landbTen visscherij Radio Omroep. UIT DE PERS. PersPneele belasting. w aarom zco vragen wij blijft nu achterwege een herstel aan den midden stand van een sinds tientallen van jaren bestaande g.ove onbillijkheid, om niet te zeggen onrechtvaardigheid, in den druk der personeele belasting op winkels, hotels, ca fés, enz.? Vergadering van crediteuren der N.V. Hanzebank in het bisdom Haarlem. Prof. van Vollenhoven. Een adres van het Kon Ned. Gymnastiek-Verbond. Voor het behoud van den Zomertijd. De nieuwe politieke groepearing. De faillissementswet en de surséance van betaling. KUNST EN KENNIS. De Radio-omroep in Nederland. RECHTSZAKEN. PRIMA I^ADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Een geheime zitting van vijf kwartier. De vaststelling van het regiement voor de burgerlijke armbesturen wederom aangehouden. De verhooging van de jaarwedde van den gem. geneeskundige. De openstelling van het park Velserbeek. Is de op non-activiteitstelling rechtmatig? De Hanzebank te Laren. ORDE EN ARBEID. Uit de Staen-industrie. Geen fusie tusschen de Spcor- wegbonden? De invloed der voeding od het bloeien van vruchtboomen. VELSEROORD. IJMUIDEN. SANTPOORT. - In „De Nederlandsche Hanze", orgaan van den Ned. R.K. Middenstandsbond, schrijft mr. Hubar onder meer het volgende: Met terzijdestelling van een bespreking der details dezer vijf ontwerpn, in het bij zonder de aanvulling der Zegeiwet'jweelüe- belasting) wiüen wij hier de aandacht ves tigen op een ernstige grief, welke wij heb ben, niet tegen hetgeen voorgesteld wordt, maar tegen hetgeen Minister Coiijn ach'er- wege heeft gelaten. We bedoeïen een wij zig ng der Fersoneele Belasting! Zonder in discussie te brengen de vraag of we hier te doen hebben met een onbedui dende partieele wijziging van enkele be lastingwetten, dan wel een geheele omwer king van onze belastingwetgeving, staat toch dit wel vast, dat door een reeks van maatregeler en wetswijzigingen Minister Coiijn een verandering van beteekenis wil brengen in de werking en den druk van het geheel van belastingen. Een en ander ter wille eener gunstiger economische werking en ter betrachting der billijkheid. Zeer zeker twee belangrijke doeleinden, weike om hunne waarde voor het algemeen belang bij iedereen waardee ring moeten vinden. Nu alle mogelijke wijzigingen van belas tingwetten mogelijk blijken, nu Minister Coiijn komt met maatregelen ter bevorde ring eener billijke verdeeling van den be lastingdruk, nu mag de Middenstand, die zich onder de moeilijke economische om standigheden der laatste jaren het hoofd in den schoot heeft gelegd, met recht verlan- gn: „Eerst wegneming der onrechtvaardig heid aan ons reeds tientallen van jaren be gaan, alvorens met' andere op zich zelf zeer gewenschte maatregelen ter bevordering der billijkheid te komen." Zeer juist merkt de Minister in de M. v. T. op de aanvulling der Zegelwet, dat de Personeele Belasting een belasiing op weel de is, doch dat zij slechts enkele uitingen van weelde (reft. Daarom juist is de personeele belasting op winkels en hotels zoo onrechtvaardig. Immers, daar treft zij geen weelde en is zij geen verteringsbelasting, maar is zij zuiver een bedrijfsbelasting, waarvan dan ook zeer terecht fabrieken en bedrijven zijn vrijge steld. Maar waarom dan niet winkels en hotels? Enfin, het aandragen van diverse argu menten is overbodig, daar de geschetste on rechtvaardige werking der personeele belas ting „inconfesso" is. Het meest grievende zit in de positie der café's, hotels enz. Naast de onrechtvaardige personeele be lasting, welke in casu niet als weeldebelas ting werkt, komt nu nog een belasting op verteringen in café's en hotels, ongeacht of het weelde-verteringen ziin dan niet. Alzoo nog een onbillijkheid er bij! Deze onbillijk heid treft natuurlijk allereerst den consu ment, maar laat toch niet na zijn nadeeli- gen terugslag op de caféhouders te doen gelden. De Minister erkent het ruiterlijk: „Het voorgestelde recht zal er misschien toe bijdragen „om den handel in de in het wetsontwerp genoemde zaken eenigszins te doen afnemen en de verteringen in hotels, eethuizen en dergelijke inrichtingen ietwat te verminderen...." Gaat het nu aan, dat café's en hotels, in stede ontheven te worden van een onrecht- vaardigen druk der personeele belasting nog opnieuw een extra-druk er bij krijgen, welke in zich al weer niet zuiver op de graat is? Het wordt toch al te bar. Bestaat er nu nog een grens voor het toelaatbare? Óf heeft deze nog maar alleen academische waarde? Mr. Hubar concludeert als volgt: „We lopen dat nu toch de Tweede Kamer en n het bijzonder de R.K. Kamerfractie de- :e gelegenheid te baat nemen, om te too- aen dat het haar ernst is met de Midden- standsbelangen. Het wil ons voorkomen, dat met eenigen goeden wil toch wel een weg gevonden kan worden om aan deze rechtmatige grieven van den Middenstand tegemoet te komen „Het minste wat gevraagd mag worden is wel dit: dat tegenover den nieuw op te leggen druk op café's en hotels', aan deze worde tegemoet gekomen, door ze te ont heffen van de Personeele Belasting." Met de conclusie van den heer Hubar zijn wij het eens. Moge de Minister van Financiën overwegen, of hier door de mid denstanders teveel Wordt gevraagd. Met een ontheffing van de zwaardrukkende en al lesbehalve billijke personeele belasting op wmkels, hotels, enz. zijn vermoedelijk geen millioenen gemoeid. B "BBfc Op Donderdag 26 Februari 1925 zal in de Stadsgehoorzaal te Leiden (Breestraat) om 10 uur een vergadering gehouden wor den van crediteuren der N. V. der Haar- lemsche Hanzebank. Agenda: 1. Opening der vergadering. 2. Mededeeüngen namens Commissaris sen en Directie van de Hanzebank. 3. Besprekingen omtrent minnelijke liqui datie en benoeming van een Centrale Com missie voor Crediteuren. N. B. Nabij de vergaderzaal zullen 9 bureaux zitting hebben, n.l. acht bureaux resp. voor de gevolmachtigden uit de dis tricten: 1. Amsterdam, 2. Haarlem, 3. Alk maar en Hoorn, 4. Gouda, 5. Leiden, 6. Den Haag, 7. Rotterdam, 8. Zeeland en no. 9. voor alle crediteuren die tot dusverre geen volmacht teekenden. Elke gevolmachtigde wende zich alvo rens zijn plaats in te nemen, tot het bu-eau, dat den naam van zijn district aanwijst, teekent daar de presentielijst en neemt lijne stembiljetten in ontvangst. Prof. mr. C. van Vollenhoven te Leiden, zal in de tweede helft van Maart naar Amerika vertrekken, in verband met de regeling van de Amerikaansch-Mexicaan- «che geschillen. (N. R. Ct.) Het Kon. Ned. Gymnastiek-Verbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden voor het behoud van dpn zomertijd, dien het dringend noodig acht voor de duizenden beoefenaren van gymnastiek en sport. Juist d« uren na den arbeid in den zomer zijn bij uitstele geschikt voor lichamelijke oefe ning. Bij afschaffing van den zomertijd zal een belangrijk deel van de zoo noodige be vordering der lichamelijke ontwikkeling van het Nederlandsche Volk verloren gaan. Het Amsterdamsche Comité van de Cen trale van Vereenigjngen van personeel in s Rijks dienst, omvattende 2000 ambtenaren vergaderde Maandag j.l. en besloot onder meer aan de Tweede Kamer een telegram te zenden, waarbij verzocht wordt het in be handeling zijnde ontwerp van wet betreffen de afschaffing van den zomertijd te wihen verwerpen. Ook mej. Mr. E, C. van Dorp. Naar het Corr. Bur. verneemt, behoort ook het liberale kamerlid, Mej. Mr. E. C. van Dorp tot de onderteekenaren van de dezer dagen te publiceeren beginselverkla ring van de nieuwe politieke groepeering. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging van de bepalingen van de Faillissementswet. betrekking hebbende op de surséance van betaling. Naar aanleiding van de ,in het voorloopig verslag geopperde vraag over toepassebjk- verklaring van art. 17 op de surséance van betaling, is in het gewijzigd ontwerp voorge steld, de vrijheid van zegelrecht, genoemd in art. 17, 2de lid, mede van toepassing te- verklaren op stukken opgemaakt, naar aan leiding van een verleende surséance. De vrijstelling van registratierecht is ge schrapt, omdat die vrijstelling reeds voort vloeit uit art. 101 der Registratiewet 1914. Met betrekking tot art. 228 merkt de mi nister op, dat hij een regeling, als door eenige leden der Kamer voorgesteld, op ver schillende, door hem uiteengezette gronden, ongewenscht acht. Het Engelsche systeem. Naar de Tel. verneemt, is van een voor nemen bij de regeering om van instellingen die radiozenders gebruiken of die radio-be- noodigdheden verkoopen, belasting te hef fen, niets bekend; alleen zijn radio-ontvang toestellen, als belastingobject ingelijfd bij de 5 pet. groep van het nieuwe ontwerp-weel- debelasting van minister Coiijn. Voorloopig geldt de regeling waarbij de directeur-gepe- raal der posterijen en telegrafie, namens den minister van Waterstaat is gemachtigd om tijdelijke omroep-zendvergunningen uit te reiken aan frima's corporaties, die de door het Rijk te stellen voorwaarden aanvaarden. Deze voorwaarden zijn voornamelijk van technidchen aard; de financiëele zijde er van is de retributie die geheven wordt van elk zend-uur per jaar. De uitgereikte omroep- vergunningen beperken zich tot de N. S. F. en den localen zender der firma Boosman te Amsterdam. Het persbureau Vas Diaz met zijn radio- persdienst staat ér anders voor. Het pers bureau en ook de Vereen, voor den Effecten handel hebben een bepaalde concessie der regeering. Zij zijn vormen van particuliere exploitatie van rijksdiensten. De bij die diensten aangesloten abonné's hebben dan ook het Rijk schadeloos te stellen voor zijn daad, het telegraafmonopolie gedeeltelijk met particulieren te deelen. Omtrent den vorm van den Radio-Om roep, die in Nederland zal worden opge richt is nog niets positiefs bekend, althans voor wat betreft de plannen van de regee ring. Wel is het zeer waarschijnlijk, dat een systeem gekozen zal worden analoog aan het z.g. Engelsche stelsel, d.wz. een „ge mengd" bedrijf waarbij van de luisteraars een belasting geheven zal worden, die groo- tendeels ten goede komt aan de bekostiging der programma's. WOENSDAG 25 FEBRUARI. Brussel 265 M. 8.35 u. Fragmenten uit „Lakmé", opera Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Concert en zang. Eiifeltoren 2650 M. 6.20 u. Concert (zang). Radio Paris 1780 M. 9 u. Festival des oeuvres de Jean Cras. Hilvers. Draadl, Omroep 1050 M. Christel. Radio Omroep. plaats tusschen de besturen van de Ned. Vereeniging en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel over de, op het Congres van dezen laatsten Bond aangenomen fusie- voorwaarden Door het Hoofdbestuur van de Neder landsche Vereeniging werd in een 14-tal pun ten aangegeven, op welke wijze men in groo- te lijnen kon tegemoet komen aan de wen- schen van het Congres van den Neutralen Bond, waaronder het referendum. De meerderheid van Bestuur van den Neutralen Bond bleek niet te vinden te zijn, om aan de punten, door het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging gefor muleerd, tegemoet te komen, waarna door het Hoofdbestuur van de Ned Vereeniging werd geconcludeerd dat men het thans ver der moede was nog langer deze besprekin gen te doen rekken, zonder dat in uitzicht kon worden gesteld, of daadwerkelijk tot n fusie door den Neutralen Bond zou worden besloten. Deze vergadering eindigde dus zon der resultaat Een conclusie van het O. M. tot toewijzing. De Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank concludeerde Dinsdag, aangezien er z.,i. geen sprake kan zijn van een ge heels of gedeeltelijke ontbinding van het lqger, tot toewijzing van de vordering door een officier ingesteld wegens zijn op non- activiteitstelling. De betrokken officier acht te zijn op non-activiteitstelling onrechtma tig en'vorderde van den Staat de uitbetaling van zijn vroeger genoten salaris. De uitspraak werd bepaald op 31 Maart a.s. De verduistering door den agent. De agent van het bijkantoor Laren van de j Utrechtscbe Hanzebank, werd op 15 Juli van het vorig jaar door de Vacantiekamer der Rechlbank te Amsterdam ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van de hem ten laste gelegde verduistering van 20.537 om dat niet was komen vast te staan, dat hij het geld, hetwelk hij aan een wijnhandelaar uitleende, zich had toegeëigend. Het O. M. teekende hooger beroep aan. Dinsdag vernietigde het gerechtshof te Am sterdam het vonnis en veroordeelde den agent van het bijkantoor ter zake verduis tering tot zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. In arbeiderskringen wordt een conflict op de Waalsteenfabrieken onvermijdelijk ge acht, nu de Bond van Waalsteenfabrikanten weigert het overleg met de werknemers-or ganisaties voort te zetten. Aan beide zijden houdt men vast aan het oordeel, dat men over verplicht lidmaatschap van vakver- eenigingen en het instellen van fabrieks-con- trole-vereenigingen zich heeft gevormd. De gevraagde loonsverhoogmgen zouden, naar het Hbld. verneemt, niet de klip zijn, waar- I op de onderhandelingen zijn gestrand. i Een mislukte Conferentie. Men meldt ons uit Utrecht: Dinsdagmiddag had aihier een bijeenkomst I Het is een bekend feit, dat een gebrekkige voeding bij de meest planten aanleiding geeft tot een sterken bloei. Deze regel gaat echter in alle gevallen niet geheel op, maar toch kunnen wij aannemen dat hij vrij alge meen is. Houdt men bijv. vele bloemplanten, die in bloemperken geplant worden, in de potten, zoo bloeien ze veel milder dan wan neer ze in den vrijen grond geplant worden, in welk geval ge wel meer in blad groeien doch minder bloeien. Een sterke bemesting heeft over 't alge meen een sterke bladontwikkeling ten ge volge, en slechts bij uitzondering een ster ken bloei. Bij sommige planten is het dik wijls zeer in het oog loopend, waartoe bijv. de boe kwijt behoort, die in zeer schrale gron den maar eenige centimeters hoog wordt, slechts een paar zwakke blaadjes heeft, ter wijl ze toch bloeit hetzelfde is met klaver het geval. En ook op het gebied der vruchtboomen is dat verschijnsel bekend, zoo zelfs, dat de kweekwijze in verscheidene gevallen er op is ingericht. De ervaring leert n.l., dat vrucht boomen, aan hun eigen vrije ontwikkeling overgelaten, in de eerste jaren van hun leven snel en krachtig groeien, doch dat deze snelle ontwikkeling na verloop van eenigen tijd al lengs voor een trageren groei plaats maakt. Zoolang de eerste periode duurt, bloeien de jonge boomen niet, eerst in (Je tweede peri ode begint het bloeien en vruchtdragen. Van grooten invloed is hierop de verhou ding tusschen de ontwikkeling der wortels en die van de bebladerde kroon aanvankelijk is deze verhqpding een zoodanige, dat alle dee len van de nog jonge kroon rijkelijk van sap pen worden voorzien en zoolang dit duurt, groeit de boom krachtig, maar bloeit hij niet. Doch allengs erlangt die kroon zoo grooten omvang dat elke afzonderlijke tak minder en minder voedsel ontvangt, daar deze laat ste niet in gelijke mate met de kroon schij nen aan te groeien. Deze vermindering van voedseltoevoer voor de wortels bepaalt den tijd, waarop de boom zal gaan bloeien. Om bovenstaande reden wordt bij vrucht boomen, die wel sterk' groeien, doch traag bloeien, op kunstmatige wijze de sapstroom vanuit de wortels onderbroken. Door som migen worden eenige wortels in den grond afgestoken, anderen maken insnijdingen in de bast rondom den stam, het z.g.n. „ringen", nog anderen verplanten de boomen of bui gen de takken naar omlaag. Al deze bewer kingen steunen op het beginsel den opgaan- den sapstroom te stremmen. Aan al deze middelen, wat evenwel „paardenmiddelen" zijn, kleven vele gevaren vast, waarop wij ook de aandacht moeten vestigen. Een feit is toch, dat men den boom benadeelt en dat niét alleen den voedseltoevoer wordt ge stremd, doch dat ook de toevoer van water wordt belemmerd. Het is n.l. ten deele waar, dat water tot de voeding behoort, voor een ander deel wordt het door de bladeren weer uitgedampt en dat uitdampen juist gaat met de weersgesteldheid op en neer. Bij droog weer wordt er veel meer water verdampt dan bij vochtig en koel weer. Zoodat in het eerste geval de wortels al hun best moeten doen den aanvoer op gelijk peil te houden met het wa- terverlies. Heeft men nu den wortelgroei willekeurig beperkt, dan beloopt men ook het gevaar, dat in een droge periode de boom te veel zal lijden, waardoor wel het aanzetten van bloesem wordt bevorderd, doch waar de vruchten van slechte kwaliteit zullen zijn en de boom zelf een ziekelijk uiterlijk zal ver- toonen. Beter schijnt het ons toe het euvel van een te sterken groei te bestrijden met beperkte bemesting. Het toedienen van kalk en fosforzuur en het onthouden van stikstof zal in de meeste gevallen een goed resultaat geven. De wortels blijven dan intact, zoodat de toevoer van water normaal door kan gaan, terwijl toch een te sterke bladontwikkeling wordt tegengewerkt. Het was geenszins ons doel, de juiste oor zaak van het verschijnsel te b chrijven, want wetenschap en practijk me tot nog toe daarop het juiste antwoord uldig blijven. Wij staan hier voor een van die vele raad selen der natuur, die het ons niet alleen voor alsnog niet gegeven is op te lossen, maar waarvan wij zelfs niet vermoeden kunnen, welken weg men zou moeten inslaan, om tot een volkomen oplossing te komen. Wij moeten er ons toe beperken de juist heid en de algemeenheid van den regel aan te toonen, en zooveel mogelijk bekende ge vallen daaruit te verklaren, doch den regel" zelve kunnen wij niet verklaren. Het is echter onze taak niet ons te verdiepen in de oorzaak van het merkwaardig verschijn sel, te merkwaardiger, daar er vele voorbeel den zijn aan te halen, die tegen den alge- meenen regel indruischen. Van beteekenis is het intusschen met den regel bekend te zijn, daar deze kennis in ieder geval nuttig in de practijk kan worden toegepast. (DE ZAAIER.) De raad vergaderde Dinsdag. Voorzitter burgemeester Rijkers. Na een geheime zitting van ruim een uur werd de openbare vergadering te kwart na acht geopend. De heer Vermeulen was afwezig. Ingekomen stukken. Behalve eenige brieven van Ged. Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raads besluiten zijn ingekomen adressen van bet bestuur der vereeniging van winkeliers en neringdoenden „Wijkeroog" te Wijkeroog, de N. V. Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken, de N. V. Vereenigde Kon. Papier fabrieken der firma van Gelder Zonen en het bestuur der anti-revolutionaire kiesver. „Nederland en Oranje" te Velsen, houdende het verzoek het daarheen ie leiden, dat een rechtmatig deel van de van gemeentewege te stichten woningen, wordt gebouwd in de afd. Wijkeroog. B. en W. stellen voor de adressen naar hen te renvoyeeren om advies. Aldus be sloten. Ingekomen is nog: Een adres van de besturen der Chr. Hist. Kiesver. afd. Wijkeroog, de R. K. Kiesver. „Recht en Plicht" en de S. "D. A. P. afd. Wijkeroog, waarin wordt verzocht een zeer groot deel van de te bouwen 295 woningen in de afd. Wijkeroog te stichten. Naar B. en W. om advies: Een verzoek van mej. A. J. Uyttenboo- gaard om eervol ontslag als onderwijzeres aan school A. en een nader schrijven om dit verzoek als niet gedaan te beschouwen. Aangenomen voor kennisgeving. Een voorstel van den heer Schillingen, lui dende als volgt'. Naast de Burgelijke Armbesturen bestaat in onze gemeente eer gemeentelijke dienst voor „Maatschappelijk Hulpbetoon". De leden van „Maatschappelijk Hulpbe toon" kunnen dezelfde zijn als die van de Burg. Armbesturen. De taak van „Maat schappelijk Hulpbetoon" bestaat hierin, dat het hen, die niet armlastig zijn en door om standigheden buiten hun toedoen en hun wil, financieel hulpbehoevend zijn en- zich tegen werkloosheid hebben verzekerd, door tuschenkomst van hunne diverse organisa ties, steun verleent. Wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Aangezien eventueele aanneming van het voorstel van invloed zou kunnen zijn op de redactie van art. 1 van het voor gedragen reglement voor de burgelijke arm besturen stellen B. en W. voor de vaststel ling van dit reglement (punt 2 der agenda) aan te houden tot de volgende vergadering. De heer VISSER krijgt den indruk dat het armbestuur beschouwd wordt als een lap die er bij hangt. Spr. hoopt dat dit de laatste maal is dat dit punt wordt uitgesteld en dat het in de eerstvolgende vergadering behan deld zal worden. De VOORZITTER merkt op, dat de werk zaamheden van het burgelijk armbestuur zeer geapnrecieerd worden. Het voorstel van den heer Schilling raakt het vast te stellen reglement. Het is spr.'s bedoeling over 14 dagen wederom te vergaderen en dan dit punt als no. 1 op de agenda te plaatsen. Het voorstel tot aanhouding wordt aan genomen. Een verzoek van H. Blinkhof te IJmuiden om een lichtpunt te willen plaatsen aan de verlengde Annastraat, wordt in handen ge steld van B. en W. ter afdoening. Een adres van den voorzitter en den se cretaris van het Katholiek Drankweerco- mité te Velsen, waarbij verzocht wordt het verzoek van de commissie van beheer van het R. K. Vereenigingsgebouw te IJmuiden niet in te willigen, of rlleen toe te staan vcor den verkoop van alcoholvrijen drank. Te behandelen bij punt 6 der agenda. Een adres van den voorzitter en den se cretaris der Ver. „Ons Belang" afd. van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters, waarbij in verband met de in gemeenteblad no. 34 van 1925 opgenomen prae-adviezen, verzocht wordt, de artt. 2 en 3 der verordening, houdende eischen, waar aan een localiteit moet voldoen om voor „vergunning" of „verlof" in aanmerking ff komen, te wijziger. In handen van B, en W. om advies. Een adres.van het Centraal Drankweer- comité in de gemeente Velsen, waarbij ver zocht wordt een verordening vast te stellen, waarin bepaald wordt dat het verboden is in perceelen, in eigendom tocbehoorende aan de gemeente Velsen, te hebben en te houden een vergunning of verlof t-oor den verkoop van alcoholische dranken. Besloten wordt adressant te berichten dat de raad ingevolge de Drankwet het verlee- nen van verloven niet kan verbieden. Jaarwedde gemeentelijke geneeskundige. In verband met een adres van het bestuur van hel Geneeskundig Gezelschap „Kenne- merland" stellen B. en W. den raad voor de jaarwedde van den gemeentelijken genees kundige met 500 te verhoogen. De heer TUSENIUS vraagt of die 500 zullen helpen. De VOORZITTER geeft als zijn persoon lijke meening te kennen dat het niet veel helpen zal, doch de andere leden van het college van B. en W. denken er anders over. Wethouder LANDEWEERT verdedigt het voorstel. Het voorstel wordt aangenomen. Tarief waterleiding. Ingevolge art. 5 tarief II C. der verorde ning regelende de voorwaarden voor de le vering van water door het waterleidingbe drijf kan de levering van water voor het bouwen van huizen of andere tijdelijke wer ken, ter beoordeeiing van den directeur, ge schieden tegen een eenheidsprijs van 0.34 per M3. voor een gebruik van minstens £0 M3. B. en W. stellen voor de woorden „voor een gebruik van minstens 50 M3." te laten vervallen. De heer SCHILLING hoopt dan binnenkort een voorstel van B. en- W. te zien tot wijzi ging van het tarief. Spr. voelt veel voor de invoering van het vastrechltarief en meent dat dit uit hygiënisch oogpunt en ook in het voordeel van de gemeente te prcferee- ren is. De heer SCHUITEN AKER onderschrijft de woorden vn den 1 er Schilling. De heer TUSENIUS meent, dat het bedrag per M3. billiikheidSialve op 0.38 moet worden gebracht. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Verbetering Engelmunduswcg. B. en W. zijn van oordeel dat het belang van de veiligheid van het verkeer, dus der openbare orde, eischt, dat een afdoende verbetering wordt aangebracht aan den En- gelmundusweg te Velseroord. Het middel hiertoe is de toepassing van de art. 5 en 6 der verordening op de instandhouding van particuliere wegen, welke zonder verhinde ring door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan. B. en W. stellen voor, te gelasten dat deze weg van kolken en riolen wordt voorzien en met klinkers geplaveid. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken adviseert tfunstig. Wordt aangenomen Verguncirg en verlof. Ten einde tegemoet te komen aan be zwaren van het R. K. Kerkbestuur te IJ~ui- den en het hotel-pension-restaurant ,;Vel- serbeek" stellen B. en W. een aanvulling voor van de verordening houdende eischen, waaraan een localiteit moet voldoen om voor „vergunning" 6f „verlof" in aanmerking te komen, en wel art. 5 der bovengenoemde verordening aan te-vullen met het volgende: „op de zaal van het aan de Mahustraat gelegen Patronaatsvereenigingsgebouw van het R. K. Kerkbestuur te IJmuiden. op de benedenkamers van het perceel K. Driehuizerkerkweg no. 10." De heer MAAS kan met deze wijziging niet meegaan, omdat 't inhoudt een grooter gebruik van alcoholhoudende dranken. Als drankbestrijder betreurt spr. het dat in een gebouw van de gemeente (Velser beek) sterken drank wordt getapt. Het voorstel wordt met vijf stemmen tegen aangenomen. Wijziging en vaststelling sup pletoire begrooling, B. en W. stellen voor een wijziging van de suppletoire bcgrooting, dienst 1924, en vaststelling van de 1ste suppletoire begroo ting, dienst 1925. Aangenomen. Hst park Velserbeek, B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een verordening op het gebruik van het park „Velserbeek." Hierin wordt o.m. hepaald, dat het park met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum voor het publiek verkeer zal openstaan. Het park is in den regel voor een ieder dagelijks geopend van ongeveer een half uur vóór zonsopgang, doch niet vroeger dan 5.30 uur, tot ongeveer een half uur na zonsondergang. De juiste tijdstippen worden door B. en W. bepaald. Zij kunnen in bij zondere gevallen voor door hen te bepalen dagen wijziging brengen in den tijd van ope ning en sluiting. Zij kunnen het park of een gedeelte daar van tijdelijk voor het publiek sluiten. Het zich onbevoegd in het park bevinden, buiten den tijd van openstelling, i3 ongeoor loofd. De bestemming tot park brengt mede dat aan het publiek een groote mate van vrijheid wordt toegekend. Die vrijheid is echter alleen mogelijk, wanneer die zich niet uit door gedragingen welke hinderlijk kunnen zijn voor anderen, ofaop eenigerlei wijze tot schade leiden cl kunnen leiden. Kinderen, benéden den leeftijd van twaalf jaar, worden niet dan onder behoorlijk ge leide in het park toegelaten. De geleiders zijn aansprakelijk voor de daden van hen, die aan hunne zorg zijn toevertrouwd. Gedurende den tijd dat het park openstaat wordt op de rijwegen alle verkeer toegela ten: op de rijwielpaden uitsluitend het ver keer met rijwielen (geen motorrijwielen), me( kinderwagens en van voetgangers welke laatsten eventueel met kinderwagens, ech ter voor wielrijders moeten uitwijken, op de gebruikelijke wijze; op de voetpaden uitslui tend het verkeer van voetgangers. De heer SLUITERS wil den verkoop van vruchten e.d. op Zondag verbieden. De VOORZITTER zegt, dat dit in strijd is met de Zondagswet. Bovendien zouden, als een verbod werd uitgevaardigd, de venters voor het hek van het park gaan staan. De heer BOSMAN heeft alle respect voor de Zondagsheiligers, maar meent, dat een ieder die Zondags wandelt, graag een ver- versching heeft. De heer MAAS dringt er op aan hier orde en regel in te brengen. De verordening wordt vastgesteld. Omstreeks 9 uur wordt de vergadering ge sloten. Woningbouw. Er komt weer aardig wat werk aan den winkel, ook in den par ticulieren bouw. De aannemer der 87 wo ningen voor de woningbouwverceniging „Velsen", te Velseroord schiet met de 35 woningen aan de Tuinderstraat al aardig op. En met de 52 op het Havenland gaat hij nu ook beginnen. De bouw der Rijks- Hoogere Burgerschool zal straks vele han den werk geven. En er komen nu weer heel wat burgerwoonhuizen bij. Zoo gaan de heeren J. v. d Plas en G. Jansen te IJmuiden acht woonhuizen en een bergplaats bouwen aan de Roggeveen straat aldaar; de firma van Beelen Co. te IJmuiden zal vier woonhuizen zetten aan de Kortenaerstraat te Velseroord; de heer J. L. Min te Driehus gaat vijf woon huizen bouwen aan den Hagelingerweg al daar; de heer Kors Dekker te Velseroord drie woonhuizen aan den Vclserduinbuurt- weg aldaar. De heer J. Bleeker te Velseroord gaat een dubbel woonhuis zetten aan de Rijks- stiaatweg te Santpoort; de heer J. Weber te Velseroord twee woonhuizen aan den Willemsbleekweg aldaar; de heer N. Hui zing te Velseroord een woon- en winkel huis aan den Velserduivenbuurtweg al daar. Naast de in aanbouw zijnde R.K. Jon gensschool aan den Zeeweg te Velseroord zal ook nog een nieuwe onderwijzerswoning worden gebouwd, onder architectuur van den heer Arn. A. M. Brüning te Haarlem. De heer D. d. Plas te IJmuiden gaat een middenstandswoning bouwen aan de Havenkade aldaar; de N.V. Melkinrichting Velsen een wagenhuis aan den Wijker- stiaatweg op Wijkeroog en d heer W. P. Maris te Amsterdam een landhuisje aan den Driehuizer Kerkweg te Driehuis. Mishandeling. Door mej. de V., op Wij keroog, werd aangifte gedaan, dat zij door haar buurman M. was mishandeld, Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. Kem- oe en D. P. Dekker; J Engelhart en A. Numan. Geboren: C. KattenstaartVerbaan, z.; A. E. SmitHaver, d.; J. M. Köhnkc - Broersen, i.\ E. van LeeuwenSchouten, z.; A. M ZwanenburgHooggreef, d.. Overleden: P. Cupido, 59 j„ echtgen. van S. H. Beyers; P. II. Smits. 76 j., echtgen. van C. Langeveld. Bazar. Gisteravond is de bazar ge opend, welke hier gehouden wordt ten jate van het Plaatselijk Comité tot uitzending van kinderen naar buiten. In dit comité werken alle gezindten samen voor het mooie doel. De bazar wordt gehouden in den huize Stormveld, de fraaie patriciërswoning van den vorigen burgemeester van Velsen. De voorzitter van het Plaatselijk Comité, Dr. W. Kroese, sprak een openingswoord, dankte Jhr. Lama Trip voor het afstaan van hel huis en de dames en alle anderen voor het medewerken voor den bazar. Spr. hoopte dat op het werk Gods zegen zou rusten. Er is veel te koop op den bazar en er zijn vele attracties De theeschenkerij met muziek is in de prachtige hal. De ba zar is ook vandaag en morgen nog geopend. De werken voor den sluisbouw. In het Noordzeekanaal, nabij de spoorbrug, alhier, is een grijper aan 't werk, om de kraag- stukken, welke daar na het graven zijn ge- kgd, te verwijderen Deze kraagstukken, bestaande uit rrsbout en steenen, moeten weggehaald woeden, omdat de groote be tonnen remstoclen moeten worden geplaatst. Deze remstoelen zijn den vorigen zomer reeds hierheen gesleept. Een ervan is reeds op haar plaats aangebracht. Het is een in teressant werk, dat vooral belangstelling van deskundigen trekt. Damwedstrij'd. De uitslag van de groepswedstrijden van de Damclub D. C. V., alhier, is als volgt: Groep I: VersteegK. Veuger, afgebr. Groep II: NieuwenhuisBartels 20; Visserv. d. Kolk 20; MertensPut 02; v. d. Koikde Ruyter 02. Groep III: GroenendijkW. Post 02; W. v. d. BergServaas 02; van DieJ. v. d. Bérg 11. Drankweer-Comité. In de gehouden vergadering van het Centraal Drankweer- Comité in de gemeente Velsen werd de on langs opgerichte afd. IJmuiden van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond tot het Comité toe gelaten. Ter propageering van de drankbestrijding onder jonge moeders zullen daarvoor door het Amsterdamsche Drankweer-Comité uit te geven cartons worden besteld en zal aan de doktoren en de besturen der consultatie- bureaux gevraagd worden, deze in de wacht kamers te mogen ophangen. Aan den raad zal een adres worden ge zonden, met het verzoek een bepaling te willen maken, dat in de aan de gemeente tocbehoorende gebouwen geen verloven of vergunningen mogen worden gehouden. In de commissie tot het nazien der boe ken en bescheiden van den penningmeester werden benoemd de heeren H. Rutgers en A. Diena&rj te IJmuiden. De jaarvergadering van het Comité zal ge houden worden op "Woensdag 4 Maart, fn de zaal „Flora", alhier. Een jubileum, Maandag vierde de heer J de Haas het 25-jarig bestaan van zijn ioodgieterszaak alhier en herdacht de heer J. Klaver, te Velseroord, zijn 25-jarige werkzaamheid bij de firma. De heer Klaver werd 's morgens met zijn echtgenoote bij den patroon ontvangen en door dezen gecomplimenteerd. Hem werd 'n gouden horloge met inscriptie vereerd. De firme ontving dien dag vele bloem stukken van bevriende zakenmenschen en zeer vele gelukwenschen. Droevig, Aan de Visschershaven werd de assistentie der politie ingeroepen voor een paar kinderen, die dronken warén. Drie jongens, opvarenden van een Vlaar- dingschen stoombeuger, hadden een brandje visch verkocht. Voor de opbrengst daarvan hadden ze zich een flesch portwijn aange schaft en den inhoud geheel opgedronken. Een der jongens zij waren niet ouder dan 14 jaar verkeerde in ernstigen toestand van dronkenschap. De hulp van een geneesheer werd ingeroepen, die den jongen een braakmiddel gaf, waarna hij te slapen werd gelegd. Laag water. Mhandag was het water in de Visschrshaven alhier zóó laag, dat de uitgaande stoomtrawlers er last van hadden.Twee schepM van de Mij. „Praxis" moesten naar zee, maar ofschoon de sleep boot aan een der schepen een uur ge trokken had, moest het schip op hoog wa ter wachten. „Vertrouwend Voorwaarts". In de gis termiddag alhier gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de N.V. Zeevisscherij „Vertrouwend Voorwaarts", alhier, is besloten wijziging op de statuten aan te vragen, waardoor de naam der Ven nootschap zal veranderd worden in Tran sportmaatschappij „Vertrouwend Voor waarts". Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling dat deze maatschappij het personen vervoer van de bekende motorboot „Ro land" (van de sluizen naar het zeestrand) zal voortzetten. In verband hiermede is heer W. P. Mets als directeur afgetreden en zal de heer A. van Oosten vanaf. Maart a.s als directeur der vennootschap optre den. Ongeval. Maandag had een bediende van de drukkerij M. alhier het ongeluk met zijn transportfiets in de visschershaven te rijden. De jongeman was weer spoedig op het droge, maar met het rijwiel ging dat niet zoo gemakkelijk. Collectief contract. Gisteren is het col lectief contract tusschen de besturen der Vereeniging van Reeders van visschersvaar- tiugen en arbeidersorganisaties geteekend. Zooals men weet, zal dit contract op 1 Maart a.s. in werking treden. R.-K. Kiesvereeniging. Maandagavond had alhier in café restaurant „Zomerlust" de vergadering, tevens feestvergadering plaats van de R.-K. Kiesvereeniging. De opkomst' was goed, Vooral van den kant der dames. Ook de Z.Eerw. Heer Pastoor van der Meer en de heer J. P. Handgraaf, wethouder der gemeente Velsen, waren tegenwoordig. Door den voorzitter, den heer J. P. Nijssen, werd de vergadering met den Christelijuen groet geopend. Hij heette allen welkom, in 't bijzonder de Z.Eerw. Heer Pastoor en den heer J. P. Handgraaf. De voorzitter meende, al was het zijn gewoonte niet, een lang in leidingswoord te spreken, thans een uitzon dering te maken, naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der Kiesvereeniging. Spr. bracht een woord van hulde aan de oprich ters der Kiesvereeniging, waarvan er nog 4 op de vergadering aanwezig waren, onder wie de ruim 80-jarige veteraan J. van Sam- beek. Spr. bracht ook een woord van dank aan den secretaris C. van Warmerdam, die ruim 17 jaar met den meesten ijver de ver eeniging heeft bijgestaan. Zoo zou spr. door willen gaan. Doch 't zou hem teveel tijd kosten om alle werkers der vereeniging te gedenken. Doch alle hulde aan hen, die in die 25 jaar medegewerkt hebben aan den grooten bloei der vereeniging. Op deze woorden volgde een daverend appiaus. Hierna verkreeg Pastoor van der Meer üet woord, die eveneens een terugblik wierp op wat 't verleden heeft gebracht. Spr. bracht dank aan den voorzitter. J. P. Nijssen, want het doet pastoor goed, te weten, dat aan 't hoofd der kiesvereeniging een persoon staat, die ondanks zijn drukke bezigheden, een warm strijder is voor de R.-K, beginse len. Daarna nam de heer J. P. Handgraaf het woord, om namens de oprichters een woord van dank te brengen. Door den secretaris werden de notulen ge lezen en goedgekeurd, waarna aan de orde was: candidaatstelling 2de Kamer. Na eeni ge stemmingen was de uitslag als volgt: In alfabetische volgorde: Mr. Bomans; A. J. Loerakker; Mevr. Bronsveld-Vitringa; Chr. Jansen en Prof. Veraart. Na de candidaat stelling volgde 't feestprogramma. Door eeni ge leden van de Propaganda club „St. En- gelmundus" werden eenige mooie voordrach ten gegeven, die de aanwezigen deden schud den van lachen. Door den heer N. Aris, ba riton, werden ten gehoore gebracht „De prins van de Zee", met begeleiding van Jeanne Visser. Door den voorzitter werden na afloop allen bedankt voor hun welwillen de medewerking. 8 nieuwe leden hadden zich opgegeven. Het was ruim half 12, dat men huiswaarts keerde. Heb Let uilstékcndste aan te jfeden dal iemand wenschen kan, hoe zal fe wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8