UTTÊW BRIEVEN UIT FRANKRIJK. De geheimzinnige trelnroaf. NÏEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 24 Februari 1925 Politieke concentratie; maar niet zoo en niet met hem Een nieuw rapport der Engelsche vakbondsbestuurders over het Rus sische communisme. De toestand van den Engeischen Koning verbe terd; Z. M. gaat een zeereis maken. Kiesrechtbetooging in Japan. Êeerooverij in China; 79 dooden. Onder de Radio-berichten: Cooüdge over het ontwapeningsvraagstuk. President Ebert heeft een operatie ondergaan. Nadere bijzonderhe den over het Russische rapport der Engeische Vakvereenigingen. Gem. Hnritenl. berichten. HET LUCHTSCHIP LOS ANGELES. Politie-vakopleiding van den Ned. R.-K. Politiehond „St. Michael". De nieuwe belasting-voorstellen. Aantasting door zwerf stroomen. Ned. Journalisten-kring. Zegelrecht op automobielen De drooglegging van de Zuiderzee. Bezoek van Min. Ruys aar Overijsel. FEU I LLETO N. De doodsklok heeft te Marseille geluid. De eerste slachtoffers, om niet te zeggen mar telaren van een steeds zich scherper aftee- kenen van den godsdienststrijd, van 'n na derenden burgeroorlog, indien deze regeering het roer in handen blijft houden en volhardt in haar anti-clericale voornemens, zijn ge vallen. Een ophitsing voltrekt zich meer en meer tusschen de burgers van het eigen land, op een oogenblik dat de grootste ongerustheid heerscht over den financieelen toestand, een plotselinge daling van de franc ingrijpende maatregelen, alleen door éénheid te verkrij gen, noodzakelijk maakt. Hoevelen van de tegenwoordige Kamermeerderheid, oorzaak van die innerlijke verdeeldheid, zouden het hun ministerpresident Herriot niet willen toeroepen, als zij moed hadden om te spre ken „Wij zijn te ver gegaan". Want blind al- hen voor de heillooze toekomst, die Frank rijk onder het huidige regime tegemoet gaat, kunnen zij zijn, die partijbelang boven lands belang, de bevelen van de Loge stellen boven de stem van hun geweten. Het verstandelijke huwelijk te Grenoble onlangs v. eenigen tijd verlengd tusschen socialisten en radicalen geeft echter reden te veronderstellen, dat het einde van Herriots dagen nog niet is geko men. Van een rouwmoedig op de borst slaan, van een ruiterlijke erkenning, wij hebben ons laten dwingen door de eischen der socialis ten, wij geven toe aan de wenschen van hen, die de maatschappelijke orde in gevaar bren- fgen, is in het kamp der radicalen nog geen sprake. Zeker, het valt niet licht te moeten toe geven dat het einde van de'„Union sacrée", 't begin is geworden van onderlingen haat en vervolging. Het is zelfs veel geëischt te ver langen van hen, die de godsdiensttweedracht hebben ontketepd, dat zij openlijk verklaren hierdoor een daad van onrecht jegens het katholieke volk en een daad van landsver- raad te hebben gepleegd. En toch zal 't noo- dig zijn dat de linkerzijde terugtreedt op den ingeslagen weg en luistert naar de steeds dreigender stemmen van hen, die met hst vol ste recht vrijheid eischen van Godsdienst, vrijheid van onderwijs en vereeniging, van hen ook die in het steeds duurder wordende leven en de economische ontwrichting van het land moeilijk kunnen berusten terwille van een anti-katholieke regeefingspolitiek. Henri de Jouvenel, een schakel tusschen het „Bloc des gauches" en 't „Bloc National" en voorbestemd als zoodanig eens deel uit te maken van een overgangsministerie, noo- digt alle Franschen uit samen te werken aan het hoog houden van de Fransche munt, die verdere neigingen tot inzinking vertoont. En terecht zegt deze senator. Frankrijk kan nog een financieele crisis bezweren, op voorwaar de dat het de politie 'ie hartstochten ontwa pent, een algemeene ziele gesteldheid schept, verlangend naar de financieele verdediging, een element van de nationale verdediging. Niet instemmen met deze voorwaarden, zou onverantwoordelijk zijn. Maar alleen onder deze voorwaarden, zal dit mogelijk blijken en zoo wordt zijn wensch ter rechterzijde al gemeen toegejuicht, dat een nieuwe regee-» ing het heft in handen zal nemen. Politieke concentratie op dit oogenblik is alleen mogelijk rondom een man, die wars is van godsdienststrijd, een dam opwerpt tegen het aanmatigende socialisme en het ver van zich afwerpt de protestbewegingen der rechterzijde tegen aanranding harer vrijheid en die der communisten in één adem te noe men. Herriot kan die man niet zijn. Hij heeft zdf verklaard als minister-president de par tijleider te blijven die hij was tijdens zijn oppositie tegen het „Bloc National", zich niet te kunnen beschouwen, gelijk Briand wenschelijk achtte, als staande boven alle partijen. Hij heeft dit bovendien getoond vanaf het oogenblik dat zijn regeeringsver- klaring in geheel Frankrijk en vooral in Elzas-Lotharingen de katholieke gemoederen in opstand heeft gebracht. En indien Frank rijk momenteel een financieele crisis door maakt, als er nog niet is geweest, dan is het aan die politiek van Herriot en de zijnen grootendeels te wijten. Meer dan aan den in- trensieken toestand van het land die wel ern stig is, maar niet hopeloos. Vergeten wij niet dat de steun der katholieken onontbeer lijk is, om d£ franc voor verdere daling te be hoeden rente en aflossingen te verzekeren, de leeningen zelf te doen slagen. Men kan niet verwachten dat deze perso nen, nu Herriot een financieelen afgrond zich ziet openen, zich om hem zullen scharen ter redding. Het vertrouwen ontbrgekt hen en de vrees voor de verdere gevolgen van zijn oneven wichtige en onverdraagzame politiek is al gemeen. Een vrees, bovendien gewettigd door maat regelen, die reeds miliibenen deden uitwij ken naar net buitenland, en niet eens vol doende waren de oorlogsgewonden en slecht- bezoldigde ambtenaren, volgens verkiezings beloften, de meer dan noodzakelijke ver hooging van inkomsten te geven. Zoo dik wijls reeds hebben wij in den loop der laat ste jaren geschreven, dat de wolken zich don ker samentrekken, dat de toestand dreigend is en een crisis nabij, maar zelden nog bevat ten zij zooveel waarheid. Een volk dat onder ling tegemoet. De minister-president, Her riot, zelf geschiedkundige van beteekenis, moest beter weten wat de historie omtrent dit punt leert. Maar deze pacifist ten opzichte van het buitenland, put alleen uit de raadgevingen van zijn socialistische steunpilaren, die al evenmin uit de geschiedenis als uit den we reldoorlog hebbed geleerd, waar het betreft één te zijn als kinderen van één volk. Met welk een grijnslach moet het zich herstel lende Duitschland niet de tooneelen aan zien, die zich in Frankrijk afspelen. Met welk een walging aanschouwt niet geheel de weldenkende wereld, en stemmen ui; Engeland en Amerika laten geen twijfel die kerkvervolging in Frankrijk, waar van de opheffing van het gezantschap bij Z. H. dn Paus, als deze doorgaat, de eerste stap is. Wat blijft er over van de drievoudige wapenspreuk op de officieele gebouwen on der deze regeering Vrijheid bestaat niet meer. Het bloedbad te Marseille bewijst het ons. Gelijkheid. Zij is verre te zoeken. Wij behoeven slechts de kloosterpoorten binnen te treden, waar een regeeringssateliet aan alle duidelijke beweeg redenen zich aanmeldt voor een onderzoek om hiervan overtuigd te zijn. En broederschap. Helaas, zelfs de betee kenis van dit woord schijnt in het linksche kamp vergeten, behalve waar het de broeders geldt, die hun naam van een drietal stippeltjes vergezeld doen gaan. Een mooie lente is in het verschiet, maar zal deze hef licht brengen, noodig de gees ten te verhelderen en tot beter inzicht te brengen? Intrigues spelen zich af achter de politieke schermen, de meest uiteenloopende geruchten doen de ronde, maar niemand weet, hoe de Fransche politiek zich in de eerst komende tijden zal ontwikkelen. Een kruis- puzzle, waarvan de oplossing niet gemak kelijk is. Men ziet alleen, dat onrust heerscht ter rechter-, maar ook ter linkerzijde, dat in het land de ontevredenheid groeit, in één woord, dat de politieke winter vol duister nis nog volop heerscht, feitelijk eerst goed is begonnerf, juist als de natuur, waar de eerste sneeuwvlokken pas in Februari zijn gevallen. Parijs, 18 Februari 1925. Mr. P. v. S. missarissen" (de officieele naam der minis ters) niet op het station aanwezig was bij de aankomst, maar dat, Moestafa Kemal pasja, de president van de republiek, Ismet zeer hartelijk verwelkomde. De Nationale Vergadering heeft de be grooting van bukiterilandsche zaken aange- Het linker bloc in Frankrijk Aan het banket, waarmee het congres van ie sorialistisch-republikeinsche partij be sloten is, heeft Violette de balans opgemaakt van de politieke resultten van het linker blok, dat den vrede in het binnenland ver zekert, de gevolgen van in het verleden be- zane fouten goed maakt. Chantemps, de minister van binnenland- sche zaken, heeft de regeeringspolitiek ver dedigd en Painlevé, de Kamer-voorzitter sprak als zijn overtuiging uit, dat de samen werking van alle democraten er in slage» zal het allervoornaamste werk te volbrengen voor Frankrijk vrede en veiligheid te ver zekeren, zi n financiën in evenwicht te bren gen en opleving in economischen zin te ver wezenlijken. Uit Turkije. Ismet Pasja, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, is te Angora terugge keerd. Openbaar wordt als reden voor dezen terugkeer opgegeven, dat hij deel komtj ne men aan de bijeenkomst van de volkspartij, waarin beraadslaagd zal worden, over de toe- toekomstige regeling betreffende de tabaks monopolie. Men gelooft echter, dat belang rijke veranderingen op handen zijn. Het is teekenend, dat de meerderheid der „com- Uit de Saksische S.D.A.L De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Dres den dat de linkervleugel der Saksische so den dat de linkervleugel der Saksische socia listen, die doorgaans een sterk radicale hou ding aanneemt, zich heeft uitgesproken voor een niets ontziend onderzoek naar de fails et gestes van partijgenooten (van wie Heilmann Wels en Auer met name worden genoemd) die bij de financieele schandalen betrokken heeten te zijn. Te dien einde wordt aange drongen op het bijeenroepen van een buiten gewoon partijcongres en betoogd dat de le den, wier namen in verband met de schan dalen over de tong gaan, zich na de uitspraa van hst congres van de uitoefening hunner fancies moeten onthouden. Na den moord op den Egyptischen Sirclar. Uit Kaïro wordt gemeld, dat de gevange nen, die in verband met den moord op den Sirdar, verhoord worden, voor het feit zij uitgekomen, dat hun bende eenigen tijd vóór uen moord zich achter de Pyrarniden ge oefend had in het gooien met bomnten. Èen lid van de bende was toen bij ongeluk ge dood en door zijn makkers in de woestijn begraven. De moeder van het slachtoffer werd met een groote som betaald om haar mond te houden, maar heeft thans de mede deeling bevestigd. De Egyptische arbeiders en de Russische vakbe weging. De Weekly Dispatch deelt een en ander mede uit den inhoud van het verslag der missie uit de Engelsche vakbeweging, die in Rusland geweest is, om daar de toestan den onder het Sovjet-régime te bestudeeren Het verslag, zegt het blad, vormt een tref fende tegenstelling met de vroegere samen vatting ervan, welke een „walglijke lofrede" was. Van het ophemelen van het Sovjet bewind ais een wereld-ideaal is men bij nader inzien teruggekomen en de toeristen zijn ten slotte tot de overtuiging gekomen, dat een roode dictatuur aan Engeland nooit op gelegd zou kunnen worden. Daarom ver klaart het verslag dat het zuivere communis me, hetwelk eens het ideaal van de Russische revolutionnairen is geweest, in Engeland niet te verwezelijken is en dat ook onder het Sov jet-bewind het communisme sterk gewijzigd is. Voorts wordt bekend dat de levensstan daard onder de werklui in Rusland lager is dan in Engeland, dat de onzedelijkheid on der de jeugd een ernstig vraagstuk vormt en dat het peil van de democratie niet booger is dan in Engeland, zoo het wel even hoog is. Alleen geeft de algemeene toon van het verslag te verstaan dat „Rusland het eenige heeft gedaan, wat mogelijk was, op de eenige manier waarop het dit kon doen." De toestand van den En geischen koning. De lijfartsen van den koning hebben Zon dagavond een bulletin uitgegeven, waarin zij mededeelen, dat de Koning een goeden dag heeft gehad. Wel is de temperatuur nog altijd verhoogd, maar de langzame vooruit gang houdt aan. In 't begin was de griepaanval eenigszins ernstig, en de bronchitis breidde zich uit tot aan de basis van de longen en vormde een hardnekkige aandoening. Om een volledig herstel van de gezondheid en de kracht van den patiënt te verzekeren, bevelen de dok ters hem aan, zoodra de beterschap hem dit veroorlooft, een reis van eenige weken aan boord van zijn jacht naar Zuid-Europa te ondernemen. De strijd om het kiesrecht in Japan. Uit Tokio wordt gemeld Niettegenstaan de er duizenden politieagenten en gendar mes in de buurt van het parlementsgebouw op de been waren, zijn er groote vechtpartijen geleverd tusschen die handhaves der orde, voorstanders van kiesrechtuitbreiding en tegenstanders daarvan. Tal van lieden zijn in hechtenis genomen. De onlusten duurden tot middernacht, toen hevige sneeuwbuien de voortzetting der demonstraties beletten. Het wetsontwerp waaromtrent het gaat be oogt, het kiesrecht te geven aan 10 millioen mannen. Het Heerenhuis wacht met goedkeuring van de begrooting, tot het-Huis van Afge vaardigden met de behandeling van de kies wet gereed zal zijn. Het Heerenhuis staat er op, dat het wets ontwerp op de ordebewaring zal worden aan genomen, waarbij aan de politie verstrek kende volmachten zullen worden gegeven om op te treden tegen de „radicale" elemen ten. ZEEROOVERIJ IN*DE CHINEESCHE WATEREN. Chineesche zeeroovers hebben ter hoogte van Macao een Portugeesch schip aange vallen. Er zijn 79 dooden. GENERAAL MITCHELL'S CRÏTIEK OP DE AMERIKAANS CHE LUCHT VLOOT. Brigade-generaal Michell sons-chef van Amerikaanschen militairen luchtdienst heeft in de commissie voor de luchtvaart van het Huis van Afgevaardigden op nieuw kritiek geoefend op den luchtdienst. Hij hield staande dat de bombardeerproe- ven uit de lucht op het nog onvoltooide slag schip Washington niets hebben bewezen te gen zijn verklaringen over de uitwerking van luchtaanvallen op oorlogsschepen. Hij ver zocht voorts hem in de gelegenheid te stellen zijn standpunt met nieuwe bombardeerproe- ven te staven. OWEN YOUNG. Owen Young die lid was van de Dawes- commissie, heeft van de Johns Hopkins uni versiteit een eere-doctoraat ontvangen. In zijn bij die gelegenheid gehouden rede wees Young op de noodzakelijkheid van betere bestudeering der buitenlandsche betrekkin gen^ De meeste misverstanden die optreden, vloeien voort uit onkunde meent Owen Young. De Los Ar cries, het luchtschip is in zijn loods te Lal eburst teruggekeerd van de Bermuda's, waar het te Hamilton den post zak met inhoud in ,den tuin van het verblijf van den gouverneur had laten vallen. Ter. gevolge van het ongunstige weer is het lucht schip terstond naar huis terugbgekeerd. Men verwacht, dat de Los Angeles de volgende week weer een tocht naar de Bermuda's zal doen. DE POPOCATEPETL. Nadr uit Mexico gemeld wordt, is de vul kaan Popocatepetl, die geruimen tijd een rustende vulkaan geweest is, weer in wer king gekomen. HET VRIJE WOORD IN FRANKRIJK De ministerraad heeft, naar de Matin weet te melden, zich bezig gehouden met het geval van een hooggeplaatst ambtenaar, dj,e kort geleden niet geschroomd heeft in het open baar te spreken over Franlcrijks financieelen toestand op een wijze, die in regeeringskrin gen, als een daad van financieel „défaitisme" wordt beschouwd. De „défaitist" is ambte naar aan het departement van justitie en de betrokken minister onderzoekt op het oogeu blik welke maatregelen er ten opzichte van zijn medewerker genomen moeten worden. De ambtenaar in kwestie is Colson, onder voorzitter van den Raad van State. Volgens de verslagen in eenige bladen zou hij in een vergadering van de Académie des sciences morales et politiques gezegd hebben Frank rijk gaat den afgrond tegemoet het is nog lechtseen kwestie van maanden, zooniet van weken, misschien van dagen. Natuurlijk heeft Colson alweer een tegenspraak naar de bladen gezonden zóó had hij het niet bedoeld. Col son is ouder dan zeventig jaar hij kan aan spraak op pensioen laten gelden. Alle Engelsche vakvereemgings besturen uilen deze week te Londen een conferen tie houden en bovendien komt Vrijdag een vergadering bijeen van den algemeenen raad van het vakvereenigingscongres om te be raadslagen over het coördineeren van de werkzaamheden der vakvereenigingen in het geheele land. Wanneer zich buitengewone omstandig heden voordoen en een buitengewone actie geproclameerd moet worden, zal de procla matie ertoe uitgaan van den algemeenen raad. Thomas heeft gezegd dat MacDonald het volste vertrouwen van de arbeiderspartij ge niet. Ten aanzien van den toestand bij de sporen zeide Thomas dat hij een staking zou verhinderen, als het hem mogelijk was. - De mijnwerkers in Zuid-Wales hebben de voorstellen van, hun bestuur afgewezen, volgens welke hun looneischen naar het mijn werkerscongres, dat te Blackpool verga deren zal, verwezen zouden worden» Zij hebben in meerderheid besloten de tegen woordige loonovereenkomst op te zeggen. Voorts willen zij niet dat bij een naasting van de mijnen door den staat, de mijneige naars schadeloos gesteld zullen worden. - Het laatste slachtoffer van de aiotn in Engeland heerschendc griep is Lloyd George. Deze is plotseling ongesteld geworden, ter wijl hij aan het station te Birmingham wacht te, om naar Londen te gaan. Hij ging naar zijn hotel terug en toen hij daar den ther mometer aanlegde, bleek hij flink koorts te hebben. Zondag is te Maagdenburg op den stichtingsdag van Se Rijksbanier Zwart- rood-goud een feestelijke optocht gehouden, waaraan een honderdduizend menschen. heb ben deelgenomen. Het aantal toeschouwers wordt op 150.000_geschat. Na den ommegang volgde op het Dom-eiland een betooging voor de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch land. De gewezen Oostenrijksche minister Deutsch deed een beroep op de Entente om zich niet langer tegen deze uiting van het zelfbeschikkingsrecht der volken te verzetten. De Hamburgsche werfarbeiders heb ben zich in hun Zondag gehouden verga dering niet met het voorstel van den arbiter, dat parallel loopt met dat van het rijks- ministerie van arbeid kunnen vereenigen. Op den 23 dezer zal daarover in alle plaatsen waar scheepswerven zijn bij referendum worden beslist. Tusschen Werdohl en Altena in West- falen zijn vier spoorwegarbeiders door een trein gegrepen en gedood. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast, doch vermoedelijk hebben de vier slachtoffers den trein niet hooren aankomen, omdat uit de tegengestelde richting ook een trein kwam, waarvoor zij op het andere spoor waren ge gaan. In het geding te Hamburg over het bin nensmokkelen van Düitschers in Amerika is de hoofdschuldige Bornost tot 6 maanden gevangenisstraf en 2000 Mk. boete veroor deeld. De andere beklaagden zijn er met ge ringere straffen afgekomen. Te Szittkehmen bij Tilsit in Oost-Prui sen is een aan godsdienstwaanzin lijdend man tijdens een godsdienstoefening den pre dikant van een baptisten-gemeente met een ijzeren staaf te lijf gegaan. Hij bracht den predikant twee zoo hevige slagen op het hoofd toe dat de getroffene een schedelbreuk kreeg. Zijn toestand is hopeloos. Men kon den krankzinnige slechts met groote moeite overmannen. Voor het eerst in dezen winter beeft het gisternacht te Berlijn gesneeuwd. Vanoch tend duurde de sneeuwval, die met lichte vorst gepaard gaat nog voort. Volgens bericht uit Berlijn is bij de Tsjecho-Slowaaksche legeering een wets ontwerp in voorbereiding voor de militaire opleiding der jeugd. In de scholen en vak scholen zullen volgens het ontwerp militaire oefeningen plaats hebben. De bekendste Noorsche vakvereeni- gingsleider Ole Lian is Zaterdag te Oslo (Kristiania) overleden. Lian is twintig jaar laag voorzitter geweest van de federatie van Noorsche vakvereenigingen. De politie te Marseille heeft Zaterdag nacht een razzia op groote schaal gehouden ia bars en nachtgelegcrheden. Er zijn 5230 menschen, van wie 2330 bvreemdelingen, ondervraagd. Niet minder clan 622 zijn er aangehouden. MSï De examens. Aan het verslag over het afgeloopen jaar ontkenen wij het volgende l'n het algemeen kan gezegd worden dat èn door leeraren èn door leerlingen hard wordt gewerk', zoowel op de c ooi als thuis waar zeer veel sch i "lelijk wer.c ino t woeden gemaakt, om het vele, wat de voor zijn taak berekende politieman weten en kennen moet, vooral op het gebied der Strafwetge- ging en der tallooze speciale wetten en wet telijke voorschriften, onder den knie te krijgen. Het resultaat van het met ingang van 15 Sept. 1923 aangevangen en 20 Sept. ge ëindigd leerpaar 19231924 bleek bij i e examen 1924 als volgt In totaal behaalden 20 leerlingen het diploma en wel 14 behaalden het gewone en 6 het diploma met aanteekening. Reeds werden verschillende geslaagde burgerleerlingen sedert dien bij onderschei dene politiekorpsen aangesteld. Na afloop der te 's-Hertogenbosch van 23 September2 October en te Amsterdam van 58 October 1924 gehouden examens ter verkrijfi '.g van het politiediplama van St. Michaël, werd met ingang van 16 October 1924 het leerjaar 1924'25 aangevangen met 34 burgerleerlingen 18 agenten van politie. Totaal 52 leerlingen, leerjaar 1924 '25. Uitslag van het examen 1924. Aangemeld hadden zich voor het examen: te 's-Hïrtogenbcsch 232 candidaten te Amsterdam 79 acndidaten; totaal 311 can di daten. Hiervan kwamen niet op 42; in totaal geexamineerd 296 candidaten. Hiervan behaalden het diploma 126. Hiervan behaalden het diploma met aan teekening 44. Hiervan slaagden niet 99. In totaal 296 candidaten. Eeiw adres van het gemeentebestuur van Schiedam. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht naar aanleiding van de jongste be lastingvoorstellen der Regeering. Wordt daarbij een verlaging van de ver dedigingsbelasting II voorgesteld tot ver lichting van den te hoogen druk op de hoo- gere inkomens, daarnaast moet, volgens bet adres, de voorgestelde wijziging van de Rijksinkomstenbelasting blijkbaar dienen om den druk voor de andere inkomens, lagere en middelmatige, temperen. In het adres wordt echter betoogd, dat dit doel niet wordt bereikt met een wijzi ging van de Rijksinkomstenbelasting, daar deze door haar sterke progressie niet den drukkenden last voor bedoelde inkomens vormt, doch dat dit ten volle zal worden jaereikt door een verlichting van de gemeen telijke inkomstenbelastingen, daar het juist, althans in de meeste stedelijke gemeenten, de gemeentelijke heffingen zijn, die de in komstenbelasting voor deze groepen vaak tot een ondragelijken last maken. Daarbij wordt in het licht gesteld, dat de gemeentelijke inkomstenbelastingen steeds zooveel mogelijk gericht zijn moeten wor den op de lagen der bevolking, die in de accijnzen en andere indirecte belastingen veel bijdragen. Bovendien wordt er in het adres op gewezen, dat het een eisph van billijkheid is, dat de Gemeenten door het Rijk m staat worden Gesteld haar inkom stenbelastingen te verlagen, waar, afgezien van al het andere, de uitkeering volgens 'de wet van '97 ongewijzigd is gebleven, ondanks de verminderde koopkracht van het geld! Zoodat reeds op dien grond alleen de uit keering minstens met 75 pCt. diende te wor den verh gd. In het adres wordt er op gewezen, dat in 1921 en 1922, in afwachting van een spoe dig tc ondernemen definitieve herziening der uitkeering een voorloopige verhooging daarvan plaats had, die geschiedde naar behoefte en die kon gaan tot 100 pCt. van het vaste bedrag per inwoner; terwijl ech ter daarna zoowel herziëning als bestendi ging der verhooging achterwege bleven. Er wordt op bewezen, dat de verhooging in 1921 en 1922 resp. 10.2 millioen en 13.8 millioen heeft gekost, zoodat met een ge deelte van de gelden, die de Regeering voor de verlichting der inkomstenbelasting uit trekt, op dit gebied wel iets ware te berei ken. Verder betoogthet adres dat een ge deelte der gelden naar billijkheid ,ook ware aan te wenden voor verschillende maatre gelen, waardoor de minder draagkrachtigen kunnen worden tegemoet)! .komen of de ge meentelijke inkomstenbelastingen kunnen worden verlaagd. Deze maatregelen worden in het adres nader aangegeven. Het gemeentebestuur doet ten slotte een beroep op de Kamer om op de Regeering drang uit te oefenen, dat gehandeld zal wor den in de richting in h adres aangegeven. Een reglement vastgesteld. In de wet van 1 November 1924, houdende maatregelen tegen aantasting van metalen voorwerpen in den bodem door zwerfstroo- ïr.en, afkomstig van de spoorstaven van elec- trische spoor- en tramwegen, zijn eenige maatregelen van bestuur in uitzicht gesteld, ten aanzien van nader vast te stellen bepa lingen. Deze bestuursbepalingen zijn thans neergelegd in een Reglement, vastgesteld bij Kon. Besl. van 5 Februari 1925 en opgeno men in Staatsblad 29. Overtreding van eenige der bepalingen wordt gestraft met geldboete van ten hoog ste: aduizend gulden, indien zij door bestuur- dtrs van een spoor- of tramwegdienst wordt gepleegd, of een spoorweg als bedoeld bij art. 6 der Locaalspoor- en Tramwegwet, be treft; b. tweehonderd gulden, indien zij door be ambten of bedienden van een spoor- of tramwegdienst wordt gepleegd. Ten aanzien van spoor- en tramwegen, waarop bij het in werking treden van dit Reglement, de dienst werd uitgeoefend, kan de minister, onder door hem te stellen voor waarden, behalen dat de toepasselijkheid van dit Reglement op een nader vast te sfeilen tijdstip zal aanvangen. De wet van 1 November 1924, zoowel als bovenbedoeld Reglement treden in werking op 1 Juli 1925. In de Zaterdag j.l. gehouden bestuursver gadering van den Ned. Journalistenkring is behandeld het rapport, uitgebracht door een commissie* onder leiding van prof. mr. D. van Blom, inzake de medezeggenschap van jour- .nalisten en hun positie bij verkoop van een blad. Aangenomen werd de volgende motie: „Het Kringbestuur, met groote waardee ring kennis genomen hebbend van den be langrijken arbeid, door de commissie-van Blom verricht, besluit: 1. Zoo spoedig mogelijk bij de algemeene vergadering voorstellen in te dienen tot re geling var. de positie van den journalist bij verkoop of verandering van richting van het betrokken blad; 2. nader te overwegen, welke andere voorstellen, naar aanleiding van het rapport te zijner tijd aan de algemeene vergadering zullen werden gedaan." Het Kringbestuur was van oordeel, dat vóór alles dient te worden gestreefd naar de totstandkoming van voorschriften, die den journalist een gunstiger positie bij verkoop van 't blad geven. Met de behandeling van eenige bepalingen daaromtrent werd een aanvang gemaakt. De jaarvergadering van de Kring zal op 22 Maart a.s. te Rotterdam plaats hebben. De excursie naar Gelderland is vastge steld op 4 en 5 Juli. De Vereeniging tof bevordering van het automobilisme V. B. A„ gevestigd te 's-Hage, heeft aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het wetsontwerp tot "aan vulling van de zegelwet 1917, een adres gezonden, waarin zii verzoekt, dat het ze gelrecht voor automobielen voor perso nenvervoer slechts zal worden geheven voor die automobielen, welke den prijs van 3000 te boven gaan en ook motor rijwielen voor zakelijk gebruik van belas ting zullen worden vrijgesteld. Bezwaren van de gemeenten. De gemeenteraad van Marken besloot met algemeene stemmen een adres te zen den aan de Tweede Kamer, waarin ver schillende grieven worden uiteengezet te gen het wetsontwerp, regelende de scha deloosstelling aan Zuiderzeevisschers, in verband met de drooglegging der Zuider zee. De Raad van Monnikendam besloot een adhaesie-betuiging te zenden aan de Tweede Kamer op een adres van het Ge meentebestuur van Harderwijk, houdende bezwaren tegen dit wetsontwerp. De werkverschaffing aan de Drentsche Veenarbeiders. Maandagmorgen tegen tien uur arriveer de te Zwolle de minister van Binnenland- sche Zaken, Jhr. Ruys de Beerenbrouck. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijsel en verschillende autoritei ten ontvingen den minister aan het station. Het doel van het bezoek was de Water staatswerken in oogenschouw te neme^ welke in Overijsel worden uitgevoerd en waaraan werklooze veenarbeiders uit de provincie Drente zijn te werk gesteld. Be zichtigd zouden worden het nieuwe ont- lastkanaal CoevordenAne, de daar aan te leggen sluis en het verleggen van den mond van de Lange Wijk bij Avereest. vandaar zou de tocht vervolgd worden naar Giethoorn, ter bezichtiging van het in aanleg zijnde kanaal SteenwijkGiethoorn Beulakerwijde. Behalve de minister en de Commissaris der Koningin namen aan den tocht deel de leden van Gedeputeerde Staten en de grif fier, de provinciale hoofd-ingenieur, d9 heer A. Van Linden yan den Heuvell, de ingenieur van der, provincialen Waterstaat P. Wolffesperger, de directeur van het Rijksbureau voor de ontwatering, Ir, Jhr. C. E. W. van Panhuys en de chef der der de afdeeling Prov. Griffie Mr. M. A. Stuf- kens. Vrij naar hot Engelsch. 32 „O neen! Gij zult niet langer meer zulk hoog spel kunnen spelen, Mr. James Baxter Barrett," zeide hij kalm. „Ik heb u nu gehel in mijn macht. Gij zijt thans gearresteerd wegens verduistering van tweehonderd dui zend dollars van de bank, waar gij werk zaam waart. En uw echtgenoote wordt be schuldigd van medeplichtigheid. Nu kunt u toch wel alles verklaren? Wat hebt u met dat geld gedaan?" Vóór de beschuldigde kon antwoorden, Wam een oudere, grijsachtige man, met een gelaat als uit graniet gehouwen, door de hotelijeuren, om naar buiten te gaan. Toen de jonge vrouw hem zag, snelde zij weg van dc automobiel en wierp zich met den kreet „Vader!" in zijn armen. Barrett grinnikte tegen den kleinen man en als dit grinnikende gezicht nu op de film was vastgelegd geworden, zou zijn fortuin gemaakt zijn geweest. „U is juist enkele uren te laat, Mr. Sim mons," pareerde hij. „Als u mij gisteravond had gearresteerd, toen u mij in mijn kamer kwam bezoeken en mi) u in de war liet brengen omtrent de ligging en dergelijke van Chattanooga, had u een goede kans op de groote belooning gemaakt. Toen had ik geen alibi, maar nu wel!" „Waar is het?" was de scherpe vraag. „Hier!" hernam Barrett, terwijl hij den stoffigen linnen zak toonde. „Hierin zijn werkelijk honderd negen-en-negentig dui zend vijfhonderd dollars. U ziet, dat mrs. Barrett en ik den draad, den goeden draad hadden en wij waren gedwongen, tegenover u comedie te spelen, om u er van af te hou den, mij te arresteeren, alvorens wij onze actie konden ontplooieó. En nu, goede menschen," ging hij verder, terwijl hij zich tot de om de auto opgedron gen menigte wendde, „als u zoo goed wilt zijn om ons door te laten twee van ons hebben een heet bad en een ontbijt harder noodig, dan een zwervende hond een been." Enkele uren later zat aan een tafeltje, be stemd voor drie personen, in de eetzaal van het Intermountain Hotel Barrett, gereinigd, geschoren, wèl-gekleed en in de beste stem ming, terwijl tegenover hem zijn jonge vrouw was gezeten, wier oogen helder schitterden. Tusschen hen in, aan het einde der tafel, zat de oude, grijze man, die als werktuige lijk zijn ontbijt gebruikte, terwijl hij naar de geschiedenis van de avonturen ven den afge loopen nacht, welke zijn dochter hem ver telde, luisterde. „Wat dacht u wel, toen u hier kwam en 1 hoorde, dat ik Getrouwd was, vadertje?" vroeg de jonge vrouw, nadat zij de avontu ren zoo uitvoerig mogelijk had beschreven. „Hm!" gromde de mijneigenaar-vader, „het eerste oogenblik stond ik als door den' blik sem getroffen. Hogan haalde mij van den trein af en vertelde mij, dat je met een vreemdeling uit Tennessee getrouwd was en ik zei hem, dat 'nij het loog. Je begrijpt, dat ik wist, dat het Jimmie was, dien je ge trouwd had en niemand anders." „Natuurlijk deed u dat. Maar geloofde u werkelijk, dat Jimmie tweèhonderd dui zend dollars van zijn bank gestolen had?" De oude man keek van onder zijn dikke wenkbrauwen naar de beide jongeren op, eerst naar den een en dan naar de andere. „Ik kan jullie stellig verzekeren," ver klaarde hij, „dat ik dat nooit gedacht heb! Hoe ter wereld kon iedereen zoo iets gc- looven?" 1 „U sprak mij dus geheel vrij!" zei Barrett verheugd. „Doch ik moest bewijzen, dat ik het niet deed. Maar daartoe zou ik nooit in staat geweest zijn. 'als ik Delia niet had gevonden en zij mij niet geholpen had. Haar goede geest en haar werk leidden mij. Op het allerlaatste oogenblik, toen wij die schurken buiten de stad volgden, wilde ik nog terugkeeren. Ik dacht, dat wij op een verkeerd spoor waren. Maar Delia wilde dien weg niet verlaten, en haar speurzin was beter dan mijn redeneeringen." „Zool" zeide de oudere man. „Wat mij belang inboezemt, is wat daarna gebeurde. Als een week geleden iemand mii Gevraagd bad, of hij, die spoedig mijn schoonzoon zou worden, in staat zou zijn, om de wouden en de bergen in te gaan, om daar slechts met zijn handen drie sluipmoordenaars en dieven uit een hol te halen en hen in hun eigen i auto hier te brengen...." Barrett lachte. „Uw aanstaande schoon zoon zou dat waarschijnlijk ook niet gedaan hebben; dat vrees ik ten minste. Maar u ziet, dat een getrouwd man zekere verant woordelijkheid heeft, welke hij niet kan ont gaan. Wat bleef mij anders te doen over, nadat mijn vrouw' mij naar de plaats zelf gebracht had? Denk eens aan! Als "ik toen ontrouw was geworden, wat een leven had Delia mij dan alle verdere jaren kunnen doen lijden?" Een glimlach verhelderde het granieten gelaat van den mijneigenaar, „De weg, welken zij volgde, leek er wel wat op, dat het inderdaad haar plan was,*te trachten, je ontrouw te doen worden en toch werd je het niet! Maar het was toch niet noodig, da je die schurken bestreed. Je had het geld en had er mee weg kunnen gaan." ,,0 jawel." hernam Barrett, half verlegen. „Die kerels hadden het plan opgevat, mij j naar de gevangenis te zenden en ik dacht, dat het eerlijk was, hun dezelfde kans te j geven, welke zij mij toebedacht hadden." j „Ik denk niet, dat Jimmie ooit zal toe- j stemmen, dat hij het voor de grap deed," I viel de jonge vrouw in. „Doch als u nog ooit zegt, dat hii geen rood bloed heeft De grijze strijder uit vele ruwe vechtpar tijen in de mijnvelden bromde' een ontken ning- „Dat zal ik niet," stemde hij toe. „Ik zal mij mijn heele verdere leven herinneren, dat ik mij hierin bedrogen heb. Maar lieve Delia, het doet mij toch waarlijk goed, te weten, dat je zoo'n flinken man getrouwd hebt en dat juist geleek zoo onwaarschijnlijk een poos geleden. Doch dit durf ik met je te wedden: als er in de „Little Delia" opge- wond-n, ruziemakende mijnwerkers zijn, die wilicn -schieten, telegrapheer ik onmiddellijk om Jimmie en dan ben ik er zeker van, dat zij allemaal in bed komen te liggen." „Wel!" zei Barrett kalm, „dat weer ik niet, maar ik zou het toch wel eens kunnen pro- beeren," waarop de jonge vrouw lachte en in baar handen klapte. „Hij begint nu eerst goed te bluffen, va der!" lachte zij. „Doch telegrafeer hem alstu blieft niet, vóór hij met een geweer practi- sche oefeningen op de schietschijf gehad heeft." Een telegrambesteller kwam binnen met een telegram. „Hier wordt vlug gewerkt," merkte Bar rett op, terwijl hij het getypte blad papier las. „Zoo spoedig als ik in het hotel was, tclegrapheerde ik naar president Hawley en hier is zijn antwoord: „Telegram ontvangen, Gefeliciteerd. Courantenberichten van geen waarde. Nie mand bier zag in u den dader. Het was een in elkander gezet plan en we hebben den verrader hier in dc Bank ontdekt. Neem een maand voor uw huwelijksreis in plaats van twee weken. Waardeering en alle beste wenschen voor mrs. Barrett. Bevelen getelegrafeerd naar de First Nat ional Bank te Copah omtrent de beschik king van het herwonnen geld. Alle geluk aan u beiden." „Prachtig!" gromde de mijneigenaar ev dan, toen de kellner gedekte schalen met heete wafels voor twee personen bracht en pastei voor Barrett: „Wat is dat pastei voor ontbijt?" „Mijn moeder was een vrouw uit Nieuw- Engeland en ik kreeg steeds pastei bij mijn ontbijt," verklaarde'Barrett. En dan beval hij aan den kellner, terwijl hij een knip oogje aan de jonge vrouw tegenover hem gaf: „Breng mij nu^Cheddar-kaas; C-h-e-d- d-a-r; Cheddar." En dan, terwijl de kellner met zijn deftig gezicht „Ja mijnheer", mompelde, kon hi; niet begrijpen, waarom die buitengewoon aardige jonge vrouw, die tegenover den be steller der kaas zat, plotseling haar gelaa' met haar servet bedekte en uitbarstte u tranen of in lachen; hij wist niet wat het van die twee was. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5