t (25.- f 59.- De ..weelde^belastingJ^ff^J;, ^chillende vragen rijzen;j INGEZONDEN. Dinsdag 24 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15976 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad Agenda Februari De lezing met lichtbeelden over het „Heilig Land". De heer Kruyer overleden. Het besturen van motorrijtuigen. Lezing Haarlemsche Handels vereniging. Kunstavond Bloemendaal's Bloei. Bloemententoonstelling Heemstede. De heer Koolhoven. De tooneeluitvoering van het „St. Anna Patronaat." Waarschuwing. R.-K. Smedenpatroonsbond St. Eligius. Verkoopingen. Radio voor Slechthoorenden. Bekroningen. Het bezoek van Prinses Juliana. Biljartclub Sociëteit „Vereeniging". Verlof Drankwet. 't Wintert. De Internationale Bloemententoon stelling. Gewetensgeld. PP Uit onze Wenkenbus. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN I Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. De abonnementsprijs beflraagx roor Haarle o en Agentschappen! Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No- 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. HAARLEMSBHE COURANT Advertentiën 35 centt per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusscben den tekst als ingezonden mededeeiing 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bi) vooruitbetaling. AUeabcnré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, i Oflfïn Leve"ff"^ fh«!e o„ f 7^0 een ontval met X ORrt tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenT O I J U U geschiktheid tot werken; I doodel.jken afloop. I favV. bij verlies van een and, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van f40- bij verlies vaneen been of arm; andere vinger. De vorige week hebben wij gewaarschuwd waarom is dit zus en dat zóó geregeld? En j tegen het verwekken van een kunstmatigen i wanneer het waar is dat de ontwerpers gc- j storm tegen de nieuw voorgestelde zooge naamde weeldebelasting. Thans willen wij iets zeggen over die belasting zelf. Wij spreken van zoogenaamde weel debelasting, omdat in het ontwerp offi cieel de naam in het geheel niet 'voorkomt. Er komt slechts een aanvulling van de regelwet 1917", omdat door middel van zegels op kwitanties een uitbreiding aan de zegelwet gegeven wordt. Dit plan is te voren herhaaldelijk als een komende „weel debelasting" aangekondigd; en er schuilt veel goeds in dezen naam, mits men zich door die enkele benaming maar niet laat verleiden tot onbillijke critiek op de belas ting zelf. Men zou kunnen spreken van een verteringsbelasting, maar blijft hiermee nog veel verder van een juiste omschrijving der zaak ai dan met de aanduiding „weeldebe lasting." Immers het begrip verteringsbe lasting is óf wel te beperkt, wanneer men er alleen onder verstaat de verteringen, welke buitenshuis in drink- en eethuizen worden gemaakt; óf wel te algemeen, wanneer er alle verteringen onder begrepen worden. Met „weeldebelasting" wordt dan ook veel beter de bedoeling benadert, welke bij het wetsontwerp voorzit, om n.m. uitgaven voor niet noodzakelijke levensbehoeften, of voor artikelen van overbodig kostbare samenstel ling te belasten. Allereerst komt nu de vraag op: strijdt zulk een belasting niet met onze beginselen? Nog op dé jongste Bondsvergadering der R.-K. Staatspartij is onder algemeene in stemming in het program opgenomen de wensch naar geleidelijke afschaffing der indirecte heffingen en zooveel mogelijk hef fing door middel van directe belastingen. Deze heffing van 10 of 5 pet. op een groot aantal artikelen is toch zeker bet tegenge stelde van die gewenschte directe belastin gen! Men veroordeele hier niet te spoedig! Wan neer tegen indirecte belastingen wordt ge ageerd is altijd de bedoeling, dat men de kleine inkomens onevenredig veel in de algemeene lasten laat bijdragen. Zoo kan men zich b.v. voorstellen, dat de Katholieke Staatspartij zich krachtig zou verzetten tegen een regeering, die een aanmerkelijk deel van de uitgaven zou willen dekken met belasting op eerste of voorname levensbe hoeften of verhooging in plaats van verlaging der bestaande indirecte belastingen. Maar het karakter der zoogenaamde weeldebe lasting is juist een geheel ander. Het doel daarvan is eenerzijds artikelen te belasten, welke uitsluitend door de beter gesitueerden worden gekocht; anderzijds het geld te vin den bij den aankoop van kostbaarder stoffen j en meer luxe afwerking dan strikt genomen noodig is. In beginsel heeft zulk een belas ting dus niets onsympathieks; integendeel. In andere landen als België en Frankrijk is de verteringsbelasting de kurk waarop de geheele staatshuishouding drijft. In België ziet men blijkbaar moeilijk anders kans om geld in de schatkist te krijgen. En de voor- deelen van zulk een belasting zijn zeker niet gering. De kleine man heeft het hier te lande aan den lijve ondervonden, hoe bezwaarlijk het is jaarlijks een som gelds van honderd en meer guldens aan directe belastingen te moeten opbrengen. Allerlei middelen zijn bedacht, om hem het betalen van dat geld mogelijk te maken; er werden speciale kan toren voor opgericht; fabrieksspaarfondsen met wekelijksche afbetalingen voor gesticht enz. Het groote, nooit te ontkomen nadeel is, dat de belastingaanslag geschiedt op basis van het inkomen van het afgeloopen jaar. Wanneer men eenmaal het belastingbiljet in handen heeft, is vaak het inkomen sterk verminderd en van dat verlaagde inkomen moet dan toch maar de hooge belasting wor den betaald. Achterstand in de belasting administratie speelt daarbij dan nog dikwijls een zeer onprettige rol! Verteringsbelastingen missen al die moei lijkheden. Men betaalt slechts wat men koopen kan en op het oogenblik, dat men het geld heeft. Men kan zich ten allen tijde aan de belasting onttrekken door niet of minder te koopen dan men wel wenschejj zou, maar niet betalen kan- Wanneer echter, zooals in het buitenland min of meer noodgedwongen geschiedt, de was, dat deze avond voor „Herwonnen Levenskracht" schitterend zou slagen. De lezing was oók nu evenals de vorige maal interessant en de aanwezigen luisterden Tal van leemten treft j groote belangstelling naar de causerie van den Plebaan Wij zijn er van overtuigd, dat niemand spijt ge)jad zal hebben, zich te hebben begeven naar het gebouw „St. Ba- vo". Het daverend applau bij het eindigen van deze lezing met lie jeelden bewees, dat deze avond genotvol is geweest. De Voorzitter van „Herwonnen Levens- i kracht", de heer W Molenkamp, dankte in dan ook aan dit zeer ïngujpend we]gekozen woorden den Hoog Eerw. Deken voor zijn interessante lezing en bracht, als tolk van de aanwezigen, een woord van warme hulde en dankte voor de belang stelling van hedenavond. Door de goede zorgen van de Eerw. Zus ters in het eigen sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn, alsmede door tus- n schenkomst van den geneesheer-directeur nieuwe belasting gaan voeren. Dat zou o.i. Dr Bronkhorsti was v00r dezen avond een onverstandig zijn. Wanneer de fouten en klejn verpleegstertje (pop) gezonden, om heel verzuimd hebben vooraf zaakkundige kringen te raadplegen, is dit een ernstige fout. Er zal wetsontwerp nog heel wat geschaafd en ge vijld, geschrapt en aangevuld dienen te wor den, alvorens het 't Staatsblad mag berei ken. Maar laat de critiek opbouwend zijn. Laat onze middenstand niet als stand een oppositie quand même tegen deze oneffenheden er zooveel mogelijk uit ver wijderd zijn geheel zal dit niet gaan - dan verwachten wij van een goed werkende weeldebelasting een verhooging van de koopkracht van het groote publiek. Onder die dalende koopkracht lijdt de kleinhandel juist zoo schrikbarend; maar deze vindt haar oorzaak voor een niet gering, deel in de hooge belastingbiljetten, waaronder de hand werksman en de kleine middenstander ge bukt gaan. De weeldebelasting zal ons ge heele leven terugbrengen op een uiterlijk wat lager niveau; er zal meer vraag komen naar goedkooper artikelen en minder luxe. Dit is nu eenmaal de onvermijdelijke tendenz van dezen naoorlogschen tijd van algemeene verarming. Die tendenz wordt in Nederland nog veel te weinig begrepen; heel ons volk leeft nog te veel „boven zijn stand." Alles, wat dus kan helpen om een een voudiger levenswijze te bevorderen, moet geprezen worden als een nationaal belang! Sociëteit „St. Bavo" Veehouders half 8 Bestuursraad 8 uur Kleermakers 8 uur Metaalbewerkers 8 uur „Eerbied in Gods Huis" 8 uur. Schouwburg Jansweg. Voordracht oefe ning van viool-leerlingen kwart over 7 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur. Uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8-9!4 uur 7. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 relefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1H van 2634 en 's avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen "an 92 en van half- 8 half 9 jur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v tn 10*-12 uui des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K Leeszna en uitleenbibl'otheek Janssiraaf 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve de. Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging - Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor HoIIandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben -- Tel 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver-eniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende m'ddelen voor armen zieken der S E V Maan dags van 2 3 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. - Dadelijks, uitge- nomen Zaterdag. Zon en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wH kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhausl en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Onder enorme belangstelling hield onze Hoog Eerw. Heer Deken gisteravond in de groote zaal van het gebouw „St. IBavo" een verteringsbelasting drukt op allerlei behoef- lezing over de reis naar het „Heilig Land" in ten van dagelijks noodwendig gebruik, krijgt Palestina. zulk een belasting een hatelijk karakter, omdat de kleinere beurzen onevenredig veel aan dè algemeene staats- of gemeentelas ten bijdragen. Het wetsontwerp van Minister Colijn gaat den goeden middenweg door slechts van het niet direct noodige te heffen. Natuurlijk zijn er aan zulk een „weeldebelasting" talrijke moeilijkheden verbonden. Dat een paar kin derschoenen van 15 onder de weelde valt, geeft iedereen dadelijk toe. Maar dat daar onder ook damesschoenen van denzelfden De Voorzitter van den R. K. Volksbond opende deze bijeenkomst, sprak een woord van hartelijk welkom tot de talrijke aanwe zigen, in het bijzonder tot den Hoog Eerw. Heer Deken Westerwoudt, die gaarne be reid was, om ook voor de leden van den Volksbond een lezing te houden. Het be stuur heeft dit aanbod in dank aanvaard, om dat men overtuigd was, dat velen der onzen zeer gaarne zullen luisteren naar de interes sante reisbeschrijving met lichtbeelden, van den plebaan. Op uitdrukkelijk verlangen van den Hoog Eerw. Plebaan, zouden de eventueele baten ten. goede komen aan het fonds „Herwonnen Levenskracht" Het welkomstwoord van den voorzitter prijs vallen Wil niet ieder toegeven. En J had een goeden indruk. Dit bleek wel uit het applaus van de talrijke aanwezigen. Op echt aangename wijze deelde de Hoog "Eerw. Heer Deken Westerwoudt mede, dat hij deze lezing hield voor de leden van den Volksbond, doch ook voor de leden en be gunstigers van „Herwonnen Levenskracht". Spr. begon te memoreeren dat deze lezing ook interessant is, omdat Palestina dit land van Heilige Herwonnen Levenskracht wanneer men dan opmerkt; ook beneden den prijs van 15 zijn behoorlijke vrouwen schoenen te krijgen; daar moet men dus de grens van „weelde" zoeken, dan komt een ander met de bemerking: maar damesonder- kleeding, handschoenen, parasols, regen schermen en wandelstokken, tafellinnen enz. enz. vallen alle buiten de belasting; en ook daarin zit toch nog wel heel'wat weeldel Inderdaad; het wetsontwerp maakt niet degenen gelegenheid te geven, die wat wen schen te offeren. Het idee was aardig en het nonnetje, ge kleed als verpleegster in „Berg en Bosch", had veel bekijks. Men had succes hiermee. De collecte bracht ruim 31.op. Wij spreken den wensch uit, dat deze avond voor den Hoog Eerw. Heer Plebaan en voor het fonds „Herwonnen Levens kracht" een succes-volle avond zal zijn. Ónder de aanwezigen merkten wij nog op, den 'geneeskundigen raadsman van „Herwon nen Levenskracht", Dr. Schuylenbur.ch en diens echtgenoote, die eveneens blijk hebben gegeven van hun belangstelling. Ieder ging voldaan huiswaarts. De oud-administrateur van de sociëteit - vereeniging, de heer Kruyver, is alhier over leden. Indertijd maakte hij deel uit van het stedelijke muziekcorps. Bij vonnis van het kantongerecht te Am sterdam is aan H. A. M. B. Huyboom, koopman te Haarlem, de bevcogdheid mo torrijtuigen te besturen ontzegd voor een termijn van zes maanden, ingegaan op Februari. 18 Door de groote kracht van God, en door de woorden van Christus, is ook in dat land, aan vele zieken en zwakken de heilige Le venskracht teruggeschonken De vurige den indruk van in onderdeelen nauwkeurig wensch van den Hoog Eerw. Heer Plebaan Gisteravond werd door den heer Drs. H. A. Harcus, op uitnoodiging van de Maart. Hand els vereeniglng voor hare leden en be langstellenden een lezing gehouden over het onderwerp: „Concurrentie, vpor den mid denstand door niet-middenstanders. De voorzitter, de heer F. H. Smit, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord tot den spreker en de overige aanwezigen, waarbij hij tevens zijn spijt uitdrukte over de weinige belangstelling. Vervolgens werd bet woord gegeven aan den heer Drs. H. A. Marcus. Spr. zette uit een, dat concurrentie slechts dan nuttig -s. wanneer deze gezond Is. Als voorbeeld van ongezonde concurrentie werden door spr geoemd: de Coöpera'ieve Verbruiksvereenigingen. Gemeentewinkels, loonarbeiders, handeldrijvende ambtenaren, marktkooplieden, veilingen van roeren, e goederen, z«g. boelgoed, vliegende winkels en fabrikant-winkeliers. Hierbij zij opge merkt, dat niet al de bovengenoemde cate- goriën direct beboeren tot de niet-midden- standers. Als middel om deze concurrentie tegen te gaan werd door spr. als hoogste eisch ge steld, het zich organiseeren in één hech ten bond, welke met alle macht hiertegen moet strijden. Af te keuren is o.a. dfc steun, verleend van overheidswege aan coöp. ver- eenigingen, het niet voldoende tegengaan van handeldrijven door ambtenaren, het toe staan van veilingen van roerende goederen na 8 uur 's avonds, het feit, dat vele werk nemers na hun dagtaak voor zichzelf wer ken, het niet belasten van vliegende win kels en de verkoop door fabrikanten recht streeks aan consumenten. Weliswaar wordt door de Kamer van Koophandel en den Ned. Middenstandsbond steeds moeite gedaan om veschillende uit wassen in de wetgeving te verbeteren, doch er blijft voor de middenstanders in dezen nog heel veel te doen. Spr. sloot zijn lezing met den wensch. dat de Faarl. Handclsvereenigins de midden standers zal weten bijeen te b-engen in een prettige en hechte samenwerking. Hierna werd den agfnwezigen gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan geen gebruik werd gemaakt. De voorzitter sloot vervolgens de bijeen komst met een woord van dank tot den heer Marcus, terwijl hij tevens alle mid denstanders opwekte om vooral samen te werken, opdat langs dezen weg goede re- 1 sultaten worden bereikt. In de aula van het Kennemer Lyceum, gaf de vereeniging „Bloemendaal's Bloei" een kunstavond. Uit een inleidend woord van den voorzitter, Mr. de Lisni, vernemen wij, dat „Bloemendaal's Bloei" reeds lang plan nen had iets te organiseeren, om de ver eeniging nieuw leven in te blazen. Het wachten tot nu teo is echter steeds ge weest op een geschikt lokaal. Toen dan ook de aula van het Kennemer Lyceum beschikbaar werd gesteld, heeft het bestuur alles in het werk gesteld om nog in dit seizoen den leden iets aan te bieden. De kunstavond, welke Maandag j.l. werd gege ven, is daarvan de eerste uiting. De declamator Louis van Gasteren, die „De Bode" uit de Gijsbrecht van Amstel voordroeg en daarna een gedicht van Pol de Mont, heeft ongetwijfeld bij alle aan wezigen een aangenamen indruk achterge laten. Zijn volumineus geluid klaroende door de lage zaal, zwol aan bij den op roep tot den krijg en ging met een buiten gewone gemakkelijkheid tot de lagere in tonaties over. De hoofdschakel van den avond vormde het „Ricuw Schimmenspel Prikkebeen", van Pieter van Gelder. Met alle waardêe- ring voor het gebodene moet ons de op merking van het hart, dat de vertooning wat lang duurde. Hans de Bock luisterde den avond op met moderne piano-muziek. In de pauze bestond gelegenheid zich als lid of donateur op te geven van de ver eeniging, hetgeen ook kan geschieden bij den penningmeester, den heer S. P. Rij- nierse, Zijlweg 13, O verveen of bij een der commissieleden Het ligt in de bedoeling van „Bloeiren- daal's Bloei" meer van deze kunstavonden te organiseeren, Daartoe is echter noodig, dat het ledental der vereeniging zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Op initiatief van de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer is voor de aanstaande Internationale Voor- jaars Bloemententoonstelling een huisves tingscommissie samengesteld bestaande uit de heeren W. A. J. van de Kamp en Ant. Meijer, uit Haarlem, Ir. W. J. A. Duijn- stee en N. Vos ie Heemstede en C. A. C. Gunters uit Zandvoort. Als voorzitter dezer commissie is aange wezen de heer W. A. J. van de Kamp, terv/ijl als secretaris zal optreden de heer Ant. Meijer. Stationsplein no. 2 te Haarlem. De heer A. Koolhoven, voorzitter der H. O. V., is gisteren in de Mariastichting opgenomen om aldaar te worden onderzocht met Röntgenstralen, ten einde te zien of de maagbloeding een operatie noodig maakt. Naar wij vernemen is de toestand van den patiënt thans 'bevredigend. De heer Kool hoven had een rustigen nacht. Het resultaat van het onderzoek met Röntgenstralen zal later bekend worden. In ons verslag over bovenstaande uitvoe ring, kwam in het vorig nummer de vol gende zin voor: zij die het. werk van kape laan van Delft kennen, weten, dat het niet overdreven en innig schoon is. Voor het woordje en gelieve men te lezen maar. Ook gisterenavond bleek de belangstelling voor genoemde uitvoering bijzonder groot te zijn. De meisjes kweten zich op sublieme wijze van haar zware taak en hadden na elk bedrijf een dankbaar applaus -in ontvangst te nemen. De zangclub van den Maria-krans bracht de aanwezigen in bewondering door Haar mooi geschoolden zang en genoot een aardachtig auditorium. Alles bijeen, wederom een prachtig ge slaagde avond. Hedenavond heeft de laatste uitvoering plaats. De Commissaris van Politie der afd. D. te 's-Gravenhage, geeft in overweging voor zichtigheid te betrachten bij het aangaan van relaties met de navolgende personen: J. C. Geurst, die voor een uit te geven „Bedrijvengids" annonces aanneemt; G. Keur, vin Lumeystraat 74, te 's-Gra venhage, die onder de firma G. Keur Co. een bloembollenhandel drijft; A. van Kluijve, Vaillantlaan 7, tc 's-Gra- venhage, handelaar in zuivel-producm; W. G. F. v. d. Kraats, Ieplaan 23, Rijswijk; P. J. v. d. Laar, Bloemfonteinstraat 71, te 's-Gravenhage, handelende onder den naam „Haagsche boter- en eierenhandel." R. de Vries, Deimanstraat 312, 's-Graven hage, fotograaf. Donderdagavond heeft een jaarvergade ring van den bond plaats in het gebouw St. Bavo. Behalve gewone huishoudelijke zaken, zal door den Zeercerw. Adviseur kap. Brink man, een lezing gehouden worden over de voornaamste bezienswaardigheden van Lon den, zulks in aansluiting op de door den Rijksnijverheid-Assistent gehouden lezing over de staalfabrieken in Engeland, waarbij tevens reeds een en ander over Londen werd vertoond en medegedeeld. Waar de Zeereerw. Adviseur persoonlijk in het afge loopen jaar een bezoek gebracht heeft aan Lenden, zal het zeker een mooie avond worden voor de smedenpatroons, te meer, waar een en ander door lichtbeelden zal worden verduidelijkt. Afloop der Veiling van vaste goederen, gehouden op Maandag 23 Februari 1925, des avonds 7 uur, in het Algemeen Verkooplo kaal aan de Nieuwe Gracht. Ten overstaan van Notaris B. M. SERNE: No. 1. Een huis en erf arfn den Harmen- jansweg, get. 29 te Haarlem; 6075, c.q. Ebeli; No. 2. Een huis en erf aan de Zoetestraat, get. 20, te Haarlem; 31p0, J. B, Kroon v. Diest. No. 3. Drie aaneengebouwde huizen en erven get. 375, 377 en 379 aan den Rijks straatweg onder de gemeente Schoten; 3985, A. Noordermeer. In vervolg op ons berichtje van eenige da gen terug, kunnen wij thans mededeelen, dat Burgemeester en Wethouders aan de Ver eeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden hebben toegestaan voor den te houden Radio-avond gebruik te maken van een lokaal van de gemeente. Deze avond waarvoor veel belangstelling blijkt te be staan, zal Donderdag a.s. ten acht uur wor den gehouden in een lokaal van de Hoogere Burgerschool 5 j. c., met gewijzigd leerplan, Zijlvest 25. Vermoedelijk zal er voor een ^0-tal personen tegelijkertijd van de toestel len gebruik kunnen worden gemaakt, zoodat er voor ongeveer 100 personen ruimschoots gelegenheid zal zijn te onderzoeken of er van de Radio voor hen al wat te verwach ten is Bij den R.-K. Nationalen tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de R.-K. Tooneelvereeni- ging „Crescendo" te Deventer, behaalde de rederijkerskamer „Alberdiqgk Thijm" alhier, met „Jim de Schrijver", van Gerard Nielen, den eersten prijs, benevens den eersten prijs voor de beste regie. Aan den heer J. Icas van Dijk, alhier, werd de prijs toegekend voor den besten speler. Reeds maakten wij melding, dat Prinses Juliana Zaterdagmiddag per auto Haarlem passeerde. Een en ander stond in verband met een be zoek, dat door de prinses werd gebracht aan kostschool „Het Kopje'' te. Bloemendaal. Het bezoek aan genoemde school duurde ongeveer anderhalf uur en gold een vriendin van H- K. W. Prinses Juliana. De biljartclub van de Sociëteit „Vereeni- 1 ging" zal een jnteressanten wedstrijd spelen tegen de biljartclub „Tergouw" te Gouda. Voor Haarlem komen uit de heeren G. Vis ser, P. Blankevoort, C. H. Vogelzang. W. Hol, A. van Lennep en P. Pool. Ingekomen is een verzoekschrift van A. Schreuder-Zuiderduin, om verlof tot het ver- koopen van alcoholhoudenden drank, ande ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het "benedenvoorlo- kaal van het perceel aan de Lombardsteeg No. 12. Hoewel men dacht dat we dit jaar geen sneeuw en ijs zouden krijgen, blijkt het toch dat dit een misrekening is geweest. Het heeft in den laatsten nacht tamelijk hard gevroren, zoodat verschillende grachten in onze stad dichtgevroren waren. En nu is het ook nog beginnen te sneeu wen! Brrr! Het had nu wel weg mogen blij ven! Men schrijft ons: Op geëerd verzoek van het bestuur der Int. voorjaars bloemententoonstelling, welke ge houden wordt van 13 Maart tot 21 Mei te Heemstede, zal de N.V. Woninginrichting Joh. Nederkoorn en Zoon, Ged. Oude Gracht 56, ex ^oseeren op die tentoonstelling met 8 volledige kamer-intérieurs, w.o. kinderka mer, bruidskamer, moederkamer, ontvangka mer, oud-Hollandsche kamer, privékantoor en artistieke muziekkamer. Deze kamers worden in overleg met het bestuur van voornoemde vereeniging met daarbij passende bloemstukken en groende- coratie versierd. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afdeeling, 45.92 wegens te weinig betaalde Rijksin komstenbelasting, Verdedigingsbelasting II en Gemeentelijke Inkomstenbelasting. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Hooggeachte Redactie Naar aanleiding der gehouden vergadering van onze R.K. Kiesvereeniging zij het mij vergund het volgende beleefdelijk op te merken in uw veelgelezen dagblad. De verkiezingen voor openbare lichamen zijn feitelijk door de evenredige vertegen woordiging en stemming op lijsten het werk der kiesvereenigingen geworden. De kies kringen X en XI (Helder en Haarlem) gaven o.m. tot uitslag in 1922, dat er drie katholieken in de Kamer kwamen, welk getal wij nu weder hopen te bereiken, indien tot verbinding der lijsten wordt overgegaan. Zeer waarschijnlijk, ja wel haast zeker is het, dat de drie bovenste namen der lijst verkozen worden en daar dit de taak der kiesvereenigingen is, acht ik het van het grootste belang, dat iedere locale kies vereeniging op de samenstelling der lijst een evenredigen en redelijken invloed heeft. De redelijkheid zal wel niet worden be twist, doch, zal men vragen, wat bedoelt ge met een evenredigen invloed. Ee heer Brinkman bracht dit ter sprake. Wanneer de kiesvereeniging te Hilversum een 5 a 6 honderd leden meer telt dan de onze, dan is het buiten twijfel, dat Hilversum ook grooteren invloed op de lijst uitoefenen zal dan wij. Wanneer een gemeente als b.v. Ou de kerk of Castricum er zich op mag beroemen 90% van de R.K. Kiezers ais lid der kiesvereeniging te hebben, dan kunnen wij het deze gemeenten niet ten kwade duiden, dat zij bij een eventueele voorkeur voor andere personen de kans onzer candidaten verminderen. Wil onze stad overeenkomstig de verhouding van het zielental, evenredig aan het aantal katholieken, haar redelijken invloed doen gelden, dan kan het niet anders of het ledental onzer kiesvereeniging moet ver dubbeld worden. Dit is mogelijk en kan, mits de Haarlemmers hun onverschilligheid voor de politiek afleggen. Het dient te gebeuren vóór den len Maart, omdat er niet meer stembriefjes aan de kiesvereenigingen worden verstrekt, dan er op dien datum als lid geboekt staan. Bij ongewijzigde verhoudingen zal Haarlem dan slechts twee derde invloed hebben op de samenstelling der lijst als Hilversum heeft en kunnen kleijte gemeenten een door ons gewilde lijst ten eenmale onderste boven keeren. Als wij daarenboven letten op de stroomin gen in onze partij, dan beloopen we de kans dat door onze verbrokkeling hier ter stede men elders in zijn vuistje lacht. De z.g. denkrichtingen in den lande zullen onze partij al genoeg afbreuk doen, laten wij in hemelsnaam door bijkomstige zaakjes niet nog veel meer bederven. Reeds nu werd geconstateerd, dat door het werken voor een bepaalden candidaat, een groeps- candidaat, een ander werd gewipt, zooiets moet en zal zeker de éénheid in gevaar brengen. Wanneer weder met unfaire midde len de ranglijst wordt samengesteld, dan zijn wij betrekkelijk verloren. Wij moeten komen met een massale eenheid anders heeft de grootste stad van den kieskring zoowat het minste in te brengen. Gaat men voor groepscandidaten propaganda maken en nog wel ten koste van derden, dan kunnen wij beter thuis blijven. Naast de groepsbelangen (denkrichtingen), hebben wij hélaas ook nog te tobben met gewestelijke zoogenaamd chauvinistische ideeën. Helder zegt, wat malen wij om Haarlemsche candidaten het Gooi zoekt gedeeltelijk ook al in eigen omgeving en zelfs onze naburen om een voorbeeld te geven, later terwille van de komende annex atie de voorstanders van Groot-Haarlem los. Hoewel deze aangelegenheid vóór de verkiezingen haar beslag heeft verkregen, naar wij hopen en Haarlem als stad indertijd een duidelijk voorbeeld gaf, dat wij als principieele kiezers hier niet naar mogen kijken, (door te stemmen op- den heer van Lennep, die als lid van Gedeputeerden I veel méér invlood en voor Haarlem nadoeli-1 Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik plaatsing voor het volgende: Door om standigheden moet ik dikwijls naar het R. K. Ziekenhuis „De Mariastichting". Waar dit op zich zelf reeds geen genoegen is, wordt dit nog onaangenamer gemaakt door den toe gang tot de stichting, nl. de Kamper laan een zeer smalle laan, zonder voet paden, waar het verkeer druk is. Het ge vaar voor aanrijding door een of ander voertuig vooral voor oudere menschen is hier lang niet denkbeeldig. Tevens wil ik er de aandacht op vesti gen, dat de schuttingen, welke zich ter weerszijden van de laan bevinden, in een desolaten toestand zijn. Een storm, zooals wij de laatste weken gehad hebben, kan deze schuttingen licht doen omwaaien. Wij kunnen "den inzender wellicht ver blijden met de mededeeling, dat in de toe komst de Kamperlaan zeer zal worden ver breed en een hoofdverkeersweg zal worden. Het is alleen te hopen, dat de verbetering nu neit lang meer uitblijft. Wij hebben daar goeden moed op. Hoogachtend Uw. dw. dn. Een ander schrijft ons: Eenige dagen geleden meldden de cou ranten het nieuws, dat eenige veldwachters de omnibussen hadden opgewacht, wegens eenige klachten over te volle wagens. Die klachten waren niet ongegrond, dat moet ik erkennen. Ma§r 't zijn niet alleen de auto-bussen die te vol zijn, maar ook de trams, die door onze Spaarnestad kuieren. Zóó, zag ik b.v. Zaterdagavond een motorwagen zoo vol, dat de passagiers op bet voorbalkon stonden, hetgeen, naar ik dacht toch verboden is. Met den achter wagen was het idem. Bij het Houtplein had de bestuurder toch nog de onhebbelijkheid om nog eenige passagiers binnen te laten! Nu is 'n overvolle omnibus wel gevaarlijker als 'n tramwagen. Maar toch vind ik, is het erg gewaagd, 'n Ongeluk ligt in een klein hoekje. Daarom zou het ook aan te raden zijn als in een overvolle autobus of tram stopt niet in te stappen, maar te wachten op de volgende passage. (Maar daar moet het weer toe medewerken!) Waar zijn eigenlijk de bordjes voor van „vol"? Barometerstand 9 uur v.m.: 752. Achtervti Opgave van: inedegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 24 Februari. Hoogste Barometerstand 768.7 m.M. te Abisko. Laagste Barometerstand 730.2 m.M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Februari. Matige tot krachtigen, later weer afne mende Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind; betrokken tot zwaarbewolkt; waar schijnlijk regenbuien; aanvankelijk zachter. gen invloed, te dezen opzichte kon doen gelden) toch geven de uitslagen der voor- loopige candidaten een beeld van „hoe het niet moet." Gaf Haarlem reeds vroeger aan de om liggende gemeenten een lesje, door het beginsel en de éénheid boven plaatselijke voordeelen te stellen Helder bestudeere nu onze candidaten maar eens en zJl dan niet vermogen vol te houden, dat onze stad terwille van zich zelf de landsbelangen zou verwaarloozen. Mr. Bomans is Haarlemmer, maar dan toch pas sedert 1913 en verder zien wij op onze lijst twee Amsterdammers, een Hage naar en iemand uit- Hoorn. Of er ook ge streefd wordt naar fandscandidatenGe westelijke belangen werden gewoonweg ach ter de landsbelangen gesteld en zoo hoort het ook. Aldus dient het tevens bij de definitieve samenstelling der groslijst te geschieden. Geen propaganda voor een enkeling, die het licht moet schuwen. Geen gehoor aan inblazingen van particuliere of gewestelijke voordeelen, maar de allerbeste voorop en verder volgens een redelijke volgorde, zoo veel mogelijk bevrediging brengend, doch voor alles te letten op de vereischte eigen schappen. Nemen wij hierin een voorbeeld aan de S.D.A.P. De meeningen van Stenhuis en b.v. Dr. van Waarden loopen méér uiteen dan die van professor Veraart en van Van Wijnbergen, cfoch ontwaren wij bij die partij een tweespalt als bij ons of zien wij, dat daar met al démocratie-van-de-bovenste- plank allen als één man rood stemmen Er is geen groep Vliegen (van Wijnbergen) een denkrichting van Eck-Stenhuis, (Ver- aart-Conijn) er is één S.D.A.P. Zoo ea niet anders behoort ook bij ons sprake te zijn van één roomsen katholieke partij. Daarom geen sinistere propaganda voor een bepaalden persoon, maar allen geijverd voor ledenaanwas en versteviging onzer katholieke partij. Met dank voor de plaatsing M.L.A. KLEIN,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1