P m STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. SPORT EN SPEL. DAMMEN. Aan onze Lezers Het Noordzeekanaal. Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker. Aanbesteding. De Woningbouw vereeniging „Bloemhof". Het Georganiseerd Overleg. Internationale Voorjaars bloemententoonstelling 1925 te Heemstede. MUZIEK. De schoolgeld-actie. Het Witte Kruis. Da Middenstandsraad voor Haarlem en omliggende gemeenten. Van een tasch en een auto. Jaarvergadering der St. Vincentius-Vereeniging. BLOEMEND AAL. IJMUIDEN. Spoort al Uw kennis»*® aan hun vraag- en aanbod- advertenties te plaat»*® in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant 1865 8 Maait 1925. Dit jaar bestaat het Noordzeekanaal '60 aar. Nadat door het steeds grooier wor den der zeeschepen en het snellere ver- Keer het Noordhollandsche kanaal niet meer voldeed, moest voornamelijk om de scheepvaart op Amsterdam niet geheel te doen verloopen, een nieuwe, kortere weg gevonden worden, die Amsterdam met de zee zou verbinden. In het jaar 1852 benoemde de Raad van Amsterdam een commissie van 5 leden om den toegang van Amsterdam tot de zee te onderzoeken; zij diende nog in hetzelfde jaar een ontwerp in voor een kanaal door Holland op z'n Smalst. Op 16 April 1859 werd de Minister van Binnenlandsche Zaken gemachtigd, om aan het Gemeentebestuur van Amsterdam me de te deelen, dat dé aanleg voor een ka naal ter verbinding met de Noordzee door of langs het IJ en door Holland op z'n Smalst, met een haven aan de Noordzee kust, door de Regeering zou worden be vorderd. Bij beschikking van den Minister op dienzelfden datum werd een dusgenoem- de Raad van Waterstaat benoemd, be staande uit de ingenieurs Conrad, Storm Buysing, van Gendt, Beyerinck, Ortt van Schonauwen, Hayward en v. Dieren. Deze Raad diende reeds op 1 Augustus van het zelfde jaar zijn uitvoerig verslag in, dat in groote trekken met het plan der commisise van 1852 overeenkwam. De haven aan de Noordzee zou worden gevormd door twee hoofden, evenwijdig aan elkaar en cirkel vormig naar het Zuiden gebogen. Het noor delijk hoofd zou 2090 M. lang worden en tot 10 M. diepte beneden laag water rei ken, het zuidelijk hoofd zou 1630 M. lengte hebben en met den kop in 8 M. diepte komen te liggen. De havenmond zou 300 M. wijd zijn; het kanaal zelf zou een diepte van 7 M. beneden kanaalpeil of 7.50 M. (later vergroot tot 8.20 M.) beneden A. P.; een breedte van 27 M. op den bodem en van 55 M. op het kanaalpeil erlangen en door schutsluizen zoowel aan de Noordzee als aan de uitmonding van het IJ afgeslo ten worden. De kosten werden op 18/4 millioen, de tijd van uitvoering op 7 jaren geraamd. Nadat door de Tweede Kamer rijksuit voering van het werk verworpen was, werd een inschrijving voor particulieren geopend, 't Wetsontwerp, de verleening der conces sie voor het kanaal, maar tegelijk de ver betering door het Rijk van den nieuwen Waterweg voor Rotterdam inhoudende, werd, na krachtige verdediging door Mi nister Thorbecke en den lateren Minister Heemskerk, toen afgevaardigde voor Am sterdam, in het begin van 1863 aangeno men. Daarna werd overgegaan tot de op richting der Amsterdamsche Kanaal-Maat schappij, welke de concessie aanvaard had. Op 8 Maart 1865 dus zestig jaren geleden werd de eerste spade in den grond gestoken en eerst ruim 12 jaren la ter, op den eersten November 1876, na tal van moeilijkheden overwonnen te hebben werd het Noordzeekanaal door Koning Wil lem III geopend en de haven van IJmui- den, die geheel nieuw ontstond, ingewijd. Tot 1890 werden nog steeds kanaalgelden geheven, daarna werd deze maatregel af- geschaft. Het kanaal heeft de verwachtingen niet teleurgesteld. In het jaar 1847 kwamen te Amsterdam aan 2928 schenen met 443.165 tonnen; in het jaar 1875 1063 schepen, me tende 408.636 tonnen of 1.243.990 M3. Ge durende 3 decennia was dus de scheep vaart stationnair gebleven, maar in de eer ste twee decennia na de opening van het Noordzeekanaal, dus in 1896, steeg het aan Terwijl het in 1913. bedroeg 2597 met tal schepen tot 1850, metende 5.577.295 M3. 12.303.000 M3. Maar al spoedig bleek, dat de vergrooting van de afmetingen der sche pen in een niet verwacht tempo voortging. Om daarmede gelijken tred te houden, werd een verbreeding en verdieping van het ka naal noodzakelijk geacht, terwijl alle be lemmeringen, aan de scheepvaart hinderlijk als de Velserbrug en de Hembrug, dienden weggeruimd of verbeterd. Het kanaal, oor spronkelijk 8.20 M. diep, werd op 9 M. diepte, de bodembreedte op 32 M. gebracht Door den aanleg en de opening van de nieuwe schutsluis te IJmuiden in Decem ber 1896 en toen d? grootste schutsluie ter wereld werd deze op een lengte van 225 M., een breedte van 25 M. en een diep te van 10 M onder A. P. gebracht. Maar reeds in 1907 moest worden overwogen, dat de diepte van het Suezkanaal op 11 M. was gebracht en dat zeeschepen over den Oce aan gingen van 240 M. lengte en 26J4 M. breedte, welke dus vanzelf niet in staat zouden zijn om Amsterdam te bereiken. Bij Koninklijk Besluit van 13 Augustus 1909 werd een Staaatscommissie van Prof. J. Kraus belast met een onderzoek» naar de vraag, wat diende gedaan teneinde den toe gang tot Amsterdam voor zeeschepen door middel van het Noordzeekanaal te behou den. In afwijking van het rapport van deze commissie heeft de Regeering de afmetin gen der nieuw te ontwerpen sluis gebracht op een schutlengte van 400 M. een vrije doorvoerbreedte van 45 M. een slagdrem peldiepte van 15 M. zijnde resp. 40.5 en 1 M. grooter dan gedacht door de bedoelde Staatscommissie. Deze arbeid, die opnieuw IJmuiden zal voorzien van de grootste slui zen der wereld, nadert zijn voltooiing. In derdaad, niets is verzuimd om de haven van Amsterdam gelijken tred te doen houden met de eischen van het wereldverkeer. Donderdagavond werd door de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging in het ge bouw van de Nutsspaarbank hare jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden. Nadat de notulen waren gearresteerd, ging de secretaris over tot het voorlezen van het jaarverslag, waaraan het volgende is ontleend: Het ledental verminderde in 1924 met 5, zoodat op eind 1924 overbleven 77 le den-contribuanten. waarvan 7 Instellingen en Vereenigingen, terwijl er een batig saldo aanwezig was van 135.73. Het bureau voor informatie en advies verloor door vertrek en wegens ziekte den steun van de heeren F. Sipkes en J. H. j Knetemann: het hield als in 1923 geregeld eiken 2en en 4en Dinsdagavond van de meand zitting in een daartoe thans koste loos afgestaan vertrek van het gebouw van den Armenraad, omdat het „Fonds tegen den Woeker" op verzoek der afdeeling van Gemeentewege op de lijst van Instellingen van Weldadigheid werd geplaatst. Als gevolg v^n de geregelde bekendma king der zittingstijden in de plaatselijke bladen was het bezoek in 1924 ongekend groot; aan 203 personen werden informa ties verstrekt tegen 67 personen in 1923 en 616 personen vanaf de oprichting in 1917. Door het College van Regenten van het „Fonds tegen den Woeker" werden in 1924 na ingewonnen advies van den Armenraad 40 personen aan een borgstelling geholpen tot eer bedrag van 7030, deels met an deren als medeborg, tegen 32 personen in 1923 met f 4835 en 210 personen vanaf 1917 met 29410. Van deze leeningen waren nog uitstaan de op eind 1924 37 leeningen met 4097 schuld teg eneind 1923 25 leeningen met j 2878 schuld. Wegens niet tijdige aflossing der schuld werd voor 8 leeningen tot een bedrag van 770 het Fonds in 1924 tot betaling aan gesproken en vanaf de oprichting in totaal tot 2428, zijnde 8/4 pet. van het bedrag van alle leeningen. Gedeeltelijk werden hiervan, zij het ook bij kleine bediagen, nog eenige posten te rugbetaald, doch het kapitaal van het Fonds is dientengevolge tot 847 geslonken (v. j. 1165), dus verminderd met 318, waarom voorshands het verstrekken van borgstellingen tot het uiterste beperkt moet blijven. Meer dan in andere jaren werden per sonen zoowel met advies als daadwerkelijk geholpen aan een gemakkelijk aflosbare leening om woekerschulden af te betalen. De aftredende leden van het bestuur werden zonder hoofdelijke stemming her kozen. De voorzitter besprak hierop nog even de voordeelen, verbonden aan de plaatsing van Gemeentewege on de lijst van „Wel dadige Instellingen." Tevens zeide hij, dat hoewel de woeker nooit geheel zal ver dwijnen door publicatie en voorlichting, toch veel hiertegen kan worden gedaan. Van de rondvraag werd door geen van de leden gebruik gemaakt. Hedenmorgen werd in het bureel van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat aanbesteed: De voorziening der boorden van het Noord-Hollandsche Ka naal, in 3 perceelen. Perceel 1. Raming 8000. Ingekomen 4 biljetten. Laagste inschrijver J. Schagen, Twisk (N H.) 7300. Perceel 2. Raming 5000. Ingekomen 2 biljetten. Laagste inschrijver J. Venger Hzn., St. Maartensburg, 4900. Perceel 3. Raming 5ÓC0. Ingekomen 3 biljetten. Laagste inschrijver J. C. Kooy- man, te Harlingen, 4700. Gecombineerd. Perceelen 1 en 2. Eenig- ste inschrijver C. de Vries, Purmerend, 12.920. Gecombineerd. Perceelen 1, 2 en 3. Ee- nigste inschrijver C. Klinkert, Oud-Karspel (N. H.) 17.490. Dezer dagen Werd door de bovengenoem de bouwvereeniging in het'vergaderlokaal van het gebouw „St. Bavo" een buitenge wone ledenvergadering gehouden. Na een kort openingswoord van den voor zitter kwam in behandeling het rapport,van het scheidsgerecht bestaande uit de heeren J. Th, Castricum, J. K. van Luin, W. de Geest en M. H. Groenendaal, van wie de twee laatstgenoemden resp. als voorzitter en secretaris. Dit rapport behelsde o.a. de uitspraak: „dat het scheidsgerecht gebleken is dat het bestuur ongeschikt is voor zijn taak en den leden aangeraden vy-ordt een geheel nieuw bestuur te kiezen"; werd door de vergade ring aanvaard waarop het bestuur en bloc aftrad Hierna werden voor het nieuwe bestuur gekozen de heer Witteman als voorzitter en als verdere bestuurders mevr. Reuter, Lunenburg, Lans en Scholten, van wie de laatste drie uit de oppositie. Van het oude bestuur werden de heeren Koopman en Frensche eveneens candidaat gesteld, doch deze vereenigden niet ge noeg stemmen op zich. De beteekents van het Georganiseerd Over leg. Naast de taak vroeg in de eerste plaats de beteekenis van het georganiseerd overleg de aandacht, de vraag n.l.: zullen de uitspraken louter adviezen zijn, waaraan dooi Burge meester en Wethouders en den Raad meer dere of mindere, maar in elk geval slechts adviseerende waarde zal worden toegekend, of wel zullen de uitspraken een beide par tijen, Overheid en personeel bindend karakter moeten dragen In het raam van ons staats- en gemeente recht kan van een formeel bindend karakter karakter geen sprake zijn de regeling van het Georganiseerd Overleg voor de Werk lieden in Amsterdam draagt eenigermate dit kenmerk, doordat de Amsterdamsche Ge meenteraad besloot de voorstellen van het Georganiseerd Overleg óf aan te nemen óf te verwerpen. Dit vraagstuk kan alleen beslist worden door Uw Raad. Met de Commissie van vóorbereiding en de Commissie van Overleg zijn wij van mee ning, dat, wanneer bij een samenstelling van de Commissies van Overleg, zooals die in de Concept-verordening wordt voorgesteld, de beide partijen (overheid en personeel) tot volkomen overeenstemming zijn gekomen, aan zulk een uitspraak niet slechts een ad- viseerend, maar een beide partijen moreel bindend karakter zal moeten worden toege kend. Immers heeft men dan daarin een uit spraak, waarin, als resultaat van het gepleegd overleg, zoowel het gemeente- als het per soneelsbelang, naar algemeene instemming in de Commissie bevredigd is. De samenstelling der Commissies. In nauw verband met deze opvatting van het karakter en de beteekenis van het Georganiseerd Over leg staat de wijze, waarop volgens de voor gestelde Verordening de Commissies zijn samengesteld. In de Commissies van Overleg eenerzijds de vertegenwoordigers van het Gemeente bestuur in de leden van de Commissie van bijstand voor arbeidsaangelegenheden, wel ker voorzitter, lid van het College van Bur gemeester en Wethouders, tevens voor zitter is van de Commissie van Overleg anderzijds de vertegenwoordigers van de organisaties van gemeente-personeel, voor zoover deze waarborg bieden, van genoeg zame beteekenis te zijn, om aan het overleg te kunnen deelnemen en tot twee per orga nisatie beperkt, ten einde de Commissies niet te groot te doen zijn. In de dienstcommissies eenerzijds de lei der van het bedrijf, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, anderzijds de vertegenwoordigers van de organisaties, vol doende aan de eischen, voor de toelating in deze speciale commissies gesteld. In dit systeem kan er van een vertegen woordigende positie van de directeuren en hoofden van takken van dienst in de Com missies van Overleg geen sprake zijn. Noch tans zal hun tegenwoordigheid in de verga deringen dezer Commissies, noodig zijn, wanneer daar voorstellen, hun bedrijf of tak van dienst betreffende aan der orde zijn, of wanneer om eenige andere reden op hun tegenwoordigheid in een bizonder geval prijs wordt gesteld, en in het algemeen gewenscht blijven, opdat zij hun adviezen kunnen ver strekken en op de hoogte blijven van de behandeling der algemeene arbeids- en dienst- voorwaarden. B. en W. doen den gemeenteraad een schrijven toekomen waaraan wij het volgen de ontleenen Sedert bij besluit van den Raad van 4 Sep tember 1918, door aanvulling van het Amb tenaren- en het Werkliedenreglement en de daaruit voortvloeiende instelling van de Cen trale Commissies van Overleg voor de Amb tenaren en voor de Werklieden het Geor ganiseerd Overleg ook voor deze gemeente is aanvaard, heeft de ontwikkeling van dat instituut hier, gelijk ook in andere plaatsen, geleid tot de overweging, dat reorganisatie, mede in verband met de ervaringen, die bij de werking zijn opgedaan, noodzakelijk moet worden geacht. Ook in dit opzicht gaf het Georganiseerd Overleg in het algemeen en in Haarlem het bewijs, een kern-gezonde sociale instelling te zijn, niet te binden aan den vorm, welken men er bij den aanvang aan gaf, maar in taak, beteekenis en samenstelling, zich ont wikkelend, naarmate de behoefte en de er varing dat eenerzijds gewenscht en noodig, anderzijds mogelijk maken. Na een historische uiteenzetting wordt medegedeeld dat den Raad een nieuwe ontwerp-verordening wordt aangeboden ter goedkeuring. Aan de toelichting op deze vergadering ontleenen wij Wel bepaalt het Ambtenaren- en het Werkliedenreglement, dat de samenstelling en de> wijze van werken van de Commissies van Overleg door ons College wordt vastge steld, echter leidde het feit, dat de op grond van de genomen Raadsbesluiten gewijzigde Verordening in verschillend opzicht belang rijk van de huidige regeling afwijkt, zoowel als het feit, dat Uw Raad door de Commissie van Bijstand in het Georganiseerd Overleg vertegenwoordigd is, ons tot de overweging deze Verordening aan Uw goedkeuring te onderwerpen. De taak van het Georganiseerd Overleg. Door de Raadsbesluiten, waaraan hierboven werd herinnerd, werd de taak van het Ge organiseerd Overleg reeds in dien zin uit gebreid, dat behalve de algemeene en bi zondere arbeidsvoorwaarden van het per soneel, daarin ook werd betrokken het ad- viseeren over technische en administratieve bedrijfsaangelegenheden. De taak-uitbreiding heeft ertoe geleid, het overleg te doen geschieden in lste, de Commissie van Overleg voor de ambtenaarszaken en voor de werklieden- zaken, waarin het overleg ten opzichte van de algemeene arbeids- en dienstvoorwaarden zal plaats hebben, en 2de, de dienstcommissies, elders reeds sedert eenige jaren ingesteld en met goed gevolg functioneerende, aan welke het overleg ten aanzien van de bizondere (persoonlijke en bedrijfs-) arbeids- en dienstvoorwaarden en het adviseeren over technische en admi nistratieve bedrijfsaangelegenheden zal wor den opgedragen. Door verschillende bepalingen is een ver band tusschen den arbeid der centrale-, en der dienstcommissie gelegd, o.m. om te voorkomen, dat in deze laatste eenzijdig voor één bedrijf en zonder verband met an dere bedrijven en diensten, arbeids- en tÉienstvoorwaarden zouden worden geregeld, die tot de competentie van de centrale com missies behooren. In de voorgestelde Verordening wordt in het bijzonder 'tGeorg. Overleg geregeld, voor zoover het tot de taak van die beide Com missies behoorteen reglement voor de dienstcommissies is reeds in ontwerp ge reed, en zal, na behandeling door de Commis sies van Overleg ter kenjiis van Uwen Raad worden gebracht, nadat het door ons zal zijn goedgekeurd. De openingsplechtigheid. Teneinde de opening der tentoonstelling op waardige' en feestelijke wijze te kunnen doen geschieden, is besloten aan het bezoek der genoodigden aan het tentoonstellings terrein afzonderlijk een bijeenkomst te doen voorafgaan, waarin een drietal toespraken zulien worden gehouden, ingeleid en beslo ten door zang- en orgelspel. Deze bijeenkomst zal namelijk gehouden worden in het beurslokaal der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. 0e Vereeniging ontvangt dus hare gasten als T ware op eigen terrein, en kan daardoor tevens gebruik maken van de aanwezigheid van het orgel, dat bespeeld zal worden door den heer George Robert. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" heeft, zooals reeds gemeld is, de bijzondere attentie gehad om, evenals in 1910 geschiedde, aan te bieden de openings plechtigheid door haren zang op te luisteren, welk aanbod met groote erkentelijkheid is aanvaard. Toespraken zullen gehouden worden door den voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, welke de tentoon stelling organiseert, door den voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad, Mr. H. Dresselhuys, en door Zijne Excellentie, den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, die de eigenlijke openingsrede zal houden. Hoewel Z. K. H. de Prins der Nederlanden zich reeds geruimen tijd geleden in beginsel bereid verklaard had de tentoonstelling per soonlijk te openen, zal Z. K. H. wegens ver blijf van het Koninklijk Echtpaar in het bui tenland, vermoedelijk niet aan dit voorne men gevolg kunnen geven. Na afloop van de bijeenkomst worden de genoodigden in daartoe door de directie der N Z. H. T. M. welwillend beschikbaar ge stelde tramwagens naar de tentoonstelling vervoerd, waar een rondwandeling der autoriteiten over het terrein plaats heeft. Bij deze gelegenheid zal in de groote ten toonstellingshal de onthulling en overdracht van het borstbeeld van J. H. Krelage plaats hebben, dat onlangs bij de herdenking van het eeuwfeest zijner geboorte, door de plaat selijke afdeelingen aan de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur is aange boden. Tot deze openingsplechtigheid wordt een groot aantal autoriteiten, de leden van het Eereoomité, de schenkers van bijdragen voor ecreprijzen en medailles, en anderen uitge- noodigd. Zij zal plaats hebben op 13 Maart des morgens te half elf, terwijl de aankomst der genoodigden op het tentoonstellingster rein op 12 uur is bepaald. De tentoonstelling zal dien dag voor het publiek en houders van doorloopende kaarten geopend zijn van 1 uur 's namiddags af. Concert. Op Dinsdag 3 Maart zullen E. A. Cats en Fanny Gelbart een concert geven in den schouwburg, Jansweg. Het programma bevat werken van: Sylvio Lazzari, Beethoven (Kreutzer-Sonate) en piano-soli van Chopin. Mia Peltenburg Hendrik en Willem Andriessen. Het 3e abonnementsconcert, waarop deze 3 kunstenaars zullen optreden heeft plaats op Donderdag 5 Maart a.s. in den Stads schouwburg. Een zeer mooi programma is samenge steld; Mia Peltenburg zal liederen zingen van Debussy en Schubert, terwijl de heeren Andriessen werken voor quatre tfiains zul len spelen van Schubert, Debussy en Bizet. Gezien de prachtige prestaties van deze kunstenaars hier en elders, vertrouwen wij, dal ze ook nu weder een volle zaal zullen krijgen. Tegen de schoolgeldregeling bij het M. O. te Haarlem, voor leerlingen van buitengemeenten. De commissie van belanghebbenden alhier had op gisteravond een slotvergadering be legd in gebouw „Geko", alhier. Aanleiding tot deze bijeenkomst was hst voor belanghebbenden financieel zeer be langrijke feit, dat de beschikkingen zouden worden uitgereikt van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Haarlem, waarbij de beslissing is gevallen dat alle aanslagen in dat schoolgeld het betreft hier den cursus 1921'22 waartegen bij dien Raad was gereclameerd, zijn vernietigd, terwijl bovendien mededeeling zou worden gedaan van het arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's Gravenhage, waarbij het cassatie-beroep, ingesteld door den burgemeester der gemeente Haarlem, tegen die uitspraak van den Raad van Be roep is verworpen, als zoude deze, de be trokken aanslagen, opgelegd in strijd met de wet en het algemeen belang. Tal van belanghebbenden waren tegen woordig toen de voorzitter der commissie, de heer L. van Asperen, de samenkomst met een kort woord van welkom aan aanwezigen en pers opende. Hij herinnerde er aan, hoe na langdurige actie dan toch ten slotte de kroon op het werk is gezet, n.l. de uit spraak in hoogste instantie, de nietig-verkla- ring der betreffende aanslagen. Bovendien dankt hij de heeren Westendorp, alhier en Westra, te Heemstede, die veel hebben bij gedragen tot het bereiken van dit resultaat. De heer Westendorp gaf vervolgens een kort overzicht van de verrichtingen, die Hebben plaats gevonden, voordat kon wor den gezegd: „het pleit is beslecht", 't Is heusch niet van een leien dakje gegaan; na veel zeilen en laveeren zijn we dan ten slotte toch in het gelijk gesteld. Twee erlei zijn de reden van nietigverklaring. Eerstens in strijd met de wet; in de tweede plaats in strijd met het algemeen belang. Omtrent het indertijd te veel betaalde, zal de commissie haar volle medewerking ver- leenen om dit langs wettigen weg terug te erlangen. De heer van Asoeren betoogde wijders, dat van een wettelijke verplichting tot betaling alsnu geen sprake kan zijn, echter is ziin persoonlijke meening, dat op grond van billijkheid, hij geen bezwaar maakt maar het zich als plicht rekent, althans in dien Haarlem biertoe het verlangen te ken nen geeft, bij te dragen voor een bedrag, gclijkgestèld met een inwoner van Haarlem. Spr, acht zich dit een moreele plicht en kan van de vergadering geen besluit uit lokken, omdat men hier niet bijeen is in combinatie voor vereeniging, doch uitslui tend als belanghebbenden, besprekingen voert. Tal der aanwezigen voerden hierover het woord. Ten slotte is men het algemeen met de zienswijze van den voorzitter eens en zal in dien geest worden gehandeld. Vervolgens werden de beschikkingen aan de aanwezigen uitgereikt, waarna de heer Nonhebei woorden van dank bracht aan de commissie, de heeren Van Asperen en Wes tendorp en tevens den heer Westra hulde bracht voor het vele en moeili'ke werk in al dien tijd verricht. Door applaus stemde de vergadering met deze woorden in. Mede werd de financieele zijde der gevoerde ac tie belicht en werd de mededeeling gedaan, dat het debet en credit zoon ongeveer ba lanceerde, zoodat ook dit vraagstuk allen kon bevredigen. De heer Van Asperen sloot hierna deze bijeenkomst, die getuigde van algemeene tevredenheid over de bereikte resultaten. Door het Witte Kruis, afd. Haarlem, werd ons het jaarverslag toegezonden, waaraan wij het volgende ontleenen: Een belangrijk jaar ligt thans achter ons. Onze afdeeling zag toch haar werkkring ten bate de volksgezondheid in deze gemeente belangrijk vergroot, doordat het aantal ^der door haar verzorgde volksdouchebadhuizen tot vier werd uitgebreid. Een overeenkomst met' „De Haarlemsche Stichting tot Woning verbetering" die als intermediair tusschen de Gemeente en Het Witte Kruis optrad, kwam tot stand, waardoor wij de exploita tie van het nieuwe goed geïnstalleerde bad huis op het Hofdijkplein op ons namen. Een raadsbesluit zorgde er voor, dat wij de zekerheid hehhem dat de exploitatie voor ons geen geldelijke offers zal vergen. De opening had 1 Mei 1924 onder officieele be langstelling plaats. Ons ledental bedroeg op 31 Dec. 1924 1012 (v. j. 1015). In de samenstelling van het bestuur had den veranderingen plaats. De heer A. de Clercq bedankte om ge zondheidsredenen als penningmeester. Hij werd benoemd tot advisecrend lid van het bestuur. In zijn plaats werd benoemd de heer H. J. van der Vangst, terwijl in de vaca ture Mr. Toulon van der Koog werd voor zien door de benoeming van den heer J. J. van Noppen. Om personen, die over dag niet in de ge legenheid zijn te baden, daartoe in staat te stellen, werd het badhuis op den Kouden- horn des Woensdagavonds een uur langer open gesteld, n.l, tot 9 uur 's avonds. Veel invloed hebben wij tot nu niet kunnen con- stateeren, nochtans hopen wij, dat deze maatregel meer op prijs zal worden gesteld. De proef wordt daarom voortgezet. In het eerste badhuis werden verstrekt 17970 baden (v, j. 13294), waaronder 3711 vrouwenbaden (v, j. 2413). In het tweede badhuis werden genomen 37172 baden (v. j. 33698), waaronder 9402 vrouwenbaden, (v. j. 5994). Bovendien 6101 schoolbaden (v. j. 7706). In het derde badhuis werden genomen 11459 baden le klas (v. j. 10608), 26278 baden 2e las (v.30917* waa-oder 13292 vrouwen baden, en bovendien 8557 schoolbaden (v. j. 13040 vrouwenbadaen en 6343 schoolbaden). In het vierde volksdouchebadhuis Hof dijkplein, dat op 5 Mei 1924 voor het publiek werd geopend, zijn genomen 16924 baden, waaronder 5338 vrouwenbaden, bovendien 4657 schoolbaden. Het totaal aantal verstrekte sds&olbaduu bedroeg dit jaar 19315 (v. j. 14049), wij kun nen dus ook dit jaar een groote toename waarnemen. Het totaal aantal betaalde baden bedroeg 109803 (v. j. 102566), waarvan 31793 vrou wenbaden (v. j, 21447). Naar het herstellingsoord Bosch- en Heide werd één patiënt en naar „Heideheuvel" werden 7 patiënten gezonden. De afdeeling besloot in het waarborgfonds voor verbouw van het herstellingsoord „Heideheuvel" deel te nemen met een som van 50. Het magazijn van verplegingsartikelen leende in 1924 299 malen verplegingsartike len uit. De heer Stolk werd op zijn verzoek oo 1 April 1924 eervol ontslagen onder dankbe tuiging voor de zorgvolle wijze, waarop hij het verplegingsmagazijn gedurende een reeks van jaren heeft beheerd. In zijn plaats werd benoemd de heer F L, Heinerman. Het magazijn, eerst gevestigd Kinderhuissingel, is thans verplaatst naar Smedestraat 29. Eenige leden van ons bestuur namen deel aan de conferenties, die voor de organisa tie van de Malariabestrijding door de be volking zelve in Noord-Holland, hier ter stede plaats vonden. Voor dit doel kwam een districts-indeeling tot stand. Aangezien die subsidie aan deze instelling verleend, door het Gemeentebestuur tot 6 7000 we-d ten"<rf"bracht. en ee" fusie met „Maatschappelijke zorg voor zieken", bij de dames bestuurderessen geen instem ming vond, zal deze onderafdeeling ophou den hare werkzaamheden voort te zetten. Wij danken de dames voor den zegenrijken arbeid, die zij onder groote toewijding ge- dit-endo vele jaren hebben verricht. Het bestuur rekent verder op uw aller steun en belangstelling bij het streven bij te dragen tot verbetering van den gezond heidstoestand der Haarlemsche bevolking. (Vervolg.) Er zit werkelijk iets goeds in, wanneer men het voorstel maar wat breed opvat en de zaak niet al te egoistisch beziet. Doch in dezen vorm, aldus ongewijzigd, diende het W. O. onherroepelijk te warden verworpen. Veel te veel artikelen worden als weel de aangeduid, die het volstrekt niet zijn. Mag men de maaltijden in Restaurants van Handelsreizigers als luxe aanmerken? De Minister zegt voorts: Schoenen bo ven de 15 zijn luxe schoenen. Kan men aldus betitelen de bekende hooge laarzen der baggerlieden, die zeker meer dan 15 kosten? Wil de Wet er eenigszins acceptabel uit zien, dan zullen zeer belangrijke wijzigin gen dienen te worden aangebracht, tenein de niet teveel slachtoffers te maken. Natuurlijk zullen er nog tal van zaken onder lijden, d.z. de tip-top luxe zaken, doflh, zooals gewoonlijk, zullen deze zaken zich ook wel aan de omstandigheden we ten aan te passen. De handelsman is vindingrijk en zal zijn roer wel weten om te gooien en zijn be- bedrijf zoodanig reorganiseeren, dat hij staande kan blijven, zij het dan wellicht met beperkter bedrijfsresultaten. Wil men bij den kooper geen onaangena den opgenomen. Het is altijd gemakkelijker erin te slagen wijzigingen te doen aan brengen vóór de indiening dan daarna. j De" heer VAN LIEMT blijft het praexa- tuur vinden, wanneer de commissie nu reeds aan het werk gaat alvorens de Nota van Wijzigingen af te wachten. Allicht wordt overbodige arbeid gedaan. Want, wie weet, welke wijzigingen zuilen worden ingediend! Maar spr. wü hied op iets anders de aan dacht vestigen. Zooals reeds meermalen, wil spr. er met kracht op aandringen, dat de Middenstand zorgt voor goede vertegenwoordigers in de Wetgevende lichamen. Wij, katholieken zul len nu het geluk hebben een volbloed kamp vechter voor de Middenstandsbelangen naar de Tweede Kamer af te vaardigen, in den persoon van den heer Chr. Jansen van Am sterdam. Er is tenminste een goede kans. Eindelijk zullen we dan een rasechten kam* pioen voor onze belangen in de Kamer voe ren. Doch, deze eene is te weinig. Er moe ten er meer komen! Chris Jansen moet naast zich krijgen andere Middenstanders uit de andere partijen. Dan zullen de ontwerpen van Wet, die bedreigen de vitale belanger van onzen Middenstand, worden aangevallen door menschen, die kennen onze behoeften en onze nooden. Dreigt er iets, dan kunnen wij onze eigen Kamerleden gaan bewerken. Spr. gelooft niet, dat thans de Minister ziw, 1 van onze klachten zal aantrek ken. De VOORZITTER 7a n oordeel, dat wij zullen moeten rekwestreeren, doch met vol le ke.nnis van zaken. Daarom is een Com missie van Onderzoek zoo noodig. Te wach ten met haren arbeid tot het laatst behoeft evenwel de commissie allerminst. Doch zij zal het resultaat van haar onderzoek moe ten verwerken in een rapport, nadat de te verwachten Nota van Wijzigingen is inge diend. - De vergadering ging met deze zienswijze accoord. De commissie werd benoemd en zal- bestaan uit de heereh A. H. Weyburg, Joh. Lamp, B. W. Lasschuit, en Joh. D. van Hemsbergen. (Wordt vervolgd.) Dezer dagen ging een 14-jarig meisje uit Haarlem naar de Haarlemmermeer. Op de Zomervaart moest zij ergens zijn en legde zoolang haar tasch, welke zij bij haar droeg, op een daar staande auto. Toen zij terug kwam, reed de auto juist weg en daarmede verdween ook haar tasch. Zij rende de auto nog een eindweegs na en riep den chauffeur aan, doch tevergeefs Een bewoner van een boerderij ging daarop met zijn auto de an dere na, doch deze was reeds te ver weg zoodat de vervolging niets opleverde. D« vervolger troostte het meisje echter met de mededeeling, dat hij den bestuurder kende, zoodat de tasch wel weer terechi zou komen. Het kind is daarop naar huis teruggekeerd, doch op heden is de tasch nog niet terecht. De Sint Vincentius-Vereeniging houdt hare jaarlijksche algemeene vergadering op Don derdag 5 Maart a s. Zonder twijfel zal ook deze vergadering gelijk andere jaren zeer druk bezocht zijn. Er bestaan weinig vereenigingen, welke een zoo n mooi doei nastreven. Het is dan ook wel overbodig een ieder aan te spo ren deze vergadering te bezoeken, opdat het aantal weldoeners moge uitgebreid worden hetgeen door nog meer bekendheid van de vereeniging zeker zal geschieden. De jaarvergaderingen van de Sint Vincen tius-Vereeniging munten steeds uit door den broederlijken en aangenamen geest, terwijl de gehouden lezingen immer voortreffelijk zijn. Het uit te brengen jaarverslag geeft te vens een hartsverheffend beeld van wat de Katholieke liefdadigheid in het afgeloopen jaar in Haarlem weer deed. De Zeer Eerw. Heer Pastoor H. C. J. Sondaal der St. Jozefskerk zal de vergade ring toesprek.en. villi Hond en haring. Gelegenheid maakt den dief. Dit geldt zoowel voor mensch of dier. Bewijzen? Een dezer dagen, liep ik langs den Scho- terweg. Er was pas een flinke regenbui ge vallen en de straten waren zeer nat en vol plassen. Een juffrouw van „middelbare leeftijd moest, vóórdat manlief van zijn werk thuis kwam, nog eenige boodschappen doen. Een haring of bokking smaakt wel, dus maar even een vischwinkel binnengestapt. Doch de juffrouw was niet alleen. Een groo te zwarte hond volgde haar. En zooals het meer voorkomt, de juffrouw maakte een praatje, wat al ras een langdurig gesprek werd. Dit begon den hond te vervelen. Hij wipte naar buiten en maakte een paar dolfe spron gen op het trottoir. Een hondenneus ruikt fijn, en deze had dra geroken, dat er een smakelijk hapje in de buurt was. Lang zoe ken was overbodig. Voor den winkel was een plank, waarop verschillende kistjes met haring, bokking, enz. stonden. Eén sprong en de hond had een groote haring in zijn bek. Een tweede haring was even spoedig vermeesterd, en zijn buit te verslinden was het werk van een oogen blikje. Een voorbijganger wilde den hond weg jagen, doch hij kwam van de koude kermis thuis. De hond begon zoo woest en luid te blaften, dat de voorbijganger van schrik achteruit deinsde. De juffrouw kwam van den schrik toege- loopen en meenende dat de heer den hond had geslagen, overlaadde zij hem met een reeks scheldwoorden, die niet in van Dale's woordenboek staan opgeschreven. De heer onthield zich toen maar van ver deren uitleg. De hond ging kwispelstaartend met zijn mcesteresse verder. A. me stemming verwekken, dan valt te over wegen, wat daartegen is te doen. Thans zal spr. daarop niet ingaan, In ieder geval zou dat moeten geschie den in den vorm van toelaatbare hande lingen en niet op clandestiene of verdekte wijze, d.w.z. de Wetgever moet er mee kunnen instemmen. Spr. wil niet verhelen, dat dit niet ge makkelijk zal zijn, want de bedoeling van den wetgever is, dat de Verteringsbelas ting door middel van belastingzegels tot uitdrukking komt op zichtbare wijze, zoo dat de kooper weet hoeveel hij aan belas ting offert ,ten einde op die wijze te leer'en zich te beperken. Wij, zakenmenschen, moeten dit W. O. van eer breed standpunt bezien. De fiscus vraagt weliswaar, doch hij zou ook geven in den vorm van belastingverlaging, welke toch ook weer meer koopkracht zal geven. Dit W. O is veeleer een verterings- dan een weeldebelasting. Zooals het daar ligt, is het om de vele bedenkingen daartegen, onaannemelijk. Het zou de Middenstands- bedrijven te zeer ontwrichten en dat in de zen tijd, waarin toch al zoo over slechte bedrijfsresultaten geklaagd wordt. Wordt daarentegen het W, O. omgewerkt, zoodat er een werkelijke weeldebelasting tot ui ting komt, dan zit er, volgens spr., inder daad iets goeds in. De hoofdfout in het ontwerp is deze: de grens tusschen levensbehoefte en weelde is absoluut onjuist aangegeven. Het lijkt een stuk spoedwerk niet voldoende door dacht en afkomstig van niet voor deze taak berekende Adviseurs. Het is spr.'s vaste overtuiging, dat zij, die op luxe gesteld zijn, zich slechts matig kunnen beperken. Een weeldebelasting kan men ontgaan door so berheid, wil en kan men weelderig leven, dan is men daarin vrij. Spr. wil er den klemtoon opleggen: het is de taak van den Middenstandsraad dit Vraagstuk ter dege te bestudeeren, des noods door benoeming eener commissie van onderzoek. En daar een dergelijke wet toch niet is te voorkomen, gezien de men taliteit onzer democratische Regeering, is het best krachtig te protesteeren tegen de onbillijkheden, zoodat wij een verbeterd voorstel krijgen, wanneer intrekking niet gelukt. De voorzitter beaamt, dat we hier met een moeilijke en ingewikkelde zaak te ma ken hebben Reeds is in het Bestuur beslo ten voor te steller een Commissie van Onderzoek te benoemen. De heer Van Liemt meent, dat de Mi nister van alle kanten reeds aan de ocen is getrokken, want hij heeft reeds een No ta van Wüzigingen toegezegd. Daarom zou sor. in ieder geval w-llen adviseeren, dat de Commissie niet zal begnnen, voor dat deze Nota is uitgebracht. De heat Van Tetering meent, dat men aan de studie en het onderzoek beginnen kan en de bezwaren den Minister kenbaar maken. Zijn er nieuwe bij,' die de Minister als iuist erkent, dan kunnen ook die nog bij de in uitzicht gestelde Wijzigingen wor- Gevonden voorwerpen. Terug te bckO" men bij: J. Molenaar, Prof. v. Vlotenweg Bloemendaal, een bruin lederen portenien- naie. Hagen, Middentuindorplaan 14, Over* veen, een koperen potlood. D. C. HoutgrsM. Bloemepdaalscheweg 26, Bloemendaal, een paar dameshandschoenen. J. Reinders, Tet terodestraat 21, Haarlem, een geldstuk. Mud- de, Alberdingk Thijmlaan 46, Bloemendal*' een zilveren dames-armbandhorloge. PoW*' Rustenburgerweg 11, Bloemendaal, een gou' den armbandje. J. Bood, ZuidertuindorpL' 15, Overveen, een hazewindhond. Köhler* Korte Zijlweg 14, Overveen, een bruin lede ren tasch. Z. Hakker, Tuindorplaan 20, Gv-'" veen, een rijwielbelastingplaatje. J. v. Linde, Hendrik Roozenlaan 25, Ovtrvcen' een zilveren rozenkrans. Aan het Burea" van politie te Overveen, een z.g. klutje, een Duitsche pas en 2 brieven, ten name van F. M. de Waal; een glacé handschoen, een bruine damesportemonnaie, een bruine hand schoen, een sleuteltje. Aangehouden. Door de politie wef<j aangehouden zekeren F. G., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog iets met de justitie had te vereffenen. De man betaalde de 8 boete en is toen weet vrijgelaten. Lekke ketel. De stoomdrifter Tiffl°f' IJ. M. 491 is hier teruggekomen met lekken ketel. R.K. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB— D. J. D. I 9—11 De uitslag van dezen wedstrijd in de twee de klas competitie van den Ned. R. K. Dam- bond is 119 in het voordeel der Haarlem mers. Wedstrijdleider was de heer J. A Stevens. WEST-FRIESLAND—HAARLEM. Zondag 29 Maart a.s. wordt te Hoorn de returnmatch West-Frieland—Haarlem gehou den, Vier en twintig sterkste spelers van den Frieschen Bond zullen aan dezen bdangnj ken wedstrijd deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 14