UIT DFN OMTREK. BLOEMENDAAL. INGEZONDEN. Radio-Omroep. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN UJT?Ï AANDE BRAvND IN DE PFETE. STRAAT. R.-K. Kring. W apen weg vereenMng. Tentoonstelling van vrij en spontaan kinderwerk. GEMEENTEZAKEN. W oningbou wvereenigingen „Huis ter CieefF' en Haarl. Stichting voor Woning verbetering. Aanzienlijke huurverlaging wegens lager hypotheek. Personalia. Baden. Opdracht. Orgelconcert. Gemeenteraad. Paard op hol. De heer A. Koolhoven. De levering van gas met de gemeente Velsen. Het vertrek van Ds. J-. A. Ft»f?on. Begrafenis Pater Franke. De treinbotsing op het station te Velsen. DE VERBETERING VAN DE NASSAULAAN. De houten wol aan het Zulder BuHen Snuarne. HOOFDDORP. IJMUIDEN. OVERVEEN. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. IJMUIDEN. VELSEN. VELSEROORD. ZANDVOORT. R.K.R.C.Ö! R.C.H.Stormvogels. Net ah overal. SFORT ËN WEDSTRIJDEN. Telegraphisch Weerbericht. Des verlangd vanaf f 6.— per maand* Bureau Meijer Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 4 0 59 60 PARIJS 12 871/2 BRUSSEL 12 571/2 WEENEN 0.35 LONDEN 11 90 STOCKHOLM 66 35 KOPENHAGEN 44.55 38 15 BAZEL e i 48 10 NEW-YORK 2 491/2 ROME i i i 10.15 Hedencach: om half t-vee, werd uit slaande braad gemeld in een perceel aan de ■"Peterstraat, waarin gevestigjd is een klec~- ipakerij, terwijl onder hettelfde dak een ■iiagazijn is ondergebracht van de sigarenfa briek van den heer V. uit de Kruisstraat en ten gedeelte voor berging van een auto wordt gebruikt. De brand, diezich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, wrerd cenage minuten na hat alarm door politie en vrijwilligers met vier stralen op de waterleiding, aan de voorzijde aangetast, terwijl een vijede slang door het gebouw van de Christelijke ge meente aan de Nieuwe Kruisstraat werd ge- iegd, om het vuur aan de achterzijde te bestrijden. Onder de bekwame leiding van den com mandant, den heer v. d. Broek, die onmid dellijk met den staf der brandweer op hei terrein aanwezig was, mocht het na hard werken gelukken het gevaar voor uitbrei ding te nebben bezworen. Ee kleermakerij brandde geheel uit, als mede een gedeelte van de bergplaats van den hees V. De auto was tijdig in veiligheid gebracht, doch dit gedeelte werd geheel behouden. Gnnoodig te zeggen, dat de geheele buurt op ^le been was, en deze brand aan menig gezin een slapeloozen nacht' bezorgd heeft. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De altijd aanwezige leden van E. H. B. O. behoefden geen dienst te doen. Naar de oorzaak van den brand wordt dd'-: een onderzoek door de politie ingesteld. De kleermaker K. Z., had den avond te voren te onfeveer 12 uur de werkplaats ver laten en had niets bijzonder ontdekt. Het perceel is geheel uitgebrand en eerst te half vier had men het vuur bexworen. De aanwezige goederen, die verbrandden, zijn tegen lagen prijs verzekerd. De commissaris van politie, de heer Tenckinek was mede op het terrein van den brand aanwezig. Het naastliggend perceel van den wijnhan del der firma Loods, bekwam eenige schade. Doze vergadert a.s. Dinsdagavond tar be handeling van de wijziging van het reglement m zake de aanneming van nieuwe leden. Dien avond wordt ook een deel van bet winterprogramma afgehandeld. Gisterenavond is een vergadering gehou den, waarop men is overgegaan tot oprich ting van een Wagenweg-vereeniging. Het grootste deel der winkeliers en neringdoen den op den Wagenweg heeft zich aangeslo ten. Het bestuur werd als volgt verkozen: J. F. Bekkers, voorzitter; J. v. d. Broeke. ice-voorzitier; H. Zuurendonk, Secr.; Z. v. I Waveren, penningmeester; F. Walker, 2de secretaris. Men schrijft ons: Van 3 tot 11 Maart wordt in enkele zalen van het oud Militair Hospitaal {ingang Nas- ssustraat), docr het Gemeentebestuur van Haarlem welwillend voor dit doel ter bc- schikking gesteld, de tentoonstelling gehou den van „Vrij en Spontaan Kinderwerk" een tentoonstelling, die min of meer kan i Worden beschouwd als aansluitend aan de tentoonstelling ,.Hct Kind". Met groote vol doening vermelden wij, dat de heer Bruch, wethouder van Onderwijs hier ter stede, zich bereid heeft verklaard, deze tentoon- stelling ie openen, daarmede blijk gevende van de belangstelling, die ook het Geraeen- H febestuur hierin stelt. Kort geleder, werd deze zelfde tentoon stelling in den Haag gehouden en mocht zich verheugen in buitengewone belangstelling en ven zoo druk bezoek, dat zij een week langer >>dopend bleef dan aanvankelijk de bedoeling v as geweest. Ook de Koningin-Moeder toonde door Haar bezoek Hare hooge inge nomenheid en interesse in deze zaak. Dat de Minister van Onderwijs, de heer de Vis ser. de tentoonstelling aldaar opende, mag zeker wel gelden als bewijs, hoezeer ook „Onderwijs" het groote belang daarvan in zag. Wij hebben het te danken aan den entrgieken ijver van het bestuur van K. en 0. en van het Huis voor Ouders, dat ook Haarlem en omstreken het voorrecht zullen hebben, kennis te nemen van deze uitgebrei de en interessante verzameling van vrij en spontaan kinderv.-erk, een verzameling, die door het Reizend Museum voor Ouders en Opvoeders bijeen gebracht is uit binnen- lendsche en buitenlandsche scholen (Zwit serland, Oostenrijk, Duitschland, Engeland, België, .Amerika en Nederlandsch-Indië) en vervaardigd door doorsnee-leerlingen van niet-uitzonderlijke'begaafdheid, zoodat men een juist beeld krijgt van wat ieder gewoon kind kan produceeren op het gebied van teckenen, knipoen, boetseeren, etc. Een rijke collectie illustraties bij verhalen, waarbij ?an dc fantasie van het kind vrij spel v."--dt gelaten, behoort stellig tct het interessantste, wat deze tentoonstelling biedt. Een beeldhouwster van buitengewone be kwaamheid zei eens ioi iemand, die beweer de niet in staat te zijn, het eenvoudigste tee- keningetje te maken, dat iedereen kan tee kenen, die oogen he .ft om te zien. Is deze tentoonstelling niet het bewijs van de waar heid dezer woorden? Want alle kinderen, begaafden, zoowel als niet-begaafden, allen weten zij in beeld te brengen, wat hun oogen aanschouwen of hun fantasie hun voortoo- vert. Het is alleen de taak van den opvoe der, de kinderen in de gelegenheid te stel len, zich in beeld te uiten en daarbij eenige leiding te geven. Evenwel, deze tentoonstel ling bevat slechts vrij kinderwerk, dat zon der hulp van onderwijzers is vervaardigd, het resultaat dus van wat door deze metho den is bereikt. Ouders, onderwijzers, opvoeders en a.s. opvoeders van Haarlem en omstrdien behoe ven -en vacantie te nemen, om ait alles te bewonderen. De vereeniging K. en O. geeft gelegenheid, om in de eigen stad en onmid dellijke omgeving dat alles te zien en er lee ring uit te trekken. Wij hebben slechts in groote trekken weergegeven, wat deze ten- tot nstelling u -en zal Gaat en overtuigt u nu zelf van de groote waarde dier nieuwe onderwijsmethoden. Bezo„! t deze tentoon- stc Hing en verheugt u mèt ons over de heer lijke resultaten, die deze methoden afwer pen. De tentoonstelling zal dagelijks geopend zijn van half drie tot vijf uur en Dinsdag-, Donderd-g- en Zaterdagavond van acht tol half tien. B. en W. stellen voor aan S. L. Blom en Tj. de Vries alhier, in voortdurende erf pacht uit te geven, een gedeelte grond, ge legen aan de Karpl van Manderstraat, hoek Jan van Zurenstraat en de erfpachts canon te stellen op 0.8954 per MZ - B. en W, stellen voor aan Chr. H. J. Nessen, alhier, in voortdurende erfpacht uit te geven een stuk grond, gelegen aan de •Karei van Manderstraat, hoek Lourens Costerstraat en zulks tegen een erfpachts- c&non van 0.91 per M2. B. en W. stellen voor aan de N. V. Algemeene Telefoon Maatschappij „Neder land" te Amsterdam, opdracht te geven voor het leveren en bedrijfswaardig opstel len van een telefooninstallatie voor intem- extern verkeer ten behoeve van het bu' au van politie aan d< Smedestraat, voor jan bedrag van 2.753.50. -n W. stellen voor, de balans met winst en verliesrekening per 1 September 1924, betreffende het complex van 184 ééns gezins-arbeiderswoningen van de Haarlem- sche Stichting voor Woningverbetering, goed te keuren. B. en W. stellen voer: Voor het als jeugd tehuis van de Afdeeling Haarlem van de Arbeiders Jeugd Centrale doen inrichten van het gebouw aan de Bakenessergracht, No. 10, ter beschikking B. en W. te stellen een bedrag van 2.430. Tevens stellen zi, voor genoemd gebouw te verhuren tegen den prijs van 490 per jaar. De Woningbouwverenigingen „Huis ter Oleeff" en de Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering hebben hypotheken ad 6 pet. en een tweede hypotheek bij de ge meente ad 7 pet. op door haar gebouwde hui zen. B. en W. schrijven nu aan den raad: Thans zijn wij er in geslaagd ten behoeve van genoemde vereeniging en stichting eene aanbieding voor eene geldleening te verkrij gen tot het totaal benoodigd bedrag en op zoodanige voorwaarden, dat bij aanvsarding dier aanbieding niet ajlcen de huurprijzen der betreffende woningen vrij aanzienlijk zullen kunnen worden verlaagd, maar bo vendien ook de post „onderhoud", die in de praktijk te klein gebleken is, aanzienlijk kan werden versterkt. De voorzitter van den Pensioenraad heeft zich namelijk bereid verklaard namens het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds de to taal benoodigde gelden onder garantie der gemeente te verstrekken tegen den koers van 9954 .pet, en ccne rente var. 5>4 pet., aflosbaar in 50 jaarlijksclie annuïteiten. Hier door zal aan rente en aflossing samen 5.906 pet. per jaar moeten worden betaald Deze aanbieding komt ens, gelet ®p de na dere voorwaarden, alleszins aannemelijk voor. B. en W stellen voor, de gemeente voor de nieuwe leeningen garant te doen zijn Bij Koninklijk besluit van 17 Februari 1925 zijn o.m. met ingang van 15 Februari 1925, opnieuw voor den tijd van 3 jaren in den Raad voor de visscherij benoemd tot lid van de 1ste afdeeling voor de zeevisscherij de heeren J. F. Klercq, te Haarlem en Maarten de Vries, te Bloemendaal. In het douche-badhuis aan den gouden- aern, werden in dc afgeloopen week 346 baden genomen, in dat van den Schotersin gel 1046, in dat aan het Leidscheplc-in 8óa en in dat aan het Hofdijkplein 573. Door den architect J. J. Verhagen Jzn., is, namens zijn principaal, den heer A. Boon, het amoveeren van perceel Koudenhorn No. 50 en het ter plaatse bouwen van twee berg plaatsen met afzonderlijke bovenwoningen, opgedragen aan den aannemer A. Bierboom alhier, voor de som van 2064®. Op Dinsdag 3 Maart a.s., zal weder in de Gem. Concertzaal een Gem. Orgelconcert plaats vinden. Ditmaal zal de heer Jan Bres- ser zijn medewerking verleenen. Ditmaal zal hij uitvoeren een Sonate van Bach, benevens een Adagio uit het conqert' v. Brahms. De heer Robert ral o-.a. spelen een Adagio en Allegro uit het Koekoek en en Nacljtegaal-concert van Handel, bene vens de Final van César Franck. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 4 Maart 1925, des namiddags ten 1 54 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Sta tenzaal, Prinsenhof. Aan dc orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift ir. D. N. de Lange om ont slag als leeraar Gcm. Avondschool Nijver heidsonderwijs. 2. Goedkeuring balans enz. 184 woningen Haarl. Stichting voor Woning verbetering. 3 Goedkeuring rekening enz. Commissie van Schoolkleeding. 4. Ie suppl. kohier Straatbelasting 1924, 5. Verzoek schrift N.V. Uitgevers Mij. „Haerlem" om subsidie voor adresboek. 6. Benaming brug gen. 7. Vergoeding art. 101, le en 9e lid Lager Onderwijswet 1920, 8. Gedeeltelijke overneming persleiding door Velsen, 9. Waarborging geldleemngen Woningbouw ver eeniging „Huis ter Cleeff" cn HaaVlemsche lichting voor Woningverb&«jring. 10. We. der-inkoop twee perceelen grond v. Eeden straat. 11. Verkoop grondi a. Twijnderslaan, Gebr. Zonneveldj( b. Verspronckweg, Kern- per Zandstra; c. Z. B. Spaarne, C. Brou wer. 12. Uitgifte grond in erfpacht: a. Karei van Manderstraat, Blom De Vries; b. idem C. Nessen. 13. Verhuur grond Donkere Spaarne. 14. Verbouw en verhuur perceel Bakenessergracht 10. 15. Beschikbaarstelling gelden aankoop materialenloods Vereeniging School- en Werktuinen. 16. Wijziging aan- leg Nassaulaan. 17. Bouw bazaltmuur Z, B. Spaarne. 18. Automatiseering tefefoon- installatie Politiebureau. 19. Beroepschrift H. B. Gottmer tegen naasting ingevolge Wo ningwet. 20. Verzoekschrift Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis mach tiging aangaan geldlcening, enz. 21.Wijziging verordening levering electrischen stroom. 22. Bezoldiging personeel Gem. Avondschool Nijverheidsonderwijs. 23. Regeling nazorg voor zwakzinnigen. 24. Ontwerp-verordening regelend het Georganiseerd Overleg. 25. Benoeming: a. een lid-raadslid Commissie van Toelicht HaarL Muziekkorps; b. twee Commissarissen Stads-Apotbeek; c. twee le den Plaatselijke Commissie van Toezicht M. O.; d. een lid Gezondheidscommissie; e. leden Commissie tot wering van School verzuim. Gisterenmorgen om kwart voor negen sloeg een paard, gespannen voor een voer tuig, door het schrikken van een auto in het Kenaupark op hol. Waar de voerman- het beest eerst no<| eenigszirw in z'n macht kon houden, veranderde dit bij het nemen van den bocht voor de Manebrug, waar het paard nogmaals opschrikte door het kraken van de wielen tegen de tramrails. Een ruk deed den voerman van den bok tuimelen, waarbij hij zich gelukkig niet ernstig bezeer de. Het paard holde door, en reed bij de Zijlbrug het 13-jarig meisje B. M. uit Scho ten aan, waardoor zij viel en bij den apo theker Loomeyer op den Zijlweg moest bin nengebracht worden. Na verleende hulp door een lid van E.H.B.O. werd zij naar haar wo ning gebracht. Het bleek, dat zij een lichte heisenschudding en een wondje aan het ach terhoofd opgeloopen had. Het paard, hierdoor niet tot stilstand ge- gebracht holde de Wilhelminastraat in. Voor de woning van Dr. B. stond toevallig de agent van politie G. Boer in burgcrkleeding. Deze zag het paard aankomen en greep het vast. Na een vijftigtal mteers te zijn meege sleurd gelukte het hem het paard tot stil stand te brengen. Wij moeten den agent hulde orengen voor zijn durl, temeer daar het juist schooltijd was en zich vele kinderen op straat bevon den, die zeer licht eenig letsel hadden kun nen bekomen. De heer Koolhoven is hedenmorgen in de Mariastichting geopereerd. De operatic is goed geslaagd. In verband met het bepaalde onder artikel 11, 3e lid van de tegen 1 Juli 1925 opgezeg de overeenkomst tusschen de gemeente Vel sen en de gemeente Haarlem, inzake leve ring van gas, dient de in de eerste plaats genoemde gemeente aan Haarlem te vergoe den, het door deze voor het aanschaffen en aanbrengen van de persleiding en toestellen uitgegeven bedrag, verminderd met eene jaarlijksche aflossingsrente van 254 pCt. van een bedrag groot 75.0C0.Genoemde lei- 'ding en toestellen worden alsdan 't eigen dom van de gemeente Velsen. Met het oog op deze bepaling beeft het ge meentebestuur van Velsen zich bereid ver klaard, om indien de gemeente Haarlem prijs stelt op het behoud van het buiten de gemeente Velsen gelegen gedeelte van de persleiding te bevorderen, dat Velsen alleen overneemt het binnen die gemeente gelegen Gedeelte van die leiding, en de ge meente Haarlem alsdan in eigendom behoudt het overige gedeelte dier leiding. De niet op het grondgebied van Velsen liggende leiding kan grootendeels worden be nut voor de gasvoorziening van Schoten, Spsarndam en het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Het is dus gewenscht dat de gemeente Haarlem eigenares blijft van dat gedeelte van de persleiding. Bij totstandkoming van eene regeling als hiervoor bedoeld, zou de gemeente Velsen bij afloop van de overeenkomst op 1 Juli a.s. volgens de ter inzage gelegde bereke ning aan Haarlem verschuldigd zijn een bedrag van f 23.687.61. Naar aanleiding, van het bovenomschre- vene stellen B. en W. voor, ons te mach tigen, om met het gemeentebestuur van Vel sen eene overeenkomst aan te gaan als ver meldt in het ter bekrachtiging bijgevoegd ontwerp-besluit. Het gemeentebestuur van Velsen kan zich met den inhoud van die overeenkomst ver eenigen. Donderdagavond is Ds. S. L. Baljon uit Spaarrdam vertrokken naar Paramaribo. Te IJmuiden bij de oude Sluizen, was een vrij groote groep menschen verzameld, om Ds, Baljon cn echtgenoote een laatste vaar wel toe te roepen. Vele bloemstukken werden nog aangebo den en moesten de reis naar de West me demaken Onder de aanwezigen waren vele notabelen uit Spaarndam en omgeving. Naar wij vernemen zal de in de Maria stichting alhier overleden Pater L. P. P. Franke S.J. Maandag a. s. te Nijmegen worden begraven. Donderdagavond omstreeks 6.30 uur, had op het stationsemplacement te Velsen een hevige treinbotsing plaats. De Haarlemsche trein stond voor het vertrek gereed, toen de trein van IJmuiden, achteruitstoomend, terugkwam om eenige wagens, bestemd om aan den Haarlemschen trein te worden ge koppeld, op te duwen. Door een misverstand stopte de machinist van den IJmuidenschen trein niet ti'dig genoeg, zoodat een hevige botsing volgde. Dc achterste wagen van den stilstaanden trein werd opgetild, zoodat de buiters van dc bciede wagens over elkaar schoven. De passagiers van den Haarlem schen trein werden door elkaar geschud. Een juffrouw liep nog eenige lichte verwon dingen aan het gelaat op, doch voor het overige beperkte de schade zich tot mate- rieele. De IJmuidcnsche trein vertrok nader hand met enkele wagens van een inmiddels uit Haarlem gearriveprden trein. B. en W. schrijven aan den Raad: De toestand van de bestrating op de Nassaulaan is, zóó ongunstig geworden, dat grerdige verbetering thans dringend noodig is. Wjj meenen dat het gewenscht is ter meerdere beveiliging van het voetgangers verkeer, tevens den aanleg der bestra'ing te wijzigen door twee verhoogde midden gedeelten te doen aanbrengen. Voor bestra ting zoowel van de middengedeelten als vao de zijs'raten geven wij de voorkeur aan kl'nkers. De bestaande boomenrijen kunnen hierbij niet behouden blijven; in de plaats daar van zal op de middengedeelten een dubbele rij hoornen kruiselings worden, gep'ant. Op de overgelegde teekening, die een beeld gei ft van den toestand zooals die zal zijn na uitvoering van het bovenomschre- vene, is eenige versmalling aangegeven van het plantsoen nabij de Nieuwe Gracht; hierdoor zal het mogrdiik zijn de riistraten ter weerszijden e enigszins 'e verbroeden. Dc kosten der gezamenlijke werken wor den geraamd on f 24,800.dit bedrag is echter te verminderen met het reeds voor de bestrating van de Nassaulaan uitgetrok- 'ken bedra* van 753Azoodat no* een crediet noc"* 's van 24.800.f 7536 of rond 17.300.—. Indien Uw Raad zich met bovenbedoeld plan kan veteenMen dan s'el'en wij U voor ons onder beschikbaarstelling van het ver pachte bedrag, tot de uitvoering te mach tigen. De houten wal lan*s het Zuider Bu'ten- spaame tusschen de Langebrug en de Bak kersstraat, betfmt merkbare teekenen van verval te vertoonen. De beschoeiing is niet meer bestand tegen den zeer hoogen druk, dier het autoverkeer uitoefent, te minder waar de noodigc steun wordt ontnomen door het wegspoelen van den <<rond door het schroefwater van aan liggende boo'en. Het rechtzetten der beschoeiing zou zeer korthaar zijn en het euvel niet verhelnen. Afdoende verbetering is te verkrijgen door het aanbrengen van een basaltmuur, zooals reeds op een ander gedeel'e van het Zinder Buitensoaarne aanwezig is. Door voortzetting en verbinding van deze twee basaltmuren kan een goed geheel worden verkregen, dat aan de eischen vol doet. De kosten worden geraamd op 53.000, waarbij inbegrepen is het lcg<*en van een rioolbuis voor het afvoerwater uit de Makerijen en andere industrieën. B. en W. stellen voog genoemd bedrag ter beschikking te stellen. De heer A. Koolhoven. Burgerlijke Stand. Geboren: d, van E. J. Dijkmans—de Wilde. Getrouwd: S. Kabel en E. Hansma. Overleden: P. L. Beekman, 19 jaar. EEN KOPEREN JUBiLEUM. 1 Maart is het 1254 jaar geleden dat onze R.K. Jongens- en meisjesscholen in gebruik werden genomen./'t Was toen een dag van vreugde vooi al onze parochianen, maar wel het meest voor den Pastoor van onze parochie. Want wat al zorgen en moeite heeft Pastoor Soepnel niet gehad, voordat de scholen konden geopend wD-den. Al werd het niet openlijk gezegd, velen dach ten het misschien, dat zal toch niet geluk ken. Maar met ijver en volharding heeft Pastoor Soepnel zijn plan doorgezet en ook ten uitvoer gebracht. Ziet, reeds 1254 jaar zijn sinds dien verioopen, deze herden kingsdag mag dan ook toch niet ongemerkt voorbijgegaan worden. Een woord van al- krharle'iijkslen dank is hier toch zeker op zijn plaats, vooral aan Pastoor Soepnel en aan allen die medegewerkt hebben aan bet plan om onze jongens en meisjes een goe de Roomsche opvoeding te geven op onz.c R.K. scholen. Moge het den Pastoor gegeven zijn ook eens het zilveren feest van onze scholen mede te vieren Ook recht hartelijken dank aan dc Zus ters, die reeds 12)4 jaar met zoovee! op offering en zorg dagelijks gearbeid hebben aan het onderwijs van onze meisjes en dan wel in het bijzonder aan Zuster Gonzales, die van het begin der school af op de eer ste klas onze kleine peuters de eerste be grippen van lezen, schrijven en rekenen ge leerd heeft. Wat een geduld is er voor noo dig om ongeve-r 40 kinderen aan school te wennen Wanneer ik dc Zuster zoo nu en dan eens bezig zag. dan heb ik dikwijls de Zuster bewonderd en onwillekeurig kwam bij mij de gedachte op, ik zou wel willen daf ik het ook zoo kon, om zoo klein met de kiemen te wezen. Moge de goede God al de Zusters voor haar opofferend werk zegenen en vooral haar rijk beloonen in den schoonen hemel. De feesten zijn vandaag niet van de lucht Ook de heer Heilkcr, hoofd der R.K. Jon gensschool, hoopt morgen zijn 1254-jarig jubilé als hoofd dezer school te vieren. Een woord van lof en dank heeft voorzeker de heer Hc-ilker wel verdiend, voor hetgeen hij heeft gedaan voor ds opvoeding onzer R.K. jongens en ook daarbuiten. Mijns in ziens bestaat er geen ondankbaarder taak dan onderwijzer of leeraar te zijn, want zoo weinig weet het kind te waardeeren, wat op school voor zijn vorming gedaan wordt. Heden willen wij echter onze schuld vol doen en gaarne wil ik de tolk van allen zijn, die nu met dankbaarheid terugzien op den tijd. dat zii bij Meester Heilkcr op school mochten gaan. Weilicht wil de heer Hei'ker niet geprezen worden, maar toch wil :k dat doen rm daardoor onze dank- haarheid te toonen. De heer Heilker is een man van gezag. Waar hij zich vertoonde op school, daar verstomde de wanorde en alhoewel bij zicb ir. het openbaar ais den onverbiddelijken handhaver der tucht deed kennen, is hij in het innerlijk van zijn wezen uiterst gevoe lig in den omgang met zijn jongens har telijk als slechts weinigen. Ook is hij een man van de daad. Waar een kleinmoedig man redenen te over gevonden zou hebben om van een onderneming af te zien, nam hij op Gods huln bouwend het kloeke ini- ;atlef. Dat heeft hij getoond in alles waf hij gedaan heeft in het belang van de ka tholieke zaak, niéts was hem daarvoor te veel. Wanneer ik zou moeten gaan opnoe men wat dc heer Heilker belangeloos hier gedaan heeft, zou ik bang zijn dat ik mis- «chien iets zou vergeten en dat wil ik niet op mijn geweten hebben. Ik wil echter eindigen met den wensch, dat meesier Heil ker nog zeer vele jaren vruchtbaar moge werken aan de opvoeding onzer jongens, maai- ook aan die zaken waaraan hij zich reeds zooveel jaren met ijver gegeven heeft Statnten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Visscherij Maastchappij „Pieter" alhier. Ned. RJC. Volksbond. De afd. Overveen en omstreken van den Ned. R.K. Volks bond, houdt op Dinsdag 3 Maart a.s. des avonds half 8, een buitengewone ledenver gadering in de St. Aloysiusscbool, aan het Zandvoortcrpad. Deze vergadering zal worden opgeluis terd door de muzickvereeniging „Euphonia" Tevens heeft de installatie plaats van ka pelaan Kemper, als adviseur van den R.K. Volksbond en haar onderafdcelingen. Voorbereidingen. Vrijdagavond, werd door de bewoners van de wijk „Ons Huis" met spoed gewerkt, om de omgeving van de plaats, waar heden, Zaterdag, de officieele, opening van de nieuwe woningen zal pleats hebben een feestelijk aanzien te geven. Dc weg, die van de Rollandslaan af toegang geeft naar de Lambrecht van Dalenlaan en een gedeelte dezer laan, zijn aan weerszijden bezet met palen, die gemaskeerd zijn door frisch groetie sparren. Tusschen deze palen zijn slingers van sparregroen aangebracht. Aan 't be£in van eerstgenoem-den weg is een eenvoudige, groen gemaakte eerepoort op gericht, welke versierd zal worden van winir pels en vlaggen en voorzien zal worden met een bord, vermeldende den naam van de vereeniging, die de huizen stichtte. Bewoners, wier voortuintjes nog niet in orde zijn, reppen zich, om dezen cog een zoo knap mogelijk aanzien te geven. Nu we 't toch over deze wijk hebben, willen we een enkel woord zeggen over de straatverlichring. Deze wijkt nog al af van die overal elders in de gemeente, doordat de reflectors hier meer doen denken aan die van kamer- dan van straatlampen. Het licht valt hier geconcentreerd op straat, rondom den paal, terwijl er 'n paar meter verder een geheimzinnig duister heerscht. Dat de bewoners met deze lampen erg in genomen zijn, kan niet geconstateerd worden, Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Reemer, Florestr. 22, een doosje splitpennen; H. Rooijers, Olmstr. 57, een parelmoeren portemonnaie; met inhoud; J. Kooij, Iste Hoogerwoerds- dwarsstr. 27, twee behangersschorten; H. de Mon, Florestr. 71, een sigarenknipper; D. Dollée, Frans Halsstr. 44, een zilveren dameshorloge; A. de Wit, Gen. Cronjéstr. 137, een taschje met inhoud; J. v. Schaik, Kloosterslr. 19, een jonge Herdershond; Mej. Kool, Timorstr. 70, een gouden lorg net; J. Schutterop, Julianapark 7, een cein tuur; J. de Nooij, Julianapark 38, een paar motorhandschoenen W. Hoosbeek, Schee- perstraat 1, een bontje; J. Gaartman, Van Sillemstr. 21, een Herdershond; Th. Fels, Schotcrwcg 160, een jonge hond; J. Spronk, Pres. Steijnstr. 76, een hondje; P. Slot, Gen. Bothastr. 81, een portemonnaie met inhoud; F. Huntink, Dr. Lcijdstr. 68, een handmofH. Schutte, Kamperstr. 34, een rijwiclplaatje; Kennel „Haerlem," Ter Spijt- weg, een Herdershond;. Aan het politiebureau een houten zwaai, een ceintuur, een paar handschoentjes, een ijsmuts, een paar handschoenen, een paarden deken en een ccintuurspeld. Toen tie Troyanen het paard van Troyc hadden binnengehaald of om dichter in de buurt te blijven toen de Spanjaarden het turfschip van Breda hadden binnenge trokken, ondervonden ze spoedig, dat ze dat maar liever niet hadden moeten doen. Aan deze beide voorvallen uit de geschie denis dachten we onwillekeurig, toen we jongens van de gem. M.U.L.O. school de behulpzame band zagen bieden, om het lo comotiefje voor het zandspoor, van het sta tion naar het terrein zijner werkzaamheden te vervoeren. Nu het zandrijden een aanvang heeft genomen, zullen diezelfde jongens het sissende en rookende ding misschien nog wel eens verwenschen. En meer dan zij waarschijnlijk wel dc onderwijzers aan die school. Gelukkig is deze last slechts van tijdeli ken aard. Als binnenkort de vcgel- en plantentuin gereed is want hiervoor is het zandspoor aangelegd aan zullen on derwijzers cn leerlingen schadeloos gesteld worden door het genot, dat kweelende vo gels en bloeiende planten vermogen te schenken. Ongeval. Gistermiddag had aan de Visschershaven een ernstig ongeval plaats. De bij de V. E. M. in dienst zijnde arbeider v. d. Steen was bezig een carbidbus te ope nen, toen deze ontplofte, omdat de carbid met water in aanraking was geweest. V. d. Steen bekwhm hevige brandwonden aan han den, gelaat enz. Na voorloopg verbonden te Zijn door Dr. de Vries Robles werd de man, die hevige pijnen leed, naar zijn woning ver voerd. Concert. Het symphonie-orkest Euphonie te Velseroord zal op Dinsdag 10 Maart een concert geven in Thalia alhier, waartoe eenige leden van de Haarlemsche Orkest Vereeniging hun medewerking zullen verleenen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan de politiepost te Wijkeroog een bruine kinderportemonnaieeen bruine hand schoen. Burgerl. Stand. Ondertrouwd J. van Leeuwen en H. M. J. van Oppen F. J. de Boer en A. C. Rosier A. van lien en M. Zwaay M. Kwaak en N. van Dijk. Getrouwd N. v. d. Werff en A. Bakker; A. M. Jansen en C. Droog. Geboren J. E. HoogerwerfDon, d.; J. van SchootenLodewijks, z-; J. E. Beer- minkWagendorp> z.; H. Groot—Buys, z.; G. KlikSweep, d.; T. RosierZwart, d.; J. de HaanWesterveld, 2. Overleden A. Braam, 53 j. echtgen. van A. Zwanenburg. De bazar. Het resultaat van den bazar op den huize Stormveld is dat deze ongeveer f 700 heeft opgebracht. De naam van de pop werd niet geraden en was Dorothea, eveneens de naam van het schip niet, welke Neptunus was. De fruit mand viel op 136 en werd gewonnen door Mej. Peereboom alhier. Het aantal knikkers in de flesch bedroeg 1000, welke getal de heer IJ. J. Reitsma raadde. De heer J. J. Ruys won de taart- De verloting van pop en ledikant kon nog niet plaats hebben, omdat er nog loten over zijn. Brandweer te Bentveld, Daar de dienst van de Brandweer te Bentveld geheel ge reorganiseerd is, acht het gemeentebestuur het gewenscht dat de bewoners van die om geving geheel bekend zijn met de personen, die aan dé brandweer aldaar verbonden zijn. Binnen enkele dagen zullen de bewoners daar een kennisgeving van krijgen. Ten ge rieve van onze lezers deelen wij reeds mede, dat aan post no .5 (post Bentveld) verbon den zi;o: P, J. Korstenbroek, brandmees'er; H. Gierke, onderbrandmeester; C. Seders, straa'pijpvoerder; J. Bamhoorn, straalpijo- voerder; B. J. Seders, standpijpsteller; Jb. Bamhoorn. brandweerman in algem, dienst; G. A. Seders, brandweerman in algem. diens!; M. Barnhoorn, brandweerman in al gem. dienst, en aan post 6 (post bij de wa terleiding): J. L. v. d. Aart, onderbrand meester; T. G. Schouten, straalpijpvoerder; A. Stokman, straalpijpvoerder; J. Zonneveld, standpijpsteller; G. v. d. Plas, standpijpstel- ler: P. Zegwaard, brandweerman in algem. dienst; N. Zonneveld, brandweerman in al gem, dienst; P. Zonneveld, brandweerman in algem. dienst; H. v. Dam, brandweerman in algem. dienst. Politie. Tot agent van politie alhier is benoemd de heer J. G. D. J. Pool, klerk bij dc politie'te Doetinchem. Onderafdeeling R. K. Volksbond. Secr. G. v. Kessel, TuindorpsL 8, Overveen. A.s. Zondag wordt een vriendschappelij ke wedstrijd gespeeld tegen B. S. M. I; 5 wedstrijden werden reeds tegen deze ver eeniging gesoeeid, waarvan 1 gewonnen en 4 gelijk, 't Zal dus nu wel weer op een gelijk spel uifloopen. Of denkt 't eerste elftal er anders over. Denken de leden nog aan de afspraak van de laatst gehouden ledenvergadering, ik geloof het niet. Ik heb althans geen en kel nieuw lid kunnen noteeren. Sec-etaris. Voor boven benoemden Bekerwedstrijd, die morgenmiddag op het R. C. H.-terrein moet worden gespeeld, zal R. C. H. met het volgende elftal uitkomen: Erdtsieck J. Kuyi, Hazevoet Geutskens, Nietiwenhuis, Krom Koning, van Dam, Roelfsema, Nacbtegeller, Brugman Zoo men ziet, geheel compleet. Waar ook Stormvogels au grand complet is, kan men aan den .Middenweg een uiterst spannende kamp tusschen deze beide vereenigingen verwachten. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. VREDESGEDACHTE IN DE OPVOEDING, Geachte Redactie, Alle lezeressen en lezers der N. H. C. kennen ongetwijfeld Mejuffrouw F. A. M. Peeters, de hooggeachte presidente der Haarlemsche afdeeling van den R. K. Vrou wenbond. Zij, die ooit een vergadering, door haar geleid, hebben bijgewoond, weten welk een invloed er van deze leidster uit gaat. Haar inleiding doet weldadig aan. In den loop der bijeenkomst weet zij haar audito rium te begeesteren en te doen lachen van den humor. In haar sluitingswoord vindt iedereen kracht en sterkte. Volgens het programma der R. K. Volks universiteit zal deze begaafde vrouw voor alle Roomsch-Katholieken van Haarlem cn Omstreken komen spreken op Woensdag den 4den Maart as in het gebouw St. Bavo. Het onderwerp is buitengewoon goed ge kozen: „Vrcdesgedachten in de opvoeding". Mede in verband met het groote gewicht van dit onderwerp zou ondergeteekende willen uitroepen, overal, waar maar gehoor te krijgen is: geestelijken en leeken, vrou wen en mannen van hoog tot laag; moeders Het is bekend dat de socialistische vak- vereenigingen heel graag afgeven op de kapitalistische eigenaars van bedrijven en fabrieken en waaneer men haar veront waardiging ziet en haar bcoze taal hoort, dan moet men we! tot de gedachte komen dat alleen een socialistische gedachtengang de zekerheid geeft, dat alle reden tot ontevredenheid bij de werknemers wordt weggenomen. Met andere woorden, dat een socialistische werkgever of werkgeefster, wel nooit overhoop zal liggen met de arbei ders in zijn of haar loondienst. Zoo was het eenige tientallen jaren ge leden, maar in lateren tijd hebben we wel gemerkt, dar het ook in die samenleving met alles koek en ei is. We herinneren alleen maar om niet te blijven stilstaan bij de e'cdelooze conflicten aan het dagblad ,,De Tribune" aan de harde woorden, die zoo nu en dan vallen bij de N. V„ die het dagblad „Het Volk" uitgeeft, aan de lang niet malsche verwijten, die het Amsterdamsche Overheidspersoneel aan wet houder Wibaut deed en ook in Haarlem zien we iets dergelijks bij de eenige. zuivere socialistische werkgeefster, die we hier ken nen: de Coöperatie Vooruitgang. Door de bakkers van die coöperatie werd dezer dagen een motie aangenomen, waarin zoo cn-'eveer gezegd werd, met de noodige dikke woorden, dat het bestunr der coöpe ratie waschechte socialisten zijn. Voorzitter teert. We mogen veronderstellen dat degenen, die aan de touwtjes trekken in die coöpe ratie waschechte sociaisten zijn. Voorzitter is he' bekende sociaal-democratische raads. Jid W. Koppen en secretaris de beer H. Morison, maar ook die schijnen het den werknemers niet naar den zin te kunren maken. Wat voor niet-socialislische werk gevers een troost moge zijn en een vingerwijzing. In de andere plaatselijke bladen meent het bestuur zijn houding publiek te moeten rechtvaardigen en het slaagt daarin indlett juist is wat het schrijft, wat we natuurlijk aannemen dan ook wel. Het slot van het ingezonden stuk, dat is «eteekend door dc beéren W. Koppen en H. Morison, is zoo leerzaam, dat wij het bier in zijn geheel overnemen. Het luidt als volgt: Pat de betreffende vakbond fde moderne Bakkersgezellenbond) wel eens behoefte heeft moties aan te nemen, kunnen wij bc- griipen, ook tegen een uiteraard bevriende coöneratie. Men bewaart daardoor den schijn van strikt onoartijdig te zijn. Dat evenwel de meer heldere en bezadigde leden uit ons personeel daaraan op deze wijze meedoen en daardoor het verbrui kers belang op geen geringe wijze benadeelen is een teleurstelling, die de® te meer klemt, omdat een weinig tegenwicht óp coberaden leiding hier van pas zou ziin geweest." De heer Koppen leest zijn mannetjes hier duchtig de les. Ze kunnen het zich ge zegd houden en, wanneer den modernen vakbonden van onzen kant een verwiit treft van groote woorden, dan mogen zij ook nog eens denken aan het oordeel van partijgenoot Koppen, en vaders, opvoeders cn leeraren, armen en rijken, woont deze prachtlezing bij. Gij al len, die op e enigerlei gebied een vooraan staande plaats inneemt, komt toch ter ver gadering om u te vergasten aan het woord van de spreekster, het schoone woord, dat doordringt in ziel en hart, Zoo moge het zijn! J SORMANI—de Voogd. Medegedeeld door hei Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Janmayen, Laagste barometerstand 738.8 m.M. te Shields. Verwachting van den avond van 28 Fe bruari tot den avond van 1 Maart: Meest matige, later afnemende Zuidweste lijke tot Zuidelijken wind, afwisselend be wolkt, aanvankelijk waarschijnlijk nog er.kele regenbuien, zelfde temperatuur. ZATERDAG 28 FEBRUARI EN ZONDAG 1 MAART. Brussel 265 M. beide dagen Concert te 5.20 uur en 8.35 uur. Chelmsford 1600 M. Zaterdag 7.50 uur Opera,,.Samson en Delilah van Saïnt-Saens 9.50 uur Tijdsein 10.20 uur Savoy Hotel Jazz band. Zondag 3.50 uur Concert 8.50 uur Kerkdienst 9.20 uur Concert. Eiüeltoren 2650 M. belde dagen Con cert van af 6.20 uur. Radio-Paris 1780 M, Zaterdag 10 uur Gala Concert, Zondag 1.05 uur, 5.05 en 9.20 uur Concert. Hilvcrs. Draadl. Omroep 1050 M. Zondag 2.30 uur Concert door het Artis-orkest. 8 uur Concert door het H. D. O. orkest, afgewisseld door Vlaarasche liederen. 28 FEBRUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS OSLO i f m 11 m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2