IITIMEIM Uit de Pers. ELCK WAT WILS. TREKJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT I kierde Blad Zaterdag 28 Februari 1925 Een nationaal belang. Sport-subsidie. No. 388. De Weeldebelasting. Het Olympiade-millioen. Onderscheiding. Weeldebelasting en invoerrecht. De schadeloosostelling aan de Zuiderzee-visschers. LUCHTVERKEER. Nieuwe motóren voor water vliegtuigen. De psychopathen-ontwerpen. Talentvolle personen in behoeftige omstandigheden. KUNST EN KENNIS. Een onderscheiding voor prof. Zeeman. KERK EN SCHOOL. Een werkwaardige promotie. Pater W. Dekker S.J. t Het Mgr. Biermans-comité. LANDB. EN VISSCHERIJ De pluimveeteelt op de Veluwe. FINANCIËN. Conversie-leening Amsterdam. De zilverbons van f 2.50. VRAGENBUS. Ontvlekken - Oppersen STOOMERIJ EN VERVERIJ „HEEMSTEDE Bleeketsvaartweg 29 Telef. 28061 RECHTSZAKEN. Brieven uit het Huis van Bewaring. Het spoorwegongeval bij Weesp. De inbraken te Steenwijk. GEMENGD NIEUWS. Ook een geschenk! De „Saarland" vlotgekomen. De inbraak bij van Leer te Weesp. Een van de „neutrale" geïllustreerde week bladen heeft een carnavalsnummer uitge geven. Het liberale Utrechtsch Dagblad drukt zijn oordeel over den inhoud in dezen vorm uit. dat het weekblad „wijd de deuren van het bordeel opent" Het stalt zijn half-naakte vrouwenfigu ren uit en g«ft daarbij een tekst, die niet onderdoet voor dien van de aller-gemeen- ste pornografische geschriften, die door de politie worden in beslag genomen. Intusschcn hebben wij er niets van ver nomen, dat de politie op dit vervolgt het Utr. Dagblad sarcastisch hoogst- fatsoer.lijl; en met rijkdom van advertenties prijkende tijdschrift heeft beslag gelegd, dat voor zijn vunsheid minder -ngeveinsd uitkomt, dan pornografische geschriften, waarop men het, terecht, heeft gemunt. Hef liberale blad zegt vorder, dat het erotische leven naar den afgrond voert, in dien alle geestelijke elementen er bij wor den uitgeschakeld, en vraagt, hoe lang wij het nog zullen moeten dulden, dat de frischheid van onze jeugd, het gevoel van natuurlijke kuischheid straffeloos door een weekbladonderneming, die »an haar vuns heid dt provisie ontvangt, wordt besmeurd. 'En het blad besluit, dat de kunstmatige exploitatie van natuurdriften rechtsreeks leidt tot de gevaarlijkste criminaliteit; dat we geen woorden noodig hebben, maar dq- den, die de zijdelingsrhe misdaad vernie tigen, welke gelegen is in de pornografie. „We hebben zoo redeneert het „Huis gezin", het „Utr Dgbl." erkentelijk te zijn voor het eerlijke en onbewimpelde woord, dat. helaas, in die kringen te wei nig opklinkt Zeker, ook het „Hbld." heeft in den laat- sten lijd meer dan eens gewaarschuwd voor de vunzigheden, die in de boekentasschen en jaszakken van leerlingen van middelbare scholen werden gevonden, en op bestrij ding van dit euvel door ouders en opvoe ders aangedrongen. Maar niet de schoolgaande jeugd alleen, zij het 't eerst, moet worden beschermd; en bovendien, hoe kan bescherming mogelijk ziin, indien niet hardhandig en onverbidde lijk wordt opgetreden tegen het geillustreer de vuil, dat overal ligt uitgestald en over al voor hel grijpen is? Wordt de wet niet te omzichtig, met meer dan fluweelen handschoenen toege past, of in het geheel niet toegepast? En als ze ontoereikend is, laat men ze verscherpen, zóó verscherpen, dat de mo- reele' deugnieten en misdadigers aan den ijzeren greep niet kunnen ontsnappen. Roep toch niet om vriiheid, waar het be lang van 't opkomend geslacht, 't levens belang van de samenleving op het snel staat Voor de misdaad van de zedelijke vuil- verspreiding mag geen vrijheid bestaan, wil niet de maatschappij in een modderpoel verzinken en tot een modderpoel worden. Van nationaal belang gesproken, hier geldt het een nationaal b"lan<< van de eer ste orde. waaromtrent alle Christenen en verder alle fatsoenlijke menschen het eens zijn." Het „Centrum" zegt er van: „Men behoeft in 't geheel geen tegen stander van 't beoefenen der sport te zijn, om bezwaar te voelen opkomen tegen het voorstel der Regeering, om een subsidie van niet minder dan een millioen te yer- leenen voor de in 1928 te Amsterdam te houden Olympiade. En bezwaar van verschillenden aard. Eerstens uit overweging, dat de toestand onzer financiën nog altijd groote zorg ver- eischt en de meeste voorzichtigheid moet worden betracht, om uit de moeilijkheden te geraken. Subsidies voor nuttige en zeer nuttige doeleinden zijn, uit die overweging, in den laatsten tijd onthouden, geschrapt, of ver minderd. Vervolgens: kan sport op zich zelf goed en aanbevelenswaardig worden geacht, het valt niet te ontkennen, dat zij ook hare schaduwzijden heeft Er wordt door een deel van het tegen woordig geslacht, en niet eens door een heel klein deel, te veel aan sport gedaan, met verwaarloozing dikwerf van datgene, wat voor individu en Maatschappij vrij wat meer waarde heeft. En daarom kómt, dat ook niet elke vorm, of uiting van, sport, of wat als sport aangeprezen wordt, als zoodanig waardee ring en aanmoediging verdient. Meermalen kwam het bij wedstrijden tot tooneelcn, die niet bepaald verheffend konden heeten, cn veeleer wezen op. ver ruwing dan op veredeling. Er moet hier dus wel degelijk onder scheid worden gemaakt. Sport en sport zijn twee. En slechts in zooverre verdient zij goed keuring en bevordering, als zij binnen re delijke grenzen wordt gehouden, niet te zeer den geheeleq mensch in beslag neemt, of tc veel afhoudt van ^andere, nuttiger bezigheden, en de buitensporigheden weet te vermijden, waartoe de wedstrijdenfac- tcr maar al te dikwerf aanleiding geeft. Dv sport-vereerders zijn in onzen tijd niet weinigen itn getal. Van eer. tekort zal men daarbij bezwaar lijk kunnen spreken. En evenmin bestaat er zulk een tekort, wat de beoefening van en de belangstelling voor de onderscheidene vormen van sport betreft, zoodat noodzakelijk voor aanvul ling zou moeten worden gezorgd. De vragenbus van de krant, 't Vraag- en antwoord-hoekje Van de trouwe krant Is, om door te lezen, Vrees'lijk int'ressant. 'k Heb zoo'n last van mieren, Weet u daarvoor raad Weet u of er morgen, Een plezierboot gaat? 'k Heb een botervlekkie, In m'n zije bloes. Hoe moet ik per rijwiel Van Terhaar naar Goes? 'k Heb een dienst genomen, Voor den halven dag. Weet u ook hoe laat ik Nou naar huis toe mag? 'k Heb een aandeel liggen, Van de „Rijnvaart-boot", 't Is van achttien-veertig, Is 't al uitgeloot? Of het dus onder deze omstandigheden aanbeveling verdient een zoo belangrijk bedrag beschikbaar te stellen voor sport- demonstraties, mag met recht worden be twijfeld. En ook kan mpn tamelijk sceptisch zijn gezind ten aanzien der groote voordeeKn, welke de geestdriftige propagandisten der Olympiade daarvan voor ons land en volk verwachten en voorspellen." In Frankrijk werd de luxebelasting ai sinds jaren ingevoerd, blijkbaar met succes. In het „Vaderland" geeft de Parijsche correspondent er de volgende uiteenzeUing „In de oude wet van 31 Dec. 1917 vinden we reeds een weeldebelasting van 10 pet die zich behalve tot de luxe-artikelen, uit strekt tot het logies en verbruik in iuxe- etablissementen In de nieuwe Belastingwet van 26 Juni 1920 is dezë „taxe de luxe ech ter ingelijfd in de nieuwe „Belasting op den Zakenomzet." Van het totale omzetcijfer van elke handelszaak (broodverkoop uitgezon derd) wordt 1.1 pet. belasting geëischt Dit percentage wordt echter uitgebreid tot 3 pet. voor logies en verbruik van eet- en drinkwaren in z.g. etablissementen der 2e categorie en tot 10 pCt. van die der le cate gorie. 1) Bij dit laatste vieden wc dus de oude „taxe de luxe" terug. De eenige ver nieuwing is de schepping van een 2e cate gorie van iets minder aanzienlijke café's, res taurants en hotels. De nog kleinere instel lingen van dien aard betalen slechts 1,1 pCt. De klasseering in categoriën wordt vastge steld door departementale commissies, wvir- in behalve hoogerc belastingambtenaren ook geïnteresseerden zijn vertegenwoordigd, ter wijl ruim gelegenheid bestaat lot hoogcr be roep ter herklasseering. Alleen de eerste categorie mag in uithangbord, reclame of reisgids den titel: luxe-instelling voeren en de overtreder van dit gebod wordt onver- biddellijk in de hoogste klasse ingeschreven. Een tweede uitzondering op dc zaken-om- zet-belasting vormen de weelde-artikelcn, die in plaats van de ulgemeenc 1.1 pCt. net als voorheen 10 pet. blijven opbrengen. Het eenige verschil, althans volgens den wet gever is, dat deze 10 pCt. met meer di rect aan den klant in rekening wordt ge bracht, daar hij in de algemeene onkosten is opgenomen. Doch in de practijk mankt dit bitter weinig uit. Bedekt of onbedekt, de winkelier evenals de hotelier, is toch ge noodzaakt de belasting op den klant af te wentelen. De klasseering der luxe-voorwerpen ge schiedt bij algemeene bestuursmaatregelen Er zijn twee categoriën artikelen. De eerstt betaalt 10 pCt. alleen in verband met den aard van het voorwerp. Het zijn de typische luxe-voorwerpen. De tweede categorie (klee ding, meubilair, enz.) is alleen onderhevig aan de 10 pCt., als de prijs een zeker be drag overschrijdt. Onder de eerste caiegorie vallen helaas ook alle voortbrengselen der beeldende kunsten. Gelukkig heeït men echter de bijbepaling gemaakt, dat, zoodra de kunstenaar direct aan zijn klant ver koopt, hij van de taxe is vrijgesteld. De ar- tisten, die een vast contract met den kunst handel hebben, schaadt het evenmin, zoodat de belasting voornamelijk op het hoofd va>. den kunsthandel neerkomt, waarbij ccntei in aanmerking moet worden genomen, dat de buitenlandsche uitvoer der kunst en ork van luxe-voorwerpen van heffing verschoond 1) Door de instelling van den „doublé dé- time" in Maart 1924, worden deze percenta ges respectievelijk 1,3, 3,6 en 12 pCt. die in behoeftige omstandigheden verkee- ren", over te gaan. In <de vergadering van de R. K. Kiesver enigingen „St. Franciscus Xavirius" en „St. Henricus" te Amersfoort, werden een motie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken, over het regeeringsvoorstel in zake het beschikbaarstellen van 250.000 gedurende de vier achtereenvolgende jaren voor de Olympische spelen. De heer J. Vincent, klokkenist van het Carillon aan het Koninklijk Paleis, te Am sterdam, die dezer dagen in die functie jubileert, is benoemd tot ridder 2e klas in de Huisorde van Oranje, Gelijk bekend, wordt in het ontwerp tot wijziging van de Zegelwet (Weeldebelasting) voorgespeld, bïj invoer van zaken, die aan de weeldebelasting worden onderworpen, een extra-invoerrecht te heffen van 7 pet. Naar de N, Crt. verneemt, licht het in het voornemen van den minister van financiën, dti voorschrift bij nota vhn wijziging te ver anderen in dezen zin, dat het extra-invoer recht van 7 pet, slechts zal gelden voor goederen waarvoor 5 pet. weeldebelasting moet worden voldaan, cn dat 14 pet. invoer recht zal worden geheven van dc goederen, die in de weeldebelasting met 10 pet. wor den getroffen. De actie van dc gemeentebesturen. De burgemeesters der gemeenten Edam, Urk en Enkhuizen hebben namens de ge meenten langs dc Zuiderzee een adres ge zonden aan de Tweede Kamer, waarin ver schillende grieven er. opmerkingen worden géuit omtrent het wetsontwerp, regelende de tegemoetkoming aan de Zuiderzee-vis- schershevolking enz., wegens de schade, welke de drooglegging der Zuiderzee haar mocht berokkenen. In hoofdzaak gaan de grieven tegen het bekende artikel 4 van het wetsontwerp, dat dt mogelijkheid opent, van de gemeen ten te vorderen, indien aan belanghebben- ten, waar belanghebbenden wonen, bijdra- t gen en hunne kinderen, in gevolge deze wet tegemoetkoming wordt verstrekt. Voorts wordt er op gewezen, dat voor vele gemeenten de schade zéér groot zal zijn, vooral in die plaatsen, waar bijna ge heel de bevolking het hoofdmiddel van be staan vindt in de Zuiderzee-visscherij cn hare neenbedrijven, en daarom wordt steun van Regeeringswege gevraagd voor die ge meenten. Men meldt uit New-York: De Packard Motorcar Compagny heeft, in samenwerking met marine-ingenieurs twee nieuwe typen vliegtuig- en tankmotoren geconstrueerd, die alle bestaande motoren in capaciteit heeten te overtreffen. De grootste der twee vliegtuigmotoren, uit tweemaal zes cylinders bestaande, elk afzonderlijk gegoten, ontwikkelt 800 P.K. bij 2600 omwentelingen, en kan het tot 860 P.K. brengen. Deze motor ontwikkelt 1 P.K. voor elke 1.34 pond motor-gewicht. De kleinere motor ontwikkelt 500 P.K, bij 2000 omwen telingen, en 1 P.K. op élke 1.04 pond motor,- gewicht. Na een proef van 6ó uur functionneerden de motoren volkomen correct. De nieuwe tank-motor is niet-iets geheel nieuws, doch koelt bijzonder snel af. De watervliegtuigen, die met deze zware motoren uitgerust zullen worden, zullen een rayon bestrijken van 4160 K.M. met vijf man équipage én volledige schictuitrusting. Amendementen. Door de leden der Tweede Kamer Klee- rekoper, De VriesBruins, Sannes, Scha ker, K. ter Laan, Van Braambeek, Gerhard, Van Zadelhoff, Wijkamp en IJzerman, zijn twee araendementen ingediend op het ont- ontwe<-p-psychopathenwet. Het eerste amendement strekt om te voorkomen, dat ook in het vervolg perso nen, als waarop de psychopathen-ontwer- pen het oog hebben, ten onrechte tot lang durige gevangenisstraffen zullen worden veroordeeld. Het tweede amendement strekt om het mogelijk te maker, dat een terbeschikking stelling wordt uitgesproken, zonder dat daaraan een oplegging van straf wordt ver bonden Mevr. BakkerNort V. D. heeft een amendement ingediend, strekkende, om den term van 10 jaren voor een beslissing omtrent opsluiting in een inrichting van een psychopaat!) te stellen op ten hoogste 5 ja- Minister De Visser zegt in de M. v. A. op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrootir.g van K. en W,, dat hij niet gelooft, dat het binnen afzienbaren tijd mogelijk zal zijn tot een cenigszins belang rijke vèrhooging van den post „steun aan talentvolle personen van ernstige verdienste, Naar de „Tel." verneemt, is door het Franklin Instituut (Ver. Staten) de gouden Franklin-inedaillc toegekend aan prof. P. Zeeman, alhier, ter erkenning van de vele en belangrijke bijdragen van dezen hoog- leeraar op het gebied der magneto-optica en in het bijzonder voor zijn ontdekking van de inwerking van 'n magnetisch veld op de golflengten van een lichtbron. De medaille zal in het Frankün-Instituut worden uitgereikt op 20 Mei a.s. Voor het geval, dat prof. Zeeman verhinderd zou zijn naar de Vereenigdc Staten te komenr zal de Nederlandsche Gezant le Washington door het Instituut worden uitgenoodigd de qje- dcille en het diploma voor prof. Zeeman in ontvangst te willen nemen. De Franklin-medaille werd o.a. in. 1915 aan Kamerlingh Onnes, in 1917 aan Lorentz en in 1924 aan Rutherford toegekend. (V. D.). Reeds het vorig jaar, bij gelegenheid van het eeuwfeest van het beroemde Frankün- Instituut is aan prof. Zeeman, dfe toen dc Kon Akademie van Wetenschappen verte genwoordigde, een onderscheiding toege kend, doordat hem de eeretitel van „doctor of science" werd verleend. Bij dat eeuwfeest te Philadelphia hebben verscheidene geleerden van naam uit de ge- hcele wereld voordrachten gehouden, ook prof. P. Zeeman, die sprak over „Stralende atomen in magnetische velden". Een 62-jarige doctor in dc rechtsgeleerdheid Aan de universiteit le Leiden is bevor derd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, getiteld: „De koelie-wetgeving voor de buitengewesten van Ned.-Indië de heer W. G. Heyting, oud 62 jaar, oud-resi dent van Banjoemas. In den ouderdom van 71 jaren is in het klooster te Oudenbosch plotseling over leden de Wcleerw. Pater W. Dekker S. J. Pater W. Dekker S. J. werd 9 Mei 1853 te Antwerpen geboren, trad 26 September 1871 in dc Sociëteit van Jesus en werd priester gewijd 12 September 1883. De penningmêester van dit comité te Eindhoven, deelt ons mede, dat het inge komen bedrag voor het aan te bieden huldeblijk aan Mgr. J. Biermans bij gelegen heid van diens 1214-jarig jubilé in Maart j.l. als bisschop, thans in totaal 4272.79 bedraagt. Reeds eenigen tijd was het gebleken, dat de in 1913 gebouwde groote eierhal te Bar- ucveld met haar omringende pakloodsen, niet meer voorzag in de behoefte van den zich nog steeds sterk uitbreidenden kippen- stapel. Zóó overweldigend echter als de drukte in genoemde hal op Vrijdag j.l. was, is nog nimmer voorgekomen. Niet alleen het groote gebouw zelf toch was overvol van ten verkoop aangeboden eieren, doch ook buiten dc hal stonden dc korven rijen dik. Gelukkig echter zal in dezen toestand spoedig verbetering worden aangebracht, daar het gemeentebestuur niet minder dan 26 pakloodsen heeft doen bijbouwen, die reeds de volgende week in gebruik kunnen wor den genomen. Deze loodsen heeft de gemeente voor den tijd van drie jaar verhuurd - aan de Ver- eeniging van Eierhandelaren „Barneveld en Omstreken" voor den jaarlijkschen huurprijs van 1720. B. en W. van Amsterdam hebben een voor stel ingediend bij den Raad om op een door haar te bepalen datum aflosbaar te stellen met bijbetaling der rente tot den dag der af lossing: 1 de obügatieleening van 6 pet., groot 9.500.000, aangegaan krachtens raadsbe sluit van 26 Januari 1922. 2. de obügatieleening van 6 pet., groot 10.000.000 per resto groot 10.000 000, aangegaan krachtens raadsbesluit van 7 Fe bruari 1924. cn ten laste der gemeente Amsterdam een 5 pet. leening aan te gaan van ten hoogste 19 'A millioen. In de Donderdagmiddag gehouden zitting van den Raad werden deze voorstellen zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Dc Algemeene Nederlandsche Bond van incasseerders, kantoorloopers en aanver wante takken heeft aan den minister van Financiën geschreven, dat indien de zilver- bóns van 2.50 aan de circulatie zullen wor den onttrokken, dit zeer ongewenscht zou wezen, omdat de bruikbaarheid van het pa piergeld beneden de waarde van 10 gulden in dc practijk is bewezen. Vraag omtrent den R.-K. Jongevrouwen- bond. Wend u tot den Weleerw. heer A. W. J Lühn, pastorie Jansstraat 41. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe 't komt, dat de mannen zoo vroeg kaalhoofdig zijn? Velen beweren, dat zij veel meer studceren of althans hun hersenen meer gebruiken. Of komt het van het vele haarknippen? Antw.: Als antwoord op deze vraag zijn vele grapjes en veronderstellingen te ma ken. Wc willen echter ernstig blijven en gelooven dan dat de door u bedoelde vroeg tijdige kaalhoofdigheid van den man meer schijn is dan werkelijkheid. Men ziet door bet korte haar bij den man eerder mane schijn in wording is dan bij de vrouw, die heel dikwijls nog wel haar genoeg heeft om den „schijn" te vermoffelen.. Verder zijn er vele oorzaken, die het verlies vén haar veroorzaken en die kunnen wel eens veel- vuldiger bij mannen optreden dan bij vrou wen. Dat een der oorzaken echter zou zijn dat de mannen méér estudcren, is ons on bekend en uo tegeven dat de mannen hun hersenen meer gebruiken dan de vrouwen, doen wij zeker niet, alleen al wel uit res pect voor de vele dames-lezeressen van Je „N. H. Crt." Vr.: Dezer dagen werd mij door het Electricileitsbcdrijf een kwitantie overhan digd, groot 9.32, voor licht wat ik niet gebruikt heb. Op de kennisgeving staat, dat ik te weinig stroom gebruikt heb, gedu rende 1924. Het is mij nooit bekend gewor den, dat ik een zeker aantal K.W.U. stroom moest gebruiken. Ben ik nu verplicht, dit bedrag te betalen? Antw.: Ja, u zult dat bedrag' moeten betalen. Ieder afnemer verbindt zich een minimum hoeveelheid electricifcit per jaar te gebruiken of te betalen. Dat is voor muntmeters 12 per jaar; voor gewone meters 11. U hebt zich daartoe verbonden door het aanvraagformulier te teekenen. Met die onderteekening hebt u zich aan de bepalingen van het Electriciteitsbedrijf onderworpen. Vr.: 1. Welke plaatsen passeer ik, als ik een fietstocht maak van Haarlem naar Rijs wijk over Warmond en Leiden? Hoeveel K.M. is dit? 2. Hoeveel K.M. is de afstand Heemstede- Leiden en omgekeerd over de volgende plaatsen: Heemstede, Cruqius, langs den Ringdijk naar Leeghwater, Oude-Wetering, Rijpwetering, Oud-Ade, Leiden. 3. Leiden, Warmond, Sassenheim, Leegh water, langs Ringdijk over Qruqius naar Heemstede. Antw.: 1. Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Warmonder hek, Leiden, Voorschoten, Veur, Voorburg, Rijswijk 43 K.M. 2. 37.6 K.M. 3. 27 K.M. Vr van H. T. te U. Antw. Uw broer zal wel moeten betalen. Hoe het loopen zd, wanneer hij niets be zit, weten wij niet natuurlijk. B.v. kan op op het loon worden beslag gelegd. Uw vader aanspreken voor de schuld van uw broer kunnen zij niet. Uw vader heeft daar niets mede le maken. Vr. Mijn vrouw kreeg van de directe be lastingen te Haarlem een dwangbevel voor een aanslagbiljet, wat zij nooit ontvangen heeft. Het moet geweest zijn van 1922-23 dienst 1923-24 Zij heeft in Haarlem ge diend van 15 December 1919 tot 15 Octo ber 1920 Zij was toen tusschen de 17 en 18 jaar,, Wij zijn gehuwl 13 September 1923 zij heeft na 15 October 1920 Haarlem niet lem niet meer gezien. Zal ik dit nu nog moeten betalen? Antw. Wij raden u aan te betalen en on middellijk werk er van te maken om het door u betaalde terug te krijgen. Dien daar toe een reclame in bij den inspecteur der directe belastingen, Klein Heiligland, te Haarlem. Vr.: Ik heb een kip, die 11 dagen een ei bij zich heeft. Ik heb het beest af en toe ge holpen om het kwijt te doen raken, maar nu heeft zij het door persen stuk gedrukt, doch de schaal is er niet uitgekomen. Kan ik de kip nu nog voor eieren-productie in het le ven houden of moet zij er aan sterven? Zij is goed gezond. Antw.' Geef uw kip voorloopig geen groen en geen ochtendvoer. Alleen licht verteer baar voedsel, zooals licht voer, gekookte rijst enz. en tracht de schaal alsnog te ver wijderen. Vr.: Hoe hoog verheft zich het Wilhel- minaduin (het z.g.n. „kopje," te Bloemen- daal, zich boven den waterspiegel? Antw. 43 Meter. Vr. Ik heb mijn zoontje verhuurd met Maart 1924 tot en met Maart 1925 voor 6 per week In December j.l. hteft zijn patroon hem een gulden gekort. Heb ik daar nu nog recht op van December tot Maart 1925? Antw. Indien uw zoontje verhuurd is van Maart tot Maart tegen 6 per week en er luschen u en den patroon geen afspraak is gemaakt om dat loon te korten, heeft uw zoontje recht op 6 per week. Wendt u voor het ontbrekende tot het R..K. Bureau voor Arbeidsrecht, Smedestraat, gebouw St. Bavo, te Haarlem. Dinsdagavond van half negen tot half tien. Vr. Een van mijn kippen (witte leghorns) heeft een kale borst. Wat zou ik daartegen kunnen doen? Antw.Gebruik daarvoor den snavelring. Vraag uw leverancier Vr. Over belasting van Z. te B. Antw. Reclameer tegen uw aanslag. Zie daarvoor den achterkant van het aanslag biljet. Vr.: Over een boekwerk. Antw.: Naar wij vermoeden heeft het door u bedoelde boekwerk geen bijzondere oud heidkundige waarde. Intusschen kan het wel licht waardevol zijn voor een of anderen ver zamelaar of voor een museum. Wendt u b.v. eens tot het Bisschoppelijk Museum voor Kerkelijke Kunst, Jansstraat 79, Haarlem. Vragen over loten. Antw.: Eén lot is uitgeloot. Wij gaven daarvan den bezitter schriftelijk kennis. Vr.: Ik heb een aanmaning gehad, om mijn Rijks- en Gem. Inkomstenbelasting te beta len over 19241925. Ik heb in het geheel geen aanslag gehad. Ik heb geïnformeerd naar de reden, doch geen antwoord gehad. Wat beduidt dit en wat is er aan te doen? Antw.: Wendt u eens om inlichtingen tot het kantoor van den ontvanger. Vr. I: Hoe zijn de Prov. Staten van Noord- Holland verdeeld? (R. K. S. D. A. P.)? II: Komt in de zitting van 3 Maart a.s. de arbeidstijd-verlenging van het verplegend personeel weer aan de orde? III: Waar wordt die vergadering gehouden en hoe laat begint ze? Antw. I: De Staten van Noord-Holian'd tellen 19 S.D.A.P., 19 R.-K., 9 Vrijz.-Dem., 8 Vrijheidsbondcrs, 3 Communis!cn, 1 Plat telander, 7 Anti-Rev, leden, 10 Christ.-Hist., 1 Chr -Dem., tezamen 77 leden. II: Op 3 Maart is er geen zitting. Wanneer het door u bedoelde voorstel wordt behan deld, is ons niet bekend, III: Dc vergaderingen worden te Haarlem gehouden en beginnen in den regel om. half elf, Vr.: Is de gelégenheid nog open gesteld, dat een buitenlander nog dienst kan nemen in het Ned. Oost-Ind. leger? Zoo ja, waar moet men zich vervoegen? Antw.: Wendt u daarvoor tot het garni zoensbureau, Infanterie-Kazcrne, Kouden- horn, Haarlem. Vr.: Kunt U mij het adres opgeven van meji van A., slaapster? Antw.: Dergelijke adressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Adv Weet u hoeveel treinen, Of er daaglijks gaan In de richting Haarlem, Vieze-verza Zaan? Weet u ook een middel, Tegen een kaal hoofd? Kunt u mij ook zeggen, Hoe je peultjes stooft? Ik verdien zes gulden, Kost en kleeding vrij. Soms geeft er de baas nog Wel iets extra's bij. Schoenenrepperazie Daarvoor zorg ik zelf, 'k Stuur m'n moeder maand'üjks Tien pop, soms wel elf. Kunt u mij ook zeggen, Liefst met groote spoed Welk soort rentezegels 'k nu plakken moet? Weet u wie het raadhuis Der gemeente Smout Anno zestienhonderd Destijds heeft gebouwd? 'k Heb een poes, die jeukt zoo Aan haar linkeroor En mijn kip legt eiers Met een halve door. Weet u raad voor vlooien Op mijn hond z'n lijf? 't Pootje van mijn vinkje Is al weken stijf. Weet u ook een middel Tegen witte luis? 'k Heb een natte kelder En een vochtig huis.... Ik k^n 's nachts niet slapen Van m'n buurmans hond, Die doet niks als janken, 't Beest is niet gezond, 'k Zou wel willen weten Of met goed fatsoen De politierechter Daar iets aan kan doen. 'k Kocht 'n naaimachine, Tweede-handsch, maar goed Maar nou merk ik, dat ze 't Heelemaal niet doet. 'k Wil nou scha-vergoeding Waar moet ik dan zijn Liefst geen advocaat, want Die houdt j' aan de lijn. 'k Werkte veertien weken Bij de gomfabriek Toen was 'k zeven weken En twee dagen ziek. ,,'kHeb je niet meer noodig", Zei toen de patroon. Kunt u mij ook zeggen Heb 'k nog recht op loon? Vijf en twintig gulden Is mijn weekgeld thans 'k Heb een zoon van zestien, Éen van tien bijkans. 'k Heb een dochter ook nog Op een atelier, Dan nog een paar kleuters Zoo van vier en twee. Tweemaal trok ik uit de Werkeloozenkas, Toen mijn zoon van zestien Juist weer loopknecht was. Bij z'n eerste baas had Hij vier gulden maar, 't Werd soms met de fooien Vijf pop bij elkaar. Bij z'n tweede kreeg ie Zeven en 'n kwart, Geeft daarvan z'n moeder Ruim twee-derde-part. M'oudste zoon van achttien Moet in dienst heel gauw, Heeft nog klus,zoo'n beetje, Bij de bruggenbouw. Als m'n vrouw de tijd heeft Gaat z'uit werken nog, 'k Ben er sterk op tegen, Maar ze doet het toch. Ik verwoon zes gulden, Waterleiding vrij, En we hebben soms ook 'n Commensaal er bij. Kunt u mij ook zeggen, Duidelijk en goed, Hoeveel aan belasting Ik betalen moet? 'k Heb een oude penning Van 't jaar zestien-twee. Met gekrulde letters, D, H, G en B. Er staat een figuur op Van een jonge man Met een ronde hoed op En een harnas Zn. V rder nog de woorden Ora mi lonaar En 'n zoodje sabels Kris kras door-el kaar 't Is een bronzen, denk ik, Een gedachtenis Weet u of zoo'n penning Nog van waarde is Is er ook een tijdschrift Over mosselteelt? Weet u raad voor linnen, Heelemaal vergeeld? Weet u het adres ook Van die oude heer, Die je af kan helpen Van een been-eelt-zweer 'k Heb wel eens vernomen, Dat je zellef wel 'n Mooie bont kunt maken Van 'n knijnevel. Weet u de behand'ling? Een zeer verdacht berouw. Voor de Arrondissements-rechtbank te Zwolle had zich te verantwoorden N. J. M. T., ex-inspecteur bij de. N.V. Krol Co's Kunstmesthandel. Bekl., die sedert Augustus het vorig jaar ontslagen is, was belast met het nagaan der agenten en rekende met hen af. In den tijd van Januari 1923 tot Juni 1924 heeft hij zich schuldig gemaakt aan talrijke verduisteringen ten nadeele zijner firma. Hoewel bekl. alle be scheiden en stukken, op zijn fraude betrek king hebbende, had vernietigd, kon nog aangetoond worden, dat hij geïnd, doch ni$t afgedragen had de navolgende posten Van den agent zijner firma te Maastricht f 700 en f 200, te Nijkerk f 2000 en f 1000,te De Krijn f 2000, te Loosdrecht f 325 erïf 321, te Naarden f 175 en te Epsen f 75. Bekl. bekende het ten laste gelegde. Hij was met de fraude begonnen toen over 1922 geen tantièmes werden uitbetaald, waar hij vast op gerekend had, zoodat hij reeds een voorschot van f 1100 boven zijn salaris van f 2400 bij zijn firma had opgenomen. Hij leid de een zeer weelderig leven en schafte zich o. m. een auto aan. In zijn requistoir zeide mr. F. F. Viehoff, off. van justitie, dat de brieven, die bekl. schreef, uit 't Huis van Bewaring welke brief wisseling via den off. van justitie, alle een diep berouw ademden. Bekl. bleek er echter ook een on-officieele briefwisseling op na te hou den. In een brief aan zijn zuster, die Vrijdag in het bezit van de justitie kwam (het was Vrijdag, dat de ontrouwe gevangenbewaarder J. S. in hechtenis werd genomen) geeft bekl. nl. aanwijzingen, wat gedaan en gezegd moet worden tegen den curator in het tegenover hem uitgesproken faillissement. O.a. moesten alle papieren verbrand worden. Deze brief eindigt„Ik zal nog twee brieven vol be rouw schrijven, maar trek je daar maar niets van aan." Naar aanleiding van dezen brief had de officier van justitie een onderzoek ingesteld ia de woning van de ouders van bekl.bij wie deze ingewoond had, en bevonden dat het heele pand als een warenhuis van onder tot boven gevuld was met nieuwe, meest luxe ar tikelen Volgens de inlichtingen, die bekl. aan zij curator verstrekte, kon zijn heele actief ge schat worden op hoogstens f 300, waartegen over een passief staat van f 10.000. Tegen den bekl. werd twee jaar gevangenisstraf geeischt. Mr. van Ommen Kloeke pleitte verzach tende omstandigheden, en onderzoek naar bekl.'s geestvermogens. De Hooge Raad heeft verworpen, over eenkomstig de conclusie van advocaat-ge neraal mr. Tak, twee cassatieberoepen tegen arresten van het Hof te Amsterdam betreffen de actie tot schadevergoeding in gevallen met dood 1'jken afloop bij het bekende spoor- wegongevai bij Weesp in September 1918. Het Hof te Amsterdam had in deze ge vallen de vordering der erfgenamen ontzegd. Een onverbeterlijke. Steenwijk werd eenige jaren geleden on veilig gemaakt door een serie inbraken en inbraakjes. Hieraan kwam plotseling een einde, na de arrestatie van den toen 17-jari- gen P. van Hien. In December van het vorige jaar kwam deze weder op vrije voeten, en dadelijk begon het oude spelletje weer. In den avond en nacht van 24 December wer den twee inbraken gepleegd, waarvan een met ernstige geweldpleging. Van deze laat ste misdaad heeft men nog geen bewijzen tegen de daders. Voor de eerste had zich thans P. van Hien te verantwoorden. Ondanks de zeer sterke aanwijzingen, dat vlak voor het misdrijf bekl. geen cent had en hij een uur later met zijn vrienden kon fui ven, van de f 6 die buit gemaakt waren en het feit, da( een veilingsbriefje voor f 16 in de voering van zijn zak gevonden werd, ont kende bekl. bij hoog en laag. De Off. van Justitie eischte 3 jaar gevange nisstraf, om zoodoende Steenwijk voor ge- ruimen tijd van deze plaag te bevrijden. De gemeente Dwingelo (Dr.) stelt eetl groot krentenbrood disponibel, wanneer de 30COste inwoner wordt ingeschreven. Het s.s. „Saarland" van de Hamburg— Amerika lijn, dat Donderdagavond nabij boei rood II aan den grond liep, is in den af- geloopen nacht te 3 uur, met hulp van de sleepbooten „Poclzee', „Zuiderzee" en „Blankenberg" van L. Smit Co. Int. Sleepdienst, vlot gekomen. Het schip heeft de reis voortgezet. Naar het Huis van Bewaring te Amster dam zijn overgebracht een zekere W. A. Achterberg en Lion Blitz, beiden verdacht verleden jaar de inbraak in de bükfabrieken van Van Leer te Weesp te hebben gepleegd. De chef-veldwachter Krop deed de arresta tie, naar aanleiding van nieuwe gegevens Of die moeilijk gaat, En of dan zoo'n bont ook Bij 'n jumper staat Ruim tien jaar geleden Stond er in de krant, Van een ouwe toren, Die was afgebrand. 't Was in Ovcrijsel, Als 'k me niet vergis, Weet u of die toren Nog herbouwd soms is Meer dan honderd vragen Lees je zoo per week. Redacteur, raak jij nou Nooit eris van streek Wat heb jij voor hersens? Loopt je kop nooit om? Zit,je nooit te schelden? Lach je je nooit krom? Is je hoofd 'n wonder? 'n Universiteit 'n Encyclopaedietje 'n „Alvermogendheid Man, 'k heb eerbied voor je, Jij verdient subiet Na je dood 'n standbeeld, Maar.... je krijgt 't niet. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 13