MEDISCHE PRAATJES. Een moord in den wereldoorlog. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 25 Februari 1325 URAEMIE. I De Zweedsche Staatsman Branting is overleden. De operatie van president Ebert is goed afgeloopen. Binnenkort zal een ontmoeting plaats hebben tusschen den Pooïschen Minister van Buitenlandsche Zaken en den Volksccininissgris voor B. Z. van Rusland. De vervanging van den Engelsclien Koning. Onder de Radio-berichten: De werkloosheid in Engeland vermindert, v— De opstand in Koerdistan breidt zich uit. Gem. buitenl. berichten. afwezigheid van den Mededeelingen van de R.-K. Staatspartij Uit de R.-K. Staatspartij. Het Tweede Kamerlid Juten. Van het Hof. Machinaal stempelen van rentekaarten. Minister Ruysbezoek aan Overijsel. Vreugde over het verwerpen van de melkvoordracht. VERKEER EN POSTERIJEN. Verlaging van Posttarieven. FEUILLETON. Bovenstaande aandoening tal veler Uwer, althans bij name, wel vreemd in de ooren klinken en toch ben ik er van overtuigd dat niet weinigen mijner lezers een dergelijken toestand onder oogen zullen gehad hebben. Allereerst wil ik u een weinig oriënteeren op dat terrein der medische wetenschap. Zooal^ U bekend is, zijn de beide nieren van den snrensch "i a levensgewichtige be- teekeois, d.w.z. net leven onmogelijk bij onstentenis van beide nieren. Is bij een ope ratie één nier weggenomen, dan kan de over blijvende het werk overnemen. De natuur heeft ons in dit onzicht royaal bedeeld, het geen wij bij de bestudeerJng van andere or ganen van het lichaam kunnen opmerken. Loopt het dus met het eene, zoo belangrijke orgaan spaak,- dan is er nog een tweede m staat de rol van het eerste over te nemen, waardoor wij gelukkig op deze wijze aan den dood ontkomen, die anders onvermijde lijk zou intreden. De nieren scheiden voortdurend voor ons lichaam onbruikbare stoffen af, die zelfs bij een kortstondige hapering van dit proces schadelijk kunnen gaan werken. Stellen wij het geval dat deze beide organen niet be hoorlijk meer hun werk verrichten om een of andere reden, waarop wij momenteel niet nader kunnen ingaan, dan zal het gevolg zijn dat het lichaam in meerdere of mindere ma te vergiftigd wordt, waarvan de gevolgen vrij spoedig merkbaar worden. Ik wil u niet bezighouden met de verschil lende beschouwingen over den aard van de stoffen, die het lichaam kussnen vergiftigen, doch liever een en ander mededeelen over de verschijnselen die een belemmering van het urineeren medebrengen. Wij vinden hier tal van overgangen, wijl de natuur zich niet aan banden laat leggen. Eenerzijds vinden wij gevallen waarin plotseling de heftigste verschijnselen zich openbaren, anderzijds hebben wij zeer lichte aandoeningen die meestal later (tenzij hulp mogelijk is) een arnstigen vorm aannemen. Laten wij met het zwaarste geval beginnen dat wij ons kunnen indenken. Dit is de z.g.n. uraemis'che aan val, waarbij bewusteloosheid optreedt, die bij het eerste gezicht wel iets weg heeft van een gewoon toeval. Het gelaat is blauw rood van kleur, de patiënt trekt met armen en beenen, de pupillen van de oogen zijn wijd en wij hooren een snurkend geluid. Duurt deze toestand wat lang, dan zien wij doorgaans een tvpischen vorm- van adem, talen optreden, die de omstanders altij. treft. De patiënt n.l. haalt 'een tijdje (30 4 45 seconden meestal) geen adem. Na deze rustperiode begint hij wederom te ademen, al dieper en dieper, zoodat wij ten slotte een zeer krachtige in- en uitademing te zien en te hooren krijgen, terwijl daarna weer 'n inzinking komt en eindigt met een nieuwe rustperiode van Vi a minuut, waarmede de kringloop gesloten is. Men heeft deze wijze van ademen, die nader onderzocht en nauwkeurig beschreven is, een aparten naam gegeven n.l. ter eere van den onderzoeker en spreekt men van het „Cheyne Stokes- sche" ademhalen. In de lichtere .gevallen treedt meestal de doezeligheid gepaard met hoofdpijn op den voorgrond. De patiënt is min of meer suf en heeft doorgaans bij het ademhalen een eenigszins benauwd gevoeL Braken komt bovendien zeer vaak voor, hetgeen toege schreven moet worden aan de opgehoopte giftige stoffen in het lichaam. Daar de uraemie, zooals U duidelijk ge worden zal zijn op zich zelf geen ziekte is, doch een uitvloeisel van de slechte function- neering der nieren, zoo zal de oorzaak van dit laatste euvel zeer veel gewicht in de schaal leggen en beslissend zijn hoe onze patiënt er voor staat. In elk geval moet de uraemie d.w.z. de vergiftiging voor het bloed door stoffen die zich in de urine bevinden ten al'en tijde als een zeer ernstige zaak worden opgevat. MEDICUS. Hjalmar Branting f Na een zeer langdurige ziekte is Zweden's bekendste politieke figuur Hjalmar Bran ting op 64-jarigen leeftijd overleden. Ge- ruimen tijd voedde men te Stockholm de hoop, dat de lijder er weer bovenop zou ko men en na een tijdperk van rust zijn functie van minister-president, als hoedanig hij op 20 Januari was afgetreden, zou kunnen her vatten. Tot dat doel was hij lid van het ka binet als minister zonder portefeuille ge bleven. Zondagnacht verergerde echter zijn toestand door een plotseling optredende in wendige ontsteking, die met hooge koorts gepaard ging, zoozeer, dat de geneesheeren al le hoop opgaven. Branting was op 23 Nov. 1860 te Stock holm, waar zijn vader leeraar in heilgym nastiek was, geboren. Zijn ouders waren, door het vermogen van zijn moeder, een meis je uit adellijke familie, zeer welgesteld, zoodat zij hun zoon de beste scholen konden laten afloopen. De jonge Hjalmar legde al op de lagere school een groote voorliefde voor sterrekunde aan den dag en heeft aan de universiteit te Upsala ook in die weten schap gestudeerd. Na een paar jaar als as sistent aan de sterrewacht te Stockholm werkzaam geweest te zijn, kwam hij op een buitenlandsche reis in contact met de sociaal democratische beweging, waaraan hij zich sedert 1884 geheel heeft gewijd. Hij werd me dewerker van het tijdschrift Taden, dat hij ook financieel steunde, om twee jaar later liet dagblad Social-demokraten te stichten, dat onder zijn leiding veel tot de ontwikkeling van de Zweedsche arbeidersbeweging heeft bijgedragen. Tien jaar later weid hij al s eerste socialist tot lid van den Rijksdag gekozen, waar hij met name opkwam voor algemeen kiesrecht, na welks invoering de invloed van zijn partijs aanmerkelijk toenam. Tijdens den wereldoorlog heeft Branting in tegenstelling met de conservatieve partij een Ententegezinde staatkunde voorgestaan, die vooral van invloed is geweest op de Zweedsche politiek jegens Rusland. Na de verkiezingen van %I917 werd Bran ting voor 't eerst lid der regeering in het nieu we liberaal-socialistische kabinet. In Januari van het volgende jaar trad hij weer af, maas- het heette wegens zijn zwakken gezondheids toestand. Twee jaar later, in het voorjaar van 1920, boekte de sosialistische partij bij de nieuwe verkiezingen zoo groote winsten, dat Branting met de vorming eener regeering werd belast, welke echter slechts tot het najaar in stand bleef. Bij de toen gehouden verkiezingen ging een deel van de socialis tische winst weer verloren en wonnen de conservatieven aan invloed, waarop de li beralen Branting's coalitie-voorsteilen af sloegen. Het tweede kabinet-Branting kwam in October 1921 tot stand, nadat de in Sept.ge houden verkiezingen zijn partij weer aan- 'zienlijk hadden versterkt. Ditmaal bleef hij [tot April 1923 aan het bewind. Hij trad af, I toen de, rechterzijde in de Eerste Kamer het heft in handen kreeg. Het kabinet-Trygger, dat nu aan het roer kwam, moest in het jaar van 1924 weer plaats maken voor het derde kabinet-Branting, dat ais een zijner voor naamste programpunten ontwapening voor opstelde. In de begrootingen van leger en vloot wilde Branting even hard het mes zet ten als zijn Deensche geestverwanten. Hij heeft de verwezenlij klhg van zijn ontwape- nings-ideaal, waarvan hij ook in den Volken bond hij vertegenwoordigde zijn land in den Volken bondsraad een der overtuigd- ste en welsprekendste voorstanders is ge weest, niet meer beleefd. Op 20 Januarf dwong de ziekte, die thans een eind aan zijn leven heeft gemaakt, hem de leiding der regeering prijs te geven. Sadlar, de minister van han del, is hem als eerste minister opgevolgd, doch het is de vraag, of hij Branting's werk zal kunnen voortzetten. De operatie van Ebert. De operatie van rijkspresident Ebert is goed afgeloopen. Naar de Duitsche draadlooze dienst mede deelt trad de blindedarmontsteking bij Ebert gisteravond plotseling op en wel zoo hevig dat de zieke dadelijk naar een sanatorium moest worden vervoerd, waar onmiddellijk operatie noodzakelijk werd geacht. De op- peratie is buitengewoon moeilijk geweest maar toch goed afgeloopen. De crisis in Pruisen. Op het te Hamm gehouden congres van de Westfaalsche centrumpartij heeft dr. Marx gisteren verklaard dat hij, indien de Pruisische Landdag hem nogmaals tot eer sten minister mocht kiezen, in gfeen geval Severing zal laten schieten. Hij acht het aan blijven van deze soc.-dem. minister zoowel cm redenen van binnen- als buitenlandsche politiek noodzakelijk. r De agrarische commissie van het Rijnland- sche centrum heeft zich solidair verklaard met de afgevaardigden v. Papen en Lönartz, die zich vóór de beslissende stemming in den Landdag uit de zaal hadden verwijderd en daarvoor van het partijbestuur de opwek king hebben onfvangen hun mandaat neer te leggen. De centrumafgevaardigde Baumann heeft eveneens te kennen gegeven met de houding van Papen en Lönartz in te stemmen. De kleine Entente. De conterentte der ministers van buiten landsche zaken der Kleine Entente is voor- loopig bepaald tusschen 15 en 20 Maart te Boekarest. Men zal een gemeenschappelijke houding bepalen ten aanzien van de kwestie eener oacoaomische Donau-conferentie, die in' Tsjecho-Siowakije, Oostenrijk, Honga rije en Zuid-Slavië den laatsten tijd weer veel wordt besproken. Verder zal de con- iirentie zich bezig houden met de propagan da van Habsburgers in Hongarije, die weer zeer levendig heet te zijn. De Kleine Enten te wil er allemaal den nadruk op leggen, dat een herstel der Habsburgers volgens de vre desverdragen niet kar. worden toegelaten. Ten aanzien van de erkenning van Sovjet- Rusland zal den regeeringen de vrije hand worden, gelaten, gelijk vroeger is bepaald. De invoering van den algemeenen dienst plicht in Bulgarije zal verder een punt van oespreking uitmaken. Duitschland en Roemenië, i Naar uit Boekarest wordt gemeld, zal de Roemeensche regeering binnenkort een groenboek uitgeven betreffende het conflict met Duitschland. De eerstvolgende minister raad zal zich andermaal met dit conflict be zighouden en waarschijnlijk een beslissing treffen ten aanzien van de vergeldingsmaat regelen, welke Bratianoe reeds de volgende week van kracht wil doen worden. Rusland en Polen. Volgens een bericht van de Neue Freie Presse uit Warschau zal binnenkort een ont moeting plaats hebben tusschen Skrzynski, minister van buitenlandsche zaken van Po- ien, en Tsiitsjerin, den volkscommissaris voor buitenlandsche zaken van de Sovjet- Unie. Het doel der ontmoeting is bespoedi ging van het sluiten van een handelsverdrag en ten uitvoer legging van den vrede van Riga. I Het Belgische Episcopaat over de Vïaamsche kwestie. In een gemeenschappelijken Vastenbrief aan de geloovigen wijzen de Belgische bis schoppen op de noodzakelijkheid van vrede en broederliefde, verwerpen zij de bolsje wistische theorieën en behandelen, na ten aanzien van den schoolstrijd, op het Neder- iandsche voorbeeld te hebben gewezen waar katholieken en protestanten naar werke lijke vrijheid en gelijkheid streven ook uit voerig het Vïaamsche Vraagstuk. „De Vïaamsche kwestie, aldus het bis schoppelijk schrijven, verdeelt ons. Vooral sedert den oorlog is deze verdeeldheid bij zonder scherp geworden en zij neemt thans nog immer'toe onder de aan de universiteiten studeerende jeugd. Waar schuilt nu de oorzaak van deze verdeeldheid? Moet zij worden toegeschreven aan zekere bepaalde grieven waarvan de Vïaamsche bevolking het herstel vraagt in zake onderwijs, gerecht en dienstplicht Misschien draagt de bittere herinnering welke het Vïaamsche volk van het vaak traag erkennen van zijn recht in het verleden daartoe bij, doch, naar de mee- ning van hen, die in staat zijn dieper tot de ziel van het Vïaamsche volk door te dringen, ligt de ware grief nog elders en heeft zij een meer algemeen karakter. Reeds in 1906 waren de Belgische bisschoppen het eens om, in een gemeenschappelijken brief te verkla ren, dat het vooral noodig is de Vïaamsche taal in België te waardeeren en, nog meer, te doen waardeeren. Vandaag zouden wij er gaarne aan toevoegen dat het er in de aller eerste plaats op aankomt het Vïaamsche volk of, zoo gij dit liever hoort, wat men over eengekomen is te nieten „de Vïaamsche ziel" te waardeeren en te doen waardeeren." De bisschoppen wijzen er verder op „dat de eenheid van België steunen moet op we- derkeerige sympathie en het verlangen, als gelijkberechtigden, een gemeenschappelijk leven te leiden en op te klimmen naar een hooger ideaal. De Vlamingen vragen niet dat aan de Walen invloed of recht wordt ontnomen. Zij wenschen alleen maar niet als Belgen van ondergeschikten rang, nagenoeg als arme bloedverwanten in een huis van parvenu's, behandeld te worden?" De brief sluit met een opwekking tot betere verstandhouding tusschen Walen en Vlamingen die elkander niet als vijanden, ook niet als vreemdelingen mogen beschou wen, want zonder ware verstandhouding, is geen vrede in België mogelijk. Frankrijk en het Vaticaan. In kerkelijke kringen te Rome schijnt men, naar van daar aan de Quotiditen wordt gemeld, nog iets als een oplossing te zoeken in zake de betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vatikaan. Men zou die oplossing willen vinden aan den eenen kant in de keuze van de persoonlijkheid, die in kwali teit van buitengewoon commissaris belast wordt met de vertegenwoordiging van Elzas- Lotharingen. Deze keuze zou aan het .com missariaat in ongewone mate beteekenis en relief moeten geven. Aan den anderen kant zouden de bevoegdheden van den commis saris ruim en elastisch genoeg moeten zijn voor alle nuttige doeleinden. DE BUITENLANDSCHE JOURNALIS TEN IN ITALIË. De vereeniging van buitenlandsche jour nalisten te Rome protesteert tegen de vijan dige houding der Italiaansche pers tegenover de correspondenten van buitenlandsche bla den. De Vereeniging verzoekt wijziging van deze houding, daar anders tegenmaatregelen genomen zullen worden. De bladen te Lon den bevatten telegrammen van hun corres pondenten te Rome over deze kwestie. HET HUWELIJKSGESCHENK AAN DEN DUITSCHEN KROONPRINS. Men zal zich herinneren dat de gewezen kroonprins na zijn terugkeer in Duitschland bij de rijksbank heeft aangeklopt om het huwelijkscadeau ter waarde van meer dan een half millioen goudmark, 't welk nog al tijd in de kluis van de bank wordt bewaard, uitgeleverd te krijgen. Het geschenk, ver pakt in 40 groote kisten, is afkomstig van 4000 Pruisische steden etl bestaat uit een T Door den heer Wubbe waren een drietal l machinale stempeling der zegelwaarden op prachtig bewerkt zilveren servies. Het werd punten, rakende de belangen van den R.-K. j rentekaarten. Deze bewerking is reeds in twintig jaar geleden bij het huwelijk van den kroonprins besteld, doch de zilversmeden hebben er zoo lang aan gewerkt, dat het bij 't uitbreken van den grooten oorlog nog niet klaar was. Daarna is er geen gelegenheid meer^eweest het te overhandigen en thans weigert de rijksbank het af te geven vóórdat is uitgemaakt of het inderdaad aan den kroon prins behoort, dan wel nog eigendom is van de steden, die het hebben besteld. Op dit punt zijn de wettelijke bepalingen niet dui delijk, vooral omdat in de positie van hem, voor wien het geschenk bestemd was, een zoo groote verandering is gekomen. Naar ver luidt zullen, om den knoop door te hakken, de schenkers (dat zijn dus de 4000 Pruisische steden) beslissen en wel bij volksstemming. De uitslag daarvan zal belangwekkend zijn, omdat er uit kan blijken hoe de stemming in Pruisen ten aanzien van den gewezen kroonprins is. DE EN- GELSCHÏÏN KONING. Central News meldt dat de Koning tijdens zijn afwezigheid aan boord van zijn jacht, tot herstel van gezondheid, vervangen zal worden door een commissie uit den Gehei men Raad (Privy Council). Vermoedelijk zal zij hoofdzakelijk bestaan uit den Lord kanselier (Lord Cave) den eerste minister en den President van den Geheimen Raad (Lord Curzon). Het zal een ongewone samenloop zijn, dat de Konir.g, de prins van Wales en de hertog van York alle drie tegelijk buitenlands zullen zijn. Prins Hendrik zal in tusschen zijn vader vertegenwoordigen bij het concours hippi- que te Islington op Woensdag. t Uit Londen wordt gemeld dat men het denkbeeld had de conferentie over de Duit sche ontwapening te Brussel te houden. Daar echter den 5-in April in België de algemee- ne verkiezing gehouden wordt, kwam dit de Belgische regeering niet gelegen. De Daily Telegraph verklaart dat de Brit- sche regeering nog altijd op het standpunt staat dat de ontruiming van de Keulsche zo ne streng volgens het vredestractaat behan-, deld moet worden en met geen andere vraag- stukkenr zooals dat van de veiligheid, ver bonden mag worden. Terwijl Parijs verder slechts uittreksels uit het rapport der mili taire deskundigen openbaar wil maken, staat Engeland erop het in zijn geheel te publi- ceeren of heelemaal niet, verzekert de Daily Telegraph. - De oudste vrouw van den Elzas, waar schijnlijk wel van heel Frankrijk, is de wedu we Weill uit het dorp Biesheim, kanton Neuf-Brisach. Zij is gisteren honderd-en- vijf jaar oud geworden. Het oudje moet heel kras zijn, wat begrijpelijk is, daar madame Weill haar geheele leven hard gewerkt heeft. Door haar harde werken en haar geestkracht zegt een Fransch blad» heeft zij vreugd en welvaart rond zich gezaaid. Het heeft Maandag over geheel Frank rijk gesneeuwd, ook te Parijs, waar het van te voren koud was geweest. De vliegdienster. ondervonden last van de sneeuwbuien maar konden hun gewone traject toch afleggen. Ir sommige- departementen heeft het zwaar ge-, sneeuwd en vrij hevige koude en ook het zuiden is riet gespaard want zelfs te Montpellier helft het gesneeuwstormd uit het noorden. Naar de Vossische Ztg. verneemt zullen de passllgierstarieven op de spoorwegen, waarschijnlijk met ingang van 1 April, met 10 pCt. worden verhoogd. De rijkspoorweg- mij. heeft daartoe besloten om de middelen te vinden voor een te wachten verhooging van de salarissen en loonen van het perso neel. De nationaal liberale rijkspartij in Duitschland, het vorige jaar opgericht door enkele leden van de volkspartij die- zich daar van hadden afgescheiden, heeft zich nu aan-, gesloten bij de Duitsch-nationalen B' "gffij Vergadering van hei Bondsbestuur. Op Vrijdagavond 20 en Zaterdag 21 Februari j.l. vergaderde het Bondsbestuur te Utrecht, Vertegenwoordigd waren alle kieskringen behalve Drente. Voorts waren verhinderd de heeren Van Rijckevorsel, Pastoors, Ter Steege en Leesberg, allen met1 kennisgeving. Na opening der vergadering door den Bondsvoorzitter, werden de notulen der beide vorige bestuursvergaderingen gelezen en goedgekeurd. Alvorens met de werkzaamheden aan te vangen spreekt de voorzitter onder instem ming der vergadering een woord van geluk- wensch tot het bestuurslid Ten Braak met diens benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Groningen. Daarna werd de volgende resolutie aan genomen: Het Bondsbestuur heeft tot zijn leedwezen moeten constateeren, dat uit zijn midden mededeelingen zijn gedaan omtrent hetgeen in bestuursvergaderingen zou zijn gezegd of zou zijn voorgevallen. Van het Bondsbestuur is te dien opzichte te verwachten noch bevestiging, noch ont kenning, noch nu, noch in de toekomst'. Het Bondsbestuur meent voor zulke" daden en voor de daaruit voortvloeiende gevolgen de volle verantwoordelijkheid te moeten laten bij hen, die ze stelden, bij hen die ze publi ceerden en bij hen die aan die mededeelin gen geloof meenden te mogen hechten. Middenstand ter bespreking ingediend. Bij de bespreking daarvan kon de voorzitter den steller der vragen ten volle bevredigen. Besloten werd het Program 1925 officieel in de pers te pubüceeren, zoomede eene korte toelichting er op te ontwerpen en dezlb in brochurevorm uit te geven. Bij de besprekingen der verkiezingsaange- legenhcden werd goedgekeurd een ontwerp- teekening voor een verkiezingsplaat van Joan Colette, die ter beschikking zal worden gesteld der Rijkskieskringsecretariaten ter verspreiding. De prijs zal vermoedelijk 15 cent bedragen. Besloten werd, dat de jaarlijksche Bonds vergadering ditmaal zal gehouden worden op 19 en 20 Juni. Opgaven van punten ter behandeling worden van de kiéskringbestu- ren ingewacht vóór 15 April a.s. Op 20 Juni zal in aansluiting op de Bonds vergadering een Politieke Landdag worden gehouden, waartoe afgevaardigden van alle locale kiesvereenigingen zullen worden uit- genoodigd. Een plan tot centrale uitvoering der ver kiezingsactie, door een publiciteitsbureau ingediend, werd afgewezen, omdat de auto nome kieskringorganisaties naar eigen be hoeften deze beter kunnen leiden en rege len. Verschillende maatregelen tot uitvoering van het Kiesreglement werden getroffen. De belangrijkste zijn: 1. Een Centraal Stem bureau werd benoemd, bestaande uit de beeren Van Spanje, Oostdam en Mr. Teu- lings, die den uitslag der stemming zullen opmaken en daarover aan het Bondsbestuur rapport zullen uitbrengen. 2. De datum der stemming in de kiesver eenigingen werd vastgesteld op Zondag 26 April a.s. Aan de leden der Commissie-Kooien zal officieel bericht' worden gezonden van hunne benoeming en den voorzitter zal worden verzocht te zijner tijd de werkzaamheden aan te vangen. Na behandeling der ingekomen stukken werd de vergadering gesloten. Aanwijzing van candidaten. De R. K. Kiesvereeniging wees als voor- loopige candida'en voor de Tweede Kamer aan: 1 Van Vuren, 2 dr. Takkenberg, 3 len Braak, 4 Engels, 5 mej. Reinhart. Op de gehouden vergadering van de R.K. Kiesvereeniging te Rijswijk (Z.-H.l is de vol gende voorloopige candidatenlijst opge maakt: 1. C. J. Kuipers; 2. Chr. Jansen; 3. prof. J. A Veraart; 4 mr. P. J. M. Aalberse; 5. Perqujn, directeur Hanzebank te Delfi. Dc R. K. Kiesvereeniging te Veenendaal heeft als candidaten aangewezen: 1. Van Vuuren; 2. dr. Takkenberg; 3. mevr. Brons veldVitringa; 4. M. Visser; 5. mevr. Brouns van Besouw. De R. K. Kiesvereeniging te Zeist wees als voorloopige candidaten voor de Tweede Ka mer aan J. G. Suring, Prof. Veraart, Dr. ten •Berge, M. van Schaik eh Chr. Jansen. Vijf vrouwelijke candidaten. In de verschillende kieskringen zijn tot nu toe 5 vrouwelijke candidaten gesteld, n.l. de twee aftredende leden Mevr. Brons veldVitringa en Annie Meyer; alsmede Mevr. BrounsVan Besouw, Mevr. Steen- bergheEngeringh en Mej. Reinhardt. Mevr. BronsveldVitringa werd gesteld in de kieskringen Groningen, Friesland, Arn hem, Nijmegen, Overijssel, Utrecht, Amster dam, Haarlem, Helder, Dordrecht, Leiden, 's-Gravenhage en Tilburg. Mej. Annie Meyer in Amsterdam, 's-Gra venhage, Haarlem en Dordrecht. Mevr. Brounsvan Besouw in Arnhem, Nijmegen, Groningen, 's-Bosch, Tilburg, Limburg en Zeeland. Mevr. SteenbergheEngeringh in Utrecht, Mej. Reinhardt in Groningen. Naar „De Morgen" verneemt, heeft het Tweede Kamerlid de heer W. J. F. Juten, burgemeester van Wouw, thans aan het be stuur van den Rijkskieskring Tilburg mede gedeeld, dat hij officieel ontslag heeft geno men als lid van de Tweede Kamer. Tevens heeft hij, r.aar het blad meldt, aan alle kiesvereenigingen in den provincialen kring Bergen-op-Zoom een schrijven gezon den, waarn hij dank brengt voor het geno ten vertrouwen en hoopt, dat de kiesver eenigingen op denzelfden weg zuilen voort gaan, n.l. voor West-Brabant een man uit de streek te kiezen. De heer Juten, die, zooal's men zich zal herinneren, reeds eerder het voornemen te kennen gegeven had, zich voor de a.s. Ka rn erverkievingen geen candidatuur meer te laten welgevallen, zal in de Tweede Kamer worden opgevolgd door dr. G. M. Kusters. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins stellen zich voor op den 28en Maart naar het Loo te vertrekken. Het jaarlijksch verblijf op het landhuis Ruygenhoek te Scheveningen, zal dit jaar n.l. niet in de maand April plaats hebben, maar in de maand Juli, na afloop der ver kiezingen. De Raad van Arbeid te Maastricht heeft een circulaire verspreid, waarin in verband met de administratieve bezwaren, welke bij de werkgevers, die een groot aantal arbei ders in dienst hebben, zijn gerezen tegen het plakken van rentezegels op de rente kaarten, de aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheid van premiebetaling op andere wijzë. De Raad heeft hier het oog op de verschillende landen bekend als methode ter frankeering van poststukken en kan wel licht ook dienstbaar gemaakt worden aan het bovenomschreven doel. De werkgevers zouden een nader aan te geven huur voor de machines moeten beta len. Ten einde een oordeel te kunnen vormen omtrent de wenschelijkheid der invoering van dergelijke cfempelmachines heeft de Raad van Arbeid het oordeel van betrok kenen gevraagd. De Waterstaatswerken in die provincie. Maandag heeft, zooals wij reeds mededeel den, de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, een bezoek gebracht aan de Waterstaats werken in Overijsel. Er werd o.a. per auto ook gereden tot bij Coevorden, waar zich de laatste werkput voor het ontlastkanaal Coevorden-Ane bevindt. Hier zijn thans nog 200 arbeiders aan het werk. Van deze gelegenheid maakte een deputatie uit de arbeiders gebruik, om den Minister eenige wenschen kenbaar te maken. In Ane werd de nieuwe sluis, die verband houdt met bovengenoemd werk, bezichtigd. Zij is nu geheel voltooid. Van Ane werd de tocht vervolgd naar Avereest, waar het ge zelschap bij de Oostelijke ronding van- de Kruisinga of Lange Wijk werd opgewacht door den burgemeester, den heer Dotinga. Hier werd het werk van de omlegging in oogenschouw genomen. Deze omlegging ge schiedt in het belang van de scheepvaart. Op 24 November 1924 werd met het werk begonnen; einde Januari van dit jaar was het grondwerk voltooid. Thans moet de brug nog worden geplaatst. Vervolgens werd de demping van de Kalkwijk bezichtigd. Op hel gemeentehuis van Avereerst werd daarna een lunch aangeboden. Via Balkbrug, Meppel, Wanneperveen werd voorts gereden naar de Zuidelijke werkput van het kanaal Steenwijk-Giet- hoorn-Beulakerwijde. Dit kanaal werd aan gelegd als gevolg van een plan, om d« waterstaatkundigen toestand te verbeteren van Zuidwest Drenthe, via het waterschap VoIIenhove, omvattende een gebied van 17.500 H.A. Door dit nieuwe kanaal verkrijgt Steen- wijk een beteren weg naar de Zuiderzee via Giethoorn, Beulakerwijde, Aremberger- gracht, Zwartsluis en het Zwartewater. Het rijk zegde iiuNovember 1923 een rijks bijdrage toe van J 220.000 zijnde 50 van de geraamde kosten. De provincie Overijsel verleende ëen bijdrage van 25 het waterschap „VoIIenhove" 5 terwijl de gemeente Steenwijk en Giethoorn een sub sidie gaven van 7500 elk. De gemeenten waren bereid 20 van de loonen te betalen voor de uit hunne gemeente te werk gestel den. Cf 15 Januari 1924 werd met het werk begonnen. Er werd in twee putten gewerkt, door ongeveer 400 werkloozen uit Steenwijk, Steenwijkerwold, Giethoorn, stad en ambt VoIIenhove en Oldemarkt. De Zuidelijkste put bevindt zich bij Giethoorn, de Noorde lijkste bij Steenwijk. Op het oogenblik is 2400 meter kanaal lengte gereed. In bewerking zijn 800 meter, terwijl de geheele lengte van het kanaal 8,5 K.M. zal worden. Nadat beide putten bezich tigd waren, werd gereden naar Steenwijk, waar op 't stadhuis nog de thee werd ge bruikt. Via Zwolle keerden de minister vervolgens naar de Residentie terug. De R.-K, Middenstands vereeniging „Dc Hanze", te Amsterdam, had Maandagavond een bijeenkomst belegd in het gebouw van de St. Josephgezellenvereeniging aldaar, als protest tegen overheidsbemoeiing in het al gemeen, en als vreugdebetoon over het ver werpen van de melkvoordracht. De vergade ring, die druk bezocht was, werd geopend doodden heer A. A. Blessing, die o.a. den heer Von Frijtag Drabbe hulde bracht. Het woord was daarna aan den heer H. E. v. d. Brule, voorzitter van de R.-K. Midden- standsvereeniging te Rotterdam en lid van den gemeenteraad aldaar, die het belang uiteenzette van het verwerpen der melk voordracht en de aanwezigen tot organisatie opwekte. Nadat men ren schimmenspel had ver toond, dat de melkvoordracht parodieerde, sprak de heer Von Frijtag Drabbe, die den middenstand waarschuwde, dat er tóch een monopolie zal komen, indien de middenstand onwillig zou zijn samen te werken om tot varbetering van de melkvoorziening te ko men. De R.-K. middenstand moet niet al leen eigenbelang voor oogen houden, maar ook het algemeen belang. Want. zei spr., de Amsterdamsche melkvoorziening deugt niet en moet verbeterd worden. Spr. achtte het een gelukkige omstandigheid, dat het overleg met de belanghebbenden en de voordracht daartoe niet behoeft te komen van wethouder De Miranda, maar van wet houder De Vos, die voor de motie van spr. en dus voor het overleg sympathie had. Ten slotte sprak de heer C. Jansen, die o. m. zei te hopen ,dat de samenwerking met de andere middenstandsorganisaties zal voortduren. De vergadering, die opgeluisterd werd door muziek, werd daarop gesloten. De Vereenigng van Kamers van Koophan del in Nedreland heeft een commissie inge steld om het vraagstuk der verlaging van posttarieven te onderzoeken. Haar doopnaam was Margaretha, doch «en kon, reeds toen zij nog kind was, be merken, dat deze naam haar eigenlijk niet paste. Er waren er onder degenen, die Miss Margaretha Willoughby goed kenden, maar weinigen, Aie haar bij haar doopnaam noem den; veireweg de meesten noemden haar Peggy een naampje, dat voor iederen gae- ien verstaander haar karakter duidelijk ken- ichetste als; vroolijk, vriendelijk, opgewekt, voor iedereen welwillend, flink, resoluut. Haar moeder noemde haar somtijds wel eens Margaretha, doch dat gebeurde alleen bij plechtige gelegenheden; haar vader, ko- lon«.l Willoughby, gepensionneerd officier var cavalerie, sprak kortweg van „Peg" Hij was 'n Engelsch-lndiër met een aangeboren zwak voor „peg" 's (Cognacjes met spuitwa ter), zooals zij hem eens in 'n ondeugende bui toevoegde. Het jongemeisje was 25 jaar; een jongere zuster van haar, Marry, was getrouwd, maar Peggy was zelfs nog niet eens geëngageerd. Toch was zij de bevalligste en de innemend ste van beiden behalve natuurlijk in de schatting van Mary's echtgenoot. Peggy was een flink meisje, slank van postuur, mei onregelmatige gelaatstrekken, doch mooie grijs-blauwe oogen, een frissche kleur, en de meest gracieuse manieren, die men zich denken kan. Haar stemgeluid klonk lief en haar manier van spreken was char mant. Zij had dan ook veel vereerders doch dit was waarschijnlijk juist de reden, waarom zij haar hart aan geen enkelen hoe zij allen ook hun best hadden gedaan had weggeschonken. Indien zij zich al eens het hof liet maken, geschiedde dit op de- meest openlijke en onschuldige manier en wanneer zij zich van haar kant er toe be paalde, die hoffelijkheden te beantwoorden met glimlachjes en dankbetuigingen, dan had zij daar toch zóózeer slag van, dat haar vereerders meenden daardoor wèl-beloond te zijn. Beiden, haar moeder, die de zaak ernsti ger opvatte, en haar vader, die meende, dat er minder haast bij was, daar hij zijn Peggy liever niet vroeger dan strikt noodig zou blijken, wilde missen, zeiden toch zoo nu en dan tot elkaar, dat het voor haar tijd werd om aan trouwen te denken, maar de kolonel maakte er de wijsgeerige opmerking bij: „Meisjes moeten tegenwoordig niet zoo vroeg in het huwelijksbootje stappen Ongelukkige speculaties hadden het inko men van den kolonel leelijk doen slinken, en de Willoughby's waren voor mensc'nen van hun stand niet welgesteld; daarenboven hadden zij een eenigen zoon, die diende in een cavalerie-regiment en best een duitje aankon, 'n Jaar ol twee geleden waren zij uit een der deftigste wijken van Londen ver huisd naar een der westelijke voorsteden, St. Anton's Park, waarvan de St. Anton's Avenue de voornaamste straat is. Als hij met zijn vertrouwde vrienden over deze verhuizing sprak, gaf kolonel Willough by eerlijk toe, dat het hem speet genood zaakt te zijn geweest tot dezen maatregel over te gaan, maar troostte zich met de ver klaring, dat de lucht hier beter was dan in de binnenstad en dat zijn vrienden hem niet zouden vergeten. Hij betoogde, dat zijn wo ning niet ver van het station van St. Anton's Park (van den Londenschen Noorderspoor weg) af lag en dat dit station gemakkelijk te bereiken viel met de onrlergrondsche spoor van Earl's Court af. En zijn vrienden vergaten hem inderdaad niet. Zijn beschei den" woning was getuige van menige gezel lige bijeenkomst, vooral van personen, ver bonden aan den militairen dienst. En al was Peggy des avonds dikwijls uit, zij had onge twijfeld een groot aandeel in het succes dezer visites. Op zekeren Zaterdagavond in het midden van Januari, had er weer een van die gezel lige bije' nkomste* plaats; twee of drie hee ren en hun vrouwen waren uitgenoodigJ, terwijl anderen mede binnengeloodst waren, zeker van te worden begroet als welkome gasten. Kolonel en mevrouw Willoughby met tien van hun vrienden vormden drie tafels van bridge-spelers. Peggy en twee gasten speel den niet, omdat er geen vierde te vinden was. Zij had zonder succes getefefoneerd naar verschillende kennissen. Peggy had verwacht, dat kapitein Hollan der, een man, dien zij zeer gaarne mocht lijden, zou zijn komen opdagen, maar zij had zijn telefoonnummer oogeschcld zonder ant woord te krijgen; als hij in de stad was, kwam hij dikwijls Zaterdagsavonds aanloo- pen; vandaar dat zij tot de conclusie kwam, dat hij „hier of daar elders moest uithan gen" en verder niet meer aan hem dacht. In elk geval was zij zeer tevreden, want van de twee mannen, 8ie bij de loting om het deelnemen aan het kaartspel „uitgeval len" waren en die haar gezelschap moesten houden, was de een Maxwell Hamilton en de ander Villiers Chase, een broer van een oud schoolvriendinnetje van haar; V-huse- was goed over "de dertig en in haar oog 'n beetje dom, maar zij wist, dat hij haar ver eerde en was daarom vriendelijk jegens hem. Zij wist ook, dat Maxwell Hamilton, die door iedereen kortweg Max genoemd werd, even als men haar Peggy noemde, zeer op haar verliefd was. Van al haar bewonderaars mocht Peggy hem het meeste lijden, maar haar hart was r.og niet bepaald getroffen geworden dit bleek uit het feit, dat zij somtijds zelf meen de aan Hollander de voorkeur te geven. Van Hollander ging, wat men kan noemen, een zekere magnetische kracht uit en een besliste distinctie; hij was knap van vooi- maakt op een terrein, dat tot de moeilijkste komen en innemend van manieren, maar hij behoort van menschelijken arbeid. Het pu bliek, Peggy Willoughby er bij inbegrepen, had van sommige dezer dingen vernomen. Haar vader noemde Max 'n kraan van 'n jon- was een correct, deftig man, en zij had juist een zekere voorliefde voor geheimzinnige, minder correcte, avontuurlijke karakters, Toch vond zij hem wel interessant en ge voelde als bij instinct, dat er iets sluws, iets, hetwelk zij niet onder woorden kon bren gen, in hem stak. Hij was zoo geheel anders dan haar mannelijke kennissen. Dat was trouwens Max Hamilton óók. Deze was zonder eenigen twijfel een interes sant persoon. Even de dertig gepasseerd, had hij zich reeds onderscheiden en een stuk levensgeschiedenis achter zich, dat op haar verbeelding en gemoed indruk maakte. Hij had als subaltern officier deelgenomen aan den oorlog in Zuid-Afrika, en met ee'e, doch met niet meer eere dan honderden andere jonge officieren. Na afloop van den oorlog had hij den dienst vaarwel gezegd, daar hij gevoelde, dat zijn carrière niet in die richting lag, doch hij schreef het beste werk over den oorlog, dat verscheen, en spoedig na het verschijnen ervan was zijn naam gemaakt en zijn weg gebaand. Hij werd uitgenoodigd deel uit te maken van de redactie van „The Day", het meest ge- lezene van alle Engelsche dagbladen. Hij bewees spoedig de rechte man op de rechte plaats te zijn. Als hijzonder correspondent van dat blad had hij eenige knappe dingen gedaan dingen, waarover dagblad-direc teuren en journalisten spraken met bewon dering en respect; hij had zich dus naam ge- gen, doch betreurde het, dat Max uit do dienst was gegaan. Peggy had hem reeds eenige jaren geleden gekend misschien dat juist dit haar ver hinderde om liefde voor hem te gevoelen; zeker is het, dat zij het dien avond niet deed. Zij wist, dat hij een man was, die suc ces had en evenals de meeste vrouwen, wenschte zij den man, in wien zij belang stelde, succes toe. Zijn uiterlijk was zeker niet in zijn nadeel, want hij was slank, don ker van haardos en ernstig; hij had mooie oogen onder zwarte wenkbrauwen en een open gelaat, dat vroolijk kon lachen of eei streng mannelijke uitdrukking kon aanne men. Hij en Peggy waren beste vrienden;'uit geheel zijn ziel wenschte hij, dat Peggy's vriendschap zou veranderen in liefde, in zulk een vurige en oprechte liefde, als hij ge voelde voor haar, doch hij was er zich op het oogenblik maar al te goed van bewust, dat vriendschap het eenige was, hetwelk zij j voor hem gevoelde! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5