Sport- en wedstrijden b KISTEN l! J. E. A. KAUB VOETBAL H V. T. v. VEEN'S Ooedsrenhsnde! KERK EN SCHOOL, VOOR TRANSPORT hjT zoowel voor JT HET VOORDEELIGSTE MARKTNIEUWS Hoesters ««ww Abdijsiroop UIT DE PERS HOCKEY Inbraak te Roosendaal Lloyd George ongesteld. De Mosoel-incidenten. De Los-Angelos naar Europa? Het Vastenmandement van den Bisschop van 's-Bosch. BSNNEM- ALS BUITENLAND N.V. HOUTHANDEL L. HEERENVE&T 114-128 TIL. 12208 - HAARLEM BINNENLANDSCH NIEUWS, Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. LAATSTE NIEUWS Schip binnengebracht. Jumorencompetitie niet alle secretarissen van kiesvereenigin gen het aantal behaalde stemmen zullen hebben opgegeven. Maar het aantal kiesvereenigingen, waar in elke candidaat is gesteld, kunnen de secretarissen der kieskringen gemakkelijk opnmken. De vermelding van dit aantal op de vcr- zamcllijsten - strijdt niet met het reglement, al wordt het er dan ook niet nadrukkelijk in voorgeschreven. En zulk een vermelding zóu aan de kie zers toonen, dat met hun wenschen zooveel mogelijk rekening gehouden wordt. Het Adviseerend College mag overigens mans genoeg worden geacht om te beoordee- Ien of de populariteit van een bepaalden candidaat, blijkende uit bet groot aantal kiesvereenigingen waarin bij is gcpteld, samenvalt met zijn geschiktheid. Afdeeling C. T. Y. B. B. 6V. V. F. 22—3, Programama Zondag 1 Maart. Aideeling B, R. C. 0. 2—H. B. C. 4, 1 uur, Th, Assendelft. Concordia 3R. K, V. Z. 4, 1 uur. Alliance 3T. Y. B. B. 5, 1 uur, J. Smits, Aideeling C. - V. V. F. 2Victrix 3, 2 uur, P. Swart. KLEEDING- ën MEUBELMACAZIJNEN ZIJLSTRAAT 19 TEL. 0 90 ALLE» OP GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING Na de zware nederlaag tegen D. F. C. eft R. C. H. zich weer eenigszins her- ld, door gisteren de „Groote Haagsche", c feitelijk heelemaal niet groot meer is eigen home op verdiende wijze met 30 te kloppen. Heel veel belang was er vr or beide partijen niet meer voor dezen dstrijd of het zóu moeten zijn, dat R. C. mocht zij haar beide resteerende wed- r' rijden winnen, daardoor op de 3de plaats zcu komen te staan nu D.F.C. van Ajax in Amsterdam ook een puntje heeft afge- noept en deze Amsterdammers momenteel e n verlicspunt meer hebben dan R. C, H. De wedstrijd stond vooral na de rust riet op een hoog peil voornamelijk dank zij hel onbenullige en sofntijds onhebbelijke spel van H. V, V. In de eerste helft ging het beter en werd vooral door de R. C. H. voorhoede nu en dan goed gevoetbald. De verdediging van R. C. H., die weer geheel compleet was speelde uitstekend en vooral Arom toonde zich weer eens de ,oude. Snoeck Hurgonje heeft dan ook weinig in te brengen gehad dezen middag. Maar ook Geutskens was weer uitstekend, terwijl Nieuwenhuis niet zoo goed op dreef was. Erdtsieck kan op een zeer goeden wedstrijd t. rugzien en maakte geen enkele fout. Het TI. V. V. elftal waarin de Beus en Borel ontbraken viel ons tegen. In de voorhoede v s Vis feitelijk de eenige die nog eens vaariijk schoot en van die zijde dreigde dan ook het meeste gevaar. R. C H. genoot de eer wederom als p-oefkonijn te dienen voor wat den rcheidsrechter betrof. Was in Dordrecht de lieer Israels de examinandus, thans was het een zekere heer Rommer die zijn eer- te prooven van bekwaamheid als eerste hlasse scheidsrechter moest afleggen. En als men dat op het H. V. V.-terrein moet doen, valt dat niet mee. We kunnen dan ook niet direct van een gelukkig debuut spreken en R. C, H. werd daar min of meer de dupe van toen de arbiter op een gegeven moment, na de rust, de R. C. H.'er v»n Dam het veld uitstuurde omdat deze oen H. V. V.'er in de rug aanviel. Een wel wat al te krasse maatregel in de gegeven omstandigheden. De uitslag van den wed strijd werd er tenslotte gelukkig niet door beinvloed, zoodat de tien overgeblevenen zich daarna nog wat extra inspanden. Het publiek was niet in grooten getale opgekomen, blijkbaar wegens den vinnigen, kouden wind, die over de vlakte woei. Voor.de spelers leek het ons echter een uiterst geschikte temperatuur om in te voet- bellen. Het was al ruim over tweeën toen scheids rechter Rommes liet tossen en Nieuwenhuis, goed geraden als hij had, liet H.V.V, met het voordeel van de laagstaande zon aftrap pen.. Als de elftallen zijn opgesteld, noteeren we de volgende namen H.V.V. Rekkers F. Neuerburg, E. Campioni J. Campioni, Bodde Bouman, v. Keel Snouck Hurgronje, Sandbcrg, R. Neuerburg, Vis, Huijgens, Brugman. Nachtcgeller, Roelfsema, v. Dam, Koning Krom, Nieuwenhuis, Geutskens Hazevoet, Kuyt R.C.H. Erdtsieck. H.V.V. trapt af en al. direct is er leven in de brouwerij. De R.C.H.-ahterhoede is nog niet ingespeeld, waarvan eenige Haagsche aanvallen het gevolg zijn. Langzamerhand komt dan ook R C.H. er wat in en gaat de strijd zeer gelijk op. De R.C.H.-aanvallen zijn gevaarlijker, doordat de bal vlugger wordt doorgespeeld. De H.V.V.'ers pingelen steeds te veel en de R.C.H'.-achtcrhoede heeft daardoor weinig moeite zich staande te houden. Als eerst Erdtsieck dan een zeër onverwacht schot van Neuerburg tot corner I «.stompt heeft en deze corner verwerkt is, onderneemt dc R.C.H,-voorhoede een aan val, waaruit de bal bij Roelfsema belandt, die met een goed gericht schot aan R. C. H. de leiding geeft. H.V.V neemt van den aftrap het leder mede en Vis besluit dezen aanval met een hard schot tegen de doeliat. Roelf sema herhaalt dan zijn zooeven genoemde handigheid en buiten Rekkers' bereik rolt no. 2 in het H.V.V.-net. Hoewel het schie ten bij de R.C.H.-voorwaartsen niet best was lukt 't Roelfsema nog eens een hard schol in te zenden, dat Campioni uit het doel houdt. Met 20 in R.C.H.'s voordeel v/ordt dan gedraaid. De tweede helft was minder interessant dan de eerste. H, V, V. tracht oorspronke lijk het spel te forceercn, waarvan een paar corners het eenige resultaat zijn. Erdtsieck bezweert steeds tiet gevaar. Compioni gaat dan in de voorhoede spelen, doch ook (lat baat niets. De R.C.H.-ackterhoede geeft zoo goed als geen kans tot schieten en komt het soms toch nog tot een schot, dan is het steeds Erdtsieck die redt. De R. C. H.'crs spannen zich geducht in om den voor sprong te behouden en het spel wordt wat fanatieker. Plotseling ontdekt dc scheids rechter de bovenvermelde overtreding van v. Dam en deze moet weg Even later loopt Campioni op meer dan onbesuisde manier op Erdtsieck in, waarvoor even gestopt moet worden, doch gelukkig kan hij nog verder spelen. R. C. H. speelt voor wat zij waard is en vooral Roelfsema is buitengewoon ac tief. Het lukt de H. V. V.'ers inmiddels niet om den achterstand te verkleinen en als ook de tweede drie kwartier verstreken zijn, is het nog steeds 2—0 voor R. C. H. Zooals gezegd won R C. H. welverdiend. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN. Doordat enkele spelers voor hun plaats moesten bedanken, is het Zwaluwen-el.tal, dat vandaag te Brussel speelt, thans als volgt samengesteld: Schindeler (Blauw-Witj; Warmsteeker (A.S.C.), v. Dijke (Feijenoord); Lefèvre (Kampong), Franssen ('t Gooi), Horsten (Willem II); Gielens (Willem II); Jongbloets (N.O.A.D); Felix (M.V.V.); For- menoy (Sparta); Twelker ('t Gooi). De Belgen brengen als steeds, een zeer sterke ploeg in 't veld, waarvan het meeren- tieel wel in 't Belgische elftal gekozen zal worden. Het elftal is als vogt: Caudron (Anderiecht); Swartenbroccks (Daring); Verbeeck (Union St. G.); Claes (Berchem); Fierens (Beerschot); P. Braine (B érschot); R. Braine (Beerschot); Larnoe (Beerschot), Despae (Gantoise); Thys (Beer schot); Sterckx (F.C. Mecbelen). Reserves: De Groof, Morlet, Adams, Grim- mónprex, D. Bastin. Dcbic kan door z'n blessure niet uitkomen. ROOSENDAAL, 23 Febr. In den afgeloo- peu nacht werd ingebroken in de woning van den heer Molet aan de \X£jlIcmstraat, alhier. Dc dieven wisten zich tijdens afwezigheid der bewoners toegang tot de woning ie ver schaffen, door aan de achterzijde een ruit te verbreken. Eenig geld werd gestolen. Voorts werd ingebroken in de woning van Dr. Burwinkel aan de Spoorstraat, waar eenig tafelzilver ontvreemd werd. De politie heeft een onderzoek met honden aangevan- gen. LONDEN, 24 Febr. Lloyd George, die te Glasgow ziek te bed ligt, maakt het beter. Hij moet tot morgen het hed houden. LONDEN, 24 Febr. Uit Gcnève wordt ge seind: Uit Turkschc semi-officiëele bron wordt gemeld, dat de Volkenbond-commis sie van de Mosoel-incidenten haar werk zaamheden geëindigd heeft en spoedig naar Genève terugkeert. LONDEN, 24 Febr. De Daily Mail meldt uit Washington, dat 't Amerikaansche lucht schip Los-Angelos, dezen zomer een vlucht naar Europa zal maken, met een bijzondere mailzending van New-York naar Londen. Verwacht wordt, dat het luchtschip op de heenreis tot New-Foundland de Noordelijke route zal volgen en dan via de Azoren, "de Zuidelijke. Op de terugreis zal het luchtschip de Zuidelijke route voMen via d^ Azoren en Bermuda. Men verwacht, dat dc Los-Angelos 4 4 5 ton meel ial meevoeren. HET DUBBELE KAMPIOENSCHAP VAN BLOEMENDAAL. In 1907 opgericht, komt Bloemendaai voor het eerst officieel uit in den Nederlandschen Hockey Bond in het seizoen 19131914 in de afdeeling II b. Bloemendaai volbracht haar programma ongeslagen. Dordt, Rijs wijk en Victoria II Waren hier slechts figuranten. In de afdeeling II a was H.D.M. kampioen geworden. De kampioenswedstrij den tusschen Bloemendaai en H.D.N. ein digden beiden in het voordeel der Haarlem- sche forensen (63 en 21). H.V.V. moest thans haar laatste plaats in de le klasse com petitie tegen Bloemendaai verdedigen. Na twee wedstrijden (21 voor Bloemendaai en 42 voor H.V.V.) was er nog geen resul taat verkregen. De 3e wedstrijd eindigde in een puntloos gelijk spel, waardoor Bloe mendaai 2e Masse bleef. De jaarlijksche wedstrijd om de Nij- meegsche Samavar bracht in den eindstrijd Bloemendaai tegenover Apeldoorn, doch Apeldoorn zegevierde met 42. In het seizoen 19141915 werden door het Bondsbestuur de Westelijke elftallen in 4 afdeelingen ondergebracht, waarvan de afdeelingen A, B en C vrijwel gelijkwaardig geacht konden worden. De Haarlemsche ploegen (Haarlem, Musschen en Bloemen daai) vormden met Amsterdam en Togo II de B-afdeeling. Bloemendaai eindigde onge slagen aan de spits, gevolgd door Musschen, Amsterdam, Togo II en Haarlem. De jaarlijksche bekerwedstrijden leverden in dit seizoen weinig succes voor Bloemen daai op. Reeds in de 1ste ronde worden ze door O.D.I.S. (een Haagsche club) met 32 geslagen. Op 2 April 1915 werd de traditioneele wed strijd Oost-West gespeeld, die eindigde in een 3—3 gelijk spel. In West zien we Mr. Geyl (de tegenwoordige spil en captain) als uiterst spelen. De hockeydag in het seizoen 19151916 bracht o.a. ook Bloemendaai in de demi-fi nale. Bloemedaal kwam in de finale door een 21 overwinning op Amsterdam, maar moest in de eindstrijd den superioriteit van Togo erkennen met 21. Door fusie van de Musschen en Haarlem (het tegenwoordige M.H.C.) en H.V.V. en Odis (tegenwoordige H.O.C.) ontstonden in de le klasse 2 vacatures. Op de Bondsbestuursvergadering werd Bloemendaai bij keuze tot de eerste klasse gepromoveerd, waardoor de Groote Weste lijke als volgt werd samengesteld Togo, H.O.C., H.D.M., M.H.C., Bloemendaai. Hilversum en Amsterdam. De Bloemenda lers eindigden in dit veld van zeven als No. 3 met 15 punten uit 12 wédstrijden (Togo was no. 1 met 21 punten uit 12 wedstrijden). In de reserve- le klasse eindigde Bloemen daai II op een na de laatste plaats (Togo II kampioen). In de wedstrijden om den Amsterdam-be ker kon Bloemendaai dat jaar geen succes boeken. Het seizoen 19161917 werd weer ge opend met den hockeydag.In den halven eind strijd speelt Bloemendaai met 11 tegen Victoria gelijk. Het lot beslist ten gunste van Victoria. Op de ranglijst van zeven was Bloemen- I daal No. 5 (Togo No. 1). In de 11-b afdeeling eindigde Bloemen daai II als no. 3. In de beker-wedstrijden was Bloemendaai tot aan de finale zeer fortuinlijk. Eerst werd sterdam met 52 ingemaaktUtrecht on derging een nog harder lotmet 80 moes ten zij de vlag strijken. In de finale kwamen Bloemendaai en Togo uit, maar Togo won met 61 Het seizoen 1917—1918 geeft de volgen de Westelijke competitie Bloemendaai, H. O.C., Victoria, Togo, H.D.M., Gooi en Am sterdam. Bloemendaai eindigt met 1 punt minder dan Togo op de 2e plaats (17 punten in 12 wedstrijden). Bloemendaai II was dat jaar hekkesluiter. In 19181919 wint Bloemendaai eerst den hockeydag en worden zij ongeslagen kam pioen van het Westen slechts 2 maal werd gelijk gespeeld. Hun doelgemiddelde was 6511» wat op een productieve voorhoede wijst. Daar Arnhem kampioen van het Oos ten was geworden, moest Bloemendaai hier tegen uitkomen om het kampioenschap van Nederland. Bloemendaai won en had dus on geslagen den hoogen eere-titel behaald In het volgende seizoen 19191920 be haalde Bloemend, geen succes op den hockey dag. De Togo-beker werd echter weer ge wonnen en bleef hiermede voor goed in Bloe- mendaal's bezit. Ook thans werd het kam pioenschap weer ongeslagen bereikt met een doelgemiddelde van 4410. Het seizoen 1920—1921 is weer roemrijk! Eerste en tweede eltfallen bereiken de eerste plaatsen in hunne afdeelingen en daarmede dus weer het Westelijke kampioenschap. In het seizoen 19211922 heeft Bloemen daai te kampen met onvolledigheid in haar elftal cn ziet haar grootste concurrent Togo dan ook kans om aan de reeks van Bloemen- daal-kapmpioenschappen een eind te maken. Togo kwam als No. 1 te staan Bloemendaai werd tweede. In het volgende seizoen 19221923 gaat 't weer beter. Bloemendaai wint den hockey dag. Onbedreigd worden zij kampioen van het Westen, al was het dat jaar niet ongesla gen. Velen zullen zich nog den befaamden wedstrijd M.H.C. Bloemendaai herin- naien, die ti idigde met een 50 overwin ning voor de M.H.C. Dit was de eenige nederlaag der kampioenen. In het seizoen 19231924 blijkt de strijd om de le plaats vooral te gaan tusschen Bloemendaai en H.D.M. Togo zakte op de ranglijst. H.D.M. wordt tenslotteno. 1; Bloemendaai tweede. Echter wordt nog door Bloemendaai op het einde van het seizoen H.D.M. met 5O ingemaakt In het laatste seizoen 19241925 kwamen in de Nederlandsche hqckeyvvereld de En- gelsche regels op proef. Er werd in 2 com petities gespeeld en daar het Westen nog al veel ver uit elkaar liggende clubs telt, werd iedere competitie in 2 afdeelingen gesplitst. Zoowel in de Engelsche competitie als in de Hollandsche kwam Bloemendaai als kampioen van haar afdeeling aan, In de an dere afdeelingen werd in de Engc'sche com petitie M.H.C. kampioen; in de Hollandsche competitie Amsterdam. 1 Maart a.s. zal de eerste kampioens wedstrijd gespeeld worden op het M.H.C.- j Z. D. H Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, wijdt zijn herderlijken brief ditmaal aan den geest der hebzucht. We ontleenen er de volgende bchartcn9- waardige passages aan: „De gouddorst is zóó algemeen, zóó fel geworden, dat Z. H. Benedictus XV in zijne Encycliek van 1 Nov. 1914 „die jacht naar „de wisselvallige en vergankelijke aardsche „goederen, alsof er geen andere en geen bc- „tcre waren" zelfs als een der hoofdoorza ken van den rampzaligen wereldoorlog aan wees. Daarbij voegt zich thans, B. G., de ruste- loozc, sluwe, vaak met goud gesteunde pro paganda der communistische en der daarvan slechts in graad afwijkende, socialistische denkbeelden, instellingen en praktijken, wier grootste steun 's menschen hebzucht is. Inderdaad, hun kcttersclie leeringen over de gelijkheid aller menschen, de geoorloofd heid van ruw geweld en revolutionnair ver zet, hun met het geloof strijdige, drieste ontkenning van 's menschen natuurrecht op privaat eigendom en op redelijk verbruik zij ner goederen hun op 's menschen heb zucht en zinnelijkheid berekenende belofar en instellingen hebben reeds millloenen aan bidders van den Mammon vervreemd van Je zus Christus. Op hunne beurt besmetten zii de God nog getrouwe zielen en zullen leze, als zij, door hun geloof gesterkt, geen we.-r- stand bieden, in eenzelfden noodlottigen af val meesleepen. Verstaat, B. G bijtijds dc lessen U door den toestand van het rampzalige Rusland gegeven! Moge de allerdringendste oproep van Ro me's Opperherder eindelijk verstaan worden dcor al de zijnen: jongeren en ouderen, man nen en vrouwen, overheden en onderdanen, patroons en werklieden, Amen en rijken, en hun doen beseffen, dat hunne plaats niet is in neutrale en nog minder in socialistische of communis:he vereenigingen, maar dat zij den duren plicht hebben, in dicht aaneengt - sloten rijen het hun van God geschonken vereenigingsrecht, waar het eenigszins moge lijk is, te gaan hantceren. Ieder hunner zij bezorgd onze godsdienstige, sociale en staat kundige vereenigingen te gaan versterken, tot eigen godsdienstig, zedelijk, stoffelijk en staatkundig welzijn, doch niet minder om der. verwoéstepden invloed van hun aartsvijand, het socialisme en het communisme, to brei delen en te fnuiken." Jen slotte zegt de Kerkvoogd van het Bos sche Diocees: „Wij meenen U, met het oog op dc a.s, verkiezingen, op den plicht te mogen wijzen, ook in de politiek, de christeli® e naastenliefde te bewaren, do éénheid en de macht der Katholieke Staatspartij te bevor deren en door het uitbrengen uwer stem de groote weldaad der Christelijke Regeering aan Vaderland en Kerk te verzekeren. reinigt Uw keel van het vastzittende slijm en verruirntUw borst met AKKER'» DE CANDIDAATSTELLING EN DE WIL DER KIEZERS. Wij lezen in „Het Centrum": Er wordt over geklaagd dat bij Candida af stelling, zooals deze is geregeld in het nieuwe Kiesreglemenf, dc verlangens der kiezers niet votooende tot uiting komen. Art. 9 bepaalt dat de aanwijzingen van candidaten moeten worden ingediend bij den secretaris van elk kringbestuur. De verzamellijsten der kringsecretarissen worden volgens art. 10, bij 't Bondsbestuur ingediend. Hierbij wordt niet gesproken van hét aantal behaalde stemmen noch van het aantal kiesvereenigingen waarin een be paalde candidaat is gesteld. Zou het niet wenschelijk zijn, zoo wordt opgemerkt, dat het Adviseerend College in kennis werd gesteld met deze aantallen, opdat het er bij zijn advies rekening mee zou kunnen houden? Bij overigens gelijke geschiktheid maakt het toch een groot verschil ol een candidaat door 500 of 5 kiezers ia aangewezen, en eveneens of hij bijv, in 20 of in 2 kiesver eenigingen aagewezen werd. Dat maakt inderdaad verschil. En daarom ma-1 de vraag worden geteld of op de verzamellijsten alsnog niet zou kun nen worden genoteerd in hoeveel kiesver eenigingen elke candidaat is gesteld. Het aantal behaalde sTemmen kan moei lijk worden vermeld, omdat in verschillende kiesvereenigingen niet gestemd is en omdat URK, 24 Febr. Hedennacht is in de haven van Urk binnengebracht het klipperschip „Actueel", van schipper Wijma. thuis behoo- rende te Ylst. Het scl.ip, dat water markt, is geladen met gr.'nt cn was op weg van Kam pen naar Kolhorn. De Urk 27 en Urk 93 verleenden assisten tie. Het schip is te Rotterdam verzekerd. Er vallen geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Uitslag van Zondag 22 Februari. Aideeïi-g A. Alliance 2—T. Y. B. B. 4 V. V. F. 1—B. S. M Afdeeling B. R. C, O. 2Santpoort 4 H. B. C. 4Concordia 3, uitgesteld. R. K. V. Z. 4-D. S, S. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7