. J. Moll, wethouder, Breda; Dr. H. Moller, leer aar, Tilburg; F, L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam; M. V, Poll, journalist, Helmond; R. de Quay, gen, majoor, Woènhout; Mr. A. v. Ryckevorsel, aftredend, 's-Hage; J. v. Rijzewijk, aftredend, Tilburg; J. J. M. Rubert, burgemeester, Woensdrecht; Mr M. P. L. Steenberghe, industrieel, Goirle; Dr, A. Ste ger, hoogleeraar 's-Hage; H. Stulemeijer, burgemeester van Bergen op Zoom; C. A. Valkenburg, spoorw. ambtenaar, Roosen daal; prof, mr. J. Veraart,"Delft; J, Vos Azn., landbouwer, Roosendaal; W. L. A, v, d. Ven, belastingambtenaar, Teteringen; PI. Weyers, rentenier, Tilburg. Protesten van A. R. zijde. In de vergadering van de Centrale Aalten Ier A. R. partij werd de volgende motie aan genomen: De Centrale Aalten der A. R. partij spreekt ten sterkste haar afkeuring uit over het voor stel der regeering om 1 millioen te voteeren Voor de komende Olympische Spelen, te meer, waar alles roept om bezuiniging en versobering. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, naar de Residentie bode verneemt, een schrijven gericht aan de Schoolbesturen over de vraag, welke perso nen moeten worden bschouwd als kostwin ners en die derhalve in bezoldiging met ge huwden worden gelijkgesteld. Kostwinners zijn zij die geheel of gedeel telijk in het onderhoud van een of meer fa milieleden voorzien, daaronder begrepen broers of zusters. De Schoolbesturen moeten evenwel vast stellen welke leden van hun personeel als kostwinner moeten worden aangemerkt, als mede de gronden waarop zij één of meer leden van hun personeel hebben bevorderd tot kostwinner. Echter in Januari 1926 bij de aanvrage voov de rijksvergoeding over 1925 zal pas de be langhebbende zekerheid kunnen krijgen of hij kostwinner is. De mogelijkheid blijft dan zeer groot, dat leden door het Schoolbestuui zijn aangesteld als kostwinner en niet vol gens het Dep. van Onderwijs, en aldus bet te veel ontvangene voor kostwinner in 1926 zullen moeten terugbetalen. Êen bespreking met de Kath. Kamerfractie. Vrijdag zijn de R.-K. Centrale v. Burgerlijk /Overheidspersoneel, benevens de afgevaar digden van den Ned. R.-K. Onderofficiers- bond „St. Martinus", door een commissie uit de R.-K. Kamerfractie, bestaande int de heeren Suring, Van Rijzewijk, Van Sasse v. Ysselt, Van Schaik, Kuiper, Deckers, Van .Wijnbergen en Bongaerts, ontvangen ter be- spreking van den wensch om aan het Rijks personeel eenige restitutie te verleenen van 'de zeer ingrijpende salariskorting, De breedvoerige besprekingen leidden tot de conclusie, naar het Corr.-bur. meldt, dat •cm onmiddellijk hulp te brengen, het nood zakelijk zal zijn, de bestaande overgangs bepalingen te verzachtdn, in afwachting van een herziening van het bezoldigingsbesluit. De conferentie had, zoo wordt verder mee gedeeld, een bevredigend verloop. De dele gatie uit de Kamerfractie zal over het ge sprokene rapporteeren aan de Kamerclub, waarna aan de Centrale mededeeling van Jiet besluit zal worden gedaan, i Zeer binnenkort zal de R.-K, Centrale in 'vergadering bijeenkomen, om haar verdere ihouding te bepalen. Werktijdbeperking voor verplegers. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over hoofdstuk X (Arbeid Handel en Nijverheid) van de staatsbegroo- ting 1925 is het volgende ontleend: Arbeid. De toestand in de textielfabrie ken, waar katoen wordt verwerkt is, hoe wel er verbetering is gekomen sedert» ver leden jaar, zeker nog niet bloeiend te noe men, Hoewel dan ook het aantal en de omvang der overwerkvergunnlngen aan textielfabrieken minder zijn dan eenigen tijd geleden, acht de minister den tijd nog niet gekomen om bij het beoordeelen van overwerkaanvragen de mogelijkheid om tot goedkooper productie te komen reeds ge heel uit te schakelen. De invoering van de bepalingen der Ar beidswet omtrent de arbeids- en rusttijden voor de transportarbeiders, voor hotel- en café-personeel en de handels- en kantoor bedienden, zou ook de minister gaarne spoedig tot stand zien komen. Het is ech ter onmogelijk, daartoe over te gaan zoo lang de financieele overwegingen zich ver zetten tegen uitbreiding der arbeidsinspec tie, Ten aanzien van het verplegend per soneel geldt dit bezwaar niet, daar de mi nister het mogelijk acht, om een eventu- eele werktijdregeling zonder personeeluit- breiding der Arbeidsinspectie door te voe ren. Bij de voorbereiding van een algemee- nen maatregel wordt door het verplegend personeel de werktijd van 55 uur aangeno men. Voordat tot het vaststellen van een algemeenen maatregel van bestuur wordt evergegaan, zal de minister ruimschoots gelegenheid geven aan alle belanghebben den om hun oordeel kenbaar te maken. Ten aanzien van de wijziging der stuwa doorswet, kan de minister slechts mede- deelen, dat de toestanden nog niet zooda nig veranderd zijn, dat het geraden is, thans de stuwadoorswet te herzien in den geest als door verschillende leden werd bedoeld. De vraag of opnieuw een algemeene overwerkvergunning aan. bet bouwbedrijf dient gegeven te worden om in de zomer- maanden tien uur daags te werken, is nog j in overweging. Bjnnenkort zal het voorontwerp van een wettelijke regeling van de verbindend verklaring van collectieve arbeidsovereen komsten aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies wordt gezonden. Het Bestuur van den C. B, P. T. T. kwam Donderdagavond 19 Februari te 's-Graven- hage tij en ter bespreking van den toestand, als gevolg van het door de regeering ver broken contract met genoemde organisatie. Het bestuur merkt op, dat de Minister achtereenvolgens verschillende, niet geheel met elkaar overeenstemmende redenen heeft kenbaar gemaakt voor het verbreken van het contract. Eerst ging het over de wijze, waarop de openbare meening ,werd beïnvloed. Daarna heette de verspreiding van de cir culaire aan de bewoners van het platteland de aanleiding, wat niet op het terrein van den Bond zou liggen. Vervolgens was het niet de bedoeling van de regeering om aan de Vakvereeniging het recht te ontzeggen zich met andere dan per son eels-za ken te bemoeien. Enkele dagen geleden verklaarde de Minis ter, dat de verzending van de circulaire niet een op zichzelf staand feit voor de regee- rihg was, maar de druppel, die den emmer deed overloopen. Het Bestuur van den C. B. P. T. T. deelt daarom mede, dat het door de regeeri'ng nim mer tevoren van „den emmer vol bezwaren" tegen zijn optreden, in kennis is gesteld, noch gewaarschuwd werd op den ingeslagen weg niet voort te gaan. Het Bestuur kan zich niet onttrekken aan den indruk,dat de regeering in haar maatrege len beoogt den wassenden invloed van den C.B.P.T.T. te fnqjken en de door deze or ganisatie gevoerde actie aan banden te leggen. Alles wei-overwegende, kwam genoemd Bestuur tot de stellige overtuiging, dat het in het algemeen belang en in dat van het P. T. T.-personeel gebiedend noodzakelijk is, het publiek te blijven voorlichten omtrent de funeste gevolgen, verbonden aan de door voering van de voorgestelde reorganisatie van. den P.T.T.-dienst. Het doet daarbij een beroep op het rechts gevoel van het Nederlandsche Volk, opdat de regeering aflate den C.B.P.T.T. in de uit oefening van zijn grondwettelijke rechten te emoeilijken. b Een fakkeloptocht door Amsterdam. Gemeld wordt: Uit den aard der zaak zal de groote hul diging van de vliegers, die den tocht van Amsterdam naar Batavia maakten, in de Nederlandsche hoofdstad plaats vinden. Het ligt voor de hand, dat deze plaats gekozen werd, immers de tocht begon er, de tocht zal er ook eindigen en wel met een huldi ging, die geheel in handen is gesteld van de Koninklijke Vereeniging voor de Luchtvaart. Het ligt in de bedoeling «an deze huldi ging ook een fakkeloptocht te verbinden. Deze zal plaats hebben op Zaterdag 18 April a.s, des avonds ongeveer 9 uur. Aan den op tocht zouden allerlei muziekvereenigingen en -corpsen, mandolineclubs, etc., benevens sportvereenigingen en gymnastiekclubs kun nen medewerken. Maar verder ook studen ten, leerlingen van Gymnasia, Hoogere Bur gerscholen e.d. en de leerlingen van de hoog ste klassen der lagere scholen; de Kon. Ned. Automobielclub, de Kon. Ned. Mö- torwielrijdersvereeniging en alle mogelijke andere vereenigingen. Om tot goede uit voering der plannen té komen, wordt een vergadering gehouden op Woensdag 25 Febr. a,s., 's avonds 8 uur in de „Indus'trieele Club", te Amsterdam. In deze bijeenkomst zijn welkom alle afgevaardigden van corpo raties- op allerlei gebied, welke aan den fak keloptocht wenscben mede te werken. Op deze vergadering zullen bijzonderheden wor den medegedeeld. Inmiddels wordt er op gewezen, dat de huldiging, waarvan hier sprake is afgeschei den staat van de Haagsche huldiging op Houtrust, maar meer bedoeld is als alge meene huldiging in de hoofdstad, waaraan elk Nederlander zal kunnen deelnemen. De verlenging van het contract. De Commissie van vertegenwoordigers van werkgeversbonden in de meubelmakers-, stoffeerders- en aanverwante bedrijven, heeft aan de Ïjt.-K. en Chr. werknemersorganisa ties medegedeeld, dat zij bereid is den aan gesloten patroonsorganisaties te adviseeren den duur van de bestaande arbeidsovereen komst met één jaar te verlengen. Verwacht wordt nu, dat de leden der genoemde arbei-, dersorganisaties, aan wie het voorstel van dc continueering van het contract ter be slissing is voorgelegd, dat voorstel zullen aanvaarden, temeer, waar die bonden ook itids besloten de overeenkomst met den R.-K. Meubelmakersbond „St. Réinoldus" ongewijzigd met één jaar te verlengen. De Werkgeverscommissie zal nog conieretren met de vertegenwoordigers van den moder nen Meubelmakersbond. Vooraf is medege deeld, dat zij haar standpunt ten opzichte van het looncontract niet zal kunnen wij zigen. Na langdurige proefnemingen zijn de be kende Koninklijke Deensche Porceleinfa- fabrieken te Kopenhagen erin geslaagd een nieuwe porcelein-soort van zoodanige duur zaamheid voort te brengen, dó.t huishoude lijke artikelen, daaruit vervaardigd, practisch gesproken onbreekbaar zijn. Het nieuwe por celein wordt in artistieke modellen aange voerd en wordt van een speciaal handels merk voorzien. Ouders, opvoeders waakt over 't boek, dat uw zoon, uw dochter ter lezing krijgt van een vriend of vriendin. Voor een moe der mag geen studie- geen slaapkamer van aankomenden zoon of dochter gesloten ge bied zijn. Zij moet weten, wat haar zoon of dochter wegsluit in kast of koffer of waar dan ook Nergens is struisvogelpolitiek zoo gevaarlijk als hier. Want er zijn er. die van kantoor of maga zijn, van school of winkel steelsgewijs hun pikant romannetje 't ouderlijk huis binnen loodsen om 't met koortsachtige drift té ver slinden op tijden en plaatsen, die 't ouder lijk toezicht, doch niet 't oog des Alzienden ontgaan. Er zijn er, die uit de Rooöische bibliotheek, waarvan vader lid is, geregeld lectuur gaan halen. „Voor pa"..-- Jiwql, om te profiteeren van de beslommeringejn hunner ouders en ongemerkt zelf boeken (je lezen, die dat roept hun geweten luide genoeg daar niet voor hen geplaatst zijn.... Er zijn er, die een schakel vormen in die geheimzinnige ketting, waarlang! bui ten weten van ouders en leeraars het schun nig boek uit de stationskiosk of van 't markt stalletje circuleert. Misselijk gegnuif, genié- pig gegrinnik als de jongelui „onder elkaar zijn, verraadt bijwijlen iets. Doch alleen de Rechter der Gewetens kent den vollen om- van der ellende.... Er zijn er.ook onder uw kinderen? Dat kunt ge niet weten, als uw kind 't niet zonder den minsten wrevel en als de na tuurlijkste zaak ter wereld goedvindt, dat, moeder al z'n zaken nagaat en van alles op de hoogte is. (Uit „Jeugd en Lectuur".) Vrijdag zijn naar de Missie in Ned. Indië vertrokken vijf Eerw. Zusters Franciscanes sen uit het Moederhuis te Heijthuysen. De Commissie van vertegenwoordigers van werkgeversbonden in de meubelma kers-, stoffeerders- en aanverwante bedrij ven, heeft aan de R.-K. en Chr. werkne mersorganisaties medegedeeld, dat zij be reid is den aangesloten patroonsorganisa ties te adviseeren den duur van de be staande arbeidsovereenkomst met één jaar te verlengen. Verwacht wordt nu, dat de leden der genoemde arbeidsorganisaties aan wie het voorstel van de continueering van het contract ter beslissing is voorge steld, dat voorstel zullen aanvaarden, te meer, waar die bonden ook reeds besloten de overeenkomst met den R.K. meubelma kersbond „St. Réinoldus" ongewijzigd met één jaar te verlengen De Werkgevers commissie zal nog confereeren met de ver tegenwoordigers van den modernen Meu belmakersbond. Vooraf is medegedeeld, dat zij baar standpunt ten opzichte van de handhaving van het looncontract niet zal kunnen wijzigen. Door de gezellen verworpen. Naar het orgaan van den Ned. Schilders- gezellenbond mededeelt, hebben de modern- georganiseerde schildersgezellen met over weldigende meerderheid van stemmen hot patroonsvoorstel, om het bestaand collectief contract voor 1925/26 vrijwel ongewijzigd te continueeren, verworpen. Het blad verwacht, dat de leden van de Chr. en R.-K. Vak bonden eenzelfde besluit zullen nemen. ncm mC Er duiken zoo nu en aan wel eens berich ten op over een bende van jeugdige dieven, die in navolging van bioscoopverhalen ge zamenlijk op roof uitgaan. Voor dit soort werd de term „jeugdige boefjes" gevonden. Maar nu is de politie te Rotterdam achter iets gekomen, dat menigeen met verbazing ver vullen zd. Op de Hoogstraat aldaar bemerkte Vrijdag een juffrouw, die voor een modemaga zijn had staan kijken, dat haar portemorjnaie met vijf gulden gerold was. Ze was zoq, ver standig, hiervan onverwijld bij de politie op het bureau in de Groote Pauwensteeg aaqpifte te doen en zoo gelukkig, zich het uiterhjk te herinneren van een ongeveer 10-jarig meisje, datjvoor den winkel herhaaldelijk tégen^ haar was opgedrongen. Het signalement werd di rect rondgetelefoneerd en na een uur werd het meisje in de Van Oldenbarneveltstraat aangehouden. Het bleek een elfjarig dochter tje van een bewoner der CrispijrÜaan te zijn. Het meisje werd aan een nauwkeurig verhoor onderworpen en langzamerhand kwamen er interessante dingen aan het licht. Ze maakte deel uit en was eigenlijk de aanvoerster van een troepje van vier meisjes, tien tot twaalf jaar oud, die zich speciaal toelegden op het zakkenrollen, alleen bij vrouwen. De Vrijdag gestolen portemonnaie was al reeds verstopt in een gat van den muur van een slop tus- schen de Kipstraat en de Brcedestraat. Daar is ze door de politie gevonden. Het aangehou den meisje deelde verder nog mede, dat ze Zondag bij de Thalia-bioscoop een porte monnaie met f 10 heeft gerold. De portemon naie had "o aan een vriendje, een dertienjari- gen loo j ngen, gege- e i. Door dezen waigze in den Kelder van de zaak van zijn, ïn het Westen wonenden, patroon verborgen. Ook deze portemonnaie is in beslag genomen. De jeugdige dieveggen bleven van school weg om uit zakkenrollen te gaan. Het geld werd meestal versnoept of in een bioscoop opge maakt. Op het geroep van een winkelier in de le Const. Huygensstraat te Amsterdam hebben twee agenten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de le Helmersstraat te Amster dam een uit de zaak van dien winkelier vluch tenden man aangehouden, terwijl zij daarna in den winkel zelf nog een tweeden persoon arresteerden, die zich in den winkel verbor gen had. Naar het bureau geleid, bleken de arrestanten in het bezit te zijn van pi. m. f 3000 aan gouden ringen, horloges enz. uit genoemden winkel ontvreemd, door verbre king van het bovenlicht der winkeldeur en van het slot van de vitrine. BELANGRIJKE SCHILDERIJEN DIEFSTAL. De vermoedelijke dader aangehouden. Op verzoek van den rechter-commissaris te Arnhem is door de Nijmeegsche politie aangehouden de arbeider A. H. verdacht van diefstal van 3 waardevolle schilderijen uit de Katholieke kerk te Stommeln (Düitsch- land) reeds in 1924 gepleegd. Een der stukken is in handen der recherche. GELUKKIG GERED. Op de Fransche kust verging dezer dagen het Belgische S. S. Arator. De geheele beman ning werd door het Fransche s. s. El Cantara gered en te Bordeaux^ ontscheept. Naar ons thans wordt medegedeeld bevonden zich daaronder ook 5 Nederlanders, die nu per spoor weer naar ons land zullen terugkeeren. DE POSTDIEFSTAL VAN F 11.000 De dader gearresteerd. Naar de Msb. verneemt, is de postbeambte van een der bii oast t-an a a uit een posttrommel een bedrag van elfdui zend gulden ontvreemdde te Antwerpen ge arresteerd. Men meldt, dat bij zijn aanhou ding nog vijf gulden op hem werden bevon den. Hij verklaarde bij zijn verhoor aan de politie negenduizend gulden aan een Neder landschen vriend te.hebben gegeven. Vrijdagmorgen is te Rotterdam een elec- trische locomotief, bestemd voor de lijn Bandoeng-Tandjong Priok, met behulp van de bok „Titan" van Wilton, aan boord van het s.s. „Blitar" van de Rotterdamsche Lloyd geheschen. De locomotief weegt bruto 26740 Kg. en wordt als gouvernementsgoed ver voerd. De manoeuvre liep vlot van stapel. J gebuit door die vervloekte parasieten in onze samenleving. Geen kind is veilig voor die moordenaars en moordenaressen van ons toekomstig geslacht. Meisjes van 15 tot 17 jaar worden bij voorkeur als slachtoffers gekozen. De handelaar in gramophoons B. en zijn vrouw, die verdacht van brandstichting in hun winkel te Arnhem, werden gearresteerd, zijn Vrijdag op vrije voeten gesteld. Het echtpaar S. uit Hillegersberg was Dinsdagavond bij de ouders van de vrouw, v. E„ in de Benthuizerstraat te Rotterdam op bezoek. Hun vier-jarig dochtertje, heeft toen in een onbewaakt oogenblik een pot kokende thee omgetrokken en den inhoud op het achterhoofd en den linkerschouder gekregen. Het kind bekwam ernstige brand wonden en moest in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging worden opgenomen. Daar is de kleine Woensdagavond gestorven. Een heer uit Amsterdam zich noemende A., heeft geprobeerd te 's Hage verschillende automobielimporteurs op te lichten. Hij gaf daarbij voor een Amerikaansch ingenieur te zijn en over een groot bankconto te kunnen beschikken. Een der firma's uit den Haag trad met hem in onderhandeling en weldra werden beide partijen het eens over den ver koop van een wagen van f 7400. A. gaf een chèque af en den volgenden dag zou hij den wagen uit de garage halen. De firma had echter bevel gegeven, dat de automobiel niet afgegeven mocht worden, vóórdat de chèque geïr.d was. Door een mis verstand is dit echter toch gebeurd, zoodat de firma den wagen bijna kwijt geweest was,-in ruil tegen een waardelooze chèque. Gelukkig kon de oplichting op 't laatste oogenblik nog verijdeld worden, de z.g. Amerikaan werd gearresteerd en de auto in beslag genomen. A. is voor den Officier van Justitie geleid en in verzekerde bewaring gesteld. Toen zich een der onderofficieren van de te Delfzijl in de haven liggende torpedojager aan boord van zijn schip wilde begeven, werd hij aangevallen door,leden der bemanning van het in lossing liggend Chileensche bark schip „Maria" en zoodanig mishandeld, dat hij het bewustzijn verloor, meldt de „Tel." Vervolgens is de onderofficier beroofd van zijn uniformjas, horloge en portemonnaie met geld. Men liet hem verder aan zijn lot over. De politie heeft de vermoedelijke da ders gearresteerd. De jas is aan boord aan het barkschip teruggevonden, doch de overige goederen zijn nog niet opgespoord. Eenige dagen geleden zijn te 's Hage twee Rotterdammers aangehouden, die er hun werk van maakten om op straat ringen te ver- koopen, welke moesten doorgaan voor gou den ringen. In sommige van de exemplaren waren deukjes geslagen om het keur na te bootsen. Bij de aanhouding werden nog pl.m. 100 koperen ringen bij de oplichters gevonden Deze werden aangeboden voor vier gulden, maar na eenig marchandeeren werd men voor een of twee gulden er eigenaar van. De aan gehoudenen zijn in verzekerde bewaring ge steld. Donderdagnacht is tusschen Irnsum en Roordahuizum, bij den weg naar .Friens, een auto van den heer Flaakman, uit Amsterdam, na eerst nog door een zandhoop te zijn gere den, tegen een boom getornd. Twee der vier inzittenden, de heer Haakman en een meisje, werden gewond. Dokter Sinninghe Danjsté verleende de eerste hulp het meisje was aanvankelijk bewusteloos. De beide andere inzittenden, een heer en een meisje, kwamen met den schrik vrij. De auto, een dichte Chevrolet, was geheel in elkaar gedrukt.- Omtrent de oorzaak is niets bekend. (L. Ct.) De heer Bern. I. Goudeket schijft in „De Forester" onder bovenstaand opschrift het volgende Een giftvoortbrengsd tot vernietiging van het welzijn des volks en het verbreken van het natuurlijke evenwicht is de woeker. On der welken vorm en gedaante deze bacil naar voren treedt, brengt zij ellende en ver hoogt de armoede. Een tijdelijke schaarschte in de kas van wien dan ook, aangevuld met woekergeld beteekent overgeleverd te zijn in de handen van satan. De woekeraar zal wel zorgen, dat het eerste voorschot nimmer kan worden afge lost en hoe langer hoe meer raakt 't slacht offer zijn zelfst. ndigheid kwijt en komt ten Hotte daar waar de woekeraar hem wil hebben. Er zijn zeer vele manieren waaronder de woeker zijn facie brengt en zijn vangarmen uitstrekt, om gelijk een spin zijn clientèle in het kunstig gesponnen web te vangen, te doen verwarren en daarna uit te zuigen. In dagen van depressie viert de woeker hoogtij. Dan zijn er geen grenzen voor zijn wellustvermogen en saterend grijslachend zijn handen bewriemelend en bewrijvend be rekent hij alle kansen. Onder de vele vormen van woeker zijn er twee, die het heden en de toekomst aan tasten en waartegen de strijd moet worden aangebonden met alle gepaste en- wettige middelen. Uit de voor mij liggende gegevens blijkt dat de zoogenaamde dubbeltjes-woe ker weder de overhand neemt. In de volks buurten wordt b.v. in het begin van de week f 10 geleend, waarvoor aan het eind van de week f 11 moet worden teruggege ven. De tweede vorm is nog erger, nog schan delijker. In Amsterdam is het dansverbod opgehe ven. Dientengevolge zijn er vele gelegenhe den geschapen, waar de jonge meisjes aan hun dans'lust de volle maat kunnen geven. Uiteraard komen daar zelfs heel jonge meis jes, die op de fabrieken, waar zij arbeiden niet zooveel verdienen, dat zij voldoende zakgeld overhouden om netjes gekleed de danshuizen te kunnen bezoeken en tevens zoo dikwijls zij behoefte gevoelen aan hun danslust te voldoen. Woekeraarsters tevens het edele beroep van koppelaarsters uitoefenende, hebben zich van deze meisjes meester gemaakt, leenen dezen groote kinderen geld en koppelen ze aan jongens of mannen vast die daarvoor hebben betaald. Een ap^slag op de portemonnaie en de ziel van het onbeschermde kind uit arbei dersgezinnen. IJdelheid en pronkzucht uit- Qp het IJ te Amsterdam, ter hoogte van du Croo en Brauns heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een Rijnaak en het uit zee komende Duitsche stoomschip „Adah'a". De Rijnaak werd ernstig beschadigd en moest zich op den Noordwal in veiligheid stellen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De vrouw van den 40-jarigen woonschip bewoner van K., liggende met zijn vaartuig in de Zuid Singelvaart te Leiden, was haar man ontrouw geworden en had tijdelijk haar woonplaats gevestigd in de Lange Louwen- steeg aldaar. Dit was haren echtvriend minder welgevallig, althans hij begaf zich Vrijdag avond naar het nieuwe tehuis van zijn vrouw, gewapend met een fleschje vitriool. De po gingen, om haar den inhoud in het gezicht te werpen, mislukten, echter kreeg zij dien over een der armen waarbij zij aldaar hevige brandwonden opliep. De man werd in arrest genomen en de vrouw overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Zaterdagmorgen is de linkerhelft van den ■G.E.W.-winkel in de Vijzelstraat te Amster dam naar zijn nieuwe staanplaats bij de Hee rengracht verrold en de merkwaardige ge beurtenis verliep geheel naar wensch. Om half acht begon het werk en om half tier, stond de linker winkelhelft, alsof zij nooit aqders gedaan had, te bestemder plaatse. Slechts de rechterflank wees uit, dat er nog een tweede stuk bij moet het gebouwtje is midden door gezaagd. Stevige kabels trokken langzaam maar zeker den linkervleugel van den rechter weg. Tegen het einde van deze week wordt het tweede gedeelte van den winkel verrold en dan weer met het eerste tot de volledige G.E.W.-verkoopplaats samengevoegd. Nadat aan de marechaussees te Terneu- zen (Zeeland) was ter oore gekomen, dat er gedurende de bietencampagne tijdens het afgeloopen jaar bij de leveranties van bieten aan de Paulina en Koninginnehaven te Eier- vliet met de weging en de verrekening van de aangevoerde bieten zóu zijn geknoeid, is door haar naar een en ander een onderzoek ingesteld en is daarbij vast komen te staan, dat inderdaad fraude had plaats gehad. Geble ken is n.l. dat meerdere voeren bieten op de weegbriefjes als geleverd werden genoteerd, waarvan de levering niet plaats had, en dat een en ander is kunnen geschieden door een on derlinge afspraak tusschen den „boeren- weger" en den „tegenweger", in welk com plot ook de chefweger was betrokken. Op deze wijze kon een groot bedrag ten nadeele van de verschillende suikerfabrieken worden verduisterd. Door de marechaussee werd een achttal verdachten aangehouden en aan de justitie te Middelburg voorgeleid, waarvan een drietal werden aangehouden en overge bracht naar het Huis van Bewaring. Een bus van de Adwaldienst Alphen-Lei den moest onder Koudekerk uitwijken, doch geraakte met de wielen in den zachten wal kant en sloeg om. Het gevaarte, dat tien pas sagiers bevatte, gleed in de sloot, welke niet diep was. Door de gebroken ruiten konden de passagiers naar buiten klimmen. Geen hunner werd gewond. Toen Zaterdagavond een rijtuigpoetser op het Centraal-Station in Amsterdam de rails wilde oversteken, tusschen de wach tende wagens van een personentrein en een locomotief, die vóór die wagens wilde rijden, werd hij door de locomotief gegrepen. De man raakte bekneld tusschen de buffers en was onmiddellijk dood. Hij was 36 jaar oud. AFPERSING VAN BEDRAGEN VAN f 10.000. De politie te Buitenpost heeft aangehou den den 22-jarigen gehuwden rijwielhande laar C. H„ vroeger wonende te Surhuister- veen1, thans te Kollum. Successievelijk zdu deze man in het laatst van 1923 en 1924 op verschillende tijdstippen iemand uit Kiel- windewcer kleine en groote bedragen, ge zamenlijk ongeveer f 10.000 hebben weten af te persen. Hij legde een volledige beken tenis af en is nu ter beschikking van den of ficier van Justitie te Leeuwarden gesteld. Zondagmorgen heeft op den Muider- straatweg tusschen Diemen en Muiden een auto-ongeluk plaats gehad, dat buitengewoon goed is afgeloopen. Van de tweede volgauto van een begrafe nisstoet op weg naar Muiderberg geraakte de stuurinrichting defect. De auto slingerde naar den kant van den weg en kwam tus schen de rails van de Gooische' stoomtram Daar kantelde de auto]] en kwam aan den kant voor de helft in de sloot terecht. De chauffeur was op de auto blijven zit ten en trachtte door krachtig remmen een ongeluk te voorkomen. Toen de auto gekan teld was, sprong hij van den wagen en opende het portier. De 5 inzittenden bleken allen ongedeerd te zijn. Aan het kranig optreden van den chauffeur is het uitsluitend te danken, dat het ongeval zoo góed is afgeloopen, anders zou een ramp niet te voorkomen zijn geweest. Bij C. v. W. in de buurtschap „'t Goy', (Utrecht) heeft een viertal kommiezen een geheifne branderij ontdekt. De installatie, welke op een hooizolder verborgen was, werd in beslag genomen en naar Utrecht ver voerd. Toen Maandagmiddag de mailtrein, die te 1.10 te Vlissingen moet aankomen, even voor bij het station Middelburg was, hoorde de machinist, dat zijn machine hevig begon te ploffen. Hij zag daarin echter geen gevaar en reed met een vaart van 90 K.M. verder. Te Vlissingen aangekomen merkte hij dat een bout, die de drijfstangen op hun plaats houdt, was losgeraakt en uit de machine was gevallen. Het mag zeker wel een wonder heeten, dat uit dit verliezen geen ongelukken zijn voort gekomen, die bij de groote °-*Mieid, die de machine had, nier overzien zouden zijn geweest. Naar wij vernemen is de Zeer Eerw. Heer H. C. J. Bakker, pastoor te Langeraar, Zater dag morgen overleden na meermalen te zijn voorzien van de H. H. Sacramenten. Henricus Cornelius Joannes Bakker, were geboren te 's-Gravenhage op 2 Septemoei 1854 en werd priester gewijd 15 Augustus 1880 Achtereenvolgens werd hij benoemd tot assistent te Rhijndijk, 19 Maart 1881 te Haarlemmermeer (H. Joh. d. Dooper) 21 Nov. 1882 tot kapelaan te Wateringen 19; Dec. 1882 te Schoonhoven 12 Oct. 188Ó te Bodegraven 23 Aug. 1892 tot pastoor te Kudelstaart 26 Mrt. 1897 en te Langeraar 18 Jan. 1908. In een der eerstvolgende legerorders zal worden bekend gemaakt, dat t. o. v. gedeta cheerde militairen is bepaald I. aan gehuwde beroepsmilitairen, die, in verband met jen detacheering, de verblijfsver goeding genieten, kan vervoer voor rijksreke ning worden verleend voor gezinsbezoek a. gedurende het tijdvak, gerekend van den 21en tot en met den 4üen dag der detachee ring op dezelfde tijdelijke standplaats, of, bij detacheering van korteren duur, gedurende een tijdvak van 14 dagen of langer, gerekend van den 21en dag eenmaal b. gerekend van den 41en dag der deta cheering op dezelfde tijdelijke standplaats eenmaal gedurende elke periode van ten volle 14 dagen. II. Aan gehuwde beroepsmilitairen, die de verblijfsvergoeding genieten, kan, van den eersten dag van hun verblijf buiten hun stand plaats af gerekend eenmaal vervoer voor rijksrekening voor gezinsbezoek worden ver leend gedurende elke periode van ten volle 14 dagen. III. Aan gehuwde officieren der militaire verkenningen kan, tijdens hun verkennings- reizrn,vervoer voor rijksrekening voor gezins bezoek worden verleend a. gedurende het tijdvak, gerekend van den 21 tot en njet den 40en dag van het verblijf op dezelfde tijdelijke standplaats of, bij ver blijf van korteren duur, gedurende een tijd vak van 14 dagen pf langer, gerekend van den 21 en dag eenmaal b. gerekend van den 41en dag van het ver blijf, op dezelfde tijdelijke standplaats een maal gedurende elke periode van ten volle 14 dagen. (Tel.) E^jn schipper voor drie maanden geschorst. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan in zake a. de aanvaring tusschen de vis- schersvaartuigen „Nederland II" KW. 165 en „Gerard" KW. 128; en de klacht van den Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart tegen den schipper van de „KW. 165." De Raad was van oordeel, dat de aanvaring in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan het niet goed uitkijken aan boord van de „Ge rard." Het roode licht van de „Nederland" brandde. Men had dit aan boord van de „Ge rard" tijdig moeten opmerken. De Raad meent echter tevens dat de navigatie aan boord van de „Nederland" aan onbevoegde handen was toevertrouwd en dat de schipper eerder aan dek had moeten komen. Uit het bovenstaande blijkt tevens dat de door den hoofdinspecteur ingediende klacht gegrond is. Ook wordt, juist door hetgeen ten deze is geschied, nog eens duidelijk aange toond, hoe gewichtig het wettelijk voorschrift, is dat de veiligheid van schip en opvarenden moet zijn toevertrouwd aan bevoegde han den, Het stelt den Raad teleur dat dit blijk baar nog niet algemeen wordt ingezien. Im mers de aangeklaagde sprak er over als van een vaste gewoonte om tijdens het eten het jonge volkje maar aan dek te zetten en zujks terwijl men midden in de schepen zit. De Raad meent hier krachfig tegen dit euvel te moeten optreden en is van oordeel, dat deze aangeklaagde een strenge straf heeft ver diend. Mitsdien werd de aangeklaagde gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen als schipper te varen op een schip, als bedoeld in artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van drie maanden. Vier veroordeelden in hooger beroep In de zaak, betreffende de inbraak in het kantoor van het Correspondentschap van de Nederlandsche Bank te Kampen, waarin het Gerechtshof te Arnhem j.l. Donderdag uitspraak heeft gedaan, door vier van de vijf veroordeelden cassatie aangeteekend. Alleen de beklaagde W. N„ die tot drie jaar werd veroordeeld, heeft in de uitspraak berust. Naar wij vernemen zal op 17 Maart voor het Gerechtshof te Amsterdam de zaak wor den behandeld tegen den Amersfoortschen drogist B. J. V„ beschuldigd van herhaalde poging tot moord (vergiftiging) op zijn vrouw Zooals men weet, veroordeelde de rechtbank den beklaagde tot 20 jaar gevangenisstraf. De minister van Watèrstaat heett bepaald, dat art. 11 van het Girobesluit 1924 (Stbl. no. 451) in werking treedt op 1 Maart a.s. De directeur van den Postchèque- en giro dienst vestigt er de aandacht op, dat' door het in werking treden van het Girobesluit voor inleggers bij de Rijkspostspaarbank de gelegenheid weder is opengesteld om vgn hun tegoed bij die instelling te doen overschrijven, hetzij kosteloos op hun eigen postrekening, hetzij op de postrekening van een ander, tegen betaling van het recht vopr stortingen. Tevens kunnen, met ingang van dien da tum, weder overschrijvingen worden aan gevraagd van eene postrekening op een spaar bankboekje. Nadere inlichtingen kunnen op de post kantoren worden verkregen. De hoofdbesturen der vijf spoorwegper- soneelorganisaties hebben een telegram aan den r i ister van waterstaat gezonden, waarin verzoent wordt spoedig een beslissing te nemen in zake het verzoek om een duurte- bijslag. De Ned. R. K. Bond van brood-, koek-, banketbakkers en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers telde op 1 Januari 1924 2359, op 30 Juni 2236 en on 31 December) 2146 leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9