STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. MARKTNIEUW, ORDE EN ARBEID Het verbod van Allerzielen VERKEER EN POSTERIJEN De ziekte van president Ebert. De ziekte van dan koning van Engeland. De duurte in Engeland. Het wetsontwerp inzake de vakvereenigingsfondsen in Engeland. Het collectief cohtract in het schildersbedrijf. Uit het Meubel- en Behangers- bedrijf. Stakipg in de bouwvakken te Amsterdam. De werkloosheid in Engeland. De Eitgelsche mijnwerkers. Roemenië en Duitschland. In de afdeeling der Eerste Kamer was opgemerkt, dat art. 188 tweede lid der Ge meentewet den burgemeesters niet het recht geeft belemmerineng in den weg te leggen, waar werkelijk kunst geboden wordt. Minister Ruis de Beerenbrouck deelt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat hij het met deze rede neering niet eens is. Het toezicht, dat ten deze den burge meesters in handen gelegd is, gaat niet over de vraag of hetgeen vertoond gegeven wordt, werkelijk kunst is, maar of de om standigheden en verhoudingen, zooals deze zich doen gelden in het milieu zijner ge meente, het den burgemeester al dan niet raadzaam doen voorkomen, dat opvoering plaats hebbe. BERLIJN, 24 Februari, Vanavond was de toestand van den rijkspresident nog onver anderd; men acht dien bevredigend. Volgens de Vossische Zeitung is bij de operatie gebleken, dat de president vroeger reeds herhaaldelijk lichte aanvallen van blinde darm-ontsteking gehad moet hebben. LONDEN, 24 Febr. De koning, wiens toe stand aanmerkelijk verbeterd is, ontving vandaag zijn secretarissen. Z. M. zal binnen enkele dagen het bed kunnen verlaten. Het zal echter nog ten minste 14 dagen duren al vorens de zeereis wordt aanvaard. Uit Rome wordt gemeld, dat het Engel- sche koninklijk paar eenige weken te Taor- mina zal doorbrengen. LONDEN, 24 Febr. De Lagerhuisgr-oep van de arbeiderspartij heeft besloten, dat Lands- bury vandaag of morgen in het Lagerhuis ten motie zal indienen, waarin verklaard wordt, dat de koninklijke commissie, belast met 'het onderzoek naar de prijzen der le- vensmiddelen, wegens haar samenstelling en haar optreden geen aanspraak maakt op het vertrouwen van het publiek en dat daarom de regeericg wordt uitgenoodigd zonder ver der uitstel wetgevende of andere maatrege len te nemen, teneinde de verbruikers te beschermen tegen het opdrijven Van de prij zen der levensmiddelen. LONDEN, 24 Febr, Het hoofdbestuur van den nationalen bond van conservatieve en unionistische vereenigingen heeft vandaag bij acclamatie een motie aargenomen, waar in wordt geëischt, dat de regeering het wetsontwerp van het conservatieve Lager huislid MacQuisten zal steunen, dat beoogt de verplichte bijdragen van vakvereenigings- leden voor politieke doeleinden te verbie den. Een aantal conservatieve lagerhuisleden is niettemin voornemens bij de behandeling van dit voorstel in het Lagerhuis op 6 Maart een motie in te dienen, waarin gezegd xvordt, 1 dat, ofschoon het beginsel dient te worden erkend, dat de leden van de vakvereenigin- gen volkomen vrij zijn om zich al of niet bij een politieke partij aan te slui'en, en een bijdrage voor politieke doeleinden te beta len, het wetsontwerp niet kan worden aan vaard, daar het, inplaafs van bestaande grie ven weg te nemen, veeleer nieuwe zou scheppen. De motie zal de regeering ver zoeken stappen te doen, om een verzoe ning tusschen de partijen mogelijk te maken. Uit raam van de arbeiderspartij zal Tho mas een motie indienen, tot verwerping van het voorstel, waarin gezegd wordt, dat iedere actie tegen de politieke activiteit van de werkgeversbonden tengevolge moet hebben. Zoowel de moderne Schildersgezcllenbond als de R. K. Bouwvakarbeideirsbond hebben de door de patroons voorgestelde nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in het schil dersbedrijf verworpen. Er zal terzake nog nader overleg tusschen de moderne en con- fessioneele werknemersbonden plaats heb ben. Ondertusschen i® de kans op een con- traclloos tijdperk zeer groot. Het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Bond van Meubelmakers, Behangers en aan verwante vakken heeft besloten, de beslis sing over bet aanbod der werkgevers tep spoedigste aan de leden van den bond voor te leggen en daarbij het advies te geven, dit aanbod aan te nemen. LONDEN, 24 Februari. Het aantal werk- loozen op 16 Februari bedroeg 1.239.800 of 3159 minder dan een week te voren. LONDEN, 24 Februari. Alle mijnwerkers- districten, behalve Nottingham, hebben een voo's'el in<iedend, strekkende tot het be ëindigen of het verbeteren van het bestaan de contract met de mijneigenaars. LONDEN, 24 Febr, De Roemeensche mi- De bouw van 100 huizen stilgelegd. Voorbij het eindpunt van tramlijn 14 ver rijst in de Hoofdstad een groote nieuwe wijk in de richting van Zeeburg. De firma Aodlf Bruinsma is er van het begin van dit jaar af bezig de huizenblok ken, welke aan het Ceramplein komen te staan, te bouwen: een honderdtal huizen, verdeeld over 8 blokken te zamen 378 wo ningen voor de arbeidersklasse vormende. Van deze 8 blokken zijn er enkele, van den z.g. laagbouw, nog in bet allereerste sta-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6