R, K. Vrouwenbond. Het jubileum Engelman. De Internationale Bloemententoon stelling. Biljartclub Sociëteit „Vereeniging". Het Georganiseerd Overleg. Gemengd Koor „Polyhymnia". Vereeniging „Eensgezindheid". D. Lo^erman. De arrestaties te Santpoort. H. A. F. de Does. Bezoldiging personeel Rijksnijver heidsscholen. Jubileum. Een zeer noodlottige aanrijding. Iemand doodgereden door een auto. Uitslaande brand in de Kamperstraat. Personalia. Gemeentezaken. De heer Koolhoven. Levering aan het buitenland. De 7 pet. geldleening der gemeente Haarlem. 25 jaren van toewijding. SpartaBloemendaal 31. BURGERLIJKE STAND Nationale Kwartetwedstrijd ter ge legenheid van het 12Vs-Jarig bestaan van „Aurora", Schoten. HEEMSTEDE *<04V„ 7 150V Wisselkoersen en koersei van Bankpapier. Dit ongeluk is dus wel zeer goed afgeloo- pen. Wc kunnen hieraan nog toevoegen, dat ons uit kringen der trammaatschappij werd medegedeeld, dat het gevaar van omslaan der trams bij een dergelijk ongeluk bij de nieuwe tramwagens niet zoo groot is als bij de oude. Dit ligt hieraan, dat bij de nieuwe wagens de afstand tusschen voor- en achter truc veel grooter is dan bij de oude. Ook deelde men ons nog mede, dat, wanneer het ongeluk met een ouden wagen geschied was, de kans van omslaan zeer groot zou zijn ge weest. Blijkens advertentie in dit nummer houdt de R. K. Vrouwenbond a.s. Woensdagavond een vergadering in het gebouw „St. riavo". Op die bijeenkomst houdt mej. F. A. M. Peeters een lezing over „Vredesgsdachte in de Opvoeding". Waar dit mooie onderwerp door deze be gaafde spreekster zal behandeld worden, zullen ongetwijfeld velen deze causerie wil len hooren. De vredesgedachte in de opvoeding houdt zooveel in, dat een nuttige uiteenzetting daarover wel noodig is. Mei. Peeters voldoet nu aan die noodzakelijkheid, laten velen haar #aan hooren. Men zie verder de bijzonder heden in de advertentie. Op den lsten Maart herdacht de heer E. H. C. Engelman, controle-beambte bij de Ned- Spoorwegen, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst van genoemde Maatschappij trad. Dien dag is niet onopgemerkt voorbij ge. gaa». 's Morgens om half 12 kwam te zijne huize, Amsterdamsche Vaart No. 86 een com missie uit het personeel, waarbij zijn chef, de heer Fijmann, hem eerst namens de di rectie complimenteerde en na hem waardee- rende woorden te hebben toegesproken, hem een couvert met inhoud overhandigde. Daar na feleciteerde de heer Fijmann,"als hoofd van de commissie, hem namens het perso neel met zijn jubileum en wenschte hem nog vele jaren in dienst der Maatschappii toe en bood hem als gebruikelijke gedachtenis een mooie theekast met servies, benevens een bloemstuk en een album aan. Daarna mocht hij nog van een commissie van abonné's een couvert met inhoud in ont vangst nemen. \'an verschillende zijden werd veel belangstelling getoond. Den dag werd verder in gezellige stemming doorgebracht. Met het oog op de Bloemententoonstelling fs door de directie van de N. Z. H. T. M. veertig man nieuw rijdend-personeel aan gesteld. Deze worden nu door de anderen geïnstrueerd. Zaterdag en Zondag had io de Sociëteit „Ons Genoegen" een biljartwedstrijd plaats tusschen een zestal van de biljartclub „Ter Gouw" en een zestal van de biljartvlub der Sociëteit „Vereeniging", alhier. Ter Gouw won den wedstrijd met 4761 caramboles tegen 3981 Caramboles voor de Haarlemsche club. Voor Ter Gouw was bet hoogste gemiddelde, behaald door den heer Chris. Mul 13.77, die eveneens de hoogste serie maakte, 75. Voor de Haarlemsche club werd het hoogste gemiddelde behaald door de heer Foeljager 16.66 en de hoogste serie door den heer Blankevoort, 54. Voor Ter Gouw kwamen uit de heeren: A. J. Schilt, Chris. Mul, L. Horncman, M. Stork, J. C, den Hod en A. Mogendorff. Voor Haarlem speelden de heeren: P. Blackevoort, P. Kool, de Foeljager, C. H, Vogelzang, W. Hol en Sanders. De beschikbaar gestelde zilveren wissel- veren wisselbeker, is alzoo voor den tijd van één jaar in het bezit van „Ter Gouw." De heer M. L. A. Klein stelt voor: Het derde lid van artikel 11 der nieuwe ver ordening te lezen als volgt: "3. De stem van de vertegenwoorligers der organisaties, bedoeld in art. 2 sub. b, 'ordt bepaald door hoofdelijke stemming an de aanwezige leden. Bij staking van emmen beslist het lot". oensdag, 4 Maart a.s., zal door boven- elde vereeniging met medewerking van kinderkoor eèn concert worden gege- m de Gemeentelijke Concertzaal, alhier. Als soliste zal optreden mejuffrouw Cor Igesz, sopraan te Overveen, die in verschil lende plaatsen van ons land zeer gunstige rccensier, waarvan wij er eenige in ons blad afdrukten, mocht erlangen. Door het kinderkoor zal op verzoek o.m. nogmaals worden uitgevoerd de cantate „In 'f Plantsoentje" van J. P, J. Wierts. De tim.nerliedenvereeniging „Eensgezind heid alhier, voorheen afdeeling van den Neutralen Timmerliedenbond, heeft zich afgescheiden van genoemden bond. Zij deed zulks, omdat zij zich niet langer kon ver eenigen met de gebrekkige leiding van het H. B„ en ook door het onoordeelkundig en onjuist behceren der financiën. Thans heeft „Eensgezindheid" zich weer gevormd als réhsiandige vereeniging, met werkioozen- zieken- en weerstandskas. Tevens is zij in het bezit van een ondersteuningsfonds voor ouden van dagen. In het gesticht St. Joannes de Deo is in den ouderdom van 87 jaar overleden, de heer Dirk Lokerman, oud Pauselijk Zouaaf. Interpellatie Kleerekoper. De heer Kleerekoper (S. D.) vroeg Vrij dag j.l. in dc vergadering van de Tweede Kamer verlof, tot den Minister van Justitie eenige vragen te mogen richten omtrent de behandeling, welke verdachten somtijds van wege de politie ondergaan, in het bijzonder omtrent de feiten, welke zich hebben voor gedaan bij de arrestatie van eenige perso nen uit Schoten en omstreken, als verdacht van brandstichting. Omtrent dit verzoek zal a.s. Dinsdag wor-' den beslist. Alhier is in den ouderdom van 67 jaar overleden dc heer H. A. F. dc Does, geps. majoor der artillerie van het Ned. Ind. leger. B. en W. steller, voor tot den Minister van nderwijs, Kunsten en Wetenschappen het roek te richten tc willen bevorderen, dat n de bij gezegd Kon. Besluit bedoelde be- diging van personeel aan de Rijksnijver- 'dsscholen geen terugwerkende kracht de toegekend ten aanzien van het per- eel, werkzaam aan de Gemeentelijke ndschool voor Nijverheidsonderwijs al- doch de invoering ervan op te schorten en aanvang van den cursus 192511926; en al aan de inwilliging van dit verzoek egende bezwaren mochten in den weg alsdan te willen goedkeuren, dat dc ing voor bedoeld personeel geduren- loopenden cursus geschiede naar het 'gdc tarief onder verplichting, dat re bedrag, bij vergelijking met regeling, voor rekening der go rdt genomen >rdacht de heer W. Boschman dcVH waarop hij voor 25 jaren in dienst trad "T an dc Haarlemsche Hypotheekbank. Gisterenmorgen werd hem op het kan toor der Bank een zilveren theeservies aan geboden na een waardeerende speech van den oudsten directeur mr. A. S. Miedema. Het officieelc politie-rapport meldt: Gisteravond werd naar het St, Elisabeths- Gasthuis overgebracht een onbekend meisje, dat op de Amsterdamsche Vaart door een onbekend gebleven voertuig werd dood gereden Om vier uur hedennacht werd door mej. A. B„ uit Haarlemmerliede bij de politie opsporing verzocht van haar dochter, oud 28 jaar, die gisteravond om half zeven haar verloofde A. v. G., uit Haarlemmermeer, een stukje zou wegbrengen cn nog niet was teruggekeerd. Na confrontatie in het Elisabeths-gasthuis, herkende zij haar dochter. Het voertuig, waarmede dc aanrijding plaats vond is tot nu toe onbekend. De poli'le stelt een onderzoek in. Wij hebben hedenmorgen de zoo pijnlijk getroffen familie Bom een bezoek gebracht om eenige nadere inlichtingen te verkrijgen. De geheele familie alsook dc verloofde van het zoo noodlottig om het leven gekomen meisje was aanwezig. De droefheid was, zoo als te begrijpen, hartverscheurend, speciaal de moeder was ontroostbaar. Wij vernamen nog het volgende: Om ongeveer half zeven Zondagavond zou de verloofde van het meisje, de heer A, v. G„ zich per fiets naar huis in den Haar lemmermeer begeven. Zijn meisje, bracht hem, zooals gewoonlijk, een eind weg. Zij namen afscheid ongeveer bij den spoorweg overgang naar den Haarlemmermeer, Hier zag v. G. nog, dat zijn meisje aan den lin kerkant van den weg op het fietspad bleef. Dit was zeer zeker de veiligste wijze, daar er aan den anderen kant van den weg, zooals bekend is, geen pad is. v. G. is toen op zijn fiets gestipt en door gereden. Nadat het meisje eenige honderden me ters huiswaarts was geloopen, moet zij ach ter haar twee auto's bemerkt hebben, waar van de tweede de eerste wilde passeeren. Bij dit passeeren moest deze auto gedeelte lijk over het fietspad rijden. Dit ziende, is het meisje naar rechts uitgeweken, doch kon niet geheel oversteken, daar de te passee ren auto ook vlak bij haar was, met het be kende noodlottige gevolg, dat zij door den passeerenden wagen werd gegrepen, waarbij haar hoofd door het spatbord geheel ver pletterd werd. De bestuurder, de beer M. P. V., commissionnair in effecten, uit den Haag stopte onmiddellijk. Een dokter werd gewaarschuwd, die slechts den dood kon constateeren. Hierna werd zij door den heer V. in zijn auto over gebracht naar het St. Elisabeths Gasthuis. Den heer V. treft in dezen geen schuld. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. Door het wegblijven van de dochter ver keerden de familieleden natuurlijk in groote ongerustheid, zij hebben eerst nog een hee- len tijd gewacht en zijn toen naar de politie gegaan om opsporing. Hier hoorden zij van het ongeluk op de Amsterdamsche Vaart, waarna herkenning plaats vond. Dit is een groote slag voor de familie. Moge God hun kracht en sterkte geven, deze beproeving te kunnen dragen. Hoog laaiden de vlammen op en kleurden den hemel met een fel-rooden gloed. Een hevige brand was uitgebroken in de bakkerij van den heer V, Het was omstreeks twintig minuten voor 3 hedennacht, dat brandalarm gemaakt werd en eenige minuten daarna kwam de auto materiaalwagen aansnellen, onmiddellijk ge volgd door eenige vrijwilligers van de Tien. (Hoe is 't mogelijk dat de menscben uit 't diepst van hun slaap zoo vlug aanwezig kunnen zijn?) Vlak daarachter de politic spuit „Jetje", Met bekwamen spoed werden door de vrij willigers dc eerste slangen uitgelegd door het huis van den- Keer V. en door een aan de Korte Poellaan gelegen perceel, daar de bakkerij geheel tusschen de huizen ligt in gebouwd, wat het blusschingswerk ten zeer ste bemoeilijkte. Ook werd een slang gelegd door een huis, gelegen naast de bakkerij, zoodat met vier stralen water gegeven kon worden. Te ongeveer kwart voor vier was het ge vaar voor uitbreiding bezworen en kon het meeste materiaal inrukken. Een groot aantal toeschouwers was op de heen, om bet angstwekkende gebeuren gade te slaan. De staf der brandweer was aanwezig, als mede «enige leden van E. H. B. O. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De brand heeft groote verwoes tingen in de bakkerij aangericht en de wa terschade in diverse perceelen is aanzienlijk. Wij kunnen nog mededeelen, dat de nieu we automateriaalwagen uitstekend voldaan heeft, wat betreft snelheid en inrichting. Ook bleek, dat de vrijwilligers al aardig met hun nieuwe materiaal vertrouwd zijn. Aldus een groote verbetering voor dc ge meente. Nader vernemen wij nog: De oorzaak van den brand wordt gewe ten aan het feit, dat bij het aanmaken van den oven een vonkje is tfekomen in het mot (houtspaanders gebruikt voor het aan maken van den oven) waardoor de brand zich snel verspreidde; temeer daar zich 15 zakken mot op den zolder bevonden, welke oc-enblikkelijk vlam vatten. De inventaris was verzekerd. Het bondsbestuur van den Nationalen bond van handels- en kantoorbedienden Mercur'us heeft in zijn eerste bijeenkomst na de bondsvergadering van 15 Februari de functieverdecling o.m als volgt geregeld: W. Ch. van Daalen, Haarlem, vice-voorz. In de commissie van toezicht op de schriftelijke cursussen van Mercurius in boekhouden en handelscorrespondentie werd benoemd de heer P. van de Weete ring, te Haarlem, B, en W. vragen een crediet van 2.340 aan voor het als jeugdtehuis der afd. Haar lem vain de Arbeiders Jeugd-Centrale doen inrichten van het gebouw aan dc Bakenes- scrgracht 10 en dit gebouw te verhuren voor 490 per jaar. B. en W vragen machtiging om aan de Vereeniging vooi school cn werktuinen voor Haarlem en omstreken, ten behoeve van den aankoop van bouwmaterialen voor een te stichten houten loods met afdak en afzonder lijk privaatgebouwtje op het terrein ten nnoorden van de Kleverlaan, een bedrag van ten hoogste 2 000 beschikbaar te stellen onder enkele voorwaarden. B en W stellen voor, ongegrond te verklaren bet beroep van H. B. Gottmer le gen de door B. en W dezer gemeente tot hem bij schrijven van 11 Februari 1925 ge richte waarschuwing, dat het noodigc op zijne kosten vanwege de gemeente zal worden verricht, indien niet binnen den bij die waar schuwing gestelden termijn het dak van het hem toebehoorend doch niet door hem be woond wordend perceel aan den Verspronck- wge No. 56, ten genoegen van den Directeur van het bouw- en wonintgoezicht zij voorzien van een waterdichte dekking. B. en W. stellen voor de rekening en verantwoording alsmede het verslag van de commissie voor schoolklceding, gode te keu ren. B. en W. stellen voor aan F. Kemper te Schoten en A. Zandsira, te Zandvoort, in koop af te staan, een stuk grond gelegen aan den Verspron'ckweg tegen den prijs van 16.— per M2 B. en W. stellen voor aan Gebr. D. en H. J. Zonneveld, alhier, tegen den pri)s van 17 per M2. in koop af te staan een stuk grond, gelegen ten zuiden van de Twij- derslaan. 'De leeraar aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs Ir, D. N. de Lange, vrezoekt ontslag ttit zijn betrekking als leeraar in de sterkteleer. DE ZAAK VAN DER STEL. De zaak van den heer A. v. d. Stel, voor malig directeur van de Schotensche gasfa briek, zal in hooger beroep dienen op 12 Maart a.s. voor het Gerechtshof te Amster dam, des voormiddags 10 uur. DE RIJKS-SUBSIDIE VOOR DE H. O. V In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer, betreffende het hoofdstuk Kunsten en Wetenschappen, zegt de Minister o.m. De financieele omstandigheden des Rijks nopen nu eenmaal tot beperking. Om deze reden is het ook niet mogelijk den post voor de subsidieering der orkesten te verhoogen ten behoeve van het Haarlemsche orkest. Mocht te eeniger tijd voor deze subsidies een hooger bedrag kunnen worden uitgetrokken, dan zou de subsidieering der orkesten inhrar geheel een onderwerp van nauwkeurig onder zoek behooren uit te maken, waarbij ook aan de belangen van het Haarlemsche orkest de noodige aandacht zou zijn te wijden. Naar wij vernemen, heeft de heer A, Koolhoven een rustigen nacht gehad. De toestand is naar omstandigheden vrij gun stig. Aan de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden is de levering opgedragen, van een blang- rijke partij zware kettingen, dienende tot verankering van de Deensche lichtschepen. Uit verschillende gemeenten bereikten ons berichten van plannen om de vroeger door die gemeenten aangegane geldleeningen te gen hooge rente om te fctten in geldleenin gen tegen lagr rentetype. Zoo wordt een 7 pet. geldleening van Amsterdam afgelost en veranderd in een 6 pet. geldleening, wat een niet onaanzienlijk jaarlijksch voordeel vooi de gemeente oplevert. Ook Haarlem heeft nog een in 1920 aangegane 7 pet. gldleening loopen, waarvan nog 5 millioen blijft af te lossen. Wij informeerden of het ook de be doeling is deze geldleening in een goedkoo- pere om te zetten. Dit zou wel gedaan worden, deelde men ons mede, maar de 7 pet. leening van Haar lem kan niet voor 1926 worden afgelost. Haarlem zal dus nog een jaartje moeten wachten. BERICHT, Wegens plaatsgebrek moeten de versla gen Ier vergadering van Bloembollencultuur en van de opening der woningen van „Ons Huis" te Overveen tot morgen worden uit gesteld. Gisteren had mej. A. M. v. d. Weijden ge durende 25 jaar met volle liefde en toewij ding mej. G. A. Honig verzorgd en ver pleegd. Dit zeldzame feit is in tegenwoordig heid van familieleden en kennissen herdacht, die allen hun waardeering jegens mej. v. d. Weijden te kennen gaven. Zij ontving vele bloemstukken en andere bewijzen van be langstelling en waardeering. Hetgeen vrij zeker was is geschied. Bloemendaal heeft in Rotterdam tegen Sparta een verdiende doch alleszins eer volle nederlaag geleden. In verband met de wedstrijden V.O.C. A.D.O. en FeyenoordQuick, bleef de be langstelling beneden de verwachting. Vpor den wedstrijd werd Sparth gehuldigd. Ook Bloemendaal bood bij monde van voor zitter Cassee een fraaie bloemenmand aan. In verband met het vele gespcech, was het half drie alvorens kon worden begonnen. Sparta is op Roém na, volledig en heeft de volgende opstelling: Cohen, v. Zwicteren, Fucks, v. Gils, Oosthoek, Steeman, v. d. Mark, Ruffelse, Anderweg, Forraenoy, v. Mens. Bloemendaal heeft op Parson na, haar gewone elftal. De eerste aanvallen zijn voor Sparta en reeds in de eerste minuten moet dc Bloe mendaal doelman een gevaarlijk schot van Ruffelse uit den hoek grabbelen. Wanneer de Bloemendalers zich met het groote terrein wat vertrouwd hebben ge maakt, ondernemen zij diverse gevaarlijke aanvallen. Na twintig minuten spelen, geeft Ander- weg, na een goed opgezetten aanval, met een mooie schuiver in den hoek zijn club de leiding, 10. Kort hierop gelukt het Bakker, na goed doorzetten de partijen op gelijken voet te brengen. 1—1. Er volgt dan een aantrekkelijken strijd om de leiding. Een der rood-witte backs weet, wanneer de doelman is gepasseerd, het leder nog juist te koppen, hoewel de bal echter over de lijn was geweest. De scheidsrechter constateerde dit niet. Aan den anderen kant slaat de witte achterhoede mei succes alle Spartaansche aanvallen af, zoodat met een gelijken stand wordt gedraaid. Dc 2de helft is minder aantrekkelijk dan de eerste. Dc vermoeidheid speelt den Bloe mendalers blijkbaar parten. Althans komt Sparta sterk in d enaanval. Nadat de Bloe- mendaalsche keeper diverse schoten heeft gestopt, moet hij ten slotte zwichten voor een weigeplaatsten bal van Ruffelse, 21. Sparta blijft hierna sterker, doch de witte achterhoede met Sunler aan het hoofd blijft keurig verdedigen. Steenman vergroot met een prachtschot in den bovenhoek Sparta's voorsprong. 31. Dan verslapt dc thuisclub en gaat het spel weer meer gelijk op. De Sparta-doel- rnan houdt er keurig een vliegend schot van den Bl.daalschen rechts-builen uit. Einde komt tenslotte met een 31 over winning voor dc thuisclub. Bloemendaal speelde op Spangen een aangenamen wedstrijd tegen prettige tegen standers. Wegens plaatsgebrek waren wij genood zaakt het verslag van R. C, H.—Storm vogels en H- F. C.Assendelft te laten liggen tot morgen. Geboren: 26 F-h-, J, v. Tongerenr'-raal- man, z. 27 Febr.: J. E. A. v. Dellen Marets, d. 25 Febr. M. C 'Bakker Wiepkes, z. 27 Febr.: A, H. Zonneveld Kuiper, z. 27 Febr.: A J. PotUïonet, z. 26 Febr.: J. C. VerplankeSchreudcrs, z. 1 Maart: J, Strikkersde Jongh, z. 28 Febr.: C J. Deenv. d. Borst, z. 28 Febr.: M. E. Traksel—Formanoij, z. Overleden: 26 Febr, J. Maas, 65 j„ Kle verlaan; C. SpookBogaard, 83 j„ Korte Begijnestraat; 27 Febr. L. P. P. Franke, 46 j., Kamperlaan; C. Ruijfrokde Graaf, 58 j„ Nc.gtzaamstraat; M. Lodeweegs, 8 j., Haze- paterslaan; H. A. F. de Does, 67 j„ Ael- bertsbergstraat; D. Lokerman, 87 j„ M. v. Heemskerkstraat; 28 F'ebr, W. KokVer rijk, 82 j., Zuiderstraat; 1 Maart S. Hoen derdos—Stiphout, 83 j., Korte Heerenstraat C, 8d. d. v. P. v. Geldorp, Kamperlaan G. M„ 4 j„ d, v. W C. Röling, Kamperlaan; F. Bom, 18 j„ Wester Boogaardstraat; F. HeijnisTromp, 71 j„ Tuinstraat. Zaterdagavond. Het inleidend woord van Schoten's waarn. Burgemeester, die het voorzitterschap van het Eere-Comité wel had willen aanvaarden, was de officiëele opening van dezen veelbespro ken wedstrijd. Veelbesproken, daar bij „Auro ra" de bepalingen zouden gelden van den Bond van Koordirigenten, vastgelegd in het Reglement dat o.a. in zijn art. 18 ingrijpende bepalingen bevat aangaande de beoordeeling door de jury, doch waarover plaatsruimte ons niet toestaat, in bijzonderheden te treden. Het gelukte den redenaar uitnemend, doel en streven van „Aurora," en in 't algemeen van de Schotenaren, naar voren te brengen. Hun amusementskunst, in uren na volbrach ten arbeid, mocht een voorbeeld zijn voor veel anderen. Hun verpoozing, wars van wuft heid, wars van lichtzinnigheid (geen biosco pen in Schoten, geen café-chantants, geen bevordering van uithuizigheid ja, niet eens een zaal om een wedstrijd als deze tot zijn recht te doen komen.) Maar de nijvere bevolking van Schoten, na de zorgen voor het onderhoud van het gezin, wijdt den avond aan kunst en brengt dien niet door in wuft genot. Zoo sticht zij nut voor zich zeiven, nut voor anderen. Hier was een woord van hulde voor „Auro ra," dat veel deed in de goede richting en voor den directeur Nico de Zwager, die onaf gebroken als directeur fungeerde en zich hiervoor tallooze offers getroostte, uitste kend op zijn plaats, 't Is waar, in de jaren van zijn bestaan mocht het „Aurora" niet gelukken, meer dan één mooie prijs te beha len (in IJmuiden n.l,), maar de oorlog met zijn nasleep was daar schuld aan. Na ten slotte aan het auditorium en aan de jury te hebben gewenscht, dat zij het gebo- dene naar genoegen mochten aanhooren, ja menig voorbeeld van fraai en schoon werk zouden mogen noteeren, verklaarde Schoten^ burgemeester als voorz. van het Eere-comi- té den wedstrijd voor geopend, n.l. met de Tweede afd. dubbel-Mannenkwartetten. De componist van het verplichte werk, de heer Nico Hoogerwerf, had deze cpgelegde taak niet noodeloos moeilijk gemaakt. Men kan zeggen dat een kwartet tweede afdeeling dit wérk zonder halsbreken moet kunnen vol brengen. Omtrent de opvatting gaf het ook geen enkele onduidelijkheid. Wij kunnen als onzen algemeenen indruk van 't gepres teerde werk zeggen, dat de kwartetten die meedongen, te weinig studie hadden ge maakt van den absoluut reinen samengang, en de middelen, waardoor deze is te verkrij gen bleken voor sommigen zóózeer terra in cognita, dat d.e totaalindruk gerust ongunstig mocht worden genoemd. Een enkel kwartet was in alle opzichten zoozeer beneden critiek, dat het ons sterk verwonderde', dat de jurybei verder doorzingen niet verbood. Naast deze algemeene aanmerkingen had den wij echter ook gedegenheid, menig goede aanteekening te- maken, en niet slechts bij de bekroonde, doch ook bij de niet-bekroon- de koren. Zoo waren hun vrije werken door gaans goed verzorgd, vaak mooi genuan ceerd. Wanneer „Preciosa", Den Haag, als' vrij nummer niet zulk een onding had ge kozen, zou het stellig voor een prijs een grooten kans hebben gemaakt. Zoo gaf „Excelsior", Edam weer de bewijzen, hoe ijverig en nauw gezet men daar ten Noorden van het Noord- zeekanaal de muzikale kunst verzorgt. Jam mer dat de eerste tenor in 't verplicht koor 2 keeren b. zong inplaats van bes (bij „ont wakende" en bij „aanbidlijk" en dat de bary- ton wat al te gewoontjes deed. Ook „De Heer is groot" werd telkens ongemotiveerd in tweeën geknipt. Bij „De Vesper" was het accoord op „stil, stil" te weinig portato. Er was een mooie welverzorgde samenzang, en een prijsje had ik voor deze mannen allicht verwacht. Maar.... er waren 12 kwartetten en 7 prijzen. Ook Den HeMcr („Inter Nos") zor.g mooi, vooral het vrije werk, waarin een uitnemend tekstbegrip werd getoond. De samenzang was een gevolg van uitnemend geleide studie, al bracht het falsctzingen den eerste tenoren menigmaal de stabiliteit van 't accoord in gevaar, n.l. in de forti. Men moge zich hier toeleggen op 't verkrijgen van een mooi voix mixte, dan zal het een kwartet worden, dat nog veel van zich doet spreken. De uitspraak van de z. is overdreven. Zoo klonk „ons zachte rust" als „onzachte rust." „Euterpe" Schoten kan beter 't Slot van 't verplicht koor was niet gelukkig van zui verheid. De eerste regel werd in tweeën ge zongen (onnoodige ademhaling), de overgang naar vierkwartsmaat niet voldoende in acht genomen (bij „Uw kracht") en de toons- hoOgte was niet stabiel. Men nuanceerde het vrije werk wel goed, maar de opgaaf was toch M te zwaar. De tweede tenoren mogen vooral het vibrato leeren vermijden. En zooals ge zegd Euterpe kan beter, dat heeft het menig maal bewezen. De Haarlemmers („Door Zang Vriend schap") year en zoo onfortuinlijk, hun direc teur door ziekte te zien uitvallen. De heer Jan Eooda was zoo welwillend, diens taak. over te nemen en hij deed het met eere Wel kon hij aan de forti het gemis aan kerni- gen klank niet geven (de tijd van voorberei ding was kort), maar door een stevige gezon de leiding bereikte hij een zeer goed resul taat (2e prijs) en liet een prettigen indruk na. Wij moeten verder volstaan met den uit slag der jury bekend te maken. Zij bestond uit de heeren Roeske, Kallenbach, Zonder land. Versloot en Hoogewcrf (naar anciënni teit) en kende na lange beraadslaging ('t liep tegen middernacht) de prijzen toe als volgt. Ie prijs (4-1 stem) „Inter Mos"Helder. 2e prijs (32) „Door Zang Vriendschap" Haatlem, 3e prijs (algern. st.) „Apollo"Zaandam. 4e A prijs (32) Door „Euterpe" A'dam. 4e B. (32) Door „Semper Melior" idem. 5e A (3—2) Door „Oef. baart kunst" idem. 5e B (3—2) Door „Euterpe" Schoten A De directeursprijzen gingen met 41 naar Den Helder (dir. Leeuwens) en Haarlem (dir Roodaa!g. st.) G. J. K. fconaagmtaaag. Het H.O.V.-concert maakte het voor deq Zondagmiddag onmogelijk, de zaal van he Gem. Concertgebouw te gebruiken vo;r den wedstrijd. Daarom vond zij een voor zetting in het feestgebouw „Bloemt/^ waar alles naar best vermogen in gereïdj^'.^ was gebracht voor den zang. Voor deze afd. was de verplichte een Latijnsch koorwerk, van de Kj/ yan den componist Kallenbach. Het is e(n wg. j-e zonder pretentie, eenigszins in d#fgeest van Regensburg, niet beter, niet siecbter en bevat geen struikelblokken g£en moeüijke opgaven, al vraagt het een 1^^ dat de moeilijkheden der intonatie welbewust en ook in minder gunstige omsj^ heden uit den weg weet te gaan. In C {cht mag men de compositie geslaagd noemen een werk voor de lagere afdeelin- moe{ n-et te hooge eischen stellen aan £tonatie, noch aan omvang der stemmen, noch aan uit_ houdingsvermogen. Evenals bet werkje van gisteren besloeg het twee ?,jden parti-, tuur, gedrukt op twee systeme\ dcorgadns' Niet te veeleischend ^lzoo. Het eerst kwam op „Kunst door Qefe- ning" Amsterdam. Het zong hct verpücht zóó onvoldoende, dat wij ons nocb over de uitwerking der muziek, noch ovir de acou_ stick der zaal een oordeel konden vun».„ 't Vrije nummer „Cantecleer" was ook verre van toereikend om dit kwartet te kun- ken noteeren als ernstige mededinger voor een prijs. 't Kwartet „Haydn," evenals Apollo gis teren onder leiding van Mej. v. d- Kwast, was beter van samenstelling, zong beter verzorgd, maar toch zonder de noodige kleurgeving, alles was te oppervlakkig ge houden, in een angstvallig bewaard tempo, 't Vrije nummer gaf wel blijken, goed te zijn bestudeerd, maar vermocht toch slechts een uiterlijken indruk te wekken. „Zanglust" Den Haag, dir. Anton Smit, verzorgde het verplicht koor muzikaal en met distinctie: Een vlekje op „fructus ven- t*is tuis, Jesus," wat de intonatie betreft, herhaalde zich niet meer. Het prachtige Tota pulchra van Loots, een polyphoon meesterwerkje, werd in goede directie, en dikwijls met mooie klankgeving, zij 't met een te groote reserve, uitgevoerd. Toch zal de keuze van dit veeleischend opus den door slag geven bij de waardebepaling der pre statie van „Zanglust." „Ons Genoegen" Amsterdam, eveneens onder leiding van Mej. v. d. Kwast, had te weinig klankvol materiaal en zong weer in gejaagd tempo. Overigens veel bewijzen van ernstige studie. Aan de strakke lijn van Or lando di Lasso is dit kwartet nog lang niet toe. De indruk kon niet anders dan uiterlijk zijn, al werkte de directrice hier met meer succes dan voorheen. „Zang en Vriendschap" gaf een klankvolle en muzikale vertolking van „Ave Maria," maar overtrof zich nog in „Wiegeliedje" van Roeske, dat een uitnemenden indruk maakten. Jammer, dat de slotstrofe niet zoo goed beheerscht was. Een onzekerheid bij de overigens prachtig zingende sopranen bracht de kans voor dit kwartet naar een mooien prijs weer aan 't wankelen. Overigens een zeer goede prestatie. Daar Deventer bericht van verhindering had gezonden, was „Ons Genoegen" Haar lem, dir. Jan Booda, 't laatste kwartet dat dezen middag zong. De intonatie op „et benedictus fructus-Jesus" was niet vast, heel jammer van de mooie stemmen. De kloeke directie kon 't werk verder niet red den. „Noël," dat op naam stond van Cathr. van Rennes leed eveneens aan onjuiste into natie, waardoor veel mooie dingen in nuan ceering en fraseering te niet werden gedaan. Klaarblijkelijk had de minder goede acou- stiek der zaal parten gespeeld aan dit kwar tet, dat zich tegen dergelijke tegenstrevende dingen niet opgewassen voelde. De jury, saamgesteld als gisteren, was met haar arbeid thans spoediger klaar. Zij be sliste aldus le prijs (alg. st.) „Zanglust" Den Haag 2e prijs (alg. st.) „Zang en Vriendschap" te Alkmaar 3e prijs (alg. st.) „Ons genoegen" Haarlem; 4e prijs (3 tegen 2st.) „Ons Genoe gen" Amsterdam. De le directeursprijs ging naar Den Haag, directeur Ant. Smit, de tweede naar „Ons Genoegen" Haarlem, dir. Jan Booda. Daar de le prijswinnaar, „Ons Genoegen" Den Haag hedenavond niet in de gelegen heid was, te zingen voor den eerewedstrijd, kreeg het verlof, dit thans te doen. Inmid dels was ook de voorzitter van het Eere- Comité, burgemeester Heerkens Thijssen, gekomen en mocht de uitvoering van het verplichte koor „Ave Maria," dat thans door Ant. Smit met een prettige soepelheid werd gedirigeerd, aanhooren. De opmerking van den voorzitter der jury, dat de eerste prijswinnaar, volgens den componist, op zeer buitengewone wijze 't verplicht koor heeft vertolkt, geeft ons vrij heid, te wijzen op onze bemerking die wij neerschreven toen dit kwartet zong mu zikaal en met distinctie. Ni deze tweede auditie gold dit in nog hoogere mate. Maar het vlekje op „Jesus" was er weer, bij de sopranen onderling. Het was 't eer.ige. G. J. K. Vreemdelingenverkeer. Vrijdagavond vergaderde de „Vereeniging tot verfraaiing van Heemstede en Benncbroek en tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer en 't vestigen van vreemdelingen in de gemeen ten," in hotel-pension van Ree aan de Camp- laan te Heemstede. De voorzitter, de heer G. N. Aberson opende dc vergadering met eeh woord van welkom tot de aanwezigen. Hierna werd door Ir. W J. A. Duynstee het jaarverslag uitgebracht, waarin o.a. her innerd wordt aan hel werk det vereeniging tot bestrijding der Haarlemsche annexatie plannen Hopelijk wordt het gevaar dit jaar voor goed bezworen. Het ledental der Vereeniging bedraagt thans 160. Het aantal inwoners van Heemstede is ge stegen van 14649 tot 15368. De voorzitter dankt den heer Duynstee, terwijl hij nog even opmerkt, dat hij hoopt, dat het ledental dit jaar flink vooruit mag gaan Het is noodig, dat de vereeniging meer naar buiten optreedt in verband met de a.s, bloembollententoonstelling. De penningmeester, de heer C. J. Th. Leistikow zeide, dat, wat den financieelen' toestand betrof, vooruitgang is te constatee ren. Ontvangsten bedroegen 1223.85f:, (hier onder begrepen batig saldo van 700) de uitgaven 231.8814. Batig saldo is 991.97, dus met 198.92'; verhoogd. De commissie tot het nazien der rekening van den penningmeester, waarin benoemd waren de heeren Molenaar en Wildschut, ad viseerde den heer Leistikow voor zijn ge voerd beheer te déchargeeren, waartoe on der applaus werd besloten. Ook de heer Leistikow werd door den voorzitter voor zijn werk bedankt. De hierna plaatshebbende verkiezing van I /ijl Bestuursleden, welke vacaturen ontslaan 'waren door het periodiek aftreden van de heeren G. N. Aberson, H. Adriani, Ir. W. J. A Duijnstee, J. C. van der Weiden en N. Tilman, had tot uitslag dat op den heet Adriani na dezelfde heeren bij acclamatie werden herkozen. De vice-voorzitter, de heer Adriani, hao bericht, niet meer de vergaderingen te kun nen bijwonen en zich dus genoodzaakt zag, als bestuurslid te bedanken, waarover de voorzitter zijn leedwezen te kennen gaf, e?i zeide dat leeftijd en gezondheidstoestand hem daartoe genoopt hadden. Hij dankte den heer Adriani voor het werk in het belang van de vereeniging gedaan. Het voorstel tot het zenden van een brief in dien geest werd door de vergadering met applaus aangenomen. Het bestuur stelde als plaatsvervanger voor Jhr. P. N. Quarles van Ufford. Gekozen werd de heer N. Vos. Tot afgevaardigde naar het congres dei Algem. Nederlandsche Vereeniging vooi Vreemdelingenverkeer werd benoemd de heer Leistikow, tot plaatsvervanger Dr.' Droog. Wat de versiering van Heemstede betreft, werd door het bestuur medegedeeld, dat het van de financiën zal afhangen welke gedeel ten van de gemeente zullen worden versierd. Er wordt op steun van particuliere zijde ge rekend, waar de gemeenteraad reeds 2000 subsidie gaf. De heer Glas wenschte, dat de versiering niet tot net V»ltenljurgerplein zal beperkt worden, doch zich ook tot de voornaamste winkelstraten zal uitstrekken, Kan de Winkeliersvereniging van Vreem delingenverkeer niet een bijdrage ontvangen, voor de versiering door de Winkeliersver- eeniging, vroeg de heer van der Stam. „Beide punten zullen doof de commissie besproken worden," aldus de voorzitter. De heer Quarles van Ufford wilde deze zaken gescheiden houden. Laten de winkeliers hun etalages zoo aan, trekkalijk mogelijk maken, raadde de voor zitter aan. Van de rondvraag werd gebhuik gemaakt door den heer Wiegman, om op te merken, dat, waar hij indertijd benoemd is tot lid van de Schouwburgcommissie te Haarlem, bij hier niets meer van gehoord heeft, hoe wel hij uit de bladen opgemerkt heeft, dat zij druk werkzaam is. Hij vindt dit v'°?r e vereeniging Vreemdelingenverkeer in Heem stede een beleediging, daar deze handelwijze hem bevreemdt. Jhr. Mollerus zal aldus spr. wel een grondige reden hebben- De heer v. d. Stam meende, dat dc ver- eeniging den heer Moolenaar dank verschul. digd was voor de verkregen subsidie 3000, waarmede de vergadering instemde, Het plaatsen van meer zitbanken bepleit door den heer Wildschut, ter^'H de heer Wiegman den vorm dezer banken meet -<rtistiek wilde zien. Het bestuur zal dit in overweging nemen. De heer Duynstee hoopte, dat meer leder, van de Winkeliersvereniging lid van Vreem delingenverkeer zullen worden. Om ongeveer 10 uur werd deze vefg£cJ*. ing gesloten. De Beurs opende heden iets vaster. V K HE DE 5% Nederland 1919 99 99 6% Nederland 1923 1031/18 103l/i« 4H Nederl. 1917 92l3/l6 9213/1 7% N-L 1921 A. 1041/J6 6% N.-I 1923 D- '02'/, 1023/4 - Oude Vaart 67 dito Gem. Eigend 501/2 Mij „Nederland" 159 159 Scheepvaart-Unie 135 135 Rotterd. Lloyd 1273/, - l473/„ 146 77 76 Holl Stoomboot 223/4 4971/. 4951/2 Java Cultuur 3691/, 373 Jurgens gew 835/, 831/a Koloniale Bank 1903/, 191 1 discbe Bank 1451/, 145V2 Cert Handel Mij 1321/. 1357/ 8 Resc. dito 133 1323/i Phoenix 971/ Geconsolideerde 1853/, 188 402 408 I237/ 1231/j Marine comm 131/ l3i/j Vorstenlanden 168 I69i/| Actions id 169 171 C^mp. Merc. Arg I77/. 18 1281/, 129 3871/j 383 3941/* 386 Dcli Batavia 370 368 A'dam Rubber 1721/, 174 Serbadjadi 2171/, Silau 11?3/; 117 Wai S itra 1391/j 140 Dordtsche Petr. 3741/2 Southern Rails 90*/f, 90 151 Anaconda 87/l4 243/l6 VI r-< T CM Comm. Maxwell 5 2 MAAR I EERSTE KOERS LATER! KOERS BERLIJN 0 59 50 0,59.60 PARIJS 12 85 12.80 BRUSSEL 2 55 12.55 WEENEN 1 0.35 0.361 ft LONDEN 1 11 92 11 93V, STOCKHOLM 66.35 67.50 KOPENHAGEN 44.60 44 70 OSLO iiiimii 38 10 38 li BAZEL e e 1 48 05 OO ■ff NEW-YORK* 2 50 2.503/, ROME 1 1 1 10.10 10.15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2