TELEGRAMMEN. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. MARIJTNIEUWS. li' De Engelsche Luehivaartbegrooting in het Lagerhuis. Frankrijk's ilnancieele politiek. Bezuiniging en Inflatie. De houding van Trendelen burg inzake de Fransch-Duiische economische onderhandelingen. De schadevergoeding aan de Ruhr-industrieelen. Be opstand der Koerden. Onder de Radio-berichten: De Dultsche regeerhig heeft haar nota aan den Volkenbond inzake de bezetting van het Saargebied gepubliceerd. De Engelsche gezant te Berlijn naar Londen voor belangrijke besprekin gen. Gem, buiten!, berichten, BALFOUR'S BEZOEK AAN PALESTINA. Da Duitsche nota en het Saar gebied. De Engelsche Ambassadeur naar Londen. Von Maltzan naar Washington. De storm op IJsland. Lor Allenby. De Ment Laurier" aan den grond. Program van actie 1925. De arrestaties te Schoten. Indisch Regeeringsreglement. Aanwiizinft van c&rc<dlidaten R. K. Rijkskieskring Leiden. R. K. Kamer-Centrale Leiden. De begrooting voor de luchtvaart in Engeland. Hoare, de minister van Luchtvaart, dier.de jisteren het Lagerhuis zijn begrooting in. lij deelde mede, dat de vermeerdering van ie begrooting met 1.972.000 pond sterling gedeeltelijk verband hield met het voorne men de gevechtssterkfe van de luchtstrijd krachten, vergeleken bij twee jaren gelden, te verdrievoudigen. Er waren thans achttien eskaders beschikbaar voor de verdediging van Engeland, waaraan in het komende jaar acht nieuwe zouden wordèa toegevoegd. Vijftien van deze eskaders waren uitgerust met een type machines van na den oorlog. Ook was eenheid van commando tegen aan vallen uit de lucht ingevoerd. Groot-Britan- nië's numerieke minderheid stond ten op zichte yan de grootste Europeesche lucht- mogendheid ais van 1 3, doch deze mogend heid was Groot-Britannië's vriend en bond genoot. Voor den eersten keer in de geschiedenis der militaire luchtvaart worden niet gere gelde eenheden ingevoerd, nJ. vier hulp eskaders en naar de minister hoopt twee spe ciale reserve-eskaders. De minister koes tert de hoop in de volgende vier of vijl jaren een zoodanig stelsel van verdediging in de lucht te bouwen, dat een vijandige mogend heid zicb wel vele keeren bezint alvorens tot een aanval over te gaan. Het ligt in de be doeling het aantal reserve-bestuurders van 510 tot 725 te vermeerderen en ook om een zeker aantal lichte vliegmachines in de vaart te brengen. 's Ministers voornaamste doel in de bur gerlijke luchtvaart was een lange afstands route tusschen Engeland en een of andere verafgelegen dominion te ontwikkelen. De minister besloot met de wijze op de noodzakelijkheid den oorlog in de lucht on der controle te brengen, om te voorkomen dat hij den grondslag der beschaving in gevaar brengt. Nader wordt nog gemeld Aan het slot van het debat in het Lager huis over de begrooting voor de luchtvaart heeft, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, Baldwin hedenmorgen vroeg, in ant woord op een vraag over de maatregelen, welke de regeering neemt om internationale ontwapening door overeenstemming te be vorderen, gezegd, dat de liberale partij Donderdag a.s. de quaestie der buiten- landsche aangelegenheden wenschte te be spreken. Dit zou een geschikte gelegenheid zijn ter bespreking dezer vraag. De minister van buitenlandsche zaken zou gaar ne alle inlichtingen waarover hij beschikte, verstrekken. Alle leden der regeering ge lijkelijk wenschen zich aan te sluiten bij iedere internationale regeling, welke ge troffen kan worden. De premier van Queens land treedt af. De heer Theodore, de jongste premier van het Britsche Rijk, is afgetreden als premijr vin Queensland. In zijn plaats heeft de arbeiderspartij den heer Gillies gekozen. Het aftreden van den heer Theo dore schijnt verband te houden met zijn voornemen, zich spoedig in het federale strijdperk te werpen. Er moeten nd. aan het eind van het jaar algemeene verkie zingen worden gehouden in het Gemeenebest en daar het de arbeiderspartij in het parle ment van het gemeenebest aan leiders ont breekt, zou Theodore zich aldus een sterke positie kunnen verwerven, al schijnt hij het lot van andere voormannen te deelen, dat hij het bij de uiterste elementen zijner partij heeft verbruid. Schulden der geallieer den aan Engeland. Churchill publiceert de volgende opgaaf ran de geallieerde schulden aan Engeland in millioen ponden sterling. Frankrijk 636 Italië 576 Servië 29 Roemenië 26 Portugal 22 Griekenland 21; Rusland 750. Wederopbouw en „relief'-leeningen Bel gië 9 Belgische Congo 3%. Geallieerde „relief-"-leeningen Polen to taal 4.770.000 Servië 2.390.000 Roeme nië 2.200.000Tsjecho-Slowakije 470.000. Dreigende staking in dc drukkcrsbcdrijvea in De nemarken. Als gevolg van het optreden van den be middelaar, is de aankondiging der staking van de drukkers uitgesteld tot Woensdag 12 uur 's middags. Komt men intusschen niet tot overeenstemming, dan kan de sta king op een termijn van 24 uur worden ge proclameerd. Frankrijk's financien. In de Donderdag gehouden nieuwe confe rentie van de regeering met de financieele autoriteiten uit de Kamer en den Senaat is besloten reeds in de derde Voorloopige Twaalfde voor Maart aanzienlijke bezuini gingen aan te brengen. Alle nieuwe uitga ven worden daarin uitgeschakeld zocdaï slechts die voor de verhooging van de sala rissen der ambtenaren overblijven. De voor zitter en de rapporteur der Senaatscom missit ij opgekomen tegen de opneming in dit derde Voorloopige Twaalfde vcor Maart van de uitgaven voor de bevrijde ge bieden omdat de uiterst snelle behandeling die noodig is, het onmogelijk maakt deze be hoorlijk te onderzoeken. Het verzet tegen alle inflatie blijft una niem, al heeft het de aandacht getrokken dat de regeeringsgezinde „Oeuvre" sinds eenige dagen bepleit dat er best tien milliard biljetten zou kunnen worden bijgedrukt om dat het aantal biljetten dan eerst correspon deert met de verminderde waarde van het geld. Dit lijkt echter vooral de pefsooniijke meeniqg van den hoofd-redacteur Téry. Ze worch door de specialisten algemeen be streden, oindat een dergelijke uitbreiding het büjetten-tal, zelfs al zou ze theoretisch gewettigd zijn, praktisch toch een nieuwen val van den franc ten sevol&e hebben zou. Ei i De Fraasch-Duitschc eco nomische onderhande lingen. De Fransch-Duitsche economische onder handelingen zijn in een hoopvoller stadium gekomen. In dc vergadering van gisteren heeft Trendelenburg tegen de verwachting in meegedeeld dat Duitschland bereid is een voorloopig regime voor een vrij lange perio de te aanvaarden in afwachting van een de finitief tractaat dat dan intusschen rustiger kan worden voorbereid. Men onderhandelt thans over de wederzijdsche concessies, die hierbij zullen worden gedaan en die eenerzijds de Eizassische industrie ten goede zullen komen door de continger.teering en de ge deeltelijke. bevoorrechting van goederen, die tot dusver overeenkomstig het Verdrag van Versailles vrij in Duitschland werden ingevoerd, terwijl anderzijds Duitschland praktisch vrijwel geheel de behandeling van meest begunstigde natie zou krijgen, die de Fransche wetgeving in theorie verbiedt om toe te staan. Morgen zal opnieuw een bijeen komst plaats hebben, waarop ook allerlei vraagstukken, die niet onmiddellijk de doua ne betreffen, zooals transport, zeevaart, luchtvaart, enz. zullen worden behandeld. Daarna gaat Trendelenburg weer naar Ber lijn om met zijn regeering te praten. In de regeeringspers hier wordt de hoop voller stemming toegeschreven aan de ver standige toenaderingspolitiek van Herriot, Sommige oppositiebladen echter protestee ren tegen de regeling, welke Duitschland op denzelfden rang plaats als Frankrijks vrienden, en zij waarschuwen tegen het ab soluut prohibitief tarief dat Duitschland aan het voorbereiden is. Het vredesverdrag en de aanstaande Volkenbonds conferentie. Men blijft hier tegenover de Engelsche verzekeringen omtrent een aanstaande con ferentie te Brussel volhouden, dat nog niets kan worden vastgesteld, noch omtrent den datum, noch omtrent het programma van die conferentie, zoolang niet Foch en zijn col lega's hun uitvoerig advies gegeven hebben naar aanleiding van het militaire rapport. Vóór dat het onderzoek daarvan is afgeloo- pen, wenscht de Fransche regeeriag zich op geenerlei wijze te binden. De „Matin" schrijft, dat men intusschen voortgaat te zoeken naar een verdrag ter verzekering der plaatselijke veiligheid, nu immers de Dominions alle kans op aanne ming van het Protocol van Genève hebben doen verdwijnen. Ds onderhandelingen hier over zijn geheel afgescheiden van die over het voortduren van de bezetting der Keul- sche zone, maar het is zeker dat, indien in dien tusschentijd Duitschland bewijzen zou gevsn van zijn goeden wil tegenover al zijn buren, zonder onderscheid, daarmee reke ning gehouden zou worden. In elk geval echter blijft de veiligheid voor Frankrük hoofdzaak en zal de Fransche rêgeering er nimmer in toestemmen het vraagstuk der ontwapening te behandelen vóórdat dat der veiligheid afdoende is opgelost. Dc Ruhr-industric en dc schadevergoedingskwestie De Chr. Vakvereenigingen in de Palts hebben in een conferentie een motie aange nomen, waarin de verwachting wordt uit gesproken, dat de Ruhr-industrieelen, die indertijd de arbeiders door de verlenging van den werktijd en de verlaging der loonen de lasten van de Micum mede hebben laten dragen, thans nu zij hun schadeloosstelling van de regeering hebben ontvangen, den ar beiders op hun beurt een schadevergoeding zullen toekennen. De conferentie droeg den voorzitter op, zich te dien einde met dc Ruhr-industrieelen in verbinding te stellen. De ziekte van rijkspre sident Ebert. In het hedenmorgen 10 uur uitgegeven bulletin wordt verzekerd, dat president Ebert een goeden nacht heeft gehad en dat zijn toe stand verbetert. Eene Duitsche nota aan den Volkenbond. Duitschland heeft aan den Volkenbond een nota gezonden, waarin in het protesteert tegen het handhaven van de Fransche troe pen in het Saargebied. De toestand in Xoerdistan. Volgens berichten uit Angora heeft de bevolking de opstandelingen uit Elaziz verjaagd. De bezetting van Diarbekir door de rebel len wordt tegengesproken. De Groote Nationale Vergadering keurde met algemeene stemmen de credieten, door de regeering gevraagd met het oog op de onderdrukking van den opstand in Koer- distan, goed. Van Turksche zijde wordt gemeld, dat krachtige maatregelen tegen de §pstande- lir.gen in Koerdistan zijn genomen. Acht Turksche infanteriedivisies, d.w.z. tweevijfde gedeelte van de huidige vredessterkte van het Turksche leger, zijn naar het gebied van den opstand gezonden. Vijf lichtingen reservisten zijn in de viiajets, die aan Koe- distan grenzen, opgeroepen. De opstandelingen distribueeren pam fletten, waarin zij verklaren dat het Moham medanisme onmogelijk is zonder het Kali faat. Dc Turken hebben he- hoofdkwartier van het Turksche legerkorps in Diarbekir heroverd, hetwelk de Koerdische cavalerie Woensdag na hevigen strijd veroverde. De rebellen houden thans de linie noordelijk en zuidelijk door Malatia en oostelijk.en westelijk tusschen Dersim en Erzindjan. De telegrafische verbinding is geheel Koêrsistan is gestoord. De karavaanwegen zijn door hevige sneeuwval geblokkeerd. Tot dusver hebben zich veertien viiajets bij de rebellen aangesloten. Bijzónder ernstig is het feit, dat ook het vilajet Oerfa zich bij de rebellen heeft aangesloten, daar Sjeik Saïd daardoor een groote strook van dc grens van het district Mosoel beheerscht en recht streeks contact met de Koerden in Mosoel heeft. De soldaten van Saïd hebben afschrik ten uit den Koran aan hun bajonetten be vestigd. De Turksche generale staf meent op zijn minst tien dagen voor het overbrengen der troepenversterkingen noodig te hebben, doch hij is er zeker van den opstand te kunnen onderdrukken. Hij geeft echter toe, over twaalf Koerdische viiajets het gezag te heb ben verloren. Angora beweert, dat de meesten der 150 uit Turkije verbannen monarchisten via Mo soel in Koerdistan zijn gekomen en thans den reactionairen opstand leiden. SPAANSCHE ONDERDANEN IN HET BUITENLAND. Draadloos wordt gemeld, dat er volgens een officieele schatting drie millioen Span jaarden in het buitenland gevestigd zijn, waarvan 21% in de Zuid-Amerikaansche republieken. Aan alle deserteurs en rebellen is vol ledige amnestie verleend, terwijl onder de nieuwe kieswet de Spanjaarden in het bui tenland waarschijnlijk vertegenwoordigers in het parlement zullen krijgen. LORD ALLENBY TREEDT AF. De „Morning Post" verneemt, dat Lord Allenby zal aftreden als Hooge Commis saris van Egypte. Hoewel nog geen officieele bevestiging van dit bericht kon worden verkregen, wordt er niet aan getwijfeld, of het ontslag zal wor den ingediend. DRANKSMOKKELARIJ IN AMERIKA. Te Norfolk in Virginië hebben de marine autoriteiten op aanwijzing van den douane dienst groote hoeveelheden drank in beslag genomen aan boord van het uit West-Indië komende transportschip der marine „Beau fort." O.a. werd in de hutten der officieren drank aangetroffen, hetgeen in strijd is met de marinevoorschriften. OPSTAND DER INDIANEN IN PANAMA. In het gebied van San Bias zijn de India nen in opstand gekomen wegens beweerde wreedheden en andere buitensporigheden door ambtenaren van Panama. Volgens de berichten hebben de Indianen meer dan twintig Panameezen gedood, onder wie de neef van den gouverneur van San Bias. De Indianen hebben hun onafhankelijkheid uit geroepen en hebben de Vereenigde Staten verzocht het protectoraat te aanvaarden. De Amerikaansche kruiser „Cleveland" is naar de plaats van den opstand vertrok ken. - ZUID-AFRIKAANSCHE DEMOCRATIE. Het Zuid-Afrikaansche parlement heeft met 71 tegen 47 stemmen een resolutie van den Labourman Barlow aangenomen, waar bij den koning verzocht wordt aan Zuid- Afrikaners, alsmede bewoners van de Zuid- Afrikaansche mandaat-gebieden geenerlei ti tels of onderscheidingen te verleenen. Het bestuur der Arabieren van Palestina heeft aan Balfour, die in verband met de opening der Joodsche Universiteit, voorne mens is een bezoek te brengen aan Palestina, geschreven, dat de verklaring van Balfour noodlottig is. Daarom zu'len de inwoners van Palestina, zoo wordt in het telegram ge zegd, zich onthouden van recepties, die hem anders verschuldigd zouden zijn en zullen zij op den dag van zijn aankomst het werk neerleggen. De notabelen zullen weigeren hem particulier of officieel te ontmoeten, terwijl dc bladen met een rouwrand zullen verschijnen. De Arabieren hebben de regee ring gewaarschuwd voor de gevolgen van Joodsche betoogingen. HET RUSSISCH-JAPANSCH VERDRAG. Uit Peking wordt gemeld, dat de regee ring bij den ambassadeur der sovjetregeering geprotesteerd heeft tegen dc erkenning van Portsmouth, vervat in het Russisch-Japan- sche verdrag. In de Nota der Duitsche regeering 3an den Volkenbond inzake de aanwezigheid der Fransche troepen in het Saargebied wordt verklaard, dat de oprichting cener plaatselijke gendarmerie nu reeds volle vijf jaar traineert en dat de Volkenbondsraad zich op grond van elf Duitsche nota's zeven maal met dc quaestie heeft bezig gehouden. Ofschoon de Raad den toestand reeds meer dan een jaar geleden als „tijdelijk" ken schetste, beschikt de regeringscommissie van het Saargebied, blijkens haar eigen rap port over niet meer dan 570 man gendar merie, ofschoon zij 3000 a 4000 man meent noodig te hebben, In de nota wordt verder gezegd, dat de Duitsche regeering aanspraak maakt op de uitvoering der bepalingen van het vredes verdrag, welker inhoud volmaakt duidelijk is en volgens welke de orde „slechts" door de plaatselijke gendarmerie zal worden gehand haafd. Deze bepaling laat de jarenlange aan wezigheid van Fransche troepen niet toe, die bovendien onvereenigbaar is met het karakter van hei Saargebied als gebied waar een plebisciet moet worden gehouden, waar bij Frankrijk is geïnteresseerd. De Duitsche regeering verwacht thans van den Volkenbond eindelijk de erkenning van het verdrag van Versailles, alsmede de uit voering der vroegere besluiten van den Vol kenbond. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Engel sche ambassadeur te Berlijn, lord D'Aber- non, dezer dagen naar Londen vertrekt.. Het blad brengt deze reis in verband met dc be raadslagingen omtrent de regeling der ont- ruimingsquaestie en meent, dat lord D'Aber- nou de deelneming van Duitschland aan de voorgenomen intcrgeallieerde conferentie als wenscheliik en doeltreffend zal bepleiten, Dc nieuwbenoemde Duitsche ambassadeur te Washington, baron v. Maltzan, is heden met zijn gezin per s.s. Albert Ballin van de Ke.pag naar New-York vertrokken. Volgens uit Londen ontvangen berichten zijn in den jongsten storm op dc kust van IJsland 84 visscherlieden, meerendeels IJs- l'anders, omgekomen. Onder de omgekome nen bevonden zich veertien visschers van den te Huil thuis behoorenden trciler „Scapa Flow", Het door enkele bladen gepubliceerde be richt als zou Lord Allenby voornemens zijn als hooge commissaris voor Egypte af te treden, wordt tegengesproken. Ncderlandschc hulp. Het stoomschip „Mont Laurier", van de Canadian Pacific, metende 17.000 ton, is met 422 passagiers aan boord op weg van Liver pool naar St, John (Nieuw Brunswijk) bij Roche's Point, vóór Queenstown, aan den grond gevaren. Het schip gaf noodsignalen, waarop de groote Nederlandsche sleepboot „Zwarte Zee" onmiddellijk van Queenstown tot het verleenen van hulp vertrok. Onder weg kreeg de sleepboot echter het draad looze bericht: „Wij hebben uwe hulp niet noodig; de machine werkt weer. Wij raden u aan terug te keeren". Het schip, dat Za terdag. uit Liverpool was vertrokken, had reeds" vertraging ondervonden, daar tijdens den storm de stuurboord-machine was be schadigd. Op verzoek van het Bondsbestuur laten wij hieronder nogmaals den officieelen tekst van het verkiezingsprogram 1925 volgen; Met handhaving, voorzoover niet reeds verwezenlijkt, van het program van 13 Mei 1922, worden vcor de eerstvolgende legisla tieve periode door de R.-K. partij vooral de volgende punten op den voorgrond gesteld: 1. Handhaving en doorvoering der Chris telijke beginselen in de h u w c 1 ij k s w e t- g e v i n g. 2. Handhaving, zoo mogelijk doorvoering, van de gelijkstelling van openbaar en b ij zonder onderwijs. Zoo spoedig mogelijk invoering van het zevende leerjaar mede in verband met de Arbeidswetgeving. 3. Voortgezet herstel en behoud van het financieel evenwicht. Verlaging allereerst van die belastingen, welke het zwaarst op de on- en minvermo genden drukken, of de noodzakelijke kapi taalvorming het meest tegenhouden. Meer vrijstelling of aftrek van groote ge zinnen. Geleidelijke afschaffing van indirecte be lastingen op eerste levensbehoeften. Vermindering van de successiebelasting bij vererving in de rechte lijn en in de eerste graden van bloedverwantschap. Invoering van verteringsbelastingen op middelen van gemak en weelde. Herziening van het bezoldigingsbesluit voorzoover daarin onbillijkheden of onjuist heden voorkomen. 4. Krachtige medewerking met de plan nen van den Volkenbond die met de voorstellen van Benedictus XV volkomen overeenstemmen ter oplossing van inter nationale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraken, en ter gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewapeningen. 5. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot het geen noodzakelijk is voor dc handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhan kelijkheid binnen de grenzen door even- tueele internationale regelingen te stellen. Zoo mogelijk samenvoeging van de depar tementen van oorlog en marine. 6. Bevordering van zoodanige ont wikkeling en arbeidswetge ving, dat steeds meer de regelingen betref fende de arbeidsverhoudingen in bedrijf en onderneming, getroffen kunnen worden door de organisaties van werkgevers -en werkne mers, al of niet door speciaal daartoe geko zen college's, behoudens goedkeuring en toezicht door dc overheid binnen de grenzen door de wet gesteld. Wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst, inclusief de mogelijk heid tot verbindend-verklaring. De uitvoering der sociale verzekeringen worde, voorzoover mogelijk, opgedragen aan do samenwerkende organisaties van werk gevers en arbeiders. Met dien verstande, dat de Staat aansprakelijk is voor de uitbeta ling der schadeloosstelling en dat beroep open staat op een buiten de partijen van overheidswege aangewezen rechter. Doorvoering der Arbeidswet 1919, naar mate de economische toestand dit mogelijk maakt. 7. De belemmering van de vrijheid van godsdienstuitoefening nedergelegd in arlikel 123 van het Regeeringsreglement voor Ned. Indië worde weggenomen. 8. Meer overheidszorg voor het behoud- van.de schoonheid van stad en land. Vergadering van Vrijdag 37 Febr., Nam. 1 nor. De heer KLEEREKOPER, S.-D., vraagt verlof een interpellatie te mogen houden, tc richten tot den Minister van Justitie in zake behandeling van de zijd? der politie met name van personen die te Schoten zijn ge arresteerd. Dinsdag wordt over deze zaak beslist. Voortgegaan wordt met de wetsontwerpen herziening van het reglement op het beleid der regeering van Nederlandse h-Indiëwijzi ging van dc artikelen 8, 58. 67b, 67c en 71 van bet reglement op het beleid der regee ring van Nederl.-Indië; nadere wijziging van de Indische Comptabiliteitswet, Art 35, De heer DRESSELHUYS, V.-B., stelt voor dit artikel aldus aan te vullen: De Koning heeft het recht om den Volks raad te ontbinden. Het besluit, waarbij de ontbinding wordt uitgesproken, houdt tevens den last in tot bet samenstellen, binnen drie maanden, overeenkomstig de bepalingen van dit hoofdstuk, van een nieuwen Volks raad 2, Bij dat besluit kan worden bepaald, dat de leden van den nieuwen Volksraad worden verkozen of benoemd voor een an der tijdperk dan het in het eerste lid van art. 24 bepaalde 3. Bij dat besluit kan tevens omtrent den duur van een reeds aangevangen gewone zitting c-n omtrent het tijdstip van aanvang cn den duur van eerstvolgende gewone zit ting een van hot bepaalde in het vijfde lid van afL 26 afwijkende regeling worden vastgesteld. 4 De benoemingen, bedoeld in bet eerste lid van de artt. 28 en 3S, geschieden door den nieuwen Volksraad in de eerste verga dering van dien Raad, voor den duur van het krachtens het tweede lid van dit artikel vastgesteld tijdperk De bedoeling er van is het ontbindings recht voor den Volksraad in te voeren. De theoretische vraag van het ontbindings- recht moet achterwege blijven, Het gaat hier om praktische beginselen. Binnen be perkten kring is de Volksraad een parle ment; die Raad heeft allerlei bevoegdheden, zelfs 't burgerrecht. Alleen de ministeriëele verantwoordelijkheid ontbreekt er. Het fi guur van den Volksraad is dus zuiver parle mentair en een overeenstemming tusschen G. G. en Volksraad is absoluut noodig eu om deze te behouden is het noodig dat dc Volksraad ontbonden kan worden. De Volks raad is .een verkleind beeld van het Binnen hof en voor een richtigen loop van de par lementaire machine is dit recht een correc tief, dat dient voor de naleving van een ^rondwettigen plicht. Preventief is dit reent een waarschuwing, respectief een middel voor gestoorde samenwerking. De heer ALBARDA, S.-D., erkent dat het ontbindingsrecht niet verwerpelijk is. Het doel is de gelegenheid te openen dat de kie zers zich uitspreken en de daden van het college te toetsen. De uitwerking van het recht in het amen dement-Dresseihuys acht hij echter minder juist. De door de Regeering benoemde leden vallen ook onder het ontbindingsrecht en dit wenscht spr. niet, want over hen kunnen de 1 kiezers zich niet uitspreken. Daarom heeft hij een sub-amendement ingediend, luiden de: „Dc leden die overeenkomstig het 9e lid van artikel 20b in den ontbonden Volks raad door den G G. waren benoemd, worden herbenoemd." De ontbinding blijft dus be perkt tot de gekozen leden. Geschiedt dit niet, dan kan de G.G. den Raad naar wel- gevallen samenstellen. De heer VAN GIJN, V.-B., Het wordt een komedie als ze herbenoemd worden. De heer ALBARDA, S.-D.,: De bedoeling is dat alleen de kiesmannen uitspraak zullen doen en niet ook de G. G. Ais spr.'s sub amendement wordt verworpen, zal spr. te gen het amendement-Dresseihuys stemmen. De heer OUD, V.-D., is tegen het ontbin dingsrecht omdat dat doo; zijn preventieve werking een slechten invloed zal hebber, op den Volksraad, De heer VAN SCHAIK, R.-K., ziet de be hoefte aan dit recht niet in. Hij vreest aileen nadeel als het conflict na de verkiezingen blijkt verscherpt te zijn. Bovendien kan de G. G. dan door de door hem te benoemen leden weer alle uitspraak ongedaan maken. De onafhankeiijkheid van de benoemde le den wordt bedreigd door het ontbindings recht. Spr. geeft daarom nog de voorkeur aan het sub-amendement-Albarda. De heer RUTGERS VAK ROZENBURG. C.-H., staat in beginsel sympathiek tegenover bet amendement-Dresseihuys, Hij heeft echte', praktische bezwaren, pa ra! tl aan die van den heer van Schaick. De MINISTER zeg, geen overwegend be zwaar te hebben tegen het ontbindingsrecht. Het kan in uiterste gevallen nuttig zijn. Ech ter is hij tegen het sub-amendement- Albarda. Het is nutteloos als men verplicht is met de helft van den ouden Raad te blij ven zitten, die niet aanpast bij de nieuwe andere helft. De heer DRESSELHUYS (V.B.). replicee- rend, betoogt nog, dat men niet moet uit gaan van de gedachte, dat van het recht een verkeerd gebruik wordt gemaakt. Alleen in abscluut onvermijdelijke gevallen moet de Regeering dit recht hanteeren. Het sub- amcndement-Albarda wijst hij af op dezelfde gronden ais de Minister. De heer VAN SCHAICK (R.-K.) begrijpt niet dat' de Minister, die aanvankelijk na zeer grondi.g onderzoek eën beslissing nam, thans zoo snel omdraait van meening. Hem lijkt het niet gewenscht dat dit geschiedt. (Geroep: Gisteren is precies betzelfde ge beurd!) De heer MARCHANT (V.-D.) is het met den heer van Schaick eens. Alleen had de heer van Schaick zijn opmerking gisteren evengoed kunnen maken. Overigens bestrijdt hij het amendement dat z.i. niet past in den loop van de wetgeving die aan lndië wordt gegeven. Het amendement-Albarda wordt verwor pen met 43 tegen 22 stemmen. Voor: sociaal-democraten, vrijzinnig democraten en de heeren Boon, mevr. BronsveldVitringa, Bulten, van Schaick. Het amendement-Dresseihuys wordt ver worpen met 47 tegen 18 stemmen. Vóór de heeren v. Sasse v. Ysselt, de Wilde, Colijn, Knigge, Rutgers, v. Boetze- iaer v. Dubbeldam, Scheurer en de Vrij heidsbond, De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.-H.) verdedigt een amendement om te be palen' dat de Volksraad geen bemoeienis zal hebben met verdragen met andere mogend heden dan onder goedkeuring van de Kroon. De MINISTER heeft geen bezwaar tegen dit amendement. Het wordt z. h. s goedgekeurd. De heer FEBER (R.-K.) trekt in zijn amendement in zake het begrooiingsrecht der Tweede Kamer. De ontwerpen zijn afgehandeld. Dc eind stemming heeft later plaats. TWEE VRAGEN. Vrijdag verrezen er twee vragers tege lijk: de heer Tilanus over het geval-Lam- booy en ir. Bongacrts over het tarief voor het vervoer van steenkolen in verband met de malaise in onze mijnindustrie. De minister van Oorlog bleek niet de oor zaak van het niet doorgaan van dc lezing van majoor Larabooy. Wel is hij met den chef van den Generalcn Staf van meening, dat bij de behandeling van het onderwerp, dat de spreker in de verecniging Krijgs wetenschap zich gekozen had, achterwege behoorde te blijven wat betrekkin^ heeft op de concrete onderwerpen van landsdefen- sic, voor zoover daarbij ter sprake zou moeten komen op welke wijze een onderdeel van 's lands verdediging is voorbereid. Minister Van Dijk heeft geen bezwaar tegen doorgaan van de vergadering, mits.... met inachtneming van genoemde reserve en hij voegde er aan toe, dat de chef van den staf hem uitdrukkelijk geadviseerd heeft niet af tc wijken van de eenmaal aangenomen houding, Inzake het kolenvraagstuk erkende de Minister, dat de toestand in het mijndistrict precair is en gaf toe, dat er geholpen moet worden, ook door tariefvcrlaging op de spoorwegen. Z.Exc. verwacht thans een nader voorstel van de spoorwegdirectie; na ontvangst daarvan zal hij nagaan of daarin zoo ver gegaan wordt als redelijkerwijze mag worden verlangd. Dinsdag voortzetting van de interpellatie- Weitkamp. Daarna de psychopathen-oni- werpen. UITHOORN, 27 Febr, Kaas. Ter markt was geen aanvoer. LEIDEN. 27 Febr. Kaas. Aangevoerd 44 parlijen. Ie soort Goudsche 6165, 2c soort id. 5560, !e soort Leidschc 51 56, 2e soort id. 42-48 per 50 K.G, Han del matig. Vee. Aanvoer 5 stieren 215525 231 kalf- en melkkoeien 180500, varekoeien 135320, 171 vette ossen en koeien 255 635, 85120 ct. per K. G., schoon, 11 vette kalveren 95-130, 115185 ct. per K.G., schoon, 241 nuch'ere kalveren 121, 357 vette schapen 3766. 142178 ct. per K.G., schoon. 76 weidcschapen 28 50, 1342 varkens voor Londen 16—51, 6470 cL per K.G., levend gewicht, 540 Door de bij de R.K. Kam-r-Centraie Leiden aangesloten kiesvereeni-iagen, zijn de volgende aanwijzingen voor candi daten ingediend Mr.P. J. M. Aaiberse,-Gravenhage 39 X Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Utrecht 36 x A.J. Loerakker, Schoten 22 X Mevr. S.L.C. Bronsveld-Vitringa, Hoorn 14 X Chr. Jansen, Amsterdam 14 x T.H.M. Balvers, Hiilegom 13 x T.P. Gouverneur, Sassenheim 5 X L.F. Guit, 's-Gravenhage 3 X Dr. A.C.A.Hoffman, Gouda 3 x P.F. Veelenturf, Kazerswoudc 3 X A.J. Oostdam, Leiden 2 x Prof. Dr. J. A. Veraart, 's-Gravenhage 2 X Voorde volgenden, allen éénmaalJ.C.H.P. Boertee, leiden Mr. EJ.M.H. Bolrius, Leiden Mr. J.B. Romans, Haarlem H.J. Borghols, 's-Gravnhage H.E. v.d. Brule, Rotterdam A.C.F. Conijn, Doetichem Dr. L.N. Deckers, 's-Gr.avenhage B. M, Donsdorf, Nieuwkoop, Mevr. A. Meijer, Rotterdam F.L.D. Nivard, Rotterdam Max van Pol, Helmond en Mevr. T. Post, Delft. De_yolgende nevenlijsten zijn ingediend Door 51 leden van de R.K. Kiesver- eeniging te Voorschoten, ten behoeve van Prof. Dr. J.A. Veraart, 's-Gravenhage. b. Door 60 leden van de R.K. Kiesver- eeniging te Alphen a.d. Rijn, ten behoeve van J. H. M. Balvers, Hiilegom. c. Door 144 leden van de R.K. Kiesver- eeniging te Hiilegom ten behoeve van Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Utrecht, Mr. P. J. M. Aaiberse, 's Gravenhage A.J. Loerakker, Schoten Mevr. S.L.C. Bronsveld-Vitringa, Hoorn en Prof. Dr. H. W. Keesom, Leiden. d. een lijst ten behoeve van de sub c. ge noemden, door 149 R.K. niet-leden van de R.K. Kiesvereeniging te Hiilegom. Door 40 van 51 aangesloten kiesvereeni- gingen is aan de candidaataanwijzing dee! genomen. Voor hen, die daarin belangstellen, laten wij hieronder de officieele aanwijzigingen volgen van R.-K. Kiesveretnigingen aan gesloten bij de R-K. Kamercentrale Leiden Reeuwijk Mr. P.J.M. Aaiberse,s-Graven hage Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Utrecht A.J. Loerakker, Schoten. Schoonhoven Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gravenhage Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, UtrechtMevr. S.L.C. Bronsveld-Vitringa, Hoorn H. J. Borghols, 's-Gravenhage Dr. A.C.A. Hoffman, Gouda. Goud Mr. P.. J. M. Aaiberse, *s-Graven- hage A. J. Loerakker, Schoten Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, UtrechtMevr. S.L.C. Bornsveld-Vitringa, Hoorn Dr. A.C.A. Hoffman, Gouda. Oudewater Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Utrecht Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Graven hage Mevr, S.L.C. Bronsveld-Vitringa Hoorn. Hazerswoude Mr. Dr. DA.P.N. Kooien, Utrecht A.J. Loerakker, Schoten Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gravenhage. Hoogmade t P. F. Veelenturf, Hazers woude Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Graven hage A. J. Oostdam, Leiden. Lissc (Alphabetisch) Mr. P.J.M. Aai berse, 's-Gravenhage J. P. Gouverneur, Sassenheim Chr. Jansen, Amsterdam Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Utrecht A.J. Loer akker, Schoten. Bleiswijk Mr. P.J.M. -Aaiberse, 's-Gra venhage Mevr. S.L.C. Bronsveld-Vitringa Hoorn Dr. L.N. Deckers, 's-Gravenhage Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, UtrechtA.L. Loerakker, Schoten. Sassenheim Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gra venhage Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien,^Ut recht A.J. Loerakker, Schoten J.P. Gou verneur, Sassenheim J.H.M. Balvers,Hiile gom. Leiderdorp Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, LTtrecht Mr. J.P.M. Aaiberse, 's-Graven hage A.J. Loerakker, Schoten J.H.M. Balvers, Hiilegom. Voorhout Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Utrecht Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Graven hage A.J. Loerakker, Schoten Mevr. S.L. C. Bronsveld-Vitringa, Hoorn J.H.M. Bal vers, Hiilegom. Koudekerk a/d. Rijn Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Utrecht Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gravenhage P.F. Veelenturf, Hazers woude. Hilegom (Alphabetisch) Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gravenhage J.H.M. Balvers, HiillegomMr. Dr. D.A.P.N. Kooien, U- trecht A.J. Loerakker, Schoten Lridschendam Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gravenhage Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Utrecht Chr. Jansen, Amsterdam J. F. Guit, 's-Graven'nage Mevr. S.L.C. Brons veld-Vitringa. Hoorn. Wacidinxveen Mr. Dr. D.A.P.N. Koo ien, Utrecht Mr. P.J.Ivï. Aaiberse, 's-Gra- venhage Chr. Jansen, Amsterdam Mevr. S.L.C. Bronsveld-Vitringa, Hoorn A.J.- Loerakker, Schoten. Zwammerdam cn Bodegraven Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gravenhage Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, UtrechtChr. Jansen, Amsterdam. Langeraar Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gra venhage Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, U- trecht J.H.M. Balvers, Hiilegom. Hillcgersberg en Schiebrock Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gravenhage J.P. Gouverneur, SassenheimMr. Dr. D.AtP.N. Kooien, Utrecht. Katwijk a/d. Rijn Mr. Dr. D.A.P.N. Koo ien, Utrecht Mr.P.J.M. Aaiberse, 's-Gra- vanhage A.J. Loerakker, Schoten A.J. Oostdam, Leiden Chr. Jansen, Amster dam. •Lei mui den, Rijnzaterwoude en Woer den.Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gravenhage; J.H.M. Balvers, Hi'legom Mevr. S.L.C. Bronsveld-Vitringa, Hoorn Mr. Dr. D.A.P. N. Kooien, UtrechtA.J. Loerakker, Scho ten. WarmondMr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Utrecht Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Graven hage Mevr. S.L.C. Bronsveld-Vitringa, Hoorn J. H.M. Balvers, Hiilegom. Boskoop Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, UtrechtMr. P.J.M. Aaiberse, 't-Graven hage J.H.M. Balvers, Hiilegom Mr. E. L. M. Bolsius, Leiden A.J. Loerakker, Scho ten. Pijnacker Mr. PJ.M. Aaiberse, 's-Gra venhage Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, U- trec.ht H.E. v.d. Brule, Rotterdam. Noordwijkerhout (Alphabetisch) Mr. P. J.M. Aaiberse, 's-Gravenhage J.M.H. Bal vers, Hiilegom J.P. Gouverneur, Sassen heim Chr. Jansen, Amsterdam A. J. Loer--' akker, Schoten. Zostermcer-Zegwaart (Alphabetisch) Dr. A.C.A. Hoffman, Gouda Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, UtrechtA.J. Loerakker, Schoten Mevr. A. Meijer, Rotterdam Mevr. T. Post, Delft. MoordrechtMr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gra venhage Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Ut recht J.L.D. Nivard, Rotterdam. Zoetecwi.ude Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, UtrechtMr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gra- vctihage Chr. Jansen, Amsterdam J.H.M Balvers, Jlillegom A.J. Loerakker, Schoten. Veur Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Graven hage J.H.M. Balvers, Hiilegom Mr. D.A. P.N. Kooien, Utrecht A.J. Loerakker, Schoten Mevr. Bronsveld-Vitringa, Hoorn. Voorburg Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gra venhage Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, U- trecht Chr. Jansen, AmsterdamProf. Dr. .A. Veraart, 's-Gravenhage Max van Pol, "elmond. Leiden (Alphabetisch) Mr. P.J.M. Aai berse, 's-Gravcnhage J.C.H.P. Boertee, Leiden A.C.F.Conijn, Doetinchem Chr.M. Jansen, AmsterdamMr. Dr. D.A.P.N. Kooien, Utrecht. Alkemade (Centrale) Mr. Dr. D.A.P.N. Koo ien, Utrecht Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gra venhage Mr. J.B. Bomans, Haarlem A.J. Loerakker, Schoten P.F. Veelenturf, Ha zerswoude. Alphen a/d. Rijn (Centrale) Mr. Dr.D. A.P.N. Kooien, Utrecht Mr. P.J.M. Aai berse, 's-Gravenhage Mevr. S.L.C. Brons veld-Vitringa, Hoorn A.J. Loerakker, Scho ten Chr. Jansen, Amsterdam. Noord wijk A.J. Loerakker, Schoten Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gravenhage Chr. Jan sen, Amsterdam Prof. Dr. J.A. Veraart, 's-Gravenhage L.F. Guit, 's-Gravenhage. Nieuwkoop Mr. P.J.M. Aaiberse, 's-Gra- vetihage Mr., Dr. D.A.P.N. Kooien, Ut recht B.M. Domsdorf, Nieuwkoop. Voorschoten Mr. P. J. M. Aaiberse, 's-Gravenhage L.F. Guit, 's-Gravenhage A.J. Loerakker. Schoten Chr. M. Jansen, AmsterdamMevr. !j>.L.C. Bronsveld-Vi tringa, Hoorn. Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien P.J.M. Aaiberse, 's-Gra- Haastrecht UtrechtMr. ven ha ge. Oegstgecst Mr. Dr. D.A.P.N. Kooien, UtrechtMr. P.J.M. Aaiberse, 's-Graven hage Mevr. S.L.C. Bronsveld-Vitringa Hoorn J.H.M. Balvers, HiilegomChr, Jansen, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6