de spa&rhebanic MUZIEK. i f. i VEEH'S Eoedirenhande! UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. DAMMEN. SPORT EN SPEL~ DAMMEN. BericMen uit caze vorige oplage Gevonden dieren en voorwerpen. Mevr. Speenhoxi. Lezing N. V, V. R. Een jubileum. Kunstbeschouwing Vereeniglng „Haerlem". De heer C. j. Gonnet. De automobielen gereedscliaps- wagesis. BURGERLIJKE STAND Begrafenis G. Kruyer. Hef verplegend personeel in. de Frov. Ziekenhuizen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Ingezonden mededeelmgen 60 cents per regel De Internationale Voorjaars- Bloementeiitoonsteiilng. Verkooping „IJ en Meer". Besmettelijke ziekten. Van onze Rechtbank. VERLAGING VAN DEN MELKPRIJS. VIJFHUIZEN. VELSEN. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. AAN ONZE WEEK-ABONNE'S. Wij verzoetten onze weekabonné's, Ui ingend, de abonnementsgelden steeds bij vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of i.cg later te voldoen. Het is voor onze bezorgers zeer lastig, wanneer de betaling der weekabonnements- gelden niet op tijd geschiedt. Verdronken. Uit de Steenindustrie. De toestand van president Ebert ernstig. Gedeeltelijke mobilisatie in Turkije. Verkiezingen voor den County- council in Londen. De nieuwe Sirdar. Dreigende uitsluiting in Dene marken. Een conferentie tusschen geallieèrde ministers. aan onze lezers. Indien gil over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. s Terug te bekomen bijW. M. de Bruijn, Wouwermanstraat 73, bankbiljetN. Boe- gaard, Schalkburgerweg 15, R.K. Gebe denboekje Timmer, Lange Veerstraat 15, ceintuur-grijs H. v. Oldemark,. Lombard- steeg 5rood, handmof W. Mica, K. Mar- garethastraat 10, handschoen (grijs) ;Loe- vestein, Noormanstraat 5, hond (bruin) K. Fauna M. J. Smits, Nassaulaan 7rood, handschoen (bruin) Lasschuit, Korte Dijk 15, poes (donker-grijs) J. Comaita, Fran- kenstraat 19, poes (swart) C. v. 't Hart, Minnebroedersteeg 13a, kist met autogeen- gereedschajJ D. Heydanus, Vestestraat 1, lorgnetTeeuwen, Frans Halsstraat 69, mutsM. C. Tit, C'oornkertstraat7, por- temonnaie met inh. J. Schulpzand, Lange Annastraat 12H, rijwielbel. merkC. Schou ten, Spaarnwcuderstraat 99, étui met schrijf behoeften. Naar men mededeelt, heeft mevr. Speen- hoff, die zooais bekend, eenigen tijd gele den haar been brak, na een zeer geslaagde be handeling en hartelijke verzorging het Bin- nen-Gastnuis te Amsterdam verlaten en is ze tot algeheel herstel naar hare woning te Haarlem overgebracht. Woensdagavond hield de heer dr. M. J. Huizinga voor de leden van de afd. Haar lem van de Ned. Ver. voor Radió-Telegra- iie een lezing over „Nieuwe methoden tot het opwekken van hoogfrequente wissel- stroomen. Nadat de voorzitter, de heer C. A. van Thiel te 8.15 uur ^nam. de aanwezigen met zen kort welkom had geheeten, werd het woord aan dr. Huizinga gegeven. Spreker begon met te zeggen, dat het on derwerp dat hij zou behandelen van nog jon gen datum was, daar de onderzoekingen pas nu bewaardheid waren geworden. Allereerst werden behandeld de onder zoekingen van Irving Langmer, welke had aangetoond hoe de electronen uitgang is in het hoogvacuum. Als tweede onderwerp werd behandeld, de methode om een hocgfrequenten stroom te versterken door een transformator, die vóórgetnagnetiseerd is, welke onderzoekingen gedaan zijn door den hoofd-ingenieur van Telefunken. Tevens behandelde spreker de Kippre- sonanz van prof. Lorentz. Te 10 uur eindigde dr. Huizinga zijne zeer leerrijke rede en werd na applaus door den voorzitter bedankt. Dit jaar is het honderd jaar geleden, dat met den aanleg der Zandvoortsche Laan werd begonnen. Voor dien tijd was het Zand voortsche pad de verkeersweg naar Haarlem, waarlangs weinig anders dan vischvrouwen kwamen. Zandvoort had toen nog visscherij (nu nog slechts eenige garnalenschuxtjes). Woensdagavond hield de vereeniging ..Haer lem" een goed bezochte kunstbeschouwing, in het gebouw „De Hoofdwacht." Na het openingswoord van den voorzit ter, den heer Joh. de Breuk, waarin spr. o.m. den heer Gonnet, die ongesteld is. een spoedige beterschap toewenschte, kreeg de heer H. Knappert het woord, die aan de hand van enkele historische platen een inleidend woord sprak over het terrein ten westen en Z.-wcsten van Haar lem, waar de kunstbeschouwing over zou gaan. De heer Knappert had zich gedacht de zen tocht te maken uitgaande van het Klaphek bij de Zandvoortschelaan, om ver volgens een bezoek aan Leiduin en Voge lenzang te brengen. De aanwezigen kregen eerst den platte grond van T. J. Nautz (1336) betrefiende dit gebied te zien. Verder eenige fraaie teekeningen en schilderstukjes uit de 19e eeuw van Bentveld, het dorp Zandvoort en het strand. Vervolgens voerden de platen de aanwezigen naar Kraantje Lek, en via de verdere buitens ten slotte naar Over- vcen. Het was een zeer interessante avond, uaar men naast een historisch overzicht tevens gelegenheid kreeg teekeningen en reproducties van vroegere meesters te aan schouwen, die uit historisch o'ogpunt van veel waarde zijn. Joaccrt ten bate van het Ned. Kruis. Roode Voor een enkele maal heeft Haarlem's Klein a cappelia koor zijn reeks concerten onderbroken om er een te geven voor een iefdadig doeleinde, ten bate van het Nader- iandsche Roode Kruis. Behalve dit koor onder leiding van Nico Hoogerwerf verleenden medewerking de violist Alexander Schmuller, de organist Jacob Bijster en het mannenkoor „Caecilia," eveneens onder leiding van Nico Hoogerwerf. Talrijke hooge bezoekers gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun belangstelling. Als voorzitter van het Ned. Roode Kruis woonde Z. K. H. de Prins het concert bij. Hij was vergezeld van den commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, Jhr mr. dr. A. Röell, den burgemeester van Haar lem den heer C. Maarschalk en den wethou der mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Verder merkten wij in de goed bezette zaal nog op den griffier der Provinciale Staten Mr. S. H. Vening Meinesz. en Jhr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester van Heemstede. Toen de hooge bezoekers de zaal binnentraden, yerhieven allen zich van hun zitplaatsen en het orgel zette het Wilhelmus in, dat staande werd aangehoord. Als wij ons dan tot het concert zouden be perken zouden wij het in de eerste plaats kunnen qualificeeren ais een geheel succes vol, van begin tot einde. Trouwens stond de hooge reputatie der medewerkenden daar volkomen borg voor. Het concert werd ingezet met de Toccate st Fuga, D. tnoll, voor orgel van J. S. Bach. Jacob Bijster is reeds in Haarlem en Om etreken een bekend organist geworden en zijn ernstige studiën hebben aan zijn spel een onmiskenbare voornaamheid gegeven. Daar getuigde de bekende toccata van Bach van. Wij voor ons hadden in het werk nog scher per tegenstelling in klankkleur gewild. Zijn techniek was onbetwistbaar goed. De beide medewerkende koren stonden onder leiding van Nico Hoogerwerf en ook hier handhaafde zich het hooge peil, waar op steeds de uitvoeringen van deze twee en sembles staan. Noemen we hier bijv. Hagen van Matthieu Neumann, een subliem werk, een greep uit de Nibelungen sage. In machtige lijnen wordt het gegeven geschilderd en het doet een die pen indruk leven. De begeesterende leiding bezielde de zan gers en het lied werd één schitterend geheel. Het gemengde koor kwam met een twee tal composities van Nico Hoogerwerf, moei lijk van toonzetting maar daarom niet min- mooi. De uitvoering was onberispelijk, not least noemen we hier Alexander Sctimulier, den hoog begaafden violist. Hij bracht een sonate van Vivaldi Respighi een cavatine van Cécar Cui Scherzo van Tscnaikowsky en een praeludium una allegro van Pugnatii Kreisler. Zijn techniek is fameus en dwingt be wondering af. Zijn instrument Iaat hij zingen door alle toonaarden met vollen kleurrijken toon. Heerlijk was hij in de Cavatine van Cécar Cui en hij ontving dan ook een wel verdiende hulde. We vonden het jammer, dat hij tot geen toegiftje te bewegen was. Jacob Bijster begeleidde correct en zeer voigzaam. Met al deze factoren tezamen moest zulk een concert noodzakelijk een suc ces worden en dat werd het ook. Het applaus was hartelijk en het enthousiasme onver deeld. Nog vermelden wij, dat dr. de Hartog in enkele woorden het doel en het werk van het Nederlandsche Roode Kruis uiteenzette en aanspoorde, zich als lid hiervan op te geven. Alexander Schmuller, Nico Hoogerwerf en Jacob Bijster werden gehuldigd door den voorzitter van de afdeeling Haarlem en Omstreken van het Roode Kruis, Jhr. Te- ding van Berkhout. Alle drie hadden zij een krans in ontvangst te nemen, voorzien van witte linten, waarop het Roode Kiuin. Z. K. H. Prins Hendrik woonde met de andere hooge bezoekers het geheele concert 01). Na afloop van het Concert begaf Z. K. H. de Prins zich naar de sociëteit „Trou meet Blycken", vanwaar hij te ongeveer kwart over twaalf naar Den Haag vertrok. Speciale politie-maatregelen waren voor de aankomst en het vertrek van den Prins niet genomen. Om 6 uur ongeveer arriveerde Z, K. H. hier ter stede en gebruikte het mid dagmaal in hotel „Funckler", Rond 8 uur begaf Z. K. H, zich naar de Gemeentelijke concertzaal, die met plantenversiering aar dig was aangekleed. Na afloop hielden de leden der Zangver- eeniging met genoodigden een gezellige bij eenkomst, waar de voorzitter van Haarlem's klein a L-apelIa koor, den heer Hoogerwerff huldigde en hem een wandelstok met zil veren knop en inscriptie overhandigde. De Inscriptie luidde aan de eene zijde: „Ter herinnering Roode Kruis-Concert op 25 Fe- 5925" en aan de andere zijde: „Hym ne en „Zomernacht", de namen der twee uitgevoerde werken. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat dc werken van N. Hoogerwerff eindelijk werden uitgevoerd. Eveneens werd de heer Jacob Bijster gehul- digd, rlij werd onder langdurig applaus tot eerelid der vereeniging benoemd. Naar aanleiding van de mededeeling Woens dagavond in dc vergadering van dc vereeni ging „Haerlcm" gedaan, dat de heer C J. Gonnet ongesteld is, kunnen wij tot ons ge noegen mededeelen. dat deze ongesteldheid niet van ernstigen aard is. De heer Gonnet behoeft niet het bed te houden, er zal naar het zich laat aanzien, spoedig weer geheel hersteld zijn. De nieuwe automobiel-gereedscliaps wa gen van de Haarlemsche iBrandweer rijdt leeds eenige dagen door de stad en het bellen brengt de menschen in den waan, dat er eiken dag ergens brand is. Geluk kig is dat niet het geval en bij gebrek aan brand maakt de auto nu uitstapjes Dit is noodig, om den motor in te rijden. Eiken dag wordt dezlfde route genomen, opdat, wanneer er soms brand mocht gesig naleerd worden het personeel de auto op bepaalde punten der route gewaarschuwd kan worden Deze ritten zullen nog wel ge- ruimen tijd duren, omdat dit voor de auto zeer gewenscht is. Geboren: 23 Febr.: S. M. v, EisLand- werd, z. B. J. v. KoningsbruggeVester, d. 25 Febr.: W. CuyonFortgens, d. A. WinnubstKatte, d. A. H. v. d. Vcldt —Zwanenburg, d. B. Jonker—Weiland, z. 26 Febr.: H. J. v. d. HulstStroomber- 5en, d. M. A. Schreuder—Franken, d. J. W. v. Bremenv. Vliet, d. Ondertrouwd: 26 Febr.: W. K. v. d. Spek en J. F. v. d. Vate U Jaasma en L, Hart W. F. H. v. Eist en A. M. Langeveld, C-btrouwd: 26 Febr.: A. Hoogland en L. Rollfs of Roelofs A. Landaal en E. v. Maaswinkel G. von Glahn en E. W. L. v. d. Heuvel Rijnders. Overleden: 24 Febr.: W, L. Gorris, 74 j„ M "v. Heemskerkstraat 25 Febr.: J. W. Ie Fèvre, 54 j., M. v. Heemskerkstraat 26 Febr.: A. SlnymerVierbergen, 71 j„ Hazepaterslaan. Gistermiddag te 1 uur had op de Nieu we begraafplaats aan de Kleverlaan, de begrafenis plaats van wijlen den heer G. Kruyer, in leven oud-administrateur van de sociëteit vereeniging. Enkele leden van 't bestuur der Sociëteit- Vereeniging waren tegenwoordig. Een krans van het bestuur dekte de baar. Een der familieleden dankte voor de betoonde belangstelling. Door den Ned. Fed. Bond van Personeel in de Openb. Dienst is aan de organisaties en bonden, die verplegend personeel organi- seerén, het volgende schrijven verzonden „Onze organisatie - besprak iii hare ver gadering van 24 Februari de zeer dreigende verlenging van den werktijd voor het ver plegend personeel der provinciale ziekenhui zen. Zij was van oordeel, dat het uitstel van behandeling van deze kwestie in de Provin ciale Staten moet worden benut om in Am sterdam in een groote vergadering van ver- plcgrnd personeel te protesteeren tegen deze verlenging van arbeidstijd om de publieke opinie ten voordeele van b.g. verplegend per soneel te beïnvloeden, ïn verband daarmede noodigen wij U uit, ons voor a.s. Zaterdag te berichten of U be reid is, aan een dusdanige vergadering, op korten termijn te beleggen, Uw medewer king te verkenen." Klachten Nederlandsche fabrikaten. De vereeniging Nederlandsch Fabrikaat te 's-Gravenhage heeft de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fabrieken verzocht, om indien blijkt, dat Nederlandsche artikelen door afwerking, uiterlijk aanzien, of andere oorzaken, niet de vergelijking met buiten- landsche gelijksoortige artikelen kunnen doorstaan deze klachten in handen te stellen van bovengenoemde vereeniging. Dé Kamer van Koophandel en Fabrieken tc Haarlem biedt hiervoor gaarne hare be middeling aan. De 30ste vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken wordt gehouden op Dinsdag 3 Maart 1925, des namiddags te 7 uur in het gebouw der Kamer, Kruisweg 70, te Haarlem. De agenda vermeldt: 1. Notulen; 2, Ingekomen stukken en me- dedeelingen; 3. Goedkèuring verzonden brief aan den Minister van Buitenlandsche Za- KLEEDING- en MEUBELMAGAZIJNEN ZI-JL3THAAT19 TEL. 0 90 ALLES OP GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN. STIPTE GEHLI IHOÜDiNG ken, betreffende haringexport naar Duitsch- land; 4. Aanvrage subsidie vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Zandvoort; 5. Be noeming mei. E. M. G. Kamp te Haarlem; 6 Rapport Commissie Winkelbedrijf betref fende schrijven der Vereeniging voor Huis vrouwen inzake Jam-Limonadebesluit; 7 Voorstel Bureau, instellen Commissie beoor- decling Wetsontwerp „Weeldebelasting." 8 Voorstel Bureau, instellen Commissie ter bestudeering verkeersrapport der gemeente Haarlem; 9. Voorstel Commissie Binnen- en Buitenlandsche Handel betreffende leergan gen in het Spaansch; 10. BehandeLng rapport Tijdcommissie; 11 Inleiding Ir. W. J. Bur- gtrsdijk: Rapport Staatscommissie Vervoers vraagstuk; 12. Voorstel afdeeling Kleinbe drijf tot het instellen van een Commissie ter bestudcering Autobusvraagstuk te Haar lem;. 13. Rondvraag 14. Besloten vergade ring. Het „Weekblad voor Bloembollencultuur" geeft bijzonderheden over tijdens de Ten toonstelling. „De Jury voor deze tentoonstelling, die voor ongeveer de heift uit landgenooten en voor de andere helft uit buitenlanders be staat, is bijeengeroepen op Donderdag 1 Maart, des voormiddags te 10 uur. Na af loop der werkzaamheden wordt aan de Jury in het tentoonsteliiiigsrestauran! een lunch aangeboden, 's Avonds biedt de Haarlem sche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer aan de juryleden en tentoonstellings commissie een Kunstavond aan in „Cabaret Modern" te Haarlem, waartoe de Haar lemsche Tooneelclub hare medewerking heeft toegezegd. Op 13 Maart, den dag der openingsplech tigheid, biedt de Bond van Bloembollen- handelaren den buitenlandsc-hen leden der Jury een maaltijd aan. Zaterdag 14 Maart is bestemd voor een excursie der buitenlandsche Jury-leden naar Aalsmeer, waar de afdeeling Aalsmeer der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde als 'gastvrouw zal optreden. Op den avond van denzeifden dag heeft het officieele feestmaal plaats, waartoe de nieu we zaal van de Hoilandsche Maatschappij der Wetenschappen met de meeste welwil lendheid is beschikbaar gesteld. De Minis ter van Binnenlanasche Zaken en Landbouw de Commissaris der Koningin in Noord- Holland en de Burgemeester van Heemstede hebben reeds toegezegd, dat op hun aan wezigheid mag worden gerekend. Er zullen in. 't geheel 115 gasten aanzittèn. Hiermede Zal de ontvangst der Jury voor deze eerste tijdelijke tentoonstelling worden gesloten." Door notaris Daamen is Woensdag pu bliek verkocht dc boerderij „IJ-en-Meer" bestaande uit hiis, schuren, erf, weilaiffi en water te Osdorp a.d. Osdorperweg (voorma lig Sloten), samen groot 16 H.A. 57 A. 20 c A. Perceelen 1, 2 en 3 werden gekocht door P. F. Bulters q.q. voor 35.005; perceel 4 door J. C, Stam te Amsterdam, Voor j 5.100; perceelen 5 en 6 door H. v. Worm, te Schoten, resp. voor 10.401 en 12,201. Over de week van 15 tot en met 21 Februari 1925, kwam in deze gemeente 1 geval van diphtheritis voor, te Hoorn .1 geval van diphtheritis, te Schoten 1 geval van diphtheritis, te Velsen 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis, te Zaandam 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis, te Zandvoort 1 geval van roodvonk te Alphen a, d. Rijn 1 geval van roodvonk en te Hillegom 1 geval van pokken en 1 geval van diphtheritis. Betalende passagiers? K. N. de M. te Zaandam, chauffeur van beroep, had appèl aangeteekend van het vonnis van den kantonrechter, waarbij hij veroordeeld werd tot 25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, omdat hij als eigenaar van (.e door hein be.sl.iuide autobus op een tweetal plaatsen, niet liggend op de route welke, hij met zijn autobus onderhoudt, passagiers had laten uitstappen met het kennelijk doel, plaatsen in zijn wagen te verhuren. De M. zegt dat de bedoelde passagiers familieleden van hem waren, en hij deze personen iederen dag gratis vervoert, zoodat van een bedoeling om plaatsen in de auto bus te verhuren geen sprake kon zijn De agent van politie, die beklaagde be keurd had, getuigde, dat bij niet met zeker heid kon zeggen of bedoeide personen familieleden van beklaagde waren. Ook had hij niet gezien dat de passagiers betalden. De ambtenaar van het O. M. herhaalde, dat het vonnis van den Kantonrechter juist was, waarom hij eischte, dat bedoeld vonnis zal worden gehandhaafd. Uitspraak 5 Maart a.s. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Maart a.s. de melkprijs te Haarlem verlaagd worden Hoeveel die verlaging zal bedragen, is nog niet te zeggen, daar hierover de on derhandelingen juist nog gaande zijn- hebben. Alleen zal St. Bavo wegens te late afschrijving tweemaal een uitwedstrijd tegen Gez, Samenzijn te Hillegom moeten spelen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Onderhoud school B. Aan Jb. Drayer alhier, is opgedragen de onderhoudswerken van school B, voor een bedrag van 139. Het schilderen van de buiten hout- en ijzer werken van die school is opgedragen aan N. Keesman alhier, voor een bedrag van 318. Diefstal. In Haarlem is een persoon aangehouden door de Haarlemsche politie, die er van verdacht werd, een rijwiel van den electricien L. alhier, ontvreemd te heb ben. Het rijwiel werd in beslag genomen. In verband daarmede is door de Zandvoort sche recherche in Haarlem nog een ander persoon aangehouden. Beide verdachten zijn naar Zandvoort overgebracht. Brandweer tc Bentveld. Daar de dienst van de Brandweer te Bentveld geheel ge reorganiseerd is, acht het gemeentebestuur het gewenscht dat de bewoners van die om geving geheel bekend zijn met de personen, die aan de brandweer aldaar verbonden zijn. Binnen enkele dagen zullen de bewoners daar een kennisgeving van krijgen. Ten Ge rieve van onze lezers deelen wij reeds mede, dat aan pest no .5 (post Bentveld) verbon den zijrP. J. Korstenbroe-k, brandmees'er; H. Gierke, onderbrandmeester; C. Seders, straalpijpvoerder; J. Barnhoorn, straalpijo- voerder; B, J, Seders, standpijpsteller; Jb. iwnhocn. brandweerman in aigem. dienst; G, A. Seders, brardwelrman ir. algem. dienst; M. Barnhoorn, brandweerman in al gem. dienst, en aan post 6 (post bij de wa terleiding): J. L. v. d. Aart, onderbrand- meester; T. G. Schouten, straalpifovoerder; A., Stokman straalpijpvoe-derJ. Zonneveld, standpiipsteller; G. v. d. Plas, standpijostel- ler; P. Zegwaard, brandweerman in algem. dienst; N. Zonneveld, brandweerman in. al- (iem. dienst; P. Zonneveld, brandweerman in algem. dierst; H. v. Dam, brandweerman in algem. dienst. Politie. Tot a^ent van politie alhier is benoemd de heer J. G. D. J. Pool, klerk bij de politie te Doetinchem. De arbeider P. O. werkzaam aan de Amst. waterieidingwerken had het ongeluk met zijn hanfl bekneld te raken onder een buis, mef gevolg dat hij zich zoodanig bezeerde dat dokters hulp er aan te pas kwam. Woensdagavond kwamen de beide bestelauto's van bakker B. van Vijfhuizen met een flink vaartje de Zomervaart afrijden doch toen ze den hoek om moesten nam de eene zijn draai te kort en kwam in de sloot terecht. Met moeite wisten de drie inzittenden zich te redden, zoodat zij er met een nat pak en de schrik afkwamen. De auto welke licht beschadigd was heeft men later op den avond op het droge gehaald. Het komt den laatsten tijd nog al eens voor dat door baldadigheid er storing is aan hét electrisch licht. Had men er aan „de Lijnden meermalen hinder van, nu nog kort geleden veraak ten verschillende bewoners van den ÏJweg zonder ücht en bsdrijfskracht, daar hadden kwajongens een stuk ijzerdraad over de hoofddraden gegooid. Het is zeer moeilijk de daders te pakken te kriigen maar het zou zeer toe te juichen zijn, als aan deze verregaande baldadigheid een einde kwam. MEDEGEDEELD DQOk De beurs opende heden iets flauwer. DISTRICTSVERGADERING. Woensdagavond j.l. hield het district Haar lem en Omstreken van den Ned R. K. Dam- bond een buitengewone vergadering in een der zalen van het R. K, Vereenigingsgebouw te Heemstede, Aanwezig waren afgevaardigden van St, Jo seph, Sterk door Oefening, Ons Genoegen, De Jonge Dammer en Excelsior te Haarlem; St. Bavo, Heemstede; R, K. Beverw, Dam club, Beverwijk, Dammen is Denken. Am sterdam en Gez. Samenzijn, Hillegom. De wedstrijd tegen West-Friesland, die aanvankelijk op 22 Maart was vastgesteld, werd uitgesteld tot 29 Maart. De R. K. Damclub Ons Genoegen wordt met 20 leden als lid van den bond aangeno men, Door verschillende kwesties hebben vele leden van „St. Bavo" hun lidmaatschap op gezegd, zoodat het voor het bestuur van St. Bavo onmogelijk is een tiental samen te stellen. De voorzitter meent dat er reeds pogingen in het werk gestéld worden de zaak in goede banen te leiden en stelt daarom voor deze competitie nu zonder de tientallen van St. Bavo" te spelen, doch in dien „St. Bavo" vóór 30 Maart den wensch te kennen geeft alsnog mede te willen spe len, deze wedstrijden in April te doen plaats V K HEDEN 5% Nederland 1919 99'/t« 99'/16 6% Nederland 1923 1623/„ 1023/8 4'A Nederl. 1917 921/, 925/2 1% N.-l. 1921 A.. 1037/i6 1037/16 6% N.-l. 1923 D... 102 »/8 1023/8 7 Oude Vaart 67V2 dito Gem. Eigend. 51 Mij „Nederland". 159 159 Scheepvaart-Unie 1351/2 1355/3 Rotterd. Lloyd 1271 Paketvaart 147 146 Oude Boot 763/g 76 Holl. Stoomboot 231/g H V. A. 489 485-6 Java Cultuur 361 Jurgens gew. 81 '/w 82 3 Koloniale Bank 190s/4 1915/2 1 dische Bank 145 145 Cert. Handel Mij 1315/18 1315/, l31'/4 132 Phoenix 98 »/7 Geconsolideerde 189 1895/, 4091/,, U S. Steel >^5/16 124 Marine comm 135/4 135/S Vorstenlanden 1673/, 1693/, Actions id 169 C->mp. Merc. Arg l77/8 1283/, I295/g 393 386 90 4025/9 406 7 Deli Batavia 377 A'dam Rubber I7l5/a 1711l2 217 117 Wai S xtra 141 Dordtsche Petr. 3803/g Southern Rails 903/g 995/2 Union 1507/8 151 Anaconda 885/j Wabasb 245 Comm. Maxwell 43 245/3 Jubileum. De heer P. v. d. Giezen zal op Vrijdag 13 Maart 30 jaar werkzaam zijn, als bedrijfsleider der boerderij in den Vel- serpolder, behoorend0 aan den heer D, E. L. v. d. Arend te Bloemenaa„' Ue heer v. d. Giezen is reeds 80 jaar geweest en werkt nog steeds op deze hoeve met ruim 17 bun der bouwland, alleen met dc hulp van zijn kleinzoon. Opdracht. Het bouwen van een land huisje aan den Driehuizer Kerkweg alhier, voor rekening van den heer W. P. Maris te Amsterdam, is opgedragen aan den heer P, Bart te IJmuiden, Principfeele beslissing omtrent het ver- leenen van voorschotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen. B, en W schrijven aan den Raad: Door verschillende personen is bij ons college eene aanvrage ingediend, om toe kenning van een voorschot onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen, overeenkomstig de daarvoor door de Ministers van Arbeid, Handel en .Nijverheid en van Financiën op grond van het Koninklijk besluit van 1 Augustus 1924, no. 121, bij hunne be schikking van 14 Augustus 1924, gestelde regeleu. Alvorens deze aanvragen in behandeling te nemen en teneinde te weten hoe in den vervolge bij eventueele volgende aanvra gen te handelen, komt het ons gewenscht voor, dat door u eene principieele beslis sing wordt genomen omtrent de vraag of de gemeente in deze hare medewerking zal verleenen, al dan niet. Voor een juiste beoordeeling van déze vraag geven wij hierna een overzicht van de bepalingen der bovenbedoelde regeiing, voor zoover die terzake van belang moe ten worden geacht. in ons college was ten aanzien van het onderwerp geen eenstemmigheid, waarom de beslissing rechtstreeks aan uwe verga dering wordt overgelaten. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken deelde mede, in be ginsel geen bezwaar te hebben tegen het verleenen van steun voor woningbouw in den bovenbedoelden vorm, doch zich van een beantwoording der vraag, of hiertegen uit een financieel oogpunt bezwaren be staan, te moeten onthouden. Van de commissie van bijstand voor de financiën werd bericht ontvangen, dat zij principieel evenmin bedenking heeft. Ech ter zal, naar hare meening, elk verzoek om voorschot afzonderlijk moeten worden be oordeeld. Zij adviseert voorts om, ingeval wordt besloten de gevraagde medewerking te verleenen, geen gebruik, te maken van de bevoegdheid om 1 pet. risicopremie te hef- efn en een bepaling op te nemen, dat de bouwer zich garant moet stellen tegenover de gemeente ten opzichte van een kooper der woningen. B. en W, bieden dus ter vaststelling aan: Regelen betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen. Aangehouden. Door dc politie werd aangehouden zekeren F. G., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog iets met dc justitie had te vereffenen. De man betaalde de 8 boete en is toen weer vrijgelaten. Lekke ketel. De stoomdrifter Timor, IJ. M. 491 is hier teruggekomen met lekken ketel. Burgerlijke Stand van 24—26 Februari. Geboren: Anton Marie Jacob, z, v. J. F, Gehrels en W> van Baren. Pieter Klaas, z. v. P. de Vries en T, Kerkhoven. Arend, z. v. J. L. van Zoolingen en LI. Slinger. Bartholomeus Hendrikus, z. v. P. Joosten en M. C. Bank. Elisabeth Geertrui, d. v. B. van der Horst en F. Koch. Jacobus Johan nes, z. v. J. Slingerland en W. P. Lamboo. Ondertrouwd: Arij Romeijn, 26 j. en Helena Klazina van Kooten, 21 j. Corne- lis Gaskcer, 31 j. en Teuntje de Koter, 26 j. Albert Leendert Klootwijk, 26 j. en Woutje Tijsje Dijkgraaf, 21 j. Johannes van Wijk, 25 j. en Antje Neeltje Petronella Hazekarnp, 23 j. Getróuwd: Johannes Christiaan van Deutekom, 25 j. en Aafje de Heer, 23 j. Overleden: Afsnd Voogt, 63 j„ wedr. v. L. Pols. Jongen weggeloopen. De 19-jarige G. v, E., wonende aan den Kruisweg te Hoofd dorp, heeft Zaterdag j.l. dc ouderlijke woning verlaten zonder achterlating van adres en sindsdien heeft hij niets meer van zich laten hooren. De burgemeester van deze gemeente heeft nu, namens de ouders, de opsporing, aanhou ding en voorgeleiding van dezen minder jarige verzocht. De jongen schijnt er erg tegen op te zien om over een paar maanden in militairen dienst te moeten; nu wordt vermoed, dat hij daarom maar van huis is weggeloopen. Werkloosheidsbemiddeliïig. Uit een overzicht van de aanbiedingen van werkzoe kenden, plaatsingen, aanvragen van werk gevers en voldane aanvragen gedurende het jaar 1924 van de arbeidsbeurs alhier, blijkt o.m., dat het aantal aanbiedingen van werk zoekenden bedroeg 2015 en het' aantal plaat singen in het correspondentschap der ar beidsbemiddeling 214. Hiervan zijn geplaatst bij van gemeentewege verrichte werkzaam heden 41, bij diverse landbouwers, voor het verrichten van werkzaamheden waarvoor eenige gemeentelijke subsidie is verleend 59, bij de werkzaamheden, verbonden aan het leggen van transportbuizen ten behoeve van de Amsterdamsche waterleiding 85 en bij particuliere werkgevers, zonder eenige ge meentelijke subsidie 29. Het aantal aanvragen van werkgevers bedroeg 250 en het aantal voldane aanvra gen door het correspondentschap 211. Plotseling dood. Woensdagavond werd in de Gerei, kerk te Hoofddorp een zanguit voering gehouden van de Chr. Zangvereeni- ging „Soli Deo Gloria" met medewerking van hot meisjeskoor „Looft den Heere." De 63-jarige arbeider A. V., wonende aan den IJwcg was ook ter kerke gegaan 'om de uitvoering bij te wonen, want twee zijner dochters zouden in het koor meezingen. Even vóór den aanvang stond hij in het voorportaal van het kerkgebouw met een ander persoon te praten. Plotseling zakte hij tot groote ontstel tenis van de omstanders ineen. De man werd de pastorie binnengedragen, terwijl onmiddellijk een dokter ontboden werd. Deze constateerde 'den dood. Vermoedelijk heeft een hartverlamming zoo spoedig een eind aan z'n leven gemaakt. Het lijk is later naar de woning aan den IJweg vervoerd. -s Zooals begrijpelijk, heerschte er door dit tragisch gebeuren een groote consternatie. Tragisch. Woénsdagavond had in de Gereformeerde kerk te Hoofddorp, waar 'n uitvoering werd geven door de Chr. gem. Zarigvereeniging „Soli Deo Gloria", een ern stig incident plaats. De 63-jarige A. Voogt, wonende aan den IJweg alhier, wiens dochters lid zijn van genoemde zangver- eeniging, had zich ook naar het kerkge bouw begeven om de uitvoering bij te wo nen. Terwijl hij met eenige andere perso nen in 't voorportaal van de kerk stond te praten, zakte hij plotseling ineen. Men droeg hem in de pastorie, alwaar hij reeds overleden bleek te zijn. Ook de onmiddel lijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateCren. Vermoedelijk heeft een hartverlamming zoo onverwacht een einde aan z'n leven gemaakt, 't Gebeurde bracht een groote consternatie teweeg en allen waren zeer onder den indruk van deze diep tragische geschiedenis. „Soli Deo Gloria" gaf nog eenige nummers ten beste, maar zooals te begrijpen valt kwam in de gege ven omstandigheden het ten gehoore ge brachte niet in alle opzichten meer tot z'n recht. R.K. BEVERWIJKSCIIE DAMCLUB— D. J. D. I 9—11 De uitslag wan dezen wedstrijd in de twee de klas competitie van den Ned. R. K. Dam- bond is 119 in het voordeel der Haarlem mers. Wedstrijdleider was de heer J. A. Stevens. ONS GENOEGEN I GEZELLIG SAMENZIJN II Hedenavond speelt „Ons Genoegen", de pas opgerichte R.K Damclub, haar eersten competitie-wedstrijd tegen „Gezellig Samen zijn" I" uit Hillegom, in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat, alhier. Ook „Ons Genoegen II" speelt tegen „Gezellig Samen zijn II" voor de competitie van den Nederl. R K. Dambond. De opstelling van het eerste, tiental van D. O. G. i is als volgt: 1. W. N. Stuifbergen; 2. M. v. d. Pavert; 3. N. R. v. d. Berg; 4. C. Stijnman; 5. J. A Stevens; 6. E. G. Stolvoort; 7. L, C. Stevens; 8. N. van Gas tele; 9. R. Pannèkeet en 10 J. van Buuren. De aanvang is half acht precies, WF.ST-FRIESLAND—HAARLEM. Zondag 29 Maart a.s, wordt te Hoorn de returnmatch West-FrielandHaarlem gehou den. Vier en twintig sterkste spelers van den Frieschen Bond zullen aan dezen belangrij ken wedstrijd deelnemen. Te Zoeterwoude is het 3-jarig zoontje var v. d. A. te water geraakt en verdronken, UTRECHT, 26 Febr. - De Ned. R. K. Steenfabrieksarbeidersbond St. Stephanus, heeft een schrijven gezonden aan het be stuur van den Bond van waalsteenfabtikan- ten. In dit schrijven wordt o.m. gezegd, dat het den Bond voorkomt, dat de fabrikanten klaarblijkelijk het afbreken van de onder handelingen beoogen In den brief wordt verder de loop <Jer besprekingen nog eens uitvoerig uiteengezet. De Bond verklaart zich tot het voortzetten der onderhandelin gen bereid en betreurt het, dat deze door de fabrikanten roekeloos zijn afgebroken in strijd met gemaakte afspraken BERLIJN, 26 Febr, Het hedenmorgen uitgegeven bulletin over de ziekte van den Rijkspresident meldt, dat na de operatie een buikvliesontsteking is ontstaan. He dennacht heeft de toestand zich verergerd. De Rijkspresident bracht een onrustigen nacht door. Hedenmorgen was president Ebert iets beter, doch de toestand is ernstig. ANGORA, 26 Febr. De Regeering heeft de gedeeltelijke mobilisatie gelast en aiie reserve-officieren onder de wapenen geroe pen. De Koerden hebben de stad Elazi ge nomen en rukken snel naar het N, en O, op. De Turken heroverden DiarBekir, LONDEN, 26 Febr. 5 Maart a.s zal het Londensche kiezerscorps naar de stembus trekken om 124 afgevaardigden te verkiezen voor den County-Council van Londen. Gis ter had de candidaatstelling plaats. Er zijn 270 candidaten gesteld, waarvan 116 ge- meentebewoners, 114 arbeiders en 40 pro- giessivers. Het aantal kiezers bedraagt 1914.915, n.l. 960.089 mannén en 954.826 vrouwen, CAIRO, 25 Febr. Volgens de bladen zal in het geval dat de besprekingen tus- schen de Egyptische en Britsohe regeerin gen betreffende het hooge commando van het Egyptische leger leiden tot de benoe ming van den Égyptischen Sirdar, Aziz- Izziet Pasja, thans gezant te Londen, geko zen worden. KOPENHAGEN, 26 Febr, - De Deen- sche werkgeveisvereeniging kwam gister bijeen om dén ongeregelden toestand op de arbeidsmarkt onder de oogen te zien. De werkgevers gaven hun voornemen te kennen om een algemeene en uitgebreide uitsluiting te proclameeren, waarover eerst nog verdere besprekingen zullen plaats vinden. Deze uitsluiting, die het gevolg zal zijn van de vele eischen om looüsverhoo- ging door de arbeiders gesteld, alsmede van de stakingen, die door de vakbonden op touw zijn gezet, zal voornamelijk zijn in de hout-, textiel-, schoenen en kleedingin- dustrie, alsmede de ongeschoolde werklie den; 60 70 000 arbeiders zijn bij dit con flict betrokken De drukkers en typografen hebben gister het bemiddelingsvoorstel ver worpen en tenzij nog overeenstemming wordt bereikt, zal de staking' waarschijnlijk a.s Zaterdag beginnen. Hierdoor zullen alle bladen in Kopenhagen Zaterdag a.s. niet kunnen verschijnen PARIJS, 26 Febr. Gister heeft de En gelsche gezant een langdurig onderhoud ge had met Herriot ter bespreking van een conferentie tusschen de geallieerde minis ters. Een beslissing schijnt nog niet te zijn genomen. Wat de deelneming van Duitschland aan deze conferentie betreft, houdt Frankrijk vast aan het standpunt, dat de Geallieerden alleen op grond van het Vredesverdrag een besluit moeten nemen en dat daarna dit besluit aan een te zenden Duitsche dele gatie kan worden meegedeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2