1 Verkeersongevallen. ISMp B .1 :.UP. Tramontsporing. V Y-Y 'v- De Ams-terdamsche doelman in actio. Het 25-jarig jubileum van Bloemendaal-Commanuo. Een groep bekende-schutters van de jubileerende vereeniging gekiekt bii yan Holst.te Bloeraendaal. Maandag 2 Maart 1925 48ste Jaargang No. 15981 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden Eerste Blad J» ^jtteloos streven. riaï zij i: "mis!ukt en Uit misIukkiné De brand in de Pieterstraat. Een kijkje in het afgebrande perceel. Agenda 3 Maart Woningbouwvereeniglng „Ons Huis". De burgemeester van Bloemendaal, Jhr. A. Bas Backer, onthulde Zater dagmiddag den gedenksteen van de nieuw gebouwde woningen dier Vereeniging. De Bekerwedstrijd R. C. H. Stormvogels VOOR DEN POLITIFRECHTER. De thuisclub won dezen spannenden kamp. Moment voor het Stormvogelsdoel. Nog een moment voor het doel der IJmuidenareft, waarvan één dei backs den bal terugspeelt. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. MARKTNIEUWS. Spelkick uit den wedstrijd E. D. O.Ajax (00). Het kranige elftal der Yellow Black Boys, die gisteren a kampioenschap behaalden. ■n De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle a en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3,25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux. NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. EIIWE HAARL Advertentiën 35 cent* per r*., Bij contract belangrijke korting Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 c't. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel' 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bjj vooruitbetaling. - ~Y aarden, 1 OfÜfïft Levenslange geheele on X biJ een onSeval met X OEft bij verlies van een land, X IOC revolge de verzekeringsvoontf. f OyUU.- geschiktheid tot werken; T /OU.- doodehjken afloop. T X.ÖU,- een voet of een oog; I AUeabonré's op dit blad zijn, in tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeer bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van een andere vinger. Als bet nog noodig was te bewijzen, dat wij in een tijdperk van overgang, van zoe ken naar nieuwe maatschappelijke vormen leven, dan zouden de vfagelijkscbe rnedc- deelingen over nieuwe politieke partijen, die in den maak zijn of worden opgericht, over afscheidingsbewegingen in de bestaan de partijen en ontevredenheidsuitingen met alles, wat tot nog toe stand heeft gehou den voldoende ziin om "vcrtl-1S^n Jc onzekerheid van den tijd, waarin wij leven. Nu weer is er een indrukwekkend stuk gepubliceerd, „Staatkundig advies" ge naamd, waarin een groot aantal mannen en vrouwen met klinkende namen zich tot t Nederlandsche volk wenden met een drin gend vermaan, om zicb te vereenigen in cén eensgezinde vaderlandsche partij. Het advies is ernstig gemeend; dat waarborgen de vele respectabele namen van mannen en vrouwen, die in of rondom de luxe steden Haarlem en den Haag wonende, dit „Staatkundig advies" onderteekend heb ben en als degelijke en goedwillende Staatsburgers bekend staan; dat waarbor gen eveneens de groote kooplieden en an dere mannen van zaken in Amsterdam en Rotterdam, die hun naam onder dit stuk gezet hebben. Er spreekt een streven uit, als waarop wij de vorige week wezen, toen wij de rede van mr Rink in de Eer ste Kamer bespraken, n.m. de drang om alle goede vaderlanders, wien het heil van Nederland ter harte gaat, samen te drijven, ten einde dezen moeilijken tijd door te komen. Bij een voortzetting van de tot nog toe gevolgde politiek, waarbij de scheids lijn door een openbare christelijke belijde nis wordt getrokken, de door Kuyper en Schaepman scherp aangegeven en door gevoerde antithese, acht men dit niet mo gelijk. In stede echter van deze antithese onnatuurlijk en kunstmatig te noemen, er kennen de onderteekenaars van dit „Staat kundig Advies", dat zij „diepe wortels" in ons volksleven geslagen beeft. Maar men wil deze antithese overbruggen door een synthese, waarom de volgende verklaring werd opgesteld: „Ondergeteekenden, staande deels bin nen, deels buiten politieke partijschap, ge dreven door ernstige bezorgdheid voor de toekomst des Rijks, zijn te rade gegaan, langs welken weg samenwerking van alle aanverwante groepen des volks tot hand having van de nationale erfgoederen ware te verzekeren. „Den dieperen oorsprong der bestaande politieke tegenstellingen niet miskennend, mcenen wij deze, voor het beoogde doel, te kunnen overbruggen, door te verbinden wat gescheiden is „Wij erkennen het Christelijk karakter van ons volksleven als den historischen grondslag onzer nationale beschaving en aanvaarden den liberalen staat als het ka der. waarbinnen dit karakter zich onbe lemmerd in alle richtingen kan ontwikkelen. „Samenwerking op dezen Nederlandschen grondslag, die voor allen van welke ge zindte ook, met volledig behoud hunner persoonlijkheid, is le aanvaarden, sihijnt ons onmisbaar tot het schéppen van de parlementaire voorwaarden voor een ze- deliik sterkstaande Regeering. „Wij zijn van oordeel, dat zulk eene Re geering het geheele Volk in zijne onder scheidene geledingen zal hebben op te wekken om handelend deel te nemen aan de nationale taak en richten ons naar de volgende beginselen." Volgt dan een uitvoerig staatkundig pro gram. In de verklaring zelf is de derde alinea onderstreept en deze is inderdaad de voor naamste. Met erkenning van het christelijk karakter van ons volksleven, ziet men in den liberalen staat den besten vorm. waar binnen geheel het volk zijn krachten kan ontplooien. In dezen tijd, waarin de scheids lijn links-rc-chts minder scherp lijkt dan in de dagen van Abraham Kuyper; nu ter lin kerzijde weinig bindend cement aanwezig is, maar wel vele groote tegenstellingen worden waargenomen; nu ook ter rechter zijde van tijd tot tijd ernstige meeningsver- schillen de goede samenwerking dreigen te verstoren nu is er in deze „synthese" veel verlokkends. Toch gelooven wij, dat men er noch ons volk in zijn geheel, noch de staatkunde in het bijzonder een dienst mee zou bewij zen. Ttouwens. wat hier wordt voorgesteld als synthese, als een samenbindenden vorm, verschillende strevingen waarin allerli ist, beantwoordt geenszins worden opgeli .ellmg Immers, die liberale aan de voorst r geloofsverdeeldheid hebben politiek boven s onze vaderlandsche historie .ntithese vim rechtsche en link- is tuist de sche Poli1lek 2cboren Met een enkelc aan een program toevoegen, mooie leuz.' l gebeurt, n m het streven naar zooals r.ier 6 dat is „de erkenning en ont wikkeling van de zelfstandige medewerking der georganiseerde volksgroepen aan het tot stand komen van wettelijke voorschrif ten, hun groep betreffende," komt men er niet Deze erkenning staat ook in het Ka tholieke Staatsprogram en andere politieke partijen wllen daaraan ook wel meewer ken Het is niet noodig daarvoor onzen ze genrijken politieken partijstrijd te laten vaten, die ons politieke leven gezond houdt en de beginselen scherp en helder. Al dat wurmen van „Vaderlandsche partij", van neutrale partijen en nu weer van deze groep vervaagt en verwart ons politieke leven maar.. Het is ongezond de staatkun dige meeningsverschillen weg te doezelent laten zij vrij en eerlijk naar buiten komen. Laat ook openlijk blijken wat de christelij ke partijen onderling verdeelt. Het is geen nadeel maar voordeel, dat dit naar buiten komt. De leiders weten dan, wat verdeelt en wat samenbindt en dit laatste zal véél meer en veel voornamer blijken dan het eerste. En daarin juist zal het groote staat kundige talent blijken te schuilen om op dezelfde principieele basis een vorm van vruchtbare samenwerking te vinden. Wij twijfelen er niet aan of hier in Nederland zullen de rechtsche partijen elkaar op de basis van de christelijke solidariteit wel weer vinden, ook zelfs, wanneer zij tijde lijk om kleinere meeningsverschillen on verhoopt uit elkaar mochten gaan. Die syn these van de christelijke solidariteit zal dan beter en duurzamer blijken te zijn dan de zoogenaamde liberale politiek boven ge loofsverdeeldheid, welke eenmaal al reeds jammerlijk gefaald heeft. lijks van 10 tot 6 uur Uitgezonderd 's Zondags, Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23. telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 lYt van 26H en 's avonds van half 8— half 9 uur. s Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu. behalve Zaterdag avond Tel 11571 Arbeidsbeurs voor R» K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C. Bos). R. K. Leeszaa en aitleenbibliotheek Sociëteit „St. Bavo" Jaarvergaderin Spoor en Tram 8 uur Tooneelclul Vrouwenbond 8 uur Anti-Rev. Kies kring Centrale 7 uur Rechtskundig Bureau half 9 Afdracht Graf. Bond 8 uur Gebouw Kruisweg 70. Kamer van Koop handel 7 uur. R. K. Kring. Buitengewone vergadering en voortzetting winterprogramma half 9 uur. De Nijverheid Jaarvergadering aandeel houders onroerende goederen „De Onder neming' half 9 uur. Gem. Concertgebouw Gemeentelijk Orgel concert 8 uur. Schouwburg Jansweg Concertavond Fanny Gelbart, piano en E. A. Cats, viool 8 uur. Militair Hospitaal Kinderhuisstraat 2 Tentoonstelling van „vrij en spontaan kin derwerk" Kunsthandel F. H- Smit. Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage- Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve de: Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.rr, gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver-eniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S E V Maan dags van 2 -3 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Krachtpatsers. De heeren Johannes en Abraham Leo nard Martinus V., iei de wandeling békend als de boksers Jannus en Tinus. mecnen met hun harde vuisten en hun gedegen kennis van de edele bokssport, de café's van geheel Haarlem te mogen terroriseeren. De talenten, die je bezit en de kennis, die je je ten koste van veel inspanning ver worven hebt, kun je toch niet zoo onge bruikt laten: is er dus geen ruzie, dan moet ze worden gezocht.... en dan zijn ze gauw genoeg in hun boksers-element. Zoo stonden deze luidjes dezen morgen terecht voor het mishandelen van een café houder, diens vrouw en candidaat-schoon- zoon, mitsgaders hun inventaris en ruiten, maar omdat nog meer getuigen moeten worden aangevoerd, is deze zaak tot over 3 weken uitgesteld Dat was gebeurd op 3 Januari. Den volgenden avond bevonden ze zich in een ander café. Daar was een kracht meier aanwezig en zoowaar een der andere klanten kon verder trekken dan Janrus! Een ander der aanwezigen die stond toe te kijken. G. P. J„ kreeg daarover natuur lijk heel spoedig woorden met en klappen van onzen Jannus en in een oogenblik was heel het café in rep en roer en stormden allen naar builen, want daar heb je toch nltiid maar beter de ruimte. Mej. M. C. B.. wier broer door Jannus en Tinus dreigde afgerost te worden, begon om politie te roepen, wat Tinus zoo onprettig vond, dat hij onder min liefliike uitroeper, in haar toeschoot en haar een fikschen schop ■tsf. En zoo'n bokserschop kan aankomen! De Officier meent, dat geldboete bij deze 'iceren, voor wie bet geld toch geen waarde heeft, minder gewenscht is en dat gevange nis Haarlem mischien beter van hun terreur verlossen kan. Tegen Jannus eischt hij daarom 14 dagen en tegen Tinus 1 maand gevangenisstraf. Omdat ze voor het feit van den vorigen avond ook nog wel wat te wachten hebben, is de rechter nog wat clement en halveert in zijn vonnis de geëischte straffen. De hardnekkige. De 21-iarige machinist Corn. O. te Scho ten stond verder terecht, verdacht van hout diefstal. Verschillende deelen vloerhout en platstukken waren door de politie bij hem in beslag genomen en door den bouwer, van wiens werk eenige getuigen bekl. met dit hout hadden zien weggaan, als het zijne her kend. De merken warén wijselijk wegge zaagd. Tegen de zeer positieve verklaringen van Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit Opgave van: medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Maart- Hoogste barometerstand 771.3 m.M., t» Thorshavn. Laagste barometerstand 753.3 m.M., tt. Toulon Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Maart: Meest matige noordoostelijke wind, ne velig tot licht of halfbewolkt, waarschijn lijk droog weer, lichte vorst 's nachts, over dag zelfde temperatuur. AMSTERDAM. 2 Maart. 384 vette Koeien 1.201.30; 1.05 1.1590; 150 Melk- en Kalfkoeien 3.75 5.25; 82 vette Kalveren 11.10; 8595; 167 nuchtere Kalveren 1426: 48 Schapen 4456 7 lammeren, 876 vette Varkens Holl. 8890; 8487; Overzeesche en Geldersche 8890; 18 paarden 200350. vier getuigen in blijft bekl. volkomen on schuld volhouden, terwijl hij de getuigen zelfs bedekteliik van omkooperij beticht. In zulk een houding vindt de Officier aan leiding om 5 maanden gevangenisstraf t# eischen. Het vonnis luidt 3 maanden. Aanrijding. Zaterdagmorgen om half 11 werd de 66- jarige W. O. op de Leidsche Vaart ter hoogte van de Bavokerk, door het plotse linge oversteken van den weg door een auto aangereden, waardoor hij vermoedelijk zijn pols brak. Hij werd ter behandeling naar het St. Elisabethsgesticht gebracht. Botsing. Gisteren had een botsing plaats tusschen een motorrijwiel komende uit de Koning straat en gaande naar de Gierstraat, en een tram, welke' reed op de Oude Gracht in de richting van het Verwulft. De bestuurders j van beide voertuigen hadden eikaars sigu nalen niet gehoord. De op de duo zittende 23-jarige J liep een lichte schaafwond oi aan haar been. De motorrijder bekwam gcea letsel. Twee lantaarns van de tram werds| vernield. Goed afgeloopen. Zaterdagavond had te Halfweg een tram ongeval plaats, dat nog bijzonder goed is afgeloopen. Van de tram, die om 8 uur van Haarlem naar Amsterdam vertrekt, ont spoorde op den wissel bij het begin van de brug over het boezemwater van Rijnland het achterste gedeelte van den tweeden wagen, die de derde wagen meenam. De wagen bestuurder heeft hier blijkbaar niets van ge merkt, evenmin als de conducteur, waardoor de le volgwagen over de geheele lengte van de brug werd voortgetrokken met de voorste wielen op de rechtsche rails en de achterste op de linkerrails. Dit schijnt mogelijk ge weest te zijn, doordat het een z.g. nieuwe tram was, die een langeren koppelstang heeft. Ter plaatse waar de tram echter de brug verlaat, gaan, zooals bekend, de spoor banen wijder uit elkaar, en werd de volg wagen uit de rails getrokken, en kwam met zulk een kracht tegen het wachthuisje aan, dat dit totaal in elkaar werd gedrukt. Ge lukkig was hierin geen publiek, uitgezonderd een jongmensch, die het gevaar zag naderen en ijlings maakte dat. hij wegkwam. Ook de tram bekwam nog al materieële schade. Tot 's nachts één uur is personeel van hier en uit Haarlem bezig geweest om de wagens weer op hun plaats te krijgen. Het verkeer ondervond belangrijke vertraging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1