o KomtUQ Radio. nieuws. f 125- Alleen- JL Marine-zielzorg en zedeloosheid. Per kwartel 3.25 Woensdag 25 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15977 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 26 Februari „Snelverband". Statuten. Een ongeluk, dat goed afliep. Boomen-aanplant. „Haerlem". Personalia. Haarlemsche Forensen. onze ..Eülsoa Phonograph 1922" eens beluisteren vertegenwoordiger fier New. Edison Phonograph. Ook voor Piano's en Orgels esnigsj adres bij: N.V. P. v. O OU Haarlemsche Schietbond. COMPETITIE-WEDSTRIJD. Het contract in de Bouw vakken. Eij het ontbreken van een nieuw con tract zal in Haarlem voorloopig op de oude voorwaarden gewerkt worden. De verhreeding van den Haarlem merweg. De Oosteinderbrug te Hiüegom. Hierboven reproduceeren wij een foto van de Oosteinderbrug te Hiüegom, die een goede verbetering ondergaat. De brug wordt ruim 2 meter ver breed en ruim 1 meter verlaagd. De foto laat zien de palen en balken van de brug en hoe die verbreed en verlaagd wordt. Prof. Hugo van Dalen. Het ledental van de Algemeene Vereeniging v. Bloembollencultuur. Faillissementen. De arrestatie te Santpoort. De Griffie. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht. Aanvullende credieten in Frankrijk. Triduum uitgesteld. Internationale Zancrwedstriid „Polyhymnia" te Haarlem. WerkverFr,h?,fHn<7. Personalia. Dierenbescherming. MARKTNIEUWS. Ernstig spoorwegongeluk. Rapport der Inter-Geall. militaire Controle-commissie Trotsky naar Japan? V» De abonnementsprijs bfcdraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei week 0.25 Franco pe* post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adver'.entiën 35 cent» pet regel Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusscben den tekst als ingezonden mededeeling. 60 cl per regel op de le Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abenré's op dit blad zijn, in revolge de verzekeringsvoorwaarden, X Qflnfl Levenslange geheele on X TCrt tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinienI OU VU.™ geschiktheid tot werken; I ÜU." bij een ongeval met X OCrt doodehjken afloop. bij verlies van een hand, een voet of een oog; bij verlies van een X Eft bij een breuk van X A f\ bij verlies vaneen duim of wijsvinger; I ül/.- been of arm; I 4U andere vinger. Tijdens de behandeling van de Marine-be grooting in de Tweede Kamer heeft Mevr. Bronsveld-Vitringa gevyezen op hetgeen de Maasbode publiceerde over de zedeloosheid onder het Marine-personeel, Afgezien van de vraag of ons vrou welijke Kamerlid deze teere kwestie moest bespreken, komt het ons voor, dat men, èn in 's Lands vergaderzaal èn in de pers helaas riet zonder te generaliseeren, en daardoor te overdrijven, een blaam geworpen heeit op het Marinepersoneel. In het Utrechtsche Dagblad vonden we een heel verhaal over deze zaak onder den titel „Marineschande" «n in „De Christelijke Actie" gaat de over drijving zoover dat men schrijft: „Straks komt zoo'n schip met venerische menschen weer in het vaderland en dan worden die exemplaren vrijuit losgelaten op de bevol king en bevorderen daardoor stelselmatig de geslachtziekten in eigen land." Wij zullen de laatsten zijn die de toestan den onder het Marinepersoneel voetsstoots goedkeuren. Maar zij die over het Marine personeel gesproken of geschreven hebben, kennen de Marine wellicht alleen bij mam zonder persoonlijk daarmede in aanraking te zijn geweest, anders had ook wel eens een woord van waardeering geklonken voor de velen, Jiew el zedelijk leven onder de aller moeilijkste omstandigheden, in gevaren waarvan een burger zich geen denkbeeld vormen kan. Men vergete niet, dat de Godsdienst bij de Marine jarenlang verwaarloosd is en dat zelfs in dezen tijd nog veelal tegenwerking te constateeren valt. Het aantal Katholieken is dan ook zeer gering. De Vlootaalmoeze- mer H. Alink schrijft in het R. K. Marine weekblad: In 1915 kende ik er ongeveer 20 In 1916 50 In 1917 150 In 1918 250 Dit was tijdens de Mobilisatie dus vele miliciens. In 1919 begint mijn statistiek, ge bouwd op officiëele gegevens mij als aal moezenier verstrekt en wel zender miliciens mee te rekenen. In 1919 hebben 120 hun Paaschpiicht vervul"3 In 1920 150 In 1921 220 In 1922 368 In 1923 366 In 1924 446 Hoewel er ongeveer 1500 personen bij d» Marine dienen die ,van huis uit" katholiek zijn en er dus meer dan 1000 „naam-katho- lieken" onder hen gevonden worden, is het toch een verblijdend teeken dat het aantal van*kathplieken dat zijn Paaschplichten ver vult, toeneemt. Natuurlijk bedoelen wij niet te zeggen dat de levenswijze van deze 446 practiscerende Katholieken nu plotseling een verbeterde Marine zullen geven. Maar dit is zeker, dat, indien de Marine-autoriteiten een beter standpunt hadden ingenomen tegenover de Godsdienstige verzorging onder het Marine personeel, de zedeloosheid over 't algemeen veel minder zou zijn. -ANGENENT. Sociëteit „St. Eavo" R. K. Jongevrou- wenbond 8 uur Hoedencursus 8 uur Esperanto 8 uur Smedenpa troons 8 uur Bestuur Graf. Bond 8 uur Reisvereeniging 8 uur. R. K. Kring 6de Apologetische Voor dracht half 9. Gem. Concertgebouw Buitengewoon Con cert H. O V 8 uur Schouwburg Jansweg „Schimmenspel" van Pieter van Gelder kwart over 8 uur. „Brinkman" Middenstandsraad voor Haar lem en Omstreken half 9. Stadsschouwburg Orkest en Operette Vereeniging „Haarlem", „Helden" (Der tappere Soldat) 8 uur. Kunsthandel F. H- Smit. Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur. Uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen an jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 114 van 26/4 en s avonds van half 8 Half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van hall 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K. Leeszna en iiitleenbiblïotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur,_ be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Morthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei. 11671 R. K. Bevolkingsburcau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver-eniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. 1 Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Hoizhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Hoizhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. De Eerste-Hulp-Vereeniging „Snelver- bend" houdt a.s. Maandagavond 8 uur, in ge bouw „Olympia", een ledenvergadering, waarin o.m. aan de orde komen de jaarver slagen en bestuursverkiezing. Aftredend zijn 1 de heeren W. Saeijs, N. Hartog en L. Hoiz haus, die allen weer no. 1 op de voordracht j zijn geplaatst, terwijl in de vacature v. Zut- phen candidaat gesteld zijn mej, G. J. C. Kok en mej. A. C. Lems. I In dïe vergadering wordt tevens het 15- jarig bestaan der vereeniging herdacht, doch in verband met' het overlijden van den heer van Zutphen blijven feestelijkheden achter wege. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Houthandel, voorheen J. E. N. Kaub, alhier. Gisteravond had in de Groote Houtstraat vcor het perceel no. 12, een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed afliep. Voor het ge noemd perceel, waar men thans aan het verbouwen is, is een schutting geplaatst, Waarschijnlijk stond deze niet vast genoeg, want een klein rukwindje deed de schutting ineen storten, met het gevolg, dat er een ge deelte in de Groote Houtstraat tegen den grond sloeg. Op geen meter afstand liep juist een postbeambte, die wel even schrok. Een en ander trok veel belangstelling. Gelukkig dat er geen persoonlijke ongelukken bij ge- beurden. Zoo half Februari is het een geschikte tijd voor hoornen planten en snoeien. Vanwege de stad zijn nu in de Molenaar straat eenige boomen geplant vóór het plein der Noorderkerk, verder eenige in de Ju dith Leysterstraat en verder nog aan de Kennemerstraat en den Alkmaarschen straat weg vóór de Huzarenkazerne. Voor de kunstbeschouwing (platen uit den stedelijken atlas, stadhuis Haarlem) hebben zich zooveel leden met hunne dames aange meld, dat men in twee partijen ter verga dering in het Oude Raadhuis op de Groote Markt zal bijeenkomen, n.l. Woensdag 25 Februari en Woensdag 4 Maart. SWIFT—HAARLEM. Op verzoek van de Amsterlamsche ver eeniging Swift is bovengenoemde ontmoe ting omgezet in Haarlem—Swift en wordt dus Zondag a.s. aan den Schoterweg ge speeld. Voor het candidaatsexamen in de rech ten slaagde te Leiden de heer C. Dyse- rinck, alhier. „Forambus" schrijft het volgende in het „Algemeen Hbld.", dat ook voor de Haar lemmers het lezen wel waard is: Te Haarlem schijnt het te spannen. Daar is de samenvoegings-quaestie meer dan ooit op den voorgrond getreden. Haarlem kan niet verder; de stad is op eigen gebied uit gegroeid, zoo vèr ze maar kon en tegim haar laatste huizen en straten leunen nu aan die van Heemstede,. Bloemendaal, Schoten, en tal van Haarlemmers, die in de stad hun werk hebben, wonen even over de „streep" en betalen „dorps" belastin gen. In een groote vergadering, die over de „annexatie"-quaestie dezer dagen onder leiding van Haarlem's burgemeester gehou den werd, is verklaard, dat geen stad bo gen kan op relatief zóóveel forensen 2500 aanslagen in de forensen-belasting. Daardoor verkeert Haarlem in een finan cieel hoogst moeilijke posiiie en wil het in normale omstandigheden kunnen komen dan dienen de aangrenzende gemeenten er althans voor een groot deel aan toe gevoegd te worden, opdat de stad de be middelden, de belasting-betalenden van beteekenis, tot zich zal krijgen en de Haar lemsche forensen Haarlemmers zullen ge worden zijn Alle Haarlemmers zijn het daarover eens; degenen, die nu Haarlemsche forensen zijn hceltmaal niet de uitzonderingen, die met de echte Haarlemmers eenstemmig zijn niet te na gesproken vermoedelijk omdat ze de hoogere Haarlemsche belasting-aan slagen vreezen; 't is niet mooi, maar zóó is de mensch nu eenmaal: „charité enz." En tóch er zal de volgende maand te Haar lem een bloemen- en planten-tentoonstel- ling geopend worden die zeker zal worden een der schitterendste ooit op dat gebied gehouden en die zeker duizenden en dui zenden uit binnen- èn buitenland zal trek ken. Naar Haarlem? Neen, naar Heemstede want de tentoonstellingsterreinen zullen in diè gemeente gelegen zijn; maar de recla meplaten, die voor de tentoonstelling uit- gaan, spreken allereerst van Haarlem, niet van Heemstede. Zéér terecht de wereld kent Haarlem; velen in Nederland en zeker de meeste menschen buiten Nederland, kennen Heemstede niet Begrijp me goed, Forambus zegt geen kwdad woord over Heemstede, al was 't reeds daarom, dat Hildebrar.d er gewoond heeft, maar waarom willen die Heemsteders dan wèl Haarlem mers hééten ter wille der tentoonstelling en niet zijn, in Haarlem's en in hun eigen belang? Want, aU er nu sprake kan wezen van forensen-gemeenten, die de kinderen zijn eer.er groote stad, waarover de ingenieur Keppler te Bussum sprak, dan geldt zulks zéker voor die forensen-gemeenten van Haarlem, wier belang het is door lage be lastingen forensen als inwoners te trekken en daarin dan ook geslaagd zijn, maar daar door tevens mooi op weg zijn een groote stad financieel dood te drukken. Haarlem zit thans even goed in banden gekneld als i in de dagen van de dappere Kenau toen is de stad later ontzet, thans moet ze weer ontzet "worden, maar met dit onderscheid, dat de belegeraas der zestiende eeuw als vijanden vertrokken, terwijl de huidige „be legeraars", de forensen, nu juist ingehaald moeten worden. Andere tijden, andere zedenl Maar met het bovenstaande heeft Foram bus willen aantoonen, dat er nog verschil is tusschen forensen en forensen. De Haar lemsche forensen, die nu te Heemstede, Bloemendaal, Schoten wonen en die zich tegenover de buitenwereld zeker Haarlem mers noemen en niet Heemsteders, Bloemen dalers of Schotenaren, zijn, wat ik zou wil len noemen, „gelegenheidsforensen", d.w. z. zij maken van de gelegenheid gebruik dicht bij „huis" te wonen op lager belastingen, dan de heusche Haarlemmers. Gansch anders is het met de forensen in het Gooi. De forens in het Gooi zal, als hij zijn plaatselijke be lastingen en forensenbelasting voor Amster dam en zijn spoorweg-kosten bij elkaar telt, tot de wetenschap kernen, dat hij geen Gooische forens behoeft te zijn om goed- kooper uit te zijn, dan hi, zou wezen indien hij te Amsterdam woonde intcgendéél, hij is als forens vermoedelijk meestal duurder vit. Hij is forens, omdat hij nu eenmaal een vrijstaand huisje of huisje met wat tuin wil hebben te Amsterdam onbereikbaar; óf omdat vrouw en kinderen buiten moéten wonen voor hun gezondheid; óf omdat hij destijds buiten een huis moést koopen, waar hij nu niet af kan zonder groot verlies; óf om welke reden dan ook. En daarom gaat het nog lang niet op dat Amsterdam, al is het dan nog zoo groot, thans reeds een beetje „de lakens zou wil len uitdeelen" in het Gooi en het een tuin stad opdringen, waar het niemendal op ge steld is. Zooals ik de vorige week reeds zeide, als er ééne groote gemeente Gooiland bestond, wat zou diè krachtiger kunnen staan tegen over eventueele aanmatigingen van Amster dam en hoeveel economischer zouden zij samen kunnen werken. Thans b.v. drie gas fabrieken Bussum, Hilversum, Huizen, terwijl Laren en Blaricum zelfs geen gas hébben dan zou er één kunnen zijn voor allen; hoe veel beter zou die gemeente kun nen zorgen dat het natuurschoon, hetwelk behouden moét blijven, ook werkelijk niet aangeroerd zal worden, en hoeveel krach tiger dan nu de zes gescheidenen, zou ze staan tegenover het trotsche Amsterdam. K.2UÏ3WEO 57 HAARLEM TELEFOON 11Ü30 Bloemend.-Commando. Onze gelukwenschen met het jubileum van de vereeniging, 25 jaar is B. C. de vereeniging geweest waarop Bloemendaal steeds trots was en terecht Liggen de laat ste roemrijke overwinningen nog niet versch in het geheugen? Waar B. C. heen ging, een of meer hoogste bekroningen waren steeds haar deel. Niet alleen het eerste, maar ook het tweede vijf tal bestaat uit schutters waarmede men ter dege rekening moet houden. Wij zullen ho pen, dat de nationale wedstrijd, welke ter viering van het kwart-eeuw-feest wordt ge houden, een groot succes zal worden, het geen B. C. zeker verdient. Onze beste wen- schen. maakt, ten einde de beschikking tc krijgen om eenige jongere krachten. De oudere schutters hebben hun besten tijd gehad en hoewel zij nog niet slecht schieten, vergt de inspanning, welke tegenwoordig het korpsschieten vereischt, te veel van hun krachten. In de 4de ronde werden slechts 913 p. gehaald. De heer P. Kruijer, die een zeer verdienstelijk korpsschutter wordt, werd hoogste schutter met de fraaie series 94—95 p. Het 2de vijftal behaalde slechts 888 p. Hier werd de heer Mohring met niet min der fraaie series 9496 hoogste schutter. Gen. Cronjé. Bij deze vereeniging moet oefening nog veel goed maken, 4 of 5 poedels mogen bij een eerste vijftal niet meer voorkomen. Het totaal is dan ook slecht, n.m. 778 p., min stens 100 p. te weinig. Een gunstige uit zondering maakte de heer Rompa met de keurige series 9198 p., terwijl met hem, het slechts den heer v. d. Stoop gelukte geen poedels te schieten. Er moet meer en ernstig geoefend worden en desnoods voor lichting gevraagd aan oudere schutters van den Bond. Zeker zullen enkele heeren ge negen zijn de noodige aanwijzingen te geven en hulp te verleenen. Gen. de Wet. De 3de en 4de ronde hebben resp. opge bracht 855 en 871 p. Past op heeren, want er js minder goed geschoten dan de vorige keeren. Zooals reeds gezegd, in eerste vijf tallen mogen geen poedels geschoten wor den. Alle series hadden hooger kunnen en moeten zijn. In de 3de ronde werd de heer J. Oosthuizen hoogste schutter met slechts 9091 p., terwijl dit in de 4de ronde werd dezelfde heer met'de uiteenloopende series 8698 p. Degelijke oefeningen zijn een eer ste vereischte. Denk aan den door B. C. te houden nationalen wedstrijd. Zooals bekend, eindigt het contract in de bouwvakken 28 Februari. Door vertegen woordigers van patroons- en werknemers bonden was een nieuwe overeenkomst ge troffen, doch deze was verworpen geworden door de beide patroonsvereenigingen in de bouwvakken. Nadien hebben nog geen nieu we besprekingen plaats gehad. Morgen ver gaderen te Amsterdam de hoofdbesturen der patroons-organisaties ter nadere bespreking dezer kwestie. Afgewacht moet worden, of door de patroons nieuwe voorstellen zullen worden ingediend. In Haarlem is te dezer zake overleg ge pleegd tusschen de patroons en werknemers en men is roet elkander overeengekomen, dat, indien er 1 Maart nog geen nieuw con tract is, de werknemers rog voorloopig op het oude contract zullen blijven doorwerken. Een bepaalde tijdduur is daarvoor niet ge troffen. Men wil het conflict niet scherp stellen ,doch afwachten, of nog een overeen komst omtrent een nieuw contract getroffen zal worden. B. «n W. van Amsterdam werd bij raads besluit gemachtigd tot het aangaan van een overeenkomst met het Rijk, in zake da vei- breeding van den Haarlemmerweg. De be palingen kwamen hierop neer, dat de ge meente Amsterdam zich zou verbinden, de kosten van aankoop of onteigening van de noodige gronden, geraamd op j 200.000 a 230.000 voor haar rekening te nemen, de on derhandelingen met de eigenaren te voeren, de koopakten namens den Staat te sluiten en aan het Rijk een som van 35.000 te be talen, wanneer de provinciale subsidie van 70.000, waarop bij het ontwerpen der ver- breeding was gerekend, niet mocht worden verkregen; daartegenover zou het Rijk aan de Gemeente het recht toekennen, de :n den weg aanwezige waterleidingbuizen en tele foon en electriciteitskabels te behouden en I in den verbreeden weg dergelijke buizen en j kabels te leggen. In verband met de vertragmg, die de vcr- breeding van den Haarlemmerweg heeft on- Voor de 4de ronde Hebben de heeren van het eerste vijftal weer eens hun beste been tje voorgezet. Hoewel er nog enkele lage series werden genoteerd, werd het tq^al toch nog 934 p. Hoogst" schutter werd de heer J Lindeman met de keurige series 96-97 p Van het 2e vijftal hadden we meer ver wacht. 892 p. is niet voldoende voor B. C. II. De heer F. Koelemij werd hoogste schutter met slechts 91 —92 p Gen. v. Merlen. Bij deze vereeniging wil het maar niet meer lukkerT" Een groote fout is, dat ©r geen samenhang onder de schutters meer bestaat Onder de jonger© leden van den Bond moet meer propaganda worden ge- dervonden, is bedoelde overeenkomst nog niet gesloten De intusschen gevoerde onderhandelingen hebben geleid tot een nieuwe ontwerp-over- eenkomst. Volgens dit ontwerp zal het Rijk zelf zorg dragen voor het verkrijgen var. de noodige gronden en zal de gemeente hier voor aan het rijk betalen een bedrag van 190.000. Met het oog op de omstandigheid, dat inmiddels gebleken is. dat op een pro vinciale subsidie voor de wegverbreeding niet mag worden gerekend, is de verplichting tof betaling van een bedrag van f 35.0C0 onder voorbehoud in de overeenkomst op genomen. B. en W. stellen den Raad voor, in dezen geest besluit te nemen. In de plaats van het voorgenomen Stcunconcert zal nu op 26 Februari een 50 cent concert gegeven worden waarop Prof. Hugo van Dalen zich zal doen hoo- ren als concert-pianist. Onze landgenoot, heeft in Parijs een groot succes behaald. Met 27 andere pianisten dong hij mede om als solist op de bekende Colonne-con certen te mogen optreden. In de beoordeelings-commissie hadden Pierné, Risler. Paul Brun e.a. vooraan staande kunstenaars zitting genomen. De uitslag was dat Hugo van Dalen als no. 1 werd gekozen om als solist op een der Colonne-concerten op te treden. Bij deze gelegenheid werd hij tevens uitgenoodigd het volgend seizoen een tournee door Spanje te doen. We lezen in het verslag van de toestanden van de werkzaamheden der „Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur" over het jaar 1924, het volgende: De vereeniging telde op 31 December 1924 15 Eere-leden, 19 Donateurs en Donatrices, 3140 leden en 95 lid-leerlingen, of te samen 3254 confribueerenden, tegen 15 Eere-leden 19 Donateurs en Donatrices, 2606 leden en 53 hd-leerlingen, of te samen 2678 contribu- eerenden op 31 December 1923. Het ledental is derhalve met 576 toege nomen. Het aantal leerlingen bleef 35. Gisteren werden in staat van faillisse ment verklaard: J. J. Heil, landbouwer te Aalsmeer, Wijk 4, 169. Curator mr. Ali Cohen, te Haarlem. A, van Winkel, bakker, te Haarlemmer meer, Aalsmeerderdijk 675. Curator mr. Silvain Groen, te Haarlem. Jacob List, hotelhouder, te IJmuiden, Zee strand. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis, te Haarlem. A. Beekhuis, monteur, te Zandvoort, Dia- coniehuisstraat 22. Curator mr. G. E. Mel- lema. Rechter-Commissaris jhr. mr. E. de Ma- rees van Swinderen. Vernietigd werd het faillissement van J. T. Cardol, caféhouder, te Haarlemmermeer, uitgesproken 10225, Opgeheven werden de faillissementen van: Th. J. van Kuyk, te Hillegom. Curator mr. W. P. Vis, uitgesproken 17 Mei 1921. C. van der Werff, te Zandvoort. Cura tor mr. A. Bruch, uitgesproken 3225. L. P. Lemmers, schilder, te Haarlem. Cu rator mr. G. W. C. Pliester, uitgesproken 10—2—25. J. van der Wiel, te Zandvoort. Curator mr. F. Hagemeyer, uitgesproken 13125. Geindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: J. Th. Bartels. te Leimuiden. Curator mr. J. H. J. Simons. C. P. Kraay, te Haarlem. Curator mr. G. W. C. Pliester. L. van Delft, te Zaandam. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis. De N.V. Boter- en Kaashandel „Vesta", te Haarlem. Curator mr. F. A. Davidson, te Haarlem. Hooger beroep. Hooger beroep werd aangeteekend door: 5. P., te Amsterdam, ter zake openbare schennis der eerbaarheid veroordeeld tot 10 dagen gev.straf; Mede door J. V., te Haar lem, ter zake verduistering veroordeeld tot 6 maanden gev.straf. Naar „Het Volk", verneemt, heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Kleerekoper, Maandag j.l. nieuwe vragen gesteld naar aanliding van de resultaten der door dit b'ad gehouden enquête over de gedragingen der rijkspolitie bij de arrestatie der antbmili- tairisten te Schoten en Santpoort. De Provinciale Staten van Noordholland hebben over de huisvesting der Provinciale Griffie het eenig inogelijk verstandige be sluit genomen dat er tc nemen was: ze na men heelemaal geen beslissing, doch hiel den die beslissing aan, totdat de Staten- iGeneraal het wetsontwerp over de vergoe ding aan Haarlem zullen behandeld hebben. Wel bleek dat er voor de oplossing door Gedeputeerden aan de hand gedaan, om de Griffie in het „Paviljoen" te huisvesten weinig liefhebberij was. Gelukkig maar, zou den wij haast zeggen, want dat was maar een halve oplossing, die alleen kan worden aanvaard, als alle andere oplossingen falen en de nood geen uitstel meer toelaat. Be halve dat de oplossing allerminst afdoende zou zijn, bestond er grdbt gevaar dat het „Paviljoen" zou worden bedorven door de verbouwing, dat het spoedig geheel „uitge leefd" zou zijn en vervallen, en dat de huisvesting nog allerminst goed zou zijn, terwijl Haarlem bovendien nu een mooi ge bouw behoudt waarschijnlijk, dat voor an dere, nuttige doeleinden kan worden aan gewend. Barometerstand 744 vooruit. 9 Uur v.m. Opgave van: OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door hei Kon Ned Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 25 Februari. Hoogste Barometerstand 772.6 m. M. tc Abisko. Laagste Barometerstand 729.3 m-M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 Februari: Meest matige tot krachtigen Zuidelijke tot Zuid-westelijken wind, zwaarbewolkt to' betrokken, waarschijnlijk regenbuien, iet: zachter. DARIJS, 25 Febr. De Senaat heelt alle i aanvullende credieten voor de begrooting 1924, aangenomen. Het Eucharstisch Triduum, dat rfehouden zou worden van 58 Maart in de Kapel der Ma-iaschool, Koningstraat 20, is tot nadere aankondiging uitgesteld, en zal waarschijn- Hevige aardschokken in Alaska. lijk begin Mei plaats heiben. Datums wor den nader bekend gemaakt. Kaarten blij ven geldig. De inschrijving van bovenbedoelden zang- wedstrijd, de eerste hier te lande, die wordt gegeven ot> den grondslag daarvoor door de Koc-zang-Unie vastgesteld, is een succes ge worden. Niet minder dan ruim 100 vereenMirrfen, waaronder verschil'ende uit het buitenland en van de eersten hier te lande, hebben voor deelnemin gingeschreven .Het welsla gen var alle afdeoürtgen van den wedstrijd kan dan ook verzekerd worden geacht. Voer de demonstratie van kinderkooren meldden zich 10 vereenigingen aan. Door de gemeente Haarlemmeriiede zijn een aantal arbeiders te werk gesteld om het Vuilrak aan den Oudeweg uit te baggeren. In de Vereeniging van Nederlandsche Accountants, die dezer dagen haar alge meene vergadering in Den Taag hield, werd tot bestuurslid gekozen'de heer G. M. W. Margadant, te Overveen, die als vice-voor- zittcr zal optreden. Door een agent van politie werd giste renmiddag op de Ged. Oude Gracht de slager J. H. aangehouden wegens het ver voer van een koe, welke zichtbaar over vermoeid was. Hera werd geboden het dier per wagen verder te vervoeren, hetgeen geschiedde. SEWARD, 24 Febt Hevige aardschok ken, ernstiger dan sinds jaren zijn voorge komen, hebben plaats gehad in de bergen van Seward en Anchorage in Alaska. De kabel tusschen Seward en Valdez is gebro ken. WOERDEN, 25 Februari 1925. - Kaas markt. Aanvoer 43 partijen. Eerste kwali teit 6062; tweede kwaliteit 5659; met Rijksmerk 5972. Handel matig. AJ. Si ERDAMSCHE VEEMARKT. 253 Vette Kalveren 1.241,32; 1.081.20; 801.08; 111 Nuchtere Kalveren 1526; 583 Vette Varkens Holl. 87-89; 85—87; "Werzeesche en Geldersche 87—89; 8587. NEW-YORK, 24 Febr. Bij een spoor wegongeluk te Manhatten, werden twee inspecteurs gedood en ongeveer 50 passa giers gewond De geheel met passagiers ge vulde express-trein voor Florida stond stil om de electrische locomotief te verwisselen door een stoomlocomotief. Een b'oemeltrein voor Philadelphia reed op den express-trein in. De eerste wagon van den express-trein werd in elkaar gedrukt. De locomotief en de eerste wagon vlogen in brand en werden geheel verwoest. LONDEN, 25 Febr. Over het rapport van de Intergeallieerde militaire controle-com missie, inzake de ontwapening van Duitsch- land, werden op het oogenhiik niet-of'icieelc onderhandelingen tusschen de geallieerde re geeringen gevoerd Bij deze informccle en derhandelingen me'dt de „Times", houdt d« Britsche regeering niet langer vast aan het van te voren vaststellen van een da'um voor de ontruiming van Keulen, doch blijft staan op het standpunt dat de ontruiming geschei den moet blijven van de Fransche veilig heidskwestie. De ontruiming moet naar haar meening alleen afhangen van de uitvoering van Duitschland van de militaire clausules van het verdrag van Versailles. Het wordt nog steeds mogelijk geacht, dat Clémentel zeer binnenkort naar Londen zal komen, doch uit- sluitend in verband met de Fransche oor logsschulden aan Engeland. LONDEN, 25 Febr. Uit Tokio wordt ge meld, met betrekking tot het bericht, dat Tro'sky den Japanschen gezantschaps- post zal worden aangeboden, dat hij eep „persona grata" zou zijn, doch men gelooft niet aan deze mogelijkheid en acht de benoeming van Joffe waarschijnlij ker;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1