DE HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM. Vergadering van Crediteuren. Staatsbegrooting 1925. Mr. de Wilde over de coalitie. Verlaging der spooriarieven gevraagd. Het promotie-diner van de Koningin. Het vandalisme op den St: Pietersberg. Een orgaan voor den Volkenbond. De wedderegeling voor de Nijverheidsscholen. LUCHTVERKEER. De vliegtocht Nederland-I ndië. LANDB. EN VISSCHERIJ Bescherming van de Engelsche Bloemen en Bloembollen. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Duitsch-Fransch Handels verdrag. De Belgische mijnwerkers en de loonregeling. Prof. Van Hamel Volkenbond s- vertegenwoordiger bij Branting's begrafenis. Opstand in Koerdistan. KERK EN SCHOOL. Terug uit de Missie. LEGER EN VLOOT. Oefeningen in groot verband nabij Arnhem UIT ONZE OOST. Baéaviasche banken opgelicht. UIT HET li AND- V Hevige stormen op de Japanscke kusten. KERK EN SCHOOL. Toelagen Landbouwonderwijs. Donderdagmorgen omstreeks half 11 is in ie Stadsgehoorzaal te Leiden de vergadering ehouden van crediteuren der N. V. Hanzc- ank in het bisdom Haarlem, in verband met de surséance van betaling, ten einde te ko nen tot een minnelijke liquidatie. De voorzitter, de heer STRUYCKEN, opende deze vergadering met een uiteenzet ting van de voorgeschiedenis der oprichting *n "t verder verloop van de Hanzebank en kwam daarna tot den toestand, waarin de hank thans verkeert. Hij deed daarbij uitko men, dat het voor de crediteuren beter is dat zij genoegen nemen met een minnelijke liquidatie dan dat een faillissement wordt uitgesproken. Spr. meent, dat bij minnelijke «chikking 90 pet. zal worden uitgekeerd. Er hebben verschillende crediteurenvergaderin- gen plaats gehad, die alle zich voor een minnelijke schikking hebben uitgesproken en spr. raadt ook crediteuren hier bijeen aan, dit te doen, al hebben zij natuurlijk het laat ste woord. Hij stelde vervolgens voor, een comité te benoemen uit het hoofdbestuur, commissa rissen en crediteuren, om tot een goed einde te geraken. Hierna gaf hij het woord aan den secreta ris van den raad van commissarissen, den beer Peters, die zich aansloot bij den voor zitter en deelde mede, dat de commissarissen alles willen doen om de zaak in deze rich ting te sturen en belangloos daartoe hun me dewerking zullen verleenen. Vervolgens heeft de heer PERQUIN, hoofddirecteur, een overzicht gegeven van de omstandigheden, die aanleiding hebben gege ven tot de bestaande moeilijkheden en gaf d-arna een overzicht van den stand der Han gbank op dit oogenblik. De balans op 31 December j.l. komt vrij wel overeen met die van de balans toen de surséance van betaling werd aangevraagd. Alleen de post reorganisatiekosten is eenigs- rins hooger geloopen en bedroeg op dien da tum 640.000. Spr. becijfert dan een mogelijk verlies op ®afe-inrichtingen en meubilair van 160,000, betgeen 50 pet. is van de balanswaurde. Op gebouwen becijfert spr, een mogelijk verlies .'an 40 pet, of c.a. 7 ton. zoodat de reorgani satie-rekening en de verliezen op de juist- genoemde posten een mogelijk totaal-verlies geven van VA millioen. Voor risico op cre diteuren blijft dan nog van het kapitaal be schikbaar 650.000. Spr. neemt daarbij 'ceds oen verlies op deze crediet' aan van f 2 ton. In Juli 1924 raamde de accountant de mogelijke verliezen op credieten op 1.200.000, gloeien alle verliezen op de cre dieten volledig worden genomen dan zal er een tekort op den boedel ontstaan van ca. 9 ton, hetgeen nog geen 15 pet. is van het tegoed van crediteuren. Op grond daarvan kan gezegd, dat in het slechtste geval het tegoed van crediteuren aanwezig zal zijn. 3t»r. vermoedt dat de kosten der liquidatie gedekt zullen worden door dc rentebetaling 'an debiteuren. Vermoedelijk, zegt spr., zal vcor einde 1925 een uitkeering van 25 pet. van het nog 'esteerende tegoed kunnen worden uitbe taald, Spr. beveelt aan in de liquidatie- oommissie ook enkele riet-Katholieken te benoemen, omdat er ook niet-Katholieke Crediteuren zijn en men geen openbaarheid hoeft te schuwen. Spr. dankt nogmaals voor de verleende 7 edewerking tot minnelijke liquidatie; de spontaniteit waarmede dat geschiedde be hoeft niet als een bewijs van vertrouwen in de leiding te worden aangemerkt, maar wel als een symptoom van onderlinge hulpvaar- j digheid. Spr. besluit met te zeggen, dat wordt hij eventueel tot liquidateur benoemd, waartoe men intusschen niet verplicht is, hij geen be looning daarvoor wil aanvaarden. (Applaus). De heer E. N. A. VAN MEVERDEN, spre kende namens de Amsterdamsche crediteu ren, die een „gebonden mandaat" hebben meegegeven, stelt eenige vragen, allereerst omtrent dc splitsing van crediteuren even tueel in cencurrente en preferente crediteu ren. Hoe groot is het bedrag der cessies? Hoe staat het met dc onderpanderf van crediteuren? Zijn er nog fondsen verstrekt in leendepot? Zijn er no<! blanco credieten aanwezig? De heer PERQUIN deelt mede, dat het de Vensch is van verschillende procureurs om Van de samenstelling van de te benoemen commissie hun houding ten opzichte van de voorstellen tot minnelijke liquidatie afhan kelijk te maken. Mr. FRANCKEN deelt mede, dat hij aan vankelijk van meening was geweest, dat een faillissement noodzakelijk zou zijn. Na be- Hoofdstuk Justitie. Uit de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer: Wetgevende arbeid. Dat bij de Staten-Generaal nog velerlei ter afdoening aanhangig is, is den Minister allerminst reden de voorbereiding van ver dere wettelijke maatregelen op te schorten. Bezuiniging op de Rechterlijke Macht. Wat betreft de jaarwedde der rechterlijke macht, dit punt zal nader aan de orde moe ten komen. Daarom volstaat de Minister thans met te zeggen, dat naar zijn oordeel betrekkelijkerwijs de positie van de rechter lijke macht niet zoo ongunstig is als in het Voorloopig Verslag schijnt te worden be doeld. Intusschen betreurt hij natuurlijk de Verwerping van het wetsontwerp door de .Tweede Kamer. Strafrecht. De Minister heeft, voor zoover hij kan na gaan, nimmer bevorderd het stelsel, in be lastingwetten van de laatste jaren meer dan eens neergelegd, om n.l. het minimum van de op te leggen straf vast te stellen in af wijking van het eenmaal aangenomen mini mum, welk stelsel o.a. in de Tabaksbelas tingwet van 6 Mei 1921 en de Speelkaarten- Wet van 1919 voorkomt. Dit is overigens niets anders geweest dan een volgen van de lijn, die in het algemeen in het fiscale recht nog in acht genomen Wordt. Het fiscale recht vertoont nu eenmaal in allerlei opzichten afwijkingen van het ge- meene recht. Dat daaraan bezwaren verbon den zijn, is den Minister intusschen niet ontgaan; hij heeft nog laatstelijk aanleiding gevonden zijn ambtgenoot van Financiën, onder wien dit fiscale recht ressorteert, daarop te wijzen. Een bepaling, dat een kooper strafbaar zal zijn, indien hij op het1 oogenblik van den koop nog niet weet of hij den koopprijs wel Zal kunnen betalen, zou zonder twijfel te Ver gaan. De hier beoogde bescherming van vermo- gensbelangen moet trouwens naar het oor deel van den Minister niet allereerst bij den strafrechter worden gezocht, doch aan de belanghebbenden zelf (door uitbouw b.v. van bet informatiewezen of beperking van het verkoopen op crediet) worden overgelaten. Eerst wanneer bedrog in het spel is, komt men meer op het terrein van den strafwet gever. sprekingen met de directie en den rechts kundigen adviseur, alsmede de verklaringen van hedenmorgen is hij gunstiger voor min nelijke liquidatie gestemd. De grootste moeilijkheid blijft voor hem het probleem van de compensatie van vor deringen, Spr, stelt voor, dat crediteuren zich zullen verbinden alleen met toestem ming van de directie der Hanzebank hun vordering te cadeeren. Mr. SJOLLEMA is na de mededeelingen van de Hanzebank in het algemeen geneigd de voorgestelde regeling in het belang van crediteuren te achten. Hij wenschte echter nog eenige nadere me dedeelingen omtrent de rechtspositie van de commissie van crediteuren. Zal deze een ad- viseerende bevoegdheid hebben of zal haar meening den doorslag kunnen geven? De beantwoording van deze vraag acht spr, van beslissende beteekenis om uit te maken of een faillissement ofwel minnelijke liquidatie het meest gewenscht is. De heer PERQUIN antwoordt hierop, dat de rechtspositie van de commissie inderdaad eenige moeilijkheden met zich medebrengt, daar de statuten een zoodanig orgaan niet erkennen. Deze moeilijkheden worden echter opge lost doordat commissarissen zich bereid ver klaarden aan alle maatregelen, die de com missie in het belang van crediteuren nood zakelijk mocht achten mede te werken. Ook de Directie wenscht eenzelfde ver klaring af te leggen. Spr. acht het niet in het belang van cre diteuren de liquidatie als zoodanig aan de commissie op te dragen. De verantwoorde lijkheid van de directie zou dan overgaan aan de commissie. Hij wenscht echter de volmachten in handen te stellen van de centrale commissie. Mr. VCitteman (Amsterdam) bracht hulde voor het prachtig stuk werk, in de laatste weken door de Hanze geleverd. (Applaus Directie en commissarissen hulde brengen kan hij echter niet, omdat hij niet voldoende op de hoogte is. Mr. Van den Oever (Den Haag) zegt de voorkeur te geven aan surséance van beta ling. Ook in andere opzichten bestrijdt hij mr. Witteman, bij welke bestrijding dc beer De Wolf (Purmerend) zich aansluit. Dc heer Simons (Zeeland) zegt het nood zakelijk te vinden, dat bij de afwikkeling de kleine saldi het eerst worden betaald en dat de commissie verslag zal uitbrengen van dc vorderingen, die zij maakt Hij wil de debiteuren zooveel mogelijk gespaard zien, met inachtneming van de belangen der crediteuren, wijl zij naasten liefde moeten betrachten, Mr. de Wilde (Rotterdam) optredend na mens een cliënt, verklaart uitdrukkelijk, zich alle rechten te willen voorbehouden, doch zal zich ook bij zijn overwegingen laten leiden door wat het algemeen belang van crediteuren vraagt. Hij bestrijdt *t stand punt van verschillende sprekers en is voor een kleine commissie van bekwame mannen. Hoewel nïet-katholiek, stelt hij er geen prijs op„ dat ook niet-katholieken in de commis sie zitting hebben, Afwachtend het rapport van de commissie, zal spr. geen verdere stap pen voor een faillissement doen. De heer Ponsioen (Alfen aan den Rijn) vraagt of het mogelijk is, naast de centrale commissie in gemeenten, waar de Hanzebank relaties heeft, een vertegenwoordiger in die commissie te benoemen. Nadat nog verschillende sprekers aan het woord waren geweest, die door den heer Perquin werden beantwoord en velen hierop hadden gerëpliceer. kwam in stemming een voorstel om 9 leden te benoemen met recht van assumptie en met volmacht, dat de com missie alles mag doen, wat zij in het belang van crediteuren acht en dat de commissie optreedt alsof tot minnelijke liquidatie be sloten was, zoodat zij zich ook met de pro cureurs in verbinding kan stellen. De stemming had het resultaat, dat er 9875 stemmen werden uitgebracht en dat gekozen werden de heeren: K. I. B. A, de Coster, bezuinigingsinspecteur dep. van Financiën, oud-secretaris der Regeeringscommissie voor het middenstandscrediet, Den Haag; H. A. Jaspers, waschindustrieel, Gouda; S. J. Keesom, accountant, Alkmaar; mr. D. J. I. van den Oever, Den Haag; J. F. Rekers, werktuigkundige, Haarlem; Bas. Remijn, dijkgraaf, Nieuwdorp; A. Ruiter, notaris, Grootebroek; mr. H. Schaapvcld, Amster dam; mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Tweede Kamer, Den Haag. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Wetboek van Strafvordering. Het tijdstip van invoering van het nieuwe Wetboek van Strafvordering is afhankelijk van het tempo, waarin het bij dc Staten- Generaal aanhangige ontwerp-Invoeringswet zal worden behandeld en staat dus niet in de macht van den Minister. Intusschen vleit hij zich, dat het ontwerp Invoeringswet nog in deze zittingsperiode tot wet zal worden verheven. Vreemdelingenwet. Naar aanleiding van de vraag of de buiten gewone Vreemdelingenwet van den 17den Juni 1918 kan worden ingetrokken, merkt de Minister op, dat hij betwijfelt of de toe stand zoodanig is gewijzigd sedert het vorige jaar, dat tot intrekking kan worden over gegaan. Hij stelt ter zake echter een uitvoe rig onderzoek in en zal alsdan dit punt nog eens nader overwegen. Huurwetten. Het onderzoek naar de vraag, of de Huur wetten kunnen worden opgeheven, is nog niet beëindigd. Inmiddels wordt voortgegaan op den weg van geleidelijke inkrimping van de werkingssfeer door plaatselijke opheffing van huurcommissies. Tot voorloopige schor sing der wetten daargelaten of zulks wen- schelijk waregeeft de wet aan de Regee ring geen bevoegdheid. Rechtspositie der ambtenaren. Het schijnt den Minister aan twijfel onder hevig of het tegenwoordige tijdstip met zijn overheerschende beteekenis van het finan- cieele moment wel het meest aangewezen is om de wet op den rechtstoestand der ambte naren, althans voor zooveel daarin de mate- rieele inhoud van rechten en verplichtingen moet worden bepaald, aan de orde te stellen. Dat zou ook allicht niet in het belang der ambtenaren zijn. Voor de behandeling van den formeelen kant van deze aangelegenheid zou stellig meer aanleiding zijn, doch het is bekend, dat, toen de Minister te vorige jare in die richting een stap wilde doen, de Tweede Kamer hem op dien weg niet heeft willen volgen. Kosten van de rechterlijke macht. De achterstand bij het Hof te Amsterdam beeft 's Ministers volle aandacht. Hij over weegt een uitbreiding van dat college met twee raadsheeren. De Minister stelt zich"op de hoogte of het geen wordt medegedeeld in „De Getuige" van 30 Juni 1924 blz. 6 „Verwijten van een kantonrechter" en van 30 Oct. 1924 blz. 6 „De politie en de slxaatprostituée" juist is. Waar de bedoeld, exemplaren van dat blad niet onmiddellijk te zijner beschikking ston den, heeft het inwinnen van inlichtingen eenige vertraging ondervonden. Nadat hij ter zake gerenseigneerd zal zijn geworden, zal hij deze aangelegenheid nader over wegen. Te allen overvloede merkt de minister hierbij nog op, dat1 hij reeds meermalen als zijn meening te kennen heeft gegeven, dat de zittende en staande magistratuur in haar optreden en in hare uitlatingen steeds zake lijk te blijven heelt' en zich te onthouden heeft van allerlei qualificaties, welke niet ter zake dienende zijn. In een rede. welke het A.-R. Tweede Ka merlid mr. J. A. de Wilde voor de A.-R. ICiesvereeniging te Middelburg heeft gehou den, verklaarde hij het noodzakelijk te ach ten, dat de Anti-Revolutionnairen met de beide andere rechtsche partijen blijven sa menwerken, wijl alleen op die wijze een krachtig landsbestuur is te verkrijgen. Mocht echter de wet op de vaccinatie worden aan genomen in den jongst gewijzigden vorm, dan zou dit reden kunnen zijn om de samen werking te verbreken. Maar juist deze sa menwerking, meende spr,, zal dit voorko men. Zoo is het ook, zeidc spr., met het subsidie voor de Olympiade, dat er naar zijn overtuiging niet zal komen. Spr. deelde nog mede, dat bij het afdeeüngsonderzoek de Anti.RevoIutionnairen zich als één man te gen de subsidieverleening hadden verklaard. Het Tweede Kamerlid Bongaerts richtte tot den minister van Waterstaat de volgen de schriftelijke vragen; Is de minister bereid aan de Kamer mede te de el en: 1. Of door Z.Exc.. in verband met de vrij aanmerkelijke daling van de kolenprii- zen maatregelen worden voorbereid, welke zullen leiden tot een onmiddellijk ingaande vermindering van, de kosten van het kolen- transport door de Nedcrlandsche Spoorwc- gen; 2, Zoo ja, tot welke uitkomsten die be moeiingen bereids hebben geleid, en welk perspectief dienaangaande verder voor dc naaste toekomst kan worden geopend? Donderdag had in de kleine eetzaal ten Koninklijke Paleize te 's-Gravenhage het gastmaal plaats, dat de Koningin ter gele- gtcfacid van hare promotie tot doctor in de rechtsgeleerdheid honoris causa aan de uni versiteit te Leiden aanbood aan een aan tal dames en heeren uit den kring der Leid- sche Hoogeschool. Met de Koningin en den Prins nam Prin ses Juiiana aan dezen maaltijd deel. De tafels prijkten met een bloemversie- ring, terwijl als midden-tafelstuk het wapen van dc stad Leiden in bloemen kunstig was uitgevoerd. Hoofdzakelijk bestond de bloe- mentooi uit roode tulpen. De Kcei. Militaire Kapel gaf, onder lei ding van haren directeur, le luit. Boer, een muziekuitvoering, Naar aanleiding van de vraag in het voor loopig verslag van de Eerste Kamer over de afgraving van. den St. Pietersberg, deelt de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen mede, dat hij een tweetal leden der rijkscommissie voor de monumentenzorg heeft uitgenoodigd, om namens hem de ver gaderingen bij te wonen van afgevaardigden van Ged. Staten van Limburg, het gemeen tebestuur en vereenigingen, die in deze zaak belang stellen. Een rapport bereikte den mi nister nog niet. Intusschen is hem gebleken, dat stopzetting van het ondernomen werk, zender dat voor schadeloosstelling een aan zienlijk bedrag kan worden beschikbaar ge steld, niet zal kunnen worden verkregen, tenzij men eenvoudig verdere afgraving zou willen verbieden zonder schadeloosstelling. De ondernemers hebben intusschen toege zegd, dat langs het kanaal niet verder zal worden gegraven en dat zich het werk zal bepalen tot pi.m. 60 H.A. achter de ruïne van Lichtenberg om. Desniettegenstaande valt het in hooge ma te te betreuren, dat dientengevolge een ge deelte en wel een der mooiste en inte ressantste van den St. Pietersberg wordt opgeofferd, waarbij niet alleen het natuur schoon verlies lijdt, doch ook een geolo gische formatie wordt geschonden, die we reldvermaard is. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft aan haar leden een circulaire verzoftden, waarin, zij de medewerking in roept óm te komen tot de oprichting van een eigen orgaan, gewijd aan onderwerpen betreffende den Volkenbond en de Inter nationale politiek. Tot dusver veroorloofden de financiën het hoofdbestuur niet pogingen te ondernemen teneinde tot een speciaal or gaan te komen, maar thans doet zich, doch alleen indien een groot deel der leden me dewerking wil verleenen, de gelegenheid voor om althans een aanvang met zoodarig orgaan te maken. Het litteraire tijdschrift „De Stem", te Arnhem verschijnend en on der redactie van Dirk Koster en Just Have- laar, heeft besloten een gedeelte van zijn kolommen voor de Vereeniging beschikbaar te stellen. Dit is een begin van een orgaan, wel niet in deze beteekenis, dat daarin ook mede deelingen kunnen worden gedaan, die uit sluitend de vereenig'r.g betreffen, maar zoo dat daarin iedere maand zullen verschijnen enkele artikelen betreffende den Vo'ken- bond, zijn arbeid en zijn streven, terwijl reeds nu zekerheid is verkregen, dat regel matig daarin zal worden opgenomen een z.g. Vclkenbond-kroriek, waarin in hot kort wordt uiteengezet, wat in de afgeloopen maand door den Volkenbond is tot stand gebracht. J Het Eerste Kamerlid De Zeeuw heoft den minis'er van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen er op gewezen, dat door de late verschijning van het K. B., waarbij, gerekend met ingang van 1 anuari 1925, een nieuwe weddere^e'ing voor het personeel der Rijks- en van Rijkswege gesubsidieerde bijzondere en gemeentelijke nijverheidsscholen is vast- ges'eld, de salarissen over Januari aan be doeld personeel no< zijn uitgekeerd op den voet van de op 31 December 1924 voor hen geldende regeling. Het gevolg hiervan is, dat het bedrag, hetwelk aldus over de maand Januari aan enkele groepen van dit perso neel te veel werd uitgekeerd, van de hun over de maand Frijruari toekomende wedde zou moeten worden ingehouden. hetgeen voor velen hunner een aanzienliike vermin dering van hun inkomsten beteekent. Is de Minister niet van oordeel, dat een regeling als bovenbedoeld althans zoo tijdig ter kennis van belanghebbenden behoort te worden gebracht, dat door hen hiermede voldoende rekening kan woï^Ien gehouden? Is de minister voorts- niet van meening, dat ooder de voormelde omstandigheden het bedrag, hetwelk op dc bovenomschre ven wijze door belanghebbenden over de i maand Januari te veel werd genoten, niet behoeft te worden teruggegeven? •De huldiging in Den Haag. Bij de huldiging van de vliegers op 25 April op Houtrust in Den Kaag, stelt het desbe treffende comité rich voor de hippische af- deeling te doen volgen door de zes volgende groepen 1. ruiters (veteranen), 2 idem (jon geren), 3. de Koninklijke Nederlandsche Jachtvereeniging (met dc honden), 4. een twee- en meerspannen (coaches),. 5. renpaar den, 6 dravers. De aangifte voor deelneming moet ge schieden vóór 3 Maart en wel voor groep 1—4 bij den secretaris van den Nederlandschen Hippischen Sportbond, den heer K. F. Quar- les van Ufford te Ginniken en voor groep 5 en 6 bij het Secretariaat der Kon. Ned. Harddraverij- en Renvereeniging, Noord einde 107 a, den Haag. Gelijk men weet heeft de Ko'ninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart zich, op verzoek van het Comité „Vliegtocht NederlandIndie" bereid verklaard de of- ficieele huldiging der bemanning van de H-NACC bij haren terugkeer in Nederland op zich te nemen. Het Algemeen Secretariaat der Vereeniging, deelt ons thans mede, dat deze terugkeer is vastgesteld op Zaterdag, 18 April a.s. Op genoemden datum zal de be manning per vliegtuig op het vliegveld Schip hol terugkeeren, waarna een receptie in Am sterdam gehouden zal worden, 's Avonds zal er een serenade aan de bemanning gebracht worden. Het kantoor der Regelingscommissie is van 1 Maart af gevestigd te Amsterdam, Heeren gracht 520. Het kantoor staat onder leiding van den heer P. Tax, tot wien men zich om inlichtingen wenden kan en tot wien men zich moet vervoegen tot het deelnemen aan de serenade. De „Daily News" meldt, dat de Britsche tuinbouwkamer zich met succes gewend heeft tot het Britsche ministerie van landbouw met het verzoek om in gunstige overweging te nemen de mogelijkheid om eetbare tuin bouwproducten te betrekken in de voorzie ningen tot bescherming der bedrijven (Cafe- guarding of Industries). De minister kon een belasting op inge voerde bloemen beloven, maar de Britsche tuinbouwers zouden op het juiste oogenblik gelegenheid krijgen bescherming van het Britsche bloembollenbedrijf te bepleiten. BARNEVELD, 26 Febr. Pluimvee. Tam me eenden f 1.70—2.25, jonge hanen f 1—3, oude hanen f 23, jonge hennen f 2.50 4.50, oude kippen f 1.503, tamme duiven f 0.500.55, tamme konijnen f 14, alles per stuk. Eieren f 6.507.50 per 100 stuks. Aan voer 500.000 stuks. Handel zeer traag.' HOOFDDORP, 26 Febr. Granen. Tarwe oude voer f 10.5012, tarwe nieuwe f 13 14, rogge f 1415, gerst chevallier f 13.50 14.50, haver f 1012, witte duiveboonen f 1315, 'paardeboonen f 1213, groene erwten f 12.5014.50, schokkers f 1418, karwei f 3537, geel mosterd f 2030, blauwmaanzaad f 3741, kanariezaad f 20 22, alles per 100 kg. MIDDELBURG, 26 Febr. Granen. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ma il;. De noteering is als volgt tarwe f 12 19.50, witte boonen f 2430, ronde bruine boonen f 2028, kroonerwten f 1416.50, lange bruine voonen f 1521. Alles per 100 kg» SCHAGEN, 26 Febr. Eieren. Aanvoer 31.270 kipeieren f 5.306, gemiddl prijs f 6.40; 3066 eendeieren f 6.807.10, gemidd. prijs f 7. ZWOLLE, 26 Febr. Paarden. Op de markt waren aangevoerd 560 stuks. De prij zen waren vóór luxe paarden f 550675, paarden le soort f 325430, idem 2e soort f 275325, veulens f ponnies f 80 280, enters f 240325, slachtpaarden f 90 110. De handel was heden slecht. Geen bui- tenlandsche kooplieden aanwezig. AMSTERDAM, 26 Febr. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop) Zeeuw- sche bonte f 55.10, id. blauw f 4.704.80, id. Eigenheimers f 55.30, ld. Roode Star f 44.25, id. blauwe Eigenheimers f 4 4.25, Friesche Borgers f 3.904.80, Zeeuw- sche blauwe poters f 2.50, id. bponte poters f 2.50, Hillegommer Zandaardappelen f 6.50 7.50, Drentschc Eigenheimers f 2.50 3.50, id. Roode Star f 2.502.75 per LH. Winter Malta-aardappelen f 910 per 100 Kg. ELST (Bet.) 25 Febr. Fruit. Prijzen wa ren 1ste Bellefleurs 2024, Extra 2730, 1ste Goudreinetten 2534, Extra 3542, Rabouwen 1213 Present of Engeland 1928, Court Pendu 1820, Ananasrei- netten 2022, Keulemans 1216, Holga- ten 1314, Winterjannen 710 ct. IJs- bouten 1011 Bredero's 1517, Ponds peren 1314, Gerrit Roelofs 1318, enkele Benderzocte 13%14, Kanappels 9%10 Campagnezoet 1521, Pomme d'Orange 1112, Reingoet 1415, Zoete Bellefleurs 14%15, Jasappels 1518 ct., alles per Kg. GOUDA, 26 Febr. Kaas. Aangevoerd 4-2 partijen, 1ste soort f 5860, 2e soort f 52 56, rijksmerk 1ste soort f 6366, 2e soort f 5862, Handel matig. DELFT, 26 Febr. Boter. Ter markt wa ren 3/8 en 1/16 v., tezamen wegende 70 Kg. Prijs f2.903 per Kg. HOORN, 26 Febr. Kaas. Aangevoerd 6 stapels fabrieksbaas f 61, 1st. fabriekscom- missie f 60 totaal 7 stapels, wegende 4283 Kg. Handel vlug. GOUDA, 26 Febr. Boter red. aanvoer, handel flauw, goeboter 115125, weiboter 115—120. Eieren groole aanvoer, handel red, 6 6.50 per 100 stuks. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer, handel red. 400450; vette varkens groote aan voer, handel vlug 3536 ct. per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel ma tig 3035 ct. per half Kg.; magere biggen red. aanvoer, handel stug 814 per stuk; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel flauw f 10—17. ALPHEN AAN DEN RIJN, 26 Febr. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Spruitkool 1 2330, kroten 44.10, uien 14.3014.70, per 100 k.g.; roode kool 59.10 per 100 stuks; 5900 eieren: kip peneieren 5.807.10, eendeneiren 6.40 6,80, per 100 stuks. AMSTERDAM, 26 Febr. Aangevoerd en afgeslagen in de Gcmeente-Vischhal: tong f 1.60S per 10 stuks; zetschol f 1424, kleine schol f 37.50, schar f 45.50 per mand bot f 2.909 per mand; kab. f 12 per stuk. URK, 25 Febr. Door 125 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 742 tal reepharing, prijs f 6.037.05 per tal (200 stuks); 400 pond spiering f 5 per 100 pond en 16 manden garnalen a f 1.75. ENKHUIZEN, 25 Febr. Heden hebben 105 vaartuigen hier aangevoerd 400 tot 3800 stuks reepharing per vaartuig. Totaal 160.000 stuks. Prijs f 8.056.15 per tal. Te Kraüngscheveer waren gisteren ter markt 23 winterzalmen, prijs f 1.702.10 p. kg. "ENKHUIZEN, 26 Febr. Totale haring- aanvoer van gisteravond 797 tal en 29 %vorp. Getal vaartuigen 106. Laatste markt f 6,05 per tal. Heden stormweer. Slechts een tien tal vaartuigen is uitgevaren om de haring netten binnen te halen. IJMUIDEN, 26 Febr. De sloep M.A. 42 (Albatros) kwam heden van Skudesnaes (Noorwegen) hier binnen met 146 vaten ge zouten en 244 kisten versche haring. Door den mctorlogger IJ.M. 172 (Cornelis) werd van Haugesund (Noorwegen) 610^ kisten versche haring aangevoerd. IJMJUIDEN, 26 Febr. Aan de Rijksvisch- afslag waren 23 Stoomtrawlers, 7 Loggers, ql Beuger, Prijzen waren Tarbot f 1.80 1.40, Tongen f 2.501.80 per kg Griet f 67—42, gr. Schol f 22—18, md. id. f 28—20, Zetschol f31—19.50, kl. Schol f 21—12, 103, Scharren f 8—3, alles per 50 kg. Roggen f 2215 p. hoop gr. Schelvisch f 59—53, mid. id. f 55—47, k. md. id. f 35, kl. id. f 26—13.50, Kabeljauw f 43—32, gr. Gullen f 17.50—12.50, ld. id. f 12—5.50, Wijting f 8—3.40 p. 50 k.g. IJMUIDEN, 26 Febr. Heden'kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers 1J-M. 285 (Derika IV) met f 2133, IJ.M. 53 (Derika VI) mét f 1756, IJ.M. 187 (Derika IX) met 1845, IJ.M. 124 (Derika XII) met f 1645, IJ.M. 127 (Derika XIII met f 1907, IJ.M. 40 (Cabriaal) met 1574, IJ.M. De chef van de Duitsche delegatie, Tren delenburg, heeft hedenmiddag aan den Fran- schen minister van Handel, Raynaldy, de schriftelijke nota overhandigd, waarin het standpunt der Duitsche regeering ten op zichte van het voorloopig handelsverdrag neergelegd is. De Duitsche regcering ver klaart zich bereid het voorloopige handels verdrag onder zekere voorwaarden af te sluiten. Raynaldy heeft twee dagen bedenktijd verzocht en zal in een volledige zitting der beide delegaties op Zaterdagmiddag de be slissing van Frankrijk medcdeelen. Hij liet er evenwel geen twijfel over bestaan, dat hij persoonlijk genegen was de Duitsche voor stellen tot onderteekening van het voorloo pig verdrag aan te nemen. In de voltallige zitting van Zaterdag zal een protocol worden overhandigd of wel cene uitwisseling van nota's plaats vinden. De beslissende paragraaf van deze voor loopige overeenkomst is die, waarin Frank rijk zich reeds had bereid verklaard Duitsch- land in het definitieve verdrag de positie van meestbegucstigde natie toe te staan. Trendelenburg gaat Zaterdag met een deel van de delegatie naar Berlijn terug. Van Duitsche zijde wordt hierover nader gemeld: Politieke kringen te Berlijn zijn van oor deel, dat de vooruitzichten voor het sluiten van een Duitsch-Franschen economischen modus vivendi thans als gunstig moeten wor den beschouwd, daar de jongste Fransche voorstellen, welke door een lid van de Duit sche delegatie naar Berlijn zijn overgebracht, als eventueel door Difitschland te aanvaar den worden geacht. Men neemt aan, dat in de a.s. samenkomst van Trendelenburg en Raynaldy volledige overeenstemming zal worden bereikt. In Brussel is heden het buitengewone mijn werkerscongres gebouden. De door de direc ties voorgestelde loonsverlaging van 2 pet. voor bovengror.dsche- en van 6 pet. voor on- dergrondsche arbeiders, werd in verband met den algemeenen economischen toestand aan genomen. Evenwel zal aan de werkgevers worden gevraagd, een bemiddelende oplossing te zoeken, opdat de nieuwe basis der loonen voor sommige categorieën niet te ver bene den die van 1920 zal komen. Door den secretaris-generaal van den Vol kenbond is aan Prof. J A. van Hamel op gedragen den Volkenbond bij de begrafenis van Branting te vertegenwoordigen. Dc Koerdische opstandelingen hebben ook Malatia bezet. De Turksche regeering heeft, gelijk bekend, in het bedreigde gebied den staat van beleg afgekondigd. De regeeringstroepen, die onder comman do van Kiazim Pasja staan, zijn voor het grootste gedeelte nog niet in het gebied van den opstand aangekomen. Turksche v(iegcrs bombardeeren intusschen met succes de stel lingen van de opstandelingen Tot dusver namen, vier Koerdische stammen aan de bcweg/ng deel, waaronder de stammen Has- zanli, Tsjreli en Honi De Turksche premier heeft in de Natio nale Vergadering medegedeeld, dat de eerst- aangekomen zwakke Turksche troepenafdee- lingen door de opstandelingen ziin terugge dreven, Hij voegde er evenwel bij te ver trouwen, dat men de rebellen spoedig de baas zal worden. Het is niet duidelijk of de premier de mee- nintf van de refieering geheel heeft wcer- 129 (Shamrock) met f 2448, IJ.M. 165 (ïlar- tha) met f 2440, IJ.M. 327 (Victoriz) met f 2281, IJ.M. 81 (Lt. Gen. de Beer van Pooi» tugael) met f 3752, IJ.M. 35 (Wilhelmina) met f 2402, IJ.M. 84 (Pailas) met f 2134, IJ.M. 261 (Pan) met f 1638, IJ. M. 232 (Westland) met f 1980, IJM. 75 (Kcnnemerduin) met f 2105, IJ.M. 150 (Kamperduin) met f 2685, IJ.M. 290 (Greuvers) met f 2704, IJ.M. 1 (Swift) met f 2700, IJ.M. 13 (Christina Catharina) met f 2136, IJ.M. 23 (Alcmaria)met f 2121, IJ.M. 70 (Zeehond) met f 1425, IJ.M. 32 (Zeemeeuw met f 1779), IJ.M. 72 (Caroline) met f 2707 en de zeilloggers K.W. 170 (Wil lem en Leendert) met f 663, K.W. 19 (Dirk) met f 571, K.W. 173 (Minister Kuyper) met f 652, K.W. 153 (Tine) met f 564, Sch. 194 (Jacoba Janna) met f 623 en Sch. 275 (Arend je) met f 332 aan besomming. De Z. E. Pater J. Willemen van de Congre gatie der Paters van Mill-Hill is na een 12-ja- rig verblijf in de Missie van Oeganda bij zijn familie te Gilze-Rijen aangekomen. Het 11e regiment infanterie, tot een com pagnie vereenigd onder bevel van den kapi tein J. de Vries, is tot en met 7 Maart te Arn hem gedetacheerd en ondergebracht in de Menno van Coehoornkazerne. Dit regiment zal te zamen met het 8e en 19e regiment infanterie oefeningen houden in groot verband. Een schade van bijna twee millioent Aneta meldt uit Weltevreden, dat een voor. vluchtige chinees, die goederen aan pand recht onttrok, Bataviasche Banken voor meer dan een millioen benadeelde. Nader wordt aangaande deze opzienbaren de zaak gemeld Drie Bataviasche banken lo ven thans f 1000.uit voor de opsporing van den voortvluchtigen Chinees. De procuratie houder en twee Chineesche mandoers zijn ge arresteerd verdacht van medeplichtigheid. Er is een zeer uitgebreid complot ontdekt. Men is begonnen met den inventaris op te nemen. De schade nadert vermoedelijk de f 1.700.000 De voortvluchtige is vermoedelijk Zater dagmiddag onder valschen naam naar Sinp3- pore vertrokken. gegeven, maar de oorzaak hiervan kan ook bij de perscensuur liggen. De premier ver klaarde nJ. dat de regeering de beweegre denen, die tot den opstand hebben geleid, terwijl de regeering door buitenlandsche kwesties werd beziggehouden, wil opsporen. Hij stelde den sjeik Said verantwoordelijk voor de beweging en verweet hem, in zijn woning gastvrijheid te hebben verleend aan zekere personen, die de premier echter niet nader aanduidde. Deze personen zouden medeplichtig zijn aan het uitbreken van den opstand. De pre mier liet hierop volgen, dat Said het vaan del van den opstand had ontplooid, zoodra zijn beide zonen van hun bezoek aan Con- stantinopel waren teruggekeerd, waar zij al le gewenschte inlichtingen hadden kunnen inwinnen. Deze passage uit de verklaring van den premier schijnt er op te doelen, dat de op standelingen den steun zouden genieten val Turksche reactionnaircn, hetgeen zou wijzen op het reactionnaire en religieuse karakter van den opstand. De Nationale Vergadering heeft met alge- meene stemmen het wetsvoorstel aangeno men, op grond waarvan ieder, die onder het mom van religieuse traditie, doch met poli tieke oogmerken de bevolking tot opstanc aanzet, als hoogverrader zal kunnen worden vervolgd, In de manifesten der rebellen worden pre, sident Moestafa Kemal Pasja en de Turkscb* regeering beleedigd, terwijl herstel wordt geeischt van het Kalifaat en andere reli- gieuze instellingen, die, zoo zeggen de rebel len, door dq atheïstische regeering van Angora werden afgeschaft. Volgens sommi ge berichten zijn de rebellen goed bewapend en uitgerust voor den strijd. Te Angora wordt erover gesproken het bevel over de Turksche troepen op te dragen aan generaal Ismet Pasja. Volgens berichten te Athene ontvangen, levert de opstand in Koerdistan een groot gevaar op voor het republikeinsche regiem in Turkije, De opstand breidt zich namelijk voortdurend uit en de opstandelingen hebben steun gekregen van Turksche deserteurs. Ook wordt beweerd, dat de opstand de sym pathie beeft van de Turken van de oude school, die streven naar herstel van hel Ottomaansche kalifaat. -Hierdoor wordt d« opmerking van den premier over het be zoek van de beide zoons van Said van Con- stantinopel duidelijk. Volgens berichten uit Angora heett ae regeering de gedeeltelijke mobilisatie gelast en alle reserve-officieren onder de wapenen geroepen. De hevige storm, die langs de Japansche kusten heeft gewoed, beeft drie schipbreu ken veroorzaakt. Allereerst verging de mo torboot „Aomori" op weg naar Hakodate met alle leden der bemanning en de passa giers, waaronder twee Japansche vrouwe lijke studenten, Het Japansche zeilschip „Bosjomaroe metende 270 ton, in gebruik als opleidings schip van de Japansche marine, is even eens vergaan. De kapitein, twee officieren en twee matrozen verdronken. 15 cadetten van de zeevaartschool te Osjina werden ge red, De derde Japansche boot die is ver gaan, is de „Koan Maroe", groot 3368 ton. Het schip kwam in aanvaring met drijfijs en zonk. De bemanning kon zich in veiligheid brengen. »rai Naar „De Rsb." verneemt, zullen geen toe lagen meer worden verstrekt voor divers* landbouwcursussén. Ook zullen dit jaar geen nieuwe toelagen voor voortgezette studie meer worden verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7