Nést*®* I -f* il m I L Donderdag 26 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15978 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Domheid of ervaring? Agenda 27 Februari R. K. Lyceum. Een tramconflict tjjdens de tentoonstelling? Van onze Rechtbank. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Loonen en arbeidersvoorwaarden bij „Vooruitgang". Crediteurslijst Faillissementen. Een belangrijke verbetering. Gouden echtpaar. i, v..,:u - 1 I I| I Een Motorbaan bij het Oude Slot te Heemstede. De voorbereidenden maatregelen voor de komende motor wedstrijden te Heemstede zijn reeds zoovei ge vorderd dat gisteren in tegenwoordigheid van enkele officials der K.V.M.V., de baan werd gekeurd. De Officials en Belangstellenden werden door onzen fotograaf vereeuwigd. Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp. De heer A. Koolhoven. Rijwieldiefstal. Brand. Becumen. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht. Over de grens gezet. Tusschen de buffers. de abonnementsprijs bedraagt voor Haarle.a en Agentschappen: week 0.25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 cent» pe* regel. Bij contract belangrijk» korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeiing 60 ct. per regel op de te Pagina s 75 ct. per regel Vraag* en aanbod-adver- tentiën 14 regel- 60 ct. per plaat* sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. I Alle abcnrë's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvnorwaarden, i Qflfjfl Le^e"?1?.n|?5 F! tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I uUUU." geschiktheid tot Levenslange geheele on A "7KO een ingeval met A QCA werken; 1 /3U.B doodehjken afloop. tuWi bij verlies van een hand, A IOC een voet of een oog; ifcü.™ bij verlies van een A Cfi bij een breuk van A AA bij verlies vaneen I OU." been of arm; I T-U." andere vinger. duim of wijsvinger; Wij hebben reeds eenige malen gewezen op dë eigenaardige mentaliteit van den leider der Engelsche arbeiderspartij Ramsey Mac- Donald, den vorigen minister-president van Groot-Brittanië. Onze Nedcrlandsche sociaal democraten wijzen zoo gaarne naar die groote arbeiders-partij over het Kanaal, naar de triomfen, die daar „het- socialisme" viert; en de zegen, welke Labour bij de voorlaatste algemeene verkiezingen behaalde, werd in „Het Volk" uitgebazuind als had „het -socia lisme" het Britscbe wereldrijk veroverd. Wanneer men daar nu tegenover uitspraken van MacDonald legde/waarin de christelijke godsdienst als hoogste wet voor de samen leving werd aanbevolen of wel de klassen strijd als verderfelijk voor de maatschappij werd afgewezen en vroeg: hoe rijmt gij dat alles met het historisch-materialisme en het beginsel van de klassentegenstellingen van het socialisme, dan kwam daarop nooit antwoord. Sinds eenige maanden is nu weer in de roode pers ten onzent een belangwekkende polemiek aan den gang over de gezindheid van een anderen Engelschen arbeidersleider, J. H. Thomas, een der bekendste figuren uit de Britsche vakbeweging, ex-minister van Koloniën in het kabinet-MacDonald. Thomas is door de internationale socialis tische vakbeweging steeds als een der groote mannen beschouwd. Ieder socialist noemde hem met trots „mijn partijgenoot." Toen dan ook de heer Stenhuis in een arti kel schreef, dat Thomas eigenlijk geen socia- 'ist was, omdat hij den klassenstrijd had af gezworen, bracht dat in Nederlandsche krin gen verbazing en ontstemming. In het „popu- lair-wetenschappelijk bijvoegsel" van „Het Volk", werd Stenhuis over dien aanval op een groot man van de Internationale ge ducht onder handen genomen. Men weigerde eenvoudig te gelooven, wat Stenhuis ge schreven had, omdat deze zijn beschuldigin gen tegen Thomas op berichten in de „bur gerdagbladen" gegrond had. Nu komt in het jongste bijvoegsel van „Het Volk" niemand minder dan Henri Polak in een uitvoerig artikel over „Engelsche leiders" Stenhuis ge lijk geven. De heer Polak citeert groote brok stukken uit een reeks artikelen, welke Thomas geschreven heeft in het Engelsche blad „Answers". In het nummer van 13 Dec. was een van die opstellen getiteld „Waarom ik den klassenstrijd haat". Om het belang /an de zaak geven wij hier een en ander jit de citaten weer. Thomas begint met te constateeren, dat ondanks de. samenwerking van alle groepen der gemeenschap gedurende den wereld oorlog, „er geen zweem van twijfel kan zijn, dat heden, na slechts zes korte jaren, er meer klassehaat is dan ooit te voren," En dan zegt hij: „Indien dit niet meer ware dan een onderwerp voor sentimenteel leedwezen en een geringschattend schouder-ophalen, .alsof men wilde zeggen:, „Hoe jammer!" om dan over te gaan tot de orde van den dag, dan zou ik dit artikel niet schrijven in een blad, dat alle klassen der bevolking en mannen en vrouwen van allerlei poli tiek geloof bereikt. Doch gelooft mij: men kan er zich niet aldus luchthartig van af maken, daar het een groot gevaar is voor het gemeenebest, eene bedreiging van de hoogste belangen des volks, van rijken en armen gelijkelijk, en volkomen in staat, om, indien er bij volhard wordt tot het bittere einde en God verhindere, dat wij ooit bij ervaring zouden leeren hoe bitter dat einde zou zijn het weefsel van ons groote land in tweeën te scheuren, Thomas keert daarna terug tot de toe standen, zooals deze tijdens den oorlog ■varen en gaat dan voort: „Welnu, waarom deze proef van broe derlijkheid, van onzelfzuchtig streven, niet ten algemeenen nutte gekomen in de nijverheid even goed als in den oorlog? Moeten wij aannemen, dat het, wijl deze zelfde mannen (die voorheen soldaat waren) werkers zijn in de mijn, om niet te zeggen wenschelijk is, dat zij hunne werk gevers, de leiders der nijverheid, zouden bejegenen met bitterheid en haat? Is het, anderzijds, noodig, dat de werkgever zegt: „Omdat deze werkmenschen niet van mijn volk, niet van mijn klasse zijn, zal ik alles tegen hen doen, wat ik kan?" Welke hoop, welk vooruitzicht is er voor de nijverheid en den handel van dit groote land, deze wereld-beroemde indu- striëele gemeenschap, onder zulke en soortgelijke toestanden? Welke kans hebben wij tegenover de scherpe en ge duchte wereld-concurrentie, indien onze fabrieken en werkplaatsen op zulke zelf- moordende wijze gedreven worden? Ook hier levert de Vraag haar eigen antwoord. Wenden wij ons nu naar het bestuur des lands want, zooals ik gezegd heb, de antwoorden op de voorafgaande vragen liggen te zeer voor de hand, dan dat ik er de aandacht op zou behoeven te vesti gen. En laat ik in dit verband in de eerste plaats opmerken, dat de grondwet van ons land van ons eigen geliefde land de meest democratische ter wereld is. Het volk kan zijn eigen vertegenwoordigers kiezen, zonder vrees of gunst, zonder be lemmering of verhindering. Het ligt aan hen zelf, dit te doen. En laat ik nog iets zeggen en wel zeer nadrukkelijk: Koning George aanvaardt even gereedelijk en ven loyaal het advies van een Arheider- Minister als van iederen anderen. Ik weet dit! Hij heeft „geen eerbied voor perso nen," doch wel een oprechten eerbied voor de allernederigsten zijns volks. Doch indien elk stuk wetgeving hoofd zakelijk zou beschouwd worden uit het oogpunt van louter kjasse-voordeel. dan zal het resultaat onherroepelijk chaos en rampspoed zijn. Er zal niet aan te ont komen wezen Het resultaat zal even on vermijdelijk riin als dat het ondergaan der zon in het westen duisternis brengt en den nacht. De Engelsche arbeidersleider betoogt dan verder, dat genie en karakter niet het mono polie zijn van een bepaalde klasse, maar overal gevonden worden. „Ik heb vele man nen en vrouwen, begiftigd met alles, dat rijkdom hun geven kan, zien plaats nemen tusschen de echte werkers en oprechte, onschatbare diensten aan de gemeenschap bewijzen, dikwijls zonder andere belooning te zoeken dan de belooning welke het dienen zelf altijd geeft," schrijft hij onder meer om tot de conclusie te komen, dat de klassenhaat dwaas, kleinzielig en nutteloos is. Na deze uiteenzetting valt natuurlijk moeilijk meer te loochenen, dat Thomas met den klassenstrijd niets op heeft Wat doet nu Henri Polak en straks op zijn voorbeeld heel de leiding der Nederlandsche S.D.A.P.? Heel eenvoudig: hij decreteert in een spits vondige beschouwing, dat Thomas en eigen lijk alle voormannen der Labour-partij beste brave kerels, goede socialisten en vakver- eenigingsmannen zijn, maar, ziet u, ze zijn een beetje oppervlakkig; hebben van de wetenschappelijke, grondslagen van het socialisme weinig begrip en wanneer zij zoo aan het keuvelen zijn in neutrale, populair- wetenschappelijke blaadjes, dan verpraten zij zich gauw! Ja wel; maar diezelfde Thomas schreef toch maar in hetzelfde artikel, zich heel goed bewust te zijn, dat sommigen zich van hem afkeeren om deze opvattingen. „Jim Thomas heeft het rechte pad verlaten" zul len zij u hoofdschuddend zeggen. „Hij is niet de man, die hij eenmaal was. Hij is geen echte socialist." Aldus schrijft hij letterlijk om er dan aan toe te voegen: „Zij liegen. Ik ben een even fel vakver- eenigings- en labour-man als ik ooit was. Doch met breedere ervaring is grootere kennis gekomen. Door meerdere gelegen heid tot omgang met menschen van aller lei stand, geloof en overtuiging, met reizen, met de verantwoordelijkheid van hooge ambten, is mijn kijk op het leven laat ik zeggen helderder geworden; en ofschoon er niets is geschied, dat mijn al gemeene overtuiging veranderd heeft, besef ik, dat er altijd iets te zeggen is ten gunste van de tegenpartij. De „andere kerel" heeft niet altijd ongelijk. Het is goed, beide kanten van een vraagstuk te kunnen zien." Gaat het aan, om iemand die zóó schrijft, die weet wat hij zegt en zich voor zijn veranderde meening op zijn ervaring be roept, af te schepen met een certificaat van domheid en onbeholpenheid? Het: verbaast ons vooral, dat een zoo nuchter denkend man als Henri Polak dit doet. Hij weet het best, welk een groot ver schil er nu reeds is tusschen het theoreti sche socialisme van Marx en het practische van onze hedendaagsche reformisten. Dat de nuchter aangelegde Engelsche kopstuk ken van de Britsche vakbeweging de socia listische theorie van den klassenstrijd heelemaal in den steek beginnen te laten, omdat' zij er de onhoudbaarheid van inzien, pleit veel meer voor hun breedheid van blik en hun durf om eerlijk de consequenties der levensverschijnselen te aanvaarden, dan de wanhopige pogingen van de enghartige Nederlandsche roode leiders, die aan het klassenstrijddogma maar steeds blijven vast houden, ondanks heel de maatschappelijke evolutie en onze westersche cultuur dringt- naar samenwerking en solidariteit, al was het alleen maar uit zelfbehoud. Maar de Nederlandsche S. D. A. P. heeft haar be staan aan dat klassenstrijddogma te nauw verbonden, dan dat zij er afstand van kan doen, zonder zelf uit elkaar te vallen. En daarom moeten kopstukken der inter nationale arbeidersbeweging als MacDonald, Thomas en anderen met een brevet van „goedige domkoppen" het bosch worden ingestuurd! Sociëteit „St. Bavo" Commissie van Beroep voor Bijz Scholen 8 uur Cursus Logica 8 uur Kiesvereeni- ging Nederland en Oranje 8 uur Zangclub 8 uur R. K. Arbeidsbureau 8 uur N.V. de Landbouw 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Haarl. Gemengd Koor 8 uur Knipcursus 8 uur. Gem. Concertgebouw Jubileum-concert Arbeiders-muziekvereeniging „Excelsior" 8 uur. Café Brinkman Houtplein Demonstratie Haarlemsche Radio-Sociëteit. Kunsthandel F. H- Smit. Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur Uitgezonderd 's 7ondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8934 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 I clcfoori 10049 Alle werkdagen van 9 IK- van 2634 en s avonds van half 8 half 9 uur e Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 jur R.K. Arbeidsbeurs voor Vronwen Bloem- bofstraa* 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R K. Leeszna en uitleenbibllotheek Janssiraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve de: Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marrnavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe mei» jes, die hier geen tehuis hebben - Tei 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maancfag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver-eniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende m'ddelen voor'armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon en bcestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en Over de loonwijziging, welke in voorbe reiding is, kan nog niets worden gezegd, aan gezien hiervan nog niets bekend is. Zeer zeker zal te gelegener tijd, wanneer deze loonregeling nadeelig blijkt te zijn voor het personeel, hierover" door de vak- vereenigingleiders met de Directie worden gesproken en wat dan bij e.v. mislukken van zulke onderhandelingen zal geschieden, is nu nog niet te zeggen Slechts in het aller uiterste geval zal dan tot andere maatre gelen worden overgegaan. Onze zegsman besprak nog even de een- manswagens Hierop vallen z.i geen aanmerkingen (e maken, daar de invoering der wagens voor het personeel niet nadeelig is geworden, aangezien tengevolge hiervan niemand is ontslagen doch alleen overgeplaatst. Voor de directie zijn zij een besparing, wat, het kan niet anders, ook het personeel ten goede n.oet komen Woensdag 25 Februari slaagde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam HFTT BEURSGEBOUW TE HOOFDDORP, dat niet meer aan de eischen voldoet en waarvan vergrooting, zooal niet stichting van een nieuw gebouw, zeer gewenscht is. verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Naar aanleiding van eenige geruchten over een vermoedelijk tramconflict dat bij de N Z. H T M. zou uitbreken tijdens de Internationale Bloemententoonstelling, hebben wij een onderhoud gehad met een vooraanstaand leider uit R. K. personeel- kringen. Al dadelijk moet worden gezegd, dat van een a.s staking geen sprake is, zeide deze ons. Zeker, hei personeel is niet onver deeld tevreden met den tegenwoordigen toestand, doch van agitatie, althans onder het R. K. personeel, is geen sprake. De weinige ontevredenheid welke bestaat, vloeit voort uit het niet uitkeeren van een z.g. jaarpremie, welke de Directie het vo rig jaar aan het personeel gaf. De oorspron kelijke premie bestond uit een maand sala ris voor gehuwde ambtenaren en 34 maand voor ongehuwden en gehuwde beambten. Daarna werd dit veranderd in een halve maand salaris en een kwart maand salaris, terwijl, zooals gezegd, thans de uitkeering geheel achterwege is gebleven. Nu heeft zich het geval voorgedaan, dat in de bere kening van de loonsverlaging, welke begin 1924 is ingegaan, eenige onjuistheden zijn geslopen. Er is namelijk gebleken, dat den ambtenaren te veel was ingehouden. Dit te veel ingehoudene is nu aan de betrokken voor het doctóraal-examen in de Klassieke Letteren, de heer A. C. Blaas, leeraar aan het R. K. Lyceum der Paters Augustijnen te Overveen. Oplichting. De 31-jarige bloemist W. G., wonende te Beverwijk stond hedenmorgen terecht voor de Haarlemsche rechtbank. Beklaagde had itot tweemaal toe zich op onrechtmatige wijze gelden toegeëigend, die feitelijk voor zijn moeder bestemd waren. Zijn moeder was ziek en van deze gele genheid maakte beklaagde gebruik om naar Aalsmeer te gaan en daar aan J. v. D. 4. voorschot te vragen op de ouderdomsrente die zijn moeder genoot van de diaconie der Gereformeerde kerk te Aalsmeer. Hij had dat geld gevraagd, er bij zeg gend, dat hij steenkolen daarvoor zou koo- pen. Toen hij evenwel het geld in zijn bezit had werd dit goede voornemen niet ten uitvoer gebracht, want hij gebruikte dat ten eigen Evenzoo deed hij bij L. A. L. te Aalsmeer ..aar hij 2.los kon krijgen, welke zijn moeder ook nooit ontving. De getuigen be waar hij 2.los kon krijgen, welke zijn moeder ook nooit or vestigen deze feiten. Beklaagde zegt, dat armoede hem tot de ze daad heeft gebracht, want hij had het plan van dit geld een handeltje op te zet ten. De ambtenaar van het O. M.t mr. v. Ever- dingen, wees er op, dat de daad van be klaagde niet mooi was. Het weinige geld, dat zijn moeder nog (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maand igs. Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m en Zaterdags van 5954 uur en in het St Joseph- tebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 5634 uur n.m en hedenavond om 10 uur zal de tentoon stelling gesloten worden. In een vergadering van personeel van de Coöperatie „Vooruitgang' werd langdurig gesproken over de arbeidsvoorwaarden en de loonen bij deze coöperatie. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat reeds verschillende verslechteringen zijn ingevoerd, dat het drijven van het coöpera- tië bestuur, om nieuwe verslechteringen in te voeren, ten sterkste wordt afgekeurd, en dat. het personeel deze beslist afwijst, doch onder enkele voorwaarden nieuwe onder handelingen wil voeren. Faillissement: A. K'uyer P.A.zn. Zeep fabrikant, Schouwtjeslaan 108, Heemstede. „Handelsbelangen" No 1809 bevat de crediteurenlijst in het faillissement A Kniyer P.A zn te Heemstede Zij telt 61 namen, met een totaal passiel van 52.536.58. De baten zijn nog niet volledig bekend. Faillissement: Nic. Leeuwe, Schilder, Heemstede. „Handelsbelangen" No. 1809 bevat de crediteurenliist in het faillissement Nic. Leeuwe te Heemstede Zij telt 26 namen met een totaal passief van 8.416.44. De baten ziin nog niet volledig bekend. Faillissement: H. G. A. v. Leeuwen, Aan nemer, Rijksst-aatwcg, Santpoort. „Handelsbelangen" No. 1809 bevat de crediteurenliist in het faillissement H. G. A. v. Leeuwen te Santooort. Zij telt 23 namen, met een totaal passief van 37.031.87. Op den hoek van de Leidschevaart en Brouwerskade, werd het uitzicht steeds be lemmerd door een boom, die op het trot toir stond, vlak voor het huis van Dr. A. Hartman. Deze sta-in-den-weg is thans uit den weg geruimd en het hek van Dr. Hart man wordt nu in een groote bocht ver anderd. Door dezen maatregel is alweer een be langrijke verbetering voor het verkeer tot stand gebracht. Het echtpaar D. van Gelder, wonende in de Camphuisstraat, herdacht Dinsdag het 50-jarig huwelijksfeest. Te ongeveer acht uur vertrok een flinke stoet vanaf de plaats van samenkomst naar de wocing van het jubileerende paar. Nadat „De Stem des Volks" zich had opgesteld, zong deze zangvereeniging onder leiding van haren directeur, den heer Keja, op verdienstelijke wijze een zangstukje. Na beëindiging trad de heer A. Scholl naar voren, om het gouden echtpaar met zijn jubileum te complimenteeren. De heer Van Gelder nam hierop het woord en dankte voor de huldiging. Het dochtertje van een buurtbewoner zegde, onder het overrijken van een bloem stuk, een gedicht op, waarvoor het bruids paar vriendelijk dankte. tf iSWSBS •'•.-•L-A'Sciïïr A -n": >V'\ v-r,- - - ■- - ambtenaren uitbetaald. Door de beambten werd dit oorspronkelijk verkeerd opgeno men en gedacht dat de ambtenaren boven hen bevoordeeld werden Het is alleszins onaangenaam om een uitkeering te moeten missen waarop gerekend was. Hierover zal dan ook nog wel gesproken worden met de Directie Verder is er nog. een kleine groep per soneel, welke meent, dat zij in een ver keerde loongroep geplaatst is en wel in die groep, welke bestaat uit het personeel be neden den leeftijd van 23 jaar. Aan het personeel zijn nu eenige vragen gesteld, van ongeveer dezen inhoud: Hoe lang rijt gij aan de Mij.? Welke functie bekleedt gij? Welk salaris hebt gij genoten en geniet gij thans? (Met deze laatste vraag wordt bedoeld opgave van het salaris gedurende den diensttijd bij de N Z H T. M. geno- ten). i Hieruit blijkt, dat de noodige aandacht J aan deze kwestie wordt geschonken. 1 kon krijgen, heeft hij, terwijl zijn moeder ziek was, haar nog onthouden. Beklaagde staat ook niet gunstig bekend. Spr. eischt een gevangenisstraf van vier maanden, met aftrek van preventieve hech tenis De verdediger, mr Muller Brands, wijst er op, dat de beklaagde steeds de bedoeling heeft gehad, als het hem eenigszins mogelijk was, het geld zoo spoedig mogelijk aan zijn moeder te geven. Hiervoor legt spr verschil lende verklaringen van personen over. Ten slotte vraagt spr. clementie. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 5 Maart a.s. In hotel „Lion d'Or" wordt door boven genoemde vereeniging een tentoonstelling met verkoop gehouden ten bate der ver eeniging. Gisteren had om 3 uur de opening plaats Naar wij vernemen, beeft het Röntgen onderzoek van den heer A. Koolhoven de wenschelijkheid van een operatie aange toond. Deze operatie zal waarschijnlijk Vrij dag of Zaterdag plaats hebben. Door de recherche te dezer stede is aan gehouden een zekeren L. v. B., die in het bezit was van een rijwiel, wat hij voorgaf te Zandvoort te hebben gevonden. Hij is naar Zandvoort overgebracht. Hedennacht om half één werd brand ontdekt in hït perceel Pieter Kiesstraat 35 waarin een kruidenierswinkel was geves tigd. Door de rapporteurs werd toegang verkregen door een der naastgel huizen Door een ruit in te trappen werd toegang verkregen tot he,t bewuste huis. Hier bleek 't Is Sinte Mathijsdagh, 24 Februari. We zijn op 't platteland in Noord-Hol land nabij Alkmaar. Weken en weken hebben onze buurtjon- gens na schooltijd gewerkt en gesjouwd om hout, dikke en dunne stukken, takkebos- schen en knipsels van hagen, snoeihout en alles wat maar brandbaar was bijeen te verzamelen. Hier werd een hoop neergegooid, daar werd er een gedeponeerd, om ten slotte op een vrijen middag alles bijeen te bren gen cp een stuk land, waar de becum zou moeien vi rtijzen Eindelijk is de dag van Sint-. Mathijs aan gebroken en het groote feest zal plaats hebben. Als een loopend vuurtje vertelt de eene jongen het den ander: om zes uur zal buur man zelf de becum aansteken. Met het oog op mogelijke onheilen zal buurman zelf de leiding nemen Na schooltijd, even vóór donker, wordt nog een laatste hand aan de becum gelegd en met ongeduld wordt het uur van zessen afgewacht Eindelijk, eindelijk is het zes uur. Een doosje lucifers komt voor den dag Een vlammetje en spoedig deelt dit zich mede aan de krullen, de takjes. Eer men er verdacht op is laait een hooge vlam op. Hoera, de becum brandt! In wijden, ronden kring danst de vroolijke kinderschaar hand aan hand om de bran dende hoop Gelach, gezang en geschreeuw klinkt op. De fantastische, joelende kinderschaar, beschenen door 't rosse licht van den immer hooger oplaaienden vuurgloed Men heeft pret dl den overtreffenden trap. Kaik 'ns. ginder willen ze t ook probee- ren. Nou, repliceert een ander, laten ze bi) ons maar n klompie vuur komen hale"' want 't geeft daar n'ks Onze becum brandt best! Ja, wat 'n vonken en wat 'n rook, wel n kwartier lang 't Wordt buurman echter ten beetle te bar Hij werpl wal zand op de hevigste vlammen, met t gevolg dat n regen van vonken de lucht ingaat, t wordt een echte vurige sterren rtgen Intusschen wordt de lucht hoe langer hot donkerder. E' vallen droppels en weldr, wordt het een felle regenbui Aan den vuurgloed doet de regen echte: met de minste schade, integendeel de opste kende wind wakkert de vlammen hoe lan ger hoe meer aan 't Is pikdonker geworden Het geheel wordt hoe langer hoe meer lan taslisch 't Begint wel wat te geli;ken op eer ht k.er>abbath Ter. nieuw aangekomen buurjongen heit' ergens anders nog 'n becum gezien, jonges jonges wat 'n kast Maar hij wil siechl branoen. Onze becum boven! Hoera! Eindelijk heeft het vuur de becum ver teerd, het dooft uit en uit is de pret en de jeugd gaat naarbed 't Is een oud landelijk gebruik Ue oor sprong ligt waarschijnlijk in het ver verleden Verdam' geeft in zijn Middel Ned Hand woordenboek al' verk'arintf voor het woord „becumen ^eklagen. beiamme-en Wat, of wie, wordt er nu bij 'it vrei'dde- vuur beklaagd of bejammerd op cinte Mathvsda"h? Wie kan hier eens een verk'anng van ge ven? Barometerstand 9 uur v.m.: 736. Achteruit- Ocjave van: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon Ned Meteo rologisch Instituut t» De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 26 Februari. Hoogste Barometerstand 767 1 m.M te Haparanda en Ingoe. Laagste Barometerstand 719.5 m.M. Ie Valentia. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Februari: Stormachtige tot krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke of verder ruimende wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regen- of ha gelbuien, later opklarend en kouder. een partij chloor te gloeien. Het vuur was spoedig gebluscht. De inmiddels uitge rukte brandweer behoefde niet op te tre den. De Duitsche dienstbode M. K. die in ver« zekerde bewaring was gesteld wegens diefstal ten nadeele van hare mevrouw, is heden over de grens gebracht. De toestand van den rangeerder Van Dijk, die dezer dagen op het goederstation tusschen buffers bekneld geraakte, is be vredigend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1