imtrHEn [Ah Dj JiUïL-L i STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. EERSTE KAMER. Een rede van Herriot over den vrede en Frankrijk's financieele positie. Het vredesverdrag en de beweging tot aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. De uitroeping van een zelfstandig koninkrijk Koerdistan en Turksche onderdrukkingsraaatregeieneen manoeuvre van Turkije? Onder de Radio-berichten: Voorloopig Duitsch-Fransch handelsverdrag. Verscherping van den toestand iu Koerdistan. Hevige storm in Japan. Gem. buitenl. berichten. DE OPVOLGER VAN KELLOGG. DE TOESTAND VAN PRESIDENT EBERT. Het concept-verplegingS" besluit. De Zomertijd en de huisvrouwen. De Staatsinrichting van Ned.-Indië. De Zomertijd. Indisch Regeeringsreglement. Artikelen. De Staatsbegrooting. Een rede van Herriot. in eer. rede aan een dejeuner van de En- *elsch-Amerikaansche pers herinnerde Her- dot aan de belofte, afgelegd aan het dejeuner iat voorafging aan rijn aanvaarding van het Premierschap, om geen enkele gelegenheid :e verzuimen tot het nauwer toehalen van triendschapsbanden tusschen de groote de- nocratieën, de Amerikaansche de Engelsche ai de Fransche. Hij herinnerde voorts aan ajn reis naar Londen, waar hij het docu- nent teekende, hetwelk zooveel bijdroeg :ot de bevordering van de zaak des vredes ïn aan Genève, waar het protocol werd op gesteld, dat eenmaal aan de wereld de ge- venschte rust zal brengen. Herriot verklaarde, dat hij al het moge- ijke doet om zijn plicht ten aanzien van de levordering des vredes te vervullen, ten ein- ie voor Frankrijk en de geallieerden de her- aaling der rampen van 1914 te voorkomen. Zoolang ik aan het hoofd zal staan van de rtgeering, aldus spr., zal mén mij gereed /inden om de zaak van de veiligheid en vrede :e dienen, d.w.z. Frankrijk te toonen in zijn «/aar karakter, Frankrijk, dat zoo noodig veet te gaan tot het uiterste van heldhaftig- aeid en opofferingsgezindheid, maar welks karakter en neigingen hartstochtelijk zijn gericht naar den vrede. Herriot zal nimmer ontkennen, dat Frank rijk zijn verplichtingen moet nakomen. Het tal in volle overeenstemming met de groote democratieën werken aan de regeling van die politieke en materieele vraagstukken, naar, voegt hij er bij, ik vraag u rechtvaar dig te zijn jegens mijn land, dat werkt met d zijn kracht aan het herstel der geweldige, door den oorlog toegebrachte verliezen. Gasten van dit land, dat zich met bewon- derenswaardigen vasten wil zal inspannen zijn financieelen toestand te herstellen, van dit land, welks parlement binnenkort voor de eerste maal een in evenwicht zijnde be- jrooting van 35 milliard te behandelen zal krijgen, ik vraag u, goed te begrijpen, dat itet herstel van Frankrijk een voorwaarde is /oor alle andere regelingen, die moeten wor den gemaakt. Frankrijk toonde zich edelmoedig, toen men het te Londen verzocht te helpen om Duitschland weder op de been te brengen. Het droeg bij aan de leening van 800 mil- ioen voor Duitschland en dit in weerwil van het feit, dat nog zooveel streken noodlijden de zijn, dat nog in zooveel provincies de hui len nog ruïnes zijn. Herriot besloot met de woordenDe moeilijkste taak is misverstanden tusschen de volken te vermijden. Wij moeten nauw keurig en vrijmoedig onze meening zeggen en ik heb te dien aanzien geen enkel gewe tensbezwaar om uw hulp te vragen. De oor log is geëindigd, maar de gevolgen van den oorlog zijn nog niet voorbij. De Pruisische Kabinets crisis. Wij hebben reeds uitvoerig gemeld, hoe ie vorige week reeds bij zijn eerste optreden het door Marx gevormde nieuwe Pruisische kabinet op een votum van wantrouwen uit den Landdag weder zijn ontslag heeft in gediend. Het heeft nu Dinsdag een kabinetszitting gehouden, waarbij volgens de „Köln. Ztg." als voornaamste punt op de agenda voor kwam de benoeming van ambtenaren. Of- ichoon het in juridisch opzicht twijfelachtig is, schrijft het blad, of het kabinet, dat niet het vertrouwen van den Landdag geniet, het recht heeft de zaken te leiden, heeft het zich toch bezig gehouden met de benoeming van eenige ambtenaren, met name landraden. Is het blad goed ingelicht, dan heeft minister Severing voorgesteld den Keulschen politie- president Zörgiebel te benoemen tot opvolger van den in verband met de Barmat-zaak afgetreden Berlijnschen politiepresident Richter. De aansluiting van Oos tenrijk bij Duitschland. Den laatsten tijd hebben wij eenige malen melding gemaakt van uitingen van Duit- schers en Oostenrijkers over de quaestie van de aaneensluiting tusschen Oostenrijk en Duitschland (zoo o.a. in redevoeringen op den „Reichsbannertag" te Maagdenburg). Deze uitlatingen schijnen in Ententekringen niet onopgemerkt te zijn gebleven. Als gevolg daarvan zcfu volgens de „Stun- ie" een officieele diplomatieke stap voor- aereid worden bij de Oostenrijksche regee- "ing, teneinde deze te vermanen, het daar heen te sturem, d3t aanvallen op het vredes verdrag verder achterwege blijven. Het „N. Wiener Tageblatt" schrijft over die beweerde zenuwachtigheid in verband met de aansluitingsbeweging Men heeft niet illeen economisch en vooral op handelspoli- dek gebied ons volk in den moeilijksten toe stand gebracht, maar men heeft het ook een aanmerkelijke moreele schade toegebracht. Men heeft n.l. een staat geschapen, welks volk geen ideaal heeft en geen ideaal hebben kan. Het is belachelijk van dit volk nu ook nog te verlangen, dat het zich gelukkig zal 'evoelen en de wereld van zijn gejammer zal verschoonen. In plaats van zenuwachtig te tijn over de aansluitingsbetoogingen, deed men beter eens ernstig na te denken over de oorzaken van dat verschijnsel. Opstand in Koerdistan. Er komen zeer opwindende berichten om trent een opstand in Koerdistan. Van Turksche zijde wordt de beteekenis van dezen opstand der Koerden tegen het Turksche gezag het heet immers dat al reeds etyt zelfstandig Koerdisch Rijk is ge proclameerd als niet heel ernstig voorge steld. Men zou te Angora de beweging van voorbijgaanden aard achten en van meening zijn haar wel spoedig te kunnen onderdruk ken. Intusschea echter heeft de Turksche regeering dan toch in een twaalftal vilajets den staat van beleg afgekondigd, waaruit blijkt dat de opstand zeer wijdvertakt is. De leider van den opstand, de sjeik Said, zou eeds over een macht van meer dat 7000 re alen beschikken. En volgens berichten van Bnu-he zijde zou vriiwel eeheel Midden- Anatolië door de beweging zijn aangetast. Zij zou het herstel van het Kalifaat en de stichting van een onafhankelijken Koer- dischen staat ten doel hebben en aangestookt worden door aanhangers van het oude re gime, die zich op Perzisch gebied zouden be vinden. Het spreekt wel haast van zelf, dat som mige Turken in dezen opstand de hand van Engeland zien, dat in den strijd om Mosoel van deze Koerdische beweging gebruik zou willen maken om zich de verwezenlijking van zijn doeleinden te verzekeren. Daaren tegen wordt aan de Britsche bladen gemeld, dat Turksche bladen in Konstantinopel op de mogelijkheid wijzen van reactionnaire in vloeden. De proclamatie van sjeik Said zou in vele opzichten overeenkomen met een rede onlangs door Ziaeddin-effendi in de Nationale Vergadering te Angora gehouden, waarin deze de regeering heftig critiseerde. Blijkens een mededeeling van den Turk- schen premier Fethi-bey zou de opstand zijn uitgebroken na een poging der Tttrken om een tweetal volgelingen van sjeik Said te ar resteeren. De bedoeling der Koerden zou volgens deze mededeeling zijn om een der prinsen uit het huis van. Abdoel Hamid tot koning van Koardistan te maken. Dat zou zeker wel wijzen op invloeden van de zijde der aanhangers van het ancien-regime. Want onder de Koerden zelf, die onder hun in de practijk vrijwel onafhankelijke sjeiks, onder ling voortdurend in tweedracht verkeeren in de tijden van Abdoel Hamid konden de Turken door deze verschillende sjeiks tegen elkaar uitspelen, vrij gemakkelijk hun opper macht handhaven zal het denkbeeld van een autonoom Koerdistan wel niet zijn op gekomen. In verband met de nog hangende grens regeling tusschen Irak en Turkije verdient deze Koerdische opstand in het gebied om Mcsoel heen zeker ten zeerste de aandacht. En nu we boven melding maakten van een Turksche insinuatie omtrent Britsche invloe den, die zich zouden doen gelden bij dezen Koerdischen opstand, mogen we ook wel wijzen op de Britsche bezorgdheid, die bijv. spreekt uit deze zinsnede in de „Daily News": „Het zenden van een nieuwe Turksche ex peditie naar dit land (het grensland ten noor den van Irak) op het oogenblik waarin de quaestie van de grenzen van Irak in een cri- tiek stadium is gekomen, is wel iets dat zorg vuldige waakzaamheid vereischt." Het wantrouwen is dus wel wederkeerig. De „Times" meldt nader uit Konstanti nopel De opstandige Koerden hebben gis teren Kharpoet en Diarbekir genomen (vol gens andere berichten zouden de Turken het weer heroverd hebben. Zij proclameerden een van de zonen van Abdoel Hamit tot ko ning van Koerdistan. De staat van beleg geproclameerd in Malatia tot de West-Eu- fraat. De Turksche vliegers bombardeeren de opstandelingen, doch in afwachting van de aankomst van voldoende strijdkrachten worden in de eerstvolgende dagen geen ern stige botsingen verwacht. Feissie pasja, de chef van den generalen staf en generaal Kiazim pasja, de vroegere minister voor de verdediging, hebben een bijeenkomst van het kabinet bijgewoond. Gemeld wordt, dat het plan voor een mili taire campagne thans gereed is. Fethi Bey, de Turksche minister-presi dent, deelde mede, dat er een nieuwe wet zal worden ingediend, waarin het houden van redevoeringen of het publiceeren van mee- dedeelingen in de bladen, waarin de gods dienst wordt gebruikt om de gevoelens van de bevolking in opschudding te brengen, als hoogverraad zal worden beschouwd. Hij wees evenwel het voorstel van de hand, om in Konstantinopel den staat van beleg af'te kondigen. Algemeen wordt verwacht dat, wanneer de troepen eenmaal in staat zullen zijn tot den aanval over te gaan, de opstandelingen spoedig gedwongen zullen zijn zich te onder werpen. Nader wordt van Turksche zijde nog ge meld De opstand der Koerden breidt zich uit. Het verluidt, dat Koerdische cavalerie alle belangrijke steden in Zuid-Oost-Anatolië heeft bezet, waardoor zij een linie bezet houdt, die loopt van Noord tot Zuid door Malatia en van het Oosten naar het Westen tusschen Dersim en Erzindjan. De Koerden zouden een groot stragetisch voordeel heb ben door de bezetting van de grenzen van Mosoel en Perzië. Het Turksche bestuur in de Koerdische vilayets, waaronder één twee millioen No maden-Koerden vallen, verkeert in volko men chaos. De telegrafische verbindingen met Koer distan zijn alle verbroken en ook de kara vaanwegen zijn onbegaanbaar. De toestand in Trebizonde en Erzeroem is onzeker. Een typische verklaring voor de gebeur tenissen geeft de Daily Telegraph. Dit blad verdenkt de Turksche regeering er van den opstand der Koerden tot voorwendsel voor een troepenconcentratie aan de noordgrens van Irak te gebruiken. Het blad voorziet de traditioneele Turksche intimidatie, verge zeld van bedreigingen, alsmede van invasie, in het gebied van Irak. Andere berichten o.a. de „Chicago Tribune," verwachten groote moeilijkheden voor de Turksche re geering, daar sjeik Said heeft aangekondigd dat zijn goddelijke missie hem veel aanhang heeft gebracht, waarbij de chef der Rus sische propaganda te Konstantinopel van het ophitsen der Koerden tegen de Turken wordt verdacht. De keuze der Turksche officieren, die tegen Said zullen optrekken, is door Ismet pasja persoonlijk geschied, teneinde zeker te zijn van hun loyaliteit. Intusschen veroverde Said het hoofkwar- tier van het Turksche legercorps Diarbekir, alsmede zooals werd gemeld Kharpoet en Dersim, waaraan 3000 Koerden deelna men. Een door Said eigenhandig geschreven proclamatie, kondigt, het koninkrijk Koer distan met Selim Effendi, den zoon van den ex-Sultan Abdoel Hamid, als Sultan en Kalief. De Turksche aanvoerders zijn van oordeel dat de concentratie van voldoende troepen in het bergterrein ter vernietiging van de opstandelingen drie weken vereischt. Said beschikt over 8000 man. DE NIEUWE OPIUMCONVENTIE. De conventie die door de tweede opium conferentie is ontworpen en die Donderdag j.l. ter teekening gereed was, is nog maar door een bedroevend klein aantal deelnemers ge- teekend. Van de ruim veertig deelnemende staten hebben tot nu toe de afgevaardigden van Nederland, Engeland, Frankrijk, Austra lië, België, Luxemburg, Japan, Portugal, Perzië, Grjpkenland, Siam en Duitschland er hun handteekeningen onder gezet. Wanneer men verder nog in aanmerking neemt, dat Perzië en Griekenland reserves hebben gemaakt met betrekking tot de pro ductie van opium en Duitschland alleen heeft geteekend op voorwaarde dat een Duitscher in het uitvoerend comité van het Interna tionaal Centraal Bureau zal worden be noemd, dan kan men niet anders dan van een magere oogst spreken. LLOYD GEORGE HERSTELD. Lloyd George is volgens bericht uit Lon den hersteld en naar Londen teruggekeerd. Uit Londen wordt bericht, dat de Senaat te Washington de benoeming van Houghton, vroeger ambassadeur te Berlijn tot ambas sadeur te Londen heeft bevestigd. ENGELAND EN DE DOMINIONS. Het Engelsche ministerie van koloniën zal worden gereorganiseerd en een nieuwen naam krijgen, nl. dien van minister der dominions. Er zal een nauwere samenwer king worden tot stand gebracht, met de over- zeesche deelen des rijks, niet alleen over rijksvraagstukken, maar ook over die van buitenlandsche zaken. De dominions zullen voor de bespreking van buitenlandsche aan gelegenheden gevolmachtigde vertegenwoor digers in Londen hebben, terwijl leden van het Britsche diplomatieke corps in de domi nions zullen gevestigd zijn. DE BRITSCHE BLOEMKWEEKERS EN DE BESCHERMING. De „Daily News" meldt, dat de Britsche Kamer voor het tuinbouwbedrijf zich met goed gevolg heeft gewend tot het ministerie van landbouw met het verzoek om in gun stige overweging te nemen de mogelijkheid om ook niet-eetbare tuinbouwproducten te betrekken in de voorzieningen tot bescher ming der bedrijven. De minister kon niet be loven, dat van geïmporteerde bloemen een recht zou worden geheven, maar de Britsche tuinbouwers zouden te gelegener tijd ge legenheid krijgen bescherming van het Brit sche bloembollenbedrijf te bepleiten. TRAM CONTRA BUS. In Leeds heeft zich in de laatste weken ook de, we mogen wel zeggen internationale quaestie voorgedaan van tram contra bus. De tramcommissie uit den raad vond er aan- eiding in aan een subcommissie op te dra gen een onderzoek in andere groote steden in te stellen. Deze subcommissie heeft nu rapport uitgebracht en is daarbij tot de con clusie gekomen, dat de tram moet blijven voor massavervoer, ofschoon bussen als waardevol hulpmiddel worden beschouwd. En de tramcommissie heeft daarin aanlei ding gevonden om te besluiten tot de aan schaffing van 260 nieuwe tramwagens. MILLER AND ALS ADVOCAAT. De oud-president der republiek, die zijn advocaten-praktijk heeft hervat, heeft eer gisteren wederom in proces voor de civiele rechtbank te Lorient gepleit. Het betrof de aanklacht, welke het visschersbedrijf Vig- neron Dahl aldaar tegen de concurreerende firma Jannet heeft ingediend. De firma Vi- neron Dahl bezit een methode van visschen, welke de andere firma zonder vergunning zou hebben gebruikt. Millerand verdedigt Vigneron Dahl, die reeds in een proces voor de rechtbank van Poitiers in het ongelijk is gesteld, NIEUWE ONGEREGELDHEDEN OP GUADELCUPE. Nadat de verkiezingscampagne verleden jaar reeds tot ernstige troebelen aanleiding heeft gegeven, is thans een staking op een suikerplantage de oorzaak dat het er weder om rumoerig is toegegaan. Het feit, dat de arbeiders en kleine planters den aankoops- prijs van een partij suikerriet onvoldoende achtten, was aanleiding tot een staking, wel ke in Morne-la-l'Eau, Port-Louis en Petit Canal onlusten ten gevolge had, Een groep stakers, ten getale van 500, staken de riet velden in brand en deden een inval in de wo ning van den directeur der onderneming, Du- val, in laatstgenoemde plaats. Slechts vijf gendarmes verdedigden de woning tegen de woedende massa. Het kwam tot een hevige schietpartij, waarbij negen stakers werden gedood en twintig gewond. Twee gezonden die de vlucht hadden genomen naar de riet velden, welke in brand werden gestoken, kwamen om. Naar het W. B. meldt, luidt het medisch communiqué over den toestand van rijks president Ebert, dat na de operatie buik- vliesontsteking is ontstaan. Het verloop was tot Woensdagavond bevredigend. Zooals ge woonlijk op den derden dag, is in den nacht de buikvlies-ontsteking toegenomen, zoodat de patiënt een onrustigen nacht doormaakte. Gisterenmorgen was de toestand beter, ofschoon deze ernstig blijft. DE VALORISATIE-KWESTIE IN DUITSCHLAND. De rijksminister van financiën v. Schlie" ben ontving gisteren de leiders der rijksdag- fracties ter bespreking der valorisatiequastie en ter uiteenzetting van de opvattingen der regeering. DE BERLIJNSCHE POLITIE PRESIDENT. De Landraad uit het district Rosenberg (O.-Pr.) dr. Friedensberg is met het voor loopig beheer van het Berlijnsche Polizei- prasidium belast. De waarnemende Berlijn sche politie-president is in een zelfde be langrijke functie elders benoemd. EEN REIZEND PARLEMENT. De eerstvolgende zitting van het Centrale Uitvoerende Comité van de Sovjet-Unie zal niet te Moskou, zooals tot nu toe geschiedde, plaats hebben, maar te T if lis de daarop volgende bijeenkomst te Charjow (de hoofd stad van de Oekraiine), de derde te Minsk (de hoofdstad van Wit-Rusland). Het doel van dezen maatregel is de gelijkberechtigd- heid van alle bondsstaten te demonstreeren Het lid van het Centrale Uitvoerende Co mité, Narimanow, is overtuigd dat deze maatregel van de regeering vèrdragende poli tieke gevolgen zal hebben. DE TOESTAND VAN HET RUSSISCHE WINTERGRAAN. Uit Tsaritsyn wordt aan de „Ekonom- Zjizn." geseind De toestand van het winter koren in het Wolgagebied is niet bevredigend. 27% van de bezaaide oppervlakte kon reeds in het najaar als verloren beschouwd worden, 15% zijn later ten gevolge van het droge weer en de abnormaal hooge temperatuur van de zen winter verloren gegaan in het geheel kan reeds nu 42% van het winterkoren als verloren beschouwd worden. WILDE DIEREN IN HET GOUVERNE MENT PETERSBURG. „Izwestia" verneemt, dat ook in het gou vernement Petersburg, waar sinds bijna een eeuw geen wolven en beren te vinden waren, den laatsten tijd deze dieren in groote hoe veelheden verschijnen en het vee dooden. De schade, die de dieren aan de boeren ver oorzaken, is zeer groot. Om de dieren te be strijden heeft de regeering 42 jagerscorpsen gevormd, die naar de meest bedreigde ge deelten van het gewest zijn gedirigeerd. Waar ook dit onvoldoende bleek te zijn, wer den speciale leiders benoemd, die het recht hebben de noodige mannen te requireeren. Er worden ook gewezen soldaten gemobili seerd. DE RUSSISCHE BELASTINGEN WOR DEN NIET BETAALD. „Izwestia" deelt mede, dat de geringe ont vangsten van de belastingen in de laatste maanden de regeering ten zeerste verontrus ten. De wanbetaling heeft een epidemisch karakter aangenomen en bedreigt zoowel de geheele Unie als de plaatselijke organen van zelfbestuur. Reeds nu ondervindt de regee ring de gevolgen /an deze nieuwe strijd wijze der boeren tegen de regeering. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING IN TEXAS. Door het te vroeg ontploffen van een sterke lading dynamiet in een rotsgroeve bij het dorp Langley, 140 mijlen ten Westen van San Antonio (Texas) zijn, zeven personen gedood en acht gewond. OUD-PRESIDENT OBREGON ERN STIG ONGESTELD. Blijkens een draadloos bericht heeft de oud-president van Mexico, Obregon, twee aanvallen van een beroerte gehad. Zijn toe stand is kritiek. DE TIENUREN-DAG VOORGESTELD. Overeenkomstig de aankondiging van minister Aalberse, heeft ziin departement dezer dagen verlaten een „voorontwerp- verplegingsbeshut", waaraan wij de vol gende bijzonderheden kunnen ontleenen. De ontworpen regeling der arbeids- en rusttijden is als volgt: Een verplegende mag niet langer arbeid verrichten dan 10 uren per dag en 55 uur per week. De diensttijd van een verple gende, die geen nachtdienst verricht, mag ten hoogste 13 uren bedragen en van een verplegende, die nachtdienst verricht, ten hoogste 11 uren. De dagdienst mag niet vroeger aanvan gen dan te 6Yi uur des voormiddags. Er mag niet meer dan 14 dagen in 4 achter eenvolgende weken nachtdienst worden verricht. De diensttijd moet op eiken dag, waarop de verplegende meer dan 6 uren dienst verricht, na ten hoogste 5'A uur worden onderbroken door een onafgebroken rust tijd van ten minste één uur, wanneer die diensttijd 8-uren of minder duurt of nacht dienst en van ten minste IA uur, wanneer die diensttijd meer dan 8 uur duurt en geen nachtdienst is. Een verplegende moet een wekelijk- schen onafgebroken rusttijd hebben van ten minste 36 uren of een onafgebroken rusttijd van 60 uren in 2 achtereenvolgen de weken; ten minste eenmaal in 7 ach tereenvolgende weken moet deze rustdag op Zondag vallen. Aan een verplegende moet in elk etmaal een bedrust worden gegeven van» ten min ste 8 uren achtereen, behalve op dagen van dienstwisseling, wanneer die bedrust eenmaal mag worden onderbroken, doch dan in totaal niet minder dan 8 'A uur mag bedragen. Rusttijden mogen niet worden doorge bracht in lokalen voor ziekenverpleging. Een verplegende raag bij gevaar voor het leven of de gezondheid van een ver pleegde langer arbeid verrichten dan be paald is, echter niet meer dan 2 uur per dag en 6 uur per week langer dan is toe gestaan. Van deze afwijkingen moet aan- teekening worden gehouden. In gevallen van opeenhoping van werk of bij bijzondere omstandigheden in een verplegingsinrichting kunnen vergunningen voor afwijking van de arbeidsbepalingen worden verleend; voor de verplegenden geldt dan, dat niet langer arbeid verricht mag worden dan 12 uren per dag en 67 uur per week, en dat de dag- of nacht dienst met niet meer dan 2 uur wordt ver lengd. Voorts bepaalt het „Verplegingsbesluit" nog, dat gewone arbeiders en arbeidsters in verplegingsinrichtingen niet langer mo gen werken dan B'A uur per dag en 48 uur per week, met als overwerkgrenzea 11 uur per dag en 62 uur per week voor mannen en 10 uur en 55 uur voor vrouwen of jeug dige personen. In de toelichting wordt ten aanzien van het verplegend en daarmede gelijkgesteld, niet onder de gewone arbeidersgroep val lend personeel, opgemerkt, dat het in ge volge de ontworpen regeling mogelijk met een 2-plcegensteisel te volstaan, mits voor de noodige invallers wordt gezorgd. Naar de iel. verneemt, zullen binnen kort de vakbonden van verplegend perso neel den minister advies uitbrengen op bovengemeld voorontwerp-Verplegingsbe sluit. Er bestaan in de betrokken kringen ernstige bezwaren tegen de regeling der werktijden, o.a op grond van het feit, dat eT verschil gemaakt wordt tusschen diensttijd en arbeidstijd, waartusschen h.i. geen verschil mag worden gemaakt. Ook wil men bepaald zien, dat er niet meer dan 14 dagen nachtdienst mag zijn in zes in plaats van in vier achtereenvolgende weken. Voorts_ wenscht men den onafge broken rusttijd in 2 achtereenvolgende we ken op 72 in plaats van 60 uur gestéld te zien. Een en ander zal nader uitgewerkt en ter kennis van den minister worden ge bracht. b De Nederlandsche Vereeniging v. Huis vrouwen heeft aan de beide Kamers een adres gezonden, waarin zij haar ernstig be zwaar uitspreekt tegen het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd. In het adres wordt gezegd, dat in dezen tijd, waarin de kosten van het levensonderhoud over de ge heele lijn bij vroeger vergeleken nog steeds ontzaglijk zijn gestegen, waartegenover een vermindering van inkomsten, inplaats van de noodzakelijkheid geworden verhooging, staa,t, het van groot belang is dat de voordeelen, die de zomertijd ons tot dusver beeft opge leverd niet weer teloor gaan. Verder wordt gezegd, dat velschillende belastingen de laatste jaren de levenskosten hebben doen stijgen. De 'vereeniging meent derhalve, dat de hedendaagsche economische toestand het noodig maakt, de bezwaren, die de tegen standers van den zomertijd in het midden brengen, achter te stellen bij de voordeelen, waaroo door zooveel anderen wordt gewe zen. Opheffing van den zomertijd zal een nieuwe ernstige versterking van den druk zijn, die door de verschillende belastingen reeds boven het geoorloofde nn de huis houding wordt gelegd. Het amendement-Feber c.s. aangenomen. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer is met 47 tegen 20 stemmen aangenomen het amendement-Feber-c.s-, om in artikel I van het regeeringsreglcment voor Ned-Indië te bepalen, dat de gouverneur-ge, neraal het bestuur van Ned.-Indië behoort uit te oefenen, met inachtneming van 's ko- nings aanwijzingen. De bedoeling van dit amendement was, om de ministerieele verantwoordelijkheid je gens de Staten-Generaal te handhaven. De Nederl, Mij. voor Nijverheid en Han del heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin met aandrang verzocht wordt den zomertijd te handhaven in den geest van de meerderheid der tijdscommissie. Vergadering van Donderdag 26 Febr., namiddag 1 uur. Aan de orde zijn de Wetsontwerpen Her ziening van het Reglement op het beleid der Regcering van Nederlandsch-Indië; wijziging van de artikelen 8, 58, 67b, 67c en 71 van het Reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch-Indië; nadere wijziging van de Indische Comptabiliteitswet. Art. 1. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.-H.) verdedigt een amendement om aan art 1, eerste lid, waarin de uitoefening van hei algemeen bestuur in Ned.-Indië wordt opgedragen aan den G. G,, toe te voegen: ,,en met in achtneming van 's Konings beve len." De bedoeling is nog eens duidelijk uit ti drukken, dat de G. G, onderworpen is aan de bevelen van de Nederlandsche Regeering. De Minister Van Koloniën, de heer DE GRAAFF, acht de toevoeging overbodig. Duidelijk staat bepaald dat de G. G. handelt in naam des Konings en dat hij verantwoor delijk is aan den Koning. In die twee bepa lingen zit duidelijk opgesloten, dat de G. G. de bevelen des Konings heeft op te volgen. Opzettelijke vermelding daarvan is dus niet meer noodig. Het woord „bevelen" zag spr liever gewijzigd in „aanwijzingen." De heer RUTGERS VAN ROZENBURG wijzigt zijn amendement zóó, dat er in plaats van „bevelen" „aanwijzingen" komt te staan. De beer OUD (V.-D.) is van oordeel, dat de Grondwet een andere verhouding van den G. G. tot de Regeering heeft gewild en tegen die opvatting gaat dit amendement lijnrecht in. Het handhaaft den ouden toe stand en daarom is spr. er zeer tegen. De heer VLIEGEN (S. D. A. P.) ziet tus schen aanwijzingen en bevelen geen verschil en dus verandert die wijziging niets aan de strekking, die hij afkeurt. De heer MARCHANT (V.-D.) zegt dat als een amendement als dit wordt aangenomen, het voor zijn fractie zeer moeilijk zal zijn zijn stem aan dit ontwerp te geven. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) acht dit amendement alleszins aannemelijk, omdat het allerminst in strijd is met het ontwerp. Het woord .aanwijzingen" acht spr. beter omdat het/ zachter is. Spr. is bereid zijn stem aan het amendement te geven. De MINISTER laat de beslissing over het amendement aan de Kamer over. Het amendement wordt aangenomen met 44 tegen 20 stemmen. Van rechts stemmen alleen tegen de heeren Colijn en Scheurer. Van links stemmen vóór de V, B. en de Plattelanders. Bij een volgend artikel deelt de heer OUD (V.-D.) mede dat hij zijn amendement intrekt. Art. 6. De heer VLIEGEN licht toe hef amende- ment-AIberda betreffende den Raad v. Ned.- Indië. Art. 6 zal dan luiden; Art. 7. 1. Er is een Raad van Ned.-Indië, bestaande uit een vice-president en ten hoogste zooveel leden als het aantal be draagt der departementen in algemeen be stuur. 2. Elk der leden staat aan het hoofd van een i f meer departementen van algemeen bestuur. 3. De Raad van Nederlandsch-Indië wordt bijgestaan door een secretaris. 4. De Gouv.-Gen. kan het voorzitterschap van den Raad zelf bekleeden en hij kan het opdragen aan den luit.-gouv.-gen., zoo dik wijls hij dit noodig oordeelt. Zij hebben alleen raadgevende stem. 5. Het reglement van orde voor 's Raads vergaderingen wordt door den Raad vast gesteld. Het behelst de verplichting tot ge heimhouding, in zooVer het algemeen belang dit vordert. Het wordt openbaar gemaakt door plaatsinrf in het Indische Staatsblad. De bedoeling is den lastigen Raad uit te schakelen, en de hoofden der departemen ten meer in contact te brengen met den G G. Deze krijgen in dit amendement een vaste plaats in dezen Raad, hetgeen niet be staat in het voorstel van den Minister. Daarin is dit facultatief. De heer FEB~R (R.-K.) zegt, dat de de partementshoofden toegang kunnen krijgen, en dat acht hij voldoende. Hij wijst dus het amendement af. De heer ALBARDA (S.D.A.P.) verdedigt het amendement nog nader. De positie der de- partemenlshoofden moet versterkt worden en daarom is het noodig hun een plaats te gurandeeren in den Raad van Indië, De MINISTER zegt, dat de Raad van Indië reeds van wetgevend, adviseerend lichaam is geworden. Daarom past het amendement niet bij het karakter van den Raad. Ieder departementshoofd moet zich bepalen tot zijn eigen departement en wat de heer A'i- barda vaststelt, geeft alleen wat meer re- lief aan de Alg. Secretarie. Het amendement-Albarda wordt verwor pen met 50 tegen 19 stemmen. Vóór de so ciaal-democraten en de Vrijzinnig-Democra ten. De heer ALBARDA verdedigt het amen dement tot afschaffing van de exorbitante rechten. Bij de algemeene beschouwingen zijn daarover reeds discussies gevoerd en spr. verwijst daarnaar. De MINISTER verklaart zich er tegen, ge lijk hij reeds eerder deed. De G.-G. moet deze bevoegdheden houden. Het amendement-Albarda wordt verwor pen met 50 tegen 18 stemmen. Vóór S.D.A.P. en V.-D. Op voorstel van den heer Scheurer wordt thans besloten eerst het punt van den Wet gevenden Raad te behandelen. De heer ALBARDA licht een amendement toe, om in plaats van een Wetgevenden Raad in te stellen een College van Voor bereiding met 10 in plaats van 18 leden. Het college zal geen beslissende bevoegdheid bezitten ten koste van den Volksraad en slechts tot taak hebben de besluiten van den Volksraad voor te bereiden. De heer FEBER (R.-K.) verdedigt het amendement om den naam Wetgevende Raad te veranderen in College van Gedele geerden, die typeerender is. Het aantal wil hij dan stellen op 20, een derde deel van den Volksraad, De heer VAN VUUREN (R.-K.) steunt het amendement-Feber. Het college wordt in het klein een volksraad: iedere drie leden wiizen één lid aan. Hem lijkt dat een goed systeem, beter dan dat van den Minister. De heer GERRITSEN (V.-B) had ook veel bezwaar tegen den Wetgevenden Raad. Nu echter blijkt dat die Raad alleen kleine zaken afdoet en verder voorbereidend werkt, kan hij dit voorstel aanvaarden. Het amendement-Feber kan hij daarom steunen, De heer DRESSELHUYS (V.-B.) ziet in de naamsverandering geen beteekenis. De zaak blijft zooals zij was. In kwaliteit en aan in vloed zullen de leden van den Volksraad achteruitgaan. Spr. blijft dat een euvel vin den. De heer VAN VUUREN (R.-K.): De Volks- raad kan zich alle bevoegdheid voorbehou den. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) zal stem- men tegen het amendement-Feber en tegen het artikel, omdat hij den Wetgevenden Raad in welken vorm ook, niet wil. De heer SCHEURER (A.-R.) vereenigi zich met het amendement-Feber, dat een goede oplossing geeft. De MINISTER meent, dat men niet op hoop van zegen een keuze moet doen voor de oplossing van de moeilijkheid die er be staat nu de Volksraad niet het gansche jaar bijeen kan zijn. Geen betere oplossing is gegeven en het it noodig te voorzien in de eisch^n die vooral in de eerstvolgende jaren aan den Volksraad gesteld zullen worden. Wanneer deze Raad te veel overladen wordt zullensteeds min der geschikte personen zich beschikbaar stellen voor het lidmaatschap. De Wet gevende Raad zal de practische hulp voor den Volksraad zijn, die onmisbaar is. Het amendement-Albarda brengt een lichaam, dat alleen interne aangelegenheden afdoet en dat voorziet niet in de behoefte. Het zou half werk doen en spr. wijst dit amendement af. De Volksraad kan zelf ook een dergelijke commissie instellen als bi' dit wil. Het amendement-Feber brengt een naams wijziging, waartegen spr. zich niet verzet. Hij acht dien anderen naam beter. Het aantal leden op 20 te stellen ondervindt ook geen bezwaar. Spr. neemt beide amendementen over. Het amendement-Albarda wordt verwor pen met 37 tegen 26 stemmen. Vóór sociaal-' en vrijzinnig-democraten en Van Giin, Dres- selhuijs, Braat, Van Dorp, Boon, Bierema, De Boer en mej. Westerman. Tegen de rechterzijde en de heer Ger- ritzen. Het artikel wordt goedgekeurd met 34 tegen 25 stemmen. Tegen: sociaal- en vrijzinnig-democraten en Van Gijn, Dresselhuys, Westerman, Boot? en Bierema. De heer ALBARDA (S.-D.) deelt mede, dat hij na deze beslissing al zijn verdere amendementen intrekt. De heer SCHEURER (A.-R.) verdedigt nu ziin amendement om de vrouwen van het lidmaatschap van den Volksraad uit te slui ten. De heer FEBER (R.-K.) licht toe zijn amendement dat bedoelt de meerderheid in den Volksraad aan Nederlanders te laten. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S.-D.) be strijdt het amendement-Scheurer, dat geen reden heeft nu in Nederland dit vraagstuk is opgelost. Mej. WESTERMAN (V.-B.) spreekt in ge- lijken geest. De MINISTER ontraadt het afwijken van den regel die in Nederland is gevolgd. Het amendement-Scheurer wordt verwor pen met 49 tegen 9 stemmen. Tegen: de A.-R. groep en Tilanus, Krijger, Rutgers van Rozenburg en Van Vuuren. Het amendement-Feber wordt aangeno men met 42 tegen 15 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag 1 uur. Vergadering van Donderdag 26 Febr., voormiddag 11K uur. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting werden heden voortgezet. BARON DE VOS VAN STEENWIJK (C.-H.) vervolgde zijn gisteren afgebroken rede. Hij behandelde thans de Staatsfinanciën en juichte er over dat het tekort op de begroo ting is weggewerkt, waardoor het Staatscre- diet gered is. Hiervoor bracht hij minister Colijn hulde. De belastingverlaging, zooals de minister die'wil, zal bijdragen tot kapitaalvorming. Wat de landsverdediging betreft, merkte spr. op dat zijn partij er voor is de noodige middelen ter beschikking te stellen, benoo- digd voor de verdediging onzer -onafhanke lijkheid. Partijbelangen mogen niet het laatste woord hebben over 't landsbelang. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de komende verkiezingen de stabiliteit in de politiek zouden bestendigen. In een breed opgezet betoog trad PROF. VAN EMBDEN (V.-D.) in een beschouwing van het ontwapeningsvraagstuk. Scherp he kelde hij het feit dat onze regeering geen gevolg heeft gegeven aan de uitnoodiging der Assemblée te Genève om de gevaren van den gassenoorlog aan het Nederl. volk uiteen te zetten. Deze plicht, door haar met voeten getreden, is door de vrijzinnig-democraten overgenomen, die daarmede het geweten van het volk hebben wakker geschud. Da vraag, "hoe men een pacifistischen geest on der de volken krijgt, dient onder de oogen te worden gezien. Maar gezien de langzame geestelijke werking hiervoor, mag de ont wapeningsleus niet achterblijven. Bij het karakter der hedendaagsche bewa pening is een verplaatsing der immobiele naar de mobiele bestanddeelen te constatee- ren De volgende spreker, PROF. DIEPEN HORST (A.-R.) splitste zijn rede in drie ge deelten, de economische, de militaire en de politieke weerbaarheid van ons volk. Bij economische weerbaarheid bracht hij de hooge belastingen ter sprake en waarschuw, de de overheid zich te hoeden voor verlam ming van den ondernemingslust. De ver mindering der directe belastingen en de voorgestelde verhooging der indirecte belas tingen hadden zijn sympathie en spr. kan zich dan ook niet de critiek van den heer Wibaut verklaren, gezien diens standpunt o.a. in zake levering tegen kostprijs. Hoewel de toestand iets gunstiger was geworden, kon het kabinet zijn politiek van opoffering nog niet laten varen, betoogde hij. Men is de regeering dankbaarheid verschuldigd voor het goede wat zij heeft weten te bereiken, op 't gebied van arbeidswetgeving, woning bouw en hygiëne. Hij verdedigde de salaris- politiek der regeering en verweet den soc.- democraten het salarisvraagstuk te veel ge bruikt te hebben als propagandamiddel. Aan de vraagstukken van democratie en bedrijfsorganisatie, kapitaalvorming en loon politiek wilde de heer STENHUIS (S.D.A.P.) eenige woorden wijden. Het centrale pro bleem noemde hij de vraag hoe de revolu- tionnaire doeleinden te verbinden zijn met de evolutie. Om de revolteerende bewegin gen der arbeidersklasse langs den politiek- parlementairen weg te leiden. Zooals hij reeds vroeger uiteenzette is het de taak der arbeidersklasse de heerschende klasse tot democratie te dwingen. Bedrijfs organisatie en medezeggenschap zijn de eerste schreden op den weg der constructieve her vorming. die moet leiden tot het socialisme. Spr. meent dat er nog geen democratie is. Hier brak spr. zijn rede af, waarna de vergadering tot Vrijdagmorgen 11 uur werd verdaagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6