STADSNIEUWS. ^PAARNE-Pank O Somt U Ci Dit nimmer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zendagsblad in acht bladzijden. f40- Leekepreeken. Alleen-' Zaterdag 28 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15980 Agenda 1 Maart Agenda 2 Maart Het beheer van Uwe effecten geschiedt best door Uw bank. Als de SPAARNE3ANK Uwe effecten beheert, zijn zij onder voortdurende controle van vak- menschen, die Uwe fondsen echter niet kun nen vervreemden zonder Uwe medewerking. Ze zijn veilig. De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: De melkprijs met 2 cent per liter verlaagd. De Middenstandsraad voor Haarlem en omliggende gemeenten. onze „Edison Phonograph 1922" eens beluisteren vertegeawoordlger fier New. Edison Phonograph. Ook voor Piano's en Orgels eenlgst adres b!}: N.V. P». v. OOSJ J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. LAATSTE NIEUWS. President Ebert overleden Berichten omtrent veroveringen der Koerden tegengesproken. Het conflict inzake het patriarchaat. Een Russisch-Duitsch verdrag De voormalige cadettenschool te Alkmaar. De R.K. Werkgeversvereeniging en de Zomertyd. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlea en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cent» per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel op de la Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel: 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bf ▼ooruitbetaling. Alle abenró's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voor waarden, X Ojjlflft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen: I JSJUtf.' Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; X TTCrt biï cen ongeval met X Orrt bij verlies van een hand, A IOC. bij verlies van een A rft I /üU.- doodelijken afloop. I ZÖU.- een voet of een oog; T duim of wijsvinger; I «JU.- been of bij een breuk van arm; bij verlies van een andere vinger. 79. WEELDE. Er is dikwijls maar weinig noodig om de menschen uit hun sleurgang te trekken. Een bericht over een groote scheepsramp doet opeens aan de gevaren van reizen over zee denken; een ernstig spoorwegon geluk of een moord in een trein doet op eens duizenden oogen met angst naar de ijzeren baan kijken en zelfs velen een tijd lang besluiten om niet op reis te gaan. Zoo heeft de aankondiging van een weeldebe lasting plotseling duizenden hoofden aan het denken gezet over iets, wat men zijn heele leven in zijn onmiddellijke omgeving heeft waargenomen, zonder er zich verder rekenschap van te geven. „Weelde." hoort men nu vragen, „wat is weelde?" „Ben ik weelderig, wanneer ik een hoed koop van 16.vraagt me vrouw. „Is bet weelde, wanneer ik uit de gelijk ouderwetsche opvatting cen goede jas koop, welke om de kwaliteit meer den 80 kost," moppert meneer! 't Is de moeite waard in deze dagen eens iets over weelde, hare gevolgen en bare bestrijding te zeggen. Er bestaan ten deze grove dwalingen en misvattingen. Weelde heeft altijd bestaan; altijd ook is er tegen gewaarschuwd door dichters en schrijvers, door priesters en voorgangers der menschheid, zoowel in den heidenschen als in den christelijken tijd. Maar hoewel zoo oud als de wereld, zijn de begrippen omtrent de weelde nog altijd vaag en ver ward. Weelde is e*n zeer betrekkelijk begrip. Het duidt aan den overvloed boven dc noodwendige behoeften. En daar s men schen behoeften naar gelang van tijd en omstandigheden, naar ras, zeden en kli maat geheel verschillend zijn, is ook de maatstaf ter beoordeeling, wanneer van weelde kan gesproken worden en wanneer niet, geheel verschillend. Wie tegenwoordig een heel of half dozijn hemden in zijn linnenkast heeft, zal niet beschuldigd worden zich daardoor aan weelde-uitspattingen over te geven. Toch was er een tijd en het is nog maar en kele eeuwen geleden dat alleen de aller- voornaamstcn, de prinsen en prinsessen, er twee lijfbedekkingen op na hielden en de gewone burger slechts één. Men droeg zijn linnengoed niet eenige dagen om het dan te laten wasschen, maar zóó lang, totdat het versleten was, om dan nieuw te nemen. Onze moderne hygiënische begrippen gru wen alleen reeds bij de gedachte aan zulke lichamelijke vervuiling. Maar een middel eeuwer, ja zelfs een onzer overgrootvaders, die tegenwoordig een eenvoudig arbeiders huis zou binnentreden, de kamer verlicht zou zien met 't helle schijnsel van een elec- trische lamp; een noodzakelijke inrichting zou vinden, waar de faecaliën telkens met een grooten waterstroom worden wegge spoeld, di i zou gedachtig aan dc vet kaars en de onwelriekende ton uit zijn da gen een driewerf wee uitspreken over dit verwijfde en verkwistende geslacht. En toch doet de tegenwoordige huisva der, die electrisch licht brandt en zijn wa tercloset zindelijk laat onderhouden, niet anders dan zijn twintigste-eeuwschen bur gerplicht. Men ziet uit deze voorbeelden, dat weelde heel betrekkelijk is: zij wisselt al naar de behoeften van den tijd. Niette min hebben de gevaren der weelde altijd bestaan en zijn in onze dagen nog niets ver minderd.Weelde is overdaad, hef zich over geven aan genietingen, welke niet passen bij iemands geldmiddelen of niet overeen komstig zijn staat of stand zijn. Op zich zelf kan geen enkel voorwerp, hoe kostbaar ook, geen enkele spijs, hoe uitgelezen zij ook moge zijn, als een zondig weeldeartikel worden afgewezen Het kwaad schuilt slechts in het gebruik, dat er van gemaakt wordt. Wanneer jaren lang de verhevenste kunstenaarstalenten en de zeldzaamste ma terialen worden aangewend, om een kerk te versieren, kan toch niet van een weelde- rigen tempel gesproken worden, wanneer althans enkel de bedoeling heeft voorge zeten om eer en glorie te brengen aan God. Het is dwaas en een teeken van grove on nadenkendheid, wanneer men nu en dat, kostbare kerkversieringen en het rijke uit dossen van kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders als ongeoorloofde weelde noort afkeuren Al'een de .bedoeling geeft de waarde van onze handelingen aan; en de intentie is hier niet anders dan met onze onvolmaakte middelen den Volmaakte naar beste krachten te eeren. Evenmin afkeurenswaardig is het, wan neer grooten en machtigen dezer wereld zich met kostbare meubels, schilderijen, kunstschatten en allerlei gerieven omrin gen. Daarin schuilt op zich zelf geen weel de. Wie in zulk een omgeving wordt gebo ren en opgevoed, mist de verleiding, welke aardsche schoonheid en levensgemakken voor anderen zouden hebben. Slechts wan neer dezulken hun middelen gebruiken om zich aan overdaad over te geven, opgaan in genietingen in plaats van aan hun leven een ernstig doel te geven, wanneer zij hun plichtmatig deel weigeren te geven aan minder bedeelden om zcli meer te kunnen genieten, alleen in dit geval is hun rijkdom tot weelde geworden met de verderfelijke gevolgen van dien Rijkdom en weelde worden maar al le dikwijls verward. Overtalrijk zijn de voor beelden van karaktervaste rijke menschen, die uiterlijk zich naar hun staat en stand inrichten en die toch een sober leven lij den. Het zijn de verstandige, prijzenswaar dige personen, die goede familietradities hoog houden; de kostbare bézittingen van een nobel voorgeslacht met eerbied bewa ren, maar zich door hun rijkdom niet laten verlokken tot uitspattingen, tot onmatig heid in eten en drinken, tot protserig weel- devertoon en andere ergerniswekkende din gen. Zulke meestal milddadige rijken zijn een zegen voor de maatschappij. En dwaas is hij, die hier rijkdom met weelde verwart. Weelde is meestal het gevolg van te snel verkregen en onverwachten rijkdom, van de verslapping ook wel van een geslacht of heel een volk na een tijdperk van een al te gemakkelijk leven. Het oud-vaderlaudsche spreekwoord, dat het sterke beenen zijn, die de weelde dragen, omvaaml hier de ge schiedenis der geheele menschheid. Wat de Romeinen te ?ien hebben gegeven, die, na de wereld veroverd te hebben, het bederf in hun staatsinstellingen lieten binnen slui pen en in een verwijfd keizerrijk ten onder gingen,vertrapt door den voet der barba ren, dat heeft menig ander volk en dat hebben ontelbare families op kleiner schaal maar niet minder aangrijpend laten zien. Onze eigen Hollandsche historie toont er in het verval der 18de eeuw na de rijke ja ren van het winnende en energieke koop manschap een sprekend voorbeeld van en in duizenden familiebladen kan men lezen, hoe de vruchten van het werk van een stoeren stamvader, die met opoffering van nachtrust en van alle gemakken een kapi taal veroverd had, weer verloren gingen, omdat zijn nazaten de kracht misten in zijn spoor verder te gaan, den rijkdom niet wis ten te besteden, maar in de weelde om kwamen. Ons tegenwoordig geslacht behoeft trou wens'niet naar voorbeelden te zoeken. De korte, gouden jaren der oorlogswinst heb ben een ongekend snelle verschuiving van bezit laten zien. Maar nooit ook zijn de gevaren en de treurige gevolgen der weelde zóó scherp gedemonstreerd als in onzen tijd. De O.-W.-er werd in zijn protserige, potsierlijke manier van doen de caricatuur van ons leven. De wereld leek één groote carnavalsoptocht, waarin ieder liep met kleeren, die hem niet pasten. Het brocaat en herfnelijn bedekten grove schouders; in du re eethuizen zaten knokige knuisten verle gen met een vischcouvert; men dronk champagne uit bierglazen en kocht schilde rijen, waarvan men niet anders dan de ver gulden lijst wist te waardeeren. Maar de beschaving, welke met rijkdom komen kan, is met deze weelde een heel eind gezakt. En wat erger is, wie vroeger in eenvoud fatsoenlijk door het leven ging, werd door de weeldczondtn ten verderve gevoerd Die rijke jaren hebben opnieuw de droeve er varing gebracht, dat rijkdom langzaam moet groeien, cm niet in weelde tot een ramp in plaats van tot een zegen te worden. Wie doordrongen is van de werkelijke waarde van het leven en van de broosheid en vergankelijkheid van alle bezit, die be grijpt en waardeert den eeuwen ouden strijd van edele menschen, van denkers en volksopvoeders, van de geestelijke leidslie den vooral tegen de weelde en die prijst de middelen, welke voor die weeldebestrijding worden aangewend Want soberheid en eenvoud zijn onmisbaar voor het aankwee- ken van een sterk geslacht HOMO SAPIENS. Eiken Dem. Concertgebouw. Buitengewoon Concrt H. O. V. - half 3 uur - Natio nale Zangwedstrijd „Aurora na.i 8 Sociëteit „St. Bavo" a Capella-koor „Ons Genoegen 8 uur Duitsche meisjes Gebouw Ur,',01ympia" Kinderhuissingel. Eerste Hulp-Vereeniging „Snelverband Kunsthandel F. H Smit. - Tentoonstelling van werken van Johanna kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur Uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van bint rran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Donderdag van 8914 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23. 1 elefoun 10049 Alle werkdagen van 9 VA van 2614 en s avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van hall 8-half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 10—12 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R, K. Leeszaal en aitleenbibllotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereemging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeth's Ver-enigicg Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk et pastorie,, ieder^n Dinsdagavond. ver als nog mogelijk is, zal hersteld worden. De heer VAN LIEMT wijst er op, dat de f"ut kan hersteld worden, wanneer de Am- sterdamsche firma maar aan een Haarlem- sche zal leveren. Aldus wordt besloten. Het rapport van de Verkeers- commissie. Aangeboden wordt het rapport van dc VerkeersCommissie, ingesteld door den Raad der gemeente Haarlem, bij besluit van 26 November 1919. De VOORZITTER stelt voor ter bestu deering van dit rapport een commissie te vormen en daarin te benoemen de heeren: G. J. Veldwijk, H. J. M. Bartels en H. Fran ken Jr. met opdracht aan de commissie te zijnei tijd rapport uit te brengen aan den Middenstandsraad. Aldus besloten. Het autobusverkeer in het stadscentrum. De heer TEN BOOM herinnert eraan, dat Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) hij bij de Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis- gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel De Zondag- en Nachtdiensten der Apothe ken wordt deze week waargenomen door: fa. Gryseels en v. Hees, Lange Veerstraat 14, Telefoon 11000; fa. L. Schoorl, Frans Halsplein 1, Telefoon 11180 en de Bosch en Vaart Apotheek, Boekenrodestraat 13, Telefoon 13290. 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89. Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 8—9; Vrijdags half 8—9 3 Generaal de la Reijstraat 2. Dinsdag 8 —9; Vrijdags 89 4. Klarenbeekstraat 60 Woensdags 1 ilf 8 tot 9 uur Met ingang van morgen, wordt de melk prijs met 2 cent per liter verlaagd. (Vervolg van pag. 2. Vierde blad.) Medegedeeld wordt, dat in den vervolge de vergaderingen van den Middenstands raad zullen plaats hebben in een der zalen van Café-Restaurant Brinkmann. Ingekomen is een protest tegen het besluit der Groote Houtstraatvereeniging om dc voor de versiering dier straat benoodigde vlaggen in Amsterdam aan te schaffen. De SECRETARIS licht dit protest, dat bij hem gedeponeerd is. nader toe. Men heeft er aanstoot aan genomen, dat, terwijl de Middenstand de handen in de lucht slaat, wanneer er maar een politiejas buiten de grenzen besteld wordt, thans de Gr Houtstraatver. een bij uitstek Midden- standsvereeniging, thans zelf hel slechte voorbeeld geeft door, terwijl er firma's te over hier zijn, welke vlaggen verkoopen, geheel goedsmoeds haar vlaggenorder in Am sterdam gaat plaatsen. Aan spr. was verzocht dit, protest in dezen raad nader toe te lichten. De VOORZITTER kan niet anders dan dit ingekomen protest onderschrijven. Hij acht het het beste, de handeling af te keuren in een motie. De heer LASSCHUIT heeft, na het bericht gelezen ie hebben, onmiddellijk gereclameerd bij den voorzitter, den heer Scheer en haorde toen, dat de vader der gedachte was de heer Kehlenbrink. Spr. heeft onomwonden gezegd, dat het gebeurde zeker niet voor een Middenstandsvereeniging te Haarlem te pas komt. Men beweerde, dat die internationale vlaggen alleen in Amsterdam te krijgen wa ren en dat de firma in Amsterdam ook ga randeerde de kwaliteit. Het heeft spr. ver wonderd, dat op de vergadering zelve geen enkel woord van protest gehoord is van de belanghebbende winkeliers, Een hunner had zelfs gezegd; Jullie bestellen ze zeker in Amsterdam? Maar hoe het ook zij, allen behooren in dezen op de bres te staan voor het Haarlemsche Middenstandsbelang. En het had een principekwestie moeten zijn, dat in ieder geval de levering was op gedragen geworden aan een Haarlemsche firma. Of er evenwel nog veel aan te doen zal zijn? De order is reeds geplaatst en wel licht vóór de ledenvergadering had plaats gehad, naar spr. vernomen heeft. De heer VAN TETERING is van meening, dat de Middenstandsraad in elk geval deze zaak niet mag laten passeeren. Wij zullen moeten zeggen, dat het optreden, uit een Middenstandsoogpunt bezien, onjuist is ge weest. Doen wij dit niet, dan kan men uit het geval een wapen tegen ons later sme den. Daarom reeds zullen wij moeten aan- &1<De heer VAN LIEMT zegt, dat ook hem het geval zeer gehinderd heeft. Bij de be handeling der begrootingen ijvert spr. steeds ervoor, dat de orders in Haarlem geplaatst worden en temeer hindert het spr. omdat we hier met een organisatie te doen hebben, welke voor 95 pCt. uit winkeliers bestaat. Daarom is het zoo goed. dat de Midden standsraad in dezen een daad stelt door te protesteeren De heer LASSCHUIT betoogt, dat men er toch rekening mede had moeten houden, dat men in een publieke organisatie zat. De VOORZITTER vertrouwt, dat allen er zish mede kunnen vereënigen, dat een schrij ven naar de bedoelde vereeniging gezonden wordt, waarin betreurd wordt, dat in strijd met de gevoerde gedragslijn hier een gevaar lijke daad is gesteid; dat gehoopt wordt, dat herhaling zal uitblijven en dat de fout. zoo opening der nieuwe garage van den heer Brinkmann zijn hartelijke ingeno- menheid heeft uitgesproken namens den Middenstandsraad, dat eindelijk de gele genheid zou geopend worden, dat autobus sen in het centrum der stad zouden kunnen aankomen. Ook in de Kamer van Koophandel is de kwestie der autobussen meermalen bespro ken. Thans was er de gelegenheid, dat alle ellende en moeiten zouden worden wegge nomen. Maar de bussen kwamen niet in de garage. De heer Weyburg en spr. zijn toen op onderzoek uitgeweest. Het bleek, dat de beheerder der garage, de heer Stühr, zich schriftelijk over deze zaak tot het College van B. en W. had gewend, waarop het Dag. Bestuur antwoordde, dat de plannen niet de instemming van B. en W. hadden. De oplossing werd er niet gemakkelijker dc-or. Ook in het kleinbedrijf der Kamer is het i vraagstuk verder behandeld. Daar bleek, dat de busondernemers zich bij den huidigen toestand hadden neerge legd. Onder dezen schijnt zeer weinig een stemmigheid te hecrschen. In het kleinbedrijf zijn een 5-tal vragen beantwoord. Ten slotte is met een kleine meerderheid de eindconclusie aangenomen. Voorgesteld zal worden in de Kamer de vor ming van een commissie ad hoc, die wellicht het trait d'union zal vormen tusschen B. en W en Brinkmann. Maar de kans blijft, dat dit voorstel niet zal worden aangenomen. Daarom zou spr. wel gaarne zien, dat de Middenstandsraad die werk ter hand nam. De tegenwoordige toestand, waardoor de buitenmenschen aan de stadsgrenzen tijden lang in regen en wind mccten wachten, is onhoudbaar. Spr. schetst de voordeelen voor het winkelcentrum, wan neer de bussen in het centrum zouden aan komen. KlillSWEO 57 HAARLEM TELEFOON 11 li 3 O Ten slotte zegt spr., dat het bestuur voor stelt over deze zaak een onderhoud aan te vragen bij B en W. De heer LASSCHUIT kan zich mët het gespro' ne niet vereenigen en adviseert de bussen te laten, waar ze zijn. Vandaar loopen de buitenmenschen wel de winkelstraten in, Qok mogen de belan gen der winkeliers bij Kennemerplein en Julianastraat niet uit het oog verloren wor den. De heer JAC. LAMP is lid der Commis sie voor Verkeer en Vervoer in dc K. v. K. Spr. zelf is niet voor wijziging van 'den toe stand. Bij wijziging zal er selectie tusschen de diverse bussen moeten plaats hebben en dat is zeer lastig. Niemand zal toch met het oog op het gevaar in onze stad wenschen een op- en neergaand verkeer van om de drie minuten. De heer VAN LIEMT was omtrent het verloop in het Kleinbedrijf zeer teleurge steld. Hij had gedacht een overweldigende meerderheid te vinden, doch het was een cpenbaring voor hem, dat de meeningen zoo gekenterd zijn. Ook de leden van buiten waren in hun meeningen verdeeld. Spr. schetst ook de moeilijkheden der selectie, welke noodzakelijk zou zijn. Slachtoffers zouden er dan absoluut moeten vallen. De buitcnwinkelicrs willen den huidigen toe stand behouden. Dc heer VAN TETERING vereenigt zich met het betoog-Ten Boom en het laten halt houden der bussen in hel stadscentrum, dat is het winkel-centrum. Men moet het den buitenmenschen aangenaam maken en de zen prefereeren in het midden der stad uit te stappen, dan kunnen ze doorreizen, be hoeven niet op tram over te stappen, enz. Het schetsen van verkeersgevaren en al die kleine dingen noemt spr. zich stellen op een kleinsteedsch en benepen standpunt. De heer JAC. LAMP wil het Midden standsbelang hier uitschakelen. Dat erkent hij. Maar de autobussen zijn in onze binnen stad ontoelaatbaar. Er is hier een veel in tenser autoverkeer. Er komen ongelukken van. De heer VAN LIEMT constateert, dat de beheerder der garage Brinkmann volkomen heer en meester was in zijn garage en be grijpt dan ook van zijn verzoek aan het col lege van B. en W. niets. Nu is de zaak ver- keken. De VOORZITTER laat in het midden, of de Middenstandsraad deze zaak ter hand zal nemen, doch wil opmerken, dat van het sta- tionneeren der bussen op de Groote Markt of omgeving niet alleen het stadscentrum profiteert, doch alle aangrenzende zijstraten eveneens. De vraag is thans: zal de Midden standsraad deze zaak ter hand nemen of la ten liggen? De vergadering wordt voor enkele oogen- blikken geschorst. De besturen der drie onderscheidene ver- eenigingen treden afzonderlijk in overleg. Hierna wordt stemming gehouden. Twee stemmen worden uitgebracht vóór inmenging en één stem tegen, zoodat het voorstel, daar het niet aangenomen is met algemeene stemmen, is verworpen. De aangesloten vereenigingen krijgen thans indien zij dat wenschen, de vrijheid, zelf standig te ageeren in deze kwestie. De VOORZITTER, de heer SMIT, licht het punt: bestrijding van den woeker nader toe. Hij wijst op het reeds lang toenemend euvel van den woeker. Het aantal slachtoffers wordt in ontstellende mate vergroot. Wan neer men van het percentage hoort, dat i: deze stad en elders, door geldschieters en instellingen berekend wordt, doet dat de haren te berge rijzen. De behoefte om geld te krijgen i geboren door de instelling van het z.g. afbetalingssysteem, een systeem, waarin de gemeente voorgaat en dat dooi haar, als voorbeeld, wordt aangemoedigd. Het is vrijwel gewoonte geworden, dat jon gelui, die in het huwelijk treden, den inboe del op afbetaling koopen. Met de betaling hapert het al heel gauw. Men eischt dan de meubelen terug, ofwel, de slachtoffers moe ten trachten aan geld te komen. De instellin gen, die deze gelden verschaffen en spi. noemt er bij name verschillende nemerf een rente, welke varieert tusschen de 66 en 275 pCt. Ook voor den Middenstand is het een groot economisch nadeel. Wederom is deze zaak ter sprake gekomen in de Veree niging tot Bestrijding van den Woeker en m den Armenraad. Er zal een groote actie worden georganiseerd en daartoe zal de me dewerking worden ingeroepen van alle mo gelijke instituten. Langs wetteliiken weg is geen uitweg te vinden. Wellicht dat men thans zijn toevlucht zal nemen tot maatrege len van publiciteit. De heer VAN TETERING ziet de eerste en de grondoorzaak van d<ze ver derfelijke kwaal in het veel te hoog opge voerde levenspeil in alle standen. Zou men kunnen bevorderen, dat over de geheele linie soberder, simpeler en zuiniger geleefd werd, dan zou dit euvel daardoor het best bestreden kunnen worden. De mensehen sparen niet, verteren alles, niets1 is deftig genoeg en bij het inrichten van een huis houden is er geen cent. De heer TEN BOOM kan den voorzitter wel verzekeren, d' de Middenstandsraad vhrt harte achter deze ac'ie zal staan. De vergadering machtigde het bestuur de genoemde actie ten krachtigste te steunen! De heer JOH. LAMP lichtte het geheim zinnig onderwerp „Over een Dagbladinter view" nader toe. Aan het slot besloot de vergadering, dat het bestuur nader om bewijsmateriaal zou vragen, ten einde daarna te beslissen, wat den Middenstandsraad in dezen te doen staat. De Kamer van Koophandel voerde een correspondentie met iemand uit Velseroord over flesschentrekkerij. De Kamer verwees hem na?r een der Haarl. M'ddenstandsvereenigingen. Deze kon even wel geen middel aanwijzen om het kwaad te bezweren. De betrokkene wendde zich tot den Minis ter van Justitie en kort daarna werden te Velseroord een tweetal bekende flesschen- trekkers gearresteerd. Inzake dit euvel is door de Rotterd. Mid denstands Vereeniging een adres aan den Minister gezonden. Het ligt niet op den weg der Kamer aan een dergelijk adres adhaesie te betuigen, daarom zendt zij het naar den Midden standsraad. De VOORZITTER is met deze zaak op hoogte en geeft nadere toelichting. Er is evenwel weinig hoop op succes. De bestrijding der flesschentrekkerij is zoo een voudig niet. Ook de rechtskundig adviseur Mr. van Loben Seis was van deze meening. H:t beste is nog, dat de spoorwegen den af zender waarschuwen. De heer JAC. LAMP illustreert treffende staaltjes van de méést handige flesschen trekkerij en zegt ook, dat de Posterijen in geen geen geval den afzender waarschuwen. De VOORZITTER herinnerend aan het Frappez, frappez toujours adviseert zeer ze ker adhaesie te verleenen aan het Rotter- damsche adres. Wanneer er een storm van alle kanten op steekt, dan is er zeer zeker kans, dat door den Minister afdoende en krasse maatrege len wosden genomen. De heer JAC. LAMP, bespreekt in den breede tal 'van geraffineerde staaltjes van flesschentrekkerij, inzonderheid de metho des van de z.g. Zichtzendingen. Tegen deze waarschuwt spr. met kracht. Het fatale is, dat de Middenstanders in dit opzicht zoo geheim te werk gaan. Men moet elkander waarschuwen en elk geval door de Orga nisaties ter kennis brengen van den Com missaris van Politie. Het beste middel is zwarte lijsten te laten circuleeren, doch men schijnt daar bang van te wezen. De vergadering verklaart zich unaniem voor steunverleening van het Rotterdam- sche adres. De loonsverlagingen in de Groot-Industrie en ha re gevolgen. De heer VAN TETERING licht het punt toe namens de R.K. Middenstandsvereeni- ging* Het is bekend, dat de Middenstamd geen groot voorstander is van loonsverlagingen. Dit in tegenstelling met de Groot-Industrie. Deze wil steeds maar de loonen verlagen, ten einde veel beter met het buitenland te kun nen concurreeren. Ten einde de gedachten te bepalen, rede neert de Groot-Industrie aldus Mijn ar beider verdient f 1.40. Ik wil dat doen bren gen op f 1.Hoe kan ik dat bereiken? Verlaag ik dat loon a force majeure, dan krijg ik ontevredenheid, sabotage; sta king enz. Ik moet dus een middel vinden om den werkman in de gelegenheid te stellen hem voor mijn gulden evenveel te verschaffen als hij vroeger voor f 1.40 koopen kon. Ik richt dus winkels of inkoopcentrales op, waardoor ik hem de eerste levensbehoeften tegen den Groothandelprijs verstrek. Het is duidelijk, dat door deze methode de Middenstand geheel wordt uitgeschakeld En daartegen te waken, daartegen revanche maatregelen te nemen is het doel dezer be spreking. Het is bekend geworden, dat eenige Groot industrieën daartoe reeds zijn overgegaan Ook hier in Haarlem hebben b.v. groote za ken voor hun personeel b.v. honderden kis ten slaolie ingekocht. Het is de plicht van den Middenstand tegen deze uitschakeling stelling te nemen cft dit is mogelijk, wanneer de Middenstand een lijn trekt, immers, hij heeft van vele de zer groote zaken het heele Nederlandsch de biet in handen. De VOORZITTER constateert, dat deze zaak zeker een onderzoek waard is en stelt voor ook hiervoor een Commissie van Onder zoek te benomen en daarin zitting te doen nemen de heeren G. J. Veldwijk-W.J.B. varr Liemt en F. Funke. De heer JAC. LAMP vindt in het gesigna- leerde niets nieuws. We hebben gehad een I Warenhuis, we hebben tijdens den oorlog: eigen snkoopen gehad door Fabrieken en alles heeft zijn eigen dood gevonden. Het bestrijden van dit alles zal dan ook een uto pie zijn en blijven, zoodat het werk der Com missie illusoir zal blijken te zijn. Van al die liefhebberijen komt men wel terug, want het heeft der Directies altijd geld gekost. Het voorstel van het Bestuur wordt hier na aangenomen. Het punt inzake de a.s. Bloemententoon stelling, aangebracht door de Haarl. Handels vereniging, kan thans gevoegelijk van de agenda worden afgevoerd, daar Vreemde lingenverkeer bereids de voorbereiding 1: eft ter hand genomen, allerhands subcommi' sie, heeft in het leven geroepen, waarin ook de voorzitter der drie Middenstandsvereeni- gingen hebben zitting genomen. Aldus besloten. Het schrijven der R.K. Smedenpatroons over onderhandsche gem. aanbestedingen wordt op verzoek van den inleider, den heer G. Alders, die verhinderd was, aangehouden. Omtrent het concept-schrijven aan de Maatschappij van Nijverheid moet de VOOR ZITTER naar aanleiding van ontvangen mededeelingen van vertrouwelijken aard adviseeren voorloopig althans dit schrijven nog niet te verzenden. Aldus besloten. Bij verloting onder de aanwezigen van de niet afgehaalde prijzen der H.A.M.I.T.- verloting werden de gelukkige trekkers de heeren Franken, Schlatmann, Veldwijk, Lasschuit, Joh. Lamp, Joustra, de Mol en Worst. Bij de rondvraag en sluiting vraagt de heer LASSCHUIT aan het aanwezige Raadslid of de Nassaulaan welhaast voor verbeterde bestrating in aanmerking zal komen. De heer VAN LIEMT antwoordt, dat spoedige verbetering in aantocht is. De heer VAN LIEMT stelde voor met het oog op de overladen agenda's, dat de Middenstandsraad vaker zou vergaderen. Dit werd algemeen toegejuicht. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering op klokslag 12 uur gesloten. 743. Vooruit. Barometerstand 9 uur Opgave van: BERLIJN, 28 Februari. Hedenmorgen is President Ebert overleden. De Times meldt uit Konstantinopel: De telegrammen die gisteren te Angora ont vangen zijn, luiden gunstiger voor de Tur ken. De opstandelingen zijn uit Karpoet verdreven en tevens wordt gemeld, dat Di- ar-Bekir, Arghana en Malatia nimmer door de rebellen veroverd zijn. Er is sprake van dat de dagbladen die aansprakelijk zijn voor deze valsche berichten zullen gestraft worden en men wacht met belangstelling af, welke maatregelen genomen zullen wor den tegen de Young-Syriet, die de val van deze 3 plaatsen gemeld heeft. LONDEN, 28 Febr. De Times meldt uit Athene: Hst officieele vertrouwen in een spoedige oplossing van het conflict met Turkije in zake het patriarchaat is thans minder groot, aangezien er aanwijzingen zijn, dat Angora de compromis-formule van Tewfik-pascha c.s. niet goedkeurt. MOSKOU, 28 Febr. De Duitsche delega tie is alhier aangekomen om onderhande lingen te voeren over een Russisch-Duitsch verdrag. ALKMAAR, 27 Febr. De raad besloot he den tot aankoop van de Cadettenschool te gen een jaarlijkschen Canon van f 11.000, Later zullen de plannen van B. en W. tot ombouwing voor een provinciaal Centraal Ziekenhuis, den Raad bereiken. AMSTERDAM, 28 Febr. De algemeene R. K. Werkgeversvereeniging heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin w.ij- zende op het voordeel der lichtbesparing, maar vooral op dc meer hygiënische en idiëele motieven van den Zomertijd, met den meesten aandrang gevraagd wordt, om in t belang der industriëele en commerciëelc werkgevers en arbeiders beide en dus in t belang van het grootste deel der productie en distributie, het wetsontwerp tot afschaf fing van den Zomertijd niet goed te keurt"-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1