Sport- en wedstrijden. GEMENGD NIEUWS Roode Duivels—Zwaluwen 2-1. Een wonderbare redding. Een boete van 80.000.000 francs Juweelendiefstal te Parijs. De opgelichte bewakings- maatschappij. Een D-trein op een stoctblok gereden. Ongeluk bij het rangeeren. Een dijk doorgestoken. Vechtpartij te Kerkrade. Het scheepsongeluk op de Maas. Een beslag vee vergiftigd. Typhusgevallen te Nijmegen. Een dronken autobestuurder. Aan de gevolgen overleden. Brand te Baarn. Verdronken. Een ongezellige passagier. Kerkbrand te Ijlst. Ingezonden mededeellBgen a 60 cents per regel. Zijn Uw handen en Egppen Een rare snuiter. Moordaanslag te Rotterdam. Gedupeerde koppers. De bankinbraak te Kampen. De redder beloond. Brand te Vlissingen. Een rare kostganger. Valsche rentezegels. Anonieme brieven die welkom zijn. Gasverstikking in een kiosk. Doodgevallen. Holland Puzzelt. RECHTSZAKEN. Het vergaan van de Mercurius VRAGENBUS. Ontvlekken -- Oppersen, STOOMERIJ EN VERVERIJ .HEEMSTEDE" Bieekersvaartweg 29 Telef. 28061 Adv. KUNST EN KENNÏS. De Taba R.-K. V. V. „Alliance". DAMMEN. Systeemloos voo'.balspe!. Felix mist ettelijke kansen. Meegesleept door een modderstroom. Over een wonderbare redding van een doodgewaande tijdens de ramp van Wono- sobo, schrijft „Loc." het volgende Het was bij Antjoloredjo, een dessa van Modjotengah, waar bij een bezoek van resi dent van der Jagt aan het daar onder een modderstroom bedolven bivak enkele lijken met behulp van de veldpolitie opgedolven en begraven werden. De resident was mdt eeni- ge anderen naar beneden geloopen tot dicht bij de kali, waarin de modderstroom zich ontlastte. Op dit punt kwamen drie aard- schuivingen bij elkaar, hetgeen wel duide lijk maakt, dat de hoeveelheid modderaar de ontstellend groot was. Mensch en dier lagen daaronder begraven. Terwijl men toezag op de werkzaamheden en het oog liet gaan over de modderbergen, zag men plotseling beneden daarin iets be wegen. Een arm werd opgeheven en eenige oogen- blikken'later verrees uit de modder een men- schelijke gestalte, geheel met een gele mod derlaag overdekt. Langzaam richtte het lichaam zich op en eenmaal overeind bleef het roerloos staan Het was een Javaansche jongen, zoo nam tien door een kijker waar, die daar 26 uur moest hebben gelegen, De aanblik van deze gestalte in de doodsche stilte en oogenschijn- lijke levenloosheid der aardschuivingen, maakte op allen een zeer diepen indruk. Zelf bleef men een wijle als verstard staan. Doch dan snelden ir. Taverne en dr. Huehn, met eenige manschappen de veldpolitie te hulp en de jongen werd opgenomen, omhoog gebracht en door middel van thee en brandy deed men de levensgeesten van den versufte weder aanwakkeren. Op een baar werd het uitgeputte lichaam dan naar Kali Beber ver voerd. Op het het terrein was ook aanwezig de controleur van Moentilan, die zich herin nerde hoe hij den vorigen dag daar in de buurt een weenende vrouw was tegengekomen die een kind aan de hand meevoerde en een ander, dood, in een slendang torste. Die vrouw had geroepen om een derde kind, dat volgens haar zeggen verdwenen was. De moeder was later met den vader in de barak op Kali Beber ondergebracht. En daar beleef de men het weerzienWant het was hun kind, dat gered was en dat men op de baar meebracht. De vader wierp zich op den bo dem, luide Allah aanroepend weenend stortte zich de moeder naast de baarEr was niemand onder de toeschouwers die dit tooneel met droge oogen aanzag en een onder hen, die er bij tegenwoordig was, zei ons, dat hij genezen was van zijn mecning als zou de Javaan niet emotioneel zijn Ongetwijfeld was de jongen door den mod derstroom cpgeoakt en meegesleurd. En in dien val moet hij in botsing gekomen zijn met een hard voorwerp, dffer zijn eene long een scheur vertoonde. Zijn toestand is thans rede lijk wel, doodsgevaar is geweken. De 'tiende kamer van de correctioneele rechtbank te Parijs heeft een 24-jarige jonge man wegens het smokkelen van goud en zilver naar Frankrijk tot een boete van 80 millioen francs veroordeeld. De aanklacht was gebaseerd op een ont duiken der invoerrechten en valsche opgave van zijn verdiensten in verband met de in komstenbelasting. Vier jaar geleden was de jonge man van huis weggeloopen en had met enkele vrien den zijn geluk beproefd in het speculeeren. De leden der „organisatie" smokkelden ook gouden en zilveren staven naar Frankrijk, welke zij onder de kussens van de slaapwa gons, waarin zij reidsen, verborgen. De staven werden in Frankrijk aan goud en zilverhan delaars verkocht. Met schat het gewicht van de frauduleus ingevoerde edele metalen op 20.000 pond. Zaterdagavond hebben vier inbrekers bij eefi juwelier te Parijs kans gezien om voor een waarde van 50.000 frs. aan kostbare voor werpen weg te nemen. De man zat aan tafel, toen de deur van de zaak werd geopend. Hij dacht, dat de bezoe ker zijn broer was en bleef in de kamer. Toen de juwelier echter niemand zag verschijnen, ging hij op onderzoek uit, doch bevond zich weldra tegenover een man, dié hem, onder bedreiging met een revolver, aanmaande zich niet te bewegen. Een tweede bezoeker was bezig de meest kostbare vitrine aan een onderzoek te onderwerpen, terwijl nog twee anderen gereed stonden, om hulp te verke nen. Op een schreeuw van den juwelier kwam zijn vrouw toegeijld, doch ziende, wat er gaande was, snelde zij terug om aan den ach terkant van het huis, ook aan een straat ge legen, hulp te vragen. De juwelier wist in een zijgang te komen, doch eer hij de straat kon bereiken, waren de dieven gevlogen. Het geheele geval had zich ook kalm af gespeeld, dat niemand der buren iets had be merkt. De juwelier schat de gestolen voor- Werpen op 50.000 frs. De directie ter beschikking van de justitie gesteld. Lebellc, de directeur van de bewakings maatschappij „Djaga," die, naar de Tel. meldde, misbruik van vertrouwen had ge maakt van de afdeeling Amsterdam van den Bond van Oud-Onderofficieren van de Zee macht door zes mille te verduisteren, is Maandag ter beschikking van de justitie gesteld. Hij had zich, zoo is nog gebleken, aange boden om de bewakingmaatschappij, die velen oud-onderofficieren werk verschaft, te leiden. Dat deze personen, aan wier eerlijk heid niemand twijfelde en die door het ge beurde ernstig benadeeld zijn, teleurgesteld zijn behoeft geen betoog. De locomotief in een sloot. De D-trein, die vanmorgen om 7 uur 6 uit Rotterdam vertrok, reed te Kesteren door verkeerden wisselstand, in volle vaart tegen een stootblok. De locomotief kantelde om en geraakte in een sloot. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Nadat een nieuwe machine voor den trein was gezet, werd met een half uur vertraging de reis naar Nijmegen voortgezet. De schade aan de locomotief is vrij aan zienlijk. Het schijnt, dat een fout van den sein-huiswachter, die overigens als zeer ac curaat bekend staat, oorzaak is van het onge val. Het stootblok, waartegen de trein optornde, 'erd geheel vernield. Bij het rangeeren van eenige goederen wagens wilde de spoorweg-beambte Mulder te Amersfoort een blok hout op de rails leggen om de wagens in hun vaart te stuiten. Ten gevolg, van de gladheid gleed de man uit. Hij kwam te vallen, waardoor van zijn rech terhand een gedeelte met de twee voorste vingers werd afgereden. De man moest naar het St. Elisabethsziekenhuis vervoerd worden Landerijen ondergeloopen. Te Nieuwe Pekela werd een dijk door gestoken* waardoor uitgestrekte landerijen onderliepen. Door een politiehond werd de verdachte opgespoord. Na verhoor, is de man te Win schoten in voorloopige hechtenis gesteld. Na een bal had Zaterdagavond te Kerkrade een hevige vechtpartij plaats, waarbij de mijnwerker G. den kapper Q. diepe messtè- ken in den hals toebracht. Het slachtoffer werd direct per auto naar een geneesheer gebracht, die den toestand levensgevaarlijk achtte. De dader is des morgens gearresteerd. Hij was nog in het bezit van het bebloede mes. De teraardebestelling der slachtoffers. Maandagmorgen zijn onder buitengewoon groote belangstelling vier der slachtoffers van de ramp op de .Maas begraven. Het lijk van baas B. Peters werd van het ziekenhuis aan den Coolsingel naar de R. K. Kerk aan het Stieltjesplein vervoerd. Nadat in de kerk een rouwdienst was gehouden, werd het stoffelijk overschot weer naar het ziekenhui: teruggebracht. Daar sloot zich de lijkstoet aan, die het stoffelijk hulsel van J. Kalb be geleidde. Het lijkkleed van deze koets was geborduurd met het wapen der St. Jozef- gezeilenvereeniging. Achter de koetsen vorm de zich een kleine groep van het-personeel der firma Kestens, waar de overledenen in dienst waren geweest en van de leden van de St. Jozefgezellen, waarvan Kalb lid was. Beiden werden op de R. K. begraafplaats, waar zich eenige honderden belangstellenden hadden opgesteld, begraven. Later in den morgen is op de Algemeene Begraafplaats M. FÏeykamp ter aarde be steld. Om halftwaalf vertrok de rouwkoets van het ziekenhuis. Buiten en ook langs den Coolsingel wachtten weer zepr vele belang stellenden. Op de begraafplaats zelf was de belangstelling bijzonder groot, wel een be wijs, hoe Rotterdam met deze ramp heeft medegeleefd. Aan de groeve werd niet ge sproken. Des middags is op het Roomsch-Katho- lieke gedeelte van de Algemeene Begraaf plaats ook, weder onder zeer veel belangstel ling, het vierde slachtoffer, A. German, be graven. Zooals men weet, zijn de lijken van J. Klopstra en A. Zoom nog steeds niet gevon den. In de gemeente Weststellingwerf is een bejaarde, stilwonende veehouder in arrest gesteld, verdacht van vergiftiging van een beslag vee, toebehoorende aan den veehou der R. Veurman te Sonnega. Ook de knecht van laatstgenoemde is gearresteerd. Nadat twee koeien van vergiftigd voedsel gegeten hadden, werd. de daad ontdekt. Begin van de vorige week werden er in het woonwagenpark aan den Weurtschenweg te Nijmegen reeds eenige gevallen van typhus waargenomen. Door medische gemeentelijke autoriteiten en door plaatselijke gezondheids commissie werden onmiddellijk de noodige voorzorgsmaatregelen getroffen om verdere uitbreiding te voorkomen, vooral nadat eeni ge doodeiijke gevallen waren gevolgd. Zondagnamiddag vergaderde de gezond heidscommissie ter bespreking van verdere doeltreffende maatregelen. Gebleken is, dat het hier niet gaat om vlektyphus maar om builttyphus en dat de besmettelijke ziekte, in de woonwagens uitgebroken, van buiten af is ingebracht. Vermoedelijk loopt er on der de woonwagenkampbewoners een ty- phusbaciliendrager rond. Vastgesteld werd, dat de hygiënische toestanden in het kamp verbetering behoeven. Afdoende maatregelen zijn nu getroffen voor ontsmetting der woonwagens van de zieken en voor isoleering der lijders. Het gemeentebestuur zullen eenige voorstellen gedaan worden, over bevordering van de hygiëne van het kamp. Men meldt ons nog: Volgens officieele opgaven zijn er in het woonwagenkamp te Nijmegen 15 gevallen van buiktyphus geconstateerd, waarvan één met doodelijken afloop. De autobus van de onderneming Hartman die een dienst onderhoudt tusschen Bergen- oprZoom en Dinteloord, reed Zaterdag nacht tegen een boom. De vier inzittenden bekwamen geen letsel. De chauffeur verkeer de in dronken toestand. Toen men hem wekte, sprong hij plotseling in het langs den weg stroomen de water van de Vliet. Een voorbijganger redde hem met levensgevaar. De politie heeft de zaak in handen. De machinist-leerling J. Leijen uit Alk maar, die een week geleden op het station te Bergen (N.-H.) tusschen de buffers van de stoomtram is geraakt, is in het ziekenhuis te Alkmaar aan de gevolgen van dat ongeval overleden. Aan de Wijtsloot te Baarn is de boerderij van W. K. in de asch gelegd. Het vee werd met moeite gered. Slechts een hooiberg naast de boerderij werd gespaard. Verzeke ring dekt de schade gedeeltelijk. Dezer dagen is uit het Wilhclminakanaal te Tilburg opgehaald het lijk van een 26-jarig meisje. Hare identiteit kqn Aanvankelijk niet niet juistheid worden vastgesteld. Thans is gebleken, dat zij genaamd is Anna Dirks, afkomstig uit Etten-Leur en als dienstbode te Tilburg in betrekking. Men schrijft uit Barneveld aan de Msb. Zondagavond heeft een jongmensch van hier, die in beschonken toestand per autobus van Amersfoort huiswaarts wilde keeren, zijn medepassagiers, zonder de minste aanleiding, met een mes bedreigd. Nadat hem dit wapen met geweld was ontnomen, wilde hij de rei zigers met een scherp stuk glas te lijf, zoo dat de passagiers zich genoodzaakt zagen, het gevaarlijke jongemensch uit de bus te zetten. Later heeft een chauffeur van een passeeren- de vrachtauto, die den woestaard aan den kant van den weg zag liggen, na eerst zijn handen en voeten stevig te hebben gebonden hem naar huis vervoerd. Het gebouw in allerijl ontruimd. Zondagmiddag ontstond tijdens den dienst brand in het kerkgebouw der Ncd. Herv. Gem. te Ijlst, (Friesl.) De brand was ont staan in een zich in het gebouw bevindend kolenhok. Nadat het kerkgebouw in aller- pijnlijk, schraal of gesprongen door dekou^e gebruik d n de hee lijf vei zachtende en srel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets Bij apoih kers en drogisten. ijl was ontruimd, kon worden begonnen met het blusschingswerk. De brand kon tot een gedeelte van de kerk beperkt blijven. Het gebouw kreeg veel waterschade. De oorzaak is onbekend. De politie te Rotterdam heeft aldaar aan gehouden den machinebankwerker W. de K. terzake mishandeling. Van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon ontving de man f 18.50 in de week steun. De vorige week werd hem op de arbeidsbeurs medege deeld, dat hij op een fabriek aan den Oost- Zeedijk werk kon krijgen. Hij ging er heen maar de chef wilde hem vcorloopig 65 cent per uur betalen, zoodat K. f 30 per week kon halen. Hij wilde direct evenveel als de an deren verdienen en weigerde daarom in dienst te treden. Op de arbeidsbeurs zeide hij dat er geen werk voor hem op de fabriek was. Men vroeg daar echter om een briefje van den chef als bewijs. De K. ging terug, vroeg om een briefje, maar de chef weigerde dit af te geven, omdat er wel werk voor hem was. De steun werd toen ingetrokken. Hierop is de K. weder naar de fabriek gegaan, vroeg nogmaals om een briefje en toen de chef we der weigerde, heeft hij dezen mishandeld. Hij werd in verband hiermede aangehouden. Maandagmiddag omstreeks half twee heeft de 24 jarige A. D. fabrieksarbeider uit de Lange Baanstraat te Rotterdam zijn vrouw, die den laatsten tijd in een perceel aan de Kleine Leeuwenlaan met een ander samen leeft, met een mes eenige steken in den rug toegebracht. De man heeft zich zelf bij de politie aangemeld en is in bewaring gesteld. De vrouw werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. In de provincie Groningen trekken in ver schillende gemeente eenige kooplieden rond, die volgens hun zeggen uit België komen en die lappen bukskin trachten te verkoopen. Al le koopers ervarèn, dat ze óf met de stof öf met de lengte der stof' bedrogen zijn. In een auto trekken de genoemde kooplieden het land door. Briefwisseling tusschen de verdachten. Een gevangenbewaarder gearresteerd. Reeds bij de behandeling van de inbraak in het correspondentschap der Nederland- sche Bank te Kampen, voor de rechtbank te Zwolle, trof-ingewijden, de groote over eenstemming in de verklaringen der ver dachten. De indruk werd gevestigd, dat al leen onderling overleg tusschen de gedeti neerden daarvan de oorzaak konden zijn Vermoedens rezen tegen J. S., die sedert enkele jaren gevangenbewaarder is in het huis van Bewaring alhier. Het bleef aanvan kelijk bij vermoedens, maar onlangs moet een der beklaagden geklapt hebben. Vrijdagavond is S. in hechtenis genomen en gevankelijk naar de strafgevangenis te Zutphen overgebracht. Voorloopig wordt hem alleen ten laste ge legd het tot stand brengen van een brief wisseling tusschen de verdachten van de in braak te Kampen. Vermoedens bestaan echter, dat hij dit ook voor anderen heeft gedaan en de verdachten uit Kampen zelfs des nachts bij elkaar heeft gelaten. In den nacht van Maandag op Dinsdag tegen één uur is te Rotterdam de kellner F. 'L., wonende aan den Oppert, aan het Steiger bij de Korte Hoogstraat te water gesprongen. Hij werd daaruit gered door den anderen kellner F. W. J. H. Toen deze echter aan wal kwam bleek hij uit zijn jas, die hij aan den kant had neergelegd een portefeuille met f 160 te vermissen. Te Vlissingen is, vermoedelijtc ten gevolge van vonken, die uit de kachel gevallen wa ren, een begin van brand geweest in de eerste klasse wachtkamer van het station. Reeds was een gat in dak en plafond gebrand, toen het vuur ontdekt werd. Een agent en de kok uit de restauratie hebben door op het dak te klimmen en emmers water op hel vuur te gooien dit gebluscht. Aangehouden en in bewaring gesteld is tc Rotterdam de 30-jarige typograaf F. J. y. V., die er blijkbaar een speciaal werk van maakte bij menschen in pension f gaan zonder even wel te betalen om dan na een week te ver dwijnen. Deze eigenaardigheid heeft hij 't laatst uit kunnen halen bij een bewoonster van de Pa- lestinastraat, die hij voor een week kostgeld ten bedrage van f 7 heeft weten op te lich ten. Bij zijn smoesjes gaf hij op, dat hij ir. hotel Coomans logeerde en bij een papier handelaar te Rotterdam als reiziger w'crk- zaam was. Aangehouden zijn te Rotterdam H. P. v. A., een havenarbeider van den Crooswijkscher. weg en J. v. E. uit Best bij Eindhoven, die verdacht worden vap het verkoopen en af leveren van valsche rentezegels van f 0.60. Het feit is aan het licht gekomen doordat iemand te goeder trouw bij hem een zegeltje van f 0.60 kocht. Daar deze persoon er een tje van f 0.40 noodig had, trachtte hij 't in tc wisselen bij den Raad van Arbeid aan dc Prins Hendrikkade. H er kwam men tot de ontdekking dat het zegeltje valsch was, ~n stelde men de polit.:# met het feit in kenr-s. Dat duurt nu reeds acht dagen. Niemand begrijpt er iets van, doch, vertelt 'n Fraasck blad, de „slachtoffers," die bij het geval be trokken zijn, zijn alleszins in hun schik. Te Vittel en in verscheiden dorpen van de omgeving daarvan, arriveert eiken morgen een aantal anonieme brieven, aan de inwoners dezer dorpen geadresseerd. De meeste brie ven bevatten een brief van slechts twee woor den als schadeloosstelling, maar daarbij ingeslóten een bankbiljet van 100, 50 of 10 frs. De geheimzinnige afzender heeft op deze wijze in een week reeds meer dan 10.00C frs. in deze dorpjes der Vogezen uitgedeeld. Heeft men met een berouwhebbende! dief te doen; met een krankzinnige óf met iemand, die niet weet, hoe hij zijn geld moet opmaken Men weet niet wat ervan te den ken. Maandag heeft er, in» de Kiosk staande op den hoek v^jllantplein en Hobbemastraat te 's Hage een geval van gasversnKKing plaats gehad. De beheerder der kiosk is de 65-jarige J. S., wonende in de Lyonnetstraat aldaar. Zooals de gewoonte is werd van 122 uur de Kiosk gesloten opdat hij gelegenheid had zijn twaalfuurtje te gebruiken. Toen hij dit gedaan had heeft hij blijkbaar zijn vrij uurtje willen benutten om een mid dagslaapje te maken en heeft hij zich daartoe op de ba ik uitgestrekt met een kussen onder het hoofd. Terwijl hij sliep is toen de gas slang, die wat wijd was van de gaspijp afge gleden, waardoor de kleine ruimte, spoedig geheel met gas gevuld was. Toen later op den middag iemand een krant wilde koepen, bemerkte hij dat de kiosk gesloten was en de man uitgestrekt op een bank lag. Hij waarschuwde de politie, die de deur openmaakte en een onderzoek instelde. Het bleek al dadelijk, dat men met een geval van gasverstikking te doen had. Het lijk werd door den Gem. Geneesk. Dienst naar het bureau v. d. Vcnnestraat vervoerd. Terwijl de landbouwer S. te Bentelo op den hooizolder bezig was hooi te lossen, is hij gevallen en zóó ongelukkig neergekomen, dat hij dood bleef liggen. VROEG VOORJAAR. Vrijdag kwam in de serre van een woning te Purmerend heel lustigjes een koolwitje binnenvliegen. Voor. het „Kruiswoord-raadsel," dat zoo kort na de geboorte in Amerika, den koenen sprong over den Atlantischen Oceaan ge waagd heelt en als een tweede Willem de Veroveraar bet land der flegma zegevierend doortrok, was het stapje over de Noordzee een peulschilletje. En wat geen Zonnekoning gelukte, werd door de kruisende woorden volbracht: Bolland is met vlag en wimpel ge nomen; „Holland puzzelt." Nok halen sommigen er minachtend den neus voor op. Natuurlijkl Voor welke nieu wigheid haalt de rechtgeaarde Hollander zijn neus niet op? Maar! „Wehe wenn er losgelassen. Holland puzzelt.... En hoe! John Buil fronst er zijn wenkbrauwen over en Uncle Sam schudt bedenkelijk het hoofd. Er worden behangselpapieren en parketvloe ren in kruiswoordraadselstijl ontworpen Op school wordt in plaats van gerekend .;n ge taald eenvoudig gepuzzeld; de uitgevers ver koopen hun woordenboeken, die reeds voor den papiermolen bestemd waren; een sup- pletoire begrooting is ingediend, cm Meeren- berg aanzienlijk uit te breiden. We zeggen niet meer. „Goeden dag," maar: „Zeg, armee, weet jij ook een kleedingstuk van... let ters, dat metbegint en op.... eindigt?' En als de kennis moedeloos het hoofd schudt, gaan we verder en zetten onverdro ten het onderzoek voort bij een anderen vriend, resp. vriendin, (Kakatoe), OVERMOED VAN DEN KAPITEIN? Ruim een honderdtal belangstellenden voor de behandeling van een zaak door den Raad voor de Scheepvaart, 't komt maar heel zelden voor. Maandag was dit het ge val toen de Raad een onderzoek instelde naar de oorzaak van de stranding van het s.s, „Mercurius"" van de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij in de Straat van Gibraltar op 7 Jan. 1.1. De gezagvoerder, de heer C. Schaap, ver klaarde, nadat de voorzitter, mr. G. Kirber ger hem medegedeeld had, dat^aij de com missie uit den Raad de meening post gevat had, dat de ramp van hét s.s. „Mercurius" aan des kapiteins nalatigheid te wijten was, o.m. het volgende De kapitein was reeds 6 jaar als zoodanig in dienst en kende de Middellandschc Zee goed. Het s.s. „Mercurius" voer van Valencia naar Amsterdam en had 28 koppen beman ning aan boord. Voorts een volle lading en een deklast. De diepgang was vóór 51 K d.M., 63 d.M. achter. Na vertrek uit Valencia was 't goed weer met oostclijken wind. Den 7den Jan. werd Europa, Point gepasseerd Om 3 u. 55 n.m. De kapitein bevond zich op de brug. Dc noodige kaarten lagen in de kaartenkamer gereed. Reeds 22 jaren voer de kapitein bij de Kon. Stoomboot Mij. en steeds zeker tinds hij kapitein was was hij bij het passieren van landpunten op de brug. De le stuurman maakte den kapitein nog opmerkzaam op de aanwezigheid van „vui ligheid", nl. de steenen bij Carneto Point. De kapitein antwoordde Ik weet 't dat zijn de Parelrotsen. Om 4 uur 15 n.m. liet de kapi tein koers veranderen en hij meende toen ruim Mi mijl vrij te loopen van bovenge noemde" rotsen. Om 4 uur 30 werd Europa Point gepeild. Om' 4 uur 30 stootte het schip hevig en het begon direct water te maken. Het voorschip heide dadelijk aan bakboord oVer. Het schip zat op de Parelrotsen. De kapitein besloot den deklast op te offeren en liet de vaten wijn, welke dien last vormden, is zee werpen. De kapitein schreef de stranding toe aan de onverwachte noordelijke richting van den stroom ter plaatse. De voorzitter achtte de koers wel krap genomen. De kapitein zeide, dat dit geschiedde om de reis zooveel mogelijk tc bespoedigen. De voorzitter 'Maar dat maakt toch niet veel verschil uit I De kapitein verklaarde hierna nog, dat het schip den volgenden morgen verlaten moest worden, daar het zich in zinkenden staat bevond. Reddingbooten brachten de bemanning naar de „Freya". De kapitein ging 't laatste van boord alles had een or delijk verloop. Van den voorraad is nog een en ander geborgen, o.a. 1100 K.G. fruit cri vaten wijn, balen amandelen enz. De 2e stuurman, de heer K. A. Sieswerda, verklaarde o.m. dat z.i. de koers wel krap, doch niet te krap genomen was z.i. voer men niet te dicht op den wal. Het schip liep volle kracht (9 mijl). Getuige had de noo dige kaarten geraadpleegd. De inspecteur van de scheepvaart, de heer C. v. d. Booin, kreeg hierna het woord en zeide, dat z.i. ,de kapitein er aan schuldig staat, dat hij de „Mercurius" volle kracht op de rotsen heeft laten aanloopen. Alle omstan digheden zijn bezwarend voor den kapitein. ,'t Was mooi weer en klaarlichte dag. De ka pitein stond zelf op de brug. Hij voer reeds 22 jaar, waarvan 6 jaar als gezagvoerder en steeds op de Middeilandsche Zee, Hij was dus een bevaren man. De eerste stuurman heeft hem nog gewezen op de rotsen en die waar schuwing drong tot hem door, want hij zeide Dat zijn de Parelrotsen. Al deze bezwarende omstandigheden wettigden een uiterst zwart' straf. Hoe is 't nti mosrlijk, dat de heer Schaap, die bekend stond als een goed en bezadigd navigateur en die steeds zeker was van zijn Zaak, deze ramp veroorzaakt heeft? Dit is terug te voeren tot overmoed van den kapi tein uit overmoed en in den wensch om de route met het oog op de tegenstroomïng in de straat van Gibraltar te verkorten, heeft hij te krap genavigeerd. Het is noodzakelijk, volgens spr., den kapi tein deswege voor zekeren tijd zijn bevoegd heid te ontnemen, al heeft de raad daarbij ook verzachtende omstandigheden in aan merking te nemen. Ten slotte merkte de inspecteur nog op, dat 't vreemd is dat de 2e stuurman de ge nomen kruisspeiiingen niet uitgewerkt heeft had hij dit gedaan dan ware wellicht de ramp nog te voorkomen geweest. Desgevraagd verklaarde kapitein Schaap nog, dat hij niets meer te zijner verontschul diging had aan te voeren. De uitspraak volgt op een nader te bepa len datum. Vr. Mijn zoon, oud 14 jaar, wil naar het Lyceum. Kunt u mij ook zeggen of hier voor examen gedaan moet worden? Is er nog eenige kennis noodig? 2. Wat beteekent S.S. T.T. op een brief? 3. Hoe krijg ik een inktvleek uit fijn mousseline? Antw. Wendt u tot den Zeereerw. heer Rector van het R.K.Lyceum, Zijlweg, Ovar- veen, die u zeer gaarne volledig zal in lichten. 2. S. S. T. T. beteekent: salvis titulis tuis, behoudens uwe titels. 3. Betten met lauwe melk tot dc vlek verdwenen is. Dan met lauw warm water uitwasschen. Helpt dat niet, koop dan bij uw drogist een inktstift, waarin gebruiks aanwijzing. Vr. Is een zegel van50 cent voldoende voor een bedrag van 5000 voor de wet? Of moet dit hooger zijn? Antw. Dc grootte van het ze gel hangt af van den aard der schuld of voldoening, die deze 5000 vertegenwoor digen. Het verschilt naar mate het de kwi tantie is voor een geldsom, een schuldbe kentenis enz. Wil ons daaromtrent nog inlichten. Vr.: In welk geval moet van een erfenis successierecht betaald worden? Is een na latenschap van een moeder tct een zeker bedrag vrij van successierechten? Wat is dit bedrag en hoe groot is eventueel het te betalen percentage? Betreft dit bedrag het totaal der erfenis of hetgeen ieder erft? Antw.: Men betaalt in dit geval van de eerste 1000.3.5 pCt.; van de volgende 1000.'4 pCt.van de volgende 3090 5 pCt.; van de volgende 5000 5 pCt.; van, de volgende f 15000 5.5 pCt.; van de vol gende 25.000 6 pCt.van dc volgende 50.000 6.5 pCt.; van de volgende 100.000 7 pCt.; van de volgende 300.000 7.5 pCt.; en van de rest 8 pCt.. Erfenissen in rechten lijn zijci vrij van successie, als zij niet meer dan 1000 bedragen. Voor minderjarige kin deren wordt dc aftrek verhoogd met 300 voor elk jaar dat zij jonger zijn dan 2i jaar. Er zijn neg eenige bepalingen, doch voor volledige inlichtingen moeten wij u naar een notaris verwijzen. Men meldt ons: Het kantoor van dc 3e Groote Internatio nale Tabakstentoonstelling „TABA" is van af heden gevestigd is het Paleis voor Volks vlijt, hoofdingang Frederiksplein. Evenals vorige jaren is de belangstelling voor exposecren wederom zc.er groot. Er zullen belangrijke buitenlandsche inzendin gen komen en voornamelijk, de rnachine- afdeeling bij dc bedrijven in werking, be looft zéér interessant te worden. De firma A. Hillen, Delft, zal exposeeren met eenige sigarenmaakmachines, de eer sten welke in cos land geplaatst zijn, iedere machine met een productie van 450 sigaren, per uur. Ruim 200 meter is bestemd voor een vol-aufomatische tabakskerverij en een sigarettenmachinc met een productie van 4 maal ÏOO.OCO sigaretten per dag, zal {evens de belangstelling trekken. Verder zullen er gedemonstreerd worden de nieuwste machi nes in gebruik bij de tabaks- en sigaren fabrikanten. Een Engelscbe firma exposeert mt automatische pakketteermachines. De voornaamste firma's in ons land exposeeren wederom en indien de deelname zoo blijft toenemen, zal een expositie-gebouw ici den tuin van het Paleis voor Volksvlijt noodig blijken. De vestiging Van het kantoor aan het Paleis voor Volksvlijt staat in verband met d belangrijke verbouwingen, welke zullen plaats vinden en het gemak dat de fabrikan ten er van hebben, hun eventueele plaats za've in ootfenschouw te kunnen nemen. De „TABA" die zich mag verheugen in de voortdurende belangstelling van autoritei'en en vooraanstaande industrieelen belooft dit maal de vorige gehouden „Taba"-fentoon- stell'ngen in belangrijkheid verre te over treffen. Het Bestuur van de „TABA" neemt zich voor het cachet van de tentoonstelling ernstig en waardig te houden en zullen zoo veel mogelijk die attracties vermeden wor den, waardoor tfelegenhei is tentoonstellingen zich hebben gekenmerkt. Het bezoek io 1923 bedroeg 130.000, be- ta'cnde bezoekers ,in 30 dagen, en in 1924 74.0C0 betalende bezoekers in 14 dagen. ALLIANCE—D. O. S. S. 3—0. Wederom een schitterende prestatie van Alliance. Zondagmiddag werd op het Lyceumveld weer eens een spannende wedstrijd ge speeld. De eerste aanvallen waren voor Al liance en weldra met succes. Als de voorhoede mooi opgedreven heeft, wil de back van D. O. S. S. wegtrappen, doch doet dit per ongeluk dc verkeerde kant op en de bal belandt in het doel. Een uitbundig gejuich van de zijde der Alliance-supporters volgt. Als weer is afgetrapt komt D. O. S. S. vurig opzetten, doch haar aanvallen stuiten op den achterhoede van Alliance, die zeer goed op dreef is. Wederom is het de Alliance-voorhoede die een race onderneemt en na eenig keu rig samenspelen doet cén der spelers van bovengenoemde partij de netten van net D. O. S. S. doel voor de tweede maal trillen, 2—0. Met dezen stand breekt de rust aan. Na de thee Is Alliance geregeld de sterk ste, doch de achterhoede van D. O. S. S, stuit de meeste harer aanvallen. De voorhoede van D. O. S. S. gaf van het begin af een niet al te besten indruk, daaren tegen was die van Alliance steeds goed op dreef. Op het laatst moest D. O. S. S. zelfs bijna geheel een defensieve houding aannemen, zoodat het voor Alliance niet zoo gemakke lijk was een doorbraak te forceeren, Toch kwam er gelukkig na een kleine schermutseling voor het D. O. S. S. doel nog een goal, 30. Even hierna fluit de scheids rechter, die correct leidde, het einde, zoo- dat Alliance dus welverdiend gewonnen heeft TL BLOEMENDAAL—SPARTA. Deze bekerwedstrijd, welke was vastge steld op het Bloemendaal-terrein, is met goedvinden van beide vereenigingen omge zet in Sparta-Bloemendaal en zal dus wor den gespeeld op het terrein van Sparta in Rotterdam. De N. V. B. heeft hieraan reeds haar goed keuring gehecht. Naar wij vernemen, kómt Sparta met haar gewone elftal uit. OM DEN MEESTERTITEL. R. C, KELLER WINT DEN TITEL. Dinsdagavond j.l., heeft de V. A. D.'er R. C. Keiler ook de derde partij van den herkamp tegen L.' Duitz gewonnen en daar mede den titel van dammccstcr behaald. De eerste wedstrijd eindigde in gelijk spel en de tweede werd door Keiler gewonnen'. Brussel, Mardi-gras. Het jaarlijks terugkeerend voetbalfestijn tusschen het Belgisch elftal onder een an deren naam en een stelletje Ncdcriandsche proefkonijnen is zooals te verwachten was uitgeloopen op een Belgische zege. Ik zeg: zooals te verwachten was. Immers juist die verschillende wijze van samenstellen brengt al dadelijk de balans in Nederland's nadeel en waar de Hollandsche selectie-commissie wijselijk niet van haar ingenomen standpunt wil afwijken, behoeven wij ons over de ne derlaag niet te veel te verwonderen. Men gaat nu eenmaal uit van de mcening dat dit Feest van Mardi-gras niet dient voor oen knetterende Hollandsche zege, maar om. een knetterende Hollandsche zege in de ofli- ciëelc Interlandenwedstrijd mogelijk te ma ken. Niettemin was de strijd, die op het schitte rende Pare Daden verstreden werd, in ver schillend opzicht teleurstellend. En de Elf tal-Commissie, we!kc op algemeen verzoek bcog-geroemde spelers als Felix, Wamsteker en Formcnoy in de ploeg had opgenomen, is tenslotte tot de overtuiging gekomen dat men niet cl le veel moet afgaan op het ge- hosanna van dc Districtscommissies, die keer op keer de hun toevertrouwde pupil len als dc eenig-bruikbare uitschreeuwen. Een man als Felix bijvoorbeeld, die welis waar vele kansen schepte, verknoeide die kansen op erbarmelijke wijze, een vent als Formcnoy bad den heclen wedstrijd iemand voor z'n linkervoet en kan met den besten van de wereld geen bal rechts trappen, iemand als Franssen was overal waar de bul net geweest was of nooit zou komen. Aan de andere zijde waren er gelukkig lichtpun ten en in dit opzich noemen we allereerst Dijke, een fair (doch forsch), trapvast back, wiens eenige fout is dat hij erg individueel speelt, maar van wien ik mij toch niet goed zou kunnen voorstellen dat hem een plaats in het Nederlandsch .elftal zou kunnen ont gaan. Verder de rechtsbuiten Gielcns, de welke stukken beter dan Jbr. Snouck Huv- gronje, Jongblocdts van N. O. A. D., alsmede Schindeler. Goed was Lefèvrc, Horsten faalde en Wamsteker was niet in Leidscnen vorm. Vol was het Union-veld, laat ik zeggen 18.000 zielen. Gebruikelijke opkoopcrs-rel- letjes -T— Tout comme chez nous verhoog den de stemming aanmerkelijk. Vlaggen de den de rest, maar fanfares ontbraken. Geen klaroengeschal. Geen bloemen. Wel voel Hooge Oomes, die er bij hoorden, subsidiair net 'deden alsof, als daaT zijn Hirschman, Muudt, Spaan, Lotsy, Mutters en Seylhau- wer. Om tien over half drie streken elf Zwalu wen over het terrein neer ip blauwe truien met witte broeken. Even daarna de „Awel- zulles" in het rood met zwart. Camera's klakten. Een arbiter die luisterde naar den Germaanschen titel Theuerkauft riep de beide captains te zamen en Lefèvre, die nu pas Dr. geworden is, raadde goed bij het da len van den Franc. Er stonden toen twee ploegen als volgt: Zwaluwen: Schindeler, Wamsteker, Dijke, Lefèvre, Franssen, Horsten, Gielens, Jongblcedts, Felix, Formenoy, Twelker. Roodc Duivels: Sterkx, Thijs, Dcspal, Larnoe, Braine Jr, Braine Sr., Fierens. Clacs, Verbeeck, Swaertebroekx, Caudron. Het begin is voor de Hollanders. Gielens doet ae eerste aanval, geeft een keurigen center aan Formcnoy, maar de Spartaan sukkelt al direct met het verkeerde beentje. De onzen blijven dominecren en speciaal het goede werk van den rechtervleugel valt op, mede dank zij het goed steunen van Lefè vre. Een mooie ren van Twelker wordt be sloten met een voorzet, die achter gaat. Dan werken zich ook de Belgen los en het blijkt al ras dat de middenlinie der Duivels hie taak veel beter opvat dan die der Nederlan ders. Zij steunen. Lefèvre veroorzaakt een viijen schop, maar Fierens schiet in Schin- deler's handen. Tien minuten voor de rust, geeft Fierens een lagen center naar Despal, deze zet over naar Braine, die al toeloo pend onhoudbaar voor Schindeler inschiet. (10). Juist als de eerste helft met dezen stand dreigt te eindigen, ziet Despal nog kans den stand on 20 te brengen. Na de pauze zakt het spelpeil aanmerke lijk. Vele Hollanders raken vermoeid door het zware veld en sjokken maar wat achter de Belgen aan met een gangetje van nul komma-zes, Het is Dijke die onvermoeid standhoudt. Ah dan Gielcns een hoekschop te nemen krijgt, belandt de bal bij Lefèvre en tusschen tal van beenen door verschalkt hij Coudron met een listig schot (21). Dit geeft der. Zwaluwen moed en aanval op aan val is er het gevolg van. Ettelijke kansen, die Felix maar voor 't intrappen heeft, gaan verloren wegens ondoordacht schieten en slechts een enkele maal behoeft Coudron li/indelend op te treden. Swaertebroeckx en Verbeeck hebben daarenboven gelegenheid to over om te toonen bet nog r.iet verleerd tc zijn al wordt de captain-medicus er met dc jaren niet vlugger op. Zijn opstellen is echter uniek. Tegen het einde denkt ieder een Formenoy tc zien scoren, maar ook de Spartaan blijft in gebreken en de Zwaluwen breken een nederlaag. Waar onze ploeg wèl, die der BcHcn niet noemenswaardig kan worden versterkt, zien we den kamp van vijftien Maart op 'tBecr- schot-veld met veel vertrouwen tegemoet H. R,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7