van Van Basten's Woninginrichting 1 188% UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE Een compleet massief eiken slaapkamer ameublement voor f 325.- DE SPAAmEBANK I BericMen uit onze vorige oplage HARE MAJESTEIT DE VROUW Eerste Jeugdconcert H. O. V. Tentoonstelling van Kinderwerk. W. Ezerman f. De Bloemententoonstelling. DE UITSLUITING IN DE KLEEDING-INDUSTRIE. Botsing. •Iet pokkengeval te Hillegom. BURGERLIJKE STAND HILLEGOM. SANTPOORT. wagenweg 102. Telephooa 1115© koopt men gaarne, omdat het fra-al» cjoesl en cgoedko^p is. Keajoekt onse smoEisierketiKkers VELSEN. BEVERWIJK. BENNEBROEK. HAARLEMMERMEER. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 0 59 42° 12 971/ g 11 88 44 371/ 37 90 10 171/» i&213/i6 ö7/s 68 V4 24% Ernstig auto-ongeluk. Brand te Amsterdam. Een adres van den Bond van Kleermakerspatroons. Aan den ketting gelegd. Dè Los Angelos. Ernstige crisis in Roemenië. Een Engelsch rapport over Rusland. 1 AAN ONZE LEZERS. Indian gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt b@t óns, - De toestand van Branting. Krassin naar Parijs. Demonstraties te Tokio. Ernstig auto-ongeval. Nieuwe spoorlijnen in Canada Gebroken wereldrecord. Dreigende uitsluiting in het bakkersbed rij f. Olie-concessie ingetrokken. Besprekingen tusschen Italië en Egypte. De diamant-controle-wet. Het Duitsch-Amerikaansch Handelsverdrag. Ontploffing in Ierland. De Sjah naar huis toe. Een sanatorium voor boeren. Een groote order voor ploegen. Steller van deze advertentie heelt ieis aan te bieden, dat zich geheel én al in dienst steltvan de R.K. Vrouw. Daarvoor vraagt hij als tusschen- personen R. K. Dames en meisjes uit all8 standen tegen behoorlijke vergoeding. Alleen welbespraakte en verkoopkrachtige personen ge lieven te solliciteeren ond No. 7496 aan het bureau van dit blad. De Burgemeester, de Wethouder van Onderwijs er, de Secretaris onzer gemeen te hebben de toezegging gedaan om dit concert op a.s Dinsdag bij te wonen. Een prettig en vereerend bewijs dat deze jeugdconcerten zich in de belangstelling der autoriteiten mogen verheugen. oor den heer Koolhoven, die tijdens zijn driejarig voorzitterschap gèen enkel concert mankeerde, zal het op zijn ziekbed een genoegdoening zijn dat dit jeugdconcert, door hem in alD opzichten met volle aan dacht gevolgd en geregeld, zoo uitnemend zal slagen. Dezen avond zullen we hem terdege missen, maar het volgend concert hopen we den wakkeren voorzitter der H. O. V. weer in ons midden te zien. De tentoonstelling van vrij en spontaan Kinderwerk zal van 3—11 Maart a. s. ge houden worden in eenige lokalen van het voormalig Militair Hospitaal, Kinderhuis straat 2, daartoe 4o°r het Gemeentebestuur welwillend ter beschikking gesteld. Bedoeling van deze tentoonstelling is te laten zien, wat in het kind leeft, hoe het zich uiten kan door werk, wanneer het daartoe gelegenheid en materiaal heeft. Zij bevat o. a. de volgende afdeelingen: 1. Series werk van bepaalde kinderen, gedurende hun ontwikkeling. 2. Inzendingen uit het Buitenland. 3. Werk van kinderen in Montessori scholen. 4. Werk van kinderen in Fröbel scholen. 5. Werk van kinderen in scholen voor Lager Onderwijs. 6. Werk van kinderen boven de 12 jaar. De tentoonstelling zal geopend zijn, iede- ren middag van 2.305 uur. Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond van 8934 uur. Op verzoek zal de tentoonstelling ook des morgens geopend zijn. Leden van K. en O., het Na tionaal Reizend Museum voor Ouders en Opvoeders en Huis voor Ouders hebben vrijen toegang. v. M. Gonggrijp—Walter; 22 Febr, d. v.< C. F. Wagemakerv. Egmond; z. v. J. M. v. Koningsbrugge—Akersloot; 23 Febr.: d. v. J. C. J. Bakkerv. d Ban, Te Nijmegen is in den ouderdom van 75- faar overleden de heer W: Ezerman oud- otganist en klokkenist van deze gemeente. Vekn der getrouwe orgelbezockers zul len zich den heer Ezerman nog wel herin neren. Hij. was een» stille natuur, met veel liefde voor zijn kunst en van moderne in vloeden vrij. Zijn kerkconcerten werden druk bezocht. Den len December 1349 werd de heer Ezerman te Alkmaar geboren. Na eenigen lijd als organist te Arnhem gewoond "te hebben, werd hij in 1386 te Haarlem be noemd als organist en carrillonbespeler der Groote of St. Bavokerk en in 1912 als zoo danig gepensionneerd. Zijn afscheid werd met groote plechtig heid in de kerk herdacht. Het werk van „Vreemdelingenverkeer." Na wat wij reeds over de plannen van verschillende, door Vreemdelingenverkeer gevormden commissies meldden, rest 0113 nog te gewagen van de werkzaamheden der commissie voor de concerten. Het mu zikale programma van de tentoonstellings- v eken belooft zeer interessant te worden. De commissie heeft een voorloopig schema gemaakt van vier concerten, over den ter mijn der openstelling van bet bloemenfeest te verdeeleen. Hiertoe worden o.a. bespre kingen gehouden met zeer bekende solis ten. Het is de bedoeling deze concerten zoo mogelijk te doen plaats vinden in de Gemeentelijke Concertzaal en de Groote Kerk, de eerste met orkest, de tweede met orgelbegeleiding. Binnenkort hopen wij na dere gegevens over deze plannen te kun- ,ner. vermelden, maar in ieder geval zal 't publiek er gewoon tegen betaling toegang hebben. Een of meer der uitvoeringen zul len samenvallen met het bezoek van groe pen buitenlanders, wier aantal echter, zoo als vanzelf spreekt, slechts een klein ge deelte van de Concertzaal zoovvel als Kerk zal vullen. De straatversieringscommissie comple teert tenslotte de reeks commissies, door Vreemdelingenverkeer gevormd. Haar naam verklaart reeds voldoende haar streven. Ook aan dit onderdeel wordt gewerkt, doch definitieve plannen vallen onder de straat versiering nog niet te berichten. fle aid, Haarlem van den Alodcrnen Bond aanvaardt het contract. Zondag werd in gebouw „De Centrale" een drukbezochte vergadering gehouden van de afd. Haarlem van den Modernen Bond van Werknemers in de Kleedingindustrie, ter be spreking van het bestuursadvics in zake het conflict. Door het bestuur werd een overzicht ge geven van het verloop der onde-handelin- gen, waarbij nog eens uiteengezet werd, dat dc Katholieke en Christelijke organisaties besloten hadden, het contract voor een jaar te continuecren. Na eenige discussie werd een stemming gehouden over het bestuursvoorstel, waarna met algemeene stemmen besloten werd het contract te aanvaarden. Dit besluit heeft dus tto gevolg, dat in Haarlem de uitsluiting, voor wat den Mo dernen Bond betreft, is opgeheven. Ongeveer te half 2 kwam gistermiddag op den Jansweg, ter hoogte van de Parklaan, een vrachtauto van Bremer's Houthandel in botsing, met een tramwagen van de E.N.E.T. De vrachtauto werd licht beschadigd. Van den tramwagen werd een ruit en een lamp verbrijzeld. De patiënt, waarvan wij reeds eerder mel ding maakten. i.s opgenomen in de barak voor besmettelijke ziekten aan het Acade misch Ziekenhuis te'Leiden. Hij is bollen - kweekcr en was pas van een reis uit Enge land teruggekeerd. Prof. Kuenen, die den patiënt onderzocht, heeft inderdaad pokken in lichten graad ge constateerd Overleden 19 Febr. H. P. Platvoet—Rijper- tian, 79 j. Stuverstraat; 20 Febr. G. Bijster, 30 j., Luitesleeg; J Roosen, 67 j. Wester gracht; W. de Peer, 18 j. Bcrckheijdestraat; 21 Febr.: W. Bal,kerfv. Strien, 60 jaar Gasthuis vest; 22 •Febr.: L. H. v. d Boon- Poot, 29 j. Veiserstraat; j. C. Overbeek, 66 jaar, Barrevcetestraat; 23 Febr. A. W. H. v. Leuven, 63 j Kazepaterslaan. Geboren 18 Febr. z. v M J. P. Los— Hesselink; 20 Febr.: t v C. M Severijnse— Kedeker; z. v. M. v. Looij—Scheelings d. v. A. GraaffBakker; z. v. C. P v. Pan- sik-v. d. Steen, 21 Febr d. v. H A. Kruse- Vermeulen; x. v. J. v. d. Werft—v Keulen; d. Propagandavergadering van St. Deus Dcdit." De R. K. georganiseerde land- en tuin- arbeiders v. Heemstede hebben Zondagavond een propadanda-feestvergadering gehouden in het parochiehuis. Des morgens had men den dag met een algemeene H. Communie ingezet, zooals het gebruik is bij Katholieke organisatie-mannen. Des avonds werd genoten van muziek en tooncel, terwijl een belangrijk deel van den avond gewijd was aan de propaganda. Door den voorzitter, den heer Behage werd een openingswoord gesproken, waarin hij constateerde, dat na moeilijke dagen, er thans reden is om tevreden te zijn. Het was, gelijk het spreekwoord zegt „Na regen komt zonneschijn." Welnu, de voorzitter hoopte dat deze zonneschijn den groei der organi satie zou bevorderen. Pe Eerw. geestelijke adviseur,. Kapelaan witkamp, sprak hierna eenige. behartens- waardige woorden. ZijnEerw. stelde eerst in het licht, hoe het Katholieke organisatiele ven in Nederland den buitenlanders bewon dering afdwingt, welke bewondering niet in het minst treft de aanhankelijkheid van de Roomsche organisatiemannen, die in de kerk zoowel als in het maatschappelijk leven zich met vertrouwen scharen rondom de gezag dragers van God bij uitstek: de priesters, hun geestelijke adviseurs. De Eerw. spr. vertelde dan van den pa troon der R. K. Land- en Tuinarbeiders, St. Deus Dedit. In dezen naam, „God heeft gegeven", ligt opgesloten de dankbaarheid van den heilige^voor alles wat God hem scnonk om naar Zijn Heiligen Wil te ku nen leven. Ook gij allen, aldus Eerw. spr., hebt alles te danken aan God, Die niet van u vraagt dat gij naar een hoogen maatschappe- ijken trap zult opklimmen, maar Die slechts van^ u trouwe plichtsvervulling eischt, onder welke plichtsvervulling ook begrepen is de sociale taak van rechtvaardigheid en naasten liefde. Deze mooie toespraak werd gevolgd door een rede van den Bondsvoorzitter, den heer A. J. Loerakk r. Het was een propaganda- woord, die in de harten van alle Roomsche organisatiemannen is doorgedrongen en daar nieuw voedsel heeft geschonken aan de vlam van geestdrift voor. eigen vereeniging. De heer Loerakker te»kende een levendig beeld van het belangrijke organisatiewerk, de moeite en opoffering welke het vraagt, en de vruchten die het voortbrengt. Dat er terug- siag is moet geweten worden aan hen, die Zich blindstaarden op de acties, die gevoerd zouden kunnen worden en die in den geest beelden van onophoudelijken vooruitgang fantaseerden. En dat is toch de beteekenis van onzen bond niet, aldus spr. Nog kort geleden kwam het werkliedenverbond tot stand, een feit van het grootste belang voor onze eenheid. Het zal ons niet directe econo mische voordeelen brengen, doch de groote beteekenis van ons werk is de arbeiders beweging op hooger plan te brengen, bij de arbeiders weer te doen opleven de levens blijheid en de fierheid om hun aandeel in den' arbeid voor het algemeen welzijn. Met een warm pleidooi voor Roomsche organisatie en solidariteit eindigde spr. zijn propagandarede, om daarna nog eens het werk van Herwonnen Levenskracht en Jeugd organisatie in de daadwerkelijke belangstel ling van zijn toehoorders aan te bevelen. Er volgde een luid applaus op. Het overige gedeelte van den avond werd gewijd aan muziek en tooneel, waarvoor de mandolineclub „Koning David", directeur de heer W. Hageman, en de tooneelclub der St. Jozefsgezellen welwillend zorg gedragen hebben. Een gratis verloting van een prachtig crusifix met speelwerk had nog plaats, terwijl ten bate van een nieuw vaandel van de Jozefsgezellen een aanval werd gedaan op de beurzen der aanwezigen, welke aanval, naar wij vertrouwen, niemand zal hebben weerstaan. Biljarten in Café Flora. Zondagavond is het Pofessor Koeman geweest en heeft een partij gespeeld tegen den heer Veenman alhier 600 caremboles cadre, 500 voorgift. Professor Koeman nam het spel in handen onder veel belangstelling de tweede ont moeting, Het verloop der partij was als volgt: Veenman Prof. Koeman 0 66 1 49 8 115 3 0 4 94 2 0 4 49 2 4 0 1 55 3 16 10 0 6 14 8 4 3 65 3 1 4 3 1 65 40 27 600 Het spel begon 10 min. over 8, ten einde was het half tien. Daarna gaf de Professor nog eenige schitterende kunststootcn te zien. Tconeelui (voering. Zondag gaf de Rederijkerskamer „St, Bavo", onderafd. van den Ned. R,-K. Volksbond, afd Schoten en Omstreken, een uitvoering. Buiten verwach ting was de zaal flink bezet. Men had niet gerekend op zoo'n grooten toeloop, vooral met omdat te dezer plaatse verschillende uitvoeringen werden gegeven en het Patro naat een Wintertuin met verschillende at tracties had georganiseerd. Het is dus wel aan den goeden naam, welke de Rederij kerskamer alhier heeft en het succes van haar gegeven stukken te danken, dat deze uitvoering als zeer goed geslaagd mag wor den beschouwd. Dc heer Haver opende den avond en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij sprak de hoop uit, dat allen zich zou den amuseeren en dat de donateurs de Re derijkerskamer steeds een warm hart mogen toedragen. Wat de rederijkers betreft, deze zullen steeds hun best doen mooie en leer zame stukken voor te dragen. Ook werd nog een woord van dank gebracht aan het be stuur van den Ned. R.-K. Volksbond voor de prettige samenwerking. Ongevoerd werd: „De Familie v. Ingen", groot sociaal spel, in 3 bedrijven. Het stuk werd vlot gespeeld en het was een lust te zien hoe goed de rollen er in zaten. Het liep als op rolletjes. Ook het samenspel liet niets te wenschen over. Het zou te veel plaatsruimte in. beslag ne men, alle rollen van dit groote stidk te be spreken. Wij willen volstaan met enkele en wel de meest op den voorgrond tredende personen, die ertoe hebben bijgedragen de strekking van dit mooie, echt RoomScbe stuk zoo duideli'k en gevoelvol weer te geven. Op de eerste plaats noemen wij Willem van Ine-"- (J. P Handgraaf), die voor zijn rol als geknipt was Het succes van den avond is zeker voor een groot deel aan bem te danken. Oom Klaas (J. Joon), zat goed in ziin rol. vooral in 't eerste bedrijf. Hij wist de taak van huisknecht bij zijn broer, Piet van Ingen, steeds naar behooren te vervul len. Ook de oude Piet v. Ingen (P. Joosten) gaf zich geheel en speelde zijn dankbare rol voortreffelijk. Henk v. Ingen (W. de Boer), eerst officier, later mede-firmant der firma Van Ingen, vertolkte zijn rol zooals wij van hem gewend zijn en verdient ook alle lof voor zijn spel. De bijrollen waren over het algemeen in goede handen en werden naar behooren vervuld. Ook den kleinen peuter, Piètie van Ingen {Th. Lokerman), die voor het eerst voor 't voetlicht kwam, mag een woord van lof niet onthouden worden. Hij speelde werkelijk aardig. Degene, die als regisseur voor dit weik heeft gestaan, heeft blijk gegeven een goede opvatting te bezit ten. Het was geen wonder, dat na elk be drijf de spelers werden beloond met 'n har telijk applaus. Na het derde bedrijf moest driemaal „gehaald" worden en viel een da verend applaus den spelers ten deel, wat tevens beschouwd mag worden als een be wijs van de groote tevredenheid van de aanwezigen. Na afloop werd nog een poosje in gezel lig samenzijn doorgebracht. Moge deze Rederijkerskamer nog vele malen voor haar donateurs optreden. Aan belangstelling zal het haar niet ontbreken. Gemeentezaken. De heer Schilling stelt den gemeenteraad het volgende voor: Naast de Burgerlijke Armbesturen bestaat in onze gemeente een gemeentelijke dienst voor „Maatschappelijk Hulpbetoon". De leden van „Maatschappelijk Hulpbe toon" kunnen dezelfde zijn als die van de Burgerlijke Armbesturen. De ta-k van „Maatschappelijk Hulpbe toon" bestaat hierin, dat het hen, die niet armlastig zijn en door omstandigheden bui ten hun doen en hun wil, financieel hulpbe hoevend zijn en zich tegen werkloosheid .ub ben verzekerd, door tusschenkomst van hun ne diverse organisaties, steun verleent. B. en W doen mededeeling omtrent het uitreiken van circulaires aan kinderen op de O. L Scholen te IJmuiden. De aanvullingsagenda der openbare ver gadering van den raad der gemeente Veisen, op Dinsdag 24 Februari 1925, des namiddags 7 uur ten geraeentehuize luidt als volgt: Aan de agenda wordt toegevoegd: Punt 8. Vaststelling eener verordening op het ge bruik van het park „Vclserbeek". Daarin worden alsnog de volgende wijzi gingen aangebracht. Artikel 3. In de eerste aiinia inplaat» van „6.30", fe lezen „5.30" In de laatste aiinia in Maats van „14", te lezen „15". Achter artiL-1 8 een nieuw artikel in te voegen, luidende als volgt: Artikel 9. Voor zoover daaromtrent bij cene wet, een algemeenen maatregel van inwending bestuur of eene provinciale verordening geen regelen zijn gesteld, is het, behoudens het bepaalde in het vorige artikel, verboden, in het park dieren te bemachtigen, opzettelijk te verjagen of te dooden,., of vogelnesten op zettelijk te verstoren, tenzij daartoe door of namens burgemeester en wethouders op dracht is gegeven. De openstelling van het park „Vclser beek". B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening op het gebruik van het park „Velserbeek". Hierin zijn o. m. de volgende bepalingen opgenomen. Het park zal met ingang van een nader door burgemeester en wethouders te be palen datum voor het publiek verkeer wor den opengesteld. Het park is in den regel voor een ieder dagelijks geopend van ongeveer een half uur vóór zonsopgang, doch niet vroeger dan 5.30, tot ongeveer een half uur na zons ondergang. De juiste tijdstippen worden door burgemeester en wethouders bepaald. Zij kunnen in bijzondere gevallen voor door hen tc bepalen dagen wijziging brengen in der tijd van opening en sluiting. Zij kunnen het park of een gedeelte daarvan tijdelijk voor het publiek sluiten. Het zich onbevoegd in het park bevinden buiten den tijd van openstelling is onge oorloofd. De bestemming tot park brengt mede, dat aar. het publiek een groote mate van vrij heid wordt toegekend. Die vrijheid is echter alleen mogelijk, wanneer die zich niet uit door gedragingen, welke hinderlijk kunnen zijn voor anderen cd op eeniéerlcl wijze tot schade leiden of kurnen leiden. Kinderen beneden den leeftijd van twaalf jaren worden niet dan onder behoorlijk ge leide in het park toegelaten. De geleiders zijn aansprakelijk voor de daden van hen, die aan hunne zorg zijn toevertrouwd. Gedurende den tijd, dat het park open staat, wordt op de rijwegen alle verkeer toegelaten; op de rijwielpaden uitsluitend het verkeer met rijwielen (geen motor rijwielen), met kinderwagens en van voet gangers, welke laatsten, eventueel met kin derwagens, echter voor wielrijders moe'en uitwijken op de gebruikelijke wijze; op de voetpaden uitsluitend het verkeer van voet gangers. Ongewensckle gast. Op verzoek van een inwoner van Wijkeroog, heeft d^ politie uit diens huis een persoon verwijderd, die daar tegen den wil van den bewoner verbleef. Teveel muziek. De politie op Wijker oog, maakte, proces-verbaal op tegen zeke ren A. O., tiie met een mandoline muziek maakte op straat, zonder daa-toe vergun ning te hebben. De viscb weg. Een visscherman deed op Wijkeroog het café van v. B. aan. Toen hij vertrekken wilde en zijn zoodje visch, ter waarde van twee gulden wilde meene men, had een ander dit reeds voor hem ge daan. Opdracht. Het maken der Electrische licht- en krachtinstallatie in h°t in aanbouw zijnde St. Josephgesticht Peperstraat, is o-gedragen aan de N. V. Elect-o-Techn. Bureau v.h. C. Nrman, Directie Visser en Van Vliet, Beverwijk. Burg', Stand. Geboren: d. van J. A. v. Br keiMensen. Overleden: J. G. A. Konnebier, 54 j. Gewetecsgeld. Ingekomen is bij den ontvanger der directe belastingen, enz. te Beverwijk, onder letters P. M.r 2000, wegens gewetensgeld. R. K. Ki as vereeniging. Donderdag 19 Februari hield dc R, K. KiesvereenHing ..Recht en Orde" hare jaarvergadering in Café de Groot. De voorzitter, dc heer P, Hdlker, opent de vergadering met den Chris- telijken groet en roept dc aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hij bespreekt in eetii- ge goed gekozen woorden de verkiezingen, welke dit jaar wederom zullen worden ge- houden en spoort de vergaderden aan trouw hun stemplicht te vervullen. Als voorbeeld laat hij ons een blik slaan op Frankrijk, dat als de oudste dochter der kerk, thans loor de lakschheid der Katholieken in vorige ja- I ren, een echte vrijmetselaars- en löge- rtgeering geworden is, waar de belangen 'en rechten der Katholieke Kerk met voeten worden getreden. Hierna geeft hij het woord aan den secretaris voor het lezen der notu len van de vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerking worden goedgekeurd en geteekend. In verband met deze notulen wordt door den voorzitter het daarin ge noemde besluit besproken aangaande de convocation, waarbij hij opmerkt, dat thans aan den wensch daarin geuit, is beantwoord. Door afwezigheid van den penningmeester worden deze bescheiden door den voorzit ter voorgelezen en worden de heeren J. P. Beers en J. Rijke verzocht de boeken en bescheiden van den penningmeester te con- troleeren en op de eerstvolgende vergade ring verslag uit te brengen. Daarna verslag van de afgevaardigden naar Kamer-Centrale Haarlem, gehouden in Januari 1925. De heer Otte wordt na dit uitgebrachte verslag, door den voorzitter voor zijn uitgebreide weer gave daarvan bedankt en wordt overgegaan I tot het volgende punt der agenda, n.l. be sprekingen en stellen van candidaten voor de groslijst. Door den voorzitter wordt al lereerst 't programma van actie besproken, zooals dat in de bondsvergadering te Utrecht met algemeene stemmen is aangenomen en het beginselnrogram over de candidaatstcl- ling. Allen, die Lun contributie aan de plaat selijke kiesverecniging hebben voldaan, heb- ben recht van stemmen, j De heer van Schooien, de candidaatstel- ling besprekende, is van meening, dat oo de allereerste plaats met recht als endidaat I gesteld kan worden de, heer Heilker, als zijnde met de politieke toestanden terdege op de hoogte. Deze heer heeft een ruime en onpartijdige blik op de sociale en econo- j mische toestanden in ons vaderland, is een goed soreker en geeft zich geheel belange loos aan de politiek. Door de vergadering wotdt daarna met bijna algemeene stemmen men de heer Heilker voor de candidatuur gesteld, doch niets kan hem doen besluiten een candidatuur te aanvaarden; alhoewel ook uit het bestuur van te voren reeds po gingen waren aangewend. Hij zegt, in de meening te verkeeren, dat in den tegenwoor- di^en tijd en niet in 't minst onder de katho lieken, een streven heerscht bij alle partij en en individueele groepen een eigen candi- 24 FEBRUARI EERSTe KOERS LATERE KOERS BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEF.NEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL c i NEW-YORK ROME 9 i MEDEGEDEELD DOOk De Beurs opende heden: iets beter. j V K j HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 414 Nederl. 1917 1% N.-l. 1921 A. 6% N.-l 1923 D.. Loll Lloyd Oude Vaart dito Gem Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V. A Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank 1 dische Bank Cert Handel Mij Resc dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id. CLmp. Merc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A/dam Rubber Serbadjadi Silau Wai S itra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell 985/8 98% 102% 921/4 9% 103 103 1015/8 101% 52l/2 160 158 134% 136 1271/4 127 145l/2 146 781/4 78 231/ 2 23l/2 483 485 351 355 771/4 77l/2 183% 143l/4 129% 130l/„ 129% 130% 99% 187I/4 187% 414 4131/, 124 124 5 38 '3% 164 164% 166% 168 '7% 18 128% 126% 389 390% 395l/2 400 370% 374 168 163 214 115 118 '89% 139 388 89 00 150% 15 1/, 00 OO w 00 44% tl/. '16 daat naar voren Je brengen. Waar hij tof gpen dusdanige groep behoort of wil behoo ren, maar alleen als candidaat of afgevaar digde voor het katholieke volk, alle rangen en standen vertegenwoordigende, een candi datuur zou kunnen aannemen, is er ook voor hem geen plaats op de candidatenlijst en dankt hij dan ook als zoodanig voor de eer, alhoewel hij de vergadering dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Hierna volgt stemming voor de candida ten, waarvan de uitslag is als volgt: No 1, Mr. Boman, 2. Everhard, 3. Loerakker, 4. Dr Deckers, 5. Mr. Aalberse. Verkiezing bestuursleden had tot uitslag dat de aftredenden, zijnde de heeren Q. Kra mer, K. Lamboo en mej. de Groot, met alge meene stemmen werden herkozen. In de va cature, ontstaan door het bedanken van tien heer G. Goossens, werd gekozen de heer Th. v. d. Geest; tot plaatsvervangend be stuurslid werd gekozen de heer G. Boer, in de plaats van den heer van Schooten, die als wethouder geen plaatsvervangend be stuurslid kon en wenschte te blijven. Verkiezing afgevaardigden Kamer-centra le Herkozen de heeren P. v. Bruggen, J. Otte en mej. v. d. Riet, als plaatsvervangers de heeren J. P. Beers, J. v. Woerkom en C. Ran. Verkiezing afgevaardigden Provin ciale kieskring, Herkozen de heer H. van Schooten en mej. v. d. Riet; plaatsvervan- i gers de heer J. P. Beers en mej. de Groot, j Als candidaat voor de vacature in het be- stuur van den Provincialen kieskring werd gekozen de heer J. v. d. Berg, thans plaats vervangend bestuurslid en als candidaat voor plaatsvervangend bestuurslid in de j plaats van den heer v. Schooten thans he- I stuurslid van den Provincialen kieskring, de heer G. Goossens. Allen namen, voor zoover tc-genwoordig hun benoeming aan. Hierna werd een verloting gehouden, waarbij s'k aanwezig lid een gratis lot ont ving. terwijl er nog loten werden verkocht, welker opbrengst aan de kas ten goede kwam. Vervolgens werden eenige gestelde huishoudelijke vragen beantwoord, waarna de voorzitter de vergadering op de gebrui kelijke wijze sloot, na nog eens gewezen te hebben op den plicht welke op ons rust om te behouden, dc eene groote R.K. Staats partij, waarvan de grondlegger is geweest, de ongeëvenaarde staatsman, wijlen Dr. Schaeoman, aan wiens nagedachtenis wij vcrp'icht zijn al onze krachten aan deze zaak te wijden. ROTTERDAM, 23 Febr. Aan den Rotter dam schen rijweg in de gemeente Overschie had Zondag een ernstig motorongeval plaats. Doordat de U-jarige wielrijder A. B„ den van tcgenovergèstelden kant komenden mo torrijder K. K., wonende te Den Haag niet begreep, botsten beiden tegen elkander. Zoowel de motorrijder als de knaap werden over den weg geslingerd en hieven bewus teloos liggen. Dr. Vervel, die spoedig ter plaatse was, constateerde, dat beiden een hersenschudding en ernstige verwondingen hadden opgeloopen. In ernstigen toestand zijn zij naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. AMSTERDAM, 23 Febr. Op de Prinsen gracht 100, waar de sigarenwinkel wordt ge dreven door de vrouw van den heer W. Ko mijn, die zelf werkzaam is op het vliegveld Schellingwoude, ontstond hedenmorgen brand, vermoedelijk ontstaan in den winkel, door het omvallen van een oliekachel De vrouw is, toen het ongeluk gebeurde, niet de straat opgegaan, maar naar de achter gele gen keuken. Ze is toen op een binnenplaats gekomen en langs een ladder op een plat geklommen; daar werd zij door buren door een venster naar binnen gehaald cn viel bewusteloos neer. De brandweerrkazernë is schuin tegenover het perceel, doch daar dit gedeelte der gracht voor het verkeer afge sloten was, wegens rioleeringswerken moest de brandweer een heelen omweg maken. Het vuur was fel naar buiten geslagen. Met een paar slangen werd het gebluscht. De winkel brandde geheel uit, terwijl een opka mer brandschade kreeg. AMSTERDAM, 23 Febr. Naar wij verne men, heeft de Bond van Kleermakerspa- troons in Nederland, aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin verzocht &ovdt, de wet tot aanvulling van de zegelbelas ting 1917 te verwerpen. AMSTERDAM, 23 Febr. Naar wij ver nemen is het Belgische s.s „Tervaete" uit Antwerpen, dat een belangrijke bodemrepa ratie heeft ondergaan, welke is uitgevoerd door de Amsterdamsche droogdokmaat schappij door deze mij aan den ketting ge legd, daar betreffende de uitbetaling van de reparatie-kosten, moeilijkheden zijn gekregen Het schip zal niet eerder worden vrijgela ten, voor dat de volledige reparatiekosten zijn betaald LAKEHURST, 23 Febr. Het luchtschip Los Angelos, heeft een goed geslaagden tocht naar Bermuda gemaakt. BOEKAREST, 22 Febr. Het Kabinet van Bratiano doorleeft een ernstige crisis. Speciale commissies bestudeeren een reor ganisatie van het Kabinet. De minister van financiën heeft de politiek van zijn collega van buitenlandsche zaken Duca heftig be- critiseerd, waarop deze verklaarde, geen critick te dulden. Een Kabinetsraad was op heden bijeengeroepen, ten einde de houding van Roemenië te bepalen in zake het con flict met Duitschiand, doch deze is noodge dwongen verdaagd, daar Bratiano weigert een apologie te houden voor de Commissie, zooals Duca eischt. LONDEN, 23 Febr. Zooals bekend, zal het rapport van de vakvereeniging-delegalie, die Rusland bezocht heeft, deze week ge publiceerd worden. Voorspeld wórdt, dat in dit rapport erkend wodt, dat het commu nisme in Engeland, onuitvoerbaar is. Het rapport erkent, dat de levensstandaard der Russische arbeiders lager is dan in het kapitalistische Engeland. De gedelegeerden zijn er over 't algemeen van overtuigd, dal Rusland het eenige mogelijke ding,deed in den mogelijken weg. Het rapport omvat 300 pagina's, verdeeld in 4 paragrafen, ge« titeld regeering, sociale arbeidsvoorwaar den, speciale instellingen en industrie. STOCKHOLM, 23 Febr. Branting's toe» stand is zorgwekkend MOSKOU, 23 Febr. Bij een bezoek aan Leningrad verklaarde Krassin, dat hij de volgende week met deskundigen naar Parijs zal gaan om het Fransche cijfermate riaal betreffende de schulden der Tsaren- regeeringen te bestudeeren en om Frankrijk de tegenvordering der Sovjet mede te deelen. De Sovjet-regeering weigert de erkenning der Tsaren-schulden, maar is bereid met de groote bezitters van Russische waarde papieren een overeenkomst te treffen; een regeling is echter alleen mogelijk bij de verleening van credieten op langen termijn. TOKIO, 23 Febr. Buiten het Parlement d* motisireeren duizenden opgewonden perso nen vóór of tegen de wet op het algemeene stemrecht, welke door het Parlement behan deld wordt. De tegenstanders van de wet hebben aan gekondigd, dat zij het Huis van Afgevaar digden zullen bestormen bm de verdedigci** van deze wét af te straffen. NEW-YORK, 23 Febr. Bij een auto-onge val nabij Gainesville, werd William Simmons de opperste monarch van de knechten van het „Vlammende Zwaard" en de vroegere Keizer van de Khu-Klux-Klan, ernstig ge wond. WASHINGTON, 23 Febr. Paavo-Nurmey's wereldrecord over 1500 ineter s gebroken door Lloyd-Hahn van Boston, die dezen af stand in 3 m. 55 1/5 sec. aflegde. Hahn sloej> Jonc Ray. Nurmey won zijn race met Hooth, door 3000 Yard af te leggen in 7 minuten 46 2/5 sec. WINNIPEG, 23 Febr. Een conferentie is bijeengeroepen van Westelijke leden van het Canadeesche parlement en regeeringsverte- genwoordigers teneinde besprekingen te voeren over een uitgaaf van 2 millioen pnd. sterling voor nieuwe spoorlijn. WEENEN. 23 Febr. In verband met dt looneischen der bakkersgezellen bestaat er groot gevaar dat te Weenc;n de broodfabrie ken stopgezet zullen worden. LONDEN, 23 Febr. Uit Brindisi wordt gemeld, dat de Albaneesche Regeering, de concessie die haar voorgangers verleend had den, aan de Anglo-Pursèan-Oil company herroepen heeft en besloot de olie-zóne te verdeelen tusschen Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië en de Ver. Staten. LONDEN, 23 Feb. Uit Cairo wordt gemeld dat de kwestie inzake de Egyptisch Weste lijke grens op vriendschappelijke wijze be sproken wordt met Italië. Men hoopt een spo-dige bevredigende oplossing te berei ken. LONDEN, 23 Fëb. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de diamant-controle-wet is ge publiceerd. De bepaling is reeds bekend ge maakt. De export van diamant is verboden, uitgezonderd met toezending Van de Diamond-Boat. BERLIJN, 23 Febr. Het staatsdepartement te Washington heeft te Berlijn geïnformeerd of de Rijksregeering in het voorbehoud van den Amerikaanschen Senaat in zake het Duitsch-Amerikaansch Handelsverdrag toe stemmen wil. Volgens de bladen zal de toe stemming ondank^ ernstige bezwaren volgen, LONDEN. 23 Februari. Bij een ontploffing ie Kilmainham in Ierland, werden één per soon gedood en 2 ernstig gewond. Men ge looft dat blijken zal, dat nog 5 andere per sonen ernstig gewond zijn. LONDEN, 23 Febr. Uit Parijs wordt ge meld, dat de Sjah van Pcrzië naar zijn va derland zal terugkeeren om de politieke moeilijkheden onder de oogen te zien MOSKOU, 23 Febr.. Het vroegere Towen- kasteel Livadia in de Krim, is veranderd in een sanatorium voor boeren. STOCKHOLM, 23 Febr. De Oeverum- fabieken hebben uit Rusland een groote or der voor ploegen ontvangen. De eerste le vering van 7000 ploegen zal in Mei geschie den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2